PDA

View Full Version : Mavi Ladin Üretimi

Sayfalar : [1] 2

drosophila
07-03-2006, 22:57
okul bahçesinde bulduğum ladin kozalağından çıkan tohumları çimlendirmek istiyorum. fakat nasıl yapılacağı hakkında pek bir fikrim yok. yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler...

drosophila
08-03-2006, 21:17
yılmaz dan aldığım bilgiyi buraya iletmek istedim.belki birilerinin işine yarayabilir.

yılmaz:
-Tohumları bir kasaya (meyve kasaları olabilir) ekin. Ilık bir yerde (mümkünse serada) bulunsun. nisan sonu mayıs ayında çimlenmesi gerekir. Burada çimlenen fidanları köklerine zarar vermeden küçük torba veya tenekelere alın. Önümüsdeki yıl bahar aylarına kadar burada kalsın. 1 yaşına gelince dikmek istediğiniz yere alabilirsiniz.

Yalnız tohumdan elde edilen Mavi Ladinler yaklaşık 10 yaşına gelince mavi renk yavaş yavaş yeşile dönmeye başlar.

drosophila
10-03-2006, 16:48
bazı türlerde çeliklemenin zor olduğunu duydum.acaba mavi ladinde çelikleme yapılabilir mi? tohumdan üretim yapılınca mavi renk yeşile dönüyormuş. bunun önüne nasıl geçebilriz acaba.yani mavi-yeşil renkte olmasını hangi yolla sağlayabiliriz. bilgisi olan var mı?

Plumbago
10-03-2006, 18:40
bazı türlerde çeliklemenin zor olduğunu duydum.acaba mavi ladinde çelikleme yapılabilir mi? tohumdan üretim yapılınca mavi renk yeşile dönüyormuş. bunun önüne nasıl geçebilriz acaba.yani mavi-yeşil renkte olmasını hangi yolla sağlayabiliriz. bilgisi olan var mı?

Igne yaprakli turlerde ozellikle ladin ve goknarlarda celik cok zor hatta imkansiz diyebilirim.

Tohumdan uretimde bitkilerin maviden yesile donmesini engelleyemezsin. Sadece 1000 rakim civari veya daha yuksek yerlerde rengin yesile donmesi daha yavas ve daha az olur. Bitkiyi surekli bu yuksekliklerde tutmak gerekir.
Ancak Cupressus sempervires (Adi Servi) uzerine Picea pungens 'Hopsii' (Ithal Mavi Ladin olarak adlandirilir) asilamak suretiyle dusuk rakimda da mavi kalabilen mavi ladin elde edilebilir ki bildigim kadariyla bu isi Turkiye'de yapabilen yok. Ayrica bu bitkinin gelisimi cok yavas olur ve dusuk rakimlarda bu hiz daha da duser. Hatta durdugunu bile soyleyebilirim.

Kisaca masmavi goruntulu bir mavi ladinin olmasini istiyorsan ithal bir mavi ladin elde etmen gerekir (Ancak satis fiyatlarinin cok yuksek oldugunu da belirtmem gerek 60/80 cm boyunda olanlar 100-150 YTL arasinda degisiyor) bir alternatifte yuksek bir yerlerden ev sahibi olmak ;)

ormanbotanigi
11-03-2006, 22:55
Ladinlerde doğu ladinini çelikle üretebiliyoruz. Gerçekten mavi ladini çelikler üretmek zor. Tohumdan yetiştirilmiş mavi ladinleri maviliğini hiç kaybetmeyen ağaçlardan alınan kalemlerle aşılamak süretiyle mümkündür.

samilb
25-03-2006, 14:23
Doğu ladini veya mavi ladin ikiside çelikle üretimi mümkündür ancak bunları yetiştirmek için özel şartlar vardır, ekonomik olanı aşı ile üretmektir. Ayrıca kaliteli tohumlardan(burada sertifikalı ve gerçekten profesyonelce üretilmiş tohumlardan bahsediyorum) mavi oranlarını %90 lara kadar getirebilirsiniz. Fidanlığımızda aşı ve tohumdan mavi ladin, batı ladini üretmekteyiz. Yıllık tohumdan üretimimiz 600.000 adet civarındadır. Merak edenleri detaylı bilgi almak istiyenleri bekleriz.
http://www.samilfidancilik.com

arsakay
25-03-2006, 14:37
Hoşgeldiniz Samilb,
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Her konuda katkınız bizi sevindirir.

İlk defa söylüyorum, ben bir defa ladin çeliği denedim.
Sonuçta inanılmaz pis kokan, yapış yapış birşey elde ettim.
:D :D

malina
25-03-2006, 14:55
Siteniz açılmıyor...

Plumbago
25-03-2006, 15:41
Igne yaprakli turlerde ozellikle ladin ve goknarlarda celik cok zor hatta imkansiz diyebilirim.

Yanlis anlasilmaya meydan vermemek icin soylediklerimi duzeltiyorum...

Amatorce ugras verenler icin igne yaprakli turlerde ozellikle ladin ve goknarlarda celik ile uretim cok zor hatta imkansiz diyebilirim.

Bu konuda profesyonel olarak calisan kisi ve kuruluslar gerekli toprak harci ve gerekli sera ortaminda celikle uretimi saglayabilirler. Ancak celikle uretimde fire orani diger turlere gore yuksektir.

samilb
25-03-2006, 17:17
Siteniz açılmıyor...
evet geçici bir sorun vardı şimdi açılıyor.
Hoşgeldiniz Samilb,
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Her konuda katkınız bizi sevindirir.

İlk defa söylüyorum, ben bir defa ladin çeliği denedim.
Sonuçta inanılmaz pis kokan, yapış yapış birşey elde ettim.

Ben teşekkür ederim.

drosophila
12-04-2006, 11:03
yaklaşık bir ay önce sizden aldığım bilgilerle ektiğim 20-25 adet mavi ladin tohumundan sadece biri hayat belirtisi gösterdi. üzülsem mi sevinsem mi bilmiyorum. buna gözüm gibi bakacağım umarım yaşatırım. dualarınızı eksik etmeyiniz. bari 2 olsalardı...en azından tek başına kalmazdı. olsun bu da yeter

samilb
12-04-2006, 11:28
Merhaba
Tebrikler 1 tanesini bile çıkarmak başarı diyebilirim. Ama bundan sonrası için eğer kaybederseniz üzülmeyin çünkü bu aşama çok daha önemli diyebilirim. Ödemeli kargo ile 20-25 tane filizlenmiş 1 yaşında mavi ladin gönderebilirim veya fidanlığımızdan gelerek alabilirsiniz. Mavi ladine olan ilginiz beni şaşırttı doğrusu.

drosophila
12-04-2006, 11:38
teşekkür ederim. eğer yeteri kadar koyacak yerim olsaydı isterdim ama sadece küçük bir balkonum var. tekrar teşekkür ederim. umarım birgün yolum o taraflara düşer. 600.000 adet ladin filizini bir arada görmek inanılmaz olur heralde

drosophila
19-04-2006, 11:24
mavi ladinimin şu anda 8 adet yaprağı mevcut. çok yavaş büyüyor. boyu yaklaşık 2-2,5 cm. acaba ne zaman saksıya almam gerekiyor. henüz çok ince bir gövdesi var. incitirim diye korkuyorum. gübreleme konusunda da yardıma ihtiyacım olacak. özellikle şamil bey,kullandığınız gübreler konusunda ve bundan sonraki safhalar konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.
saksıya almak için erken gibi görünüyor. fakat yoğurt kovasının içinde de fideye zarar vermek istemiyorum.

sezinci
19-04-2006, 11:47
Saksıya almak için daha çok erken. Sonbaharı bekleyeceksiniz.
Ama koruma sorunundan dolayı hemen almak zorudaysanız, bir süre daha bekleyip yeni oluşan köklere zarar vermemek için geniş bir toprak kütlesiyle birlikte hiç saramadan almalısınız.

pıtırcan
22-04-2006, 10:31
bu konu için yaptığınız çalışma çok güzel olmuş ellerinize sağlık
ama bi konu da da isterseniz yardımcı olalım isteye gelen arkadaşlar için
mavi ladinde aşının nasıl yapılacağı hususunda
araştırma yapalım ve ekleyelim.

malina
22-04-2006, 11:44
Çok seviniriz :)

drosophila
16-05-2006, 19:32
büyüyor. bir bebek gibi...ama çok yavaş...ama çok şirin...sevgili mavi ladinim (picea pungens).

şubat ayından bu yana, 25 tohum arasından hayat bulan tek ladin.(fotoğrafları webcam la çektim o yüzden kalitesi çok düşük)

ilk resim 12.04.06
ikinci resim 12.05.06

Mine Pakkaner
16-05-2006, 19:40
Haydi gözünaydın, iyi bak bebelere :)

drosophila
16-05-2006, 20:25
teşekkür ederim. gözüm gibi bakıyorum umarım beni hiç üzmezler ablası.;) bu da yanyana, önce ve sonra şeklindeki resmimiz. bir aya arayla çekildiler.

ozanutku
23-05-2006, 15:35
Arkadaşlar siteyi daha yeni buldum ve gayet hoşuma gitti.

Lafı uzatmadan konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan bilgi almak isterim.

Yaklaşık 15 gün once 200 gr. Mavi Ladin (Amerikan orjinli) tohumu ektik,acaba ne kadar zamanda fidanlar çıkmaya başlar.(Bunun yanında 150 gr. batı ladini,sedir vb.. tohumlarıda var) sedir ler çıktı fakat mavi ladinlerde henüz gözle görülen bir şey yok.

Ayrıca 10.000 kadar 1 yıllık fidan alarak bunları torbada yetiştirmeye başladık(Genelde iğne yapraklı yüksek rakım bitkileri Mavi ladin,karaçam,sedir,batı ladini,doğu ladini) bunlarda sulama haricinde dikkat edilecek husular varmıdır.

İlginize teşekkür ederim.

drosophila
19-06-2006, 10:20
bu da picea pungens in 1 ay sonraki hali. yaprak sayısı 2 ye katlandı.boyu 7-8 cm kadar. ancak çamlara ve limonlara göre çok daha yavaş büyüyor. sabır öğreticisi.

asuc
28-06-2006, 08:33
güzel bir konu. ben de bir arkadaşımla beraber ladin yetiştirmeye başladım. son ektiğimiz tohumlarla yaklaşık 200 tane ladinimiz oldu,büyümelerini izlemek çok güzel...

drosophila
28-06-2006, 16:12
tohumları nereden buldunuz acaba?

drosophila
17-09-2006, 20:59
picea pungens
büyüdükçe, eski hallerine baktıkça mutlu ediyor
bir önceki resimden 3 ay sonraki hali
17.09.06 da çekildi.
3787

webcam le ancak bu kadar kaliteli olabiliyor

3788

ormanbotanigi
18-09-2006, 09:40
Gayet sağlıklı görünüyor. Mutluluk verici bir durum.

swordfish
04-11-2006, 20:02
Merhabalar Mavi Ladin aşılama tekniklerine uyumlumu ve altlık fidanları hangi ağaçlardan olabilir? Yardımlarınız için teşekkürler...

ormanbotanigi
04-11-2006, 20:18
Merhabalar Mavi Ladin aşılama tekniklerine uyumlumu ve altlık fidanları hangi ağaçlardan olabilir? Yardımlarınız için teşekkürler...

