PDA

View Full Version : Verbena (Yer minesi)

sabah
31-05-2007, 11:11
Todor'un tavsiyesiyle Verbena ailesini araştırdım. Meğer içinde bildiğimiz bir sürü çiçekliyi içeren aile imiş. Yer örtücü olarak çok çeşidi varmış. Ben özellikle yaygın cinsini aradım. Bulduğumun tam adını henüz bilemiyorum.
Bizimki daha taze olduğu için zayıf, bağlantıdaki Todor'un fotoğrafı daha iyi fikir verebilir.
12154

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3681

Kingdom: Plantae
Division: Magnoliophyta
Class: Magnoliopsida
Order: Lamiales
Family: Verbenaceae
Genus: Verbena

ardabora
02-08-2008, 00:59
Yıllık, çok yıllık örtücü bitkilerdir. Geniş alanların yeşillendirilmesinde yer örtücü kullanılan bu bitkinin: kırmızı,mor,pembe ve beyaz tonlarda çiçekleri bulunur. Fazla su istemez ve güneşli ortamlardan hoşlanırlar.Yaz sonlarına doğru açan çiçekleri beyaz, eflatun, pembe, mavi renklerde olabilir ve güneşi oldukça severler.

ardabora
02-08-2008, 01:39
Benim gibi acemiler için harika bir çiçek. :p

Fazla bakım istemez, su istemez, gölge istemez, açar da açar...;)

mine1 (http://www.acgnursery.com/images/verbena-mix.jpg), mine2 (http://plantanswers.tamu.edu/98promotions/march/verbena11.jpeg), mine3 (http://www.dkimages.com/discover/previews/893/20054724.JPG), mine4
(http://www.agronomy.unl.edu/newoutreach/hort-planttrials/0607/verbena-escapade-bright-eye-lg.jpg)

İsterseniz bahçede,

bahçe-1 (http://img.hgtv.com/HGTV/2008/04/29/groundcover_verbena_w609.jpg),
bahçe-2 (http://www.all-americaselections.org/Images/Library/Verbena%20Quartz%20Burgundy.jpg)

İsterseniz saksıda,

saksı-1 (http://aggie-horticulture.tamu.edu/floriculture/hanging-basket/cultivars/images/VerbenaTapienSalmon.jpg),
saksı-2 (http://kruegermaddux.com/images/flowers/10%20Hanging%20Baskets/Verbena.jpg)

İsterseniz aranjmanlarda kullanabilirsiniz.

aranjman-1 (http://www.kootenaicountyfarmersmarket.com/Blue%20Verbena-Red%20Petunias-Yellow%20Osteo.jpg)
aranjman-2 (http://www.plantstogrow.com/images/plants/00000181/383768557638889Pot_concrete-06cm.jpg)

ardabora
02-08-2008, 02:17
Bunlar bendeki renkler...

Ortası beyaz olanları bu yıl tohumdan çıkardım.Tohumlarının birazını ekmiştim,belki beceremem diye ama gazanilarda olduğu gibi bunda da pişman oldum,keşke hepsini ekseydim. :( Diğerlerini baharda satın almıştım.

Kesinlikle seneye daha çok ekeceğim,iyi bir yer örtücü çünkü,çimsiz yerleri çok iyi kapatıyor ve dediğim gibi çok kanaatkar bir çiçek...

Nihal
02-08-2008, 08:44
Çok güzelmiş;)Hemen bundan bulmam lazım.Hangi ayda ekiyoruz peki tohumları?

Adalet Yağcı
04-08-2008, 07:33
Yıllık, çok yıllık örtücü bitkilerdir. Geniş alanların yeşillendirilmesinde yer örtücü kullanılan bu bitkinin: kırmızı,mor,pembe ve beyaz tonlarda çiçekleri bulunur. Fazla su istemez ve güneşli ortamlardan hoşlanırlar.Yaz sonlarına doğru açan çiçekleri beyaz, eflatun, pembe, mavi renklerde olabilir ve güneşi oldukça severler.

Sevgili ArdaBora;

Nezamandır böyle bir çiçek arıyordum:eek:

Güllerimin dibinde yetiştirmek istiyorum, tohumu ekme zamanı, budama, gübreleme ile ilgili açıklamalar yazarsanız seviniriz.

Sevgiler...

ardabora
05-08-2008, 18:48
Ben geçen yaz tanıştım mineyle...Aslına bakılırsa, şimdi oturduğum eve taşınıncaya kadar, çoğu çiçeği olduğu gibi bu çiçeği de hiç görmemiştim. :(

Bizim sitedeki evlerin çoğunda, bahçeleri ayırmak için şev taşları dizilmiş,aralarına da mine çiçekleri ekmişti bir kaç kişi. İlk kez o zaman gördüm ve geçen yaz gidip 10-15 kök aldım. Genelde tek yıllıkmış ama köklerini kışın korumayı becerirseniz ertesi yıl yeniden filizleniyor ve boyları çok uzuyor.

İlk resimdeki mor-beyaz minelerim geçen yıldan kalma...Resim bu haziran başında şekildi,şev taşlarının en alt sırasında kaldığı için kökleri donmadı ve bu sene çok çiçek verdi.Kökleri korumak için, sonbaharda çiçeklenmeleri bitince,bitkiyi toprak hizasından budayıp, üstlerine koyun gübresi kapatmak yeterli oluyormuş. Bu sene tüm minelerime bu uygulamayı yapmayı düşünüyorum, bakalım kaç tanesini kurtaracağım?

ardabora
05-08-2008, 19:05
http://www.johnsons-seeds.com/acatalog/0603.jpg

Verbena Sparkles Mixed
(http://www.johnsons-seeds.com/acatalog/flower_seeds_34.html#a0603)

Ben bu tohum paketinden sadece 10 tohum ektim.

Ekim zamanı:ocaktan marta kadar

Ekim yeri:tohum gübre tarhlarına

Ekim şekli:seyrelterek ekin,gübre il ince bir katmanla örtün.Nazikçe sabitleyin ve nemli tutun.Cam,polietilen üretme kapağı ile örtün,yaklaşık 20˚C’de tutun.
Fideler 14-28 günde görülür.

Fideler görününce kapağı kaldırın ve yeteri kadar büyüyünce 5 cm. aralıklara taşıyın.Mayıs sonlarına doğru bir kaç gün dışarı çıkarın,dondan koruyun.
20 cm. aralıklarla çiçeklenme pozisyonuna taşıyın ve nemli tutun,yabani otlardan arındırın.

Aynı yıl hazirandan ekime kadar çiçek açar.

Çiçeklenme süresini uzatmak için ölü çiçek başlarını koparın.

Ben tohumları mart sonunda ektim ve haziran ortasında da bahçeye diktim.Bahçeye ektikten bir kaç gün sonra tomurcuklanmaya başladı,solan çiçekleri hep kopardım,tohum almıyorum yani..

Sadece 10 tohum ektiğim için paket üzerindeki bazı renklerden çiçeğim olamadı maalesef..

ardabora
05-08-2008, 19:15
Bakımı çok kolay dediğim gibi,neredeyse hiç derdi yok,haftada bir suluyorum sadece...Babamın domatesler için getirdiği yanmış koyun gübresinden, bahar başında bir kere diplerine döktüm sadece,ama satın aldıklarımın dibine döktüm.Tohumdan çıkardıklarım için neredeyse hiç bir şey yapmıyorum.

Bahçemde hiç ağaç yok, o yüzden her yer sabahtan akşama kavurucu güneşe maruz kalıyor.Toprak sürekli kupkuru,zaten Sariyer'in toprağı,adı üstünde sarı...
Bana zahmet vermeyen sadece mine ve sardunyalarım oldu. Bu yüzden seneye bol bol mine-sardunya-gazania ve latin ekeceğim.

ardabora
05-08-2008, 19:16
Sevgili Oyaman, çok fazla miktarda minem yok ama çiçeklerimin çoğu değişik renk,yani renk olarak zenginiz. :p

Ön bahçede tohumdan çkardığım minelerin hepsini bir öbek şeklinde ektim,gelip geçen tohum istiyor ama ben daha da çiçeklensinler diye tohum almıyorum,seneye elimde kalan paketin hepsini ekeceğim kısmetse, hatta bir kaç paket daha alacağım.:dilli:

Todor
05-08-2008, 20:17
Çiçekçilerde mevsimlik poşetlerde satılır. Arsızdır hemen yayılır. Aybala'nın bahçemden çektiği ve dört element olarak isimlendirdiği bir kare
Detaylı hali için: http://www.flickr.com/photos/7215515@N03/1085481047/sizes/o/

http://farm2.static.flickr.com/1432/1085481047_b5feee1521.jpg?v=0

hüsnüyusuf
19-08-2008, 15:40
Sevgili ardabora, mine çiçeklerinizi yerlerine çok güzel yakıştırmışsınız.Benim de yetiştirmek istediğim çiçeklerden birisiydi fakat tohumdan çiçek yetiştirme konusunda biraz başarısız olduğumdan cesaret edememiştim.Herşeye rağmen dün tohum aldım.
İnşallah sizinki kadar güzel açar. Bir de bu tohumdan yetişecek bitkiden tekrar tohum alınacağını zannetmiyorum çünkü tohum paketinde hibrit olduğu yazıyor.

Nariel
19-08-2008, 17:43
Sayın Todor, sizin yolladığınız fotoğraftakileri mineye benzetemedim. Ben de geçenlerde ondan alıp dikmiştim, yerörtücü bir bitki ama ismini bilmiyorum. Acaba farklı bir tür mine mi?

Todor
19-08-2008, 18:09
Ayni bitkilerden daha farklı bir yerede dikmiştim. Cep ile çektiğim için kalitesiz fotoğraflar:(

45420

45421

Nariel
19-08-2008, 20:53
Son yolladıklarınız mine ama önceki fotoğraftakilerin yaprakları farklı, daha ince parçalılar..

Todor
19-08-2008, 21:15
http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Verbena_peruviana.jpg sayfasında gözükenden sanırım bendeki.

