PDA

View Full Version : Schisandra chinensis (vitalberry)

ngunduz71
05-07-2008, 16:39
Büyük uğraşlar sonunda "SCHISANDRA CHINENSIS" fidesi getirttim.
Umarım güzel meyveler verir.

fideleri aldığım firmanın sitesi:
"http://www.bayernfeige-violetta.de/en/index.htm

Oğuzhan
05-07-2008, 17:23
Çok güzel görünüyorlar.Kesin kısa zamanda toparlanıp meyve tutarlar.B5 Organik gübreyi kullanın.Bitki gelişminde baya iyi bir gübre.

İyi ki fidan olarak getirtmişsiniz.Tohumdan çimlendirmeyi ben başaramadım.Sanırım çimlendiren olmadı .Gelişmeleri bizimle paylaşırsanız seviniriz.Hadi hayırlı uğurlu olsun.Bol ürünler diliyorum.Sevgiler

ngunduz71
05-07-2008, 17:44
Oğuzhan Teşekkürker.
Garanti olsun diye iki adet fide aldık.işallah iyi sonuçlar alacağız.

Oğuzhan
05-07-2008, 18:45
İklim olararak doğu karadeniz bir çok türe uygun.Kesin başarılı olursunuz.

denizakvaryumu
06-07-2008, 00:27
Çok güzel görünüyorlar.Kesin kısa zamanda toparlanıp meyve tutarlar.B5 Organik gübreyi kullanın.Bitki gelişminde baya iyi bir gübre.

İyi ki fidan olarak getirtmişsiniz.Tohumdan çimlendirmeyi ben başaramadım.Sanırım çimlendiren olmadı .Gelişmeleri bizimle paylaşırsanız seviniriz.Hadi hayırlı uğurlu olsun.Bol ürünler diliyorum.Sevgiler

Ben de tohumları çimlendiremedim :mad:

lokmanbahçe
15-11-2008, 22:53
sanırım aşırı hijyenik bir ortamda ve soğuk katlamaya alınarak çimlenecek. tohum içi sert beyaz tabaka çok çabuk çürüyor. torf üzerinde tam gömmeden üzeri naylonla örtülerek 1.5 - 2 ay falan soğuklayıp sonra çok yavaş biçimde ısı yükseltilirse belki bir şans çimlenebilir. ancak tam steril bir ortam şart.

Romantik
21-03-2009, 23:00
Bildiğim kadarıyla Ana vatanı Çin olan çalıgillerden bir bitki. Boy olarak ortalama 4-5 metre uzuyor. 5 yaşında meyve veriyor. Şifalı bir bitki olarak kabul ediliyor. Soğuğa toleranslı bir bitki. Ülkemizde Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz bölgeside rahatlıkla dış mekanda yetişeceğini düşünüyorum.

68200
(http://www.baumschule-horstmann.de/bilder/popup/b012398-Schisandre-Vitalbeere-0.jpg)

denizakvaryumu
21-03-2009, 23:17
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=152893&postcount=152

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=9471

Sn.Romantik Serseri

uzun zamandır aradığımız ve bir türlü tohumdan çimlendiremediğimiz bir bitki.

Bu bitki Schisandra chinensis olarak tanınır çok şifalı bir bitki kırmızı meyveleri gösterişlidir.Eczanelerde ilaç olarak satılmaktadır.

Türkiye'nin her tarafında yetiştirilebilir.

