PDA

View Full Version : Çam tohumu çimlendirme

BenMehmetRifat
11-08-2008, 19:29
Merhaba arkadaşlar size sorum olucak şu ki bahçemizde 3-4 çeşif çam ağacı var. ben bunlardan fidan oluşturmak dikip çoğaltmak istiyorum nasıl yapabilirim çam hakkında bildiğiniz bir teknik varmı ? teşekkür ederim

fth05
14-08-2008, 16:23
Merhaba
Aslında bu konuyu ben de merak ediyorum.Bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabililer mi?

fiona
14-08-2008, 18:46
Kozalaklarının içindeki tohumlarda eğer embriyo varsa çimlendirebilirsiniz. Denemek için tohumların birkaç tanesini kesip içinin dolu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Daha sonra tohum yastığı ya da saksıya tohum harcı hazırlayıp yüzeyini düzeltin ,tohumları ekin ve çok kalın olmayacak şekilde üzerini örtün.Hergün düzenli birşekilde nemlendirirmeyi ihmal etmeyin.

tomurcuk054
21-09-2008, 23:41
Çelıklemeyı bende merak edıyorum.

unbrekable
03-11-2010, 19:26
Öncelikle merhaba diliyorum . Çam agacının tohumu bu mu oluyor ? böyle mi alınıyor tohum bilgi verirseniz çok sevinirim . Bahçemde yol boyunca çam ağaçları var nasıl tohum alınır nasıl tohumdan yetiştirilir hiçbir fikrim yok yardımcı olurmusunuz ?

Hhatice
03-11-2010, 19:40
Evet bunlar tohum ,doğru almışsınız.

unbrekable
03-11-2010, 19:49
Evet bunlar tohum ,doğru almışsınız.
Hatice hanım bunları nasıl dikmem gerekiyor nasıl yetiştircem ? Birkaç kişi küçük poşete toprak koy, tohumları koy poşetin altına küçük delikler aç ve öyle yetiştir dediler böyle mi yapıyım yoksa , başka yöntemleri var mı bu işin ?

ahmetmsl
06-11-2010, 10:17
Hatice hanım bunları nasıl dikmem gerekiyor nasıl yetiştircem ? Birkaç kişi küçük poşete toprak koy, tohumları koy poşetin altına küçük delikler aç ve öyle yetiştir dediler böyle mi yapıyım yoksa , başka yöntemleri var mı bu işin ?

unbrekable kardeşim hiç gerek yok öyle işlemlere. bende bu çamda yetiştirdim bir zamanlar. şuandada çok güzel bir şekilde büyümekteler. benim uyguladığım işlemleri sıralayayım sana.
ilk başta tohumların boş olup olmadığını suya atarak ayırdım. (batanlar dolu, su üstünde kalanlar ise boştur)
daha sonrasında ufak plastik, pet bardaklara toprak doldurdum ve hepsini ayrı ayrı bardaklara diktim. (yalnzca dolu olanları ****** ;)
tohum üzerinde çok fazla toprak tabakası olmasın yalnız. 5-6 mm olsa yeterli.
9-10 gün içerisinde çimlenmeler görülecektir. Başarılar...

Douglas Fir
06-11-2010, 12:33
Yalnız pet bardakların altına drenaj için 2-3 adet küçük delik açmayı unutmayın lütfen. Ayrıca topraklarını nemli tutmaya gayret edin. Ancak çok ve sık sulama ile toprak çok ıslanırsa mantarlanma yeni filizlerde kök çökerten hastalığına yol açar ki bu da onları kaybetmeniz anlamına gelir. Ayrıca çimlenme sırasında ısı da önemlidir. 18-22 derece idealdir. Fazla soğuk ve sıcak ortamlardan kaçının. çimlenme sonrası ise fideleri daha fazla günışı alan bir yere taşımak gerekir. Kolay gelsin.

biyologist
13-11-2010, 21:00
Küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. Bu çam ağacı değil, mazı bitkisidir.

