PDA

View Full Version : izzeterisen / Crassula ve Portulacaria afra

izzeterisen
15-04-2008, 10:30
Herkese iyi çalışmalar,
Dün bir tanıdığım bana bir Crassula sp. bitkisi verdi. Vermedi zorla aldım sayılır. Bu bitkiyi bonsai çalışmak istiyorum. Ancak kendi başıma daha hiç bir şey beceremiyorum.
Bitkinin toprak seviyesinden 2 cmçkadar üstteki çapı 6,5 cm., boyu 65 cm.dir. Yaşı 10 dolayındadır.
Ben sizlerin yardımı ile bu bitkiyi çalışmak istiyorum. Önerileri almadan elimi sürmem.
Resimleri :

dikim öncesi :

34830

Bir yüzü :

34831 34832

diğer yüzü :

34833 34834

Başka 2 tane de Crassula bitkim var, bunlardan birisi 2 diğeri 4 yaşlarında. Birini kese kese mahvettim. Diğerini ise bahçemden söktüm. Köklerinde Kök ur nematodunun oluşturduğu yumrular olduğu için köklerini kesip bitkiyi topraktan temizleyerek köklenmeye bıraktım. İleride bu iki bitkiyi de buraya eklemek istiyorum.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Sağlıkla kalın.

tourkana
15-04-2008, 10:59
uygun çimdikleme ile çok güzel bir bonsai olacak..

vyssera
15-04-2008, 11:53
Görmüşken çok hoş bir ağaç olduğunu söyleyeyim,işim yoğun olduğu için şu an net bir şey demeyeceğim, sevgiler , saygılar.

izzeterisen
15-04-2008, 11:55
Ben önerilerinizi hep bekleyeceğim.

memet
15-04-2008, 19:27
Genç bir sürgün var onu ayırıp ayrı köklendirmeli. Ana gövde dışında iki gövde var, bunların ikisi de ayrılabilir, büyükçe olanı korunarak kabudachi, çoklu gövde düşünülebilir.

Tourkana'nın dediği gibi sürgün uçları çimdiklenerek, dallanma teşvik edilebilir.

izzeterisen
15-04-2008, 19:54
Genç bir sürgün var onu ayırıp ayrı köklendirmeli. Ana gövde dışında iki gövde var, bunların ikisi de ayrılabilir, büyükçe olanı korunarak kabudachi, çoklu gövde düşünülebilir.
Tourkana'nın dediği gibi sürgün uçları çimdiklenerek, dallanma teşvik edilebilir.

Genç sürgün, toprak seviyesiyle birlikte çıkan dala bağlı, Ana gövde dışındaki dediğiniz iki gövde (toprak seviyesinden gövdeden çıkan) çıkarılırsa ;sağa, sola, arkaya ve tepeye doğru uzanan dalları kalıyor. Ama ben bu dallara da kıyamam gibi geliyor, çünki toprak seviyesinde öyle güzel çıkışları var ki, çok güzel görünüyorlar. Ve ana gövde gibi kalın nerdeyse onlar da.
Benim bu bitkiyi kesmem çok zor görünüyor. Olduğu haliyle değerlendirmek mümkün değil mi acaba? Oluşuna uygun bir tarz var mı, veya dönüştürrülebilir mi?. Tarzları inceliyorum sürekli ama yok gibi.

vyssera
15-04-2008, 21:57
Bu üç ağaç birbirine bağlı gibi, Üçlü gövde bir çalışma yaparsınız, dal kesmek istemiyorsanız, bu halini sevmişseniz, ya da şimdilik cesaret edemiyorsanız, o şekli ile, güzel bir çevre düzenlemesi yaparsınız. Gerekli budamaları yapmak, bonsainin olmazsa olmazı ama siz bilirsiniz sonuçta. Şimdi biraz tutarsız konuşuyor gibi olacağım ama, üçlü gövde için bile, topraktan çıkan iki küçük gövdenin hemen üzerindeki iki büyük dalı kesmeniz gerekiyor bana göre. Sonra da iki küçük gövdeyi biraz ana gövdeye yaklaştırırsınız.

34929

34927

34928

izzeterisen
16-04-2008, 14:29
Sn. vyessera,
İlginize çok teşekkür ederim.
Bitkiyi defalarca inceledim. Aklıma şöyle bir fikir geldi:

34966

Topra seviyesinden çıkan 2 dalı kessem, dalların dağılımları bonsai kurallari ile uyuşmuyor bir de arkaya giden dal tam arkada değil ama, yine de sol-sağ-arka-tepe dallarından oluşan bir şekil oluştursak nasıl olur? kesilmesini istediğiniz dallar çok kalın ve çok güzel.
Bu açıdan tekrar inceleyebilir misiniz?
Teşekkürler, saygılar.

TreePedagogue
16-04-2008, 14:37
Toprağın içinden çıkan dalları ve onların hemen üstündeki yan dalları kesmeniz gerektiğini düşünüyorum.
Gövde gayet güzel bu şekilde gövdeyi ön plana çıkarmış olursunuz.

izzeterisen
16-04-2008, 17:17
Sn treepedagogue
Teşekkür ederim.
Öneriniz resme aktarıldığında bu şekil ortaya çıkıyor.

34984

Sonrası için ne düşünmüştünüz?
Bir de ben büyük bir bonsai elde etmek istemiyorum.

vyssera
16-04-2008, 18:58
Ben çok kesmek istemiyorsunuz diye o şekli önerdim, bir de eğer küçük bir ağaç elde etmek istiyorsanız her halükarda bolca kesmek zorundasınız. Treepedagogue'un düşüncesine katılıyorum. Aynı seviyeden ve çok dipten çıkan 2 dal ne derece güzel görünür bilemiyorum.

izzeterisen
16-04-2008, 19:11
Ben çok kesmek istemiyorsunuz diye o şekli önerdim, bir de eğer küçük bir ağaç elde etmek istiyorsanız her halükarda bolca kesmek zorundasınız. Treepedagogue'un düşüncesine katılıyorum. Aynı seviyeden ve çok dipten çıkan 2 dal ne derece güzel görünür bilemiyorum.

Dipten sola doğru çıkan dal zaten sorunlu, üretmek amaçlı koparılmış büyük bir bölümü, diğten sağa doğru çıkan dalın dibinde de oynama var bugün farkettim.
Önerdiğim şekli uygulayabilir miyim?

vyssera
16-04-2008, 22:16
Söylediğiniz şekil, Minka'nın konusundaki şu ağaça benziyor. İsterseniz uygulayın, http://agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=33684&stc=1&d=1206997225

minka
16-04-2008, 22:24
Evet,katılıyorum. Sizin ağacınızın doğal haline daha uygun ve güzel olacaktır. Karar yine sizin. Farklı şeyler de deneyebilirsiniz.

izzeterisen
16-04-2008, 22:32
Söylediğiniz şekil, Minka'nın konusundaki şu ağaça benziyor. İsterseniz uygulayın,

Teşekkür ederim.
Minkanın çalışmasındaki ağaç modeli çok güzel.
Yarın alt dalları çıkardıktan sonra resimleyeceğim.
Sizden tekrar yardım isteyeceğim yan dlların kesilmeleri konusunda.
Mersini kuruttum bari bunu becereyim. Becermek zorundayım, çünkü o kadar çok ağaç diktim ki bonsaiyi muhakkak öğrenmem gerek.
Sağolun

vyssera
16-04-2008, 22:54
Evet,katılıyorum. Sizin ağacınızın doğal haline daha uygun ve güzel olacaktır. Karar yine sizin. Farklı şeyler de deneyebilirsiniz.

İyi insan lafın üstüne gelirmiş :)

İyi çalışmalar dilerim İzzet bey, ben de 5-6 ağaç kuruttum, ama genelde ''hata'' yapınca kuruyorlar, en azından bunu öğrendim :)

minka
16-04-2008, 23:03
İzzet Bey'in ağacını görünce dayanamadım :) Şekil olarak çok daha güzel ve doğal. Uygulama için fazladan birşeyler yapmanıza da gerek yok İzzet Bey. Ben gövdeyi makyaj pamuğu desteği ile telledim :) Şimdi bekliyorum. Crassula' nın sulama isteği bildiğim kadarıyla az. İyi çalışmalar.

izzeterisen
17-04-2008, 08:33
herkese selamlar,
Ağacımın yeni durumu (toprak seviyesinden çıkan dalların kesilmiş hali)

3504635047

Daha önce de söylediğim gibi bir şey öğrenmeden tek bir makas vurmayacağım. Yan dalların budanması, telleme nasıl devam edecek acaba?
Önerilerini (öğreteceklerinizi) bekliyorum.
İyi çalışmalar

tourkana
17-04-2008, 10:28
izzet bey kestiğiniz toprak seviyesinden çıkan dalları atmadıysanız bana yollayabilir misiniz acaba. bir kutu içinde yollarsanız sorun yaşayaaklarını zannetmem..
bir de model için google da portulacaria afra ve jade tree diye arama yaparsanız ,size ilham verecek tarzlarla karşılaşabilirsiniz.

izzeterisen
28-04-2008, 10:03
İyi günler,
Minka'nın sayfasındaki bitkiyi örnek alarak önerileriniz doğrultusunda bitkimi 10 günden beri inceleyip inceleyip kesiyorum, ayrıca dallara biraz şekil vermeyi telleme ile beceremedim ben de iplerle sorunu çözmeye çalıştım. Çünki çalışırken çok filiz kırdım, iple çok kolay oldu, tecrübe kazanırsam tel ile çalışacağım. Bu bitkiye pek dokunmaya gelmiyor. Şu anki durumunu resimledim,
Bir şey itiraf edeceğim. Ben hiç canlı bonsai görmedim ve hiç bonsai yapmadım. Bu nedenle ne yapacağıma karar veremiyorum.
Bu bitkide aklıma takılan sorular :
-Dalların uzunluğu ne olabilir ?
-Dalların eğimi ne olmalı ?
-Arkaya giden dalın uzunluğu ne olmalı, sağa ve sola giden dalların uzunluğu ile bağlantılı mıdır?

35802

Ön

35803

Arka

35804

üstten görünüm

Bonsai bilen sizlerin önerilerinizi dört gözle bekleyeceğim. Eğer resim üzerinde işaretli bir öneri alabilirsem çok sevinirim.
Şimdiden çok teşekkür ederim.

bonsaisan
28-04-2008, 10:49
Sayın izzeterisen

BEnde artık ağaça hiç dokunmayın ön yüzlarak eklediğinzi fotoğraf artık son durm gibi güzel ve başarılı bir çalışma ağaçına sahipsiniz.

Seneye çok güzel bir bonsai adayınız olaçak.

Sulamasına dikkat edin çünkü fazla suyu pek sevmez.

Saygılar.

Ali H. ALI
29-04-2008, 12:26
Iyi gunler Izzeterisen, yesim agacinizi cok budadim diye tasa etmeyiniz budadiginiz yerlerden kisa bir sure sonra 2 ve ya 3 yapracik acilacak ve bu yapraklar yeni dalciklar olacak, bu dalciklar istediginiz boya gelince (belki 4-5 cift yaprak) onlarin uclarini surekli aliniz uc alinan surgun tekrar iki surgun verecek onlari da ve daha sonra olusacak olanlari da ayni yontemi kullanip, agacinizi cok dalcikli ve toplu duran bir agac forumuna koyabilirsiniz.

Agacin ilk dali genelde diger dallardan uzun olur, yukarilara ciktik sonra dallarin boylari ve dal aralarindaki mesafe de kisalir. Geriye cikan dalin cok uzun olmasi gerekmiyor, uzunluk yerine genis olursa agaca daha guzel bir derinlik sagliyor.

Yesim agacindaki dallari egmek icin hic zorlamayiniz ozellikle uzerinde calistiginiz cins cok kolay kiriliyor. Budayarak sekil vermeniz daha kolay dalin uzamasini istediginiz yondeki surgunu birakip digerini budayarak istediginiz yonde buyumesini sagliyabilirsiniz. Dallari ne kadar egeceginiz sizin zefkinize sanat anlayisiniza kalmis bir sey. Dogayi surekli gozleyin bitkilerin nasil gelistigini izleyiniz cok seyler ogrenirsiniz.

Kolay gelsin.

izzeterisen
29-04-2008, 12:32
Bu konuda yardımı olan herkese çok teşekkür ediyorum.
Çalışmayı bitki geliştikçe burda sizlere sunacağım.
Saygılar,

izzeterisen
20-05-2008, 16:54
37908 37909
Bu bitkimi ne yazık ki kaybettim.

memet
20-05-2008, 19:03
Gövdenin biçimine göre, örnek olarka aldığınız bonsailere benzememsi için hiç bir neden yok. Uygun budamalarla istediğinzi biçime girecektir.

izzeterisen
24-05-2008, 19:03
Sn.memet,
Herkese destekleri için teşekkür ederim.
Aslında bu teşekkür çok geç kaldı, bilerek yazmadım.
Neden diye sorarsanız, tüm çalışmaları sürekli takip ediyorum, teşekkürlerden asıl konu fazlasıyla dağıldığı, teşekkür mesajları arasında konunun gidişini aramaktan zorlandığım, başkalarının da zorlanmaması içindir.
iyi çalışmalar.

izzeterisen
29-06-2008, 23:02
Bu bitki de, Sn. Handan Hanımın bana gönderdiği dalllardan köklendirdiklerimden birisi. Bu arada Handan Hanıma teşekkürlerimi tekrar bildirmek istiyorum. 2 aydan fazla bir zamandan beri köklendirdim. Artık filiz veriyor.Boyu 30 cm.
Bitkiler hep tek yöne doğru dallarını geliştirmişlerdi. Ben olabildiğince yönlendirmeye çalıştım. Erken erken buraya eklemek istemedim. Bazı uzun filizlerini kestim dallanma için. Dün tekrar elden geçirdim,telleme yaptım düzeltmek için gövdeyi, iplerle bitkiyi sabitledim. Öğle sonuna kadar gölgede, daha sonra tamamen güneşte kalıyorlar.
4194241943

Ustalarımızın önerilerini beklerim.

izzeterisen
29-06-2008, 23:05
4194441945
Boyu 45 cm.
Önerilerinize sunulur.
saygılar.

tourkana
29-06-2008, 23:43
İzzet bey,
Bu türde tel izi çok belli oluyor ve zor geçiyor..Sadece iplerle dalları aşağıya eğmeniz çok iyi olmuş ,ben de misine ile yaptım :)
Bu zamanlarda çimdiklediğiniz her yaprak bölgesinden 3-5 gün içinde çift sürgün çıkacaktır. Çatallanma yapmak istediğiniz yerlerde uygulayabilirsiniz.

izzeterisen
30-06-2008, 11:44
İzzet bey,
Bu türde tel izi çok belli oluyor ve zor geçiyor..Sadece iplerle dalları aşağıya eğmeniz çok iyi olmuş ,ben de misine ile yaptım :)
Bu zamanlarda çimdiklediğiniz her yaprak bölgesinden 3-5 gün içinde çift sürgün çıkacaktır. Çatallanma yapmak istediğiniz yerlerde uygulayabilirsiniz.