Sizden fidanlarını bekliyoruz.

denizakvaryumu
21-03-2009, 23:21
Schisandra Chinensis(Schizandra chinensis Baill.-Şizandra)

Kullanım bilgileri:Merkezi sinir sistemi, kalp ve solunum sistemi üzerinde uyarıcı etkiye sahiptir, En başta Astım hastalığını tedavi edici ve durdurucu Vitamindir. solunum yollarının şişmesini ve tıkaçların oluşmasını engeller,havanın akciğerlere rahat girip çıkmasını sağlar. öksürük, göğüste sıkışma hissi, solunumda hızlanma, hırıltı ve nefes darlığını azaltır.Vücudun sistemle ilgili tonikliği ve dengesini sürdürmek gösterilen bir veya daha doğal olarak- meydana gelen adaptogensi içeriyor olan meyve veren bir bitkidir, konsantrasyonu geliştirir, ve - dikkat, uzatır, ve görüş ve duymanın keskinliğini artırır. Schisandra, en etkili phytoadaptogenlerdendir , uykusuzluk, susuzluk, ve fiziksel yorgunluğu azaltır. Çalışmalar, schisandranın, bakterilere karşı etkili olduğunu gösterdi, akciğer hastalıklarına çok faydalıdır..Vücudun bağışık sistemine destek verir ve strese karşı korur,Karaciğer dokusu, virüsle ilgili karaciğer iltihabı ve alkol gibi zararlı etkileri azaltır.Karaciğer iltihabı ve diğer karaciğer hastalıkları için Schisandra bir vitamindir.
http://ayralkozmetik.com/Uzman.asp?BilgiID=62

Romantik
21-03-2009, 23:34
Sayın denizakvaryumu anladığım kadarıyla çeliktende çoğaltmaya uygun bir meyve.

Romantik
21-03-2009, 23:39
Bende şu anda araştırma içerisindeyim, bu değerli meyveyi ülkemize kazandırmayı düşünüyorum. Tohumdan çimlendirmek anladığım kadarıyla biraz problemli. Çelikten çoğaltma konusunda bu bitki üzerinde çalışmak istiyorum.

mahon67
22-03-2009, 14:00
Şu an nereden okuduğumu hatırlamıyorum ama kivi gibi erkeği - dişisi olan bir üzümsü türüymüş. Schisandra chinensis beyaz çiçekli bir tür. Bir de kırmızı çiçek açan Schisandra rubiflora var.

Birinci foto :Schisandra rubiflora
İkinci foto: Schisandra chinensis

Her ikisinin tohumu http://www.sementes.de/shop/index.htm sitesinde (s harfinde) var. İkinci fotoda sanırım erkek ve dişi çiçek yapısı da gösterilmiş.

Romantik
22-03-2009, 22:18
Sayın Mahon67,
Bu bitkiyi şimdilik çelikle üretmeyi düşünüyorum. Schisandra chinensis den kendim için 5 adet fidan siparişi verdim. Gelişimlerini birlikte inceleyeceğiz.

serdar1
23-03-2009, 07:57
Wu wei zi aynı bizim Girabolu ya benziyor 1 resimdeki yaprak ve meyveleri aynı bizdeki Girabolu.

smily
23-03-2009, 09:30
Bence de salkım şekline ve yapraklara bakarsak 1.resimdeki gilaboru. Ama sonraki resimlerde salkım ve yaprak şekli ile çiçekler farklı bir bitki olduğunu gösteriyor.

mahon67
23-03-2009, 09:46
Öncelikle gilaboru bir ağaç; Schisandra ise kiviye çok benzeyen bir sarmaşıktır.

Müjgan Yılmaz
23-03-2009, 10:38
Schisandra chinensis yetistiriyorsaniz ,buyuk bir keyifle ben de talibim.

tolgahann
23-03-2009, 14:45
Gerçekten çok güzel bir bitki bu.Tanıttığı için Romantik Serseri'ye çok teşekkürler.

Romantik
23-03-2009, 15:27
Arkadaşlar resimı Girabolu benziyor ama Sayın mahon 67 de dediği gibi wu wei zi, Kiwiye benzeyen, sarmaşık formatında büyüyen bir bitkidir. Çinde yetiştirildiği için kilosu orada ucuz olabilir ama öğrendime göre Avrupada kilosu 49 avrodan satılıyormuş.

nariçi
23-03-2009, 16:27
Birinci mesajın resmindeki meyve salkım şekli ile diğer mesajlardaki resimlerde görülen meyve salkım formları farklı, bunu açıklarsanız türü daha iyi anlaşılacak.