Çimlendirme konusunda şimdilik pek bilgim yok. Araştırma aşamasındayım ben de.

26esk
13-11-2010, 21:39
mazı kolayca çimlene bilmektedir....kolay gelsin

the_mc
14-11-2010, 13:39
Küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. Bu çam ağacı değil, mazı bitkisidir.

Çimlendirme konusunda şimdilik pek bilgim yok. Araştırma aşamasındayım ben de.

:D sana katılıyorum. peyzaj amaçlı çok kullanılan ağaçtır.

taha99
22-11-2010, 19:30
Bende hep merak etmişimdir bu ağacın ne olduğunu. Her yerde gorüyordum ama bii türlü anlıyamıyordum.

furkan yıldız
26-11-2010, 14:33
bu çamın tohumlarını hiç görmemiştim güzel bir bilgi daha edindim :)

cemcell61
06-01-2011, 17:12
leylandi tohumu arıyorum..

Sudamlasi
10-08-2011, 17:56
Az önce bu tohumlardan topladım Ankara Cemre parkından şimdi suya koydum 15 20 dk oldu ve hiçbiri çökmedi. ! kaç saat beklesemmiki yoksa 15 20 dk yetermi acaba tohumlar boş çıktı sanırım.

greenday
17-10-2013, 15:29
Merhaba,

Biz çam fidanı yetiştiriliği yapmak istiyoruz. Devletin bu konuda katkısı bilinmekte. Köyümüzde önceden ekim yapılmış ve şuan hiçbir şey ekilmeyen araziler var ve değerlendirmek istiyoruz. Fakat bu konuda henüz çok fazla bilgimiz yok. Fikirlerinizi ve yorumlarınızı rica ediyorum. Bu işi Bolu'da yapacağız. Oldukça yeşil bir şehiriz :) Ama bu iş için Bolu iyi bir yer mi bilmiyorum.

Bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

siirtermal
09-12-2013, 15:43
Kolay gelsin amatör yetiştiriciyim birkaç sorum var.

1- Çam tohumunu şeffaf plastik bardaklara ektik. Yarısı çimlendi fakat cılız uzuyorlar. Bundan sonraki aşamalar nelerdir?

2- Çam çimlendirmek için ne tür toprağa ihtiyacımız var? Biraz araştırdım çok değişik şeyler söyleniyor forumda, kimi kum kullanın kimi toprakla yapın diyor tam öğrenmek istiyorum.

:p

seaa
09-12-2013, 16:46
Substrat torfu kullanabilirsiz ya da leonarditle bahçe toprağına da tohum ekebilirsiniz. Çamlar çimlendikten sonra sulamayı azaltın ve de tohumları çok derine ekmeyin. Cılız uzamaları çok sulamadandır

mobilspy
09-12-2013, 16:51
Tohumları nezaman ektiniz bendede bonzai için yurt dışından getirdiğim tohumlar var bikac ay önce eksiklerin çıkmadı tekrar ekicem ama ocak sonuna kadar beklemeyi dusunuyodum yazınızı görene kadar

HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

wehde
09-12-2013, 23:16
plastik bardak yeterli değil çam fidesi için, en azından yogurt kovasına falan koy, bardakta kurur çam fidelerin. soğuktan falanda korkmana gerek yok çam fidesine bişey olmaz, bende ekeli 3 ay oldu, tohumdan ektim, dışarda rüzgarın soğun altında duruyor. bildiğimiz kırmızı toprağa ektim ben, geçen baktım kalıp gibi olmuş hatta, çam toprak seçmez ki, iyi toprakta daha hızlı gelişir herhalde

cbediz
17-02-2014, 08:02
Kapak kısımlarını kestiğim 50 ml'lik pet su şişelerine bahçe toprağı ve torfu yarı yarıya karıştırıp fıstık çamı tohumlarını (1 cm derinlikte) diktim. Hepsi fide verdi. Sırf torfa diktiklerim de (hem de daha çabuk) çıktı ama nedenini anlamadığım şekilde daha çabuk kurudular.
Ben de fide yapıyorum ama 3-4 aylık fidelerin alttan kurumalarının nedenini, çözümünü bulamadım.

