agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni176Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2019, 10:10   #61
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi volkanaktas Mesajı Göster
Aslında akasyanın bir türü var ama ben ismini bilmiyorum. Arılar üstüne çok konuyor. Böyle üzüm gibi salkım salkım ve beyaz renkte çiçekleri oluyor.. Acaba ismini bilen var mı?

O tür çok dayanıklı ve neredeyse hiç bir şey istemiyor..
Sayın volkanaktas, bahsettiğiniz tür, alıntıladığınız mesajda da bahsedildiği gibi "Yalancı Akasya" diye bilinir (Robinia pseudoacacia). Salkım şeklinde, bol kokulu çiçekler açar. Çiçekler beyaz renklidir ve sap kısmına doğru sarımtırak bir renk alır. Yoğun kokuludur. Arılar bu çiçeklere hücum eder.
R.pseudoacacia bazı bölgelerde istilacı kabul edilecek kadar hızlı yayılan, kanaatkar ve dayanıklı bir bitkidir.

Name:  RobiniaPseudoacacia.jpg
Views: 965
Size:  56.5 KB

Düzenleyen CornusMas : 05-01-2019 saat 11:16
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2019, 11:07   #62
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi volkanaktas Mesajı Göster
Bana da mantıklı gelmiyor. O kadar sıcak suya sokunca tohumlar nasıl ölmez? Ama koruma mekanizması olması doğru... Kiminde zar oluyor kimi sert oluyor... Mesela elimizle kıramadığımız cevizin çimlenince kırılması şaşılacak bir olay
Sayın volkanaktas,

Bazı türlerin tohumlarına kısa süreyle yüksek ısı uygulanması tohumdaki çimlenme engelini kırar ve çimlenme yüzdesini artırır. Özellikle akdeniz iklimi ve daha sıcak iklimlerin egemen olduğu, orman yangınlarının sık yaşandığı bölgelerde yayılan bitkilerin tohumları genellikle ısıyı sever.
Elbette bu ısı uygulaması tohumları saatlerce kaynatmak anlamına gelmiyor. Ancak 200 dereceye (Santigrat) 5dk gibi süreyle maruz bırakıldığında canlılığını kaybetmeyen türler mevcut. Bu nedenle tohumların kaynar suya atılarak soğumaya bırakılması çok mantıksız değil.

Alıntı:
The role of heat shock in the induction of seed germination for numerous Mediterranean fire-following plant species is well documented
https://www.sciencedirect.com/scienc...46609X98800222

Alıntı:
In all species, germination was significantly affected by the temperature treatment level. Short exposure of seeds to high temperatures generally stimulated germination whereas prolonged exposure reduced seed germination. However, some species even tolerated 5 min treatment at 200 °C.
https://link.springer.com/article/10...:1015536900330

volkanaktas beğendi.
Eski 05-01-2019, 12:18   #63
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Evet aynen öyle... Bu benim söylemek istediğim akasya... Tebrikler

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Sayın volkanaktas, bahsettiğiniz tür, alıntıladığınız mesajda da bahsedildiği gibi "Yalancı Akasya" diye bilinir (Robinia pseudoacacia). Salkım şeklinde, bol kokulu çiçekler açar. Çiçekler beyaz renklidir ve sap kısmına doğru sarımtırak bir renk alır. Yoğun kokuludur. Arılar bu çiçeklere hücum eder.
R.pseudoacacia bazı bölgelerde istilacı kabul edilecek kadar hızlı yayılan, kanaatkar ve dayanıklı bir bitkidir.

