PDA

View Full Version : Biber

Sayfalar : [1] 2 3 4 5

malina
02-03-2006, 10:55
tohumlar %3 lük KNO3 içerisine ilave edilen 4 farklı dozda aspirin (9 g/L, 18 g/L, 90 g/L ve 180 g/L) içerisninde 25 ºC de 6 gün tutulmuşlar (Şekil 1) ve sonrasında 15 ºC de petri kaplarında çimlenmelerine (Şekil 2) ve toprakta çıkışlarına bakılmıştır.

Aspirin ile muamele edilmeyen kontrol tohumları %45 oranında çimlenme (Şekil 3) ve %40 (Şekil 4 ve 5) oranında toprak çıkış oranına sahip oldukları halde, 18g/L aspirin ile muamele edilen biber tohumları 15 ºC de hem en yüksek çimlenme değerine (%91, Şekil 3) hem de en yüksek çıkış oranına (%85, Şekil 4 ve 6) sahip olmuşlardır. Bu sonuçlar, aspirin uygulamalarının biber tohumlarının düşük sıcaklıktaki çimlenme ve tarla çıkışlarını olumlu olarak etkilediği ve bu amaçla kullanılabileceğini göstermiştir.

Böyle bir yazıya rastladım.
http://ciftci.ksu.edu.tr/dokumanlar/biber_ve_aspirin.html

18g/L aspirin ile muamele için ne yapmak gerek, yani ne demek bu? :)

arsakay
02-03-2006, 10:59
Aspirin=Asetil Salisilik Asit

Bayer'in bildiğimiz aspirini 500 mg olduğuna göre 1 Lt suya 36 tane Aspirin atarasanız işlem tamam.

malina
02-03-2006, 11:18
Teşekkür ederim :)

Sanırım 1 su bardağı su ve 8-10 aspirin bana uygun. Doğru mu? :)

arsakay
02-03-2006, 12:34
Doğru :))
(bu yanıt mesaj göndermeye yetmediğinden parantez içinde bunları yazdım)

backyard
02-03-2006, 12:42
malina nasıl ekeceksin?
ben de ekmek istiyorum

Baki Berk Kayalar
02-03-2006, 12:50
Söğüt suyu aynı neticeyi verecektir. Aspirin söğüt kabuğundan üretiliyor bildiğiniz üzere.

aybala
02-03-2006, 14:56
Çevresel İstekleri

Biber tohumları 8°C'ın üzerindeki sıcaklıklarda çimlenebilirse de en iyi çimlenmeyi 21-28°C'lar arasında gösterir ve hatta 28°C'da 21°C'a kıyasla l hafta daha erken çimlenme söz konusu olur.

Fakat optimum çimlenme sıcaklığı, gece gündüz aynı olmak koşuluyla, 24°C'dır

www.gencbilim.com (http://www.gencbilim.com)

Humeyra
02-03-2006, 15:58
Çevresel İstekleri

Biber tohumları 8°C'ın üzerindeki sıcaklıklarda çimlenebilirse de en iyi çimlenmeyi 21-28°C'lar arasında gösterir ve hatta 28°C'da 21°C'a kıyasla l hafta daha erken çimlenme söz konusu olur.

Fakat optimum çimlenme sıcaklığı, gece gündüz aynı olmak koşuluyla, 24°C'dır

www.gencbilim.com (http://www.gencbilim.com)

Serinde çimlenme durumu biraz şüpheli. Denemek lazım tabii. Alıntıdaki bilgiler daha doğru geldi bana. Biber patlıcan tohumları en iyi yüksek ısıda çimleniyor.

Mine Pakkaner
05-03-2006, 22:47
Söğüt suyu aynı neticeyi verecektir. Aspirin söğüt kabuğundan üretiliyor bildiğiniz üzere.
Ne miktar söğüt suyunda hangi miktar salisilik asitin olduğunu bilmek gerek tabii.
1 kg söğüt kabuğundan 27 gr aspirin elde edilebilmekte.
yetişkin bir söğüt ağacından ölümüne neden olmaksızın 91kg kabuk elde edebiliyorsunuz.
Aspirinin içerisindeki asetilsalisilik asit. Söğüt kabuğundan elde ettiğiniz salisilik asiti, asetik anhidrit ile muamele etmek gerekiyor.Reaksiyon sonucu asetil salisilik asit ve asetik asit elde ediyorsunuz.Bizde 500 mg lık tabletler 20 adetlik kutular halinde satılıyor.Amerika'da günde 800 milyon tablet Aspirin tüketiliyormuş, orada satılan tabletler 325 mg etkili madde içeriyor.Varın siz hesaplayın kaç ağaç kesmek gerek. Kesmeyi bırakın bu kadar ağacı nerede yetiştiririz, şifalanma bize kaça mal olur? Bazen gerçekten de ilaçlar iyi ki sentetik yollardan elde ediliyorlar diyorum.Aspirin de sentetik yollardan elde ediliyor.

Salisilatlar bazı bitkilerde doğal olarak bulunuyor. Söğüt kadar olmasa diğerlerinde de var. Örneğin
1 kilogram kırmızı acı biberde 2030 miligram- 4 tablet aspirin kadar doğal salisilat varmış,
1 kilogram badem içinde 30 miligram- 1 tablet aspirinin onaltıda biri (1/16) kadar,
1 kilogram hıyar içinde 7,8 miligram -1 tablet aspirinin altmışdörtte biri (1/64),
1 kilogram ahududu içinde 51,4 miligram - 1 tablet aspirinin onda biri (1/10) kadar doğal salisilat var.

Köklendirmede kullanılabilen basit bir söğüt suyu tarifi ile bitireyim, söğütün en kalını kalem gibi olan dallarından toplayın, budama artıkları olabilir. Dalları ince ince doğrayın,ne kadar ince parçalarsanırsa o kadar iyi sonuç alırsınız,en büyük parça 1cm genişliginde olsun, Tencereye koyun, bir taşım kaynatın. Sonra ağzı çok sıkıca hava almayacak şekilde kapanan kaba aktarın (süzmeyin).Kapağı sımsıkı kapatın, soğuyunca karanlık serin bir yerde hatta mümkünse buz dolabında 1 ay bekletin. Süzün yine dolapta saklayın. Çelik aldığınız zaman çelikleri hazırlayınca ve bu solüsyona akşamdan batırın sabah alıp dikin.

bonsaisever
06-03-2006, 20:14
Öğrendiğim kadarı ile köklendirme hormonlarında çeliğin 1 cm'sini 3-5 saniye hormonda tutuyorsun dışarıda bir süre kurumaları için bekletilip daha sonra mantar hastalıklarına karşı fungusit (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=891&highlight=fungusit) ile ilaçlayıp dikiyorsun.

Sizin vermiş olduğunuz solüsyon tarifinde akşamdan sabaha kadar suyun içinde mi duracak? Çeliğin kaç cm'sini suda tutacağız? Bir de şöyle sorayım bitkinin cinsine göre yukarıdaki sorulara verilecek cevaplar farklı mı olur? son olarak ;) Vermiş olduğunuz tarifte su ve dal miktarı ne olmalı?

Hazır sizin gibi bir uzmanı bulmuşken kaçırmayayım dedim.Verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

Mine Pakkaner
06-03-2006, 21:07
Bu tarifi salisilik asit söz konusu olduğu için verdim.Su ve bitki eşit miktar olacak. Her bitkinin köklendirme solusyonları ile muamele farklıdır. farklı derişiklikte ve farklı sürelerde köklenirler. daldırma derinliği genellikle çeliğin 1,5-3 cm lik dip kısmıdır. Köklendirmeyi etkilemek için çok başka şeyler kullanırsınız örneğin yosun preparatları, hümik asit ve başka diğer pek çok madde. Profesyonel yetiştiricilikte indol butirik asit, naftal asetik asit gibi köklendirme hormonlarından başka yosunu ve hümik asiti ben çok kullanıyorum. Çeliği ya da köklendirme ortamınızı fungusitle muamele etmeniz iyi olur.Ancak biz artık ilaçları yüksek dozda kullanmamak için aktivatörlerle destekliyoruz. Aktivatörler bitkinin direncini arttırıyor.Dezenfektan olanlar da var.

bonsaisever
06-03-2006, 23:21
Benim ilgim olan Acer Palmatum'un İba ile üretimi Nisan-Haziran aylarında yumuşak odundan % 0.8’lik toz IBA %100 köklenme oluyormuş. İndol bütirik asit'i bir yerde buldum 5 gr 170 Ytl dediler haliyle şimdilik vaz geçtim. Botanik bahçem var sandılar her halde 7 bin çelik üretirsiniz demişlerdi :D Acer üretimi için özel bir solüsyonunuz varmı?

Mine Pakkaner
08-06-2006, 22:10
Aspirinin Biber Tohumlarının Düşük Sıcaklıktaki Çimlenme ve
Toprak Çıkışları Üzerindeki Etkisi

Ahmet KORKMAZ
KSÜ, Zıraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü, Kahramanmaraş

Biber tohumları 25-30 ºC de 8 gün içersinde çimlenirken, 15 ºC de 25 gün içersinde çimlenebilmektedir. Özellikle tohumlar direk olarak tarlaya ekildiklerinde toprak ve hava sıcaklıkları çok büyük oranda dalgalanma göstermesinden dolayı çimlenme ve tarla çıkışı olumsuz etkilenmektedir.

Biber yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı ilimizde tarlaya tohum ekiminin yapıldığı zamanlarda toprak sıcaklıkları 10-20 arasında gidip gelmekte ve bu da tohumların çıkışını ve sağlıklı bir bitki örtüsü oluşturmasını engellemektedir. Bu nedenlerden dolayı bu çalışmada biber tohumlarının düşük sıcaklıktaki performanslarını arttırmaya yönelik olarak tohumlar belli dozlarda aspirin ile muamele edilmişler ve sonrasında çimlenme ve çıkışlarına bakılmıştır.

Çalışmada May tohum firmasına ait "Demre" biber tohumları kullanılmış ve tohumlar %3 lük KNO3 içerisine ilave edilen 4 farklı dozda aspirin (9 g/L, 18 g/L, 90 g/L ve 180 g/L) içerisninde 25 ºC de 6 gün tutulmuşlar (Şekil 1) ve sonrasında 15 ºC de petri kaplarında çimlenmelerine (Şekil 2) ve toprakta çıkışlarına bakılmıştır.

Aspirin ile muamele edilmeyen kontrol tohumları %45 oranında çimlenme (Şekil 3) ve %40 (Şekil 4 ve 5) oranında toprak çıkış oranına sahip oldukları halde, 18g/L aspirin ile muamele edilen biber tohumları 15 ºC de hem en yüksek çimlenme değerine (%91, Şekil 3) hem de en yüksek çıkış oranına (%85, Şekil 4 ve 6) sahip olmuşlardır.

Bu sonuçlar, aspirin uygulamalarının biber tohumlarının düşük sıcaklıktaki çimlenme ve tarla çıkışlarını olumlu olarak etkilediği ve bu amaçla kullanılabileceğini göstermiştir.
http://ciftci.ksu.edu.tr/dokumanlar/resimler/biber_aspirin/image001.jpg
Şekil 1. Biber tohumlarının aspirin ile mumelesi

http://ciftci.ksu.edu.tr/dokumanlar/resimler/biber_aspirin/image002.jpg
Şekil 2. Biber tohumlarının 15 ºC de petri kaplarında çimlendirilmesi

http://ciftci.ksu.edu.tr/dokumanlar/resimler/biber_aspirin/image003.gif
Şekil 3. Değişik aspirin uygulamalarının biber tohumlarının 15 ºC de çimlenmeleri üzerindeki etkileri

http://ciftci.ksu.edu.tr/dokumanlar/resimler/biber_aspirin/image004.gif
Şekil 4. Değişik aspirin uygulamalarının biber tohumlarının 15 ºC de toprak çıkışı üzerindeki etkileri
http://ciftci.ksu.edu.tr/dokumanlar/resimler/biber_aspirin/image005.jpg
Şekil 5. Aspirin ile muamele edilmeyen biber tohumlarının 15 ºC de toprak çıkışı

http://ciftci.ksu.edu.tr/dokumanlar/resimler/biber_aspirin/image006.jpg
Şekil 6. 18 g/L aspirin ile muamele edilen biber tohumlarının 15 ºC de toprak çıkışı

malina
08-06-2006, 22:36
Fazla sigara dumanına maruz kalmış tohumlara aspirin bile fayda etmiyor :)

Mine Pakkaner
08-06-2006, 22:49
Fazla sigara dumanına maruz kalmış tohumlara aspirin bile fayda etmiyor :)

Çook doğru söylüyorsun malina, hatta bu konuda yapılmış bir araştırmayı da bu arada hatırlatalım :)

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=20329&postcount=59

kadirx
15-08-2006, 15:38
yazın yediğimiz biberlerin tohumlarını kurutsam ekebilir miyim, yoksa dalında mı kuruması lazım. çok sevdiğim bir biber cinsi var var bahçemde yetiştirmek istiyorum fakat fide olarak aldıklarım aynı cins çıkmaz diye tohumdan ekmeyi düşünüyorum. ne tavsiye edersiniz?

Mine Pakkaner
15-08-2006, 17:25
Yazın yediğiniz biberlerin üzerinden tohum alıp kendiniz fide yetiştirebilirsiniz. Dalında kurutun ki tohumlar olgunlaşsın.

Tohumdan yetiştirince istediğiniz çeşide ulaşmanız daha garantili. Ve haklısınız,çarşı-pazardan alacağınız fide istediğiniz gibi çıkmayabilir. Bizde henüz çeşitlere uygun fide bulmak zor.(Profesyonel yetiştiricilik bunun dışında tutulmalı).

cemada
22-08-2006, 21:32
domates, biber, patlıcan tohumlarını ektikten sonra, fideler yaklaşık 2-3 cm olunca küçük bir şaşırtma yapıyorum bulundukları yerde. küçük bir çöpü köke doğru sokuyorum ve hafifçe kaldırıyorum fideyi, ama sökmeden. sonra yine hafifçe toprağı bastırıp suluyorum. feci şaşkınlaşıyorlar. akabinde daha çabuk ve pişkin büyümeye başlıyorlar.
bazen ikinci şaşırtmayı başka bir fide kabına alarak yapıyorum. üçüncüde zaten asıl büyüyeceği yere alınca, pişkinleşme had safhada oluyor, çiçeklenme ve meyve dökümü hem erken hem de bol oluyor.
ama bunları yaparken köklere zarar vermemek gerek.

sarı ibo
01-04-2007, 20:41
Selam Ben de yeşil ince sivri ve sarı sivri Biber ektim birtane büyük damacanayı ikiye bölup birine yeşil diyerine sarı biber ekmek için Tohumları iki gün ıslattım, ormandan meşe ağaçlarının altından topladığım topraktan 15 cm koydum, yeterince tohum serpiştirdim üzerine 3cm daha toprak koydum nemlendirip üzerini şefaf bir poşet geçirip, radyotörlü pencereye koydum,sekiz gün sonra çimlendiler

biber2007
09-04-2007, 11:50
selam arkadaşlar ben dün yani 08/04/2007 itibari ile aşağı yukarı 20cm ye 10 cm derinliği 7-8 cm olan şeffaf kapaklı bir kaba 3 sıra halinde toplam 65 adet demre sivri biber ektim kabın altına küçük parmak kalınlığında 2 delik kapaklarına da tükenmez kalem ucu ile 4 hava deliği açtım bu aşamaya kadar okuduklarımdan faydalandım ama aklımın karıştığı noktalar cevaplarsanız sevinirim 1-Kapaklar ne kadar süre kapalı kalacak? 2-Ne kadar sıklıkla sulamam lazım? 3-Şu an kapalı bir balkonda duruyorlar ne zaman ve ne şartlarda güneşe çıkaracağım? Yer önemli olabilir belirteyim aydında oturuyorum deniz kıyısı sayılırım hava şu aralar 20 C civarlarına ulaştı. Teşekkürler.

malina
09-04-2007, 11:56
Mart ve nisan sayılarında istediğiniz bilgiler var... Göz attınız mı?

http://www.agaclar.net/dergi/dergiarsiv.html

biber2007
09-04-2007, 12:14
Forumu yeni tanıyorum. Teşekkür ederim evet cevap yazmanızdan hemen sonra baktım ve oldukça faydalı bilgiler elde ettim fakat lütfen beni mazur görün kapaklar(veya örtü) konusunu anlayamadım çimlenene kadar devamlı kapalı mı olacak ve çimlenmeye başladıktan sonra da devamlı açıkmı olacak ???