Mavi ladini aşı ile üretmek mümkün. Özellikle yanaştırma aşı yöntemiyle çok başarılı sonuçlar alınmakta. Anaç olarak yine mavi ladin veya sitka ladini kullanabilir. Diyeceksiniz ki mavi ladini niye mavi ladini üzerine aşılayayım. Park ve bahçelerde yetiştirilen mavi ladin çeşidi (kültivar veya kültürvaryete) Picea pungens cv. 'Glauca' dır. Orjinal türden farkı ise iğne yaprakların koyu mavi ve oldukça iri olmasıdır. Bu kültivardan alınan tohumlardan çıkan fidanlar baştaki maviliğini kaybetmektedir. Bu yüzden aşılamak gerekir. Altlık olarak Avrupa ladini ve doğu ladini kullanımı pek sağlıklı sonuçlar vermemektedir.

swordfish
04-11-2006, 20:38
Tohum için tavsiye edeceğiniz bir site veya kuruluş varmı.?

farko
10-11-2006, 13:50
Mavi Ladin tohumu elde etmek için bir diğer yöntemde fidancılık ile ilgilenen bir tanıdık bulmak onlar her sene yurtdışından tohum getiriyorlar.Yurtiçinde bu işi alıp satan kişilerde var yanlız yurtiçinde satan kişilere güven konusu biraz tereddütlü oluyor birde fiyat iki katına çıkıyor,
2006 şubat ayında kilosunu 750 $ dan almıştım.( 200 gr) ,Türkiyede bu işin ticaretini yapanlar 100 gr. na 200 dolar istiyorlar.

ferther
27-11-2006, 07:56
Ebay.com da 100 adet tohum 3 dolara satılıyor. 2 dolara posta masrafıyla zarf içinde adrasinize geliyor. Amatörler için ideal.

ozgurum
15-12-2006, 14:03
herkese selamlar. web sitesiyle yeni tanışanlardanım ben de.. düzce'de ikamet etmekteyim.. peyzaj mimarıyım.. picea pungens'in bende ayri bir yeri vardir..

vetmenderes
20-12-2006, 19:00
Ebay daki tohumlar gümrükten geçiyormu ve gerçekten mavi ladin tohumumu ?

platanus83
20-12-2006, 22:22
ya arkadaşlar bide bioteknoloji diye bi olay var yohum yetiştirme konusunda bu konudanda yararlanabilirsiniz 2-3 yılda yetiştireceğiniz fidanı çok kısa bi surede yetiştire bilirsiniz ...aklınızda bulunsun...

sukranayalp
22-12-2006, 09:42
Mavi ladin tohumunun 1000 dane ağırlığı nedir? Merak ediyorum ve özellikle Sn. Selahattin Yılmaz (ziraat mühendisi'ne ) soruyorum.Acil cevap alabilir miyim?

ozanutku
22-12-2006, 10:05
Sayın sukranayalp isim belirterek soruyu sormuş olsanızda ben size bilgi amaçlı olarak söyleyebileceğim ; 1 kilo mavi ladin tohumundan genelde 60.000-80.000 adet fidan üretmek mümkün buna göre 1000 adet için yaklaşık ağırlık hesaplayabilirisiniz.benim hesaba göre 1000 adet mavi ladin tohumunun ağırlığı 15-20 gram arası oluyor

sukranayalp
22-12-2006, 10:09
Sn Ozan bey ilginiz için teşekkür ederim.Türkiye de mavi ladin tohumu bulabi,leceğimiz yer var mı?

ozanutku
22-12-2006, 13:13
Sayın Sukranayalp biz tohumları Orman Bakanlığından emekli bir Orman mühendisi büyüğümüz sayesinde getirtiyoruz.Kendisi emekli olduktan sonra ticari amaçlı fidancılık işine girdiği için yurtdışından her sene tohum getiriyor bizede kar amaçı olmadan kendi aldığı fiyattan getirtiyor(kendi siparişlerine bizim ihtiyaçımız olan tohumları ilave ediyoruz).
Yurtiçindede bazı kişiler bu işin ticaretini yapıyor ama fiyat biraz yüksek ve getirilen tohumun kaltesine güvenemiyorsunuz.
Bizim siparişler genelde şubat ayında geliyor ve nisan sonu mayıs başına kadar buzdolabında bekletiyoruz.Yani şu an alsanız bile Nisan Mayıs'ı beklemek zorundasınız tohumları ekmek için onun için acele etmeyin .

Joy
22-12-2006, 19:12
selam ben siteye yeni katıldım otomobil hastasıydım ve modifiye sitelerine takılırdım agac ekmeyide askerde hiç sevmedim ama bir gün bişey oldu ve mavi ladine bayıldım ve ekmeyi düşündüm Abdullah abi yakınız bende sakaryadayım yanına mutlaka ugrayacaım egitim şart kendi basıma 1 tane ekili agacım yok örenmek istiyorum :o
ilk mesajım kusura bakmayın bundan sonra aranızda sıkca bulunucam :p

sezinci
22-12-2006, 19:52
ozanutku rakamda bir hata olmasın. Ben mavi ladin tohumunun 1000 dane ğırlığını 200-250 gram olarak biliyorum.

Ama emin değilim çok uzun zaman oldu. Yanlış hatırlıyor olabilirim. Hem 15-20 gram çok az geldi bana.

Todor
22-12-2006, 20:08
Hoş geldin joy.
Bazı basit kurallarımız var. ilki Üyeler için Kullanım Kılavuzu (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=75) sayfasındaki başlıkları okuman:)
ikincisi Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın... (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595) başlığında kendini tanıtman. Bunları yaparsan müteşekkir oluruz. Tekrar hoş geldin. Yeşili seven insanlarla berabersin:)

ozanutku
23-12-2006, 10:39
Sayın Yılmaz Bey;

En iyi ihtimalle 1 kilo mavi ladin tohumundan 60-80 bin adet fidan elde ediliyor
Ben geçen sene 200 gr. ektim yaklaşık 8-10 bin adet arası fidan elde ettim.
Çevremde bu işi yapanlarda var onlar genelde 1-2 kilo tohum ekiyorlar,sonuçlar hemen hemen aynı. Bu verilere göre 20 gr tohum yeterli gibi geliyor bana ama garanti olsun diyorsanız en fazla 50 gr. olur

sezinci
23-12-2006, 15:46
Pazarlık payı bu kadar yani:))

Ben yanlış hatırlıyor olabilirim.

ceratonia
23-12-2006, 16:50
emekli Orman Mühendisi diye bahsettiğiniz kişi Muzaffer TOPAK bey mi ozanutku?

ozanutku
23-12-2006, 20:09
Sayın Ceratonia ;
Emekli Orman Mühendisi diye bahsettiğim kişi Murat Işıldar beydir
Aşağıdaki linkte kendisi ve kaderini değiştirdiği Salihli/Yeniköy hakkında bilgi bulabilirsiniz.

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=135355

Joy
25-12-2006, 11:23
selam agaç dostları sizelere bir sorum olucaktı bana yurt dısından mavi ladin togumu gelicek togumları ekmek için nisan ayını mı beklicez ve bir yerde okumustum togumların bekleme sürelerinde 10-20 derece sıcaklıkta bekletin uzun süre bekletmek istiyorsanız yazıyordu yukarıda sizin yazdıgınızda ise buzdolabında bekletin ? yazık olmasın togumlara.Togumları çimlendirmek için ne tür toprak kullanmak gerekli bilgilendiriseniz sevinirim.SAKARYA da mavi ladin fidancılıgını yapanlar olursa bizzat örenmek için seve seve gelirim kabul edilirsem tesekür ederim..

sukranayalp
26-12-2006, 11:19
1. sayfa 6 nolu mesajda Sn. Pıtırcan'ın dediği ladine aşı yapımı konusunu yeniden gündeme getirmek istiyorum.

sukranayalp
26-12-2006, 14:38
Sn Ozan Utku ;
sorum size olacak.
Ladin tohumununda ekim yastıklarında bir tohuma çukuruna yaklaşık kaç cm kare alan bırakılmalıdır.
İlerde bu fidelerin yerinden söküleceği, gerektiğinde bakım yapılacağı ve en uygun gelişmeyi göstermesi için tohum aralıkları ve mesafeleri ne olmalıdır?Ayrıca bir tohum çukuruna bir adet tohum mu atılmalıdır?

sukranayalp
26-12-2006, 14:41
Ayrıca mikoriza aşılaması ne demektir?

Mine Pakkaner
26-12-2006, 14:50
Ayrıca mikoriza aşılaması ne demektir?

Sayın Şükran Hanım,
konu ile ilgili http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1963 başlığında gerekli bilgileri bulacaksınız.

Mine Pakkaner
26-12-2006, 15:24
1. sayfa 6 nolu mesajda Sn. Pıtırcan'ın dediği ladine aşı yapımı konusunu yeniden gündeme getirmek istiyorum.

Aşağıda orman mühendisi editörümüzün konuya ilişkin verdiği bilgiyi bulacaksınız.

Mavi ladini aşı ile üretmek mümkün. Özellikle yanaştırma aşı yöntemiyle çok başarılı sonuçlar alınmakta. Anaç olarak yine mavi ladin veya sitka ladini kullanabilir. Diyeceksiniz ki mavi ladini niye mavi ladini üzerine aşılayayım. Park ve bahçelerde yetiştirilen mavi ladin çeşidi (kültivar veya kültürvaryete) Picea pungens cv. 'Glauca' dır. Orjinal türden farkı ise iğne yaprakların koyu mavi ve oldukça iri olmasıdır. Bu kültivardan alınan tohumlardan çıkan fidanlar baştaki maviliğini kaybetmektedir. Bu yüzden aşılamak gerekir. Altlık olarak Avrupa ladini ve doğu ladini kullanımı pek sağlıklı sonuçlar vermemektedir.

İbreliler'in Aşı ile Üretimi (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2782) başlığında da aşı teknikleri ile ilgili güzel bir döküman mevcut.

ozanutku
06-02-2007, 10:34
aşılı mavi ladin fotoları

ozanutku
06-02-2007, 10:44
Büyümüş hali ve mavi ladin tohum şekli

çınaraltı
08-02-2007, 22:26
ozanutku;
salihli/yeniköy'e gittiğimizde Murat Işıldar beyle görüşebilirmiyiz acaba?

ozanutku
09-02-2007, 14:23
Murat Bey adına size bir şey söylemem doğru olmaz ,kendisi oldukça meşgul bir kişidir.Murat Bey'in kendi fidanlığına ait web sitesi aşağıdadır.Yinede görüştüğümüzde kendisine sorarım,

Benim düşüncem forumdaki arkadaşlarla Nisan-Mayıs ayı gibi grup olarak Salihli Yeniköy Kılıç fidanlığını ve köydeki özel fidanlıklara bir gezi mahiyetinde bir proğram yapmak , tabi bunun için gerekli izinlerin alınması gerekir.

Murat Bey'e ait Işıldar fidanlığının web sitesi aşağıdadır

http://www.isildarfidanligi.com/

heDera
23-02-2007, 19:10
iyi akşamlar,ben mavi ladin tohumu aldım ve çimlendirmeye başlıyacağım.ama ilk kez deneyeceyim ve korkuyorum çimlenmez diye çimlenmesiyle ilgili bir bilgisi olan var mı:confused:

Selahattin Yılmaz
24-02-2007, 11:26
Mavi ladin tohumunun 1000 dane ağırlığı nedir? Merak ediyorum ve özellikle Sn. Selahattin Yılmaz (ziraat mühendisi'ne ) soruyorum.Acil cevap alabilir miyim?

1 kg Mavi ladin tohumunda 150.000 adet tohum var ancak piyasada adı geçen muhtelif mavi ladin tohumları var. Avrupadan gelen amerikadan gelen tohumlar var. Amerikadan gelen tohumların renk değişimi yapmadan mavi oluşumunu devem ettirdiği söyleniyor fakat avrupa tohumları açılma yapıyor.

Verdiğim rakamlara göre 1000 dane ağırlığı 6-7 gr arasında değişiyor bunu ekimini yapmışi tecrübeli insanlardan da buraya yazmadan önce teyit ettirdim. Fakat çimlenemede çimlenme yüzdesine göre yukardaki mesajlarda da geçtiği gibi bir kilogram tohum ekiminde 60-80 bin adet fide eldesi söz konusu. Tohum temini konusunda referans olarak ve bu işin duayenlerinden Abdullah bey http://www.samilfidancilik.com olarak temin işlerini yapıyor ayrıca orada aşılı ladin fidanları da mevcut. Yok eğer bulamazsanız mesajınızı yenileyin istediğiniz miktar tohumu bulmaya çalışalım...

sukranayalp
24-02-2007, 11:39
Teşekkürler Selahattin bey. Çimlenme sırasında yarısı zayii oluyor.

aer
25-02-2007, 18:16
Affınıza sığınarak sormak istediğim konu; 25. mesajda ( başka foto.larda var), metal para var..acaba sebebi varmıdır ( solucana karşı gibi:confused: )...

aer
01-03-2007, 19:52
sorum cahilliğimi ortaya koydu galiba ve kimse cevap vermedi:(

Todor
01-03-2007, 20:33
Sanıyorum ki, boyutları anlaşılsın, orantılanabilsin diye.:)

aer
02-03-2007, 19:14
Teşekkür ederim Todor, ben çeşitli yorumlar yapmıştım kendimce ama bunu düşünmedim..( toprağın demir ihtiyacını karşılaması olarak düşünmüştüm :o )

vyssera
22-04-2007, 22:27
Konunun üstünden zaman geçmiş ama, drosophila'nın yetiştirdiği ağaç, mavi ladin değil bence. Ladinler büyürken dallanmaz. Bu olsa olsa mavi servi olabilir.

cakır54
28-04-2007, 00:10
arkadaşlar mavi ladin çelikle kesinlikle olmaz sadece toğumdan olur 1000tane toğumdan belki 10 veya 20 tane olur bunun en güzel önlemi aşı yapmaktır

Todor
28-04-2007, 08:10
Arkadaşlar, mavi ladin çelikle kesinlikle olmaz. Sadece tohumdan olur 1000_tane tohumdan belki 10 veya 20 tane olur. Bunun en güzel önlemi aşı yapmaktır.

