PDA

View Full Version : Tourkana / Yabani Zeytin

tourkana
27-04-2008, 13:16
Fidanlıktan aldığım Yabani Zeytin, çok derin bir budamadan sonra ,gövdenin en aşağısından çıkan dalı gövdenin devamı olarak kullanacağım.

Yeni sürgünler ile dalcıkları arttırıp sonbaharda ince dalları aşağıya doğru eğeceğim.

Küçük yapraklı olması ayrıca bir yaprak küçültme işlemine gerek bırakmayacak.

Ağacın ilk halini aşağıdaki adreste görebilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=164016&postcount=34

Ali H. ALI
27-04-2008, 13:53
Tourkana 4-5 yilda guzel bir bonsai olacak. O kesik yeri zaman icerisinde agacin kapatmasi imkansiz. O yuzden o kismi ileride oyup dogal bir kovuk gorunumu yapabilirsin. Govdenin devami yapacagin dali ise daha one dogru egmelisin. su an bakandan uzaklasir geriye yatir gibi gorunuyor.
Kolay gelsin.

msgurkan
27-04-2008, 19:48
Tourkana zeytinin harika. Çok güzel bir bonsai olma potansiyeli var. Geniş bir nebari ve geniş bir alt gövdeye sahip, ancak yeni dal henüz gövdenin devamı fonksiyonunu üstlenmeye hazır değil. Yani beklentinin aksine, birkaç yıl harcayıp yukarı doğru incelen kesintisiz konik bir gövde görüntüsü yaratmak için o dalın gür ve serbest bir şekilde gelişmesine izin ver. Hatta bu dal yeterli kalınlığa erişince (5-10 cm yukarıdan) bir budama daha yap, aynı işlemi tekrarlayıp konikliği tamamla ve zirveyi, sonra da dalları konumlandır. Tabii bu arada köklerin yapısını da geliştir. Eğer düşündüğün gibi bu dalı ve üzerindeki dalcıkları hemen budayıp tellersen gelişmeyi yavaşlatırsın. Bu benim düşüncem, seçeceğin tarz ve yola sen karar vereceksin.
Sana başarılar.

polatuz
27-04-2008, 20:41
Sayın Tourkana,
Çok güzel bir zeytin bulmuşsunuz. Ben de benzer bir ağaç aldım. Ama toprak altında çok iri ve derin bir kök gövdesi var. Kesip kesmemek konusunda tereddüt ediyorum. Kök konusunda siz ne yaptınız?

izzeterisen
27-04-2008, 22:02
S. Tourkana,
Ben de ocak ayından beri zeytin topluyorum.
bir kısmı köklendi filiz vermeye başladı.
Siz tecrübelerinizi biriktiriyorsunuz.
Ben de yakında zeytin konusu açarsam bana yardımcı olmanızı isterim.
Her ne kadar Crassula da tek başıma kalsamda .
Başarılar

tourkana
27-04-2008, 23:57
Sn. Polatuz kökleri tamamen açığa çıkarıp yarı yarıya budadım. Sonra gördüğünüz gibi genişce bir saksıya aldım .. Toprağın altında kalan kısımda oldukça geniş bir gövde oluşturuyor bu türler. Onu da açığa çıkarmak için üzerindeki ice saçak kökleri almak gerekiyor.
Yine de zeytin fidanlarınızı görmek lazım.

Sn.İzzet bey, Crassula konusunda yeterli deneyimim yok sadece biraz Portulacaria Afra türü üzerinde deneyimim var ama tam bir başarı sağlayamadım henüz :)

Üstteki resimde yer alan iki zeytin üzerinde size yol gösterecek bir çalışma yapacağım..

tourkana
07-06-2008, 20:23
Zeytinimin her yerinden yeni sürgünler fışkırdı,,,şimdilik birşey yapmayacağım, insanın orman tarzı yapası geliyor ama o zaman da en baştaki amacıma ters düşerim ...
Kıvrımlı dik tarz için gövdenin devamına dönüşen dalın kalınlaşmasını bekleyeceğim, bu sırada çimdikleme yaparak da dallar üzerinde hacim oluşacak.

TreePedagogue
07-06-2008, 21:50
tourkana; Ağacın gücünü tamamen lider dala odaklamalısın.
Lider dalın kalınlaşmasını istiyorsan bence alt kısımda yeni çıkan sürgünleri koparmalısın.

tourkana
22-06-2008, 19:44
Zeytinin yeni çıkan sürgünlerinde azaltma yapıp yönünü değiştirdim.. Sanırım böylesi hem kesik izinin görülmemesi hem de baş tarafının hafif öne eğik olmasından dolayı bakan kişilere daha hoş görünüyor.

Ali H. ALI
24-06-2008, 11:30
Tourkana, Treepedagogue'nin dedigi gibi istemedigin surgunleri agac uzerinden temizlemelisin. Agacin govdesi yeterince kalin gorunuyor, istenmiyen surgunlerin bir yarari yok onlari nasil olsa keseceksin simdiden kes ki agac tum enerjisini lider dala versin.