Selahattin Yılmaz
09-04-2007, 12:29
Çimlenme gerçekleştiğinde tohum üstündeki kapağı kaldırır ve yapraklarını dışarı çıkartır, bu tıpkı sabahleyin uykudan uyandığınızda yorganı üzerinizden kaldırıp atmak gibidir yeterki yorganı (tohumu) çok kalın ve ağır yapmayın yani siz 1 cm den daha derine tohumu dikmeyin...

malina
09-04-2007, 13:01
kapaklar(veya örtü) konusunu anlayamadım

Sürekli kapalı olmaması gerek. Her gün açıp biraz havalandırıp kapatın.
Bu arada, ben de biberler tohumlarımı çimlendirmekteyim :) Üstlerini hiç örtmedim. Bu da oluyor yani :)

habibe
09-04-2007, 14:11
Biber2007 arkadaşın denediği kap ölçülerinde,
Şeffaf bir plastik kapta (koçtaş tan aldığım), dolma biber tohumlarımı çimlendirdim.

Plastik kabın kapak kısmında 2 hava deliği vardı. Bu yüzden açmadan pencere önünde kapalıyken, kısa sürede çimlendiler. Sulamasını 2 günde bir, az az yaptım. Tohumların yarısını aspirinle, diğer yarısını ise tülbentte ıslatmıştım. Aspirin ile ıslananlar daha geç çimlendi.

vyssera
26-12-2007, 22:06
balkonumda aralık ayının sonunda olmamıza rağmen ilginç bazı gelişmeler oldu, paylaşayım istedim.

27006

Biberlerim soğuktan etkilenmeyip hala yaşıyor, belki de seneye büyümeye devam ederler.

malina
26-12-2007, 22:31
Benim bir biberim 5. yılını tamamladı, bakalım seneye de yaşayacak mı?

vyssera
26-12-2007, 22:36
Bu habere sevindim, biber yetiştirmek zevkliymiş, aylardır kıpkırmızı biberleri üzerinde. Sizinkine de uzun ömürler dilerim :)

TURKPRINC3SS
27-12-2007, 11:06
Hastalık kapmazlarsa,çok dayanıklılar :rolleyes: Hele mini mini süs bibierleri,yemek bir ölüm tabi.

sister
03-01-2008, 14:02
toprak nasıl olmalı peki bende dün tohum almıştım

nevsune
19-01-2008, 09:55
Kapalı balkondaki biberler hala çiçek açmaya çalışıyorlar. Bu biberlerin fidesini "tatlı kıl biber" olarak almıştım. Gerçekten de şimdiye dek yediğim bütün biberler tatlıydı. Bu sabah kopartıp yediğimse acı çıktı.

Bu konuda acaba mevsimsel özellikler mi etkili oluyor yoksa tohumlarda melezlenme mi olmuş da; bir kısmı tatlı, bir kısmı acı mı yetişiyor?

Aldığım tohumlardan da şimdi kuşku duymaya başladım. O tohumlardan çıkacak olan biberler tatlı olabilecek mi?

sinaninci1
19-01-2008, 10:13
Eger acı seviyorsan, sulamayı yaprakları soluncaya kadar yapma, az sula biberin acılaşır.
Benim geçen sene ektigim cin biberinde aynı olayı yaşadım, tatlıydı sulamayı azaltım ve yapraklar soluncaya kadar sulamadım biberler acılaştı.

camako
12-02-2008, 21:43
meksika biberi koşullar sağlanırsa uzun yıllar yaşar

metruk
02-04-2008, 15:12
selamlar
yaklasık 2 hafta önce biber ve domates tohumu aldım ve ektim .domatesler daha önceden çimlendi ve çıktı,fakat biberlerin çogunda hala ses soluk yokk yasıolar mı merak ediorum doğrusu sadece bir kaç tane filiz vermiş ne yapmalıyım :S
ve yerlerinden ne zaman şaşırtma yapmam gerekir ???
yardımcı olursanız cok memnun olurum
şimdiden tesekkürler

memzin
25-04-2008, 07:50
balkonda platsik bardaklarda cimlendirdigim sus biberleri yaklasik 12-15 cm boylarindalar. sulama seklim bu saatten sonra nasil olmali acaba?

deniz-kızı
25-04-2008, 15:48
ben hiç bu kadar uğraşmadım ya. hani kırmızı tatlı biberler vardır ya işte onun çekirdeğini saksıya ekmiştim fılizlendi ben ummuyordum filizleneceğini şanş işte tuttu :)

lizard
27-04-2008, 19:20
Geçenlerde Kemeraltı Kızlarağası Hanı'nın arkasından aldığım manisa biberi fidelerimin fotoğraflarını eklemek istedim. Hem genel bir görüş almak için hem de gelişimlerini belgelemek için.

Fideleri alalı 1 hafta olacak. Coco peat'e ekim yaptım. Şu anda susuz bırakmıyorum köklenmeleri için. İlk ektiğimde hepsinin boynu büküktü. Yeni yeni dikeldiler.

Çok dibdibe duruyorlar sanırım. Hali hazırda bulunan 5 litrelik su petlerinin üstlerini keserek yaptığım saksılarda duruyorlar.

Dikim yaptıktan sonra az miktar da olsa hümik asit verdim. Baya faydası olacağını düşünüyorum.

izzeterisen
27-04-2008, 22:06
Geçenlerde Kemeraltı Kızlarağası Hanı'nın arkasından aldığım manisa biberi fidelerimin fotoğraflarını eklemek istedim. Hem genel bir görüş almak için hem de gelişimlerini belgelemek için.

Fideleri alalı 1 hafta olacak. Coco peat'e ekim yaptım. Şu anda susuz bırakmıyorum köklenmeleri için. İlk ektiğimde hepsinin boynu büküktü. Yeni yeni dikeldiler.

Çok dibdibe duruyorlar sanırım. Hali hazırda bulunan 5 litrelik su petlerinin üstlerini keserek yaptığım saksılarda duruyorlar.

Dikim yaptıktan sonra az miktar da olsa hümik asit verdim. Baya faydası olacağını düşünüyorum.

Neden onları tek tek dikmediniz?
Neden normal bir bahçe toprağına biraz çiftlik gübresi ekleyerek dikmediniz?
Cocopeat bulana kadar dediğim şeyleri bulmak mümkündü.
Topraksız tarım mı düşünüyorsunuz?
kolay gelsin

unalceleb
30-04-2008, 13:30
Bunalrda benim biberlerim fakat daha çok küçükler.

lizard
04-05-2008, 12:21
Neden onları tek tek dikmediniz?
Neden normal bir bahçe toprağına biraz çiftlik gübresi ekleyerek dikmediniz?
Cocopeat bulana kadar dediğim şeyleri bulmak mümkündü.
Topraksız tarım mı düşünüyorsunuz?
kolay gelsin

Açıkçası evde yeterli saksım yoktu ve aldığım fideler de iyice kendini salmaya başlamıştı. Ben de ölmesinler diye bir arada ektim.
Cocopeat bulmak benim için bahçe toprağı ve çiftlik gübresi bulmaktan hem daha kolay hem de daha ucuz oluyor. Ayrıca cocopeat içinde bitki yetiştirmek gerçekten çok avantajlı oluyor. Köklenmeleri hem daha iyi oluyor hem de daha hızlı ve sağlıklı büyüdüklerini başka bitkilerden gözlemledim.

radem63
21-05-2008, 16:54
pazardan biber fidesi almıştım yaprakları aynı resimdeki gibi büyük ,bende süs biberi olur sanmıştım......

caretta
22-05-2008, 14:46
Bir ay önce Annem getirmişti İstanbuldan .Ben de bir kaç saksıya diktim.Dün resimlerini çektim.Artık benimde biberlerim var :)

radem63
22-05-2008, 15:33
Bir ay önce Annem getirmişti İstanbuldan .Ben de bir kaç saksıya diktim.Dün resimlerini çektim.Artık benimde biberlerim var :)

sayın caretta acaba biberiniz sivri bibermi ?

özlem11
22-05-2008, 18:47
Maşallah Caretta o sağ alttakini ben istiyorum. Ne şeker...

caretta
22-05-2008, 21:56
sayın caretta acaba biberiniz sivri bibermi ?

Bilmiyorum desem :) komik olur mu acaba..? Büyüdüğünde göreceğiz artık..

Sn.Olay 9,

"Maşallah Caretta o sağ alttakini ben istiyorum. Ne şeker..."

Neden olmasın :))

özlem11
23-05-2008, 11:18
Sağolun afiyetle yiyin. Benimkilerde 2 haftaya çiçeklenir.

Nurcan Özgür
04-06-2008, 06:59
MERHABA Bende dün akşam bana yunanistandan getirilen biber fidelerini büyük bir özenle diktim.Bakalım nasıl olacaklar umarım bakmayı başarırım.

Nurcan Özgür
04-06-2008, 07:03
Bundansonra aklıma takılan her şeyi buradan sorup paylaşa bilirimdeğilmi :dilli:

açık-pozisyon
04-06-2008, 11:29
Dün gece ilk defa kendim tohumdan yetiştirdiğim biber fidemden ilk biberimi yedim. Ne kadar acı olduğunu anlatamam, dudağı hala yanıyor şu anda... Tadı çok ama çok güzeldi. Tohumlarını ayırdım, onları tekrar çimlendirmeyi düşünüyorum. Ayıptır söylemesi menemen yapmıştım dün akşam, acı biberimi de koydum içine... Yumurta kabuklarını da domates saksılarıma koymayı düşünüyorum, onlarda çiçekte şimdi. Kendi emek veridiğin tohumların yetiştiklerini, meyve verdiğini görmek gerçekten müthiş birşey...

Müjgan
04-06-2008, 12:26
Bu sabah balkondaki biberlerime bakmaya çıktım, gözümde de gözlük vardı ve görebildim... görmez olaydım... Daha fidan halindeler ve en taze yaprakları yeşil bitlerle dolmuş. Napıcam şimdi?

bascavus
04-06-2008, 12:49
Acil Yardım!!

Benim fidelerin boyu hep aynı kalıyor.Hep yeşil.ama neden boyu uzamadığını anlamadım :S

radem63
04-06-2008, 13:24
Bu sabah balkondaki biberlerime bakmaya çıktım, gözümde de gözlük vardı ve görebildim... görmez olaydım... Daha fidan halindeler ve en taze yaprakları yeşil bitlerle dolmuş. Napıcam şimdi?

Sayın müjgan;
Süs Bitkileri Hastalık ve Zararlıları bu başlığa bakabilirsin.
Ben bitler için arap sabunlu zeytinyağlı ev yapımı ilacı denedim.
Sanada tavsiye ederim.Çiçeğimde hiç bit kalmadı.

açık-pozisyon
04-06-2008, 13:30
Sn. müjgan, benim fidelerde de yeşil yaprak bitlerinden vardı, ev yapımı ilaçlar kısmına baktım ama uygulamadım. Çünkü önce kendi yöntemlerimi uygulamak istedim. Uyguladığım yöntemler; (hepsi kendi icadımdır)
- Fiske yöntemi: Bu yöntem yaprak üzerindeki asılı bitleri aşağı düşürmek için kullanılır. Üstüne, su yöntemini de uygulamak artı sonuç verir. Fidenin gövdesi tam ortasından sıkıca tutulur ve gözlere zarar vermeden dalların çıktığı yere sert fiskeler vurulur. Böylelikle yapraktaki bitler aşağı düşer. Büyük yapraklar üzerindeki bitler parmakla - bisküvinin/kurabiyenin tozunu tabaktan toplarmış gibi- toplanabilir. Saksının içine düşen bitler için su dökülür.

- Su yöntemi: Bitlerin olduğu yere doğru mümkün olduğunça bol su dökülür. Bitler dökülmese bile su damlaları içinde zamanla boğulur. Fiske yöntemi veya bu yöntem ile toprağa dökülen bitler için saksının toprağına da bolca su dökülür. Kaçmaya çalışan bitler saksının dışına çıkarlar. El ile hepsinin icabına bakılır.

- Hava yöntemi: Bu yöntem en etkili yöntemlerden biridir. Saç kurutma makinesi son gücünde çalıştırılarak bitlerin üzerine tutulur. Böylece bitlerin uzayda yolculuk etmesi sağlanmış olur. Yalnız bunu yaparken etrafta diğer saksı, vb olmaması gerekir. Çünkü havada uçuşan bitler diğer saksılara bulaşır.

Benim menekşe saksım ful bit idi. Biberlerime de buradan geçtiğini sanıyorum çünkü yanyana idiler. Menekşe saksısının tüm toprağını ve menekşelerimi attım, çünkü her tarafa rüzgar ile yayılıyorlar. Etrafta bitin kaynağı olabilecek bir toprak vs varsa -eğer ilaç kullanmak istemiyorsanız- bence imha edin... Ben ev yapımı da olsa ilaç kullanmak istemediğim için doğal yollarla mücadele ediyorum. Şu anda bitlerim hemen hemen yok denecek kadar azaldı. Hemen her akşam elimle temizleme yapıyorum, fiske yöntemini kullanıyorum, üç dört günde bir de su ve hava yöntemini kullanıyorum.

Müjgan
04-06-2008, 15:21
Her ikinize de teşekkürler. Deneyeceğim.

bascavus
04-06-2008, 20:24
Cevaplıcak Yok Mu **** Bilen

Benim fidelerin boyu hep aynı kalıyor.Hep yeşil.ama neden boyu uzamadığını anlamadım :S

radem63
06-06-2008, 17:50
Dün biberim beyaz çiçek açmıştı,ama bugün çiçek solmuş acaba bu normalmi?

Üzerindeki çiçekleri dökmeye başladı sadece 1 çiçek kaldı onunda üzerinde

biber olacak .Acaba çiçekleri dökülmemesi için ne yapmalıyım?...

the
08-06-2008, 13:10
Merhaba,

Aşağıda ekte olan biberlerim için bazı sorularım ve onlarla ilgili sorunlarım var:(

Fideler, kayınvalidemin yazlıkta toprağa diktiği biberlerden... Bu sene yaklaşık 5 tane fideyi balkonumda bana hatıra bıraktı ve benim sebze ekme , bakma mecburiyetim böyle başladı. İlk iş olarak saksı aldım. Aldığım bahçe üzerine marketting yapan yerdeki yetkili , küçük ama dar uzun saksıya 2 biber fidesinin ekilebileceğini söyledi ve ektim. Sulama ile ilgili bilgileri sitenizden takip etmeye çalıştım. Diğer fideleri de 3 litrelik saksılara tek fide halinde diktim. Bütün biber saksılarımın derinliği 15 cm kadar...

Şimdi ise onlara öylece bakıyorum, ne büyüyorlar, ne de soluyorlar. Doğru suluyor muyum, saksım yeterli mi bilmiyorum? Daha büyük bir saksıya geçirmem gerekiyor mu, ya da gübreleme ? Besin takviyesi?

limon
08-06-2008, 13:44
The, bence saksılarınız uygun fakat sırf torfa mı diktiniz fidelerinizi? Biber fideleri ilk başta geç gelişiyorlar moralinizi bozmayın. Birden yan dallar da atıp gelişecektir.

