agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni176Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-03-2022, 22:30   #91
Ağaçsever

CilekFidesi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2019
Galeri: 2
Merhaba arkadaşlar. Soru amaçlı bir konu açacaktım, ancak buraya yorum yapmanın daha uygun olduğunu düşündüm.
Bulunduğum bölgede 2 çeşit üzüm bağlarını yıllardır görüyorum. Bunların çiçeklerine arı geldiğini çok nadir gördüm. Bahçemde yabani bir üzüm fidanı dikmiştim. Yıllardır çiçek açıyor salkım veriyor ama bir tane meyvesi olmadı. Salkımlar çiçekten meyveye dönüşmeden önce her sabah inanılmaz sayıda arı doluşuyor, çiçekleri meyve taneciklerini sarı tozları yere döküyorlar. Öğleye doğru arılar azalıp yok oluyor. İlginç bulduğum için videosunu da çektim. Arıları ve seslerini almaya çalıştım ama görünmüyor duyulmuyor olabilir. Video sonunda yerde birikmiş tozları gösterdim.

Benim sormak istediğim soru var. Bal arılarının bu şekilde saldırdığı her bitki ve çiçek arıcılık için faydalıdır diyebilir miyiz?
Meyve vermediği için bağı iyice budadım. Ancak arıcılık için birkaç dalını köklendirme amaçlı toprağa daldırdım. İnşallah köklenip fidan olurlar.

Gardenias beğendi.
CilekFidesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2022, 22:51   #92
Ağaçsever

CilekFidesi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2019
Galeri: 2
Eklemek istediğim bir konu daha var. bahçemizde kendiliğinden bir söğüt ağacı büyüdü.
Ağaç çiçek açacak olgunluğu geldikten sonra yaprak biti istilasına uğradı. Bu yaprak bitleri yağmur yağarcasına damla damla sıvı akıtıyor. (Bazı haberlerde ağlayan ağaç diye insanları yanıltıyorlar maalesef.) Bu sıvı nedeniyle ağaç karınca eşek arısı vebal arısı istilasına uğruyor.

Arıcılık yapan tanıdıklarım, arılara faydası olur diye sögüt ağacı dikmemi tavsiye etmişti. Acaba bendeki bu yaprak biti istilasına uğrayan söğüt ağacını çoğlatmalı mıyım? yaprak bitlerini ve dadana eşek arılarının bal arılarına zararı olur mu?

Gardenias beğendi.
CilekFidesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2022, 07:59   #93
Ağaçsever

yılmaztaşova's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2006
Dostlarım Hüseyin Özpınar kardeşimizin emeğine sağlık çok önemli bir çalışma yapmış. Ben de acizane bir tür ilave etmek isterim;
Japon Sofora Ağacı, ( Macar Akasyası) Sophora japonica
Sophora Japonica Sofora Ağacı Genel Özellikleri

