PDA

View Full Version : Elma (Malus domestica)

backyard
02-03-2006, 09:28
olur mu bakacaz

backyard
02-03-2006, 09:30
işte şapkalı bayan
aybala olsun bu :)

backyard
02-03-2006, 09:34
aybala yazdı

bu çok sıska
öbürsü mü olsam
mekineni güle güle kullan
elma da çimlendirdin ya ben senden korktum
:)

backyard yazdı
dört tane birini gelip alırsın
getiremem

cemboa yazdı

...sayın admin backy çimlendirme kaplarınız plastik bardaklar çok küçük...filizler büyüdükçe sularını hızlı tüketecektir...12-15 cm olunca sakıs deişimi yapılabilir...buda ayrı bir konu ve dikkat ister...
...Ayrıyeten crab apple süs elması türüdür...elmları küçük olur...

backyard yine yazdı

hımm yani 12-15 santime gelince saksıyı değiştireyim
tamamdır
bunlar süs elması değil anlaşıldı stop
ayrı bir başlık açayım bu durumda stop

mstfylcn
02-03-2006, 16:53
mükemmel bunlar..
yeşil elmayı da çooook severim..

nasıl çimlendirdin :)

backyard
02-03-2006, 17:35
çekirdeklerini ektim
pencerenin önüne koydum
o kadar :rolleyes:

bonsaisever
02-03-2006, 20:40
şşşt sır verme bu çocuğa :D

backyard
02-03-2006, 21:41
işte yeni saksıları
artık daha ne yapayım :)

aybala
02-03-2006, 21:57
yavaş gidin ben daha bugün ektim elma :(

backyard
02-03-2006, 22:02
topik açan kişinin kafası o kadar karıştı ki
sen önce en iyisi "tohumdan yetiştirme" adlı topiğe bir göz at
ya da benim gibi tesadüflere bırak :)

aybala
02-03-2006, 22:47
orayı görünce teklifimi geri aldım zaten
prematüre mi şimdi bunlar
;)

zaten sabah babamın köklendirdiği ortancaları görünce
bu işin tesadüfle olduğuna ikna oldum...
kıt kıt kesip
toprağa sokuyor
pıt kökleniyor
yok böyle bir şey
:(

arsakay
02-03-2006, 22:56
Evimde bir elma eksik :mad:
Mstfcyln da burada :mad:
Eşim hala birşey demiyor ya buna şükür :rolleyes:

backyard
03-03-2006, 10:13
ya yılmaz ya cem ya da her ikisi birden elmaların iç mekana uygun olmadığını söylemişlerdi

bunu göz önüne almamız gerekiyor sanırım

l@r@_flor@
11-03-2006, 20:18
mango çekirdeklerinin çimlenmesi konusunda bana bilgi verebilirmisiniz..

cemboa
11-03-2006, 20:21
bonsai ağaç türlernde mango başlığında istediklerini bulabilirsin..

ormanbotanigi
11-03-2006, 22:42
Elma tohumları 1 ay suda bekletilerek çimlenebiliyor isterseniz deneyin

bonsaisever
08-04-2006, 22:41
İKLİM

Elma ılıman, özelliklede soğuk ılıman iklim bitkisidir. Genellikle dünyada 30°-50°enlemlerde yetişmektedir. Türkiye’de Ege Bölgesi’nde 500metrede, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sıcak ve kurak yerlerindeki 800 metreden daha yukarı yerlerde yetişmektedir. Yüksek ışık yoğunluğu elmada çok iyi renk oluşumunu sağlar. Elma ağacı düşük sıcaklıkların olduğu sert kışlara dayanıklıdır. Kış dinlenmesi sırasında odun kısımları -40°C’ a, açmış çiçekler -2.2°C ile -2.3°C ve küçük meyveler ise -1.1°C ile -2.2°C’a dayanırlar. Elma kış dinlenmesine en çok gereksinim duyan meyve türüdür. Yapılan denemelerde elmaların soğuklama ihtiyacını karşılayabilmesi için + 7.2°C’nin altında çeşidine göre 2322-3648 saat kalması gerekmektedir. (Ortalama 100 gün ediyor ) 0°C!nin altında ise 1081-2094 saat soğuklamaya ihtiyacı vardır. yeterli soğuklama olmadığında ise çiçeklerin bir kısmı ölür, geriye kalan çiçeklerin açılması hem geç hem de düzensiz olur.Böylece geç açan çiçekler döllenme yetersizliği nedeni ile dökülür. Soğuklamasını ihtiyacını karşılayamamış elma ağaçlarında yaprak gözleri sürmez ve ağaç çıplak kalır. Elma yüksek yaz sıcağından da hoşlanmaz. Sıcaklık 40°Cyi aştığında büyüme durur daha yüksek sıcaklıklarda ise çeşitli zararlanmalar görülür.

