agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni176Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-10-2015, 20:07   #31
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Ballı bitkiler içinde 6.sınıfta yer alan akasyanın yazın çeşitli dönemlerinde açan bir çok türü var bizde en çok bilinen park ve bahçelerden aşına olduğumuz yalancı akasyada denen türü.
Bu yaz ağıstosun onundan sonra açıp eylülün ortasına kadar çiçekli kalan bir türünü keşfettim ve bazılarında hala çiçek açmaya devam ediyor, azda olsa. Yazın yaptığım bu gözlemde arılar bu akasyaya adeta çıkarma yapıyorlar, ağaç resmen uğulduyor. Bu akasyanın yaprakları ve çiçekleri bildiğimiz akasyaya göre çok minik ancak çiçek salkımlarında yüzlerce çiçek oluyor. Tohumlanmasını bekledim. Tohumlar bildiğimiz taze fasulye gibi bir kılıfın içinde, her tohum aynı bir fasulye büyüklüğünde ve kılıfının içi yapışkan bir sıvıyla dopdolu. Tohum topladım ancak kurumaya bıraktığım tohumlar koruyucu kılıfın içinde çürüyor. Bu tür arıcılar tarafından muhakkak keşfedilmeli.
Fotolarını çekip burada yayınlayacağım; Mine Pakkaner hocamızdan bu türün ismi konusunda yardım istiyeceğim.

Muda ve Gardenias beğendi.
ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2015, 21:47   #32
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Macar akasyasi

Gardenias beğendi.
fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2016, 17:35   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2016
Arılar hakkında okuduğum bir rehberde tozlaşma çemberinde yoncaların da olduğunu okudum.Bal verimini etkiler diye düşünüyorum. Sayın derdin.

furkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2016, 19:43   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2012
Türkiye'nin Ballı Bitkiler Florasını yakından görmeniz için okumanız gereken güzel bir yazı... Türkiye’nin Ballı Bitkiler Florası - ARICILIK

Gardenias beğendi.
AvrasyaBal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2017, 14:46   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2017
Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş ellerinize sağlık.
Bu arada bim aktüel ürünlerde bu hafta yani 19 Eylül 2017'den itibaren organik bal çeşitleri var haberiniz olsun.

kamil35 beğendi.
mostal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2018, 11:27   #36
Yeni Üye

overseas's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2011
Thumbs up Goji berry çiçeği bal verimi hakkında?

Merhaba,

Goji Berry (Kurt Üzümü) bitkisi çiçeğinin bal verimi nedir acaba?

İçinde arıcılık yapmak istediğim bir arazinin etrafına dikme niyetim var.

Balın çoğunluğu goji berry çiçeğinden olmayacak ancak,

bitkinin uzun çiçeklenme süresi (Haziran-Eylül) sebebiyle arıcılık için tercih edilebilir mi merak ediyorum.

7ba704cbf01fba6f7a77d0b0e0ceaa65 - ImageHost.cc

Gojicicek - ImageHost.cc

Milla ve Gardenias beğendi.

Düzenleyen overseas : 19-10-2018 saat 11:32 Neden: eksik oldu
overseas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2018, 08:57   #37
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Arılar İçin Önemli Bitkiler

Arıcılıkla uğraşanlar için en uygun en iyi bal verimi sağlayan bitkiler için bir başlık aradım ama bulamadım. Böyle bir başlığın altında herkes bildiği kadarıyla "arıcılık ve arılar için gerekli" bitkileri yazabilirler mi? Amacım arıcılık yapan kişilerin (benim gibi) bu bitkileri yetiştirmesini sağlamak ve bu sayede arılar için maksimum bal verimini sağlamak..