Romantik
23-03-2009, 16:32
Sayın nariçi,

1. resim diğer resimlerden farklı duruyor olabilir ama 1. resimi ebaydan aldım. Benim fidanlar geldiğinde resmini ekleme yapıcağım.

Amazonn
24-03-2009, 13:10
Sayın Mahon67,
Bu bitkiyi şimdilik çelikle üretmeyi düşünüyorum. Schisandra chinensis den kendim için 5 adet fidan siparişi verdim. Gelişimlerini birlikte inceleyeceğiz.

umarım fidanlarıız sağsalim elinize geçer....

noni fidesi siparişi verdim hayal kırıklığına uğradım....Birdaha fide getirtme cesareti gösteremiyorum..:(:(

Koyu yeşil
24-03-2009, 13:19
Bu güzel bitkiyi tanıttığınız için teşekkürler. Dilerim sağlıkla yetiştirirsiniz. Ben de ilk taliplilerden biri olarak sırada yerimi alıyorum. Bu kadar faydalı bir bitkiyi mutlaka yetiştirmek isterim.

Romantik
25-03-2009, 20:23
Arkadaşlar bende fidanlarımın gelmesini dört gözle bekliyorum. İnşallah sağsalim kavuşurum onlara.

bari
17-06-2009, 20:57
Ben galiba çimlendirmeyi başardım.. Bahçeye ocak ayı gibi bir kaç tohum ekmiştim.. Yaprak yapısını ben biraz Schisandra chinensise benzettim. FAkat yapraklar buruşuk bir şekilde çıkıyor.. Sebebi ne olabilir?

agozce
18-06-2009, 00:17
Bende bu yıl iki farklı saksıda, yosun içinde 9 tane çimlendirdim. Bir tanesini saksıya ekip direk bahçeye koydum. Diğeri dondurucuda 2 ay bekledi. İkiside aynı anda çimlendi. Şu anda 4-5 cm oldular. Da nasıl bakacağımı bilemiyorum. Fotograf yükleyemeyi bir türlü beceremedim.

Ama Sn. Bari benimkiler sizinkilere hiç benzemiyor.

Tohumları tuhomlarnet ten almıştım.

Oğuzhan
18-06-2009, 09:00
Sevgili Bari,
Sanırım o değil.Ya ot ya da kasımpatı gibi açan bir çiçeğe benziyor.Buruşmada böceklerden sanırım.

bari
18-06-2009, 10:57
Bayağıda sevinmiştim.. Neyse sağlık olsun.. Benimde katlamada tohumlarım var bakalım denemeye devam. Sayın agozce foto koyabilirseniz sevinirim.

Oğuzhan
18-06-2009, 13:22
Ben iki sefer denedim.İkisindede çimlendiremedim.:(
Sevgili Eylems belki temin eder.Artık onda fidan alırız.

agozce
21-07-2009, 01:12
Nihayet fotograf yüklemeyi başarabildim. Çimlendirdiğim schisandralar bunlar. Çok yavaş büyüyorlar.

94063

94064

94065

94066

94067

eylems
21-07-2009, 04:56
Ben iki sefer denedim.İkisindede çimlendiremedim.:(
Sevgili Eylems belki temin eder.Artık onda fidan alırız.

Bitkiyi buldum. Ancak sizlere geliş maliyeti biraz fazla. Daha uyguna getirebilme imkanı doğduğunda neden olmasın.;)

Romantik
21-07-2009, 07:06
Nihayet fotograf yüklemeyi başarabildim. Çimlendirdiğim schisandralar bunlar. Çok yavaş büyüyorlar.

