PDA

View Full Version : Mazı Üretimi

agronomistmrt
08-11-2006, 16:06
arkadaşlar mazıların üretimi konusunda çelik veya tohum hangisini tercih ediyorsunuz ve nasıl hangi yolu takip eymem gerekir? bilenlerden öğrenebilirmiyim?
saygılar

çınaraltı
25-12-2006, 14:21
selamlar;
altuni mazı tohumlarını ne zaman ekelim?
teşekkürler

discover
01-04-2007, 15:50
evet benimde elimde bu tohumlardan var ama ne zaman ekmeli
altuni mazı haricinde bide doğu mazısı(çit mazı) tohumları var aynı dönemdemi ekelim?

Joy
07-05-2007, 11:57
Evet Mazı hakkında bilgi verebilecek arkadaslar yokmu yetiştiren kimse ilgilenmiyor bizimle :(

Harun Parlak
07-05-2007, 17:43
Selamlar arkadaşlar Thuja occidentalis BATI MAZISI Tohumile üretim esastır.
Tohumlar toplanır toplanmaz ekileceğigibi 8 haftalık soğuk katlamadan sonra ilkbaharda ekilir.
YAZIN yarı olgun çelikle açıkda veya sera da KIŞIN sert çelikle serada üretilir.
Hormon kullanımı köklenmeyi artırır. Kültür formları aşı ile üretilir.

Thuja orientalis DOĞU MAZISI Tohumla üretim batı mazısıyla aynı Yarı olgun çelikle yaz sonu sera veya açık alanda ERKEN KIŞDA ısıtmalı serada odun sert çelikle üretilir.
Thuja plicata BOYLU MASI Tohum çelik ve aşı ile üretilir. Tohumların çimlenme egngeli yoktur.Tohumlar doğrudan sonbaharda veyakısa bir soğuk katlamanın ardından İİLKBAHARDA ekilir. 5-8 cm uzunluğundaki yarıolgun odun çelikleri ile yaz sonu gölgeli bir yerde , ODUN çelikleri ile EYLÜL de soğuk cemekenlerde üretilir.

Thujopsis dolobrata JAPON MAZISI Tohumla üretimsonbaharda toplanır toplanmak ekilmeli **** kısa bir soğuk katlamanın ardından geç KIŞ da ekilmelidir.
Yarı olgun odun çelikleri ile TEMMUZ AUSTOS DA gölgeli ortamda **** cemakanlarda odun çelikler le üretimi yapılır. Hormon kullanımı köklenme yüzdesini artırır.

nemesisx
09-06-2007, 15:49
Bir miktar mazı tohumu buldum.Bunları baharda ekmiştim.Filizlendiler.Şuan boylar yaklaşık 3-4 cm kadar 18 tane çok genç bitkim var.Hiç bir yapamasam doğaya 18 yeni ağaç kazandırmış olurum:)

SerdarA
26-08-2007, 10:21
Geçenlerde türünün doğu mazısı olduğunu düşündüğüm bir ağaçtan 5-6 meyve topladım. Güneşte bekletip açılacak kıvama gelmesinin ardından her birinin içinden altışar tane tohum olduğunu sandığım çekirdekçik çıkardım.

Bunları fazla derin olmamak kaydıyla torfa ektim, toprağı nemli tutacak şekilde fısfısla sulamaya devam ediyorum, sonucu bekliyorum.

Çıkardığım tohumların fotoğrafını ekliyorum. Yaptığım bir yanlış varsa uyarırsanız sevinirim. Çimlendirmeyi başarırsam fotoğrafını ekleyeceğim...

napcan
09-11-2007, 00:11
Merhaba,
Dün 40 adet mazı tohumunu plastik bardaklara torf kullanarak yaklaşık bir santimetre derine ektim. Fısfısla sulamak işime gelmediğinden çaydanlıkla suladım. Bazı tohumlar üste çıktı. Sonra aklıma geldi, tohumları bir bardak su içine attım. Dibe çökmediler. Tohumlar sağır olabilir mi? Tohumları doğru dikmiş miyim? Ne kadar sürede çimlenir? Ayrıca en önemlisi torfun sürekli ıslak mı olması gerekir? Aşırı sulamadan çürüme yapar mı?

limon
09-11-2007, 17:12
SN. Serdar A. sonuç nasıl oldu?

Mine Pakkaner
11-11-2007, 22:43
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=172028#post172028 başlığına bakarsanız tohum canlılığının ölçülme testelerini göreceksiniz. Suda çökelme veya yüzme bir kıstas değildir. Mazı tohumu için 1 cm çok derin. Tohumlar kendi boyları kadar derine ekilir. Mazı kısa sürede çimlenir. Aşırı sulama her zaman çürümeye sebep verir. çimlenme sırasında sürekli ıslak değil de nemli tutacaksınız, nemi kaybetmeyeceksiniz diyelim.

