PDA

View Full Version : Kirli Hanım Çiçeği (Zinnia elegance)

Sayfalar : [1] 2

arethusa
20-05-2008, 22:51
Merhaba,
Bundan 3-4 gün önce dahlia'ya benzerliğiyle dikkatimi çekti ve kirli hanım çiçeği aldım.Ancak bakımı ve çoğaltılması konusunda hiç bilgim yok.Tek öğrenebildiğim şey güneşi ve bol suyu sevdiği.(ancak bundan da emin değilim)
Bu çiçeği tanıyan yetiştiren arkadaşlar varsa yardım edebilirler mi?

Ayşe
21-05-2008, 10:13
Zinnia çiçeği dahlia'ya benzer ancak zinnia'nın yaprakları pütürlüdür.Zinnia tüm yaz ve sonbahar boyunca çiçekli kalan çok gösterişli ve bakımı çok kolay bir çiçektir.Bol güneşli bir yere ekildiği ve suyuna dikkat edildiği takdirde hiç bir sorun yaşamazsınız.Çoğaltılması ise sonbahar sonunda kuruyan çiçeklerinde oluşan tohumlar ile yapılır.Aldığınız tohumlar ilkbaharda ekilir.Toprak konusunda seçici değildir.

GLCN
21-05-2008, 10:23
Elinizde resim varmı acaba iki bitkiyi karıştırmamak adına?

limon
21-05-2008, 10:33
Ben tohumunu ekmiştim bahar başında. Çok kolay çimlendi. Şimdi 10 cm kadar oldu fideler. Nihai yerlerine geçireli 3-4 hafta olmuştur. Havalar serin giderken pek gelişmedi ancak iki üç gün bol güneşi görünce hızla büyümeye başladılar. Tohumunu BIM'den almıştım. Bir ara fotoğraflayınca eklerim.

arethusa
21-05-2008, 11:19
zinnia elegance
Aldığımızda çiçeklerinin ve dalının bir yönünde kuruma olduğu için çiçek çok gösterişli görünmüyor.
Yaprak uçlarındaki kahverengilikler bu zedelenme yüzünden

Ferda Ülkümen
21-05-2008, 12:08
Zinnia elegance bakımı en kolay çiçeklerden biri.
Çok çeşitli renk ve şekillerde çiçekler açar.
Bol güneş, sık ve düzenli sulanmaktan hoşlanır.

arethusa
21-05-2008, 15:48
Ferda Hanım,sizin zinnialarınız bahçede gördüğüm kadarıyla.
Benimki saksıda olduğu için bir yönünde kuruma meydana gelmiş olabilir mi?
Çünkü bazı bahçe bitkileri saksıda keyifli büyümüyor.

Ferda Ülkümen
21-05-2008, 17:16
Bunlar bir önceki sene dökülen tohumlardan kendi kendilerine çıkmışlardı.

Zaten biraz susuz kalırsa hemen alt yaprakları kuruyor.

Acaba gölgeden direk güneşa mi çıkardınız?
Birkaç gün yarı gölgede tutun, kendini toparlar.

limon
21-05-2008, 19:54
Yapraklarını ya salyangozlar ya da çekirgeler çok seviyor, devamlı kemiriyorlar. Gülleri ilaçlarken Zinnialara da sıktım biraz. Artık yemiyorlar. Benimkilerde henüz tomurcuk oluşumu görünmüyor.

zenfree
21-05-2008, 20:53
Bu da benim çektiğim bir zinnia elegance fotografı. Gerçekten çok güzel bir çiçek.
http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=10228&catid=member&imageuser=11935

ar_da
21-05-2008, 22:00
Bu çiçekten hemen hemen 10 senedir bahçemde var isminin zinnia olduğunu bilmiyordum teşekkürler. Bol güneşi ve suyu sever. Gerçekten zahmetsiz ve kalıcı bir çiçektir.

zenfree
21-05-2008, 22:56
Sevgili ar_da tohumla mı üretiyorsun?

ar_da
22-05-2008, 11:08
Her yıl sonbaharda tohumları alırım, Mart ayında da toprağa atarım.

Sûz-i Dilârâ
23-05-2008, 09:29
Çiçeğin ismine bayıldım.:p Kim ve hangi gerekçeyle bu ismi vermiş? Merak ettim şimdi.;)

Ayşe
23-05-2008, 09:36
Evet ismi çok ilginç. Bizim buralarda bu çiçeğe Delikanlı deniliyor.Öyle güzel serpilip boylanıyor ki, herhalde bu yüzden bu ismi yakıştırıyorlar.

limon
23-05-2008, 21:19
Tohumdan yetiştirdiğim Zinniaları Oya ağacının altına diktim. Henüz küçükler ama sanki çabuk çiçek açacak gibiler. Bir tane de papatya çıkmış kendiliğinden sökmeye kıyamadım, çok severim papatyaları.
38342

arethusa
23-05-2008, 23:29
"Kirli Hanım" isminden başka bir isimle daha anılıyormuş bu çiçek.
"Kral Kızı"

canofer
23-05-2008, 23:33
Benim ufaklıkların fotoları

ar_da
28-05-2008, 09:49
Bu çiçeğe bizim buralarda hanım göbeği derler. Aslında bu ismi pek yakıştıramamış bende katmerli ismini vermiştim. Asıl adını buradan öğrendim.

laledevri
17-06-2008, 13:37
Merhaba arkadaşlar
Haftasonu pazarda çiçekçinin başına gidip hangisini alsam acaba diye düşünürken(pazar çok uzaktı ve sadece çiçekler için gittim.oyüzden taşımak zor olacaktı) küçük fidelerin içinde beyazların arasında kalmış tek kırmızı tomurcukları ha açtı ha açacak bir çiçek gördüm.çiçekçiye bunun ismi nedir diye sorduğumda "kirli hanım çiçeği" dedi. ama benimki sizinkilere benzemiyor.
Yarın fotoğrafını ekleyeceğim. Size de bir danışayım dedim.
herkese bol çiçekli günlerrrrrr.....

limon
21-06-2008, 20:57
Zinnialarım çok güzel geliştiler. 50-60 cm yükseklikte, gövdeleri çok sağlam kendi başına destek gerektirmeden ayakta kalabiliyorlar. Buradaki deneyimleriniz yardımıyla fideleri bol güneş alan yere dikip bolca suladım. Bir tane çiçek açtı şimdilik ama hepsi sırada. Çiçek ebatı oldukça büyük. Tek bir çiçeğin fotoğrafını eklemek istemiyorum grup halinde açınca eklerim.
Bu çiçeğin açma şekli çok enteresan geldi bana. İlk gün çiçek bozuk açıyor zannettim. Dikkatli bakınca çiçeğin her bir yaprağının yanlamasına rulo halince sarılı olduğunu farkettim. Tammaıyla açılması iki gün sürdü. Çiçeğin ortasında da kendisinden apayrı küçük küçük sarı çiçekler var gibi. Ben bu çiçeği de çok sevdim. Sorunsuz, nazlanmayan, gösterişli bir çiçek. Her sene yetiştirmek isteyeceğim çiçeklerden.

Buket Aknar
21-06-2008, 21:38
Bu başlık gözümden kaçmış, ancak şimdi gördüm. Ben geçen yıl Zinni veya Kirli hanım veya Kıbrıs'ta dendiği şekliyle Rüstempaşa yetiştirmiştim. Çok da güzel olmuşlardı. Tek bir sorun oldu ki, boyları uzayınca devrilmemeleri için çevrelerine sepet gibi bir düzenek yerleştirmiştim.

Çiçekleri çok gösterişli ve rengarenktiler, beni rahatsız eden tek şey yapraklarının pütürlü veya tüylü bir yapıya sahip olması oldu, (yani durdukları yerde pek de sorun olmuyor ama ben çiçeklerle haşırneşir olmayı seven biri olarak çiçeklere yaklaştığımda yaprakları eğer elime falan değerse rahatsız oluyordum şöyle de diyebiliriz bazı kimseler Şeftali'nin tüyünden rahatsız olur ya! işte öyle birşey) bunun dışında onları o kadar çok sevdim ki geçen hafta yeni fideler aldım.

İşte geçen yıl yetiştirdiklerimden birinin fotoğrafı...

limon
28-06-2008, 13:13
Bitkinin yüksekliği 80 cm civarına ulaştı. Desteksiz ayakta durabiliyorlardı ama geçen gün rüzgarlı havada bir bölümü devrilince bağlamak zorunda kaldım. Bol çiçeklenmeye başladı. İlk açan çiçek bile çok keyifli duruyor. Öyle iki günde bozulan çiçeklerden değil. Seneye kesin ekeceğim çiçeklerden. Tek renk olması da güzel oldu, hem göz yormuyor, hem tohum toplarken o renk miydi bu renk miydi sorunu olmayacak :)
41844

41845

41846

Oyaman
06-07-2008, 23:34
Zinnia konusunda bende sizin gibi düşünüyorum .Bu kadar değişik renk ve şekle sahip bir çiçeği ilk defa görüyorum . sık ve grup halinde dikildiği zaman daha
da hoş görüntü veriyor .Sevgili Nalan Dayıoğlu ve Salih İnceçayır arkadaşlarımın gönderdiği Zinniaları birbirine karıştırdım ancak sanırım elegance cinsi . Kocaman bir çiçek açtı , renkleri nefis , birde çiçek 1.5 aydır bozulmadan duruyor .
Sevgili Limon tamda sizin istediğiniz gibi bir çiçek bunlar . Fotoğraflarını yarın yükleyeyim sizdekilerle mukayese edin ,değişikse paylaşabilirim . Seneye bahçelerimiz Zinnilar ile şenlensin .
Zinnia ile ilgili bir tek sorunum , alttaki ilk çıkan yapraklar kuruyor buda görünümünü bozuyor .Sizinkilerde böyle bir sorun oluyormu ? Selamlar .

Buket Aknar
07-07-2008, 10:20
Sevgili Oyaman; ben de geçen yıl ayni sorunu yaşamıştım ve o yapraklarının dokusunu, yaprakları temizlerken farketmiştim.
Ağaçlar.net'te Zinnia'nın adının Kirli Hanım olduğunu duyunca "acaba bu yaprak kurumuşlarının kirliliği mi bu isime sebebiyet verdi" diye de düşünmeden edememiştim.

