PDA

View Full Version : Lonicera (Lonicera kamtschatika)

Sayfalar : [1] 2

cagatayyucel
02-04-2008, 10:57
Blue Velvet-Honey Berry-mai beere-(Lonicera kamtschatika)

Blue Velvet hakkında Türkçe Kaynak bulamadım. Bu forum sayesinde bu bitki hakkında hem bilgi sahibi oluruz hem de farklı bir bitkinin ülkemizde yetiştirilmesi sağlanmış olur.

Oğuzhan
02-04-2008, 12:13
33861

mahon67
02-04-2008, 19:27
Blueberry türü bir meyveye benziyor. İnternetten zone değerinin de 3 olduğunu öğrendim; - 40 derece soğuğa dayanıklıymış. Türkiye için çok ideal bir meyve...

cagatayyucel
02-04-2008, 20:05
sayın mahon67 sanırım derece konusunda bir yanılma var. benim okuduğum kadarıyla -40 F diyor buda yaklaşık olarak 4,4 dereceye denk geliyor. Ama yanılmadık bir tek mevlam benim okuduğum da yanlış olabilir.
En güzeli bir bilene sormak

denizakvaryumu
02-04-2008, 20:18
http://img120.imageshack.us/img120/9364/1bjw1.jpg (http://imageshack.us)

Türkiye şartlarına uygun bir meyva ancak Türkiye'de bilinmiyor.

mahon67
02-04-2008, 20:24
http://koju.de/pflanzen/de/?typ=info&show_pid=451&id=1521&site=shop&sortierung=&list=20&show=H&from=sortiement#HECKENKIRSCHE%20Lonicera%20kamtsch atika

bu linkte zone 3 yazıyor. ABD için zone değerleri (santigrat olarak)

zone 1 :< - 45.6, zone2 :-45.6/-40, zone3 :-40/-34.5, zone4 :-34.5/-28.9, zone5 :-28.9/-23.3, zone6 :-23.3/-17.8, zone7 :-17.8/-12.3, zone 8 :-12.3/-6.6, zone9 : -6.6/ -1.1, zone10 :-1.1/ +4.4

Kaynak: http://www.b-and-t-world-seeds.com/Usa_zone.htm

cagatayyucel
02-04-2008, 21:11
teşekkürler sayın mahon67 bu sayede bölgeleri öğrenmiş olduk.

cagatayyucel
04-04-2008, 22:29
Lonicera kamtschatica

Tadı aşırı güzel ve cezbediyor. Bu bitki yüksek miktarda B ve C vitamini içeriyor tadı blueberrylere benziyor ama asitli toprak istemiyor. Mayıs ayından itibaren kilolarca mahsül veriyor.
Çok erken çiçek açan bir bitki, mart sonu nisan başlarında çiçek açıyor. Açan çiçekler ve yeni sürgün yapan yapraklar -8 dereceye kadar dayanabiliyor. Almanya’nın Bavyera bölgesinde üzüm bağlarının olduğu yamaçlarda uzun yıllardır -8 derecede verim alınabilmektedir. İnternet kaynaklarında çiçekleri açtığı sırada oluşan soğuklara -10 dereceye kadar dayanabildiği yazmaktadır.

Meyveleri:

Bu bitkinin meyveleri 1-1,5 cm uzunluğunda, 1 gr ağırlığında, mavi renkte, yumuşak, çiğ veya pişirilerek tüketilebilmektedir.

Tat:

Bu meyvenin tadı blueberry’e benziyor ama blueberry’den biraz daha şireli.

Yetişme Zamanı:

Meyveleri erken dönemde yetişiyor, ilk meyvelerini mayıs sonundan haziran ortalarında vermeye başlıyor ve eylül ekime kadar meyve vermeye devam ediyor.

Dona Dayanıklılığı:

Bedeni çok düşük sıcaklıklara dayanabilmekte

Boy:

1-1,5 m boyunda, dik yetişiyor

Hastalıklara Karşı Dayanıklılığı:

Bitki yapısı itibariyle hastalıklara dayanıklı bir bitki, sadece çok lezzetli olduğundan kuşların dadanmasına karşı korunmalıdır.