Eklenti 685856

CornusMas beğendi.
volkanaktas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2019, 14:35   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Robinia hispida Rosea ,Pembe Çiçekli Akasya

İyi Günler
Arılar için yalancı akasyanın özeliklerini Robinia hispida Rosea ,Pembe Çiçekli Akasya da sağlamaktamıdır. Çiceklerinin familyadaki en büyükleri olduğu belirtiliyor.
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

AkisSoftware beğendi.
tatanka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2019, 22:12   #65
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Bu konuda bende bişey yazmak istedim.
Arılar severmi bilmiyorum ama,haziran ayından ,ekim ayına kadar çiçek açan,türkiyede çoğu yere uyum sağlayan ve türkiyede doğal olarakta yetişen ama çoğumuzun tanımadığı dayanıklı bir çalı bitkisi var ,arkadaşlar. Adı: GOJi BERRY
Ayrıca bu çalı bitkisinin kızılcık gibi küçük meyvaları oluyor,faydalarıda saymakla bitmiyor.
Biraz toplaması ve kurutması güç olsada , ticari değeride var.

TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2019, 21:49   #66
ebd
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-01-2019
Alıntı:
Sayın AkisSoftware

Styrax officinalis (tesbih çalısı) tohumlarınız hazır. Bu iş benim için de güzel bir deneyim oldu. Dökülen yaprakların altı tohum doluymuş, biraz eşeleyince 350-400 tane kadar tohum topladım. Kendinize küçük bir koru yapabileceğiniz kadar yani Bütün tohumları tek çalıdan değil farklı farklı çalılardan almaya çalıştım. Özel mesajla iletişim bilgilerinizi gönderirseniz hepsini size kargolarım.
Eklenti 685727
Eklenti 685728
Sayın CornusMas, eğer köyünüze tekrar giderseniz rica etsem benim için de tohum toplar mısınız? Bu sitenin özelliği bir yerden okumaya başlayınca daldan dala atlatıyor insanı ve heveslendiriyor. Bu şekilde sizin yazdıklarınız karşıma çıktı. Belki bu sene geç kaldım üzerinden sonbahar ve kış benim bahçemde geçmeyecek ama doğal ortamında geçmesi daha iyidir belkide. Eğer bulabilirseniz size özelden iletişim bilgilerimi gönderirim ve alıcı ödemeli bana kargoyla gönderirseniz çok mutlu olurum. Selamlar.

CornusMas beğendi.
ebd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2019, 23:42   #67
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebd Mesajı Göster
Sayın CornusMas, eğer köyünüze tekrar giderseniz rica etsem benim için de tohum toplar mısınız? Bu sitenin özelliği bir yerden okumaya başlayınca daldan dala atlatıyor insanı ve heveslendiriyor. Bu şekilde sizin yazdıklarınız karşıma çıktı. Belki bu sene geç kaldım üzerinden sonbahar ve kış benim bahçemde geçmeyecek ama doğal ortamında geçmesi daha iyidir belkide. Eğer bulabilirseniz size özelden iletişim bilgilerimi gönderirim ve alıcı ödemeli bana kargoyla gönderirseniz çok mutlu olurum. Selamlar.
Elbette sayın ebd, hatırlatıcıma (google keep) not düştüm Mart ayı başında yine gideceğim köye, sizin için kontrol eder bilgi veririm. Bahar başı tohum toplamak için çok geç ama eğer şansınız varsa neden olmasın.

g.c. ve ebd beğendi.
Eski 10-03-2019, 21:51   #68
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Styrax officinalis tohumu

Sayın ebd, Styrax officinalis (Tesbih çalısı) tohumlarınız hazır. Özelden iletişim bilgilerinizi benle paylaşırsanız tohumları size gönderirim.

Ancak bir miktar geç kaldığınızı yeniden hatırlatmak istiyorum. Tohumları toplarken bazılarının simdiden çimlenmeye başladığını gördüm. Birkaç tohumun endokarp'ını (sert dış kabuk) çıkarıp çimlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Name:  so3.jpg
Views: 845
Size:  33.0 KB
Name:  so1.jpg
Views: 889
Size:  72.6 KB
Name:  so2.jpg
Views: 846
Size:  71.0 KB

Muda, Gardenias ve ebd beğendi.
Eski 11-03-2019, 07:43   #69
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Alıntı:
Sayın ebd, Styrax officinalis (Tesbih çalısı) tohumlarınız hazır. Özelden iletişim bilgilerinizi benle paylaşırsanız tohumları size gönderirim...
Saygıdeğer arkadaşım; benim tohumlarda daha tık yok Doğal ortamda ne oluyor anlamadım. Balkonda saksıya koydum ki soğuklama ihtiyacını karşılasın diye... Fakat 1 tane bile çimlenen yok. Bazılarına kaynar su uygulamasıda yaptım ama...