Yorum yapan herkese teşekkürler

volkanaktas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 06:43   #38
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Bence akasya türevi ağaçlar ve ıhlamur olabilir. Tabi bu konuda bilgisi daha fazla olan arkadaşlar varsa onların görüşleri daha önemlidir.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 07:43   #39
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Arılar için gerekli bitkiler hakkında bir bilgim yok ancak arılar için gerekli olan canlılardan birinin saksağan olduğunu söyleyebilirim.
Komşum yakaladığı iki kovan arıyı buğday tarlasının ortasına koydu. Etrafta benim bahçemden başka ağaç vs. yok. Sonbaharda çiçekte yok. Saksağanlardan elmalarımı gagaladıkları için nefret ederdim ancak bu sene elma toplarken arıların ellerimi sokması sayesinde saksağanların arıların hayatına direkt olumlu katkı yaptıklarını anladım. Saksağanlar elmaları gagalayıp bırakıyor, sonrasında çürüme safhasına giren elmalara arılar üşüşüyor. Saksağanlar olmasa arılar yiyecek bulamayacak, yere düşen elmaları da fareler ve köstebekler yiyor. Dolayısıyla Saksağan olmazsa meyve bahçesi de olmaz. Aç kalan fareler ağaç köklerini kemirir. Fareler kemirmezse, arılar açlıktan öldükleri için tozlaşma olmaz. Bugün polyannalığım üzerinde herhalde

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 11:48   #40
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Bir dönem bu konuda bir araştırma yapmıştım. Dünyada kabul gören "Tübingen Mixture" adında bir tohum karışımı var. Karışım içerisindeki bitkiler ve oranları şöyle:

%40 Phacelia tanacetifolia
%20 Fagopyrum esculentum
%7 Sinapis alba
%6 Coriandrum sativum
%5 Calendula officinalis
%5 Helianthus anuus
%3 Raphanus sativus
%3 Centaurea cyanus
%3 Malva sylvestris
%2 Anethum graveolens
%1 Borago officinalis

Bu bitkileri türkiyedeki sitelerde de bulabiliyorsunuz. Mesela karışımda en çok bulunan Phacelia Türkiye'de "Arıotu" adıyla satılıyor.

Türkiye genelinde Orman işletmelerinin belirlediği ve koruma altına aldığı 250 civarında "Bal Ormanı" var. Aşağıdaki linkten detayları görebilirsiniz. Bu ormanlardan birine yürüme mesafesinde evim var (aşağıdaki linkte görünenlerden ilk resim) Arıcılık yapılıyor çevresinde. Bu alanda bulunan çok yıllık bitkiler (ağaçlar ve çalılar) arıcılık için önemli bulunmuş olmalı ki bu bölge ağaçlandırma çalışmaları nedeniyle bozulmuyor. Olduğu gibi korunuyor. Hakim bitkiler şunlar:

* Tesbih çalısı (Styrax officinalis)
* Doğu gürgeni (Carpinus orientalis)
* Fıstık çamı (Pinus Pinea)
* Kızılcık (Cornus mas)
* Funda (Erica cinerea)
* Kestane (Castanea sativa)
* Kocayemiş (Arbutus unedo)
* Meşe (Quercus...)
* Akçakesme (Phillyrea latifolia)
* Karaçalı (Paliurus spina-christi)
* Çiçek açan dişbudak (Fraxinus ornus)
* Ihlamur (Tilia tomentosa)

Bugüne Kadar 249 Adet Bal Ormanı Kuruldu

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 12:40   #41
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
%40 Phacelia tanacetifolia Frezya arı otu
%20 Fagopyrum esculentum Karabuğday
%7 Sinapis alba Ak hardal
%6 Coriandrum sativum Kişniş
%5 Calendula officinalis Aynısefa çiçeği (Portakal nergisi )
%5 Helianthus anuus Ayçiçeği
%3 Raphanus sativus Turp
%3 Centaurea cyanus Peygamber çiçeği
%3 Malva sylvestris Ebegümeci
%2 Anethum graveolens Dereotu
%1 Borago officinalis Hodan

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2018, 06:57   #42
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Benim de dikkatimi çeken arıların didiklenmiş trabzon hurmalarına çok gelmeleri. Bahçedeki hurmaları toplarken mutlaka dalı ucundan tutup biraz sallarım ki içindeki arılar uçuşsun.

Arılar gaura çalılarının çiçeklerini de çok seviyorlar. Sabahın erken saatlerinde balkondaki salıncaklara uzandığımda çok yoğun arı uğultusu duyuyorum. Yüzlerce arı hemen balkon önünde bulunan gaura çiçekleri üzerinde vızvızlıyorlar.