Yetişme İstekleri:

Blueberry’nin yetişemediği yerlerde yetişebilmektedir. Blueberry yetiştirebilmek için toprağın asitli hale getirilmesi gerekirken, honeyberry toprak konusunda fazla seçici bir bitki değil az asitli ve bazik topraklarda yetişebiliyor. (PH 7,2)

KÖTÜ Tarafları:

Bu bitkinin meyvelerinin ağacın bedenine tutunan kısımları (çöpleri) çok kısa olduğundan toplanması çok zor bir meyve.

Yetişme Şartları ve Bakım:

Çok soğuklara dayanıklı bir bitki, sıcak bölgelerde mart sonu nisan ortasında, soğuk bölgelerde ve yüksek yerlerde, sıcak bölgelerden 2 hafta sonra meyve vermeye başlıyor.
Bu bitki yarı gölgeliklerde ve güneşli yerlerde yetişebiliyor. Hafif ve orta ağırlıkta topraklarda yeterli derecede verim alınabiliyor. Bu bitkilerde genelde hastalık olmuyor, fazla bakıma da ihtiyaç duymuyor, gübre atılmasa da yetişebiliyor.

Budama:

Frenk üzümü gibi budanıyor, mahsul alındıktan sonra budama yapılmalıdır. Dallarda 3 göz kalacak şekilde budama yapılır. Eğer fazla göz bırakılırsa bu bitkiden alınacak maximum verim azalmış olur ve ayrıca meyvelerin boyutu da küçülür.

Dikim:

1,25 – 1,5 m aralıklarda dikimi yapılır, çünkü bu bitki dikine büyüdüğünden yavaş yayılır. Bu bitkilerde

Toprak İsteği ve Sulama:

PH değeri nötr olan topraklarda yetişiyor, bu değer biraz daha asitik ve biraz daha bazik olabilir. Eğer yetiştiği toprak humuslu ise bu bitkiden daha fazla verim alınabilir.
Ekstra sulama yapılabilir fakat sulama yapılmasa da yetişebiliyor, çünkü hızlı büyüyen bir bitki. Toprak hafif (geçirgen) bir toprak veya hava kuru ise ekstra sulama yapılması yararlı olur.
Eylül ekim aylarında yapraklarını döker, kışın havalar ara ara ısındığında tek tük çiçek açıp havalar geri soğuduğunda çiçeklerini tekrar dökebilir.

Çeşitleri:

4 çeşiti var ve bu çeşitler arasında pek fark yok. Bu çeşitlerin Almancası 1- Morena 2-Fialka 3- Maistar 4-Mallon
Bu çeşitlerden Morena ve Fialka çeşitleri daha büyük ve ağır, olgunlaşma zamanı ise mayıs sonu haziran başı ve ortasında başlamaktadır. Tam olgunlaşınca çok tatlanıyorlar, tatları da blueberry’lere benziyor yüksek miktarda C vitamini içeriyorlar.

Mahsül Verim Tablosu

Çeşit [Ağaç Başına Ürün (gr)] [[100 meyvenin Ağırlığı (gr)]]
1 Morena [2.730gr] [[152gr]]
2 Maistar [2.105gr] [[120gr]]
3 Mallon [1.990gr] [[96gr]]

Toplanması çok zor olduğundan ve saklanmaya uygun olmadığından meyvelerin satış fiyatları blueberrylere göre daha yüksek oluyor.

turkiss
05-04-2008, 01:29
Yetiştiren var mı?

denizakvaryumu
08-04-2008, 11:09
Türkiye'de yetiştiren ve satan yok.İnşallah bundan sonra olur.