CornusMas ve ebd beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2019, 19:25   #70
ebd
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın ebd, Styrax officinalis (Tesbih çalısı) tohumlarınız hazır. Özelden iletişim bilgilerinizi benle paylaşırsanız tohumları size gönderirim.

Ancak bir miktar geç kaldığınızı yeniden hatırlatmak istiyorum. Tohumları toplarken bazılarının simdiden çimlenmeye başladığını gördüm. Birkaç tohumun endokarp'ını (sert dış kabuk) çıkarıp çimlendirmeyi deneyebilirsiniz.
Sayın CornusMas,
Bir kez daha teşekkür ederim. Bilgilerimi özel mesajla size gönderdim. Ekeceğim bahçem 750mt rakıma sahip ve geceleri hala soğuk oluyor. Bir kısmını da evde balkonda saksıya dikeceğim. Soğuklama, kabuğunu soyma, bahçe, balkon, oda sıcaklığı... Birinde başarılı olabilirsem bile yeter. Başlangıçta her çıkan yeşilliği bu tesbih çalısı mıdır diye size sorup başınızı ağrıtabilirim umuyorum yetiştirmeyi başarabilirim ve arılar için güzel bir ortam hazırlayabilirim.

CornusMas beğendi.
Eski 11-03-2019, 19:29   #71
ebd
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Saygıdeğer arkadaşım; benim tohumlarda daha tık yok Doğal ortamda ne oluyor anlamadım. Balkonda saksıya koydum ki soğuklama ihtiyacını karşılasın diye... Fakat 1 tane bile çimlenen yok. Bazılarına kaynar su uygulamasıda yaptım ama...
Sayın AkisSoftware,

Çimlendirmek için neler yaptığınızı kısaca özetler misiniz? Lütfen yanlış anlamayın ama sizin yaptıklarınızdan kendime ders almaya çalışacağım. En azından aynısını denesem bile biraz az tohum ayırabilirim o tekniklere. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Eski 11-03-2019, 19:50   #72
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Bir kismini su icerisinde 24 saat kadar beklettim. Bir kismini kaynar su icerisinde 10 - 15 dakika kadar tuttum sonra torfa ektim. Bir kismini ise direkt torfa ektim. Dis mekanda saksi icerisinde denedim. Ama suana kadar cimlenen hic tohum olmadi.

Eski 11-03-2019, 20:15   #73
ebd
Ağaçsever

Alıntı:
Bir kismini su icerisinde 24 saat kadar beklettim. Bir kismini kaynar su icerisinde 10 - 15 dakika kadar tuttum sonra torfa ektim. Bir kismini ise direkt torfa ektim. Dis mekanda saksi icerisinde denedim. Ama suana kadar cimlenen hic tohum olmadi.
Belki şansıma içinde filizlenenler bahçede doğal ortamına benzer ve tutar. Ben kaynar suyun içinde 24 saat tutmayı deneyeyim. Belki bir kısmını da sonra buzdolabında tutarım. Son olarakta doğrudan bahçeye ekerim. Sabahları hala kırağı oluyor bazen.

Yaptıklarınız paylaştığınız için teşekkür ederim. Eğer başarabilirsem emin olun buradan paylaşacağım.

Eski 11-03-2019, 20:25   #74
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Burada esas tesekkur etmemiz gereken kisi Cornusmas denen guzel yurekli arkadasimiz... O kadar emek verip bize tohum temin etti. Allah gonlune gore versin insallah.