Bir de her soruyu tek başlığa yazmanızı rica ederim.

tomurcuk054
21-04-2008, 01:43
Tohumdan yetiştirdiğim altuni mazılar 2-3 cm oldu bunlara ne yapmam gerekiyor.ilaç atmaya atılacaksa ne gibi ilaçlar?ilgilenelere teşekkür ederim.

Mine Pakkaner
21-04-2008, 07:50
Şu anda bitkinin gelişmesi uygunsa ve tohumları yastıklara ektiyseniz şaşırtmanız gerek. Şaşırtma yaparsanız kök hastalıkları için bir fungusit uygulayın. Yok fideler tüpte ise sadece ayda bir kez gübreleme yapın. Hastalık yoksa bir ilaçlama yapmanıza da gerek yok.

tomurcuk054
01-05-2008, 00:07
mıne hanım yastıkta olanlara nasıl şaşırtma yapacagım fungusit?

Süleyman Koçak
16-05-2008, 12:58
Merhaba arkadaşlar.
Altûnî mazı çelikten üretilir mi?
Cevap evet ise nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Okulumun bahçesindeki çim alanın etrafını bu bitki ile çevirmek istiyorum.
Selamlar.

SerdarA
03-06-2008, 13:30
SN. Serdar A. sonuç nasıl oldu?

Çok gecikmiş olsa da cevaplıyorum: olmadı :(

Tohumlar henüz yeterli olgunlukta değildi anladığım kadarıyla. Bu arada foruma nerdeyse bir yıl ara vermişim, birkaç mesaj yazıp kaçmışım :o

Hatay'a taşınıyorum bir iki ay sonra, orda devam edeceğim umarım. Bir balkonumu tamamen balkon bahçeciliğine ayırıcam.

haki197
21-07-2008, 00:59
Bunlar da benim mazılarım,

Bu yıl ektim. Bakalım yaşamlarını devam ettirebilecekler mi?

Umarım yaşarlar.

doğal yaşam
10-11-2009, 15:41
20 Gün önce plastik kaba ektiğim mazı tohumları çimlenmeye başladı. Şimdi panik halindeyim. Onları yaşatabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim. Sulama nasıl olacak? Ne zaman ayrı saksılara dikeceğim? Hastalığa karşı ne yapabilirim? Vitamin verilecek mi? Lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz?
Şimdiden cevaplarıyla bana yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkür ederim.

doğal yaşam
13-11-2009, 10:38
Çimlenen mazı tohumlarından bazılarını plastik bardaklara ektim. Fısfısla sulama yapıyorum.
İnşallah hastalık filan çıkmaz. Henüz acemilik dönemindeyim. Biraz büyüdüklerinde saksılara almayı düşünüyorum. Ayda bir gübreleme yapmak gerekli imiş ama nasıl bir gübre kullanılacak. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Katsuz
14-11-2009, 11:39
Arkdaşlar SERDARA'nın başına gelen benimde başıma gelmişti olgunlaşmıs mazı tohumlarını değişik çimlendirme teknikleriyle çimlendirmeye çalışmıssamda çimlenmediler acaba soğuk katlamamı yapmam gerekirdi.

erbek_
14-11-2009, 14:57
Ben de bir sürü tohum topladım, deneyecem bakalım.... Resimleri eklerim :)

erbek_
14-11-2009, 14:59
Katsuz arkadaşım, sanırım sorun mevsim, yani baharda denesek daha iyi, şu an mevsimi değil de ondan sanırım. Ben de şimdiden topladım ama iyice kurutup, bahara ekeceğim. Bir de öyle dene bence ...

Katsuz
14-11-2009, 19:08
Yani bir soğuk katlama gerekiyor tohumları üşütelimmi.?

doğal yaşam
16-11-2009, 12:17
Arkadaşlar ben topladığım mazı tohumlarını hiç soğuk katlama yapmadan 18 Ekim 2009 da ektim. Plastik kabın içine torf ve kum karışımını koydum üstüne de 50 - 60 kadar mazı tohumunu serptim. Ondan sonra da sulama yaptım. Salonun bir köşesine yere koydum. Toprağını hep nemli tuttum. Bazen üstüne kağıt havluyu ıslatıp kapattım 20 gün sonra tam umudumu kesmişken bir de ne göreyim tohumlar çimlenmeye başlamış. Şimdi biraz büyüyenleri plastik bardaklara dikiyorum. İnşallah mantar hastalığı olmaz da mazılarım sağlıklı büyür. Darısı size inşallah.

justice
18-02-2010, 19:56
merhaba arkadaşlar,bende 2009 sonunda topladığım mazıları güneşte kurutarak ağızları açıldıktan sonra düşen tohumları nemli toprakta ekimini geçekleştirmiştim.(yalnız içlerine sanırım bilgisizliğimden olsa gerek leylandi,altuni mazı ve ardıç tohumlarıda karıştı)uzun süre bekleyerek ümidimi kesmeden fısfısla nemlendirdiğim kabımda birden bir harketlilik olduğunu farkettim..resimleri meraklıları için ekliyorum.umarım bir aksilik yaşamadan olgunlaştırma şansı bulurum. çünkü buradan paylaşıma açmak istiyorum...isteyenlere tohumlarımdanda yollayabilirim..esenlikler.