Nariel
19-08-2008, 22:00
Evet, bundanmış sizinki, öğrenmiş oldum..

imgelem
25-08-2008, 12:18
Bunlar da benim yer örtücü olarak kullandığım verbanalar....Tüm alana yayıldı ve çok güzel çiçeklendi

imgelem
25-08-2008, 12:19
Bu değişik renkleri de bordürlerde kullanıyorum...

kaju
03-04-2009, 21:38
Ben bugün bir seradan verbena diye yer örtücü aldım. Ama benim aldıklarım sizinkilere hiç benzemiyor. Benimkilerin çok minik yaprakları var ve boyları çok kısa. Çiçek açmadığını, istenirse çim gibi biçilebileceğini, üzerine basılabileceğini söylediler. Ya sizin çiçekler verbena değil ya da seracı bana sattığı çiçeğin adını bilmiyor. :)

uzman16
12-04-2009, 16:55
Dün aldığım verbenayı saksıya yerleştirip balkona koydum. Seradan yeni gelmiş, çiçekçide görür görmez bayıldım.
Sabahtan başlayıp saat 3'e kadar güneş alan bir yerde.

72216

Askılı saksıdaydı ve olduğu gibi çıkarıp bu saksıya aktardım. Haftada bir sulayacağım. Koyun gübresi ekledim biraz. Üzeri tomurcuk dolu.

hüsnüyusuf
07-05-2009, 10:07
Ocak ayından beri aralıklarla ektiğim mine tohumları çok yavaş büyüyorlar.:( Dayanamayıp bir kısmını şaşırttım.

76878

denizakvaryumu
07-05-2009, 11:14
VERBENA TURKANA SCARLET RED

76903

http://www.stargazerperennialscatalog.com/product.sc%3Bjsessionid=33A94C3242F791067F0F416100 E21987.qscstrfrnt02?productId=1409

76904
Verbena Carolina Rose

http://ncfarmsinc.com/store/product_info.php?cPath=65_146&products_id=1217&osCsid=0122cb356174bfcf41eb7df12eb8c3fc

Buket Aknar
10-05-2009, 08:25
Ben de önceleri defalarca tohumdan denememe ve her defasında da büyük hayal kırıklığına uğramama rağmen yılmadım ve fidan olarak aldığım verbenalarımı yetiştirmeye başladım. Şu anda bazıları saksıda olmasına rağmen bir tanesini bahçedeki çiçekliğe başka çiçeklerle birlikte diktim. Şu anda diğer çiçekleri kurudukları için sökeceğim, onun da yerini değiştirirsem bir sorun yaşar mı diye düşünüyorum.

Adalet Yağcı
10-05-2009, 08:35
Sevgili Buket Aknar, Verbenalar yerini sevdilerse çok arsız oluyorlar, rahatlıkla yerini saksısını değiştirebilirsiniz.
Bir kaç yıl önce benim bahçemde bir köşede vardı, kış yaz çiçekleri hiç eksilmedi, kendi haline bıraktığım için yer örtücü gibi bütün bahçeye dağıldı.
Ben de yirmi kadar çeşitli renklerde verbena fidesi aldım, tohumdan ektiklerim bir türlü gelişmedi ne yazık ki.
Saksılara dikerken iki **** üç rengi bir arada dikeceğim, açık ve koyu tonları bir arada kullanmak istiyorum, görüntüsü çok güzel oluyor.

Buket Aknar
10-05-2009, 18:10
Adalet hanım ilginiz için çok teşekkürler. Kuruyan çiçekleri söktüğümde duruma göre ne yapacağıma karar vereceğim. Eğer coşmuş durumdaysalar sanırım sorun olmayacak. Bu durumda onları saksıya alırsam belki de mutlu olmazlar.

Ülker
29-05-2009, 09:50
Verbanalarımın yaprakları külleme gibi olup, hızla kurumaya başladı.
Öğlenden akşama kadar bol güneş alan balkonda duruyorlar, toprakları kurudukça sulama yapıyorum, ayda 1 kez olmak üzere asprinli su veriyorum, sorun nedir acaba?
Eve gittiğimde kükürt uygulaması yapacağım, işe yarar mı bilemiyorum.
İşe yaramazsa derin budama yapayım mı?
İlk kez verbana yetiştiriyorum ve ne yapacağımı bilemeyip, moralim bozuldu.

Nariel
29-05-2009, 10:07
Sayın Ülker, geçen sene aynı sorun benim de başıma gelmişti. Mine Hanım'a danışmıştım, sakın ellemeyin ve başka yerlere de yaymayın; hemen bir mantar ilacıyla ilaçlayın demişti. Ben ilaçlamayı aksattığım için verbenalarım 4-5 gün içinde öldü :( Bence kükürt de işe yarar, vakit kaybetmeden kükürt atın.

Ülker
29-05-2009, 10:50
Eyvaaah! ...ellemek ne kelime, silkeledim, yıkadım, aklıma gelen bütün cahilce teknikleri uyguladım.
Akşam kükürt uygulaması yapayım bakalım, gelişmeleri paylaşırım.
Sayın Nariel, çok teşekkür ederim.

ardabora
29-05-2009, 17:43
"Kökleri korumak için, sonbaharda çiçeklenmeleri bitince,bitkiyi toprak hizasından budayıp, üstlerine koyun gübresi kapatmak yeterli oluyormuş. Bu sene tüm minelerime bu uygulamayı yapmayı düşünüyorum, bakalım kaç tanesini kurtaracağım?"

Demişim geçen ağustosta ama sadece budadım,gübre ile kapamadım.Bu yüzden minelerimin çoğu maalesef öldü.Kalan renkler mor ve eflatun tonları sadece.:(

manolya
29-05-2009, 18:37
Minelerin solan çiçekleri dökülmeye başladı, iyice kuruyanlarda bile tohuma benzer birşey göremiyorum, nasıl tohum alabilirim?

gilan
31-05-2009, 10:24
"Kökleri korumak için, sonbaharda çiçeklenmeleri bitince,bitkiyi toprak hizasından budayıp, üstlerine koyun gübresi kapatmak yeterli oluyormuş. Bu sene tüm minelerime bu uygulamayı yapmayı düşünüyorum, bakalım kaç tanesini kurtaracağım?"

Demişim geçen ağustosta ama sadece budadım,gübre ile kapamadım.Bu yüzden minelerimin çoğu maalesef öldü.Kalan renkler mor ve eflatun tonları sadece.:(

Mor tonları en dayanıklı olanlar galiba. Komşumun bahçesinde Ankara'da bile kışı geçirenleri var ve hepsi mor.

Ülker
31-05-2009, 13:53
Verbanalarıma kükürt uygulaması yaptım fakat çok geç kaldım, büyük kısmı kurumuş.
Derin bir şekilde budama yaptım, 1 hafta bekleyip gelişme görmezsem söküp, yenilerini dikeceğim artık.:(

denizakvaryumu
31-05-2009, 23:09
Mor tonları en dayanıklı olanlar galiba. Komşumun bahçesinde Ankara'da bile kışı geçirenleri var ve hepsi mor.

Katılıyorum, kırmızı olanlar Ankara kışına dayanmıyor.

Passion
01-06-2009, 01:30
Ben de 21 mayısta tohumunu ektim. Geç oldu ama tohumunu yeni almıştım gelecek seneyi bekleyemezdim . Paketinde karanlıkta çimlendirin diyor. Daha önce tohumdan çimlendiren arkadaşlar , siz karanlık bir ortamda mı çimlendirmiştiniz?. Bugün baktım çimlenen çok minik birşeyler var ama Verbana mı yoksa yabancı ot mu henüz anlayamadım..

ardabora
01-06-2009, 18:35
Ben sabah güneşi alan ve öğleden sonra gölgede kalan bir bölümde çimlendiriyorum çoğu tohumu,mineleri de aynı yerde çimlendirmiştim geçen yıl sanırım.

powered
01-06-2009, 20:21
Bende çimlendirdim bu sene öğleden sonra 2 saat güneş alan bir yerde gayet güzel çimlendi sorun yok biraz gölgede kalanlar daha zayıf çıkıyor ve gelişmeleri daha yavaş oluyor. Bu bitki tam bir güneş bitkisi ve buna rağmen susuzluğa çok dayanıklı.

powered
01-06-2009, 20:35
Sevgili Ülker,
Külleme ile kırmızı örümcek ten çektiğim kadar hiçbir şeyden çekmedim, kırmızı örümcekle mücadelemde başarı sağladım ama, külleme başıma gelmesin diye dua ediyorum nitekim, mini bir gülüm var bu sene külleme oldu ne kadar kükürt uygularsan uygula geçmiyor geçmiyor, bir de kükürt yaprakları bembeyaz yapıyor ki zaten çiçeğin görünümüde çok kötü oluyor, siz çiçeklere nasıl kükürt uyguluyorsunuz yaprakları **** her tarafı bembeyaz olmuyormu? Kirece bulanmış gibi, daha o çiçekten ne gibi bir hayır beklicez ki? Bu kükürt olayının püf noktasını çözen varsa bana da anlatırsa çok mutlu olucam.

Passion
01-06-2009, 21:17
Teşekkür ederim Sevgili Ardabora ve Sevgili Powered. Ben de aydınlık bir yere alayım o zaman. Çimlenen birşeyler var fakat Powered 'ın dediği gibi çok zayıflar..

Ülker
01-06-2009, 21:28
Sayın Powered,
Elbette kükürt uygulamasından sonra, beyaz lekeler oluşuyor ama keşke bitkim kurtulsa da lekeleri kalsa.
Genelde kırmızı örümcek ve mantari hastalıklarda müdahalede geç kalıyoruz, zamanında harekete geçsek çözümsüz kalmayacağız.
Bugün sanki budadığım minelerde canlılık var gibi geldi, bekleyip sonucu paylaşırım.

powered
01-06-2009, 21:52
Aslında hastalık görülmeden önce bile ilaç uygulamak lazım korumak için ama, insanın zehirli ilaçlarla zorda kalamdıkça içli dışlı olası gelmiyor.

uzman16
03-06-2009, 14:22
Minelerin solan çiçekleri dökülmeye başladı, iyice kuruyanlarda bile tohuma benzer birşey göremiyorum, nasıl tohum alabilirim?