Bir yolunu bulursam bende paylasirim. Kolay cimlenmeyen bir tohum yani bir engeli var.

Gardenias, CornusMas ve ebd beğendi.
Eski 12-03-2019, 07:45   #75
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Çanakkale Biga yakın bir yer olsa gidip o çimlenmiş tohumları toplayacağım gerçekten İnternette de bulamadım nasıl çimleneceğini. Çok mu acele ediyoruz anlamadım ama resimdeki çimlenenleri görünce çok imrendim.

Eski 12-03-2019, 10:22   #76
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Sayın AkisSoftware ve sayın ebd,

öncelikle çimlendirme konusunda bol şans diliyorum sizlere. Keşke daha önce bu bitkiyi yakından incelemiş olsaydım ve size net bilgi verebilseydim. Aklıma gelen birkaç ayrıntıyı sizle paylaşmak istiyorum, işinize yarayabilir:

1- Tohumlar ana bitkinin dibine düştükten sonra yaprak ve toprak karışımı içerisinde, nemli bir yüzeyde bulunuyor. Genellikle direk güneş görmeyen ancak çok da karanlık olmayan kısımlarda çimlenmenin daha yoğun olduğunu görüyorum.

2- Tohumların olgunlaştıkları sonbaharı takip eden ilkbaharda çimlendiklerini düşünüyorum. Daha eski, mesela iki yıllık tohumlarda genellikle delikler oluyor. Büyük ihtimalle böcekler çimlenmemiş tohumları yaz aylarında yiyorlar. Tohumların parlak kahverengi olan dış kabuğu bir sonraki yıl oldukça mat bir renk alıyor.

3- Tohumların her bahar, yoğun şekilde çimlendiğini görüyorum. Herhangi bir sıcak dalgası, yangın...vb olmasına gerek duymuyorlar. Buradan yola çıkarak tohumların çimlenme engelini kırmak için sıcak uygulamasına ihtiyaç duymadıklarını düşünüyorum. Bence kaynar suya koymanın faydası olmayacaktır.

4- Bence tohumun dışındaki kahverengi kabuğu, embriyoya zarar vermeden kırıp çıkarın. İç kısımları ıslak kağıt peçeteler arasına koyup oda sıcaklığında tutun. Büyük ihtimalle daha hızlı çimleneceklerdir. Tabi ara ara kontrol edip küflenme varsa temizlemelisiniz (AkisSoftware, konuyu Corylus colurna çimlendirme ile ilgili mesajlarımızdan hatırlarsınız)

5- Bir dahaki sefere Styrax officinalis çalışarı dibinde çimlenmiş tohumların resmini çekip göndereceğim. Ne kadar çok olduklarını göreceksiniz. Biraz zaman verin tohumlara. Bence çimlenecekler. En azından bir kısmının çimleneceğine eminim neredeyse.

6- Sayın ebd, benim tohumları topladığım yerin denizden yüksekliği 150m-300m aralığı. Daha yukarılarda da bu türe rastlıyorum ancak bahsettiğim yüksekliklerde geniş alanları yoğun şekilde kaplıyorlar. 750m çok büyük bir fark değil. Bence sorun olmaz, biraz gecikirler sadece.

7- Tohumları topladığım Bal Ormanı içerisine arıcılar kovanları koyacakları yerleri hazırlamaya başladılar. Yakında kovanlar gelecek

Eski 12-03-2019, 10:42   #77
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Sayın AkisSoftware ve sayın ebd,

öncelikle çimlendirme konusunda bol şans diliyorum sizlere. Keşke daha önce bu bitkiyi yakından incelemiş olsaydım ve size net bilgi verebilseydim. Aklıma gelen birkaç ayrıntıyı sizle paylaşmak istiyorum, işinize yarayabilir:

1- Tohumlar ana bitkinin dibine düştükten sonra yaprak ve toprak karışımı içerisinde, nemli bir yüzeyde bulunuyor. Genellikle direk güneş görmeyen ancak çok da karanlık olmayan kısımlarda çimlenmenin daha yoğun olduğunu görüyorum.

