PDA

View Full Version : Bir Bedende Birden çok Aşı

theend
04-06-2008, 10:17
Bir meyve ağacında 2 aşı yapılsa ve 2 farklı tür meyve bir bedende olsa ne olur acaba.Mesela bir erik düşünün bir dalı sarı diğer dalı yeşil erik veriyor.:o

Bu konuda yaşlılar günahtır diyor.

Bir kısım oluşacak meyveler verimsiz olur diyor.

Sizlerden örneklerini resimlerini ve bu konudaki bilgilerinizi paylaşmanızı istiyorum .

saygılar...

cüce nar
04-06-2008, 12:08
Günah mı?:)

Lilium
04-06-2008, 12:53
Ne alaka hepsi savsata.

Bizi yıllarca ceviz ekmekle korkuttular, yok efendim ceviz ekersen, ceviz boynunun kalınlığında olunca ölürmüşün,

Ben ektim hiçte ölmedim,

Hepsi allahın nimetleri, insana yararlı şey günah olurmu, bu gibi şeyler savsata geri zekalılık, böyle şeylere inanmayın, yok böyle bir şey.........

ayhat
04-06-2008, 14:28
Bir tarafı beyaz bir tarafı kara olan dut ağacımız var mesela olabiliyor demekki, üstelik bizden önceki nesil yapmış :) iyide olmuş güzel bişey :)

saira
04-06-2008, 15:44
Benim amcam da, bir gövdede 3 çeşit incir aşılamıştı.

mesut5
04-06-2008, 23:52
Neden günah olsunki,günah olmuş olsaydı yaratan zaten düzenini ona göre kurardı.Bir ağaçta sadece bir çeşit meyve verdirirdi,izin vermiş olduğuna göre bence bir sorun yokkk.Yukarıda da denildiği gibi bunlarda uydurmdadan başka bir şey değil bence,siz yapın ve afiyetlede yiyin,bende bir incir ağacına 3 ayrı aşı yaptım inşallah tutarr...

theend
05-06-2008, 08:29
Günahtır diyen yıllarca aşı yapmış yaşlı bir teyze felç olduğundan artık yapamıyor. Ondan bana öğretmesini istedim oda söz ver bir bedende birden çok aşı yapmayacaksın demişti bende neden diye sorunca nimetle oynanmaz günahtır demişti.
Sonradan gülsemde bu yoruma acaba demedim diyemem.Zaten dini yaşlılarımızdan öğrendik diye oluyor bu yanlışlar.
Komşumun bahçesinde güzel bir örneği var meyvesi oluşunca paylaşacağım sizlerle .
aslında baharda açtığı farklı iki renk çiçeğide paylaşmak isterdim kısmet seneye.
bahsettiğim meyve erik bir dalı kırmızı iri bir erik diğer dalı sarı erik veriyor.galatasaraylı olarak ayrı bir haz duyuyorum o görüntüsünden.

DevrilgenKayik
05-06-2008, 15:28
ayhat, dut ağacının fotoğrafını gönderebilir misin ? karadut kısmı başaşağı eğilmiyor mu ?

TeKiN80
05-06-2008, 20:29
******* saçma bi durum bizim osmaniye de ben yapan kişiyi tanımıyorum ama bir mühendis arkadaşta yetiştirmişti bir tarafı erik bir tarafı çağla.Hatta posta gazetesi de yazmıştı olmaz die bişey yok :)

A.Şahin
05-06-2008, 23:38
Bende iki fidan var bırinde badem ve tüysüz şeftali var diğerinde tüysüz şeftali, tüylü şeftali ve kiraz var :) yanız kiraz dalı çok ıyı gelişmedi sanırım uyum sağlayamadı...

theend
06-06-2008, 08:39
bu şekilde olan meyve ağaçlarının meyveli veya çiçekli fotoğraflarını paylaşmak isteyen olursa ben ve site okurları sevinecektir.

şimdiden ilgi gösterenlere teşekkürler.