Demirdemir biber veya sebze çiçeklerinin ömürleri genelde bir gündür. Çiçek açar, solar ve orada meyve oluşumu başlar.

the
08-06-2008, 14:14
Evet, biberleri sadece genel kullanım amaçlı torf'a diktim. Başka bir ekleme ya da toprak karışımı yapmam gerekiyor muydu ki?:(

Bu arada saksılarımın doğru seçim olduğunu söylediğiniz için teşekkürler. Yoksa gerçekten sinirimden ağlamaya başlayacaktım..

Peki sulama konusunda bilgi verebilir misiniz? Ya da bunları bir çubukla desteklemem gerekiyor mu?

teşekküüür...:)

the
08-06-2008, 14:17
Cemo,

Bu arada biberlerin çok şeker görünüyo...Nazar değmesin:) Umarım ben de yakında benimkileri böyle görebilirim.

Her saksıda 1 fide mi var? Ve bu hallerdeyken ne kadar sulama yapıyosun? Anneminkiler, kurudular da...:(

the
08-06-2008, 14:35
şu anda benimkiler sırf torf içindeler. Bahçe toprağı ve Gübre eklemesini şimdi yapabilir miyim? yapabilirsem nasıl?

the
08-06-2008, 15:14
O zaman sana teşekkür edip, biz de biberlerimle beraber, Selahattin bey'den cevap bekleyelim...

Nurcan Özgür
08-06-2008, 21:18
[QUOTE=cemo;245797]
2 günde bir suluyorum artık,biber verdikleri için.

sevgili cemo acaba biberlerin çiçek açma ve meyve verme zamanlarındaki sulama şeklini ayrıca gübrelemesini bana açıklayabilirmisin bu konuda daha yeniyim öğrenmek istiyorum .:(

Selahattin Yılmaz
08-06-2008, 22:42
şu anda benimkiler sırf torf içindeler. Bahçe toprağı ve Gübre eklemesini şimdi yapabilir miyim? yapabilirsem nasıl?

Sevgili the, biberlerinizi bıçakla 5 cm çap olacak şekilde saksı dibine kadar kesiniz ve saksıdan çıkartınız ve saksıya bahçe toprağını yerleştirip biberleri dikiniz sorun olmayacaktır birberleriniz solsa da endişe etmeyiniz tekrar toparlarlar.

the
08-06-2008, 23:47
Selahattin Bey, teşekkürler...

O boyunu posunu almış ve hala durduğu yerde uzayan biberlerimi büyük bir özenle dediğiniz şekilde hem gübre eklemeye hem de yaşatmaya çalışacağım.

Su da vermiyorum ama hemen hemen her saat başı kontrol etmeye gittiğimde daha bir uzadıklarını görüyorum. Bıraksam sarmaşık olacaklar nerdeyse:)

Nurcan Özgür
08-06-2008, 23:58
teşekür ederim cemo bende ekmeden önce koyun gübresi karıştırdım ve ektim buraya kadar doğru olmuş. ben biraz geç ektim şimdi ilk çiçeği merakla bekliyorum fakat bu gün 3-5 tane yaprak biti buldum biberlerimde hemen halletim bakalım gene görecekmiyim .görürsam hemen arap sbunlu ilacı yapıcam umarım olmaz.;)

radem63
10-06-2008, 13:10
Dün biberim beyaz çiçek açmıştı,ama bugün çiçek solmuş acaba bu normalmi?

Üzerindeki çiçekleri dökmeye başladı sadece 1 çiçek kaldı onunda üzerinde

biber olacak .Acaba çiçekleri dökülmemesi için ne yapmalıyım?...

:confused::confused::confused:

mugeka
10-06-2008, 19:34
Herkese merhaba;
2 hafta önce bir marketden aldığım paketli demre biberi tohumlarımı, paketin üzerinde yazan talimata göre 2 küçük kaba ektim. 2 hafta sonra biberler büyümeye başladı. Ancak şimdi bir hata yaptığımı görüyorum. Çok küçük bir alana çok fazla tohum koymuşum ; herkesin fideleri daha geniş alanda. Şimdi 1cm kadarlar. 4-5 cm olunca forumdan öğrendiğim gibi şaşırtma yapıp geniş dikdörtgen kaba almayı düşünüyorum. Ama sorunum burada; bu kadar minik bitkiyi zarar vermeden nasıl alacağım, ne sıklıkta dikeceğim. Yine bir yerleştirme hatası yapmaktan korkuyorum. Sanırım minik fidelerimin bir kısmını heba etmem gerekecek. Nasıl bir yol izlemem gerek? yardımlarınızı bekliyorum.
40255

malbman
10-06-2008, 20:19
Sayın mugeka, bir kaşık yardımıyla fidelerin mümkün olduğunca dibine inerek, kepçe gibi kaldırabilirsiniz bitkiyi. Toprak biraz nemli olursa köklere zarar vermeden büyük çoğunluğunu kurtarabilirsiniz. Aynı şey benim de başıma gelmişti. Size söylediğim gibi yaptım.Hiç birisine de bir şey olmadı.

seyma30
10-06-2008, 23:07
Biber tohumu dikmek icin gec degilmi arkadaslar?

radem63
11-06-2008, 20:14
Fideleri aldığımda aynı boydalardı ve yapraklarıda aynı büyüklükteydi.
Ama şimdi küçük olan biber verdi ve yaprakları küçük kaldı.
Diğer biber ise yaprakları büyüdü ve hiç çiçek açmadı.
Acaba büyük olandan biber alabilirmiyim?
Ne zaman çiçeklenir?

Lezzetaşkı
12-06-2008, 17:27
Merhabalar. Acil bir seyahat çıktı ve 1 haftalığına şehir dışında olacağım. Fidelerimi bırakabileceğim kimse yok.Domates fideleri (15-20 cm. kadar oldular) ve biber fideleri 1 haftalık susuzluğa dayanabilirler mi? Gideceğim gün sulayacağım için aslında 6 gün.Sulama sistemi hazırlayacak kadar vaktim de yok açıkçası :(

Todor
12-06-2008, 17:53
Sanırım dayanırlar. Ama gölge bir yerde muhafaza edin.

Zaten bir şey yapamayacaksanız ölürlerse üzülmeyin, ölmezlerse sevinirsiniz.

Müjgan
17-06-2008, 10:00
Sn. müjgan, benim fidelerde de yeşil yaprak bitlerinden vardı, ev yapımı ilaçlar kısmına baktım ama uygulamadım. Çünkü önce kendi yöntemlerimi uygulamak istedim. Uyguladığım yöntemler; (hepsi kendi icadımdır)
- Fiske yöntemi: Bu yöntem yaprak üzerindeki asılı bitleri aşağı düşürmek için kullanılır. Üstüne, su yöntemini de uygulamak artı sonuç verir. Fidenin gövdesi tam ortasından sıkıca tutulur ve gözlere zarar vermeden dalların çıktığı yere sert fiskeler vurulur. Böylelikle yapraktaki bitler aşağı düşer. Büyük yapraklar üzerindeki bitler parmakla - bisküvinin/kurabiyenin tozunu tabaktan toplarmış gibi- toplanabilir. Saksının içine düşen bitler için su dökülür.

- Su yöntemi: Bitlerin olduğu yere doğru mümkün olduğunça bol su dökülür. Bitler dökülmese bile su damlaları içinde zamanla boğulur. Fiske yöntemi veya bu yöntem ile toprağa dökülen bitler için saksının toprağına da bolca su dökülür. Kaçmaya çalışan bitler saksının dışına çıkarlar. El ile hepsinin icabına bakılır.

- Hava yöntemi: Bu yöntem en etkili yöntemlerden biridir. Saç kurutma makinesi son gücünde çalıştırılarak bitlerin üzerine tutulur. Böylece bitlerin uzayda yolculuk etmesi sağlanmış olur. Yalnız bunu yaparken etrafta diğer saksı, vb olmaması gerekir. Çünkü havada uçuşan bitler diğer saksılara bulaşır.

Benim menekşe saksım ful bit idi. Biberlerime de buradan geçtiğini sanıyorum çünkü yanyana idiler. Menekşe saksısının tüm toprağını ve menekşelerimi attım, çünkü her tarafa rüzgar ile yayılıyorlar. Etrafta bitin kaynağı olabilecek bir toprak vs varsa -eğer ilaç kullanmak istemiyorsanız- bence imha edin... Ben ev yapımı da olsa ilaç kullanmak istemediğim için doğal yollarla mücadele ediyorum. Şu anda bitlerim hemen hemen yok denecek kadar azaldı. Hemen her akşam elimle temizleme yapıyorum, fiske yöntemini kullanıyorum, üç dört günde bir de su ve hava yöntemini kullanıyorum.

Komşumdan duyduğum yöntemi uyguladım. O dedi ki sabunlu su yap, köpüklerini bitlerin üzerine sür...
Önce öyle başladım, baktım olmuyor yaprakların iki tarafını da sabunlu su ile yıkadım, elimle bitlerini sıyırdım. Tabi sonra duruladım. Bir kaç gün sonra baktığımda yine bitler vardı yine aynı şeyi yaptım. Geçtiğimiz hafta sonu bitler azalmakla birlikte hala vardı, yine sabunlu suyla yokettim.
Ya bitler yok olacak, ya da biberler ölecekti. Şu anda biberlerim şahane, :)yapraklar pırıl pırıl ve sağlıklı görünüyorlar. Hatta bir kaçı çiçek açtı.

hassoman
17-06-2008, 10:13
Komşumdan duyduğum yöntemi uyguladım. O dedi ki sabunlu su yap, köpüklerini bitlerin üzerine sür...

İki de bağırta bağırta kese atacaktınız; bakın o zaman bit, pire kalıyor muydu?...:D

Neyse biberleriniz kurtulmuş ya...:)

Müjgan
17-06-2008, 11:15
İki de bağırta bağırta kese atacaktınız; bakın o zaman bit, pire kalıyor muydu?...:D

Neyse biberleriniz kurtulmuş ya...:)

Zaten bu espriyi çocuklarımla yaptık, beni ikide bir biberlerin başında sabunla gördükçe gülüyorlardı. Önce sabunladım, sonra duruladım deyince, bir de kese yapaydın da tam olaydı diye cümlemi bitirmişlerdi. :p
Ama inanılmaz bişey bu yapraklar pırıl pırıl ve sağlıklı görünüyorlar... Bitler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim... :)

Anlamadığım şu bu bitler nereden geliyorlar? Balkonun dış kısmındaki askılı saksıdaki biberlerde bit yok, içeride, masanın üzerindeki saksıdakilerde bit oluyor.:rolleyes:

Bir de... Sevgili Hassoman, toplantılarımızdan birinde verdiğiniz cin biberi tohumlarını çimlendirip ektimdi. Bunlardan ne köy olacak ne kasaba diyordum, gerçekten de cin gibiydiler, miniminnacık fideler bir türlü büyüyemedilerdi. Geçen gün boyuna posuna bakmadan yaptığı çiçek tomurcuklarını gördüm. Halleri komik.:p Henüz normal fide boyuna bile gelemediler ama yakında biber verecekler. Diğer cins biberler onların yanında ağaç gibi oldular. Biberlerinin boyutlarını merak ediyorum doğrusu.;)

hassoman
17-06-2008, 20:59
Balkonun dış kısmındaki askılı saksıdaki biberlerde bit yok, içeride, masanın üzerindeki saksıdakilerde bit oluyor.:rolleyes:

Bir de... Sevgili Hassoman, '.......' verdiğiniz cin biberi tohumlarını çimlendirip ektimdi. Bunlardan ne köy olacak ne kasaba diyordum '......' Geçen gün boyuna posuna bakmadan yaptığı çiçek tomurcuklarını gördüm. Halleri komik.:p

Sevgili Müjgan,
askılı saksıdaki biberlerde bit elbette bolmaz. Bilmiyor musunuz, bitlerde yükseklik korkusu (acrophobie) vardır :D Bu yüzden askıdaki biberlerde bit olmaz...:D

Gelelim benim cin biberlerine!..
Beni utandırmadıkları için lütfen benim için teker teker öpün onları...:p

Müjgan
18-06-2008, 10:46
Sevgili Müjgan,
askılı saksıdaki biberlerde bit elbette bolmaz. Bilmiyor musunuz, bitlerde yükseklik korkusu (acrophobie) vardır :D Bu yüzden askıdaki biberlerde bit olmaz...:D

Bunu öğrendiğim iyi oldu. Sabunlu suyla yapraktan ayırdığım bitleri, bundan sonra balkondan aşağıya atayım da günlerini görsünler...;)

Nurcan Özgür
18-06-2008, 16:43
ilahi arkadaşlar siz çok iyi yaşayın emi harikasınız bu arada biberlerimde her sabah kalktığımda 3-4 tane bit buluyorum ben yok ediyorum ertesi gün onları tekrar buluyorum fidelerin tepelerinde tomurcuklar belirdi bakalım ilk çiçek nezaman :dilli:

hassoman
18-06-2008, 21:44
Müjgan Hanım,

Şaka bir yana sizin biber bitleriyle olan (ev ilaçlarıyla) mücadeleniz bizler için örnek olacak….
Bir yerlerde aklımda kalmış. Bir ölçü zeytin yağı, bir ölçü acı biber suyu (acı biberin kaynatılarak elde edildiği su), bir ölçü nikotin suyu (bir sigaranın bir bardak sıcak suda bir gün bekletilmesi), sıvı sabunun da karıştırılarak elde edilen karışımı bir fırçayla ya da bir kumaşla bitlerin üzerine sürmek… Ben bunu güllerde denemiştim ama kesin bir çözüm alamamıştım. Biberde ne olur bilmiyorum.

Müjgan
18-06-2008, 22:48
Ben manuel mücadele yapacağım. :) bu bitleri temizlemek yetmiyor, temizliyorum yine oluyor, kökü kuruyasıcalar nerden geliyorlarsa?

Emy
18-06-2008, 23:05
Arkadaşlar benim biber vermeye başlayan ve hatta biberlerinden yediğim fidelerim var ama bunlar sadece 3 kök.Oyüzden daha az önce 6 küçük kaba biber tohumlarımı ektim sizce olurmu yoksa çok mu geç?

hassoman
18-06-2008, 23:14
Hayır bence geç değil... Hele (Lefkosa'dasınız heralde) sizin ikliminiz için daha da uygun gibi... Elinizdeki biberler biterken yenileri başlayacak... Hem kaybınız ne olacak ki...

Emy
18-06-2008, 23:32
Sevgili hassoman cevabın için içime su serptin vallahi içim rahatladı. gerçi kaybedecek birşeyim yok dediğin doğru ama olsun nebileyim ektiğim şeylerin sonucunu almak istiyorum belkide endişelenmem ondan. Buarada Lefkoşa ile Girne arasında Dikmen diye bir yer var orada kalıyorum bilirmisin aceba?? Bekarlığımda Lefkoşadaydım da evlendikten sonra Dikmene taşındım... Dağlık bir bölgedeyim En büyük sorunum rüzgar patlıcanlarım oyuzden oluşmadı çiçekleri devamlı dökülüyor onları koruma altına almam lazım.
Tekrardan teşekkür ederim

Lonicera
19-06-2008, 19:31
Bu da benim plastik kovadaki tatlı kıl biberlerim:p..Büyük olan biberin sapına işaret koydum .O ilk ürünü,tohuma bırakacağım.

patryn
22-06-2008, 09:57
Selamlar, benim saksıdaki biberlerimde de bit oluyordu. Her sabah kürdanla tek tek temizlemeye çalışıyordum. Kimi ezilip ölüyordu kimi toprağa düşüyordu. Ertesi gün yanı iş tekrar baştan başlıyordu. Geçenlerde tüm bitleri toprak üzerinde toplayıp ne olacağına bakmaya karar verdim. Düşen bitler tekrar gövdeden yapraklara tırmanıyordu. Bende toprağın biraz üzerinden gövdeye koli bandı ile koni şeklinde etekler yaptım. Tırmanan bitler gövde ile bant arasında sıkışıp zaman içinde kurudular. Aşağıda fotoları koydum sizde deneyip sonuçlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

malbman
22-06-2008, 11:30
Sevgili patryn bulduğunuz çözüm gerçekten çok zekice. Eğer alt kısımlarda zarar veremiyorlarsa, bitlerden kesin kurtuluş gibi görünüyor bu yöntem.