Verdiğiniz bilgiler, bizdeki bilgilerle uyuşmuyor. Bunu biraz daha açarsanız seviniriz.
Ayrıca mesajlarınızda imla kurallarına dikkat etmenizi rica ediyoruz. Hoş geldiniz.:)

drosophila
29-04-2007, 14:13
Konunun üstünden zaman geçmiş ama, drosophila'nın yetiştirdiği ağaç, mavi ladin değil bence. Ladinler büyürken dallanmaz. Bu olsa olsa mavi servi olabilir.

yakında yeni resimlerini koyarım. şu anda yetişkinlerine fazla benzemiyor fakat kozalağından bizzat kendim çıkarttım tohumlarını. servi olamaz tabi birileri bana çaktırmadan gelip servi tohumu ekmediyse.:p

lordofstorm
02-05-2007, 12:56
Evet bende okuldaki ağaçlardan mavi servi tohumu almıştım.5 tane minim ağaççığım var şimdi ve şekilleri aynı böyle...Enteresan...

lordofstorm
02-05-2007, 13:01
Ama sonuçta balık yavruları da ilk doğdukalrında birbirine çok benziyorlar.E bu ağaçlarda ilerde daha değişik formlarda büyümeye devam edebilirler değil mi?

vyssera
02-05-2007, 15:45
yakında yeni resimlerini koyarım. şu anda yetişkinlerine fazla benzemiyor fakat kozalağından bizzat kendim çıkarttım tohumlarını. servi olamaz tabi birileri bana çaktırmadan gelip servi tohumu ekmediyse.:p

o zaman mavi ardıç olmalı, çünkü hem dediğim gibi ladinlerin sürgünleri yan dal çıkarmaz, hem de şu an benim çimlendirdiğim mavi ladinlerde olduğu gibi ilk hali çok yapraklı değil iki yapraklı :)

tayffun
15-05-2007, 17:30
Bu yıl poştle aldığım mavi ladin çok güzel açtı. Ama şu sıralar gövdeye yakın yerlerden sararmaya başladı. Ne yapmalıyım?

tuncel79
01-06-2007, 17:55
ağaçlara bukadar hevesli olan sürekli olarak cevremdeki ladin ve diğer iğne yapraklı ağacların kozalaklarının büyümesini takip eden ve bunlardan elde ettiğim tohumların çimlenmesini sağlayan biri olarak bu foruma cok gec üye oldugum için üzgünüm. Bu mesajınız dikkatimi çekti. okudugumda hemen keşke banada gönderse keşke demeden alamadım.
bu ladinler bende hobiden öteye geçti. su anda balkonumda ve bahcemde sayamayacagım kadar selvi var 1-4 yas arasında ama ladin sadece 5 tane var. bu sene karsımdaki bahcede bircok ladin agacında yetişen kozalakların buyumesini sabırsızlıkla bekliyorum. amacım memleketimde dedemden kalan bahcelerimizin üst yamaclarını bu ağaclarla bezemek. kısacası o ladinlerden hala varsa bende istiyorum **** tohumlarından, birde sedir tohumu istiyorum nerden bulabilirim. bazı agaclarda var ama cok yuksek dallarında oldugu için ulasamıyorum.

Merhaba
Tebrikler 1 tanesini bile çıkarmak başarı diyebilirim. Ama bundan sonrası için eğer kaybederseniz üzülmeyin çünkü bu aşama çok daha önemli diyebilirim. Ödemeli kargo ile 20-25 tane filizlenmiş 1 yaşında mavi ladin gönderebilirim veya fidanlığımızdan gelerek alabilirsiniz. Mavi ladine olan ilginiz beni şaşırttı doğrusu.

Gulay&Said
03-06-2007, 22:19
önerinizi dinledim ve ebay'dan mavi ladin tohumu satın aldım. Ben tam bir amatörüm ve bu aldığım tohumlar elime ulaştığında ilk defa ağaç yetiştirme girişiminde bulunmuş olacağım. Şimdilik hobi olarak başlıyorum. Sizden öğrenmek istediğim konu, tohumların ne kadar sürede elinize ulaştığıdır. Teşekkürler.

ARES
07-06-2007, 16:19
Elimde yeni çekilmiş mavi ladin resimlerim var.
Foruma nasıl atabilirim.

ARES
11-06-2007, 09:39
Nihayet başardım. Mavi Ladin göndermeyi başardım.
Çok da zor değilmiş.

Teşekkürler.

samilb
11-06-2007, 16:54
Nihayet başardım. Mavi Ladin göndermeyi başardım.
Çok da zor değilmiş.

Teşekkürler.

Merhaba
Resmi nerede çektiğinizi sorabilirmiyim ? bahçe ve bitkiler çok tanıdık geliyorda ;)
Hendek civarı olabilirmi ?

ozanutku
27-06-2007, 09:38
Geçen yıl nisan sonu ektiğim Mavi Ladin tohumlarının bu sene haziran ayındaki son halleri.

İnşallah sonbaharda torbalara yerleştireceğiz.

ozanutku
27-06-2007, 10:30
Bahçemizdeki repikaj Mavi Ladinler ve bir arkadaşın büyük saksıda yetiştirdiği Mavi Ladinler (Repikajlar 2 sene yastık + 2 sene torbada + 6 ay önce repikaj - Büyük saksıdakiler 2 sene yastık + 2 sene torba + 2 sene büyük saksı)

ozanutku
28-06-2007, 09:15
Bu sene uğraştık ama maalesef aşılama çalışması başarısız oldu. ( 40 adet aşıdan 2 veya 3 tanesi tuttu gibi ama belli değil):mad:
Aşağıda bahçemize 2006/ Kasım ayında aldığımız repikajdaki aşılı mavi ladinlerimiz.(4 adet almıştık):rolleyes:

ozanutku
13-07-2007, 11:35
Salihli Yeniköy deki Orman Yüksek Mühendisi Haluk Gülpınar'ın özel fidanlığındaki aşılı mavi ladinleri

akcanfidan
17-07-2007, 23:04
ya arkadaşlar bide bioteknoloji diye bi olay var yohum yetiştirme konusunda bu konudanda yararlanabilirsiniz 2-3 yılda yetiştireceğiniz fidanı çok kısa bi surede yetiştire bilirsiniz ...aklınızda bulunsun...

merhaba.daha kısa zamanda yetiştirmek için hangi teknolojiyi kullanmamız gerektiği konusunda geniş bilgi verebiliseniz memnun oluru. teşekkür ederim.

akcanfidan
17-07-2007, 23:47
Isteyenlere En Az 100 Gr Olmak üzere Orjinal(picea Pungens Glacua)keibab Ormani Amerikadan Ithal Mavi Ladin Tohumu Temin Edebirim Saygilar 0532 2750451 Izmir Kerem Baytar

Kerem bey merhaba. BEN Talat AKCAN MANİSA' nın Salihli ilçesinde oturuyorum. Beş yıldır çiftçilik yapıyorum. Bu sene fidancılığa başladım. Yetiştirmeye başladığım ilk ürün hicaz nar fidanı. Şu ana kadar başarılı gidiyor.
Önümüzdeki yıldan itibaren mavi ladin ve diğer türleri yetiştirmeye başlamak istiyorum. Fakat 100 gr.dan 8000 adet fidat çıkabilirmiş. Bu kadar fidanın bakımı bana ağır gelebilirim. Daha az miktarda tohum almamız mümkün olamaz mı? 50 gr. olabilir. Teşekkür ederim.

ÇeteÇakal
18-07-2007, 22:31
100 gr da 7000 ila 8000 adet tohum bulunduğu doğru. Ancak tohumlar %100 başarı ile çimlenmiyor. %50 başarı sağlamış olsanız zaten 50 gr tohum almış kadar olursunuz.

durakkan
19-07-2007, 09:06
Merhaba Dropsophila,mavi ladin çalışman çok güzel olmuş,emeğine sağlık.Ben de senin yapmış olduğundan etkilenerek çok zor şartlar altında bulduğum mavi ladin kozalaklarından almış olduğum tohumları 17 Haziran tarihinde ektim.Fakat Kütahya şartlarında bunu başarmak bayağı zor gibi görünüyor.Keşke ben de senin gibi çimlenmiş mavi ladin fidelerimi fotoğraflarla paylaşabilseydim.Köklendirme konusunda tavsiyelerin var mı?
Teşekkür ederim.Kolay gelsin.

bulosen
23-07-2007, 10:11
Mavi Ladin Toprak Yapısı
Arkadaşlar merhaba. Ebay den satın alınan tohumlarla üretim yapan var mı aramızda? Yani güvenilir mi acaba. Bende başlamak istiyorum bu sene fakat eksiğim çok. Mavi ladin tohumunu basacağımız ilk toprak nasıl olmalı? Yani özel bir karışım mı gerektiriyor? Ayrıca kışın her ayında tohum dikimi yapılabilirmi yoksa bahara doğru mu yapmalıyız. Tecrubelerinize ihtiyacım var. Herkese iyi çalışmalar bol kazançlar.

dtlevent
26-07-2007, 16:41
tohumları bu ay eksek başarı şansımız olurmu ?tohumlar biraz elime geç geçtide

drosophila
30-07-2007, 16:19
Merhaba Dropsophila,mavi ladin çalışman çok güzel olmuş,emeğine sağlık.Ben de senin yapmış olduğundan etkilenerek çok zor şartlar altında bulduğum mavi ladin kozalaklarından almış olduğum tohumları 17 Haziran tarihinde ektim.Fakat Kütahya şartlarında bunu başarmak bayağı zor gibi görünüyor.Keşke ben de senin gibi çimlenmiş mavi ladin fidelerimi fotoğraflarla paylaşabilseydim.Köklendirme konusunda tavsiyelerin var mı?
Teşekkür ederim.Kolay gelsin.

merhaba. üzülerek söylüyorum ki yaklaşık 2 yıl önce ektiğim tohumlar mavi ladin değil. :D daha önce de dediğim gibi aynı kabı ikiye bölmek ve içine iki çeşit tohum ekmek gibi zekilikler yapıp sonucunda böyle sakarlıklara sebep olabilirsiniz. yakında fotolarını eklemeye çalışırım. ancak şu anda epeyce büyümüş bulunan (30 cm) olan fidem bir servidir.:D

zamanında aynı kaba hem mavi ladin hem de az sayıda servi tohumu ekmiştim. anlaşılan servi çimlenmiş. mavi ladinler sizlere ömür.

thev3
10-09-2007, 21:15
Birisi sadece mavi ladin tohumu gösterebilir mi acaba? bir de dışarda bulduğumuz mavi ladin tohumlarının olgun olup olmadığını nasıl anlayacağız?

bestefe
05-10-2007, 22:42
SELAM

Arkadaşlar işyerimin bahçesinde çok miktarda MAVİ LADİN ağacı var.Ağaçlarda kozalar oluşmuş bunları tohum amaçlı ne zaman toplama gerekiyor.İsteyene gönderebilirim.Ancak ne zaman toplayacağımı bilmiyorum.
Aynı durum IHLAMUR ağacı için de geçerlidir.

ozanutku
08-10-2007, 20:20
Sayın Bestefe;
Bildiğim kadarı ile Mavi Ladin ağaçları ilk 40 yıl tohum vermez ,kozalaklar oluşur ama tohum çıkmaz,ıhlamur tohumu için yardımcı olursanız sevinirim

bestefe
15-10-2007, 23:04
Sayın Bestefe;
Bildiğim kadarı ile Mavi Ladin ağaçları ilk 40 yıl tohum vermez ,kozalaklar oluşur ama tohum çıkmaz,ıhlamur tohumu için yardımcı olursanız sevinirim
ıhlamur tohumlarının nezaman nasıl alındığı hakkında bilginiz varsa aldığım tohumlardan memnuniyetle gönderebilirim.

hbbttk1979
12-12-2007, 15:04
*** Arkadaşlar Bende 2500 Adet Mavi Ladin Var Poşette Bir Büyük Poşete Ve Saksiya Alacağim Toprağin Içine Ne Tür Malzemeler Katmaliyim çakil Taşi Falan Kat Diyorlar

yigit120
20-12-2007, 22:54
*** Benim Yaşım küçük olmasına rağmen babamın bu işlere merakı sonucunda bu işleri yapmaktayız babam murat Işıldar'la tanıştıktan sonra bu işi yapmaya başladı benim merakım da bu sıralarda başlamıştı mavi ladin yetiştirilmesi biraz zor ama görünüşte gerçkten çok güzel bitkiler murat ışıldar'a İletilmesi gereken bir konu warsa ben yardımcı olabilirim?? kendisinde yaklaşık her türlü bitki bulunmaktadır...Ayrıca ailecek görüşmekteyiz

bu mavi ladinleri de biz yetiştirmekteyiz.... RESİMDE HER HANGİ BİR UYGULAMA YOKTUR SALİHLİ/YENİKÖY DE ÇEKİLMİŞTİR AĞAÇLARIN ÜSTÜNDE KIRAĞI OLDUĞUNDAN DOLAYI ÖYLE GÖRÜNMEKTEDİR

vyssera
25-12-2007, 22:00
Ebay.com'dan aldığım mavi ladin tohumlarından çıkan fidanlar 7-8 aylık oldu. Yaz güneşini görür görmez çimlendiler. Sonra da gölgede tuttum. Belki biraz daha güneş görseler daha iyi olurdu. Yarı yarıya verim elde ettim. Mavilikleri de tatmin edici.

torossediri
27-12-2007, 11:03
Bende 100 adet tohum aldım ebay den.