Tohum almanız için çiçeği koparmayın dalın üzerinde kalarak olgunlaşsın. Çiçekler iyice kuruduktan sonra çiçeklerin açtığı kanalların her birinin en altında, yeşil bölümün içinde koyu renkli küçük tohumlar olgunlaşmaya başlar. Ben geçen sene toplamıştım. Tohumların olduğu yerleri işaretledim. Tohum için en az birkaç hafta beklemeniz gerekir sanırım.

manolya
05-06-2009, 07:22
Teşekkür ederim, epeyce arayıp tohum bulamayınca kuruyan çiçeklerin hepsini kesmiştim, 1-2 günde yerine yenileri açtı, artık bunlarında kurumasını bekleyip bir daha tohum arama çalışmalarına başlarım.

83868

83869

COYOTE
07-06-2009, 20:50
Dayanamadım görünce bir sürü yer minesi aldım. Son günlerdeki favorim çok şekerler, umarım bakabilirim.Orta boy uzun bir saksıya kaç kök dikmeli acaba?

Passion
07-06-2009, 21:51
Üzerlerini açtım, fideler büyüyorlar. Bir saksıya da hiç üzerini kapamadan ekmiştim. Onlar da çimlendiler büyüyorlar..

manolya
08-06-2009, 08:59
Dayanamadım görünce bir sürü yer minesi aldım. Son günlerdeki favorim çok şekerler, umarım bakabilirim.Orta boy uzun bir saksıya kaç kök dikmeli acaba?

Orta boy, dikdörtgen balkon saksısına 4 kök dikmiştim, tahmin ettiğim kadar yayılmadılar o yüzden az geldi. Daha sık diksem daha dolu dolu bir görünüm olabilirdi.

powered
08-06-2009, 17:32
Fikrimce Yer Minesini çok sık ekmeyin çünkü hava alamadığı zaman nemle birlikte külleme hastalığına rahat yakalanıyor.

kızılelma
11-06-2009, 11:41
bendekiler kurudu acaba nasıl canlandırabilirim.

powered
12-06-2009, 22:30
Kuruduysa canlandırma ihtimaliniz yok, yeni tohum ekiceksiniz kesin çözüm bu.

Orkun Kırcı
12-06-2009, 22:58
Bunlarda benden.

hozat
13-06-2009, 13:54
Benimkilerde bunlar.

Öyle vefalı ki, 5 yıldır aynı yerden sarkıyor.

86232

k_donmez
05-02-2010, 22:16
Verbena türleri içinde, sitemizde de kimi yerde ele alınan bir tür var. Araştırdığım kadarıyla aşağıdaki özelliklerde. Geçen yaz Yalova'dan temin ettiğim 10 kökü bahçemde çim yapamayacağım bir alana dikmiştim. Gelişimleri güzel oldu, Ankara'nın kış şartlarına karşın gelişmeye devam ediyor. Belki ayrı bir başlık altında ele alınabilir. Fideleri aldığım yerden öğrendiğim kadarıyla, Ankara gibi soğuk yerlerde sadece mor çiçekli olanı kışın yaşayabilirmiş. Diğer renkleri dayanıksızmış. Aşağıya bir de fotoğraf ekliyeceğim. Bir kökün son günlerdeki hali.

Familyası : Verbenaceae
Latincesi : Verbena speciosa
Türkçesi : Mor Mine
İngilizcesi : Verbena

Botanik özellikleri: Sürünücü ve yayılıcı, sık dallı, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklar derin loplu parçalı ve ince yapılıdır. Çiçekler tüp şeklinde, 5 loplu, dik durumlu kurullar halinde, leylak, mavi ya da mor renklidir. İlkbahardan sonbahar sonuna değin çiçekte kalır.

Kullanım olanakları: Kaya bahçeleri, çiçek parterleri ve çim alanlarda yerörtücü bitki olarak kullanılır.

k_donmez
19-02-2010, 16:32
Benim yukarıda verdiğim yayılıcı yer minesinın çiçekli ve bir sümbülün etrafını kuşatmış örneğini gördüm. Burada yer vermek istedim. Bahçemdekiler de çiçeklendiği zaman buraya ekleyeceğim.

gilan
19-02-2010, 16:35
Sanki çiçekleri mineye benzemiyor gibi?

k_donmez
19-02-2010, 16:43
Bu tür yer minesi olarak biliniyor. Topraktan yükselmiyor. Sadece çiçekleri yukarı doğru sap yaparak üstte duruyor.

Tenar11
23-04-2010, 22:19
Merhaba,

Dün gece araştırırken bu çiçeği gördüm bahçeme ekmek istiyorum, acaba nerden bulabilirim, marketlerde varmıdır ? Yeni taşındım ve bahçemin ön kısmını çim ile kaplamak istemedim çok su harcamak istemediğimden, şimdi eksem çok geçmi kalmış olurum ?

k_donmez
24-04-2010, 20:58
Sayın Tenar11
Bu bitkiyi Yalova seralarında bulmuştum. Yalova Özdilek Mağazasının tam karşısındaki serada vardı. Yayılıcı mine olarak arayabilirsiniz. Geçen yıl ağustosta dikmiştim. Baharla birlikte hızlı bir gelişim başladı. Yoğun olmayan basmadan da etkilenmiyor. Kışın yeşil kalıyor. Çok güzel eflatun renkli çiçekler açıyor. Çiçeklendiğinde resimleri paylaşırım.

gilan
26-04-2010, 13:58
Sayın k_donmez,
Bu başlığa yazmışım, sonra unutmuşum. Yer minesini biliyorum ama sizin eklediğiniz resimdeki bitkinin çiçek şeklini yer minesine benzetemedim.

Phloxa daha çok benziyor gibi geldi bana.
Mesela: http://share.triangle.com/node/14757

Yer minesi çiçek şekli: http://www.magnoliagardensnursery.com/productdescrip/Verbena_BabylonRed.html

k_donmez
26-04-2010, 18:25
Sayın Gilan
Ben 3 çeşit mine biliyorum. Ağaç mine, sizin gönderdiğiniz linkteki yer minesi ve yayılıcı mine. Fotoğrafta gözükenler yer mineleri. Floksu ise geçenlerde Bauhaus'ta gördüm. Benziyorlar ancak yayılıcı minenin yaprak yapısı ve çiçek formu farklı. Bahçemdeki yayılıcılar çiçeklendiğinde paylaşacağım. Ancak yazı beklememiz gerekiyor. Şu anda çok hızlı yayılıyor ve dallanıyorlar. Farklı çiçek renkleri olanları da var. Ankara kışı için mor çiçekli olan tavsiye edildiği için geçen Ağustosta bahçeye diktim.

gilan
27-04-2010, 09:32
Ben sümbüllü resim için mineye benzemiyor demiştim, bahçenizdeki için değil. O konuda anlaşamadık galiba.
Mor olanın Ankara'da dayanabildiği doğru, güle güle büyütün. :)

k_donmez
27-04-2010, 21:35
Sayın Gilan
Sümbüllü resimdeki bitki de yayılıcı mine. Benim bahçemdeki ile aynı çiçek formunda görünüyor. Renk farkı var. Çiçeklenince ikisinin yan yana olduğu bir fotoğrafta karşılaştırma yapılabilir.

hüzün
10-05-2010, 20:25
Ben de yaklaşık 20 gün kadar önce iki çelik olarak yerminesi diktim, yapraklarında beyaz lekeler var ama yeni yaprak oluşumları da var ve sağlıklı görünüyorlar.
lekeli olanları koparttım ama doğru mu yaptım bilemiyorum??

k_donmez
10-05-2010, 20:46
Sayın Hüzün,
Yerine alışması zaman alıyor. Alışıp yeteri kadar köklendikten sonra, uzandığı her yerde yeniden kök yaparak alanı kaplamaya başlıyor. Çiçek vermek için yukarı doğru uzattığı dalları çiçekler geçtikten sonra kuruyor. Bu dallardan temizlenmesi, budanması gerekiyor.

Özden
10-05-2010, 21:59
Donmaz ve başına kötü birşey gelmezse kaç sene yaşayabiliyor bu mineler? Benim diktiklerim hep 2 sene yaşadı, 3. sezona maalesef kuruyor.

gilan
11-05-2010, 09:08
Sevgili hüzün, beyaz lekeler külleme olabilir. Verbena küllemeye kolay yakalanan bir bitki. Hastalıklı yaprakları toplayın, diğerlerine temas ettirmeyin. Yapraklarını ıslatmayın. Durum ileri seviyedeyse kükürt kullanabilirsiniz. Ayrıca iyi güneş alması da küllemeye karşı savaşa yardımcı olur. :)

hüzün
11-05-2010, 17:35
teşekkür ederim gilan sanıırmm uzu süre ıslak kaldı yaprakları bu gün de hiç bakamadım sabah ilk iş kontrol etmek olacak..

k_donmez
21-05-2010, 21:32
Geçen yıl diktiğim yayılıcı mineler baharla hızlı bir gelişim göstermeye başladılar. Her yöne yayılıyorlar. Ve şimdi çiçekle doldular.

umıt79
27-05-2010, 23:51
Bu sene diktiğim tüm mineler kuruma yapıyor.Önce dalları gevrekleşiyor.Çıtır çıtır kuruyor , sonra dipten yeni sürgünler halinde çıkıyor. Mor renkliler dayanıklı denildiğinde onlardan da aldım sonra .fakat aynı sonuç .Önce kuruyup sonra kökten yeni sürgünler veriyorlar.

Adalet Yağcı
28-05-2010, 17:12
Bu da benim geçen seneden kalma minem, kışı rahat geçirdi, bir de yayılırsa ki öyle görünüyor, çok güzel olacak.

umut ka
03-06-2010, 14:44
benimde saksıda mine çiçeğim var ama çiçek açmıyor neden olabilir

fmerry
17-06-2010, 09:23
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=153523&stc=1&d=1276758944
http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=153523&stc=1&d=1276758944

bunlarda benim mine çiçeklerim:D

hüzün
17-06-2010, 13:00
fmerry mine çiçeklerin çok güzelmiş ben de ektim ama henüz açmadılar.

nurcanaybay
21-06-2010, 14:02
Bu sene diktiğim tüm mineler kuruma yapıyor.Önce dalları gevrekleşiyor.Çıtır çıtır kuruyor , sonra dipten yeni sürgünler halinde çıkıyor. Mor renkliler dayanıklı denildiğinde onlardan da aldım sonra .fakat aynı sonuç .Önce kuruyup sonra kökten yeni sürgünler veriyorlar.