Kayahann
17-02-2014, 08:23
arkadaşlar size çam çimlendirmekle ilgili şöyle bir tavsiyem olacak, çimlendireceğiniz yer olabildiğince derin olmalı çünkü kökler dolanmaya başlayınca çok büyük bi ihtimal kaybediyorsunuz, benim çam için kullandığım en iyi çimlendirme saksısı 1.5 ltlik su şişelerini üstlerini keserek altlarına delikler açarak yaptığım saksılardı, ama altta kökleri gördüğünüz anda büyük saksılara alın, çamı çimlendirmek değil çimlenen fidecikleri fidan haline getirmek zordur

zynlby
26-02-2014, 14:17
elimde bu kozalaklar var ama hala kozalaklar açılmadı. suda bekletme süresi 3 gün olarak düşünmüştüm ama olmadı. ne önerirsiniz.

Uysal01
27-02-2014, 00:05
Sayın zynlb,
Kozalaklar toros sediri kozalakları,üstlerine su serpin ve açık biryere koyun,bu işlemi açılıncaya kadar tekrarlayın,birkaç günde açılırlar.

MUHAMMED YÜKSEL
05-04-2014, 12:19
sayın zynlb
kozalaklar biraz suda bekledikten sonra onları kurutacak nemini alacak bi yere koy. mesela yanan bi kaloriferin üstüne **** onun gibi sıcak bir yere ama dikkat et kozalakların tutuşacağı kadar sıcak bi yer olmasın. onlar orda nemi kaçtıkça çıt çıt çıt diye açılmaya başlarlar içinden tohumlarını alabilirsin

zynlby
07-04-2014, 08:42
tavsiyeler için teşekkürler, önce nemlendirmeyi denedim sonra suda bekletip kalorifer olayını yaptım. sonunda açıldılar. tohumları aldım, teşekkür ederim...

Kayahann
07-04-2014, 09:07
6 tane fıstık çamı kozalağını kaloriferin üzerine koydum evde silahlı çatışma çıkmış gibiydi :D

futuuu
12-05-2014, 12:38
Merhaba arkadaşlar. Kozalaktan çimlendirme olayına ben de merak saldım. Yalnız genel olarak konu mazı üzerinde dönmüş. Ben iğne yapraklılardan üretim yapmayı düşünüyorum. Yalnız kozalağın yapısını tanımıyorum. Bir kozalaktan tohum nasıl elde edilir? Tohum kozalağın neresindedir? Kozalak yaşken mi yoksa kuruyken mi elde edilir? Şimdiden teşekkür ederim.

horanlı.66
12-05-2014, 17:27
sayın futuu, çam kozalaklari eğer tohum elde etmek istiyorsaniz kapalı kurumuş kozalaktan çıkar , kozalaklari toplarsiniz, kurudukça açılır, her açılan parçanın iç kisminda iki tane kanatlı tohum olur, rüzgarda ucuşup sağa sola dağılması için, bu tohumları çok fazla su tutmayan uygun toprağa Veya torfa dilerseniz iki üç hafta içinde hemen çıkıyor,

futuuu
13-05-2014, 11:22
Yani kozalağı yaş ve kapalı durumda toplayıp kendim kurutmam ve içinin açılmasını beklemem gerekiyor öyle sayın horanlı.66?