Bu yıl yeni fidanlar aldım ve diktim. Şimdi onları merakla bekliyorum. Geçen yıldan dökülen tohumlardan 2 tanesi yeniden çimlendi. ( O kadar çok tohum dökülmüştü ki! niye ancak iki tanesinin çimlendiğine doğrusu şaşırdım). Bir tanesi çiçeklendi ama geçen yılkiler gibi iri çiçek değil o kadar küçük ki ayni çiçek olduğuna bin şahit ister.

zooteknist
07-07-2008, 10:28
Sevgili limon
Zinnialarınıza Maşallah Sizinde elinize sağlık. Bundan sonra benim favorilerimden biri zinnialar. Bu yıl ben de satın alıp bahçeye diktim. Çok suya ihtiyaçları yok ve hakikaten ilk açan çiçekleri bile hala duruyor. Tam benim aradığım bitki. Zahmetsiz kanaatkar ve hiçte nazlı değiller.

limon
07-07-2008, 14:00
Oyaman, bir kaç gündür yazdığınız gibi alt yapraklarda sararmalar başladı. Genelde diplerini görmeyi istemediğim bitkilerin önüne en fazla 30 cm kadar büyüyen tek renk özellikle beyaz renkte açan çiçekler dikmeyi seviyorum. Tek renk olması önemli çünkü onlar sadece bordür işini görüyor, fazla dikkat çekmeden arkadaki çiçekleri öne çıkarması gerekiyor. Güneş gören bir yerdeyse yeşil yapraklı beyaz çiçekli begonyayı(bordo yapraklısını pek sevmiyorum), gölgeyse beyaz çiçekli cam güzelini genelde tercih ediyorum. Sizdeki değişik renklerdekilerin tohumlarından isterim. Ben de eğer beğendiyseniz yukarıdaki renkten tohum toplayınca gönderirim.

Zooteknist, teşekkür ederim. Çiçek ömrünün çok uzun olması ve kolay yetişmesi çok güzel gerçekten. Seneye bir çok köşeye ekeceğim tohumlarını.

Ferda Ülkümen
07-07-2008, 14:22
Ağaçlar.net'te Zinnia'nın adının Kirli Hanım olduğunu duyunca "acaba bu yaprak kurumuşlarının kirliliği mi bu isime sebebiyet verdi" diye de düşünmeden edememiştim.

.

Aynı şeyi ben de hep düşünmüşümdür sevgili Buket Aknar.

Nihal
07-07-2008, 16:55
Ben geçen yıldan kalma tohumlarımı ekmiştim.Ektiklerimin çoğu çimlendi.Gayette hızlı büyürlerken bugünlerde bir şey oldu.Hem büyümesi yavaşladı hemde yaprakların uçları kurumaya başladı.

Oyaman
07-07-2008, 19:02
Mart ayında çok çeşitli tohumları çimlendirmeye almıştım , ilk çıkan ve hiç nazlanmayan Zinnialar oldu .5-6 günde çimlenmişlerdi ,bu yönünüde unutmamak
gerekir sanırım .

Oyaman
07-07-2008, 22:35
Bahçemdeki Zinnia çeşitleri aşağıda , resimlere bakıpta çok fazla diktiğimi
sanmayın ! Hepsi başka çeşit çıktı . Limonyumlardada aynı şey oldu . 5 adet
Limonyum diktim 4 ü tesadüf bir şekilde farklı renkler oldu .
Zinniaların tohumlarını çiçeklerin ortasından mı alıyoruz ? Tohum kapsülü yapacak gibi değiller .

Oyaman
07-07-2008, 22:39
Diğerleri

Oyaman
07-07-2008, 22:41
Bitmedi

Oyaman
07-07-2008, 22:45
Birkaç tane daha ve toplu halde görünümleri

limon
08-07-2008, 11:09
Ben de ilk kez tohum alacağım. Ancak ektiğim tohumlar ince değildi. Çiçeğin dip kısmında tohum kesesi oluşmayacak. Papatyanınki gibi alacağız tohumları sanıyorum. Çiçekler iyice kuruyunca tohum alma aşamasını fotoğraflamaya çalışırım.

Ferda Ülkümen
08-07-2008, 11:36
Çiçekler kuruyunca kesin, olduğu gibi saklayın, ekeceğiniz zaman elinizle ufalayıp, tohumları ekebilirsiniz.

Oyaman
08-07-2008, 13:43
Teşekkürler Ferda Hanım , bende öyle düşünüyordum .

limon
10-07-2008, 19:35
Çiçeklerim solmadan güzel hallerini bir daha fotoğraflayayım dedim :)
42707

Mermaid
21-08-2008, 15:01
Merhaba arkadaşlar;
sevgili Limon, çok güzeller
sizlerden bir konuda yardım almak istiyorum. Kirli hanım çiçeklerim geçmeye başladılar ben bu sene ilk defa ekmiştim. Renkleride aynı sizinkisi gibi sevgili Limon
Tohumlarını nasıl alacağım iyice kurumalı değil mi?
Bilgilendirirseniz sevinirim.:)

Ferda Ülkümen
21-08-2008, 15:53
Bu mesajda anlatılmıştı sayın Mermaid.

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=256657&postcount=46

Mermaid
21-08-2008, 16:01
Çok üzgünüm.:(:(:(
Çiçekler okadar güzeldi ki sanırım kendimi fazla kaptırdım. Sıcakta bir taraftan dikkatim dağıldı herhalde bu mesaj tamamen gözümden kaçmış.

Çok teşekkürler sn.Ferda Ülkümen

limon
21-08-2008, 20:05
Ben yarın kuruyan çiçekten tohum alma işlemini fotoğraflarım. Bir çiçekten bile çok fazla tohum çıkıyor. Ben Ferda Hanım'ı dinleyip çiçekleri dalından kesip saklayacağım. Böylece bu ne tohumuydu diye düşünmeyeceğim. Ama sizin için bir tane feda ederim ;)

Mermaid
21-08-2008, 20:24
Merhaba sevgili Limon;

Lütfen feda etmeyin. Bizlerde bu şekilde yaparız.;)

habibe
22-08-2008, 10:01
İlk yıl tohum aldığımda ferdanında dediği gibi, çiçek başlarını olduğu gibi saklamış, ekerken ufalamıştım.
Sonraki yıl çiçek başlarını kesmeyip elimle topladığımdan, çiçek başlarının çoğu dağılmıştı, bende hepsini ufalayıp saklamıştım.
Bu yıl hiç randıman alamadım çiçeklerimden. Acaba diyorum çiçekleri baş olarak saklamadığım için özelliklerini mi yitirdiler?..

Ferda Ülkümen
22-08-2008, 10:53
Tohumların saklanması ile ilgili bulabildiğim bilgiler burada;

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=270596&postcount=5

imgelem
25-08-2008, 13:17
Geçen yıl bir yakınımın bahçesindeki kurumuş çiçek başlarını koparıp ,bez torbada saklamıştım.Mart ayında ektim ve şimdi böyleler...

Nihal
25-08-2008, 18:57
Bu çiçeğin ismi isabet olmuş:DGerçekten kirli duruyorlar;)

nalan dayıoğlu
28-08-2008, 23:56
Sevgili oyaman.
Gönderdiğim zinnia tohumlarının çiçekli hallerini fotoğrafladığınız ve bu güzellikleri arkadaşlarla paylaştığınız için çok teşekkürler.
Kirli hanım **** bizim yöredeki ismi ile kirli güssüm dayanıklı çiçekleri,çok çeşitli renkleri ile bahçelerin vazgeçilmezi olması gereken bir çiçek.Tohumlarıda
ailemin benim bildiğim süre 45 yıl kendi bitkimizden elde ettiğimiz tohumlar.Tamamen naturel genleri ile oynanmamış onun içinde yetiştirmesi kolay gelişmesi harika ve hastalık barındırmıyor.
Tohum dağıttığım zaman birçok arkadaşa göndermiştim umarım onlarda sizin
gibi ekerek bu güzel çiçeklerin tohumlarını alma olanağını bulmuşlardır.
Tohumunu almak için senelerdir uyguladığım yöntem kurumaya başlamış olan çiçekleri koparıp olduğu gibi nemsiz bir ortamda açık bir kasa içerisinde bı-
rakmaktan ibaret.Bu sayede ekeceğim zaman reklerinide ayırt edebiliyorum.
Tohumların bu kadar çeşitli renklerde elinize ulaşmasının nedeni bu.
Havalar iyi giderse kasım ayına kadar bahçeniz renkliliğini koruyacaktır.
Bende kısa zamanda resimlerini yükleyeceğim.
Bu yıl tohumları daha fazla arkadaşlara elbirliği ile ulaştırabiliriz herhelde.

nalan dayıoğlu
29-08-2008, 23:20
İşte benim güzellerim

limon
05-09-2008, 22:14
Bu hafta başı zinniaların kuruyanlarını makasla kesip seneye ekmek üzere sakladım. Kalan bitkiyi de kökünden söktüm attım. İki-üç gün evde yoktum bu akşam üstü baktığımda sökerken toprağa dökülen tohumların yeşerdiğini gördüm. Büyüseler bile havalar soğuğunca öleceklerdir muhakkak. Ama 100'e yakın yeşermiş fide görünce mutlu oldum :)

hyanik
05-09-2008, 23:53
Merhaba
Bende bırcogunu kesıp dagıttım tohumların.umarım aksılık olmaz.ama kalanları mutlaka butun olarak saklıycam.Herkese kolay gelsın.

Nihal
08-09-2008, 21:09
Ya arkadaşlar bir şey sormak istiyorum.Kirli hanımdan ilk tohum aldığımda bence hepsi kırmızıydı.Ama şimdi bakıyorum.Beyaz ,sarı ,pembe gibi renklerde var arada.Acaba benden başka böyle bir durumla karşılaşan var mı?Yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum sadece kırmızı değilmiydi?:(

hyanik
09-09-2008, 22:26
Ya arkadaşlar bir şey sormak istiyorum.Kirli hanımdan ilk tohum aldığımda bence hepsi kırmızıydı.Ama şimdi bakıyorum.Beyaz ,sarı ,pembe gibi renklerde var arada.Acaba benden başka böyle bir durumla karşılaşan var mı?Yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum sadece kırmızı değilmiydi?:(

evet haklısınız.Sık sık renk degısımı gosterdı bende.Enteresan ama guzel sonucta

Nihal
30-09-2008, 11:34
Bunlarda benim zinnialarım;)

hyanik
13-12-2008, 22:56
Kirlihanımlardan birkac kare.
Baharı dort gozlee beklıyorum ekmek ıcın

hakan_73
13-12-2008, 23:16
Merhaba ,sayın hyanik tohumlarınızı direk bahçeyemi ekiyorsunuz .Yoksa ayrı biryerde çimlendirdikten sonra fide haline gelince bahçeye şaşırtmamı yapıyorsunuz.

hyanik
14-12-2008, 11:55
Merhaba ,sayın hyanik tohumlarınızı direk bahçeyemi ekiyorsunuz .Yoksa ayrı biryerde çimlendirdikten sonra fide haline gelince bahçeye şaşırtmamı yapıyorsunuz.