Teşekkür ederim.budama konusunu diğer arkadaşların çalışmalarında Ali Bey açıkladı, epey bilgi edindim.
Ben bu bitkilere dalların arasında da başka gövdeden çıkan dallar çıkarıp büyütmem gerekiyormu ? yoksa bu şekilde büyütmem mümkün mü*

Ali H. ALI
30-06-2008, 13:06
yesim agaclarinizdaki dallar arasi simdi seyrek gorunse de dallar uzerinde cikacak dalciklarla dallar daha guzel gorunecektir. Yani altaki dallarin aralari fena degildir. yukardaki dalciklar da bir cok yerde vardir onlardan da istediklerinizi secip digerlerini budarsaniz biraktiginiz dalciklar daha cabuk gelisecektir.

Yesim agaclari uzerinde tel sarimlarindan oturu olusabilecek tel yaralari, diger bonsai yapilacak agaclarin uzerine sarilan tellerin actigi yaralarin aksine dusunuldugu gibi yara uzun sure yesim uzerinde kalmiyor. Yesimin ozelligi olsa gerek hem kesik yerlerinini hem de tel izlerini bir iki yil icerisinde hemen kapatabiliyor. Uygun teller kullanarak yesimlerinizi istediginiz gibi sekillendirebilirsiniz. Baglama ile yaptiginiz yontem de kullaniliyor, kullandiginiz yontemde bir yanlislik yoktur.

izzeterisen
01-07-2008, 10:46
Teşekkür ederim Ali Bey,
Dediğiniz gibi ilk yan dalı eğerken kabuk yarılıp 0,5 cm.e yakın bir açıklık oluşmuştu. Üzülmüştüm dalın bundan sonraki kısmı kuruyacak, en alt dal kısacık kalacak diye. Ama öyle olmadı. O kadar açık bir aralığı iyileşerek kapattı.
Tel sarmamın nedeni 30 cm.lik bitkinin gövdesinin eğik olmasıdır. Yine de tam dik yapamadım. Çünkü gövde kalın, bende de telleme tecrübesi zayıf, tabii teller de kalın değil. Şimdi bir şey yapmak istemiyorum. Önümüzdeki seneye yuvarlak bir demir veya tahta çubukla bitkinin gövdesini sararak düzgün olmasını sağlamak istiyorum. 45 cm.lik olanı ise aynı kalacak. Onun hafif kıvrımları hoşuma gidiyor.
İyi günler

izzeterisen
21-07-2008, 19:23
1 ay kadar önce bir Portulacaria afra bitkisi almıştım.
Bonsaiymiş gibi bir güveç kabına diktim.
43547
Sonradan farkettim ki kökün birisi çürük.
43546
Bitki bu çürük kökü, gövdesini yararak köküyle birlikte attı. Ben bu bitki çürür diye resimlemedim. Bitkiye yardımcı oldum ve kökle birlikte gövdenin bir kısmını ayırdım. Sadece yardımcı oldum, yarılan yerlerin ayrılmasına yardımcı oldum. Şimdi bitki tuttu ve filzlenmeye başladı.

43545

Ön
43549

Yarık yerin yakından görünümü

43548

arka (ilk durumu ,bu durum yine aynı)
Bitkinin yeni durumu böyle .
Sanki gövdesi yarılmış çok yaşlı bir ağaç. Boyu 10-12 cmç kadar. Bu ağacı şekil vererek bonsaiye dönüştürmek istiyorum. Malum acemilik ne yapacağımı bilmiyorum. Nasdıl bir şekil verebilirim?
Ustalarımızın önerilerini bekliyorum.
Saygılarımla.

Gülşen
21-07-2008, 19:39
Hocalarımız daha iyi bilirler ben de sizin gibi acemiyim. Benim düşüncem; portulaca ne olmak istediğine kendi karar vermiş zaten yarı kaskatlı stil gibi olmuş. Sadece yapraklarının biraz daha çoğalması gerekiyor sanırım. Başlangıçta şanssızlık gibi görünen çürüme, şans olmuş. Böyle çok güzel görünüyor.

izzeterisen
21-07-2008, 19:57
Teşekkürler.
Semi-cascade mi demek istediniz Gülşen Hanım.

vyssera
21-07-2008, 20:25
Merhaba İzzet bey,

Eğer çürük dokuyu tamamen uzaklaştırmışsanız, sorun olmayacaktır. Gülşen hanım'ın önerdiği şekilde yarı sarkık tarz olabilir ya da ağacın dik gelişimi ile farklı bir tarz düşünülebilir. Sevgiler :)

izzeterisen
21-07-2008, 21:55
Teşekkür ederim.
Çürük sorunu yok, ağaç tertemiz, çürüyen kök, gövdeyle birlikte bitki tarafından atıldı.Kalan kısında hiç bir sorunun olmadığını görüyorum.
Yarı sarkık tarz hoşuma gidiyor. İnşallah başarırım.

Ali H. ALI
22-07-2008, 13:13
Yesiminizi cok sulamayiniz. Kesilen yerlerin cabuk iyilesmesi ve tekrar curuk olusmamasi icin onu gunesli bir yerde tutunuz.

Agaciniz yari sarkik bir tarzda guzel gorunecektir.

izzeterisen
23-08-2008, 09:19
Sayın Ustalarımıza,
Ben yine yeni bir Portulacaria afra bitkisi aldım. Boyu 30 cm. kadar, toprak seviyesinde gövdesi 2,5 cm. çapında,görünüşü çok güzel.
çiçekçide saksı hep aynı şekilde durduğu için dallar güney (ışık) yönünde gelişmiş daha çok.
Benim yaşadığım iklimde güneye bakan balkonda güneşte bu bitkinin 1,5 ay kadar daha büyüyebileceğini düşündüğüm için, bu bitkide de çalışma (ki eğer yapılacaksa) yapmak istiyorum.

Bitkinin görünümleri:

45601
birinci yüz

45602
birinci yüz yakın

I.yüzün arkası :
45603

Yan yüz I :
45604

Yan yüz II :
45605

izzeterisen
23-08-2008, 09:23
Ön yüz için kendimce düşündüğüm şekil :
45606

Arka yüzde, en üst yandal doruk dal olacak ve mevcut doruk dal yan dal olarak bırakıldığı taktirde bitkinin üst kısmı dikleştirildiğinde hiçbir dali dibinden kesmeden düşündüğüm şekil :

45607

Önerilerinizi bekler, saygılar sunarım.

vyssera
23-08-2008, 12:22
Trabzon'da pek bulunmuyur bu ağaçtan, şanslısınız, güzel ağaçlar. İlk şekilde sağa-aşağı çıkan ilk 2 dalın gitmesi daha iyi olur bence. Pembe ile çizdiğiniz şekilde de 3 boyutlu göremiyoruz ama en azından sola çıkan ilk dalın kesilmesi yine iyi olacak. Saygılar İzzet bey :)

cemboa
23-08-2008, 13:10
Arkadaşlar bu semiz otu değilmi?Semiz otunun tek yıllık akrabasının çok yıllık olması enteresan.

Gülşen
23-08-2008, 13:43
Cemboa; semizotu değil :)

izzeterisen
23-08-2008, 14:06
Semizotu portulaca oleracea:
45611

Portulacaria afra :
45612

Aynı cins ama farklı türler.

izzeterisen
23-08-2008, 14:45
Sn.vyessera,
Dediğiniz dalı sabahtan beri düşünüyordum, onay alınca hemen kestim. Aralardan bazı dalları da kesince,biykiyi biraz iplerle dikleştirince, şimdiki resimlerdeki durum ortaya çıktı. Sol-sağ daldan sonra işaretlediğim şekilde arka daldan önce bir dal var. ne öne ne arkaya ne sağa ne sola bakıyor, ama bu dalı sağ dal ile arka dalın arasına yönlendirebilirim. Bu dalı keseyim mi yoksa, dediğim gibi kalabilir mi?
Ayrıca önceden yazdığım gibi doruk olarak bıraktığım dalın durumu uygun mudur?

45614
Ön

45615
Beni düşündüren dal

45616
Arka

Benim fotoğraf makinam çok iyi bir makina değil, bu nedenle çekebildiklerim bu kadar oluyor ancak, bir de resim küçültme girince.
Ayrıca P.afra bitkisi harika bir bitki, Fethiyede tespit ettiğim çiçekçide de fiyatları gayet uygun . İstiyorsanız size yakın bir zamanda temin edip gönderebilirim, nakli de sorun olmaz bu bitkinin, 3-5 gün susuz kalsa hiç bir şey olmaz.Bende de köklendirdiğim çok var ama küçücük onlar.

Teşekkür ederim.

Ali H. ALI
23-08-2008, 15:02
Izzeterisen, bonsai icin guzel bir fidan secmissiniz. Alttan baslayip yukarilara kadar yukselen bircok dal ve dalcigi olan bir agac. Govdesinin yeteri kadar kalin oldugu gorunuyor. Bu durumda agaciniz uzerinde hemen calismaya basliyabilirsiniz.

Dusundugunuz kivrimli dik tarzda guzel bir agac olacak. Agac uzerinde yaptigin pembe cizimde Veysseranin dedigi gibi en azindan ilk dali budamalisin. Ya da su formulu takip edebilirsin.

Agacin ilk dali en uzun dal ve agacin boyunun yaklasik 3/1 oldugu yerden saga ve ya sola cikmali.

ikinci dal, geriye cikabilecegi gibi, ilk dalin ters yonune de cikabilir, yani 3. dal ya geriye **** ilk dalin ters yonunde olacak.

dorduncu dal, agacin az solundan ve ya az sagindan one dogru cikar(orta yerden one dogru cikmamali)

diger dallar da, daha once, asagidaki iki dalin yaptigi acinin ortasindan cikmali

Dallar, govde uzerinde yukarilara cikildik sonra, hem dal boylari, hem de dal aralarindaki mesafe kisalmali.

Govdenin kivrimlarindaki ic bukumlerden dal cikmamali, dallar hep govdenin disa bukuk yerlerinden cikmali

Yukardaki formulu uygular ve ya ona yakin bir calisma yaparsaniz, agacinizin guzel bir bonsai olamamasi icin hic bir neden yok.

Kolay gelsin.

izzeterisen
23-08-2008, 20:04
Önerileriniz için çok teşekkür ederim.
Yazdıklarınızı elden geldiğince bitkiye uyguladım ve bitkim şimdi bu halde:

45656
Ön

45657
Arka

Acaba yeterince yapabilmişmiyim?

İlk dal diğerlerine göre daha ince ve daha zayıf, o dalı önümüzdeki yaz uzatıp kalınlaştırmaya çalışacağım.
Saygılar.

izzeterisen
07-10-2008, 19:22
Semizotu portulaca oleracea:
45611

Portulacaria afra :
45612

Aynı cins ama farklı türler.

Buradaki yanlışımı düzeltmek istiyorum.
Semizotu ve portulacaria afra :
Kingdom: Plantae
Division: Magnoliophyta
Class: Magnoliopsida
Order: Caryophyllales
Family: Portulacaceae Juss.
Portulacaria afra (L.) Jacq.
Portulaca oleracea L. (semizotu)
Yani bu iki bitkinin cinsleri farklı ama aynı familyadan olan bitkiler.

tourkana
07-10-2008, 20:58
Ağaç çok güzel bir forma kavuşmuş .
Tepede dallanmayı arttırarak güzel bir zirveye sahip olursa formu daha da oturur.

izzeterisen
07-10-2008, 23:18
Teşekkür ederim Tourkana.
Sola doğru uzanan ikinci dalı eğerken iplerden farketmemişim, o dal dibinden ayrılmış, ben de kesmek zorunda kaldım, bu nedenle ön olarak resimlediğim yönü, arka yaparak, arka olarak belirlediğim yöndeki bize doğru uzanan dalı arka dal olarak planlayarak tekrar bir düzenleme yaptım. Kış başı son durumunu burada vereceğim. Az da olsa dışarıda büyüme devam ediyor daha.
İyi günler.

vyssera
08-10-2008, 10:26
Çok güzel bir ağacınız olmuş İzzet bey, sanırım yeşim ağaçları konusunda danışılacak bir kişi olacaksınız ilerde.

bonsaisan
08-10-2008, 12:21
Sayın izzeterisen

çok güzel ve doğru bir örnek ile başlamanın size sunduğu görselik ortada. 1ila2 yıla kadar çok güzel bir bonsai olaçağı artık kesin.

Ağaşğıda ki fotorğafda gördüğünüz üzere farklı noktalarda buluınan bir takım daları aldım özelikle ön yüzde bulunana dalı ve yukarı doğru uzayan sürgünü alarak güzel bir form ortaya çıktığına inanıyorum.

http://img215.imageshack.us/img215/986/56337636si1.jpg

izzeterisen
08-10-2008, 13:25
sn.Vyessera,
Ben bu bitkiyi çok sevdim, çalıştığım bitkilerin kestiğim dallarını hep diktim, dünya kadar bitkim oldu ufaklı-büyüklü şimdi. Yaşadığım yerde de donmadan açıkta yetişebiliyor. şu an bonsai olsun diye baktığım 8 adet portulacaria bitkim var. Bakalım.
Ben sizlerin eline su dökemem, ama bonsaiyi başarmakta kararlıyım.

Sn bonsaisan.
Teşekkür ederim herşey için.
ama yukarıdaki mesajda da belirttiğim gibi :
"Sola doğru uzanan ikinci dalı eğerken iplerden farketmemişim, o dal dibinden ayrılmış, ben de kesmek zorunda kaldım, bu nedenle ön olarak resimlediğim yönü, arka yaparak, arka olarak belirlediğim yöndeki bize doğru uzanan dalı arka dal olarak planlayarak tekrar bir düzenleme yaptım"

Ne yazık ki bitki şimdi bu durumda.Son durumlarını şimdi çektim ama iyi fotoğraflar olmadı, ben yine de buraya koyuyorum.

