PDA

View Full Version : Yabani İğde ( Seabuckthorn berry - Hippophae Rhamnoides )

Sayfalar : [1] 2

denizakvaryumu
22-04-2008, 19:41
http://img113.imageshack.us/img113/5942/1sfl1.jpg (http://imageshack.us)
http://seabuckthorn.com/
1.Açaí Euterpe oleracea 102,700

2.Seabuckthorn - Hippophae rhamnoides 70,000

3.Goji (wolfberry) 30,300

http://berrydoctor.com/broadcast/2007/Top10ORACBerries.htm

ORAC sıralamasında 2.sırada olan meyve Seabuckthorn berry.Bu berry de 2.sırada olmasına rağmen Türkiye'de bilinmiyor.

http://img373.imageshack.us/img373/6382/1sat6.jpg (http://imageshack.us)
http://www.flickr.com/photos/14684343@N00/110380089/in/set-72057594066990222/

http://www.raintreenursery.com/catalog/producttype.cfm?producttype=SEAB

Selahattin Yılmaz
26-09-2008, 11:35
Bu bitki Azerbaycan'da Çay dikeni (http://meyve-terevez.iatp.az/meyve-terevez/meyve/chaytikani.html) olarak biliniyor. Ayrıca Türkiyede Yabani İğde (http://www.floraburada.com/BitkiDetay_199_HIPPOPHAE-RHAMNOIDES-(ELAEAGNACEAE)Yabani-Igde.aspx) olarakta isimlendirilmiş.

denizakvaryumu
26-09-2008, 19:34
Çay dikeni güzel bir isim.

Goji severler üzülecek ama çay dikeni(70.000), gojiyi (30.300),ORAC sıralamasında 2 ye katlıyor ve Türkiye'de goji gibi rahatlıkla çay dikeni yetiştirilebilir.

Ancak 102.700 le ORAC sıralamasında açık ara 1.olan açai berinin Türkiye'de yetiştirilmesi araştırılmalı.

Sn.Mutlu Kutlu ve tropik seranın bu işe bir el atması gerek :)Açai beri Antalya ve Alanya'da rahatlıkla yetiştirilebilir sanırım.

Lonicera
26-09-2008, 20:51
Bu ORAC sıralamasını her üretici kendisine göre yapıyor galiba.Aşağıdaki adreste de Goji'nin
Acaiberry'i nasıl sollayıp egzos dumanına boğduğunu gösteriyor.:D Üstelik
Sea buckthorn berry- Hippophae Rhamnoides (Çay dikeni)nin adını listede yok:dilli:

GOJI SEVER :p

http://www.wolfberryjuice.com/antioxidants-orac-list.htm

Oğuzhan
27-09-2008, 10:29
Mümkünse ben isterim.Tadı nasıl merak ettim.

bari
27-09-2008, 13:54
Sayın Kuyucu,
Fideleri hangi yolla getiriyorsunuz? Mümkünse öğrenebilirmiyiz?

bari
28-09-2008, 21:07
www.chilternseeds.co.uk adlı sitede tohumu mevcut bilgilerinize

kuyucu
29-09-2008, 07:59
Azerbaycanda bir arkadaşım var . Siteden bu bitkiyi öğrendikten sonra kendisinde olup olmadığını sordum ve bahçesinde varmış. 10 gün sonra İstanbul a gelecek ve beraberinde getirecek. Ayrıca ben de çok sık gittiğim için bu bölgelerden her türlü bitki ve tohum getirme şansım var.

kuyucu
06-10-2008, 14:47
Arkadaşlar öğrendiğime göre bu bitkinin dişi ve erkeği varmış. Sadece dişi olan meyve veriyor. Kalem yöntemi ile çoğaltılıyor ve başarı oranı da çok yüksekmiş. Azerbaycan daki arkadaşın söylediğine göre hafif kumlu topraklarda çok iyi yetişiyormuş. Şu anda ağaçlar henüz yaprak dökmediği için şu anda kalem alamıyoruz. Kasım ayında çok sayıda kalem ve bir erkek bir tane de dişi fidan getireceğim. Sorun olmazsa isteyen arkadaşlara göndereceğim.

denizakvaryumu
06-10-2008, 16:37
Dişi kalem için beni de listeye alırsanız sevinirim.

bari
06-10-2008, 19:26
Bende talibim kalemlere mümkünse. Bende tohumlarını temin ettim bir yabancı siteden. Merak ettiğim, şayet çimlendirmeyi başarabilirsem hem dişi hemde erkek fide yetişme olasılığım vardır değil mi?

kuyucu
07-10-2008, 08:29
Arkadaşın söylediğine göre sadece dişi olan meyve vermiyor.
bilginize

Musti
17-10-2008, 16:06
Sn. kuyucu mümkünse bir kaleme bende talip olabilirmiyim?

kuyucu
20-10-2008, 13:29
Arkadaşlar tohumlar bugün elime geçti. Yarın Azerbaycan a gideceğim. Getirebilirsem 2 adet fidan getirmeye çalışacağım. Sanırım kalem için biraz erken.

kuyucu
23-10-2008, 22:05
Nihayet bugün döndüm. Zorlu bir yolculuktan sonra Azerbaycan dan 10-15 civarı kalem (hem dişi hem erkek) ve 2 tane de köklü fide getirdim. İnşallah köklendirebilirsem isteyen arkadaşlara göndereceğim.

denizakvaryumu
24-10-2008, 07:11
Kolay gelsin.

ORAC sıralamasında üzümsülerde, Dünya 2.si olan , gojiden 2 kat daha güçlü bu bitkinin meyvelerinin tadına baktınız mı?

Oğuzhan
24-10-2008, 08:29
Hoşgeldiniz.:)
Nasıl meyvelerin tadına bakabildiniz mi?

Musti
24-10-2008, 09:27
Merhaba Sn. kuyucu;

Biraz meyvede getirebildinizmi? Bu arada Almanyadaki bir arkaşımdan tohum getirmesini istedim.
Yılbaşı tatilinde getirir sanırım.Birde tohumlardan çıkacak bitkilerin dişimi erkekmi olduğunun anlaşılması zaman alacak gibi.

kuyucu
24-10-2008, 11:20
Sağolsun Azerbaycan' daki arkadaşım bana çok sayıda tohum da verdi. 2 farklı tür olduğunu söyledi. Çimlendirme konusunda uzman olan arkadaşlara öncelikli olarak tohumları dağıtmak istiyorum. Bu mesajdan sonra bir liste oluşturabilirsek ben gerekli kalem ve tohumları isteyenlere ulaştırabilirim.

kuyucu
24-10-2008, 11:21
Maalesef meyve getiremedim. Zamanım kısıtlıydı.

denizakvaryumu
24-10-2008, 11:27
Sea buckthorn- ÇAY DİKENİ çelik ve tohum talep listesi:

1- denizakvaryumu - çelik
2- bari - çelik

bari
24-10-2008, 13:12
Benide çelik için listeye ekleyebilirmisiniz?

denizakvaryumu
24-10-2008, 13:33
1-denizakvaryumu - çelik
2-bari - çelik
3-Musti - çelik

Oğuzhan
24-10-2008, 13:47
1-denizakvaryumu - çelik
2-bari - çelik
3-Musti - çelik
4-Oğuzhan- çelik - tohum(bir kaç tane )

Oğuzhan
24-10-2008, 13:47
Meyve verenden mümkünse .

Musti
24-10-2008, 13:50
Arkadaşlar,teşekkür ederim!:D

kuyucu
24-10-2008, 15:36
Arkadaşlar meyve veren ne demek anlamadım :) Dişi olan meyve veriyor ama bildiğim kadarıyla erkek dölleyici de olmalı. Yanlış mı biliyorum acaba?

kuyucu
24-10-2008, 15:39
Şu anda kalemler suda duruyorlar. Size nasıl ulaştırmamı istersiniz? Poşetin içinde topraklı mı yoksa çıplak olarak mı? Benim de bir fikrim yok açıkçası. Bildiğiğm tek şey kalemden üretmek çok kolay ama umarım doğru zamanda almışımdır kalemleri. Sanırım 1 ay erken gibi :)

Musti
24-10-2008, 16:55
Odun Çelikleri İle Çoğlaltma

Odun çelikleri, bitki dinlenme döneminde iken sağlıklı ve iyice odunlaşmış 1 yıllık sürgünlerden alınır. Çelik çapı en az kurşun kalem kalınlığı kadar olmalıdır. Çelik alınacak sürgünler 25-75 cm uzunluğunda olup, kamçı (kırbaç) adını alırlar. Sürgünlerin yaprak gözü olan kısımlardan çelik alınmalıdır. Çeliklerin karbonhidrat oranı ne kadar fazla ise köklenmeleri o derece yüksek olacaktır. Sürgün üzerinde bulunabilecek kahverengi noktalar, sürgünün zarar gördüğüne işaret eder ve köklenmesi üzerine olumsuz etkide bulunur. Odun çelikleri yaprak dökümü ile ilkbahar başlangıcına kadar periyotta alınabilirler. Alınan çelikler 2 °C sıcaklık altında, deliksiz polietilen içinde veya nemlendirilmiş sphagnum yosunu, talaş vb. meteryal içinde depolanabilir. Sonbahar veya kış başlarında alınan çelikler, kış ortasında alınan çeliklere göre daha iyi köklenmektedir.

Odun çelikleri kurşun kalem kalınlığında ve 10-13 cm uzunluğunda hazırlanırlar. Daha kalın olan odun çeliklerinin köklenmesi zayıftır. Sürgünlerin dip veya orta kısmından çelik alınır. Çeliklerde alt kesim gözün hemen altından, üst kesim ise gözün 0.5 1 cm üzerinden yapılır.Çelikler dik pozisyonda ve 5X5 cm aralıklarla köklendirme ortamına dikilir. Sadece tepe kısmındaki 1-2 göz dışarıda bırakılır.

Likapaya ait bir alıntıdır.Bu bitkiyede uygun mudur?

Oğuzhan
24-10-2008, 18:17
Arkadaşın söylediğine göre sadece dişi olan meyve vermiyor.
bilginize

o yüzden meyve verende diye yazdım ...

kuyucu
24-10-2008, 20:13
Dişi olan yani meyve veren çelikler kurşun kalem kalınlığındalar. Erkek olanlar ise maalesef biraz ince. Köklendirme hormonu ile deneyeceğiz. Fidanları çıkardığımız yer kumlu idi. Arkadaşımın ürettiği bütün fidanlar , batırma yöntemiyle elde edilmiş. Yani kumlu toprakta sonuç hissedilir şekilde iyi.

kuyucu
24-10-2008, 20:14
Arkadaşlar lütfen adres bilgilerinizi gönderinki yarın kargoya vereyim.

kuyucu
25-10-2008, 11:44
Sayın bari,
2 adet çeliği MNG kargoya verdim. İnşallah zarar görmeden ulaşır.

Diğer arkadaşlar Pazar günü akşama kadar adreslerini bildirirlerse P.tesi günü kargoya vereceğim. Aksi takdirde çelikleri bahçeye ekip ilkbaharda göndereceğim.

iyi günler.

Oğuzhan
25-10-2008, 17:41
Teşekkür ederim.Mesaj attım.
İyi akşamlar.

Gılgamış
27-10-2008, 01:55
Merhaba Kuyucu arkadaş,

Adresimi ve isteğimi bildirmekte çok geç kaldığımın farkındayım ama ben de bir tıp doktoru olarak bu bitkiyle ilgili yaptığım saptamaları ve ulaştığım bilgileri aşağıda paylaşıma yetiştirmek suretiyle kendimi affettirebileceğimi sanıyorum ve eğer mümkün olacaksa, kesinlikle en az iki kalem istiyorum. Adresimi özel ileti olarak göndereceğim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Şişmanlık, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve kalp-damar hastalıkları bilindiği gibi günümüz insanının en önemli sağlık sorunları. Önceden ayrı ayrı değerlendirilen bu hastalıklar artık Metabolik Sendrom adı altında tek bir hastalık olarak ele alınmaktadır. Bilim adamları çoğu vakalarda bu hastalıklara tek ve ortak bir metabolik bozukluğun yol açtığını düşünmekteydiler ve yıllardır bu sorunun cevabını arıyorlardı. Nihayet bu soruya en akla yakın cevap bir Türk doktordan, Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’den geldi. 9 Ekim 2008 tarihli www.ntvmsnbc.com sitesinde aşağıda alıntılarını okuyacağınız haber yayınlandı:

“…Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil… ve ekibi, bir yağ molekülü olan ve “lipokin” ismini verdikleri bu yeni hormonun, deneysel ortamda insülin direnci, diyabet ve “karaciğer yağlanması” gibi hastalıkları durdurabileceğini ya da tersine çevirebileceğini bu çalışmalarında gösterdiler…Bilimadamları, bu büyük çaplı ve çözünürlüklü verileri ve binlerce deneysel sonucu inceledikten sonra, genetiğiyle oynanmış farelerin yağ hücrelerinden salgılanan ve “lipokin” olarak sınıflandırdıkları bu yeni molekülü buldular. “C16:1n7-palmitoleate” adı da verilen bu hormon (Palmitoleik yağ asiti), yağ dokusundan salındıktan sonra kasları ve karaciğeri etkiliyor. Kas dokusunda hücrenin insüline karşı hassasiyetini artırıyor, karaciğerde ise yağ toplanmasını engelliyor. Araştırmacılar, buna ek olarak, söz konusu hormonun inflamasyonu (iltihaplanmayı) da durduğunu gösterdiler. Hotamışlıgil ve ekibi, önceki çalışmalarında, inflamasyonun metabolik hastalıklara neden olan en önemli faktör olduğunu göstermişler ve bu yeni sahayı açan buluşlar yapmışlardı.”

