agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Arıcılık
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2009, 01:47   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arıcı35 Mesajı Göster
Sevgili APİS MELLİFERA bu yazımda arı zehirine karşı bağışıklığı güçlendirdiği söylenen erkek arı larvası yenmesini söyliyeceğim fakat bunun bilimsel olarak araştırmasını senden bekliyorum.Biz arıcılar arasında söylenen bir olaydır ,arıcılığa yeni başlayanlara erkek arı larvası yenmesi ve her arıya gidişte mutlaka en az bir arıya sokturarak zaman içinde bağışıklık kazanılacağı söylenir ve tavsiye edilir arıya sokturarak bağışıklık kazanılacağı zaten mantıklı bir olay fakat erkek arı larvası bence araştırılmaya değer bir konu .
uzun uzun yazmıştım heraslde cevabı gönder e basmadasn çıktım göremedim yolladığım mesajı

arı larvası ( apilarnil )
ile ilgili bir çalışma var ama bu arı zehiri üzerine degil eger tamamlanırsa bende imkan bulursam sizlerdede paylaşırız. erkek arı larvasının böyle bir gücü olduguna inanmıyorum çünkü yetişkin erkeğin zehir kesesi bile yok
ayrıca çok kez kovanı şaşıran erkeklerin işçileer tarafından sokulduğunu ve öldürüldügünü gördüm kıtlık olmasa bile buda onların bu zehire duyarlı oldugunu gösterir ama bu bu konuda araştırma yapmadanda konuşmak hata
eskiden dilini arı sokturursan bir daha seni arı sokma gibi inanışlar vardı haklımızda bunalr hem yaznlış hem tehlikeli şeyler ağız içinden sokulmak dil ve özellikle bademcik yutak bölgesi mölüme bile sebebiyet verir ben bkendi yaşadığım bir olayı aktarayım apilarnil yani erkek arı larvasının oldgu petekleri kesmiştik faydalı oldugunu düşünüyorum ki projede onun üzerine larvalar yoplandıktan sonra en son petegi alıp eldiven vasıtası ile kople sıktım ve larvaları arı sütünü poleni karışık bir sıvı elde ettim bir çay bardağının yarısı kadar içtim bu sıvıdan sonuş kaç gündür sivilce içinde her yerim sanırım polen alerji yaptı diyorum ama ne oldugunuda bilmek imkansız gibi bişey
uzun lafın kısası bilimin açıklamadığı hurafelere inanmak hatadır böyle olaylarda arı zehride arı larvasıda diger ürünler gibi doktor nezaretinde kullanılmalıdır diyeceksin ki bu konuda uzman doktor varmı benim bildigim yok
eger bu yönde bri çalışma olursa paylaşırız selam ve sevgiler

http://cinemyoaricilik.blogspot.com/
siteden de takip edebilirsiniz ayrıca arıcılık yapana arkadaşları tanımak isterim
görüşmek üzere

apis_mellifera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 02:41   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2009
iyi günler.arılar tehlike olmazsa zararsızdır demişsiniz fakat amcamların arılar var bu seneye kadar hiç zararları yoktu bu sene ne olduysa yanlarından geçemiyoruz köpek gibi saldırıyorlar bir şey mi oldu hastalık falan bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

weet58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 08:59   #33
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Amannn, benden uzak dursunlar da.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 20:47   #34
/

Giriş Tarihi: 20-03-2010
Maalesef birkaç sene önce kendileri ile tanışma şerefine nail olmuş idik. Sağ aya bileğimin az üstünü sokmuştu. Ağrısı ve şişmesinin ardından birkaç gün tedavi olmuştum

MagicLife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 23:47   #35
Ağaç Dostu

S Güngör's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2009
Bu kadar arıya alerjisi olan insan görünce şaşırdım. Benim de alerjim var arıya. Sokunca heryerim şişiyor. Özellikle yüzüm korkunç oluyor. Ekşi ayran çok iyi geliyor. incidal da geçirirdi. Gerçi üretilmiyormuş heralde bayadır.