Ön:
49070

Arka:
49071

Tekrar bir değerlendirebilirseniz çok sevinirim. Ben dal ayrılınca böyle yapmak zorunda kaldım. Ayrıca bitkiyi biraz olsun düzeltebilmek için tahtaya bağladım.
Saygılar, sevgilerimle.

izzeterisen
31-10-2008, 14:21
Bu benim Temmuz ayında daldan köklendirdiğim Potrulacaria'm.
Dalı kestim, tele sardım, eğdim ve köklenmek üzere gölge bir yere diktim.
İlk durumu:
51444

3 aydan beri bakıyorum, filizler verdi, epey kalınlaştı gövdesi, ama sanıyorum yeterli uzunlukta değil. Bu gün daha büyük bir saksıya aldım. Kış gelmeden o saksıya tutunsun, ilkbaharda hızlı gelişsin diye. Burada havalar hala sıcak. Nisan-Mayıs havası gibi bir hava devam ediyor. Bitki ağır da olsa büyümeye devam ediyor.
Cascade tarzında bu bitkiyi çalışmak istedim.
Şimdiki durumu :

51445

51446

Yapmam gereken çalışmalar hakkında bana yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar.

izzeterisen
12-12-2008, 14:49
sn.Vyessera,
Ben bu bitkiyi çok sevdim, çalıştığım bitkilerin kestiğim dallarını hep diktim, dünya kadar bitkim oldu ufaklı-büyüklü şimdi. Yaşadığım yerde de donmadan açıkta yetişebiliyor. şu an bonsai olsun diye baktığım 8 adet portulacaria bitkim var. Bakalım.
Ben sizlerin eline su dökemem, ama bonsaiyi başarmakta kararlıyım.

Sn bonsaisan.
Teşekkür ederim herşey için.
ama yukarıdaki mesajda da belirttiğim gibi :
"Sola doğru uzanan ikinci dalı eğerken iplerden farketmemişim, o dal dibinden ayrılmış, ben de kesmek zorunda kaldım, bu nedenle ön olarak resimlediğim yönü, arka yaparak, arka olarak belirlediğim yöndeki bize doğru uzanan dalı arka dal olarak planlayarak tekrar bir düzenleme yaptım"

Ne yazık ki bitki şimdi bu durumda.Son durumlarını şimdi çektim ama iyi fotoğraflar olmadı, ben yine de buraya koyuyorum.

Ön:
49070

Arka:
49071

Tekrar bir değerlendirebilirseniz çok sevinirim. Ben dal ayrılınca böyle yapmak zorunda kaldım. Ayrıca bitkiyi biraz olsun düzeltebilmek için tahtaya bağladım.
Saygılar, sevgilerimle.

Artık kış geldi bitki büyümeyi durdurdu ,son halini burada sizlere sunmak istedim. Arkla dal oldukça gelişti, ancak üstdallarda ne yapacağıma karar veremiyorum bu nedenle üst dalların durumunu ayrıca resimledim.
Bu konuda beni yönlendiriseniz çok sevinirim. İyi günler.

55667
55668

Ali H. ALI
14-12-2008, 11:48
Izzeterisen, gercekten agacin guzel gelismis.
Agacin ust tarafinda bircok dalkcik var bu dal secmede bir avantajdir.
Once istedigin dalciklari telleyip gereken yerlere yerlestir sonra da istemedigin gereksiz dallari budamalisin.(bu dalciklari da koklendirip paylasir ve ya baska bonsailer yaparsiniz)

Unutma agacin ust taraflarina cikildikca, dal boylari ve dal aralari kisaliyor. Dal dizimi de yaparken(kusbakisi bakildigi zaman) telleyip dizecegin dal govde uzerinde, altta dizili olan iki dalin ortalarinda dursun ve diger dal dizimlerini de bu kurala gore yaparsan guzel bir bonsai elde edebilirsin.(agacin icin artik bir saksi bakmaya baslamalisin.)

Kolay gelsin.

izzeterisen
14-12-2008, 13:55
Ali Bey,
Herşey için çok teşekkür ederim.
Dal dizilimleri hakkında bilgiyi Penelope'nin zeytininde çok güzel anlatmışsınız, okudum.
Benim bu bitkideki üst dallardaki sorun olarak gördüğüm şey, tepeye gitmesi gereken dalı bir türlü yukarı doğru alamamamdır. 4 ay kadar bağladım dik olarak durdu bu dal ama, bağladığım kazığı sökünce yine eski yerine eğildi. İlk resimde de görüldüğü gibi dediğim kalın dal arkaya gidiyor. Bu dalı kesip veya arkaya yönlendirip doruğun ortalarındaki bir dalı mı yetiştirip kalınlaştırıp tepeye yönlendirsem acaba? Ne önerirsiniz?

Ali H. ALI
15-12-2008, 11:58
Izzet bey, yakin cekim yapip eklediginiz son fotografta govdenin devami olarak zirve yapabileceginiz bircok dalcik vardir. Ornegin en zirvede duran V seklindei dalciklarin birini zirve yapabilirsiniz. Bunu yaptiktan sonrada diger dallari budayip, kisaltip. Tek bir zirve oldugunu ortaya cikartiniz. Bu arada govdeye cok yakin yapraklari da budayip govdenin iyice gorunur olmasini saglayiniz.

izzeterisen
15-12-2008, 15:22
Sizi yordum Ali Bey,
Çok çok teşekkürler.

izzeterisen
27-12-2008, 09:22
[QUOTE=izzeterisen;229805]
35802
Ön
35803
Arka
35804
üstten görünüm
QUOTE]

Crassulam iki aydan beri salonda idi. Birazcık daha gelişsin diye ılık olması nedeniyle salona koydum. Ama filizleri ince ve zayıf gelişti. İlk kesimden sonra arka daldansonra çıkan filizi sağdan öne doğru bırakılacak dal olarak koruyorum. Dallanmayı artırmak için çok az sayıda kesim yapabildim, çünki gelişme, uzama çok az oldu.
Gelebildiğim nokta, resimdeki gibi. Bu arada gövdesinin çapı 7 cm. oldu.
Acaba bonsaiye aday bir bitki olabildi mi ?

57229

Gelecek yıl için önerilerinizi beklerim. Saygılar.

Ali H. ALI
27-12-2008, 13:39
Sanirim agaciniz icerde oldugu surece yeterli isik gormedigi icin surgunlerdeki gelismeler istediginiz gibi olmamistir. Yine de guzel bir bonsai adayi.

Sagdan one dogru cikarmak icin biraktiginiz surgun, cok asagida oldugu icin one cikarmak yerine ilk ve ucuncu dal arasi(simdi oldugu gibi) bir dogrultuda cikarirsaniz daha iyi duracagini dusunuyorum.

izzeterisen
01-01-2009, 14:57
[QUOTE=izzeterisen;254162]4194441945
QUOTE]

Bitkimin son durumu.
57720

Bu bitkide ilk dalı sola yapabildim, ama ikinci dalı sağa veremedim, bu nedenle ikinci dal arkaya oldu, üçüncü dal da sağa. Çünkü, dalların gelişim yönleri bunu gerektiriyordu. istenilen yönlerde uygun dal yoktu.
Önümüzdeki yıl bitkinin gelişimi hazlanacaktır muhakkak. Toprağını değiştireceğim. Ve sanıyorum önümüzdeki yıl çok yol katedeceğim.
Önerilerinize sunarım.

izzeterisen
01-01-2009, 15:02
[QUOTE=izzeterisen;254160]4194241943QUOTE]

P.afra I'in son durumu
57721

Bu bitkimde de oldukça gelişme oldu. Ancak bonsai kurallarına göre uygun dal dizilimini başaramadım, yukarıdaki P.afra II bitkisinde olduğu gibi. Bu bitkide de ilk dalı sol, ikinciyi arka, (iyi gelişmiş sola bakan alttan üçüncü dal kesilecek) sağa bakan dördüncüdalı da sağ yapıp şekil vermeye devam edeceğim.
Önerilerinize sunarım.

Ali H. ALI
03-01-2009, 11:06
Izzet bey, ikinci dalin geride olmasi bonsai kurallarina aykiri degildir.(yalniz ilk dal geriye cikmamalidir ki bu kural da selale ve yari sarkik tarzinda gecerli degildir. Bu tarzlarda asagiya sarkan govdeden cikan ilk dal geriye cikar.)

Agaclarinizda ikinci dallarin geride olmasinda bir sakinca yoktur. 3. dal ilk dalin ters tarafina cikmali.

Yesimleriniz guzel gorunuyor, Onlardan iyi bonsailer yapacaginizi simdiden soyliyebilirim.

Kolay gelsin.

izzeterisen
03-01-2009, 13:07
57913

Bu da minik P.afra bitkimin son durumu.
İlkbaharda, bu zamana kadar öğrendiğim bilgiler doğrultusunda, gereksiz dallarını keserek, biraz daha eğerek yarı eğik tarzda şekillendirmeye çalışacağım.
Ancak yukarıya doğru çıkan ilk (üste giden) dalın kesilip kesilmeyeceği konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var. Bana sorarsanız bırakmak istiyorum.

Ali H. ALI
04-01-2009, 11:45
Yukariya cikan dali kesmen gerekmiyor. Yalniz boyunu cok yukseltmemen gerekiyor(simdiki boyu agaciniza gore, iyi durdugunu dusunuyorum.)

bonsaisever
20-04-2009, 10:46
izzeterisen, bonsainiz için bir üçgen oluşturarak, dışına fazla çıkan dalları keserseniz formunu yakalamış olursunuz.
Ali abinin belirttiği gibi, sizinkinde kesilmesi gereken dal bulunmayıp çok güzel bir form oluşturmuşsunuz :)
Tabii burada ön taraflarda hızlı büyüyen sürgün ve dalları keserek gücü arka taraftaki dallara vermeniz önemli.
Bu şekilde, ilk dalları daha kalın ve uzun olmasını sağlarsınız.

73624

İlk dal derken kırmızı ile çizdiğim dalı söylemiş oldunuzu düşünerek, bu dalın büyümesini ve öbür tarafa uzayan sürgünü kalacak şekilde bir budama yaparsanız o daldan da faydalanmış olursunuz.

Ayrıca; telleme yaparken, teli sarkık gövdeye saat yönünde sarar ve sarkık gövdeyi de saat yönünde çevirir seniz, kırmızı ile çizilen dal ( tabii diğer dal ve sürgünler de) biraz daha arka yüze doğru döner.
Bu şekilde gövdeye tel sararak sürgün ve dalların yönünü değiştirme işleminde, tel gövdeyi çok sıkıştırdığı için sık sık kontrol edilmeli, gövdede iz bırakmamısına özen gösterilmelidir.

Kolay gelsin...
73625

izzeterisen
20-04-2009, 12:32
Sn.bonsaisever.
Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Ama bu bilgi bana 3 ay gibi bir zamandan sora geldiği için kendi düşüncelerime, okuduklarıma göre kesim yapmıştım. Yeni çıkan filizleri kesmeyeceğim artık. Kalan ve yeni çıkacak olan dalları dediğiniz gibi işleyeceğim.
Kırmızı ile işaretli olan dalı kezmedim duruyor. O dalda yere paralel olarak arkaya doğru giden bir filiz var. Ayrıca dediğiniz gibibir şey yapmama gerek kalmadı.
Bu arada bitkiyi büyük bir saksıya aldım (Bu bitkiye göre büyük) 1-2 yıl bu saksıda kalmasını istiyorum.
İyi günler dilerim.

izzeterisen
04-06-2009, 12:14
Geçen yıl diktiğim bir Portulacaria afra'yı raft tarzı çalışma için okuduklarım doğrultusunda hazırladım. Bu bitkiyi dikmek ve bu tarzı çalışmak istiyorum.

83661

83662

Acaba hazırladığım şekil uygun mudur? 1-2 gün yaralarının kapanması için bekletip uzun bir saksıya dikeceğim. Önerilerinizi aldığım zaman gerekli düzeltmeleri yapacağım hemen ve dikeceğim.
Teşekkürler.

bonsaisever
04-06-2009, 21:31
izzeterisen, fidanınızı yaralarının kapanmasını ne için bekliyorsunuz?

Köklendirmek için soymuş olduğuz olduğunuz yerlerden köklenmesini istiyorsanız, kabuğu soyar soymaz toprağa yatırın.

bonsaisan
04-06-2009, 22:21
Sayın izzeterisen

Sukuletler bünllerin çok fazal su taşıyan türlerdir.

Bu türlerde uygulama şu şekilde yapılır.

yarı nemli bir toprağa sukulet uygun şekilde dikilir.

Aşırı nemli olmayan bir toprak olmalıdır.

15 ila 20 gün dikimi takip eden günlerde sukuletler bulunduğu toprak sulanmaz.

Bu süreçte sukulet kök salar bu gecen süre sonunda toprak sulanmalıdır.

Eğer sukulet güçlü ise sukulet hiç ekilmez çünkü sukulet toprak dışında hızlı bir şekilde sudan uzak olarak köklenir.
Kökler belirtidğinde yine nem ranı çok düşük toprağa ekilir ve sulama 15 gün sonra yapılır.

Saygılar.

izzeterisen
05-06-2009, 19:47
Sn.bonsaisan,
Yanlış anlamayın lütfen. 30 yıldan beri kaktüs yetiştiririm. Bu bitkinin köklenmesi konusunda iki yıldır tecrübe edinmeye çalışıyorum. Sıcak aylarda gölgede fazla zaman almadan kökleniyor.(Kestiğim bitkilerden her yer portulacaria doldu :) ) Benim sorunum tarza uygun olup olmadığı konusundadır. Öğreneceğim ama kaç yıl geçecek kestiremiyorum. Çok okudum bu tarzı ama yine de tereddütlerim var. Eğer raft tarzına uygunsa incelerseniz, böyle bir yardımda bulunursanız çok sevinirim.
Bu arada başka bir bitkiyi benzer şakilde ama köksüz olarak diktim.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2900&highlight=raft
Bu çalışmayı örnek aldım. Merak ettiğim başka bir konu ise bırakılacak dal adedi. Acaba bırakılacak dal adedi kaç adet olmalı?
Bu tarz gerçekten çok güzel.
Teşekkürler,

bonsaisan
07-06-2009, 23:19
Sayın izzeterisen

ben yanlış anlamıyorum.
Sizn bu konuda ki çalışmalarınızı biliyorum.tecrübelerinizide .

Bu konuya bu bilgiyi vermemdeki sebeb malumunuz konuyu okuyan ve bu tür çalışma yapıcak değerli bonsai dostları için genel bir bilgi olmasında dolayıdır.