Ben de aynı şeyi gözlemledim ,bazıları tamamen kurudu diğerleri ise hiç sağlıklı gelişmiyor.
Bir yer de yanlış yapıyor olmalıyız.

Zeytinci
21-06-2010, 18:12
Pek iyi baktığım söylenemez ama oldukça iyiler.

hüzün
21-06-2010, 19:39
Sayın zeytinci çiçekleriniz çok güzel görünüyorlar güneşle araları nasıl?

Zeytinci
21-06-2010, 21:23
Öğleden sonra yarım gün güneş alıyorlar. Haftada iki gün sulanıyorlar.

fmerry
22-06-2010, 08:49
fmerry mine çiçeklerin çok güzelmiş ben de ektim ama henüz açmadılar.

Hüzün teşekkürler 3. renkte var o henüz açmadı.Şuan tomurcukta o da kırmızı ben çok kolay yetiştirdim aslında arsız bir bitki.

acemifüsun
26-06-2010, 17:22
Ben de aynı şeyi gözlemledim ,bazıları tamamen kurudu diğerleri ise hiç sağlıklı gelişmiyor.
Bir yer de yanlış yapıyor olmalıyız.

Geçen sene benimkiler de böyle hastalandı, fazla sulamadan külleme olmuşlar. Sizlerde de umarım aynı hastalık olmamıştır.

nurcanaybay
27-06-2010, 20:10
Sulamayı bir türlü ayarlıyamıyorum ,büyük bir ihtimalle sebebi budur.Ama inat ettim
tekrar deniyorum :)

Zeytinci
28-06-2010, 17:27
Haftada 2 gün yarımşar saat damla sulama. Diğerleri ile beraber sulanıyor. Bütün yıl çiçekli bence çok güzel bir yer örtücü.

k_donmez
28-06-2010, 20:27
Yayılıcı mineler bodur berberisin etrafını sardı. Yaz sonunda toprağı tamamen örtecekler gibi görünüyor.

sevim.K
28-06-2010, 20:49
Benim minelerim

hanbiyçe
07-07-2010, 15:21
çiçeğin çelikle çoğaltılabileceğini duydum ama elimdeki çelikler tutmadı nasıl çoğaltılır

Güler
21-11-2010, 12:28
Bahçemde değişik renkte yer mineleri mevcut. Açtıklarında güzel manzara teşkil ediyorlar.

Geçen gün dolaşırken güzel bir evin güzel bahçesi dikkatimi çekti. Bahçe kapısından içeri baktım ama kimseyi göremedim. Zili çaldım uzun uzun, cevap veren de olmadı.
Şansıma küstüm tam geri dönerken set set ekilmiş hatta duvardan biraz sarkmış mineler gördüm.
Bizim yermineleri ne de güzel açmış diyerek bir minik dal kopardım.
Bunun yaprak şekli değişik geldi bana, benim bahçedeki mineler gibi değildi, çiçeklerin pembeyeye bakan hafif lilâ olması da çok hoş duruyor.

Ben yer minesine benzetiyorum ama belki başka bir ismi vardır. Bu çiçeğe sahip olan arkadaşımız var mı?
(Çiçek boyutları bizim minelerden daha küçük)

180865

180866

180867

MaruL
01-12-2010, 23:57
bu da benim geçen sene diktigim yer minesi ..gerçekten çok arsız bir çiçek .bir daldan koca bir alanı kaplayıverdi.

http://oi54.tinypic.com/25ov49l.jpg

serkan_istanbul
02-12-2010, 19:01
Sevgili Oyaman, çok fazla miktarda minem yok ama çiçeklerimin çoğu değişik renk,yani renk olarak zenginiz. :p

Ön bahçede tohumdan çkardığım minelerin hepsini bir öbek şeklinde ektim,gelip geçen tohum istiyor ama ben daha da çiçeklensinler diye tohum almıyorum,seneye elimde kalan paketin hepsini ekeceğim kısmetse, hatta bir kaç paket daha alacağım.:dilli:

dallardan da tuttura bilirsiniz ben gecenlerde geliboludan getirdim bir kaçtanede onlarıda ektim tutular çiçiçek açmak üzereler 5 senedir bende var hiç birşey yapmadan kışı geçiriyolar terasta saksılarda baharda buduyorum tekrar sürgün veriyo.. sevgiler

yağ-mur
20-05-2011, 00:26
minişlerim
214267

214268

ardabora
20-05-2011, 10:52
bu rengi çok beğeniyorum.arka bahçemde mor-beyaz tonlarında olanlar da var.

bir de eflatun yayılıcı olanın tohumlarını ektim bu sene,dilerim yetiştirebilirim...susuzluğa dayanıklı olduğundan ön bahçem için ideal bir bitki...

aygün
20-05-2011, 12:12
Şimdi eksem olur mu acaba? Mayıs çok mu geç? Havalar serin çünkü.

serkan_istanbul
20-05-2011, 14:20
sevgili aygün ekebilirsiniz ben ektim. dallardanda ektim fide olarakta aldım.

aygün
20-05-2011, 20:51
İşte buna çok sevindim.;)
Sağol sevgili serkan.

Sevgi Durul
21-05-2011, 11:01
Geçen yıl diktiğim yer minesinin diğer renkleri yaşamamasına rağmen, bu rengi epey yayılmış.

214661

Bartunç
22-05-2011, 03:07
Benim yer mineleri çiçek döküyor.Yerlerine yeni tomurcuklar gelmiyor.Öğlen 1 den batana kadarda güneş alıyor...

kelebek çalısı
13-04-2012, 23:51
Bu fotoğrafladığım iki verbenayı solmuş ve cansız hallerinden kurtarıp bu duruma getirdim. Epey zaman aldıysa da toparlanmaları, mutlular şimdi, eski hallerinden eser yok.

kelebek çalısı
29-04-2012, 23:26
Verbenalar coştu, ben ilk defa böyle bir durumla karşılaştım.

Daha önce hiç bu kadar çiçeklenen verbena yetiştirmemiştim.

Yapraklarını göremeyeceğim neredeyse.

arapsabunu
30-04-2012, 09:08
Sayın kelebek çalısı,
Bunun bir formülü var mı? Nasıl bu kadar neşelenmiş bu çiçekler? Şiir gibiler, maşallah...

limon
30-04-2012, 11:07
Verbena nın bu türünü çok severim, her yıl çiçekçide görüp dayanamam alırım ancak en fazla 2 hafta dayanır. Hemen yaprakları aynı petunyadaki gibi yapış yapış olur ve bitki kisa zamanda ölür. En son geçen sene anneme almıştım Onda da aynısı olunca bir daha da almamaya karar vermiiştim.

Sizinkileri görene kadar... :) Bitkinin hakkını vermişsiniz... Onları böyle keyifli görünce ben de keyifleniyorum. Ellerinize sağlık.

Gözlemlediğim kadarıyla tüm bitkileriniz çok keyifli, siz bu işi bilenlerdensiniz, çok ta zevklisiniz. Takipteyim... :)

Bir kez daha deneyeceğim.

Haziran'da Kıbrısa geleceğim. Jakaranda, Mercan Ağacı ve oraya özgü bitkiler bulabileceğim önereceğiniz fidanlık var mıdır?

ayseldeniz
30-04-2012, 11:09
İnsanı çok mutlu eden bir çiçek suluyorsunuz çabuk büyüyor ve bol bol çiçek açıyor.Seviyorum ben bu çiçeği..

kelebek çalısı
30-04-2012, 11:56
Sayın kelebek çalısı,
Bunun bir formülü var mı? Nasıl bu kadar neşelenmiş bu çiçekler?

Ben de daha önce Türkiye' de bu çiçekten kullanmıştım bahçede, toprak saksı içinde. Sanki bu çiçek ile o çiçek aynı değilmişçesine, yeniden tanıştım verbena ile :)

Özel bir uygulama yapmadım. Çiçekçiden almıştım bir yıl önce, ama kuruma tehlikesi geçirdiler, yaprakları sarardı, saptan ibaret kaldılar, saksıdan çıkarıp kök budaması, saksı ve toprak değişimi ile şimdiki yerlerine aldım. Bütün kış dışarda kaldılar, ama bahar gelince üzerleri tomurcuk doldu, ben de bu güzel gelişimi sıvı bitki besini ile destekledim. Aslında bu besini tohumdan yetiştirdiğim fideler ve soğanlı çiçeklerimi desteklemek amaçlı almıştım.

Hepsi bu kadar. Bitki ölmek üzere iken ne hallere geldi, beni de şaşkın etti :eek:

Teşekkürlerimle.

gilan
30-04-2012, 20:20
Geçen yıl diktiğim yayılıcı mineler baharla hızlı bir gelişim göstermeye başladılar. Her yöne yayılıyorlar. Ve şimdi çiçekle doldular.

Sayın k_donmez,

Bu fotoğraflardaki yer minelerinin durumu şu an nasıl? Ankara'da yer örtücü olarak kullanılabilirliğine dair yorumlarınızı yazabilir misiniz?

nardane
06-05-2012, 22:17
Sevgili kelebek çalısı sizin mineler tam anlamıyla çoşmuşlar.
Muhteşemler , gözlerimi alamadım nasıl güzeller maşallah diyelim.
Benim garibanlar bunun yanında yer alamaz valla.:o

nardane
06-05-2012, 22:19
İlk foto yanlışlıkla eklendi ,geri alamadım arkadaşlar.

kelebek çalısı
07-05-2012, 00:00
Sevgili kelebek çalısı sizin mineler tam anlamıyla çoşmuşlar.

Benim garibanlar bunun yanında yer alamaz valla.:o

Sn. nardane,

sizin verbenalar da birer aday olsun o zaman, değil mi? Ben ilk aldığımda bitkilerimi, sizinkiler kadar sağlıklı ve güçlü bile değillerdi. Bulunduğu ortamı seven her bitki böyle coşuyor sanırım.