S Güngör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2010, 09:11   #36
Moderatör

Güler's Avatar

Arkadaşlar bu konu bayağı ciddi bir iş lütfen hafife almayın.
Arı soktuğunda, soktuğu yer kızarır şişer, ağrı verir. Bu kırmızılık ve şişlik 3-4 gün de devam edebilir. Bu normal bir durumdur.
Benim bahsettiğim allerji olayı daha ciddi. Bu durum da bende mevcut. Tıp Fakültesinde allerji testi yaptırdığımda bu durum ortaya çıktı ve belgelendi.

Beni arı ayak parmağımdan bile soksa, beş dakika içinde yüzüm kızarıyor, kulaklarım uğulduyor, gıcık gibi bir öksürük geliyor ve nefes almakda zorluk çekiyorum. Sanki küçük dilim şişiyor ve boğamızı kapatıyor. Tansiyonum düşüyor.

Bu durumda 15 dakika içinde hastaneye yetişmem gerekiyor, hemen serum takılarak ılaçlar veriliyor.
Ağızdan aldığım bir antistaminik hiç fayda vermiyor.
Bu durum 3-4 defa oldu, iki defasında da komadan geri döndüm. Tabii her arı soktuğunda bir gece hastanede kalmam gerekiyor.
Şimdi yanımda epipen diye bir şırınga taşıyorum, arı soktuğunda eğer hastaneye 15 dakikada yetişemiyeceksem bu şırıngayı koluma - bacağıma yapıyorum bana müdahale için iki saate yakın bir zaman kazandırıyor.
Bu bahsettiğim arı allerjisi, ve hastanelik durum. Arı sokmalarında normal olarak şişme ve kızarma olanlardan daha değişik şekli.

Eski 09-03-2011, 23:27   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Arı sokmasına karşı Avil- Decord iğnesi kullanıyorum Güler arkadaşımın da söylediği gibi 15 dakika içinde öldürebiliyor. Arı Sokmasında En tehlikeli Boğaz ve Göz dür.

organikbal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2011, 23:31   #38
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili organikbal, benim ayağımdaki küçük parmağımı bile soksa aynı reaksiyon oluyor.

Eski 09-03-2011, 23:39   #39
Ağaç Dostu.

kamil35's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Arı sokmasına alerjisi olanların çok dikkatli olması lazım. Sayın organikbal'ın da yazdığı gibi boğaz ve göz çok hassas... Boğazımdan onlarca defa arı sokmuştur. Bende şişme olmuyor bu nedenle şanslıyım. Yoksa şisme sonucu nefes borusunun tıkanma riski var.

kamil35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 21:39   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Alerji konusunda vücudun herhangi bir yerini sokması fark etmiyor aynı tepkiyi verir.

organikbal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 16:55   #41
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Bisiklet turlarımda ortalama her bin kilometrede bir beni mutlaka arı sokar. Güvenlik amaçlı kullandığım sarı yeleği giyince daha çok arı isabet ediyor. Geçen yaz yokuş aşağıya inerken arının biri göğsüme isabet etmişti (sarı yelekliydim). Hemen amonyakla kendimi tedavi ettim. İkinci bir defa sarı eldivenime arı denk geldi. Bu seferki çok ciddi değildi. Geçen senenin üçüncü arı sokuşu hakikaten ödümü kopardı. Lamezia Terme yakınlarında bir benzinliğe yanaşırken kollarımı kapayasım geldi. O anda müthiş bir acı ile irkildim. Sol koltuk altımdan bir eleman beni sokmuştu. Uzun kollu polar bir elbise giymiştim. Hangi ara koltuk altıma kadar ilerledi o eleman bilmiyorum. Sokumdan hemen sonra durup, üzerimdeki giysiyi çıkarmaya çalışırken sarı bir eşek arısı önümde bana gülümsedi resmen. Sonra kaybolup gitti. Arı allerjim olmamasına rağmen az kalsın hastanelik olacaktım. Sokulan beden coğrafyam kızardı, gözlerim kararmak üzereydi. Bir gün önce aldığım deodorantı o sabah sıkmıştım. Mutlaka deodorant kökenli bir arı sokması oldu. Neticede çok şükür ciddi durum düzeldi ve yola devam edebildim.