TOPRAK

Elma genellikle bir çok toprak tipinde iyi yetişir Alt toprak, bitki kökleri hiçbir zaman su içinde kalmayacak ve köklerin yayılmasını kolaylaştıracak şekilde drene edilmelidir. Sert ve suyu drene etmeyen alt toprak yapısı ağacın büyümesini ve ömrünü olumsuz yönde etkiler. En iyisi alt toprağın çakıllı-tınlı olmasıdır. Toprak derinliği 2 metre veya daha fazla olmalıdır. ideali PH ı 6.0-6.5 olan içerisinde normal kireç ve yeteri kadarhumus ve nemi bulunan tınlı, tınlı-kumlu veya kumlu-tınlı geçirgen topraklardır.

SULAMA

Elma ağaçları saçak kök sistemine sahip olduklarından dolayı diğer birçok meyve türüne göre daha fazla su ister ve yüksek nemden hoşlanırlar. Elma ağaçları için en önemli sulama zamanı yazın yapılan sulamadır.

GÜBRELEME

Elmaya ilkbaharda azotlu gübre verildiğinde meyve kalitesi iyileştiği gibi dökülmede azalır. Fakat verilen azotlu gübrenin elmalar olgunlaşmadan evvel tükenmiş olması arzu edilir.
Elma ağaçları lüzumlu fosforu kuvvetli kökleri ile topraktan almak iktidarındadır. Fosfor ağacın büyümesine yarar. Elma ağaçlarında potas eksikliğinde evvela yapraklarda sararma başlar, sonra kahverengi olan yapraklar tamamıyla kuruyup ölür. Kurak senelerde potas eksikliği daha fazla zararlı olur. Potasyum ağaçların fotosentez, nişasta ve şeker yapmasında tesiri olan bir elemandır. Çiçek gözlerinin teşekkülünde rol oynadığı için dolayısıyla potasyum periyodisiteyi önler.

Alıntı:http://www.bahce.biz

bonsaisever
30-04-2006, 16:19
....

1189

bonsaisever
02-05-2006, 17:53
minik elmam :)

1239

backyard
06-05-2006, 17:56
elmalarımla da ilgili büyüme sorunu yaşıyorum
şimdilik durdukları yerde duruyorlar ya da büyümerli çok geç oluyor
yaprakları gözüme çok sağlıklı gözükmüyor
neden?

memet
01-06-2006, 11:08
bir elmadan dört tohum ektim.
dördüde çıktı. dördüde farklı boylarada.
birinin gövdesinde .beyazlıklar oldu.eğildi gövdesi. yapraklarıda diğerlerine göre daha cansız. sarımsı.dün kırmızıbiberli su sıktım.böcekler vardı temizledim. etkili olurmu beyazlıklara.resmini ekliyorum.

memet
01-06-2006, 11:09
tam dalın büküldüğü yerde beyazlıklar.bugün daha az görünüyor biberle yıkadıktan sonra

backyard
07-06-2006, 18:18
benim elmaların gövdelerinde de o beyazlıklardan oldu ama böcek falan yoktu
sonra kendiliğinden geçti
şimdi büyüyorlar
ben birşey yapmadım
en uzun boylusu
görmemişin bir makinesi olmuş tutmuş herşeyi çekmiş :rolleyes:

