agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2009, 23:52   #31
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Teşekkürler Muammer bey
Şuan 34 kovanım var. Bölme işine gelince kovanların tümünü bölmüyorum. Bir kovan arı 50 anayı üretmek için yeter ve artar bile... Ben de zaten en güçlü arının anasını aldım ve o kovana ana ürettiriyorum. Anaların çıkmasına yakın ana yüsüklerini ruşet kovanlara aktarıyorum. Bir çıta arı 3-4 anayı yumurtlatmak için yeterli... Bizim ırklarda kovan çok güçlü baharda çok kuvvetli olduğu bir anda sizin dediğiniz yöntemle oğulu engellemek mümkün değildir. 2006 altıda yaşadıklarımı anlatayım size 2005 de yirmi kovan yaptım (acemi zamanım şuanda usta olduğumu iddia etmiyorum öğrenmenin sonu olmaz) anaların tamamı 2005 model kovanlar nüfus olarak zayıf ama analar genç, 2006 baharına 3-5 çıta arasında çıktı arılar. Ben de besliyorum tabi... ilk oğul nisan 18 de çıktı 5-6 çıta civarında oğulun çıktığı kovanı kontrol ediyorum sanki ondan oğul çıkmamış nufus hala o kadar kalabalık. Mevcut petekler tamamen kapalı yavru ve üzerleri kum gibi arı ile kaplı... Yüsük denebilecek bir şey bile yok kovanda sadece ana gözleri var ve içinde larvası yani verim okdar yüksek ve arı güçlü oldu mu. Mevcut ana da sağlıklı ise yüsüğü kapatmadan oğul verebiliyor. Onun için arıcı ana üretimini önceden yapmalı... Ben hem arı satıyorum hem de bal üretimi yapıyorum. Nisan sonunda Burdur a götüreceğim arıları. analar genç ve 4-5 çıta arı yaylaya çıkmak için ideal.(benim için çünkü ben arının başında kalamıyorum sadece hafta sonları gidiyorum)2008 de 5 çıta ile yaylaya çıktığım arılarım 10 çıtanın üzerine çıktı. Arının kalanını satarım zaten. Arıların çama 10 çıta ve üzeri girmesi bizim ırk için yeterli.. Bizim ırk kafkas ırkı gibi 3 kat 5 kat olmaz. 10 çıta güçlü bir arı çamda bir teneke bal demektir.Egede 20 çıtayı geçen bir arı ile karşılaşmanız çok zor. Ben beş yıl içinde hiç görmedim. Irkın karakteristik özelliği buna uygun değil. Not; yazdıklarım sadece kendi görüş ve tecrübelerim bilimsel bir tarafı yoktur. Arkadaşların yorum ve görüşlerini bekliyorum.. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 11:58   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-04-2008
kamil bey sizin arı ırkı nedir

muammer74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 21:59   #33
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Arılarımın ırkını Muğla ırkı diye biliyorum. Arının resimleri var. Irkları tanıyan arkadaşlar bakıp bir yorum yaparlarsa sevinirim.

Eski 28-03-2009, 21:54   #34
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Analar çıkalıbir hafta oldu. 14 yüsükten 9 ana sağlam şuan. Hava şartlarının soğuk gitmesi sebebiyle döllenme bira zgecikiyor. Havalar ısınıyor. İnşallah 5-6 Nisana kadar yumurta atarlar. Aslında bu kadar kayıp çok fazla. Kendi hatam. Gariplerim açlıktan öldü. Donmuş bal vermiştim ancak yetmedi. Bundan sonra daha dikkatli olacağım. Bugün 12 yüsük daha aktardım. Onların gıdasını biraz fazla verdim. Sütten ağzı yanan yoğurdu üflermiş...

Eski 28-03-2009, 22:09   #35
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

el yapımı yüsükler. ihtiyaç olursa havalar ısınınca larva transferi yapacağım. Arı sütü üretimi için de çok uygun.

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2009, 23:12   #36
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Satılık arılarım var. Arı arayanlara duyurulur.