Daha evvel bilseydim bu çalıları katiyyen balkon önüne dikmezdim. Boyları bir, birbuçuk metreyi geçen beyaz, bembe ve kırmızı renkli çiçekler hafif rüzgarda binlerce uçuşan kelebekler gibi görüntü veriyor. Harika gösterişli ama benim arı sokmasına allerjim var.

Eşim de oğlum da bunları bir an evvel köklememi istiyorlar ama kıyamıyorum.
Balkon önündeki yoldan geçmeyip evin arkasından dolaşmayı yeğler oldum, bakalım daha ne kadar dayanabileceğim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2018, 06:47   #43
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Bir dönem bu konuda bir araştırma yapmıştım. Dünyada kabul gören "Tübingen Mixture" adında bir tohum karışımı var. Karışım içerisindeki bitkiler ve oranları şöyle:

%20 Fagopyrum esculentum
%7 Sinapis alba
%6 Coriandrum sativum
%5 Calendula officinalis
%5 Helianthus anuus
%3 Raphanus sativus
%3 Centaurea cyanus
%3 Malva sylvestris
%2 Anethum graveolens
%1 Borago officinalis

Bu bitkileri türkiyedeki sitelerde de bulabiliyorsunuz. Mesela karışımda en çok bulunan Phacelia Türkiye'de "Arıotu" adıyla satılıyor.

Türkiye genelinde Orman işletmelerinin belirlediği ve koruma altına aldığı 250 civarında "Bal Ormanı" var. Aşağıdaki linkten detayları görebilirsiniz. Bu ormanlardan birine yürüme mesafesinde evim var (aşağıdaki linkte görünenlerden ilk resim) Arıcılık yapılıyor çevresinde. Bu alanda bulunan çok yıllık bitkiler (ağaçlar ve çalılar) arıcılık için önemli bulunmuş olmalı ki bu bölge ağaçlandırma çalışmaları nedeniyle bozulmuyor. Olduğu gibi korunuyor. Hakim bitkiler şunlar:

* Kızılcık (Cornus mas)
* Funda (Erica cinerea)
* Meşe (Quercus...)

Peki bu "* Tesbih çalısı (Styrax officinalis)" bitkisinin tohumunu nereden bulabiliriz? Etkinlikte dağıtılan tespih ağacı değildir heralde??

Gardenias beğendi.
Eski 27-11-2018, 08:05   #44
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Bileniniz duyanınız elbet vardır, sevgili İrem Çağıl'ın öncülüğünde müthiş bir kadın dayanışması sergilenrerek, sürdülebilir yaşam için inanılmaz bir kenetlenme örneği sergileniyor. Sineksekiz.com üzerinden yeni bir girişim deniyorlar.

Çocuklarımızla sağa sola fırlatabileceğimiz tohum topları ile arılar için uygun yaşam koşulları sağlama adına küçük bir adım atılmak isteniyor. Tohum topu içeriği; %100 Yerli ve Organik Aynısefa, Arı Otu, Kara Buğday, Çörek Otu olarak belirlenmiş. Yukarıda ki listeye de bakınca gayet yerinde seçimler olduğunu anlıyoruz.

Özellikle özel günler için buket siparişi yerine ya da kutlamalar için kullan/at hediyelikler yerine veya düğün davetiyeleri vb. organizasyonlar için mutlaka kullanmalıyız dediğim tohum toplarını yeri gelmişken burada da duyurmak istedim.

Tohum Topu - Sinek Sekiz
https://www.sineksekiz.com/urun/tohum-topu

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2018, 15:42   #45
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Peki bu 2 bitkinin tohumunu nereden bulabilirim? Bilgisi olan varmıdır

Alıntı:

%20 Fagopyrum esculentum
%7 Sinapis alba
%6 Coriandrum sativum
%5 Calendula officinalis
%5 Helianthus anuus
%3 Raphanus sativus
%3 Centaurea cyanus
%3 Malva sylvestris
%2 Anethum graveolens
%1 Borago officinalis

* Kızılcık (Cornus mas)
* Funda (Erica cinerea)
* Meşe (Quercus...)