HAKAN_O
12-06-2006, 19:49
Elmayi Ekmeden 1 Ay Sudami Bekletmemeiz Gerekiyor Peki Sonra Aşi Fakan Gerekirmi

brody
24-11-2006, 23:49
elma tohumlarını 1 ay suda beklettim ektim. 3 haftageçti ama hala çimlenmediler. acaba ne kadar sürer çimlenmeleri bi fikri olan var mı?

brody
05-12-2006, 14:14
elma tohumlarını 1 ay suda beklettim ektim. 3 haftageçti ama hala çimlenmediler. acaba ne kadar sürer çimlenmeleri bi fikri olan var mı?
cevap verebilecek birisi varsa çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

ERHAN_
07-12-2006, 16:18
ya bende yapmak istiyoruum ama 3 kez denedim suda da beklettim ve ektim ama 2 ay durdu hiçbişey olmadı....yardım edermisiniz_??_?

turunç
07-12-2006, 17:10
Bahara kadar beklemeniz gerekecek bence. Çünkü bu aylarda çimlenmesini beklemek tohuma haksızlık olur. Soğuk havada biz bile dışarı çıkmıyorken tohumlar o korunmasız ve cılız halleriyle soğuk kışa nasıl dayanır. Genetik kodlaması ona sakın kışın çimlenme yoksa donar ölürsün der:)
Bu sebeple ektiğiniz tohumları bekleyin baharda toprağa cemre düşmesiyle beraber çürümemiş olurlarsa çimlenirler. Kolay gelsin. Bol sabır dilerim. Saygılar...

TaFLaN
07-12-2006, 17:46
Şimdi konuyu toparlayacak olursak, Elmayı yedik. Çekirdeğini suyun içine koyup bir ay bekletiyoruz. Bu bir ay süresince çimlenme başlıyor daha sonra toprağa gömerek bu çimlenmenin burada devamını sağlıyoruz. '' turunc ''un dediği gibi baharı bekledik bu işleri baharda yaptık diyelim. Peki suda beklerlerken çimlenme olmazsa bekleme süresini uzatıyormuyuz? Yani çimlenene kadar sudamı kalacak. Saksıya diktikten sonra hangi sıklıkla sulanacak bunlarıda bilen arkadaşlar bizimle paylaşırlarsa seviniriz. Bu arada bu gidişle yediğimiz meyvaların çekirdeğini toplamaya başlayacağız gibime geliyor.:p

ERHAN_
07-12-2006, 18:04
ya ama yeşil mi kırmızı elmamı ? toprağı ne tur olacak? sıcaklık etkisi ne?
ama kaloriferin üstündede olabilir sanırım. ya ben işte bunları istiyorum embriyo nasıl olacak döllenmiş mi döllenmemişmi? bu tür yani epidermi sağlıklımı? bu gibi ok...

brody
07-12-2006, 18:09
Ben bahara kadar beklememek için dışarı değil içerde bardaklara ektim. Bi kısmını da pamuk arasında bekletiyorum belki orda çimlenirler diye. ama hiç ses yok. Bir de sıcak su mu denesek?

ormanbotanigi
07-12-2006, 18:30
Evet bakın arkadaşlar elmayı tohumdan iki şekilde üretebiliriz. Elma tohumlarında çimlenme engelli vardır. Engelli kaldırmak için katlamaya alırız. Bu olay buzdolabında veya dışarıda toprakta bahara kadar bekletilerek yapılır. İkinci bir yöntemde suda bekleterek. Bu yöntemi çoğu kişi bilmez. Elma tohumlarını (kırmızı elmalarda çimlenme oranı yüksek) kabuklarını embriyoya zarar vermeden soyup. Bir bardak olabilir veya herhangi bir kapta tohumun 2-3 misli kadar ılık su ilave edin. Haftada bir suyunu değiştirin. 1 ay bazende 1,5 ayı bulabilir. Suyun sıcaklığının düşmemesine dikkat etmek gerekir. Bu işlemi ortalam 20 derecedeki oda sıcaklığınında yapmanız gerekecek.

