PDA

View Full Version : Buz Çiçeği (Mesembryanthemum)

crazzy_17
04-04-2008, 18:31
bana buz çiçeği hakkınd ayardım edebilirmisiniz bu konuyla ilgili yardıma ihtiyacım var slayt sunumu yapıcam
bulduğum bilgiler sadece bunlar daha başka ne yapabilirim

Bitkiler Alemi (Plantea)
Alt Alem Trachebionta
Üst Şube Spermatophyta
Şube Magnoliophyta
Sınıf Mognaliopsida
Alt sınıf Caryophyllidae
Takım Caryophyllales
Familya Aizoaceae
Botanik Adı Mesembryanthemum crystallinum
Synonim Adı
Türkçe Adı Buz Çiçeği

Toprak örtücü olarak kullanılabilen bol çiçekli,etli yapıya sahip bitkilerdir.
Yapraklar etli dikenli görünümde,ince yapılı yeşil renklidir.Etli yaprakları üzerlerinde buz kırıntıları varmış gibi parlar.
Çiçekleri beyaz renklidir.Haziran-Ekim arasında çiçeklenirler
Tohumları Mart ayında sıcak bir yerde çimlendirilir. Fideler Mayıs’ta bahçeye dikilir.
Bol ışıkta çiçek verimi artar.Çiçekleri gölgede açamaz.
Toprağı kumlu yerlerde yetişir.
Çelik ve ayırma ile üretilirler.

bunun dışında fotoğraflar buldum bundan sonra yapabileceğim neler olabilir

limon
13-06-2008, 13:21
Bu bahar tohumlarını ektim. Bu güzel rengarenk çiçekler daha önce nasıl dikkatimi çekmemiş anlamıyorum. Hem yetiştirmesi çok kolay, hem bir ufacık paketten dünya kadar bitki çıkıyor, hem ucuz... O kadar çok fide çıktı ki hemen her saksıya ve yere diktim. İyiki de dikmişim, her gün değişik renklerde onlarca çiçek açıyor. Bendeki diğer Buz Çİçeği fotoğraflarını daha önce eklemiştim ama o türün çiçekleri küçük oluyor, çiçeğinden çok yaprakları ve sarkan formu için dikiyorum. Bu türün çiçek çapları eğer yerinden memnunda 7-8 cm. kadar büyüyor. Eğer kurak bir alana diktiyseniz daha küçük açıyor. Çok kanaatkar bir bitki. Kolay yetişen bitkileri seviyorum.
40529

limon
13-06-2008, 13:23
Bu bugün en çok çiçeklenen saksının fotoğrafı, bitki boyu çok küçük ama boyundan büyük çiçek açmış. Diğer saksılardakilerin yeşil kısımları güzel gelişti, sonra da onların fotoğraflarını ekleyeceğim. Bugünün en renklisi buydu :)

abk
13-06-2008, 13:56
Ben yetiştirmeyi beceremedim bu çiçeği.:(

Arzu Kasapoğlu
13-06-2008, 14:07
Bendeki tür akşamları kapanıyor. Hatta akşamı bile beklemiyor :)

limon
13-06-2008, 14:24
Evet akşam üstüne doğru kapanıyor. :)

Beğenmenize sevindim arkadaşlar sağolun :) abk, aslında çok kolay yetişiyor ama dün birisinden daha duydum yaşatamadığını. Tam güneşi sevdiğini o yüzden yaşatamadığını söyledi ama benimkiler her köşede yaşıyorlar. Gölgede, yarı gölgede, tam güneşte...
Hatta o kadar fazladı ki fideler dikmekten sıkılınca bahçe dışındaki kum tepesine de diktim, belki zamanla sarar diye düşündüm... Ordakiler saksıdakilere göre3 daha küçük açıyorlar ama yaşıyorlar :)

abk
13-06-2008, 14:27
Limon, ben iki yıldır deniyorum, yok beceremedim. Belki de fazla suluyorumdur.

limon
13-06-2008, 23:40
Hemen her gün çok değişik renklerde açıyor. Arada fotoğraflarım, benim gibi siz de şaşırın :)

papatyam
14-06-2008, 08:42
Ben de Tarım Tedarik ten almıştım henüz çiçeklenmedi beklemedeyim :)

Nihal
14-06-2008, 13:49
Sevgili Limon bizdede böyle bir Mesembryanthemum var.İnternette bu da buz çiçeği diye geçiyor ama sanırım bu buz çiçeği değil.Zaten sizinkilerin yaprakları farklı sanırım.

limon
14-06-2008, 16:06
Nihal Hanım bu farklı. Bir kaç çeşit Buz Çiçeği var. Bunun yaprakları daha büyük ve etli, sulu. Yaprakları sanki buzluktan yeni çıkmış gibi duruyor. Bakın bu yeni fotoğraflarda daha belli olacak. Ayrıca bunun çiçekleri sizin eklediğiniz fotoğraftakinden daha büyük. Bugünkü güzeller de bunlar :)

40676

40677

40678

40679

limon
14-06-2008, 16:08
Hiç bir renk diğeriyle aynı değil. Renklerin cümbüşü acaip mutlu ediyor beni.

limon
14-06-2008, 16:44
Bunlar da bendeki diğer tür. Bu da çok arsız... Alttakini ağacın altına öylesine dikmiştim. Kışı da orda geçirdi. Oldukça keyifli.
40697

40698

Nihal
14-06-2008, 18:57
Son eklediğiniz resimdekilerden bende de var ama sizinki kadar keyifli değiller.Tek tük minik pembe çiçekler açıyorlar.Benim ki direk güneş gören bir yerde ,sanırım sizinki biraz gölgeye dikilmiş.Acaba bende mi gölgeye alsam?

limon
15-06-2008, 00:32
Saksıdakiler hemen hemen tüm gün güneşteler. Suyunu bol verince yaprakları daha bir keyifleniyor.

powered
15-06-2008, 17:01
Bende buz çiçeği tohumları ektim bol miktarda ektim neredeyse hiç fire vermeden hepsi çıktı ama işin ilginç tarafı 2 cm büyüdüler sonra niye ise kırılıyorlar kırılmada değil de tam toprak boğazından incelip yatıyor toprağın ustune bir müddet sonrada ölüyor şüphelendiğim nokta çok su veriyor olabilirim toprak üstü her kuruduğunda suluyorum. Suyu kesicem birde bu şeklde durumlarını kontrol edicem.

limon
15-06-2008, 23:18
Fideler çok sıkışık değiller değil mi? Sıkışık olanlar pek keyifli değiller, ayırıp diktiğim fideler çok daha geliştiler. Gözlemlerime göre, suyunu bol tutunca bitkinin yeşil kısmı daha çok gelişiyor, az su verince ise yeşil kısmı yok denecek kadar az ama bol çiçekli oluyor. Çok kırılgan yaprakları var.

powered
15-06-2008, 23:41
Fideler çok sıkışık değil kanımca ziraatte satılan fidelikler var ya onlara diktim köklenene kadar. Her gözde 3 tane falan var ama birbirlerini şu an pek rahatsız etmiyorlar.

abk
16-06-2008, 09:57
[QUOTE=powered;248869 tam toprak boğazından incelip yatıyor toprağın ustune bir müddet sonrada ölüyor .[/QUOTE]

İşte bu tam da benim yaşadığım sorun.