mehmet0791
21-11-2016, 09:55
https://www.youtube.com/watch?v=Iy5jIpNf2ho

mehmet0791
27-01-2017, 17:23
https://www.youtube.com/watch?v=wBmMwm61Bik

Cumhur Tonba
28-01-2017, 13:10
(( 'Sıvı gübre biraz suya kattım kahverengi oldu. Bitki güçlensin diye düşündüm. Normal toprak yerine TORF toprağı olmalı çünkü tohuma oksijenin rahat ulaşması lazım. Normal toprak ıslanınca oksijenin tohuma ulaşmasını engelliyor. Hızlı çimlenme olmuyor!' ))

Mehmet Bey, Yukarıda bilgiler sizin. Bu gibi noktaları da burada yazarsanız daha iyi olur sanırım. Birisi sormuş. Siz de cevaben benim tohumlar ocak ayında çimlendi demişsiniz. Detaylı bilgileri, tecrübeleriniz buraya da aktarın lütfen. Selamlar.

mehmet0791
02-04-2017, 15:31
https://www.youtube.com/watch?v=JmAz15aV7EU

Mahmut Ozkur
03-05-2017, 16:15
Merhabalar,

Şubat ayında işyerindeki saksıya gelişigüzel olarak attığım, herhangi bir ön uygulama, bakım ve düzenli sulama yapmadığım selvi ve hannup tohumları çıkmış. Evdeki saksılara dağıttığım tohumlar da çimlenmişti ama ilk çıktıklarında ota olan benzerliği ve çimlenme zorluğu üzerine yazılar beni yanıltmış, çam olamayacaklarını düşündüğüm için hepsini söküp atmıştım. :(

Çimlendirme işi, soğuklama ihtiyacı, uygun sulama ve bir çok ince detay nedeni ile ilk başta gözümü korkutsa da, doğa işini bir şekilde yapıyor, yine de biraz yardımcı olmak iyi olur. Mesela, tohumları steril toprağa ekmiş olsaydım, ot diye yolmayacaktım.

Yine de bu sene selvi, çınar, kestane ve hannup ağaçlarını çimlendirmeyi başardım. Hatta 4 tane kestane toprak ile buluştu bile. Asıl önemli olan fidan haline gelince kurutmadan toprak ile buluşturabilmek.

Fotoğraflar;

646679
646683
646681
646680
646682

mehmet0791
11-05-2017, 10:04
https://www.youtube.com/watch?v=bcYNxRFaH-I

hey sen
20-10-2017, 21:50
Bir soru sorucam öğretmenimiz herhangi bir ağaç dikiniz dedi ve bende çam ağacı dikmeye karar verdim 659552bu ağaç olurmu? ve nasıl dikicem ? ankara ikliminde yaşar mı ?

Gecekondu
24-10-2017, 16:03
Göknar(Köknar) tohumunu hemen toprakla buluşturmalı mıyım? Yoksa buzdolabında belirli bir süre beklettikten sonra mı toprakla buluşturmalıyım?

Gecekondu
26-10-2017, 08:41
Resimlerini paylaştığım ağacın sedir ağacı olduğunu tahmin ediyorum. Apartmanımızın dış duvarının kenarında kendiliğinden çimlenmiş. Ben de başına bişey gelmesinden korktuğum için köklerine zarar vermeden alıp plastik şişeden saksıya yerleştirdim. doğadaki uyumunu bozmamak için açık balkonuma koydum saksıyı ve iki **** üç günde bir sulamasını yapıyorum. Hayata tutunabilirse doğaya bir ağaç daha kazandırmış olmayı umuyorum.

Gecekondu
23-11-2017, 08:09
Parktan rastgele aldığım çam kozalağının tohumlarını çıkardıktan sonra nemli kağıt havluda çimlendirmeyi başardım. Plastik bardağın içine torf toprağa diktiğim karaçam büyümeye başladı. :) Başına her hangi bir aksilik gelmezse yeterli büyüklüğe ulaştığı zaman doğaya bir ağaç daha kazandırmak güzel olacak. :p