TaFLaN
07-12-2006, 18:43
Yani çekirdeğin dış kabuğunu soyup suda bekleteceğiz öylemi? Bu arada tohumu kurutmamak gerekiyor anladığım kadarıyla...

tourkana
25-12-2006, 13:29
ben çelikten denedim,çeliği 2 gün boyunca su dolu bir kaba koydum,gövdenin yarısı suda kaldı....ondan sonra toprağa 3/5 oranında diktim.... 1,5 hafta sonra yapraklar fırlayıverdi....çok güzel bir duygu...

ormanbotanigi
25-12-2006, 23:56
ben çelikten denedim,çeliği 2 gün boyunca su dolu bir kaba koydum,gövdenin yarısı suda kaldı....ondan sonra toprağa 3/5 oranında diktim.... 1,5 hafta sonra yapraklar fırlayıverdi....çok güzel bir duygu...

Üzülerek söyleyeceğim ama çeliklerinizin fazla ömrü olmayacak.

tourkana
26-12-2006, 08:23
zamanlama mı yanlış yoksa...? başka bir neden mi?

brody
05-01-2007, 23:18
elma çakirdeklerinin kabuğunu soyarak çimlendirmeyi başardım. dış kabuğu soyduktan sonra içte ikinci bir zar kabuk daha var. bi kısmında zar kabuğu da soydum. bi kısmında da zar kabuğu soymadan suda beklettim. zar kabuğunu da soyduklarım 1 haftaya kalmadan çimlendiler.

bonsade
28-01-2007, 09:10
Sıcak iklimde elma yetişmez dediler.Fidancıda temmuz ayında üzerinde elmaları olan fidanı görür görmez aldım.Benimki merak işte.Antalyada yetişmez diyorlardı.Şimdi bahçeye diktim.Acaba soğukta yetiştirilip meyveye durunca mı Antalyaya getirdiler diye düşünüyorum.Bakalım bu sene nasıl olacak.

kürşad
28-01-2007, 13:13
yaklaşık 4-5 cm çapında kabuğu da eti de kırmızı bir elma görmüştüm ankarada. ingiliz elması dediler ama atmış da olabilirler. bilen var mıdır?

nevsune
20-05-2007, 17:46
15-20 gün önce olduğu gibi ektiğim elma çekirdeklerine, bugün toprağı eşeleyip baktım ki yok olmuşlar.Ben de ormanbotaniği ve brody'nin yazdıklarını uygulayıp çekirdekleri soydum. Gerçi iki tanesinin kuyrukları tırnağımın arasında kaldı. Şimdi 5 çıplak(zarları da soyulmuş), 1 giyinik çekirdek ılık suyun içindeler. bakalım ne yapacaklar?
Bir gelişme olursa yine yazacağım.

nevsune
28-05-2007, 12:11
Ayın 20'sinde soyup suya bıraktığım çekirdeklerden, zarları soyulmuş olanların 3 gün sonra çimlendiğini gördüm ve saksıya aldım. Dün iki tohum topraktan dışarı çıktı ama başka bir ot olabilir düşüncesiyle yazmamıştım. Bu gün baktım ilk sayfada görünen yapraklara benziyorlar. Bir iki gün sonra daha belirgin olurlar.

nevsune
07-06-2007, 17:52
Elma ile ilgilenen yok sanırım. Olsun ben yeni halini göstereyim. 3. yaprağını çıkardı, 4. yaprak geliyor gibi.

sabah
06-09-2007, 09:50
Elma ile ilgilenen yok sanırım. Olsun ben yeni halini göstereyim. 3. yaprağını çıkardı, 4. yaprak geliyor gibi.

Doğu gezimden getirdiğim cins olarak çok ekşi ve minik yeşil elmaların çekirdekleri için araştırırken doğal olarak buraya geldim :-)

Sizin çekirdekler ormanbotaniğinin yazdığından daha kısa sürede filizlenmiş galiba. Umarım elmanız halen iyidir.

Ben de çekirdeklerin bir kısmını saklayıp, bir kaç tanesini kabuksuz suda bekletmeyi deneyeceğim. Bu elmanın cinsinden dolayı filizlenmede ve onu atlatırsa bahçede sorun yaşar mıyım bilmiyorum.