Rapator
24-06-2008, 18:01
Merhaba arkadaşlar...Hiçbirşey ekmediğim yoğurt kabımın birinden biber fidesi çıktı...Daha önce plastik bardaklara birkaç çeşit biber tohumu ekmiştim ama çimlenmediler...Bende torflar boşa gitmesin diye bir yoğurt kabına toplamıştım hepsini...Gelin görünki bir adet biber fidesi çıktı ama hangi tür olduğunu bilemiyorum...Hoş, geçen güne kadar biber olduğundan bile şüpheliydim ama yapraklardan elime sinen acı biber kokusundan anladım...Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...Yine iki türü iklimsiz arkadaşım yollamıştı saolsun...Domates biberi, süs biberi ve paper lantern habanero hot peppers (bunu yurtdışından almıştım)...Resimler aşağıda;

http://img383.imageshack.us/img383/8831/1004273mediumqu1.jpg

http://img383.imageshack.us/img383/9666/1004274mediumgs5.jpg

http://img363.imageshack.us/img363/4830/1004275mediumhs8.jpg

Nurcan Özgür
28-06-2008, 10:27
Sevgili SELAHATTİN YILMAZ saksıda yetiştirdiğim biberlerimin çiçek açmalarını sabırsızlıkla bekliyordum . Her sabah olduğu gibi bu sabahta onları kontrol ederken büyük bir şok geçirdim. Hemen hemen hepsinde tomurcuk vardı bir kaç tanesi hemen hemen açacak durumda gibiydi fakat bu sabah tomurcuklar dalları ile beraber koparak saksı dibine düşmüş 4 tane ayrı kökten bu tomorcuklar . Sizce bu nedir bir hastalıkmı yoksa iyi bakamadığımdan mı eksikilik nedir lütfen en kısa zamanda yardım edrmisiniz. bir ilaç gerekiyorsa bursada nerelerden temin edebilirim bu konuda çok yeni ve bilgisizim.

radem63
28-06-2008, 22:39
benim biberimde çiçeklerini döktü...
Sadece 1 biber tuttu..Sebebi ne olabilir?

Selahattin Yılmaz
28-06-2008, 22:48
Resim görsem daha iyi yardımcı olurum ama muhtemelen saksılar aşırı ısındığı için çiçek dökmüştür mümkünse saksılarınızın ısınmasını engelleyecek tedbirleri alın yine de resim yerleştirin en iyisi bitkilerinizi görelim...

Selahattin Yılmaz
28-06-2008, 22:55
Merhaba arkadaşlar...Hiçbirşey ekmediğim yoğurt kabımın birinden biber fidesi çıktı..[/IMG]

Bu en alt resimdeki bitki ise onun bir biber türü olduğundan emin değilim biber ise birlikte ülkemizde daha önce olmayan alışık olmadığımız bit türdür.

Nurcan Özgür
28-06-2008, 23:01
Selahattin bey sanırım haklısınız 2-3 gündür havalar çok sıcak ve biberlerimde büyük pet şişelerde ekili (içme suyu kaplarında)peki bu saksıları nasıl soğutabilirim daha gölge bir yeremi alayım başka bir işlem mi önerirsiniz. Malesef fotoğraf koyma imkanım şimdilik yok teşekür ederim.

osmann
30-06-2008, 13:26
Selahattin Bey forumdaki arkadaşların biberlerine bakıyorum gayet büyük ve parlak yaprakları var.Ama benim yetiştirdiğim biberler gayet güzel çiçeklendiği ve bir iki tane cılız biber vermesine rağmen yaprakları küçücük sarımtrak ve her an kuruyup düşecekmiş gibi duruyor. Birkaç marka torfu karıştırıp sonradan üstüne oraganik gübre uygulamıştım.Saksıları daha önce de belirttiğim gibi uzun saksılardan ve içinde 4 fide var.Toprağı az gibi geldi ve biraz kök diplerine toprak yığması yaptım sonradan.Bitlenme olduğunda zirai ürünler satan biryerden bir ilaç almıştım adını hatırlayamıyorum ama zehirli yazıyordu üzerinde.Adamın söylediğine göre kullandım doz aşımı olduğunu da sanmıyorum.Bitlerden kurtardım ve sonrasında çiçeklenme oldu.Acaba kullandığım ilaç biberleri etkilemiş olabilir mi? Bitkiler ilaçtan dolayı gelişemiyor olabilirler mi? Ne yapmalıyım sizce?

Süha Şendoğan
30-06-2008, 15:50
Selahattin bey sanırım haklısınız 2-3 gündür havalar çok sıcak ve biberlerimde büyük pet şişelerde ekili (içme suyu kaplarında)peki bu saksıları nasıl soğutabilirim daha gölge bir yeremi alayım başka bir işlem mi önerirsiniz. Malesef fotoğraf koyma imkanım şimdilik yok teşekür ederim.

Sevgili Zfkg,
Soruyu hocamıza sormuşsun ama bende kendimce bir cevap vereyim.
Sabah güneşi (öğlene kadar) olan bence yeterli geliyor öğleden sonraları cidden yakıcı güneş biber gibi tüm bitkileri kavuruyor, bence imkanın varsa öğleden sonraları saksılarını gölgeye al daha sağlıklı büyüdüklerini göreceksin.

radem63
01-07-2008, 10:44
Selahattin hocam ;
biberimi balkonda gölgede tutuyorum.
Bütün çiçeklerini döktü,sadece bir biber tuttu.
Diğerleri niye biber olmadı acaba?

Nurcan Özgür
01-07-2008, 22:50
sevgili torco,
sanıyorum haklısınız.Saksılarımda kalebodurdaydı onların sıcaktan atkilenmemesi mümkün değil . Bende bir çözüm yolu buldum kendimce tabakalar halinde köpükler satılıyor onlardan temin edip zemine saksı altlarına ısıyı azaltmak amacıyla koydum şimdilik biberlerin çiçekleri dökülmüyor bekleyip görücez. Ayrıca sadece öğleye kadar güneş alan balkondalar .

Selahattin Yılmaz
02-07-2008, 08:09
Sevgili demir demir sabredin biberiniz daha yeni verime başlamış gibi görünüyor bu arada umarım sadece torfa dikili değildir. Aırı ısınmadan koruyun gerekirzse toprağın soıcaklığını (Gölgede de olsa) kontrol edin 40 dereceyi geçmesin serinlemesini sağlayın. Şimdi burada dikkatli olmak lazım zira ısı aşırı artınca serinlesin diye verilen su soğuk-sıcak etkisiyle bitkiyi strese sokar bu da çiçek dökmesi demek o nedenle birden serinletmek yerine ısınmayı engelleyecek tedbirleri almak lazım...

ServetAydoğan
02-07-2008, 12:29
Merhaba, sık sık geçen bir konu bitkilerin sadece torfa dikilmemesi gerektiği, bunun sebebi nedir acaba ? Sayın Selahattin Yılmaz'dan bu konuda bizi bilgilendirmesini rica edeceğim.

Teşekkürler.

radem63
02-07-2008, 13:07
Sevgili demir demir sabredin biberiniz daha yeni verime başlamış gibi görünüyor bu arada umarım sadece torfa dikili değildir. Aırı ısınmadan koruyun gerekirzse toprağın soıcaklığını (Gölgede de olsa) kontrol edin 40 dereceyi geçmesin serinlemesini sağlayın. Şimdi burada dikkatli olmak lazım zira ısı aşırı artınca serinlesin diye verilen su soğuk-sıcak etkisiyle bitkiyi strese sokar bu da çiçek dökmesi demek o nedenle birden serinletmek yerine ısınmayı engelleyecek tedbirleri almak lazım...

Selahattin hocam;
sadece koyu renkli orman toprağı ve biraz üzerine koyun gübresi attım,
torf hiç yok.Cevabınız için çok teşekkür ederim.:)

ezo
03-07-2008, 21:36
Biberlerimin tadına baktım. Harikalar ama hepsi ayrı cins..

Nurcan Özgür
15-07-2008, 03:55
Yakında bende biberlerimin tadına bakabileceğim ilk birkaç biberi gördüm artık. ilk biber tohumluk ayrılacak ama diğerleri afiyetle inşallah.....
Çok güzeller nasıl kıyıp koparıcaz bakalım günlerce gözlerinin içine baka baka dualar, hoş sözlerlele büyütmeye çalıştık. Yok suyu az olsun, bitini ne yapmalı, amman çiçekler mi dökülüyor derken
BU GÜNLERİ DE GÖRDÜM ŞÜKÜRLER OLSUN! :D

Özhan
15-07-2008, 08:09
Eee? hani resimleri?

Nurcan Özgür
15-07-2008, 23:39
Sevgili arkadaşım Özhan sanırım bu sorun bana.

Malesef bu imkanım şimdilik yok sitedeki herkezle biberlerimi paylaşmayı nekadar isterdim bilemezsin. Onlar benim ilk göz ağrım enaz çocuklarımın varlığıyla duyduğum gurur kadar onlarla gurur ve sevinç duyuyorum.

Anladım bu halimi sanırım ben artık bir bitki delisiyim! :dilli: :rolleyes:

servetbasyigit
17-07-2008, 01:21
Sevgili dostlarım, biber fotolarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Sonuncu fotoyu masa üstüme yerleştirdim bile. yapraklar ve ürünler hakkında sizden yorum rica ediyorum.......:dilli:

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1779

h kemal h
24-07-2008, 23:56
]merhaba arkadaşlar elimde geçen seneden kalma kıl biber tabir ettiğimiz ince acı biber den kalma tohumluk biber kalmıştı bu sene nisan ayında onları ektim fidan olunca plastik kasalara aldım yerim dar olunca sık bir dikim yaptım biberlerin bazıları özüne sadık kaldı fakat bir iki fidan şaşırdı nasılmı birtanesi şişman biber oldu iki fidanda can eriği gibi oldu bu normalmi sizce resimleri ekleyeceğim becerebilirsem

http://img373.imageshack.us/img373/4700/fotoraf0004gw2.jpg (http://imageshack.us)

http://img396.imageshack.us/img396/1453/fotoraf0005ig0.jpg (http://imageshack.us)

umarım kuralları çiğnememişimdir cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim saygılar ve selamlar

Rapator
25-07-2008, 11:45
Daha öncede fotoğraflarını yolladığım ama cinsini öğrenemiğim biberim çiçeklendi...Çiçeklerini döktikten sonra kalan yuvanın içerisinde biber oluşuyor sanıyorum...Resimler ektedir...

http://img246.imageshack.us/img246/1118/grnt004mediumaq2.jpg

http://img246.imageshack.us/img246/875/grnt005jb9.jpg

http://img78.imageshack.us/img78/4764/grnt008gb6.jpg

h kemal h
25-07-2008, 21:02
]merhaba arkadaşlar elimde geçen seneden kalma kıl biber tabir ettiğimiz ince acı biber den kalma tohumluk biber kalmıştı bu sene nisan ayında onları ektim fidan olunca plastik kasalara aldım yerim dar olunca sık bir dikim yaptım biberlerin bazıları özüne sadık kaldı fakat bir iki fidan şaşırdı nasılmı birtanesi şişman biber oldu iki fidanda can eriği gibi oldu bu normalmi sizce resimleri ekleyeceğim becerebilirsem

http://img373.imageshack.us/img373/4700/fotoraf0004gw2.jpg (http://imageshack.us)

http://img396.imageshack.us/img396/1453/fotoraf0005ig0.jpg (http://imageshack.us)

umarım kuralları çiğnememişimdir cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim saygılar ve selamlar
arkadaşlar benim soruma cevap verecek yokmu ben konuyu yanlış yeremi açtım acaba

serdarsom
30-07-2008, 06:15
Merhaba,
Domates ve biber yetiştirmeye başladım. İkisi de beraber güney cephede pencere önünde duruyor. Ancak biber güneşi o kadar sevmedi galiba. Meyveleri olgunlaşmadığı halde büzüştü. Fotoğrafa bakarak yapmam gerekeni söylerseniz sevinirim.

Nurcan Özgür
08-08-2008, 00:04
İşte bunlarda benim biberlerim ilk ürünler harikaydılar.;)

Selahattin Yılmaz
08-08-2008, 08:37
Biber çok kolay yabancı döllenen bir bitkidir, eğer biberim sadace istediğim çeşit olsun dersen her iki çeşit biber bikisi arasında 250 metre izolasyon mesafesi olmalı ki birbirlerini tozlayıp yabancılaşmasın. Sizlerde balkonda yetiştiricilik yaparken farklı tür biberleri yan yana dikiyor veya saksılarını yakın tutyorsunuz o zaman da biberler birbirlerini dölleyip doğal melezleniyorlar. Buda onlardan aldığın tohumdan elde edecğin fidelerin veya bitkilerin çok farklı formlarda (yuvarlar, sivri, acı vs) döl aldığı çeşitler kadar farklılıklar olmasına neden oluyor.

Ayrıca saksınız aşırı ısındığını düşünüyorum çiçekde döküyordur mutlaka. Eğer aşırı ısınmayı engellerseniz daha fazla biber elde edersiniz.

sans43
23-09-2008, 13:48
Sekiz yıldır yetiştirmeğe çalıştığım acı biberlerim bu sene aşırı sıcaklardan istediğim gibi gelişmedi. İki gündür Bodrum'da yağmur var. Bundan sonra kendilerini toparlayacaklarını ümit ediyorum.

Baldaş
23-09-2008, 20:48
Geçen gün pazardan aldığım kırmızı, etli biberlerin tohumlarını tutmaz nasıl olsa diye rastgele bir sepete koyduğum toprağa serpiştirdim. Malesef tohumlar canavar gibi çıktı ve neredeyse hiç fire vermedik... :D:dilli:

Yalnız çok zor durumdayım sepetin içi fesleğen öbeği gibi oldu. Ne yapacağımı bilmiyorum. Daha önce hiç şaşırtma yapmadım kendim şaşkın vaziyetteyim. Bırakayım böyle mi kalsın?

Biberlere kıyamadım onları da balkondan eve aldım. Bizim salon yakında bostan gibi olacak..

Ne yapayım özellikle bahçesine hayran kaldığım Sayın Limondan ve diğer arkadaşlardan yardım bekliyorum

limon
23-09-2008, 21:29
Sans43, gözlemlerime göre, bu aydan itibaren şu anda üzerindeki gibi ufak bol çekirdekli ürünler verecektir. Her şey mevsiminde güzel diye boşuna demiyorlar :) Bence, siz en iyisi artık kışlık hazırlıkları yapın. Ispanak, roka, tere, kıvırcık vs... tohumları ekin geç kalmadan. Kolay gelsin..

