PDA

View Full Version : Yeni Çimlendirilmiş Fidelerde Yaşanan Sorunlar

Sayfalar : [1] 2

igidu
13-03-2007, 18:45
Merhabalar...
Fidelerin yan yatması çimlenme döneminde çok sulandığını gösterir. Dikkat edelim.

memet
13-03-2007, 19:00
Bir günde iki sulama fazla değil mi? Toprağın altı kurumuyordur sabahtan akşama kadar. Fazla suyun akması için saksının altı delik mi?

igidu
13-03-2007, 19:24
Saksının altı delik. Sabahleyin de 50-100 ml su fıs fıslıyorum. :) Suyun yarısı zaten boşa gidiyor-fıs fıs yaptığım için- ;) . Hiçbir zaman da saksının altından suyun geldiğini görmedim. :(

Balıkcı
13-03-2007, 20:11
Resimden anlaşıldığına göre, ışık az geliyor, su fazla.

Bence suyu kes, ışığı artır.

Bu tedbirler, ustamız görünceye kadar geçerlidir.:p

Selahattin Yılmaz
13-03-2007, 20:27
Çok aşırı sulamışsınız ve bitkinizin boyu uzamış. Suyu kısın sadece boyunlarını büktüklerinde ölmeyecek kadar su verin. Işık durumu fena görünmüyor. Sürekli de haberdar edin. gerçi kurtulsalar bile boyları uzun fideler elde edeceksiniz ama olsun...

igidu
13-03-2007, 20:30
Balıkçı ustam yine buralarda, sağolsun yardımcı oluyor. :)

Bende küçük kapalı ışıklı bir akvaryum var boşta duruyor, fideleri orada yetiştirmemin ne gibi artısı eksisi olur? Lamba falan takarız ışık olur sıcak olur ortam nemli olur. :D

Az önce baktım da daha da eğilmiş fidelerim :(
Acil çözüm lazım :(
Bir de toprağın üstü beyazlaşmış, kireçten mi oluyor acaba ben suyu musluktan dolduruyorum da yanlış mı yapıyorum :(

Balıkcı
13-03-2007, 20:46
Evet, Mine hanım kireçli sudan olduğunu ve bu durumun, bitkinin beslenmesini engellediğini yazmıştı.

memet
13-03-2007, 20:49
toprak beyazladığına göre sorunun var.
En azında fidelerine daha uygun su ver şaşırtana kadar.
Kara boya ile takviye yapman gerek.
Aktardan alacağın kara boyaya bir litreye bir çorba kaşığı sulandırıp ver fidelerine.

Balıkcı
13-03-2007, 21:00
Çay kaşığı olabilir mi?

igidu
13-03-2007, 22:08
Çok tşkkürler. Dediklerinizi yapacağım. Yarın çok çok az su vericem akşamları kesinlikle su yok artık. Suyu da içme suyu vericeğim. Ayrıca ben yetiştirdiğim tüm fidelerime bolcana su veriyordum :(, yanlış olduğunu anladım çok teşekkürler.
( şu kara boya ne oluyordu :D )

Şeyyy peki..... akvaryumda yetiştirmeye ne diyor ustalarımız :o

Selahattin Yılmaz
13-03-2007, 22:25
Akvaryum güzel fikir, üzerini de kapatırsanız daha iyi olacaktır (sıcaklık 25ºC den fazla olmasın) ancak geceleri ışık yakmamanız daha doğru olur ama ısının tedbirini almalısınız. Toprağınızın üzerindeki beyazlıklar torfunuzun asidinden kaynaklanıyor bir şey yapmanıza gerek yok belki hafifçe eşeleyin yeterlidir. Suyu da toprağın üzeri iyice kuruyup toprağı eğelediğnizde 1 cm kara kısım kuru olana kadar sulamayın. Boynunu bükmüşlerse fideler sadece fısfısla yapraklara su püskürtün. Gelişmelerde resim ekleyin.

igidu
13-03-2007, 22:30
Tşkkürler klimanjaro, dediğiniz gibi fotoğraflarla gelişmeleri belgeleyeceğiz. :)
Yarın hemen akvarumu kuruyorum. :)

Bir sorum daha olucak, bana şu peti-danone kabı gibi bir sürü küçük saksılar lazım başka fidelerimi ayıracağım da. Bauhaus'ta 6lık 12lik şeklinde varmış. Sizin öneriniz nedir? Nereden temin ederiz?

İyi geceler..... :)

Selahattin Yılmaz
13-03-2007, 22:46
İstanbul gibi bir yerde çiçekçilere sorunuz minik kaktüs saksısı diye. Onlar ölen veya saksısı değişen minik saksıları saklayabiliyorlar. Ancak siz eğer çoklu saksıalr istiyorsanız Tarım ilaçları bayilerinden sorunuz.

Ferda Ülkümen
14-03-2007, 02:28
Ben strophor bardaklardan kullanıyorum.40 tanesı 2 ytl,büyük marketlerde ve eminönünde var.

igidu
21-03-2007, 15:25
İşte yeni bir proje ama problem aynı :D
Koçtaştan 84 lük fide kapları aldım. Büyüklerimden edindiğim bilgiler ile cosmos ve gazanya tohumlarını ektim. Kireçsiz suyu - içme suyu- pulverize olarak veriyorum. Fideler şuan 8 cm oldu ve 3. 4. yapraklarının tomurcukları gözüktü. Ancak fidelerin bazıları yine yan yatıyor. :( Güneye bakan ve öğleyin iyi güneş alan kapalı balkonda yetişiyorlar. Acaba suyu az veya çok mu verdiğimden mi yoksa suyu hala sprey olarak verdiğimden mi -dipten sulamıyorum- . Sabah ve akşam 50 şer ml su veriyorum.
Fotoğraflarda görüldüğü gibi toprağın etrafı kurumuş durumda.
Yorumlarınızı bekler saygılarımı sunarım... :)

Not: Fotoğrafta fide kabının sol 2 sütünunda - 24 tane fide kabında - gazanya diğerlerinde cosmos tohumları var. Gazanya henüz 4 cm ama yaprakları cosmosdan daha büyük ve sağlıklı fideler oldu. Ama cosmoslar zaten 1 metre falan uzadığı için bu kadar uzaması normal gibi.

sezinci
21-03-2007, 15:55
fazla sıcak ve fazla nem dip çürüklüğüne neden olabilir. Bana fazla suluyorsunuz gibi geldi. İyi güneş alan kapalı yer de büyük ihtimalle sıcaktır.
Yalnız emin değilim. Dip kısmını görmek gerekli. Dip kısmının fotoğrafını çekip buraya ekleyin. Ya da tarif edeyim. Dip kısmında 2-3 mm uzunluğunda sarımsı-kahverengi bir oluşum var mı?

igidu
21-03-2007, 16:25
yılmaz abim merhabalar, dipte herhangi bir renk değişimi yok(kahverengi-sarı). az önce ölmüş bir fideyi topraktan çekeyim dedim toprak da beraber geldi. :(
Sulamayı nasıl yapmam gerek, sanırım bunu yanlış yapıyorum.

sezinci
21-03-2007, 16:41
Sabah akşam sula ama 50 ml su çok fazla. Daha az miktarda ver. Bir de fazla direk güneşe maruz kalmasınlar.

Sen istersen biraz bekle bu konuda uzman bir arkadaşa buraya bakmasını rica ettim. Ondan daha doyurucu cevap alırsın.

Mine Pakkaner
21-03-2007, 17:58
İgidu, maalesef torfun suyunu kaçırmışsın. Torf kuruyup çekilmiş, kenarları açmış. Şimdi bu durumda sen su versen de hemen alta geçer, fide suyu almaz, ne kadar verirsen ver, susuz kalır. Senin de tahmin ettiğin gibi sulamada hatan var. Ölen fidelerin kök boğazında bir incelme ve renk değiştirme olmaması iyi.

Yapılması gereken suyu havuzlayarak violü koyabileceğin tepsi gibi bir düzenekle alttan su vererek torfu yeniden doyurmak. 1 lt. suya 0.5 aspirin kat. Torf yeniden iyice ıslansın ve şişip violdeki gözü doldursun. Bundan sonra sudan al ve süz. Yeniden kurumasına izin vermeyecek şekilde sulamaya dikkat et. Bol ışıklı, hatta bu aşamada güneşli bir yerde durmazsa fideler boy yapar ve yatar, pişkin olmazlar.

Geçmiş olsun.

igidu
21-03-2007, 18:07
Of of of işim baya zor. Mine Hanım da olmasa toptan bi katliam olacaktı. :(
Hemen dediklerinizi yapacağım. Ayrıca teşekkür ediyorum.

igidu
22-03-2007, 08:34
Günaydın herkese, :)
Havuz yapacak büyüklükte tepsi bulamadım :( ben de az önce fideliği küvete koydum :D :D 10 litre su var 5 tane de aspirin attım (bebek aspirini bulabildim).
Ne kadar beklemeliyim onu soracaktım?
Ayrıca her bir fidelik için yaklaşık olarak kaç ml su vermem gerek?
Saygılar....

habibe
22-03-2007, 10:13
igidu :))) çok yaşayın siz emi.

Bitkiler de bebek gibiler. Dillerini bilmeyen bizler için çok zor. Mine hanım ve diğer üstad arkadaşlarımızın başına püskül olacağız kimi zaman böyle. Sağolsunlar paylaşımcılığın en güzel örneğini sergiliyorlar site de.

memet
22-03-2007, 10:18
Mine hanımın anlattığı gibi, torf iyice ıslanıp şişene kadar beklemelisin.

igidu
22-03-2007, 10:20
igidu )) çok yaşayın siz emi.

Bitkiler de bebek gibiler. Dillerini bilmeyen bizler için çok zor. Mine hanım ve diğer üstad arkadaşlarımızın başına püskül olacağız kimi zaman böyle. Sağolsunlar paylaşımcılığın en güzel örneğini sergiliyorlar site de.
Kesinlikle size katılıyorum. Bildiklerini bizden saklamıyorlar; sıkılmadan, üşenmeden bildiklerini paylaşıyorlar sağolsunlar eksik olmasınlar. :)

mavifatihguler
21-04-2008, 10:07
evde çimlendirdiğim tohumları bahçeye götürdüm 2 saat arabada biraz dolaştık, bahçeye ulaştığımızda boyunlarını büktüklerini gördüm, bu bazı fideler evde de başını büküp ölebiliyorlar sebebi ne olabilir ?

Penelophe
21-04-2008, 10:11
Sıcak, susuzluk ve sarsıntı etkilemiş olabilir. Eğer çok küçüklerse genelde yolculuklara dayanamıyorlar, güçlenmelerini bekleyip yolculuğa öyle çıkarmalısınız.

mavifatihguler
21-04-2008, 10:32
teşekkürler, diğer fidelerde bunu dikkate alacam

tomurcuk054
22-04-2008, 01:15
çam agacınada aspirin versek olurmu:)

Emre Albayrak
22-04-2008, 01:42
Asprin her türlü köklendirme çalışmasında hızlandırıcı etki vermiştir efendim. Ve başarı yüzdesini de arttırmıştır. Seçtiğiniz çeliğin kalitesi de önemli. Sıcaklık ve çelik aldığınız mevsimde önemli. Aslında şöyle bi baktımda sanırım herşey önemli..

mavifatihguler
22-04-2008, 11:25
fazla güneşin fidelere zararı olduğu doğrumudur ? bir de kavun tohumlarım nedense 1 haftadır çimlenmedi, toprak çok nemli ve ıslak ondan olabilir mi ?

igidu
24-04-2008, 08:25
fazla güneşin fidelere zararı olduğu doğrumudur ? bir de kavun tohumlarım nedense 1 haftadır çimlenmedi, toprak çok nemli ve ıslak ondan olabilir mi ?

Toprağın nemli olması çimlenme için iyi olacaktır. Ancak, çimlenmeye başlayınca aşırı su vermeyin normal seviyede su verin yoksa fideleriniz aşırı boy atar ve gövdesi taşıyamaz.

tomurcuk054
25-04-2008, 19:54
aspirin versek fideye

Selahattin Yılmaz
25-04-2008, 20:53
Hangi fide olursa olsun ilk çıkışta güneşin olası yakıcı etkisinden korumak yani gölgeleme yapmak gerekir. Bunun için fidelr serada ise kireçleme dışarda ise gölgeleme örtüsü ile gölgeleme yapılabilir.

mavifatihguler
28-04-2008, 16:22
denemelerimde şunu anladım , 1- tohum çimlenirken kesinlikle fazla su istemiyor, zaten havalar soğuk toprak çok ıslak olduğunda tohumlar için sıcaklık azalıyor, 2. si kesinlikle çimlenmeye başlayınca iyi güneş istiyor ve az sulama istiyor , bir sürü fidem boyunlarını büktü,

h_berder
29-05-2008, 22:23
Ahh... :( Burayı geç gördüm. Güzel bilgiler var. Artık seneye uygularım.

ardabora
05-06-2008, 20:02
Evet maalesef bu hatayı ben de yaptım bir kaç çiçekte...Gelip geçip suladık,ben suladım,eşim sulamış..Fideler uzun boylu ve cılız oldular...Aralarından kısa boylu,daha gürbüzolan bir kaçını ayırıp ektim,onlar sağlıklı ama diğerleri telef oldu ne yazık ki...

Uzun boylu iberis fideleri...

zulkufhacettepe
06-06-2008, 08:56
:mad::mad::mad:

Arkadaşlar, aşağıya resimlerini eklediğim at kuyruğu, hünnap, mavi çam ve nar tohumlarım kısa sürede çimlendi ancak bi sorunum var bunları bişeyler kurutuyor. Nedendir? Onca emeğim boşuna gitti. Haftalarca çimlendircem diye sevincimden havalarda uçarken bi anda hüzünlendim.

Lütfen yardımcı olun buna ev ortamında nasıl çözüm bulunur. Amatörüm ona göre yazın haaaa.

Diğer çalışmalarıma buradan (http://www.getir.net/biq) bakabilirsiniz.

:(:(:(

39779

39780

39781

39782

iooktay
06-06-2008, 09:40
Sayın zulkufhacettepe; aynı sorun benim süs narlarımda başıma geldi, süs narı ile ilgili bölümde başka arkadaşların da tohumdan çimlendirilen fidelerin bakımı ile ilgili soruları var, orayı da takip ederseniz gelecek cevaplardan faydalanabilirsiniz sanırım.

Selahattin Yılmaz
06-06-2008, 11:55
Zülküf bey o yetiştirdiğiniz ortam çok mu çamur bana mı öyle geliyor?

Emre Albayrak
06-06-2008, 13:13
Kök çürümesi yapmış olabilir.. Toprağınız aşırı su tutuyordur ve siz sulamayı yeterli aralıklarla yaptığınızı sanıp verdiğiniz su ile bitkinizin çürümesine sebep oluyor olabilirsiniz..

Toprağınız hiç su tutmuyodur.. Çok kumlu toprakta bitkiniz rahatlıkla kökleniyor ancak sonrasında yeterki suyu alamadığı için kuruyordur..

Gübreniz çok kuvvetlidir bitkiyi yakıyordur..

Aşırı güneş alan bir yerdeki fideler güneşten olumsuz etkilenip kuruyabilirler..

Tohumlarınız kalitesizdir.. Çimlenme yeteneğinden sonrasını getirebilecek güçte değildirler..

Hastalıklar..

Rüzgar alan bir yerdeki fidelerin taze çıkardığı kökleri bu sebepten kırılabilir..

Aşırı nem, aşırı sıcak, sıfır nem, aşırı soğuk..

Cam kenarına konan bitkilerde sabah soğuğunu yeme olayı..