Oğuzhan
08-04-2008, 13:24
İnşallah olur .

ngunduz71
05-07-2008, 17:05
Oğuzhan kardeşimin dilekleri tuttu :-))

Maistar ve amur türlerinden 3'er adet fide getirttim.
Umarım güzel meyveler alıp ,tohumlarını paylaşma şansım olur.

ngunduz71
05-07-2008, 17:07
Resimler. :

Oğuzhan
05-07-2008, 17:15
Nihat Abi çok güzel bir haber. Güle güle güzel günlerde büyütün.Bol meyve verir inşallah.:D

feriha
05-07-2008, 18:51
Lonicera nın kötü tarafı olarak toplanmasının zorluğundan bahsedilmiş. İsveç te berryleri ormandan toplarken plastik bir maşrapa ama ağzı tarak gibi bir kap kullanıyorlar. Meyveli dal bu tarağın dişlerine takılarak meyveler maşrapaya dolacak şekilde çekiliyor paylaşmak istedim. Yakın ülkelerden mevsimlik işçiler geliyor elle teker teker değil maşrapayla ürünü hasat ediyorlar. Bu bitki de böyle toplanabilir diye düşünüyorum.

Oğuzhan
05-07-2008, 18:58
Feriha Hanım güzel bir fikir .Paylaştığınız için teşekkür ederiz.Hel bol ürün versin hep beraber yardıma gideriz.:)

cagatayyucel
04-09-2008, 14:18
sayın ngunduz71 blue velvetlerin durumu nedir acaba merakla bekliyoruz akıbetlerini, hala saksıda mı duruyorlar yoksa toprağa ektiniz mi? buralara uygun bir meyve mi? izlenimleriniz nedir acaba?

ngunduz71
04-09-2008, 22:23
Merhaba,
İyi durumdalar.Hepsini büyük teneklere aldım.Biraz daha büyüdükten sonra yerlerine yerleştireceğim.asıl hızlı gelişmeyi vitalberry'lerde, oldukca güzel gelişiyorlar.

Oğuzhan
05-09-2008, 11:07
İyi ve güzel gelişirler inşallah.Allah analı babalı büyütsün. :)

denizakvaryumu
05-09-2008, 11:16
asıl hızlı gelişmeyi Vitalbeere 'lerde, oldukca güzel gelişiyorlar.

Aslında Türkiye'de bu şifalı Vitalbeere ler bilinmiyor, hem yetiştirilmesi kolay hem sarılıcı hem şifalı.

Peyzaj firmaları neden Vitalbeere getirmez halâ anlamış değilim.

(Bir de wintergreen berry )

ngunduz71
05-09-2008, 16:58
Biraz pahalı olması etken sanırım veya pek bilinmiyor.
Vitalberry'ler oldukca hızlı gelişiyor.Başlarına bir iş gelmezse seneye meyve verirler işallah.

Oğuzhan;
wintergreen berry tohumu almıştın,Nasıl bir gelişme varmı??

Oğuzhan
05-09-2008, 17:01
Malesef daha yaşam belirtisi yok .1 ay oldu dikeli . :(

denizakvaryumu
06-09-2008, 12:42
Wintergreen berry de soğuk katlama şart.

Ben de 1-2 hafta bekledim baktım hareket yok, torfuyla buzdolabına koydum :) bir bölümü dondurucuda bir bölümü 4 derecede.

Bakalım çimlenecek mi?

Bu arada

http://www.tugtekin.com.tr/?page=dis_mekan_bitkileri

Tuğtekin çiçekçilikte bu bitkiyi bulunca telefon ettim, "gelince haber veririz" dediler ama açıkçası umudum yok :)

eylems
04-05-2009, 20:57
Bu bitki getirmeyi düşündüğüm bitkilerden. Almanya'da maibereen diyorlar. Hollanda' da aratacağım. Ya da Almanya'dan gelecek fidanı üretmeyi deneyeceğim. Hatta forumun bir kısmında ufak bir sohbette sözü edilmişti. İşte burası (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15156)sözü edilen yer(22 nolu mesajdan sonrası).

kaktüs
08-05-2009, 16:20
Bu bitki getirmeyi düşündüğüm bitkilerden. Almanya'da maibereen diyorlar. Hollanda' da aratacağım. Ya da Almanya'dan gelecek fidanı üretmeyi deneyeceğim. Hatta forumun bir kısmında ufak bir sohbette sözü edilmişti. İşte burası (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15156)sözü edilen yer(22 nolu mesajdan sonrası).