94063

94064

94065

94066

94067

Sayın agozce,

Fidanlarınız çok sağlıklı duruyor ama toprak biraz kuru gibi geldi, Üzümsü meyveler suyu severler, o yüzden toprağını fazla kurutmadan sulayın derim.

bari
21-07-2009, 11:05
Sayın agozce,

Çimlendirmek için kullandığınız toprak karışımı nedir acaba?

agozce
21-07-2009, 15:51
Sayın agozce,

Çimlendirmek için kullandığınız toprak karışımı nedir acaba?

Yusuf Ustaoğlu'ndan bir tür torf almıştım. Birazda ormandaki meşe ağaçlarındaki yosunların ( cinsini bilmiyorum) içine ekmiştim.

agozce
21-07-2009, 15:52
Sayın agozce,

Fidanlarınız çok sağlıklı duruyor ama toprak biraz kuru gibi geldi, Üzümsü meyveler suyu severler, o yüzden toprağını fazla kurutmadan sulayın derim.

Cengiz bey aslında 2 günde bir suluyorum. Biraz büyüsünler yola çıkacaklar.

Haftada bir Sıvı gübre veriyorum. Gübre olarak ne önerirsiniz? Toprağı; normal bahçe toprağı ve yanmış koyun gübresi. Yaklaşık bir ay önce şaşırttım.

Romantik
21-07-2009, 21:13
Cengiz bey aslında 2 günde bir suluyorum. Biraz büyüsünler yola çıkacaklar.

Haftada bir Sıvı gübre veriyorum. Gübre olarak ne önerirsiniz? Toprağı; normal bahçe toprağı ve yanmış koyun gübresi. Yaklaşık bir ay önce şaşırttım.

Ayşe Hanım,

Bence yeni bir bitkiye gübre takviye yapmanıza gerek yok, zaten yanmış koyun gübresi kullammışsınız ( organik gübre ) bu onun için şimdilik yeterli olacaktır. Bence şu anda ( gelişme aşamasına ) kimyasal takviye yapmanıza gerek yok.

bari
13-09-2009, 11:08
Schisandra için daha net bir fotoğraf ekleyeyim. Çimlendirmek için uğraşan arkadaşlara görsel olsun. Ben eriğe benzettim yaprak yapısı olarak ufak fide halindeyken.

Selim-i Ahir
06-10-2009, 12:01
Schisadra chinensis literatürde tohumu "Hard Germinated" (Zor Çimlenenen) bir bitki olarak geçiyor. Değişik kaynaklarda muhtelif çimlendirme yöntemlerinden bahsedilmiş. Belli başlılarını ilgililere yardımcı olur ümidiyle mealen çevirdim. Umarım bir faydası dokunur.

Tohumunu çimlendirme konusunda Rus Bilimler Akedemisi Uzak Doğu Departmanı'ndan Profesör A. A. Titlianov'un, kendi tabiriyle, "başırısı kanıtlanmış" yöntemine göre yapılması gerekenler:

Tohumu 4-5 gün suda bekletin. Suyunu her gün değiştirin. Bundan sonra suyu süzerek 30 gün ıslak kumda 18-20 Celius derecede bekletin. Kumun çok ıslak olmamasını kontrol edin ve havalandığından emin olun. Kumu ara sıra karıştırmak faydalıdır. Bu sürenin ardından 0-12 Celcius derece sıcaklıkta (Oda ya da buzdolabı) 30 gün daha bekletin. Artık tohumunuz toprağa ekilmeye hazırdır. Nem ve sıcaklığın yeterli olduğundan emin olun.

Başka Bir Yöntem:

Ekmeden önce 12 saat sıcak suda bekletin ve ilkbahar başlarında seraya ekin. Çimlenme süresi uzun ve istikrarsız bir seyir takip eder. İlk iki yılını serada yarı gölgede geçirmeli, daha sonra kalıcı yerine dikilmelidir.