çiçeksever
16-06-2008, 14:44
Nihal Hanım bu farklı. Bir kaç çeşit Buz Çiçeği var. Bunun yaprakları daha büyük ve etli, sulu. Yaprakları sanki buzluktan yeni çıkmış gibi duruyor. Bakın bu yeni fotoğraflarda daha belli olacak. Ayrıca bunun çiçekleri sizin eklediğiniz fotoğraftakinden daha büyük. Bugünkü güzeller de bunlar :)

40676

40677

40678

40679

limon seninkilerin yaprakları aynısafa (portakal nergisi) ne benziyor.Bodrum papatyası da olabilir.Geçen sene bu çiçekten bende de vardı.Nihalinkilere benziyordu.

limon
16-06-2008, 21:08
Yok değil. Aynısafa da var bende. Onun yaprakları daha sert ve susuz. Bunun yaprakları sulu ve çok kırılgan. Ve üzerinde buz billurları var gibi duruyor. Aynısafa da açmak üzere açınca eklerim farkı farketmek için :) Aslında bu çiçeğin yaprakları pek büyük olmuyordu ama yerini sevenler çok coştular.

powered
16-06-2008, 21:50
Sayın abk sizde aynı sorunu yaşıyorsunuz değil mi tam toprak boğazından incelip birden yatıyor ve ölüyor fideler ben bunun yüksek olasılıkla fazla sulamadan olduğunu sanıyorum biraz kuru bırakmak gerekiyor fideleri kurudukça sulamak lazım eğer torfa diktiysen bu sorun yaşanıyor torf çok fazla nem tutuyor bu çiçek ise nemi o kadar fazlaca sevmiyor.

Kiraz
16-06-2008, 21:52
Arkadaşlar, buz çiçeklerinde bu kadar güzel türler olduğunu bilmiyordum.
Bende az çiçekli (Limon'un son eklediği) türden var. Geçen sene yan bahçedeki setlere bir kaç tane dikmiştim, yaz sonunda inanılmaz büyüdüler ve duvarlardan sarktılar. Hatta lavantaların, ardıçların dallarına girdiler.
Kışın üstteki yapraklar donup kötü olduğu için dipten budadım ama yine coştular ve sarkmaya başladılar. Benim diktiğim yer pek güneş almıyor, bu sene hiç sulamadım, yağan yağmurla idare ettiler ama yine de yapraklar çok büyük ve yeşil. Güneş alan başka bir bölgeye diktiğim kökler ise sulanmadığından çok gelişmediler ve yapraklar küçük ve soluk ama daha çiçekli.
Seneye diğer türleri edinmek şart oldu.

powered
17-06-2008, 01:23
Sakınan göze çöp batar derler ya, tam durumu anlatan bir söz sanırım bazı çiçekler ilgiyi pek sevmiyor rahat ve kendi haline bırakmak gerekiyor. Aman susuz kaldılar su ver, aman vitaminsiz kaldılar gübre ver, aman acaba yeterli ışık almıyormu yerini değiştir. Bebek gibi nerdeyse mama vericez ama sonuç fiyasko oluyor yüz güldürmüyor. Nurbahar hanım hiç su vermedim yağmurla idare ettiler diyor dolayısıyle gübrede vermemiş oluyor ama Çiçek lavantlara, ardıçlara tırmanıyor. Maşallah.

Kiraz
17-06-2008, 09:52
Aynen dediğiniz gibi Powered. Hiç sulamadım, gübre vermedim. Çok az güneş,çok fazla rüzgar alıyorlar. Çıplak toprağı örtsün diye dikmiştim ama diğer bitkileri taciz ediyor. Ama ben onun böyle çılgın büyüyüp çirkin duvarlardan aşağıya sarkmasından memnunum.
Bezelye çiçeklerimin özenle baktıklarımdan hiçbiri açmadı, sadece şakayığın altına saklandığı için çok geç gördüğüm bir tanesi açtı.

Bunların hepsi kış sonu kökünden budanmıştı.

40865

40866

40867

40868

limon
17-06-2008, 11:21
Ben de bahar başı dipten buduyorum. Ağacın altındaki kışı donmadan atlattı. Kum tepesine diktiklerim kışın donmuşlardı ama pek gözönünde olmadıklarından onları budamayı unutmuştum. Sulamayı da unutuyorum. Şu anda onlar da keyiflendiler. Ama bir konuya dikkat çekmek gerek. Yerde olanları sulamayı unutsak ta yaşıyorlar da saksıdakileri sulamak şart. Onlar çok susuz kalınca renkleri soluyor ve yaprakları çok ufak kalıyor. Güzel bir toprağa diktikten sonra gübreye ihtiyaç duymuyor. Yalnız torfa dikmeyin, torfu yarı yarıya toprakla karıştırın. Torf tohum ekmek için ideal ancak bitkiler için çok hafif kalıyor, bitkilerin köklerini kavramıyor.

Kiraz
17-06-2008, 12:53
Haklısın Sevgili Limon, saksıda olunca sulamak gerekiyor.

abk
19-06-2008, 10:59
İki ay kadar önce bir saksıya serptiğim buz çiçeği tohumları bir türlü çimlenmemişti. Ben de aynı saksına ipek çiçeği ekmiştim. Dün sularken baktım ki, ipek çiçeklerinin arasında minicik minicik buz çiçekleri var. Umarım bu kez çürütöeden büyütürüm.

seleste
19-06-2008, 22:55
Sayın Limon,

Buz çiçekleriniz ne güzel. Güle güle büyütün. Ben de baharda tohumdan ektim, bahçe toprağına geçirdiklerim de var, saksıda bıraktığım şu iki tanesi sanırım sizin ektiğiniz tohumlardan. Henüz çiçek açan yok.Sizinkiler kaç cm yükselince çiçek açtılar ?

41129

seleste
19-06-2008, 23:08
Bir de Antalya'da bir restoranın bahçesinden kırıp getirdiğim bir tür var. Bunun kırmızı küçük çiçekleri var ve yayılıyor.

41137

limon
20-06-2008, 00:08
Seleste üstteki fotoğraftakileri İpek Çiçeği fidelerine benzettim. Alttakiler de Buz Çiçeği'nin bir türü.

seleste
20-06-2008, 23:32
İpek çiçeği değil limon. Bende o türün de birkaç çeşidi var. Tohumları Tekpa'dan 1 95ytl ye almıştım ve üstünde tıpkı sizinkiler gibi bir fotoğrafı vardı. ( Powered'ın avatarındaki fotoğraf) Sabırsızlıkla bekliyorum açmalarını.

limon
24-06-2008, 11:53
Çoğu birden bozuldu. Yaprakları sanki çiğnenmiş gibi olup pörsüyor ve ölüyor.
Arsız dedik ama bu da nazlı çıktı galiba :) Yalnız bu saksıdakiler çok keyifli. İki-üç kök ama koca saksının yarısını doldurdular. Çok dallanıp budaklandılar. İnşallah bunlar da bozulmazlar. Direkt güneşi sevdiğini söylediler ben de tam gün güneş alan bir köşeye aldım. Sanki daha çok açmaya başladı ama gölgedeyken daha büyük çiçek açıyordu.
41540

limon
21-07-2008, 16:45
Yukardaki fotoğraftaki Buz Çiçeklerinin hepsi bozuldu. Çok dayanıklı bir bitki değil sanıyorum.
Çiçek renkleri çok güzellerdi fakat uzun süreli olmadı.

Bu tür Buz çiçeklerim ise çok keyifliler. Dallarını kırıp kırıp saksılara öylece dikiyorum, hemen hepsi tutuyor. Şu sıralar bol çiçekteler. Çiçekleri küçük ama bol açtığından çok güzel görünüyorlar bence. Arıdan korkanlar için uyarayım; çiçeklerine arılar çok geliyorlar.
43541

Kiraz
21-07-2008, 17:43
Limon, buz çiçeğine üzüldüm, nazarım değimiştir.
Diğerleri bende de çok mutlu, duvarlardan sarkıyor.

neconeco
21-07-2008, 20:41
selam arkaaşlar iki saksı buz çiçeği de bende var fakat fazla işık görmedği için yaprak araları uzun oluyor iç mekanda işıklandırma yapsam olurmu acaba. saygılarımla

limon
21-07-2008, 21:46
Sevgili Nurbahar, bizlerin nazarı değmez :) O çiçek galiba bahar aylarında açıp yaz sıcağı başlayınca ölüyor. Ona benzeyen fosforlu pembe açan duvarlandan sarkan bir tür var ya baharda açıp yazın açmayan, galiba o türe daha yakın.