Eski 04-04-2009, 21:44   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2009
kamil bey fiyat nedir acaba.

apis_mellifera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2009, 21:46   #38
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil35 Mesajı Göster
Arılarımın ırkını Muğla ırkı diye biliyorum. Arının resimleri var. Irkları tanıyan arkadaşlar bakıp bir yorum yaparlarsa sevinirim.

sadece fotoğraftan tanım yapmak doğru olmaz kanısındayım ama fotoları görebilirmiyim? yayınladınızda ben mi kaçırdım acaba

Eski 04-04-2009, 21:52   #39
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil35 Mesajı Göster
Teşekkürler Muammer bey
Şuan 34 kovanım var. Bölme işine gelince kovanların tümünü bölmüyorum. Bir kovan arı 50 anayı üretmek için yeter ve artar bile... Ben de zaten en güçlü arının anasını aldım ve o kovana ana ürettiriyorum. Anaların çıkmasına yakın ana yüsüklerini ruşet kovanlara aktarıyorum. Bir çıta arı 3-4 anayı yumurtlatmak için yeterli... Bizim ırklarda kovan çok güçlü baharda çok kuvvetli olduğu bir anda sizin dediğiniz yöntemle oğulu engellemek mümkün değildir. 2006 altıda yaşadıklarımı anlatayım size 2005 de yirmi kovan yaptım (acemi zamanım şuanda usta olduğumu iddia etmiyorum öğrenmenin sonu olmaz) anaların tamamı 2005 model kovanlar nüfus olarak zayıf ama analar genç, 2006 baharına 3-5 çıta arasında çıktı arılar. Ben de besliyorum tabi... ilk oğul nisan 18 de çıktı 5-6 çıta civarında oğulun çıktığı kovanı kontrol ediyorum sanki ondan oğul çıkmamış nufus hala o kadar kalabalık. Mevcut petekler tamamen kapalı yavru ve üzerleri kum gibi arı ile kaplı... Yüsük denebilecek bir şey bile yok kovanda sadece ana gözleri var ve içinde larvası yani verim okdar yüksek ve arı güçlü oldu mu. Mevcut ana da sağlıklı ise yüsüğü kapatmadan oğul verebiliyor. Onun için arıcı ana üretimini önceden yapmalı... Ben hem arı satıyorum hem de bal üretimi yapıyorum. Nisan sonunda Burdur a götüreceğim arıları. analar genç ve 4-5 çıta arı yaylaya çıkmak için ideal.(benim için çünkü ben arının başında kalamıyorum sadece hafta sonları gidiyorum)2008 de 5 çıta ile yaylaya çıktığım arılarım 10 çıtanın üzerine çıktı. Arının kalanını satarım zaten. Arıların çama 10 çıta ve üzeri girmesi bizim ırk için yeterli.. Bizim ırk kafkas ırkı gibi 3 kat 5 kat olmaz. 10 çıta güçlü bir arı çamda bir teneke bal demektir.Egede 20 çıtayı geçen bir arı ile karşılaşmanız çok zor. Ben beş yıl içinde hiç görmedim. Irkın karakteristik özelliği buna uygun değil. Not; yazdıklarım sadece kendi görüş ve tecrübelerim bilimsel bir tarafı yoktur. Arkadaşların yorum ve görüşlerini bekliyorum.. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.
kamilbey yavaş yavaş okudukça tek tek yorum yazıyorum belki birazda karışıyordur eski mesajlarada yorum yazınca..

dediklerinize katılıyorum . kafkas ırkı arıya 3 4 kat atılabilirken egede muğla ekotipi olarak bilinen arılar 2 kattan sonrasında ne yaparsanız yapın oğula giderler. çok zordur 3 katı atıp arıyı çalıştırmak. bu birazda arının çama endeksli yaşamasından kaynaklanıyor çamda bal bulabileceğini bilen arı neslinin devamı için oğul vermeyi sürdürüyor

Eski 04-04-2009, 22:04   #40
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Sayın Apis mellifera blog adresimdeki resimlere bakınız. www.balpower.blogspot.com

Eski 04-04-2009, 22:30   #41
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Allah a şükür analar 3 nisan itibariyle yumurtladı. Şuan 5 sağlam ana var. biri daha yaşıyor ama yumurtlamadan bir yorum yapmak zor. Ruşet kovana dalak bile yaptılar. küçük çıtada taze ana yumurtaları iyi seyirler. Orinal boyutta www.balpower.blogspot.com dan bakabilirsiniz.

Eklenen Resimler

Eski 05-04-2009, 21:37   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Merhaba kamil bey, fotolariniz cok güzel ve devam ederse kovanin kapagini acmadan epey sey ögrenecegiz sayenizde. Ben nazillide ikamet ediyorum ve bu yil 1-2 kovan ile ariciliga baslamayi düsünüyorum, satilik arilarinizin oldugunu yazmissiniz yakin olsa idim ilgilenirdim ama aramiz 170 km civarinda buralarda tavsiye edebileceginiz bir arici varmi acaba? ilginize tesekkurler.

heart02001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 06:13   #43
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Aydın arıcılar birliği başkanı Kadir bey var, onlarda satılık arı olur. Ya da sizi yönlendirirler. İnternetten telefonlarına ulaşabilirsiniz. Eskiden İncirliova Erbeyli köyünde yerleri vardı ancak taşındılar yeni yerlerini bilmiyorum. Karina arıcılık şirketin ismi, internette bilgi bulacaksınız. Saygılar.