Agacin on yuzunu bu sekilde yapman iyi gorunuyor da o dalin govdeye yakin bir kalinlikta olup kesik yeri ortecek bir duruma gelmesi uzun yillar alacaktir.(kesik yere yakin cikan surgunleri birakirsan belki kesik yer daha erken, kismen kapanacaktir.)

Arkada kalan tarafi on yuz yaparsan kesik govdeyi de ileride uygun bir bicimde oyup kurumus ve kovuk govde gorunu yapabilirsin.

tourkana
25-06-2008, 20:34
Hocam gereksiz sürgünleri uzaklaştırdım, ancak sıkça karşılaştığım bu tarz için ne olur olmaz diyerek bazı sürgünleri bırakacağım... Kıvrımlı bir dik tarz da fena durmaz diye düşünüyorum ağaç üzerinde..

sabah
26-06-2008, 08:46
tourkana, ağacınız çok güzelmiş, gelişimini merak ediyorum.

Arkada kalan tarafi on yuz yaparsan kesik govdeyi de ileride uygun bir bicimde oyup kurumus ve kovuk govde gorunu yapabilirsin.

Bu işlem çok riskli değil mi? tourkana için demiyorum genel olarak düşünürsek bu işlemi yapmak da ayrıca oymacılık için el yatkınlığı, deneyim vs gerektirmez mi? Acaba bunu yapanlar önce bolca antreman yapıp sonra mı ağaç üzerinde çalışıyorlar?
Yoksa bu tür kıymetli ağaçlara yazık olur.:rolleyes:

Harun Parlak
26-06-2008, 10:35
Sayın sabah canlı bir insanı hiç uyutmadan **** uğuşturmadan ameliyat etmeye kalkarsanız büyük bir ihtimalle ölmüş olur. Ağaçlarda böyle uyku dönemine geçtiğinde o işlemi yapabilirsiniz.
Buda sonbahrdan sonra kış ayları dahil şubat sonu uyanmaya başlayınca oyma işlemi yapılamaz.

Ali H. ALI
26-06-2008, 12:08
Agacta, oyuk, kovuk yapmak icin el becerisi yaninda iyi kesici aletlerin de olmasi gerekiyor aletler eletrikle ve basincli hava ile calisiyorsa is daha kolaydir.
el aletleri ile daha zahmetli bir is ama yapilmiyacak gibi de degildir.

Oyma islemini genis bir zamana yaymak gerekir. Ornegin Tourkana'nin zeytininde yapilacak bir oyma islemi 2-3 yilda tamamlanabilir.

sabah
26-06-2008, 13:48
Ben işin -oymanın- sanatkarlık yönüne dikkat çekmek istemiştim. Bir gövdede istediğiniz görüntüyü vermek resim çizmekten farksız ve resim çizmekten daha zor olmalı.

Sayın Tekin de işin önemli başka bir yönü hakkında uyarmış. Yaşayan bir ağacın, ona zarar vermeden oyulmaya çalışılması da ayrıca işi zorlaştıran noktalardan biri.

Bunları düşününce bonsailere ve ustalarına hayranlığım artıyor. :rolleyes:

tourkana
06-09-2008, 17:40
Tepedeki dalı kullanıp kullanmamaya karar veremedim ama aynı zamanda yeni çıkan ve aşağıya eğdiğim dalları kullanabileceğim bir tarz düşünüyorum..
Ağacı biraz fazla aşağıdan kesmiş olduğum için tam karar veremedim.

Ali H. ALI
07-09-2008, 13:45
Tourkana, zeytin uzerindeki en alt dallari kullanip nasil bir tarz yapmayi dusunuyorsun?

agacin govdesindeki kesik yeri, nasil ortmeyi dusunuyorsun?

tourkana
07-09-2008, 13:48
Ali bey , elimde bir örnek foto var..Lider dalın sağında çıkan dalı zirve olarak kullanırsam, ağacın ön tarafı olmaya uygun bir bakış açısı yakalıyorum. Kesik yeri de bu dalın kalınlaşmasıyla ve çıkan ara dalların kamuflajıyla kapanır diye düşünüyorum.
Benim düşüncem ile , amaçladığım örneğin fotosunu ekliyorum.

Ali H. ALI
08-09-2008, 13:13
Ekledigin model agac resmi iyi duruyor. Senin zeytinin de uygun sanirim.
Kesik govdenin kapanmasi belki 10 yillar alabilir ama ust tarafta olusacak dalciklarla onu gizleyebilirsin. Bonsai saksisina almadan once onun iyice dal gelistirmesini sagla(buyume mevsiminde gubrelemeyi ihmal etme)
kolay gelsin.

tourkana
15-11-2009, 14:07
Zeytin'in uzun dalını kestim, alltaki dallarını da yukarıdaki modele uygun olarak telledim.

tourkana
06-12-2009, 16:10
Yukardaki zeytini aldığım fidanlıktan yeni yabani zeytinler aldım.. Bunlardan daha kalın Çınar ağaçları var, fiyat ise sadece 25 TL/adet.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=164014&postcount=33

Zeytinlerin saksılarını yakından görebilseniz , ağaçların altlarındaki kalan gövde başlarının saksıları patlatacak derecede geniş olduklarını anlardınız.
Önümüzdeki hafta yavaş yavaş üst topraklarını alıp gövde başına kadar inmeyi planlıyorum .
Budadığım üst dallarda ortalama 30 halka vardı, ağaçların 40-50 yaşında olduklarını tahmin ediyorum.