Karışık bir yazı yazmışım ama anlaşılmazsam daha ayrıntılı yazarım. :)

Kiraz
22-07-2008, 15:46
imon, sanırım acem halısından bahsediyorsun, benim bahçemdeki fotoğraflara eklemiştim. Çiçekleri çok benziyor ama yaprakları farklı.
Ben, sendeki buz çiçeğinin çok yıllık olduğunu düşünmüştüm, yanılıyor muyum?

limon
22-07-2008, 15:54
Öldüğü için bu sorunun cevabını vereyemeceğim :)

Kiraz
22-07-2008, 15:58
Ben de seninkilerden heveslenip tohum almıştım. Zamansız olmasına rağmen, sabredemeyip az miktarını ektim. Bakalım ne olacaklar? Bu güzel çiçeğin bütün yaz açacağını hayal etmiştim.

Nariel
25-07-2008, 12:57
Mersin'deki bir kaldırımın ortasındaki palmiyenin dibini sarmış buz çiçeğinden bir dal kopardım, ikiye böldüm ve diktim. Umarım gelişir.

43714

cemo
25-07-2008, 14:05
Sevgili Nariel,ben de sarı açan buz çiçeğimden bir dal kırmıştım.bugün dikeceğim.(hemde aynı fıstık kutusuna:p)Merak etme arsız bir çiçek, tutuyor hemen.

Nariel
25-07-2008, 14:23
Sayın cemo, sarısı nasıl bu çiçeğin? Bende bu fıstık kutularından birkaç tane daha vardı, çok sevimliler ;) Ayrıca çok güzel köklendirme ortamı oluyorlar, birkaç bitkinin daha çeliklerini bu kutulara diktim.
Buz çiçeğine çok arı gelir dendi, ben arıdan inanılmaz derecede korkarım, uçma-hareket etme şekilleri beni ürkütüyor ama bu sene ortalıkta hiç arı göremediğimden, geçen gün balkondan su içen bir eşekarısını gördüğümde çok sevinmiştim..

cemo
25-07-2008, 16:59
sevgli Nariel,sizdeki kırmızının sarısı.2 renk var bende sarı ve kırmızı.Gayet canlı şekilde büyümeye devam ediyorlar.resim ekledim ancak çiçeği yakından çekmemişim.Daha sonra yakın plan çekerim.

Baldaş
10-08-2008, 17:45
Bu da benim buz çiçeğim gündüz küçük kırmızı çiçeklerini açıyor fakat akşama doğru kapatıyor. Yağmuru çok seviyor altta kalan dallarını böyle sarkıtıp havalandırmazsam çürüme oluyor onun için biraz dağınık. :) Gece çekildiği için çok iyi alamadım

ventura
25-08-2008, 11:39
buda benımkıler.. http://img202.yukle.tc/thumbs/2802ABCD0003.JPG (http://img202.yukle.tc/image.php?id=2802ABCD0003.JPG)

Nihal
25-08-2008, 18:53
Sevgili Baldaş maşallah çok güzel görünüyor.
2-3 hafta önce buz çiçeğimden 5 dal koparıp dikmiştim.Hepsi hala yemyeşil ama hiç uzamıyorlar.Hatta üzerlerindeki çiçekler bile açtı ama.Acaba bir problem mi var?

draco
09-09-2008, 20:48
Buz çiçeklerim bu sene çiçek açmadı ve sapları gitgide kurumaya başladı. Yaprakları hala sulu şekilde ama bitki gitgide daha zayıflıyor. Kışı zor çıkarır gibi geliyor. Ne yapabilirim?

limon
09-09-2008, 22:24
Draco, Buz Çiçeğiniz, 56 nolu mesajdakiyle aynıysa şayet, Sertleşmeye başlayan dalları kesip, 10-15 cm'lik çelikler hazırlayıp saksılara dikebilirsiniz. Ana bitki de kalsın, budayınca ve sulamasına dikkat ettikçe, dipten bolca yeni sürgünler verecektir. Ben, ana bitki kartlaşınca sert bir budama yapıyorum. Kısa sürede yeniden uzayıp, yapraklanmaya başlıyor. Şu anda bir bitkim bu durumda. Uygulamayı fotoğraflayıp paylaşamaya çalışıcam. Kolay gelsin.

ardabora
16-09-2008, 14:44
Ben de minik bir fide koparmıştım bir yerlerden ve hemen tuttu.Yaprakları de gittikçe büyüyor..

limon
05-12-2008, 14:33
Geçen bahar, saksıdaki çiçekten kopardığım bir iki dalı Çam ağaçlarının altındaki kum tepesine dikmiştim. Zemini tamamen kaplamaya başladılar ve yaprakları inanılmaz derecede büyüdü. Normalde saksılarımdaki Buz Çiçeklerimin yaprakları da normaline göre büyük olurdu ama bu yerdekiler beni çok şaşırttılar.

Tüm zemini kapladılar;
54954
Çok keyifliler, ağaç altında olduğundan kışları donmadan sorunsuz geçiriyorlar.

54955
Normal büyüklükte yaprak ile dev yaprak arasındaki fark;
54956

kaktüs
28-04-2009, 14:42
sevgli Nariel,sizdeki kırmızının sarısı.2 renk var bende sarı ve kırmızı.Gayet canlı şekilde büyümeye devam ediyorlar.resim ekledim ancak çiçeği yakından çekmemişim.Daha sonra yakın plan çekerim.

Bu çiçeğin sarısını hiç görmedim. Hep pembe görürüm etrafta. Tüm yaz açıyor mu çiçek yoksa baharda çiçeklenip yaz boyu yeşil kalmaya mı devam ediyor?

neconeco
30-04-2009, 00:49
Selamlar. 2 saksı var bende uzayan dalları budayın yapraklar küçülür.

birde ışık ile alakalı

perilimerili
06-05-2009, 10:30
Ben de bu çiçekleri yol kenarlarında hep görürüm ve çok severim. Dün baktım bizim mahallede bir kaldırım dibine ekmişler hemen tırım tırım kökü gelen bir tane aradım. Çok kuvvetliler, şimdi neden eğimli yerlerde şevlerin arasına diktiklerini anladım; tutuculuk yapıyordur. Bir tanesi köküyle geldi; epey uzun kökleri. iki tanesi ise köksüz bugün onları bir saksıya dikmeyi istiyorum. Benimki tam olarak şu tür:

http://img22.imageshack.us/img22/7262/acem20halisi20mesembrya.jpg

acemi_bahcevan
11-06-2009, 12:48
Bu bahar tohumlarını ektim. Bu güzel rengarenk çiçekler daha önce nasıl dikkatimi çekmemiş anlamıyorum. Hem yetiştirmesi çok kolay, hem bir ufacık paketten dünya kadar bitki çıkıyor, hem ucuz... O kadar çok fide çıktı ki hemen her saksıya ve yere diktim. İyiki de dikmişim, her gün değişik renklerde onlarca çiçek açıyor. Bendeki diğer Buz Çİçeği fotoğraflarını daha önce eklemiştim ama o türün çiçekleri küçük oluyor, çiçeğinden çok yaprakları ve sarkan formu için dikiyorum. Bu türün çiçek çapları eğer yerinden memnunda 7-8 cm. kadar büyüyor. Eğer kurak bir alana diktiyseniz daha küçük açıyor. Çok kanaatkar bir bitki. Kolay yetişen bitkileri seviyorum.
40529

Merhaba,

Buz çiçeği rüzgara dayanıklı mıdır? Bir de tohum alsam şu anda da ekebilir miyim? Yoksa çok mu geç kaldım? Teşekkür ederim.

ardabora
14-06-2009, 14:42
BU RESİMDEKİ (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=286879&postcount=60) buzçiçeğim,kışı dışarıda geçirdi, yaprakları dondu, çürüdü ama yine yeşerdi,bu sefer daha büyük bir saksıya,petunyalarla birlikte diktim,gelişimi iyi...

tolgahann
14-06-2009, 15:18
Bunlarda benim buz çiçeklerim.Bütün kışı dışarıda geçirdiler.Arada yapraklarına su tutuyorum.Hallerinden memnunlar.