Eylemsin eylemlerini bekliyoruz o zaman :)

AgacSevdalisi
03-12-2009, 09:47
sayın ngunduz71;
fideleri hangi siteden aldınız?ben getirtebileceğim bir site bulamadım.**** fidelerinizi büyütebildiyseniz çelik alma imkanımız varmı acaba?

yarenimex
12-05-2010, 00:26
Geçen hafta yurtdışından bir tanıdığımın hediye olarak gönderdiği iki adet honeyberry fidem geldi. Ama tütün gibi kupkuru yapraklar ile.Izlanda'dakı yanardağ patlaması nedeniyle uçaklardaki ertelemeler veya iptaller nedeniyle gelmeleri 13 gün sürmüş.Canlı tek yaprak kalmamasına rağmen dallarının iyice kurumamış olduğunu gözönüne alarak umutsuzca da olsa hemen bahçeme doğrudan toprağa diktim ve dalları da Güneş'ten kurumasın diye gölgeleme yaptım.Topraklarını sürekli nemli tutmaya devam ettim ve hergün canlanma işaretleri aramak için kontrol ettim.Beni olağanüstü sevindiren muhteşem hayata dönüş bugün başladı.İlk yeniden yapraklanma belirtisini gördüm. Tekrar çiçeklenip bu yıl meyve verirler mi bilmiyorum ama, hem hediye olmaları hem de zor ele geçen bitkiler olmaları nedeniyle, vermeseler de o kadar önemli değil. Bu yıl olmazsa seneye olur diyorum. Belki çoğaltmayı denemek de kısmet olur inşallah.Canlanmasalardı o kadar üzülecektim ki.. Sevgili dostlar, bu deneyimden sonra canlı bitkileri dormant oldukları zamanlarda getirtmek en iyisi gibi geldi bana.

AgacSevdalisi
01-06-2010, 09:29
bitkinizi tekrar kazandığınıza çok sevindim sayın yarenimex.sonbaharda çelik almayı düşünürseniz ilk sıraya ben girmek isterim.uzun zamandır yurtdışından getirtmek için uğraşıyorum ama maalesef getritemedim.

AgacSevdalisi
01-06-2010, 09:32
arkadaşlar bizim kayseride her yerde olan karamık dediğimiz bazıları tatlı bazıları çok ekşi olan ağacı çalımsı ve dikenli bir çalı türüne çok benziyor.Acaba aynı türdenmi?Honeyberry karamık diye bildiğimiz bitkinin kültürümü yoksa?

bari
01-06-2010, 09:37
arkadaşlar bizim kayseride her yerde olan karamık dediğimiz bazıları tatlı bazıları çok ekşi olan ağacı çalımsı ve dikenli bir çalı türüne çok benziyor.Acaba aynı türdenmi?Honeyberry karamık diye bildiğimiz bitkinin kültürümü yoksa?

Sizin karamık dediğiniz, büyük ihtimalle bizim mamık ve güvem dediğimiz türler.. Onlar Prunus spp olması lazım.. Honeyberry Lonicera spp. lerden.. Meyvesi yenen hanımeli türü..

yarenimex
01-06-2010, 10:03
bitkinizi tekrar kazandığınıza çok sevindim sayın yarenimex.sonbaharda çelik almayı düşünürseniz ilk sıraya ben girmek isterim.uzun zamandır yurtdışından getirtmek için uğraşıyorum ama maalesef getritemedim.