Gardenias ve CornusMas beğendi.
Eski 07-12-2018, 19:34   #46
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Peki bu 2 bitkinin tohumunu nereden bulabilirim? Bilgisi olan varmıdır

Sayın AkisSoftware,

Çanakkale - Biga - Kepekli Köyü'nde istemediğiniz kadar bulabilirsiniz

Bu çalı/ağaççıkların tohumlarını almak için zaman geç. Bütün tohumlar döküldü artık. Yine de sizin için (kendim için de) Orman işletmelerinin koruma altına aldığı Kepekli Köyü Bal Ormanı'nda uzuuun bir yürüyüş yaparım Yılbaşını köydeki evimde geçirmeyi planlıyorum. Doğu gürgeni tohumlarından bulabileceğimi pek sanmıyorum. Bu tohumlar oldukça küçük çünkü. Fakat Tesbih çalısının dökülen tohumlarından bulabilirim belki. Size bilgi veririm.

Doğu gürgeni için gelecek sonbaharı beklemelisiniz.

Tesbih ağacı (Melia azedarach) ile Tesbih çalısı (Styrax officinalis) aynı bitki değil. Tesbih ağacının çiçekleri güzel görünse de kokusu bir miktar itici gelir bana. Tesbih çalısının çiçekleri daha gösterişli, daha fazla ve bence çok daha güzel kokuyor. Şu ana dek beğenmeyeni de görmedim zaten. Köyde bahar aylarında (Nisan sonu Mayıs başı gibi) dağdan köye doğru lodos estiğinde her yer buram buram bu çiçeklerin kokusuyla dolar. Muhteşem bir zamandır ve yıllık iznimi tam bu tarihlerde kullanırım. Çiçeklenmiş tesbih çalıları arasında yürüyebilmek için

Düzenleyen CornusMas : 07-12-2018 saat 20:18
Eski 07-12-2018, 20:14   #47
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Styrax officinalis

Bahsettiğim Bal Ormanı'ndan çekilmiş birkaç tesbih çalısı (styrax officinalis) fotoğrafı

Name:  s1.jpg
Views: 1432
Size:  71.0 KB

Name:  s2.jpg
Views: 1551
Size:  59.4 KB

Name:  s3.jpg
Views: 1501
Size:  43.9 KB

Name:  s4.jpg
Views: 1420
Size:  55.4 KB

Name:  s5.jpg
Views: 1394
Size:  32.6 KB

Düzenleyen CornusMas : 08-12-2018 saat 07:32
Eski 07-12-2018, 20:16   #48
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Carpinus orientalis

Bunlar da aynı yerde çekilmiş Doğu Gürgeni fotoğrafları

Name:  c1.jpg
Views: 1380
Size:  42.9 KB

Name:  c2.jpg
Views: 1410
Size:  70.7 KB

Name:  c3.jpg
Views: 1358
Size:  43.9 KB

Eski 08-12-2018, 07:39   #49
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Degerli yorum ve iyi niyetli yaklasiminiz icin cok tesekkur ederim. Eger tohum temin edip yollama imkaniniz olursa cok mutesekkir olacagim. Tekrar tesekkurler

Eski 10-12-2018, 09:04   #50
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Ayrıca bu bitkiyi de hiç bir yerde bulamadım... Farklı bir ismi mi var bilemiyorum... Aramalarda çıkanlar hep başka isimlerde..

%7 Sinapis alba Ak hardal

Eski 10-12-2018, 14:51   #51
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Yabani hardal arıların ziyaret ettiği bir bitki. Toprak karıştırılınca nereden nasıl geliyorsa hemen çıkıyor.

Hardal çeşitlerini baharatçılarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Sanırım sarı hardal ak hardal olarak çevrilmiş. Hardal çeşitlerinin hepsi aynı şekilde çiçek yapıyor.