Palmitoleik Asit bitkilerin hemen tümünde binde oranlarında bulunurken, sadece iki bitkide çok yüksek oranlarda bulunmaktadır. Macadamia fındığı yağı ve Yalancı İğde (Sea buckthorn, Hippophae rhamnoides). Özellikle yalancı iğdede % 31 oranında bulunur. Bu da bu bitkinin yüzyıllardır bilinen iyileştirici etkisini, diğer içerdiği antioksidanları hesaba katmasak bile tek başına açıklar. Ayrıca Cengiz Han’ın ölmek üzere olan hasta atlarına bu bitkiden yedirince neden iyileştiklerini ve neden Cengiz Han’ın emir yayınlayarak artık her öğün ordusuna bu bitkiden yedirdiğini ve neden Yuri Gagarin’in uzay yürüyüşlerinden önce bu bitkiden bol bol yediğini, neden cilt yaralarını iyileştirdiğini, reflüyü tedavi ettiğini, ülseri iyileştirdiğini, şekeri neden düşürdüğünü, kolesterolü düşürerek karaciğer yağlanmasını ve kalp damar hastalıklarını nasıl önlediğini ve neden yaşlılık etkilerini geciktirdiğini açıklar. Hatta Ölümsüzlük Otu’nu arayan Gılgamış’a, atası Utnapiştim’in neden dikenli bir bitki tarifi yaptığını ve bu bitkiyi neden bir deniz kenarında, kumsalda bulunan bir tatlı su kaynağı yakınında araması gerektiğini söylediğini de açıklar. Gılgamış, bulduğu fakat yiyemeden bir yılana kaptırdığı bu bitkiye “yaşlıyı genç yapan bitki” diyordu. İşte o günden beri yılan tıbbın ve eczacılığın simgesidir.

Bazı bitki yağlarında Palmitoleik asit (Omega 7) oranları:

Sızma zeytinyağı : % 0.3 ila 3.5
Soya yağı : % 0.1 ila 0.2
Keten tohumu yağı : % 0.07
Kayısı ve çekirdeği : % 1.47
Yalancı İğde : % 31

Yalancı İğdenin Anadolu’da kullanılan diğer adları: Yabani İğde, kır iğdesi, yer iğdesi, kum iğdesi, çay dikeni, deniz ak dikeni.

Esenlikler dilerim.

eylems
27-10-2008, 03:01
Bu kadar bilgiden sonra, çelik istememek için kendimi tutamıyorum.:rolleyes:

denizakvaryumu
27-10-2008, 06:57
Diğer arkadaşlar Pazar günü akşama kadar adreslerini bildirirlerse P.tesi günü kargoya vereceğim. Aksi takdirde çelikleri bahçeye ekip ilkbaharda göndereceğim.

iyi günler.

Sn.kuyucu
benim çeliği ilkbaharda gönderirseniz sevinirim.

Sağlıcakla

denizakvaryumu
27-10-2008, 07:00
Yalancı İğdenin Anadolu’da kullanılan diğer adları: Yabani İğde, kır iğdesi, yer iğdesi, kum iğdesi, çay dikeni, deniz ak dikeni.

Esenlikler dilerim.

Anadolu'da bu bitkiye isim verildiğine göre mutlaka biryerlerde vardır diye düşünüyorum.

kuyucu
27-10-2008, 10:44
Sayın Gılgamış ' ın söylediği gibi bu bitki kumlu toprakları seviyor sanırım. Kendim bizzat Hazar Denizi kıyısındaki bir bahçeden aldım fidan ve çelikleri.

Ayrıca verdiği bilgiler için sayın Gılgamış' a çok teşekkür ederim.

Musti
27-10-2008, 17:00
((hippophae rhamnoides - yalancı iğde

kışın yaprağını döken, çalı ya da 5-10 metre boyunda küçük bir ağaçtır. avrupa'dan Çin'e kadar uzanan geniş bir coğrafyada yayılım gösterir. türkiye'nin değişik bölgelerinde doğal olarak yetişir. karadeniz sahillerinde kayseri, kahramanmaraş, erzurum, artvin ve ankara Çubuk'ta görülür. uzun zaman önce kültüre alınmıştır. kumulların durdurulmasında, canlı çit ve rüzgar perdesi olarak, çorak toprakların zenginleştirilmesinde öncü ağaç olarak kullanılır. gri gövde genç yaşlardan itibaren çatlaklıdır. sürgünler dikenli, tomurcuklar yaldızlı ve altın sarısı renktedir.

dar, uzun, şerit biçimindeki yapraklar 2-6 cm. boyundadır, taze iken gümüşi beyaz tüylü daha sonra gri yeşil renkte ve üst yüzü tüysüzdür. erkek ve dişi çiçekler ayrı ağaç üzerindedir. erkek çiçekler sapsız, iki çanak yapraklı ve dış yüzleri yıldız tüylüdür. dişi çiçekler kısa saplı, dar huni gibi, ucu iki lopludur. Çiçeklenme yapraklanmadan önce olur. 6-8 mm. boyundaki meyve olgunlukta açık kahverengindedir. Üzeri yaldızlı olup, 3-4 mm. boyunda bir sapı bulunur. vitamin bakımından zengindir, yenebilir.))http://www.therampantgardener.co.uk/hippophae_rhamnoides.jpg
Alıntıdır.

kuyucu
27-10-2008, 18:07
Arkadaşlar sadece tohum kaldı elimde maalesef. Kalemleri ise yarın listedeki arkadaşlara göndereceğim.

nariçi
27-10-2008, 18:32
Bende denemek istiyorum. Benim yerim değişik bölge olunca araştırma bakımından da deneme olur.

kuyucu
28-10-2008, 08:20
Arkadaşlar Mine Hn'ın daha önceki bir yazısından alıntı yaptım. Bu ağacın çelik ve tohum ile nasıl üretilebileceğini yazıyır.

"Üzümsü meyveler portakal kırmızısı rengini aldıkları zaman erken sonbahar aylarında dallar makasla kesilerek toplanır. Ekimlerde 5’li çizgi ekimi uygulanır ve metrekareye 4-5 gr arası tohum ekilir. Metrekareden 100 adet fidan elde edilir. Tohumlar ekilmeden önce 2-3 gün suda bekletilir. En uygun ekim zamanı; tohumların çıkarılmasını takiben ekilmesi **** doğal katlanmasıdır. Zorunlu hallerde ise kış ekimi yapılabilir. Bu taktirde kültürel önlemler (örtüleme vb.) alınır. Bahar ekimlerinde ya doğal koşullarda katlamaya alınmış tohumlar **** yapay ortamda 90 gün 1-4 ºC derecede nemli kumda katlanmış tohumlar kullanılır. Erken bahar ekimlerinde teknik önlemler almak gerekir. Tohumların 1000 tane ağırlığı 7-10 gr arasıdır. Tohumlar 2-3 mm derinlikte ekilir. Ağaçlandırma çalışmalarında 1 **** 2 yaşlı fidanlar kullanılır.
Yalancı iğdeler çelikle çok rahat ürerler. Bu amaçla 10-15 cm uzunluktaki sert çelikler doğrudan ağaçlandırma tüplerine çeliklenebilir. Çelikler tüpe alınmadan önce 3 000-8 000 ppm arası IBA muamele edilmesi başarıyı garanti altına alır. Aynı yılın çeliklerinden elde edilen fidanlar ağaçlandırma çalışmalarında kullanılır. "

eylems
28-10-2008, 15:03
Sayın Kuyucu, tohum sırasında boş yer var mı? Eğer mümkünse bir iki tohuma talibim.

kuyucu
28-10-2008, 16:13
Sayın Kuyucu, tohum sırasında boş yer var mı? Eğer mümkünse bir iki tohuma talibim.
Sayın eylems,
Tabiiki sizi bu olaydan mahrum bırakamayız :)
Adresinizi gönderirseniz Tohum göndereceğim, yeterli sayıda olursa belki çelik de gönderirim.

eylems
28-10-2008, 18:44
Hemen adres bilgilerimi gönderiyorum.;) Beni mahrum bırakmadığınız için teşekkür ederim.

savas44
30-10-2008, 15:18
Sayın Kuyucu bu ilk mesajım olmasına ramen uzun süredir aranızdayım ve özellikle üzümsü meyvelerle ilgili konuları takip ediyorum eğer yanlış anlamazsanız bende tohumlardan istiyorum

eylems
30-10-2008, 15:50
Sayın Kuyucu, kargo geldi çok teşekkür ederim.

Oğuzhan
30-10-2008, 18:10
Sayın Kuyucu,
Kargo geldi .Teşekkür ederim.İnşallah başarabiliriz..

kuyucu
30-10-2008, 18:26
Arkadaşlar inşallah başarabiliriz. Bazı arkadaşlara hem dişi hem erkek , bazı arkadaşlara ise sadece dişi kalem gönderdim. Erkek olanlar biraz ince ve çok sayıda tomurcuk var. Rastgele gönderdiğim için kime ne gittiğini bilemiyorum. Gönderdiğim tohumlar 2 farklı çeşit :) Tohum az sayıda kaldı ama bitene kadar isteyenlere göndereceğim. Yalnız yurtdışına gideceğim için ancak gelecek hafta sonu gönderebilirim.

snowman77
30-10-2008, 18:54
İlk hedefimiz çelikleri köklendirmek köklendikten sonra dişi erkek hepsinden birbirimizle paylaşarak çelikle çoğaltabiliriz.

Gılgamış
31-10-2008, 23:48
Merhaba ağaç dostları,
Kuyucu arkadaşımızın gönderdiği çelikleri bugün kargodan aldım. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Üzerinde yapraklarıyla bir haftadır yollarda dolaşan çelik hala taze ve dirençliydi. Onu karşılaştırınca birkaç gün önce buralarda bulduğum ama emin olamadığım dikenli çalı ile hemen hemen aynı yapraklara sahip olduğunu gördüm. Her ikisinin de fotoğraflarını çekip ekliyorum. 51499 Resimde su içinde duran, Kuyucu arkadaşımızın Hazar kıyılarından getirdiği yalancı iğde, meyveli olansa benim buralardan topladığım. Sanırım yaprakları biraz daha mat olsa da benim bulduğum da yalancı iğdenin bir çeşidi. Meyveleri biraz daha küçük ve dünya gibi kutuplarından biraz basık ama galiba bu burada çok güneş göremediklerinden olabilir. Bu arada Kayseri Bünyan’da İğdecik adında bir köy varmış. Burada yalancı iğde o kadar çokmuş ki dikenlerine takılmamak için dikkatli yürümek zorundaymışsınız. İşte bağlantısı: http://anadoluda.azbuz.com/blog/yazi/oku/5000000007917507/IGDECIK-KOYU

Yalancı İğdenin faydalarından bahseden bir site de burada: http://www.mdidea.com/products/proper/proper003.html

kuyucu
01-11-2008, 08:06
Sayın Gılgamış,
Daha önceki mesajımda belirttiğim gibi paketleri rastgele göndermiştim. Resimden tanıdım , size hem dişi hem erkek çelik göndermişim. Resimde ortada olan çelik erkek olanı. İnşallah başarılı olursunuz. Sayenizde bu bitkiye olan sevgim inanılmaz arttı. Türkiye de de olduğundan eminim ama henüz tanıyan kimseciklere ulaşamadık.

Gılgamış
01-11-2008, 23:58
Arkadaşlar,
Yukarda eklediğim resimde Kuyucu arkadaşımızın gönderdiği yalancı iğde ile benim Giresun'da bulduğum ve meyveleri olan dikenli çalıyı yanyana görüntülemiştim. Bu benzerliğe aldanarak Giresun'da bir çok evin bahçe süslemesinde kullanılan dikeni yalancı iğde sanmış ve boşa sevinmişim. Çünkü bizimki "yalancı" yalancı iğde çıktı! Biraz araştırınca benim bulduğumun Pyracantha (Ateş dikeni) denilen bir çalının Orange glow cinsi olduğunu anladım. Sizler de karıştırmayasınız diye bir yalancı iğde resminin yanında kendi çektiğim bir Pyracantha'nın resmini ekliyorum. Pyracantha Gülgillerden olduğundan benzerliğe rağmen yalancı iğdeyle en ufak bir akrabalığı bile yok. 51562
51563

nariçi
04-11-2008, 17:14
Sayın Kuyucu Çelikler bugün geldi, diktim. Birisi yapraklı idi inşallah tutar, diğeri biraz bayatlamış haldeydi, birisi tutsa yine yeter. Teşekkür ederim.