Teşekkür ederim sayın ağaç sevdalısı.. Şimdilik gözüm gibi bakıyorum. Sürgünlerinin büyümesini ve kökten gelecek yeni sürgünleri bekliyorum hevesle.Bu yıl bir iki çelik almak yerine yeni yılda meyve alıp çekirdekten çoğaltmayı düşünüyorum.İnşallah o zaman talebinize olumlu cevap verme imkanım olacak.Gojiler sayesinde çekirdekten berry yetiştirme konusunda bayağı bir deneyimimiz oluyor ne de olsa..

mahon67
15-06-2010, 02:40
Sizin karamık dediğiniz, büyük ihtimalle bizim mamık ve güvem dediğimiz türler.. Onlar Prunus spp olması lazım.. Honeyberry Lonicera spp. lerden.. Meyvesi yenen hanımeli türü..

Sivas'ta bir süre kaldığım için biliyorum. Karamık, Kadın tuzluğuna deniyor; berberis vulgaris.

YeşilSeven
12-07-2010, 13:03

Sn Bari bahsedilen ekşi türden geçen hafta Eskişehir Sazova'daki parkta gördüm, tattım. Meyveleri buna çok benzemekle birlikte ekşiliği dillere destan idi. Bir de parkta ters dut ve lavantalar vardı ki birinin tadı diğerinin kokusu çok güzel bir hava katmıştı parka.

AgacSevdalisi
15-07-2010, 15:24
çok teşekkür ederim sayın yarenimex.umarım meyvelerini de yemeniz kısmet olur.

blueyacht_
16-09-2010, 14:54
Resimler. :
sayın n gündüz71 öncelikle sizi bu meyveyi türkiyeye getirdiğiniz için tebrik ederim. çünkü bende aynı uğraşlar içerisindeyim fakat getirmeyi bi türlü başaramadım.Özellikle tohumlarını bir türlü bulamıyorum.sizden ricam eğer bildiğiniz bir tohum sitesi varsa bana yardımcı olurmusunuz? teşekkürler

yarenimex
16-09-2010, 15:25
sayın n gündüz71 öncelikle sizi bu meyveyi türkiyeye getirdiğiniz için tebrik ederim. çünkü bende aynı uğraşlar içerisindeyim fakat getirmeyi bi türlü başaramadım.Özellikle tohumlarını bir türlü bulamıyorum.sizden ricam eğer bildiğiniz bir tohum sitesi varsa bana yardımcı olurmusunuz? teşekkürler

Ben de uzun zamandır tohumlarını satan bir site arıyorum ama hala rastlamış değilim..

kazanlik
28-08-2011, 17:45
benim maibeere biraz daha farkli meyveleri var , ama etiketinde kac dereceye dayandigi yazmiyor,

agozce
28-08-2011, 20:48
Nerden aldınız?

Dilerim rahat bütürsünüz.

kazanlik
02-09-2011, 20:29
Bulgaristan`da bir fidancidan aldim, cok guclu bir kok yapisi var, butun saksiyi sarmis, sanirim seneye meyve alabilirim,

bari
29-04-2012, 19:51
Çok çiçek vardı ama tek tük meyve tutabildi. Arılar pek gelmedi, daha doğrusu çok arı yoktu ortalıklarda açtığı zaman. Biraz tozlamaya çalıştım ama olmadı sanırım..

yarenimex
01-05-2012, 22:22
Çok çiçek vardı ama tek tük meyve tutabildi. Arılar pek gelmedi, daha doğrusu çok arı yoktu ortalıklarda açtığı zaman. Biraz tozlamaya çalıştım ama olmadı sanırım..