Rana+miraç
07-05-2012, 11:40
Merhaba benim de fideden yetişen minelerim var rengarenk açıyorlar. Daha önce mine yetiştiren arkadaşlara sormak istiyorum. Dalından çelikle diksek tutar mı ? bir haftadır bir dalını suda bekletiyorum henüz dikmedim. Sarkan formları ayrı bir cins mi yoksa çok büyüyünce mi formları değişiyor? ilk defa mine yetiştiriyorum seneye başka renkleri de alacağım .
Sayın kelebek çalısı harika mineleriniz kaç yıllık ? bir senede mi böyle büyüdüler ?

kelebek çalısı
07-05-2012, 12:11
Sarkan formları ayrı bir cins mi yoksa çok büyüyünce mi formları değişiyor? Sayın kelebek çalısı harika mineleriniz kaç yıllık ? bir senede mi böyle büyüdüler ?

Sn. Rana+miraç,

mine çiçeklerim birinci yılındalar. Zannediyorum ki büyüdükçe ve geliştikçe kol atıp yayıldıkça, bulunduğu yer gereği taşma yapıp sarkmaya başlıyorlar.

smnunal
10-05-2012, 08:31
Bunlarda yaklaşık 3 yıllık minelerim.

smnunal
10-05-2012, 08:35
Merhaba benim de fideden yetişen minelerim var rengarenk açıyorlar. Daha önce mine yetiştiren arkadaşlara sormak istiyorum. Dalından çelikle diksek tutar mı ? bir haftadır bir dalını suda bekletiyorum henüz dikmedim. Sarkan formları ayrı bir cins mi yoksa çok büyüyünce mi formları değişiyor? ilk defa mine yetiştiriyorum seneye başka renkleri de alacağım .
Sayın kelebek çalısı harika mineleriniz kaç yıllık ? bir senede mi böyle büyüdüler ?

Sn. Rana+miraç,
Yer minesini çelikten yetiştirebilirsiniz. Sarkan formları uzadıkça aşağıya doğru sarktığı için daha güzel görünüyor,ayrı cins değil.

kelebek çalısı
11-05-2012, 20:34
Artık çiçekleri geçmeye başladı. Taşlara hortum ile su tutarken baktım yere tohumları dökülmüş siyah ve küçük, haşhaş gibi tohumları var. Nasıl olsa daha çok dökülür diyerek su tuttum :)

Saksılara kaş, göz ve bir ağız çizilmiş olsa, şu fotoğraf saçları darmadağınık olmuş iki sevimli karaktere dönüşebilirdi :D

kelebek çalısı
15-05-2012, 19:57
Verbenanın dibine dökülen tohumları haşhaş tanesinden de küçük aslında.

Sevgi Durul
24-05-2012, 21:24
Geçen yıl diktiğim yer minesinin diğer renkleri yaşamamasına rağmen, bu rengi epey yayılmış.

214661

Yaşamaya devam ediyor. Bu kışı sağ geçiremez sanıyordum. Sadece bir top açmış ama yeşil kısmı epey çoğalmış.

300144

özlem11
26-05-2012, 15:16
Zor oldu ama konuyu buldum;)
Linkte minelerim:)

http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/26127-6.htm

serkan_istanbul
26-05-2012, 20:08
Artık çiçekleri geçmeye başladı. Taşlara hortum ile su tutarken baktım yere tohumları dökülmüş siyah ve küçük, haşhaş gibi tohumları var. Nasıl olsa daha çok dökülür diyerek su tuttum :)

Saksılara kaş, göz ve bir ağız çizilmiş olsa, şu fotoğraf saçları darmadağınık olmuş iki sevimli karaktere dönüşebilirdi :D

Ben çiçekleri geçtiğinde koparıyorum. Sürekli yaz boyunca açıyolar. Çoğaltmayı dallarından koprıp yapıyorum. Beni hiç üzmüyolar.

gilan
26-05-2012, 21:10
Zor oldu ama konuyu buldum;)
Linkte minelerim:)

http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-balkon-ve-teraslari/26127-6.htm

Zor olmuş olması normal, çok alakasız bir başlığa eklenmişler. :)

Çok güzel ve sağlıklı çiçekleriniz var, bence oradan kaldırıp buraya eklerseniz daha çok görülebilirler. :)

kelebek çalısı
14-06-2012, 21:22
Çiçekler soluyor ha bugün, ha yarın budayayım derken ne göreyim, yeniden çiçeklenmeye başladı.

k_donmez
14-06-2012, 23:39
Sayın k_donmez,

Bu fotoğraflardaki yer minelerinin durumu şu an nasıl? Ankara'da yer örtücü olarak kullanılabilirliğine dair yorumlarınızı yazabilir misiniz?

Sayın Gilan
Mesajınızı yeni gördüm. İlk iki yılı iyi geçirdiler. Bu kış yağan yoğun kardan sonra sanırım mantar türü bir hastalık oluştu ve hepsini kuruttu. Yanlarında Arapsaçı da vardı. O da tamamen kurudu. Yer örtücü olarak ise pek memnun kalmadığımı söyleyebilirim.

özlem11
15-06-2012, 08:04
Çok çabuk bitleniyor nedense....

Rana+miraç
26-06-2012, 16:40
Yer minelerimin çoğu kurudu.Sadece beyaz kaldı.Aynı saksıda olan iki kökün biri kurudu diğeri iyi. Bakım şartlarını anlamadım gitti. Bir saksıyı az suladım olmadı,diğerini çok suladım olmadı, güneşe koydum yok ,gölgede yine yok. Kurumuş kökleri sulamaya devam ediyorum belki yeşerir diye.

Sizlerin mineleri ne durumda acaba sıcaklardan mı etkileniyorlar ?

kelebek çalısı
27-06-2012, 00:59
Bendekiler hala aynı yerlerinde ve en son fotoğrafladığım hallerine yakın bir durumdalar. Hava çok sıcak olduğundan budamak istemiyorum ayrıca yer yer kuruyan dalları da alttan yeşillenmeye başladığını görmezsem budamıyorum. Ama sulama gün aşırı veya iki günde bir diyebilirim. Kurumuş gibi görünse de yaprak patlatabiliyor bence de sulamaya devam ediniz. Dilerim yeşerirler.

serkan_istanbul
27-06-2012, 08:55
Herkese günaydın benim minelerim güneşin altında hayatlarından çok memnunlar akşamları iyice suluyorum kuruyan çiçeklerini tek tek alıyorum sürekli çiçekliler yaz boyunca. Kış aylarında dışarda yerlerinde kalıyolar. Arada bitki gübrelerinden veriyorum. Kışı atlatıncada biraz budama ve her sene pek memnun ediyolar beni. 10 11 renk var sevgiler resimleri sayfama ekliyorum.

hberbul
28-06-2012, 10:06
Bahçeye ektiklerim.Bahçede daha güzel büyüyor zannediyorum.
Bu sabah ta tohum arıyordum.
Kelebek çalısının tohum resmini görünce topladıklarımın tohum olmadığını anladım.
Tohumlar ne zaman oluyor?

313059
313061

Saksıda ipekler tüm saksıyı istila etti.Alisyum var ortada hiç görünmüyor.Onları alıp ipek çiçeğine bırakacağım saksıyı:)
313060
313062

kelebek çalısı
28-06-2012, 15:12
Kelebek çalısının tohum resmini görünce topladıklarımın tohum olmadığını anladım. Tohumlar ne zaman oluyor?

Tohumlar kuruyan çiçeklerin içinden rüzgarın etkisi ile yerlere saçılmıştı. Çiçekleri geçmeye başladığında budamayarak bir süre üzerinde bırakırsanız ve daha sonra bu çiçek başlarını budayıp beyaz bir zemin üzerinde silkeler veya elinizde ufalarsanız dökülen siyah tohumları farkedebilirsiniz. Çiçek oluşumunu ve akabinde solan çiçekleri takip etmeniz yeterli.

Eriklibahçe
29-06-2012, 16:54
mine çiçeğim açtı ,bu rengini de çok sevdim,yetiştirmesi kolay bir çiçek..
313490

Eriklibahçe
14-07-2012, 11:34
bu mine coştu durdurabilene aşk olsun:cool:
318142

zalikus
29-07-2012, 20:17
4 tane yer minesi aldım 2şer 2şer farklı zamanlarda. İlk aldıklarım yaşıyor ancak sizinkiler kadar güzel görünmüyor. Tek saksıya iki tane diktiğim için olabilir mi? gün boyunca saat 9-4 arasında güneş alıyor havalar şimdi çok sıcak ondan olabilir mi? Yaprakların bazıları kuruyor aynı anda çok fazla çiçek açmıyor. Bir tanesinin durumu iyi gibi diğeri ondan kötü durumda. Diğer ikisi de yaşayamadı hiç böceklerden. Yapraklarında yeşil minik böcekler vardı topraktada toplu iğne başı kadar kahverengi böcekler var. Çiçeklerin daha güzel görünmesi için ne yapabilirim?

zalikus
29-07-2012, 20:20
Bir de ben sanırım fazla sulamışım ama 2 haftadır dikkat ediyorum. Havalar sıcak olduğu için endişeliyim biraz ama.

YeniGine
01-08-2012, 00:45
Çiçekler tamamen geçip, yapraklar da kuruduktan sonra toprak hizasında budamamız gerekiyor yani öyle mi?

kelebek çalısı
18-09-2012, 17:13
Daha önce verbena saksılarımın dibine dökülen siyah tohumların artık Verbena tohumu olduğundan şüpheliyim.

Daha önce Verbena tohumdan yetiştirdiğim bir bitki değildi. Fide olarak aldığım ve büyüttüğüm bu çiçeğin dibine bol miktarda dökülenlerin de tohum olduğuna inanmam buna dayanıyordu.

Şimdi ilk kez tohumdan yetiştirmeyi istediğim bu çiçeğin tohumlarının fotoğrafını paylaşıyorum. Çünkü saksı dibine dökülenlerle bu tohumlar gerçekten çok farklı.