Todor
06-06-2008, 09:26
Sert çekirdeklileri aynı anaca, yumuşak çekirdeklileri aynı anaca, aynı anda aşılayabilirsiniz.

ayhat
06-06-2008, 14:10
Eğer köye gidebilirsem bu ara söz çekip paylaşacağım sizlerle, umarım fotoğrafta anlaşılır :)

theend
10-06-2008, 12:23
ayhan köye gidince ihmal etme fotoğrafı.

ayhat
10-06-2008, 13:51
Tamam arkadaşlar merak etmeyin

turhanhoca
09-07-2008, 15:06
1983-86 yıllarında Tekirdağ'da oturduğumuz evi bahçesinde bir dalı karadut bir dalı beyaz dut veren koca bir ağacımız vardı. Bütün mahalle yerdi gene de bitmezdi.
İnsanlar iyi bir iş yapacaklarında günah diye vazgeçeceklerine bir bilene sorsalar daha mantıklı olmaz mı?

Kemal Kutlu
15-07-2008, 22:45
Bende Mayer limonlarım hepsi çatal yani 2 ana dallı : ) birisine kamkat aşıladım ama süper fantastik oldu ya bi yeri limon bi yanı kamkat :D Biri geldi 300 lira vereyim ver sunu vermedim :D niye vereyim benımde göz zevkim var :D :D :D

berduray
14-11-2008, 21:28
Hiç fotoğraf yükleyen olmamış, nerde bu arkadaşlar, konu burada kalmış.

nariçi
14-11-2008, 21:45
İki tane Badem (çağla) ağacına erik aşıladım, birinde erik ve badem iki dal olarak gayet iyi gelişti. Diğerinde badem dalını kesip erik dalını bırakmıştım, bu öbürü kadar iyi gelişmedi.

gurbik67
14-11-2008, 22:19
arkadaşlar aynı ağaç üzerinde eriğin sarısı kırmızısı dut ağacında ise beyaz siyah keza gül üzerinde çeşitli renk güller benim yaptığım aşılar mevcut ancak eriğe elma, armuta elma aşılanıpta günahmı ??olabilir yetkili ağıza sormalı.

A.Şahin
14-11-2008, 23:03
"Günah" mı? :( Böyle bir çıkarsamayı neden yaptınız ki ?

nariçi
14-11-2008, 23:10
Yapılan işlem faydalı sonuç veriyorsa günah olmaz. Günah için faydalı **** zararlı sonuç doğurmasına bağlı. Kurumuyorsa meyve verimi daha faydalı oluyor sa sevap kazanırsınız.

copur 09
15-11-2008, 13:10
Bence; yararlı veya yararsız kelimeleri kullanılmalı.

nariçi
15-11-2008, 16:13
Kelime değişikliği fark etmez, önemli olan anlamıdır.

theend
20-11-2008, 12:06
evet gördüğüm kadarıyla kimsenin bu konuda kesin bilgisi yok. bu işle uğraşanlar faydalıysa olsun iyidir diyor.
bu konuda çalışması olanları okuyoruz fakat bizimle paylaşan çıkmadı.
bekleyelim görelim.

karaaslan50
20-11-2008, 20:23
Arkadaşlar ağaçlar çekirdek yapıları birbirini tutmak kaydıyla farklı cinslere aşılanabilir. Örneğin badem, şeftali, erik, kaysı, vişne ve kiraz aynı türdendir.

Todor
20-11-2008, 20:49
evet gördüğüm kadarıyla kimsenin bu konuda kesin bilgisi yok. .... bizimle paylaşan çıkmadı.

Sert çekirdeklileri aynı anaca, yumuşak çekirdeklileri aynı anaca, aynı anda aşılayabilirsiniz.

Sert çekirdekliler: Kiraz, kayısı, şeftali, erik, vs
Yumuşak çekirdekliler: Elma, armut, ayva vs

Bu meyveleri aynı anda, aynı bitki üzerine aşılayablirsiniz. Çiçekçilerde görmüşsünüzdür, bitkinin bir tarafı kırmızı, değer tarafı sarı güller açar. Gs taraftarları pek sever bunları. İşte bunlar bir beden üzerinde iki farklı gül cinsi, aynı anda aşılayarak oluşturulur.