Eski 31-12-2018, 15:54   #52
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Styrax officinalis tohumları

Sayın AkisSoftware

Styrax officinalis (tesbih çalısı) tohumlarınız hazır. Bu iş benim için de güzel bir deneyim oldu. Dökülen yaprakların altı tohum doluymuş, biraz eşeleyince 350-400 tane kadar tohum topladım. Kendinize küçük bir koru yapabileceğiniz kadar yani Bütün tohumları tek çalıdan değil farklı farklı çalılardan almaya çalıştım. Özel mesajla iletişim bilgilerinizi gönderirseniz hepsini size kargolarım.
Name:  StyraxOfficinalisSeeds-1.jpg
Views: 1363
Size:  67.2 KB
Name:  StyraxOfficinalisSeeds-2.jpg
Views: 1328
Size:  70.3 KB

orion1988, Muda, Asoo ve 6 kişi beğendi.
Eski 31-12-2018, 21:39   #53
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Bizim burada da yetişip yetişmeyeceğine bakarken ilginç bir bilgiye ulaştım. Tohumlarda sanırım çimlenme engeli var.

Ön işlem

Kaynar su dökün ve gece boyunca bekletin
Bu sayfada yazdığını gördüm. Fırça çalısı bitkisinin tohumları gibi yangınlardan sonra tohumlar çimleniyorlar muhtemelen. Siz gene de ihtiyatlı yaklaşıp tüm tohumlara aynı işlemi yapmayın. Bir kısmını deneme amaçlı olarak kaynar su döküp sabaha kadar su içinde beklesinler.

https://www.bgci.org/plant-conservat...ax_officinalis

Eski 01-01-2019, 18:18   #54
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Yahu ne güzel insanlarsınız siz... Bir güzel insan tohum toplayıp paylaşmak istiyor (CornusMas), Diğer güzel insan (Muda) bu tohumları nasıl çimlendireceğimi yazmış...
Tam da nasıl çimlendirilir diye düşünürken.. iyi varsiniz hepinize tesekkurler...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Bizim burada da yetişip yetişmeyeceğine bakarken ilginç bir bilgiye ulaştım. Tohumlarda sanırım çimlenme engeli var.

Ön işlem

Kaynar su dökün ve gece boyunca bekletin
Bu sayfada yazdığını gördüm. Fırça çalısı bitkisinin tohumları gibi yangınlardan sonra tohumlar çimleniyorlar muhtemelen. Siz gene de ihtiyatlı yaklaşıp tüm tohumlara aynı işlemi yapmayın. Bir kısmını deneme amaçlı olarak kaynar su döküp sabaha kadar su içinde beklesinler.

https://www.bgci.org/plant-conservat...ax_officinalis

Muda, Asoo, CornusMas ve 2 kişi beğendi.
Eski 02-01-2019, 06:26   #55
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Çimlenme konusunda ben de web'de benzer yorumlarla karşılaştım

Alıntı:
Statistical analysis showed that the germination percen-tage (GP) was significantly affected by both cracking and sowing time (p<0.001). The highest GP of 56% was obtained from the seeds that were sown with cracking on the 23rd of September 2006. The seeds sown with cracking on the 8th of September 2006 had a GP of 38%. On the other hand, seeds sown with and without cracking on the 24th of July 2006 and the 8th of August 2006 and without cracking on the 23rd of August 2006 did not germinate
Effects of cracking and sowing time on germination of Styrax officinalis L. seeds (Cengiz Yücedağ - Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi - https://www.researchgate.net/publica...inalis_L_seeds)

Ancak benim gözlemlerim bunlarla uyuşmuyor. Doğada toprağa dökülen tohumların yoğun şekilde çimlendiğini gözlemliyorum. Yaz sonu toprağa düşen tohumlar bütün sonbahar ve kışı uykuda geçirdikten sonra ilkbaharda hızla çimlenmeye başlıyor. Üstelik tek tük de değil. Yoğun şekilde çimleniyorlar. Sanırım sonbaharın sıcak dönemi ve sonrasında kışın soğuk periyot tohumlardaki çimlenme engelini kırıyor.

Eski 02-01-2019, 09:32   #56
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:

Ancak benim gözlemlerim bunlarla uyuşmuyor. Doğada toprağa dökülen tohumların yoğun şekilde çimlendiğini gözlemliyorum.
Tabiat her zaman kendi çözümünü bulmuştur. Tam zamanında ve yeteri kadar. Japon akçaağacını tohumdan çimlendirmede birkaç kere başarısız olmuşluğum var fakat bazı yerlerde dibine düşen tohumların gayet güzel çimlendiğini gördüm.