332491

332492

kelebek çalısı
18-09-2012, 17:17
Daha önceki fotoğraftaki tohumların (http://www.agaclar.net/forum/966732-post109.htm)Verbena olduğunu düşünerek yanıltıcı bir yönlendirmede bulunduğum için özür dilerim.

(Hala fotoğraftaki siyah minik tohumların aynı bitkiden döküldüğünü düşünsem de ne olduklarına dair bir fikrim yok.)

YeniGine
18-09-2012, 23:39
Sevgili kelebek çalısı iki tohum arasında dağlar kadar fark var. İlk önceki tohumlar daha akla yatkın geldi bana göre. Yeni tohumlar Verbena bitkisinin neresinde mevcut acaba?

kelebek çalısı
19-09-2012, 02:33
Sevgili kelebek çalısı iki tohum arasında dağlar kadar fark var. İlk önceki tohumlar daha akla yatkın geldi bana göre. Yeni tohumlar Verbena bitkisinin neresinde mevcut acaba?

Bence mantıken kuruyan çiçek başlarından tohumların dökülmesi gerekir. Saksıdaki verbenalarım kurudu. Birinde hala kurumuş çiçek başları mevcut. Yarın biraz silkeleme işlemine tabi tutarak deneyeceğim.

Fakat Verbena tohumları gerçekten de bu (http://www.frsa.org/Seedimages/jpgimages/Plate17.JPG)şekilde oluyormuş.

YeniGine
20-09-2012, 00:09
Sevgili KELEBEK im; verbenalarında silkeleme işlemi yapabildin mi? Ve kuruyan çiçeğini şimdi artık budayacak mısın? Benim de bir tane verbenam var çok da güzel bir gelişim göstermedi kurudu sayılır; onun için soruyorum...

kelebek çalısı
20-09-2012, 00:24
verbenalarında silkeleme işlemi yapabildin mi? Ve kuruyan çiçeğini şimdi artık budayacak mısın?

Bu silkeleme işlemini gündemime alamadım ne yazık ki henüz. Artık tamamen kurudular. Yeniden yeşermeleri mümkün değil, ömürlerini doldurdular kısaca.

Zaten bu sebepten bu kez de tohumdan yetiştirmeyi deneyeyim diyerek tohum satın aldım.

Gelişmeleri bildiririm.

kelebek çalısı
20-09-2012, 00:38
Benim de bir tane verbenam var çok da güzel bir gelişim göstermedi kurudu sayılır; onun için soruyorum...

Siz tohumdan mı yetiştirmiştiniz?

YeniGine
20-09-2012, 00:44
Hayır KELEBEK im; 2 ay kadar önce sitede sayfasını görünce imrendim gittim aldımdı.

kelebek çalısı
20-09-2012, 00:49
Bir fotoğrafını ekleseydiniz. Durumu hakkında ona göre bir yorumda bulunabiliriz de. Belki sandığınız gibi kötü durumda değildir ve belki rehabilite edilebilir. Saksıda mı, toprakta mı?

YeniGine
20-09-2012, 00:54
332843

YeniGine
20-09-2012, 00:56
Yani öyle aman aman çok güzel bir görüntüsü olmadı, zaten şimdi de 2-3 dalı çiçekli fakat genel yaprakları kurumuş durumda.

kelebek çalısı
20-09-2012, 01:02
Anladım. Güncel halini sadece tahmin etmeye çalışarak size önerim kuruyan yaprakları veya çiçek başlarını makasla budamanız olabilir. Alt kısımda canlı ve yeşil yapraklı olan yerlerin üzerinde kalan kurumuş dalları temizler ve eğer elinizde çiçekli bitkiler için kullanılan genel amaçlı sıvı bitki besini varsa kullanabilirsiniz.

Bir ay önce sağlıklı olan bir bitkinin tamamen kurumaması gerekir eğer sürekli bakım altında ise.

YeniGine
20-09-2012, 01:08
Teşekkürler KELEBEK imm, evet Çiçek Coşturan veriyorum, toprağında yanmış gübre var. Laf aramızda 1 hafta önce ben bütün çiçeklerimi aspirinli su ile fısfısladım. Etken olmuşmudur acaba ki?

kelebek çalısı
20-09-2012, 01:11
Hem gübre hem besin, aspirinli su(ne için olduğunu anlayamadım, hiç duymadığım bir durum) da cabası. Bence sadece sıvı besin kullanmak mevsimlik saksı çiçekleri için idaldir.

Fazla kurcalamak bitkilere iyi gelmiyor belki de.

YeniGine
20-09-2012, 01:21
Yani saksısını değiştirirken gübreli toprak kullanmış idim, 1 ay sonra da sıvı besin verdim, sonra da Aspirinli su fısfıslamış idim KELEBEK im...

resul22
29-09-2012, 20:06
büyük heveslerle ektiğim verbena tohumlarımın hiç biri çıkmamıştı :( ilkbaharda tekrar ekicem. acaba satın aldığım tohummu iyi değil

kelebek çalısı
30-09-2012, 00:09
büyük heveslerle ektiğim verbena tohumlarımın hiç biri çıkmamıştı :( ilkbaharda tekrar ekicem. acaba satın aldığım tohummu iyi değil

Tohumların tazeliği ile ilgili bir şüpheniz yoksa belki çimlendirme koşulları ile ilgili bir sıkıntı yaşanmış olabilir.

kelebek çalısı
30-09-2012, 00:13
... verbenalarında silkeleme işlemi yapabildin mi?

Kurumuş çiçekleri inceledim ve tohum namına hiç bir ize rastlayamadım. Çiçek başlarının içleri bomboştu. Zaten hazır olarak aldığım tohumları kullanacağım.

YeniGine
30-09-2012, 00:50
Tamam KELEBEK im sağool. Peki daha önceki o minicik minicik siyah siyah şeyler ne idi ki acaba? O halde ben de fide zamanlarını bekleyeyim, fideden alayım artık.

kelebek çalısı
30-09-2012, 01:00
Hiç bir fikrim yok inanın. Etrafında başka saksı ya da tohum dökecek bitki de yoktu. O siyah tohum olduğunu sandığım şeyler tam bir muamma oldu doğrusu.

Burada istediğim zamanda, istediğim fideyi ve çiçeği bulamadığımdan tohum benim için çoğu kez bir nimet oluyor.

YeniGine
30-09-2012, 01:06
Anladım, haklısın... Evet son tohumları gördükten sonra bence de o siyah tohum olduğunu düşündüğümüz şeyler muamma oldu. Ben de o siyah şeyleri gördükten sonra tohum olduklarına inandığım için her solan çiçeği alıp alıp minik saksılara dikmiş idim, onlardan da bir ses çıkmadı. Neyse artık en iyisi baharaa fidelerinden edinmek gerek.

resul22
30-09-2012, 09:21
Tohumların tazeliği ile ilgili bir şüpheniz yoksa belki çimlendirme koşulları ile ilgili bir sıkıntı yaşanmış olabilir.

tohumlar çok küçük ve inceler viyollere ektim ayrıca direk saksıyada ektim fakat çıkmadılar.Aynı anda ektiğim diğer tohumlar çıktı fakat verbenalar çıkmadı.Tohumlardan şüpheleniyorum.Halen aynı tohumlardan elimde var.Suda çimlendirmeyi deneyip tohumlarıın sağlamlığını kontrol edicem.

kelebek çalısı
30-09-2012, 20:50
Sn. resul22,

Tohumları fotoğraflama ve bu sayfaya ekleme olasılığınız var mı?

resul22
01-10-2012, 11:05
Sayın kelebek çalışı tohumlarım bunlar. Telefonla anca bu kadar oldu.
http://s15.postimage.org/qauna4nh7/Foto_raf0121.jpg

http://s15.postimage.org/aqsd48w63/Foto_raf0124.jpg

kelebek çalısı
01-10-2012, 13:58
Sayın kelebek çalışı tohumlarım bunlar. Telefonla anca bu kadar oldu.

Teşekkür ederim Sn. resul22. Fotoğrafladığınız tohumlar Verbena tohumu. Siz çok küçük ve inceler dediğinizde başka bir tohum ile karışmış olabilir düşüncesine kapılmıştım.

Tazeliği konusunda ise fotoğraf görünümünden anlayamadım fakat benim aldığım tohumların ambalajını açtığımda mis gibi kokuyorlardı.

Eğer tohumları ekerken fazla derine gömme, az ya da aşırı sulama ve benzer durumlardan kaynaklı bir hatanız olduğuna inanmıyorsanız düşündüğünüz gibi tohumların bayat olma ihtimali yüksek.

Ben de ilkbaharı beklemeden bir kısmını ekmek istiyorum bakalım bu ay sonuna doğru. Gelişmeleri paylaşacağım.

kelebek çalısı
07-01-2013, 19:44
Bugün viyollere biraz tohum ekimi yaptım. Genelde Şubat ayında başladığım tohum ekme işlerine bir ay önce başladım, normalde ev içinde yapıyordum ama bu sene balkondaki mini katlı sera içinde muhafaza ediyorum ilk defa.

Tohumdan ilk kez Verbena yetiştireceğim, bakalım, altından kalkabilirim umarım ;).

köksoy
21-02-2013, 13:30
bugün mine çiçeği tohumu (verbena) aldım mart ortası **** sonu saksıya ekmeyi düşünüyorum geçen sene yer açelyası ekmiştim ama sonu hüsran biraz acemiyim bu konuda filizlenene kadar evde mi tutmalıyım bilgi verirseniz sevinirim

kelebek çalısı
21-02-2013, 18:42
bugün mine çiçeği tohumu (verbena) aldım mart ortası **** sonu saksıya ekmeyi düşünüyorum geçen sene yer açelyası ekmiştim ama sonu hüsran biraz acemiyim bu konuda filizlenene kadar evde mi tutmalıyım bilgi verirseniz sevinirim

Tohumdan yetiştirme üzerine çok faydalı ve aradığınız bilgilere ulaşacağınıza inandığım bu başlıkta (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/23363.htm)üyelerimizin deneyimledikleri sorunları ve elde ettikleri başarıları paylaştıkları mesajları takip edebilirsiniz.