Yani size özel değil bir çok site üyesine genel içerkli bilgilendirme adınadır.

Sorunuzn cevabı ise şu anda ana bitkinin daları ileride tek bir ağaçcın görselini veriçek ve bu her bir ağaç ise aynı gövde üzeriden yetişmiş bir ağaç grubunu oluşturaçak.
BUrada siz kendi düşüncenzide oluşturduğunuz görseli şekillendirmelisiniz.

BU yüzden size hangi dal kesilmeli hangisi kalmalı diye bir söylemde bulunmak yanlış olur.

SAygılar.

izzeterisen
08-06-2009, 08:23
Teşekkür ederim. Şimdi dikip büyüteceğim önce.

bonsaisever
08-06-2009, 17:59
izzeterisen, fidanınızı yaralarının kapanmasını ne için bekliyorsunuz?

Bu konuda bilgi verir misiniz?

izzeterisen
08-06-2009, 21:43
Portulacaria afra bir sukkulent, hemen dikersem gövdede köklenme olması için kabuğunu kestiğim yerlerde çürüme meydana gelir. Bitki veya dal ölür. O nedenle 2 gün beklettim. sonra diktim.
Nisan- mayıs aylarında dal veya filiz kestikten sonra en az bir hafta bekletiyorum gölge bir yerde. sonra dikiyorum . toprağı da çok az nemli oluyor. çabuk kökleniyor hava sıcak olursa. Bu bitki bu açıdan çok dayanıklı. Perşembe günü bir yerden kestiğim dal hala (4 gün) güneşte bekliyor. Ama hemen dikeceğim artık fazla bekledi. Havalar çok sıcak. Gölgede bile gündüz 30 dereceler varmaya başladı.

bonsaisever
09-06-2009, 22:07
Portulacaria afra bir sukkulent, hemen dikersem gövdede köklenme olması için kabuğunu kestiğim yerlerde çürüme meydana gelir.

Bilgi için teşekkür ederim...

izzeterisen
25-08-2009, 18:39
1 - Bu bitkimi Mart 2009 ayınsa satın aldım. Çiçekçinin oğlu önce 40 Lira dedi almamıştım. Başka bir zaman annesi 10 lira deyince aldım. Nisanda toprağını açınca köklerinin kök ur nematodunun urları ile dolu olduğunu gördüm. Sadece kalın köklerini bırakarak tüm köklerini kestim. Kalın köklerini de kısalttım. Çok kuvvetli kalın kökleri var. Üst kısmını da kıvrımlı dik tarzda budadım ve diktim. Boyu 27 cm, gövdesinin çapı 3 cm.dir. Temmuzda saksıdan çıkararak daha iyi olduğunu sandığım toprağa aktardım. bitki kendisini ancak toparladı ve sürgünler iyice canlandı şu günlerde.
Bu bitkimde gövdede fazla yara izi var. Verdiğim şekil sizce uygun mudur?. Bu bitki bu yara izleriyle bonsai olabilir mi?
Bitkilerim konusunda düşünceleriniz,önerileriniz nelerdir?
99623

99624
Kökleri va yara izleri

2 - Bu bitkiyi de martta satın aldım. Aynı uygulamayı bu bitkimde de yaptım. Tepe oluşturmak için bitkiyi kesmek zorunda kaldım. Çünki arka daldan sonra gelen dal çok yukarıda idi. Bitkinin boyu 25,5 cm, gövdesinin çapı 3,5 cm.dir.
99625

3 - Bu bitkim de geçen sene filizden yetiştirdiğim bir bitki. Şimdilerde ikinci dalı oluşturmaya çalışıyorum. Daha gövdesi 1,5 cm kalınlıkta ve ilk dal 16 cm.den çıkıyor. Böyle büyüterek (önce büyütüp sonra çalışarak değil de) bonsai elde etmeyi planladım.
99627

Teşekkür ederim.

Ali H. ALI
26-08-2009, 13:25
Izzet bey yesim agaclariniz istediginiz forumlarda saglikli buyuyorlar.

Yesimler zerindeki kesik izleri zaman icerisinde kaybolacak(baska agaclarda olmayan bir cabuklukla yesim agaclari her kesigi cabuk bir sekilde kapatiyor)

10 liraya aldiginiz agaciniz 100 lira verseler vermiyeceginiz guzel bir bonsai olacak.

Calismalarinizda kolayliklar diliyorum.

izzeterisen
21-11-2009, 12:18
4194441945
Boyu 45 cm.
Önerilerinize sunulur.
saygılar.

Çalıştığım bitkilerden birinin şimdiki durumu:

114858

Sürekli uç alarak bitkiyi geliştirmeye devam ediyorum. Önümüzdeki yıl dalları biraz kendi halinde büyümeye bırakıp dal hacminin artışını sağlamayı düşünüyorum. Bir de kurbanlık dal bıraktım altta. Şu an boyu 62 cm. ve kök seviyesinde gövdenin çapı 3 cm, yani gövdesi çok ince. Bu nasıl kalınlaşacak ne yapmam gerekir bilmiyorum. Ayrıca kökleri bir bonsai saksısına tutturulacak kadar kuvvetli değil. Önerileriniz bekliyorum.

45656

Burada diğer bitkimin 15 ay önceki çalışmaya başladığım zamanki durumu görünüyor.

Bu günkü durumu ise budur .
114859
3,5 cm kalınlığında gövdesi var ve boyu 35 cm.
Gövdenin arka daldan sonra gelen bölümünü biraz öne biraz da sola doğru eğmem gerektiğini düşünüyorum. Arkaya doğru (görünmüyor) bir kurbanlık dal bıraktım bu bitkimde de. Kökleri oldukça gelişmiş. Seneye bir bonsai saksısına tutturulacak kadar gelişeceğini düşünüyorum. Önerilerinizi bekliyorum.
Saygılar.

bonsaisan
21-11-2009, 15:52
Her iki çalışmada harika gidiyor seneye de bonsai saksısına alına biir bu sene geleçek bahar ayındada..

Elinize sağlık

izzeterisen
21-11-2009, 16:56
114900
Crassulamın şimdiki durumu:

Yaz boyu dallanmayı arttırmak için çalıştım.
Bu bitki ağır gelişiyor. Bundan sonra yazın ala gölgede yetiştireceğim. burada sıcakta gelişme duruyor. İlkbaharda ve sonbaharda gelişme gösteriyor. Bu gidişle 6-7 seneden önce bonsai olacağa benzemiyor.
Bu bitki ile ilgili bazı sorularım olacaktı. Altta resimde işaretlediğim filizleri geliştirebilir miyim.Bu dallar gerekli midir? Bir de iki daldan sonra resimde görünen ve sağa doğru eğik, kısa, kalın olan dalın (arka daldan sonra öne doğru olan dal olarak bıraktım) şekli uygun mudur?. Bu dalı ilk boğumundan kesip oradan bir filiz alsam ve öne doğru yönlendirsem daha mı uygun olurdu?

114901
Teşekkür ederim.

bonsaisan
21-11-2009, 23:37
Aynı şelikde ve bilek kalınlığında gövdesi olan aynı cins bir crasulam var.

Bu sene sizndeki gibi olan daları ben gövdeye 2 boğum kalaçak şekilde budamayı düşünüyor ve aynı sene içinde budadığım noktalardan hızlı bir sürgün gelişimi bekliyorum.

Ali H. ALI
22-11-2009, 11:29
Izzet bey kirmizi ile isaretlediginiz surgunler bence orada olmalari gerekli degildir onlari budayabilirsiniz.

Bu cins yesim agacinda dallari budarken dikkat ediniz, Cogu kez budanan yerin hemen altinda kalan bogum kuruyor ve onun altindaki bogumdan iki surgun cikiyor.

Su an agacinizin gorunumu iyi. Yine de dusundugunuz gibi one dogru cikan dali budayip yeni surgunlerden birini one cikan dal olarak kullanabilirsiniz(o dalin gelismesi icin zaman alabilir.)

surekli sulanan yesimlerde kok sistemi guclu olmuyor. Az sulananlarda ise su aramak su aramak ihtiyacindan, kokler daha iyi gelismektedir.

kolay gelsin.

izzeterisen
22-11-2009, 15:55
Bu crassula bahçemde dikiliydi. Güzel bir bitkiydi. bonsai olma uğruna geçen yıl sanıyorum ağustos ayıydı sökerek saksıya aldım.

Ocak 2009 ayı sonundaki durumu :
115028

İlk dal bana uzun göründü. diğer dallara göre daha az gelişmiş görünmesinin nedeni bu yaz biraz daha geriden kesmemdir. Şimdi fiilz verdi ve gelişiyor. Arka olarak seçtiğim kızma doğru bir filizi eğdim ve büyütüyorum. Tepeye giden dalı ve ikinci dalı yaz başında kestim ve kısalttım.

115029
Ön

115030
Arka

Bu en fazla 50 cm. kadar bir bitki olacak sanıyorum.
Ön görünümde arka daldan sonra gelen ve öne doğru önden çıkan filiz var. Onun öne doğru uzanan dal olmasında bir mahsur var mıdır? bonsaide bakana doğru dal çıkmaz deniyor ama ben yine de sordum. Bu filiz sağdan veya soldan çıkmıyor, gövdenin gördüğümüz kısmından çıkıyor.
Bitkimin durumu hakkında önerilerinizi beklerim.
Saygılar.

bonsaisever
22-11-2009, 19:56
Ön görünümde arka daldan sonra gelen ve öne doğru önden çıkan filiz var.
Sanırım 3. dalın (arka dal) üstünde bir dal çıkartmışsınız, doğru mu?
Önden veya arkadan çıkan dalı, boş kalan kademeyi doldurması için başka bir yöne çevirebilirsiniz.

Niye ön tarafa getirmek istiyorsunuz?
Sizin fidanda önde çıkan sürgünler var.

izzeterisen
22-11-2009, 21:23
O dalı öne getirmek istemiyorum. Önde zaten. Eğer o dal olmazsa arka dal ile tepe arasında epey bir boşluk doğacak. En iyisi dal biraz uzayınca kesip yana doğru bir filiz alarak büyütmeye devam edeyin.
Teşekkürler.

izzeterisen
20-04-2010, 18:25
Kasım 2009

Bu Crassula sp. bitkimi bu gün küçük bir saksıya diktim. Kök kesimi gerekmedi. Önceki saksısında kökleri çok az gelişmişti . Bundan sonra bonsai saksısına girinceye kadar bu saksıda gelişmesine devam etmesi acaba uygun mudur?

137373

Gövde çapı 5 cm, boyu 30 cm.

memet
20-04-2010, 18:55
Crasulada büyük bir kök yapısı olmuyor. Bence bu saksı uygun beslediğiniz sürece yetecek.

Emre Kuzu
20-04-2010, 19:34
Gövdesi baya kalınmış.
Çapı kaç santimetre ?

izzeterisen
21-04-2010, 00:26
Toprak seviyesinde çapı 5 cm. Yaşı 5 dolayında.

bonsaisan
21-04-2010, 08:22
Güzel bir gelişim göstermiş.
Elinize sağlk bu şekilde geliştirmeye devam seneye harika oluçaktır.
Bana vermiş olduğunuz crasulalardan bir orman tarzı çalışma yapmıştım bu bahar başı yine yapraklarını alarak iyice adam ettim yakında eklerim.
Saygılar.

izzeterisen
11-05-2010, 15:57
143310

Bu bitkimi Mart ayının başlarında süzeğe diktim. Süzekte, saksıda olan diğer bitkilere göre çok daha ağır gelişiyor. Yaprakları daha küçük, boğum araları daha kısa. Galiba bonsai gibi davranmaya başladı.

143303

Üzüldüğüm taraf, en üst kısmında yukarı çıkan filizin kırılmış olması. Yeni filiz çıkıyor ama bu filiz çıktıktan kaç sene sonra üstü kaplayacak kadar büyür onu düşünüyorum.
Telleme konusunda ne derseniz haklısınız. Gövdeyi dik tutabilmek, ana dalları eğebilmek, yan dalları düzenleyebilmek için çok fazla tel kullanılınca böyle bir manzara ortaya çıktı. 1-1,5 ay sonra tümünü söküp yeniden telleyeceğim. O zamana sanıyorum ana dallar epey eğilir, ikincil dallar biraz şekil alır ve tel azalır.

bonsaisan
11-05-2010, 16:09
Gelişmesi sizn elinizde.
Eğer doğru besin programı uyguluyorm isenzi hızlı bir şekilde gelişeçektir.
Unutmayın 15 ila 20 günde bir tüm gelişme dönemi boyunca makro ve izelementlerin içinde bulunduğu bir besleme programı uygulayınız.
BU onun gelişimini teşvik edeceği gibi dayanıklı ve güçlü bir yapıya kavuşmasını sağlıyaçaktır.

msgurkan
11-05-2010, 21:04
İzzet bey, alkışı hak ettiniz. Gerçekten hayran kaldım. Başarılarınızın devamını diliyorum.

izzeterisen
11-05-2010, 21:07
Diğer P.afra bitkilerimle bu bitkime aynı beslemeyi bakımı uyguluyorum ama bu nedense böyle gelişiyor. 15 günde bir 15.15.15. ile birlikte elimde bulunan ve tüm iz elementleri içeren bir gübre ile gübreleme yapıyorum Sanırım bu toprağının çok hava alması nedeniyle su istiyor. Galiba azot takviyesi yapmam gerekiyor.
Bu bitki, fazla beslendiği zaman gövdede yarılma yapıyor. Bundan da korkuyorum. Besini biraz artırayım bakalım.

jeomeo
11-05-2010, 22:13
Sukkulentler genelde gübrelemeyi pek sevmezler. 15 günde bir 15.15.15 zaten gereğinden ağır bir besleme programı. Değişiklik yapacak iseniz ortam nemi, güneş ışığı, sulama aralığı gibi şeylerde deneme yapmanızı öneririm.

bonsaisan
12-05-2010, 09:50
yogun bir besin veriyormuşsunuz.
Işık hava ve nem üzeirdne durun.
**** bırakın bu şekilde yavaş ama emin adımlar ile gelişsin.

Ali H. ALI
12-05-2010, 13:50
Izzet bey guzel bir calisma, yazdiginiz gibi telleme bir dahaki sefere mutlaka daha iyi olacaktir.

Gubre karisimi iyi bir olcu. Kimi bonsaici 20-20-20 kullaniyor.
Ust tarafindan kopan zirve kendini cabuk toparliyacaktir.