Fatih
22-07-2009, 09:59
Buz çiçeğim.Yolda kopmuş bir şekilde bulmuştum ve herkes üsütüne basılıyordu.Yerden aldım evede bir gün suda beklettim ve diktim.Şimdi onlarda yaptığım iyiliğe karşılık veriyorlar.Ben onları yaşama bağladım,onlarda beni sevindirdi.

sakagun
22-07-2009, 11:40
Bu da benim buz çiçeğim.

papatya367
29-07-2009, 16:26
Arkadaşlar buz çiçeği kışın içeri alınmalı mı yoksa dışarıda mı kalmalı?

Arzu Kasapoğlu
29-07-2009, 16:37
İçeri almanıza gerek yok, kışı rahatlıkla dışarıda geçirebiliyor.

gilan
30-07-2009, 12:09
Ben geçen gün Ankara'da bir bahçede yeni dikilmediği belli olan bir buz çiçeği gördüm. Burada bile atlatabiliyor demekki kışı.

begonvil 14
30-07-2009, 13:19
Buz çiçeği almak için geç mi kaldım?

limon
30-07-2009, 16:05
Üstteki türünü soruyorsanız her mevsim dikilebilir. Dalının toprağa değmesi yeterlidir köklenmesi için.

İlk mesajdaki türü soruyorsanız, tohumunu veya fidesini ekmek-dikmek için gelecek baharı beklemelisiniz.

begonvil 14
30-07-2009, 16:35
Sevgili Sakagunun buz çiçeğinden almak istiyorum. Mevsimlik zannedip almaktan vazgeçmiştim. Çok sevindim. Hemen çiçekçiye gideyim.

papatya367
31-07-2009, 23:13
Çok sağolun Arzu hanım. Dışarıda donar diye korkuyodum. Bu da benim yeni ektiğim buz çiçeğim

imiathiel
19-09-2009, 12:40
Merhaba
Ben de buz çiçeği tohumları almıştım Vilmorin marka.
Çimlenince aynı sorunu yaşıyorum. Uzuyorlar azıcık, sonra toprağın üstüne yatıveriyorlar.
Neden olduğu hakkında bir fikriniz var mı? Sulamasını sadece fısfısla yapıyorum arada bir, tamamen de kurumuyor.

imiathiel
20-09-2009, 23:30
sevgili limon un yorumlarını okuyunca şimdi daha iyi anlıyorum. belki torfa ektim diye büküyorlar boyunlarını.. başka toprak bulup ona ekmeyi deneyeyim bir de. yazık yerle yeksan oluyor minicik bedenleri..

ayşe gül
29-09-2009, 00:13
buda benimki;)

ayşe gül
29-09-2009, 00:36
devamı:)

imiathiel
29-09-2009, 12:31
Çiçekleri çok güzel ama yaprakları ayrı bir güzel..
Tohumdan mı yetiştirdiniz, satın mı aldınız acaba?

ayşe gül
29-09-2009, 12:45
Çiçekleri çok güzel ama yaprakları ayrı bir güzel..
Tohumdan mı yetiştirdiniz, satın mı aldınız acaba?

_merhaba imiathiel
ben çelikten diktim:)

imiathiel
29-09-2009, 16:29
Ben ilk sayfalardaki türüne de bayılıyorum ama bu da
çok güzel. Çelik ya da fide bulsam keşke, bakınca içim ferahlıyor.

ayşe gül
19-10-2009, 21:34
benim buz çiçeğimin üzeri tohum doldu
siyahlaşıncamı toplayacağız ilk defa buz çiçeğim oldu bilgim yok:)

ayşe gül
20-10-2009, 22:29
yabancı bir sitede gördüğüm buz çiçeğine bakarmısınız...

ayşe gül
22-10-2009, 12:20
devamı:)

çok hızlı büyüyolar bunun ilkbaharını düşünemiyorum:)

imiathiel
24-10-2009, 15:15
Ben de bir apartmanın bahçe duvarından yola sarkan buz çiçeklerinden 3 çelik aldım geçen gün. Meğer gizli gizli tomurcukları varmış. Bugün bir baktım pembe pembe açmışlar :D
İnşallah güzel tutarlar!

limon
24-10-2009, 18:19
Toprağa dalının ucu değse köklenip tutar merak etmeyin. :)

Ayşegül Hanım, Fethiye'de de ayak basılmayan oldukça büyük bir alana yer örtücü olarak Buz Çiçeği kullanmışlardı. Çok ta güzel duruyorlar bence.

4 yıl önce çam ağaçlarının altına, kuma bir dal olarak diktiğim Buz Çiçeği, bulunduğu bölümü tamamen kaplamış durumda. Hiç sulamıyorum, hiç bakım yapmıyorum. Ağır bir bitki olduğu için sanıyorum, kapladığı bölümde yabani otların çıkmasına da engel oluyor.

imiathiel
24-10-2009, 20:43
Güzeller çok :)
Aslında dediğim gibi benim favorim buz çiçeğinin sizin daha önce ektiğiniz renklerde ve cinste olanı.. Ama mevsimi değil demiştiniz, bekliyorum :D

güldeste-
26-12-2009, 12:59
Mevsimi değil :( biliyorum ama buğünkü havayı görünce kendimi balkona attım, elimde makas buzçiçeğimi budadım:( ne yaptım ben:o

tiya
26-12-2009, 18:26
Saksıda iki dal buz çiçeğim var. Güvercinler didikleyip duruyor zavallıyı. Güvercinlere iyi gelen bir özelliği mi var bu çiçeğin?

sevim.K
07-02-2010, 19:16
Benim buz çiçeğim kış boyu yemyeşil kaldı. Her mevsim çiçeği demek gerekiyor sanırım adına:)

k_donmez
07-02-2010, 20:16
Bahçede bir çok yerde kullanmıştım. Bazı yerlerde örtücü, bazı yerlerde ise sarkıcı tarzda değerlendirdim. Ancak Ankara'nın son soğuklarında perişan oldular. Çoğunu kaybettim. Kalanların da yaşayıp yaşamayacağından emin değilim. Artık bahçemde bulundurmam.

ilksenozturk
10-02-2010, 09:34
ben geçen yıl çelik olarak diktiğim ve neredeyse saksıyı kaplamış haldeki buz çiçeklerimi bu soğuklarda kaybettim.