2- Tohumların olgunlaştıkları sonbaharı takip eden ilkbaharda çimlendiklerini düşünüyorum. Daha eski, mesela iki yıllık tohumlarda genellikle delikler oluyor. Büyük ihtimalle böcekler çimlenmemiş tohumları yaz aylarında yiyorlar. Tohumların parlak kahverengi olan dış kabuğu bir sonraki yıl oldukça mat bir renk alıyor.

3- Tohumların her bahar, yoğun şekilde çimlendiğini görüyorum. Herhangi bir sıcak dalgası, yangın...vb olmasına gerek duymuyorlar. Buradan yola çıkarak tohumların çimlenme engelini kırmak için sıcak uygulamasına ihtiyaç duymadıklarını düşünüyorum. Bence kaynar suya koymanın faydası olmayacaktır.

4- Bence tohumun dışındaki kahverengi kabuğu, embriyoya zarar vermeden kırıp çıkarın. İç kısımları ıslak kağıt peçeteler arasına koyup oda sıcaklığında tutun. Büyük ihtimalle daha hızlı çimleneceklerdir. Tabi ara ara kontrol edip küflenme varsa temizlemelisiniz (AkisSoftware, konuyu Corylus colurna çimlendirme ile ilgili mesajlarımızdan hatırlarsınız)

5- Bir dahaki sefere Styrax officinalis çalışarı dibinde çimlenmiş tohumların resmini çekip göndereceğim. Ne kadar çok olduklarını göreceksiniz. Biraz zaman verin tohumlara. Bence çimlenecekler. En azından bir kısmının çimleneceğine eminim neredeyse.

6- Sayın ebd, benim tohumları topladığım yerin denizden yüksekliği 150m-300m aralığı. Daha yukarılarda da bu türe rastlıyorum ancak bahsettiğim yüksekliklerde geniş alanları yoğun şekilde kaplıyorlar. 750m çok büyük bir fark değil. Bence sorun olmaz, biraz gecikirler sadece.

7- Tohumları topladığım Bal Ormanı içerisine arıcılar kovanları koyacakları yerleri hazırlamaya başladılar. Yakında kovanlar gelecek
Bu verdiğiniz bilgiler ışığında bazı "yeniden çimlendirme denemeleri" yapacağım. Hem bilgi hem ilgi hem de gayretlerinizi bizlerle paylaştığınız için size yürek dolusu teşekkürler...

g.c. ve ebd beğendi.
Eski 23-10-2019, 10:52   #78
ebd
Ağaçsever

Merhabalar,

Sayın CornusMas'tan aldığım tohumlarla bir türlü çimlendirme yapamadım. Elimde bir miktar vardı onları da bahçeye bir noktaya serptim. Kendi yaprağı olmasa da düşen kiraz, elma ağaçlarının yapraklarından da üzerine örtü yaptım. Toprak sabahları çiğ yağdığı için her sabah nemli ama güneş hala gündüz kurutuyor. Bakalım mart nisan aylarında bana güzel bir sürpriz yapacaklar mı?

Tohumlar için bir kez daha teşekkürler sayın CornusMas

Eski 16-11-2019, 20:02   #79
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebd Mesajı Göster
Merhabalar,

Sayın CornusMas'tan aldığım tohumlarla bir türlü çimlendirme yapamadım. Elimde bir miktar vardı onları da bahçeye bir noktaya serptim. Kendi yaprağı olmasa da düşen kiraz, elma ağaçlarının yapraklarından da üzerine örtü yaptım. Toprak sabahları çiğ yağdığı için her sabah nemli ama güneş hala gündüz kurutuyor. Bakalım mart nisan aylarında bana güzel bir sürpriz yapacaklar mı?