Merhaba
her iki yöntemde de başarılı sonuclar verıyor.Ama sasırtmak en guzelı

Buket Aknar
14-12-2008, 16:56
Yaz boyunca güzel güzel çiçekler açan Kirlihanım ( zinnia)'ları geçen ay kurudukları için söküp yerlerini temizlemiştim. Bugün dikkat ettimki oldukları yerlerde birçok minicik zinnia yeşermiş hatta 15 gün evvel farkettiğim bir tane vardı ki küçükte olsa çiçek bile açmış. Yaz boyu çiçekleri avuç içi kadardı, şimdi açan 1 YTL kadar ya var ya yok. Halbuki ben dökülen tohumların seneye bahara çimleneceğini düşünmüştüm. Şimdi ne olacak?
Kıbrıs'ta havalar bir türlü soğumadığı için zinnia'lar sanırım mevsimi şaşırdı.

limon
19-12-2008, 12:40
Yaz sonu kendi kendine dökülen tohumlardan çıkan Zinnialar bir aydır çiçekteler. Yaza nazaran çiçek boyutları çok küçük ama yine de bahçeyi renklendirdiler.
56634

viola
29-05-2009, 09:49
Arkadaşlar benimde artık 3 küçük zinnia'm var ;) onların hepsini uzun bir saksıya birlikte eksem olur mu acaba? yoksa derin bir saksı mı isterler?

habibe
29-05-2009, 10:27

Sayın Nihal,
Yanlış hatırlamıyorsunuz. Dediğiniz doğru. Ben de tek bir kuru çiçek tohumundan ektiğim de, rengarenk zinnialarım olmuştu.

snoopy
29-05-2009, 14:24
Benim Koçtaş'tan zinnia diye aldığım çiçeğin yaprakları burada gördüklerime hiç benzemiyor, değil mi yoksa?:(

habibe
29-05-2009, 14:48
Malesef zinnia değil.
Dahlia- yıldız çiçeği.

snoopy
29-05-2009, 14:53
Etiketi de hala üstünde, zinnia yazıyor:mad:

Neyse, ben bunu da sevdim..

sakagun
21-06-2009, 18:50
Zinnialarım açtılar. Değişik olduğundan mıdır nedir en çok çilliyi sevdim.

sakagun
21-06-2009, 18:51
Devam.

sakagun
25-06-2009, 12:02
Yeni renkler

sakagun
03-07-2009, 20:21
İki yeni renk daha.

limon
03-07-2009, 20:41
Sakagun, hepsi birbirinden güzel, elinize sağlık. (Bu sene tohumlarını dikmeyi unutmuşum)

sakagun
05-07-2009, 15:14
Teşekkürler Limon. Her seferinde farklı bir renk açıyor. Şaşırtıyorlar beni.

habibe
07-07-2009, 10:13
Zinniaları seviyorum.
İlk yıl yetişen çiçeklerin tohumları verimli olmuştu.
Onlardan aldığım tohumlar ise daha az yapraklı oldular.
Oysa ilk tohumunu aldığım çiçekler katmerliydi.
Git gide gösterişlerini yitiriyor sanki...
Tek güzel yanı, bir baş tek renk çiçekten rengarenk zinniaların oluşması ;)

tamaşa
07-07-2009, 20:18
kirli hanımlarım..:D

sevdanur01
10-07-2009, 10:51
selam arkadaşlar, bende çiçek yetiştirmeyi çok seviyorum.benimki hastalık derecesinde
bu yıl bende, kirli hanım çiçegi ektim tohumdan, ilk açacak olan tomurcukları kopardım
şimdi çok güzel açtılar,ilk çiçegi soluktu ama sonrakiler çok canlı ve güzel, sizin gibi doga sever arkadaşların, ortamında olmak güzel, ben çok öncelerden beri bu sitenin severiydim zaten, yetkililere teşekkürler.

k_donmez
01-02-2010, 10:58
Zinnia elegance
Bu çiçeği bu yıl ilk defa ekiyorum. Evde saksıda çimlendirip, yavaş yavaş bahara hazırlarım dedim. Bir haftada bu hale geldiler. Nasıl koruyabilirim? :confused:

S Güngör
10-02-2010, 20:43
bekleseymişsiniz en azından marta kadar fena olmazmış. onları serin ama aydınlık bir yere koy. sıcak yere koyarsan çok uzar cılız gelişir. kolay gelsin.

k_donmez
14-02-2010, 09:18
Evet ne yaparsam yapayım olmadı. Tohumdan yetişen ve çok boylanan yavruların tamamı yatarak kurudu. Artık mevsimi gelince bahçeye direk ekmeliyim.

limon
14-02-2010, 17:35
Zinnia tohumlarını, direkt yetişeceği yere ekmek en güzeli. Keyifli görünen fideler bile hiç sarsmadan yer değiştirdiğimde bozulmuşlardı.

Çabuk büyüyen bir bitki zaten aceleye gerek yok. :)

Yalnız çiçeğin en keyifli döneminde alt yaprakları bozulmaya başlıyor bunun için zinniaların önüne daha kısa boylu bir bitki ekerseniz kötü görüntüyü kapatıyor.

k_donmez
15-02-2010, 15:11
Evet Sayın Limon, onların yerini hazırlayıp Mart başı gibi toprağa doğrudan ekeceğim. Gelişmelerini de sizin yaptığınız gibi burada paylaşacağım.

k_donmez
19-02-2010, 15:59
Havaların iyi gitmesini de fırsat bilerek, bahçede yetiştirmeyi düşündüğüm alana Zinya, Godetia, Delfinyum ve Lavatere tohumlarını ektim. Artık Hüdayinabit durumundalar. Yağmurda üstlerine yağdı. Beklemeye geçtim. Bu çiçekleri seçmemde Sayın Limon'un anlatım ve tecrübelerinin etkisi büyük oldu. Umarım güzel gelişim sağlarlar. Tabi hepsinden önemlisi, tam bahar geliyor derken gaddar bir kış havasına yakalanmazlar.

erol21
13-03-2010, 19:25
Selamlar Bende koçtaşdan aldığım zinya tohumlarını 10 mart akşamı ektim bugün ayın 13'ü 3 tanesi şimdiden toprağı araladı Bu kadar çabuk beklemiyordum açıkçası Şuan dışarısı soğuk die benim odamda ve de oda devamlı ısınan biryer Sizce 1-2 haftalık olunca serin olan diğer odada biryere mi almalıyım yoksa odamdaki ısı daha mı faydalı olur?

erol21
14-03-2010, 19:19
İşte 3-4 günlük zinyalarım

sarigoz
23-03-2010, 17:23
Merhaba..
Bende zinnia elegance ektim..Yeni cimlemeye basladi.Martin basinda ekmistim.Kuzeyde bulundugumdan cok uzun bir don suresi vardi .Bende tohumlari sicacik,ama karanlik yere koymustum.Ve cok ciliz cikmislar.Cogu olecek ihtimal..Simdi ise hava az isindi ve disari cikardim.Arada yine cikanlar olmus...Umuyorum duzelilrler

sarigoz
23-03-2010, 17:24
Sakagun,ciceklerin muhtesem.Alacalisili olani ilk goruyorum.Cok etkiliyeci goruntuleri var..Fotograflarda guzel cikmislar,elinize saglik

querelle
23-03-2010, 21:56
İsme bakar mısınız ?

Ataerkillik bitki dünyasına bile girmiş, pes doğrusu !
Kimbilir belki de birisi "Zinnia" ismini sanrılı bir anında "Zina" diye okumuş, onu da pek tabii kadınlara yakıştırmıştır...Şu memlekette kadın olmak ne kadar zor.

sarmansarman
14-04-2010, 20:07
Bir çiçeğe verilebilecek en son isim yıllardan beridir bu adı unutturmaya çalıştık ama hala hatırlayan var galiba

Hhatice
14-04-2010, 20:30
Bu çiçeğin ismi mi değişti ,yoksa ben mi yanılıyorum (zinnia elegance) Bu kral kızı yani kırk yıllık kral kızı ne zaman kirli filan oldu dilim söylemeye varmıyor böyle çiçek ismi mi olur :/

S Güngör
14-04-2010, 23:04
Çiçeğin hem yapraklarıı hem çiçekleri mat bir görünüme sahip. Tozluymuş gibi algılanabiliyor. Bu sebeple kirli hanım ismi çok yakışmış gibi gelmişti bana. Sonuçta güzel bir çiçek. zina ile ilişkilendirilerek isminin konulduğunu hiç mi hiç sanmıyorum.

erol21
21-04-2010, 20:50
Açmaya çok yakınlar. Evde camın önünde büyüttüğüm için dışarı soğuk olsa da sanırım erken açıcaklar

erol21
08-05-2010, 21:15
Sonunda zinyalarım değişik renklerde açtılar İşte onlardan birkaç tanesi...

hurmuscan
16-05-2010, 18:59
yaa arkadaşlar ben de bu çiçeklerden geçtiğimiz yıl ektim birisi hediye etmişti ,fakat nerden aldı hiiç bilmiyorum çok sevmiştim .devamlı araştırıyordum ,nihayet adını öğrendim sizlerden. fakat küçük bir ilçedeyim nerden temin edeyim bizim buralarda koçtaş felan yok kii.lütfen yardım edin bide geç kaldım mı ekim için acebaa.

erol21
17-05-2010, 21:25
Bence zinyalar çabuk çimlenip 1-1,5 ay gibi bir sürede çiçekleniyorlar Daha mayısdayız bence geç değil Tek dikkat edeceğin büyüyünce acayip su istiyor 2 gün sulamazsan yapraklar fln pörsümüş gibi oluyor Sulayınca düzeliyor

S Güngör
18-05-2010, 10:54
yaa arkadaşlar ben de bu çiçeklerden geçtiğimiz yıl ektim birisi hediye etmişti ,fakat nerden aldı hiiç bilmiyorum çok sevmiştim .devamlı araştırıyordum ,nihayet adını öğrendim sizlerden. fakat küçük bir ilçedeyim nerden temin edeyim bizim buralarda koçtaş felan yok kii.lütfen yardım edin bide geç kaldım mı ekim için acebaa.

Bu çiçeği elde etmenin en iyi yolu mahalle dolaşmaktır. Yaz mevsiminde komşu komşu gezin elbet birileri bakıyordur. Kurumuş çiçeklerinden ister izin isteyerek , ister istemeyerek :) toplayın bahara sizin de kirlihanım çiçeğiniz olsun.

Kedi Tırnağı
20-05-2010, 02:48
Hurmuscan merhaba! Bence ekebilirsin. Sonuçta yaz boyu çiçek açtığı söyleniyor. Ben de ilk kez bu sene tohumdan çiçek yetiştirmeye çalışıyorum. Ektiğim türlerden birisi de zinya. İlk grubu 22 nisanda ektim, daha sonra mayısta, kalanları ektim. Hava daha sıcak olduğu için sanırım ve üstünü daha az torfla kapadığım için, sonradan ektiklerim ilk grubu geçti neredeyse. Balkonda, az miktar torfa ektim ben paket üzerindeki talimata uyarak. Uzun ve yassı,açık renk tohumları vardı. Ben de merakla bekliyorum nasıl olacaklarını. Pakette ( Genta marka-Zinnia double nain varie) 10 santime ulaşınca şaşırtma yapın diye yazıyor. Ektiğim çiçekler içinde( ipomea sarmaşığı saymazsak) en büyük tohuma ve filizlere sahip olanlar zinya. Havalar da ısınmaya başladı İstanbul' da ama Çekmeköy biraz daha serin bir yer. Ne kadar zamanda çiçek açarlar acaba? Çimlenmeden itibaren 12 hafta sonra çiçeklenir diyor. Çok sabırsızlandım çiçekleri de görünce şimdi. Ben de epey tohum hasat ederim umarım. Tohum bulma şansı olmayan arkadaşlarla da paylaşmak isterim tabii. Malesef bu sene aldığım paketin tamamını ektim. Yoksa gönderirdim hemen sana da.