Doğal Yayılış ve Rakım:Anavatanı Çin ve Kore'dir. Japonya ve ülkemizde de yetiştirilir.
Toprak ve Besin İsteği:Kuru, humuslu ve verimli topraklarda iyi yetişir. Drenajı iyi, balçıklı toprakları sever. Fakir ve alkalitopraklarda da yetişir.
Donlara Duyarlılık:Gençlikte donlara karşı hassastır. Maksimum -20 u C sıcaklara kadar dayanır.
Sıcaklık ve Nem İsteği:Ilıman iklimlerde ve güneşli yerlerde iyi yetişir. Kurak ve sıcaktan etkilenmez.
Tohum Özellikleri:Tohumlar siyah renkli, etli bakla meyvelerin içinde adeta düğümlenmiş gibi boğum boğum olarak bulunur. Tohum kabuğu çok serttir. Tohumlar Kasım-Aralık'ta olgunlaşır. Tohum toplama zamanı Kasım-Şubat aylarıdır.
Tepe Şekli:Yuvarlak ve geniş bir tepe yapar. Tepe çapı maksimum 10-15 m.dir.
Budama:Vejetasyon dönemi dışında budanabilir.
Büyüme ve Boylanma:Hızlı büyür. Maksimum 15-20 m. boy yapar.
Kök Yapısı:derin kök sistemi geliştirir. Köklerinde atmosferik azotu bağlayan yumrular vardır.
Işık İsteği:Işık ağacıdır.
Meyve ve Çiçek:Meyveler sürgünlerin ucunda, önceleri sarımsı sonra yeşil renkli, 8-10 cm. uzun, etli bakla meyvedurumunda ve hafif yapışkandır Meyveler kış boyunca ağaç üzerinde kalırlar. Ağustos ayında açan çiçekleri hermafrodit, sarımsı-beyaz renkli, 10-25 cm. uzunlukta ve dikine duran bileşik salkım kuruluşundadır. Sürgünlerin ucunda durur ve güzel kokuludur.
Yaprak ve Sürgün:Yaz yeşili yaprakları 15-25 cm. uzun ve tüysüdür. Kısa saplı yaprakçılar 7-17 adet, 1-1.5 cm. büyük, eliptik, oval biçimli, üst yüzleri tüysüz parlak yeşil, aft yüzü tüylü ve mavimsi-yeşildir. Genç sürgünler tüysüz ve yeşil renklidir. Az sürgün verir.
Üretim Şekli:Tohum ve çelikle üretilir. Tohumlar tam olarak olgunlaşmadan toplanarak hemen ve*ya ekim öncesi 12 saat ılık suda bekletilerek erken ilkbaharda ekilir. Yazın son yıl sürgünlerinden alınan çeliklerle üretildiği gibi, göz aşısı ve havaî daldırma ile de üretilebilir.
Arıcılık açısından son derece verimli bir ağaç türüdür, Ağustos-Eylül aylarında arıların polen ve nektar bulmakta zorlandıkları dönemde iki ay gibi uzun bir süre salkım şeklinde çiçeklenen sofora arıcılık yapılan her yere mutlaka dikilmesi gereken bir türdür.

Gardenias beğendi.
yılmaztaşova Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2023, 09:18   #94
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2022
Günaydın, birazda arıcılığı merak saldım. İki kovan arı yapmaya karar verdim. Bi taraftan da arı meramı oluşturmaya çalışıyorum. İşler yolunda giderse diye şimdiden bazı ağaçları edinmeye çalışıyorum. Bu konuda bilgili ve tecrübeli olanlar varsa listemdeki ağaçlar hakkında gerekli veya gereksiz olduğuyla ilgili aydınlatan olursa süper olur

• Alıç (buldum)
  • Mahlep
  • Yeni Dünya (buldum)
  • Mimoza
  • Laden
  • Gül İbrişim
  • Okaliptus
  • Dağ Çileği - Kocayemiş - Davulga
  • Laden
  • Yalancı Akasya
  • Macar Akasyası (buldum)
  • Erguvan
  • Püren (buldum)
  • Çalı Hanımeli - Kış Hanımeli
  • Mor Salkım (buldum)
  • Manuka Çay Ağacı
  • Mayer limon
  • Ihlamurda düşünüyorum ama bizim burda çok az çiçek açıyor, bol çiçeklisi denk gelirse. Satılan cinside hep aynı cins olduğu için emin değilim

Evet liste biraz uzun farkındayım, muhtemelen pek çoğunu bulamayacağım çünkü toplu olarak satılan bi site-yer henüz bulamadım. O yüzden en çok nerde bulabilirsem oradan almayı planlıyorum.

Edit1, orman müdürlüğünde neredeyse hepsi var.

Gardenias beğendi.

Düzenleyen yavuz10 : 22-12-2023 saat 15:14
yavuz10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2023, 10:19   #95
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
[QUOTE=yavuz10;1620428] Günaydın, birazda arıcılığı merak saldım. İki kovan arı yapmaya karar verdim.
Ben de 2 kovan ile başlama hevesim var fakat henüz fiili olarak yanında bir süre birlikte çalışıp öğreneceğim birisini bulamadım. Öyle teorik bilgilerle de girmek istemiyorum.
Tebrik eder, başarılar dilerim

yavuz10 beğendi.
cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2023, 14:04   #96
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