Sırf size gıcıklık olsun diye bile yapıyor olabilir bitkiniz bunu.. = )

ozanutku
13-06-2008, 10:01
Sayın Zülküfhacettepe;

Sorununuz galiba halk arasında çökerten diye tabir edilen hastalık , bitki kökten itibaren yukarı doğru kurumaya başlar bunun için zirai ilaç satan yerlerden çökerten hastalığına karşı alacağınız ilaç sizi bu sorundan kurtarabilir.(Fakat kesin bundan dolayıdır diyemem )

ayax
21-06-2008, 23:25
zülküf bey benim size bir sorum olacak... Acaba bu tohumların ortalama kaç günde çimlendiğini farkettiniz. benimde var ama umudumu kessem mi yoksa beklesemmi? kararsızım bu yüzden soruyorum.

ashtead
02-04-2009, 13:41
fideleri topraga dikerken kökündeki fazlalıklarını bir makas yardımıyla kesmenizi oneriyorum. fide daha saglıklı oluyor.

ashtead
02-04-2009, 13:42
bir ceşit kök budaması olarak dusunebilirsiniz

Uysal01
02-04-2009, 19:04
Fidelerin güneşten korunması amacıyla örtülen örtülerin güneş ışığını yüzde kaç oranında engellemesi gerekir? Örtünün yüksekliği önemlimidir?Bukunada bilgisi olan arkadaşlardan bilgiler alabilirmiyim.

hizals
02-04-2009, 19:41
İlla örtü olması gerekmez viyolunuzu direk güneş ışığından koruyacak bir masa , sandalye vb bir eşya da yeterli olacaktır. Yeter ki direk güneş ışığı ve 25C nin üzerine çıkmasın. :D

Uysal01
05-04-2009, 16:26
Teşekker ederim,
Ben dışarıdaki yastıklardaki tohumdan yeni çıkacak fidelerin gölgelenmesini sormuştum.
Gölgeleme yüksekliğini ve örtününgüneş ışığını yüzde kaç engellemelidir?

Penelophe
05-04-2009, 17:26
Günes dik gelmeyecek şekilde ve sıcaklığa göre bunu kendiniz ayarlamalısınız. %50, %75 gölgelikler mevcut..

Uysal01
07-04-2009, 19:05
Teşekkür ederim verilen bilgiler için.
Gölgeleme yöreye göre değişebiliyor demekki.

kalimero
02-08-2009, 14:06
Merhaba, 3 ay önce tohumdan çimlendirdiğim selvi lerim çok yaş büyüyorlar. Bu gelişim normal midir? boyları 4,5cm civarında şu an .
Direkt güneş ışığına maruz bırakmıyorum.
Sulaması günde bir defa ve sprey ile toprağına veriyorum.

Acaba yalnış birşey mi yapıyorum veya atladığım bir nokta varmı?

Yardımınızı rica ediyorum.

Dostçakalın..

tomurcuk054
07-08-2009, 14:36
Güneş ışıgına ıhtıyaçları var sanırım

wersaxc
11-09-2009, 04:39
merhabalar elimde yeni çimlendirdiğim mavi ladin fidelerim var.mantar hastalığı olmadan ilacını vermeli miyim.birde bakımı hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim

acemifüsun
12-09-2009, 21:27
Sn wersaxc sanıyorum buradan mavi ladinle ilgili bilgileri bulabilirsiniz

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=919

Nesrin Sarı
12-09-2009, 22:14
Sayın kalimero kesinlikle güneş istiyor fideleriniz.

godofwar
24-09-2009, 19:57
Arkadaşlar viyollere tohumları ektikten sonra üzerilerini gazete ile kapatıp gazetenin üzerine su puskurtme yaparak sulama yapabilirsiniz. Ben tohumlarımı sandıklara ekip üzerlerini gazete ile örtüm sulamayı gazete üzerine sprey ile püskürterek nemini verdim. Ayrıca fideleri yaklasık 2 cm ile 3 olduğunda çökme olmaması amacıyla mantar ilacı atabilirsiniz.
Sulamadan kastım ise sulamayı fazla kacırmayın gazetenin üstü ıslanması yeterli torf suyu yeteri kadar çeker gazeteden aynı zamanda nemini koruyabilirsiniz. 2 cisi Fideler 1 -3 cm oldupunda gazeteyi çıkarıp aynı şekilde gölgede muhafaza ederek sprey ile nemlenicek şekilde sulama yapınız.

godofwar
24-09-2009, 20:02
Fotoğraflar ekte yer almaktadır. Fideler şebboy, Hercai, Hüsnü yusuf . Yarın mantar ilacı atıcağım pazarteside şebboyları torbaya alırım.

cukurovalı
26-09-2009, 15:36
Arkadaşlar selamlar,

3, 4 cm olan 2 yapraklı maydanozlarım var.

Akşamları içeride üstünü örterek bakıyorum, gündüzleri balkona çıkarıp havalandırıyorum. Spreyle günde iki ila üç defa suluyorum. Torf ta duruyor.

Ama iki üç gündür teker teker ve birden boyunlarını büküp ölmeye başladı , nedeni ne olabilir acaba.

Saygılarımla.

wersaxc
29-09-2009, 02:10
Arkadaşlar selamlar,

3, 4 cm olan 2 yapraklı maydanozlarım var.

Akşamları içeride üstünü örterek bakıyorum, gündüzleri balkona çıkarıp havalandırıyorum. Spreyle günde iki ila üç defa suluyorum. Torf ta duruyor.

Ama iki üç gündür teker teker ve birden boyunlarını büküp ölmeye başladı , nedeni ne olabilir acaba.

Saygılarımla.

bir de bu şekilde deneyin

cukurovalı
29-09-2009, 09:01
bir de bu şekilde deneyin

Teşekkürler Wersaxc,
kalanlarıda ben söküp bir de bu şekilde deneyeceğim.

godofwar
29-09-2009, 22:35
maşallah godofwar ellerinize sağlık

Teşekkürler Sayın Akonna , İlk sandıkta filizleri laşırtma yapıp torbalara ektim. Verim gayet iyi diyebilirim. Artık diğer kasalardaki bebeklerimin büyümelerini bekliyorum. Umarım verim ilkindeki gibi iyi olur. Ama sera içi gündüz sıcaklık çok fazla maalesef bunu kontrol edemiyorum(Poşete aldığım çiçekleri ayrı seraya aldım) ama arada ****** azda olsa zayiat olucak tabi.

Nedense viyollerde kullanılan torf çok çabuk suyunu kaybediyor fakat kasalarda torf nemini koruyor. Acaba bunun nedenini bilen bir arkadaşımız varmı? Viyolün alt
su tahliye deiliği oldukça büyük nedeni bu olabilirmi acaba ?

ismailay
09-03-2010, 17:22
Büyük saksılarda torfa diktiğim çok sayıda Arizona servi tohumları mazı tohumları ve çatalpa tohumları çimlenmeye başladı fakat bir sorun var çimlenen bitkiler bir müddet sonra cansızlaşıyor bitkiye elimi attığımda kök ile gövde daha dokunmadan kopuyor ya da bitkiler devrilip çansızlaşıyor acaba çimlenen bitkileri nasıl kurtarabilirim bu sorunun önüne nasıl geçebilirim?

bari
09-03-2010, 19:22
Buna damping off deniyor. Havalandırma zayıf olunca bitkiler toprakta bulunan gözle görülmeyen mantarlar tarafından çürütülüyor. Önlemek için çok kalabalık ekim yapılmaması, havalandırmanın iyi olması lazım. İyide ışık alması lazım iki filizler çok uzamasınlar. Ekim yaptığınız torfun üzerine ince perlit **** vermikulit koyabilirsiniz. Çok fazla sulamayın. Torfa çok az odun külü karıştırmakta işe yarıyormuş..

ismailay
24-03-2010, 09:50
Resimdeki yapragı çimlendirdigim meşeden kopardım bazı meşe fidanlarının yapraklarında bu şekilde kurumalar meydana geldi sebebi nedir ne gibi bir önlem almam gerekir lütfen meşeler kurumadan yardım edermisiniz saygılarımla.
fotoraflar net deyil kusura bakmayın ama makinam yoktu mecburen bu şekilde çekmek zorunda kaldım lütfen acil yardım edin meşeleri kurtaralım.

memet
24-03-2010, 19:04
Fotoğrafınız çok bulanık. Net bir fotoğrafı doğrudan foruma yükleyin.

Selahattin Yılmaz
24-03-2010, 21:01
Bu lekeler Kara leke hastalığına çok benziyor ancak direkt güneş ışığında durduysa ışık etkiside olabilir. Bitkinin dayanacağını düşünüyorum sorun olmaz. Çünki meşelerde hep bu hastalığı görüyorum. Bitkinize ilaç uygulaması için buradaki başlığı (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3062) inceleyin ve koruma amacıyla mantari hastaşlıklara karşı tavsiye edilen uygulamaları deneyin.

ismailay
30-03-2010, 12:11
SELAHATTİN bey vermiş oldugunuz linlten MİNE hanimın mantarı hastalıklara karşı uygulaması gereken tarifi uyguladım ilk olarak süt ile su karışımını verdim bugün yarında diger karışımı verecegim İNŞAALLAH faydası olur çünkü hastalık birçok meşeyi sardı.

1 ölçü yağsız veya yarım yağlı süt (yağsızı tercih edin)
9 ölçü içme suyu

1 lt suya 1 silme çay kaşığı içme sodası,
1 çay kaşığı sirke,
1 tatlı kaşığı sıvı yağ karıştırıp iyice çalkalayınız ve çok ince püskürten bir başlıkla sislercesine bitkiye verin.

ismailay
03-04-2010, 21:23
Bu formulde işe yaramadı fidanlarda halen kurumaya devam ediyor bir uzmanın yardım elini uzatmasını beklemekten başka çarem kalmadı

utarit
05-04-2010, 10:24
merhaba..
öncelikle bu siteye iyiki rastlamışım. evimde yeni başladığım sebze yetiştiriciliğiyle ilgili, katılımcıların verdikleri bilgilerden son derece yararlandım.. 2 hafta önce domates, biber, kekik, ayçiçeği, marul, kavun gibi tohumların siparişini verdim.. hepsini bi hevesle yeni yuvalarına yerleştirdim.. sandığımdan çabuk çimlendiler. şimdiye kadar daha önceden açılmış başlıklara bakarak ne yapmam gerektiğini bulabildim. ama bu aşamada sizlerin yardımına ihtiyacım var.. yetiştirdiğim tohumların resimlerini ekleyerek sorular sormak istiyorum..134061

1--- üstteki resimde ayçiçeklerimin çimlenmiş hali görülüyo.. bunları nekadar sulamam gerektiğini bilemiyorum.. toprağı kontrol ediyorum ancak çok deneyimsizim.. ayrıca işaretlediğim yerde kahverengi bi leke var.. bunun sebebi ne olabilir acaba.. ikinci yapraklar çıkıyo gibi.. ayçiçeklerini şaşırtmam gerekli mi yoksa köklerini açığa çıkarmadan daha büyük bi saksıya almam yeterli olurmu ??

134062

2---- bunlarda sarı jubilee domateslerim.. çimlenme aşamasında sera etkisi yapmak için tüm domateslerimi folyo içinde saklamıştım.. fazla nemli kaldıkları için sanırm boyları uzun oldu.. şimdi su vermiyorum.. ama su istediklerini nasıl anlarım.. topraktan kafalarını kaldırmalarıyla bu hale gelmeleri 2 gün sürdü şaşırtma için nekadar beklemem uygun olur??

134063

3--- bunlarda kekikler.. ne güzel çimlendiler diyodum ama arada ölenler oldu.. bunun sebebini hiç bilmiyorum.. acaba sulama hatası mı?? işaretli yerlerdekiler kökü zayılaşmış ve ölmek üzere olanlar.. nekadar sulamalıyım ve şaşırtma bunlar için de geçerlimi??

134064

4--- işte kekiklerde yaşadığım sorunu marullarda da yaşadım.. onlarında bi anda kökleri dışa çıktı ve yere yattlar.. birde yapraklarında kahverengi lekeler var.. hepsini kaybetmekten korkuyorum..:(

134065

5--- bunlar kırmızı cheri saksı domateslerim.. boyları jubilee domatesine göre çok daha kısa ve yapraklarıda öyle.. kekiklerde ve marullarda kayıplar olunca domatesler konusunda daha bi endişe etmeye başladım..

utarit
05-04-2010, 10:28
134066

5--- burda da sarı ampul domatesler var.. bunlarında boyları ve yaprakları uzun.. yine aynı şekilde sulama konusunda net bi bilgiye ihtiyacım var..

134067

6--- burda da cep kavunu resmi var :) onların keyfi yerinde gibi.. kuraklığa da geldiklerini okudum.. sulama konusunuda endişe etmiyorum ama yinede paylaşmak istedim..

yorum ve fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim..

myth1453
05-04-2010, 19:37
Merhabalar uzun süredir forumu takip ediyor ve yeni başladığım balkonda sebzeciliğime çeşitli bilgiler edindim bu forum saysesinde.

Şu anda benim problemlerim var.

14 litrelik uzun saksılardan 4 adet, 3 litrelik yoğurt kaplarından 5 tane olmak üzere % 50 hazır tork toprağı % 50 dışardan bulduğum toprak karışımlarına;

Çery Domates, Salatalık, Maydanoz, Soğan, Bİber ekdim.

1 hafta içerisinde çimlendiler ve ikinci hafta boyları 3-5'er cm'ye kadar yükseldi fakat üçüncü hafta boylarda hiçbir uzama olmadı ayrıca hepsi büküldü. ve şuan hepsi yerlerde sürünüyor sadece salatalıklar 7-8 cm oldu ve ayakta durabilecek kalınlığa ulaşabildiler.

Saksılar, salon içerisindedir. her gün sulama yapmaktayım. uzun saksılarda ortalama olarak 20 tane çimlenme, yoğurt kaplarında ise 5 adet vardır.

Nerede hata yapıyorum. lütfen yardımlarınızı esirgemeyiniz...

gtatas
05-04-2010, 20:02
Belki fazla sulandı veya saksıların drenajı iyi değildi, diye düşünüyorum.Bir de kökleride zararlılar tarafından yenmiş olabilir.Yine de kalan sağlar bizimdir diyeceğiz.Kolay gelsin.

Adalet Yağcı
05-04-2010, 20:13
Sayın myth1453, tohumlarınızı odada çimlendirdiğiniz ve zamanı gelince dış ortama almadığınız için, gün ışığından yeterince beslenememiş olmalı.
Bu şekilde yetişen fideler çimlendikten sonra, ışık yetersizliğinden dolayı uzar gider, incecik olduğu için de yere yıkılması kaçınılmazdır.

Siz tohumlarınızı dış ortamda çimlendirirseniz bu sorunları yaşamazsınız.

myth1453
05-04-2010, 20:45
havalar soğuk olduğundan dışarı çıkaramıyorum. dün havaların güzel olduğunu düşünerek dışarı aldım fakat gün aşırı sbah baktığımda hepsi yerlere düşmüştü. :(

yine içeri aldım. acaba tekrar kalkabilirler mi

utarit
07-04-2010, 09:37
çok ilginç :) okadar resimler koydum sorular sordum ama bi cevap bile veren olmamış.. ben yine eskisi gibi sadece okuyarak bilgilenmeye çalışmalıyım anlaşılan..

Didem
07-04-2010, 10:16
Üzülmeyin sn. utarit. Forumda o kadar çok başlık var ki henüz gören olmamıştır. Biraz sabredin, arada hatırlatın böyle. Yoksa kimseyi ihmal etmez aslında bu site.. :)

utarit
07-04-2010, 12:02
yok zaten sağolsun mod'lardan biri özelden sıkıntımı giderdi.. herkes sorunlarını sözlü anlatırken 'resim koyun ona göre yorum yapalım' diyenler için okadar heves edip resim bile çektim, ama dediğiniz gibi yoğunluktan gözden kaçtı sanırım :) sizinde ince davranışınız için teşekkür ederim ...

Adalet Yağcı
07-04-2010, 12:48
Bu sene 500 den fazla viyolde çiçek yetiştirdim.
Geçen senelerden edindiğim tecrübelere göre, dış ortam bitkilerini çimlendikten sonra mutlaka dış ortama almak gerekiyor.

Aksi takdirde, fideler ışık yetersizliğinden dolayı uzayıp gidiyorlar ve bir süre sonra da ölüyorlar.

Buradaki en nazik konu ışık bence, sonra sulama, ışık, ısı ve sulamayı iyi ayarlarsanız hiç fide kaybetmezsiniz.

Sitede bir çok başlıkta bu incelikler detaylı bir şekilde anlatılıyor, her soruya özel cevap beklememek gerekir, biraz araştırıp kim neler yapmış, yapıyor incelemek lazım.