seaa
23-11-2017, 18:49
Çok su vermeyin mantardan ölür

SakLimevsim
07-11-2018, 13:22
Bu KozaLak Tohumlarından yaklaşık olareak 10 adet ektim şimdi yeşermeye başladı büyümeleri Ne Kadar Zamaan alır yani yaklaşık 6 ay kada bir zaman Dilimi içerisinde ne kadar boy Atar ....Cevaplarınızı bekliyor Olucam

ahmetselo
01-01-2019, 13:00
ben a101 den aldigim torf toprakla tarla topragini karistir 1lt lik siselere ektim. cimlenme gerceklestikten sonra sulamasi nasil olmali bunu merak ediyorum

ahmetselo
10-02-2019, 12:43
Arkadas yazilan her seyi okudum. amasanirim sulamada bir hata yapiyorum ne yaptiysam cimlenen tohumlarin gelisimini surduremedim 5 cm olan yan yatti.....torf toprakla normal tarla topragini karistirdim bardakta da denedim 1lt lik su siselerinde de....
-1. sorum 5cm olduktan sonra sulama nasil olmali 1 gunde bir mi 2 gunde bir mi ve de ne kadar su dokmek lazim bunlari ayarlamak cok zor
-2. sorum saksinin altini delip tas falan koymak gerekli midir yoksa sadece delmek mi lazim ya da hic delmemek mi lazim.....satin aldigimiz fideler siyah posette oluyor ve hicbir yerinde delik olmuyor.
-3. sorum ev icinde ya da balkonda fark eder mi. balkon eksi derecelerde ev ise 25 30 cm araliginda oluyor.
-4. sorum saksi tipi nasil olmali yoksa posete mi ekilmelidir.
-5.sorum siz tohumu fidan haline getirdiyseniz asamalarini detaylarini eksiksiz yazabilir misiniz....
-hepsine bir butun olarak maddeler halinde cevap verebilir misiniz 1 yildir cevap ariyorum...ulkemizi yemyesil bir yer haline getirmek icin ugrasimiz gonul verdik bu ise sizler de bize yardimci olunuz

ahmetselo
10-02-2019, 12:48
basarili oldunuz mu bu konuda

ahmetselo
10-02-2019, 12:52
Parktan rastgele aldığım çam kozalağının tohumlarını çıkardıktan sonra nemli kağıt havluda çimlendirmeyi başardım. Plastik bardağın içine torf toprağa diktiğim karaçam büyümeye başladı. :) Başına her hangi bir aksilik gelmezse yeterli büyüklüğe ulaştığı zaman doğaya bir ağaç daha kazandırmak güzel olacak. :p
siz basarili oldunuz mu bu konuda yoksa sizinkiler de bu asamadan sonra öldū mü

ahmetselo
10-02-2019, 12:58
unbrekable kardeşim hiç gerek yok öyle işlemlere. bende bu çamda yetiştirdim bir zamanlar. şuandada çok güzel bir şekilde büyümekteler. benim uyguladığım işlemleri sıralayayım sana.
ilk başta tohumların boş olup olmadığını suya atarak ayırdım. (batanlar dolu, su üstünde kalanlar ise boştur)
daha sonrasında ufak plastik, pet bardaklara toprak doldurdum ve hepsini ayrı ayrı bardaklara diktim. (yalnzca dolu olanları ****** ;)
tohum üzerinde çok fazla toprak tabakası olmasın yalnız. 5-6 mm olsa yeterli.
9-10 gün içerisinde çimlenmeler görülecektir. Başarılar...
Arkadas yazilan her seyi okudum. amasanirim sulamada bir hata yapiyorum ne yaptiysam cimlenen tohumlarin gelisimini surduremedim 5 cm olan yan yatti.....torf toprakla normal tarla topragini karistirdim bardakta da denedim 1lt lik su siselerinde de....
-1. sorum 5cm olduktan sonra sulama nasil olmali 1 gunde bir mi 2 gunde bir mi ve de ne kadar su dokmek lazim bunlari ayarlamak cok zor
-2. sorum saksinin altini delip tas falan koymak gerekli midir yoksa sadece delmek mi lazim ya da hic delmemek mi lazim.....satin aldigimiz fideler siyah posette oluyor ve hicbir yerinde delik olmuyor.
-3. sorum ev icinde ya da balkonda fark eder mi. balkon eksi derecelerde ev ise 25 30 cm araliginda oluyor.
-4. sorum saksi tipi nasil olmali yoksa posete mi ekilmelidir.
-5.sorum siz tohumu fidan haline getirdiyseniz asamalarini detaylarini eksiksiz yazabilir misiniz....
-hepsine bir butun olarak maddeler halinde cevap verebilir misiniz 1 yildir cevap ariyorum...ulkemizi yemyesil bir yer haline getirmek icin ugrasimiz gonul verdik bu ise sizler de bize yardimci olunuz