125890
125891

125892

125893

125894

justice
18-02-2010, 19:59
bunlarda diğer çimlenen mazılarım..bir hayli çimlendiler...
arkadanda lalelerim kendilerini gösterme fırsatı bulmuşlar şirin şirin :D
125896

125897

addo
07-04-2011, 21:37
burda görüp heveslenip,tahminen kasım ayında tohumları plastik yumurta viyollerinin içine ektim ve çimlendiler.şimdi kökleri viyolün altından çıkmaya başladı daha büyük kaba alcaktım ama toprağında küçük beyaz solucanlar olduğunu gördüm.köklerini iyice yıkayıp başka bir kaba eksem sorun olurmu kurumalarını istemiyorum

maybach
07-04-2011, 21:46
tohumla değil çelikle yetiştirmelisiniz attığınız tohumların çoğu maalesef yeşil mazı çıkacak. yinede denemek isteyen varsa seve seve tohum çelik yollarım

addo
18-04-2011, 22:33
kimseden cevap gelmedi. deneme yanılma yöntemi deneyeceğim bir tanesi söküp köklerini yıkadıktan sonra başka bir saksıya ekeceğim.sonuca göre diğerlerine ne yapacağıma karar veririm

Uysal01
19-04-2011, 16:00
burda görüp heveslenip,tahminen kasım ayında tohumları plastik yumurta viyollerinin içine ektim ve çimlendiler.şimdi kökleri viyolün altından çıkmaya başladı daha büyük kaba alcaktım ama toprağında küçük beyaz solucanlar olduğunu gördüm.köklerini iyice yıkayıp başka bir kaba eksem sorun olurmu kurumalarını istemiyorum

Sayın addo,
Solucanların zararı olmaz.Köklerini yıkamana gerek yok,toprağını dağıtmadan,uzun köklerinı kesip başka bir kaba alabilirsin.

justice
19-06-2011, 15:49
benim mazılarımda ikinci yaşlarındalar.yalnız yaz döneminde nedendir bilinmez bir takım yabani arılar saksı diplerine girip çıkıyorlar.hergün bunlarla uğraşmaktan bıktım.biraz boylansalar geniş kaplara aktarıcam ordanda toprağa..

himone
04-07-2011, 11:04
Çelik ile doğu mazısı (çit için) yetiştiren var mı acaba?

Rahat
12-01-2012, 15:57
yaklaşık 2 ay önce uzun bir saksıya ektiğim 30 kadar doğu mazısı tohumu çimlendi, şimdilik ellemiyorum. İlk yapraklardan sonra asıl yapraklar çıkmaya başladı. Birbirlerinden ayırmam gerekir mi, yoksa bir süre daha bu şekilde kalmaları daha mı doğru olur? Ya da ilkbaharın başında ayırsam daha mı doğru yaparım?

17mine
23-03-2012, 09:55
Buraya da 2 aydır uğrayan olmamış ama belki bir gören olursa cevaplar umuduyla ben de bir soru sorayım. Altuni mazı çit için uygun mudur?

ulu şef
23-03-2012, 10:39
mazı türleri çelikle üretilemez ancak tohumla üretilir tohumlar mart,nisan mayıs aylarında dikilir

ulu şef
23-03-2012, 10:41
isterseniz neden olmasın altuni mazıdan çit olur biraz aralık bırakın 70cm gibi

ulu şef
23-03-2012, 10:42
hemen ayırın şimdi tam zamanı

ulu şef
23-03-2012, 10:43
çelikle mazı köklenmez sadece tohumla

17mine
26-03-2012, 23:05
Teşekkürler ulu şef ;)

Rahat
27-03-2012, 22:03
Geçen ay çimlenen mazı tohumlarından bir kısmını birbirinden ayırmıştım, maalesef ayırdıktan sonra bir kısmı kurudu. Şu an elimde 11 adet var, bunlardan 6 tanesi ayrı ayrı karton bardaklarda yaşamaya devam ediyorlar. 5 adedi ise bir saksıda yanyanalar. Gözlemlerim ve ilgim devam ediyor. Birarada olanları da en kısa zamanda ayırsam iyi olacak gibi. Sanırım 3 yaşından sonra dışarı dikilebilir hale gelirler.