Normalde beni hayatım boyunca en fazla bir kaç defa arı sokmuştur. Bisiklet turlarımda arı sokma ortalaması çok yükseliyor. Bu yüzden amonyağı yanımdan ayırmıyorum.

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 17:09   #42
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Sarı yeleği giyince, sizi papatya sanıyorlar herhalde!

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 20:16   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2010
Amonyağın nasıl bir faydası oluyor arı sokmalarına karşı?

Şişmesini falan mı önlüyor?

Bir de arı sokmasından sonra mutlaka iğnesini çıkarmak mı gerekiyor?

alectoris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 20:32   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2011
Benim de burada arı sokmasına alerjisi olan bir arkadaşım var. Her yaz en az 10 kez sokulduğunu bilirim. O arkadaşım kadar, arılar tarafından bu kadar sık sokulan birini daha tanımıyorum. Yanında sürekli ilaç ve şırınga ile gezmek zorunda. Benim öğrendiğime göre arı sokması durumunda ilk önlem olarak zaman geçirmeden amonyak sürülmesi gerekmekte, eğer o an bulunamıyorsa idrar sürülmesi gerektiğidir. Bilindiği üzere idrar çok miktarda amonyum solüsyon içeriyor.

mozeke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 21:09   #45
Ağaç Dostu

Sarı kask kullananlara da arıların çok geleceği söyleniyor. Bu yüzden kaskımı sarı renkli almadım.

Amonyağın nasıl bir etkisi oluyor bilmiyorum ama arı sokmasına iyi geldiği kesin. Amonyağın ayrıca trakonya gibi zehirli balıkların sokmasına karşı da iyi geldiğini biliyorum.

Sarı yelek giysem motorlu araç sürücülerinin dikkatini çektiğim kadar uçan dostlarımızın da dikkatini çekiyorum belli ki. Nitekim arılar dışında canımı yakacak kadar çok sert böcek çarpışmaları yaşayabiliyorum.

Tarlada, bahçede, dışarıda çalışanların, bisiklet ve motorsiklet kullananların mutlaka yanında amonyak bulundurması gerekiyor. Ne olur ne olmaz.

Eski 02-04-2011, 21:10   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın copur 09;Biliyorsunuz arılar papatya rengini değil ama kokusunu hiç sevmezler. Oğul saran yere papatya süreriz.
Sayın Baki Berk Kayalar parfümü söylemişti. Evet iyi kötü bütün parfümleri sevmezler.
Belki kimyasal olanları sevmiyordur. İlk fırsatta doğal parfümü denemeliyim.
Arı sokmalarında iğnesini çıkarmak, zehirin en az yarısının da vücuda girmesini önler.
Bu süre 3-5' dakikayı geçmezse faydalıdır.
Soğuk su veya buz koymalı.
Arı sokulan kişi kovan çıvarında ise, oradan yavaş yavaş uzaklaşmalı!
Çünkü; bu esnada oluşan iğne kokusu ya da sokan arının narası,
diğer arılarıda savaş meydanına acillen çağırır. Sonra malum, (vitamin)

Düzenleyen ligustrum : 02-04-2011 saat 21:15 Neden: ilave kelime
ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 21:33   #47
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Şaka bir yana, sarı veya turuncu renk tişort giyiyorsanız. Hele bir de arıların (özellikle bal arıları bal mideleri doluyken aşırı yüklü uçak gibi alçaktan uçarlar) uçuş alanında hızla hareket ediyorsanız çarpışmanız kaçınılmazdır. Canı yanan arı hemen iğnesini batırır. Parfüm kokusu kovan yakınlarındaysanız arıları saldırgan yapar. Bir de arı zehirlenmişse saldırganlaşır. Selamlar.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 22:14   #48
Ağaç Dostu

Geçen hafta cumartesi arılara baktım geç saate kadar, bir tane niyetlen me bile yok.
Pazar günü öğlen saatleri tekrar kovana yaklaşıyorum ki; Bismilla bir. Maske almaya gönder miyor! Bir gün de ne oldu ki?
Bu hafta da yağmur? İnşallah havalar tekrar düzelir.