Agac uzerindeki telleri daha uzun bir zaman birakabilirsiniz(gorunusu iyi olmasa da) Yesimlerin ozelligidir, telden yaralansa bile tel cikarildiktan sonra yarayi cok cabuk kapatabiliyor. Dallarin yerinde durmasi icin uzun sure telleri birakabilirsin.

Belki bir yil kadar sonra agacini bonsai saksisina alabilecegini dusunuyorum simdiden bonsai saksisi bakabilirsin.
Kolay gelsin.

izzeterisen
19-06-2010, 12:04
114858

154249

Bu bitkimde yan dalları biraz bıraktım. Gelişme gördüğünüz gibi. Boyu 65 cm, gövdesi 3,5 cm. kalınlıkta. Bu yıl sonunda iyi bir görünüme gelecek şekilde gelişeceğini sanıyorum. İyi bakıyorum ve hızlı gelişiyor. Ağustostan kışa kadar şimdiki dal hacminin yarısından daha fazla bir dal hacmi elde edeceğimi sanıyorum.
Bitkiyi 2 yıl önce 4-5 yaşlarında bir gövdeden köklendirdim. Şimdi 6-7 yaşlarında olması gerekir. Gelişme durumuna bakarak artık bonsai saksısısnda gelişmesini devam ettirsem nasıl olur. Böyle mi yapmalıyım yoksa saksısında bir kaç yıl daha kalsın mı ?

Sormak istediğim bir diğer soru ise gövdenin kalınlaşması için bıraktığım kurbanlık dal ile ilgili. Bu dal şimdi bağlandığı yerin kalınlığının yarısından daha fazla kalınlıkta.
Kurbanlık dal ne kadar kalınlığa kadar bekletilir. Belirli bir kuralı var mıdır?. nasıl davramalıyım?
Bundan başka dipten bir dal daha çıktı . onu da bıraktım.
Köklerin daha yayvan olarak gelişmesi için daha geniş ama daha basık bir saksıya aktardım. Ve akşama kadar tamamen güneşte yetiştiriyorum.
Kökleri bitkiyi ayalta dik tutamadığı için kökler toprağı iyice sarıncaya kadar taşlar bitkiyi dik tutuyor.
Teşekkürler şimdiden.

izzeterisen
21-06-2010, 10:02
Bir gözlemimi ve uygulamamı burada vermek istiyorum :
Portulacaria afra bitkisinde bir dal gövdeden veya daldan çıktığı zaman bir süre filiz vermeden uzuyor. Ondan sonra filiz vermeye başlıyor. Geride duran yaprak koltuklarından gelecek yıl yaa ileriki yıllarda filiz veriyor. Eğer gövde çıplak (yapraksız) kalmışsa daha çabuk filiz veriyor.
Bitkinin bu davranışından hareketle uzayan dallarda sürekli filiz elde ederek uzamayı sağlamak amacıyla yaprak koparmaya başladım. Ne yöne filiz istiyorsam oraya bakan yaprağı koparıyorum. Yaprak biraz olgunlaşınca 1 mm. veya daha gövdeye yakın yerden jiletle yaprağı kesiyorum. Daha uzun parça bırakılırsa o parça kurumuyor.
Güneşte 3 gün kadar bir zamanda kalan parça kuruyor. Bir haftaya kalmıyor, buradan hemen filiz veriyor. Bitki tüm koltuklardan filiz vermiş oluyor.

İki örnek :
154651
154652

Sürekli uç almaktansa böyle bitki büyütülse nasıl olur acaba?

jeomeo
21-06-2010, 21:40
İzzet Bey uygulamanız dal oluşturmak için son derece başarılı görünüyor en kısa zamanda ben de bir deneme yapacagım.

Fakat bu uygulamada fotograf beni yanılmıyorsa bogum araları kısalmıyor. Uç alımı ile en uçtaki 4 yapragı alırsanız bogum araları yeni filizlerde daha kısa oluyor. Sizin örneklediginiz yöntemle dal oluşturup geri budama yapıldıgında da çatallanma ve bogum aralarının kısalması saglanabilir diye düşünüyorum.

bonsaisan
22-06-2010, 20:16
Deneyerek görmek yaşayarak öğrenmek.En güzel yoldur kimi zaman.
Siz sukulet türlerinde tecrübelisiniz.
Deneme ve tecrübe etmek için uygun iklim ve türler elinizin altında dahada başarılı olçağınıza inanıyorum.

izzeterisen
22-06-2010, 20:21
Bu yaptığım dal uzarken sürekli dal elde etmek için. Gözlemim.
Hem uç alımı hem de uçtan 4 yaprağın alınması ile boğum araları kısalıyor diyorsunuz. Bunu deneyeceğim.
Çıkan filizlerin dibindeki yapraklardan söz ediyorsunuz değil mi?

100 no.lu mesajımla ilgili bilgiye ihtiyacım var.

Ali H. ALI
23-06-2010, 13:33
154249

Sormak istediğim bir diğer soru ise gövdenin kalınlaşması için bıraktığım kurbanlık dal ile ilgili. Bu dal şimdi bağlandığı yerin kalınlığının yarısından daha fazla kalınlıkta.
Kurbanlık dal ne kadar kalınlığa kadar bekletilir. Belirli bir kuralı var mıdır?. nasıl davramalıyım?
Bundan başka dipten bir dal daha çıktı . onu da bıraktım.

Kurbanlik dali istenilen govde kalinligina ulasana kadar birakabilirsiniz bir kurali yoktur(30cm lik bir agacin 1-1.5m. boyunda kurbanlik dali olabilir) Ustelik yesim agaclarinda kalin dallar kesildikten sonra kesik yerlerdeki goruntu diger agaclara oranla daha cabuk kapanip kendini iyilestiriyor.

Dipten cikan ikinci dali belki daha sonralari degerlendirir ve iki govdeli bir agac calismasi yaparsiniz.

Kolay gelsin.

jeomeo
23-06-2010, 14:05
155367

Bahsettigim 4 yapragı sizin fotograf üzerinden göstermeye çalıştım, yakın zamanda daha açıklayıcı fotograflar yüklemeye çalışacagım. Bu yaprakları tırnagınızla dalı keserek/hafif bükerek kopartırsanız oradan daha küçük ve daha kısa aralıklarla dörder yaprak veren iki dalcık oluşacaktır. Aynı zamanda geride gövde veya dal üzerinde yeni yapraklar da verecektir.

Bu bitkilerde daha çok kurbanlık dalı en üstte bırakıp boyuna uzamasına izin veriliyor. Gövdenin kalınlaşması için daha hızlı bir yöntem olabilir. Bu konuda gözleminizi paylaşırsanız sevinirim. Boyuna uzadıkça mı daha çabuk kalınlaşıyor yoksa altlardaki kurbanlık dallar ile mi?

Ali Bey'in söyledigi gibi yaralar kısa zamanda kapanıyor yalnız dogru şekilde kesilmezse aradan aylar geçtikten sonra yara içerisinden kuruyan parçalar dökülebiliyor. Kesimi gövdeden 3-5 milimetre daha dışarıdan yaparsanız bir iki ay sonra da kuruyan parçaları elinizle alırsınız. Neyse fotograf yükledigimde daha net anlaşılacaktır :)

izzeterisen
23-06-2010, 17:07
Yükleyeceğiniz fotoğrafları bekleyeceğim. Teşekkür ederim.
P.afrada gördüğüm şudur : Eğer güneşte ve geniş bir yerde yani başka bitkilerden etkilenmeyecek bir yerde yetişiyorsa altların kalınlaşmasında bir sorun çıkmaz. En üstte kurbanlık dal bırakırsam alttan üste incelen gövde elde edemem.
İki bitkim vardı, 10 cm.lik birer filiz iken 2 yılda 1,80-2,00 m. boy atttılar. 2. yılın sonunda 3 cm. gövde yaptılar. Üstteki dallarda kısaltmalar yapmak zorunda kalıyordum. Çünkü üst dallar çok fazla gelişiyordu alt dallara göre.
Bu yıl bu bitkileri 50 cm. kadar seviyeden kestim. üste de birer yan dalı vererek doruğa yönlendirmek zorunda kaldım. Altta da 3-4'er adet kurbanlık dal bırakarak budadım. Çünkü alttan üste incelme çok azdı.
Bu bitkiler günde 4-5 saat kadar güneş görüyordu.

Sn. jeomeo, P.afra çalışmalarınız varsa görmemiz mümkün mü?

jeomeo
24-06-2010, 13:06
Fotografları kendi başlıgımda (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=663504#post663504) paylaştım oradan bakabilirsiniz. Umarım faydalı olur.

izzeterisen
01-09-2010, 14:52
Aşağıda resmini verdiim sorun geçen yıl P.afra bitkilerimde ortaya çıkmıştı. Yaptığım değişik uygulamalar fayda etmemişti.
Bu yıl yine çıktı. Belirtileri kalsiyum veya bora benzetmem nedeniyle önce Kalsiyum nitrat , ardından içerisinde % 1,5 Bor, % 1 bakır, % 6 demir, % 4 mangan, % 0,05 Molibden, % 7 çinko olan bir izelement uyguladım. Ardından da şarbet yaptım .
Bu uygulamalardan 2 ay sonra bitkiler filiz vermeye başladı. Çok fark görülmüyor ama filizlerde uzama başladı.
Bu kadar çeşit iz element uygulamasından sonra neyin fayda ettiğini kestirmek çok zor ama ben yine de bor veya kalsiyum noksanlığı diyorum.
Yetiştiren arkadaşların dikkatine.

28.06.2010 daki durum :
168654
168655

Bu günkü durum :
168656
168657

izzeterisen
03-01-2011, 08:16
Büyük Crassulamı ilkbaharda budadım. Epey dallanma elde ettim. Sonbaharda iyi gelişme gösterdi. Şimdi gelişme soğuk nedeniyle duruyor gibi.
Büyük Crassulam sonbaharda iyi gelişme gösterdi. Çapı 8 cm. olmuş. Her yıl 0,50 cm. kalınlaşıyor.
Bu bitkimin 1 yıl önceki durumu : 114900QUOTE]

Hazirandaki durumu :
187107

Bu da şimdiki durumu :
187090

İlk dalını yazın ağaç dali ile açtım, daha sonra dalı büyüterek biraz daha açtım. 6-7 aydan beri böyle. Sol dalın biraz gövdeden ayrılması ile galiba bitkinin şekli daha güzel oldu.
İlk dal üzerindeki arkadaki filizi bu dalı biraz kalınlaştırsın diye bir kaç yıl büyütmeyi düşünüyorum. Çünki ilk dal ikinci daldan daha ince.
Yazın arka daldan sonra gelen dalı kısaltarak öne doğru uzanan dalı elde ettim. Şimdi büyümekte , ama ikinci dal bu dalın büyümesini engelliyor. İlkbaharda bu sorunu halletmeme gerek ama nasıl halledeceğimi bilemiyorum. İlk dalın öne doğru gelen kuvvetli bir dalı var. O dalı kessem çok büyük boşluk oluşacak. Bahara kadar düşüneceğim bu konuyu.

Bu da küçük olan Crassulam :
187089

Bu bitkim de bir yıl önce böyleydi. [QUOTE]137373 Epey gelişme gösterdi. Bu yaz olması gereken dalları elde ettim. Önümüzdeki yıl hiç budama yapmadan gelişmeye bırakmayı düşünüyorum.

Ali H. ALI
03-01-2011, 09:19
Izzet bey guzel calismalar. Yesim agaclarinizi istediginiz foruma koyduktan sonra yaprak budamasi yaparak yapraklari da bir miktar kucultebilirsiniz. Aklinizda olsun.

Bu yeni yilda da size guzel bonsai calismalari diliyorum.

izzeterisen
03-01-2011, 16:14
Çalıştığım bitkileri bazılarının son durumları :

Kıvrımlı dik tarzdaki P.afralar:
187181
187182
187183
İlk fotoğraftaki bitkimi bu ilkbaharda bonsai skasısına almak istiyorum.

Bunlar da slanting tarzı olsun diye büyüttüğüm 4 P.afradan ikisi :
187184
187185

izzeterisen
03-01-2011, 16:33
-----Sarkık tarzda Temmuz 2008 tarihinde çelikten diktiğim p.afranın o zamanki durumu:
51445
şimdiki durumu :
187187
Gövdesi 4 cm. çapa ulaştı. Tüm gövde uzunluğu 37 cm. Gelişimine göre gövdeyi daha uzatmak düşüncesindeyim. Bir de kökleri yukarı çekerek görünür yapıp eğimi arttırmayı düşünüyorum.
Bu bitkim için önerilerinizi esirgemezseniz çok sevinirim.

-----Dik tarzda büyüttüğüm P.afranın 2,5 yıl önceki durumu :
41944]

Şimdiki durumu :
187189
Toprak seviyesinde çapı 3,8 cm, boyu 65 cm. Dallarda bu yıl epey gelişme oldu. Gövdesi çok yavaş kalınlaşıyor. Bu yıl bonsai saksısına almayı düşünüyordum. Ama bir yıl daha gövde kalınlaşması ve daha da gelişmesi için bu saksıda bakayım, gövdeden çıkacak olan dalları bırakarak gövdenin kalınlaşmasını hızlandırayım istiyorum. altta bulunan iki dalın etkisi gövde kalınlaşması açısından çok etkili oldu.
Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Harun Parlak
03-01-2011, 17:08
Çok güzel gelişmişler. Sıcağı seviyor galiba ya da sizi çok seviyor ki bukadar hızlı ve güzel gelişiyor. Elinizde daha da güzel olacak. Crassula ve Portulacaria afra'nın Türkiyede öncüsü olacağınız kesin.Elinize sağlık.

izzeterisen
03-01-2011, 17:18
Sağolun Tekin Bey.
Bana en sondaki dik olan P.afranın çeliğini bodrumdan gönderen Handan Hanım (ki artık hiç sitede varlığını göremiyoruz) bana çok büyük bir kötülük yaptı. Bu bitki ile beni tanıştırdı. Ben bu bitkiyi çok sevdim. Her filizini diktim. 3 yıldan beri büyütüyorum. isteyen bazı arkadaşlara da gönderdim ama yine de çok fazla. Geçenlerde saydım toplam 85 P.afram olmuş. Ne yapacağım bu kadar çok bitkiyle bilmiyorum. Hiç birini de kıyıp atasım yok.
Artık bir yerlere de sığmıyorlar. Genişçe alanda büyük saksılarda yetiştirebilse insan bu bitkiler çok hızlı gelişiyor. Dal,gövde kalın değilken şekil vermek çok kolay. İstediğniz şekli alıyor.