Ya da deneme yanılma yöntemini kullanmalısınız ki, bu size zaman kaybettirir.

utarit
07-04-2010, 19:31
önceki mesajlarımda forumu takip ettiğimi, bu seviyeye kadar yazılanları okuyarak geldiğimi yazmıştım zaten..emin olun yaklaşık 15 gündür sitedeki birçok başlığı okudum.. dikkat ederseniz sorum sadece sulama değil şaşırtma zamanlarını da kapsıyo.. forumda okuduğum kadarıyla ilk yapraklar çıkınca şaşırtın diyo ama bir başka yerde de 4-5 yapraklı domateslerin hala aynı ufak bardaklardaki resimleri yer alıyo.. dediğiniz gibi deneme yanılma yaparak zaman kaybetmektense bir bilene danışıp sebzelerimi kaybetmemeyi tercih ettim.. ayrıca incelediğim bir çok başlıkta net olarak aradığımı bulmakta zorlandım..zira bi başlık altında forum üyeleri konuyu dallandırıp budaklandırarak sohbet ortamına çevirmiş durumda.. (ki yanlış anlaşılmasın bu samimi bir durum ama aradığım bilgiye ulaşmak için daha fazla zaman harcattırıyor.) bulduğum zamanda demin dediğim gibi çelişkiye düşecek şeyler okudum..
her soruya özel cevap bekleme kısmına gelincede şunu söylemek istiyorum.. bu tip forumlarda isteyen soru sorar ve cevap bekler..aksi halde forum diye bişey olmaz sadece soru ve cevaplardan oluşan bi bilgilendirme yazısı olurdu.. herkesde okur okur sorununu giderirdi.. bana kalırsa bu tip önyargılı ve eleştirel mesajlarla forumları doldurmak yerine daha bilgi verici ve yardımcı olmayı hedefleyen yazışmalar daha yararlı olacaktır..

Adalet Yağcı
07-04-2010, 21:35
Yukardaki mesajımda yeterince bilgi yok mu sizce?
Siz forumun diğer başlıkları ile tanışmadığınız için zorlanıyor olabilirsiniz, hemen her bitkinin başlığında o bitkiye ait özellikler, çimlendirme ve yetiştirme bilgileri yer alır.

Ayrıca fotoğraflarla bilgiler desteklenir.
Örneğin, Üyelerin bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=354) başlığındaki alt başlıklarda pek çok tecrübe fotoğrafları ile birlikte paylaşılmıştır.

Siz de bir süre sonra bilgilere daha çabuk ulaşıp sorularınıza daha kolay cevaplar bulacaksınız.

alparslan
08-04-2010, 08:00
..zira bi başlık altında forum üyeleri konuyu dallandırıp budaklandırarak sohbet ortamına çevirmiş durumda.. (ki yanlış anlaşılmasın bu samimi bir durum ama aradığım bilgiye ulaşmak için daha fazla zaman harcattırıyor.) bulduğum zamanda demin dediğim gibi çelişkiye düşecek şeyler okudum..
her soruya özel cevap bekleme kısmına gelincede şunu söylemek istiyorum.. bu tip forumlarda isteyen soru sorar ve cevap bekler..aksi halde forum diye bişey olmaz sadece soru ve cevaplardan oluşan bi bilgilendirme yazısı olurdu.. herkesde okur okur sorununu giderirdi.. bana kalırsa bu tip önyargılı ve eleştirel mesajlarla forumları doldurmak yerine daha bilgi verici ve yardımcı olmayı hedefleyen yazışmalar daha yararlı olacaktır..[/QUOTE]
sayın utarit'e katılmamak mümkün değil.keza aynı şeyleri ben de yaşadım.forum zaman zaman amacının dışına taşmış ve bilgi alışverişi değil de bir sohbet ortamına dönüşmüş durumda.insan aradığı bir paragrafı bulabilmek için sayfa sayfa okumak zorunda kalıyor.sohbet etmek için başka araçlar var günümüzde,onlar kullanılabilir bence,naçizane fikrime göre

Adalet Yağcı
08-04-2010, 11:00
Bu başlığa (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=31) bir göz atın, aradıklarınızı bulabilirsiniz.

71 nolu mesaja ilave olarak, fideleriniz gerçek dört yapraklarını çıkarmadan şaşırtmayınız.

Ay çiçeği bitkisinin tohumlarını(süs ay çiçeği değilse)yerine ekiniz.
Dış ortam sıcaklığı 10 °C üzerinde ise, tohumlarınızı dış ortamda ve bol ışık alan bir bölümde çimlendiriniz, böylece kısa boylu ve sağlıklı fideler elde edersiniz.

Sulama için, günün ısısı bitkinin gölge ve ya güneşte olması, kullandığınız saksı harcı gibi konular ayrı uygulamalar gerektirebilir.

Şöyle ki, eğer viyollerinizde sadece torf kullandı iseniz, torfun nemini muhafaza ediniz, bir kere kuruyunca tekrar nemlendirmek zordur.

Viyolleriniz için en iyi harç, torf, dere kumu, kaliteli bahçe toprağı, biraz da yanmış çiftlik gübresi olabilir.
Bulabilirseniz nem muhafazası için perlit ilave edebilirsiniz.

Fideleriniz yeterli büyüklüğe ulaştığında daha fazla bekletmeden(kök yapısı kalınlaşmadan)uygun viyollere şaşırtınız.
Viyollerinizi ziraî ilaç satan yerlerden, bahçe marketlerden çok ucuza alabilirsiniz.
Bu (http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=133390&d=1270139991) fotoğraftaki gibi 45 gözlü viyolün fiyatı 1 tl. dir.

Viyolde yeterince gelişen bitkilerinizi uygun saksılarına alınız.

Bunlar benim domates fidelerim.
134761
Bu gün yarın viyollere geçecekler.
134762

Cumhur Tonba
08-04-2010, 14:23
Sayın Utarit.
Çimlendirme yaptığınız kaplarda toprak derinde kalıyor. Çimlenen bitkiler ışığa ulaşmak için boy atıyor. Bu yüzden zayıf ve uzun oluyorlar. Ayçiceği tohumunuzu nerede yetiştirmek istiyorsanız nisan sonuna doğru yerine ekerseniz daha isabetli olur.

utarit
09-04-2010, 09:38
bu net cevaplar için çok teşekkür ederim.. domateslerin şaşırtma zamanlarıyla ilgili kendi tecrübelerinizle eklediğiniz resimler inanın çok yardımcı oldu.. dediğim gibi başka bir yerde ilk çıkan yapraklar yere paralel olunca şaşırtın diyordu ki bu sizin resimdeki domateslere göre bayağı erken bir zaman... dediğim gibi çok teşekkür ederim sizin tavsiyenizi uygulaycağım..

Adalet Yağcı
09-04-2010, 10:22
Sevgili Utarit, bence hemen yeni tohumlar ekin, bu sefer dış mekanda çimlendirin, ya da çimlendirdiklerinizi hemen dışarı çıkartın, yoksa fidelerinizin boyu uzayıp gidecektir.

Benim uygulamam biraz sık oldu, siz daha seyrek ekin, bir haftada çimlenir ve hızla büyürler, hava ısınıyor artık içerde uğraşmanıza hiç gerek yok.
Kolay gelsin.

utarit
09-04-2010, 10:27
:( bu domatesler iflah olmaz mı yani.. iyide ben bunları internetten sipariş verdim ve tüm tohumları ektim elimde hiç kalmadı yani.. hevesim kırıldı şimdi tühh..neyse ilk denememdi bu sonuçta..bunları balkona çıkarırım artık.. olmazlarsa yeniden denerim saol..

ismailay
09-04-2010, 23:29
Merhabalar hazır herkes burda iken bende cevap alabilirmiyim acaba 57. mesaj saygılarımla

gambet
09-04-2010, 23:39
yer kirazı fidelerimi bahçeye aktardığımda zavallılar iki gün dayanamadan boyunlarını büküyorlar.bu aktarım esnasında gözden kaçırdığım bir şeymi var.

Pendo
10-04-2010, 08:57
yer kirazı fidelerimi bahçeye aktardığımda zavallılar iki gün dayanamadan boyunlarını büküyorlar.bu aktarım esnasında gözden kaçırdığım bir şeymi var.

yer kirazı fideleriniz boyu ne durumda ve gerçek 5-6 yaprağı varmı üzerinde?

Adalet Yağcı
10-04-2010, 11:13
Sayın İsmailay, size cevap (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=603257&postcount=59) verilmiş.
Bence de kara leke gibi görünüyor, meşeler konusunda deneyimim yok.
Bitkinizin hasta yaprağını koparıp, ziraî ilaç satan bir yere götürürseniz uygun ilacı tavsiye edecektir.

Sayın Gambet, yer kirazını yere indirmek için biraz acele etmiş olmalısınız, Mayıs başı gibi daha iyi olurdu.
Ayrıca, bitkiler şaşırtıldığında ve ya toprağa indirildiğinde stressli bir süre geçirirler, bir hafta ya da on gün içinde kendilerine gelebilir.
Fotoğraflayabilirseniz daha iyi bir fikrimiz olur.

gambet
10-04-2010, 20:12
sayın pendo
3 yaprağı mevcut ve boyları 6 cm civarında

gambet
10-04-2010, 20:18
sayın
adalet yağcı fotoğraflama imkanım yok fakat güneşten etkilenmesinler diye çam dallarından üzerlerine seyrek gölgelendirdim ama yinede buruşmaktan kurtaramadım.

kuzen38
13-04-2010, 11:47
Sayın Utarit daha öncede belirtildigi gibi yeni çimlenmiş filizleriniz güneş ışığı aradıkları için uzuyorlar. fazla uzuyuncada bel kısmında eğiklik, hatta bitkinin ölmesi ile sonuçlanabiliyor bu durum.

Ancak bana sizin fideler oldukca saglıklı gibi geldi. Sadece daha fazla uzamadan ve kökleşmeden onları ayrı kaplara alsanız iyi olur kanaatindeyim. yoksa mecburen bazılarına veda etmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer çok uzadıkalrını düşünüyorsanız bir kaba şaşırtırken biraz derince gömebilrisiniz. Ayrıca minik cubuklarla şimdiden dik çıkmaları için destekleme işlemine başlamınızı öneririm.

kuzen38
13-04-2010, 11:57
Sayın Utarit;
resimdeki gibi destekler ilk hallerinden itibaren önerebilcegim şeyler. önce kibrit çöpü veya kürdanla başladım, belli bir boydan sonra devam ettim daha uzun bir çubukla.

resimdeki domates fidesini küçük bir kaptan şaşırttım. ekim zamanı geldiginde topragıyla alıp ekmeyi düşünüyorum. sizede fideciklerinizi bu şekilde kaplara ayırmanızı veya sakıya ekecekseniz saksıya şaşırtmanızı öneririm yavaş yavaş.

sonuç olarak moralinizi bozmayın arkadaslar. ben 15 yıldır evde tohumdan envai çeşit sebze meyva fidesi yapmama rağmen zaman zaman bu uzun boy problemi bende oluyor. bir gecede bile öyle bir uzuyorki şaşıp kalıyorsunuz.

cezener
13-04-2010, 19:56
bir hafta önce yer kirazı tohumu ektim. acaba sulama suyuna aspirin karıştırsammı.

utarit
14-04-2010, 12:21
Sayın kuzen38
verdiğiniz tavsiye için çok teşekkür ederim.. güçlenip sağlıklı olsunlar diye balkona koyduğum domates fideciklerimden bazıları rüzgara yenik düşüp öldüler (sayın adalet yağcı haklı çıktı :( ).. ama geri kalanlar için sabırlıyım.. birkaçını yeni yerlerine aldım mecburen.. ayçiçeği ve kavun sağlam yeni çıkan biberlerimde oldukça iyi gibi ama kekiklerimden umudu kesmek üzereyim.. marullarımsa çoktan boyunlarını büktü.. elimde bikaç tohum daha var.. havalar hala serin nisan sonu gibi ekmeyi düşünüyorum yenilerini.. domateslerimin sizin resimdeki gibi olduklarını bi görsem çok sevinicem.. ektiğim tohumların gelişimlerini görmeniz için birkaç resim ekliyorum..

ayçiçekler...
136170

biberler....
136171

domatesler...
136172

kekikler :( ...
136173

maydonozlar...
136174

özellikle ayçiçeklerinde torfun resmini ekledim... nerdeyse hergün püskürtme yaparak torfu nemli tutmaya çalışıyorum ama kuruyor.. bu seferde kurumadan ölecekleri endişesi başladı.. önümüzdeki haftaya kadar dayanırlarsa bahçe toprağına şaşırtma yapıcam.. sizlerinde değerli yorumlarını bekliyorum..

Gezegen
16-04-2010, 22:30
arkadaşlar bende yakın zaman da karınca70 arkadaşımızdan domates tohumları almıştım, tohumları cocopeat+perlit+kum karışımına viyollere ektim evde çimlendirdim ve daha sonra çimlenen fideleri kendi yapmış oldugum seraya aldım 2 haftaya yakın bir zaman oldu çimleneli ama hala pek bir gelişme yok resimlere bakarak yardımcı olursanız sevinirim

Lilinin bahcesi
17-04-2010, 10:21
arkadaюlar bende yakэn zaman da karэnca70 arkadaюэmэzdan domates tohumlarэ almэюtэm, tohumlarэ cocopeat+perlit+kum karэюэmэna viyollere ektim evde зimlendirdim ve daha sonra зimlenen fideleri kendi yapmэю oldugum seraya aldэm 2 haftaya yakэn bir zaman oldu зimleneli ama hala pek bir geliюme yok resimlere bakarak yardэmcэ olursanэz sevinirim

Sayin serseri09, bir kac sebebi oldgunu dusunuyorum. Birinci ve bence en onemlisi evden disariya aldiginizda isi farki sebebiyle gelisimde yavaslama oldugu. Bu yeni ortamin isisina adapte olduktan sonra normale doner sanirim. Birde evde cimlendirdiginiz bu tohumlari disariya almak icin en azindan ilk gercek yapraklarin olusmasini beklemeniz daha iyi olacakti. Resimlerden gordugum kadariyla kendi yapiminiz seranizda isi kosullari cokda disaridan farklilik gostermiyor, bunu yerlerdeki yabani otlarin boylarina bakarak anlamak mumkun. Saygilarimla

Yılmaz Yalçın
17-04-2010, 11:23
Arkadaşlar,

2 hafta önce torf ve bahçe toprağı karışımlı uzun saksıda bir gece ılık suda bekleterek ektiğim akşam sefası,gece sefası,passiflora tohumlarından akşam sefası ve gece sefası tohumları çimlendi ancak ilk başlarda odada(ilk bir hafta)tuttum dışarıda ısı kaybı olmasın diye tohumlar çimlendi ama bir süre sonra uzayıp kökleri inceldi ve kök kısmı hafif siyahlaşıp yerinden çıktı çoğu çimlenip böylece kurudu gitti fotoğraflarda da görüleceği üzere nerde hata yapıyorum?Şimdi yeni gelecek tohumlarımı direk bahçeme eksem olur mu?

Yılmaz Yalçın
17-04-2010, 12:09
Arkadaşlar fotoğrafta çok belli olmasa da Ölen fidelerin kök boğazında bir incelme ve renk değiştirme oluyor..Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Gezegen
17-04-2010, 19:57
sayın kubat çiçekleriniz için çok üzüldüm geçmiş olsun passiflorelerinizde çimlenmişmiydi acaba

Yılmaz Yalçın
17-04-2010, 19:59
Sayın Serseri09,
Passiflora carroula tohumlarım henüz çimlenmedi yakaşık 2 hafta oldu tohumu ekeli..Gerçi geç çimleniyormuş

Gezegen
17-04-2010, 20:07
sayın lilinin bahçesi vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim saygılar

Gezegen
17-04-2010, 20:09
sayın kubat
berduray arkdaşımızın binbir ahmetle göndermiş oldugu passifloreleri ekeli 1 ay oldu ama hala bir ışık yok 3 tanesini perlite ekmiştim daha sonadan citleyip tekrar ektim ama hala ışık yok :(

Yılmaz Yalçın
17-04-2010, 20:58
Sevgili serseri09,
Benimkiler de hiçbir kıpırtı yok zaten çok zor çimleniyormuş sabretmek gerekiyor umarım çimlenirler:)

Zafer İnandıklı
17-04-2010, 21:55
Çimlendirme de bu torfu klinoptilolit ile kariştırarak kullandım; Acı bakla, krizantem, aslanağzı, yüksükotu çiçeği tohumları Bir haftadan kısa sürede çimlendiler. Sırada 10 çeşit var sonuçları bekliyorum.