Sevgili Baldaş, mevsiminde ekseydiniz bu kadar çimlenmezdi, hayret bir şey. :) Kapalı bir yerim olmadığından ben hep mevsimlik sebzeleri yetiştiriyorum bu yüzden size pek yardımım dokunamayacak. Ama bugün Şişli-Teşvikiye arası dolaşırken bir çiçekçide üzerinde Mor süs biberleri olan kocaman bir saksı gördüm çok hoşuma gitti. Kapının önüne bol tomurcuklu Kasımpatıları dizmişti, içerde de çok keyifli mor renkli süs biberleri vardı. Hediyelik diye sattıklarına göre, demek ki ev içinde olur diye düşündüm. Siz de evin için bu kadar fazlasını değil ama orta boy yuvarlak saksıya bir fide olarak dikseniz olur herhalde. Ya da Rize'de serası olan bir arkadaş bulmak gerek :)

Baldaş
17-10-2008, 21:46
Bizim kendini fesleğen zanneden biberlerin son hali. Toprağı dökülüyordu, sulayamıyordum balkona yerleştirdim...:o

fahrikucuktas
09-01-2009, 16:59
Sayın rapador Yukarı resimdeki bitki biber değil ki arkadaşım o bir yabani ot.

AgacSevdalisi
12-01-2009, 18:17
selam arkadaşlar konunun başlığında yazan bulgular doğrudur.çünkü aspirin söğüt kabuğundan yapılır ve söğüt köklendirmek için kullanılır.bu nedenle aspirin çimlenmeyi kolaylaştırmıştır.

drneuro
16-03-2009, 20:36
arkadaşlar geçen yaz evdeki boş saksıya sivri biber fidesi diktim..ne gübreledim ne de çok ilgilenebildim..ama biberim kasım ayına kadar balkonda biber vermeye devam etti..toplam 40-50 tane biber verdi..

awareneyzen
04-04-2009, 09:02
Merhaba!
Şu an elimde habanero,kıl biber,yeşil biber tohumlarım var.Ancak 3 hafta oldu, gündüz direk güneş almayan gece ise sıcak bir ortamda durmalarına rağmen ses soluk yok.Neminide koruyoruz.Ne yapacağımı şaştım.Yardımcı olun üstatlar.İlk uğraşım daha.

yekisi
06-04-2009, 21:51
selamlar. biber fideleri pazarda bu mevsimde mi satılır? ya da satılmıyorsa nerden bulabilirim?

günebakan
06-04-2009, 21:59
Evet bu mevsimde satılır bizim buralarda öyle orda'da vardır herhalde:)

ashtead
08-04-2009, 13:40
1- SAKSI SECİMİ

Saksı olarak yoğurt kablarını veya bahçe ürünleri reyonundan tohum çimlendirme kapları alarak başlayabilirsiniz.
Yoğurt kabı veya buna benzer bir kap kullanılacaksa dezenfekte edilerek işleme başlanmalıdır.

2- TOPRAK SECİMİ

PH 5.5- 7.0 arasında solucansız bakteri içermeyen bir toprak işinizi görecektir.

3-TOHUM

Ekmeyi planladınız tohum(lar)

4- ETİKET

Etiket bu işin olmazsa olmazlarından. 2-3 çeşit biber ektiğimizde hangi saksı hangi cins biber derdine düşmektense, çıkmayan kalem veya etiketle bu işi çözebilirsiniz.

5- Plastik Torba veya Örtü

Toprak sıcaklığını korumak ve tohumların ihtiyacı olan nemi sağlamak amaçlanmaktadır.

6- Su

7- Işık Kaynağı

Eğer gün ışığı alma imkanı yoksa florasan veya yüksek yoğunluklu bitki ışığı

ashtead
08-04-2009, 14:03
BİBER YETİŞTİRMEK

1- Biber tohumları domates tohumlarına göre biraz daha geç çimlenir. Biber tohumlarınızı dikmeden önce tohum sayınıza bağlı olarak bir kaba ihtiyacınız var. Saksı almak istemiyorsanız size ufak bir tiyo verebilirim. Manavınızdan meyve kasası alınız ve içersine çöp torbasını yerleştiriniz bir kaç delik açınız. Toprağınızıda içine koydunuzmu saksınız kullanıma hazırdır. bu genişlikte bir saksı ihtiyacınızdan fazla biber fidesi yapmak için idealdir.

toprağın yarım cm altına tohumlarınızı dikiniz. her tohum arasında yaklaşık 3 cm mesafe bırakmayı unutmayınız... Toprağınızı sürekli olarak hafif nemli tutmanız çimlenme sürecinde çok öenmlidir.

Saksıları iyi ışık alan sıcaklığın 26,6- 29,4 C olduğu yerde tutmanız zamanında çimlenme için kaçınılmazıdr. Bu imkanlar yoksa bir ışık kaynağı ile sıcaklık ve ışık elde edebilirsiniz.
Tohumların kurumasını önlemek için toprağını nemli tutun ama aşırı ıslatmayın, iyi hava sirkülasyonu olması gerektiinide unutmayın. Havasız bir ortamda bitki gerekli oksijeni alamaz.

2- Yaklaşık 5 cm olan biber fideleriniz eğer sık ekilmişsse seyreltme yapılmadır. bu işlemi yaparken zayıf ve cılız kalmış olanları elimine etmelisiniz.
1-2 hafta sonra 10-12 cm olan fidelerinizi artık toprağı ile buluşturabilirsiniz.

3- Balkon bahçeciliği yapanlar için her bir fideye derinliği ve genişliği uygun saksıları öneriyorum.

Derin ve geniş saksılar fidenin boya gitmesini engeller. Boya kaçan bir fidenin meyvesi az olur.

Köklerden yeterli besini alan fide gövdesini genişletir. Damar sayısıda o derece artar. Ve köklerden taşınan vitamin ve minareller bitkinin meyvesine daha çok damardan taşınır.

Geniş saksısı olan bir bitkinin toprağıda fazla olur. Topraktaki minerallerde bitkiye yetecek kadardır diyebiliriz.

4- aslında bunu şöyle açıklasam daha iyi olur... 15 yaşında bir çocuğun ihtiyacı olan günlük kalsiyumu karşılaması için günlük tüketmesi gereken bir süt miktarı vardır. bir çay fincanı sütle bir su bardağı süt arasında kalsiyum mikarı arasında fark gibi...

Saksımızı ve toprağımızıda bitkimizin ihtiyacı olan miktara göre ayarlamalıyız. kökün derine gitmesi için derin saksıya gövdesinin genişlemesi içinde geniş saksıya ihtiyacımız olduğunu unutmayın.

kök derine indikce bitkimiz kuvvetlenir. sonucta meyve verecek ve ağırlaşacak. köklerde gövdede dengeyi sağlayacaktir. Yüzeyde olan kökler en ufak bir rüzgarda **** agırlıkta bitkimizin kırılmasına veya yan yatmasına müsaittir.

5- Biber bitkisi güneşi sever, ve zengin mineralli bir toprak ister. ( humuslu toprak-yanmış gübre ) ve ****** toprakta iyi bir drenaj.

6- Biberleriniz dikim yaptıktan sonra çiçek vermeye başladıysa 1 hafta boyunda çiçeklerinizi kopartınız. Bu bitkinizin enerjisinin yapraklara ve köklere gitmesini sağlayacaktır.

7- Bitkinizin alt kısmına saman veya kuru yapraklar koyunuz. Bu biber bitkinizin etrafında ot çıkmasını engelleyecektir aynı zamandada toprağınızı nemli tutacaktır.

kadiray27
08-04-2009, 16:54
Allah sizden razı olsun Sayın ashtead biberde yetiştirecektim. :D

deryas
09-04-2009, 10:01
Sayın ashtead
Biber fidelerini diktikten hemen sonra çiçek açmasa bile, ilk çiçeklerini toplamak mı gerekir?

ashtead
09-04-2009, 10:38
Deryas

Çiçek açma döneminden bahsedeyim.

daha önceden bu işle ilgilendiysen bilirsin. Bitki ilk çiçek açmaya başladığında 1-2 tane açar. Asıl çiçeklenme başladığında bir bakmışsın bitki çiçeğe burunmuştur. Tam çiçeklenme başlayana kadar bu yaklaşık 1 hafta kadardır. bazı bölgelerde 2 hafta ( daha soğuk bölgelerde ) ... Eğer endişe ediyorsanız siz ilk bir kaç çiçeğinizi koparın ama denemek için bir bitkinizi tam çiçeklenmeye kadar üzerindeki tum cicekleri koparmaya devam edin.

en azından bitki verimini ve sağlığını bu şekilde gözlemlemiş olursunuz.

ashtead
09-04-2009, 10:49
ayrıca belirtmek istediğim herhangi bir yerden alacağınız fidenin üzerinde çiçek veya meyvesi varsa bu fideyi almayınız. Bitki yeni toprağına alışması zaman alacaktır , enerjisini aynı anda çiçeklenmeye- meyveye ve köklenmeye -gelişmeye harcayacaktır.

boyu kısa gövdesi kurşun kalem çapında kalınlaşmış rengi koyu yeşil olan üzerinde çiçek ve meyvesi olmayan fideleri alınız...

kadiray27
09-04-2009, 17:17
1- SAKSI SECİMİ

Saksı olarak yoğurt kablarını veya bahçe ürünleri reyonundan tohum çimlendirme kapları alarak başlayabilirsiniz.
Yoğurt kabı veya buna benzer bir kap kullanılacaksa dezenfekte edilerek işleme başlanmalıdır.

Ben boya yoğurt ve salça kovaları kullanıcam nasıl dezenfekte edeceğiz. :confused:

ashtead
11-04-2009, 16:33
çamaşır suyu en iyi dezenfektant... boya kabı kullanma bence içinde kimyasallar var. ayrıca fazla suyun dışarı akması içinde bir kaç yerden delik açmayı unutmazsınız.

kullanacaginiz toprakta ise solucan gibi zararlıların olmamasına dikkat ediniz.

aykutince
13-04-2009, 11:37
Arkadaşlar,
Gayet güzel büyüyen hatta tomurcuklanan biberlerim 2 gün evde yoktum ve döndüğümde sararmış ve sanki yaprakları şeffaflaşmıştı. Susuz kalmıştı suladım biraz düzeldiyse de yinede sarı ve şeffaf kaldı bende sararan yaprakları kopardım ve arap sabunlu su sıktım.
Sizce doğru yaptım mı? Neden olmuş olabilir? Şimdiden teşekkürler.

ashtead
13-04-2009, 12:43
Aykutince

neden arap sabunlu su?

aykutince
13-04-2009, 13:08
Rastladığım şeyin bir hastalık mı yoksa susuzluktan mı olduğunu bilmediğimden. Belki mantar gibi birşeydir diye ev yapımı ilaçlardan en kolay olanı arap sabunlu suyu deneyeyim dedim. Bilerek değil yani:)

herkul38
27-04-2009, 18:57
Meraba benim merak ettiğim konu: pet bardaklara ektiğim tohumlar 5 yapraklı hale geldi. Fakat boyları kısa gibi bu normal mi?
Birde dergiden de takip ettim ama anlayamadığım mesele şaşırtma yaparken bu fideleri torfsuz söküptemi saksıya dikeceğiz? Yoksa kaşıkla köklere zarar vermeden torflu alıp saksıda aynı genişlik ve derinlikte çukur açıp koyacaz?

açık-pozisyon
28-04-2009, 10:34
Sn. herkul38, ikinci seçenek uygun olandır...

ugurtelefon
28-04-2009, 14:34
Meraba benim merak ettiğim konu: pet bardaklara ektiğim tohumlar 5 yapraklı hale geldi. Fakat boyları kısa gibi bu normal mi?
Birde dergiden de takip ettim ama anlayamadığım mesele şaşırtma yaparken bu fideleri torfsuz söküptemi saksıya dikeceğiz? Yoksa kaşıkla köklere zarar vermeden torflu alıp saksıda aynı genişlik ve derinlikte çukur açıp koyacaz?

Aynen torfla beraber şaşırtın.Gövde etrafındaki kılcal kökler böylece hasar görmez.Yeni yerine de çabucak alışırlar.

Oguzali
29-04-2009, 11:30
Merhaba arkadaşlar,

Mart ayının ortalarında diktiğim demre sivri tohumlarım çimlendi. Gayet sağlıklı iri yapraklarla hemde, fakat 2 hafta kadar önce yetiştirmek için hazırladığım 30X30 cm genişliğinde ve 20 cm derinliğindeki saksıya hazır aldığım bahçe toprağı ile doldurarak dikim yaptım. Fakat toprak çok nemli olduğu için sulama yapmadım. Sonra az sulamaya devam ettim. Fakat hala kayda değer bir büyüme göstermedikleri gibi bugün baktığımda ilk çıkan kotiledon yaprakları içe doğru kıvrılmaya ve uçları kurumaya başladı. Acaba ne yapmam gerekiyor? Ayrıca Ankara'da olduğum için hava sıcaklıkları çok düşük seyrediyor ve balkona alamıyorum. Güneşte yüzünü fazla göstermiyor bugünlerde maalesef.:(
Yardımlarınızı bekliyorum

herkul38
29-04-2009, 14:02
Cevap için teşekkürler sn. açık-poziyon ve uğurtelefon. pet bardaklara ekmiştim.
Acaba torf çok (pet bardak büyük) olduğu için mi boyu kısa kaldı 4-5 yaprak açtığı halde?

Hani viyollere baktım benim pet bardaklar onların yanında baya bir büyük :D

ugurtelefon
29-04-2009, 16:48
Boyu kısa ama gövdesi kalın bitki daha makbule geçiyor.
Benimde biberlerim,domateslerim,patlıcanlarım falan var.
Saksılarım 30X30 ve terasta duruyorlar.Havası suyu sıcaklığı yerinde.Bol güneş alabildikleri için bitki boyu fazla uzamıyor.Sanırım bulundukları yeri sevmiş,yerde müsait olunca daha güçlü kök yapmaya çalışıyorlar.
Bence iyi haber:)

ugurtelefon
29-04-2009, 16:50
Ayrıca;
torfla beraber şaşırtma yaptığınız için,kökler büyüyüp torftan çıkıp toprağa eriştiklerinde,topraktaki mineral ve besinleri almaya başladıklarında daha hızlı gelişecekler kanaatindeyim.

Oguzali
29-04-2009, 22:57
Bir aylık bir sürede bu gelişim normal yani. Teşekkür ederim ugurtelefon. Peki yaprakların uçlarının kıvrılıp kurumasıda normal mi?

ugurtelefon
30-04-2009, 12:21
Toprağa yakın olan en alt yapraklardan bahsediyorsan bildiğim kadarıyla kurumaları gayet normal.
Ama daha yukarıdakilerden bahsediyorsan,keswin birşey söylemek benim için uygun olmaz.Bu durumda net bir fotoğraf eklersen çok daha bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır.
Ben şahsen en alttaki sararan yaprakları dikkatlice kopardım.Çünkü onların bitkiye yarardan çok zararı olacağını düşünüyorum.Kopardıklarımıda dışarı değil yine saksı içine bırakıyorum,çürüyüp doğal gübre oluştuştursun diye:)

nurhan26
14-05-2009, 16:12
arkadaşlar merhaba;
bu siteye yeni üye oldum.sitede acaba benimle aynı problemi yaşayan vardır mutlaka diye çok gezindim ama bulmadım.tabi bu arada birçok şey de öğrendim.problemim şu:
yaklaşık 3 hafta önce biber fidelerimi diktim.10 gündür ise üzerine yeşil yeşil bit gibi böcekler var. ne yapmam gerekiyor?ilaçlamam gerekiyorsa birşey önerebilirmisiniz?
LÜTFEN ACELE CEVAP YAZABİLİR MİSİNİZ??????

maviyeşil
15-05-2009, 09:29
Anladığım kadarıyla yaprak bitinden bahsediyorsunuz. Ev yapımı ilaçlar (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3062)başlığında arap sabunlu tarif var. İşe yarıyor, onu deneyebilirsiniz.

cigdemozkan
22-05-2009, 15:55
arkadaşlar ben bitler için değişik bir çözüm buldum

geçen yılda biberlerimde bit olmuştu, bütün ev yapımı ilaçları denedim beceremedim.bu yıl da çiçeklenme döneminde oluyor.