A. A. Titlianov'unkine benzer bir yöntem:

Ekim öncesi 24 saat suda bekletin, suyunu süzdükten sonra 5 mm derine ekerek 60-90 gün soğuk katlamaya tabi tutun. Daha sonra 18 -20 C arası sıcaklıkta 30-45 gün arasında çimlenecektir. Kemirgenlerden koruyun.

karinca70
11-10-2009, 19:56
Çimlendirmek için bahçenin bir köşesine bırak gitsin metodu uyguladım :) 8 ay sonra 2 adet Vitalberry'm çimlendi. Aynı hafta ngunduz71 Nihat Bey'e sattığım vitalberrylerden 5 adedinin çimlendiği haberini aldım :) Şu anda Vitalberrylerim kötü bakıma rağmen 30-40 cm boy attılar.

bari
11-10-2009, 21:01
SEvgili karinca70,

Fotoğraf ekleyebilirmisiniz. Benimde bahçede çıkmış olabileceğinden şüphelendiklerim var. Fakat erik fidesininede benzetiyorum yaprak yapısını..

Oğuzhan
11-10-2009, 21:56
Sizin ki Erik fidesi :(
Pek benzemiyor.

bari
11-10-2009, 22:11
Fotoğrafını eklediğim kesinlikle vitalberry. Çünkü ben ekmedim, forumdan bir dost tohumunu ekip göndermişti.

Oğuzhan
14-10-2009, 23:50
İnşallah .

ngunduz71
14-11-2009, 23:22
Merhaba,
Vitalberry'lerden aldığım çeliklerle yaptığım deneme iyi sonuç verdi.

pepino61
21-11-2009, 19:30
sayın bari ve sayın deniz akvaryumu ben de tesafüfen ismine rastladığım vital berry i
doğada buldum meyvesi de vardı üzerinde
resmini çekebilirsem yayınlarım bakalım aynı bitkimi .

denizakvaryumu
22-11-2009, 00:19
Haydi hayırlısı.

Umarım self fertile türüdür.

bari
22-11-2009, 12:00
Meyvesi varsa öyledir. Güzel haber.

AgacSevdalisi
05-12-2009, 21:10
elinizde çelik varsa bende alabilirmiyim acaba sayın ngunduz71.

athena -asena
05-12-2009, 21:36
sn ngunduz71
elinizde varsa bende talibim....

gambet
05-01-2010, 21:35
tohumlar.net Schisandra Chinensis tohumu aldım 60 günlük soguk katlamadalar bunların
dişi ne erkeği varmı

ngunduz71
21-04-2010, 21:34
Vitalberry'lerde son durum:

tropik
22-04-2010, 08:43
Çok güzel tebrik ederim,ilk çiçeğide sizden gördük galiba. :)

ngunduz71
02-07-2010, 21:46
Eveet arkadaşlar,
Artık meyvelerinide görme zamanı geldiii :-)

Oğuzhan
03-07-2010, 22:37
Vavvvvv süper.Maşallah.Hayırlı olsun...

Suna
02-12-2010, 20:25
yetiştiren arkadaşlar en heyecanlı kısmında mesajları kesmişsiniz meyvelerini yedinizmi ? tadı nasıl çok merak ettim.

ngunduz71
07-12-2010, 11:59
Merhaba,
Meyvelerini yemek nasip oldu.Tadı biraz ekşimsi.
Tohumdan çimlenme denemeleri yapmak için çok fazla miktarda meyve yemedim.bakalım seneye ne kadar meyve verir.

piri demir
23-01-2011, 09:07
sayın ngunduz71 sanki Schisandra chinensis ler normal funda görünümündeler,sarmaşık özelliğinde diğiller gibi görünüyor

ngunduz71
24-01-2011, 22:57
piri demir Merhaba,
Bu resimle karşılaştırabilirsiniz.

piri demir
07-02-2011, 12:44
çok güzel görünüyorlar,bende amarikadaki yeğenimden tohum istedim yakında elime geçer yanında aronia tohumuda.bu iki meyveyide soğuk katlama gerekiyormuş,çok çeşitli fikirler üreten var,bakalım hayırlısı.

bari
29-09-2011, 19:36
Vitalberry çimlenme fotoğrafları.