Ülker
20-11-2008, 20:55
Arkadaşlar benim babam bu aşılamayı yıllardır yapar,bana çok normal geliyor.
bir ağaçta farklı tür kirazlarımız,elmalarımız,dutumuz,şeftalimiz ve eriğimiz var bizim.Bir zararını da görmedik.hatta bir de gülümüz vardı bahçede...yazın gittiğimde fotoğraflarını sizinle paylaşırım.;)

karaaslan50
20-11-2008, 23:19
Aynı anaçta 3 farklı gül, ayva ağacına önce muşmula ve onada armut aşılanmış. Erikte kiraz aşısı ve badem ağacında erik ve nektari aşıları.

Oğuz Karsan
21-11-2008, 00:15
Merhaba.

Balıkesir İli, Edremit İlçesi, Altınoluk Beldesinde bulunan bahçemde, çapı 40 cm yüksekliği 15 m olan Badem ağacına benden önceki sahibi papaz eriği aşılamış.

Her ikisi de çok iyi büyümüş ve verimleri harika, çok iyi bakamadığım halde yılda 5 kg badem 500 kg erik veriyor. Hatta bazı seneler eriğin dallarının kırıldığı bile oldu.

Saygılar

serder
21-11-2008, 10:49
Balkonumda geçtiğimiz kış sonu ektiğim limon çekirdeklerinden çıkan fidelere Mayıs ayında Hem limon hem mandalina aşılayacağım. (becerebilirsem tabi) Bir ağaçta hem portakal hem mandalina görmüştüm.

armes_wet
29-05-2009, 08:36
sa arkadaşlar aynı ağaca limon portakal mandalina aşılarsan nasıl olur deneyen varmı....

talar_
29-05-2009, 09:36
Kıbrısa da yarısı limon ile diğer yarısı da portakal ile dolu çok büyük bir ağaç görmüşdüm. O zaman göz yanılsaması olduğunu düşünmüşdüm. Sayfayı okuyunca aklıma hemen o ağaç geldi. Bir ağaçtan 2 farklı tür mevya almak yer sorunu olan amatörler için çok pratik. Hem de çok estetik bir görüntü.

limoncu
14-03-2010, 22:00
ben de yarın greyfurtuma mandalina aşılayacağım. eğer tutarsa yaz sonuna doğru ya da gelecek ilkbaharda bir de mayer limon aşılayacağım. müthiş bir deneyim olacak.

sahin
24-02-2016, 20:28
AŞI DENEMELERİM
bende 4 yıldır aşı yapıyorum birçok aşıyı denedim,ve başarılı olduğum çok sayıda aşım var. bir hastalık oldu adeta. en ilginci de balkabağına aşıladığım iki renkli süs kabağıydı. sonuç süs kabağı yine iki renkli oldu ancak daha iriydi ve kabuğu balkabağı gibi pürüzlüydü...

nebil1505
24-02-2016, 20:36
Limon üzerine mandalina önermem. çünkü mandalinalarınız biraz ekşi olabilir. zira ben bizim komşudan bilirim. Portakal üzerine limon aşılandı. limonlar turuncumsu ve nerdeyse portakal şeklinde kabukları ince ama çok sulu tadı da mayhoş... tam ekşi değil yani

sahin
24-02-2016, 20:38
597184

gilan
24-02-2016, 22:18
Bu sene 5 aşılı meyve salatası ağacı aldım. :) Üzerinde erik, kayısı, nektarin ve 2 çeşit şeftali var.
Şu an hepsi aynı anda çiçekte. Ama henüz ağaç çok genç olduğu için çiçek sayısı az, tüm çiçekleri tek bir fotoğrafta göstermek zor oluyor. Önde görülen pembeler şeftalilerin ve nektarinin çiçekleri. Sol üst taraftaki beyazlar erik dalının çiçekleri. Kayısı sadece 2 çiçek açtı.

Bu sene meyve alabilirsek meyveli fotoğrafını da koyarım. Yoksa da gelecek senelere artık...