Minem
04-11-2008, 18:36
Sayın Gılgamış eklediğiniz 2. fotoğrafdaki Pyracantha olarak adlandırdığınız bitkinin adı halk arasında tavşan yemi **** öküz gözü olarak anılıyor. Yalova Armutlu da görmüştüm, bir çok kişi bunu şifalı olduğu için koparıp yiyordu. Hatta Eminönü'nde çiçekçilerin ordaki parkta bile bir kaç ağaç formunda olanları görebilirsiniz.

bari
04-11-2008, 22:46
Arkadaşlar Sayın Yusuf Ustaoğlunun sitesindeki ince kum, tülbentli çimlendirme tekniğiyle yaptığım denemede, bir haftada tohumlardan biri çatladı, filiz çıkardı. Bİlgilerinize. Belirginleşsin iyice fotoğrafını ekleyeceğim siteye.

ngunduz71
08-11-2008, 20:42
Arkadaşlar merhaba,

Daha öncede değişik türlerde fide getirttiğim firmanın 2008 kataloğunda rastladım.40-60 cap 3m boy 1adet 14.95 euro dan satışa sunmuşlar.bir aksilik olmazsa önümüzdeki ay 3 adet fide getirteceğim.umarım aksilik olmaz.

Gılgamış
08-11-2008, 21:25
Arkadaşlar merhaba,

Daha öncede değişik türlerde fide getirttiğim firmanın 2008 kataloğunda rastladım.40-60 cap 3m boy 1adet 14.95 euro dan satışa sunmuşlar.bir aksilik olmazsa önümüzdeki ay 3 adet fide getirteceğim.umarım aksilik olmaz.

Merhaba ngündüz71,
40-60 çaptan kasıt 4-6 cm çaplı dallar mıdır? İkinci olarak bu firmanın adını öğrenebilir miyiz? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

egome
08-11-2008, 23:15
Arkadaşlar öğrendiğime göre bu bitkinin dişi ve erkeği varmış. Sadece dişi olan meyve veriyor. Kalem yöntemi ile çoğaltılıyor ve başarı oranı da çok yüksekmiş. Azerbaycan daki arkadaşın söylediğine göre hafif kumlu topraklarda çok iyi yetişiyormuş. Şu anda ağaçlar henüz yaprak dökmediği için şu anda kalem alamıyoruz. Kasım ayında çok sayıda kalem ve bir erkek bir tane de dişi fidan getireceğim. Sorun olmazsa isteyen arkadaşlara göndereceğim.

Bu bitkinin erkeği ve dişi varsa, kivide olduğu gibi erkek olmadan dişi çiçeklerin döllenmemesi gibi bir durum olabilirmi acaba?

Sanırım çelik ve tohum dağıtımını kaçırmışız. Sayın kuyucu, mümkünse elinize tekrar çelik geçerse bende bu özel bitkiye talibim:o

bari
09-11-2008, 19:22
Sayın Kuyucunun gönderdiği çelikleri ince mil kum ve torf karışımına köklendirme tozu kullanarak ektim. Tomurcuklarda hareketlenme oldu. Yeşillenerek açıldılar. ayrıca tohumlarin çimlenmesi kolay. ince kuma tülbentli ektiğim bütün tohumlar çatladığı gibi, evdeki saksılardan birinin dibine ektiğim tohumda filizlenmiş.

kuyucu
09-11-2008, 19:39
Sayın egome ,
İsterseniz tohum gönderebilirim

ngunduz71
09-11-2008, 20:42
Merhaba,
sitesinin adresi ""http://www.poetschke.de/""

sayın kuyucu,elinizde fazla tohum varsa denemek isterim.

egome
10-11-2008, 08:12
Sayın kuyucu, çok sağolun. Eğer gene elinize çelik geçerse ilk taliplisi olmak isterim.

Musti
10-11-2008, 09:13
Sayın bari,
2 adet çeliği MNG kargoya verdim. İnşallah zarar görmeden ulaşır.

iyi günler.
Sayın kuyucu, adresimi özelden yazmıştım.Çelikler ilbaharamı kaldı, yoksa bana kalmadı mı? ;)

kuyucu
10-11-2008, 10:23
Arkadaşlar belki atlamış olabilirim (Sayın Musti) ama geri kalan çelikleri Yalovada bahçeye diktim. Şu anda durumları iyi gibi. İlkbaharda durumları iyi olursa sayın Snowman77 ve Mustiye çeliklerden göndereceğim. Diğer arkadaşlara ise tohum bitene kadar göndereceğim. Sadece bana adresinizi yazın lütfen.

Musti
10-11-2008, 11:13
Sayın kuyucu, bir miktarda tohum gönderebilirmisin.Almanyadan gelecek tohumlarım henüz gelmedi,
menşei farkı varmıdır acaba, karşılaştırma açısından iyi olurdu.Özelden adresimi almışmıydınız.
Teşekkür ederim.

kuyucu
10-11-2008, 15:05
Sayın Musti,
Ben size çelik gönderdiğimden eminim. Herneyse size tekrar 2 farklı tohum göndereceğim.

Musti
10-11-2008, 15:50
Sayın kuyucu herhangibir kargo gelmedi.Onun için teredütle biraz geçde olsa size sorayım dedim.Eğer kargo bilgilerini bulabilirseniz özelden yazın bir araştırayım.
Selamlar.

snowman77
10-11-2008, 17:34
Sn kuyucu merhaba acaba bana çelik ya da tohum göndermişmiydiniz?

Gılgamış
18-11-2008, 16:48
Arkadaşlar, daha önce yalancı iğde resmini göstermiş olduğum bir arkadaşım bana memleketi Samsun-Bafra İlçesi kumsallarından bir kök yalancı iğde ile meyveli dallarından kestiği bir kaç parça salkım getirdi. Kökü bahçeye diktim. Meyveleri tattım. Çok sulu ve limondan daha ekşi. İçinde elma çekirdeğine benzeyen ama biraz daha küçük tek bir çekirdek var. Arkadaşımın söylediğine göre bu çalı Bafra kumsalları boyunca uzanıyormuş. Çok ekşi ve acımsı olduğu için kimse meyvelerini yemiyormuş. Ayrıca meyveleri gövdenin merkezi bölümüne yakın olduğundan ve dikenleri nedeniyle meyvelerini toplamak çok zormuş. Bölgede bu çalının özgün bir adı yokmuş. Genel anlamda çalı veya diken olarak adlandırılıyormuş.
Bu arada Sivas-Erzurum yörelerinde bu bitkiye Sincan veya Zincan denildiğini de duydum.

kuyucu
19-11-2008, 09:16
Sayın Gılgamış,
Tohumlar ve çelikle ilgili son durum nedir? Merak ettim.

bari
20-11-2008, 21:34
Fotoğrafları Eskişehirde büyük bir bulvarın orta refujunda çektim. Yalancı iğdeye benziyor. Ağaç formunda, üzerinde tek tük meyveleri var. Ben dal ve yaprak yapısını sayın Kuyucunun gönderdiği çeliklere çok benzettim. Sizce de yalancı iğde olma ihtimali varmıdır?

snowman77
20-11-2008, 22:04
Bari bundan sonra bir bitki ararken ilk sana sorucağım eskişehirde var mı diye:D

bari
20-11-2008, 22:35
Evet özellikle benim fazla uzaklarda aramamam lazım:)

Gılgamış
20-11-2008, 23:28
Sayın Gılgamış,
Tohumlar ve çelikle ilgili son durum nedir? Merak ettim.

Tohumları baharda ekmek daha etkili oluyor dendiği için henüz ekmedim. Çelikleri ise bir saksıya dikmiştim. Çeliklerin filizlerinde bir hareketlenme olmadı ama birinin yaprakları hala canlı ve yeşil. Bafradan köklü yalancı iğde gelince hepsini birden bahçeye aktardım. Eğer tutarsa Hazar yaban iğdesiyle Karadeniz yaban iğdesi yanyana olacak. İlk fırsatta Bafra'ya gidip yerinde görmek ve meyveli bir kök almak istiyorum ama galiba meyveli olanlar çok büyük.

kuyucu
21-11-2008, 07:41
Sayın Bari,
Gördüğüm kadarıyla fotoğraftaki ağaç , Yaban iğdesi :) Tebrik ediyorum sizi.

ngunduz71
10-12-2008, 16:41
Bayram'da birkaç günlüğüne memleketim olan Giresun'a geldim.forumda bu başlık acıldığında babama resimlerini göstermiştim.Babamların çocukluklarında sahillerde bol miktarda olduğunu söylemişti.Sayın Gılgamış'ın yalancı iğde ve ateş dikeni ile ilgili yazdıklarından sonra aklımda acaba demiştim.Hatta
Almanyadan adedini 17 euro'dan getirtmeyi bile göze almıştım.sanırım gerek kalmadı.yakın bir baba dostumuzun arazisinde buldum.bölgede adına kum çileği diyorlar.4-5 kökünü giresundaki arazimize geri kalan 4 köküde istanbul'a götüreceğim.böylece gözlemleme şansım olacak.:-)

Musti
15-04-2009, 14:52
Arkadaşlar belki atlamış olabilirim (Sayın Musti) ama geri kalan çelikleri Yalovada bahçeye diktim. Şu anda durumları iyi gibi. İlkbaharda durumları iyi olursa sayın Snowman77 ve Mustiye çeliklerden göndereceğim. Diğer arkadaşlara ise tohum bitene kadar göndereceğim. Sadece bana adresinizi yazın lütfen.
Sn kuyucu merhaba.
Çeliklerde tomurcuklanma başladımı.Bu sene havalarda serin gidiyor,bilgi verirseniz memnun oluruz.Teşekkür ederim.

eylems
15-04-2009, 22:42
Bendeki çelikleri yaşatamadım. İnşallah tohumları çimlendiririm.

bari
16-04-2009, 09:38
Benim çeliklerdede hayat belirtisi yok..Tohumdan yetiştirdiğim iki tane çok yavaş gelişiyor...

denizakvaryumu
07-05-2009, 15:04
"...Cengiz Han’ın ölmek üzere olan hasta atlarına bu bitkiden yedirince neden iyileştiklerini ve neden Cengiz Han’ın emir yayınlayarak artık her öğün ordusuna bu bitkiden yedirdiğini,

neden Yuri Gagarin’in uzay yürüyüşlerinden önce bu bitkiden bol bol yediğini,

neden cilt yaralarını iyileştirdiğini, reflüyü tedavi ettiğini, ülseri iyileştirdiğini,

şekeri neden düşürdüğünü, kolesterolü düşürerek karaciğer yağlanmasını ve kalp damar hastalıklarını nasıl önlediğini ve neden yaşlılık etkilerini geciktirdiğini açıklar.

Hatta Ölümsüzlük Otu’nu arayan Gılgamış’a, atası Utnapiştim’in neden dikenli bir bitki tarifi yaptığını ve bu bitkiyi neden bir deniz kenarında, kumsalda bulunan bir tatlı su kaynağı yakınında araması gerektiğini söylediğini de açıklar.

Gılgamış, bulduğu fakat yiyemeden bir yılana kaptırdığı bu bitkiye “yaşlıyı genç yapan bitki” diyordu. İşte o günden beri yılan tıbbın ve eczacılığın simgesidir.

Bazı bitki yağlarında Palmitoleik asit (Omega 7) oranları:

Sızma zeytinyağı : % 0.3 ila 3.5
Soya yağı : % 0.1 ila 0.2
Keten tohumu yağı : % 0.07
Kayısı ve çekirdeği : % 1.47
Yalancı İğde : % 31 "

Sn.Gılgamış,

yalancı iğde konusunda çalışmalarınız ne durumda?

Sn.kuyucu,

Azerbaycandan getirdiğiniz topraklı fidelerde bir canlanma var mı?

Arkadaşlar

elimizde böylesine değerli bir bitkiyi yetiştirme imkanı varken açai -maqui vs.(tropikal beriler) ile uğraşmaya gerek yok.

Oğuzhan
07-05-2009, 16:18
Bendeki çeliklerde de hayat belirtisi yok.Sanırım tutmadı.Makasla yarısını kestim.Sanırım kurumuş

denizakvaryumu
07-05-2009, 16:23
Romantik Serseri

yakında fidan satışına başlar umarım, tohumdan çimlendirmeyi başarmıştı.

Amazonn
07-05-2009, 16:56
[B]"
Arkadaşlar

elimizde böylesine değerli bir bitkiyi yetiştirme imkanı varken açai -maqui vs.(tropikal beriler) ile uğraşmaya gerek yok.

sayın denizakvaryumu bunu sizden duymakda varmış....;)

Amazonn
07-05-2009, 17:01
arkadaşlar bu bitkinin çubuklarından veya tohumundan gönderebilirseniz denemek isterdim....

ülkemizde olan bir bitki için dışarıya dolar veya euro vermek istemiyorm..(1000 tohum 8£ )

denizakvaryumu
07-05-2009, 18:50
sayın denizakvaryumu bunu sizden duymakda varmış....;)

Ankara'lılar için söyledim...