Her gün günde 5-6 kez çıkıp bütün biberleri tek tek kontrol edip bulduklarımı imha ediyordum
Ama 2 gün önce biberlerimden 3.nün çiçenlenen yerlerine toprak döküldüğünü farkettim ve sadece onlarda bit olmuyordu.
Dün tüm biberlerin cicek acan genc yaprakların olduğu kısımlarına çok az toprak serpiştirdim dünden beri bitler görünmüyor

doğru çözüm müdür bilemiyorum.
ya da toprağın bi zararı olur mu biberlere onu da bilemem
az sabredin ben deneyimi bitirince kesin açıklamamı yazarım

mugeka
22-05-2009, 21:57
Merhaba;
Ben yine aynı hatayı yaptım. geçen senede aynı yere nasıl olsa çimlenmez diye bir sürü demre biberi tohumu ekmiştim. Bu sene de çıkmaz diye minik bir saksıya onlarca tohumu ektim . Ve hepside tuttu. Şimdi bunları yine bir kaçını telef ederek saksıdan çıkarıp şaşırtmam gerek değil mi? yani yeterli büyüklüğe erişmişler mi , geçen sene bu hatamdan dolayı fidelerim büyümemişti , yine öyle olsun istemiyorum...

ayselug
22-05-2009, 22:51
Deryas

Çiçek açma döneminden bahsedeyim.

daha önceden bu işle ilgilendiysen bilirsin. Bitki ilk çiçek açmaya başladığında 1-2 tane açar. Asıl çiçeklenme başladığında bir bakmışsın bitki çiçeğe burunmuştur. Tam çiçeklenme başlayana kadar bu yaklaşık 1 hafta kadardır. bazı bölgelerde 2 hafta ( daha soğuk bölgelerde ) ... Eğer endişe ediyorsanız siz ilk bir kaç çiçeğinizi koparın ama denemek için bir bitkinizi tam çiçeklenmeye kadar üzerindeki tum cicekleri koparmaya devam edin.

en azından bitki verimini ve sağlığını bu şekilde gözlemlemiş olursunuz.

bu çiçek almayı diğer sebzelerdede yapabilirmiyiz? :rolleyes:

DefneD.
22-05-2009, 23:44
Bu başlıkta okuduklarımdan anladığıma göre, pazardan, marketten aldığım kırmızı etli biberin tohumunu(çekirdeğini) direk toprağa gömersem çimlenip, büyüyüp biber verecek hale gelebiliyor.
Kaybedecek birşey olmadığına göre, yarın ilk iş olarak deneme yapılacak :)

gece
23-05-2009, 09:18
Merhaba;
Ben yine aynı hatayı yaptım. geçen senede aynı yere nasıl olsa çimlenmez diye bir sürü demre biberi tohumu ekmiştim. Bu sene de çıkmaz diye minik bir saksıya onlarca tohumu ektim . Ve hepside tuttu. Şimdi bunları yine bir kaçını telef ederek saksıdan çıkarıp şaşırtmam gerek değil mi? yani yeterli büyüklüğe erişmişler mi , geçen sene bu hatamdan dolayı fidelerim büyümemişti , yine öyle olsun istemiyorum...

Telefata gerek yok. Sulayın, biraz bekleyip itina ile çıkarıp şaşırtın. Düzgünce ayıklar iseniz hiç kaybınız olmaz.

Bence gecikmeden yapın ki, dar alanda iyice boya gitmesinler.

Büyeceklerdir.

Kolay gelsin.

gece
sevdiklerinizi de fidelendirin, bir evin ihtiyacından çok fazla o fideler, diyen forum üyesi!

Oguzali
25-05-2009, 17:09
Arkadaşlar fidelerimin son hali aşağıdaki gibi. İçlerinden bir tanesinin yapraklarında beyaz çizikler var, acaba yaprak galeri sineği gibi bir problemim olabilir mi? :(

bahtiyar02
27-05-2009, 19:20
sevgili Oguzali maşallah canlı ve sağlıklı görünüyorlar.dikkatli baktığınızda galeri sineği larvası beyaz çiziklerin başladığı kısımda şayet açık sarı bir renkte görünür.veya çiziklerin bitiminde.bulunduğu yaprağı koparıp imha edebileceğiniz gibi çiziğin sonunda bulunan larvayı ezerekte imha edebilirsiniz.saygılar

Oguzali
28-05-2009, 11:07
İlginize teşekkür ederim Bahtiyat Bey.
Yaprakları incelediğimde herhangi bir larva veya canlıya rastlamadım. Fazla güneş altında kalmaktan bu tür çizikler meydana gelebilir mi?

bahtiyar02
29-05-2009, 08:32
sevgili dostum herhangi bir larva yoksa doğal heline bırakın.gayet sağlıklılar.torf toprağı yanlızmı kullandınız yoksa karışım mı? biber fidanı suyu çok sever görünüş itibariyle toprağın üst yüzeyi kuru gibi gördüm.bir kalem yardımıyla toprağı 1-2cm çapalar gibi kazın toprağın yüzeyi hava alsın.2 gün sonunda sabah serinliğinde sulayın.bu işlemi haftada bir uygulayın. çiçek tuttukları an suyu kısıtlı verin haftada bir gibi bitki su isteğini belirtir.çok su çiçeklerin dökülmesine ve fidanın boyunun uzayıp zayıflamasına sebep olur. umarım biberlerinide yersiniz. saygılar

ılgım
29-05-2009, 08:35
Arkadaşlar forumda ve google image'de araştırdım ama güzel bir örnek fotoğraf bulamadım. Dün ektiğim kıl biberlerin dolmalık biber olabileceğini düşünüyoruz. Hem kıl biber fidesinin yapraklarının hemde dolmalık biber fidelerinin yapraklarının yakın çekim fotoğrafları varmı?

Oguzali
29-05-2009, 13:38
sevgili dostum herhangi bir larva yoksa doğal heline bırakın.gayet sağlıklılar.torf toprağı yanlızmı kullandınız yoksa karışım mı? biber fidanı suyu çok sever görünüş itibariyle toprağın üst yüzeyi kuru gibi gördüm.bir kalem yardımıyla toprağı 1-2cm çapalar gibi kazın toprağın yüzeyi hava alsın.2 gün sonunda sabah serinliğinde sulayın.bu işlemi haftada bir uygulayın. çiçek tuttukları an suyu kısıtlı verin haftada bir gibi bitki su isteğini belirtir.çok su çiçeklerin dökülmesine ve fidanın boyunun uzayıp zayıflamasına sebep olur. umarım biberlerinide yersiniz. saygılar

Çok fazla su vermemeye çalışıyorum. Çünkü her ne kadar toprak yüzeyi kuru olsada, alt kısımların gayet nemli olduğunu gözlemliyorum. Toprağa gelince yapı marketten aldım. Gübreli hazır karışım yazıyordu üzerinde ama ağırlık torf galiba.

Emre Ke.
29-05-2009, 14:37
bende biber yatişdiriyorum acaba aynı saksıda iki tane olması iyi mi kötü mü birisini başka bir saksıya mı alıyım

http://C:\Documents and Settings\Keskin\Desktop\çiçeklerim\DSC04461.JPG

Emre Ke.
29-05-2009, 14:38
resim gözükmüyorsa
C:\Documents and Settings\Keskin\Desktop\çiçeklerim\DSC04461.JPG buyrun.

habibe
29-05-2009, 14:41
Arkadaşlar forumda ve google image'de araştırdım ama güzel bir örnek fotoğraf bulamadım. Dün ektiğim kıl biberlerin dolmalık biber olabileceğini düşünüyoruz. Hem kıl biber fidesinin yapraklarının hemde dolmalık biber fidelerinin yapraklarının yakın çekim fotoğrafları varmı?

Kıl biberinin yaprakları diğer biberin yaprağına göre daha dar ve uzundur.

Emre Ke.
29-05-2009, 16:48
hala bir cevap alamadım iki biberin aynı saksıda olması sorun yaratır mı?

http://C:\Documents and Settings\Keskin\Desktop\çiçeklerim\DSC04513.JPG

cigdemozkan
29-05-2009, 18:46
ben resme bakamadım
ama saksın yeterince büyükse sorun olmaz sanırım
ben gecen yıl küçük uzun saksılara 2-3 adet ekmiştim oldu bol bol da yedik ama çok gelişmediler

Emre Ke.
29-05-2009, 22:10
çok sağol cigdemozkan ama ben yinede ne olur olmaz diye ikisinden birini başka bir saksıya ekdim bu arada sarı domates arıyorum aranızda yetişdiren varsa bana sadece 1-2 tane tohum yeter hefesimi almak isdiyorum aslında geçen seneden beri arıyorum ama kimsede bulamadım inşlah bu sitede yetiştiren ve bana 1-2 tane tohumu bedava verebilecek biri vardır eğer öle biri varsa özele mesaj çekebilir mi tohumları zarf ile de yollar

aydogmus
31-05-2009, 21:26
selam arkadaşlar benim balkonumda 9 kök şu turşu yapılan küçük acı biberlerden var hiç değilse ben öyle diye aldım, fotosunu en yakın zamanda koyacagım güvercin güpresi saçıkıprıs verdim gayet güzel görünüyorlar sanırım çiçek açacaklar.

ılgım
31-05-2009, 21:52
Arkadaşlar şuan fotoğraf ekleme imkanım yok. Fakat perşembe günü diktiğimiz biber fidelerinden bazıları tutu fakat bazılarının boynu bükük can sularını verdim halbuki onu takip eden 2 - 3 günde bir suladım bahçe baya güneş gören bir yerde. Öğlen 1-2 den itibaren 5-6 ya kadar güneş görüyorlar. Acaba güneşmi dokundu ? Gübre aldım atacaktım fakat tutmalarını bekliyorum. Akşam güneş gittikten sonra hafif dikelir gibioluyorlar ama gene boyunları bükülüyor. Sorun nerede sizce?

talar_
01-06-2009, 19:33
Arkadaşlar biberlerim bitlendi. Üzerinde çiçek ve meyve varken ilaçlama yapsam mı? Karar veremediz.Zira ailecek kahvaltı için bu biberlerin adam olmasını beklemekteyiz :)

k0900
01-06-2009, 19:35
Kimyasal ilaç değilde, ev yapımı ilaç deneseniz:)

Nede olsa kahvaltıya yetişecekler.

malbman
01-06-2009, 19:43
Sayın talar, bir litre suya iki çorba kaşığı arap sabunu karıştırıp eritin. Üzerine bir yemek kaşığı sıvı yağ ekleyin. Rahatsız olmam derseniz iki diş de sarmısak dövüp hepsini güzelce karıştırın ve (çiçeklerinizin kapandığı)akşam saatlerinde, yaprakların alt ve üst her iki tarafına da bolca püskürtün. Yalnız, püskürtücünüzün sis gibi incecik atıyor olmasına dikkat edin ve püskürtücünüzü sürekli çalkalayarak püskürtün ilacı. Aksi taktirde yağ üstte kalıyor ve sadece arap sabunlu-sarmısaklı su sıkmış oluyorsunuz.

talar_
01-06-2009, 21:51
Sayın malbman tavsiyenizi hemen uyguladım. Bu bitler için neem azal almışdım ama k0900 ün dediğini de dikkate alıp sizin karışımı uyguladım. İşe yarıyacağını düşünüyorum. Zaten sıkınca bile çoğu düştü yapraklardan.Yani şimdiden baya bi kayıp verdiler...

patalakes
01-06-2009, 23:12
Merhaba arkadaşlar 2 hafta önce ektiğim demre biberi tohumlarım çimlendi bende küçük kaplara aldım .Malum Antalya ısındı iyice içerde tutmaya devammı edeyim balkona alsammı acaba?

http://img190.imageshack.us/img190/7282/01062009002u.jpg

Koyu yeşil
02-06-2009, 09:55
Biberlerininiz fideleri henüz çok olduğundan tüm gün güneş alırlarsa yanarlar. Biraz serpilinceye kadar 1-2 saat sabah güneşi yeterlidir. Balkonda sabah güneşi alacak şekilde tutabilirsiniz. İçerde tutmanız sağlıklı gelişmelerini engelleyecektir.

bedri
02-06-2009, 12:50
Merhaba ,

Bahçemde 30 kök kadar biberim mevcut. Tohumdan yetiştirip 1 ay kadar önce fide haline getirip diktim. Ancak 2 ayrı sorunum mevcut.

- yapraklar yok olacak derecesinde bir canlı tarafından yenmekte. Biberlerin yakınında yeşil salata ekili. Onlarda da son günlerde aynı sorunu yaşamaktayım. Gündüzleri kontrol ettiğimde herhangi bir canlıya rastlamıyorum.

- geriye kalan yapraklar ise buruşuk (sanki kavrulmuş gibi ancak yeşil durumda) vaziyette çıkıyor ve herhalde bu nedenden dolayı da biberlerim büyüyemiyor. Ek bilgi olarak akşamların oldukça rutubetli ve serin geçtiğini belirtmek istiyorum.

Bu iki konuda bilgisi olan varsa yardımlarından dolayı şimdiden teşekkür ederim.

Bol verimler.

Bedri

maviyeşil
05-06-2009, 14:04
İki biber fidem çiçeklenmeye başlamış. Çok yavaş büyüdüklerinden yakınıyordum, sevindirdiler beni. Bakalım dolmalıklar mı sivriler mi? Dikerken karıştırmıştım. Domates, kabak ve hıyardan sonra sonra biberler de olmaya başladı. Sıra patlıcanlarda :)

ugurtelefon
05-06-2009, 14:46
sanırım en geç patlıcanlar oluşacak.Hem sıcağı seviyor,hemde meyve boyutu büyük olduğu için adam akıllı bitkinin kalınlaşması,gelişmesi gerekiyor.Bendeki patlıcanların sanırım 4 tanesinde 1'er tane çiçek var.Diğerleri hep tomurcuk verdi.Toplam 14 fide var.Çiçek açanların beden kısmı başparmağımdan kalın.

maviyeşil
06-06-2009, 11:15
Ben farketmeden iki patlıcan fidesi de tomurculanmış. Çok mutluyum çok :)

fuatsarikaya
08-06-2009, 16:49
merhaba resimleri yanımda yok ama bir sorum olacak üstadlara
bahçeme pazardan biber fideleri aldım ve ektim 2 hafta sonra yeni çıkan yapraklar buruşarak çıkmaya başladı.
evimin orada peyzajcıya sorduğumda böcektendir ilaçla dedi
ufak kanatlı sinekler mevcut.
bende ilaçlama yaptım bir kaçtanesinde yeni çıkan yapraklar düzgün çıkmaya başladı acaba gerçekten böcektenmi yoksa bir hastalıkmı mevcut
teşekkürler

canerkus
09-06-2009, 22:37
Merhaba ,

Bahçemde 30 kök kadar biberim mevcut. Tohumdan yetiştirip 1 ay kadar önce fide haline getirip diktim. Ancak 2 ayrı sorunum mevcut.

- yapraklar yok olacak derecesinde bir canlı tarafından yenmekte. Biberlerin yakınında yeşil salata ekili. Onlarda da son günlerde aynı sorunu yaşamaktayım. Gündüzleri kontrol ettiğimde herhangi bir canlıya rastlamıyorum.

- geriye kalan yapraklar ise buruşuk (sanki kavrulmuş gibi ancak yeşil durumda) vaziyette çıkıyor ve herhalde bu nedenden dolayı da biberlerim büyüyemiyor. Ek bilgi olarak akşamların oldukça rutubetli ve serin geçtiğini belirtmek istiyorum.