Harun Parlak
03-01-2011, 18:39
Bol bol Orman ve Minyatür çalışmalar yap derim. Bende geçen yıl bir çelik edindim. Bende de çoğalmaya başladı ama sizinki kadar gelişme göstermedi.

vyssera
03-01-2011, 21:24
İzzet bey ağaçlarınızı çok beğendim, sukulentlere olan ilgim eskisinden çok daha fazla,ben de bişeyler yetiştiriyorum, sizinkilere göre çok genç de olsa.

Naçizane fikrim en alttaki çok gövdeli olanı teke indirseniz, ihtişamlı bir ağaç olabilir. Elinize sağlık.

izzeterisen
03-01-2011, 21:31
Sn. vyessera, en son dik olan bitkimde , sağa ve sola doğru uzanan alttaki dalları sadece gövde kalınlaşsın diye tutuyorum. 2012 yılına kadar onları tutacağım. O zamana kadar sanıyorum gövde 5-6 cm'i bulur.

alpmoon
04-01-2011, 03:13
Daha önce nasıl olmuş da hiç dikkatimi çekmemiş bu ağaçlar bilmiyorum. Tek kelimeyle bayıldım bunlara İzzet bey. Özellikle resimlerini paylaştıklarınız çok güzel gelişmişler. Büyük sabırla bekleyip özenle yetiştirdiğiniz bu ağaçlar bonsai saksılarında muhteşem olacaklar. Bu bitkilerin özellikle yaşadıkları bir iklim ya da ortam var mı? Aydın da (çok sıcak ve kurak olduğu için) yaşatabilirmiyim? Bunlardan nasıl ve nerede bulabilirim ? Saygılar...

izzeterisen
04-01-2011, 07:13
Bitki çöl bitkisi ve bir sukkulent. Öğrendiğim kadarıyla 4 dereceye kadar gelişme gösterebiliyormuş. Şimdi halen bitkide hareket var. Güneş istiyor. Tek sorun kışın dondan korumak gerekiyor. -4 ve -5 gibi soğuklarda donacağını sanıyorum. Ayrıca doludan korumak gerekiyor. Sukkulent olduğu için dolu taze filizleri yaprakları parçalıyor.
Bu bitk ile ilgili her şey burda : http://www.phoenixbonsai.com/Portulacaria.html
burada çiçekçilerde satılıyor. izmirde bir çiçekçide büyükleri satılıyormuş. hem büyük hem ucuz. iyi günler.

alpmoon
04-01-2011, 07:27
Teşekkürler İzzet bey, hafta sonu ben de fidanlıkları dolaşıp bir bakarım. İyi günler...

memet
04-01-2011, 07:35
Burada p.afra var isterseniz yardımcı olabilirim.

alpmoon
04-01-2011, 07:44
mehmet bey o kadar memnun olurum ki, ama size zahmet vermekten de çekiniyorum. Sorun olmayacaksa yardımınız çok memnun eder. P.afra ya tek kelimeyle bayıldım.

vyssera
04-01-2011, 09:46
Sn. vyssera, en son dik olan bitkimde , sağa ve sola doğru uzanan alttaki dalları sadece gövde kalınlaşsın diye tutuyorum. 2012 yılına kadar onları tutacağım. O zamana kadar sanıyorum gövde 5-6 cm'i bulur.

Anladım, iyi düşünmüşsünüz. Başarılar dilerim.

Harun Parlak
04-01-2011, 13:53
en son dik olan bitkimde , sağa ve sola doğru uzanan alttaki dalları sadece gövde kalınlaşsın diye tutuyorum. 2012 yılına kadar onları tutacağım. O zamana kadar sanıyorum gövde 5-6 cm'i bulur.
Eğer kurbanlık dalların altında ki kısmın kalınlaşmasını istiyorsanız.
Düşünceniz doğru.
Yok ağcım yukarıya doğru kalınlaşsın istiyrsanız kurbanlık dallar yanlış yerde. Bana göre kesilmesi lazım.
Enerjinin çoğunu altdaki kurbanlık dallar çekceğinden yukarı kısma az enerji gidecektir diye düşünüyorum.
Solda ki dalı ben sevdim sağ dal gidebilir. Tabii son karar sizin.

izzeterisen
04-01-2011, 16:25
Önümüzdeki yıl gövdeden çıkacak olan dalları kurbanlık olarak büyüteceğim.
Soldaki dal gövdenin dipten büyümesine etki etti ama sağdaki dal galiba kökle karışık gövdeyi büyütüyor. Kökboğazı iyice yaygın olacak bu dal sayesinde.

Harun Parlak
04-01-2011, 16:41
Kökboğazı na etiki edeceği kesin. Soldaki dal kalıcı ise onda uç alma yapılabilir. Enerijiyi istediğin yöne yönlendirmiş olursun.
Yukarlarda bırakmak istediğin kurbanlık dal kesin işe yarayacaktır diye düşünüyorum.

izzeterisen
04-01-2011, 19:35
Teşekkür ederim Sn.Tekin.

alpmoon
06-01-2011, 21:04
Bugün Portulacaria afra bulmak ümidiyle 2 fidanlık gezdim. Fidanlık görevlileri bu bitkiyi Portulacaria afra adıyla genelde tanıyamıyor. Bu bitkinin latince ismi dışında halk arasında kullanılan yaygın kullanılan başka bir ismi varmı? Teşekkürler...

memet
06-01-2011, 22:53
Fidanlıklarda bulacağınızdan umudum yoktu. Bu aralar ancak sera ortamında korunuyor olabilir.
Bilinen ismi yeşim. Crasula için de yeşim ismi kullanılıyor.

alpmoon
07-01-2011, 08:11
İstediğim bilgi buydu Mehmet bey sağolun. Fidanlık derken zaten genelde fidanlıkların büyük ya da küçük seraları var oraları gezdim. Ama dediğim gibi fidanlıklarda genelde bilinçli birine rastlayamadığım için adını bile bilmediklerini gördüm. Bir de bu şekilde bakayım artık.
Saygılar..

izzeterisen
07-01-2011, 11:26
Sn.alpmoon, eğer bulamazsanız, memet te size gönderemezse bu bitkiyi buradan temin edip göndermem mümkün.
En geç Mart ayının ilk haftalarında dikmeniz gerekir. bitkide gelişme o zamanlarda başlıyor.

alpmoon
07-01-2011, 11:37
Teşekkürler İzzet bey, bulamazsam artık sizlerden yardım talep edicem. Hepiniz sağolun..

bonsaisan
07-01-2011, 15:43
Sayın alpmoon
Bir hafda sonu ayırınız ve urla civarında ki fidanlıklara gidinzi orada ki fidanlıklarda bolca var zaten gerek memet gerek sede kalabnaklı size bu konuda tam destek vereçeklerdir.
Aydın tarafına gelem ihtimalim var gelir iken size köklendirdiğim afra ve crasulalarıdan getire bilirim.
Ama şu sıralar otarafa bir çekim işim yok.

alpmoon
07-01-2011, 16:10
Sayın bonsaisan,
Gerçekten en iyisi de bu sanırım. Hem ağaç ve bitkilerle dolu dolu güzel bir gezi olmuş olur hem de ihtiyaçlarımı karşılarım. Böyle bir durumda sayın memet ve kalambaklı arkaşlarımızın da yardımlarını esirgemeyeceğine adım gibi eminim. Sağolsunlar hatta hepiniz sağolun desteklerinizi hep ardımızda hissediyoruz zaten.
Ayrıca Aydın a gelme durumunuz olursa görüşüp tanışmayı çok isterim. Beni çok memnun edersiniz. Umarım böyle bir imkan olur.
İlginize teşekkür ederim. Saygılar...

izzeterisen
01-02-2011, 17:37
03.01.2009
57913

03.01.2009 tarihindeki durumunu yukarıdaki linkte verdiğim yarı sarkık tarzdaki P.afra.yı 2010 yılı ilkbaharında süzeğe diktim. 2010 yılı bitti ve şimdi bitkim bu durumda. Bu bitkimi diğerleriyle birlikte vermeyi unutmuşum.
191164

Dalların yayılışı konusunda önerilerinizi beklerim.
Saygılar.

Harun Parlak
01-02-2011, 19:53
Dallaanma ve yayılması da gerçekten çok güzel olmuş. Sanki saklı hazine gibi ortaya çıktı.:) Elineze sağlık.

alpmoon
01-02-2011, 22:35
Doğal haliyle bile muhteşem, dalların şekli ve sıklığı tek kelimeyle harika. Bu ağaç sanki bonsai olması için yaratılmış. Sabrınızın ve emeğinizin karşılığını çok güzel şekilde almışsınız. Kolaylıklar diliyorum... Saygılar...

jeomeo
01-02-2011, 22:37
Çok güzel bir yeşim çalışması elinize sağlık. Detaylı bir telleme ve belki biraz daha sivrilecek bir zirve ile mükemmel olacağını düşünüyorum.

Metal çubukları ne için kullanıyorsunuz?

izzeterisen
01-02-2011, 22:40
Teşekkür ederim.
Üçgen bir yapı oluşturmak için çalışmaya devam ediyorum.

Hazeyn
02-02-2011, 09:14
Bende yorum yazmaktan kendimi alıkoyamadım, gerçekten güzel bir çalışma ve üçgen tarz yakalanırsa seyrine doyum olmaz elinize sağlık.

izzeterisen
02-02-2011, 12:52
67. mesajdaki şekli yakalamaya çalışacağım.

kalambaklı
02-02-2011, 14:01
Harika bir çalışma yapmışsınız, oldukça zor ama, benim önerim sağa giden yukarıya doğru kavisli dalı birazcık aşağıya doğru bükmeye çalışırsanız daha güzel olacak diye düşünüyorum.

izzeterisen
02-02-2011, 14:16
Sn.kalambaklı ,
Gövdeden mi yoksa uca yakın olup yukarı doğru yönlenen daldan mı söz ediyorsunuz.
anlayamadım, tekrar belirtirseniz sevinirim.

Metal çubukları dalları yönlendirmek için kullanıyorum.

bonsaisan
02-02-2011, 23:43
Her zaman ki gibi başarılar diliyorum.
Doğru tür ile çalışma ve onu tanıma konusnda her zaman başarılısınız.
Saygılar.

izzeterisen
04-04-2011, 08:43
Bir ay kadar önce Crassulalarımın tüm yapraklarını ve dallanma olacak şekilde dallarını kestim. Yeni çıkan filizleri bu yıl büyütüp, önümüzdeki ilkbahar yeniden budamak istiyorum. Sanırım o zaman çok fazla dala sahip olacağım.

Burada sormak istediğim bir şey var : Arka daldan sonra soldan öne doğru çıkan dal acaba çok mu yüksekte?

Şimdi bir tanesi bu halde.
200632

200641

izzeterisen
06-07-2011, 20:15
İki yaşında olan (+1 yıllık filiz) bu Crassula portulacacea (=Crassula ovata "minima") bitkilerimin birisi 2 cm, diğeri 2,5 cm.kalınlığında gövdeye sahip, biri 22 diğeri 24 cm boyunda. Güzel bir sukkulent. Küçük yaprakları ile bonsai olabileceklerini düşünerek yetiştiriyorum. Her birinde birer kurbanlık dal var. Gövdeyi kalınlaştırmaya çalışıyorum.
İlk defa bu ilkbaharda keserek dallanma elde ettim.

231630

231631

Geçen yıldan beri de gerek yapraktan,gerek filizden ürettim. Hepsini bir balıkçı kasasına diktim. Kışın kopardığım yapraklardan ve filizlerden de ürettim. dünya kadar bitkim oldu. Bu yıl izmir toplantılarına gelebilirsem bir kısmını oraya arkadaşlara getirmeyi düşünüyorum.

231632

izzeterisen
06-07-2011, 20:26
231634

İnternette gördüğüm bu p.afra bonsaisinin br benzerini elde edebilmek amacıyla aşağıdaki resimdeki 3 yıllık bitkimi (3,5 cm. kalınlıkta gövdelli) bir ay kadar önce kestim. şimdiki kalın gövdesi 10 cm uzunluğunda.

231635

-------------------------------------------------------------------------

Sevgili memet'in bana geçen yıl gönderdiği P.afranın köklerinde olan kök ur nematodu nedeniyle tüm köklerini kesmek zorunda kaldım. Yeniden köklendi. 4 cm. çapında gövdesi var. 42 cm.(bu yılki filizler hariç) gövde uzunluğu var ve yerden yüksekliği 28 cm.
Ben yukarı doğru çıkan bu yılın filizini biraz daha uzattıktan sonra 45 derecelik bir açı ile eğdikten sonra dallandırmayı düşündüm. Önerilerinizi bekliyorum.
iyi çalışmalar.

231638

231639

memet
06-07-2011, 20:28
Crasula, Portulacaria afra budamanın da böyle bir yan etkisi oluyor. Bende de her saksıda bir çelik var.

izzeterisen
06-07-2011, 21:05
231652

231653

Bu bitkim de 3 yaşında. 3,5 cm.kalınlığında gövdesi var, boyu 44 cm. Extended ( Sashieda ) adında bir bonsai tarzı olduğunu (Bir yana doğru büyümüş kalın tek bir dalının olduğu tek gövdeli bir ağaç)internette okumuştum. Bitkinin dallanması gereği bu tarzı uygulayabileceğimi düşünerek bitkiyi o şekilde büyütüyorum.
Bu zamana kadar bitki üzerinde tek yaptığım işlem, şubat 2011 de kalın dal ile ana gövde arasında olan sık dallardan biraz seyreltmek ve bu yaz içerisinde kalın dalın biraz daha küçük kalması için uç almalar yapmam.
Önerilerini bekler, iyi çalışmalar dilerim.

izzeterisen
10-08-2011, 20:03
20 gün kadar önce , bu bitkimi iki gövdeli bir bonsai elde edebilmek amacıyla budadım, şekil vermeye çalıştım. Telledim (kabloladım). Boyu 48 cm.

239559

Ama yanlış yaptım galiba. İki gövde köklerden sonra 2,5 cm. kadar yukarıdan ayrılıyor Yani gövde yükseliyor ve 2,5 cm sonra ikinci gövde başlıyor.

İki gövdeli bir bitkide bu mümkün olabilir mi?
Acaba dalların dağılımı nası? doğrudur inşallah. ben iki gövdeli bitkilerde gövdeler arasında dal bulunmayacağından başka bir kural bilmiyorum.
Eğer olmazsa seneye gövdelerin ayrılma yerinden kesip yeniden köklendireceğim.