Bir de merak ettiğim konu: Pakette çok yıllık yazıyor bu bitki için ama burada okuduklarıma göre öldüğü söylenmiş hep. Çiçekleri kuruyunca bilerek mi söktü insanlar yoksa zaten yeşil aksamı da kuruyor mu kış gelince.

erol21
20-05-2010, 08:42
Hurmuscan merhaba! Bence ekebilirsin. Sonuçta yaz boyu çiçek açtığı söyleniyor. Ben de ilk kez bu sene tohumdan çiçek yetiştirmeye çalışıyorum. Ektiğim türlerden birisi de zinya. İlk grubu 22 nisanda ektim, daha sonra mayısta, kalanları ektim. Hava daha sıcak olduğu için sanırım ve üstünü daha az torfla kapadığım için, sonradan ektiklerim ilk grubu geçti neredeyse. Balkonda, az miktar torfa ektim ben paket üzerindeki talimata uyarak. Uzun ve yassı,açık renk tohumları vardı. Ben de merakla bekliyorum nasıl olacaklarını. Pakette ( Genta marka-Zinnia double nain varie) 10 santime ulaşınca şaşırtma yapın diye yazıyor. Ektiğim çiçekler içinde( ipomea sarmaşığı saymazsak) en büyük tohuma ve filizlere sahip olanlar zinya. Havalar da ısınmaya başladı İstanbul' da ama Çekmeköy biraz daha serin bir yer. Ne kadar zamanda çiçek açarlar acaba? Çimlenmeden itibaren 12 hafta sonra çiçeklenir diyor. Çok sabırsızlandım çiçekleri de görünce şimdi. Ben de epey tohum hasat ederim umarım. Tohum bulma şansı olmayan arkadaşlarla da paylaşmak isterim tabii. Malesef bu sene aldığım paketin tamamını ektim. Yoksa gönderirdim hemen sana da.

Bir de merak ettiğim konu: Pakette çok yıllık yazıyor bu bitki için ama burada okuduklarıma göre öldüğü söylenmiş hep. Çiçekleri kuruyunca bilerek mi söktü insanlar yoksa zaten yeşil aksamı da kuruyor mu kış gelince.

Merhaba keditırnağı 12 haftadan çok daha kısa sürede ilk çiçekleri göreceksin Bir de bu bitkinin şöyle bir güzelliği var.Bendeki zinyaların çiçek renklerinin hemen hemen hepsi farklı tonlarda + çiçeklerin formunu çok da bozmadan kalma süresi çok uzun. Örneğin benim çiçeklerden biri diğerlerine göre çok daha kısa süre önce açmıştı fakat diğerleri de birbirine 1-2 haftada yetişince şuan bir renk cümbüşü var :)

Kedi Tırnağı
20-05-2010, 23:46
erol21 merhaba!
Tohumun paketinde de karışık renklerde resmedilmiş. Çiçeklerin ve yaprakların güzelliği, uyumu hoşuma gitti aldım( sevmediğim çiçek de nerdeyse hiç ya:) ). Çok yıllık yazması da hoşuma gitmişti. Gerçi, artık site sayesinde tek yıllık çiçeklerden de tohum alıp yetiştirme taktiklerini öğreniyorum. Bugün coştum ve 2 yıldır kuru kuru duran, apartmanın ön bahçesini nalburdan aldığım bel küreğiyle alt üst ettim. Sonra da çapalayıp düzelticem. Pakette yazdığı gibi, 10 cm olduklarında bahçeye ekip düzenli su versem iyi yetişirler mi yoksa daha büyümelerini mi beklemeliyim? Bu konuda da tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Sevgiler.

erol21
21-05-2010, 07:47
Ben biraz daha havalar serin iken ektiğim için direkt dışarıya değil de bakkal-marketlerde satılan küçük plastik bardaklara ekip orada çimlendirmiştim. Gerçek yapraklar çıkınca da nihai yerlerine taşıdım Ama şuan havalar o kadar soğuk değil Direkt dışarıya da ekilebilir diye düşünüyorum

Kedi Tırnağı
21-05-2010, 15:11
Ben de zaten ne soğuk ne de yakıcı sıcak olmadığı için bugünlerde filizlerimi bir an önce bahçeye dikmek istiyorum ama 8 çeşit çiçek içinde sadece zinya ve ipomea sarmaşığım 10 santime yaklaştı. Diğerleri 1 ay geçmesine rağmen hala çok küçükler. Aslında sıcaklar bastırsa da çok endişeli değilim çünkü ön bahçe şeridi alçakta kaldığı için doğrudan güneş ışınlarına ve rüzgara fazla maruz kalmıyor. Küçük filizler için korunaklı olur diye düşünüyorum. Büyüdükçe bir kısmını bahçenin güneşli bölümlerine şaşırtırım belki de.

Bahçeye bir an önce dikmek istememin bir nedeni de; geniş toprakta daha hızlı büyürler diye ummam. Tohumları ektiğim azıcık torfta beslenmeleri de zor oluyordur.

k_donmez
21-05-2010, 19:15
Kış biterken evde saksıda çimlendirmeye çalışıp, fazla erken davrandığım için canlı tutamadığım zinyanın tohumlarını baharla birlikte bahçeye ekmiştim. Çok sayıda tohumdan farklı yerlerde sadece 5 tanesi çimlenince hepsini bir araya topladım. Bir gün bocaladılar. Ertesi günden itibaren gelişmeye devam ettiler.

bloodflower
07-06-2010, 17:29
Ektikten 4 gün sonraki halleri (5 tohumdan 4'ü çimlendi):

ardabora
07-06-2010, 18:37
ben bir iki resim yüklemek istiyorum ama çoğu konu başlığındaki resimlerim hep teyzemin bahçesinden .maalesef onun çiçekleriyle nefsimi köreltiyorum ancak.:p

ben bu sene ondan aldığım tohumları nereye koyduğumu bulamıyorum. dikmeyi en çok istediğim çiçeklerden biriydi ama kısmet olmadı.

bu kirli hanımlar geçen yılkiler, bu sene eniştemin trafik kazası,mesane tümörü ameliyatları derken,teyzem bahçesiyle pek ilgilenemedi...

erol21
07-06-2010, 21:54
Çok güzeller benimkiler de baya çok açtı. Hepsi farklı renkler ve tonlarda. Çiçekleri de uzun süre bozuluyor. Kötü yönleri ise çiçekleri kokusuz, susuzluğu hiç dayanamıyor bitki kendini öyle bir salıyor ki ölmüş sanarsınız ama sulayınca hemen düzeliyor. Bir de çok fazla yaprak biti (afit) çekiyor kendine

ardabora
13-06-2010, 01:42
Üstteki mesajı yazdıktan sonra tohumları buldum,evi talan ettim resmen.
Ertesi gün ektim (8 haz.) Bu sabah baktım ki 4-5 tanesi çimlenmiş,hızına diyecek yok maşallah...

hakan temel
24-06-2010, 20:08
Forumu uzunca bir zamandır takip ediyorum ama yeni üye sayılırım.:)Bende bugün küçük bir saksıda ama yandan oldukça fazla sürgünü olan zinniamı aldım..Sanırım bu saksı bi süre sonra çok küçük gelecek..Hatta şimdi bile öyle..Acaba büyük bi saksıya alsam bir sakıncası olurmu..Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim..şimdiden teşekkürler;)

k_donmez
28-06-2010, 19:36
98 nolu mesajdaki küçük zinyalar büyüyüp gelişti. 5 kökten dördünde çiçekler açıyor. Hepsi farklı renklerde.

erol21
29-06-2010, 10:49
Forumu uzunca bir zamandır takip ediyorum ama yeni üye sayılırım.:)Bende bugün küçük bir saksıda ama yandan oldukça fazla sürgünü olan zinniamı aldım..Sanırım bu saksı bi süre sonra çok küçük gelecek..Hatta şimdi bile öyle..Acaba büyük bi saksıya alsam bir sakıncası olurmu..Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirlerse çok sevinirim..şimdiden teşekkürler;)

mümkün olduğunca daha büyük bir saksıya aralıklı olarak dikmeniz daha iyi sonuç verir diye düşünüyorum. Sonradan otsu olmalarına rağmen biraz kalınlaşıyorlar

gunesgozde
29-06-2010, 10:54
bildiğim kadarıyla, büyütmesi ve bakımı çok kolay olan bir çiçek. ayrıca çok da güzel bir çiçektir.

hakan temel
29-06-2010, 23:47
Sayın Erol21 çok teşekkür ederim.Ben de bi süre cevap alamayınca,dayanamayıp saksısını büyütmüştüm zaten:)..Tomurcuklar açmaya devam ediyorlar.Sanırım bi sorun yok şimdilik:)..sevgiler

erol21
30-06-2010, 21:09
Afit ( yaprak biti ) olayına ve özellikle büyüyünce sulama olayına dikkat edin. Çok fazla böcek çekiyorlar Bir süre sonra inanamayacağınız kadar yaprak biti oluşabiliyor. Benimkiler 2-3 gün sulanmazsa komple ölmüş gibi yere seriliyorlardı. Sulayınca tekrar yarım saat de dimdik canlanıyorlardı

hakan temel
01-07-2010, 14:37
Önerilerinizi dikkate alacağım..Zaten bu aralar fesleğende ve minelerde beyaz sinek ve bitlerle başım dertte..Her an tetikteyim yani :)

k_donmez
02-07-2010, 15:15
5 kökten 4'ü çiçek açtı. Her biri başka renk veya tonda. Artık Zinyasız bir bahçe düşünmüyorum. Güçlü gövde yapıları ve bolca tomurcuk var.

sındırgılı
07-07-2010, 22:24
Ben, tohumdan urettigim ciceklerin, henuz cicekleri ile tanisma firsatina erisemedim. Tepelerinde yumru var ama yaprakmi cikacak ya da ciceklenecekmi olanacak inanin bilmiyorum. O kadar tecrubeme ragmen, tereddutteyim :)

athena -asena
07-07-2010, 22:37
bunlarda benim zinnialar,

sındırgılı
08-07-2010, 08:20
Benimkilerin bir kismi saksida, bir kismida toprakta ekili.Fakat cok sik ekmisim.Cok yillik bitki oldugu icin, kuruyan tohumlari daha seyrek dikerek alan genisletmesi yapmali.

sakagun
08-07-2010, 20:31
Zinnialarım bahçedeki böcekleri kendine çekiyor.

sındırgılı
09-07-2010, 18:09
Neyse, Benimkilerde acmaya basladilar.(Tam umidimi kaybetmisken) Yarin foto yuklerim.

hakan temel
11-07-2010, 01:26
Sayın Sakagun..Çiçeklerde,böceklerde :),resimlerde çok güzel..Ellerinize sağlık;)

sarigoz
12-07-2010, 18:53
bu da komsudan aldigim ve tohumdan buyutugum ciceklerimden birihttp://img651.imageshack.us/img651/479/kirlihanim.jpg

sarigoz
12-07-2010, 18:56
Bu arada sakagun,cektiginiz makro cicekler cok guzeller,bocekler ile guzel birliktelik gostermisler..
Elinize saglik

sakagun
12-07-2010, 20:06
Fotoğrafları beğendiğinize sevindim arkadaşlar. Birkaç farklı renk daha.