597226

gilan
24-02-2016, 22:21
4 aşılı kiraz fidanları da satılıyor. Tak bir fidan üzerinde 4 çeşit kiraz. Böyle dölleyici türleri bir ağaca aşılıyorlar, kendi kendine verimli bir ağaç oluyor.

Fotoğraf:
http://www.agaclar.net/forum/1438798-post34.htm

Bu aşı işini öğrenmek istiyorum. Çok güzel denemeler yapılabilir...

putko
25-02-2016, 09:22
Bunlardan bende istiyorum Sn. Gilan, ankara'da bulabilir miyim dersiniz? Buradaki türlerden kendim yapacağım yoksa.

gilan
25-02-2016, 22:00
Sn putko,

Ben Türkiye'de 4-5 aşılı fidan satışı görmedim. Ama son 4 senedir yurt dışındayım, o nedenle güncel durumu bilmiyorum.

adem_09
26-02-2016, 00:57
Zeytinde de bir kısmı topan bir kısmı domat zeytini veya tavşan yüreği gibi üretimi yapılıyor. Zeytinin dallarını farklı cinsten zeytin aşılayarak çeşitli zeytin üretebilirsiniz.

aydoner
26-02-2016, 13:06
Günahı olması için insana, hayvana, doğaya zararlı bir hal alması lazım. Oysa ki yaptığımız aşılarda bir anacın üzerinde farklı birkaç türün meyvesini yiyeceğiz, başka da herhangi bir niyet vs yok.
Ben ateş dikeni üzerine alıç, elma(bunun kalem aşı olması lazım, göz tutsa da beslemiyor), ayva ve armut aşıladım(bu çalışma ilktir, hiç bir literatürde yok). 500-600 m2 bahçesi olan adam ne yapacak mesela? Bahçesinde her türden bir meyve görmek herkesin fantezisi ama gerçekte hakkı olmalı...

Muda
26-02-2016, 14:33
Alanyalı bir arkadaşım vardı. Üniversitede iken abisinin en büyük zevkinin ağaçlara farklı aşılar yapmayı sevdiğini söylemişti. Bir ağaçta dört beş tane farklı meyve olduğunu görenlerin şaşırdığını söylemişti. Sögüt ağacına şeftali aşıladığını ağacın şeftali verdiğini çok sulu olmasına rağmen tadının iyi olmadığını anlatmıştı. Ağaçların ne kadar verimli olduğunu sorduğumda asıl sıkıntının bu olduğunu ağacın farklı meyve ihtiyaçları olması nedeni ile kökten her bir dalın farklı şeyler çektiğini bu şekilde çok aşılanan ağacın ömrünün uzun olmadığını dört beş yıl sonra kuruduğunu anlatmıştı.

Sayın gilan;

Meyve salatası ağaçlarının anaçlarının ne olduğu konusunda bilgi alıp aktarmanız mümkün olur mu?

Bu şekilde olan ağaçların ömrünün ne kadar olduğu ile ilgili bir çalışma var mı?

Bende bu şekilde aşılı sarı ve kırmızımsı erik ağacı bulunmakta. Anaç olarak badem kullanılmış durumda. Ağacın iki dalı sarı, iki dalı kırmızımsı erik vermekte. Çok büyük oldukları ve yeteri kadar beslenemedikleri için iyice budamam gerekmekte.

Aynı şekilde iki farklı elma aşısı ile aşılanmış yetişkin ağaçlar gördüm.

Birkaç yıla kadar iki farklı armut aşılanmış ahlattan armut almaya başlayacağım. Bazen aşı kalemlerinin karışması nedeni ile bu durum olabiliyor.

Bilerek yaptığımız üç ayrı armut aşısından birisinin tutmaması üzerine benim yaptığım durgun göz aşısı sonucu üç farklı armut olmuş durumda. Aşılar üçüncü yıllarındalar. Bu yıl veya gelecek yıl meyve verirlerse sonucu sizlerle paylaşırım.

gilan
26-02-2016, 19:16
Buradaki meyve salatası ağaçlarında anaç olarak en çok Nemaguard ve Lovell kullanılıyor. Eğer dikeceğiniz yerde drenaj problemi yoksa Nemaguard'ı, drenaj problemi varsa suya daha dayanıklı olan Lovell'i tercih etmeniz öneriliyor. Bir de Citation anacına aşılı olanlar da var ama onun en büyük artısı olan soğuğa dayanıklılık bu bölgede gerekmediği için getirmiyorlar.