Bitkiler doğal ortamlarında veya benzerî bir coğrafyadaysalar çok rahat nesillerini devam ettirebiliyorlar. Tek yıllık ya da kısa ömürlü bitkilerin tohumları nesillerini devam ettirebilmek için çok isteklilerken, uzun ömürlü ağaçlar "Daha çok vaktimiz var." dercesine işi ağırdan alıyorlar.

Eğer doğal ortamında ise çimlenmeyi kendi haline bırakmak, değilse ek tedbirler almak gerek diye düşünüyorum.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2019, 07:03   #57
Ağaçsever

Tüm bilgiler bir birinden değerli teşekkürler herkese

Eski 05-01-2019, 07:05   #58
Ağaçsever

Bana da mantıklı gelmiyor. O kadar sıcak suya sokunca tohumlar nasıl ölmez? Ama koruma mekanizması olması doğru... Kiminde zar oluyor kimi sert oluyor... Mesela elimizle kıramadığımız cevizin çimlenince kırılması şaşılacak bir olay

Alıntı:
Çimlenme konusunda ben de web'de benzer yorumlarla karşılaştım

Effects of cracking and sowing time on germination of Styrax officinalis L. seeds (Cengiz Yücedağ - Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi - https://www.researchgate.net/publica...inalis_L_seeds)

Ancak benim gözlemlerim bunlarla uyuşmuyor. Doğada toprağa dökülen tohumların yoğun şekilde çimlendiğini gözlemliyorum. Yaz sonu toprağa düşen tohumlar bütün sonbahar ve kışı uykuda geçirdikten sonra ilkbaharda hızla çimlenmeye başlıyor. Üstelik tek tük de değil. Yoğun şekilde çimleniyorlar. Sanırım sonbaharın sıcak dönemi ve sonrasında kışın soğuk periyot tohumlardaki çimlenme engelini kırıyor.

Eski 05-01-2019, 07:06   #59
Ağaçsever

Aslında akasyanın bir türü var ama ben ismini bilmiyorum. Arılar üstüne çok konuyor. Böyle üzüm gibi salkım salkım ve beyaz renkte çiçekleri oluyor.. Acaba ismini bilen var mı?

O tür çok dayanıklı ve neredeyse hiç bir şey istemiyor..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Ballı bitkiler içinde 6.sınıfta yer alan akasyanın yazın çeşitli dönemlerinde açan bir çok türü var bizde en çok bilinen park ve bahçelerden aşına olduğumuz yalancı akasyada denen türü.
Bu yaz ağıstosun onundan sonra açıp eylülün ortasına kadar çiçekli kalan bir türünü keşfettim ve bazılarında hala çiçek açmaya devam ediyor, azda olsa. Yazın yaptığım bu gözlemde arılar bu akasyaya adeta çıkarma yapıyorlar, ağaç resmen uğulduyor. Bu akasyanın yaprakları ve çiçekleri bildiğimiz akasyaya göre çok minik ancak çiçek salkımlarında yüzlerce çiçek oluyor. Tohumlanmasını bekledim. Tohumlar bildiğimiz taze fasulye gibi bir kılıfın içinde, her tohum aynı bir fasulye büyüklüğünde ve kılıfının içi yapışkan bir sıvıyla dopdolu. Tohum topladım ancak kurumaya bıraktığım tohumlar koruyucu kılıfın içinde çürüyor. Bu tür arıcılar tarafından muhakkak keşfedilmeli.
Fotolarını çekip burada yayınlayacağım; Mine Pakkaner hocamızdan bu türün ismi konusunda yardım istiyeceğim.

Eski 05-01-2019, 07:07   #60
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Yabani hardal arıların ziyaret ettiği bir bitki. Toprak karıştırılınca nereden nasıl geliyorsa hemen çıkıyor.

Hardal çeşitlerini baharatçılarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Sanırım sarı hardal ak hardal olarak çevrilmiş. Hardal çeşitlerinin hepsi aynı şekilde çiçek yapıyor.
Ama bütün hardal çeşitleri arı için uygunmu? önemli olan bu bence. Yani orda ak hardal deniyorsa ilgili cinsi bulmak lazım diye düşünüyorum?

Etiketler
berry, goji, kurt

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024