Antalya'lılar açai ve maqui den şaşmasın :D

kuyucu
07-05-2009, 20:13
Arkadaşlar benim Azerbaycan dan getirdiğim hemen hemen bütün çelikler tuttu. Ayrıca tohumlar da çok kolay çimlendiler. İsteyen arkadaşlardan sayın snowman77' ye sözüm vardı. Ayrıca unuttuğum arkadaşlar olabilir ama herkese yetecek kadar tohum hala elimde var. Ayrıca

www.tropikmeyveci.com

sitesinde Seabuckthorn ile ilgili çok detaylı bilgi bulabilirsiniz.

iyi günler

denizakvaryumu
07-05-2009, 20:32
Sn.kuyucu

bir dişi bir erkek çelik için beni unutmadınız umarım.

10.mesajdan bu yana beklemedeyim :)

Bu arada bu bitkiye çay dikeni, yalancı iğde gibi Türkçe isimler verildi ama nette çoğunlukla sea berry denildiğini gördüm.

Yani deniz üzümü.Bu isim bana çok uygun geldi.

karinca70
07-05-2009, 21:08
Goji ile kıyaslandığında ORAC değerinin daha yüksek olduğu yazılmış; doğru olabilir.

Ancak gojiberry sadece ORAC değeri ile değil; antioksidan protein çeşitliliği ile rakipsizdir. Yaşam iksiri denilmesi bundandır.

Ancak seabuckthornun bağışıklık sistemi ile ilgili yararları antioksidan olmasından çok daha önemlidir.

kuyucu
08-05-2009, 13:50
Sn.kuyucu

bir dişi bir erkek çelik için beni unutmadınız umarım.

10.mesajdan bu yana beklemedeyim :)

Bu arada bu bitkiye çay dikeni, yalancı iğde gibi Türkçe isimler verildi ama nette çoğunlukla sea berry denildiğini gördüm.

Yani deniz üzümü.Bu isim bana çok uygun geldi.

Sn. denizakvaryumu
Bazı arkadaşlara sözüm var unutmadım ama bahçedeki kalemlerin gelişmesini bekliyorum. Sanırım 4-5 tane var ama kaç tanesi dişi, kaç tanesi erkek emin değilim. Sanırım erkek daha fazla. İnşallah en az 2 tane dişi olanından yetiştirebiliriz. Ben söz verdiğim gibi biraz geliştikleri anda sizlere göndereceğim.
Ama gelene kadar idare etmeniz için hafta sonu fotoğraflarını çekip sizlerle paylaşayım.

Goji Berry-Seabuckthorn karşılaştırması yapacak değilim. Allahın yarattığı her şeye hayranlık duyarım. Goji 'ye de Seabuckthorn' a da. Gerçekten hepsi birer mucize olabilecek özellikler taşıyorlar. Ama Seabuckthorn' da beni etkileyen yön, etkileyici geçmişi ve Radyasyon yanıkları vs gibi deri problemlerinde tıbbi olarak da kullanılması. Tıpkı Alıç meyvesinin kalp ve damar hastalıklarında tıbbi olarak kullanılması gibi.
herkese iyi günler.

kuyucu
08-05-2009, 13:53
Sn.denizakvaryumu
Bu arada daha önce Azerbaycan' dan getirdiğim Çaydikeni suyu kutusunun resmini siteye eklemiştim. "Çaydikeni " Azerilerin kullandığı isim. Türkiye 'de dikenli iğde de deniyor. Ama size bırakıyorum isimlendirme konusunu, bu konuyu açan kişi olarak :)

denizakvaryumu
08-05-2009, 14:03
Teşekkürler, çelikler umarım gelişir.

İsim konusunu en iyisi atiye bırakalım :)

denizakvaryumu
08-05-2009, 14:31
Konuyu biraz daha derinleştirelim:

Çay dikeni-dikenli iğde-deniz üzümü dediğimiz bitki Hippophae rhamnoides

Hippophae rhamnoides in

Hippophae rhamnoides 'Frugana'
Hippophae rhamnoides 'Leikora'
Hippophae rhamnoides 'Hergo'
Hippophae rhamnoides 'Pollmix'
Hippophae rhamnoides 'Hikul'

türleri de varmış.

denizakvaryumu
08-05-2009, 15:02
Hippophae rhamnoides 'Leikora'

77135
http://www.esveld.nl/htmldiaen/h/hirlei.htm

http://www.esveld.nl/~laur/index.php?lan=eng&q=search&key=Hippophae&word_search=exact&category_search=pln&s=plant&c=1

Musti
08-05-2009, 15:50
Yerli bir sitede; HIPPOPHAE - YABANİ İĞDE [Dış Mekan Süs Bitkileri ve Orman Bitkileri] Rhamnoides olarak görülüyor.

kuyucu
08-05-2009, 16:36
Arkadaşlar tropikmeyveci.com' da her türlü ayrıntı var. Bilgi kirliliği olmasın diye copy-paste yapmadım. Bütün dillerdeki karşılığını bulabilirsiniz.

kuyucu
11-05-2009, 10:37
Talep eden arkadaşlar için ayırdığım Yabani iğde çeliklerinin son durumunu resimde görebilirsiniz.

YeşilSeven
11-05-2009, 10:42
Talep eden arkadaşlar için ayırdığım Yabani iğde çeliklerinin son durumunu resimde görebilirsiniz.

Sn Kuyucu, eğer çeliklerden yeteri kadar kaldıysa benim için de ayırabilir misiniz?

Teşeşkkürler.

denizakvaryumu
11-05-2009, 11:03

Dişi erkek ayırımı sanırım çiçek açınca belli olacak.

Romantik
13-05-2009, 12:59
Kısa bir araştırmadan sonra, ( eskidende hatırladığım ) ve Yabani İğde diye tahmin etdiğim bitkiyi buldum. Burada sılgan Tikeni olarak biliniyor. Kuşların uğrek yeri olan bir bitki. Kimi ağaçlarında meyve olmuyor, kimilerinde ise oluyordu, buda bitkinin dişili-erkekli olduğunu kanıtlıyor. Bitkiyi bulduğum yer akarsu kenarında, kumluk arazide, bir kaç adet fidan sökmeye kalktımsada kökleri çok derin olduğu için koptu , fotoğraflarını çektim, yakın zamanda yükleyeceğim.

denizakvaryumu
13-05-2009, 14:03
Kışın çelik alın derim.

Tam tahlili Sn.Herbaryum yapabilir.

Tabi bir de meyve ve çiçeklerinden kesin olarak anlaşılır.

Romantik
13-05-2009, 22:35
Kışın çelik alın derim.

Tam tahlili Sn.Herbaryum yapabilir.

Tabi bir de meyve ve çiçeklerinden kesin olarak anlaşılır.

Gerekli yerlerde bitkinin araştırmasını yapacağım.

Uzmana sormakda her zaman fayda var.

Kısmetse yarında fotoğraflarını yükleyeceğim.

kuyucu
14-05-2009, 14:08
Arkadaşlar ,
Tohumdan da çok kolay üretiliyor. Ektiğim tohumlar şu anda çimlendiler ve hızla büyüyorlar. İşlerimin yoğunluğundan dolayı bazı arkadaşlar tohum gönderemedim. Ama merak etmeyin bu başlıktaki isteyen arkadaşlara uygun bir zamanda çelik/fidan veya tohum temin edeceğim.

İçeriği de diğer bilgileri ile ilgili bilgiyi aşağıdaki linkten bulabilirsini.
http://www.tropikmeyveci.com/index.php?option=com_content&view=article&id=54:seabuckthorn&catid=34:meyveagac&Itemid=59

Selim-i Ahir
20-05-2009, 14:57
Neden güzel şeyleri hep geç fark ediyorum?
Elinde bu bitkinin tohumu ya da çeliği olan var mı?
Çelik birinci tercihimdir.
Selamlar.

Romantik
21-05-2009, 23:06
Deniz Üzümü diye tahmin etdiğim bitkinin fotoğrafı

tolgahann
21-05-2009, 23:09
Deniz Üzümü diye tahmin etdiğim bitkinin fotoğrafı

Bence aynı bitki.:)

Selim-i Ahir
25-05-2009, 09:39
Bu gidişle camia avlusunda mendil açıp fidan ve tohum dileneceğim.
Elinde olan yok mu?
Allah rızası için!...:(

Musti
25-05-2009, 09:52
Sn Selim-i Ahir Almanyadan istediğim tohumlar biraz önce geldi.Adresiniz bende var posta ile size göndereceğim.

Romantik
25-05-2009, 09:58
Bu gidişle camia avlusunda mendil açıp fidan ve tohum dileneceğim.
Elinde olan yok mu?
Allah rızası için!...:(

--------------------------------------------------------------------------

Sayın Selim-Ahir,

İşlerimin yoğunluğu nedeniyle fazla ilgilenemedim ama bulduğum bitki aynı bitki ise size fidan ve çelik temin edebilirim.

Selim-i Ahir
25-05-2009, 19:22
Üstadım çok teşekkürler.

kuyucu
26-05-2009, 01:03
Üstadım çok teşekkürler.

Değerli arkadaşım,
Size tohum gönderdiğimi sanıyordum. Atladıysam özür dilerim. Kalem gönderemiyorum, bütün kalemlerim rezerve ama tohum hala mevcut

Musti
26-05-2009, 07:58
Sn Selim-i Ahir dün tohumlarınızı postaladım.

Romantik
01-06-2009, 23:12
Yabani İğde diye diye araştırmaya aldığımız bitki.

sencer
05-06-2009, 09:29
Sayın kuyucu mümkünse ben de bir çelik **** tohum rica edebilirmiyim?İlginize şimdiden teşekkür ederim

Musti
05-06-2009, 13:07
Arkadaşlar sayın kuyucunun gönderdiği tohumlardan çimlendiren oldu mu?

bari
05-06-2009, 13:52
Tohumlar kolay çimleniyor, fakat çok yavaş büyüyorlar..

denizakvaryumu
05-06-2009, 22:45
https://www.baldur-garten.de/produkt/1120/Heilpflanzen/Sanddorn+%27Orange+Energy%C2%AE%27+weiblich/detail.jsf

Almanya'da tanıdığı olanlar getirtebilir.

Oğuzhan
06-06-2009, 00:11
Çimlendi ama sonra bozuldular.Anlamadım.

kuyucu
09-06-2009, 16:59
Arkadaşlar,
Tekrar söylemek istiyorum. Benim kalem olarak 6 tane var ve bazı arkadaşlara sözüm var (bari gibi) diğerlerini de bu başlıktaki diğer arkadaşlara sonbaharda saksılayıp göndereceğim. Hızla gelişiyorlar. Tohumdan pek bir sonuç alamadık sanırım.

ahmet salih
09-06-2009, 19:56
sayın Kuyucu elinizde varsa tohum veya çelik isterim şimdiden teşekkürler.

Gılgamış
05-08-2009, 18:40
Uzun bir aradan sonra yeniden merhaba bitki dostları,
Hatırlarsanız bu başlığın 2. sayfasındaki 35. mesajda Harward Üniversitesi Profesörlerinden dünyaca ünlü gururumuz olan Sayın Gökhan Hotamışlıgil'in, kendi adını taşıyan laboratuvarında Kalp ve damar hastalıkları ve diyabet (şeker hast.) ile kısaca Metabolik Sendrom adı altında toplanan hastalıklar grubu ile ilgili yaptığı araştırmalarından ve bulmuş olduğu Palmitoleik asit adlı lipokinden söz etmiş ve yaptığım araştırma sonucunda Palmitoleik asitin dünyada hemen tüm bitki ve yağlarında sadece binde 1-2 oranlarında bulunduğundan ama Avusturalya Macadamia fındığı (% 20) ile yalancı iğdede (% 30-40) yüksek oranlarda bulunduğundan bahsetmiştim.

Yalancı iğdenin bir yabani diken olması ve tatlı sularla denizin birleştiği kumsallarda özellikle yetişen bir bitki olmuş olmasından dolayı da bu bitkinin Gılgamış Destanında adı geçen gençlik otu olabileceğini de ilave etmiştim.

Sonrasında bir e- posta göndererek bu düşüncemi Sayın Gökhan Hotamışlıgil'e de açtım. Hatta adının benzerliğinden ve bulduğu molekülün özelliğinden dolayı kendisini çağımızın Gılgamış'ı olarak ilan ettiğimi de bildirdim. Bu günkü sabah gazetesinde sayın Nazlı Ilıcak'ın Hotamışlıgil ile yapmış olduğu röportajı (http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/ilicak/2009/08/05/gokhan_hotamisligile_bodrumda_rastladim)görünce, bizim yabani iğdenin artık bundan sonra gündemdeki gerçek yerini alacağını tahmin ediyorum. Bundan sonra bu bitkiden artık çok söz edileceğe benziyor.

Sayın Hotamışlıgil'e agaclar.net sitesinde bu bitkiyi tartıştığımızdan da bahsetmiştim. Artık bu son röportajdan sonra forumumuzun tıklanma sayısı da epey artacağa benziyor. Bu nedenle bu başlığı açan ve sürdürülmesini sağlayan Deniz Akvaryumu, Kuyucu, Bari ve diğer arkadaşları tebrik ediyorum. Özellikle Kuyucu arkadaş taa Hazar Denizi kıyılarından bu bitkinin çeliklerini getirdi ve bitki dostlarına dağıttı.