[quote=cemilsisik;1620431]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz10 Mesajı Göster
Günaydın, birazda arıcılığı merak saldım. İki kovan arı yapmaya karar verdim.
Ben de 2 kovan ile başlama hevesim var fakat henüz fiili olarak yanında bir süre birlikte çalışıp öğreneceğim birisini bulamadım. Öyle teorik bilgilerle de girmek istemiyorum.
Tebrik eder, başarılar dilerim
Teşekkür ederim, hiç beklemeyin hemen sizde başlayın müsaitseniz hem sezonu da yakalarsınız hem de tecrübe edinirsiniz Açıkçası benim de etrafımda pek kimse yok ama yolculuğa bi yerden başlamak gerek diye düşünüyorum. Zaten yola çıkınca mutlaka birileriyle bi şekilde etkileşime geçiliyor. Halk eğitim kursu oluyor arıcılıkla ilgili çevre istiyorsanız mutlaka gitmenizi öneririm.

Eski 17-04-2023, 06:21   #97
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Paulownia Ağacı (Çin Kavağı) ağacı arıcılık için müthiş bir hazine...Sadece tek 1 agaç bile 20 kg. Bal elde edilmesine sebep..Çin muhtemelen bu yüzden Dunya Arıcılığında kovan başina Bal Üretiminde ve Genel bal uretiminde Dünyada 1. Sırada yer almakta...Arıcılar bu ağacı bolca dikmeliler..Umarım böylesine faydalı bir ağaç ülkemizde de bolca dikilip çoğalır..

yavuz10 beğendi.
Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2023, 06:27   #98
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Paulownia Ağacı (Çin Kavağı) ağacı arıcılık için müthiş bir hazine...Sadece tek 1 agaç bile 20 kg. Bal elde edilmesine sebep..Çin muhtemelen bu yüzden Dunya Arıcılığında kovan başina Bal Üretiminde ve Genel bal uretiminde Dünyada 1. Sırada yer almakta...Arıcılar bu ağacı bolca dikmeliler..Umarım böylesine faydalı bir ağaç ülkemizde de bolca dikilip çoğalır..

Eski 17-04-2023, 07:17   #99
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Aynı zamanda Çin Sumaği Ağacı (Rhus Chinensis ) Zone 6b ye kadar yetişiyor, yani Eksi 20°C ye kadar dayanıklı bir Ağaç.. Çiçek Açma Zamanı daha farklı olduğundan ve bolca açtığından bolca dikilmeli.. Bee Bee tree diye bilinen ağaç Arı Ağacı ( Tetradium Danielli) Ağustos ayında bolca çiçek açtığından arıcılık için çok değerli..Keza Sophora Japonica yani Macar Akasyası hem bolca nektar ( Kategori 6) ve hem de polen verdiğinden ayrıca Temmuz- Ağustos aylarında 45 gün boyunca bolca çiçek açtığından ülkemizdeki Arıcılığın geliştirilmesi için bolca dikilmeli..Keulreuteria ( Golden Rain Tree) Ya da Türkçeye Güvey Kandili Ağacı diye ad konulan ağaç keza nektarın az olduğu dönemde bolca çiçek açtığından bolca dikilmeli, Tarçıngiller Familyasından Camphor yani Kafur Ağacı keza Arıların çok sevdiği nektarlı bir Ağaç,Gülibrisim Ağacı arıların çok sevdiği bir ağaç ( Albizia Julibrisim) , Sumak Ağacı arıların çok sevdiği bir ağaç,Keçi Söğüdü hem 2000li rakamlara kadar yetişebilmesi hem de çok kolay tutturulabilmesi nedeniyle Bal Ormanında mutlaka bulunması gereken çok bol çiçek açan arıların çok sevdiği bir Ağaç, Engerek Otu bol ve uzun süre çiçek açan Bal verimi çok yüksek ( Kategori 6) bir bitki , Keza Hedera Helix yani Kaya Sarmaşığıni ormanlara bolca dikmeliyiz..Gül Hatmi çiçeğini de arılar çok seviyor,çiçek açma Süresi de oldukça uzun..