Nihayet honeyberry meyvesini de gördük sayenizde sayın Bari. İnşallah olgunlaştığında da fotoğraflarını görürüz. Ben de seneye görmeyi umuyorum inşallah..Bu yıl birinde vardı, ama diğerinde çiçek yoktu, o yüzden meyve tutmadılar..

bari
22-05-2012, 20:47
Meyveler olgunlaşmaya başladı. En çok tohum durumunu merak ediyorum.

bari
23-05-2012, 19:25
Bugün honeyberrylerin tadına baktım. Mayhoş bir tadı var. Meyveler küçük olduğundan çok fazlada anlayamadım. Nihayet tohumlarını gördük. Altın çilek tohumlarına benziyor.

cagatayyucel
25-05-2012, 11:18
sn bari bendeki honeyberry çeşidi "bluebelle" diğerlerine göre yapraklari çok tüylü, rengide mavimsi yeşil gibi, tozlayici olarak da "fialka" çeşidi var. sanki bu ikisi farklı türler gibi. Bu ikisi birbirini tozlar mı? meyve aldığınıza göre sizde en az 2 çeşit olmaso lazım, sizdeki çeşitler nedir acaba?
İnternette "bluebelle" çeşidinden 6,5 kg ürün alındığı yazıyor. (http://www.dnagardens.com/Articles/Honeysuckles%20storming%20prairies.htm)

bari
25-05-2012, 11:43
Bende yaklaşık 10 tür var. Çok tür var yalnız. AVrupa kıtası türleri genelde rus kultivarları. Amerika kıtası türleri kanada. Amerikalılar honeyberry demiyor yalnız, haskap diyorlar..

bari
25-05-2012, 11:45
Tozlanması için mutlaka farklı iki tür olması gerekiyor ******.

cagatayyucel
25-05-2012, 13:09
kanadalılar haskap diyor. amerikalılar honeyberry diyorlar.
Haskap Canada (http://www.haskap.ca)

bari
25-05-2012, 14:04
kanadalılar haskap diyor. amerikalılar honeyberry diyorlar.
Haskap Canada (http://www.haskap.ca)

Doğrudur, ben kıta olarak kastetmiştim. Kanadalılar haskapın tatlı rus türlerin acımsı olduğunu iddia ediyorlar.

cagatayyucel
25-05-2012, 14:26
haziran ve temmuz aylarinda çelikten çoğaltılıyormuş

Riverbend Orchards Inc. - Haskap Propagation (http://www.riverbendorchards.ca/haskap-photos.htm)

denizakvaryumu
25-05-2012, 14:30
Benim anlamadığım bu BAL YEMİŞİ fidanı neden Türkiye'de satılmaz...

Neden fidancılar çoğaltmaz...

cagatayyucel
31-07-2012, 21:47
mayıs ayı gibi blue belle çeşitlerinin kollarını yere yatırıp üzerlerini toprakla kapatıp uç kısımlarını da açıkta bırakmıştım, temmuz ayı ortalarında yere yatan kollarda köklenme gerçekleşti, fialka çeşidinde daha herhangi bir köklenme durumu olmadı

cagatayyucel
10-09-2012, 10:02
hafta sonu daha önceden daldırma yaptığım bal yemişlerinin üzerlerini açtım köklenmişlerdi, fialka çeşidi de köklenmişti. Ana bedene yakın bir yerden keserek saksılara diktim.

bari
03-02-2013, 20:46
Havalar anormal iyi gidiyor. Bİtkiler için çok tehlikeli. Bugün honeyberrylerin uyanmaya başladığını farkettim. Üstelik üzerinden tırtıl bile gördüm.. :eek:

bari
10-02-2013, 12:12
Havalar anormal iyi gidiyor. Bİtkiler için çok tehlikeli. Bugün honeyberrylerin uyanmaya başladığını farkettim. Üstelik üzerinden tırtıl bile gördüm.. :eek:

Yaprak açacaklar..

bari
20-03-2013, 20:45
Çiçek açmaya başladılar.

bari
31-03-2013, 19:54
Honeyberry çiçekler açıldı. Arılarda çalışmaya başladı.

denizakvaryumu
31-03-2013, 21:31
İnşallah bir gün, Honeyberry (balyemişi) fidanının da Türkiye'de satıldığını görürüz...

bari
14-04-2013, 19:36
Honeyberry bol meyveli bu sene.