Tüm sayfaları dikkatle okumanızı öneririm, eğer aklınıza takılanlar hala mevcutsa size içtenlikle yardımcı olacak üyelerimiz olacaktır.

Ek olarak, yıldızlı alanda yazdıklarınızın neden görünmediği ile ilgili şu başlığa (http://www.agaclar.net/forum/forum-kullanma-kilavuzu-bazi-sorularinizin-cevaplarini-burada-bulabilirsiniz/16063.htm)tıklayınız lütfen.

Yetiştirdiğiniz mine çiçeklerinizi bu sayfada paylaşmanız dileğiyle...

Başarılar, kolaylıklar.

nardane
06-04-2013, 17:47
Henüz minicik ,tomurcukta vermiş.Umarım koruyabilirim.Geçen yıl çok miktarda rengarenk minemi yaz sonunda kayıp ettim.

kircicegi
20-07-2013, 13:54
arkadslar benimde yer minem yapraklari sarardi yesil yapraklarda kahverengi lekeler olusup kuruyor ne yapabilirim?

erencool
23-07-2013, 12:56
Merhabalar,
Bahçemin 200 m2 lik bölümünde çim alan oluşturmak istiyorum. Adana için Verbana ile festuca ovina beraber ekilerek, sıcağa dayanıklı, az su isteyen, sağlıklı bir çim alan oluşturulabilir mi?
Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

kelebek çalısı
23-07-2013, 18:18
arkadslar benimde yer minem yapraklari sarardi yesil yapraklarda kahverengi lekeler olusup kuruyor ne yapabilirim?

Bahsettiğiniz tipteki yaprak ve genel görünüm olarak kurumakta olan bir bitki izlenimini kendi bitkimde yaşadığım soruna benzettiğimden size tavsiyem düzenli olarak bitkiyi sulamaya ve gözlemlemeye devam ediniz.

Bitkinizde zararlı ya da hastalık kaynaklı bir sorun yoksa, Bir süre sonra yeniden taze dal ve yaprak oluşturarak çiçeklenme yapacaktır.

tuğçe gürer
09-12-2013, 09:29
merhabalar
öncelikle herkese merhaba, ben yeni üyeyim kendi minem hakkında yazmak isityorum benim minem aralık ayında olmamıza rağmen dönem dönem çiçek veriyor şu an da çiçekli bu ayda çiçeklerin geçmesini bekleyip tohum alabilir miyim?

eceyıldız
19-12-2013, 15:48
Verbena'nın tohumları hangi ayda ekilir acaba...

kelebek çalısı
07-01-2014, 23:20
Verbena tohumlarını ekme takviminizi belirlerken bulunduğunuz şehir ikliminin gösterdiği karakteristiğe göre veya sera ortamı yaratma imkanına sahipseniz daha da erken dönemde ekerek fide elde edebilirsiniz.

Ben genellikle erken ilkbahar döneminde ekiyorum. Mart-Nisan uygundur.

Mevsim ılımanlaştıkça fidenizi dış koşullara alıştırmaya başlayabilir, uygun gördüğünüzde bitkinizi daimi olarak bahçe toprağına ya da dış mekana alabilirsiniz.

eceyıldız
21-01-2014, 09:23
O zaman ben biraz daha beklemeliyim Girne ve Hatay iklim olarak aynı olmalı değil mi...

kelebek çalısı
21-01-2014, 15:16
Sn. eceyıldız, Hatay ve Girne coğrafi olarak çok yakın olduğundan aynı iklim koşullarına sahip olduğumuzu düşünüyorum.

Bu aralar hava çok güzel gittiğinden tohum ekmek için insan sabırsızlanıyor ve bir yandan da henüz bu aldatıcı erken ilkbahara aldanmamak için çaba sarfediyor. :)

çetik
02-05-2014, 13:13
yeni katıldılar ailemize :D

hira
14-05-2014, 01:26
Benim yer minelerimin yaprakları küf gibi beyazlaştı, nedeni nedir? ne yapmalıyım?

hira
18-05-2014, 11:42
bu durumda ne yapılmalı arkadaşlar.... sabırsız davranıp illa cevap alabilmek için ısrarla sorunuzu tekrarlamayın diyorsunuz ama cevap gelmiyor Sn. malina:p

Çelikbey
04-06-2014, 14:29
Merhabalar tüm çiçekseverler...

Yine bir soruyla karşınızdayım :)

Mor mine çiçeklerim var. Kuruyorlar yavaş yavaş. Tohumlarını elde etme imkanım var mı? Varsa nasıl? Forumda ve nette araştırdım, bulamadım.

Cevaplarsanız sevinirim.

Teşekkür ederim...

Çelikbey
06-06-2014, 11:19
Tohum elde edilmesi ile ilgili bir yazı buldum fakat tam mânâsıyla çeviremiyorum yazıyı.
Varsa bir arkadaş yardım etsin:

How to Collect Verbena Seeds | eHow (http://www.ehow.com/how_5627345_collect-verbena-seeds.html)

link bu

kelebek çalısı
06-06-2014, 12:17
Tohum elde edilmesi ile ilgili bir yazı buldum fakat tam mânâsıyla çeviremiyorum yazıyı.
Varsa bir arkadaş yardım etsin:

How to Collect Verbena Seeds | eHow (http://www.ehow.com/how_5627345_collect-verbena-seeds.html)

link bu

Çevirince pek kayda değer bir şey çıkmıyor. Çiçekleri geçince oluşan tohum keseciklerinin rengi kesekağıdı rengine dönünce bunları toplayarak iyi havalanan bir ortamda kuruması için 2 hafta bekletin, beklettiğiniz kabın altına kağıt mendil serin ki fazla nemi emebilsin ve iki hafta sonra kağıdi kaldırıarak kabin içine kurumuş tohum keselerini ufalayarak tohumları bir zarf içinde ekeceğiniz döneme dek kuru ve serin bir yerde muhafaza edin. Özetle bu.

Kelime kelime çevirmediğimi, sadece kabaca sizi ilgilendireceğini zannettiğim kısmıdır, belirteyim.

Çelikbey
06-06-2014, 12:31
Evet. Sonrasında kendim de çevirdim, çiçekler solunca gövdesinden tutup silkeleyin gibi birşeyler çıkıyor ki o da zaten sizlerden gördüğüm birşeydi.

hira
06-06-2014, 12:39
Benim mineler mortu çekti.. Bir daha asla almayacağım çiçekler listesinde de yerini aldı:D yine ne varsa sardunyada var:D

Çelikbey
12-06-2014, 11:43
Yok mu halen Verbena tohumu elde eden çiçeksever kimse???

celalim01
06-07-2014, 11:33
Merhaba uzun zamandır kurstaydım.Bahçeyle yeterince ilgilenme zamanım olmadı dolayısıyla foruma da uğrayamadım.Bugün işlerim var yarın çiçeklerin tohumlarını toplamaya çalışacağım. Minelerim de tohumlar oluştu mu bilmiyorum.Bakalım yarına kısmet.

kelebek çalısı
06-07-2014, 11:48
Bugüne dek yetiştirdiğim Verbena hiç tohum oluşturmadı. Bu konuda sadece petunya da bir çeşitte, hercai menekşe, californian poppy, gazania, alyssum, osteospermum, sardunya, haseki küpesi, cosmos, lobelia, bahçeye tohum saçarak çoğalırlarken, Verbena bir tohum bile oluşturmadı, bunca yıldır ya tohum alıp ekerim ya da fide olarak alırım. Bana ilginç gelmiştir bu durum hep.

aheste
30-07-2014, 08:33
Verbena'ların her türü tohum oluşturmuyor, benim geçen sene fide olarak alıp diktiğim minelerim çok güzel tohum olşturdu, ama öyle etrafa kendileri dökülüp saçılmıyor, illaki toplayıp tek tek ayıklamanız gerekiyor. Çok dal uzatanlarda tohum oluşumu göemedim hiç, benimki sanırım bodur bir tür, dal uzatmıyor, sarkaç saksılarda çok güzel oluyor.

Tohumdan yetiştirdiğim verbenalarım, şaşırtma yapmadım halâ ektiğim kapta çiçeklendiler :)

511200

511201

Bunlarda geçen seneki tohumları

511202

lenavita
24-09-2014, 09:36
işte bunlarda benim mine ler

lenavita
19-03-2015, 08:50
:mad:ben mine çiçeği ne aşığım ama bahçemdeki toprak çok ağır geliyor aşkıma çok üzülüyorum bahçe toprağımı 3 sene önce getirmiştim balçık gibi sadece soğanlılar seviyor bahçemi ama aşkım sevmiyor

lenavita
19-03-2015, 08:53
bu durumda ne yapılmalı arkadaşlar.... sabırsız davranıp illa cevap alabilmek için ısrarla sorunuzu tekrarlamayın diyorsunuz ama cevap gelmiyor Sn. malina:p

hira hanım o dalı tamamen sökün yazık diğerleri etkilenmesin

MSaygin
01-05-2015, 15:41
Bizim yer örtücü mineler iki çeşit, biri pembe renkte, kolları kısa, diğeri mor renkte kolları uzun. Mor olan hızla kol uzatıyor ve yeri örtüyor ama pembeler kol uzatmıyor. Pembelerin kaplaması gereken alanı büyütmek için ne yapmak gerekir?

hira
19-05-2015, 12:19
'Bir daha asla mine almayacagım' dlyen hira! Geçen gün serada görüpte almamak için zor tutmuştun ya kendini, bugün şu şarjın bir dolsun yola çıkacaksın, içindeki ses diyor bunu :o

Bu çiçek biraz zor sanırım, bu nedenle de pek ilgi görmüyor gibi. Çok yıllık denmiş ama ben aldığım yazda hakladım. Sanırım güneşi ve suyu pek sevmiyor.. Evde tohumlar vardı ama artık hayat yoktur onlarda.. Eksemmi yinede? Ne kaybım olur ki? Balkon duvarından sarkıtmayı çok istiyorum. Bi kez daha deniycem, belki o zamandan beri daha çok bilgi edinmiştirim bakımı hakkında.

samur
19-05-2015, 13:23
'Bir daha asla mine almayacagım' dlyen hira! Geçen gün serada görüpte almamak için zor tutmuştun ya kendini, bugün şu şarjın bir dolsun yola çıkacaksın, içindeki ses diyor bunu :o

Bu çiçek biraz zor sanırım, bu nedenle de pek ilgi görmüyor gibi. Çok yıllık denmiş ama ben aldığım yazda hakladım. Sanırım güneşi ve suyu pek sevmiyor.. Evde tohumlar vardı ama artık hayat yoktur onlarda.. Eksemmi yinede? Ne kaybım olur ki? Balkon duvarından sarkıtmayı çok istiyorum. Bi kez daha deniycem, belki o zamandan beri daha çok bilgi edinmiştirim bakımı hakkında.