--------------------------------------------------------------------

Bu bitkimi de geçen yıl eğmiştim. Dün de kurbanlık dallarını keserek tekrar telledim. Dalları iyice yönlendirdim. 49 cm. boyunda ve 3 cm.gövdesi var.
Bana çok güzel görünüyor. sizce nasıl?

239560

Önerileriniz, verdiğiniz bilgiler bana güç veriyor, teşekkür ederim.

memet
10-08-2011, 20:22
Bence ikili gövde sizin uygulamanız gibi olabiliyor. Bir gövde diğerine göre daha ufak tutuluyor zaten sizdeki de öyle. Bence güzel oluyor.

izzeterisen
10-08-2011, 22:10
Gövdelerin çıkış noktası köklerden ne kadar yukarıdan olabilir acaba?

memet
11-08-2011, 06:12
Bu konuda kesin bir kural bilmiyorum. Genellikle gövdeler toprağın biraz üstünde ayrılır. Toprakta iki ayrı kök var gibi değil, aynı kökten çıkıp ayrıldıkları belli olacak biçimde.
Yine de Japonlar bu konuda bir kural koymuş mu, araştıracağım.

sagol
11-08-2011, 10:17
Topraktan yüksekliği oran olarak veren bir bilgiye rastlamadım ama iki gövdeli bonsai için genel kurallar şu şekilde imiş:

1. Gövde aşağıda ikiye ayrılmalı, ayrılma çok yukarıda olmamalı
2. Biri diğerinden daha kalın olmalı
3. Gövdeler birbirini kesmemeli
4. İnce olanı çocuk, kalın olanı yetişkin olarak adlandırılır
5. Öne doğru eğim yapmamalılar
6. Çocuk ve yetişkin olan önden mükemmel görünmelidir
7. Dallar gövdeleri kesmemeli
8. İki gövde arasında mesafe olması için gövdelerden biri(genelde ince olanı) daha fazla eğim yapmalı
9. 2 gövde arasındaki açıklık mümkün olduğunca geniş olmalı

izzeterisen
11-08-2011, 11:29
Teşekkür ederim.
Bu bilgilere göre biraz daha şekilde değişiklik yapmam gerekecek.
Soldaki gövdeyi herhalde daha ince kalması için kısaltmam veya dalları budamam gerekiyor değilmi ?

sagol
11-08-2011, 11:40
Kurala uyması açısından sağdakinin kalınlaşmasına izin verip soldakini biraz daha kısaltacak şekilde budamak iyi olabilir. Kurala tam uymayan güzel örnekler de var, karar sizin.

Harun Parlak
11-08-2011, 11:42
9. 2 gövde arasındaki açıklık mümkün olduğunca geniş olmalı

9. 2 gövde arasındaki açıklık mümkün olduğunca geniş Olmamalı olabilirmi.

msgurkan
11-08-2011, 12:17
Bir bonsai eğitim dökümanı olan "Intermediate Bonsai – A Course Syllabus" dosyasını aşağıdaki linkten indirip, "TWO TREE/TWIN TRUNK BONSAI" bölümüne bakarsanız bu tarzın tanımı, kuralları, şekillendirilmesi ve saksıya yerleşimi konusunda çok faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Dökümanda bütün tarzlar konusunda bilgi vardır.

http://bonsai-bsf.com/?page_id=438

Dikkat çekici kurallardan biri: Küçük gövde derinlik etkisi yaratmak için hafif geride olmalı. Bu mümkün değilse o zaman hafif önde olmalı. Ama izleyiciye eşit mesade (aynı hizada) olmamalıdır.

sagol
11-08-2011, 13:02
9. kısım için biraz daha baktım bazı tiplerde daha yakın bazılarında daha uzak o nedenle açıklık tarza göre değişir demek daha doğru olabilir. Aşağıda birkaç örnek veriyorum. İzzet Bey, konuyu dağıtmamak açısından dilediğiniz fotoğraf ve açıklamaları silebilirsiniz.
Son fotoğrafta gövdeler ve boyları konusunda bir oran verilmiş(John Joshio Naka -Technicas del Bonsai) çizimden de anlaşıldığı gibi gövde kalınlıklarıyla boylar orantılı olmalı diyor.

Ali H. ALI
11-08-2011, 14:56
Izzet bey, cift govdeli tarzlarda, govdeler topragin hemen ustunden ayrilmali kurali var ama govdelerin daha yukarilardan ayrilan ornekler de gorebilirsiniz. Bence agaciniz iki govdeli tarza uygundur. Govdenin birini(digerine gore kalin olmayani) biraz kisaltip, tel yardimi ile de az geriye alabilirsiniz. Ille de govdelerin hemen toprak ustunden sonra ayrilmasini istiyorsaniz, istediginiz yeri toprakla ortup oradan koklenmesini sagliyabilirsiniz. Govdeler ayni kivrim ve ritimle yukselirse daha guzel bir goruntu elde edersiniz. Iki govde uzerindeki dal dizimini de, Iki govdeyi tek govde gibi dusunerek dizenbilirsiniz. Ornegin ilk dal kisa boylu govdeden sola dogru cikiyorsa ikinci dal ikinci govdeden saga dogru cikar geriye cikan dal da ilk govdeden ve bu yukarilara kadar surup gider.

Kolay gelsin.

izzeterisen
11-08-2011, 22:26
Herkese yardımlarından ötürü çok teşekkür ederim. Yazılanları okuyarak önümüzdeki 3-4 yılda iki gövdeli bir bonsai çalışması yapmış olacağım.

-------------------------------------------------------------------------------------

45601
birinci yüz
45602
birinci yüz yakın
I.yüzün arkası :
45603
Yan yüz I :
45604
Yan yüz II :
45605

Yukarıdaki mesajı 23.08.2008 tarihinde yazmışım.

Bu mesajdaki bitki ise 3 yıl sonra şimdi böyle :

239855

Üzerine dikili olduğu kap bir makarna süzeği. Aynı bonsai saksısı gibi .
Kuruyan kekiğimden boşalan saksıya almak istiyorum bu bitkimi .

Burda belirtmek istediğim bir konu var : Bu bitki 4. yılında ve ben 4 yıldan beri gövdeyi dik yapmaya uğraşıyorum. Şu an şubat ayında bulduğum kalın aliminyum tel sarılı gövdesinde, yani 6 aydan beri gövdesinde tel sarılı. Ben bu teli aldığım zaman gövde yine arkaya doğru gidecek diye korkumdan, gövdenin eğiminin ters yönüne (yani arkaya) jilet ile yarım santim kadar derinlikte çok fazla sayıda, gövdenin dikine çizikler attım. Burada oluşun yara kapanınca gövdenin dikleşeceğini düşündüm.
inşallah doğru yapmışımdır. Eğer etki görürsem sonra yeniden telleyip çizik atmaya devam edeceğim.
Bu yıl bu gövde düzelmek zorunda. Gövdeyi 4 yıldan beri düzeltmeye çalışıyorum ve tel, kazık gibi etki ortadan kalkınca gövde geriye gidiveriyor.

memet
13-08-2011, 16:36
İzzet bey teli alınca gövde bükülüyor mu tam anlayamadım. Eski biçimine mi dönüyor?

izzeterisen
13-08-2011, 21:15
Bu bitkim, arkaya doğru eğik. Bu nedenle gövdeyi dik yapmaya uğraşıyorum.
Tele sarıyorum gövdeyi veya tahta ile bağlıyorum. Aylarca bekliyor, teli çıkarınca hemen eski haline dönüyor.
Şimdi sarılı olan aliminyum tel sarılalı 6 ay olmuş .Bekletebildiğim kadar bekleteceğim.

Bu gün baktım arka tarafa gövdeye attığım jilet izlerini göremedim. Yeniden jiletle kesik atamaya devam edeceğim.

tekomusti
21-08-2011, 14:28
izzet hocam çok güzel çalışmalar ellerinize saglık saygılar

izzeterisen
07-11-2011, 15:15
Bu gün Sarıgerme-Magic Life otelinin bahçesinde hayvanların olduğu bölümde dekor at arabası üzerine dikilmiş onlarca Crassula gördüm. Yakınına gidip fotoğraf çekemedim.

254576

Bir tanıdık vasıtasıyla görevli ile telefonda görüştüm.
Dikili olduğu karışım toprak ve kum olduğunu çok az derin karışıma dikildiğini söyledi. Ağaçların gölgesinde yer alıyor. Sanıyorum bir de yaz kış çok az su görüyor.
Yapraklarının büyüklüğü normalin 1/3'ü kadar. Belki bu durum bize bu bitkinin yapraklarını küçük tutabilmek için fikir verir.

(Alt yapraklarını etrafında beslenen kümes hayvanları yemiş)

bonsade
07-11-2011, 17:45
Bence teli çıkarsakda ağaç düz duracak gibi . Çünkü gövde , üzerindeki tel ile bükülmiyecek kadar kalın gözüküyor .

mrduran
07-11-2011, 19:25
''Ancak kendi başıma daha hiç bir şey beceremiyorum.''

Merhabalar İzzet Bey;

Yukardaki söz size ait. Zamanı da fazla gerilerde değil.

Böyle bir çalışma/sabır/yardımlaşma azmi, ortaya harikalar çıkarmış. Ellerinize, ruhunuza sağlık inşallah. Şahsen ben kendimden utandım, ne kadar tembel imişim, farkına vardım.

Güzel çalışmanızın, sağlık içinde devam etmesini diliyorum ALLAH' tan efendim.

Güzel uygulamalar, güzel insanlarla birlikteliğin de anahtarı sanırım, özü itibarı ile. Sizin cümlenizi ''yok hükmünde'' değerlendirdim.

Kolay gelsin, İyi bayramlar, Saygılarımla lütfen.

izzeterisen
04-03-2012, 13:24
Bir ay kadar önce Crassulalarımın tüm yapraklarını ve dallanma olacak şekilde dallarını kestim. Yeni çıkan filizleri bu yıl büyütüp, önümüzdeki ilkbahar yeniden budamak istiyorum. Sanırım o zaman çok fazla dala sahip olacağım.
Burada sormak istediğim bir şey var : Arka daldan sonra soldan öne doğru çıkan dal acaba çok mu yüksekte?
Şimdi bir tanesi bu halde.
200632200641

Bu bitkim bir yıl boyunca büyüdü. Bu gün biraz önce yeniden budadım.
Artık bonsai saksısına mı alsam ?

272285

--------------------------------------------------------------------------

Bu Crassulamı geçen yıl Eylül ayında birisinden aldım. 15 yıllık bir bitki. 85 cm.boyunda, gövdesi toprak seviyesinde 7,5 cm kalınlığındadır.

272286

Bu bitkiyi nasıl bir şekle sokacağım karar veremedim.
İlk dalı 11 cm.den çıkıyor. Acaba çatalın birisini ilk dal olarak bıraksam çok kalın olacak ama böyle yapsam?
Her ne olursa olsun 3 bitkim olacak gibi bu bitkiden.
Önerileriniz beklerim.
saygılarımla.

sagol
04-03-2012, 17:47
İzzet Bey, bir boy büyük saksıya alıp, 2 cm den çatallanacak şekilde gömseniz ve yukarıdan köklense daha iyi olabilir bence.

Saygılarımla,

izzeterisen
04-03-2012, 21:23
Önerinize teşekkür ederim. Güzel bir öneri.
3 gövdeli bir Crassulam var. Yapraktan köklendirdim. 3 yaşında şimdi. Onu büyütüyorum çok gövdeli yapmak için.
Bunu düşünmüyorum çok gövdeli olarak. Bir de köklendireyim derken çürütürsem. O da var.

bonsaisan
05-03-2012, 11:16
Çok güzel iki örnek her ikiside sizin elinizde harika olaçaktır.çalışmalarınızda başarılar.
Saygılar sunarım

izzeterisen
12-03-2012, 20:28
Crassulayı kestim.
3 parça oldu.
Gövdeleri devamı olan iki dalı köklendirmeye çalışacağım.
1-2 yıla kalmaz onlarla da çalışmaya başlayabilirim.

273583

memet
12-03-2012, 20:40
Benim portulacaria afra gibi olmuş. Yazın nasılsa heryerinden sürgünler verecek.

izzeterisen
12-03-2012, 20:45
Ben de öyle düşündüm Mehmet Bey, İlk dal olarak soldaki dalı düşündüm. Çok kalın ama.
Mehmet Bey Crassula sp. şimdilerde çok hızlı gelişmeye başlıyor Haziran sonu gibi büyümede duraklama başlıyor. Önümzedeki günlerde çok dayıda filiz bekliyorum . O filizlerden uygun yöne olanları dal olarak seçip büyüteceğim.
Sizin Crassula çalışmanız nasıl oldu.

memet
12-03-2012, 20:58
İyi durumda. yazın bir hata yapıp temmuz başında yaprak almıştım, durakladığı dönemde. Ama sonbaharda topralandı. Önümüzdeki günlerde fotoğraflayayım.

Sakaki
14-03-2012, 16:04
İzzet bey merhaba.
Valla P.afra'larınız gormeyeli cok harika olmus! Siz tam bu konunun uzmani olmussunuz.
Umarim bana gonderdiginiz dallarla ileride bendekiler de ayni gelisimi gosterir.
Basarilarinizin devamini dilerim

izzeterisen
14-03-2012, 21:33
11.08.2011
239855

Bu P.afra ile çalışmaya 2008 yılında başlamıştım. geçen yıl bonsai saksısında bulunan kekiğim ölünce bunu ondan boşalan saksıya aldım. 5 gün kadar önce de budadım. çok güzel bir şekil aldı. son hali bana çok güzel göründü.

274077

--------------------------------------------------------------------------------------
Bu da aynı yıllarda çalışmaya başladığım başka bir P.afra.

Çalıştığım bitkileri bazılarının son durumları :

Kıvrımlı dik tarzdaki P.afralar:
187182
03.01.2011

Geçen yazdan beri güveç kabında.

274078

Yakında budayacağım.

izzeterisen
14-03-2012, 21:44
10 kadar bitkimi zengarden adlı yerden aldığım bonsai alıştırma saksılarına aktardım. Fotoğraftakiler onlardan bir kısmı. Bunları da biraz saçak köklerini atsın budayacağım. taşları ayakta durabilmeleri için koydum. Saçak atınca onları da kaldıracağım.