Deneme amacı ile 50 tanesini ektim ancak 1 tane bile çimelenen olmadı.Bakalım geri kalanını bahar aylarında tekrar deneyeceğim.

ozanutku
03-01-2008, 14:25
Arkadaşlar bildiğiniz yerlerde aşılı mavi ladin (Hopsii) varmıdır? Şayet varsa aşı için kalem lazım 250 adet kadar, İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

GAZİ0625
13-03-2008, 15:32
Nasil Mavi Ladin Yetiştirebiliriz

GAZİ0625
13-03-2008, 15:35
Arkadaşlar tohumdan mavi ladin yetiştiriciliğine başladım.Ayrıca aşıylada deneyeceğim.Mart ayı sonunda başlıyorum.Bu KONUDAKİ FİKİR PAYLAŞIMLARINIZI BEKLİYORUM.:eek:

favorit
03-04-2008, 14:12
tohumdan mavi ladin yetiştirmek istiyorum. acaba tohum çimlendirmesini serada değilde düz arazide yapsam ortalama kacta kac oranında verim alabilirim. birde iklim toprak ve su isteği nasıldır. ben bursanın dağ ilçelerinden birinde yaşıyorum. yaklaşık rakım 1100-1200 civarı iklim olaraksa kara iklimi hüküm sürmekte.
yardımcı olursanız teşekkür ederim...

malina
03-04-2008, 14:54
Her sorunuzu konuyla ilgili başlıkta sormalısınız bu nedenle diğer ağacı sildim.
Mavi ladinle ilgili yazışmalar nedeniyle sorunuzu buraya taşıdım.

Batı çınarı henüz açılmamış bir başlık ise siz açabilirsiniz ama önce kontrol etmelisiniz.

mavifatihguler
04-04-2008, 17:26
merhaba, mavi ladin tohumlarından almayı düşünüyorum, ankaradayım , ben direkt bahçeye tohumunu dikeyim diyordum ama sanırım önce saksıda deneme yapmamız ve büyüdükten sonra bahçeye geçirmemiz gerekiyor,

ÖZERMAN
14-04-2008, 22:44
*** arkadaşlar sitenin yenisiyim mavi ladin yetiştiriciline başlayacağım kayseride bu işi yapan pek yok benimde pek bilgim yok kızılırmak kenarında yetiştireceğim toprağın verimli olduğuna inanıyorum bir kısım fide bir kısım da tohumdan yetiştirmeyi düşünüyorum fakat ben başka bi işte çalışmaktayım vaktim kısıtlı işimden 2-3 gün izin alıp fideyi veya tohumu nereden temin edebilirim,rakımı ne ile ölçüyoruz şimdiden ilginize teşekkürler

engineer6188
16-04-2008, 01:35
arkadaşlar mavi ladin yetiştirmeyi düşünüyorum.bu ilk deneyimim olacak tohumdan çimlendirme olasılığı düşük mü?nasıl bir yol izlemeliyim?şimdiden tşkrler

Selahattin Yılmaz
16-04-2008, 10:11
Bu başlığı okursanız sorunuzun cevabını alacaksınız sayın engineer6188.

engineer6188
16-04-2008, 10:51
Meraba mavi ladin tohumlarını mayıs ayında diksem verim alabilirmiyim?Tohumları çimlendirmek için nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler.

engineer6188
16-04-2008, 10:54
Haklısınız Selahattin Bey.Yeni olduğum için mazur görün:)
Site, her yönüyle örnek bir site emeği geçenlere teşşekkür ediyorum.

Selahattin Yılmaz
16-04-2008, 10:59
1- Toprak: % 25 kum + % 25 milli toprak + % 50 torf (klasman torf olması tavsiye edilir)

2- Kapak için dişli kum kullanılacak

3- Ekim, sıra arası 4-5 cm, sıra üzeri 0,5-1 cm

4- Tohumlar Pomarsol forte mantar ilacı ile muamele edilecek

5- Ekim derinliği 0,5-1 cm

6- Ekim zamanı, toprak ısınması gerekiyor bu da tahmini nisan sonu mayıs başı oluyor

7- Ekim mutlak sera içinde olmalı

8- Tohum kabuğu atmaya başlayınca 13-40-13 gübresinden m²ye 1 gram atma süresi 4-5 gün 60 gram 1 ay içinde

9- Sonraki dönemlerde humik asit ve toprak üstünü geliştirmek için yaprak gübresi (ph düşük olacak ph 5-7)

Alıntı (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=189638&postcount=1)

Harun Parlak
16-04-2008, 18:37
Selamlar arkadaşlar Sayın Selahattin YILMAZ den aldığım mavi ladin tohumlarının bir kısmını ekmiştim ilk çıktığında yeşilgibi göründü ama yavaş yavaş maviye dönüyor.

engineer6188
17-04-2008, 00:51
İlginiz ve yardımınız için teşekkür ederim Selahattin Bey.

tomurcuk054
17-04-2008, 00:59
Tekin bey selahattin beye nasıl ulaşırım.Bende mavi ladin tohumu almak istiyorum.Altuni mazı ektim poşetlere,400 e yakın tohumdan 2buçuk ayda anca 30 tanesi çıktı. Acaba nerde yanlışlık yaptım .Çok derinede ekmedim,nem oranıda güseldi.Kar yağdıgında üzerlerini naylonla kapadım.Soguktanmı etkılendıler dıye düşünüyorum...!

engineer6188
17-04-2008, 01:05
Mavi ladin tohumları ekilmeden önce 24 saat ılık suda üstü kapatılarak bekletilmeli diye bir duyum aldım.Böyle bir işlem gerekli mi?Teşekkürler.

engineer6188
17-04-2008, 01:09
tomurcuk054,Mavi ladin tohumlarını ebay.com adresinden temin edebilirsiniz.100 tohum
2,5$ ayrıca 2$ kargo masrafı var.Kolay gelsin..

Harun Parlak
17-04-2008, 08:09
Mavi ladin tohumlarını hiç bir işleme tabi tutmadan serada ekmiştim sera baya sıcaktı birde ilk sulamayı baya bir sıcak suyla yapmıştım her ihtimale karşı hepsini ekmemiştim.

engineer6188
17-04-2008, 12:49
Verim alabildiniz mi bu işlemden?Tekin Bey..

Harun Parlak
17-04-2008, 15:17
Verim alabildiniz mi bu işlemden?Tekin Bey..

108 NOLU mesajdaki reismde görüldüğü gibi uygulama.

microbil
20-04-2008, 11:21
merhabalar mavi ladin istanbulda düşük rakımlarda yaşayabilirmi 20 25 cm boyunda ladinler gördüm almayı düşünüyorum fakat yaşamaz falan dediler yaşasalarda maviliklerini kaybedermi?? bilgileriniz için teşekkürler..

Harun Parlak
20-04-2008, 15:33
Kilyos sahillerinde gayet güzel yaşıyor. İstanbulun bir çok yerinde de gördüm yaşıyorlar mavilikleride üzerinde oijinal olursa aşılı olursa maviliğini kaybetmez.

microbil
20-04-2008, 23:01
benim duyduğma göre aşılı olmazsa renkleri kötüleşiyormuş aşı gerekiyormuş hopsi mi ne olması gerekiyormuş.. fidancılara baktım geçenlerde 2 çeşit vardı biri yeşermiş biri yeşermemiş:) yeşermemişin üstünde ufak ufak kozalak gibi bişeyler vardı fidancıya sordum bunun cinsi ne keibab mı dedim o ne dedi:) mavi ladin işte dedi

memret
22-04-2008, 19:41
Selamlar arkadaşlar Sayın Selahattin YILMAZ den aldığım mavi ladin tohumlarının bir kısmını ekmiştim ilk çıktığında yeşilgibi göründü ama yavaş yavaş maviye dönüyor.

tekin bey selahattin beyden 15 gr tohum aldım, ekeceğim alanın genişliğini ne kadar tutmalıyım?

eczadolabi
09-05-2008, 07:51
Bu resimleri dün gece çektim.
Selahattin Bey den alınan Mavi ladin tohumları.
Çok geç çimlendi, teknik bir hata yapıyorum ama ne?
Bu çimlenmelerden sadece biri mavi ladin galiba.
Peki diğerleri ne?

zulkufhacettepe
14-05-2008, 15:11
Herkez bişeyler sormuş, bence sorularınızın cevabı bu konuyu 1.sayfadan itibaren okumakta geçiyor.

Lütfen baştan okuyun. Uzman olmasanızda bilgili olabilirsiniz. Hepsini okumak yaklaşık 10-15 dk. sürüyor. Bence mavi çam sevgisi için değer. Saygılar.

tomurcuk054
26-05-2008, 18:24
[QUOTE=samilb;20844]Merhaba
Tebrikler 1 tanesini bile çıkarmak başarı diyebilirim. Ama bundan sonrası için eğer kaybederseniz üzülmeyin çünkü bu aşama çok daha önemli diyebilirim. Ödemeli kargo ile 20-25 tane filizlenmiş 1 yaşında mavi ladin gönderebilirim veya fidanlığımızdan gelerek alabilirsiniz. Mavi ladine olan ilginiz beni şaşırttı

Bende sizi arayıp kargoyla istemiştim ama mudahana bile etmedınız ?

canofer
27-05-2008, 17:33
Bu yıl poştle aldığım mavi ladin çok güzel açtı. Ama şu sıralar gövdeye yakın yerlerden sararmaya başladı. Ne yapmalıyım?

Bu sorunun cevabını göremedin ,aynı sorun bendede var
Saksıdaki mavi ladinden yeni filizler çıktıktan sonra eskilerinde hafif bir kuruma oldu.Cevaplarsanız sevinirim.

memret
27-05-2008, 23:13
iyi günler, selahattin beyden aldığım 15 gram tohumun neredeyse %90 ı kabuğundan çıktı. ama ben onları toprakta tutmuyorum şimdilik. acaba toprağa gömmelimiyim yoksa yeşerene kadar falan tutmalı mıyım? fikir verebilir misiniz?

bekir_38
08-06-2008, 09:05
sayın uye yazınızı okudun cevap veren olmadımı. bende dıkmek ıstıyom mesafe ve derınlık konusunu bılmıyom ayrıca cıkana kadar olan asama da nelere dıkkat etmek gerekıyor

darkfriairs
09-07-2008, 15:44
Sanıyorum ilkbaharı beklemek gerekecek ekim için.

Şimdiden alıp ilkbaharı beklemek ekim alanı hazırlığı yapmayı düşünüyorum.
Ayrıca merak ettiğim bir şey, diğer ağaçların aksine satış fiyatı yüksek olmasının sebebini açıklayan olursa sevinirim.

ozanutku
10-07-2008, 08:26
Sayın Bekir 38 ve darkfriairs sorularınızın cevabını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz (Mavi Ladin ve diğer ibreli fidan üretimi hakkındaki başlık )

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2777

darkfriairs
12-07-2008, 09:14
@ozanutku ilginize teşekkür ederim. Konuyu okumuştum, ibreli ağaçların ne olduğunu şimdi anladım :)

seaa
12-09-2008, 22:04
arkadaşlar mavi ladin tohumu dikmek ne kadar zormuş küçücük tohumu elimle zor tutabiliyorum bir alet bulsam benimde 3 mavi ladinim çimlendi

darkfriairs
13-09-2008, 16:07
@seaa ne zaman ektiğini öğrenmek isterim.

ormanktu01
21-09-2008, 21:17
ben yaptığım çalışmada 30 adet 3 yasında tuplu dogu ladınıne mavı ladın yanaştırma aşısı yaptım başarı 30 da bir dıger arkadasımda aynı sekılde yarma ası yaptı ondada 30 da 3

celıkle yapılan calısmadada 1000 de 1 bıle sonuc olmadı

ozanutku
11-10-2008, 00:40
Arkadaşlar son zamanlarda tohumdan mavi ladin üretimi ile ilgili çok sayıda telefon ve e-mail alıyorum,bu konuda tek tek cevap vermek yerine aşağıdaki linkte konu ile ilgili slayt dosya hazırladım, Bu slaytdaki bilgi ve belgeleri Manisa İl çevre ve orman bakanlığına bağlı Salihli Kılıç fidanlığından aldım ,kendilerine teşekkür ederim.

http://rapidshare.de/files/40654626/tohumdan_mavi_ladin_yeti_tirilmesi.pps.html

nariçi
13-10-2008, 22:38
Mavi ladin çok hassas herhalde, bir fidan vardı henüz poşetten bahçeye almadan büyükçe bir yan dal vardı keseyimde boyuna versin dedim. Ama ne yazık ki kurudu, Belki bodur selvi idi bu müdehaleye dayanamadı! Yani hasas ağaç olmalı, dikkat etmek gerekiyor.

denizakvaryumu
24-10-2008, 07:08
Sanıyorum Türkiye, bu mavi ladin işini başaramadığından yurt dışından alıyor.