Bu iki konuda bilgisi olan varsa yardımlarından dolayı şimdiden teşekkür ederim.

Bol verimler.

Bedri

Birinci sorunun aynısı bende olmuştu . Gündüz baktığında hiç bir şey görünmüyor ama hergün yapraklar delik deşik oluyor hatta yapraklar yok oluyordu. Bir gün bir gece yarısı operasyonu ile yeşilimsi ve oldukça iri olan solucanımsı **** kurtçuk tarzı bir böcek yakaladım bitkilerin üzerinde ve ilerleyen günlerde her akşam kontrol edip üzerindeki kurtları attım ve kökü kesildi sizde gece bir bakın .

Milka
10-06-2009, 09:57
Arkadaşlar selam,

Resimde gördüklerinizde benim süs biberlerim bir kaç çeşit var ama hangisi ne çeşit bilmiyorum. 7 renkli çin biberi kütahya muhat , jalepeno vs gibi biberler ekmiştim. Dün akşam 4 tanesini şaşırttım umarım kendilerini salmazlar. Şimdilik iyi duruyorlar. İlerde diğerleride büyüdükçe şaşırtarak seyrelteceğim. Ufaklıklar çıktı çünki geçte olsa..

drneuro
10-06-2009, 15:53
Arkadaşlar Tokat bölgesinde yetişen yerli biberlerimin son hali..Yapraklarını yaprak bitlerinden zor kurtardım ama yine de biraz tahribat yaptılar..

NAZ82
11-06-2009, 10:38
Ilaçlama yaptın mı benimkilerde bitlendi

drneuro
11-06-2009, 16:28
Arap sabunlu su iyi geliyor..tavsiye ederim..

aydogmus
13-06-2009, 20:44
Bunlarda benim biberlerim.Güvercin gübresiyle besliyorum...:D

Milka
14-06-2009, 18:37
Arkadaşlar selam,

Birkaç mesaj önce biberlerin resimlerini koymuştum , aklıma bir şey takılıyor size danışmak istedim. Benim balkon sabah güneş alıyor ve kalktığımda biber yapraklarının solduğunu gözlemliyorum . Hemen gölgeye alıyorum yeniden dirileşiyorlar , yani hiç güneşe çıkarmayacakmıyım ben bunları? Hani oörsümelerini göz ardı ederek güneşte bırakmaya devam etsem acaba biber ölürmü?
Yardımınıza ihtiyacım var , teşekkür ederim.

Birol Ketenci
14-06-2009, 19:00
Benim balkon sabah güneş alıyor ve kalktığımda biber yapraklarının solduğunu gözlemliyorum . Hemen gölgeye alıyorum yeniden dirileşiyorlar

Saksılar küçük ise güneşte çabuk ısınıp toprağı dolayısıyla kökleri ısıtıyor olabilir. Saksınızı gölgede, fidenizi güneş görecek şekilde yerleştirmeyi veya güneşten koruyacak bir malzemeyle sarmayı deneyebilirsiniz.

Milka
14-06-2009, 19:49
Saksılar küçük ise güneşte çabuk ısınıp toprağı dolayısıyla kökleri ısıtıyor olabilir. Saksınızı gölgede, fidenizi güneş görecek şekilde yerleştirmeyi veya güneşten koruyacak bir malzemeyle sarmayı deneyebilirsiniz.

Teşekkür ederim cevabınız için , acaba alimunyum folyo ile saksıları kaplasam bu işi görürmü ?

drneuro
21-06-2009, 09:56
Yerli Tokat biberlerimin ilk üyeleri...

k0900
21-06-2009, 21:34
Bu da yerli Tokat biberinizin 18 haziranda, Ankara'daki kardeşi:)

1240 rakımda Tokat'tan pekte aşağı kalır yanı yok gibi:)

mozturkgss
22-06-2009, 08:13
Dün ilk mahsulü aldım.
Çok mutluyum çok. :)
Üzerinde 8 tane daha biber var.
Bu hafta sonu da onları alırım.

acemi_bahcevan
29-06-2009, 14:50
Merhaba,

Birisi biberden nasıl tohum alındığını anlatabilirse çok sevinirim. mozturkgss sana katılıyorum. Ben de geçenlerde aldım ilk mahsulümü. Yemesi inanılmaz keyifliydi :)

drneuro
29-06-2009, 20:55
Merhaba,

Birisi biberden nasıl tohum alındığını anlatabilirse çok sevinirim. mozturkgss sana katılıyorum. Ben de geçenlerde aldım ilk mahsulümü. Yemesi inanılmaz keyifliydi :)

ilk büyüyen biberi bırakın kurusun..tohumlarını alın..

radem63
29-06-2009, 23:12
ilk büyüyen biberi bırakın kurusun..tohumlarını alın..
Sayın Drnero;
biber dalındamı kuruyacak yoksa kopardıktan sonramı kurutacağız?

tolgahann
29-06-2009, 23:17
Dalında kuruyacak.:)

aydogmus
04-07-2009, 23:07
Bu fideleri yeni ektim.
90779
Bunlarda küçük biber bahçem

90780
Biberleri çok acı cinsini bilen varsa öğrenmek isterim

90781

90782

90783

aydogmus
04-07-2009, 23:13
Arkadaşlar özellikle bu cinsin adını bilen varmı çooook acı..
90787

tolgahann
04-07-2009, 23:15
Biberleri çok acı cinsini bilen varsa öğrenmek isterim

Ben acı kılbiber diye biliyorum.

CIHANNUR
06-07-2009, 16:21
Merhaba , foruma yeni üye oldum. bende balkonumda sebze yetiştirmeye çalışıyorum ancak. ektiğim biberler çok güzel çiçek açmasına rağmen çiçeği tutan dal sararıp düşüyor. bunun nedeni ne olabilir acaba. çok sık ekmiş olabilirmiyim ve sebep o ise çiçekte iken taşıyabilirmiyim. Teşkkürler şimdiden...

hsoydam
06-07-2009, 16:24
Fazla su veriyor olabilirsiniz. Toprak kurumadan su vermeyin.
İyi günler.
Hikmet

drneuro
06-07-2009, 16:37
Arkadaşlar acı meksika jalepeno biberim ilk meyvesini verdi..ikinci fotodaki biberim ise yerli Tokat biberim..büyük olanını tohumluk olarak bırakacağım..

çikolata-5
12-07-2009, 15:52
Arkadaşlar biberlerimin yapraklarında küçük böcekler çıktı. Bunun için ne yapabilirim? (Resimdeki gibi)

aydın
12-07-2009, 15:59
Bunun için ne yapabilirim? (Resimdeki gibi)

Elle imha etmeyi deneyin. Eğer işin içinden çıkılmaz vaziyette ise şuaraya bir göz atın;
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3062

ağaçlarısev
14-07-2009, 11:57
Arkadaşlar çook mutluyum biber fidem ilk çiçeğini verdi ,yakında benimde biberlerim olacak. :)

gülce78
20-07-2009, 13:31
Merhaba arkadaşlar,
Evimizin balkonunun arkası minik bir bahçe şeklinde çevrilmiş. Domates ve biber ekmiştim. Biberlerimhep çiçeklendi ve çok güzel biber veriyor ama, yapraklarında hastalık var sanırım. Alt yapraklar sararıp dökülüyor, bazılarınında üst yaprakları büyümeden büzülüp küçülüyor. Birde çiçekler ve biberler oluşamadan dökülüyor. Fotolarını ekledim. Yardım ederseniz çok mutlu olurum.

Selahattin Yılmaz
20-07-2009, 14:48
Sevgili gülce78, biberlerinizde Kırmızı örümcek zararı ve yaprak biti zararı görünüyor yapraklarınıza odun külü göz kararı sulandırarak veya toz halde püskürterek mücadele edebilirsiniz yinede tam dozajlar ve alternatif ilaçlar için ev yapımı ilaçlar (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3062) başlığımıza uğrayınız.

KIeşke domatesleirnizinde resmini buraya koysaydınız. Ancak ben sizin domateslerinizin hibrit bitkilerden alınma domates tohumlarından elde edilmiş bir nevi sahte fide diktiğinizi düşünüyorum. Ayrıca açan çiçekler için aşırı sıcak stresinide yaşıyorsunuz diye düşünüyorum. Yinede net sonuçlar için buraya domateslerinizin resmini yerleştiriniz daha net yardımcı olabilelim.

rapido34
20-07-2009, 15:05
sayın gülce biber çok güçlü bir bitki bende hiç bir sorun çıkartmadan 3 hasat verdi(yhemen yanındaki hıyar ve patlıcan başını bit salgınından alamadı:)) ve vermeye devam ediyor ev yapımı ilaçlardan arapsabunlu karışımı yapabilirsiniz **** benim yaptığım soğan sarımsak ve acı kırmızı biber karışımını her gün yapınama tülbentle iyi süzün fıs fıs tıkanıyor ben 2 tane harcadım:)

gülce78
20-07-2009, 22:40
Selahattin Bey ve rapido34 bilgiler için çok teşekkür ediyorum, yarın hemen uygulayacağım, inşallah düzelirler. Domateslerin fotolarınıda çekip yarın foruma koyarım, hibrit olmaması için dua ediyorum ama, anneme sordum hepsini pazardan aynı kadından almış, bu da tezi güçlendiriyor. Olurmu bilmem ama, domates tohumu aldım, minik fideleri de viyole diktim, büyüyünce de bahçeye alacam, ya da balkonda devam edecem. Onlarıda fotolayım, yorumlarınıza ihtiyacım var. Bitki yetiştirmenin bu kadar mutluluk vereceğini hiç düşümezdim. Hele domates tohumlarımı, büyüyüp viyollere aldıktan sonra, her sabah balkonda kahvaltı yaparken nasıl seviyorum bir bilseniz. Tekrar size, buradaki bitki seven, yetiştiren tüm arkadaşlara bilgilerini paylaştıkları, deneyimlerini aktarıp yardımcı oldukları için çok teşekkür ediyorum.

maviyeşil
21-07-2009, 12:16
Gülce78, aynı sorun benim biberlerimde de vardı, sürekli kontol ettim, en sonunda yaprk bitlerini gördüm. Mangaldan kalan külleri elekle süzerek üstlerine dökeceğim. Ama şiddetli rüzgardan dışarı çıkamıyorum.

ama tülbentle iyi süzün fıs fıs tıkanıyor ben 2 tane harcadım:)
Ben de aynı şekilde 2 tane bozdum, tembellik etmeyip süzmek gerek. :)

gülce78
21-07-2009, 21:35
Maviyeşil bu sabah 6 da kalkıp soğan, sarımsak, kırmızı acı biber ve sudan oluşan karışımı süzerek püskürttüm. Hava bulutluydu yağmur yağacak diye bütün gün gökyüzünü izledim, allahtan yağmadı. Sanırım 1 kaç kez daha yapmam gerekiyor, inşallah iyi olurlar minik biberlerim.

kızılelma
04-08-2009, 11:01
isot biberler şu an dikme zamanımı acaba?

*duygu*
04-08-2009, 14:17
Merhaba,

Siteye yeni üye oldum. Bu yıl ilk defa balkonumda domates ve biber yetiştiren acemi bir balkon bahçecisiyim.

İşte ilk denemede elde ettiğim nefis dolmalık biberler:

http://www.resimbank.org/image-C9D4_4A6FEC70.jpg

http://www.resimbank.org/image-3F39_4A6FF2C2.jpg

http://www.resimbank.org/image-A838_4A6FEC70.jpg

Ve bunlar da yeni mahsul biberler. İlk biberler çoktan dolma olup afiyetle yendi bile:)

http://www.resimbank.org/image-C7FB_4A6FF2C2.jpg

http://www.resimbank.org/image-0222_4A6FF2C2.jpg

http://www.resimbank.org/image-4587_4A6FF2C2.jpg

limon
04-08-2009, 16:15
Çok keyifliler maşallah. Kırmızı Dolmalık Biberler, şahane görünüyorlar. Tohumdan mı yetiştirdiniz?

*duygu*
06-08-2009, 08:53
Hayır, ilk denemem olduğu için tohumdan yetiştirmeye cesaret edemedim. Fide olarak diktim. Biberlerin lezzeti, cinsi çok güzel. Gelecek sene tohumundan yine aynı biberlerden yetiştirmek istiyordum. Bir ziraat mühendisi arkadaşıma konuyu açtım. Fakat bu biberlerin büyük ihtimal hibrit olduğunu, dolayısıyla verim alamayacağımı söyledi. Siz ne dersiniz?

aydın
06-08-2009, 15:08
Bunlar da benim balkondaki biberler. :o

96787

96788

96789

limon
25-08-2009, 13:07
Acı biberlerin bitki üzerinde mi kızarması gerekiyor? Yeşilken toplayıp ipe dizsek kızarır mı?

güvercin01
25-08-2009, 23:56
Acı biberlerin bitki üzerinde mi kızarması gerekiyor? Yeşilken toplayıp ipe dizsek kızarır mı?Yeşilken kurutursanız kışın yemeklere katabilirsiniz. Ama eğer bitki üzerinde kızarıp hatta içindeki suyunu kaybetmeye başladıktan sonra toplayıp gölgede bir tepside olabilir iyice kurutup saklarsanız önümüzdeki yıl kısmetse ilk baharda yeniden ekebilirsiniz. Bunun için düzgün biberleri seçerseniz iyi olur tohumları biberin içinde saklayın ki ilerde hangi biberin tohumuydu karışıklığı da olmasın. Selamlar...

ayferaksit
31-08-2009, 01:46
mor biberim yeni çiçekleniyor bakalım büyüyebilecek mi?

güvercin01
31-08-2009, 22:43
mor biberim yeni çiçekleniyor bakalım büyüyebilecek mi?

Biberi bahçeye mi diktiniz yoksa saksıdamı bilmiyorum ama bahçede ise soğuklar çökmeden mutlaka meyve verir, eğer saksıda ise güneş görmesini sağlamanız gerekir sulamaya dikkat edelim ama aşırı olmasın ihtiyaç duydukça. Çok rüzgar gören bir yerde olmasın, çiçekli iken aşırı su verip meyve oluşturacak çiçekleri sarartıp döktürmeyelim. Bir de sararıp dökülen yapraklara zaman zaman bakalım yaprak bitleri çok sinsi uzaktan bakınca pek gözükmezler ama bitkiyi çok kısa sürede istila edip perişan ederler.Aman dikkat emeklere yazık olmasın. Balıkesir iklimi de Akdeniz İkliminin Güney Marmara alt tipi. Soğuklar biraz geç gelir.SEVGİYLE KALIN...

_enes_
01-09-2009, 18:48
Herkese merhaba. ben yaklaşık 3gün önce sivribiber tohumu ektim biber nezamn çıkar? biberi nasıl sulamalıyım? nasıl bakmalıyım bilgi verirmisiniz?

güvercin01
01-09-2009, 20:12
Herkese merhaba. ben yaklaşık 3gün önce sivribiber tohumu ektim biber nezamn çıkar? biberi nasıl sulamalıyım? nasıl bakmalıyım bilgi verirmisiniz?

Öncelikle merhaba. Biberi bahçeye mi balkona saksıya mı ektiniz bilemiyorum ama normal güneş gören bir yere ve de çok derine ekilmeyen biber tohumları sağlıklı tohumsa bu mevsimde 7-10 gün arasında yeşerir.Tohumları çok sık ektiyseniz dip dibe çıkan fidelerin cılız ve sağlıksız olanlarından bir kısmını seyreltmeniz tavsiye olunur. Çok sık olan fideler iyi gelişemez. Tohumları ektiğiniz toprak kurudukça yeşerene kadar hafif yağmurlama şeklinde nemli tutun tabak içerisinde ise dipte su göllendirip bitkileri çürütmeyelim 3-4 yapraklı olunca saksılara veya bahçeye tek tek ekebiliriz.Merak ettiğiniz zaman yine yazın bildiğimiz oranda yardımcı oluruz.SEVGİYLE KALIN...