Belki bu gelişmelerden sonra ilaç sanayiinde palmitoleik asit elde etmek için bu bitkinin meyveleri kullanılmak istenirse yabani iğde cenneti olan Karadeniz bölgesinin, Erzurum ve Erzincan akarsu kıyılarının ekonomisine bir katkısı olabilir diye düşünüyorum. Erzincan'ın zincan'ı bu bitkinin diğer adıdır. Bazı yörelerde de Sincan bitkisi diye anılmaktadır.

Bu günkü (05.09.2009) Sabah Gazetesinde yer alan bu röportajı okumanızı tavsiye ederim arkadaşlar. Esenlikler ve bitki çeşitleri korunan bir dünyada yaşamak dileklerimle.
Dr. Ahmet Haşim Aksoy

kuyucu
05-08-2009, 19:58
Sayın Gılgamış,
Gerçekten bugün Sabah gazetesindeki yazıdan sonra web sitemin ziyaretçi sayısı inanılmaz bir sayıya ulaştı. O kadar çok insan fidan ve tohum talebinde bulundu ki. Hepsini ücretsiz olarak karşılamaya çalıştım. Ümit ediyorum bu muhteşem bitki hakettiği ilgiye yakın zamanda kavuşacaktır. Ben de bıkmadan istekleri karşılamaya devam edeceğim.
Yabani İğde ile ilgili yazının 2. bölümünü de Pazartesi günü siteden yayınlayacağım.
İlginiz için teşekkürler.

Gılgamış
06-08-2009, 22:37
Sayın kuyucu,
Sitenizin adını bilmiyordum ama az önce yaptığım basit bir aramayla bulduğumu sanıyorum. Eğer tahmin ettiğim gibi Tropik meyveci iseniz, gerçekten çok güzel bir site yapmışsınız. Tebrik ederim.

Bu arada Sabah gazetesindeki yazıda benim hocaya gönderdiğim e-postadan bahsedilirken profesör olduğumu yazmışlar. Forum kullanıcılarının yanlış tanımaması için burada bu hatayı düzeltmek istiyorum. Ben "Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi" nde çalışan bir hekimim. Profesör değilim. Sanırım ilimizin yetiştirdiği önemli değerlerden olan ve adı hastanemize verilen rahmetli hocamız Prof. Dr. A. İlhan Özdemir'in ünvanı ile karıştırmışlar. Çünkü postada adımı yazdıktan sonra bir alt satırda çalıştığım hastanenin adını da yazmıştım.

Ayrıca Gılgamış'ın Karadenize gelmiş olduğu fikri genel bir kabul olmayıp, benim bir tahminimdir. Bir çok kaynakta Gılgamış'ın Hindistan'a ya da Bahreyn taraflarında Dilmun adasına gittiği ve Nuh peygamberi oralarda gördüğü söylenir. Ancak destan, özellikle doğru çevirilerden dikkatli okunursa, kuzeye seyahat ettiği anlaşılır. Çünkü güzergahında Maşu Dağı (Van gölü yakınlarındaki ikizler dağı olabilir) ve öldürdüğü iki aslanın yeşim taşından yonttuğu ve dağın geçidine yerleştirdiği sfenksler (Hattuşaş, Aslanlı Kapı olabilir) vardır. Ayrıca son dağı da aştığında "yüzüne kuzey yeli vurmuştur." Bu dağdan inince denize varır (Karadeniz). Bu denizde iki ırmağın denize döküldüğü yerde Utnapiştim'i (Ziusudra ya da Nuh Peygamber) bulur.

2002 yılında, daha önce Titanik batığını da bulmuş olan ünlü batıkçı bilim adamı Ballard ve ekibi, Sinop açıklarında çürümemiş tarih öncesi batıkları ararken, tesadüfen deniz altında binlerce yıl önceden kalma batık köy ve şehir kalıntıları bulmuş ve Nuh Tufanı'nı Karadeniz'in taşması olarak yorumlamıştı. Bu buluşu dünyada büyük yankı uyandırmıştı.

Tüm bunları birarada düşünerek ben de Bafra'lı bir doktor arkadaşıma yabani iğdenin resimlerini göstermiş ve palmitoleik asiti bolca içerdiğinden Gılgamış'ın dikenli çalısı olduğuna inandığım bu bitkinin o bölgede bulunması gerektiğini düşündüğümü söylemiştim. Arkadaşım resmi görür görmez, bu bitkinin, Kızılırmak Deltasının doğal bitki örtüsü olduğunu söyleyince ve ben de gidip bu durumu yerinde bizzat kendi gözlerimle teyit edince, röportajda adı geçen e-postanın öyküsü oluştu.

Sonuç olarak tabii ki bir destana dayanarak bilim yapılmaz. Sadece tahminlerde bulunulup güzel hikayeler çıkarılabilir. Biz her halukarda sayın Hotamışlıgil ve ekibinin çalışmalarının sonuçlanmasını ve ilaca dönüşmesini bekleyeceğiz. Bu arada biraz yabani iğde yemenin hiçbir sakıncası olmaz. Hatta içerdiği antioksidanlar açısından yararlı olacağı da kesindir.

Esenlikler diliyor ve sitenizde yayınlayacağınız 2.bölümü sabırsızlıkla bekliyorum.

denizakvaryumu
07-08-2009, 07:45
Kızılırmak deltasının doğal bitki örtüsü bizim meşhur yabani iğde olduğuna göre Karadenizli fidancı arkadaşlar umarım bu işe bir el atarlar.

Dişi ve erkek çelikleri aynı saksıda buluşturmak mümkün olursa taliplisi çok olur sanırım.

bari
07-08-2009, 11:18
Kızılırmak deltasındakiler meyve verimi olarak ne durumdalar acaba. Bizim burda büyük bir bulvarın, orta refuj peyzajında bol miktarda kullanılmış, ağaç formunda bir çok yalancı iğde var. İkinci yıldır gözlemliyorum, meyve tutuyor ama tek tük. Kültüre alınmış türlerinden edinip çoğaltmak gerekiyor. Bazı Amerika sitelerinde bakıyorum, 8-10 çeşit kultivarı var, ama bir tek erkek bitki yeterli oluyor hepsine meyve vermek için. Avrupa sitelerine bakıyorum, çok fazla kultivar yok.

Gılgamış
08-08-2009, 02:58
Kızılırmak deltasındakiler meyve verimi olarak ne durumdalar acaba. Bizim burda büyük bir bulvarın, orta refuj peyzajında bol miktarda kullanılmış, ağaç formunda bir çok yalancı iğde var. İkinci yıldır gözlemliyorum, meyve tutuyor ama tek tük. Kültüre alınmış türlerinden edinip çoğaltmak gerekiyor. Bazı Amerika sitelerinde bakıyorum, 8-10 çeşit kultivarı var, ama bir tek erkek bitki yeterli oluyor hepsine meyve vermek için. Avrupa sitelerine bakıyorum, çok fazla kultivar yok.

Bu deltada yabani iğdeler öbek öbek veya ocaklar şeklinde. Hemen hemen her üç öbeğin biri bol meyveli. Bunlardan topladım ve dondurucuda saklayıp hemen hergün yedim. Çok ekşi olduğu için dondurulmamış halini yemek zor. Ayrıca bir zeytin kadar yağlı. Eskiden yağını çıkarıp başka bitki yağlarıyla karıştırarak Çıçırgan yağı adı altında tıpta ve eczacılıkta kullanıyorlarmış. Ama artık bulunmuyor.

bari
08-08-2009, 11:56
Bu deltada yabani iğdeler öbek öbek veya ocaklar şeklinde. Hemen hemen her üç öbeğin biri bol meyveli. Bunlardan topladım ve dondurucuda saklayıp hemen hergün yedim. Çok ekşi olduğu için dondurulmamış halini yemek zor. Ayrıca bir zeytin kadar yağlı. Eskiden yağını çıkarıp başka bitki yağlarıyla karıştırarak Çıçırgan yağı adı altında tıpta ve eczacılıkta kullanıyorlarmış. Ama artık bulunmuyor.

Harika. Keşke fotoğraflasaydınız.

Gılgamış
09-08-2009, 00:35
Harika. Keşke fotoğraflasaydınız.

O gün Bafra'lı arkadaşımız bizimle gelemediğinden ve yabani iğdeleri bulacağımızdan emin olamadığımız için yanımıza makina almamıştık. Zaten o zamanlar sadece iki doktor arkadaşım (biri bafralı çocuk cerrahı, diğeri Bafra'ya birlikte gittiğimiz beyin cerrahı) bu olayı ciddiye almıştı. Yabani iğde bulabilsek bile bu kadar meyvelisini tahmin etmiyorduk. Fakat keşke kamera alsaymışız.

O gün kış günü olmasına rağmen hava da çok güzeldi. Harika resimler çıkardı. Fakat yaklaşık bir ay kadar sonra yine gideceğiz. Çünkü meyveler henüz olmamış. Küçük, sert ve yeşil durumdaymış. Muhtemelen bu kez ekip daha kalabalık olacak. Artık bol bol fotoğraf çekeriz. Zaten Hotamışlıgil hoca da konu ile ilgili görsel döküman istemişti.

Bu arada 45 gün kadar önce Erzurum'a gittim. Gümüşhane-Erzurum karayolunun özellikle dere kıyısına bakan kenarında yol boyunca çok sayıda yabani iğde gördüğümü sanıyorum. Geciktiğimiz için şöforü durdurup bu bitkileri inceleyemedim. Normal iğde ya da benzeri başka ağaçlar da olabilir. Sonbaharda meyveliyken ayrıntılı incelenebilir.

denizakvaryumu
09-08-2009, 00:45
http://www.baldur-garten.de/produkt/1120/Heilpflanzen/Sanddorn+%27Orange+Energy%C2%AE%27+weiblich/detail.jsf

bari
20-08-2009, 19:35
Bugün bulvardan geçerken rüzgar yabani iğdeyi yola eğdi şansıma, gizlenmiş yabani iğde meyvelerini görememiştim.. Herhalde peyzajda kullanırken dişisine erkeğine pek bakılmamış, arada bir tane yabani iğde çok miktarda meyve tutmuş.. Hemen sizler için fotoğrafladım..Daha çok minikler, tadıda şu anda bayağı ekşi...

(http://www.e-fidancim.com/)

bari
20-08-2009, 19:36
Fotoğrafları unutmuşum..

copur 09
20-08-2009, 21:23
Ya bu Eskişehir'in park ve bahçe müdüründe bir tuhaflık var. Ya da bizimkinde!

bari
17-09-2009, 20:33
Yalancı iğdeler daha fazla büyümüyor herhalde, bir ay önceki büyüklükleriyle aynı sanki. Tadıda çok ekşi.

Romantik
17-09-2009, 22:31
Yalancı iğdeler daha fazla büyümüyor herhalde, bir ay önceki büyüklükleriyle aynı sanki. Tadıda çok ekşi.

Sayın bari ekşi ve limonumsu bir tadı sahip.

Artık hasat zamanı geldi sayılır.

Romantik
23-09-2009, 10:02
Dün meyvelerin son durumunu bakmaya gittiğimde, meyvelerin olgunlaştığını gördüm. Artık bundan sonra hasatı yapılablir.

ahmet salih
25-09-2009, 09:40
Sn;romantik yabani iğdelerim ,kargoda biraz hasar alanda kendini topluyor,kasım gibi toprağa alsam uygun olur mu?

Romantik
25-09-2009, 10:26
Sn;romantik yabani iğdelerim ,kargoda biraz hasar alanda kendini topluyor,kasım gibi toprağa alsam uygun olur mu?

Sayn ahmet salih Bey,

Yabani İğdeleriniz sağlıklı gözüküyor. Havanın durumuna göre Ekim sonu- Kasım başı toprağa aktarabilirsiniz.

Saygılar.

denizakvaryumu
25-09-2009, 14:57
Deniz üzümü

http://www.garden.org/articles/articles.php?q=show&id=697

http://www.garden.org/ediblelandscaping/?page=september_unusual

bari
25-09-2009, 15:11
Deniz üzümü

http://www.garden.org/ediblelandscaping/?page=september_unusual

Jostaberry hariç koleksiyonu tamamlamışım.

denizakvaryumu
07-10-2009, 18:50
Çıçırgan
(Hippophac rhamnoides)

İğdegiller familyasındandır. Yalancı iğde de denir. Diğer adları Cıcılık, Çalı gagası, Zincan (Sivas), Yer iğdesi, boylarında, çok dikenli, kışın yapraklarını döken bir ağaççıktır.

Dar, sapsız, 3-6 cm uzunluktaki, eliptik yapraklar grimsi renklidir.

Erkek çiçekler yapraklardan önce çıkar. Dişi çiçekler yaprak koltuklarından salkımlar halinde ve yapraklarla birlikte açar.

Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde yayılış gösterir.