Eski 06-04-2009, 07:13   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2007
İlginize tesekkürler Kamil Bey, bahsettiginiz şahısa ulaşmaya çalışacagım. Bol ballı ve bol analı bir sezon dilerim. Saygılar...

heart02001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 20:48   #45
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

2009 model ana

3 nisanda yumurtlayan analardan biri...

Eklenen Resimler

Eski 14-04-2009, 23:36   #46
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2006
Galeri: 787
http://www.sanalsektor.com/25464-karina_aricilik.asp

zannedersem buradan ulaşabilirsiniz.

Sayfasın da problem var zannedersem, başka başka açılıp duruyor.

Arıcılıkla ilgili kaynaklar arasın da sayfası vardı ancak bulamadım.

caucasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2009, 16:09   #47
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Üretmiş olduğunuz ana arıların üzerlerine senelere göre renklendirme yapıyormusunuz ?
2008 mavi
2009 kırmızı
2010 beyaz gibi.

Eski 16-04-2009, 12:19   #48
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Anaları boyamıyorum. Kovan ara tahtasında ana ile ilgili tüm bilgileri kaydediyorum. Kovana hangi gün petek verilmiş. Kıştan kaç çıtayla çıkmış, bal verimi, yavru atışı bununla ilgili tüm bilgileri kaydederim.

Eski 16-04-2009, 14:08   #49
Ağaç Dostu

caucasus's Avatar

Kovan tahtasına yazmış olduğunuz bilgiler çok güzel. Bilgilenip duruyorum ben de profesyonel olarak arıcılığa başladığım zaman yazdıklarınız gibi yaparım.

Sağolun.

Eski 25-04-2009, 21:20   #50
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bu yıl akrep çok fazla

Bu gün 4 tane akrep gördük, ikisi aynı kovanın ara kapağında birisi yine bu kovanın arkasında idi. 4. de baş ka bir kovanın yan tahtasında. İnşallah bu yıl akrep sokması yaşamayız. Son 6-7 günde 7-8 tane akrep oldu. Yağmur her canlıya yarıyor demek ki. 2007 deki kuraklıkta hiç akrep görmemiştim.

Eklenen Resimler

Eski 25-06-2009, 16:39   #51
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Arıyı anason çiçeğine götürdük. 24/06/2009 sabahı arı anasona çalışmaya başladı. Bu yıl ümitliyiz. 20-22 gün sonra anasondan bal hasadı yaparız inşaallah. Resimlerin orjinalleri blog adresimde var.

Eklenen Resimler

Eski 19-11-2009, 22:14   #52
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

bloğa iki yeni video ekledim. www.balpower.blogspot.com iyi seyirler.

Eski 15-01-2010, 22:45   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2009
Arıcılığa başlarken bir kaç soru..

Merhaba değerli üyeler ve arı dostları.
Yıllardır eğitimim sebebiyle yapamadığım arıcılığa bu sene başlayacağım kısmetse,mart başında 3 kovan arı almayı düşünüyorum,tecrübelerinize dayanarak bir kaç sorum olacak.

Öncelikle alacağım arı ailesinde ana arı benim tahminim 2-3 yaşlı olacak,bu yüzden yeni bir ana elde etmem lazım,ana arı üretimi ile ilgili çok yazı okudum merak ettiğim çiftleştirme kutuları denen kovancıklarda ana arı memeden çıktıktan sonra uçuş deliği kapatılıp içerdeki mevcut erkek arılarla mı çiftleşmesi sağlanıyor,yoksa normal olması gereken uçuş deliği açık bırakılarak çiftleştirme bölgelerinde hangi erkek arı denk gelirse(ya benim arlığımdan ya da başka bir koloninin erkeği ile) mi çiftleşme gerçekleşiyor?

