PDA

View Full Version : ergunka / Zeytin

ergunka
16-04-2008, 23:20
Merhaba arkadaslar;
Bonsai konusunda araştırma yaparken bulduğum ağaçlar neti birkaç aydır sürekli takip ediyordum ve çalışmaları gördükçe imreniyorum en sonunda bende bir bonsai sahibi olacağım sanırım diyordum; galiba ogün bugünmüş :) Bonsaiye gönül veren ve yetiştirmek isteyen ama bu konuda tecrübesiz biri olarak site içerisinde dikkatimi çeken ve kendisini yetiştirmiş arkadaşların yardımına ihtiyacım war, benim elimde bonsai yapmayı düşündüğüm bir zeytin fidanım war sizce nasıl bir stil bu fidan için uygun budama ve tellemeyi nasil yapmalıyım kısacası bu fidanı bonsai tekniklerine uygun bir hala nasil getirebilirim yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler. ( resimler ekte )

vyssera
16-04-2008, 23:33
Hoşgeldin Ergunka,

Zeytin fazla bilgi sahibi olduğum bir ağaç değil, benden daha çok yardımı dokunacak çok kişi olduğunu biliyorum burda. Gövde şekli ve dallanması güzel, kalınlık olarak yetersiz olsa da, zamanla istenen kalınlığa ulaşacaktır, ben olsam önce en dipteki kuvvetli sürgünleri keserek işe başlardım. Acele etme diğer arkadaşların yorumlarını alıp, kararını verirsin. Kolay gelsin.

ergunka
16-04-2008, 23:46
Hoşgeldin Ergunka,

Zeytin fazla bilgi sahibi olduğum bir ağaç değil, benden daha çok yardımı dokunacak çok kişi olduğunu biliyorum burda. Gövde şekli ve dallanması güzel, kalınlık olarak yetersiz olsa da, zamanla istenen kalınlığa ulaşacaktır, ben olsam önce en dipteki kuvvetli sürgünleri keserek işe başlardım. Acele etme diğer arkadaşların yorumlarını alıp, kararını verirsin. Kolay gelsin.

Hoşbulduk vyssera;

bende sizinle aynı fikirdeyim suan dip kısımdan gelen cok fazla sürgün war baharın gelmesiylede bu sürgünler hızla uzamaya başladı ekteki resimde kırmızı daire içine aldığım sürgünleri sanırım keseceğim ancak tam anlamıyla ne yapmam gerektiği konusunda hiçbir fikrim yok o bakımdan kararsız kaldım yorumun için teşekkürler

vyssera
16-04-2008, 23:52
İşaretlediğin yerdeki sürgünleri kesmenden yanayım evet, bu ağaç ne olur diyorsan, Kıvrımlı dik tarz olacak gibi. İşaretlediğim yerlerde dallar var gibi, onlardan faydalanır bişeyler yaparız ;) Şimdilik uyumam lazım, iyi geceler.

ergunka
18-04-2008, 14:05
dipten gelen surgunleri kestim üzerindeki surgunler geliştikten sonraki islem nedir acaba ?