Karşıyakalı
22-04-2010, 16:33
Sevgili arkadaşlar,
Karanfil tohumlarından karanfil yetiştirmeye çalışıyorum. Tohumlar çimlendi. Ektikten sonra hiç sulamadım fakat iki yapraklı bitkilerin boyu incecik 4 cm. ye kadar uzadı. Ne zaman bunları seyreltip saksılara alacağım? Kaç yaprak ve kaç cm. olması gerekiyor? Bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

merdiven
22-04-2010, 16:48
karpuz ve kavun fidelerinin çimlenmesi onbeş günü buluyor umutsuzluğa kapılmayın çimleneceklerdir

Adalet Yağcı
23-04-2010, 13:25
...fakat iki yapraklı bitkilerin boyu incecik 4 cm. ye kadar uzadı.

Bitkileriniz ışık görmek için boyunlarını uzatıyorlardır, onları dış mekana bol ışık ve güneş gören bir yere alıştırarak taşıyın.
Gerçek dört beş yaprak olduğunda şaşırtırsınız.

Yılmaz Yalçın
28-04-2010, 17:25
Sevgili Adalet Hanım,

Yollamış olduğunuz tohumlardan karışık renkli akşam sefaları da çimlenip gelişiyorlar.Ben çimlenip gerçek yaprağı çıkan fideleri çıplak köklü şaşırtıyorum bu sorun olur mu yoksa toprağıyla birlikte kök kısmını dağıtmadan mı şaşırtmak gerekiyor?

macuroğlu
08-01-2011, 20:39
bende sarı domates tohumları var isteyenlere duyrulur

zeynon33
06-04-2011, 08:17
merhabalar bende çekirdeğinden çimlendirdiğim limonum var, ama boyu 15 cm yaklaştı ve başka bir çiçeğin yanında, direk güneş almayan yerde, ne yapmam gerekir?

nurguldk
06-04-2011, 12:02
merhabalar bende çekirdeğinden çimlendirdiğim limonum var, ama boyu 15 cm yaklaştı ve başka bir çiçeğin yanında, direk güneş almayan yerde, ne yapmam gerekir?

Tohumdan limon, aşısız meyve vermez. Bilginize..

Lilinin bahcesi
06-04-2011, 16:48
Tohumdan limon, aşısız meyve vermez. Bilginize..

Mandalina , portakal icin dediginiz dogru olabilir. Meyve verse dahi turunc oluyor. Ama bazi limon turlerinde limon alinabilir.

zeynon33
08-04-2011, 07:04
peki kendi haline mi bırakayım öylece

Lilinin bahcesi
08-04-2011, 09:01
peki kendi haline mi bırakayım öylece

Kendisi ve yanindaki bitki icin bir sikinti yaratmiyorsa bir sure durmasinda sakinca yok bence.

tornado08
16-04-2011, 16:15
Arkadaşlar ben size kendi minyatür bir sera yapmanızı öneriyorum.Küçük olduğundan diğer büyük seralardan daha sıcak ve nemli olacak ve benim yaptığım seranın hiçbir açık yeri olmadığından su dışarıya buharlaşamayacak.Bu nedenle sulamanıza neredeyse gerek bile yok.Ayda bir kere su verin çok az olsun tabii.haftada bir 2 dakika falan havalandırın yeter.Oradan buharlaşan su tekrar naylona çaprarak yoğuşacak ve tekrar toprağa damlıyacak.Sizde naylonun üstünde hafif vurarak buna yardımcı olabilirsiniz.Teşekkürlerr...

tornado08
16-04-2011, 16:17
Arkadşlar bu sayede tohumlarınızen fazla 11-12 günde filizlenir.

nikon_
21-04-2011, 13:40
Merhaba,
Tohumdan çimlendirip büyütmeye çalıştığım kestane fidesinin yaprağında kahverengi lekelenme olmaya başladı ve sanırım yaprağın o kesimleri kuruyor. Bitki kapalı cam balkon olan yerde duruyor ve sabah güneşini alıyor. Fotoğraflarını ekliyorum, nedeni hakkında yardımcı olunursa sevinirim.

204842

204843

ecagli
27-04-2011, 12:19
Merhaba Gezegen, Sanki seran güneş az alıyormuş gibi geldi bana fazla koruma yapmışsın gibi dikkat et güneş ışığına.

ecagli
27-04-2011, 12:31
Merhaba Arkadaşlar, şu sıralar pencere önünde sırf torf ile doldurulmuş saksı içinde mavi ladin çimlendiriyorum. Günde 1 kez fıs fıs ile du veriyorum. Saksı kenarlarında hafif açıklık oluyor havalar ısındığı için herhalde su çekiliyor. Ne yapmam gerekiyor. Sabah ve akşam günde iki kez mi fıs fıs sulaym. Fideler 2-3 cm boyunda ve sağlıklı görünüyorlar. Bilgisizlikten ve yeni deneyim olduğundan dolayı torf kaliteli olur diye torfu herhangi bir şeyle karıltırmadım. Şu saatte herhangi bir şey yapabilirmiyim. Bir de fazla su vermekten çekiniyorum.

Mine Pakkaner
27-04-2011, 13:39
Kökler uzadıkça spreyle verilen su hiç yeterli olmayacak. Sadece torfun üst tabakasını ıslatıyor olacaksınız, oysa torf suyunu bir kez kaybederse yeniden çok zor alır. Bu da fidelerinizin ölümü demek olur. Saksınızın tamamını sulayın. Alttan su hemen çıkıyorsa suyunu kaybetmeye başlamış demektir. Saksı kenarındaki açıklık da bunun göstergesi.
Saksının altına bir kap koyun ve orada biriken su bir gün kalsın. Hatta saksı uygunsa su dolu kovaya sokun.

Fideler 5-6 cm boya gelince şaşırtın. Keşke hepsini ayrı ayrı kaplara ekseydiniz. Basit, fastfood dikkanlarında kullanılan içecek bardakları bu işe uygun, aklınızda olsun. İbreliler derin kök yaptığı için şaşırtmada sorun olmasın diye bu önlemleri alıyoruz.

Şaşırtırken de bahçe toprağı, kompost ve dişli dere kumu karışımı kullanın.

ecagli
27-04-2011, 14:21
Mine hn tekrar merhaba, Saksı uygun değil 80 cm yatay bir saksı su tutacak altlığını da bulamadım. Altınıda delmedim bu yüzden altlığı olmadığı için. Bu durumda yanından su versem olurmu ne yapmalıyım garip bir durum :(

ahaknet
09-05-2011, 22:53
Merhaba,
Ektiğim tohumların bir çoğu filizlendi. yaklaşık 1 ay sonra hepsi teker teker öldü ve ölmeye devam ediyor. Güneş gören balkonda duruyorlar. Bir kaç gün önce havalandırmak için gün boyu kapağı açık bıraktım hava biraz soğuktu ama etkiledi mi bilmiyorum. Nerede hata yapıyorum, geri kalan filizlerim için acil yardım lütfen.

gaddar
19-10-2011, 12:41
Herkese Merhaba,

Kısa bir süre önce balkon bahçeciliği ile ilgilenmeye başladım.İlk olarak tohumdan fide yetiştirmeyi öğrenmem gerektiğini düşünüp aşağıdaki ürünlerin siparişini verdim.

Johnny's Selected Seeds (http://www.johnnyseeds.com) firmasından;

Hydrofarm Seedling Heat Mat - 9" x 19-1/2"; 17 Watts-1 Unit (http://www.johnnyseeds.com/p-8077-hydrofarm-seedling-heat-mat-9-x-19-12-17-watts.aspx)

Brandywine Domates tohumu (http://www.johnnyseeds.com/p-7941-brandywine-og.aspx)

Mrs. Burns' Lemon Fesleğen tohumu (http://www.johnnyseeds.com/p-8238-mrs-burns-lemon.aspx)

Karışık Marul -Allstar Gourmet Lettuce Mix-Packet (http://www.johnnyseeds.com/p-6160-allstar-gourmet-lettuce-mix.aspx)

Organik Habanero (http://www.johnnyseeds.com/p-6581-habanero-og.aspx)

Magic Plant (https://www.magicplant.net) firmasından;

Propagatör (http://www.magicplant.net/53-propagator-klonmatik-38-x-24-x-19-cm.html)

Premium gübreli toprak (http://www.magicplant.net/454-magicplant-gubreli-toprak-50-litre.html)

Viyol 45'li (http://www.magicplant.net/95-viyol-45-li-.html)

Tohumları magic plant'tan aldığım viyollerin içine kabın yaklaşık 3/4'ünü dolduracak şekilde koyduktan sonra üzerine biraz daha toprak koyarak kapattım ve suladım.Sonra hepsini propagatörün içine alıp ısıtıcının üzerine koydum ve propagatörün kapağını kapattım.2 hafta geçmiş olmasına rağmen filizlenmediler.Sizce nerede yanlış yapmış olabilirim,ısıtıcı ile toprağın çok kuruduğunu farkettim ancak ısıtıcı olmadan yaptığım denemeden de olumlu sonuç alamadım.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Teşekkürler

amatör hobici
20-10-2011, 13:44
Sevgili arkadaşım, Tohumlarınızın çimlenmemeleri ile ilgili aklıma şunlar gelmektedir;
1- Tohumlar kotü koşullarda saklanmış ve içindeki embriyoları ölmüş olabilir,
2- Fazla sulamadan tohumlar çürümüş olabilir, veya yeterli nem olmayabilir,
3- Yeterli ısı değerleri oluşmamış olabilir,
4- Işık almamış olabilir ve fazla derine ekmiş olabilirsiniz,
Size önerim eğer elinizde tohum kaldı ise bir pamuk arasına koyup devamlı nemlendirerek ve ısısını ortalama 18-25 derece rasında tutarak ışık alan cam kenarında yeniden test etmenizdir.
Yinede başarısız olursanız toprağınızı ve tohumlarınızı değiştiriniz. Kolay gelsin, selamlar..

Ayrıca not.:Ektiğinizi belirttiğiniz tohumlardan Kaşık Marulu yanındaki linke tıklayınca çıkan resim kesinlikle Kaşık Marulu değil. Bilginize..
Ve propagatör gibi şeyler de para harcamanız gereksiz, viyollerin üzerine streç filim gerin olsun bitsin :))

Nevin Marangoz
21-10-2011, 01:06
Bu mevsimde daha az sıcaklıklarda çimlenebilen tohumlar ekmelisiniz.Maydanoz,havuç,kıvırcık,ıspanak olabilir.Domates,biber gibi tohumları ilkbaharda ekersiniz.Tohumları ekeceğiniz toprağa bir miktar perlit karıştırın.Tohumları toprağa serptikten sonra üzerini 1/2 cm kadar toprakla örtüp düz bir tahta veya mermerle
bastırın ki toprakla temas etsin.Sularken de suyu püskürterek verin.Tohumlar yerinden oynamasın.Bu baharda ben domates tohumu ektiğim zaman böyle yaptım.Saksıların üzerini de camla kapattım.Nemini kaybetmsdiği için daha çabuk çimlendi.Radyatör hem çok ısıtmış hem de kurutmuştur.Umarım tohumlarınız çimlenir.

Jezebel
21-10-2011, 05:24
Bu kadar teknik donanımın varlığında çimlenmemelerini açıklayabilecek sebepler şunlar olabilir
1. Tohumları çok derine ektiniz, tohumun büyüklüğü kadar bir toprak tabakası yeterli olurdu.
2. Yeterli nemi sağlamadınız, "kuruduğunu farkettim" demişsiniz.
Kurumasına izşn vermemelisiniz.
Tohumlar bayat'tı demiyorum, hepsinin bayat olması mümkün değil, uygun koşullar sağlamış olsaydınız 3-4 tane bari çimlenirdi.
Aynı Propagatör Baumaxxta var - 7 lira,paranıza yazık olmuş.
Tohum satın almaya gerek yok, aldığınız domates veya biberlerden birilerini seçin, içinde bulunan tohumları ayıklayın, kurutun ve ekin - amaç tecrube edinmek değil mi?
Kolay gelsin.

Charlaux
21-01-2012, 23:38
Merhabalar,
Bu bir sorun mudur bilemiyorum ama yeni yeşeren filizlerimin alt kısmı hep daha kalın ve biraz beyazımsı (renk olarak,üstünde birşeyler yok) fakat üstü yemyeşil ve sağlıklı;çürümüşlerinden birisini çekerken kök çıktı orası çıkmadı.Bir de başka bir sorun daha oldu;sağlıklı ve fazla yapraklılardan bir tanesi aynı profesyonel eli değmiş gibi (insan eli bile öylesini yapamaz) ortadan ikiye ayrılmış.Bunun sebebi ne olabilir ? Sevgiler,saygılar

mstfylcn
05-02-2012, 15:47
Şaşırtmadan kastedilen nedir?

Adalet Yağcı
05-02-2012, 16:37
Ekilen tohumlardan çimlenen bitkiler belli büyüklüğe eriştiğinde onları esas yerlerine alarak yapılan işleme şaşırtma denir.

Şaşırtma her bitki için uygun olmaya bilir, örneğin, hazeranlar şaşırtılmaktan hoşlanmazlar, yetiştirilecekleri alana ekilirler.

Şaşırtma yapacağınız bitkinin şaşırtılma süreleri de farklı ola bilir, genel olarak, 4-6 gerçek yaprak çıkarmış bitki şaşırtmak için uygundur.

mstfylcn
05-02-2012, 17:12
Sayın Adalet Yağcı,
Teşekkür ederim.

Rengahenk
21-04-2012, 17:17
http://e1204.hizliresim.com/w/p/4qlk4.jpg

Bunlar da benim Amaranthuslarım. Türkçesi kızıl kedi kuyruğu. Çimlenmede sorun olmadı fakat daha önce attığım aslan ağzı tohumları da çimlendikten sonra gerçek yaprak vermeden 1-1,5 ay kadar yaşayıp birer birer ölmüşlerdi. Bunları şaşırtana kadar nasıl bakmam gerekli ve çok mu sık atmışım tohumları?

MazI
21-04-2012, 19:11
bence cok sık olmus...onları ya cimlendiginde seyretmelisin **** direk dikkatli bir sekilde baska genis kaplara almalısın..sıklıgını baya azaltarak ekim yaparsan basarıya ulasırsın...topragın kıvamı burdan goruldugu kadarı ile iyi yani sulamada bir sıkıntı yok gibi ancak kabın altında yeterli delik olması gercekten cok onemli kok curumesini onlemek adına..

Rengahenk
21-04-2012, 19:42
6 günde çimlendiler bu hale geldiler fakat kökleri o kadar güçlü değil henüz. Seyreltme işini hemen mi yapsam ya da yaşarlarsa şaşırtmaya kadar beklemeli miyim?

MazI
21-04-2012, 23:33
hocam zaten okadar sıklarki birini alırken digerlerine zarar verebilirsin onun icin bence en iyi gorunenleri bırak diger cılız ve celimsizleri al derim...yoksa hepsi solabilir...bukadar sıklıkta cok dayancaklarını sanmam...gun gectikce sen almasanda zaten zayıflar olur:(...

limon
22-04-2012, 05:55
Bu kadar küçük şaşırtılmaz, biraz büyümelerini, gerçek yapraklarını çıkarmalarını bekleyin. Amaranthus güçlü bir bitki, yazdığım gibi biraz beklerseniz arada en çabuk boy atanları ve gelişenleri dikkatlice çekip ( o zamana gövdesi biraz kalınlaşacaktır) yeni yerlerine rahatlıkla geçirebilirsiniz. Böylece büyümüşleri şaşırtırken kalanları da seyreltmiş oluyorsunuz. Biraz kayıp olması normaldir, kalanlar size fazlasıyla yetecektir.

Işık yetersiz değil umarım. Bu bitki bu mevsimde dışarıda rahatlıkla yetişebilir, kapalı ortama ihtiyaç duymaz.