Ağacın 6-9 mm uzunluktaki, sarı ya da turuncu renkli, yoğun kümeler halinde bulunan yuvarlak, ekşi meyveleri yenir. Reçel ya da ezme yapılır.
Bileşiminde organik asitler, flavon glikozitleri, B grubu vitaminler, E ve C vitamini bulunur, ishal giderici, güçlendirici, mikrop öldürücü etkiler gösterir.
Bunun için çiçekleriyle yapraklarından oluşan 5 gramlık karışım, 1 litre kaynar suya konur, 10 dakika demlendikten sonra içilir.

denizakvaryumu
07-10-2009, 18:58
Yalancı iğde, Çıçırgan Otu ya da Yer İğdesi (Lat. Hippophae rhamnoides) İğdegiller ailesindendir. 10 m. yüksekliğinde, dikenli bir ağaçtır. Genç dalları gümüş gibi parlak olur; daha sonra pas tutmuş gibi rengi solar; ucu 7 cm. dikendir. Yaprakları boğumlu, üstü koyu yeşil-gri, altı sarımsı veya beyaz, gümüş gibi parlaktır. Çiçekleri çift eşeylidir. Küçük çekirdekli yemişinin rengi kırmızı veya sarımsı, tadı ekşidir. Yemişi şıralı, yumuşak ve çabuk ezilir. Dağlık bölgelerde, göl ve akarsuların kıyılarında, kumlu ve taşlı bölgelerde yetişir. Hammadde olarak pişmiş yemişi toplanır. Yemişi hava soğuyunca (-15C°) çırpılarak toplanır.

Tıpta [değiştir]İltihaba karşı, mikrop öldürücü, ağrı kesici, yaraları tedavi edici özelliklere sahiptir. Şırası sıkılıp alındıktan sonra, kalan kısmı, kurutulur ve sonra bitki yağında bekletilir.Bu işlem birkaç aşamadan geçirilir ve sonuçta yalancı iğde yağı elde edilir. Çıçırgan yağı, ciltte, mukozada oluşan çeşitli yaraları tedavi eder. Bu yüzden, bu yağ, yemek borusundaki zararlı şişliklerde, mide ve oniki parmak bağırsağındaki yara hastalığında, ayrıca rahim ağzı iltihabında ve başka jinekolojik hastalıkların tedavisinde kullanılır. Çıçırgan yağı, cilt hastalıklarında (egzema, erpes), uzun zamandır iyileşmeyen yaraların tedavisinde olumlu sonuç verir. Tibet hekimliğinde, çıçırganın yaprakları romatizmada kompres olarak kullanılır. Çıçırgan yağından iltihaplı hastalıklarda ağrıyı azaltmak ve dindirmek için yararlanırlar.

Meyveleri ve yalancı iğdeKozmetik amaçla, çıçırgan yağından özel bir maske hazırlanarak, ciltteki çeşitli lekeleri, sivilcileri gidermek için ve saç dökülmesinde faydalanılır.

Çıçırgan yağı, mide suyunun fazla salgılanmasını azaltır; karaciğer hastalığında rastlanılan zehirlenmelere karşı etkilidir. Çıçırganın yağında katı yağı asitleri (linol, lipolen), yağda eriyen vitaminler (retinol, tokoferol), fosfolipitler, bitki sterinleri çok sayıda bulunur; aterosklerozu önlemekte kullanılır. Çıçırgan yağı, kandaki kolestrol düzeyinde azalma olunca da kullanılabilir.

Çıçırgan yağı, eczanelerde 50-100 ml.'lik cam şişelerde satılır. Ondaki karotinoillerin oranı %30 mg., %180 mg.'dır. Ciltteki yaraları tedavi ederken, gazlı bezi çıçırgan yağında ıslatarak, hastalıklı bölge örtülür. Bu işlem her gün tekrarlanarak uygulanır.

Yemek borusundaki zararlı şişliklerin tedavisinde, günde 2-3 kez, 1/2 yemek kaşığı çıçırgan yağı verilir. Mide ve on iki parmak bağırsağının yaralarında ise, 2-3 kez yemekten 30-40 dakika önce, l çay kaşığı içilir. Rahim yaralarının tedavisinde, yuvarlanmış gazlı bez, çıçırgan yağında (5-10 mg.) ıslatılır ve rahim ağzındaki yaraya yapıştırılır. Her gün değiştirilmelidir. Kolpit tedavide 10-15; endoservisittet ve rahim ağzı erozyonunda 8-12 kez işlem uygulanır. Gerektiğinde 4-6 hafta dinlendikten sonra tedaviye devam edilebilir. Çıçırganın yemişi, polivitaminli bir maddedir. Ondan ayrıca reçel, jöle, şarap hazırlanır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Yalanc%C4%B1_i%C4%9Fde

astenya77
08-10-2009, 14:51
sayın kuyucu ben sakaryadan ali yılmaz varsa elinizde tohum çelik gönderirmisiniz bende bu konuda çok ilgiliyim daha yeni bir adet goji fidesi ve 2adet ürün vermiş likapa artı 2 adet ürün vermiş pepinom var ama yaban iğdesi istriyorum sziden eğer mümkinse bana tohum veya çelik gönderirmisiniz yoksa nerden temin edeceğimi söylermisin yanıtınızı tez zamanda bekliyorum

astenya77
08-10-2009, 14:54
he bu arada bende goji ilk meyva verdiğinde herkeze dağıtabilirim meyvalarından şu anda 50 cm boyunda ama çok hızlı büyüyor 20 günde 25 cm büyüdü bü gidişle önümüzdeki sene ağaç formuna girer eğerki meyva verirse isteyen arkadaşlara karşı ödemeli kargo yapabilirim saygılar

kuyucu
08-10-2009, 20:32
sayın kuyucu ben sakaryadan ali yılmaz varsa elinizde tohum çelik gönderirmisiniz bende bu konuda çok ilgiliyim daha yeni bir adet goji fidesi ve 2adet ürün vermiş likapa artı 2 adet ürün vermiş pepinom var ama yaban iğdesi istriyorum sziden eğer mümkinse bana tohum veya çelik gönderirmisiniz yoksa nerden temin edeceğimi söylermisin yanıtınızı tez zamanda bekliyorum

Bir ay sonra gönderebilirim. Bazıları toprakta olduğu için sökümü bekliyorum.

astenya77
09-10-2009, 09:50
arkadaşlar Sea buckthorn la yabani ide arasındaki fark nedir acaba bana bu konu hakkında bilgi verirmisiniz bide bu yabani ide ısparta eğridir gölü kenarında yetişiyor sanırım ordan geçerken çok benzeri bi bitki gördüm sanırım yabani iğde ve o bölgede normal iğde de yaşıyor hemde çok fazla sayıda konuya ilişki bilgisi olan varsa beni bilgilendirebilirmi acaba şimdiden verilen cevaplar için teşekkürler

bari
09-10-2009, 10:01
arkadaşlar Sea buckthorn la yabani ide arasındaki fark nedir acaba bana bu konu hakkında bilgi verirmisiniz bide bu yabani ide ısparta eğridir gölü kenarında yetişiyor sanırım ordan geçerken çok benzeri bi bitki gördüm sanırım yabani iğde ve o bölgede normal iğde de yaşıyor hemde çok fazla sayıda konuya ilişki bilgisi olan varsa beni bilgilendirebilirmi acaba şimdiden verilen cevaplar için teşekkürler

İkiside aynı. Türkiye'de bir çok yerde yetişiyor, su kenarlarında daha çok.

denizakvaryumu
09-10-2009, 10:16
Meyvelerinin tadı da aynı mı?

Bana farklı gibi göründü.

astenya77
09-10-2009, 11:01
bu meyvada aşılı veya ham olayaı varmıdır yani doğada bulunanla kültürlenmiş arasında bi rak varmıdır acaba

astenya77
09-10-2009, 11:03
birde çok merak ettiğim konu bu açai denilen ağaçın ev ortamında yetiştirilip yetiştirilemediği **** hangi bölgelerde veya yörelerde yetiştirilebilineceği

astenya77
09-10-2009, 11:04
arkadaşlar açai fidesi olan varsa ben almak istiyorum

bari
09-10-2009, 11:05
bu meyvada aşılı veya ham olayaı varmıdır yani doğada bulunanla kültürlenmiş arasında bi rak varmıdır acaba

Mutlaka verim ve meyve büyüklüğü ve lezzet açısından farklar var. Bizdeki yabaniler ufak meyveli ve limon muadili ekşiler. Aşağıdakiler kultivarları.

Indian Summer - The most common variety found on the prairies today. A seedling variety, selected by the PFRA shelterbelt center as a multi-purpose fruit bush and wind break.

BotanicaTM (Botanicheskaya cv.) A large fruited, excellent flavoured variety originating from a Moscow breeding program. Heavy yielding tree with an upright growth habit.

Russian OrangeTM (Otradnaya cv.) Vigorous bush with deep orange berries. Earlier maturing

Siberian SplendorTM (Prevoshodnaya cv.) Newer variety from a Siberian breeding program. Fruit is large, sweet, and easy to harvest. Good for fresh eating becayes it is less tart.

Star of AltiTM (Chuskaya cv.) Newer variety similar to Siberian Splendor. Sweet, bright orange fruit. Developed in the central asian area of the former Soviet Union.

SunnyTM (Solnechnaya cv.) Developed by the main Russian sea buckthorn breeding program in Siberia. Very sweet berries.

TitanTM (Trofimovskaya cv.) Very flavourful and aromatic variety from Minsk Belarus. A heavy yielder of very large berries.

Frugana Early ripening productive variety developed in the former East Germany. Upright growth habit reaching up to 5 meters tall. Longer stems make hand harvesting of fruit easier.

Hergo Preferred variety for commercial planting in Germany because of its adaptability to German harvesting machines. Medium size and medium vigor plants. High productivity and high fruit quality.

Leikora Dual purpose variety used for both fruit production and as a landscape plant.

bari
09-10-2009, 11:08
birde çok merak ettiğim konu bu açai denilen ağaçın ev ortamında yetiştirilip yetiştirilemediği **** hangi bölgelerde veya yörelerde yetiştirilebilineceği

Bu sorunuzun yeri burası değil ama cevap vereyim. Ev ortamında saksıda yetişen Dwarf acai türü mevcut.

serdar kahveci
10-10-2009, 01:26
Merhaba arkadaşlar !

serdar kahveci
10-10-2009, 01:27
bu yabani iğde ağacını istanbul sınırları içinde bulabilirmiyim acaba bilginiz varmı?

serdar kahveci
10-10-2009, 01:28
yahutta istanbula yakın çevre illerde hiç kimse bilmiyo burdan bir sonuç alırım diye umuyorum yardımlarınız için şimdiden teşekürler.

bari
11-10-2009, 18:57
Bizim Eskişehir'de parklarda yalancı iğde bulunmasının biraz üniversite destekli olduğunu düşünüyorum. Belediye başkanımızın Üniversite kökenli olması sebebiyle.

Romantik
26-10-2009, 00:09
Yabani İğde meyveleri tam olgunlaştığında Limonumsu bir koku-tad vermeye başladı.

Romantik
26-10-2009, 00:12
Bitkiyi ne kadar çok tanıtmaya çalıştıksada hala anlaşılmayan bölümler var, bazı üretici ve satıcı arkadaşlar bitkinin tek başına meyve verdiğini idda ediyor. Kesinlkle meyve vermesi için hem dişi, hemde erkek ağacın olması lazım ve erkek ağaçlar meyve vermiyor ( Kiwideki gibi )

bari
27-10-2009, 22:07
Yalancı iğde, Türkiyenin iki farklı yerinden karşılaştırma için fotosunu ekliyorum, Sn. Romantik sizinkiler nasıllar?

Romantik
27-10-2009, 22:15
Bahriciğim seninkiler daha Sarımtrak, benimkiler daha turuncu.

Türkiyede tahminim 2 çeşit var.

Bu arada bilgisaraydaki sorun yüzünde fotoğraf yükleyemedim.

Tekrar denerim. Karşılaştırmış oluruz.

denizakvaryumu
21-11-2009, 09:53
http://www.onegreenworld.com/index.php?cPath=4_117

Deniz üzümü
kolleksiyonu yapmak isteyenler, bir göz atsın :)

bari
21-11-2009, 11:08
Yurtdışından getirtmek lazım kultivarlardan. Portakaldan 7 kadar fazla c vitamini, diğer bütün vitaminlerde cabası. Ayrıca nitrojen fixing özelliği olan ağaç türlerinden...

denizakvaryumu
22-11-2009, 00:22
Ben katılırım.

astenya77
10-12-2009, 14:32
selam meyve dosları ben mümkünse sizlerden sea buckthorn berry fidesi tohumu veya çekli halinde (dişili erkekli) istiyorum bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevineceğim adresim Sakarya Üniversitesi Adapazarı Meslek Yüksekokulu karşı ödemeli bu adrese gönderirseniz sevinirim adım Ali YILMAZ

astenya77
10-12-2009, 14:42
isteyen arkadaşlara bende goji ve likapa fidesi gönderebilirim

athena -asena
10-12-2009, 16:42
sayın astenya

goji fidesi alabilirim teşekkürler.

mahirgs
13-12-2009, 01:41
sayın Kuyucu
bende değişik meyvelere çok meraklıyım, elimde yer kirazı, pepino fidelerim var ayrıca USA dan goji tohumunu da getirtiyorum eğer elinizde varsa benide yalancı iğdeden mahrum bırakmazsanız çok sevinirim. Çelik varsa çelik yoksa tohumla da deneyebilirim. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim...

mahirgs
13-12-2009, 01:46

Sayın astenya
Goji no1 tohumunu ısmarladım USA dan yakında elime geçecek. Ancak LB fidesi sizde varsa ondan da almak istiyorum. Ayrıca likapadan da bir iki tane numune gönderebilirseniz onu da denemek isterim. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. saygılar..

kuyucu
13-12-2009, 19:53
sayın Kuyucu
bende değişik meyvelere çok meraklıyım, elimde yer kirazı, pepino fidelerim var ayrıca USA dan goji tohumunu da getirtiyorum eğer elinizde varsa benide yalancı iğdeden mahrum bırakmazsanız çok sevinirim. Çelik varsa çelik yoksa tohumla da deneyebilirim. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim...