kazanlik
30-04-2012, 23:35
fide siparisi vermistim , haftaya gelecekti ama bugun fuarda gorunce hemen bir kok aldim,, bu sene meyve alabilecegimi sanmiyorum,, 15 gun once 26euro olan saksili bitkide cicekler vardi. pahali diye alamamistim,

bari
03-05-2012, 20:44
Buda benim bitkim.. Yanına tohumdan yetişenlerdende diktim.

ngunduz71
29-04-2013, 21:44
meyveler kendini göstermeye başladı.

ngunduz71
27-08-2015, 12:16
bu senenin meyveleri

aydemiraydın
05-03-2016, 08:05
vitalberry den meyve almak için erkek bitki gerekir diye okudum . doğrumu?

bari
07-03-2016, 09:36
Kendine verimli bir türü var.

piri demir
23-03-2016, 16:27
tohumdan yetistiremedim.fidanini nerede bulabilirim acaba.trabzondan selamlar.yardim lutfen

aydemiraydın
30-03-2016, 15:29
tohumdan yetistiremedim.fidanini nerede bulabilirim acaba.trabzondan selamlar.yardim lutfen

esflora veya tropikmeyvecide bazen oluyor. takip etmek gerek.

aydemiraydın
27-04-2016, 16:15
SCHISANDRA henryi şizandra üzümü diye bir fidan satışı gördüm. bu farklı bişeymi?

esflora
02-05-2016, 12:20
Schisandra ailesinde birçok bitki bulunmaktadır. Şizandra üzümü olarak adlandırılan bitki Schisandra chinensis'tir. Plants for A future (http://www.pfaf.org/) sitesindeki bilgiler şöyle:

Schisandra chinensis
Soğuğa dayanıklılık: -35 (Bölge 4)
Yenilebilirlik puanı: 4 (5 üzerinden)
Sağlık faydası puanı: 5 (5 üzerinden)
Yenilebilir kısımları: Meyve ve yaprakları

Schisandra henryi:
Soğuğa dayanıklılık: -12 (Bölge 7)
Yenilebilirlik puanı: 3 (5 üzerinden)
Sağlık faydası puanı: 0 (5 üzerinden)
Yenilebilir kısımları: Meyve

aydemiraydın
02-05-2016, 13:25
Schisandra ailesinde birçok bitki bulunmaktadır. Şizandra üzümü olarak adlandırılan bitki Schisandra chinensis'tir. Plants for A future (http://www.pfaf.org/) sitesindeki bilgiler şöyle:

Schisandra chinensis
Soğuğa dayanıklılık: -35 (Bölge 4)
Yenilebilirlik puanı: 4 (5 üzerinden)
Sağlık faydası puanı: 5 (5 üzerinden)
Yenilebilir kısımları: Meyve ve yaprakları

Schisandra henryi:
Soğuğa dayanıklılık: -12 (Bölge 7)
Yenilebilirlik puanı: 3 (5 üzerinden)
Sağlık faydası puanı: 0 (5 üzerinden)
Yenilebilir kısımları: Meyve

satış yaptığınız Schisandra chinensis kendine verimlimi?

esflora
03-05-2016, 13:04
Evet kendine verimli.