Harun Parlak
06-12-2009, 16:31
Çok güzel Adaylar. Güle güle şekillendirin. Çok süper eserler çıkacak bunlardan.

nariçi
06-12-2009, 17:03
Bana göre bu zeytinleri biraz daha kısaltıp, daha sonra kesilen yere yakın çıkan sürgünleri de azmanlaştırarak çabuk kalınlaşmasını sağlamak gerekir ki kesik yeri kapatsın.

tourkana
06-12-2009, 17:10
Ben de kısaltmayı düşünüyorum fakat yine de gövde başını görmek lazım. Kurallara göre ordaki en geniş yerin 6 katını geçmemek lazım.

Tekin Bey, sizin de yardımlarınızla yapacağız bişeyler. Ama kesinlikle testere vermem size.. :)

köknar
06-12-2009, 18:12
Bir zeytinim var, süpürgetarz olacağını düşünerek budama yapmıştım, bugün makası alıp birkaç kesi yapıp biraz daha boy kısalttım. Bu kadar derin budamayı kaldırır mı bilemiyordum ama yazdıklarınıza bakacak olursak zeytinimde ümit var...

tourkana
06-12-2009, 18:18
Derin budamalara iyi cevap veren bir türdür, sadece formunu belirleyip dal düzenini ona göre oturtmak gerek.
Yine de fotoları görmek gerek .

köknar
06-12-2009, 18:27
Dal dizlimini süpürge tarza göre ayarlayabildiğime inanıyorum. Okuduğum buket tarz kurallarına uyuyor yaptıklarım. Hoş bonsai kurallarıyla aram hiç iyi değil ya, neyse...

Harun Parlak
06-12-2009, 19:21
Tekin Bey, sizin de yardımlarınızla yapacağız bişeyler. Ama kesinlikle testere vermem size.. :)

Zaten testereyi istememki. Ağaç motorunu alır gelirim. Onları ancak onunla halledebilirz.:)

tourkana
06-12-2009, 19:30
Çınarlardan birini size alalım . Onlarda uygularsınız , beğenirsem zeytine geçeriz.

Harun Parlak
06-12-2009, 19:42
Önce siz kendinizde deneyin sonra bende diyorsunuz yani:)

bonsaisan
07-12-2009, 21:13
Tourkana zeytinlerin çok iyi lakin dikkat ettiğim bir şey var.

Bir önceki zeytin fidanın.
Bu kadar geniş bir kök ve tprak yüzdesine sahip olmasına rahmen çok yavaş ilerliyor.

Tavsiyem şu.
Öncelikle besin konusunda eksiklik var gibi.
Bir diğer konuda şu.

Zeytinlerin toprağı kaba kilimsi toprak.
Güçlü saçak ve besintoplayıcı kök sistemi için bu toprak uygun değil.

Zeytin konusunda değerli dost msgürkan zeytini bir örnek.

Kıbrısta bulunduğum zamanda sayın Ms gürkanın zeytintoprağını iyiinceledim.
Çok harika bir karışım yapmış bu sayede zeytini hızlı sürügn veriyor.

Kısacası toprak ve besleme konusuna daha fazla ağırlık vermelisin.

Saygılar.

tourkana
01-04-2010, 19:20
Yukardaki zeytinlerin saksılanmış ve budanmış hali ile ilk fotoğraftaki zeytinin son hali..

tourkana
26-10-2010, 19:14
arkadaşlar bu konunun devamı neden yok,ağaçlarmı kurudu yoksa sizlerin zamanımı yok nerelerdesiniz.Ağaçların son hallerini merak ediyoruz.saygılar.

Kuruması gibi bir durum söz konusu değil , hele zeytinlerde böyle bir durum çok zor olur zaten. Görüntü olarak çok değişiklik olmadı, saksısı değişince görüntüleri paylaşacağım. Bonsaisan zaten özetlemiş konuyu. İlginize teşekkür ederim.

tourkana
26-02-2013, 10:57
Bu konu başlığına ait ilk delice zeytini saksıladım, ön yüzde kararsız kaldım ama biraz ölü gövde efekti ile sanırım bu sorunu aşacağım.

Dikkatimizi çeken şey çok fazla saçak kökün oluşmamış olduğuydu. Diğer zeytinlerde ise durum tam tersi, bunun nedeninin toprak karışımında mümkün olduğunca süzekliği sağlayacak tüf ,iri dere kumu gibi malzemelerin bu zeytinde olmamasıydı. Neyseki artan tecrübemizle birlikte yeni toprağını hazırladık. Bundan sonra daha güzel gelişim göstereceğini tahmin ediyorum.

iceberg_534
26-02-2013, 12:57
sadece bir günümüzüde fon hazırlayıp ağaçların hepsinin fotosunu çekmeye harcayacağız anlaşılan.yamadorianın yardımıyla