Türkiye'de ladinleri aşılayacak şirketlerin-kişilerin-ziraat-orman fakültelerinin olmayışı çok acı.

Romantik
24-10-2008, 11:18
sanıyorum türkiye, bu mavi ladin işini başaramadığından yurt dışından alıyor.

Türkiye'de ladinleri aşılayacak şirketlerin-kişilerin-ziraat-orman fakültelerinin olmayışı çok acı.

evet. Görüşünüze yerden ğöğe kadar katılıyorum. Ben bu konuda biraz araştırma yaptım ve aşılı fidanların hollandadan ve italyadan geldiğini öğrendim. çok yazık. Ordu orman işletmeyle görüştüm. Onlar da bana aşıyı yapamadıklarını söylediler. Bu bahar kompile aşı üzerinde çalışacam. Inşallah kendim kıvıracam bu işi

denizakvaryumu
24-10-2008, 11:21
Eğer ilgili üniversiteler, gerçekten bu aşıyı yapamıyorlarsa durum acıdan da öte...

Romantik
24-10-2008, 16:12
Evet aşı olayını kıvırmak bizden önce üniversitelerin ve orman fidanlıklarını. Ama onların da bu konudaki çalışmaları yetersiz

nariçi
18-12-2008, 13:44
Geçen yıllar içinde Yine sizin yörede emekli bir kişinin ladin aşısı yaptığı Bir tv kanalında izlemiştim.

Romantik
18-12-2008, 16:43
Geçen yıllar içinde Yine sizin yörede emekli bir kişinin ladin aşısı yaptığı Bir tv kanalında izlemiştim.

Evet. bu konuda haklısınız. Yapan kişi ile tanışma imkanım olmnadı. ama sizin gibi televizyon proramından ulaşanlarla görüştüm. Yanılmıyorsam kendisi ilçede oturuyor. müsait bir zamanda gidip kendisini ziyaret edecem.

Nisan1
14-02-2009, 16:58
Doğayı sevenlerin arasında olmaktan çok mutluyum, o kadar çok sorum varki cevap verirseniz çok sevinirim.
öncelikle elimde ekim yapmak için aldığım ladin tohumları var .nasıl ekimini yapmam gerekir .
bilgi verirseniz sevinirim.
şimdiden teşekkürler.

sarmaşık
29-04-2009, 16:21
*** acil yardım mavi ladinlerimi tort,derekumu,ve birazda perlitle karıştıtıp ektim çimlenmeyi sadece yannış yaptım sanırım çok sık oldu ve çimlenme oldu şuanda çimleler 2cmkadar oldu çimler kök boğazından ölmeye başladılar.serada olduğu için serayı havalandırdım sulamayı kestim tohumlara daha önce bir ilaçlama yapmadım. şimdi mantar kök ilaçı aldım.korkarakta bir sefer cekumıl 50wp ilaç attım çok az .şimdi bu çimleri nasıl kurtarırım acaba acil yerdım lazım çimlere yazık olaçak yoksa.***.

turgutcetintas
23-05-2009, 13:55
merhaba arkadaşlar bende tarım bakanlığı yayın dairesinde çalışıyorum ama kendi çapımda ladin fidanı üretiyorum sizlerle bilgi alışverişinde bulunmak istiyorum

wersaxc
09-06-2009, 19:16
herkese selamlar benim mavi ladinle ilgili bir sorum olacaktı. 1 hafta önce ektiğim tohumlar çimlenmeye başladı.bazı siteler de üzerlerin poşetle örtülmesini söylüyorlar.ben evde saksıda yetiştiri yorum.saksının üzerini poşetle örtmelimiyim.yoksa ev ortamı sıcak olduğu için bu işleme gerek yokmu. şimdiden teşekkür ederim saygılar.

BalıkcıSerdar
09-06-2009, 19:49
Sayın wersacx;

Benim bildiğim, çimlenme aşamasında toprağın nemini muhafaza edebilmek için saksının üzerini örtmeniz gerekiyor, çimlenme sağlandıktan sonra üzerlerini örtmenize gerek olmadığı. Ama özellikle Mavi Ladin de değişik bir uygulama varsa bu konuda uzman bir arkadaşın görüşünü bekleyin derim.

seaa
09-06-2009, 20:44
Mavi ladini tohumdan üretmeyi hiç düşünmüyorum yeterli arazim olsa direk hoopsi alıp büyütmek isterdim ne uğraşacağım tohumdan mavi ladinle.

wersaxc
10-06-2009, 00:55
çok teşekkür ederim

Seckin
10-06-2009, 11:28
Herkese merhabalar;
Mayıs 2009 da temin ettiğim mavi ladin tohumlarının tamamını ektim. İş yerinde bir arkadaşımın isteği ile küçük bir saksıya, gözlemlemek amacıyla ektiğim 7 adet tohumunun tamamı 1 hafta içinde çimlendiler. Yaklaşık 2-3 haftalık mavi ladin fidelerinin fotograflarını sizlerle paylaşmak istedim. Kalan tohumları (yaklaşık 400 adet) kasaların içine ektim. Biraz geçte olsa büyük kısmı çimlenmeye başladı. Yakın bir zamanda onların fotograflarınıda sizlerle paylayacağım. Sağlıcakla kalın...

wersaxc
12-06-2009, 01:05
benimkiler de çimlendi. üstte ki resimler gibi. bundan sonra ne yapmam gerekiyor. Bilgilendirirseniz çok makbule geçer

Uysal01
12-06-2009, 13:26
Sulamasına dikkat edin.Fazla su zarar verir.
Fidecikler güneş ışınlarından çabuk etkilenirler.Yarı gölge yerde dursun.

sarmaşık
15-06-2009, 10:12
mavi ladinin bu kadar bu şekilde uzadığını görmedim.mavi ladin olacağını sanmıyorum.onun

Uysal01
16-06-2009, 14:37
Resmini koyduğunuz bitki ladin değil, çünkü ladin iğne yapraklıdır,sizinki geniş yaprakı bir bitkiye benziyor.
Aşağıdaki resimdeki bitki, Tohumdan çimlenen Mavi ladine örnektir.

87159

tilsimonline
16-06-2009, 15:00
Bende 5 gün önce mavi ladin tohumu diktim, lakin pek çıkacak gibi gözükmüyorlar. Tohumu çimlendiren arkadaşlar , toprak karışımını , ne kadar derinliğe diktiklerini, dikmeden önce tohum üzerinde herhangi bir işlem yaptılar mı (suda bekletme vs.), tohum çimlenene kadar geçen sürede toprak sulama aralıklarını, kapalı yerdemi açık havadamı bıraktıklarını, gölgedemi yarı güneşdemi bıraktıklarını yazarlarsa sevinirim. Şimdiden arkadaşlara teşekkür ediyorum.

ginkgo biloba
16-06-2009, 15:27
bende bir hafta öncesi 10 tane mavi ladin tohum ektim. Bişeyler çıktı ama burdaki resimlere bakılırsa çıkanlar otmuş bende sevinmiştim.

Uysal01
16-06-2009, 21:45
Ladin tohumu yaklaşık 20 günde çıkmaktadır.Tohumu suda bekletsende çımlenir,bekletmesende çimlenir.Tohumu ektikten sonra toprak kuru olmasın,Çok sulayıp çamurda olmasın, yarı gölgede olması daha iyı olur.

tilsimonline
22-06-2009, 19:33
Mavi ladin tohumu dikmiştim. Bir kısmı karanlıkta nemli bir yerde, bir kısmıda açık havada(ort 15 C) durdu, ben nemli yerde daha hızlı çimlenecek diye beklerken açık havadakiler 3-4 katı fazla çimlendirler. Ya güneş ışığı toprağı ısıtıyor ve bu sıcaklık nemden daha önemli **** açık havadaki O2 nin faydası oluyor. Olayı çözemedim denemelerime devam ediyorum.

serhat_Önder
28-06-2009, 12:57
Eminimki herkez bu bilgileri merak ediyor. Sitenize yeni kayıt oldum . Çok güzel paylaşımlara tanık oldum. Benim sorcağım sorularım var .. Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Forumu gez gibi cevap atmazsanız sevinirim çünki bütün yapraklari tek tek okudum..

1. Tohumdan yetiştirdigim Mavi Ladin lerim filizlendikten sonra bi kıvrım yaparak kuruyanlar oldu . Sebebi ve ilacini biliyorsanız paylaşırmısınız ?

2. Tohumdan yetişen Mavi Ladin ler belli bir süre sonra maviliğini kaybediyormus dogrumu acaba ?

3. Viyollerde ladinler filizlendikten sonra ne kadar zaman icinde saksılara alalim ve saksı büyüklügü ne kadar olsun ?

4. Serada filizlenmesini bekliyorum arada filizlenenlerde var ****** .. Ne kadar zaman seranın içinde tutmam gerekir ? Yani sera dışına alım ne zaman yapilmali ?

5. 45bin mekte kare yere sahibim kendi capimizda fidancılık yapiyoruz.. Ne zamandır mavi ladin e de bulaşmak istemiştik.. Bu yaza kısmetmiş . Sitede cok güzel paylaşimlar olmus ama kimse Aşılama konusunda tam detay vermemiş.. Bu konuyuda cok merak ediyorum Yardimci olacak arakdaşlara cok teşekkür ederim..

Yazıma elimden geldigi kadar dikkat ettim.. teşekkürler cevaplarınızı beklicem.:confused::confused:

oguz3259
01-07-2009, 00:07
Aşılama ile çoğaltma konusunda kafam karıştı.

Şimdi tohum ektiğinizde bir kök elde ediyorsunuz.Ama aşılamada bir anaç birde kalem gerekli.Anaç anladığım kadarıyla büyüme toprak sulama gibi konularda güçlü kalem ise meyve veya görünüş özelliklerinde.(bu doğru mu?)

Birde aşılamada yine bize aşılama için anaç yani kök yani fide zaten gerekli değil mi?

O halde aşılama ile nasıl çoğaltılmış oluyor fideler?

Ya ağaçtan çelikleme veya tohum kullanmak her halukarda şart değil mi?

ozanutku
01-07-2009, 09:44
Sayın Serhat Önder ,

1- Aşırı sulamadan dolayı fide aşırı boy atar , kök yapısı henüz bu boyda fideyi beslemeyeceği için fideler boynunu eğer ve kuruma olur,Sulamayı azaltın ve akşam serinliğinde yapın,
2- Normalde tohumdan üretilen mavi ladinler ikinci yılın sonunda saksılara alınır, bazı yerlerde bir yıllık olanlarda saksı veya torbalara alınıyor ama kök gelişimini tam olarak tamamlamadığı için zaiyat oranı artar, ideal olanı ikinci senede alamak
3- Tohumları sera içinde tutmanızda havalandirmasına dikkat ettiğiniz sürece sorun yok, isterseniz fideler çıktıysa sera naylonunu kaldırıp üzerine gölgeleme yapmanızda yeterli olur.
4- Aşılı Mavi Ladin ile ilgili link aşağıdadır ,

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=7081

MetinT
01-07-2009, 14:46
bu resimdeki bitki mavi ladin midir? ektiğim tohumdan bu çimlendi.yaklaşık bir hafta önce bilen arkadaş varsa ne olduğunu lütfen yazsın

Zannettiğim kadarıyla o bir yabani ota benziyor. Koyduğunuz toprakta tohumu veya kökü kalmış olmalı.

ipsos
06-07-2009, 09:50
bazı arkdaslar tohumu ekdikten sonra çıkanların mavi ladin mi yabani ot mu olduğunu karıştırmış durumdalar galiba bunu anlamanın en güzel yolu mavi ladinse eğer çimlenen tohum halen bitkinin altındadır (yaklaşık 5-6 hafta). bunu kolayca ögrebilirsiniz.
tohumların çimlenme ve çimlendikten sonra sulaması sprey şeklinde olmalıdır aksi takdirde direk su kökleri açığa çıkardığından ötürü yeni çimlenenlerde kuruma olabiliyor ve son olarak çimlendirmek için viyol le falan uğraşmayın köpük(sytrafor) kutuların içersinde 8-10 günde çok sağlıklı çimleniyor..