Orhan Özbilgiç
15-07-2010, 08:17
Bendeki renklerden ayırdedebildiklerim.:confused:

160757
160758
160759
160760
160761

sındırgılı
15-07-2010, 08:26
Sizinkiler cosmus.Benimkilerde ise yaprak cok cicek az.
Makro cekimlerde ise baska bir guzellik daha ortaya cikmis.
(Bitki, bocek kardesligi)
Bende, dun gojilerde yakaladim.

Orhan Özbilgiç
15-07-2010, 08:53
Aslında benimkiler yeni açmaya başladı. Ama bir süre sonra, siznkilerde, benimkilerde coşacaklardır.

160767
160768
160769
160770
160771

Orhan Özbilgiç
15-07-2010, 09:01
Her sene, her farklı renkten eşit oranda tohum alıyor ve karışık olarak ekiyorum. Çok sayıda diktiğim için, sonuçta her renkten mutlaka yeniden çıkıyor. yoksa her rengin tohumunu ayrı ayrı saklamak büyük külfet.:)

160772
160773
160774
160775

Bengisan
20-07-2010, 16:12
Görmemişin çiçeği olmuş bütün fotolarını yayınlamış misali:D

http://i28.tinypic.com/1zeb18j.jpg

http://i26.tinypic.com/2nimm3a.jpg

http://i32.tinypic.com/6tmdsj.jpg

sındırgılı
20-07-2010, 20:15
Sizinkilerin, ciceklerimi buyuk yoksa makro cekimden mi kaynaklaniyor?
Benim cicekler, o kadar buyuk degil.

ardabora
21-07-2010, 15:45
8 haziranda tohumlarını ektiğim kirli hanımları, resimdeki halini aldıktan sonra bahçedeki yerlerine geçirdim.

geçen hafta bol yağmur yağdığı için sorun olmadı, herhangi bir sorun yaşamadan büyümeye devam ettiler ama neredeyse tüm yapraklarını salyangozlar yedi. üstteki resime bakıyorum da aynı sorun sizde de var sayın sındırgılı...fakat benimkilerin nerdeyse sadece üstten 2-3 yaprağı kaldı. ona rağmen tomurcuk yapmışlar.

yağan yağmurlardan sonra salyangozlar yine geldi bahçeye,kabusum oldular. tüm bahçemi yiye yiye semirdiler resmen.:(

ne yapmam gerek? birileri bana yardımcı olsun lütfen...

Kedi Tırnağı
05-08-2010, 21:33
164539

İşte benim zinyalarım. En sevdiğim çiçek bu oldu ya şimdiden. 21 Nisanda tohumları ekmiştim. Büyük yeşil saksıda devasa gördükleriniz, doğrudan o saksıya öylesine attığım tohumlardan büyüyenler. Hiç şaşırtılmadı. Saksıda torf vardı. Hatta yanında aslanağzılar da var. Çekmeköy' ün daimi rüzgarlarına maruz kalıyorlar. Ön balkonda oldukları için sabah doğrudan güneş alıp öğle sonrası da aydınlık bir ortamda bulunuyorlar. Öndeki saksıda gördükleriniz ise biraz torf yatağına ektiğim tohumlardan çıkanlar. Boyut farkı inanılmaz. Seneye doğrudan büyük saksılara ve bahçeye ekicem. Bu sene bahçeye şaşırttıklarım da biraz boyutlandı ama killi bir toprak olduğu için, torf dolu bu saksıdakilerin 1/ 3 ü ancak varlar.

Zinyalarımda önceleri yaprak galeri sineği olduğunu tahmin ettiğim canlılar epey vardı. Onları tek tek mekanik olarak yok ettim. Çok zarar verecekler diye endişelendim çünkü. Saksıda oldukları için susuzluğa hiç tahammülleri yok. susuz kalınca hemen yapraklar pörsüyor ama sulayınca eski haline dönüyor.

164540

Bu resimdekiler ise şaşırtarak yoğurt kaplarına aldığım zinya fidelerimin son durumu. Saksıda( yani yoğurt kaplarında) killi bahçe toprağı, kum, kompost tavuk gübresi var. Hiç torf yok hatırladığım kadarıyla. Onlar da ancak bu kadar büyüdüler. Öğleden sonra kuvvetli güneş ışığı alıyorlar. Yandaki saksıda da karanfillerim var.

funkfloyd
01-09-2010, 12:03
Merhaba... Antalya'da yaşıyorum... Kirli hanım çiçeklerim saksıda ve balkonda yetişiyorlar... sabah güneşini saat bir buçuk ikiye kadar alıyorlar... birkaç gündür çiçeklerim ciddi şekilde kurudular.. kuruma önceleri sadece alt yapraklardaydı, şimdiyse tüm gövde ve yapraklar kurumaya başladı... bir haftadır tomurcuk vermişti ve çiçeklenmelerini bekliyordum ama tomurcuklar bile kurudu neredeyse... sulama periyodları ya da güneşlenme süresinden mi anlayamadım... az sulamayı da çok sulamayı da denedim ama sonuç kötüye gidiyor.. tavsiyeye ihtiyacım var...

Sevgi Durul
01-09-2010, 13:18
Bunlar da benim zinnialar.
168598
168599

sarigoz
01-09-2010, 14:54
bu ciceklerim de sonradan cekildi..

mavisedir
01-09-2010, 16:32
Bu çiçeğin zinnia ismini biliyordum, 2 senedir tohumdan yetiştiriyorum.Kirli hanım ismini daha çok sevdim ;) Zahmetsiz ve çok şık bir çiçek. Yalnız alt yapraklarda olan kurumanın önüne geçemiyorum. Herkes aynı sorunu yaşıyor mu benim gibi.Birisinin bahçesinde görmüştüm çiçekleri çok büyüktü benimki saksıda olduğu için mi daha küçük acaba?

sakagun
30-09-2010, 15:01
Zinnialarımı fotoğrafladım. Bir de mankenim vardı. Hatta iki.

Bu fotoğrafta arı ve kelebek aynı çiçeğe konmaya çalışıyorlar. Tabi ki arı kazanıyor.
173324

mavisedir
30-09-2010, 15:13
Ne kadar fotoğraflamışsınız kirli hanımı:) benimkiler kurudu, maşallah sizinkiler açmaya devam ediyor. Gerçi tatile gittiğimde ihmal ettim biraz, malum susuzluğa dayanamıyorlar.

sakagun
30-09-2010, 15:46
Teşekkürler, geçen seneki çiçeklerimin tohumlarından büyüdüler bunlar. Fazla ilgilenemedim, ot içinde kaldılar ama otu bastırdılar. Zahmetsiz bir çiçek.

limon
30-09-2010, 19:19
Sn.Sakagun, fotoğraflar çerçevelik, şahane. Elinize sağlık.

Orhan Özbilgiç
30-09-2010, 19:47
Bunları Sevgili Cumhur Tomba görmesin!:) Hemen Facebook' ta bitki delileri sayfasına taşır.
Gerçekten enfes görüntüler.
Eline sağlık sakagun.

sakagun
01-10-2010, 12:27
Beğenmenize sevindim arkadaşlar :)

esracer
14-10-2010, 11:29
çok hoşlar bendede var ama yeni tomurcuklandılar geç ekmiştim merakla bekliyorum açmalarını

sakagun
17-10-2010, 14:42
Güneşi gören arılar kelebekler hemen zinnialara konmaya başladılar. İşte birkaç fotoğraf.

sakagun
17-10-2010, 14:43
Birkaç fotoğraf daha.

sakagun
20-10-2010, 15:15
Yağmur, arkasından güneş, tekrar yağmur derken tohumlar dalında çimlenmişler. :cool:

esracer
23-10-2010, 11:39
zinyalarım açmaya başladı.:)

mavisedir
23-10-2010, 12:39
Sayın sakagun, sizi tebrik ederim çok güzel bir fotoğraf. Gözlerime inanamadım, açıkcası böyle birşey ilk defa görüyorum. Çiçeğin üzerinde nasıl çimlenmişler öyle? Bu sene kuruttum ben zinyalarımı ama gelecek yaz ayrı özen göstericem onlara, yollarda da görüyorum herkesinki açmaya devam ediyor hala.
Teşekkür ederim sakagun paylaşım için çok beğendim fotoğrafı.

sakagun
23-10-2010, 15:21
Rica ederim Mavisedir. Doğa muhteşem, özellikle yakından bakınca.

limon
23-10-2010, 19:48
Bugün Trt 1'de saat 18 gibi "Yeryüzü" adında bir belgesel vardı. Yağmur ormanlarında çekilmiş muhteşem bir belgeseldi. Fakat orijinal adı yazmadığından "Yeryüzü" adında da bir çok belgesel olduğundan internetten bulmak zor. Bulursam muhakkak yazacağım, özellikle üzerini yaprak kaplayan tohumların uyanışları şahaneydi. Başından sonuna çok enteresan bilgilerle doluydu.

Sizin Zinnia tohumlarının fotoğrafı çok güzel. Bu sene yetiştiremedim ama gelecek yıla tohumdan yetiştirmek istediğim bitkilerden. Güzel fotoğraflarınızı görünce baharın gelmesi için şimdiden sabırsızlanıyorum. :)

sakagun
23-10-2010, 21:08
Evet, evet. Bahar bir an önce gelsin.
Dediğiniz belgesel Planet Earth olabilir mi? DVD seti var bende.

limon
23-10-2010, 22:22
Sn.Sakagun, internette baktım Planet Earth serisine, muhakkak alacağım o seriyi. Hatırlıyor musunuz acaba "Mevsimlik Ormanlar" DVD'sinde "cordyceps sinensis" " tırtıl mantarı" konusu geçiyor muydu? Karıncalarda ve böceklerde ölüme sebep olan, yüzlerce çeşidi olan mantar türü...

sakagun
24-10-2010, 06:02
Hatırlayamıyorum Limon. Taşınma sırasında DVD'leri paketledik. Henüz açmadık. Ama Goggle'da "Cordyceps Fungi - BBC Planet Earth HD" olarak aratınca bulunuyor.

limon
24-10-2010, 12:31
Teşekkür ederim.

k_donmez
28-10-2010, 19:53
Mevsimin son çiçeklerinden biri. Bitkilerin yaprakları küllemeden çok etkileniyor. Seneye ilaçlı mücadele şart oldu.

dlk
28-10-2010, 20:00
çok güzelmiş.kasımpatıya benziyor.kokusu varmı acaba.

k_donmez
28-10-2010, 20:51
Sayın dlk
Ne yazık ki kokuları yok.

ayazkentli
29-10-2010, 14:59
Bir çok arkadaşımız, zinyaların alt yapraklarının bir süre sonra kuruyup-sararıp ortaya çirkin bir görüntü çıktığından şikayetçi.