Altuni mazıdan da çit olabileceğini düşünüyorum. Neden olmasın ki? Bence güzel de olur :)

17mine
27-03-2012, 22:48
Ben mazıları aldığımda bir karışdılar.İçeriye hiç almadım.Üç senedir dışarda,saksıdaydılar.Büyüdüklerinden daha büyük bir saksıya geçirmek istedim fakat büyük saksı bulamayınca evin önüne sağlı sollu diktim.Çok da güzel yakıştılar.Çit bitkisi olarak her zaman yeşil kalan,kokulu pembe çiçekler açan kartopunu da düşünebiliriz.

ha.ber
27-04-2012, 11:45
ben mazı ağaçları ile yenice ilgilenmeye başladım.evimin etrafına çit yapmayı düşünüyorum.ama şimdi dikme zamanı galiba.öyle anladım.tohumları toplama zamanı geçmiş bulunuyor bu ay itibarı ile.tohum toplama zamanı için bir sene bekleyip dikmek bana oldukça zaman kaybettirecek.
acaba elinde ffazladan mazı tohumu bulunan arkadaşlar bana gönderebilirler mi?masraflarını karşılamam üzere.

alparslan
27-04-2012, 13:22
ben mazı ağaçları ile yenice ilgilenmeye başladım.evimin etrafına çit yapmayı düşünüyorum.ama şimdi dikme zamanı galiba.öyle anladım.tohumları toplama zamanı geçmiş bulunuyor bu ay itibarı ile.tohum toplama zamanı için bir sene bekleyip dikmek bana oldukça zaman kaybettirecek.
acaba elinde ffazladan mazı tohumu bulunan arkadaşlar bana gönderebilirler mi?masraflarını karşılamam üzere.

valla kardeş ankarada olsa idin istediğin kadar yeni çimlenmiş mazı verebilirdim sana,hatta göknar da verirdim, ama uzaktasın

Sudenur
27-04-2012, 14:58
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık elli metrekarelik bahçemizin etrafını çevreleyen mazılardan azımsanamayacak kadar fazlası çetin kış şartlarına dayanamayıp kurudu. Ne yaptıysak canlandıramadık. Bol su verin gübre verin diye önerdiler uyguladık olmadı, kökleri açıkta kaldığı için kurumuş olabilir diye gözlemleyerek toprak takviyesi yaptık yine yeşermedi. Hastalık bulaşmıştır sökmek lazım diye fikir veren komşuları dinleyip çekip çıkardım bazılarını, az bir kuvvetle çekince elime geldiler. :( Ama şimdi o boşluklar feci halde gözüme batmakta. Eklediğim görüntüde ki yerden üç kök mazı çekip çıkarıldı. Diğer bölgeler bu denli açık değil ama kuruyan dallar epeyce fazla. Çekip çıkarmış olsam kapanır mı sizce zamanla o boşluklar? Yoksa yerlerine yenilerini mi dikmek gerekiyor? Fikri olan varsa sevinirim, Saygılar..

alparslan
27-04-2012, 15:19
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık elli metrekarelik bahçemizin etrafını çevreleyen mazılardan azımsanamayacak kadar fazlası çetin kış şartlarına dayanamayıp kurudu. Ne yaptıysak canlandıramadık. Bol su verin gübre verin diye önerdiler uyguladık olmadı, kökleri açıkta kaldığı için kurumuş olabilir diye gözlemleyerek toprak takviyesi yaptık yine yeşermedi. Hastalık bulaşmıştır sökmek lazım diye fikir veren komşuları dinleyip çekip çıkardım bazılarını, az bir kuvvetle çekince elime geldiler. :( Ama şimdi o boşluklar feci halde gözüme batmakta. Eklediğim görüntüde ki yerden üç kök mazı çekip çıkarıldı. Diğer bölgeler bu denli açık değil ama kuruyan dallar epeyce fazla. Çekip çıkarmış olsam kapanır mı sizce zamanla o boşluklar? Yoksa yerlerine yenilerini mi dikmek gerekiyor? Fikri olan varsa sevinirim, Saygılar..

bu kış benim bahçenin arka tarafını su bastı.bir de don oldu.yeni diktiğim mazılarım alev ağaçlarım hederalarım arizona servilerim hep dondu ve öldü.
vakit kaybetmemek için hemen yenilerini diktim.isterseniz siz de öyle yapın.sonbaharda ektiğim mazılarım göknarlarım sedirlerim var.yeni çimlendiler.arzu edene verebilirim.ayrıca at kestanesi ve bol bol meşe amerikan sarmaşığı ve hedera da verebilirim:)hadeee yok mu isteyen.bedavaaa:))

alparslan
27-04-2012, 15:20
sn sudenurnur,yüklediğiniz resmi yeni gördüm.o mazı gitmiş ve de işi bitmiş bence:(