Tohumdan sayısız bitki yetiştirmiş birisi olarak, şahsen şu boyda henüz yeni yeşermeye başlayan fideleri hayatta ellemem. Zaten gerçek yaprakları çıkmadan fide bile sayılmazlar.

Adalet Yağcı
22-04-2012, 10:44
Rengahenk, iç mekanda çimlenen bitkilerinizi mümkün olan en kısa sürede dış ortama alıştırmalısınız.
Limon çok güzel açıklamış, bu hali ile şaşırtma yapılmaz.

Çimlenme başladıktan 10 gün sonra çimlendirme kaplarını yavaş yavaş dış ortama almak gerekir.
Günde bir saat ile başlayabilirsiniz, süreyi giderek arttırın.

Dış ortama aldığınız çimlenme kabınızı her gün bir çok kere kontrol etmelisiniz, fazla güneş varsa gölgeye, çok gölgedeyse güneşe, rüzgar alan bir yerdeyse daha sakin bir ortama çekmelisiniz.

Yani, çimlendikten sonra daha dikkatli olmalısınız.
Dış ortamda gelişen fidecikler çok daha güçlü olurlar, sık olsalar bile onları şaşırtabilirsiniz.
Yine de seyreltme yapmak daha iyidir, bitkiyi rahatlatır.

Emre İlhan
22-04-2012, 10:52
Sevgili, Adalet Yağcı ve limon; ne kadar güzel anlatmışsınız. Bunlar şu anda fide değil, Amaranthus çimi desek daha doğru olur.:) Bitki yetiştirmek aynı insan yetiştirmek gibi. Alıştırmak gerekiyor. Dış ortama ve zor koşullara ne kadar erken alıştırırsanız o kadar kuvvetli ve dayanıklı oluyorlar.:)

MazI
22-04-2012, 17:31
birkac gun icinde bize bir fotograf daha gonderirseniz gelisimlerini gozlemlemek isterim...ben kendi adıma hala seyreltilmeden yanayım.buyudukleri zaman seyreltirken ister istemez digerlerine zarar verceksiniz bitkilerin koku ve govdesi buyumus olcak kapladıkları yer artıcak...bukadar sık olmasalar ****** bekletin derdim ama bence resimden gorundugu kadarı ile asırı sık cıkmıslar...dıs ortama alıstırmaya gelincede hepinize katılıyorum gunes goren bir bitkinin hastalanma olasılıgıda duser...her canlı kendi bulunması gereken ortamda daha gucludur...

Rengahenk
25-04-2012, 13:28
Söylediğiniz gibi bitkileri dış mekana aldım. Zaten tohumları dış mekanda atmıştım ama fırtına nedeniyle içeri almak zorunda kalmıştım. Seyreltme işini bekletmeyi düşünüyorum çünkü o kadar sıklar ki seyreltme yapayım derken hepsine zarar verebilirim diye korkuyorum. Üretim yapılan seralarda da bu sıklıkta büyüdükten sonra şaşırtma yapılıyor. İnşallah benimkiler de o kadar büyürler. Bu fotoğraflar 2 gün öncesinden;
http://f1204.hizliresim.com/w/t/4vymb.jpg
http://f1204.hizliresim.com/w/t/4vyw8.jpg
http://f1204.hizliresim.com/w/t/4vyy1.jpg

Son fotoğrafta görülen ışığı öğleye kadar alıyor sonra gölge oluyor. Işık yeterli mi bilmiyorum. Bu sabah sulama için geç kaldım malesef ve sonuç;

http://e1204.hizliresim.com/w/t/4w17y.jpg
http://g1204.hizliresim.com/w/t/4w1bu.jpg
http://g1204.hizliresim.com/w/t/4w1d0.jpg

Aslında bazılarının eğilmesi spreyin ilk sıkmadaki şiddetinden olabilir. Daha öncekiler gibi bunlarıda kaybedeceğim gibi geliyor ama sık sık fotoğraf paylaşarak hatamın ne olduğunu anlarım ki bu da mükemmel bir kazanç olur benim için.

MazI
25-04-2012, 13:46
hocam hatan bence sadece sık dikmen.. duzenli bir sekilde sıralı dikersen bir sorunla karşılaşacağını sanmam...mesela 3x3 cm ara ile dikersin her noktaya 2 tohum atarsın 2 si aynı anda cıkarsa zayıf olanı alırsın...

limon
25-04-2012, 16:52
Ama bu bitkinin tohumları toz gibi, 2 adeti nasıl ayıralım? :)

Taneli tohumlarda viyollere veya bardaklara veya saksılara tek tek ekmek kolay. İnce tohumları tıpkı yemeğe biber serper gibi bir tutam alıp hazırladığım torfa serpiyorum. Ama ne kadar dikkat etsem de bazen bir köşede fazla sık çıkabiliyorlar.

Ben derim ki sık olmasını şimdi kafanıza takmayın, olan olmuş, siz toprağı nemli tutun. ( Fotoğraftaki torf çok kuru görünüyor) Bu bitki oldukça kolay bir türdür, kökleri de kuvvetli olur, esas yapraklarını çıkarınca çok rahat esas yerlerine dikenilirsiniz. Daha önce de yazdığım gibi orada o kadar çok bitki var ki dikmekten sıkılacaksınız, kalanlar size fazla fazla yetecek.

Emre Kuzu
25-04-2012, 17:50
Sulama için geç kalındığından olmuştur ancak bu da olmasa bile oradaki fidelerin hepsi yaşama şansı bulamayacak belli bir yerden sonra birbirlerini geçiyorlar sonra güçlülülerin yanındaki cılız kalanlar seyreltiliyor bende bu şekilde dursunlar diyorum zaten doğal olarak bir miktar seyrelme olacak. Sulamayı da su dolu bir kabın içine oturtup yapabilirsiniz.

MazI
25-04-2012, 18:57

Taneli tohumlarda viyollere veya bardaklara veya saksılara tek tek ekmek kolay. İnce tohumları tıpkı yemeğe biber serper gibi bir tutam alıp hazırladığım torfa serpiyorum. Ama ne kadar dikkat etsem de bazen bir köşede fazla sık çıkabiliyorlar.

Ben derim ki sık olmasını şimdi kafanıza takmayın, olan olmuş, siz toprağı nemli tutun. ( Fotoğraftaki torf çok kuru görünüyor) Bu bitki oldukça kolay bir türdür, kökleri de kuvvetli olur, esas yapraklarını çıkarınca çok rahat esas yerlerine dikenilirsiniz. Daha önce de yazdığım gibi orada o kadar çok bitki var ki dikmekten sıkılacaksınız, kalanlar size fazla fazla yetecek.

ozaman serperken serpilen miktarı azaltmak lazım...bu sekilde sık cıkan hic bir bitki duzgun gelisemez...

limon
25-04-2012, 19:41
Acemiyken olur böyle hatalar, yapa boza öğreniliyor. Ellerin alışması gerek. :)

Mete Tiren
25-04-2012, 21:49
Söylediğiniz gibi bitkileri dış mekana aldım. Zaten tohumları dış mekanda atmıştım ama fırtına nedeniyle içeri almak zorunda kalmıştım. Seyreltme işini bekletmeyi düşünüyorum çünkü o kadar sıklar ki seyreltme yapayım derken hepsine zarar verebilirim diye korkuyorum. ...

Sn Rengahenk kabınızın altında delik var ise torf tamamen nemini kaybetmeden su dolu bir kaba oturtmanızı tavsiye ederim çatlaklık sadece fıs fıs ile sulamadan dolayı torf tamamen nemlenmediğiden kaynaklanıyor ayırmayı da birkaç fideyi feda ederek iyice torfa suyu emdirdikten sonra kaşık gibi bir materyal yardımıyla kökleri de içinde kapsayacak şekilde küçük blokçuklar halinde başka bir ortama nakletmenizi tavsiye ederim acil yaparsanız en azından kurtulan fideleriniz olacaktır Saygılar

Rengahenk
26-04-2012, 00:25
Su dolu kaba oturtmak çok mantıklı teşekkürler. Çatlamaların nedeni tohumların orta kısımda üstlerinin daha kalın olması nedeniyle toprağı tabaka halinde çatlatarak çıktılar. birkaç gün sonra tekrar fotoğraf yükleyeceğim gelişmeleri birlikte değerlendiririz. Hepinize sonsuz teşekkürler gerçekten inanılmaz yardımcı oluyorsunuz.

Charlaux
27-04-2012, 10:30
Merhaba arkadaşlar,
Uzun bir süre toprak altında kalan tohum çimlendi fakat çıktığı anda üstü kavrulmuş çıktı.Charlaux/Balkon-Bahçe bölümünün 16.mesajında yer alan resim hakkında durum ve tür bilgisi almak istiyorum.Bir çam bir de adını bilmediğim başka bir tohum dikmiştim.
Şimdiden teşekkürler ;)

MazI
27-04-2012, 12:55
hocam resimlere baktımda çok net görünmüyorlar...

ha.ber
27-04-2012, 13:04
ben mazı ağaçları ile yenice ilgilenmeye başladım.evimin etrafına çit yapmayı düşünüyorum.ama şimdi dikme zamanı galiba.öyle anladım.tohumları toplama zamanı geçmiş bulunuyor bu ay itibarı ile.tohum toplama zamanı için bir sene bekleyip dikmek bana oldukça zaman kaybettirecek.
acaba elinde ffazladan mazı tohumu bulunan arkadaşlar bana gönderebilirler mi?masraflarını karşılamam üzere.

Charlaux
28-04-2012, 17:04
hocam resimlere baktımda çok net görünmüyorlar...

Sevgili mazi,
En iyi çıkabilen bunlar;baştan kavrulmuş çıktı.

MazI
28-04-2012, 18:43
hocam bu yaşında türü hakkında kesin birşey diyemem ama üstünün o şekilde olmasının nedeni tohumlarınız çürümek üzreymiş baya hasar görüp kafalarını dışarı cıkarabilmisler..aşırı sulamanızdan olabilir..

Charlaux
28-04-2012, 19:06
hocam bu yaşında türü hakkında kesin birşey diyemem ama üstünün o şekilde olmasının nedeni tohumlarınız çürümek üzreymiş baya hasar görüp kafalarını dışarı cıkarabilmisler..aşırı sulamanızdan olabilir..

Baya uzun süre kafasını göstermedi;uzun bir süredir topraktaydı.Zaten onları çimlenme döneminde hiç sulamadım.Şimdi esas sorum geliyor;onu güneşin yanına koydum ve sulamadım da (çimlendikten sonra) fakat onu şu anda en iyi duruma sokmak için ne yapmam gerekir;yani en azından olmadı fakat onu kurtarabilmek için elimden geleni yaptım diyebilmem için ;)
Teşekkür ederim
Not:Bu arada kesin birşey diyemem yazmışsınız ya tahminen neye benziyor;kişisel görüşünüzü merak ettim çünkü :)

MazI
28-04-2012, 19:11
çam oldugunu soyleyebilirimde hangi çam türü onu soyluyemem:D..ama tohumu aldıgınız agacı tarif ederseniz soylerim...

iyi duruma sokman icin asırı sulama,gunesin yakıcılıgından koru,sularken yine ust taraflarını ıslatma..ılık ortamda tut...bulundugu ortamın ısısı genelde sabit olsun..

Charlaux
28-04-2012, 19:20
çam oldugunu soyleyebilirimde hangi çam türü onu soyluyemem:D..ama tohumu aldıgınız agacı tarif ederseniz soylerim...

iyi duruma sokman icin asırı sulama,gunesin yakıcılıgından koru,sularken yine ust taraflarını ıslatma..ılık ortamda tut...bulundugu ortamın ısısı genelde sabit olsun..

Memet beyin gönderdiklerinden demek ki mutlu oldum :p Şu an camın yanında tutuyorum kendilerini.Bunun dışında aspirinli su kullanmam daha mı iyi olur ? Şu anda da balkonumsu oda denilen yerde tutuyorum oranın sıcaklığı da dışarıya göre daha sabit oluyor.Bugün öldü sandığım kaktüsümde renklendi yani keyfime diyecek yok :)) Tohum da yanlış hatırlamıyorsam beyaz ve üstüde sarı pamuk gibiydi :rolleyes: En kısa zamanda düzelmiş halinin fotoğrafını buraya koymak dileğiyle :rolleyes:

Emre Kuzu
28-04-2012, 19:28
Belli bir süre sonra hatta en yakın zamanda yakıcı güneş ışığından korumak şartıyla dış mekana almalısınız sert rüzgarda olmazsa iyi olur, iç mekanda sağlıklı olmaz hava sirkülasyonu ister bu hem hastalıkları da önler

Charlaux
28-04-2012, 19:35
Belli bir süre sonra hatta en yakın zamanda yakıcı güneş ışığından korumak şartıyla dış mekana almalısınız sert rüzgarda olmazsa iyi olur, iç mekanda sağlıklı olmaz hava sirkülasyonu ister bu hem hastalıkları da önler

Mayıs'ın ilk haftalarına kadar içeride bakmam daha doğru değil midir ? Niye diye soracaksanız Sn.Mazi düzenli bir sıcaklıkta olması gerektiğini söyledi fakat daha dün evimizin orada şimşek çaktı ve yağmur yağdı,bugünse güneşli.

Emre Kuzu
28-04-2012, 19:39
Sıcaklık farkları onu daha dirençli hale getirir dış şartlara alışmış olur gece gündüz sıcaklık farkları Türkiye gibi tropikal iklimi olmayan bir yerde dış mekan bitkileri için bu da önemlidir. Zaten doğaya baktığımızda olayı anlarız. Dediğim gibi ona zarar vermeyecek fırtına direkt güneş ışığından bir süre korumalı ve toprağın tamamen kurutmazsanız onun en uygun yetiştirme ortamını oluşturursunuz.

Charlaux
28-04-2012, 19:45
Sıcaklık farkları onu daha dirençli hale getirir dış şartlara alışmış olur gece gündüz sıcaklık farkları Türkiye gibi tropikal iklimi olmayan bir yerde dış mekan bitkileri için bu da önemlidir. Zaten doğaya baktığımızda olayı anlarız. Dediğim gibi ona zarar vermeyecek fırtına direkt güneş ışığından bir süre korumalı ve toprağın tamamen kurutmazsanız onun en uygun yetiştirme ortamını oluşturursunuz.

Yani doğru anladıysam bu haliyle bitkiyi terasın daha iç kısmında kalan bir alana koyacağım,gerçi kedilerimden korkuyorum ama :o

MazI
28-04-2012, 23:17
hocam bence balkonda tutmaya devam et kapalı isede her gün havalandır..daha yaşı küçük biraz güçlensin ondan sonra dışarı alırsın..

MazI
29-04-2012, 16:29
Memet beyin gönderdiklerinden demek ki mutlu oldum :p Şu an camın yanında tutuyorum kendilerini.Bunun dışında aspirinli su kullanmam daha mı iyi olur ? Şu anda da balkonumsu oda denilen yerde tutuyorum oranın sıcaklığı da dışarıya göre daha sabit oluyor.Bugün öldü sandığım kaktüsümde renklendi yani keyfime diyecek yok :)) Tohum da yanlış hatırlamıyorsam beyaz ve üstüde sarı pamuk gibiydi :rolleyes: En kısa zamanda düzelmiş halinin fotoğrafını buraya koymak dileğiyle :rolleyes:

buyuk ihtimal karaçam...

Rengahenk
10-05-2012, 16:14
Amaranthuslarımın son hali. Biri oldukça iyi durumda fakar diğeri biraz daha yavaş gelişiyor. 1 hafta sonra viyole alacağım.
http://g1205.hizliresim.com/x/b/5mkkx.jpg
http://g1205.hizliresim.com/x/b/5mkpv.jpg

DilekGuven
05-12-2012, 16:59

siz yazalı çok olmuş ama belki bu sene tohum ekeceklerin işine yarar, şöyle bir yöntem okumuştum, uygulamadım, sadece teorik bilgidir:
böyle kum gibi, çok ufak tohumların ekilirken çok sık yerleşmesini engellemek için bir tuzluğun içerisine bir miktar kuru kum (tabii ki tuzsuz, temiz olmalı) koyup, tohumları da bu kuma karıştırıyorsunuz. daha sonra tuzluğu ağzını kapatıp çalkalama hareketiyle tohumların kum içerisinde mümkün olduğu kadar eşit dağılmasını sağlıyorsunuz. hazırladığınız çimlendirme torfunun üzerine de bu tuzluk yardımıyla tuz eker gibi kumla birlikte tohumları ekiyorsunuz. böylece çok sık ekilip çok bitişik çıkan fidelerin kaybını minimuma indirgeyebiliyormuşsunuz. martta ben de ufak tohumlarımda bu yöntemi deneyeceğim.