GLCN
06-09-2007, 10:35
Ben ekmedim annem saolsun balkonda meyve yiyorsa yediği elma ve meyve koçanlarını toprakta gübre olur(ayrıca üsenip mutfağa gitmediğinden) diye saksılara gömüyor geçen bir baktım bişeyler filizleniyor meğerse iki tane elmam olmuşta benim haberim yok.Şimdi saksıda yavaş yavaş büyüyorlar bakalım ne olacak...::))))

renkkk
22-02-2008, 22:21
10.02.2008 de kabuğunu ve kabuğun altındaki zarı soyduğum elma çekirdeğini kalorifer peteğinin üzerindeki bir bardak suya koymuştum. 2-3 gün sonra çimlendiğini görünce toprağa almıştım. şimdi topraktan çıktı ve yaprak açmak üzere.:o bu da resmi :D büyünce yine resim koyacağım.

http://img118.imageshack.us/img118/1464/resim26sp7.th.jpg (http://img118.imageshack.us/my.php?image=resim26sp7.jpg)

ozgurturk
25-02-2008, 12:05
yaklaşık olarak 2 hafta önce çimlenen iki adet beyaz elmam var . şimdilik iyiler 3. yapraklarını veriyorlar. camın önünde güneş gören yerde duruyorlar. birazdaha boylanınca resimlerini koyacağım...

bernacyhn
29-08-2008, 17:53
ben de iki gün önce çekirdek ektim toprağa meğersem kabuğunun soyulması gerekiyormuş. çok derine dikmemiştim çıkarıp soyup suya koyayım da bir an önce çimlensin yavrucaklarım.

bernacyhn
29-08-2008, 18:02
soydum ve suya koydum çekirdekleri inşallah sizinkiler gibi üç günde çimlenirler :D

denizakvaryumu
07-11-2008, 09:08
http://www.blackmoor.co.uk/index.php?cPath=380

Tek anaçda 3 çeşit elma.

Türkiye'de bu tür uygulama yapan var mı?

Böylece döllenme sorunu da çözülüyor.

silbastan
07-04-2009, 00:05
Merhaba Arkadaslar,
ben bu sitede yeniyim ve sizler sayesinde bitkilerle dahada hasir nesir oldum :D iki hafada balkonum doldu saksilarla hehe..

meyve agaclarini tohumdan yetisdirmeyi hep merak etmissimdir nasil oluyor diye.. gecen söylemesi ayip güzel e$ki bi elma yedim, hosumada gittigi icin cekirdeklerini ayirdim..
bu topic i kurcalardim ve ormanbotanigi arkadasimizin önerdigi gibi ebriyolara zarar vermeden ilik suyun icine attim :) 1,5 hafta oldu nerdeyse.. icine birkac tanede soymadan attim, ve birtanesini de ikinci kabugunu soymadim (resimde isaretledim)

soyulananlar cimlenmeye basladi (ki ben öyle zannediyorum?) ve ucu yavas yavas yesilleniyor..

peki ben simdi ne yapmaliyim?
daha ne kadar suda bekleteyim?
toprak ile nasil bulusturacagim?
topragi saksiya koydukdan sonra, cimlenen tohumu nasil ekecegim?
nekadar toprak gelmesi gerek üstüne?

biliyorum cok soru sordum ama bu konuda bi fikrim yok ama istegim cok :rolleyes:

umutkara
02-11-2009, 23:35
Üzülerek söyleyeceğim ama çeliklerinizin fazla ömrü olmayacak.

Bir dost... :D:D:D

poyraz_25
16-11-2009, 12:50
Merhaba Arkadaslar,
ben bu sitede yeniyim ve sizler sayesinde bitkilerle dahada hasir nesir oldum :D iki hafada balkonum doldu saksilarla hehe..

meyve agaclarini tohumdan yetisdirmeyi hep merak etmissimdir nasil oluyor diye.. gecen söylemesi ayip güzel e$ki bi elma yedim, hosumada gittigi icin cekirdeklerini ayirdim..
bu topic i kurcalardim ve ormanbotanigi arkadasimizin önerdigi gibi ebriyolara zarar vermeden ilik suyun icine attim :) 1,5 hafta oldu nerdeyse.. icine birkac tanede soymadan attim, ve birtanesini de ikinci kabugunu soymadim (resimde isaretledim)

soyulananlar cimlenmeye basladi (ki ben öyle zannediyorum?) ve ucu yavas yavas yesilleniyor..