Aslında aynı durumu, ben'de ev'in bahçesine diktiğim (hazır çiçekli fide) zinyalar da yaşıyorum. Yalnız bağ'da ki bahçeye diktiğimiz zinyalar tüm yaz boyunca ve 10 gün öncesine kadar, hiç kuruma ve sararma olmadan, yemyeşil durdular.

Sanırım, ekilip-dikildikleri toprak yapısının hem bu durum için, hem'de gelişimleri için çok önemli bir etkisi var, diye tahmin ediyorum.

Aşağıda'ki iki fotoğraf'ta görülen zinyalar arasında'ki fark çok belirgin.

Not: Her iki yere'de aynı gün dikildiler sayılır. Aralarında 1 gün (hatta yalnızca 1 gece) var ve hepsi aynı büyüklük'te idi).

1. fotoğraf, ev bahçemde.
2. fotoğraf ise, bağ bahçesinde'ki zinyalara ait.

sakagun
13-11-2010, 12:47
Bugünkü ziyaretçimiz.

ayhantaz
25-04-2011, 12:01
bunlar da benden, toprak değişimine hassas olduklarını bende gözlemledim.

eceova
04-05-2011, 19:56
Herkese selam,en son 25.04.2011 de ayhantaz arkadaşımız resim eklemiş,ben yeni cinyacı oldum diyebilirim,fakat tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum lütfederlerse şayet;03.05.2011 de 3 büyük koli kutuya 3/2 toprakla 3/1 kumlu koyun gübresini harmanlayıp 100 gr (yaklaşık 100) kadar tohum serptim (siz torf tan bahsediyorsunuz ne olduğunu bilmiyorum) üzerini güzelce hafifçe karıştırıp tohumları ektim.İki sorum olacak bunları birkaç yerde okuduğum kadarıyla Fideler 12 cm boya ulaştıklarında uç alma yapılabilir diye yazıyor dallanması için ne denmek istiyor daha yeni patlamış fideler yukarıdaki birkaç fotoğraftaki gibi ufacık şeylerin neresini nasıl kıyıpta kesilcek hem toprağa aşılandıktan (şaşırtıldıktan) sonramı yapılacak anlayamadım cevap vereceklere şimdiden teşekkürler...

ciceksever70
05-05-2011, 06:59
Ben cimlenen dört adet zinniayi ikiser ikiser saksilara ektim. Umarim güzel bir görüntü verir. Tohum toplamak istedigim icin bahceye almadim orada tohumlar yerlere yayiliyor cim bicerken de yokoluyor tabii.

ayazkentli
05-05-2011, 13:16
Sevgili eceova,

henüz şu anda küçük olduklarından, uç alma yapmayacaksınız.
Şaşırtma yaptıktan sonra, boyları 12 cm civarına gelince ucundan kopartacaksınız. Ucundan koparttığınız zaman, yanlardan yeni sürgünler verecek ve çok dallı, haliyle'de çok çiçekli olacaktır.

CEBECİ
05-05-2011, 20:16
Ben de güneş alan duvar kenarına ekiyorum ama boyu uzayınca alt dallarda ve yapraklarda kurumalar oluyor görüntü bozuluyor.Acaba nerede hata yapıyorum

eceova
07-05-2011, 01:32
Abim teşekkürler,daha çıkmadılar, önümüzdeki hafta sonu onları toprağa aşılarım diye düşünüyorum 20 şer santim arayla olmalıymış sanırsam?..

sarigoz
17-05-2011, 19:27
Arkadaslar,KAHRAMANMARAS tan bir arkadasim,benden tohum istemisti.Lutfen ozelime adresini yazssin.Yazacak umuduyla silmistim mesaji.

sürüngenkolik
17-05-2011, 20:01
Arkadaşlar bir zamanlar bendede vardı salyangoz istilası sırasında hepsini kaybettim bir daha almadım bunun değişik türleri var galiba ya da bendeki başka türdü çok değişikti en büyük farkıda kokulu olması ve çiçekleri daha küçük daha canlı renkteydi yapraklar burdakilerden daha uzun ve koyuydu
çiçeğin oyu çok uzundu sizce bu kirli hanımı başka bir cinsimi yoksa başka bir tür çiçekmi

esracer
02-08-2011, 20:53
Zinya kirli hanım çiçeği

Orhan Özbilgiç
06-08-2011, 03:11
Sayın esracer;
Sizdeki renkleride çok güzelmiş. Çoğunluklada katmerli olmaları çok iyi.
Bu yıl benimkilerde katmerli ve farklı renklerde. Büyük bölümünü büyükçe bir yuvarlak tarha diktim. Çok ta güzel oldu.

238800

238799

238798

238801

asbilgiç
06-08-2011, 23:39
Orhan Bey yuvarlak tarh çok güzel görüntü oluşturmuş.Çok renkli harika bir çiçek.Ellerinize sağlık.

esracer
07-08-2011, 00:20
Evet renkli zinya lar süper emeğinize sağlık.

Orhan Özbilgiç
07-08-2011, 02:01
Teşekkürler asbilgiç.
Teşekkürler esracer.

Tohumdan yetiştirdiğim Zinyalari, 25' er cm aralıkla, iç içe geçmiş daireler içine, yine yaklaşık 25' er cm. sıra üstü aralıkla şaşırttım.
Boyları uzayıp, yağmurla devrilmeler başlayınca, dış kenar çevresine, ince direk (sopa) çakıp, kalın iple (Urgandan ince!) çevirdim. Artık yıkılmaz oldular.

Söylediğim gibi, gelecek yıl yine benzer bir öbek yapacağım. Belki, daire biçimide olmaz, kare olur.:confused:

esracer
11-08-2011, 01:44
karede Güzel Olur bence iyi fikir.

idurgun
12-02-2012, 20:18
Daha çok erken olmasına rağmen satın aldığım Zinnia Lilliput tohumlarını ektim. 9 Şubat Perşembe günü ektiğim tohumlar bu sabah 12 Şubat Pazar çimlenip kendilerini göstermeye başladılar. Bakalım az güneşli havalara rağmen yaşatıp çiçeklendirebilecek miyim. Balkonuma bir mini-sera yapmayı düşünüyorum.
http://www.adabahcem.com/wp-content/uploads/2012/02/zinnia_cimlendi1.jpg

metcet20
16-02-2012, 19:19
Sayın idurgun bu ekili tohumlar ısınan bir ortamda mı duracak?

idurgun
16-02-2012, 20:54
Ekili tohumlar şu an içerideler. Evimiz kaloriferli. Pencerenin önünde büyümeye çalışıyorlar:
http://www.adabahcem.com/wp-content/uploads/2012/02/zinnia_cimlendi3.jpg

metcet20
17-02-2012, 17:08
Zinnianın İnternette renkleri canlı çiçekleri büyük boyları kısa (magellan, dreamland zahara) gibi türleri var. Bu türler Türkiyede yabulunmuyor veya çok az yerde binlik tohumlar (200 tl civarında) şeklinde var. Acaba nerede daha az tohum veya ucuz aynı renkte bulabiliriz? Herkese iyi günler

idurgun
26-02-2012, 19:37
Bugün zinnia lilliputlarımı saksılara aldım. Torf-toprak karışımına, her saksıya iki kök diktim. Bundan sonra seramda olacaklar artık, içeriye almayacağım. Gelişimleri sitemde, buradan (http://www.adabahcem.com/zinnia-lilliput/)bakabilirsiniz.
http://www.adabahcem.com/wp-content/uploads/2012/02/zinnia_cimlendi5.jpg

metcet20
03-03-2012, 12:19
Sayın idurgun önceki resimdeki uzun formdan bu hale nasıl geldiler? Gömdünüz mü?

idurgun
03-03-2012, 18:53
Köpük bardakta çimlenen zinniaları saksıya aldım. Fideler uzun olduğu için biraz derine diktim.
Bunlar da bugünkü halleri:
http://www.adabahcem.com/wp-content/uploads/2012/03/zinnia_cimlendi7.jpg

17mine
03-03-2012, 23:48
Zinnianın İnternette renkleri canlı çiçekleri büyük boyları kısa (magellan, dreamland zahara) gibi türleri var. Bu türler Türkiyede yabulunmuyor veya çok az yerde binlik tohumlar (200 tl civarında) şeklinde var. Acaba nerede daha az tohum veya ucuz aynı renkte bulabiliriz? Herkese iyi günler

Her sene Bim'e çiçek tohumları geliyor.Önceki senelerde almıştım,üstelik hesaplı da satılıyor.Takip ederseniz yakın zamanda yine satışa çıkar.

metcet20
08-03-2012, 20:54
Resimdeki zinnia ve yıldızları 20 şubattan sonra kaloriferli oda içinde ektim. Pencere kenarında kalorifer yanında çok uzadılar. Kökleri ağırlıklarını çekmiyor sanırım, yana yatma eğilimindeler.Bu halde acaba devrilip ölmeden yaprak çıkarıp olurlarmı? Kutudaki toprak yetersiz olabilirmi yüksekliği sizce ne olmalı
Teşekkürler

k_donmez
09-03-2012, 07:16
Resimdeki zinnia ve yıldızları 20 şubattan sonra kaloriferli oda içinde ektim. Pencere kenarında kalorifer yanında çok uzadılar. Kökleri ağırlıklarını çekmiyor sanırım, yana yatma eğilimindeler.Bu halde acaba devrilip ölmeden yaprak çıkarıp olurlarmı? Kutudaki toprak yetersiz olabilirmi yüksekliği sizce ne olmalı
Teşekkürler

Işık yetersizliği yüzünden uzayıp, güçleri yetmeyince de yatıp çürüyorlar. Erken ekmekten kaynaklanıyor. Ben de önceki yıl benzer bir durum yaşadım. Toprağı biraz yükseltmeyi deneyin.

limon
09-03-2012, 09:19
Aslında aceleci davranmasanız, Nisan ayında direkt yetişeceği (dış mekan, bahçe ) yere ekseniz daha iyi olur. Çimlenme oranı çok yüksek, hemen hemen hiç bakım istemeyen bir bitki Zinnia. Bir de Zinnia şaşırtmadan (yerini değiştirmekten) hoşlanmıyor. Ancak tek tohumu tek viyole ekerseniz ve kökünü hiç zedelemeden daimi yerine geçirirseniz sorun olmuyor. Kısaca derim ki aceleci davranıp boşuna kendinizi yormayın, hem daha fazla uğraşırsınız hem de kayıplarınız olabilir. Bir ay bekleyip tohumu doğrudan toprağa serpmek daha iyi sonuç verir.