Buradaki en büyük üretici firma Dave Wilson. Yabancı dil bilenler onların sayfalarından çeşitli türler için kullanılan anaçları araştırabilir. Her anacın farklı bir avantaj/dezavantaj listesi oluyor.
Home Garden & Retail Catalog | Dave Wilson Nursery (http://www.davewilson.com/product-information/category/multi-buds-and-espaliers)

Çoklu aşının ağacın genel ömrünü kısalttığına dair bir bilgi okumadım. Şu ana kadar okuduklarımda bahsedilen olumsuz yanlar:
- Eğer anaçta ya da kökte bir problem olursa tüm türleri birden kaybetme ihtimali (Buna karşı şu başlıkta bahsettiğim çoklu dikim yöntemini tavsiye ediyorlar: http://www.agaclar.net/forum/meyve-agaclari/38698.htm)
- Geçen yıllar içinde 4'lü 5'li başlayan ağaçta çeşitli nedenlerle bazı dalların kuruması, ağacın tekli ya da ikili hale düşmesi, bu nedenle de ağacın dengeli yapısını kaybedip tek yöne yatık kalması. Geriye kalan türler de genelde daha azgın olan ve daha az sevilen türler oluyorlarmış.

aydoner
11-03-2016, 14:31
AŞURA AĞACI
''Aşure Ağacı'': Aynı Anda 40 Farklı Meyve Veren Bitki! (http://www.evrimagaci.org/fotograf/41/6193)
Syracuse Üniversitesi Sanat profesörlerinden Van Aken, bir çiftlikte büyümüş. Sanatçılıkla sürdürdüğü yaşamında edindiği bilgileri aile çiftliğinde öğrendikleriyle birleştirince, 40 meyveli bu şaşırtıcı ağacı geliştirmesi mümkün olmuş.

2008 yılında, New York Eyaleti Zirai Araştırma İstasyonu'ndaki bir meyve bahçesinin ödeneksizlikten kapanacağını öğrenen Van Aken, atalık, antika ve yerli meyve çeşitlerinin yetiştirildiği ve kimi ağaçları 150-200 yaşında olan bu bahçenin kapanmasının bu eski ve az bulunur meyve çeşitlerinin de yok olması anlamına geleceğini bildiğinden, meyve bahçesini satın almış. Sonra da, değişik ağaç türlerini tek bir ağaç gövdesine aşılamak üzere çalışmaya başlamış.

250 değişik çekirdekli meyve ile çalışan Van Aken, her birinin çiçeklenme dönemini bir zaman dizgesine yerleştirip bir kaç tanesini anaç ağacın köklerine aşılamakla başlamış işe... Anaç iki yaşına geldiğinde, bu kez de göz aşılarına başlamış. Durgun göz aşısında, bir meyve ağacından gözü olan bir dal parçası alınıp anaca eklenir, bantlanır ve kışı uyuyarak geçirir. Eğer aşı başarılı olursa, ertesi ilkbaharda, göz uyandığında dal budanır ve aşılı parça büyüyerek yeni meyve dalını oluşturur.

Yaklaşık beş yıl sonra, Van Aken ilk “40 meyve” ağacını (Ç.N.: ya da, Bilim Kazanı'ndan Ilker Oztop'un güzelim çevirisiyle “aşure ağacı”nı) tamamlamış.

Yılın büyükçe bir bölümünde, Van Aken'ın aşure ağacı, bildiğimiz ağaçlardan farksız görünüyor. İlkbahar geldiğindeyse, pembe, beyaz, kırmızı, mor, rengarenk çiçeklere bürünüp, yaz aylarında erikler, şeftaliler, nektarinler, kirazlar, bademlerle donanıyor.