Cumhur Tonba
05-12-2012, 19:38
Güzel ve kullanılan bir yöntem. Daha evvel yem hazırlarken Örneğin bir tona konacak 100 gr.lık bir katkı maddesini bu şekilde yapardık. Anlattığım 37-38 sene öncesi. Yemi kendimiz hazırlardık. ıoo gr yemden alıp, yüz gram katkı maddesiile iyice karıştırıp daha sonra bunu 20-30 gr yemle yine harmanlar, bunu yine 1-2 kilo yemle ve sonra 5-6 kilo yemle harmanlayıp daha sonra yem kırma makinesinde karıştırırdık.

Fagus Sylvatica
27-01-2013, 23:17
Merhaba. Bir süre önce şebboy tohumu ektim. hepsi çimlendi, önce sağlıklı geliştiler ama bir süre geçtikten sonra hepsi sırayla öldü. normal toprağa ekip içeriye almıştım. normal ölçülerde suladım. sizce nedeni ne olabilir? bir süre sonra kum gibi ufak toplar halinde toprak birikintileri oluşmuştu yüzeyde. bunla ilgili olabilir mi bir zararlı gibi

Cymbelina
27-01-2013, 23:40
Sayın Fagus Sylvatica, benzerini ben de yaşadım. Geçtiğimiz baharda ben de ilk kez tohumunu alıp deneyeyim dedim. Torfta çimlendiler, ben toprağa bile geçirmemiştim yani. Benimkiler de öldüler. Ki ben zaten ilk kez denediğim için acemliğimden kaynaklandığını düşünüyorum. Tohumun markası neydi hatırlamıyorum, daha sonra eklerim bu mesajıma.

Elinizde fotoğrafı varsa ekleyin arzu ederseniz, böylece bilen arkadaşlarımız belki daha iyi fikir verebilir.

Fagus Sylvatica
27-01-2013, 23:44
Ne yazık ki hiç fotoğrafım yok. Çünkü o zaman bu siteyi bilmiyordum ne yazık ki. Umarım bir cevap buluruz çünkü şebboy yetiştirmeyi gerçekten çok istiyorum.

bahcivancık
27-02-2013, 21:51
Arkadaşlar benimde diktiğim fidelerimin hemen boynu bükülüyor topraktan çıkar çıkmaz bir haftada 10 cm oluyor boynu bükülüyor güneşide görüyor fıs fıs ile suluyorum ne yapayım direk ışıkta yok balık kasalarından sera yaptım içerde ortalama 30 derece sıcak oluyor bir sakıncası olur mu ?

Emre İlhan
03-03-2013, 21:03
Arkadaşlar benimde diktiğim fidelerimin hemen boynu bükülüyor topraktan çıkar çıkmaz bir haftada 10 cm oluyor boynu bükülüyor güneşide görüyor fıs fıs ile suluyorum ne yapayım direk ışıkta yok balık kasalarından sera yaptım içerde ortalama 30 derece sıcak oluyor bir sakıncası olur mu ?

Sulamayı fazla kaçırmış olmalısınız. Fidelerinizin toprağını ıslatmayınız, sadece nemlendirmeniz onlar için yeterli olacaktır.

30 derece sıcaklıktaki fideler, hemen boya giderler ve güçsüzleşip ölürler. Çimlenen fideleri, sıcaklıkla orantılı olarak gübrelemeli ve gün ışığından yararlandırmalıyız:)

Bkz (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/23363-32.htm#post1112915), bkz (http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/23363-32.htm#post1112835)

ERZ
23-03-2013, 16:11
arkadaşlar yaklaşık 10 gün önce salatalık tohumu ektim çimlendiler hatta 12cm falan oldular.
hafif yan yatmış durumdalar ve gerçek yaprakları daha çıkmadı acaba bu gelişimleri nomalmi normal degilse ne yapmalıyım?

ERZ
23-03-2013, 16:44
381035

381036

381037

ciroz
23-03-2013, 16:59
Sn. ERZ,

Fideleriniz ışık arayışında, ışığa ulaşma isteğindeler. Daha fazla ışık ve göreceli daha az sulama öneririm.

ERZ
23-03-2013, 17:12
Sn. ERZ,

Fideleriniz ışık arayışında, ışığa ulaşma isteğindeler. Daha fazla ışık ve göreceli daha az sulama öneririm.

camın önünde tutmama rağmen böyleler. yapay ışıklandırma sistemi mi
kurmam gerekiyor?
teşekkürler...

hanımeli
28-03-2013, 13:59
kesinlikle ışık arayışı içindeler,benim geçen sene böyle olmuştu sonra çoğu kurumuştu tabi bilgisizlikten becerememiştim,

bu sene bu siteden öğrendiklerim sayesinde şimdi harikalar,ben akşam 6 dan sonra 11 watlık 2 adet florasan ile gece 10 a kadar ışık takviyesi yapıyorum ve tüm fidelerim kalın gövde yaptılar boyları kısa üzerleri yaprak yaprak oldu coştu.sizede tavsiye ederim.

sevda çil
01-04-2013, 13:59
Arkadaşlar geçen hafta çimlendirdiğim tohumlarım çok cansız.ilk denemem ve okuduklarıma göre sulama ile ilgili problem var.çimlenene kadar çok kurulduğunda alttan suladım.toprak tam kurumadan su vermedim ama gene de cılız uzuyorlar:(fotoğraflarını çektim ancak nasıl koyacağımı bulamıyorum.teşekkürler.

maki01
01-04-2013, 17:55
Bu başlık size yardımcı olacaktır sevgili sevda çil.

Tıklayın ==> http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/6256.htm

pasaportee
02-04-2013, 14:20
Merhaba,
İki hafta önce cam kenarında bardakta ektiğim golden midget cinsi karpuz büyüdü ve iki gün önce balkonda torf,toprak ve kum karışımlı saksıya aldım. Fakat fide yan yatmaya başladı. Sebebi nedir acaba? Işık fazlamı geliyor?
384623
384624

miraynas
18-04-2013, 12:04
merhabalar benim de sorum var,

yanlış birşey yapacağım diye korkuyorum

ilk kez tohum ve soğan ekimi yaptım, ama içime sinmeyen bir şeyler var.

geçen hafta cumartesi günü ekimi yaptım ama öyle torf falan ıslatmadım. bahçe toprağı ile torfu karıştırdım daha sonra zemini düzledim tohumları serpiştirip üzerine incecik torf serptim. ve bitki besini ile suladım. daha sonra her akşam düzenli olarak serpinti şeklinde topragın üstü nemli kalmasını sağlıyacak kadar su verdim.

fakat çıkan filizlere bakarmısınız sanki biraz sarı gibiler ve kuruyacakmış gibiler:(

acaba sulama miktarını arttırmalı mıyım?

mesela bu yuvarlak saksılara her gün ne kadar su vermem gerek ayrıca dikdörtgen saksılara da ne kadar vermeliyim?

son bir sorum daha var güneş ışını direk almalılar mı yoksa aydınlık bir oda da yetiştirsem olur mu?

bitki besinini ne sıklıkta kullanmalıyım?

ne zaman dışarıda bakmaya başlayabilirim ve ne zaman asıl yerlerine ekmeliyim?

bir de bugün büyük dikdörtgen saksıları üzerlerine poşet geçirip balkona koydum erken mi sizce? onları da ev içinde aydınlık yere mi koymalıyım?
sorularım çok ama emeğimin boşa gitmesini istemiyorum.

http://http://www.agaclar.net/forum/attachments/balkon-bahceciligi/391814d1366278085-img_5763.jpg (http://www.agaclar.net/forum/attachments/balkon-bahceciligi/391814d1366278085-img_5763.jpg)

http://www.agaclar.net/forum/attachments/balkon-bahceciligi/391815d1366278085-img_5761.jpg

http://www.agaclar.net/forum/attachments/balkon-bahceciligi/391816d1366278224-img_5760.jpg (http://www.agaclar.net/forum/attachments/balkon-bahceciligi/391816d1366278224-img_5760.jpg)

http://www.agaclar.net/forum/attachments/balkon-bahceciligi/391818d1366278224-img_5764.jpg

http://www.agaclar.net/forum/attachments/balkon-bahceciligi/391816d1366278224-img_5760.jpg

Dansel
18-04-2013, 16:41
Yeni ektiğiniz tohuma neden bitki besini verdiniz ki?

Dansel
18-04-2013, 16:46
Sn. Miraynas,
Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı) bölümünü incelerseniz size çok yardımcı olacaktır.

miraynas
18-04-2013, 16:49
Yeni ektiğiniz tohuma neden bitki besini verdiniz ki?

torf miktarım çok azdı karıştırdığım toprakta pek iyi değildi, kendimce mantıklı bulup verdim ama yanlış yaptım sanırım

ametarasu
17-11-2013, 15:03
Arkadaşlar merhaba. Bu başlık biraz sönük kalmış ancak inşallah soruma cevap veren birisi çıkar.

Ben bahçeme eylül 27 de tohumdan kara lahana, ıspanak, pırasa, kıvırcık salata , maydanoz, soğan ve sarmısak diktim. Geçen süre içerisinde hepsi filizlendi ve fide halini aldı. Ancak bundan sonra nasıl şaşırtma yapmam gerektiğini pek bilemiyorum. Bu aşamadan sonra bana yardımcı olabilirseniz, şöyle yap, böyle yap derseniz memnun olurum.

Resimleri ekliyorum.

Emre İlhan
17-11-2013, 20:05
Linkte yer alan başlığa göz atmanızı tavsiye ederim:)

http://www.agaclar.net/forum/balkon-bahceciligi/12517.htm

nsbedi
30-01-2014, 10:26
merhaba ben çam tohumu çimlendirmeyi düşünüyorum. Tohumu küçük paket olarak satın aldım. Viyolde yetiştirmeyi düşünüyorum. Tecrübem yok ama bütün yazıları okudum. Benim sorum viyol ölçüleri kaç olmalı ve büyütmeyi başarırsam ne zaman sonra daha büyük kaba koymalıyım. Mesela 7*7 lik viyole ekersem ne kadar süre sonra daha büyük kaba almalıyım?

eagle07
01-02-2014, 21:53
Ev ortamında domates tohumu çimlendirmek için zaman uygun mudur? Yer: Kocaeli

Adalet Yağcı
02-02-2014, 10:47
Ev ortamında domates tohumu çimlendirmek için zaman uygun mudur? Yer: Kocaeli

Kocaeli için erken olduğunu düşünüyorum.
15 Nisandan önce bahçeye dikemezsiniz, o zamana kadar çimlendirdiğiniz fidelerin kök yapısı çok gelişmiş olacağından, diktiğiniz bahçede sağlıklı tutunamayabilir.

Mart ortaları tohum çimlendirmek için daha uygun bence.
En geç bir ay içinde toprağa geçirilecek kıvama gelir fideleriniz.
Örtü altında yetiştirmeyi düşünüyorsanız şimdi ekebilirsiniz.

eagle07
28-02-2014, 16:25
7 Şubatta tohumları ev yapımı oda içi taşınabilir seramda toprakla buluşturdum.

eagle07
28-02-2014, 16:31
Bu gün 28 Şubat, hemen hemen hepsi çimlendi. Yakında şaşırtma var. :-) :-)

eagle07
28-02-2014, 16:34
Bu da bahçede, şaşırtma yaptıktan sonra kullanacağım fideleme seram..

seralex
02-04-2014, 15:06
Merhaba arkadaşlar, foruma yeni üye oldum öncelikle herkese selamlar.

Ben balkonumda 2 yıldır kendi çapımda sebze yetiştirmeye çalışıyorum. Geçen yıl domates biber fidanı alıp saksıda yetiştirdim iyi kötü ürün aldım ama bu bana yetmedi ürünlerimi tohumdan kendim üretmek istedim ve geçen yıl bunu domates ile denedim.

30x40 bir kaba tohumları ektim ve üzerini streç film ile kapatarak evdeki karanlık kilere koydum ve 3 günde çimlendiler daha sonra boyları 6 7 cm ye ulaştığında balkonumda direk güneş görmeyen bir bölüme koydum, bu arada üzeri hala streç film ile kapalıydı zaman zaman açıp fıs fıs ile suluyordum. Boyları 8 10 cm olunca plastik pet bardaklara aldım üzerinide açtım.Fakat fidanlar çok uzun olduğundan gövdeleri çok inceydi ve birkaç gün içinde hepsi öldü.

Bu sene geçen salı günü yine aynı kaba biber tohumları ekip üzerini streç film ile kapattım ve banyoda peteğin yanına koydum, perşembe günüde viyol alıp domates tohumu ektim onuda aynı şekilde üzerini kapatıp banyoya koydum. Banyoya koymamdaki amaç hem karanlık hem nemli hemde sıcak oluşu. Ve dün biberlerim çimlendi, bugün sabahta domateslerim çimlenmeye başlamış.

Şimdi benim tam burada sizlerin yardımına ihtiyacım var.

Bir yerde tohumlar çimlendikten sonra üzeri kapalı kalmaya devam ederse çok fazla uzayacağı ve gövdesinin zayıf kalacağını okumuştum. Bu ne kadar doğru? Sizce ben çimlenmeye başlamış biber ve domateslerimi aynı şekilde muhafaza etmeye devam edeyim mi yoksa üzerlerini açıp sürekli direk güneş almayan bir yeremi koyayım. Çimlenen tohumlarımın ince ve çok uzun olmasını istemiyorum.

TCM
02-04-2014, 15:41
Çimlendikten sonra evin içinde güneş gören yere koyun, hava iyi olduğu zaman da yavaş yavaş dışarıya (dış ortama alışması için) çıkarmaya başlayın. Çimlenmişlerin ışık alması gerek.

seralex
02-04-2014, 15:56
Çimlendikten sonra evin içinde güneş gören yere koyun, hava iyi olduğu zaman da yavaş yavaş dışarıya (dış ortama alışması için) çıkarmaya başlayın. Çimlenmişlerin ışık alması gerek.

Çok teşekkür ederim, peki üzerlerini açayım mı yoksa nem kaybetmesin diye streç filmler dursun mu?

Selçuk Boz
06-04-2014, 22:50
Çok teşekkür ederim, peki üzerlerini açayım mı yoksa nem kaybetmesin diye streç filmler dursun mu?

Devamlı üzerlerinin kapalı olması, mantari hastalıklara ve bitkilerin gelişiminde bozukluklara neden olabilir. Hergün mutlaka direk güneş ışığından korumak şartıyla havalandırmalısınız.

seralex
08-04-2014, 11:46
Kaba ektiğim biberlerimin bir taraftakileri çıktı diğer taraftakiler çıkmadı, çıkanların boyları 5 6 cm.

45'lik viyole ektiğim domatesleriminde 25 30 kadarı çıktı diğerleri çıkmadı, çıkanların boyları 4 5 cm

Biberler ve domatesler şuan oda da direk güneş görmeyen pencerenin önünde duruyorlar. Oda sıcaklığı 20 25 derece, sulama her akşam fıs fıs ile yapıyorum.

Bir yerde bir hata olduğunu düşünüyorum, hem ektiğim tohumların bazıları hala çıkmıyorlar hemde çıkanlarda ise herhangi bir büyüme gelişme görünmüyor.

Sizce bunun sebebi ne olabilir arkadaşlar ?

eagle07
22-04-2014, 00:26
İnşallah Haziran sonlarına doğru ilk mahsulü alacağız..

yellow06
01-05-2014, 17:48
herkese merhabalar. hayatımda ilk defa evde balkonda domates yetiştirmek için küçük bir saksıya 1 hafta önce domates tohumu ektim. şimdi fideleri beyaz ve ters "u" harfi şeklinde toprağın yüzüne çıktı. daha yeşil yaprakları bile gözükmüyor sadece beyazımsı kısmı gözüküyor. bundan sonra fidelerin en çok sağlıklı yetiştirmek açısından nasıl bir yol izlemeliyim tam bilemiyorum. mesela güneş ışığı alan bir yere mi koymalıyım suyunu her gün mü vermeliyim bilemiyorum. yardım etmek isteyen arkadaşların görüşlerini bekliyorum teşekkürler.

bu arada havalar ankarada biraz yağışlı gidiyor arkadaşların bilgisine.