GAZİ0625
06-07-2009, 12:13
Arkadaşlar yabani otlar genelde 2 yapraklıdır.Mavi ladinler ise 5-6 iğneli çıkarlar.Tabi kabuklarını attıktan sonra.3-4 haftalık çimlenmiş mavi ladin resimlerini ekliyorum.

oguz3259
06-07-2009, 17:21
Mavi ladin gerçekten de sürekli alıcısı olan bir ağaç türü müdür ticari olarak? Birde her dikilen fidan aşılı ve gerçek mavi ladin olmak üzere yetiştirildiğinde istisnasız alıcı bulabiliyor mu?

Bilenlerin paylaşımlarını bekliyorum...

Saygılarımla
oguz3259

GAZİ0625
10-07-2009, 16:52
Evet alıcısı vardır.Bu kadar tutulmasının ticari anlamda sebebi bu.

oguz3259
11-07-2009, 01:39
Cevaplarınız için teşekkür ederim Sn.Gazi0625...

Peki aşılı bir ladin rakım ayırmaksızın mavi kalabilir mi?

GAZİ0625
11-07-2009, 16:41
Yani fiat farkının sebebide burda zaten .Güzel renk ve kalıcı güzel renk.Ama tohumdan üretimde de çok güzel renkler elde debiliyoruz.

wersaxc
11-07-2009, 18:19
Herkese merhabalar. Bahçemizde on yaşında bir mavi ladin var.yeni sürgünleri oldukça fazla budadığım yeni sürgünlerden birini saksıya diktim.bir hafta oldu fakat hiç kuruma belirtisi yok.sizce bu yaşar mı?

ozanutku
11-07-2009, 19:08
Sayın wersaxc mavi ladinin özelliğinden dolayı kesilen dalları uzun süre kurumadan canlı konumunu korur, fakat değil bu mevsimde normal çelikten üretim zamanı olan şubat-mart ayında bile mavi ladini çelikten üretmek zordur, başarı oranı çok düşüktür.

GAZİ0625
17-07-2009, 23:49
Merak edenler için mavi ladin tohumlarının resmini ekliyorum. 500 gr lık bir paket.

sarge
18-07-2009, 08:09
maviladin tohumunun kilosu nekadar bir kiloda kaç tohum var
bilen varmı

GAZİ0625
18-07-2009, 12:30
Kg fiatı 2 bin tl civarı yaklaşık 200 bin tohum bulunuyor.

orhanblbl
29-08-2009, 11:38
herkeze merhaba benim ilk mesajım üç sene önce 1000 kadar mavi ladin çıplak kök aldım,fidanlar büyümeye başlayınca bu işi dahada sevdim.şimdi tohumdanda yetiştirmek istiyorum ancak kafam karıştı şöyleki hangi cins veya yörenin tohumları daha fazla mavi olma şansı var bilgiye ve yardıma ihtiyacim var.

GAZİ0625
29-08-2009, 17:54
*** usa orijinli Kaibab cinsi tohumlar ülkemizde en fazla yetiştirilebilen ve rağbet gören cinstir.Maviliği ve formu güzeldir.

orhanblbl
30-08-2009, 18:21
edindiğim bilgiye göre her zaman tohumdan fide yetiştirilebilrmiş doğrumudur olursa 2000 adetle başlamak istiyorum.tohum ekim derinliği,aralığı yetiştirme şartları nedir.bu sene 1000 kadarda çıplak kök ekmeyi düşünüyorum,sizde varsa fiyat ve mavilik oranları nedir.

Nesrin Sarı
05-09-2009, 23:47
Görünümleri bir harika büyük ağaçların

wersaxc
15-09-2009, 22:25
Arkadaşlar mavi ladinlerim 8 günde çimlendiler.Ancak bakımı konusunda hiç bilgim yok yardım eden olursa sevinirim.

Emre Kuzu
17-09-2009, 18:06
Merhabalar arkadaşlar
Bir adet mavi ladin tohumum var tohumumu dikmek istiyorum
hangi mevsim afyon iklim şartlarıda düşünülürse dikim için uygun olur?
dikerken toprak karışımı olarak neler kullanmalıyım?

Bilen bilgilendirirse sevinirim
Teşekkürler.

Uysal01
17-09-2009, 19:23
Bir adet tohumu nasıl temin ettin,
Daha fazla ekersn iyi olur,çünkü kücücük tohum elinden düşerse kaybolabilir,çimlenmeyedebilir veya bir aksilik olabilir.
Torf ve toprak karışımına ekebilirsin.

Emre Kuzu
17-09-2009, 19:46
O konuda şüpheniz olmasın düşme gibi bir durum olmaz dikkatliyimdir.
Aslında bir fidan almıştım onun yanında 3 tane mavi ladin tohumunu hediye verdiler birini yaklaşık 1 ay önce ektim çimlenmesini bekliyorum bir tanesini de suda bekletiyordum annem sağol'sun suyuyla birlikte lavaboya dökmüş anlıyacağınız elimde bir tane tohum kaldı. şansımı denemek istiyorum.

Toprak karışımı tamam peki hangi mevsimde ekeceğim.

Teşekkürler.

Emre Kuzu
17-09-2009, 21:14
Uysal bey soruma cevap vermediğinize göre meşgul olmalısınız.

Arkadaşlar bilen varsa cevaplasın lütfen
Mavi ladin tohumunu afyon iklim şartlarında ne zaman ekmeliyim?

Harun Parlak
17-09-2009, 21:24
Erken ilkbaharda ekebilirsiniz.

godofwar
17-09-2009, 22:24
Arkadaşlar yazılanları uzun zamandan beri okuyorum. Benim sorun şu olucak ; Mezarlık servi mavi ladin aşılamak istiyorum. Bana bu konuda bilgi verebilirmisiniz?
1. Mezarlık servinin boyu vs. ne olmalı
2. Mavi ladin aşılama ne zaman hangi aylarda yapabiliriz. 1 yılın 365 günü yapabilirmiyiz ?
İlginiz için şimdiden teşekkürler

saygılarımla ...

Harun Parlak
17-09-2009, 22:29
Yılın 365 günü aşılama yapamaz sınız boyuna gelince ona siz karar vereceksiniz.
Aşılama (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=14892) tekniklerini inceleyin.
Buraya (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=909&highlight=a%FE%FDlama) da bakarsanız faydalı olur.

Uysal01
17-09-2009, 23:23
Sayın Kalyon,
Ladin tohumunu Mart ayı sonuna doğru ekmeni tavsiye ederim.Biz Alaşehirde o zamanlarda ekiyoruz.

wersaxc
18-09-2009, 20:48
sevgili doğaseverler yukarıda resmini eklediğim fidelere nasıl bakabilirim .birde ne zaman fidan poşetlerine almalıyım

ozanutku
19-09-2009, 10:17
Sayın godofwar ;

1. Mezarlık servinin boyu vs. ne olmalı

Mezarlık servisi , vb. orjini farklı türlere bazı yerlerde mavi ladin aşısı yapılsa bile ileride kök yapısında sorunların çıkması olasıdır,Aşılamada altlık olarak en doğru seçim ya batı ladini, **** yine mavi olmalıdır. Batı ladini veya maviladinin boyundan çok eninde aşı yapılacak alan önemlidir.

2. Mavi ladin aşılama ne zaman hangi aylarda yapabiliriz. 1 yılın 365 günü yapabilirmiyiz ?
Aşılama bitkilerin uyuma döneminde yapılır en ideal zamanı Ocak 15 - Mart sonuna kada olan zamandır.Mayıs 15 e kadar sera ortamında tutulan aşılar daha sonra gölgelemeye alınmalıdır.

Sayın Kalyon ;

Afyon şartlarında mavi ladin ekim zamanı nisan sonu mayıs 15 e kadar dır, Tahmini 3-4 haftada çimlenmesi lazım.

Emre Kuzu
03-10-2009, 15:52
Afyondan bir mavi ladin fotoğrafı boyu tahminen 7 8 metre
Telefonumla çektiğim için fotoğrafı pek net değil

doğal yaşam
31-10-2009, 12:37
Ben de yaklaşık 20 gün önce ladin, çam ve mazı tohumları ekmiştim. Ama hala bir çimlenme olmadı. Sabırsızlıkla bekliyorum. Bakalım sonuç sevinç mi, hüsran mı olacak.

kaan81
31-10-2009, 22:48
Herkese iyi geceler bende mavi ladin tohumu alıp 20 -25 gün önce uzun saksılara diktim tohumların bazıları çimlendi sonuc kötü ekilen 150 adet tohumdan sadece 35 tane kadar çimlendi ve tohumdan ayrıldı şimdi bugün baktıgımda tekrar hayal kırıklıgına ugradım çimlenen totum fideleride bir cogu ölmüştü köklerinde çürüme oldugunu gördüm,sorun ne olabilir sizce? tohumlara iki günde bir az miktarda su verdim evin içersinde sıcaktalar ,ekim için çiçekçiden aldığım toprak ve bir çam ağacının yanından altığım topragı karıştırdım. ama sonuç hüsran oldu. galiba ilkbaharı beklemeliyim! Yardımlarınızı bekliyorum hoşçakalın.

Baypolen
20-11-2009, 18:02
Arkadaşlar mavi ladinin ileride maviliğini kaybetmemesi için aşı yapılırken aşı kalemini alınan mavi ladinin kaç yaşında olması gerekiyor böyle bir şart var mı küçük fidandanda olabiliyor mu ? Birde aşı kalemi alınan ağaç hoopsi olması daha mı iyi sadece tohumdan yetişen mavi ledinler aşı almak için ne kadar sağlıklı ?(mavilik açısından) Aşıda altlık olarak en uygunu batı ladini mi ? Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler.

nariçi
20-11-2009, 20:27
Mavi ladin aşı uygulamasında hangi aşı çeşidi yapılmalı.:confused:

ozanutku
24-11-2009, 08:59
Sayın nariçi mavi ladin aşılamasında uygulanan yöntem aşağıdaki linkte mevcut
http://www.ayanfidancilik.com/ayanfidan/TR/a--351---305--nas--305-l-yap--305-l--305-r/

Öteki soru içindeki kalem alınacak anaçlık ağacın yaşı önemli değil ama genelde genç ağaçlar tercih edilir.Hoopsii piyasanın tercih ettiği bir türdür ama siz rengini beğendiğiniz tohumdan üretim mavi ladindende kalem alarak aşılama yapabilirsiniz.

Aşıda kullanılacak altlık için büyüme hızı nedeniyle Batı Ladini tercih edilen bir türdür ama mavi ladinide aşı altlığı olarak kullanabilrsiniz.

Biz bu sene 40-60 cm olan hoopsii 'lerimizdende kalem alacağız, Yanlız küçük boydaki fidanlardan aşı kalemi alırken fidanın formunu bozmamaya dikat edin.

Baypolen
02-12-2009, 19:24
teşekkürler ozanutku gayet açıklayıcı oldu benim için:D Bu arada senin yaramazlarda gayet güçlü görünüyor

muratkoç
09-12-2009, 12:19
Ziraat Mühendisi sayın Mustafa Yamandan aldığım tohumlar,
18-11-2009 da torfa attıktan sonra yaklaşık 15 günde 3-4 santim boylandılar,bazı zayiyatlar olmasına rağmen %90'ı tutmuş durumda.
Sayın Mustafa beyin yazdıklarını aynen uygulayarak bu duruma getirdim,
verdiği bilgiler için ona teşekkür ediyorum.

Uğur
10-03-2010, 15:26
EKİM ZAMANI MART NİSAN AYLARI(TOPRAK ISINMAY BAŞLAYINCA)
1-TOHUMUN HAZIRLANMASI:
Ekilecek miktarda tohum plastik bir kapta üzeri suyla kaplanacak şekilde musluk suyuyla ıslanacak (+10 derece ve üzeri)1 gün boyunca (mantar ilacı katılabilir.) .