Ceren03
18-02-2010, 18:20
Herkese merhaba,
Ben de bir balkondan koparttığım buz çiçeğini -sadece 1ufak gövde- hem de kökünden kopartamamıştım; üstten koparttım. Koydum bir bardağa köklendi birkaç günde. O bardaktayken bile çiçek açmıştı şirinem, köklenince diktim hemen saksıya. Önce bir gelişim yoktu ama Antalya geçen 2 hafta biraz serindi her zamankine göre. Dikkat ettim soğuk günlerde büyüdü ve yayıldı. Soğuğu sevmiyor yazılmış önceki yorumlarda ama benimkinin türü mü farklı acaba ?? Resmini en geçe pazara kadar koyacağım -pillerim arızalı da :)

k_donmez
18-02-2010, 18:31
Sayın Ceren03,
Buz çiçeği çok sıcağı da, Ankara'daki gibi çok soğuğu da sevmiyor. Antalya'daki soğuk günler Ankara'nın sonbaharı gibidir. Bu yüzden buz çiçeği daha çok gelişir, daha diri durur. Etli yaprak yapısından dolayı şiddetli soğukta yapraklar donarak ölüyor. Antalya'da hiç korkmadan yetiştirebilirsiniz.

güldeste-
03-03-2010, 20:05
Buz çiçeklerim artık yok :(

Zühre Demir
24-03-2010, 22:35
Yeni buz çiçekleri fotoğrafları yükleyin de gözlerim şenlensin. :( Ben hala hiçbir park veya bahçede göremedim buz çiçeğinden. Görür görmez saldıracağım, yürürken gözlerim hep etrafta, ama yok işte yok, bulamıyorum.

demys
05-04-2010, 13:58
4 gün önce diktiğim buz çiçekleri çimlendi. bu kadar kısa sürede çıkması beni çok şaşırttı. ama üzerini sera ile kapatıp sıcak bir yerde beklettim:p

sındırgılı
06-04-2010, 21:55
Benimde, Adadaki buz çiçeklerim artık yok.Korumalı yerde saksının içindekileri köklendirip, ölenlerin yerlerine dikmeli..Geçen sene hiç bir şey olmamıştı..Duvarı çok güzel örmüştü..Bu sene o kadar da soğuk olmadı. :)

zeberced
07-04-2010, 16:05
limon bişe sorcam ya ben ektim tohumları çimlendi saksıda aynı demsynin resmindeki gibi oldular ne zaman fide oluyolar ve fide olunca mecburmuyum başka saksılara almaya aynı saksıda kalsa çiçek açıp büyümezmi?

limon
07-04-2010, 22:56
İnanın ne kadar sürede fide olduklarını hiç hatırlamıyorum. Aynı saksıda da kalabilirler ama tohumlar çok ufak olduğundan ne kadar seyrek ekmeye çalışsanız da sık çıkıyorlar. Çok yakın olan fideleri dikkatlice çıkarıp başka saksılara aktarabilirsiniz. Gerisi aynı saksıda kalabilir. Ama yerini değiştirdiğiniz fideleri bir kaç gün gölgede tutmanızda fayda var.

Sevilay
08-04-2010, 00:24
limon bişe sorcam ya ben ektim tohumları çimlendi saksıda aynı demsynin resmindeki gibi oldular ne zaman fide oluyolar ve fide olunca mecburmuyum başka saksılara almaya aynı saksıda kalsa çiçek açıp büyümezmi?

Foruma hoş geldiniz.:)

Buraya (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1669)bir göz atar mısınız?

melikesarı
01-06-2010, 16:03
4 gün önce diktiğim buz çiçekleri çimlendi. bu kadar kısa sürede çıkması beni çok şaşırttı. ama üzerini sera ile kapatıp sıcak bir yerde beklettim:p

Bunlarda benim buz çiçeçiklerim. Sizinkiler nasıllar büyüdüler mi?

cenan
26-08-2010, 14:23
Benim bir saksı buz çiçeğim ve tatile giden ablamın bir saksı buz çiçeği malesef kötü durumda. Yapraklarında ara ara kurumalar ve bütün yapraklarda küçülme var. Suyunu balkondaki diğer çiçeklere nasıl veriyorsam öyle veriyorum. Durumları gittikçe kötüye gidiyor ne yapmalıyım?

sevilla
16-09-2010, 16:17
Merhabalar. Benim buz çiçeklerimde bunlar. Biraz önce uçlarından kesip başka bir saksıya ektim.Yeni ekilenlerin yaprakları daha büyük vede Canlı oluyor.

Sevgi Durul
21-11-2010, 14:41
Buz çiçeğim neredeyse bir metre uzadı, hala açmaya devam ediyor. Saksısını içeri, yani merdiven boşluğuna aldım. Uzayan dallarını, şimdi budasam bitkime zarar verir mi?

180880

180881

180882

SandalAgaci
12-04-2011, 19:30
Merhaba arkadaslar,

Ben denemedim ama burada (Köln- Almanya) bazi tv programlarinda,buz ciceginin yapraklarini salatalarda kulaniyorlar. Buzluktan yeni cikmis gibi duran, kalin yaprakli, sulu ve gevrek olan cinsinden.

arasss
05-05-2011, 23:13
arkadaşlar bu bitkiden bende istiyorum nasıl ve nerden temin edebilirim ?

cemo
06-05-2011, 02:02
Buz çiçeğim neredeyse bir metre uzadı, hala açmaya devam ediyor. Saksısını içeri, yani merdiven boşluğuna aldım. Uzayan dallarını, şimdi budasam bitkime zarar verir mi?

180880

180881

180882

Ben senin yerinde olsam, bahceye dikerdim bu güzeli. Bahcede cok daha güzel gelişiyor. Ya da buda, budadıklarını bahceye dik.

selis
15-05-2011, 16:21
Henüz çiçek yok ama güneşi görünce coştular.. :)

gilan
18-05-2011, 15:00
Buz çiçeğinin alacalı yapraklısı da varmış. :rolleyes:

213529

bıcırık
19-05-2011, 11:49
buz çiçeklerim

Sevgi Durul
03-08-2011, 01:18
Ben senin yerinde olsam, bahceye dikerdim bu güzeli. Bahcede cok daha güzel gelişiyor. Ya da buda, budadıklarını bahceye dik.

Sevgili cemo, bu mesajını görmemiştim ama dediğini uygulamışım bilmeden. O cılız uzayan buz çiçeğinin bu günü.:rolleyes:

238228

ardabora
10-08-2011, 23:47
2009'da çok iyi gelişen bir buz çiçeğim vardı,fakat 2010 yılının başında dondu,dışarda bırakmak zorunda kalmıştım.
239607

2010 baharında canlanır gibi oldu ama geçen yaz bu sefer de sıcaktan bozuldu.:mad:
239611

Bu yıl tekrar yeşerdi,şimdillik gelişimi iyi gibi...Bitki sıcaktan ve soğuktan etkilense bile baharda yeniden yeşeriyor...
239609

Viji
03-09-2011, 15:44
Sevgili Bıcırık ne kadar güzel renkleri var.Acaba Ankarada bu renklerden bulabilirmiyim.Yetiştirmeyi çok isterim sevgiler.

mavisedir
02-10-2011, 23:06
Bugün serada buz çiçeği gördüm ve dayanamadım aldım. Bahçeye şimdi geçireyim mi yoksa baharı mı beklesem? Bazı arkadaşlar kışın donduğunu söylemiş. Bahçeye geçirecektim aslında ama yazılanları okuyunca tereddüt ettim, arkadaşlara sormakta fayda var dedim. Eğer şimdi bahçeye geçirmemde bir sakınca yoksa, bi kasa almayı düşünüyorum.

selis
02-10-2011, 23:17
Sakarya'da ne durumda olur bilmiyorum ama yaprakları donsa bile kökü bayağı dayanıklı ve baharla birlikte tekrar yeşeriyor..
Riske atmayayım derseniz baharda alın o kasayı..

mavisedir
02-10-2011, 23:46
Teşekkürler selis. Bahçe işlerinde daha yeniyim, bitkiler dayanır mı soğuğa dayanamaz mı henüz anlayamıyorum. İki fide almıştım, birini saksıya diğerini bahçeye geçireyim. Bakayım sonuç ne olacak.

Viji
08-10-2011, 16:46
Arkadaşlar bugün koçtaştan tohumunu bulup hemen aldım.Benim aldığım tür bıcırığınkinden herhalde çünkü resmi onlara benziyor ama mayıs ayı ekim zamanı yazıyor.Şimdi mayısımı bekleyim yoksa dikiyimmi bilemedim .Yardımlarınızı bekliyorum.
Sevgiler...

Viji
08-10-2011, 16:57
250132

Buda aldığım tohumların paketi.

Mr_izmir
13-10-2011, 08:07
Sayın Viji, türün tam adı nedir acaba? paketin üzerinde yazıyordur sanırım.Bende bir süredir o türü arıyorum çünkü...yanıtınız için şimdiden teşekkürler...