Sayın mahirgs,
isterseniz tohum, isterseniz çelik gönderebilirim. İstanbul veya Yalova' da olsaydınız fidan da hediye edebilirdim. Bu diğer üyeler için de geçerli :)

mahirgs
13-12-2009, 21:37
Sayın mahirgs,
isterseniz tohum, isterseniz çelik gönderebilirim. İstanbul veya Yalova' da olsaydınız fidan da hediye edebilirdim. Bu diğer üyeler için de geçerli :)

çok teşekkür ederim adresimi özelden göndereceğim. iki dişi bir erkek çelik le 10 kadar tohum gönderebilirmisiniz.

botanik2009
13-01-2010, 21:11

likapa çeliği almam mümkün mü?

gurbik67
20-01-2010, 22:42
arkadaşlar
yalancı iğde fidanı olanlardan ücret karşılığı alabilirim elinde olanlar lütfen bildirsin.

feriha
24-01-2010, 16:42
Arkadaşlar bugün iki sınav görevi arası ayaza rağmen kaçamak yaptığım mini ağaç gezimde yabani iğde ile tanıştım!

Gövdesi bir karış çapına gelmiş çalı görünümünde, budanmış.. Önündeki tabelada

Familya: Eleagnaceae
Tür: Hippophea rhamnoides L.
*Pollmix-manrich*
Demokratik Almanya hediyesi
10 Nisan 1987 yazıyor..

Aralıklı üç çalı aynı diye düşünüyorum. Baharda yapraklanmasını, çiçek ve bitkilerini takip edip resimleyeceğim. Nasıl sevindim bilseniz..

bari
24-01-2010, 17:07
SEvgili Feriha,

Bir alman kultivar bulmuşsunuz, çoğaltılabilirse güzel olur... almanlar ve ruslar yalancı iğde konusunda en iyiler...

bari
24-01-2010, 17:26
Bir erkek ve iki dişi ağaç varsa ki büyük ihtimal vardır...Seneye şöyle manzaralara hazır olun derim.. Araştırmak isterseniz almanlar sanddorn diyorlar yalancı iğdeye..

nariçi
24-01-2010, 18:20
Bu iğdelerin çekirdeklerini de çocuklarda nazarlık olarak kullanırlardı.

bari
24-01-2010, 19:13
SEvgili Nariçi, Yalancı iğdenin çekirdekleri biraz küçükler...

http://pflanzen.garten-arkaden.de/Pflanzen/Obstpflanzen/Beerenobst/Sanddorn-Set-Pollmix-u-Habego::28523.html

nariçi
24-01-2010, 19:19
Burada yaygın olan iğdeler hiç meyve tutmuyor. Ben çocukluğumda çekirdek-meyve görürdüm. Şu sıralar yabani iğde var, ancak meyveli iğde çeliği yeni geçen yaz diktim.

ngunduz71
20-02-2010, 01:07
Merhaba,
Ekim ayında meyvelerden aldığım tohumlardan çimlenen yalancı iğdeler.
Karadenizde gözlemlediğim kadarıyla 2 türe rastladım.ağaç ve meyve formlarıda farklılık gösteriyor.

denizakvaryumu
26-02-2010, 11:03
Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut ile beyin dengesini ayarlayarak stresin etkilerini azaltır, verdiği enerji ile üretkenliği arttırır.

Karaciğer hastalıklarını önleyicidir. Her türlü ülser, gastrit, hazımsızlık gibi mide hastalıklarında, mukoza yaralarında ve kronik hepatitte etkili olur. Ayrıca cilt sorunu olanlar içinde önemlidir.

Seabuckthorn içinde protein, fabulin, albumim, karbonhidrat, linolik asit, amino asit, vitamin, omega yağları ve caratenoid miktarları çok yüksek olan bir meyvedir.

A Vitamini, C Vitamini B1, B12 Vitamini ve K Vitamini bakımından zengindir.

İçeriğinde kan dolaşım sistemi için tartışılmaz faydaları bulunan doymamış yağ asitleri linoik asit ve faydalı yağ asitleri ihtiva ettiğinden kroner kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde, kalp kapakçıklarının sağlığının korunmasında, kalp damarlarının sağlıklı çalışmasında etkili bir besin maddesidir.

İçeriğindeki yağ asitlerinin yüz güzelliği için önemi büyüktür. Bu nedenle kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Harici olarak da maskelere eklenebilir.

Kısacası bu bitkinin meyvelerinden elde edilen yağlar; kan dolaşım sisteminin düzenlenmesinde, toksinlerin vücuttan korunmasında Trigliserid seviyelerinin düzenlenmesinde, bağışıklık sisteminin desteklenmesinde kullanılması gereken mükemmel bir besin desteğidir.

http://seabuckthorn.blogcu.com/sea-buckthorn-deniz-akdikeni-dag-igdesi-yuksek-kolesterole-s/5545057

denizakvaryumu
26-02-2010, 11:18
127253

kaynak (http://urun.gittigidiyor.com/Yabani-Igde-Seabuckthorn-berry-Fidani-2-adet_W0QQidZZ24133354)

Romantik
27-03-2010, 22:24
Ülkemizde tıbbi yönü üzerinde çalışmalar var, özellikle Akdeniz Üni.

ayrıca, Antalyada ilaç yapan bir firmanın çalışmalarıda bildiğim kadarıyla devam ediyor.

ahmet salih
03-04-2010, 00:19
Geçen yıl Sn;romantik'den aldığım yabani iğde ,Kargoda hasar alan eşini kaybettik galiba, Mecburen bir çift daha almak gerekecek, meyve vermeden dişi erkek ayrımı yapabilmek mükün değil sanırım.

Romantik
23-04-2010, 00:31
Bu sene dişilerden bir miktar büyük saksılara aldım, saksı içinde meyve almaya çalışacağım,

nariçi
23-04-2010, 07:35
Bu civarda meyve tutmayan iğdeler var, geçen yıl meyve tutan iğde diye bulduğum çelikleri saksılara diktim. Birkaç tane var, acaba ne zaman meyve verirler?

Romantik
23-04-2010, 19:50
Bu civarda meyve tutmayan iğdeler var, geçen yıl meyve tutan iğde diye bulduğum çelikleri saksılara diktim. Birkaç tane var, acaba ne zaman meyve verirler?

Yalancı İğelerin ortalama 3 yaşından itibaren meyve verdiğini tahmin ediyorum.

delarosa
07-08-2010, 17:47
merhabalar

bu yabani iğdeler tokat niksarda kelkit çayı kenarında bol miktarda mevcut.
niksarlılar bu bitkiyi bilmiyor. konustuğum bazı insanlar meyveyi küçükken yedikleri ama tadının cok ekşi olduğunu belirtiyorlar.
insallah bende gidip göreceğim.

delarosa
18-08-2010, 10:14
arkadaşlar
önceki mesajımda dediğim gibi niksarda bu meyveyi buldum. gercekten bol miktarda var.
1 kilo topladım.
her gün yiyorum.
:)

Romantik
18-08-2010, 10:54
Sayın delorasa,

Büyük bir ihtimalle topladığınız ve bulduğunuz meyve farklı bir meyve. Çünkü Yalancı İğdelerin üzerinde şu an meyve yok ve yeni oluşmaya başlayacaklar.

Eğer yediğiniz bitkinin resmini eklerseniz hangi bitki olduğunu daha iyi anlayabiliriz.,

Sağlıcakla.

ahmet salih
20-08-2010, 10:28
arkadaşlar
önceki mesajımda dediğim gibi niksarda bu meyveyi buldum. gercekten bol miktarda var.
1 kilo topladım.
her gün yiyorum.
:)

Merhaba Sn;delarosa , yabani iğdeye yaprak ve meyva yapısı olarak benzeyen bir çok bitki var. Bitkinin kesin tanimlamasını yapmadan fazla tüketmemenizi öneririm, en azından resimlerini yükliyebilirseniz, sitedeki arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

gilaburu
23-08-2010, 13:24
Merhaba arkadaşlar bu yalancı iğde bitkisinin fidanını veya tohumunu nereden bulabiliriz.yardımcı olursanız sevinirim.

denizakvaryumu
23-08-2010, 14:00
http://www.e-fidancim.com/Tuplu-Yabani-Igde-Fidani,PR-513.html

gilaburu
23-08-2010, 14:18
http://www.e-fidancim.com/Tuplu-Yabani-Igde-Fidani,PR-513.html

Teşekkür ederim sayın denizakvaryumu yalancı iğde fidanı sayın Romantikte varmış.

delarosa
27-08-2010, 13:15
arkadaşlar

niksarda topladığım yabani iğde meyvelerini giresundaki sayın gılgamış arkadaşa gönderdim.
onaylanmıştır.
niksardakiler yabani iğde.
burda bol miktarda mevcut.
acaba bu meyvenin tiari bir yönü var mıdır?

çinde üretildiğini ve çekirdeğinden yapılan yağın satıldığını öğrendim.
acaba türkiyede bu uygulanabilir mi?
teşekkürler

denizakvaryumu
27-08-2010, 13:40
Altın çilek tanınmıyordu, Başbakan sayesinde şimdi herkes biliyor.Aktarlarda en çok satılan ürün oldu.

Yabani iğde şimdilik tanınmıyor ama belli olmaz bir reklamla her şey değişebilir.

Türkiye için goji ve yabani iğdeden çok ümitliyim.

delarosa
27-08-2010, 14:25
sayın deniz akvaryumu

dediğim gibi niksar ilçesi yabani iğde yetiştiriciliği için biçilmiş kaftan.
buralarda insanlar patates gibi sebzeler ekip resmen hüsrana uğruyorlar.
acaba bunun pazarının bulunup direkt yurtdışına gerek taze meyve gerek suyu gerekse de yağı ihraç edilemez mi?

ülkemiz için çok güzel bir gelir kaynağı olacağını düşünüyorum.
saygılarımla

delarosa
27-08-2010, 14:26
sayın deniz akvaryumu

bir sorum daha olacak.
acaba niksar bölgesi için goji berry uygunmudur?
nasıl bir ikli,m ve toprak ister?

denizakvaryumu
27-08-2010, 14:41
Goji bilgileri ve tecrübeler için goji konusuna bir göz atın derim :)

delarosa
27-08-2010, 14:48
pekala :)

Romantik
27-08-2010, 19:45
Arkadaşlar,

Yalancı İğde Fidanı sattığımızdan biliyoruz, daha çok yakınları ALS Hastası olanlar bizden fidan alıp, yapraklarından çay yapımında ağırlıklı olarak kullanıyorlar.

Basında ALS Hastalığı,

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/219475.asp

Romantik
27-08-2010, 19:50
Biz geçen yıl Yalancı İğdeden Kanser ilacı yapacak bir firmaya meyve temin etmiştik, bu firmayla görüşmelerimiz devam ediyor, bu yıl içinde tekrar meyve ihtiyaçlarını gidereceğiz.

Yalancı İğde meyvesinin ilerleyen zamanlarda, yöre insanları için ekonomik bir kazanç olacağına inanıyorum.

nariçi
27-08-2010, 21:53
İğde meyve çekirdeğinden tespih yaparlardı. Üzerlik gibi duvar süsü yaparlardı. Meyve kabuğu açık kahve rengi kabuk altı etli kısmı pamuksu olur. (aynı bilgiye sahipmiyiz?)

Romantik
29-08-2010, 10:16
İğde meyve çekirdeğinden tespih yaparlardı. Üzerlik gibi duvar süsü yaparlardı. Meyve kabuğu açık kahve rengi kabuk altı etli kısmı pamuksu olur. (aynı bilgiye sahipmiyiz?)

Sayın nariçi,

Ayrı bitkilerden bahsediyoruz. Siz normal İğdeden bahsediyorsunuz.

Yalancı İğde çok daha farklı.

nariçi
31-08-2010, 19:22
Burada meyve tutmayan iğdeler de var. Bahar da çiçek açar ama meyve olmaz. Çoğalması çelikle olur.