Sudenur
27-04-2012, 15:41
sn sudenurnur,yüklediğiniz resmi yeni gördüm.o mazı gitmiş ve de işi bitmiş bence:(

;) Alparslan bey, teklifiniz çok cazip ama mazi fidelerini diğer boyuta getirinceye kadar epey sabretmek gerekiyor değil mi? ;) Ben bu görüntüyü sanırım büyümüş fidelerle ek takviye yaparak kapatacağım. Diğer türler içinde bahçem müsait değil, keşke olsa da eksem. :(

alparslan
27-04-2012, 16:17
;) Alparslan bey, teklifiniz çok cazip ama mazi fidelerini diğer boyuta getirinceye kadar epey sabretmek gerekiyor değil mi? ;) Ben bu görüntüyü sanırım büyümüş fidelerle ek takviye yaparak kapatacağım. Diğer türler içinde bahçem müsait değil, keşke olsa da eksem. :(

evet haklısınız.allah kolaylık versin:)

justice
02-05-2012, 14:21
Bneim mazılarım...:D

ha.ber
03-05-2012, 10:51
valla kardeş ankarada olsa idin istediğin kadar yeni çimlenmiş mazı verebilirdim sana,hatta göknar da verirdim, ama uzaktasın

teşekkür ederim.hazır çimlenmiş mazı kulağa çok hoş geliyor.sağolsun bir-iki arkadaş tohom için araya girdi
ama hazır fide daha kolay olurdu 250-300 mazı için...
yinede belki bir çıkar yol bulabiliriz.

alparslan
03-05-2012, 13:48
teşekkür ederim.hazır çimlenmiş mazı kulağa çok hoş geliyor.sağolsun bir-iki arkadaş tohom için araya girdi
ama hazır fide daha kolay olurdu 250-300 mazı için...
yinede belki bir çıkar yol bulabiliriz.

ben ankarada ümitköyde oturuyorum.ankaradan uşaka bir araç giderse atarız bagajına göndeririz bir sepet.bir sürü mazın olur:)

özlem11
05-05-2012, 18:14
Evin giriş kısmına mazı fidesinden diktik. Köklü saksılı 1 metreden fazla boyda... Çit oluşturmak için kesmek gerekmiş. Ama yanlış zamanda kesip budamak bitkinin küsmesine yol açarmış. Budama ve forma sokmak için doğru zaman ne zamandır? Hangi aydır?

MazI
08-05-2012, 20:06
Evin giriş kısmına mazı fidesinden diktik. Köklü saksılı 1 metreden fazla boyda... Çit oluşturmak için kesmek gerekmiş. Ama yanlış zamanda kesip budamak bitkinin küsmesine yol açarmış. Budama ve forma sokmak için doğru zaman ne zamandır? Hangi aydır?

ilkbahar veya sonbahar budama için uygun zamanlar...

ha.ber
09-05-2012, 11:49
ben ankarada ümitköyde oturuyorum.ankaradan uşaka bir araç giderse atarız bagajına göndeririz bir sepet.bir sürü mazın olur:)

teşekkür ederim kardeş..inşallah buluruz öyle bir araç.[/

s.serdar
27-05-2012, 17:30

Sayın ha.ber
Bahçemde çit mazısı olarak kullandığım 180 kadar mazım var. Bu hafta yıllık bakım ve budamasına başladım. İç cephesi bitti. Haftaya dış çepheye başlayacağım. Ancak hiç tohum dikkatimi çekmedi. Sanırım çoğu artık toprağa dökülmüş durumda.

Haftaya dış cephe bakımına başlarken varsa, olan tohumları sizin için toplayacağım.

s.serdar
27-05-2012, 17:59

Sayın Sudenur.

Yaklaşık 12 yıldır bahçemde sizin gibi çit mazısı kullanıyorum. Söz konusu kurumanın soğuktan olacağına ihtimal vermiyorum. Bende de zaman zaman benzer tür kurumalar oluyor. Sebebi bana göre hatalı budama ve gerekli bakımın yapılmaması. Dolayısı ile mazıların alt ve içlerinin yeterince hava ve güneş almaması kurumanın en büyük nedeni.

Göndediğiniz fotoğraftan boşukların mesafesi yeterince anlaşılamıyor ama sağlıklı ve yetişkin bir çit mazısı sağa-sola, öne arkaya doğru 40-50 cm kadar boşluk kapatabilir.