Gecekondu
14-02-2019, 13:09
ahmetselo bu aşamadan sonra ben de büyütemedim malesef. Nerde hata yaptım bilmiyorum. Ama denemeye devam etcem. büyütmeyi başarabilirsem daha yeşil bir dünya için bol bol çam ağacı dikmeyi planlıyorum.

justice
24-03-2019, 19:03
bende resimdeki kozalaklardan alabildiklerimi bir gece suda beklettim ve saksıya ektim inşallah tutturabilirim. yalnız türü hakkında bilgim yok yardımcı olabilecekler bilgilendirirse sevinirim.

mehmet0791
22-06-2019, 19:48
https://www.youtube.com/watch?v=8YrtglixU0M

TiberSeptim
26-06-2019, 10:58
Tohumdan bitki yetiştiriciliğinde mantar ilacı kullanılması gerekmektedir

Thiram etken maddeli mantar ilacı tohumları çökerten hastalığına karşı korur

Mantar ilacı kullanılmadan tohumdan yetiştirilen bitkiler 3-5 cm boylandıktan sonra dipten boynunu büker ve yatar bir daha kalkamaz ve bitkileriniz ölür

TOHUMLARIN EKİMİ VE BAKIMI

1-Tohumları bir bardak suyun içerisine koyunuz

2-Suyun içerisine bir çay kaşığı Thiram etken maddeli mantar ilacı ilave edip karıştırınız.

3-24 saat tohumları bu ilaçlı suda bekletip daha sonra tülbent veya süzgeç ile süzünüz ve ekim yapınız

kahvegozlum58
04-07-2019, 16:06
çok güzel bilgiler çok teşekkürler

hatayliahmett
30-07-2019, 13:59
Arkadaşlar ben yaklasık 15 gün önce bir gün suda ıslatılmış çam tohumu diktim. Hergün fısfıs ile toprağı nemlemdiriyorum. Ama hala gözle görülen bir çimlenme ve çıkma belirtisi yok sizce daha erken mi yoksa bir yerde yanlışlık mı yapıyorum.

acemi25
28-08-2019, 08:18
Merhaba;
Eşim bana çam tohumu getirmişti, ben de oksijenli suda bir gün bekletip ektim. (Oksijenli su mikroorganizmaları öldürmek için, bekletme işlemi ise çökenleri ekip yüzenleri atmak içindi) Neyse şimdi bir haftada filan çimlendiler, bundan sonraki aşamada ne yapmak lazım acaba? İç mekanda bakmaya devam mı yoksa dış mekana alışması için dışarıda mı bakayım? Bir de genelde 5cmden sonra ölmüş fidanlar. Nasıl bir yol izlemek gerekir? İlk iğne yapraklar çıkınca şaşırtmak lazım ama nasıl şaşırtayım? Poşete mi? Saksıya mı? Fazla suyu sevmediğini biliyorum çamın ama kök sistemi henüz gelişmemiş. Nasıl bir yol izlemeliyiz?

ozu0001
31-01-2021, 17:16
Ben de yukarda bahsedilen cam ve sedir tohumlarinin cimlenip 5 cm olunca olme sorununu tecrube ettim, nemli toprak sevmemesiyle alakali diye tahmin ediyorum ama tam cozum bulamadim. Cok az sulamak gerekiyor olabilir emin degilim. Topragi firinlayip, oyle topraga dikenler var youtube'de gordugum, veya cok az sulamak gerekiyor.