Viji
13-10-2011, 17:29
Sevgili Mr izmir;
Türün tam adı ''Livingstone Daisy Mixed'' olarak geçiyor.

Mr_izmir
13-10-2011, 18:55
Teşekkür ederim Viji. Bende İzmir'deki koçtaşta vs. arıyayım o halde verdiğiniz isimle. Umarım bulabilirim :) gerçekten çok güzel görünüyorlar...

Viji
14-10-2011, 07:57
İnşallah bulursunuz.Yardımcı olduysam ne mutlu bana saygılar...

Cizmeli Kedi
23-10-2011, 18:16
Ben de dün Eminönü'nden bir fide aldım. Çok seviyorum bu çiçeği. İlk defa kendi evimde yaşatmayı deneyeceğim. Umarım başarılı olurum. Kışın balkonda bırakacağım. Çok soğuklarda içeri alacağım. Yazılanları okuyunca donmasından korktum.

yüksek bahçe
04-11-2011, 20:47
izmir de yaşıyorum merkezdeyim ama yüksek bir semt kışlar biraz sert geçiyor bu sebepten dolayı bahçemde yaşatabilirmiyim acaba

fatma_demirel
05-11-2011, 06:21
sayın yüksekbahçe buz çiçeğim balkonda duruyor .bu 3.cü kışı. yaşıyor. saygılar

yüksek bahçe
05-11-2011, 20:29
teşekkür ederim fatma hanım ilk fırsatta bahçemle kavuşturacağım buz çiçeğini

yüksek bahçe
13-11-2011, 13:52
Nihayet bugün bahçemle buz çiçeği fideleri kavuştular inşallah sorunsuz adapte olurlar.Malum bugün soğuk bir hava var ama sabırsızlığım daha ağır bastırdı...

demircool
17-02-2012, 09:45
Benimde minik çeliklerim vardı annemden almıştım ama torflu karışık bir toprağa değiştirmiştim ama sevmediler zaten çok cılızlardı,bende geri değiştirdim eski toprağına aldım inşallah tutarlar çünkü çok seviyorum buz çiçeğini.

gülenmelek
14-04-2012, 12:01
Buz Çiçeği içeride çiçek açar mı?
Yoksa dışarı mı almalıyım?
(Şimdiye kadar suyu çok çok seven 2 bitki gördüm. Biri Altınçilek, biri de buz çiçeği ;) )

Sudenur
14-04-2012, 13:44
Sevgili gülenmelek, buz çiçeğinin esintili havayı sevdiğini söyledi tohumunu aldığım seracı. Güneş gördüğünde açar güneş olmadığı zamanlarda çiçeklerini kapatırmış. Su sevmesi çok ilginç, kuraklığa dayanıklı bir bitki olduğunu söyledi çünkü seracı. Keyifle yetiştirmeniz dileğiyle. Ben de tohumu dün ektim bakalım fide verecek mi? Sevgiler..

gülenmelek
14-04-2012, 18:23
Sevgili sudenurnur, kabını değiştirip daha büyükçe bir şeye aldıktan sonra dışarı çıkarma vakti gelmiş sayılır o zaman ;) Saksı niyetine kullandığım kap bitkiye göre oldukça küçük sayılır. 2 günde hemen susuzluğunu belli ediyor bu yüzden. (Tohumdan uzun sürer derseniz ya da bir aksilik olursa çelik olarak verebilirim size )

Sudenur
14-04-2012, 23:33
Ahh çok teşekkür ederim. Nasıl memnun olurum bilemezsiniz. :))

Not: Bu arada saksılarınız çok şirin.

gülenmelek
27-04-2012, 08:16
Çelik köklendi sevgili sudenurnur ;) Uzun sürmedi, kolay tutan bir türmüş. Hele bazılarının gözünün içine bakarken gelişim göstermediklerini görünce...
Yanında sürprizi de hazır ;)

Sudenur
27-04-2012, 13:03
Sevgili gülenmelek, yardımsever meleğim, nasıl sevindiğimi anlatamam. :eek: :D :D Buluşup tanışmak farz oldu o vakit. "Göbek atan bir ikon eklemeyi çok istedim ama bulamadım.." :p ;)

Sudenur
28-04-2012, 20:07
Sevgili gülenmelek, emekleriniz için tekrar teşekkür ediyorum. ;) Durup durup fidelerime bakıyorum. Ne muradınız varsa versin Yaradan. Sevgimle.. :o

zalkan
03-06-2012, 18:27
ben konya da yaşıyorum ve bulamıyorum.bana yardımcı olabilecek kimse varmı.kargoyla dayanırmı

dağçiçeği
05-06-2012, 06:23
Benimde minik çeliklerim vardı annemden almıştım ama torflu karışık bir toprağa değiştirmiştim ama sevmediler zaten çok cılızlardı,bende geri değiştirdim eski toprağına aldım inşallah tutarlar çünkü çok seviyorum buz çiçeğini.

Benimde torflu karışımlı saksıdaki buz çiçeğim pek keyifsiz.Ama bahçe toprağı,koyun gübresi karışımında ekili olan gayet keyifli ve çiçekte.Torflu saksıda rastgele (tutmasına ihtimal vermediğim,ama tutup çiçeğe duran)ektiğim karanfilimde var.Ondan etkilenmiş olabilir mı?
Benim kanaatim buzçiçeği torf sevmiyor.

MİRBE
07-06-2012, 00:43
Evet kesinlikle torf sevmiyor benimki bahçe toprağında keyfi süper..

Cizmeli Kedi
09-06-2012, 15:20
Benimki de bahçe topağında, güneye bakan açık balkonda. Suyu da çok seviyor, keyfi yerinde.

Cemil B.
19-06-2012, 14:44
bu yeşilligin ne oldugunu bilmiyordum , bilenlere danısmak icin asagıdaki resmi koydum, bana buz çiçegi dediler , ama kendi kendine nasıl olustu anlam veremedim , saksımın icinde duruyor , nasıl bir yol izlemeliyim?

http://www.agaclar.net/forum/attachments/bu-bitkinin-adi-nedir/310021d1340010071-16062012471.jpg

zalkan
22-06-2012, 13:24
evet bu buz çiçeği
saksıda nazlı oluyor ama antalyada bahçemizde vardı halı gibi kaplamıştı bahçeyi ne yazık ki o evimizi sattık ama sonraları saksıda denedim çok nazlı dedim ya
şimdi konya da yaşıyorum ve bulamıyorum saksıda bile razıyım.çok seviyorum bu çiçeği hem asil hem nazlı

aydilem
22-06-2012, 15:31
Sayın zalkan benimde var buz çiçeğim ama çok şükür hiç nazlı değil. Geçen sene güney cephedeki balkonda coşmuştu hatta. Şimdi yerini değiştirdim çok güneş almıyor ama yinede keyfi yerinde sayılır. Şimdilerde daha güzeller

zalkan
22-06-2012, 20:38
benim evim merkezde kışın işimden dolayı ilçedeydim kuruttum geçen yaz çok güzellerdi kapalı balkonum da kaldı ama kurudu.şimdi gözüm her yerde arıyor peyzajcılarda da aradım ama yok.

aydilem
22-06-2012, 21:47
benimki kışı apartman ışıklığında geçirdi korktum aslında bu sene kış çetindi çünkü ama hiç bir çiçek üşümedi çok şükür. Buz çiçeği konusunda size yardımcı olabilirim.

zalkan
22-06-2012, 22:22
sayın aydilem
çok teşekkür ederim en kısa sürede sizi rahatsız edeceğim.ve artık gözüm gibi bakacağım.