idurgun
15-03-2012, 19:42
http://www.adabahcem.com/wp-content/uploads/2012/03/zinnia_cimlendi9.jpg

metcet20
19-03-2012, 22:39
arkadaşlar mart başında petunya yıldız marigold zinya ektim diğerleri büyüdü petunya hiç çıkmadı. Tohumu ekip üstüne yarım santim toprak örttüm. iyi ışık alan bir yer. ama geceleri soğuk acaba neden çıkmadılar?

sarigoz
25-03-2012, 18:24
Merhabalar arkadaslar..
Bu ay,zinniya elegance tohumlarini ekmis bulunuyorum.Ufak yogurt kap icine,torf icinde .
Umuyorum iyi neticeler alirim.Gecen yil maalesef cikmadilar veya bir iki ciliz cikti ki onlari da saymiyorum.O zaman topraga ekmistim dogrudan.
Daha sonra ,ciktiklarinda paylasirim..

metcet20
26-03-2012, 20:14
Sayın sarigoz çimlendiği andan sonra daha serin bir yere alın ışık da olursa hiç sorun olmaz.Bu yılın tecrübesi

idurgun
11-04-2012, 17:37
60.gün
http://www.adabahcem.com/wp-content/uploads/2012/04/zinnia_cimlendi13.jpg

Cymbelina
12-04-2012, 17:58
Bu resimdeki zinya mı acaba? Ben gecen hafta Genta marka tohumdan ektim, filizlendi ve 2 gündür pencerenin önündeler. 60 gün sonra hala çiçek açmamış mı oluyor??? Sabırsızlanıyorum ben ektiklerim bir an önce büyüsün ve çiçek açsın diye.

idurgun
28-04-2012, 20:46
Bu resimdeki zinya mı acaba? Ben gecen hafta Genta marka tohumdan ektim, filizlendi ve 2 gündür pencerenin önündeler. 60 gün sonra hala çiçek açmamış mı oluyor??? Sabırsızlanıyorum ben ektiklerim bir an önce büyüsün ve çiçek açsın diye.

Kış aylarında tohumları ekip bir an önce sizin istediğiniz gibi çiçeklensinler istedim. Ama biyolojik saat bir saniy bile sekmiyor adeta. Büyümeleri yavaş olduğu için gün sayısı fazla. Çok büyük ihtimalle daha kısa sürede çiçeklenirler bence.
Bu resim de son hali, tam 80. gün:
http://www.adabahcem.com/wp-content/uploads/2012/04/zinnia1.jpg

ayazkentli
28-04-2012, 20:54
Sn. idurgun,

biraz daha büyüdükten sonra, ana ucu kesip atın ve yanlardan yeni sürgünler versinler. Böylece, çok sayıda dallanmış olur ve çok daha bol çiçekleriniz olur.

Birde, yerlerinden sökün toprağı biraz karıştırın ve tekrar dikin. Böylece şaşırtma yapmış olursunuz. Daha iyi gelişirker.

idurgun
28-04-2012, 21:12
Sn. idurgun,

biraz daha büyüdükten sonra, ana ucu kesip atın ve yanlardan yeni sürgünler versinler. Böylece, çok sayıda dallanmış olur ve çok daha bol çiçekleriniz olur.

Birde, yerlerinden sökün toprağı biraz karıştırın ve tekrar dikin. Böylece şaşırtma yapmış olursunuz. Daha iyi gelişirker.

Çok güzel bir bilgi sayın ayazkentli, paylaştığınız için memnun oldum. Dediğiniz yöntemi coleus yaprak güzeli için uyguladım, bunlarda da uygulayacağım o zaman.
Yaprak güzeli bakımı (http://www.adabahcem.com/2012/04/yaprak-guzelinize-bakim-yapin-2/)

Citysenyorita
11-05-2012, 17:25
Ben de bu sene pek çok çiçek tohumu alıp ektim, en erkenciler zinnialar oldu. Çimlendikten sonra tohum sayısı çok geldiği için bir kısmını da apartmanın bahçesindeki kötü görünen açıklıklara şaşırttım. Bu aralar yağmurlar iyi gidiyor, sulamıyorum. Ama yağmursuz geçen günlerin ardından bir kontrol etmek gerekiyor sanırım. Sürekli de bu "kirli hanım" (http://bahce-cicekleri.blogspot.com/2012/05/kirli-hanm-cicegi-zinnia-elegance.html)ların fotoğraflarını çekiyorum. Benimkilerin yaprakları daha açık ve burada gördüklerimden daha matlar. Acaba ben bir şeyi yanlış mı yapıyorum, yoksa türleri mi böyle?

Cymbelina
22-05-2012, 20:39
Sayın Citysenyorita, buraya fotograf eklemeniz mumkun mu? Merak ettim benimkiler gibi mi? Benimkiler buradaki resimlerdekilere pek benzemiyor.

ayazkentli
22-05-2012, 21:42
Sn. Cymbelina,

bu zinya fotoğraflarını az önce çektim. Uç alma ile ilgili bir soru sormuşsunuz. Burada yanıtlayayım, diğer arkadaşlar da uygularlar. Bunlar henüz 10-12 cm boydalar.

Her bir fide, 20-25 cm arası bir boya ulaştıklarında, ana ucu en tepesinden kesiyoruz. Böylece, yanlardan daha çok dallanıyorlar ve daha çok çiçek oluyor.

299195

299196

Citysenyorita
24-05-2012, 11:24
Sayın Citysenyorita, buraya fotograf eklemeniz mumkun mu? Merak ettim benimkiler gibi mi? Benimkiler buradaki resimlerdekilere pek benzemiyor.

Cymbelina, benimkiler yerlerini sevdi galiba, şimdi gözüme daha iyi görünüyorlar.

Cymbelina
24-05-2012, 20:38
Sayın ayazkentli ve Sayın Citysenyorita, cevaplarınız ve fotoğraflar için çok teşekkür ederim öncelikle.

Ancak malesef benimkiler sizinkilere hiç benzemiyor:( Sizinkiler maaşallah ne güzel, sağlıklı ve büyümüş. Benimkiler böyle değil. Gövdeleri çok ince, yaprakları sizinkilerden çok küçük ve daha az yeşil. Fotoğraf koyamıyorum malesef:( Her ikiniz de acaba uç almayı uyguladınız mı bu resimdekilere? Ve bunlar şaşırtılmış halleri değil mi? Bir de süre olarak ne kadar oldu ilk tohum ektiginizden bu yana?

ayazkentli
31-05-2012, 13:35
Ben henüz uç alma yapmadım. 20-25 cm olduklarında uç alacağım.

Şu anda 17 cm kadar oldular. Büyük olasılıkla önümüzde'ki hafta uç alacağım.

feriha
31-05-2012, 14:19
Ben henüz uç alma yapmadım. 20-25 cm olduklarında uç alacağım.

Şu anda 17 cm kadar oldular. Büyük olasılıkla önümüzde'ki hafta uç alacağım.

Sn. Ayazkentli, uç alma yaparken resimlemenizi rica edebilir miyim?

Tohumdan yetiştirmeyi epeydir deniyorum ama uç alma bu seneki dersim olacak.:o

Yukardan kaç cm. koparılır? Elle mi yoksa makasla kesmek mi doğrudur? Alınan uç yeniden ekilerek yetişir mi? Bu detayları bu yıl deneyimliyorum.

Citysenyorita
01-06-2012, 01:52
Rica ederim. Ben kendiminkileri şaşırtmadım henüz. Tabii ilk çimlenmeyi soğuk katlama (http://bahce-cicekleri.blogspot.com/2012/05/kirli-hanm-cicegi-zinnia-elegance.html) ile yaptığımdan çimlenen tohumları, saksıya geçirmeyi saymıyorum. Uç koparma işini daha önce denemedim.

Benim anladığım, direkt güneş almayan ama ışıklı bir yerde yaprakları büyüyor. Çok az ışık varsa o zaman boyları uzuyor ama yaprakları küçük kalıyor, kendilerini taşıyamaz olup devriliyorlar.

İlk tohum ekme işini sanırım nisan ortasında yapmıştım. bu halleri 1 aylık halleri, 7-8 cm. Şimdi 10-12 cm kadar büyüyenler olmakla birlikte 3-4 cm olanlar da var. Bir ara üç gün evde yoktum, döndüğümde toprakları bayağı kurumuştu ama inanılmaz hızla büyümüşler. Bunun neden böyle olduğuna anlam veremedim.

Sayın ayazkentli ve Sayın Citysenyorita, cevaplarınız ve fotoğraflar için çok teşekkür ederim öncelikle.

Ancak malesef benimkiler sizinkilere hiç benzemiyor:( Sizinkiler maaşallah ne güzel, sağlıklı ve büyümüş. Benimkiler böyle değil. Gövdeleri çok ince, yaprakları sizinkilerden çok küçük ve daha az yeşil. Fotoğraf koyamıyorum malesef:( Her ikiniz de acaba uç almayı uyguladınız mı bu resimdekilere? Ve bunlar şaşırtılmış halleri değil mi? Bir de süre olarak ne kadar oldu ilk tohum ektiginizden bu yana?

Cymbelina
03-06-2012, 19:08
Sayın ayazkentli ve Sayın Citysenyorita cevaplarınız için teşekkür ederim:)

Sayın Feriha'nın sorusuna ben de katılmış olayım, cevabı ben de merakla bekliyorum.

Citysenyorita sanırım sizin dediğiniz şey oldu benimkilerde, ışık almayınca uzuyor demişsiniz ya.
Ama sizlerinkine maaşallah. Güle güle büyütün ikiniz de.

arıkuşu
08-07-2012, 16:48
Tohumdan yetiştirdiğim zinnialarım. Öğleden sonra güneş alıyorlar. Uç almakta geç kaldım. Çiçekleri uzun süre dalında kaldığı için emeğime değdi doğrusu. Bu saatten sonra da uç alma uygulanabilir mi? Ne dersiniz? Saygılarımla.316588

ayazkentli
12-07-2012, 17:43
Sn. arıkuşu,

Uç alma yapabilirsiniz. Yerden 20-25 cm kadar kalacak şekilde, çiçeklerden aşağı'ya doğru başlayıp, ortalarda bir yerlerden kesin. Ama bence bu yıl bırakın böyle kalsınlar. Zaten sık ekildikleri için, sizinkiler yoğun görünüyorlar.

Uç alma genellikle tek tek ve yanyana dikilen zinya fidelerinde, yoğunluk sağlamak için yapılıyor. Örneğin biberlerde de bu yöntem uygulanıyor. "Çok dal, çok biber ya da zinya çiçeği demek" strajedisi güdülüyor.

dağçiçeği
18-07-2012, 21:06
Kesinlikle susuzluğa hiç tahammülleri yok.Hemen kırışıyorlar.

limon
26-07-2012, 18:52
Zinnianın tohumlarını sadece bir sene ekmiş, çiçeklerini çok sevmiştim. O tohum paketindekiler tek renkti.