Meyve ve dal fotoğrafını ekleyin de bakalım nasılmış.

delarosa
16-09-2010, 15:21
arkadaşlar
söyle bir olayı anlatmak istiyorum.
bir hasta gelmişti polikliniğe
hasta kolesterol ilacı yazdırmak istiyordu. ne yaparsa yapsın ldl yani kötü kolesterolu 195 in altına inmiyordu.
hastaya yabani iğde yemesini tavsiye ettim.
hasta iğdeleri bulmuş.
sırf etkisini denemek için ekstra bir diet yapmamaış.
bugun tekrar tahlil yaptırdı yani tam 1 ay sonra
ldl kolesterolu 155 cıkmış. yani normal sınırlarda.
bunu belirtmek istiyorum.

delarosa
01-11-2010, 21:22
sayın romantik
bu yabani iğde alan ilaç firmaları hangi firmalar?

Romantik
23-12-2010, 20:23
Çoktandır bu başlığa bakmamıştım. Sayın delorasa sorunuzu yeni gördüm,

Size konu ile ilgili özel mesaj gönderirim.

Saygılar.

delarosa
28-03-2011, 16:53
sayın romantik.
sizden hala bir cevap beklemekteyim.
insallah bunun ticari yönü acısından ilaç firmaları konusunda bana mesaj atıp yardımcı olursunuz.
saygılarımla

denizakvaryumu
02-04-2011, 08:49
http://www.youtube.com/watch?v=UFHiqjNDBpo&feature=related

AÇakıcı
17-06-2011, 16:29
Arkadaşlar, bu meyve Erzincan Refahiye'de tarla ve su kenarlarında her yerde var. kimi ağaçlarda limon renginde kimi ağaçlarda koyu turuncu renklerde ve tadı ekşi portakal tadında daha çok suya atıldığında eriyen c vitamini sandoz tadında diyebilirim. bazı ağaçlarda hiç meyve yok. meyve renkleri de ağaca göre değişiyor yan yana olan ağaçların kiminde ağaç tamamen sarı diğerinde de tamamen portakala ve biraz daha koyu turunç renginde olabiliyor. eğer bir kaç yıl sulak tarlaları dikmezseniz tamamen bu ağaçlarla doluyor...

Heaven
09-09-2011, 20:34
Sanırım bu bitkiden Eskişehir Osmangazi üniversitesi bankamatiklerin orada var isteyen temin edebilir.

toprak5552
14-01-2012, 21:51
samsun bafra kuş cenneti sahil kesimde bolca bulunur.

dem10
16-02-2012, 10:52
Bu bitkinin meyveleri Ankarada nerede var bilen var mi?

abrek 1968
17-02-2012, 15:24
selamlar,
kıymetli dostlar bu yabani iğdenin meyvesi ve yağını veya extraktını nerden temin edebilirim.istanbulda yaşıyorum .veya kargoyla temini de olur .lütfen cevaplarınızı bekliyorum.

zafersu
17-02-2012, 19:36
Bu bitkinin meyveleri Ankarada nerede var bilen var mi?
Sayın dem10 yanlış hatırlamıyorsam, Sayın Feriha, 6.sayfa, 174. mesajda gördüğünü yazmıştı. Umarım kendisi cevap yazar.
Kolay gelsin, aradığını bulursun inşaallah.

feriha
18-02-2012, 21:01
Ankaralı arkadaşlar yabani iğde ağacını TBMM nin yanındaki Atatürk Bulvarına bakan kısımda Meclis parkında görmüştüm. Birçok ülkeden hediye edilen ağaçlar var. Ağaçların önlerinde nerden geldikleri, türleri yazıyor. Bakımıyla ilgilenen bahçıvanı bulup budama mevsiminde çelik alınabilir mi bilemiyorum.

Sitemizin satış bölümünde Botanik market Sn. Romantik arkadaşımızın yabani iğdeyi dişi-erkek fidan satışı yaptığıını biliyorum.

Yağının satış ilanlarını internette arayınca Karen Bilim » Mide Kanseri, Ülser (http://www.karenbilim.com/) rastladım.

Şifa için aradığınızı düşünüp yardımcı olmaya çalıştım.. Selamlar..

zafersu
19-02-2012, 19:30
Ankaralı arkadaşlar yabani iğde ağacını TBMM nin yanındaki Atatürk Bulvarına bakan kısımda Meclis parkında görmüştüm. Birçok ülkeden hediye edilen ağaçlar var. Ağaçların önlerinde nerden geldikleri, türleri yazıyor. Bakımıyla ilgilenen bahçıvanı bulup budama mevsiminde çelik alınabilir mi bilemiyorum.

Sitemizin satış bölümünde Botanik market Sn. Romantik arkadaşımızın yabani iğdeyi dişi-erkek fidan satışı yaptığıını biliyorum.

Yağının satış ilanlarını internette arayınca Karen Bilim » Mide Kanseri, Ülser (http://www.karenbilim.com/) rastladım.

Sayın Feriha, çok ince düşünceli ve de çok iyisin, cevabın için teşekkürler, sağol.

abrek 1968
19-02-2012, 21:28

teşekkürler sayın Feriha,ben bulamamıştım.şimdi sipariş verdim.

erdenaycincin
02-03-2012, 22:35
selamlar elinde yabani iğde fidesi bulunan varsa acaba bartınlı kardeşiyle paylaşmak istermi :) eğer böyle bir iyilik yapmak isteyen olursa özel mesaj atarsa sevinirim.

tamergulkaya
16-04-2012, 23:35
Seabuckthorn: The Story of a Superfood - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=T86Yg5w5RN4&feature=related)

tamergulkaya
16-04-2012, 23:36
Sea Buckthorn: New Miracle Berry - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=dJJ7lAD__LI&feature=related)

tamergulkaya
16-04-2012, 23:37
hippophae_winasun.flv - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=HU_VVfVHI5c&feature=related)

tamergulkaya
20-04-2012, 06:50
284755

hcmc
29-06-2012, 14:27
bu bitkiden sivas yöresinde oldukça fazla.kendiliğinden sulak alanlarda yetişiyor.tadı limondan dah ekşi.oralarda tanıdığı olanlardan istenebilir

hcmc
29-06-2012, 14:28
çocukluğumuzda az yemedik :)))

Benol Hazaroğlu
12-10-2012, 17:14
Çok ekşi marmelat yapmaya karar verdim. Batum'dan geldi.

bari
25-12-2012, 11:12
Orange energy kultivarı..

izmirinselluka
18-04-2013, 00:45
bende yaban mersini ve yalancı iğde fidanı edinmek istiyorum ama nasıl

AÇakıcı
18-04-2013, 00:59
erzincan refahiyede dolu var bu yalancı iğdeden tadı aynı c vitamini sandoz hapına benzer :) kimi sarıya, kimi de kırmızıya yakın ekşi portakal tadında ufacık çalıyken bile meyve verir ve kocaman ağaç olduğunda da meyvesi vardır. iki rengi de farklı ağaçlarda olur. yani ağaç ya koyu renk meyve verir ya da açık renk. bazı ağaçlar da hiç meyve vermez. köylerde kimse sevmez ve neredeyse hiç kimse tüketmez. hatta tarlaların kenarlarından başlayarak tarlaları istila ediyor diye yakarlar keserler kurtulmaya çalışırlar. :) kimi arar bulamaz, kimi de bulur kurtulamaz :)

izmirinselluka
18-04-2013, 01:00
yalancı iğde fidanı bende alabilirmiyim erkek ve dişi olsun size nasıl ulaşabilirim fiyatlarını da öğrenebilirmiyim lütfen teşekkür ederim

AÇakıcı
18-04-2013, 01:07
aslında köye gitsem bedava gönderirim ama ben istanbuldayım. refahiye merkezde ve refahiye erzincan yolundaki köylerin hepsinde hatta yol üzerinde sağa sola baksanız bir sürü bulursunuz bunlardan dere kenarları dolu. ama bilen ve değer veren yok.

izmirinselluka
18-04-2013, 01:08
sayın kuyucu siz yalova damısınız bende karamürseldeyim yalancı iğde fidanı bende istiyorum mümkünmü bana yazarsanız sevinirim yaban mersini de varmı biraz fazla oldum herhalde kusura bakmayın

xamid
06-05-2013, 12:00
Myrtflores-Thymelaelas takımının Elaeagnaceae familyasına ait Hippohae rhamnoides L. Ssp caucasica Rousi Turkiye’de deniz yuzeyinden 2000 m ye kadar hemen hemen her yukseltide farklı iklim kosullarında yetişir. Bitkinin yerel isimleri, yalancı iğde, cıcılık, cıcırgan, çişkan (Erzurum bolgesi), çay çalısı, Ilgaz ve Sivas yoresinde ise Sincan çalısıdır.
http://www.kmyo.duzce.edu.tr/kmyo/myos/pdf/MYO_OS_4017.pdf

AÇakıcı
06-05-2013, 15:46
Myrtflores-Thymelaelas takımının Elaeagnaceae familyasına ait Hippohae rhamnoides L. Ssp caucasica Rousi Turkiye’de deniz yuzeyinden 2000 m ye kadar hemen hemen her yukseltide farklı iklim kosullarında yetişir. Bitkinin yerel isimleri, yalancı iğde, cıcılık, cıcırgan, çişkan (Erzurum bolgesi), çay çalısı, Ilgaz ve Sivas yoresinde ise Sincan çalısıdır.
http://www.kmyo.duzce.edu.tr/kmyo/myos/pdf/MYO_OS_4017.pdf

bir yerde zincan ismini de verdiklerini okumuştum :) erzincan'a da bu meyve ne güzel yakışır :) bu meyvenin dişisi erkeği var yani dişi zincan ve "er zincan" :) bölge insanı bilse ve girişimci biri ilaç, meyve suyu, reçel gibi sanayi üretimi için kullansa çok güzel olur. Refahiye'de tarlaların kenarlarında çok var, çabuk yayıldıkları için yakıldığı bile oluyor. kuşburnu, karambuk, alıç toplayan çok ama bu meyvenin yüzüne bile bakan yok...

onur85
26-11-2014, 20:45
Bu aylarda yabani iğde bulabilir miyiz arkadaşlar ?

Romantik
23-11-2015, 20:03
Yalancı İğde bitkisi için bizi özellikle Yabancılar ve bu bitkinin değerini çok iyi bilenler sürekli aramaktadırlar. İlaç yapan bir fimaya meyvesini yine yağını çıkaracak bir firmayada meyvesini toplayıp gönderdik. Kilosu ortalama 40 TL den alıcı bulan bir meyve. Perakandeden ziyade toplu bahçe kurmak isteyenler için fidan satışlarımız olmuştur. Maalesef son yıldır fidan yetiştiremiyoruz, alıcı çok, üretim zor.

aydemiraydın
27-04-2016, 08:14
kaliteli yalancı iğde fidanı bulabileceğimiz bir adres varmı? dişi-erkek olacak.

aydemiraydın
13-05-2016, 08:40
erkek ve dişi yalancı iğdelerime nihayet kavuştum.

611644

aydemiraydın
21-06-2017, 13:45
652212

652213

erkek ve dişi yabani iğdeler.

gezen82
12-12-2017, 16:48
illa erkek ve dişi yabani iğde olmalı mı?

fideleri nasıl temin edebilirim.

veya bir dostumuz tohum gönderebilir mi ?

aydemiraydın
13-12-2017, 11:36
illa erkek ve dişi yabani iğde olmalı mı?

fideleri nasıl temin edebilirim.

veya bir dostumuz tohum gönderebilir mi ?

benim yabani iğdeler ithal, 1001 fidandan almıştım. umarım iyi bişey çıkarlar :))

Hak Hukuk
29-01-2019, 06:17
İstanbul avr. yak. var mıdır bu ağaçtan?

aydemiraydın
29-01-2019, 08:07
sebebini bilmiyorum fakat fidanların ikiside kurudu.

esflora
09-02-2019, 18:45
Yalancı iğde tam güneşte yetişir. Eğer kökleri başka bir sebeple (köstebek, ilaç vs) ölmediyse büyük ihtimalle tam güneş güney cepheye dikilmemiş olmasındandır.

Asoo
09-02-2019, 18:56
Yalancı iğde her dem yeşil bir bitki midir?

its_just_a_ride
09-02-2019, 20:21
Yalancı iğde her dem yeşil bir bitki midir?

pfaf.org (https://pfaf.org/user/Plant.aspxLatinName=Hippophae+rhamnoides)'ta kışın yapraklarını döktüğü belirtilmiş.

"Hippophae rhamnoides is a deciduous Shrub growing to 6 m (19ft) by 2.5 m (8ft) at a medium rate."

thunderon
19-02-2020, 07:46
Kışın yapraklarını döküyor baharda tekrar yapraklanıyor. Bol dikenli bir çalı.

celalamca
19-02-2020, 15:20

Yabani iğde kolay ölecek bir bitki değil..beni böğürtlen gibi uğraştıran bir ağaç.:D.oldukça arsız..

Sizdeki ölümler ağacın kendisiyle gelen bir hastalıktan ya da hibrit olması nedeniyle olası başka bir nedenden olabilir

aydemiraydın
20-02-2020, 10:13
Yabani iğde kolay ölecek bir bitki değil..beni böğürtlen gibi uğraştıran bir ağaç.:D.oldukça arsız..

Sizdeki ölümler ağacın kendisiyle gelen bir hastalıktan ya da hibrit olması nedeniyle olası başka bir nedenden olabilir

olabilir. fiyatı pahalıydı fakat fidanlar çok cılızdı.