Cemil B.
24-06-2012, 17:27
evet bu buz çiçeği
saksıda nazlı oluyor ama antalyada bahçemizde vardı halı gibi kaplamıştı bahçeyi ne yazık ki o evimizi sattık ama sonraları saksıda denedim çok nazlı dedim ya
şimdi konya da yaşıyorum ve bulamıyorum saksıda bile razıyım.çok seviyorum bu çiçeği hem asil hem nazlı

kendi kendine nasıl olustu bilmiyorum, cok istiyorsanız size kargoyla yollıyayım, ama kargoda zarar görür mü görmezmi bilemiyorum

selis
24-06-2012, 21:24
Kargoyla buz çiçeği yollamak oldukça gereksiz geliyor bana.. Parklar bahçeler bu bitkiyle dolup taşıyorken :cool:

zalkan
29-06-2012, 12:19
burası konya her yerde gözüm aradı ama bulamadım peyzajcıları da dolaştım :)sayın cemil b konya dan bir arkadaşımız bana bu konuda yardımcı olacak ilginize teşekkür ederim.

Cemil B.
02-07-2012, 12:21
burası konya her yerde gözüm aradı ama bulamadım peyzajcıları da dolaştım :)sayın cemil b konya dan bir arkadaşımız bana bu konuda yardımcı olacak ilginize teşekkür ederim.

ne demek , elimden geleni yapmak isterim dostlar icin.
bulabiliyorsanız sorun yok demektir.

zalkan
08-07-2012, 15:18
Sayın zalkan benimde var buz çiçeğim ama çok şükür hiç nazlı değil. Geçen sene güney cephedeki balkonda coşmuştu hatta. Şimdi yerini değiştirdim çok güneş almıyor ama yinede keyfi yerinde sayılır. Şimdilerde daha güzeller

şimdi bu sarı kovadaki buz çiçekleri benim balkonumda

arıkuşu
08-07-2012, 16:56
Bahar aylarında aldığım çeliklerden ürettiğim buz çiçeklerim. Bu çiçeği çok sevdim. Hem hastalığı olmuyor. Hem de koyu yeşil yaprakları parlak parlak çok güzel görünüyor. Seneye bu kısmı sadece buz çiçeği yapmayı düşünüyorum. İyi bir yer örtücü bence... 316589

aydilem
08-07-2012, 23:18
şimdi bu sarı kovadaki buz çiçekleri benim balkonumda

güle güle büyüt sevgili zalkan

ardabora
18-07-2012, 00:22
Aldı başını gidiyor. Kırılan dalları saksılara sokuyorum. Bu sıcağa rağmen inatla büyümeye devam ediyor.

polemos
16-12-2012, 17:05
Saksısını büyüttüğüm buz çiçeğimin yapraklarında yumuşama var. Önceden daha diriydiler. Kökler topraktan su alamıyor olabilir mi?

Tika
16-12-2012, 17:13
Sulamayı azaltın,acaba fazla mı suladınız?Bitkilerin su istekleri azaldı artık.
Benimkiler açık balkonda duruyor,yağmur yağıp toprağı ıslatmazsa biraz suluyorum.Susuzluğa dayanıklılar.

polemos
16-12-2012, 17:16
17 gündür sulamıyordum bu sebepten. Bugün biraz su verdim

Rana+miraç
16-12-2012, 18:30
Sulamayı azaltın,acaba fazla mı suladınız?Bitkilerin su istekleri azaldı artık.
Benimkiler açık balkonda duruyor,yağmur yağıp toprağı ıslatmazsa biraz suluyorum.Susuzluğa dayanıklılar.

Sayın Tika;
Buz çiçeğiniz kışı balkonda mı geçirecek ? Bu yaz ilk kez balkonda buz çiçeği yetiştirdim . Soğuktan etkilenebileceğini düşünüp bugün içeri aldım. Acaba balkonda bıraksam mı daha iyi olur ?

Tika
16-12-2012, 19:13
Evet,balkonda bırakacağım.Mezarlıklara da ekildiğini,üzerine kar yağsa bile,ilkbaharda hemen yeni sürgün verdiğini öğrendim.
Hem üşürlerse daha iyi çiçeklenebilirler. :)

limon1115
17-03-2013, 21:57
Merhabalar;
Ben de 3-4 gün önce tohumlarını ekmiştim, bugün baktım çimlenmişler. Güneş alan bir yerde mi tutmalıyım? Ekim için erken mi oldu sizce? Teşekkürler.

labradorit
25-05-2013, 12:28
Sevgili limon1115, maalesef sorunu yeni gördüm. Buz çiçekleri sıcağı çok severler. Güneşte yetiştirmelisin. Susuzluğa çok dayanıklıdırlar. Ancak sıkça sularsan da hızlıca her yere yayılırlar ve yaprakları daha iri olur.

Örneğin ben birkaç yıldır buz çiçeklerimi söktüm. Her yeri kaplamışlardı. Ancak tohumları toprağa karıştığı için suladığım her yerde çıkıyorlar. Üstelik en az 2 yıllık tohumlar. İşte onlardan birinin resmi...

limon1115
25-05-2013, 12:40
Sevgili limon1115, maalesef sorunu yeni gördüm. Buz çiçekleri sıcağı çok severler. Güneşte yetiştirmelisin. Susuzluğa çok dayanıklıdırlar. Ancak sıkça sularsan da hızlıca her yere yayılırlar ve yaprakları daha iri olur.

Örneğin ben birkaç yıldır buz çiçeklerimi söktüm. Her yeri kaplamışlardı. Ancak tohumları toprağa karıştığı için suladığım her yerde çıkıyorlar. Üstelik en az 2 yıllık tohumlar. İşte onlardan birinin resmi...

Teşekkürler cevabınız için..
Birçok saksıya ekmiştim, çoğunun çimlendikten sonra kök kısmı zayıfladı ve öldü. Şimdilik 2 saksıdalar ama henü çiçek açmadılar. Acaba bu saksıyı biraz seyreltmek gerekir mi?

limon1115
25-05-2013, 12:41
Buz çiçeğimin son hali;

409677

Kelebek
26-05-2013, 07:52
Buz çiçeği....

labradorit
26-05-2013, 18:34
Teşekkürler cevabınız için..
Birçok saksıya ekmiştim, çoğunun çimlendikten sonra kök kısmı zayıfladı ve öldü. Şimdilik 2 saksıdalar ama henü çiçek açmadılar. Acaba bu saksıyı biraz seyreltmek gerekir mi?

Evet saksı biraz küçük gelmiş. Şaşırtma yapabilirsiniz. Ancak beni kök kısmı zayıflayıp ölenler şaşırttı. Böyle arsız bir bitkinin ölmesi ilginç. Acaba çok su nedeni ile çürüdü mü ya da bir zararlı mı dadandı acaba?

Şarşırtma yaptıktan sonra köklerine çok yaklaşmadan toprağını bir kazarak havalandırın. Açınca çiçeklerini paylaşırsınız. ;)

polemos
28-05-2013, 21:33
2,5 ayda çiçek veren buz çiçeği çeliği :)

cengizildas
30-05-2013, 12:52
arkadaşlar, yayladaki evimin arka tarafında 10 kadar meyve ağacım var. bunların olduğu bölüm için yer örtücü arıyordum. internetten bir satıcı buz çiçeği tavsiye etti. fakat çiçeklenmesini merak ediyorum. yaz döneminde yoğun çiçek açarlar mı, öğrenmek istiyorum.

teonet
31-05-2013, 09:32
çok güzeller. suyu da çok seviyorlar

jojoba
29-08-2013, 21:29
ne yaptıysam yapayım, buz çiçeğimi salyangozlardan koruyamıyorum.. saksısına koyabileceğim ilaç veya başka ne önerebilirsiniz?

bay tömürcek
29-08-2013, 22:53
ne yaptıysam yapayım, buz çiçeğimi salyangozlardan koruyamıyorum.. saksısına koyabileceğim ilaç veya başka ne önerebilirsiniz?