274079

274134

---------------------------------------------------------------------------------------

03.01.2011
187090

Bitkinin bu durumundan sonra budama yapmıştım.
Bu büyük Crassulamın bu günkü durumu :

274080

Bu sene bu bitkiyi budamadım. zayıf görünüyor. Bu yıl büyütüp önümüzdeki mart ayında budayıp artık bonsai saksısına alayım diyorum. Bu arada ikincil dallar da biraz kalınlaşır.

Sakaki
14-03-2012, 22:40
Sayin Izzet bey,
178 numarali postunuzun ilk resmindeki Afranin dallarini yanlara dogru biraz daha uzatip biraz daha asagi dogru egimli yapsaniz sanki daha hos olacak gibi?
Dallar sanki cok yukari dogru egimli gibi geldi bana, siz ne dersiniz?
Saygilarimla

izzeterisen
15-03-2012, 21:16
Sn.sakaki,
Dediğiniz işi yıllarca yaptım, dalı eğik kalsın diye hep eğik tuttum, Ama şimdi böyle. Şimdi biraz filiz versin, susuz bırakıp tellleyeceğim. Gövdeyi de biraz daha öne almaya çalışacağım.

izzeterisen
15-03-2012, 21:19
Arkadaşlar,
Sn.tourkana nın P.afrasına benzer 3 bitkim var. Bu bitkiler hakkında ciddi önerilerinize ihtiyacım var. birinin resimleri aşağıda :

274223

Burada kapsamlı resim yüklenemiyor. Anlaşılmıyor derseniz biraz dal seyreltip, dalların daha iyi görünmesini sağlar yeniden fotoğraflayıp buraya koyarım.
Bitkilede hareket yavaş yavaş başladı. Budama yapıp şekillendirmek istiyorıum.

Bazı daların uzanımı :

274222

Şimdiden çok ama çok teşekkürler

memet
15-03-2012, 22:06
Kırmızı çizdiğim yerde dal var mı?
274248
Eğer orada dal varsa bu biçimde sert bir budama yapılabilir. Bu yaz içinde zaten budamaya yeterince yaprak ve dal vererek tepki verir.
Sağ üstte ikinci dal da tellenirse gövde zaten kendiliğinden biçim almış. Geriye ufak dallanmaları teşvik etmek için uç alımı işi kalır.

izzeterisen
16-03-2012, 08:50
Mehmet Bey, öneriniz için teşekkür ederim.
Kırmızı ile çizdiğiniz yerlerde veya ona yakın bir dal var ama tam aşağı uzanıyor. Altta yani.
Sormak istediğim bir şey daha var. Bitkinin boyu 80 cm. dolayında.
Durum böyle olunca dallar arasında epey mesafe olacak. Zaten ilk kalın dal 30 cm.e yakın bir yükseklikten çıkıyor. Dallar kapatırmı acaba arayı.
Yoksa daha küçük bir bitki mi planlasam?

memet
16-03-2012, 15:01
Benim fikrime göre bir yıl içinde boşlukları kapatacak kadar dallanma sağlar bu gövde.

Harun Parlak
16-03-2012, 15:46
Sayın izzeterisen bey. Sıcak bölgede olmanın avantajını en güzel şekilde kullanıyorsunuz. Çok güzel gelişim göstermiş. Bu adayınız eğri tarza yakıştırdım ben ama karar sizin tabi ki.
Skasıya dikimde dik ya da biraz daha yatık dikimlerile daha değişik tarzlara da yönelenebilir.
Ter yüzünden bir örnek ekledim. Kolay gelsin.

izzeterisen
16-03-2012, 19:23
Teşekkür ederim Sn. Tekin.
Öneriniz makbule geçti. Sn.memetin önerisi de sizin öneriniz de birbirine çok yakın.
bitkiyi biraz daha dik tutmak istiyorum. Örneğin burada açı 45 derece dolayında. 30 derece olsa kurallar açısından bir sorun olur mu?
Neden derseniz, fazla eğik bir bitkiyi ayakta tutmak bana zor görünüyor.
Bu bitkimde biraz önce dal uçlarını komple aldım, dalları daha iyi görünsün, daha iyi öneriler alabileyim diye. Ama sanırım buna gerek kalmadı.
Önümüzdeki günlerde ilk daldan alttaki dalları alttaki gövdenin kalınlaşması için bırakarak budayacağım. Ondan sonra bir fotoğrafını burada sizlere sunarım.
Sizlere de iyi çalışmalar diliyorum. sizlere zahmetler veriyorum.
Haziran ayı sonlarında da tellemeyi düşünüyorum.

izzeterisen
16-03-2012, 19:48
Arkadaşlar bu da benim 3 yıl önce yapraktan köklendirdiğim 3 yaşındaki 3 gövdeli. Crassula'm:

274370

274371

Gövdeleri 3 yılda 3 cm.kadar kalınlığa ulaştı. 2 yıl sonra 5-6 cm.kalınlığa ulaşır. Ben de o zaman çalışmaya başlayabilirim.
Yazın 2-3 günde bir suluyorum. 10 günde bir de erittiğim gübrelerle gübreliyorum.

Çok gövdeli bonsailere ilgim var. O nedenle yetiştiriyorum. 2 yıla kalmaz bu bitkide çalışmaya başlayabileceğimi düşünüyoprum. Elimde 1 yıllık 3 ve 5 gövdeli crassulalarım de var.
Soğuktan,dondan Portulacaria afra'dan daha az etkileniyor.

izzeterisen
17-03-2012, 12:02
182. mesajımdaki önerilerinizi aldığım P.afrayı biraz önce budadım. Dalların kalınlıklarını, aralıklarını dikkate alarak verdiğim şekil :

274490

Şimdi sadece bitkinin filizler vermesini büyümesini bekleyeceğim. Haziran sonunda da tellemeyi düşünüyorum. Galiba ilk dal büyük oldu. Bir de ; 3. dalı 2 tane bıraktım. Gelişme durumlarına göre birini keseceğim. Galiba kalın olanı keseceğim. İncesinin yönü daha uygun sanırım.

Buna benzer bitkilerin olduğunu söylemiştim. Bu da benzerinin budanmış hali :

274491

-------------------------------------------------------------------------

Mehmet Bey, sizin de aşağıdaki P.afra gibi bir P.afranız vardı. Çalışıyordunuz, don vurmuştu. Acaba şimdi nasıl oldu? Galiba bu bitkimde ben sizin o bitkinizi kopyalayacağım gibi görünüyor.
Bana bu bitkim konusunda öneri getirebilecek arkadaşlarım, ustalar olursa çok sevinirim. Her ne kadar yukarıdaki iki bitkime benzese de gövdede kıvrım yok . Eğimli olarak giden düz bir gövdeye sahip. Bir şey yapamadan öyle bıraktım.

274492

274493

Gövdesi :

274499

memet
17-03-2012, 12:44
Benim PA'ları seraya aldım. Şimdilik bir canlanma yok. Havalar ısınmaya başladı önümüzdeki günlerde belli olur durumları.
budadığınızda, ilk dallar çok aşağıda ama, toprak altında gövde devam ediyor mu?

izzeterisen
17-03-2012, 14:07
Aşağıda olup budamadan bıraktığım dalları gövdeyi aşağıdan kalınlaştırsın diye bu yıl kesmeden bıraktım. Önümüzdeki yıl keserim.
İlk dal sola doğru uzanan budanmış olanlar. ikinci bitkide yukarıdan ama.
Mehmet Bey, geçen sene sonbahar veya bu sene şubatta budama yapılan bitkilerde haeket başladı burada. Bu bitkiler filiz çıkarıyor. Bir şey yapılmayanlarda ise birazcık canlanma başladı. Ama daha filiz uzaması yok.

izzeterisen
17-03-2012, 14:09
Bunlar da bir hafta kadar önce kestiğim bitkilerden bir kaçı :

274561

274562

274563

274564

İkinci bitkinin şekli çok hoşuma gidiyor.

izzeterisen
18-03-2012, 10:31
Crassula portulacea minima "Mini Jade" = Crassula portulacea= Crassula ovata 'Minima' denen 3 yıllık bitkimi 10 gün kadar önce budadım. Bonsai olsun dedim ama gövdesi fazla kalınlaşmayan bir bitki olup budadığım yerlerden filizler kabardı. Bakalım ana dallardan olan dallanmaya göre önümüzdeki yıl Mart başında tekrar budayacağım.

274656

Sakaki
18-03-2012, 11:20
Izzet bey, bu cinsin yaprakları cok iri oldugu icin p.afra gibi çok hoşuma gitmiyor aslında benim ama siz bu bitkilerin uzmani oldugunuz icin elinizde guzel sekil alacagindan eminim. :)

izzeterisen
18-03-2012, 12:01
Crassula portulacea minima "Mini Jade" = Crassula portulacea= Crassula ovata 'Minima' denen bitkinin yaprakları Crassula ovata kadar büyük değil. Hatta onun yarısında da küçük belki.

http://www.cactuscollection.com/articles/jade.html

izzeterisen
19-03-2012, 12:04
189.mesajımdaki eğik olan P.afrayı (3.ve 4.resim) biraz önce budadım.
3.dal olan arka daldan sonraki dallar şimdilik fazla ama orada bu yılki dallanmalara göre dal bırakıp bıraktıklarımı yönlendirmeyi düşündüm.

274834

Acaba bana dal dizilimi konusunda yardım eder misiniz. Bir de üstteki gövdenin kıvrımını arttırıp sağa doğru eğmek istiyorum. Bu tarzda mümkün mü acaba?
Şimdiden teşekkür ederim.

2008 yılında 2 yıllık bir daliken dikip köklendirdiğim sarkık tarzdaki P.afra'yı biraz önce budadım.Üst kısmında bitki susuz olmadığı için telleme yapamadım. Yapınca orası daha güzel görünecek.

274836

Sakaki
19-03-2012, 12:43
İzzet bey birinci resimdeki afranın gövdesi gayet güzel ve kalın.
Alttaki dalların arası gayet açık olduğundan ilk üç daldan sonra tepeyi tamamlamak yerine bu adayınızda birkaç kat daha dal çıkarak (kaçak kat gibi :D ) daha büyük bir bonsai yapmayı neden düşünmüyorsunuz? Bence deneyin derim.
(Ben olsam bu sabrı gösterirmiydim bilmiyorum ama siz bana göre cok daha sabırlı birisiniz :)

Ikinci resimdeki süper görünüyor zaten. Ve sanki Slanting tarzına meyili varmış gibi. Yani üstteki gövdeyi sağa doğru hafif eğerek daha da yükseltmeyi düşünmez misiniz?

Sakaki
19-03-2012, 12:59
Yani:

BİRİNCİSİ İÇİN ÖNERİM:
=========================

274838

274839

Hatta:

274840

İKİNCİSİ İÇİN ÖNERİM:
=========================

274841

Hatta:

274842

izzeterisen
19-03-2012, 16:09
Teşekkür ederim. ilk bitkiyi uzatıp uzatmayacağıma karar veremiyorum. Öneriler, örnekler bana yol göstereek. Hele bir dallansın, öneriler de olur inşallah.

Sakaki
19-03-2012, 16:58
İzzet bey,
Şu an linkleri tam hatırlamıyorum ama 1-2 sene önce internette izlediğim bir videoda, uzak doğulu bonsai üreticilerinin kısa zamanda kalın gövde elde etmek için periyodik jiletleme mi kesme mi öyle birşeyler yaptıklarını anlatıyordu ünlü bir bonsaici; Walter... (soyadı aklıma gelmedi şu an)
Bakayım da bulabilirsem size o linki veririm.
Herhalde o tarzın veya uygulamanın adı da Müslüm baba tarzı olsa gerek :D

memet
19-03-2012, 17:15
Walter baba, Walter Pall.
Bir PA'yı çizmiştim ben, sonradan jilet atılmış kolları olan tinerciler gibi görünmüştü izler.

Sakaki
19-03-2012, 17:42
Evet tam üstüne bastınız :)
Uygulamayı gösteren bir video görmedim açıkçası ama adam anlatıyordu, ben onun yalancısıyım :)

izzeterisen
19-03-2012, 18:28
Aslında gövde kalınlaştırılır, beklenir. Sn.memetin yaptığı gibi gövde çıplak bırakılıp yeniden dallar elde edilir. Sonra bu gibi bitkiler elde edilir. Ama böyle dallar nasıl elde edilir . Ben hala bunu düşünüyor ama bulamıyorum, tahmin edemiyorum. 4 yıldan beri bu bitkiyle ilgiliğim, hala nasıl çalışılıp bu bitkilerin elde edilebileceğini anlayamadım .

Sakaki
19-03-2012, 21:45
Sn Izzet bey,

Dun tesadüfen sizin afra calışmalarınızın ilk sayfasına gittim ve birkaç posta baktım.
Bence siz de ara sıra yapın, yani çalışmalarınızın ve agacların eski hallerine dönüp bir bakın. Anlayacaksınız ne kadar ilerlemişsiniz.
Belki siz farkında degilsiniz ama bence siz Turkiye'de Afra konusunda bilirkişisiniz.

izzeterisen
27-05-2012, 20:51
04.03.2012
Bu bitkim bir yıl boyunca büyüdü. Bu gün biraz önce yeniden budadım.
Artık bonsai saksısına mı alsam ?

272285

4 mart 2012 de budadığım Crassulanın şimdiki durumu :
301369

---------------------------------------------------------------------

Mart ayı içerisinde budadığım 4 yıllık bitkilerin Martttan beri olan gelişmeleri :
301370

301371
(196.mesajdaki bitki)

301372
(192.mesaj 3. bitki)

Bu bitkim de 4 yaşında, bunu literati tarzı olur diye bir örnekten esinlenerek eğri büğrü büyüttüm. Ama sonra vazgeçtim. Geçen yıl Eylül ayında budadım. Dallarını yönlendirdim. Marttan itibaren hızla gelişti.

301377

izzeterisen
27-05-2012, 21:03
Bu bitkim de 4 yaşında. Dik olarak büyütüyordum. Bitkiyi dibine çaktığım kazığa pamuk iple bağladım. Ama ip farkında olmadan gövdenini yarısından fazla içine kaynamış. Böyle olunca 4. yaşında sağa ve sola olan 2 dalı büyüttüm. Uzun dalı fazla uzasın diye yatay olarak bazan dik olarak büyüttüm. Şimdi bu halde. Uzun dal ikinci dalın çıktığı noktadan sonra 75 cm. uzunlukta. Haziran sonunda tellemeyi tam sarkık tarzda çalışmayı düşünüyorum. Önerilerinizi beklerim. Herkese çalışmalarında başarılar dilerim.
301378