peki ben simdi ne yapmaliyim?
daha ne kadar suda bekleteyim?
toprak ile nasil bulusturacagim?
topragi saksiya koydukdan sonra, cimlenen tohumu nasil ekecegim?
nekadar toprak gelmesi gerek üstüne?

biliyorum cok soru sordum ama bu konuda bi fikrim yok ama istegim cok :rolleyes:

bence hemen sudan çıkar toprağa bırak yoksa suyun kokusu sana ne olacağını söyler.yani çürür.ben denememde bunu gördüm.ama dikkatli birşekilde toprağa ilet.üstünüde fazla toprakla örtme......

omertocarlos
21-01-2010, 22:42
Arkadaşlar kabuk soymaktan ya da 1 ay boyunca suda bekletmekten bahsetmişler. Ben meraktan ektim, 3 günde bir spreyle suladım ve 1.5-2 hafta sonra çimlendiler. Şu an için 4 tane filiz var bakalım ne kadar canlı kalabilecekler.

kızıl_karanfil
26-01-2010, 16:29
Arkadaşlar belki bilir siniz ama ben yinede hatırlatim.Elma ağaclarıda baya bilgidiğin ağaç olur :D yani saksıda 2 seneyi aşkın tutarsanız kök yaşlanması olur ve büyümüsi baya bir yavaşlar :D Yetişkin elma ağacı sahipleri , elma göz kurtlarına dikkat :D

mer.cann
21-06-2010, 11:28
Merhabalar.Elma fidanımın yaprakları beyazlaşmaya başladı.Böcek de yok.Ne yapmamı önerirsiniz?

Kağan Karataş
02-11-2011, 20:33
Benim ektiğim bardaktaki normal toprağa ektiğim çekirdekler sera etkisi yaptıktan bir gün sonra toprağın ortasından yeşerdini farkettim sera etkisinden vaz geçtim.Çekirdekleri ekeli 1ay oldu.Bundan sonra çimlenme ihtimali varmı?Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kağan Karataş
03-11-2011, 19:25
Lütfen cevap verin.

aliserdara
11-11-2011, 14:20
ektiğiniz elma tohumları çıktı sonuç ne
yani meyve vercekmi veya verdi mi

muratbal
14-11-2011, 14:34
Bir dost... :D:D:D

ağzınızdaki baklayı çıkarsanız , nedenini yazsanız...:dilli:

Kağan Karataş
17-11-2011, 17:15
Bugün toprağı torağa başka çekirdekler ekecekdim topraktaki çekirdekler kayboldu diye toprağı karıştırınca kaybolmadıklarını gördüm.1.5ay önce ekmiştim.toprak yüzüne nezaman çıkar.Odasıcaklığında bekliyorlar.Oda 20-25 derece.

Kağan Karataş
17-11-2011, 17:15
Lütfen cevap verin.

Turunçgil
18-11-2011, 19:30
Yakında çıkarlar hatta çok bile olmuş 1 hafta daha bekle çıkmassalar eğer soğuk katlamaya yap bide öyle dene bakalım...

Kağan Karataş
18-11-2011, 20:27
Turunçgilll sağol cevapladığın için sağol.Çıkmassa soğuk katlamayı nasıl yapacağım?

Turunçgil
19-11-2011, 13:48
Topraktan topla çekirdekleri buzdolabında 1 hafta gibi beklet ılık topraga ek (oda sıcaklığında)sonra sağlıklı tohumlarsa çimlenmeleri gerekir...

Kağan Karataş
19-11-2011, 20:21
Turunçgilll cevabın için sağol.

Kağan Karataş
01-01-2012, 17:35
Elma çekirdeğimi ektiğim kabın çok dibine ekmişim çekirdek filizlenmiş dipte olduğu için çıkamamış başka bir kaba toprağın üst tarafına yakın ektim.Çıkma ihtimali varmı?Kökü kapta uzayacak yer bulamayınca kıvrılmış.