5-6 yıl kadar önce 8-10 kadar mazım aynı anda kurudu. Aradaki boşluklar fazlaca olduğu için yerlerine söküp yerlerine 150 cm boyunda yeni mazı alıp dikmek durumunda kalmıştım.

Semraa
31-05-2012, 20:47
Bahcemizdeki agaclar kurumaya basladi adini da tam olarak bilmiyoruz. Sanirim mazinin bir cesidi. Bu agacin bakimi hakkinda bilgisi olan yardimci olursa cok sevinecegim. Simdiden tesekkur ederim.

MazI
31-05-2012, 22:02
ilkbaharda budamalarını yaptınızmı?(diktiginiz yer hakkında bilgi verirmisiniz...boylece daha cok yardımcı olabiliriz..)

s.serdar
07-06-2012, 20:04
acaba elinde fazladan mazı tohumu bulunan arkadaşlar bana gönderebilirler mi?masraflarını karşılamam üzere.

Sayın ha.ber

Daha önce belirttiğim gibi geçen senenin tohumlarından kalma olarak bir miktar mazı tohumunu sizin için topladım. Kozalakların hepsi açılmış ve tohumların çoğu toprağa karıştığı için sanırım ancak 200 kadar tohum elde edebildim. Ancak tohumları bahçe evimizde unutarak geldim. 9 Haziran Cumartesi akşamı tekrar geri döneceğim. Cumartesi akşamına kadar eğer hala arzu ediyorsanız ve gönderi adresini verirseniz Pazartesi günü postaya teslim edebilirim. Bahçede internetim olmadığından 19 Hazirana kadar siteyi takip etme olanağım olmayacaktır.

Saygılarımla.

ali ekber
08-06-2012, 21:34
bu kış benim bahçenin arka tarafını su bastı.bir de don oldu.yeni diktiğim mazılarım alev ağaçlarım hederalarım arizona servilerim hep dondu ve öldü.
vakit kaybetmemek için hemen yenilerini diktim.isterseniz siz de öyle yapın.sonbaharda ektiğim mazılarım göknarlarım sedirlerim var.yeni çimlendiler.arzu edene verebilirim.ayrıca at kestanesi ve bol bol meşe amerikan sarmaşığı ve hedera da verebilirim:)hadeee yok mu isteyen.bedavaaa:))

alparslan bey, siteyi uzunca süredir ziyaret edemedim. Mazı fidanları ilgimi çekmektedir. Tohumlarını ekiyorum. Ancak şimdiye kadar yeşertipte, yetiştirmeyi başaramadım. Ankarada ikamet ediyorum. Mesajınızda Ümitköyde bulunduğunuzu belirtiyorsunuz. Yakınlardayız yani. Mesajınızdaki teklif geçerli ise sizden mazı, göknar **** sedir fidesi alabilirmiyim.Öyle fazla sayıda değil 3 er 5 er adet olsa işimi fazlasıyla görür. Yardımınız için teşekkürler...:p

alparslan
09-06-2012, 04:37
[QUOTE=ali ekber;981934]alparslan bey, siteyi uzunca süredir ziyaret edemedim. Mazı fidanları ilgimi çekmektedir. Tohumlarını ekiyorum. Ancak şimdiye kadar yeşertipte, yetiştirmeyi başaramadım. Ankarada ikamet ediyorum. Mesajınızda Ümitköyde bulunduğunuzu belirtiyorsunuz. Yakınlardayız yani. Mesajınızdaki teklif geçerli ise sizden mazı, göknar **** sedir fidesi alabilirmiyim.Öyle fazla sayıda değil 3 er 5 er adet olsa işimi fazlasıyla görür. Yardımınız için teşekkürler...:p[/Q

elbette sn ali ekber memnuniyetle haberleşelim

Semraa
12-06-2012, 00:56
budama yapılmadı ama bızım agaclar mazı degıl sanırım çam agacının bır turu dıyorlar ama tam olarak ne oldugunu bılen yok :( fotograflardan anlaşılır umarım

Uysal01
12-06-2012, 19:24
Fotoğraflar çama benzemiyor,bence mazıya benziyor.

Semraa
12-06-2012, 19:46
goruntu olarak ******* mazıya benzıyor ama budaması mı farklı anlamadım. yardımcı olacak kımse yok mu acaba ?

s.serdar
20-06-2012, 18:12
goruntu olarak ******* mazıya benzıyor ama budaması mı farklı anlamadım. yardımcı olacak kımse yok mu acaba ?

Sayın Semraa

Ağaçlarınız kesinlikle mazı. Hem de çit mazısı.. Ağaçların budanmadığını yazmışsınız ama bana göre ağaçlarınız yakın tarihte değilse bile geçmişte adeta kavak ağacı formunda vahşice budanmış gibi.