Eski 17-04-2023, 07:50   #100
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

"Salix Caprea" ülkemizde "Keçi Söğüdü" adıyla bilinir.. 2000'li rakamlara kadar yetiştirilebilmesi büyük bir avantaj.Eksi 28°C ye kadar dayanıklıdır ( Zon 5a) . Çelikten çok kolaylıkla üretilebilmektedir.Arılarin kıştan sonra ilk doğaya çıktığı aç olup nektar için saldırdıkları ve doğanın ilk uyandığı fazla çiçeğin olmadığı erken ilkbahar döneminde bolca çiçek açtığından Arıcılık için oldukça önemli bir bitkidir. Erişkin ağaçlar 2,5 metre yükseklik ve 2 metre genişliğe sahiptirAğaç kışın yapraklarını döker. Erken İlkbaharda elde edilen balı karamel tadındadır.

Eski 22-12-2023, 13:39   #101
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Styrax Officinalis ülkemizde "Tesbih Çalısı" adıyla biliniyor keza arıcılık için aranan ağaç türlerinden.. Ayrıca Buddleja , ülkemizde " Kelebek Çalısı" diye bilinen ağaç çok üzün müddet Eylül sonuna kadar çiçekli ve arılar seviyorlar nektarlı bir ağaç. Caesalpinia ülkemizde "Paşabıyığı Ağacı" olarak biliniyor arılar çok seviyorlar. Okaliptüs Ağacı , Kara Mürver Ağacı, İğde Ağacı keza arı istilasına uğruyorlar .Bu ağaçlardam da bulundurmakta fayda var. Çiçeklerden de Lavanta ,Kekik, Adaçayı, Biberiye, Mercanköşk, Papatya, Altınotu, Hodan, Zülfa Otu ve tüm Tıbbi Aromatik Bitkiler , Alcanet, Lofant, Hebe , Peygamber Çiçeği, Hardal, Sarı Kantaron,Fiğ,Korunga, Üçgül çeşitleri, Yonca ,Devedikeni Mor Diken , Yabani Gül, Laden , Aynısefa Çiçeği vs keza dikkat çeken bitkilerden.. Bulundurmakta fayda var..

Eski 22-12-2023, 15:13   #102
Ağaç Dostu

yavuz10's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gardenias Mesajı Göster
Styrax Officinalis ülkemizde "Tesbih Çalısı" adıyla biliniyor keza arıcılık için aranan ağaç türlerinden.. Ayrıca Buddleja , ülkemizde " Kelebek Çalısı" diye bilinen ağaç çok üzün müddet Eylül sonuna kadar çiçekli ve arılar seviyorlar nektarlı bir ağaç. Caesalpinia ülkemizde "Paşabıyığı Ağacı" olarak biliniyor arılar çok seviyorlar. Okaliptüs Ağacı , Kara Mürver Ağacı, İğde Ağacı keza arı istilasına uğruyorlar .Bu ağaçlardam da bulundurmakta fayda var. Çiçeklerden de Lavanta ,Kekik, Adaçayı, Biberiye, Mercanköşk, Papatya, Altınotu, Hodan, Zülfa Otu ve tüm Tıbbi Aromatik Bitkiler , Alcanet, Lofant, Hebe , Peygamber Çiçeği, Hardal, Sarı Kantaron,Fiğ,Korunga, Üçgül çeşitleri, Yonca ,Devedikeni Mor Diken , Yabani Gül, Laden , Aynısefa Çiçeği vs keza dikkat çeken bitkilerden.. Bulundurmakta fayda var..
Bu yazdıklarınıza ek olarak, Malta eriği şu zamanda arılar üstünde vızır vızır uçuyorlar. Arazi ekilen biçilen bir arazi değilse kokar ağaç diğer adıyla cennet ağacını şiddetle öneririm. Çiçek açtığı zaman arılar başka hiçbir şeye bakmıyorlar. Bu ağaç hem kuraklığa dayanıklı hemde kendi kendine yayılıyor ama tabi yine de dikkat etmekte fayda var. İstilacı bir tür olarak tanımlanıyor. Bizim bahçede bir sıra bunlardan var. Mübarek parke taşlarının arasından saksılardan çimlenip fışkırıyorlar.

Etiketler
berry, goji, kurt

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024