Tohumlar için bir kez daha teşekkürler sayın CornusMas
Bendekilerde cimlenmedi. Bir kac tane cimlendi ama geri kurudu. Gerekli bir sarti yerine getiremiyoruz sanirim

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 29-05-2020, 11:11   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2020
Adını Bulamadığım Çiçek

Öncelikle bu başlık ile ilgili değil farkındayım ancak içerik bakımından konu başlığı ile alakalı olduğu için burada paylaşıyorum.
Resimdeki çiçeği dün öğle saatlerinde fark ettim fotoğrafını çekmek istedim ancak o kadar çok arı vardı ki, yaklaştım hafifçe eğildim ancak arı sayısını anlatamam -hem yabani hem de bal arısı büyüklü küçüklü-
Kendimi buradan nasıl kurtarırım diyerek yavaşça ayrıldım ve buradayım
Bu sabah tekrar gittim, doğal olarak çok soğuk ve sabah olduğu için fotoğraf çektim sanıyorum bu da şans.
Ama ismini bulamıyorum: çiçek olarak bezelye gibi ancak yapraklar nane gibi ne yazarak aratacağımı bilemedim yardımcı olursanız çok sevinirim.

İkinci resim bir başka konunun muhatabı ama enginar dikeni ingilizceden çeviri ile, yeni favori çiçeğim, arılar sanki polen içinde banyo yapıyor

Eklenen Resimler

ozkanakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2020, 22:22   #81
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
NAR ağacı ve ç
çekleri ile yapılmış bir çalışma meğerse Nar çiçekleri POLEN bakımından oldukça zenginmiş
Çiçek başına ortalama 41,3 mg.
NAR BİTKİSİNDE POLEN MİKTARI - alikorkmaz - Blogcu.com

ebd beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2020, 22:57   #82
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozkanakdag Mesajı Göster
Öncelikle bu başlık ile ilgili değil farkındayım ancak içerik bakımından konu başlığı ile alakalı olduğu için burada paylaşıyorum.
Resimdeki çiçeği dün öğle saatlerinde fark ettim fotoğrafını çekmek istedim ancak o kadar çok arı vardı ki, yaklaştım hafifçe eğildim ancak arı sayısını anlatamam -hem yabani hem de bal arısı büyüklü küçüklü-
Kendimi buradan nasıl kurtarırım diyerek yavaşça ayrıldım ve buradayım
Bu sabah tekrar gittim, doğal olarak çok soğuk ve sabah olduğu için fotoğraf çektim sanıyorum bu da şans.
Ama ismini bulamıyorum: çiçek olarak bezelye gibi ancak yapraklar nane gibi ne yazarak aratacağımı bilemedim yardımcı olursanız çok sevinirim.

İkinci resim bir başka konunun muhatabı ama enginar dikeni ingilizceden çeviri ile, yeni favori çiçeğim, arılar sanki polen içinde banyo yapıyor
Ilk resimdeki bitkiyi bende merak ettim dogrusu. Meyvesi falan yok mu? Ya da başka resim cekebilirseniz taniyanlar cikacaktir

Düzenleyen AkisSoftware : 30-05-2020 saat 00:01
Eski 30-05-2020, 07:15   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2020
Alıntı:
Ilk resimdeki bitkiyi bende merak ettim dogrusu. Meyvesi falan yok mu? Ya da başka resim cekebilirseniz taniyanlar cikacaktir
Bugünlerde değil ama birkaç gün sonra tekrar giderim, bakalım farklı fotoğraflar çekebilecek miyim.Yerde küme şeklinde bulunan bir bitki; endemik bir tür olabilir çok zengin floramız var, ismini bulamadığım birkaç tane daha bulunuyor ziraat odasına yazdım ama bir cevap alamadım.
Şahinbey/Gaziantep/Güneydoğu Anadolu Mayıs'ın sonunda çekildi bu lokasyon ve tarih bilgisi de belki ileride yardımcı olur.