Kağan Karataş
01-01-2012, 17:41
Turunçgil soğuk katma yap demişti.Elma çekirdeğinin çıkmaması soğuk katladan değilmiş.Çekirdeği çok derine ektiğimden dolayıy mış.

Turunçgil
01-01-2012, 18:04
Hala yeşilse ve kökü incilmemişse hala yaşama şansı bulunmakta :))

Kağan Karataş
03-01-2012, 20:53
Kökü hala yeşil köküne zarar gelmemiş toprağın ne zaman toprağın üzerinde fide görünür?

egüz
11-01-2012, 11:04
Ben de yaklaşık üç hafta önce elma çekirdeği ektim ve bugün çimlendiğini gördüm :)

Safranlı
11-01-2012, 11:48
Lütfen cevap verin.

acele etme
uygun zamanını o bılır
çıkacaktır
korkma
agır olsunda molla desınler

Kağan Karataş
11-01-2012, 20:35
Ben yeni elma çekirdekleri ektim torflu toprağa.Cevabınız için çok teşekkür ederim.
Çekirdeklerin çıkmaları ne yapmam gere kiyor.SERA ETKİ YARATSAM KAÇ GÜNDE ÇIKARLAR?

Turunçgil
11-01-2012, 23:15
Hiç bişey yapmanıza gerek yok saksının üzerine streç film geçirerek sera etkisi yaratabilir daha erken çimlenmesini sağlayabilirsiniz

Levonardo
25-05-2012, 12:03
İki adet elma çekirdeğinin kabuklarını ve zarlarını soyup suyun içine bıraktım, umarım birkaç gün içinde bir hareketlilik görebilirim. Bilgiler için teşekkürler herkese.

ancıl
01-06-2012, 09:41
İki adet elma çekirdeğinin kabuklarını ve zarlarını soyup suyun içine bıraktım, umarım birkaç gün içinde bir hareketlilik görebilirim. Bilgiler için teşekkürler herkese.

sizin dediğiniz gibi yaptım ve 3 gün içinde hareketlilik gördüm. teşekkür ederim.

Levonardo
01-06-2012, 14:58
Sn. Ancıl, çok mutlu oldum. Yeşillendikleri zaman fotoğraflarını görmek isterim. Benim çekirdekler suyun içinde gayet keyifli bir şekilde duruyorlar ve herhangi bir kıpırtı yok :) Henüz yeni toprağa aldım, beni üzmeyeceklerini umuyorum :)

ElmaKurdu07
02-07-2012, 16:23
Elma çekirdeği diktim. İnşallah yeşerir. Bunu çok istiyorum. :rolleyes:

furkan25
01-02-2013, 20:40
çayların kullanılmışlarını bir kaba boşalttım içine elma ve limon çekirdeklerini attım ve ilk siftah elmadan geldi.

hira
12-03-2013, 13:02
cok enteresan :) denemek lazım

hira
16-03-2013, 19:44
denemek lazım dedim ve denedim ama çayda değil pamukta çimlendirdim:)

furkan25
11-04-2013, 16:50
ancak o elmanı ve diğer çimlenen bitkilerin çayda fazla yaşamadığını öğrendim çünkü bizzat yaşadım. birkaç gün sonra gövdesi çayın içindeki suyu emince siyahlaştı . bende attım en iyisi bence toprak ama besin değeri yüksek olmalı.

furkan25
11-04-2013, 22:07
yeni elmalar ve limonlar ;)

Synnada
27-04-2013, 07:20
Merhabalar;

Benimde ekmiş olduklarım arasında 3-4 elma vardı. Maşallah hepsi çıktı. Bir tanesinin fotoğrafını ekledim.

clioGT
16-05-2013, 11:54
darısı bana artık buralardan okuduklarımla bugun deniyorum:)

von_pasther
26-06-2013, 08:13
Bir bitki hayranı olarak 1.sini pek bilinçli olarak yapmadığım (tohumdan diktiğim çiçekli fasülye gibi kahverengi tüylü meyveleri olan sarı çok güzel çiçekli bir ağaç ve tek tohumda tuttu ve 7 yaşında şuan:) ) tohumdan bitki dikmeyi elmayla 2. sefer yeniden yapacağım bakalım çimlenecekmi benim elmacıklar:)