Uzun aradan sonra bu sene karışık renkli zinnia tohumu ektim. Eskiden ektiklerim bu kadar boylu ve iri çiçekli olmamışlardı. Her birinin renk tonuna bayıldım. En sevdiğim ton somon rengiydi ama onu tek çekmemişim, kırmızının arkasından görünüyor.
321328

gilan
26-07-2012, 19:14
İlahi limon, tohum paketinin fotoğrafını koydun sandım, inan. :)
(Başka söze gerek var mı bilmiyorum. ;))

FatihBahce
26-07-2012, 20:11
Benim Kirli Hanımlar :p

loveforlife
26-07-2012, 21:28
Benim kızlar da çok pasaklı!

loveforlife
26-07-2012, 21:32
Pasaklılara devam... Hiçbir şeyden çekmediler beyaz sinekten çektikleri kadar...

Tura
26-07-2012, 22:56
Kelebek ve arıların en çok sevdiği çiçektir.
Sebze bahçenizin kenarlarına ekin. Tozlaşmaya çok yardımcı olurlar.

gilan
27-07-2012, 01:13
Ya arılar zinniaya kapılır da sebzelere yüz vermezlerse? :)

Tura
27-07-2012, 08:21
:)

Şöyle bir uğrasa yeter.
.....ömrü kısa bir kelebek, dolaşır durur çiçek çiçek.

Sevgi Durul
27-07-2012, 14:31
Uç almayı yeni öğrendim.:rolleyes: Önceki yıllar tek dal halinde olurlardı. Şimdi epey dallandılar. Şimdilik açanlar bunlar.:rolleyes:

321563

321557

limon
16-08-2012, 11:50
Bu sene Zinnialar beni çok keyiflendiriyorlar. İyi ki karışık renkli tohum ekmişim, 3-4 günde yeni bir renk sürpriz yapıyor. :)
325718

Sevgi Durul
27-08-2012, 13:24
Zinniaların dünü. Ortalarındaki minik sarı çiçekleri çok seviyorum.

327510

327511

327512

327513

selis
01-10-2012, 06:45
Sanırım bunlar da bodur olanları.. Beyaz olanlara bayıldım..
(Ziraat Fakültesi bahçesinden)

Tura
01-10-2012, 08:33
...... Beyaz olanlara bayıldım..

Sn. selis; Tohum alma imkanı varmı.
Uzun zamandır beyaz arıyordum. Sarı da hoşuma gitti.

hevesli meraklı
01-10-2012, 09:51
Sn. selis; Tohum alma imkanı varmı.
Uzun zamandır beyaz arıyordum. Sarı da hoşuma gitti.

Sayın Tura,

Bizde karışık olarak arkadaşımın verdiği tohumları vardı, onları ekmiştik. Şu an artık solmaya başladılar, belki bizim terasta rüzgar fazla oluyor ondandır. Beyaz diye düşündüğümden aldığımız tohumları size vermek bizi mutlu eder.
Paylaşılan herşey ÇOĞALIR.

selis
01-10-2012, 13:00
Sn. selis; Tohum alma imkanı varmı?

Sizce :p
Geniş fotoğraf çekseymişim keşke.. Çiçekleri minik olduğundan papatya tarlası gibi duruyor..

Orhan Özbilgiç
02-10-2012, 09:27
Çogunlukla ağaç ve çalı gruplarından oluşan bahçemde, renklendirmede en çok kullandığım bitki Zinnia.
Gerek yalınkat, gerek katmerli türlerini sürekli ekip-dikiyorum.
Bu yıl Bauhaus veya Baumax' tan aldığım '' Kasımpatı çiçekli zinnia'' ları çok sevdim.
Pastel renkleri çok hoş.
İşte bazıları...

335869

335870

335871

335872

335873

Orhan Özbilgiç
02-10-2012, 09:32
Devam...

335876

335877

335878

335879

Not: İnternet hattım sorunlu olduğu için, fotoğrafları bir başka arkadaşımın hattından yüklüyorum. Bu nedenle hızlı mesajlaşmada sorun yaşıyorum.:(

hercai73
06-03-2013, 22:47
bende bu yıl ilk defa ektim saksıya dört fide şaşrtma yöntemiyle diktim bakalım 4. yaprağı çıkardı ama daha çok minikler hergün sabah bakıyorum acaba büyüyorlarmı die umarım gelişirde balkonumu şenlendirir renkleriyle

hira
14-03-2013, 18:42
selamlar..
zinnia tohumu ekmek istiyorum erken değil değilmi? tecrübe edenlerden
cevap bekliyorum ona göre hareket edeceğim. tesekkürler.

limon1115
14-03-2013, 20:09
Bende geçen hafta tohumlarımı ektim. 1-2 gün sonra çimlendiler. Resimleri 1 haftalık hali. Gelişimleri sizce normal mi? Ben bu konuda biraz acemiyim. Sanki boyları aşırı uzadı gibi geldi. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
378143

mavisedir
14-03-2013, 20:22
Bahceye ekmek icin de erken mi acaba? Havalar sicak gidiyo bugunlerde, cok soguk olmayacak gibi. Ekim yapsam mi dusunuyorum.

Orhan Özbilgiç
14-03-2013, 22:04
Bahceye ekmek icin de erken mi acaba? Havalar sicak gidiyo bugunlerde, cok soguk olmayacak gibi. Ekim yapsam mi dusunuyorum.

Sayın mavisedir;
Zinniaların kendiliğinden dökülen tohumları, ertesi yıl çimlenirler, büyürler ve çiçeklenirler.
Bunun anlamı donlardan ve aşırı ıslak topraktan bile etkilenmedikleridir.

Bu nedenle; Bugünlerde ekmenizde hiçbir sakınca yok! Ben şubat sonunda ektim.

378204

mavisedir
14-04-2013, 11:42
Orhan bey, bahçenizdeki zinyalar çimlenmeye başladı mı? Benim ektikleriminin çok azı çimlendi.
Acaba tohum almayı mı beceremedim die düşünmeye başladım.

h_dogan
03-08-2013, 21:35
Bu sayfa daha aktif olmalı haksız mıyım. ;)

h_dogan
03-08-2013, 21:38
Bu da genel bir görüntü pek renk yok şu anda ama seneye olacak kısmetse. Çiçeklerin büyüklüğünü güllerle kıyaslayabiilirsiniz. Sol taraftaki güller :dilli:

Orhan Özbilgiç
05-08-2013, 16:50
Bende renk çok ama bu rengi tek başınada çok alımlı...;) inip fotoğraflarını çekeyim. Sayfa hareketlensin.

h_dogan
05-08-2013, 16:55
Bende renk çok ama bu rengi tek başınada çok alımlı...;) inip fotoğraflarını çekeyim. Sayfa hareketlensin.

Harika olur Orhan Hocam sayfaya canlılık gelsin.
Bendeki hemen hemen aynı renk sadece katmerleri farklı. Bir tanesi de kırmızı kıvırcık.

Orhan Özbilgiç
05-08-2013, 17:14
Bu sene bazı ağaç dipleri ile birlikte, 6-7 öbek yaptım. Seviyorum zinniaları vesselam.:)

432031

432032

432033

432034

432035

Orhan Özbilgiç
05-08-2013, 17:19
Harika olur Orhan Hocam sayfaya canlılık gelsin.
Bendeki hemen hemen aynı renk sadece katmerleri farklı. Bir tanesi de kırmızı kıvırcık.

Canlandırdık be, Sevgili h_dogan!.

h_dogan
05-08-2013, 17:26
Çooook beğendim tohumlarını takasta paylaşırsınız artık. :D

Tohumcu Nılgun
05-08-2013, 18:22
Arkadaslar, yasadigim sehirde park ve bahceler de yalin katli,
katmerli, bodur her turlusunden renk renk goruyorum.
Madem bu cicegin cok hayrani varmis, Sizin icin fotograflarini ceker eklerim.
Gercekten de guzel civil civil bir cicek Zinnia. :)
Saygilar...

Tohumcu Nılgun
17-10-2013, 23:56
Zinnia...

Tohumcu Nılgun
17-10-2013, 23:58
Fotograflarin devami.

s.serdar
19-10-2013, 09:05
Neden böyle güzel ve alımlı bir çiçeğe Kirli Hanım Çiçeği ismi vermişler. Vereni kınıyorum. :p

bahcedenn
19-10-2013, 10:30
Neden böyle güzel ve alımlı bir çiçeğe Kirli Hanım Çiçeği ismi vermişler. Vereni kınıyorum. :p

Kirli Hanım'ı ben burada duymuştum. Bizim oralarda Kral Kızı derler bu çiçeğe.

yağmur
01-04-2014, 12:38
Yapraklarının yapışkan-pütürlü olmasından belki de?

h_dogan
01-04-2014, 13:25

Benim tahminim özellikle yazsonuna doğru aşırı derecede küllemeye yakalanması. Biz de pek ilaç kullanmadığımız için çiçeklere bu isim verilmiş olabilir.

mavisedir
12-04-2014, 08:55
Hendekli bi komşu teyze var burda, oda şam tekkesi diyor :)

cevapveriyorum
25-05-2014, 19:15
İyi günler, bu ayda zinnia tohumu ekilebilir mi? Ekilirse verim alınabilir mi?
Teşekkürler

bahcedenn
14-07-2014, 00:04
bahcedenn...

bahcedenn
14-07-2014, 00:06
bahcedenn....

murvettuncer
29-09-2014, 11:07
MERHABA Bende 3 eylülde zinnia ektim.Tohumlarını yazlıktaki bir komşudan almıştım,çok beğendim.mutfakta camın önünde büyüyorlar,şimdiden 20 cm oldular.Bu mevsimde açarlarmı acaba .açarlarsa mutfaktaki şenliği,güzelliği görün.....

esracer
29-09-2014, 17:36
Zinnia, ilk baharda ekiliyor genelde.. İyi güneş alırsa ve donmazsa eğer açabilir..

h_dogan
16-11-2014, 19:33
Zinnialar artık sona yaklaşıyor.

ergurcan1956
22-11-2014, 15:08
[A:mad::mad:527216

ergurcan1956
22-11-2014, 15:15
527223

Tumsay
01-05-2015, 00:39
Zinya tohumu ekmek istiyorum.gecmi kaldim? Ozellikle kirmizi ve beyaz tohumdan bulmamda yardimci olacak arkadaslar varmi? Tesekkurler!

YeniGine
01-05-2015, 00:44
Sayın Tumsay, ağaçlar.net ailesine hoşgelmişsiniz, ne iyi etmişsiniz. Zinnia tohumlarınızı ekmenizin tam zamanıdır. Rastgelsin inşallah.

s.serdar
01-05-2015, 02:17
Toprak sıcaklığı 20 dereceyi geçiti ise zamanıdır.

B e t ü l
02-07-2015, 15:00
Zinyalarımı tohumdan yetiştirdim. Tohumları bimden almıştım. Geçen senekilere göre çiçek çapı ufak. Yine de çok güzel ve sorunsuzlar