2-TOPRAĞIN HAZIRLANMASI:
Çam toprağı(çam ağacı dibinden alınmış%25).çiçekçilerde fidecilerde satılan torf(klasman torf ve ph değeri düşük%25)çiçekçilerde seralarda satılan perlit(toprağın hava almasını sağlar%10)çam kabuğunun talaşı(%10)Bu karışımlar toprağı zenginleştirir.fakat tamamı ya da bazıları temin edilemediğinde de ekim yapılabilir.
3-EKİLECEK YER:
15 cm uzunluk 5 cm genişlik civarında fide torbası ya da viyol (tavsiye ederim),aynı ebatlarda plastik bardak ya da başka materyaller,kasa(domates kasası vb).,bahçeye yapılan sera(1 m ye 3 m ebatlarında 15 cm derinliğinde toprak yükseltilecek..hazırlanan toprak buraya konacak)bunlara benzer malzemelere ekim yapılabilir.
4- EKİMİN YAPILMASI:
Tohumlar ekilecek yere özenle konacak.fide torbası vb. Şeylere ekiliyorsa herbirine 2-3 tohum konacak(biri çıkmzsa biri çıksın)eğer sera ,ksaya ekilecekse sık olmayacak şekilde tohumlar arası en az 1 cm olmalı sıralar arası 5 cm.ıslak tohumları ayırmada toprak kül kullanılabilir.üzeri yarım cm yi geçmeyecek şekilde toprakla ya da torfla kaplanacak(fazla konursa tohumlar çıkamaz)1-2 cm civarı üstten sulama payı bırakılacak.toprak fazla sıkı olmayacak (köklerin hava alabilmesi için) tohumlar yumuşak şekilde sulanacak(2.5 pet şişelerin kapağı delinerek sulanabilir.)2 günde bir sulama yapılabilir.toprağın kuruluk durumuna göre.eğer sera yapılmışsa etrafına karınca ilacı konabilir.tohumları çalmasını engellemek için.üzerleri naylonla kaplanırsa nemli olup daha çabuk çıkabilir.kasa ya da yastıklarda yetişen fideler sonraki yıl mart –kasım ayında poşete alınabilir.poşete alırken kökleri ortaya çıkarmadan fidenin 4 tarafından kesilerek topraklı alınması ve poşetlenmesi gerekir.
5-İLAÇ VE GÜBRE:
İlaç ve gübre tohumların daha sağlıklı çıkmasını sağlar fakat bulunamazsada başarı elde edilebilir.-Tohumlar Pomarsol forte mantar ilacı ile muamele edilerek dikilebilir.(ıslama suyuna reçetede belirtilen oranda mantar ilacı katılabilir)
-Tohum kabuğu atmaya başlayınca 13-40-13 gübresinden m²ye 1 gram atma süresi 4-5 gün 60 gram 1 ay içinde(eğer seraya değilde fide torbasına vb.ekildiyse oranlama yapılabılır.)
-Sonraki dönemlerde humik asit ve toprak üstünü geliştirmek için yaprak gübresi (ph düşük olacak ph 5-7)
Çökerten hastalığı için(çimlenmeden sonar kuruma)mutlaka zirai ilaç satılan yerlerden çökertme ilacı alınıp uygulanmalıdır.
Sera ortamında 10-14 günde bir pomarsol forte ve captan mantar önleyici ilaç verilebilir..

elibol
23-03-2010, 22:22
Sayın Bekir 38 ve darkfriairs sorularınızın cevabını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz (Mavi Ladin ve diğer ibreli fidan üretimi hakkındaki başlık )

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2777
ozanutku verdigin bilgiler için teşekkür ederim ama verdigin siteyi ben acamadım yenilersen sevinirim teşekkürler

ozanutku
23-03-2010, 23:03
Sayın elibol aşılama ile ilgili sayfa aşağıdadır,

http://www.ayanfidancilik.com/ayanfidan/TR/a--351---305--nas--305-l-yap--305-l--305-r/

veya youtube den aşılama ile ilgili video için

http://www.youtube.com/watch?v=FFcAk8uyzdU

Not : Youtube gibi sitelere erişim için ağ bağlantılarım,özellikler,internet iletişim kuralları(TCP/IP) 'na girin orada dns sunucu adresi yazan yere aşağıdaki numaraları yazın ve tamam deyin.
dns numaraları ilk satıra 205-171-3-64 , ikinci satıra 205-171-3-65

serhat_Önder
08-04-2010, 20:56
benimde mustafa yamandan aldıgım ladinlerim % 80 oranında tuttu.. ama cok yavaş büyüyorlar... Bakalım beklicez

serhat_Önder
09-04-2010, 11:05
şunuda sölemek istiyorum mavilik oranı hicde düşündüğüm gibi degil... *** sizinkilerdede aynı sorun yoqtur.

bahtıdem55
19-04-2010, 08:59
bu resimdeki eğer mavi ladin fidanı ise bendekiler maydonoz olmalı beni kandırdılar mı acaba ben de 4000 adet tohum almıştım yaklaşık 3000 kadarı çıktı ve 5cm kadar baoylandılar şu an bir problem yok

trapezus
18-05-2010, 11:21
amerikadan getirttiğim mavi ladin tohumlarını teker teker pet bardaklara ektim, tek tek ekilmesi çimlenmesi açısından sorun yaratırmı acaba??

terkoz
23-06-2010, 11:04
merabalar ben mavi ladin ağaçı yetiştirmek istiyorum ve kaliteli tohum nasıl bulabılırım mavilik oranı yüksek. en az 5000 adet yetiştirip satabılırmıyım ortalama 200 cm boğlarında yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar ?

GAZİ0625
29-07-2010, 22:53
tohumlarınız ilk çimlendiğinde dahi renk kalitesini kısmen belli eder.Bu tamamen tohum kalitesi ile ilgilidir.her yıl getirttiğim 5 kg tohumda 100 adet seçer ve çimlendiririm.satış öncesi uyguladığım bu işlemde %90 renk kaliesi elde etmezsem iade ederim.sonuçta yeşil bir mavi ladin yetiştirmeyi kimse istemez.adı üzerinde.bu nedenle tohum alırken biraz seçici davranmalısınız.

odyseey1
25-11-2010, 00:17
Arkadaşlar, bir sorum var:
Bugün bir miktar mavi ladin tohumu topladım.Acaba bunları hemen ev ortamında diksek çimlenir mi bunlar ? Eğer şu sıralar mümkün değilse en uygun saklama koşulları nedir ?
E

fkuscu
28-11-2010, 10:57
Merhaba,
Ben de Amerika'dan getirttiğim tohumlardan 7 tanesini ektim ve sadece 1 tanesi çimlendi. Bakalım bu 1 taneyi yaşatabilecek miyim?

http://img528.imageshack.us/img528/1411/grnt008v.th.jpg (http://img528.imageshack.us/i/grnt008v.jpg/)

http://img404.imageshack.us/img404/4433/grnt010hv.th.jpg (http://img404.imageshack.us/i/grnt010hv.jpg/)

cemal.S
27-12-2010, 00:09
amerikadan getirttiğim mavi ladin tohumlarını teker teker pet bardaklara ektim, tek tek ekilmesi çimlenmesi açısından sorun yaratırmı acaba??

Merhabalar!

Hiç bir sorun yaratmaz ancak umarım bardakları alttan delmişsinizdir. Delik açmadınızsa hemen açınki tohumlarınız çürümesinler.

Ortam sıcaklığı 20-22 derece olmalıdır. Harç olarak kullandığınız meteryal çok önemli. Torf perlit karışımını öneririm.

Kolay gelsin.

cemal.S
27-12-2010, 00:16
Merhaba,
Ben de Amerika'dan getirttiğim tohumlardan 7 tanesini ektim ve sadece 1 tanesi çimlendi. Bakalım bu 1 taneyi yaşatabilecek miyim?

http://img528.imageshack.us/img528/1411/grnt008v.th.jpg (http://img528.imageshack.us/i/grnt008v.jpg/)

http://img404.imageshack.us/img404/4433/grnt010hv.th.jpg (http://img404.imageshack.us/i/grnt010hv.jpg/)

Merhabalar!

Size bir tüyo vereyim üretim konusu sabır işidir. Hepsi aynı anda çimlenmemiş olabilir. Nemine dikkat edin ve fazla sulamayın derim. Ortam sıcaklığı 20-22 derece olmalı ve kesinlikle kurcalanmamalıdır.

Sabırlar diliyorum kolay gelsin.

cemal.S
27-12-2010, 00:22
Arkadaşlar, bir sorum var:
Bugün bir miktar mavi ladin tohumu topladım.Acaba bunları hemen ev ortamında diksek çimlenir mi bunlar ? Eğer şu sıralar mümkün değilse en uygun saklama koşulları nedir ?
E

Merhabalar!

Ortamı hazırladığınız sürece uygun zaman. Ev ortamından kastınızı pek anlamadım. Tohum saklama konusu ap ayrı bir uzmanlık alanıdır. Bana göre vakit kaybetmeyin. Soğuktan ve dondan koruyabilirseniz hemen çimlendirmeye başlayın derim.

Kolay gelsin başarılar.

odyseey1
08-01-2011, 06:18
Merhabalar!

Ortamı hazırladığınız sürece uygun zaman. Ev ortamından kastınızı pek anlamadım. Tohum saklama konusu ap ayrı bir uzmanlık alanıdır. Bana göre vakit kaybetmeyin. Soğuktan ve dondan koruyabilirseniz hemen çimlendirmeye başlayın derim.

Kolay gelsin başarılar.
Hiç başarılı olamadım ne yazık ki...
1 gün ılık suda bekletip torfa ektiğim 20 kadar tohumdan sadece bir tanesi çimlenmişti onu da kaybettim.
Üst tarafı gayet sağlıklıydı ama kök bölgesin de bir sararma oldu ve devrildi.(fungusit kullanmıstım oysa...)
Ama yılmak yok denemeye devam.

seaa
08-01-2011, 10:57
Hem aşılı mavi ladin hemde tohumdan üretilen mavi ladin piyasası yakında bitecek bu kadar ağacı kim alacak gerçekten merak ediyorum

Uysal01
08-01-2011, 16:18
Sayın Odysee1,
Ladin fidelerinizin ölmesi çok üzücü, bu durum ladin fidelerinde çok görülüyor.tohumu biraz daha fazla ekerseniz iyi olur.Bazen insan herşeyi yapsada brr şeyler eksik kalıyordur.Toprak nemi tam ayarlamamayınca kayıplar oluyor.

Uysal01
08-01-2011, 16:25
Sayın Seaa,
Piyasaya baktığınızda sıze katılmamak mümkün değil,Ladin fiyatları önümüzdeki yıllarda herhalde sedir fiyatlarına kadar düşecek,ne yazık.

odyseey1
08-01-2011, 18:16
Sayın Uysal01
Zaten bu gibi konular da pek tecrübeli değilim.Sitemiz den edindiğim bilgiler doğrultusun da denemeler yapıyorum kendimce.Umarım bir gün başarılı olurum...

seaa
09-02-2011, 17:21
Yeni Picea Pungens Hoopsi Aşılı Mavi Ladinim

191935

Douglas Fir
10-02-2011, 08:06
Harika görünüyor. Güle güle büyütün.

seaa
10-02-2011, 14:38
Buz mavisi büyüdüklerinde daha da güzel olacaklar. Teşekkür ederim sayın Douglas Fir.

sey
15-02-2011, 19:12
selamlar ben hatayda mavi ladin üretmeye gayret ediyorum acaba akdeniz iklimi ve buradaki sıcaklar şevkimi kıracak mı?

Douglas Fir
16-02-2011, 14:27
Sayın sey,

Bu biraz da rakıma bağlı. Yüksek rakımda üretim yapıyorsanız sorun yok. Ilıman iklimlerde mavi ladin üretenler genelde o bölgenin daha yüksek yerlerinde üretim yapıyorlar. En azından ben öyle biliyorum.

fidancı77
06-03-2011, 13:39
merhaba arkadaşlar, hoopsi aşı kalemi arıyorum bilgilendirirseniz sevinirim.

ozanutku
08-03-2011, 08:51
Picea Pungens "Oldenburg " rengi hoopsii kadar mavi ,en önemli özelliği formu hoopsii den daha güzel aynı tohumdan üretilen mavi ladin gibi ..Bu seneki aşıların yarısını bu türden yaptım

seaa
08-03-2011, 10:10
Bunlardan da bir tane almalıyım çok güzel formları var

ozanutku
08-03-2011, 12:02
Picea pungens "oldenburg" 'un haziran ayında yeni sürgün verdiği zamanki görüntüsü , satış fiyatları avrupada hoopsiiye göre biraz daha pahalı bir türdür

seaa
08-03-2011, 12:08
Mükemmel bir ağaçmış bu ya :)

Douglas Fir
08-03-2011, 18:31
Bu ağaçların yeni sürgün renkleri inanılmaz güzel oluyor. Aşısızlar bile bahçeyi mavi boncuk tarlasına çevirmeye yetiyor. Arkadaki doğal habitat ile oluşturdukları renk tezatı sayesinde hemen kendilerini belli ediyorlar.

Bu arada sayın ozanutku'nun aşılı mavi ladin üzerine yatırım ve üretimleri takdire değer. Tebrikler...

GAZİ0625
08-03-2011, 20:22
Evet hoopsiler çok güzel ama fiyatı bence çoook pahalı.Ben tohumdan mavi ladin yetiştiriyorum.1000 fideden en az 50-100 tanesi en az bu kalitede oluyor.Tabi tohumdan yetiştirmenin zorlukları da malum.

seaa
08-03-2011, 20:25
Artık yerli üretim hoopsilere yönümüzü çevirdik.

seaa
08-03-2011, 20:35
2 hafta önce ilk yaptığım hoopsi aşıları.