AkisSoftware beğendi.
ozkanakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2020, 09:38   #84
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozkanakdag Mesajı Göster
Bugünlerde değil ama birkaç gün sonra tekrar giderim, bakalım farklı fotoğraflar çekebilecek miyim.Yerde küme şeklinde bulunan bir bitki; endemik bir tür olabilir çok zengin floramız var, ismini bulamadığım birkaç tane daha bulunuyor ziraat odasına yazdım ama bir cevap alamadım.
Şahinbey/Gaziantep/Güneydoğu Anadolu Mayıs'ın sonunda çekildi bu lokasyon ve tarih bilgisi de belki ileride yardımcı olur.
Insallah buluruz...

Aslinda tohum alabilirseniz hepsinden daha onemli olan bu. Ismini bilmesekte yetistiririz...

ebd beğendi.
Eski 28-06-2020, 12:31   #85
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Konuyla alakalı gelişme oldu mu acaba?

OSMAN45 beğendi.
Eski 28-06-2020, 13:01   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Konuyla alakalı gelişme oldu mu acaba?
Lathyrus türlerinden biri. Türkçesi mürdümük ya da müdürmük.

https://kocaelibitkileri.com/lathyrus-sativus/

AkisSoftware ve ebd beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2020, 14:13   #87
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Lathyrus türlerinden biri. Türkçesi mürdümük ya da müdürmük.

https://kocaelibitkileri.com/lathyrus-sativus/
Bu bitki bal verimi olarak nasil.? Verdiğiniz linkteki bilgilerde arı ile alakalı bilgi göremedim.

ebd beğendi.
Eski 14-08-2020, 14:56   #88
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Bu bitki bal verimi olarak nasil.? Verdiğiniz linkteki bilgilerde arı ile alakalı bilgi göremedim.
Girne Amerikan Üniversitesi Arıcılık Araştıma merkezinin bir sitesi var:
Bitkiler - Girne Amerikan Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi Uzman Arı

Bu sitede hangi bitkinin bal yapımı üzerine ne kadar etkili olduğu yıldız puanlama ile belirtilmiş. Puanlamayı görmek için resmin üzerine tıklamanız yeterli. Mürdümük türleri için bu sitede tek yıldız verilmiş.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2020, 16:52   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2020
Bu başlık altında yapılan yorumların hepsini okudum ve bilmediğim çoğu şeyi buradan öğrendim. Emeği geçen herkese teşekkür ederim

Oktay Boztekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2021, 10:27   #90
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2017
Merhabalar,
Orman bölge müdürlüğü ile arılık yapmak istediğimiz yaklaşık 10 dönüm orman vasfını yitirmiş alanı kiralamak için görüştük. Bizim istediğimiz yer uygun değilmiş, gelip keşif yapacaklar ve uygun bir yer önerecekler.
Facebook arıcılık sayfasından, isteyen kişilere ücretsiz tohum gönderen bir arkadaşımızdan tedarik ettiğim tohumlardan 300 civarı Japon sephorasını çimlendirip, ortalama 50cm boya getirdik ve torbaladık.
Eşek dikeni şehir içinde bile oldukça çok miktarda yetişiyor ama arılık yapacağımız yerde yok o nedenle yaklaşık 1 kg kadar tohum topladım. Bir miktar lavanta var.
Arı otu, fiğ, yonca, üçgül, bakla, kekik tohumlarını şipariş vereceğim.
Geven ve dağ çayı çeşitleri florada var
Bunlar haricinde arılar için gerekli ballı ağaç çeşitlerini önerebilecek, varsa tohum gönderebilecek arkadaşlarımızın desteğini rica etmekteyim.

Salix caprea(keçi söğüdü) diye bir ağaç gördüm internette, hakkında bilgi verebilir misiniz. Mart- Nisan aylarında çiçeklendiği belirtilmiş ki bizim için en önemli tarih aralığı. Arılık yapmayı düşündüğümüz yer 1200 rakımlı Akdeniz iklimli, kışın kar alan bir bölge olduğu için erken çiçeklenme önemli.

Mahmut Ozkur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
berry, goji, kurt

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024