Maske giyilir, fermuarını kapatmayı unutursa;
kovan açılır, elde bir çıta yumurta mı var? iyi bakayım derken!
bir arı girer mi açık yerden? Ne yapçez şimdi?

Eski 02-04-2011, 22:21   #49
Ağaç Dostu

Allah korusun ağzımın içinden arı sokarsa ne yapmalıyım? Arada sırada ağzıma giren, girmeye kalkan uçan dostlar oluyor. Bir keresinde Kandıra-Kerpe yolunda ağzıma arı girmişti. Fazla sokamadan hemen tükürmüştüm.

Eski 02-04-2011, 22:41   #50
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Deodarant ve aroması hoş kokan her türlü kokuya dayanamıyorlar. Geçen sene bir arabanın pasta cila yapılırken arıların aracın üzerine hücum ettiklerine şahit olduk. Ve pasta cila kutusunun içini kokladığımda hakikaten cezbedici bir kokusu vardı.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 07:09   #51
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Selam Dostlar...

Arı sokmalarında şuda aklınızda bulunsun yapılması güçtür fakat çare kalmadığında muhakkak yapılacaktır...

Arı zehri aslında bir proteindir...arı zehrini oluşturan bu proteinler metebolizmada farklı tepkimelere yol açarlar....bunun sonucunda bazıları(alerjisi olanlar) bundan yüksek derecede etkilenirler...

Birinci yapılması gereken herhangi bir sağlık kuruluşunda test yaptırılmasıdır...

Fakat arı zehrine karşı alerjisi olup olmadığı bilinmiyorsa...arı soktuğu anda;

Arının soktuğu yerde ki arı kesesi hemen çıkartılır ve manyotou bir çakmakla arının soktuğu yer YAKILIR... yakmanın amacı arı zehri protein yapıda olduğu için ve proteinler belirli bir sıcaklığın üstünde bozulmaya(denatüre) başladığından zehrin etkisi büyük mikarda azalacaktır...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2011, 08:45   #52
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Selam Dostlar...

Arı sokmalarında şuda aklınızda bulunsun yapılması güçtür fakat çare kalmadığında muhakkak yapılacaktır...

Arı zehri aslında bir proteindir...arı zehrini oluşturan bu proteinler metebolizmada farklı tepkimelere yol açarlar....bunun sonucunda bazıları(alerjisi olanlar) bundan yüksek derecede etkilenirler...

Birinci yapılması gereken herhangi bir sağlık kuruluşunda test yaptırılmasıdır...

Fakat arı zehrine karşı alerjisi olup olmadığı bilinmiyorsa...arı soktuğu anda;

Arının soktuğu yerde ki arı kesesi hemen çıkartılır ve manyotou bir çakmakla arının soktuğu yer YAKILIR... yakmanın amacı arı zehri protein yapıda olduğu için ve proteinler belirli bir sıcaklığın üstünde bozulmaya(denatüre) başladığından zehrin etkisi büyük mikarda azalacaktır...
Sayın seyyah53; Manyotolu çakmakla yakma işlemini nasıl yapalım?
Berberlerin traş sonrası özellikle kulaklardaki ince kıl, tüğcükleri kısaltmak için uyguladıkları, çakmakla bir saniye ve ya daha az bir süre alevi yaklaştırma işlemi gibi mi yapılacak?

Eski 02-08-2011, 12:33   #53
Ağaç Dostu

Metin Y.'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Galeri: 66
Çankırı'da arı can aldı

Çankırı Tüney Köyünde Ebe Hemşirelik yapan İlknur Tamer arı sokması sonucu hayatını Kaybetti.

Metin Y. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2018, 21:47   #54
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Arı zehirine karşı alerji kalıcı mıdır?

5-6 senedir çok yoğun olmasa da arıcılıkla uğraşıyorum.

Arıcılık öncesi birkaç kere arı sokmuş, normal şişme ve kızarıklık harici bir durum oluşmamıştı.