Şah-Kara
07-07-2016, 22:14
Merhaba, sayın esflora mayıs ayında sizden yemyeşil olarak aldığım Schisandra chinensis fidanım ne yazık ki, önce yaprakları kahverengileşti ve kuruyarak döküldü, sonra da dalları kahverengileşerek kurudu. Oysa oldukça itina ile bakmaya çalışmıştım. Bahçemin kuzey tarafına korunaklı duvar dibine ve gölge yarı gölge bir yere dikmiştim. Sizden aldığım bu ikinci ürün. Daha önce de (sunshine blue blueberry) başka bir ürün almıştım o da aynı şekilde aynı özellikleri göstererek kurudu. Bu ürünleri ithal mi alıyorsunuz bilmiyorum. Schisandra chinensis fidanı üzerinde hatırladığım kadarı ile yabancı menşeili bir etiket vardı.
Hep söylenir veya şehir efsanesi de diyebiliriz; satıcılar bitkilere özel besin, hormon ve takviyeler v.b. vererek albeniyi arttırırlar ve bitkiler satıldıktan sonra da ne yazıkkı o albenili bitkiler alıcının elinde kururlar.
Sizi bu konuda suçlamak istemem ama aldığım iki ürünü de aynı özellikleri göstererek kaybedince ister istemez bu olasığı düşündüm. Her iki ürüne de oldukça yüksek meblağlar vermiştim.
Sizden ricam bu belirtiler nedir ve bunun için bir tedavi, bir uygulama var mıdır? Bu konu da yardımcı olabilirmisiniz?

aydemiraydın
08-07-2016, 07:50
Merhaba, sayın esflora mayıs ayında sizden yemyeşil olarak aldığım Schisandra chinensis fidanım ne yazık ki, önce yaprakları kahverengileşti ve kuruyarak döküldü, sonra da dalları kahverengileşerek kurudu. Oysa oldukça itina ile bakmaya çalışmıştım. Bahçemin kuzey tarafına korunaklı duvar dibine ve gölge yarı gölge bir yere dikmiştim. Sizden aldığım bu ikinci ürün. Daha önce de (sunshine blue blueberry) başka bir ürün almıştım o da aynı şekilde aynı özellikleri göstererek kurudu. Bu ürünleri ithal mi alıyorsunuz bilmiyorum. Schisandra chinensis fidanı üzerinde hatırladığım kadarı ile yabancı menşeili bir etiket vardı.
Hep söylenir veya şehir efsanesi de diyebiliriz; satıcılar bitkilere özel besin, hormon ve takviyeler v.b. vererek albeniyi arttırırlar ve bitkiler satıldıktan sonra da ne yazıkkı o albenili bitkiler alıcının elinde kururlar.
Sizi bu konuda suçlamak istemem ama aldığım iki ürünü de aynı özellikleri göstererek kaybedince ister istemez bu olasığı düşündüm. Her iki ürüne de oldukça yüksek meblağlar vermiştim.
Sizden ricam bu belirtiler nedir ve bunun için bir tedavi, bir uygulama var mıdır? Bu konu da yardımcı olabilirmisiniz?

bluebery,honeybery gibi bitkiler İzmir in sıcağına dayanamazlar. heleki bu yıl. blubery nin birde ph sorunu var. Schisandra bitkiside sıcağa dayanamamış olabilir.

ithal fidanlarda bu sorun daha yüksek oluyor. ithal cretegus mespulus dikmiştim. tamda sıcaklara denk geldi. ikisininde yaprakları kavruldu fakat bol suladım şimdi iyiler.

Şah-Kara
12-07-2016, 17:13
bluebery,honeybery gibi bitkiler İzmir in sıcağına dayanamazlar. heleki bu yıl. blubery nin birde ph sorunu var. Schisandra bitkiside sıcağa dayanamamış olabilir.

ithal fidanlarda bu sorun daha yüksek oluyor. ithal cretegus mespulus dikmiştim. tamda sıcaklara denk geldi. ikisininde yaprakları kavruldu fakat bol suladım şimdi iyiler.