Ulaş
03-09-2009, 09:22
herkese merhaba

acemi bir yetiştirici olarak kafama takılan bir soru var.

sene başında yani mayıs ayında falan gittim hale fidelerin yeni çıktığı mevsim bana şundan bundan ver falan. çocuk tanıdık tı "elimde özel iki tane fide var abi dedi biber fidesi" aldım diktim ve gerçekten daha önce görmediğim bir biber. mor biber? mesajların içinde var ama nasıl bir şeydir cinsi nedir? bir de ben bunu sivas ta yetiştiriyorum:) şimdi tohumluklarımı ayırıyorum bakalım nasıl olacak
kısmet se rsimlerini de eklerim

cccpgezgini
16-05-2010, 22:28
Arkadaşlar selam ben de yeni dahil oldum forumu"unuza son zamanlarda acı biber den tad almaya başladım.kısa süre önce türkmenistan"daydım.orada cidden lezzetli biberler taddım ve hem yeşil hem de kırmızı bir sürü tohum getirdim.şehir şartları işte saksı maksı fide aldım bayağı ama aşağı yukarı 20 30 kök hepsi bir saksıda, 10 15 başkasında gibi......üç dört saksı var böyle ...neyse onları cerrahi müdahale ile ayıracağım da şu delik yaprak hikayesi gözüme çarptı benimde burada okudum hemen ve sadece arapsabunu su püskürtmesi yaptım bakalım ne olacak.sonucu paylaşmaya çalışacağım ....selamlar.

gülce78
08-06-2010, 09:27
Merhaba arkadaşlar,
Balkonumda saksıda biber yetiştiriyorum. Geçen senede eski evimizin bahçesinde yetiştirmiştim, bol ürün aldım ama yaprakları sonradan kıvrılıp hastalanmıştı. Bu sene diktiğim biberlerin hepsinin de yaprakları delik oluyor. Sebebini anlamdım, dibinde kurt olabileceğini söylediler, bir tanesine baktım saksıda kurt yok. Ara sıra balkonda kuş tüyü buluyorum, kuşlar sanırım geliyor, ama kuş bu şekilde delebilir mi? Çok üzülüyorum, yardımcı olursanız sevinirim arladaşlar...

Hhatice
08-06-2010, 09:36
Merhaba arkadaşlar,
Balkonumda saksıda biber yetiştiriyorum. Geçen senede eski evimizin bahçesinde yetiştirmiştim, bol ürün aldım ama yaprakları sonradan kıvrılıp hastalanmıştı. Bu sene diktiğim biberlerin hepsinin de yaprakları delik oluyor. Sebebini anlamdım, dibinde kurt olabileceğini söylediler, bir tanesine baktım saksıda kurt yok. Ara sıra balkonda kuş tüyü buluyorum, kuşlar sanırım geliyor, ama kuş bu şekilde delebilir mi? Çok üzülüyorum, yardımcı olursanız sevinirim arladaşlar...

Kuşlar da gagalar ama daha çok böcek yemiş gibi,Benim evde salondaki limon fidanımda da var .Camdan girip doğru limonu yemiş .Sonunda yakaladım .Bir kaç yenik yaprakla hasarı atlattık.

Emre İlhan
16-06-2010, 10:53
:pDün kendi ürettiğim cin ve demre sivri biber fidelerimi şaşırttım.

Cin biberlerim:

Emre İlhan
16-06-2010, 10:56
:pBunlarda Demre Sivrisi biberlerim:

..bg..
23-06-2010, 03:11
Sn. Gülce78 tırtıl, salyangoz vb. canlılar olup olmadığına dikkat edin. Bende yok sanıyordum tesadüfen tırtıl yakaladığımda şok oldum.

Bunlarda benim gözümün içi gibi baktığım biberciklerim.

155291

155292

Emre İlhan
03-07-2010, 08:30
;)Nisan ayının sonlarına doğru büyükçe bir saksıya Demre Sivrisi biber ve Cin Biberi tohumlarını ekmiştim.Cin biberi tohumlarım yaklaşık 10-15 gün gibi bir sürede çimlendiler.Demre sivrisi biberlerim çimlenmek için 1 ayı zorladılar.Neden böyle oldu diye düşündüğümde tohumlarımın 3 yıllık olduğu aklıma geldi.20 tane ektiğim tohumlardan 7 tane demre sivrisi, 10 tane ektiğim cin biberi tohumundan 8 tanesi çimlendi.Yaklaşık 2 hafta önce hepsini 5-6 lt lik saksılara şaşırttım.1 tane fire verdim sadece, diğelerinin hepsi tuttu.

Şu anda toplam 14 kök biberim var.Gelişimleri yavaş yavaş hızlanıyor gibi.Adana'da yaşıyorum ve biberleri tohuma yatsın diye haftada bir suluyorum.Sizce bu sulama yeterli mi?Yoksa çokmu erken davranıyorum.Birde biberlerim balkon perdesinin arkasında duruyorlar,daha küçükler diye düşünerek Adana'nın yakıcı güneşine maruz bırakmak istemiyorum,sizce doğru mu yapıyorum?Yoksa balkon perdesini açmalımıyım?Yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla.

Demre Sivrisi Biberlerin son halleri:

Emre İlhan
03-07-2010, 08:34
Sivri biber Devam...

Emre İlhan
03-07-2010, 08:37
;)Bunlarda aynı zamanda şaşırtılan Cin Biberlerim,bunlarda hiç fire vermedim şu anda 8 kök cin biberim var.

vanacha
03-08-2010, 11:21
Resimdeki biberler:

chili pepper, plisephia, habanero, üzerinde biber olmayan bitkiler ise bhut jolokia onların olmasına daha zaman var diğerlerin baya bir geç çiçek açıyorlar.
sabırsızlıkla kırmızılaşmalarını bekliyorum hepsinden ayrı ayrı acısso yapacağım önümzdeki dönem de bunları dışarda geniş alanda yetiştirmeyi planlıyorum.

Emre İlhan
06-08-2010, 12:49
Sevgili,vanacha.Biberleriniz çok güzel.Özellikle ilk resimdeki chili pepper verimli bir cinse benziyor.Aramıza hoşgeldiniz.

Selamlar.

Emre İlhan
06-08-2010, 12:52
;)Bende biberlerimin son durumunu ekleyeyim.

Demre Sivrisi biberlerimin son durumu:

Emre İlhan
06-08-2010, 12:53
Demre Sivrisi Devam...

Emre İlhan
06-08-2010, 12:54
;)Cin Biberlerim.(Henüz cinliğini göremedim ama umarım kısa zamanda görürüm:D:D)

Emre İlhan
06-08-2010, 12:56
;)Sevgili malina,4 yıllık biberiniz ne oldu,hala yaşıyormu?Merak ettim fotoğrafını yüklerseniz bize iyi bir bilgi olur.

Selamlar.

Sevgi Durul
06-08-2010, 12:58
Sevgili Emre, biberler sağlıklı görünüyor, çiçeklerini göremedim. Daha açmadılar mı?

Emre İlhan
06-08-2010, 13:02
Hayır,daha açmadılar Sevgili SDurul.Ben biberleri çok geç ektim.Nisan sonu gibi.Haziran 15 de de diktim.Gene gelişmeleri iyi bence.Bu ayın ortası gibi açıcaklarını düşünüyorum.

Selamlar.

malina
07-08-2010, 13:40
;)Sevgili malina,4 yıllık biberiniz ne oldu, hala yaşıyormu? Merak ettim fotoğrafını yüklerseniz bize iyi bir bilgi olur.

Hala yaşadıklarını, fotoğrafların yeni olduğunu göstermek için, güncel bir şeyle fotoğraflamak doğru olur diye düşündüm :)

164806

Sevgi Durul
07-08-2010, 13:58
Sayın Malina, bu güne kadar saksıda biber yetiştirmemiştim. Bahçedekiler ise havalar soğuyunca ömürlerini tamamlıyorlardı. Şimdi saksıda süs biberlerim var. Kışın da sizinkiler gibi yaşatabilirim inşallah. Biberleriniz, kışın kapalı, ısıtılmayan bir ortamda mı, yoksa ısıtılan bir ortamda mı bu yaşa geldiler? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler...

Emre İlhan
07-08-2010, 14:19
;)Maşallah Sevgili malina.Hala meyve veriyorlar.Tebrikler iyi bakım yaptığınız apaçık ortada.

Selamlar.

MOZAN27
07-08-2010, 15:28
merhaba ben de dün küçük süsbiber tohumundan ektim. nekadar zamanda tutar ya da zamanlama dolayısıyla ürün alamaz mıyım? Çok teşekkür ederim

malina
07-08-2010, 18:39
Sayın Malina, bu güne kadar saksıda biber yetiştirmemiştim. Bahçedekiler ise havalar soğuyunca ömürlerini tamamlıyorlardı. Şimdi saksıda süs biberlerim var. Kışın da sizinkiler gibi yaşatabilirim inşallah. Biberleriniz, kışın kapalı, ısıtılmayan bir ortamda mı, yoksa ısıtılan bir ortamda mı bu yaşa geldiler? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler...

Saksının derin olması gerekiyor. Bazıları yaşıyor ama tüm biberlerim ertesi yıla kalmıyor. İçeriye almıyorum. Terasın yarısının üstü kapalı, o bölüme taşıyorum. Çok soğuk ve karlı günlerde üzerine poşet geçiriyorum. Sözün kısası pek birşey yaptığım söylenemez :)

vanacha
08-08-2010, 16:14
Sevgili,vanacha.Biberleriniz çok güzel.Özellikle ilk resimdeki chili pepper verimli bir cinse benziyor.Aramıza hoşgeldiniz.

Selamlar.

sevgiler Emre

evet verimm konusunda beni de şaşırttılar küçük saksılarda olmasına rağmen iyi bir gelişim göstermişler halen daha çiçek açmaya ve meyve vermeye devam ediyorlar :)

Feanor35
08-08-2010, 16:48
sevgiler Emre

evet verimm konusunda beni de şaşırttılar küçük saksılarda olmasına rağmen iyi bir gelişim göstermişler halen daha çiçek açmaya ve meyve vermeye devam ediyorlar :)

öncelikle herkese merhaba

sayın vanacha biberleriniz harika masallah , hem cok begendim hem üzüldüm niye derseniz benimde kızmızı habanerolarım, bhut jolokialarım ve kuş göz biberlerim var... kırmızı habanerolarımdan bir türlü meyve almayı basaramadım cok fazla çiçek döktü boylarıda devasa oldu 70 cm 80 cm oldular saksıları 1 karış çapında kaba tabiriyle , sizinkilerde pek büyüye benzemiyor.

merak ettiğim bir kac seyi sormak istiyorum size....

1 tohumlarınızı nerden aldınız ??? (habanero ve bhut yetistirecegim seneye bahcede büyük miktarda tohum alacagım)
2 topragınızı nasıl hazırladınız ?
3 ne büyüklükte saksılar kullanıyorsunuz ?
4 biberlerinizin gün boyunca hangi saatlerde güneş aldıgını merak ediyorum
5 biberlerinize tepe alma işlemi yaptınız mı?

cevap veririseniz sevinirim gercekten moralimi baya bozdu habanerolar bi acılıgını deneyemedim

vanacha
08-08-2010, 18:00
Az önce olgunlaşmış bir habenero nun yarısını yedim harika aroması acılığı tahminimden iyi ;)

Feanor35
08-08-2010, 18:57
Az önce olgunlaşmış bir habenero nun yarısını yedim harika aroması acılığı tahminimden iyi ;)

çok kötüsünüz :D

afiyet olsun allah o acıları yemeyi banada nasip etsin :D

kırmızmı turuncu mu habaneronuz ?

Emre İlhan
09-08-2010, 10:19
Mesajımı biri kırpmış:D:D.Kimin kırptığını biliyorum ama aramızda kalsın:D.

malina
09-08-2010, 13:41
Her diktiğiniz fidenin fotoğrafını eklemeyin. 8 tane diktim deyip, 8 fotoğraf görünce, "pes attık" dedim :)

maki01
09-08-2010, 14:06
Sayın vanacha,

Habaneroyu nasıl yiyebildiniz,alerji filan yapmadı mı? Beter acı bir biber. Geçen seneden kalan bir saksımdaki habenero her türlü kötü muameleye rağmen 2 tane biber verdi , dokunamıyorum bile:)

Habanero ile geçen yaz acısos yapmaya çalıştım. Son derece kötü plastiğimsi bir koku yayılınca domatese bahane bulup kaynattıktan sonra döktüm. İkinci denememde de aynı kokuyu hissedince sorumlunun habanero olduğuna karar vermiştim:)

Bu sene sadece jalapeno ve arnavut biberini fazla sayıda yetiştirdim. Ben de acısos yapmak istiyorum. Tarifinizi mutfak başlığında paylaşırsanız sevinirim.

Feanor35
10-08-2010, 11:19
habanerolar dünyada genel anlamda sos yapımı icin üretilen bir biber neden öyle kokutmus anlayamadım sayın maki01 :)

benin bhut jolokialarım tomurcuklandı eve gidince resimlerini cekip ekleyecegim

vanacha
11-08-2010, 15:44
Evet habeneroyu yedim mükemmel bir acı terletiyor ama değer:)

vanacha
11-08-2010, 15:45
çok kötüsünüz :D

afiyet olsun allah o acıları yemeyi banada nasip etsin :D

kırmızmı turuncu mu habaneronuz ?

habaneroların kırmızı ve turuncu iki cins ektim.

vanacha
11-08-2010, 15:57
Sayın vanacha,

Habaneroyu nasıl yiyebildiniz,alerji filan yapmadı mı? Beter acı bir biber. Geçen seneden kalan bir saksımdaki habenero her türlü kötü muameleye rağmen 2 tane biber verdi , dokunamıyorum bile:)

Habanero ile geçen yaz acısos yapmaya çalıştım. Son derece kötü plastiğimsi bir koku yayılınca domatese bahane bulup kaynattıktan sonra döktüm. İkinci denememde de aynı kokuyu hissedince sorumlunun habanero olduğuna karar vermiştim:)

Bu sene sadece jalapeno ve arnavut biberini fazla sayıda yetiştirdim. Ben de acısos yapmak istiyorum. Tarifinizi mutfak başlığında paylaşırsanız sevinirim.

10 15 Adet olgunlaşmış habanero ve beş adet iri kırmız salçalık biber, biberleri tencereye koyup bir bardak su ile yumuşayana kadar pişiriyoruz ayrı bir kaba alıp robat yardımıyla parçalıyoruz lapa kıvamını alıyorlar sonra ince bir süzgeçten geçiriyoruz çekirdeklerin geçemeyeceği kadar yeterli olur.
elde ettiğimiz bulamaca iki çay kaşığı şeker beş tatlı kaşığı sirke bir çaykaşığı tuz iki diş sarımsak ekleyerek karıştırıyoruz mis gibi acıssomuz hazır isteğe göre sirke ve şekeri azaltıp artırabilirsiniz tabi tadına bakabilirseniz:))
yaptığımız bu sosu her türlü et ürünü ile kullanabilirsiniz mmükemmel oluyor.
küçük şişelerde saklayabilirsiniz.
afiyet olsun

Sevgi Durul
17-08-2010, 23:23
Bu da benim süs biberim. Tohumdan yetiştirdim, çiçeğini daha yeni açtı. Sorunu küçük saksıda oluşu. Şimdi ben bunu toprağıyla, kökünü bozmadan büyük saksıya geçirsem diyorum. Ama korkuyorum.
166470