Laleci_03
23-03-2014, 16:38
Bunlarda benim sizlerden esinlenerek çimlendirdiğim yaklaşık 1,5 aylık elma ağaçlarım ;)

Laleci_03
14-04-2014, 17:15
Bunlarda benim sizlerden esinlenerek çimlendirdiğim yaklaşık 1,5 aylık elma ağaçlarım ;)

Öncelikle merhaba değerli arkadaşlar bu mesajda ki elmalarım uzun zamandır boy atmadılar oysaki bu fotoğrafı çekene kadar normal bir şekilde uzuyorlardı. :( Nedenini bilen bir arkadaş cevaplayabilir mi? :confused:

clioGT
15-04-2014, 10:19
sadece tahmin, acaba köke gidiyor olabilir mi?

Laleci_03
15-04-2014, 16:54
Sayın clioGT tahmininiz şimdi bana da mantıklı geldi telaş etmeye gerek yok o zaman ;) Teşekkürler.

clioGT
16-04-2014, 09:09
valla sadece mantıksal düşündüm bu arada işin kompetanları da yrumlarsa daha sağlıklı olur:)

A_NOMAD
27-04-2015, 19:57
Ektiğim 5 adet elma çekirdeğinden 3'ü normal çimlenirken, diğer 2 tanesi 3 kotiledonlu çıktı.

Acaba bu neye işaret eder? :rolleyes:

549142
549143

Milla
28-04-2015, 09:08
Ektiğim 5 adet elma çekirdeğinden 3'ü normal çimlenirken, diğer 2 tanesi 3 kotiledonlu çıktı.

Acaba bu neye işaret eder? :rolleyes:

549142
549143

Mutasyon :)

A_NOMAD
28-04-2015, 13:00
Mutasyon :)

Mutasyon elbette ama acaba benim mutasyonlu fidelerim elma mı, ucube mi olacak? :D

Milla
28-04-2015, 13:09
Minicik mutant elmalarınız olacak. Yaprakları böyleyse meyvesi nasıl olur sahi :)

A_NOMAD
08-05-2015, 17:34
Ucube elmacıklarım 11 günlük oldular ;)

551449

551450

Milla
08-05-2015, 17:38
Mutantlar baya büyümüş :)

driftkrali
18-05-2015, 09:07
Öncelikle herkese merhaba. Ankaradan ulaşıyorum.

Geçen yaz fidelenen elma fidem. Geçtiğimiz kıştaki aşırı soğukalara dayanamadı.
Kışın da doğal ortamını bozmamak için içeri almadım balkonda bıraktım. Ankara ayazına dayanamadı.Maalesef Soğuk vurdu, ucundan kurumaya başladı giderek gözümün önünde eriyor.
Yanındaki çama yaklaşık 1,5-2 sene olacak fideler de bu mevsimin yeni yeni çıkmaya başladılar. Onlar görünce seviniyorum ama Kuruyan fideme üzülüyorum.
Onun için ne yapabilirim acaba ucunu felan mı kesmek gerekir yoksa başka bir çözüm yolu var mıdır? Kendini kurtarabilir mi ?
Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. Herkese kolay gelsin

http://i.hizliresim.com/LaZkyo.jpg

aakay
19-05-2015, 13:29
harika , denemek gerek...

tiryak
13-12-2016, 20:14
Konu baya eskide kalmış...
Bugün farklı yöntemlerle elma ve ayva çekirdekleri hazırladım.
Elma çekirdeklerinin bir kısmını kabuğunu soyup bir kısmını soymadan soğuk katlama şeklinde hazırladım.
Yine diğer kısmını da soyulmuş ve soyulmamış olarak suya koyup kalorifer üstüne koydum.
Ayva ve limon da deniyorum. Merakla bekliyorum bakalım hangisi ne kadar sürede çimlenecek.