Güzelliği kadar dünyadaki çekirdekli meyve türlerinin çeşitliliğinin korunması açısından da ağacın değeri büyük. Ticari meyve yetiştiriciliğinde, meyvenin raf ömrü, büyüklüğü, ve görünümü tadından önemlidir. Bu yüzden de, binlerce meyve çeşidinin ancak birkaçı ticari olarak tercih edilir, en lezzetli ya da en besleyici çeşitler olmasalar da...

Van Aken bugüne kadar tam 16 aşure ağacı yetiştirmiş. Ağaçlar A.B.D.'nin müzelerinde, toplum merkezlerinde ve kişisel sanat koleksiyonlarında yaşıyor. Şimdi, bir kentte bu ağaçlarla küçük bir meyve bahçesi oluşturmayı planlıyor. Akla gelen ilk sorulardan biri, bu ağaçlardan toplanan meyvelere ne olduğu... Van Aken cevap veriyor:

“Bahçelerinde aşure ağacı olanların bana anlattığına göre, ağaç hem meyve çeşidi hem de meyve miktarı bakımından mükemmel. Üstündeki meyvelerin hepsini ne yapacağınızı bilemediğiniz bir meyve ağacı yerine, çeşit çeşit meyvesini azar azar toplayabileceğiniz bir ağacınız var. Üstelik, meyveler farklı zamanlarda olgunlaştığı için, Temmuz'dan Ekim'e meyve toplamayı sürdürebiliyorsunuz.”

delta4579
30-10-2016, 20:31
şeftalide , ve armutta aynı anaca erkenci ve geçci çeşitler aşılıyorum,
ağacın yarısı meyve verdikten ve geçtikten sonra daha sonra diğer yarısı meyvaya duruyor.

delta4579
30-10-2016, 20:55
Bahçemizdeki kivi senelerce çiçek açmasına rağmen bir tane meyve vermedi.
Meğer erkek kiviymiş.
üzerine dişi kividen göz aşısı yaptım,
Bir dal da erkek dal bıraktım tozlaşma yapsın diye.
Bizim kivi çift cinsiyetli oldu. Ama hersene üzüm salkımı meyve veriyor..

aydoner
15-12-2016, 13:19
Arkadaşlar elma üzerine gül aşısı olur yazıyor bazı yerlerde, elma oldukça hızlı büyüyen bir tür olduğu için özellkle baston gül olayında çok işe yarar da, yapan var mı, nasıl bir aşı?

sındırgılı
15-12-2016, 18:16
3 sene once, Cengizden 2 asili erik agaci almistim. Ilk sene angelik erikten 2 meyva aldim, sonra kurumaya basladi. Her halde papaz erik daha baskin cikti..
Erik agacim tek olarak yasama devam ediyor.

enuma elish
26-12-2016, 07:52
Ne kadar uzuldugumu anlatamam..
"Elin Gavuru" deyip gecilen adamlari kutlamak lazim..
Biz hala "Gunah mi?" diye tartisalim.. gercekten yazik..
Soz meclisten disari tabii ki ama cahillikten olecegiz..
Ahh Kóy Enstituleri..

sahin
14-12-2020, 09:56
Limon, portakal ve Klementin bir arada. Ancak henüz meyve vermeyen nerede var; greyfurt, kan portakalı, nova ve w. Murcot. Onlar da önümüzdeki yıllarda meyve verirse fotoğraf paylaşacağım inşallah.
Anaç olarak Turunç kullanılmıştır.

smily
23-10-2023, 13:53
Neden günah olsun ki. Günah denilen şeylerin yüzde yüzü safsatadır. Ancak günahların bazıları mantıklı sebeplerden çıkmış olabilir. Bu arada erik ağacına elma aşılanmaz. Çekirdek yapıları farklıdır. Sert çekirdekli meyveler (erik, şeftali, kayısı, badem, kiraz) ve yumuşak çekirdekli meyveler (elma, armut, ayva) kendi aralarında aşılanabilir. Ama beklediğiniz meyve çıkmayabilir. Sonuç çok kötü olabileceği gibi muhteşem bir meyve de elde edebilirsiniz.