ERZ
07-05-2014, 09:19
Arkadaşlar tohumdan yetiştirmeye çalıştığım çeri ve kornişonlarımda yolunda gitmeyen birşeyler var.Çeri domateslerimin gerçek olmayan yaprakları sarardı,kornişon da ise resimde ğörüldüğü gibi gerçek olmayan yapraklarında bi sıkıntı var sizce bunun sebebi ne olaki..teşekkürler
490265

490266

Semace
07-05-2014, 12:01
Merhaba..
Tohumdan yetiştirmeye çalıştığım çiçeklerimin son hali şöyle; genel görüntülerinde bir sorun var mı bilemedim. Sizlerle paylaşıp bilgi almak istedim. Teşekkürler...

eylülbelde
07-05-2014, 16:14
Merhaba..
Tohumdan yetiştirmeye çalıştığım çiçeklerimin son hali şöyle; genel görüntülerinde bir sorun var mı bilemedim. Sizlerle paylaşıp bilgi almak istedim. Teşekkürler...

Çimlendirdiğiniz tohumlarda cılız ve uzun olanlar gün ışığının biraz yetersiz olduğunu gösteriyor. Biraz daha gün ışığı alan bir yerde durmalılar sanki. Ama asla direkt yakıcı güneş ışığı alan bir yere koymayın.
Bir de merak ettim Semace; çimlenen filizler arasındaki toprağa tohum ektiniz de henüz çıkmadılar mı, yoksa sıra sıra birbirinden ayrık bir ekim mi yaptınız? Bir dahaki ekiminizde saksının bütününe daha geniş aralıklarla ekim yaparsanız şaşırtma sırasında daha az kayıp yaşarsınız. Elinize emeğinize de sağlık umarım pek güzel olurlar.:D

Semace
07-05-2014, 19:42
Merhaba..
Cevabınız için teşekkürler eylülbelde.. Aslında 3 fotoğraf yükleyecektim lakin kabul olmadı (sanırım dosya büyüklüğü sebebiyle), yüklenen fotoğrafta 2 çeşit tohum var hüsnüyusuf ve çilek papatyası.. Tohum ambalajının üzerinde geniş bir yer diyordu ben de ebru tepsimden birini feda ettim. Bir önce ki tohum ekimim de başarı sağlayamadığımdan (geniş aralıklarla ve parmak ucuyla açarak yassı/orta halli bir tabağa ekmiştim) özellikle bunları sıra sıra ektim :) deneme-yanılma yöntemi.. Uyarı ve önerilerinize uyacağım. Diğer 2 fotoğrafta mini seralardaydı. İnternetten temin ettiğim 20 gözlü viyoleler üzeri kapalı şirin mini seram :) Onlar haliyle aralıklı oldu ve İnşaallah bu sefer başarılı olurum. Bu arada çimlenmiş tohumlarım henüz 6 günlükler, işyerimdeler.. Bir çok yerde sıcaktan/güneşten uzak olması gerektiğini okuduğum için kuytu sayılabilecek, az da olsa ışık alan yerde saklıyorum. Akşam güneşi vaktinde kapıya yakın bir yere alıp havalandırmaya çalışıyorum. Artık daha ışıklı ve havadar bir yerde duracaklar söz veriyorum..
Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim tekrardan..

ase06
07-05-2014, 21:01
Merhaba kavun ve karpuz tohumlarını çimlendiremiyorum fidesinide bulamadım neyapmam lazım.

İsmail Kuzucu
07-05-2014, 21:32
Arkadaşlar tohumdan yetiştirmeye çalıştığım çeri ve kornişonlarımda yolunda gitmeyen birşeyler var.Çeri domateslerimin gerçek olmayan yaprakları sarardı,kornişon da ise resimde ğörüldüğü gibi gerçek olmayan yapraklarında bi sıkıntı var sizce bunun sebebi ne olaki..teşekkürler
490265

490266

Fidelerin kökleri viyolün altından çıkmaya başladı ise, sararma yapabilir. Veya ani sıcaklık değişiminden kaynaklanabilir. Hıyarların şaşırtma zamanı gelmiş. Onları geniş bir saksıya alabilirsiniz.

Merhaba kavun ve karpuz tohumlarını çimlendiremiyorum fidesinide bulamadım neyapmam lazım.

Tohumları nemli bir beze koyup (ısı 20-25 derece arası) çıtlayınca torfa ekerseniz, hiç sorun yaşamadan fidelerinizi üretebilirsiniz. Çimlendirmede nasıl bir sorun yaşadınız acaba?

ERZ
08-05-2014, 21:27
Fidelerin kökleri viyolün altından çıkmaya başladı ise, sararma yapabilir. Veya ani sıcaklık değişiminden kaynaklanabilir. Hıyarların şaşırtma zamanı gelmiş. Onları geniş bir saksıya alabilirsiniz.

Tohumları nemli bir beze koyup (ısı 20-25 derece arası) çıtlayınca torfa ekerseniz, hiç sorun yaşamadan fidelerinizi üretebilirsiniz. Çimlendirmede nasıl bir sorun yaşadınız acaba?

haklısınız ismail bey erzurumda doğal olarak gece ve gündüz farkı fazla sararmalar ondan olabilir.hıyarların şaşıtma zamanı gelmiş demişşiniz ben bunları direk bahçeye ekmeyi düşünüyorum bahçeye ekmek için erken değilmi viyollerde biraz daha gelişse olmazmı..teşekkürler.

ase06
09-05-2014, 08:25
Hocam çimlendiremedikki kavun ve karpuz tohumlarını sorun yaşayalım denedim bakalım senin biçimde ne olcak. Olmazsa fide bulup ekcez yappcaz bişeyler ama o kavunu karpuzu büyütüp yiyecem.)))

İsmail Kuzucu
09-05-2014, 18:11
haklısınız ismail bey erzurumda doğal olarak gece ve gündüz farkı fazla sararmalar ondan olabilir.hıyarların şaşıtma zamanı gelmiş demişşiniz ben bunları direk bahçeye ekmeyi düşünüyorum bahçeye ekmek için erken değilmi viyollerde biraz daha gelişse olmazmı..teşekkürler.

O zaman biraz daha bekletip, kökler viyolün altına geçtiği zaman biraz daha büyük saksıya şaşırtmasını yapın. Böylece bitki kökleri her zaman gelişmeye devam eder.

Diğer türlü kökler viyolü doldurup altından çıkıyor ve şaşırtma esnasında bu kökler kopup gelişme yavaşlıyor.

nsbedi
14-09-2014, 11:33
Merhaba arkadaşlar. Bu yıl ilk defa ağaç yetiştirmeye başladım. Baharda 40 kadar ağaç çimlendirdim. Çimlendirmede hiç sıkıntı yaşamadım. Ancak fideleri daha büyük kaplara şaşırttıktan sonra eredeyse hiç büyümüyorlar büyüme hızları çok düşük. Erik ve elma fidanları büyümüyordu toprağa ektikten hemen sonra hızla büyümeye başladılar. Ancak baharda büyük yoğurt kaplarına ektiğim mavi ladin ve mavi ardıçların boyu 5-8 cm. su ve güneşlenme sürelerini her türlü denedim gübrede ekledim yinede çok yavaş büyüyorlar. Yardımcı olabilecek var mı?

Uysal01
14-09-2014, 20:41
Telaşlanmaya gerek yok,mavi ladin ilkyıllarda çok yavaş büyür.4-5 yaşlarından sonra hızlanır.

serhatb
04-12-2014, 13:51
*** Forum dostları; topraksız tarıma ilgi duydum başladım incelemeye tohumdan cıkıyo 5/6 cm oluyo ölüyor. oda sıkcaklıgı 18-22 derece güneşi direk görmüyor ama nasıl oluyorsa ölüyor. Binbir zahmet ile topladıgım tohumlar birer birer gidiyor. İşin en uzmanından aldım besin eriğini yine olmadı bana bir yol gösterecek arkadaşım varmı lütfen acil çare. Ölmeden bir domatez ağacı yetiştirmek istiyorum. iyi çalışmalar.

nsbedi
02-02-2015, 10:45
mavi ladinlerim öldü. Mantardan öldüklerini düşünüyorum. Bu yıl bütün tohumlarıma mantar ilacı da vereceğim.

nsbedi
02-02-2015, 11:00
merhaba geçen yıl ilk defa ağaç yetiştirmeye başladım hezimetle sonuçlandı. Ektiğim her tohumun çimlenmesine rağmen mantar ve hayvanların zarar vermesinden dolayı çok kayıp verdim. Bu yıl mantar ilacı ve daha az sulayarak tekrar tohum çimlendireceğim.
Acaba kazık köklü bir türü boyu 2 metre oluncaya kadar bir yerde büyütüp daha sonra başka bir yere taşıma şansım var mı? Kökün baya derine ineceğini tahmin ediyorum. Ekeceğim toprak 50 cm den sonra çok sert.

doğa kızı
23-03-2015, 00:35
Yeni üye olduğum için konumu yazacağım yeri bilmiyorum.En uygun başlık bu gibi geldi lütfen yardım edin: Çimlendirdiğim elmalarımdan birinin gövdesi turunculaşmaya başladı gövdede yana yattı, onu fazla sulamış olabilirim eğer öyleyse başka bir yere alayım yoksa ölcek :( Gövdesinin turunculaşması hastalık belirtisi midir bilemiyorum sorun toprakta mı bitkide mi?

siyahi10
30-03-2015, 11:49
Ben yeni başlayanlardanım.Büyük bir hevesle çiçek tohumlarımı ektim 4.gün olmasına rağmen 6 'sı çimlendi.Yalnız begonya ve zinya çiçeklerinin kökleri dibe değmiş durumda ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum :( Bana bu konu hakkında fikir verebilirmisiniz resminide ekliyorum

blacksword
01-04-2015, 13:02
Sayın siyahi, bence kökleri ışık almayacak bir saksıya toprağını dökmeden olduğu gibi geçirin. Aydınlık bir yerde aşırı sulamadan gerçek yapraklarının çıkmasını bekleyin.

kadir_trb
02-04-2015, 10:29
Merhabalar
Çimlendirmiş olduğum begonyaların gelişimi çok yavaş varsa yaptığım hatalar ve mümkünse bir çözüm önerisi sunacak arkadaşların yardımını bekliyorum.
yaklaşık 100 adet tohumu çimlendirme torfuna ektim. Ekmeden torfu biraz sıkıştırdım ve yarım saat kadar önce musluk suyuyla suya doymasını sağladım. Sonrasında torfa elimle rastgele baskı uyguladım tohumlar çok küçük olduğundan görünmüyordu.Nihayetinde 15 kadar filiz verdi. Filizlenmenin başlangıcıyla saksının üzerindeki streç filmi kaldırmam gerekiyordu fakat ev sobalı olduğundan torf hemen nemini kaybetmesin hemde yeni çimlenen tohumlar olduğundan 1 hafta sonra streç filmi kaldırdım. Saksı perdenin arkasında ışık alabilen bir bölgede. En büyük hatamın saksı yüzeyinde torfa olan mesafeyi fazla tutmam olduğunu söyleyenler oldu bu nedenle gelişemediği vs. Saksı ve bitkiye ait fotoğrafları da ekliyorum.
[/URL]

http://s28.postimg.org/ssijr8qnx/IMG_20150402_103826.jpg (http://postimg.org/image/ys6auwbg9/full/)[URL="http://postimg.org/image/acy2tucjd/full/"]

cumartesi
03-04-2015, 09:48
Merhaba Sayın kadir_trb,

Ben de geçen yıldan beri sebzelerimi tohumdan yetiştiriyorum. Tohumun çimlenmesi için iki etkene ihtiyacı var. Birincisi nem, ikincisi ise ısı. Filizlendikten sonra ise bu ikisine ek olarak ışığa da ihtiyacı var. Ancak bunların miktarlarını iyi ayarlamak gerekli. Fotoğraflarda gördüğüm kadarıyla saksınızdaki torf normalden biraz daha fazla nemli gibi. Hatta ıslak diyebiliriz. Bu durumda karşılaşacağınız sorun, filizlerin aşırı boylanması ve yan yatması olacak. Bunu önlemek için mutlaka ışık alma sürelerini uzatmanız ve torf kurumaya yakın bir kıvama gelene kadar sulama yapmamanız gerekir. Zaten saksı derin ise uzun bir süre hiç sulama yapmasanız da olur. Çünkü bitkinin kökü zaten nemli olan yerden (alt) kısımlardan ihtiyacı olan suyu alacaktır. Torf yüksekliğini saksının bitiş kısmına daha yakın olacak şekilde ayarlasanız, ışık alma açısından daha iyi olurdu. Ancak yeterli ışığı almalarını sağlarsanız çok sorun olmaz diye düşünüyorum.
Özetlemek gerekirse, iyi bir gelişim için ısı, ışık ve nem oranlarını iyi ayarlamak gerekir. Ne çok fazla ne de çok az. Bir de son olarak torfun besleyici değeri de önemli tabi. Bütün bunlara dikkat ederseniz, sağlıklı bir gelişim olur inşallah.

Kolay gelsin.

redchili
08-05-2015, 01:33
sorum burada yardım ederseniz sevinirim ;) ucu çürüyen yaprakların uçlarını kesmeye başladım doğru bir şey mi yapıyorum bilmiyorum bu arada küçük yaratıklar da görmüyorum artık

http://www.agaclar.net/forum/1376491-post108.htm

nsbedi
09-05-2015, 16:00
merhaba. Ektiğim tohumlar her seferinde çimleniyor 5 santim kadar uzadıktan sonra büyümesi durup zamanla ölüyor. Nem, ışık ve sıcaklığı iyi ayarladığımı düşünüyorum. Şaşırtmadan sonra torfa ekiyordum onun yerine kum bahçe toprağı ve gübre karışımına ektim sonuç yine aynı. Neden ölüyorlar fikri ya da önerisi olan var mı?

A_NOMAD
09-05-2015, 16:10
merhaba. Ektiğim tohumlar her seferinde çimleniyor 5 santim kadar uzadıktan sonra büyümesi durup zamanla ölüyor. Nem, ışık ve sıcaklığı iyi ayarladığımı düşünüyorum. Şaşırtmadan sonra torfa ekiyordum onun yerine kum bahçe toprağı ve gübre karışımına ektim sonuç yine aynı. Neden ölüyorlar fikri ya da önerisi olan var mı?

Çimlenme gerçekleştikten sonra sulamanın azaltılması gerekiyor, şaşırtmak için de en azından birkaç gerçek yaprağın tam açılmasını ve 10 cm. kadar boylanmasını beklemek gerekiyor, bunlara dikkat etmiyor olabilirsiniz.

Aklıma ilk gelen sorunlar bunlar oldu. Erken şaşırtma yapıyorsanız ya da çimlendikten sonra sık sulamaya devam ediyorsanız fidelerinizi kaybetmeniz olası...