Saksıda çok yıllık olmadı hıra, ben de her yıl yeniden alıyorum, bahçede daha keyifli oluyor ama balkonda taa kasıma kadar açıyor, senin gecen yıl hastalanan verbana mantar olmuş, gecen yıl ben de de olmuştu hastalıklı bölgeyi uzaklaştırıp hemen ilaçladım. Bir de esinti olursa mantar daha az oluyor.
Al, al, al.... destekliyorum seni içindeki sesi dinle :))

Mücevher Çalısı
19-05-2015, 13:39
Sayın Samur'un da dediği gibi ve zaten adı üstünde Yer Minesi bence de yerde daha iyi yetişiyor. Yer toprağında hiç bakım yapılmadan yıllarca aynı yerde -sokakta ağaç dibinde- durduğunu görmüş olan ben geçen sene yaz sıcaklarını seviyormuş diye bir sürü tohum ektim, yetiştirdim ve çok güzel çiçeklendiler.1 ay geçti, geçirmedikleri hastalık kalmadı, hepsini söktüm attım. Beni çok üzdüler diye bu sene ekmedim. Bakalım belki seneye ekerim çünkü çok güzeller...

553798

Bu yavruağzının duruşu güzeldi,

553800

Bu pembenin kokusu güzeldi...

Mücevher Çalısı
19-05-2015, 14:10
Saksıda yetiştirilecekse Yer Minesini ilk başta nemden korumak, su istediği zaman ona su vermek, esintili yerde bulundurmak gerekiyor sanırsam. Sonra bitlenmeye de müsaitler, farkedildiği an ilaçlamak gerekiyor. Ben çiçek hastalıklarıyla, ilaçlarıyla pek uğraşamıyorum. Bu işler bana balkonda biraz zor geliyor.

553802

553805

Bu çirkin şeyler de ilk küllenenler olmuştu :mad:

Mücevher Çalısı
19-05-2015, 14:37
Bu sene elimdeki tek Verbena, hiçbir hastalığını görmediğim yer örtücü cins olan "Verbena tenuisecta". Onu saksıda yetiştiriyorum inadımdan :D

553807

Ama ben de satıldığını görünce almam demem, herkeze de alın derim. Alın her renginden alın. Bozulurlarsa da üzülmeyelim, gelecek seneye yine satarlar yine alırız...

Karena
19-05-2015, 14:40
Bu güzelliklerle, biz de ilk defa tanışmış olduk. Kendilerini görünce hayran olmamak elde değil. Balkonumuz güneye baktığı için çok yıllık olarak kalıcı yerlerini bulduklarını düşünüyorum.

Karena
19-05-2015, 14:51
Ben bitlerle uğraşmayıda seviyorum, en basit silahım da forum da görüp uygulamadan memnun kaldığım formül 1 litre suya 1 tatlı kaşığı oksijenli su ve 2 tatlı kaşığı sirke. Bitler hiç beğenmiyorlar. Müttefik güçlerden de yardım alıyorum. Pikniğe gittiğimizde veya site bahçesinde rastlaşırsak bir kaç uğur böceğini misafir ediyorum, sağolsunlar yardımlarını hiç esirgemiyorlar.

hira
19-05-2015, 16:44
Al, al, al.... destekliyorum seni içindeki sesi dinle :)) Evet aldım Samur, o kadar çok seçenek var dı ki, ya seçim yapamayıp en hoşuma giden renklerinden alacaktım (o zaman kaybettiginde daha cok üzülecektim tabii) ya da tek bir tane alıp hanım hanımcık çıkacaktım seradan :) Bende öyle yaptım, tazmanya canavarı gibi olmadım, vişne çürüğü renginde bi tane minem oldu. Bakmayı öğrendiğimde daha cok olur inşallah :)

hira
19-05-2015, 18:15
Tüm sayfaları okudum, Çok sıcaklarda haftada 2 gün sulayacağımı ve bol güneşli bir yerde tutacağımı anladım.. Öyle yapalım bakalım sonuç nasıl olacak.

hira
28-06-2015, 15:44
Yukarıda ki o rengaren mine fotograflarından sonra, çektigim fotografı ekleyip eklememekte kararsız kalsamda eklemek istedim :o Yine bi garip benim minem... Suyu koklatıyorum, öglenden aksama kadar güneş alıyor ve arada besin veriyorum.. Yine yoluk, yine yoluk :o :o

abone34
09-08-2015, 11:54
minelerimiz...sardunyaların büyük çoğunluğu gene aşırı sıcaktan öldü ama minelerin keyfi yerinde..Artık sardunya yetiştirmeye son vericem her sene temmuz ayında ölüyorlar,güney cephesi olduğu için çok sıcak oluyor.Mineler bol güneşi ve bol suyu seviyor.

abone34
09-08-2015, 12:14
3. resimdeki kırmızı mineyi 2 sene evvel almıştım.Bu kış kardan ,dondan öldü dedim bütün dalları kurumuştu,Baharda saksını çıkardım her tarafını kök sarmıştı büyük saksıya koyup gül gübresi koydum yeniden çoştu. 2 sene evvel satın aldığımda resmini çekmiştim ekliyorum.

abone34
09-08-2015, 12:30
bu resimlerde 2015 mayıs ayındaki halleri

Benol Hazaroğlu
09-08-2015, 13:11
Çok sevmeme rağmen bir türlü yetiştiremediklerimden. Bu sene yine aldım yine hüsran.

Sevgi Durul
09-08-2015, 13:36
Çok sevmeme rağmen bir türlü yetiştiremediklerimden. Bu sene yine aldım yine hüsran.

Sevgili Benol hazaroğlu,
Diğer renklerinde ben de hüsrana uğradım. Bir daha almadım.

Ekleyeceğim rengi tek köktü, şimdi neredeyse iki metrekare yeri kaplıyor. Bulduğunuzda kaçırmayın derim ben.:)

570416

Mücevher Çalısı
02-01-2016, 14:34
Geçen sene yetiştirdiğim Yer Minesi bolca tohumda veriyordu. Aldığım tohumlardan bu sene mor olandan 3-5 tane ektim 1 tanesi hayatta:p

591130
Ekim ayındaki topraktan yeni çıkmış durumu;

591131
2-2,5 aylık gelişmesi.

Kışın soğuk nedeniyle gelişmesi yavaş olsa da, Yer Minesi'nin erken ilkbaharda çiçeklenmesini istiyorsanız sonbahar ekimi yapabilirsiniz;)

Ç İ Ğ D E M
10-03-2016, 11:52
Minede favori rengim "şeftali"

TCM
10-03-2016, 13:02
Minede favori rengim "şeftali"

O da mı varmış, hanım görmesin, Bayındır da şeftali mine ararız artık.

Çiçek Hanım
14-05-2016, 22:54
Geçen yıl mart ayında aldığım yer minesi yeniden yeşerdi.Toprağa değen dalları değdikleri yerde kökleniyorlar.Ama kumrular rahat vermiyorlar.612084

uyap
17-05-2016, 08:56
O da mı varmış, hanım görmesin, Bayındır da şeftali mine ararız artık.

Aramanıza gerek yok zengarden de var :D. Benimkiler bu yıl saksılarını petunyaya devrettiler. İki kökünü çok isteyen bir arkadasa verdim iki kökünü de başka saksıya diktim. Tam canlandı derken kuşlar sag olsun bütün taze dalları biçmişler. Balkonun içine alınca da sanirım hastalık buldu. Yaprakları küllü gibi, gümüşi beyaz bir parlaklık var.

Ç İ Ğ D E M
18-05-2016, 13:18
Tecrübelerimden edindiğim minelerin esintili yerde olması gerektiği. Bir de sanırım şeftali mine biraz daha hassas diğer renklere göre. Bu yüzden balkon içinde hastalık gelmiştir. Benim şeftali minelerim de diğer renkler kadar coşkulu olamadılar. Bu sene yine aldım ama bordo kadar istahlı değiller ama renklerine dayanamıyor alıyorum.

manolya
05-05-2018, 11:31
mineleri 1 ay önce fide olarak aldım seradan, bol güneş alan bir yerde, hergün azar azar suluyorum.

Selim orhan
14-08-2018, 14:25
Acaba bakımı nasıl bu bitkinin

Selim orhan
14-08-2018, 14:37
Sevgili manolya çok güzel çiçekleriniz. Acaba ankara soğuğuna dayanır mı

manolya
13-09-2018, 09:18
soğuğa dayanırmı bilmiyorum ama sıcağa dayanamadılar, 2 ay içinde kurudu hepsi :(

siflera12
03-02-2019, 10:08
Acaba bakımı nasıl bu bitkininPek bakıma ihtiyacı olmuyor ancak susuzluğa tahammül edemiyor , bendekilerde -3/-4 gibi bir sıcaklıkta hiç zarar görmediler

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

abone34
03-05-2019, 20:47
03.05.2019 mineler

çiftçioğuzhan
05-09-2020, 21:47
Pembe yer minesi fidelerimi bahçeme dikmeye kıyamadım çok narinlerdi. Bende 2 farklı saksıya diktim biri güneşte biri gölgede. Gölgede çiçek açmadı güneşteki çiçeklendi. Bakalım çoğalıp saksıyı doldurmasını bekliyeceğiz.
712559

dideo
01-05-2021, 12:06
Bir kaç yıl önce ektim, salyangozlar çöpünü bırakmadı, kökünü kuruttular. Buna bir çare bulan var mı? İlaç atmak çok istemiyorum. Ah bir kirpimiz olsa :)