195821

195822

seaa
08-03-2011, 20:42
Birinci resimde aşı yarma aşı şeklinde o patlamak üzere diğeri yanaştırma aşısı onda da hareketlenme başladı.

ozanutku
09-03-2011, 08:05
Nezih ikinci resimdeki aşı olmayan dalı ,sürgünü kes ,

seaa
10-03-2011, 18:14
Aşıları tutturabilirsem ne mutlu bana :)

ttuzunalp
11-03-2011, 09:08
Merhaba Arkadaşlar
Balkonumda yaklaşık 7 adet hopsim var acaba balkonda büyümelerini engelleyecek bir durum var mıdır?
direk güneş ışığı almıyorlar ve aynı zamanda mayıs ayında yeni sürgün attıklarını biliyorumk doğrumudur ?yardımlarınızı rica edeceğim syg

seaa
11-03-2011, 09:12
Sayın ttuzunalp hoopsileriniz büyük saksılardamı? Hoopsi güneşli ya da yarı güneşli bir yerde bakılabilen bir ağaçtır. Nisan ayı gibi yeni sürgün verirler bildiğim kadarıyla. Önemli olan saksı ya da tüp poşetinde nasıl bir toprak kullanıyorsunuz.

sercan1969
13-03-2011, 20:07
Nasıl toprak kullanılmalıdır ?

ttuzunalp
14-03-2011, 10:22
Sayın ttuzunalp hoopsileriniz büyük saksılardamı? Hoopsi güneşli ya da yarı güneşli bir yerde bakılabilen bir ağaçtır. Nisan ayı gibi yeni sürgün verirler bildiğim kadarıyla. Önemli olan saksı ya da tüp poşetinde nasıl bir toprak kullanıyorsunuz.

Merhaba tekrar

Saksılarımı bir önceki saksılara göre 2 büyüğünü aldım iyi gelişsin diye bunun yanı sıra toprak karışımım ise şu şekilde humuslu torf+çam kabuğu parçaları+kimyasal gübre koçtaştan aldım 15/7/7 şeklinde (mavi ladin.servi,ibreliler için olan) bir avuç tan biraz az koydum.
Sizce gelişme süreci nasıl gerçekleşir. *** syg.

Douglas Fir
14-03-2011, 11:58
sayın ttuzunalp,

Kimyasal gübreyi tam dozunda gerektiği sıklıkta kullanmaya dikkat ediniz. Ne eksik, ne fazla. Gübreleri sürgün gözleri patlarken, yani bitki uyanırken vermeniz bence daha doğru olurdu. İstanbul'da da bitkilerin hala kış uykusunda olduğunu tahmin ediyorum. Kaldı ki ibreliler, yapraklı ağaçlara göre daha geç uyanıyorlar. Gübre takviyesiyle de "hoopsii"leriniz yeni saksılarını doldurmaya çalışacaktır. Kolay gelsin.

seaa
14-03-2011, 13:19
Merhaba tekrar

Saksılarımı bir önceki saksılara göre 2 büyüğünü aldım iyi gelişsin diye bunun yanı sıra toprak karışımım ise şu şekilde humuslu torf+çam kabuğu parçaları+kimyasal gübre koçtaştan aldım 15/7/7 şeklinde (mavi ladin.servi,ibreliler için olan) bir avuç tan biraz az koydum.
Sizce gelişme süreci nasıl gerçekleşir. *** syg.

Sayın ttuzunalp yazdıklarınıza göre toprak karışımınız humuslu torf +çam kabuğu parçaları. Benim şurda sakıcalı gördüğüm bir durum var humuslu torfa ya dere kumu ya da perlit malzemesi atmanız gerekirdi çünkü torf suyu çok tutar ve saksınıza perlit ve dere kumu destekli toprak karışımı koymazsanız ise toprağınız sürekli nemli kalacak ve ağacın kökleri çürüyecek ben 4 senedir bu konularla ilgilenmeme rağmen hala bu konudan dolayı ağaçlarımı kaybediyorum o yüzden bu kadar hassas davranıyorum hatta saksının dibine çakıl taşları koyunki drenajı rahat olsun toprağın. Çam kabuğu parçaları ne işlemde kullanılıyor biliyormusunuz? toprağın havalandırılmasındamı yoksa drenajındamı bu açıkçası bende soru işareti bıraktı.

İmkanınız varsa kahverengi ya da koyu kahve rengindeki orman toprağı pomza taşı ve dere kumu karışımını saksılarda kullanınız. Orman toprağı bulamıyorsanız bahçe toprağıda alabilirsiniz. Saygılarımla Nezih.

ttuzunalp
14-03-2011, 13:39
Sayın ttuzunalp yazdıklarınıza göre toprak karışımınız humuslu torf +çam kabuğu parçaları. Benim şurda sakıcalı gördüğüm bir durum var humuslu torfa ya dere kumu ya da perlit malzemesi atmanız gerekirdi çünkü torf suyu çok tutar ve saksınıza perlit ve dere kumu destekli toprak karışımı koymazsanız ise toprağınız sürekli nemli kalacak ve ağacın kökleri çürüyecek ben 4 senedir bu konularla ilgilenmeme rağmen hala bu konudan dolayı ağaçlarımı kaybediyorum o yüzden bu kadar hassas davranıyorum hatta saksının dibine çakıl taşları koyunki drenajı rahat olsun toprağın. Çam kabuğu parçaları ne işlemde kullanılıyor biliyormusunuz? toprağın havalandırılmasındamı yoksa drenajındamı bu açıkçası bende soru işareti bıraktı.

İmkanınız varsa kahverengi ya da koyu kahve rengindeki orman toprağı pomza taşı ve dere kumu karışımını saksılarda kullanınız. Orman toprağı bulamıyorsanız bahçe toprağıda alabilirsiniz. Saygılarımla Nezih.
Öncelikle değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim.
Konuyla ilgili olarak aldığım saksıların hepsinin altında en az 6 adet yerlerinden delik açtım ibreli oldukları için 10 günde bir sulama yapıyorum bunun yanısıra çam kabuklarını üst düzeye yakın yaklaşık 1 cm boyutlarda kırarak toprağa serptim amacım topreğı zenginleştirmek yaklaşık 60 litrelik toprağı hanımelimde dahil olmak üzere hepsine pay ettim ve inanın 3 gündür belim ağrıyor sanırım tekrar o toprağın altına bahçe toprağı koymak bana gelmeyeck ,şimdi çürüme olabilir dediniz içime kuşku düştü çürümeme ihtimali olmayabilirmi?
onları kaybetmek istemiyorum. Bu arada güberyi tek bitkiye 35 gr olarak verin diyor bir avuç 50 gr olduğuna göre 1 avuçtan biraz az döktüm hepsine sizce torflu toprak kullandığımdan dolayı 20 günde bir sulama yapmam daha mı doğru olur?
Bilgi paylaşan tüm dostlara Saygıalrımla...

Douglas Fir
14-03-2011, 13:52
Perlit konusuna ben de katılıyorum. Ancak ağaç kabukları zamanla ufanıp toprağa karışana kadar daha iyi drenaja yardımcı olacaktır. Ancak fazla sulamadan yine de kaçının. Saksıda bitki yetiştirirken bu konu daha da öne çıkıyor. Sıcaklığı, nemi, buharlaşmayı iyi takip edip düzenli su verilmeli. Bitki istedikçe yüzey toprağının altını iyi kontrol ederek su verilmeli. Zaten ibreliler çok su isteyen bitkiler değillerdir. Gübre verdiğinizde sulama düzenine daha da dikkat edilmeli ki gübre bitki yakmasın hatta gübreyi daha da etkili hale getirsin. O nedenle gübre için erken demiştim. Saksıda bitki bakarken bunlar daha da önem kazanıyor. Bahçe toprağında bakmak daha kolay. Ölçüyü biraz kaçırsanız toprak onu tolare edebiliyor. Kolay gelsin.

ttuzunalp
14-03-2011, 14:16
Perlit konusuna ben de katılıyorum. Ancak ağaç kabukları zamanla ufanıp toprağa karışana kadar daha iyi drenaja yardımcı olacaktır. Ancak fazla sulamadan yine de kaçının. Saksıda bitki yetiştirirken bu konu daha da öne çıkıyor. Sıcaklığı, nemi, buharlaşmayı iyi takip edip düzenli su verilmeli. Bitki istedikçe yüzey toprağının altını iyi kontrol ederek su verilmeli. Zaten ibreliler çok su isteyen bitkiler değillerdir. Gübre verdiğinizde sulama düzenine daha da dikkat edilmeli ki gübre bitki yakmasın hatta gübreyi daha da etkili hale getirsin. O nedenle gübre için erken demiştim. Saksıda bitki bakarken bunlar daha da önem kazanıyor. Bahçe toprağında bakmak daha kolay. Ölçüyü biraz kaçırsanız toprak onu tolare edebiliyor. Kolay gelsin.

Bu durumda toprakları yeniden kaldırıp gebze tarafında dışarıda bulunan kırmızı topraktan alıp humuslu torfun en altına mı koymalıyım? Bana saksıları yeniden değiştirme yolu göründü tüm doğa dostlarına sevgiler saygılar...

seaa
14-03-2011, 16:13
Humuslu torf ve kırmızı toprağı birbirine karıştırın ilaveten dere kumuda ekleyin karışıma.

Douglas Fir
14-03-2011, 16:24
Toprak karışımınız kötü değil eksik. İdealden biraz daha eksik. Bence hiç ellemeyin. Bitki köklerinine de zarar verebilirsiniz.

athena -asena
15-03-2011, 18:06
bugün bende batı ladine aşı yaptım , bakalım 4 adet aşıdan kaç tane tutturabilecem .

batı ladinleri,

athena -asena
15-03-2011, 18:08
bunlarda aşı yapılmış halleri ,

seaa
15-03-2011, 18:44
Sıcak ortamda durmaları lazım fıs fıs la sulama yapın 1,5 ay sonra belli olacak tutup tutmadıkları.

sercan1969
15-03-2011, 20:11
iki yaşlı aşılı mavi ladinlerimin saksıları ufak olduğu için değiştirdim.Yanlarında hediye olarak gelen toros sediri ve göknarında büyük saksılara aldım.Dikkatimi çeken aşılı mavi ladinlerin dışındakilen kökleri toprağı tamamen sarmıştı.Mavi ladinleri ise toprağını dağıtmadan çıkartmak için epey zorlandım.Mavi ladinler hep böyle nazlı mı yetişirler?

seaa
15-03-2011, 20:27
Toprak karışımın nelerden oluşuyor? Saksıların dibine çakıl taşı yerleştirdinmi?

athena -asena
15-03-2011, 22:07
Sıcak ortamda durmaları lazım fıs fıs la sulama yapın 1,5 ay sonra belli olacak tutup tutmadıkları.

sayın seaa ; teşekkürler . şuan sıcak ortamda bulunuyorlar . sulamayı da dediğiniz gibi fısfısla kaç günde bir yapmamız lazım .

seaa
16-03-2011, 08:24
Sulamayı günde 3-4 kez yaparsanız çünkü nemli ortamda bulunmaları lazım aslında belli nem derecesi var aşılamada. Nem ölçer cihaz alıp onu kullanmak lazım ben bundan sonraki aşılamalarda o cihazıda kullanacağım sera ortamını evde uygulamak zor olsada.

sercan1969
16-03-2011, 08:54
Dere kenarından aldığım milli toprak ve iyi yanmış keçi gübresinden oluşuyor....
dibine çakıl koymadım ama suladığımda su fazla durmadan drene oluyor....

ttuzunalp
24-03-2011, 13:51
Merhaba Arkadaşlar

Bahçemin kıyısına ektiğim mavi ladin glauca cinsi fidanlarım şimdi aldığım habere göre kurumuş üzüntümü anlatamam acaba rüzgardan dolayı mı kurumuştur? ektiğim yer yol kıyısı denize 150 metre 100 metre yanından çay akıyor ektiğim fidanın boyu yaklaşık 50 cm di sizce neden kurumuş olabilir?acaba yenisini mi alıp dikmeliyim? Ben yanlarına doğru dalları olduğu için ona göre bir peyzaj düşünmüştüm bahçe için şimdi sıfırdan başlamalıyım sizce aynı görüntüye yakın rüzgara dayanıklı başka ne ekebilirim yer olarak çanakkale biga yardımlarınızı rica edeceğim.

Saygılarımla...

seaa
24-03-2011, 21:23
Çok üzüldüm sayın ttuzunalp kurumasına birçok sebep yol açmış olabilir mesala yerini sevmemiş olabilir, iklime adapte olamamıştır vs... Toprak çok önemli bu ağaçlarda gerçekten, dün Ankara'da Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolu Genel Müdürlüğü'nün bir avm de sergisi vardı şansıma orda çalışan üst düzey bürokratlarla bu konuları zamanım az olmasına rağmen bir kez daha görüştüm ağaç yetiştirme konusu da dahil olmak üzere.

seaa
24-03-2011, 21:24
Bu arada aşılarım patlamak üzere :)