Mahmut Ozkur
23-02-2021, 17:49
Uzun bir aradan sonra merhaba,

Niğde tarafına ektiğim çamların, çınarların ve kestanelerin hepsi kurudu maalesef.
Babamın mezarına ektiğim çam ve keçiboynuzu boyumu aştı.
Şimdi badem, pikan cevizi ve cinsini bilmediğim, boyutu kiraz kadar olan bir elma çeşidini herhangi bir işlem yapmadan ektim.

[QUOTE=Mahmut Ozkur;1505633]Merhabalar,

Şubat ayında işyerindeki saksıya gelişigüzel olarak attığım, herhangi bir ön uygulama, bakım ve düzenli sulama yapmadığım selvi ve hannup tohumları çıkmış. Evdeki saksılara dağıttığım tohumlar da çimlenmişti ama ilk çıktıklarında ota olan benzerliği ve çimlenme zorluğu üzerine yazılar beni yanıltmış, çam olamayacaklarını düşündüğüm için hepsini söküp atmıştım. :(

Çimlendirme işi, soğuklama ihtiyacı, uygun sulama ve bir çok ince detay nedeni ile ilk başta gözümü korkutsa da, doğa işini bir şekilde yapıyor, yine de biraz yardımcı olmak iyi olur. Mesela, tohumları steril toprağa ekmiş olsaydım, ot diye yolmayacaktım.

Yine de bu sene selvi, çınar, kestane ve hannup ağaçlarını çimlendirmeyi başardım. Hatta 4 tane kestane toprak ile buluştu bile. Asıl önemli olan fidan haline gelince kurutmadan toprak ile buluşturabilmek.

Sarı_Çam
19-03-2021, 10:38
arkadaşlar size çam çimlendirmekle ilgili şöyle bir tavsiyem olacak, çimlendireceğiniz yer olabildiğince derin olmalı çünkü kökler dolanmaya başlayınca çok büyük bi ihtimal kaybediyorsunuz, benim çam için kullandığım en iyi çimlendirme saksısı 1.5 ltlik su şişelerini üstlerini keserek altlarına delikler açarak yaptığım saksılardı, ama altta kökleri gördüğünüz anda büyük saksılara alın, çamı çimlendirmek değil çimlenen fidecikleri fidan haline getirmek zordur
Merhaba,
Ben evde balkonda Sarıçam tohumu ektim ve tohumlarım yaklaşık 6-7 cm olarak çimlendiler ve pet şişe altında kökleri gözüküyor ne yapmalıyım?

justice
09-08-2021, 13:01
çimlenen çam tohumlarını çam ormanlarından çürümüş ibre kabuk ve ağaç artıkları olan dip toprağından alarak gölge nemli ve serin bir ortama dikerseniz çimlenen tohumların 5 cm sonra çürümesinin biraz olsun önüne geçebilirsiniz.

Anti Kapitalist
18-05-2022, 13:43
çimlenen çam tohumlarını çam ormanlarından çürümüş ibre kabuk ve ağaç artıkları olan dip toprağından alarak gölge nemli ve serin bir ortama dikerseniz çimlenen tohumların 5 cm sonra çürümesinin biraz olsun önüne geçebilirsiniz.

Bahsettiğiniz çam ormanlarındaki ibreler,kabuklar çökerten hastalığının baş sebebi mantarların en iyi barınma yerleridir bu yüzden asla tavsiye etmiyoruz.Steril,süzek bir toprak ve mantar ilacı kullanılarak çimlendirme yapılması gerekiyor,başka bir şeye ihtiyaç yok.