Çilekleri salyangozlardan korumak için saman dökerdik çileklerin altına salyangoz yürüyemez samanda. Saksının toprağını kapatacak gibi saman koysanız acaba çözüm olur mu?

jojoba
30-08-2013, 01:31
en azından denemiş olurum bay tömürcek. teşekkürler

lenavita
30-11-2013, 19:35
benimde nasıl dikkatimi çekmedi ya bu çiçek aglamak istiyorum
çok güzel bide ekime kadar açıyormuş of ya of

lenavita
03-12-2013, 17:40
selam buz çiçeginin büyük çiçekli olanları çok begendim

TCM
23-01-2014, 19:21
Tüm yazılanları okudum, 1.000 m. rakımdaki yaylada bahçeye dikmek istiyorum. Kışın donsa da tekrar baharda yeşerdiğinden bahsediliyor, inşallah sorun olmaz. Ancak direk tohumları bahçeye serpebilir miyim bulamadım. Bilgi verebilecek olan var mı?

maya
23-01-2014, 20:22
Herkese merhabalar,
"Buz Çiçeği" başlığını görünce, hiç beklemediğim bir anda kendimi 6 yaşında buldum ve İskenderun' daki odamın küçücük balkonunda ekili olan, hiçbir özel ilgiye maruz kalmadan senelerce bol güneş altında ve sıcakta çiçeklerini hiç naz etmeden açan, o zamanlar aradan yaklaşık 30 yıl geçince beni bu kadar duygulandıracağını bilemediğim çiçeği görünce yazmadan geçemedim. Sanırım agaclar.net' in bana en büyük ve en güzel sürprizi de bu oldu. Bir anlığına da olsa bana çocukluğumu geri verdi! Adının buz çiçeği olduğundan bile habersizdim! Dediğim gibi, bu güzellik, bol güneş ve sıcakta sizleri küçük ama müthiş güzellikte çiçekleri ile selamlar, susuzluğa dayanıklıdır ve kimbilir belki de yıllar sonra sizlerde de bende olduğu gibi geçmişten harika bir anının bir anda sizi bulması etkisi yapar! Sevgiyle kalın...

hilalll
18-03-2014, 23:47
476860

Merhabalar...

İnternetten aldığım tohumları çimlendirmeye aldım.İsim aynı fakat benim tohumlarımda bu resim var.:confused:

hira
21-04-2014, 22:41
Kışın korumaya aldığım buz çiçeğimin yaprakları sararıp buruşunca derin bir budama yaptım, tam güneş alan bir yere koyup bol bol su verince yaprakları pırıl pırıl ve koyu yeşil çıkmaya başladı. Bu yaz bol çiçek bekliyorum ondan:)

hira
12-08-2014, 15:33
buz çiçeğimin saksısını değiştirdim, toprağını dağıtmadan çıkardım ve yeni saksısına oturtup toprak ekledim. Belki mutlu olur:)

hira
09-10-2014, 11:50
Saksımız büyüyünce mutlu olduk gerçekten.. Hatta öyleki tohum bile verdik:)

lilpar76
18-10-2014, 21:37
Bunlar da benim buz çiçeklerim.

lilpar76
18-10-2014, 21:56
Yazda saksıya ektiklerim.

çiçekdostu
21-10-2014, 14:15
Dün kızım babasıyla bir bahçeden buz çiçeği çelikleri koparmış.Hemen kızımla birlikte diktik.Küçük saksıyı kızım sahiplendi.Bakalım hangimizinki tutacak.Çok arsız bir çiçek diye biliyorum.İnşallah ikiside tutar ve sizin güzel çiçekleriniz gibi bizi neşelendirirler.
522203

hira
26-06-2015, 12:55
Buz çiçeğimin keyfi çok yerinde görünüyor.. Yapraklar koyu yeşil ve ciceklenme başladı. Gün aşırı sulama yapıyorum 15 gun kadar önce besin verdim ve ögleden sonra güneş aldıgı bir yerde.. Yedeklemek ve hediye etmek için çoğaltmayı istiyorum.

leylaylom
05-11-2015, 19:00
Merhaba, buz çiçeğini bu mevsimde açık ve güneşli bir toprağa(mezar) çelikleme yöntemiyle diksem tutar mı?

YeniBON
05-11-2015, 20:15
Merhaba, buz çiçeğini bu mevsimde açık ve güneşli bir toprağa(mezar) çelikleme yöntemiyle diksem tutar mı?

Tutar. Ama imkanınız varsa çeliklerinizi küçük karton bardaklara ekin. Burada gözetiminiz dahilinde güçlenip, yapraklansınlar.

Sonra topraklarıyla beraber istediğiniz mezar üzerine, saksıya vb. yerlere ekersiniz. Daha güçlü olduklarından büyüme sorunları en aza iner.

Ben yazdığım gibi yaptım.

hira
05-11-2015, 22:40
Tutar. Ama imkanınız varsa çeliklerinizi küçük karton bardaklara ekin. Burada gözetiminiz dahilinde güçlenip, yapraklansınlar.

Sonra topraklarıyla beraber istediğiniz mezar üzerine, saksıya vb. yerlere ekersiniz. Daha güçlü olduklarından büyüme sorunları en aza iner.

Ben yazdığım gibi yaptım.

Bende aynen dediginiz gibi buz çiçekleri ve acem halısı çelikleri yaptım ve kurban bayramında anneannemle dedemin mezarına diktim, bir daha ki ziyaretimde toprak kısımları yemyeşil görmeyi ümid ediyorum.

leylaylom
06-11-2015, 17:52
Bende aynen dediginiz gibi buz çiçekleri ve acem halısı çelikleri yaptım ve kurban bayramında anneannemle dedemin mezarına diktim, bir daha ki ziyaretimde toprak kısımları yemyeşil görmeyi ümid ediyorum.

Çok teşekkür ediyorum, ben de buz çiçeği sordum, acem halısı aldım (fide aldım, çelik değil) ama sabırsızlık sebebiyle en azından 2 küçük fideyi dikerim herhalde. İnşallah sorun çıkmaz :) Çok sağolun.

edit: Mesembryanthemum floribundum imiş aldığım tür.

nimo
11-05-2016, 14:46
Toprağı görünce hemen tutuyor demişsiniz ama ben 2 kez farklı toprağa diktim tutmadı sonra çelikleri suya koydum 3 günde kök saldı. Sizce Kaç gün sonra saksiya almam lazım ? Zaman geçmeden akrabaların mezarlarına dikmem gerekiyor

hilalpy
18-11-2016, 09:42
Sukulent aldığım sera bana buz çiçeği ve horoz ibiği tohumları verdi. Ektim inşallah sonuç alırım. Sonuç alırsam aşama aşama büyümelerinin fotolarını paylaşırım.

ULDUZ
13-12-2016, 19:22
Merhabalar http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161213/c1d36c44c6ec3bcc3330d4e0f6022c00.jpg

Отправлено с моего HUAWEI Y511-U10 через Tapatalk

ULDUZ
13-12-2016, 19:23
Merhabalarhttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20161213/545efd8f604ab7308dc405d6783c5cba.jpg

Отправлено с моего HUAWEI Y511-U10 через Tapatalk

archangel_tr
15-06-2020, 18:36
merhaba ; sizce buz çiçeğimin bana anlatamadığı ne gibi bir derdi olabilir?

Bir taraf gayet sağlıklı iken diğer tarafta yaprak yok : (

derin35
15-06-2020, 18:46
merhaba ; sizce buz çiçeğimin bana anlatamadığı ne gibi bir derdi olabilir?

Bir taraf gayet sağlıklı iken diğer tarafta yaprak yok : (

Balkonunuzu kuşlar ziyaret etmiş olabilir mi?

archangel_tr
27-06-2020, 17:00
Balkonunuzu kuşlar ziyaret etmiş olabilir mi?

arada ziyarete kargalar gelirler ama sadece o kısımı didiklediklerini düşünmüyorum arada yaprak çıkmıyor ama en ucunda yeşillenme artarak devam ediyor anlayamadım problemi