Arıcılıkla uğraşırken yüzlerce kere sokulmama, hatta bir seferde 30 civarı sokulmama rağmen bir sıkıntı yaşamamıştım.

Yalnız bir seferinde vücudumu ateş basmış, ve kaşıntı olmuştu. Yaklaşık bir saat içinde müdahale olmadan normale dönmüştüm. Sonrasında 15-20 defa arı zehirine maruz kaldım ama alerjik bir durum olmadı. Ben de bu bir sefer oluşan kaşıntı ve ateş basmasını önemsemedim. Unuttum.

Ama geçen hafta Göynük'teki bahçemizden İstanbul'a dönüş hazırlıkları yaparken, aileme "Siz hazırlanın ben arılara bir bakıvereyimde geleyim." dedim. Çoluk çocuk beklemesin diye acele ediyordum. İlkine baktıktan sonra körük söndü. Üşenip yakmadım. İkinciye bakarken yoğun bir saldırı başladı. Maskem, eldivenim vardı, fakat spor ayakkabılarla idim. Bileklerimden 3-4 tane, bacağımdan bir tane şişlediler. Aceleyle Üüçüncüyü de gözden geçirip uzaklaştım. Bu arada çok hararet hissetmeye başladım.

Bir on dakika dinlenip elimi yüzümü yıkadım. Yola çıktık. Göynük'e gelmeden kaşıntı başladı ve bütün vücudum kızarmaya başladı. Göynük'te hastaneye gidebilirdim ama geçer, geçmezse Taraklı'da giderim diye yola devam ettim. Belirtiler geçmediği gibi kollarım onlarca sivrisinek sokmuş gibi kabarmaya başladı. Taraklı'da hastaneye gittim. Bir iğne yapıp yarım saat müşahade altında tuttular. Tüm belirtiler geçti. Yola devam ettik.

Arıcılığı çok seviyorum. Şu günlerde kara kara düşünüyorum. Her ne kadar solunumla ilgili problem yaşamamış olsam da, bu alerjik durum bir görünüp bir kayboluyorsa, artıp azalıyorsa bu risk göze alınır mı?

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2018, 09:11   #55
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ Asoo, allerjinin sağı solu belli olmaz. 99 kere iğne olursunuz (tıbbi tedavi amaçlı) hiç bir sorun olmaz ancak aynı iğne 100. yapılışta komaya sokabilir. O sebeple ÇOK ACİL DURUMLARDA kullanılmak üzere gerekli ilaçları (enjeksiyon şeklinde) sürekli yanınızda bulundurun, hatta bir kaç kez tatbikatını yapın, iş başa gelince insanın eli ayağına dolanır.

Bir de ülkemizde pek üzerine düşülmese de 'iş güvenliği' önemli. Ne olursa olsun tedbiri elden bırakmayın.

Asoo ve its_just_a_ride beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2018, 12:03   #56
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Teşekkürler TCM.

Arı zehirine karşı aşırı duyarlılığın hızla gelişebileceğini bilmemek, bende bir gevşeklik oluşturmuş. Bu bilginin her arıcının, hatta tabiatla haşır neşir olan herkesin dağarcığında bulunması gerek.

Bahçemde ikinci arı sokması olayıydı bu. İlki kovanlardan oldukça uzakta, evde arkama yaslanınca sıkışan arının marifetiydi.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2018, 08:00   #57
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
yaklaşık 2 hafta önce babamı eşek arısı soktu. babam alerjisi olduğu halde beklemiş. hafif şişmeye başlayınca hastaneye hızlıca gitmeye kalkmış 8 km ilerideki hastaneye neredeyse gözleri kapalı olarak varabilmiş.

TCM nin de dediği gibi neyin ne zaman reaksiyon göstereceği belli olmaz. Eşim majezik ağrı kesiciyi eskiden istediği gibi içer hatta sadece onu içerdi. bir gün bir reaksiyon gösterdi hastaneye acile zor yetiştik. şimdi diline dokunsa hastaneye zor yetişiyoruz.
Ve kesinlikle insanın eli ayağına dolaşıyor.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024