Sararmaların kesin nedeni nedir çok net bir şey diyemeyeceğim ama, fidanların çit formundan uzak yani seyrek dikilip toprak seviyesinin 30 cm üstünden daha fazlası gereksiz yere budanmış olabileceği gibi ekili bulundukları toprak alanının inşaat artığı gibi malzemelerle doldurulmuş olabileceğini akla getirebiliyor.

Mazılarınızın boylarına göre gövdeleri çok ince ve zayıf duruyor. Böyle bir gövdenin o boyda bir mazıyı sağlıklı tutması oldukça zor. Bence sarama ve kurumaların tek nedeni bu olsa gerek diye düşünüyorum.

Saygılarımla...

Semraa
27-06-2012, 00:14
S serdar tesekkur ederim
Agaclari bu sekilde aldik zaten budama islemi yapmadik acikcasi agacin normal halinin bu oldugunu saniyordum. Yaklasik olarak 15 ay oluyor agaclari dikeli. Benim merak ettigim agacin bakimi nasil oluyor

Lunaaa
16-02-2013, 16:02
bende bu gün köpeklerimle gezinirken topladığım Truja Orientalis Mazı Kozalaklarından çıkan çekirdekleri ayıkladım hemen topraga dikmem dogru olur mu bellı bı ayı var mı yardımcı olursanız sevınırım :)

mstfylcn
28-02-2013, 11:56
Sevgili Hazeyn,

Bir bahçemdeki mazıdan dökülen tohumlarla kendiliğinden yüzlerce mazı çimlenmiş, neredeyse üst üsteler. Sizce ne yapmalıyım?

Hazeyn
28-02-2013, 17:56
O yerde gördüklerimiz ot gibi geldi bana, velevki mazı olsun, onların büyümesini beklerseniz bonsaiden bıkarsınız. Bırakın onlar yerde bi güzel büyüsünler...

mstfylcn
01-03-2013, 09:28
O yerde gördüklerimiz ot gibi geldi bana, velevki mazı olsun, onların büyümesini beklerseniz bonsaiden bıkarsınız. Bırakın onlar yerde bi güzel büyüsünler...

Teşekkür ederim. Mazı olduğuna eminim, çünkü birçoğu çimlenmiş, yani kök salmış ancak yaprakları hala tohum içerisinde.

Bonsai adayı olarak düşünmedim :) Acaba başka bir alana taşımalı mıyım gelişmelerini desteklemek için diye sormak istemiştim. O halde bulundukları yerde kalmaları daha iyi olacak.

photographist
20-08-2013, 12:46
Çit olarak sıraya dikeceğimiz mazılara damla sulama sistemi kurmayı planlıyoruz, damla sulamada ne kadar su vermeliyiz?

hakandogan
28-08-2013, 15:14
arkadaşlar bu mazı **** çam ağacı konusunda tohum ne zaman alınır hangi mevsimde ne zaman dikilir ne kadar sürede büyür bilgi verirmisiniz.
köydeki evin etrafı için mazı **** çam ağacı yetiştirmek istiyorum. ladin v.b.

ozb
28-08-2013, 16:54
merhaba arkadaşlar. bugün yaklaşık 50 cm. çapındaki bir saksıya, doğu ve batı mazı tohumlarını karışık vaziyette ektim. yalnız saksının çapına göre sayıları biraz fazla. bazıları üst üste gelmiş olabilir ve 1 cm. den biraz daha toprağa gömülmüş olabilir. her hangi bir sorun yaşayabilirler mi? ayrıca fısfıs aletim olmadığı için, elime su döküp onları damla usulü ıslatıp serpiştiriyorum.

iyi günler...

justice
05-10-2013, 21:37
Sevgili Hazeyn,

Bir bahçemdeki mazıdan dökülen tohumlarla kendiliğinden yüzlerce mazı çimlenmiş, neredeyse üst üsteler. Sizce ne yapmalıyım?
Sn mstfylcn ; sizin mazıların son hali nasıl acaba, takip edebildiyseniz eğer fotolarını görmeyi çok isteriz. :p

ankfantoma
24-03-2014, 21:38
Arkadaşlar sitemiz için yaklaşık 100 adet çit mazı fidanı aldık.Boylartı yaklaşık olarak 30 cm. civarında.Bunları kaç cm. aralıklarla dikmemiz gerekir..
Aynı zamanda bakımları(Gübre,sulanması vs.) nasıl olmalıdır bilgi verirseniz çok sevinirim.
Saygılarımla..

s.serdar
03-05-2014, 00:42
Arkadaşlar sitemiz için yaklaşık 100 adet çit mazı fidanı aldık.Boylartı yaklaşık olarak 30 cm. civarında.Bunları kaç cm. aralıklarla dikmemiz gerekir..
Aynı zamanda bakımları(Gübre,sulanması vs.) nasıl olmalıdır bilgi verirseniz çok sevinirim.
Saygılarımla..