Bir de suni koloni üretme ile ilgili olarak hangi yöntemleri kullanıyorsunuz paylaşırsanız sevinirim bunları sormamdaki sebep ilk sene bal üretimine yönelmek değil keza kolonilerim yönetimini öğrenmek.
Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

veteriner_1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2010, 16:24   #54
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-03-2009
Ana arı kovanda çiftleşmez havada 5 7 9 tane erkekle çiftleşir.2,3 yaşlı ana arıda verım cok düşüktür ama şansınızı deneyerek eğer hala dişi yumurta atacak kapasıtesı varsa ananın yenı ana olusturabılırsınız.kolonıye gelince mutlaka güçlü kovanları bolerek artışa gidiniz oğuldan kacınmanız mumkun ıse kacınınız yok değil ise arılığa hergun sefer yapıp yenı bı oğul sahıbı olabılırsınız. detaylar zor ama bır kıtap ve karsılıklı sorular yontemı ıle bılgınızı arttırıp pratıge öyle gecınız

sumeha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 19:48   #55
Ağaç Dostu

beyzagıda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2009
arıcı dostlar bahar geliyor sesiniz çıkmıyor neler yapıyorsunuz

beyzagıda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2010, 21:39   #56
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Arıcıların sesi bundan sonra çıkacak artık. Bizim buralarda bademler açtı. Turpotları zaten çiçekte, hardallar da çiçek açıyor. Ben 25 gündür arılara uğrayamadım. Bir arıcı arkadaş dün kendi arısını ziyarete gitti. Arının çok güzel çalıştığını ve çok gözel polen getirdiğini söyledi. Ben de yarın arıları ziyaret edeceğim. Gelişmeleri sizlerle paylaşırım. Bol verimli günler dileğiyle...

Eski 20-02-2010, 22:36   #57
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Yüzüm gülüyor.
Bu yıl tüm arıcıların da yüzü gülecek inşaallah. Arıların durumu çok iyi... Arılara petek takviyesi yapmaya başladım. Bu gün 12 petek verdim. 18/02/2010 da petek verdiğim arıların iki tanesi bu gün tekrar petek aldı. 2009 yılına göre en az 20 gün öndeyiz diyebilirim.
Geçen yıl 06/03/2009 tarihinde ana üretimi çalışmalarına başlamıştım. Düşünce olarak yine mart ayı girsin diye bekliyordum. Bu gün arının durumunu görünce; ana üretimi çalışmalarına yarın başlıyorum. Şu an hava yağmurlu, yarın yağmur durursa arılığa gideceğim.
Eğer anaları zamanında yetiştiremezsem; arılara hakim olamam. Bizim ırk (Muğla ırkı) 8-15 çıta arasında oğula giden arılar. Muğla ırkı 10 çıtayı geçti ve dışarıdan bol bal ve polen geliyorsa tutabilene aşkolsun.

Eski 21-02-2010, 00:28   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Kamil Bey,
karniyol ana arı için ne düşünüyorsunuz?

Bu günlerde arıcılar karniyol arı bulma derdinde.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2010, 06:47   #59
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Evet Karniyol bu sıra pek meşhur. Ben kullanmadım hiç bir fikrim de yok. Geçen yıllarda da Kafkas arısı pek meşhurdu. Kafkas ana arı alan Ege ve Akdeniz arıcısı bu arıdan memnun kalmadı. Yani Kafkas sahil kesimene uyum sağlamadı.
Karniyol sahile uyum sağlar mı bilmiyorum. Torbalı'da bir arkadaş geçen yıl karniyol getirtti. Sonuçlarını bu yıl göreceğiz.

Eski 21-02-2010, 15:26   #60
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Bu gün 21 Şubat tarihi itibariyle iki güçlü kovanın analarını aldım.
Bir kovanım ana kaybetmiş. Ananın birini bir çıta ile ana kaybeden kovana verdim. Diğer anayı da iki çıta olarak başka bir kovana aldım. Anasız kalan bu iki kovan ana üretimi için kullanılacak. Üç gün sonra; bu gün pazar, yani çarşamba günü Başka iki kovandan üçer adet arısını silkerek petek çekeceğim. Yerlerine de temel petekli ikişer çıta vereceğim. Bu iki kovanı bol şurupla beşleyip, verdiğim bu temel peteklere yumurtlatacağım. 2-3 gün sonra; (Ana üretim kovanlarının kendi yaptıkları yüsükleri tamamen temizledikten sonra) cuma akşamüstü ya da cumartesi sabahtan bu taze yumurtalı petekleri ana üretim kovanlarına aktaracağım.
Ana üretim kovanları benim verdiğim yumurtalı peteklere mecburen ana yüsüğü yapacaklar. Böylece analar yumurtadan itibaren ana olacak şekilde bakıma tabi tutulmuş olacak.

Etiketler
resimlerle ana üretimi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024