Sayın aydemiraydın, doğru diyorsunuz ph sorunları ve sıcak konusunda fakat bütün bunların tedbirini almış kuzey ve gölge bir alana ektim bluebery ve Schisandra bitkilerini. Sunshineblue cinsi bluebery sıcak iklime dayanıklılığı ile biliniyor. Bu nedenle almıştım. Karadeniz orjinli fidanlarım bluegold ve bluecrop cinsi bluebery fidanların halâ yaşıyorlar ki bu cinsler sıcağa dayanıklı değil diye bilinir.
Başta da yazımda belirttiğim gibi sayın esflora'dan aldığım fidanlarım aynı özellikleri göstererek kurudular. Sanki zaman ayarlı gibi. 1,5 ay içinde kurudular. ne yaptıysam kurtaramadım. Gölgelemeyi arttırdım, düşük ph'lı su ile suladım. (Toprağı daha önceden sıvı ve toz kükürt ile ve çam ağacı kabukları ile işlemiştim. Ve çam ağaçlarının altına ekmiştim) tanıdık ziraatçılardan da destek aldım ama nafile kurtaramadım...
Bende Schisandra için halâ bilgi ararken buradaki mesajları görünce sayın esflora'ya sorayım dedim... Ve diğer fidan alacakları da bilgilendirmek istedim...
Saygılarımla...

aydemiraydın
13-07-2016, 13:53
Sayın aydemiraydın, doğru diyorsunuz ph sorunları ve sıcak konusunda fakat bütün bunların tedbirini almış kuzey ve gölge bir alana ektim bluebery ve Schisandra bitkilerini. Sunshineblue cinsi bluebery sıcak iklime dayanıklılığı ile biliniyor. Bu nedenle almıştım. Karadeniz orjinli fidanlarım bluegold ve bluecrop cinsi bluebery fidanların halâ yaşıyorlar ki bu cinsler sıcağa dayanıklı değil diye bilinir.
Başta da yazımda belirttiğim gibi sayın esflora'dan aldığım fidanlarım aynı özellikleri göstererek kurudular. Sanki zaman ayarlı gibi. 1,5 ay içinde kurudular. ne yaptıysam kurtaramadım. Gölgelemeyi arttırdım, düşük ph'lı su ile suladım. (Toprağı daha önceden sıvı ve toz kükürt ile ve çam ağacı kabukları ile işlemiştim. Ve çam ağaçlarının altına ekmiştim) tanıdık ziraatçılardan da destek aldım ama nafile kurtaramadım...
Bende Schisandra için halâ bilgi ararken buradaki mesajları görünce sayın esflora'ya sorayım dedim... Ve diğer fidan alacakları da bilgilendirmek istedim...
Saygılarımla...

bilgilendirmeniz iyi olmuş. yakın zamanda sipariş verecektim, vazgeçtim. belkide onların elindeki fidanlarda kurumuştur.

Şah-Kara
18-07-2016, 22:20
bilgilendirmeniz iyi olmuş. yakın zamanda sipariş verecektim, vazgeçtim. belkide onların elindeki fidanlarda kurumuştur.

En azından bir kişiyi kurtarabildiğime sevindim. :) Sayın esflora'dan da bir açıklama beklerdim...

esflora
16-08-2016, 23:45
Sayın Şah-Kara,

İş yoğunluğundan foruma nadiren girebiliyorum. Nasıl bir ortamınız var bilemiyorum ama bizim elimizdeki Schisandra'lar hala aynı canlılıkta ve iyide sürdüler. Sapanca'da yarı gölge ortamda ve aynı size gelen saksıdalar. Günde 2 kez otomatik sulanıyorlar ve su kalitesi iyi. Sunshine blue sadece anaçlarımız var ve onlarda bol bol meyve verdi ve sağlıklılar.

İzmir için Schisandra'yı tam gölgede tutmanızı öneririm. İzmir soğuk iklim meyveleri için zorlu bir yer. Maviyemiş olarak diğer güney çeşitleri öneririm, Misty, Reka, Columbus, Star vs. Özellikle erkenci çeşitleri seçin ve bunları da yine en azından yarı gölgede tutun derim. Ph konusunu zaten biliyorsunuzdur. Honeyberry, blueberry ve schisandra gibi bitkilerin toprağının nemini sürekli korumak gerektiğini de unutmayın.

İyi günler dilerim.

esflora
06-04-2017, 11:09
Yukarida konusu gecen sizandra fidanlarimizin su anki durumlari resimdeki gibi ve cok hizli surgune gecmek uzereler.