Aşağıdaki başlıkları incelemenizi öneririm:

http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/23363.htm

http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/30988.htm

nsbedi
13-05-2015, 15:36
Forumda okumadığım yer kalmadı. tohum çimlendirme ve şaşırtma çok iyi anlatılıyor ama sonrası ile ilgili pek bilgi yok.
Gerçek yapraklarının çıkmasını ve biraz toparlanmasını bekliyorum şaşırtmadan önce. Acemi olduğumdan hangisinin daha iyi olacağını görmek için tabi türü de göz önüne alarak çok suladığımda oldu neredeyse hiç sulamadığımda oldu. Hangisinin daha iyi sonuç vereceğini görmek için ısı, ışık ve nemi değiştirerek deniyorum ama sonuç şimdilik aynı.
Şaşırma yaparken sizce torf mu kullanayım yoksa toprak karışımı mı? Toprak karışımı daha mantıklı geliyor ama torfta daha hızlı büyüyor ve kökleri daha güçlü oluyor gibi geldi bana.

heyyamola
14-05-2015, 23:23
Forumda okumadığım yer kalmadı. tohum çimlendirme ve şaşırtma çok iyi anlatılıyor ama sonrası ile ilgili pek bilgi yok.
Gerçek yapraklarının çıkmasını ve biraz toparlanmasını bekliyorum şaşırtmadan önce. Acemi olduğumdan hangisinin daha iyi olacağını görmek için tabi türü de göz önüne alarak çok suladığımda oldu neredeyse hiç sulamadığımda oldu. Hangisinin daha iyi sonuç vereceğini görmek için ısı, ışık ve nemi değiştirerek deniyorum ama sonuç şimdilik aynı.
Şaşırma yaparken sizce torf mu kullanayım yoksa toprak karışımı mı? Toprak karışımı daha mantıklı geliyor ama torfta daha hızlı büyüyor ve kökleri daha güçlü oluyor gibi geldi bana.

Gerçek yaprakları çıkan, kökleri yeterince gelişen fideleri toprak karışımına şaşırtmak daha doğru olur. Bundan sonra bitkinin daha çok besine ihtiyacı olacaktır. Ayrıca düzenli ve dengeli gübreleme yapabilecekseniz şaşırtma ortamında torf da kullanabilirsiniz.

hira
16-05-2015, 11:10
Tohumdan yetişen ve şuan ancak 10 cm. Boyuna ulaşan haseki küpelerinde yeşil bitler gördüm dün, çoğalmadan hemen elimle alıp uzaklaştırmayı düşündüm ve yaptım, bir tane bile kalmamıştı fakat bugün yine aynı durumdalar. Fidecikler henüz çok küçük olduğundan, ev yapımı olsa bile ilaç yapmamam gerektiğini çünkü bitkilerin zarar görecegini düşünüyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? Acil yardıma ihtiyacım var. Haseki küpesi yetiştirmeyi çok istediğim bir çiçek.

İsmail Kuzucu
16-05-2015, 12:04
Tohumdan yetişen ve şuan ancak 10 cm. Boyuna ulaşan haseki küpelerinde yeşil bitler gördüm dün, çoğalmadan hemen elimle alıp uzaklaştırmayı düşündüm ve yaptım, bir tane bile kalmamıştı fakat bugün yine aynı durumdalar. Fidecikler henüz çok küçük olduğundan, ev yapımı olsa bile ilaç yapmamam gerektiğini çünkü bitkilerin zarar görecegini düşünüyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? Acil yardıma ihtiyacım var. Haseki küpesi yetiştirmeyi çok istediğim bir çiçek.

Yakınlarda meyve agacı ve gul var ıse onlarıda ılaclamanız gereklı. Ayrıca otlar varsa onlarıda temızlemenız gereklı. Her turlu ılac kullanabılırsınız, hıc sıkıntı olmuyor. 2 yaprak olanlarda dahı sorun yasamadım.

hira
16-05-2015, 12:32
Sn. İsmail Kuzucu, şu an elimde ne ilaç var, nede ilaç alabilecegim bir yer biliyorum. Güllerde var aynı balkonda, külleme olmuşlardı, bit yoktu ve onlar içinde elimde ilaç olmadıgından, doğru veya yanlış, derin budama yaptım. O zaman hasekiler için ev yapımı ilaçlara müracaat ?

redchili
31-05-2015, 17:12
resimdeki trinidat scorpion biberi internette bakıyorum yaprakları kopkoyu yemyeşil benimkinin yaparaklar o kadar yeşil değil rengini koyulaştırmak için ne yapmam gerek

Mnsharkaze
17-01-2016, 15:37
SELAMLAR her bir Turk Kardeslerimize BAKUDEN. ben bilmek istiyorum nerdeyse 5 ay oncesine cekirdekden ekip buyutdugum fideler simdi 5-6 yaprakli oldular , sonra yeni yapraklar cucermeye basladi ama biraz cucerdikden sonra oyle kaldilar ve kurumaya basladi , bundan sonra bazilari kuruyup tokuldu , tokulduyu yerden simdi yenileri cucermeye basladi ve simdi kurumus yerden yenileri cucererek 3 yaprak elave cikdi. bunun kuruyup harab olmamasi icin ne onerirsiniz?

birde kavanozda oda isinntisinda sakliyorum. yakin zamanlarda resimlerinide atarim.

bu bitkilerin meyve vermesi icin ne yapmali? nasil korumali yani bir sozle ne oneriyorsunuz? ben limon, portagal , hurma, karalyok yani hurma gibi taninan , uzum cekirdekleri ekmisim. bunlarin meyve vermesi icin ne yapmali?

SPakize
09-03-2016, 13:54
Merhaba. Tohumdan birşeyler yetiştirme heyecanıyla okuyup bilgilenmeden harekete geçtim. Şimdi bir problemim var. Cocopeat - hindistan cevizi torfu içerisine 3 çeşit domates, lavanta, ekinezya, ezan çiçeği ve bir iki değişik tür çiçek daha ektim. Ama bu torfun üzerinde beyaz pamukçuklar oluştu, bulutumsu. Bazı beyaz pamukçuklarda nokta nokta yeşil minik birşeyler var. Mantar mı acaba küf mü? Kullandığım torftan mı? Nasıl kurtulabilirim? Teşekkürler.

hberbul
10-03-2016, 09:22
Fotograf göndermenizde fayda var.

SPakize
15-03-2016, 07:00
Merhaba, daha önce bahsettiğim pamukçukların resmini çektim en sonunda.600311
600312
600313
600314

Ben resim çekene kadar değişik bir canlı daha oluşmuş galiba?

600315

Sağ kutucuğun sol alt köşesindeki beyazlık artık katı ve parlak bir şekil almış. Yeni çıkan filizin sağ üst ve altındakiler de tohum aslında ama onlar da bembeyaz pamukçuğa sarılı haldeler. Mantar mı acaba bunlar?

Özge
05-04-2017, 10:10
Çimlendirdiğim sebze fideleri yaklaşık bir aydır kapalı balkonda duruyordu. Fideleri bahçeye koyduğum mini seraya aldıktan 48 saat sonra yapraklarında beyaz lekeler oluştuğunu gördüm. Şu an sadece 1-2 tanesinde var ama önlem alabilmek için paylaşmak istedim. Ben güneş yanığı olduğunu düşündüm ama başka yorumu olan var mı?
642850

Doğa Adam
13-04-2017, 23:54
Merhaba. Forumu 1 aydir takip etmekteyim ve yeni üye oldum. Musaadenizle henüz yeni heves edindiğim bitki yetiştirme işinde aklıma takılan bir durumu arz etmek istiyorum. Netten edindiğim bilgiler doğrultusunda bitkiler çimlenme sürecinde ısı ve ışık ihtiyacından yoksun olmaları halinde cılız gövde yapısına sahip olur ve boyun bükerek bir süre sonra hayat kaybederler.

1) Sizce benim güzellerimin sorunu büyük mü? Önerileriniz neler?
2) Işık ihtiyacı için geçici uyguladığım bu yöntem mantıklı mı?
*Bulunduğum yerde epeydir güneş yüz göstermiyor.

İlginize çok teşekkür ederim.

latif.07
14-04-2017, 00:56
Işık yetersiz ışık kaynagını arttırmanızı tavsiye ederim şerit led kullanabilirsiniz veya masa lambanızın yanına bir kaç tane daha tasarruflu ampul takabilirsiniz. Bitkilerinizi aşırı sulamışsınız bardaklarınızın altında fazla suyun gitmesi için delik varmı ? Yoksa delin fazla su aksın. Tavsiyem Fidelerinizi sularken bir yogurt kabına 2-3 parmak su doldurup fidelerin oldugu bardaklarınızı suyun içine daldırma yaparak alttan sulamanız 2 dk bekletip çıkarmanızdır suyu üstten dökerseniz fideleriniz güçsüz olacaktır. Toprak kurumaya yaklaştıkça sulamanız daha iyi olacaktır

Batuhan Yılmaz
14-04-2017, 02:04
Karton bardaklar 1 ay içinde tamamen çürüyor bitkiler mantar kapanilir bilginize plastik olan bardakla değiltirirseniz iyi olur kartonları.

Doğa Adam
14-04-2017, 08:59
@latif.07 Önceden bilmeden çok suluyordum. Artık buna biraz daha dikkat ediyorum. Bardaklarin altında yeterli delik ve drenaj kolaylığı için taş var.Alttan sulama işlemini deneyeceğim.Bugün hava güzel.güneş görmelerini de saglayacagim. Cevabınız için çok teşekkür ederim.

@Batuhan Yılmaz karton bardağın daha iyi olduğunu sanıyordum. Bundan sonra plastik kullanırım. Yanlarını kaplamak gerekecek.Bir iki tane plastik var ve tohumlar ışık dolayısıyla yanlara yönelip topraktan çıkamadı. Cevap için çok teşekkürler

kursun
14-04-2017, 09:24
Hemen fazla güneşe çıkarmayın.
Önce az güneş. Yani, yarı gölge olmalı.

Doğa Adam
14-04-2017, 13:57
@kursun teşekkür ederim bilgi için. Çocuk gibiymiş bu bitkiler.

Doğa Adam
15-04-2017, 08:58
Dün birkaç kayıp verdim. Insan ne yapacağını bilmiyor bazen. Derdi nedir acaba?

yildirim85
27-04-2017, 20:38
Merhaba Arkadaşlar
Amatör olarak 15 gün önce fide yetiştirme işine başladım. Bu işe yetiştirilmesi kolay olduğu için fesleğen ve aynısafa ile başladım. Bu iki bitkinin tohumlarını alarak sadece torf kullanmak suretiyle çimlendirdim. Aşağıda aklıma takılan konularda bana bilgi verirseniz çok sevinirim
1-)Genel itibariyle çimlendirdiğim bu iki bitkinin fideleri nasıl görünüyor yani sağlıklı mı yanlış giden birşey var mı?
2-)Viyollerde bulunan aynısafa fidelerinin birinin yapraklarının uç kısımları yenmiş gibi duruyor kontrol etmeme rağmen toprakta böcek türü bir şeye rastlamadım toprak gayet iyi görünüyor.
3-)Çimlendirdiğimi bu fidelerin ne zaman nasıl bir saksıya şaşırtmalıyım?

Aynısafalarım
https://s29.postimg.org/xm8448u47/image.jpg

https://s29.postimg.org/vvp32rcl3/20170427_210037.jpg

https://s29.postimg.org/mcjzn1egn/20170427_210057.jpg

https://s29.postimg.org/3y9gj225z/20170427_210116.jpg

Fesleğenlerim
https://s29.postimg.org/cj2sa8cc7/20170427_210436.jpg

https://s29.postimg.org/rhl74nref/20170427_210458.jpg

https://s29.postimg.org/ywaix1d9z/20170427_210448.jpg

g.c.
28-04-2017, 07:59
Ne yazık ki deneyimsizliğin kurbanı oldum.

Şöyle ki; Ege bölgesinde havaların kapalı-yağmurlu ve nispeten soğuk gittiği geçtiğimiz haftalarda fidelerim cansız ve bodur kaldılar. Ekmiş olduğum viyollerin küçük(3x3 cm) olmasına bağlayıp topraksızlıktan gelişemediklerini salık veren canım annemi dinleyip 25 lt suya 250 gr şeker gübresi ile azot takviyesi yapıp amonyum sülfatın yakıcı etkisinden arındırmak istesem de ne yazık ki fidelerimin %70' ni kaybettim.

Geriye kalanları da kurumadan hemen dikim yataklarına aldım. Gelişimlerini orada takip edeceğim. Ne yazık ki onca emekten sonra bir lafa bakıp tüm her şeyi heba ettim. Kendimi suçlayıp durmak bir yana o güzelim paylaşımlarınıza yazık ettiğime kızgınım. Böyle bir aptallığı nasıl yaparım diye sormadan edemiyorum..

AMATOR_40
08-12-2017, 14:05
Çekirdekten çimlendirdiğim aşağı fotoğrafı bulunan malta eriği fidesinin yaprak uçlarında sertleşme ve kararma başladı.
Daha önce de bir kaç kere çimlendirdiğim malta eriklerinde benzerini yaşamıştım. Sonrasında fide bozuluyor ve kuruyor.
Ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı?

AMATOR_40
11-12-2017, 11:22
Çekirdekten çimlendirdiğim aşağı fotoğrafı bulunan malta eriği fidesinin yaprak uçlarında sertleşme ve kararma başladı.
Daha önce de bir kaç kere çimlendirdiğim malta eriklerinde benzerini yaşamıştım. Sonrasında fide bozuluyor ve kuruyor.
Ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı?

Bu sorunla ilgili yardımcı olabilecek biri var mı?

viyol
23-12-2017, 15:31
Merhaba,
Toplamış olduğum Meşe Palamudu tohumlarından bazıları poşet içerisinde küflenip çürümüş sağlam kalanlarda var bir tanesi de bu şekilde çimlenmiş. Bu çimleneni hemen suya koydum. Durumu nasıl acaba gelişme olurmu? Toprak ile buluşturabilirmiyim?

viyol
25-12-2017, 10:15
Merhabalar,
Önerebileceğiniz en iyi torf markası hangisi acaba? Marketlerden aldığım torflar çamur gibi
çok su tutuyor ve bitkilerin köklerinde çürümeye sebep oluyor.

İsmail Kuzucu
25-12-2017, 11:03
Klasmann ts1 veya kekkila torf bana göre kaliteli ürünler. 250 veya 350 litre alınca uygun fiyatlı oluyor. Ben hindistan cevizi ile karışım yapıp kullanıyorum.

Fatih_Soydemir
25-12-2017, 12:47
Merhaba,
Toplamış olduğum Meşe Palamudu tohumlarından bazıları poşet içerisinde küflenip çürümüş sağlam kalanlarda var bir tanesi de bu şekilde çimlenmiş. Bu çimleneni hemen suya koydum. Durumu nasıl acaba gelişme olurmu? Toprak ile buluşturabilirmiyim?

suya değil de direk toprağa dikin tutar ve büyür oda sıcaklığında tutun.

viyol
26-12-2017, 12:17
suya değil de direk toprağa dikin tutar ve büyür oda sıcaklığında tutun.

Teşekkürler Fatih bey hemen toprakla buluşturacağım. Kolay çimlenen bir tohum demek ki uğraştırmıyor hiç bir müdahaleye gerek kalmadan kendi kendine çimleniyor.

viyol
26-12-2017, 12:18
Klasmann ts1 veya kekkila torf bana göre kaliteli ürünler. 250 veya 350 litre alınca uygun fiyatlı oluyor. Ben hindistan cevizi ile karışım yapıp kullanıyorum.

Teşekkürler İsmail bey.

seaa
15-01-2018, 11:27
664367

benim çınar fidanlarında yaprakların uçları karardı ve de hepsi öldü fazla sulamadan mı olmuş olabilir mi?

Beşiktaş
15-01-2018, 15:32
Merhabalar,
Önerebileceğiniz en iyi torf markası hangisi acaba? Marketlerden aldığım torflar çamur gibi
çok su tutuyor ve in köklerinde çürümeye sebep oluyor.

Eğer çok aşırı miktarlarda torf ihtiyacınız yoksa alman markası compo yu kullanabilirsiniz. Bauhaus da daha uygun fiyatıyla istediğiniz miktarlarda satışı mevcut. Çeşitleri de var..

its_just_a_ride
15-01-2018, 22:27
664367

benim çınar fidanlarında yaprakların uçları karardı ve de hepsi öldü fazla sulamadan mı olmuş olabilir mi?

Işık yetersizliğinden boya gitmişler. Aynı zamanda çökerten hastalığına yakalanmış gibi de duruyorlar. Steril torf veya toprak karışımı kullandığınıza emin misiniz? Sulamayı yüzey açık kahverengiye döndüğü zaman yapmanız gerekiyor.

Levor
18-03-2019, 14:43
Arkadaşlar balkonda filizlendirdigim domateslerimi şaşırtma yaptıktan sonra, toprak yüzeyi ile kesişim noktalarından incelip devrildiler.
Bu bir hastalık mi, diğer fidelerimde aynı akıbeti mi yaşayacak.