Biraz gecikmiş bir yanıt olacak ama Ankara toprak ve ikliminde eğer 3-4 yılda bir çit oluştursun derseniz 25-30 cm aralık gerekir. Bana sorarsanız 35-40 santim daha uygun olur. Tek gövdelilerin yayılması daha verimli oluyor. Mazı suyu pek sevmiyor. Eğer toprağınız su tutma vasfına sahip ise ilk yıl haftada bir, ikinci yıl 10-15 günde bir, sonraki yıllarda 3 hafta da bir sulamak yeterli.

Mazı nedense gübreyi pek sevmiyor. Ancak temin edebilirseniz Mazı Tuzu (Magnezyum Sülfat'tı) eksik etmeyin.

mailmann
12-08-2015, 13:59
ankarada ikamet ediyorum. eskişehirdeki bahçemize mazılardan çit yapmak istiyorum. tohum toplamak için geç kaldım herhalde elinde mazı tohumu olup verebilecek olan var mı?

birde bu sene bende tohum almak istiyorum. bunun için mazılardan hangi ay çekirdekleri toplamam lazım.

hkonca
20-11-2015, 21:27
Ben yaklaşık 2 hafta önce topladım. Belki hala toplanabilir ama ben topladığımda bile bazı kozalaklar açılmış tohumları dökülmüştü.

Gecekondu
24-10-2017, 15:54
Parktan tohumunu aldığım altuni mazılarım şu an bu durumdalar. Bundan sonra ne yapmam gerekir.

onuron
24-10-2017, 16:02
arkadaşlar mazıların üretimi konusunda çelik veya tohum hangisini tercih ediyorsunuz ve nasıl hangi yolu takip eymem gerekir? bilenlerden öğrenebilirmiyim?
saygılar
Ben henüz dalda bulunan olgunlaşmış kozalakları toplayarak sıcak bir yere (kalorifer peteği gibi) koyup açılmalarını bekliyorum. Ardından açılan aralıklardaki tohumları 1 gün boyunca ılık suda bekletip çıkararak ince bir bez parçasının arasına alıyorum. Birkaç güne kadar çimlenmiş oluyorlar. Oradan da saksıya...

s.serdar
25-10-2017, 21:21
Parktan tohumunu aldığım altuni mazılarım şu an bu durumdalar. Bundan sonra ne yapmam gerekir.

Biraz daha beklemesinde yarar. Sonrasın da tüpe almanız gerekecektir.

Gecekondu
27-10-2017, 13:33
Çimlendirmesini başardığım mazıların tohumu resimdeki gibidir.

Gecekondu
27-10-2017, 13:36
Sigara sağlığa zararlıdır.

hylmdksn
15-04-2018, 16:46
Bunlar da benim mazılarım,

Bu yıl ektim. Bakalım yaşamlarını devam ettirebilecekler mi?

Umarım yaşarlar.
selam merhaba kardeşim bende çit mazı tohumları var nasıl çimlendirebilirim

hylmdksn
15-04-2018, 17:27
Ben henüz dalda bulunan olgunlaşmış kozalakları toplayarak sıcak bir yere (kalorifer peteği gibi) koyup açılmalarını bekliyorum. Ardından açılan aralıklardaki tohumları 1 gün boyunca ılık suda bekletip çıkararak ince bir bez parçasının arasına alıyorum. Birkaç güne kadar çimlenmiş oluyorlar. Oradan da saksıya...
selam merhaba tohumu beze sardıktan sonra su ekliyormusun daha net yazarsanız sevinirim

hylmdksn
15-04-2018, 17:33
Çimlendirmesini başardığım mazıların tohumu resimdeki gibidir.
merhaba kardeşim mazı tohumunu nasıl çimlendirdin.Yardımcı olursan sevinirim..******...

Gecekondu
24-04-2018, 14:51
merhaba kardeşim mazı tohumunu nasıl çimlendirdin.Yardımcı olursan sevinirim..******...

Sonbaharda parktaki mazıların tohumunu topladıktan sonra bir gün kuruttum. ertesi gün torf toprağa ektim ve üzerine 3-4 mm tekrar toprak atıp her gün fıs fıs ile suladım. iki hafta sonra da çimlenme başladı.

Gecekondu
26-09-2018, 10:05
Tohumdan üretilen mazının son hali.

Adaman
16-09-2019, 15:22
Arkadaşlar 14 Eylül'de 6-7 tane mazı tohumu topladım nasıl çimlendirme bilirim çok heyecanlıyım lütfen yardım edin