doganaya
24-04-2013, 15:09
Honeyberi tohumu veya fidesi almak istiyorum özellikle Morena cinsi satan varsa yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

kazanlik
28-04-2013, 19:02
37. mesajda fotosu olan mai berry bu sene meyve tuttu, bakalim meyveri fotodaki kadar guzel mi? (-;

bari
28-04-2013, 19:36
Tek başına tutabiliyor mu? Genelde çapraz tozlaşma gerektiriyor.

bari
05-05-2013, 23:01
Meyvelerin son durumu.

yasinmetin
15-05-2013, 14:37
Sayın Bari tohumdan üretimini yaptınız mı? oluyor mu yani? oluyorsa blueberry tohumlarınıza talibim, hatta mümkünse çelik de satın alabilirim.

bari
15-05-2013, 19:38
İkisinide denemedim. Geçen sene bir kaç tohum olmuştu, forumdan birisine göndermiştim.

bari
16-05-2013, 21:56
Meyveler olgunlaşmaya başladı.

aydıngs16
23-07-2013, 15:04
arkadaşlar merhaba ben bursa inegölden aydın honey berry fidanı var olan veya satan arkadaşlar varmı bendede bir kaç çeşit tropikal fidan var..cevaplarınızı bekliyorum

magent
31-12-2013, 18:16
Burada var : Esflora Online (http://www.esfloraonline.com)

yasinmetin
13-04-2014, 23:21
50 tl den başlıyor :eek:

magent
16-04-2014, 20:27
İthal bitkiler. Yurtdışında da 10€ civarında. Yerlisi üretildiğinde daha uygun fiyatlar olacaktır.

50 tl den başlıyor :eek:

eylems
21-03-2015, 23:53
HoneyBerry için bir girişimde bulundum fakat fiyat biraz uçuk gibi.Talep olursa getirteceğim. Bir faktör daha var alıcılar için iki fidan alınması gerekiyor birisi diğerinin tozlayıcısıymış.

aydemiraydın
10-09-2015, 13:42
honeybery bitkisinin su ihtiyacı çok fazlamı?

magent
16-09-2015, 19:37
Çok özel bir su isteği yok aslında. Her bitki gibi genç fidanların köklerini geliştirip yerleştirinceye kadar susuz bırakılmaması gerekiyor. Honeyberry fidanının Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde yaz sıcaklarından negatif etkileneceği muhakkak. Yazın sulamaya dikkat etmek lazım. Ne kadar soğuk ve serin yerde yetiştirilirse o kadar iyi performans gösteriyor.

aydemiraydın
17-09-2015, 14:12
Çok özel bir su isteği yok aslında. Her bitki gibi genç fidanların köklerini geliştirip yerleştirinceye kadar susuz bırakılmaması gerekiyor. Honeyberry fidanının Ege ve Akdeniz kıyı şeridinde yaz sıcaklarından negatif etkileneceği muhakkak. Yazın sulamaya dikkat etmek lazım. Ne kadar soğuk ve serin yerde yetiştirilirse o kadar iyi performans gösteriyor.

benim konuştuğum antalyalı fidan üreticisi sulama konusunda dertliydi. kuzey bölgelerde sıkıntı yok o zaman.

magent
17-09-2015, 19:11
Honeyberry'nin ideal yetiştirilme alanları Zone2-Zone5 arası. Zone6-Zone9 arası dikilecek konumu çok iyi belirlemek lazım. Japonya kökenli çeşitler daha ılıman iklimlerde yetişiyor. Meyveleri maviyemişe alternatif olduğundan Kanada üzerinde çok çalışıyor ve Kanada'daki ıslah çalışmalarının temel önceliği yetiştirilecek bölgeleri genişletmek bu nedenle Rus çeşitlerle Japon çeşitlerin melezlenmesi ile birçok yeni tür geliştiriyorlar. Antalya'da honeyberry ancak Toroslarda ve kuzey cephe alanlarda yetişebilir. Kıyıda falan ne kadar sularsanız sulayın mümkün değil.

aydemiraydın
19-10-2015, 15:40
honeyberyleri arazinin kuzey poyraza hakim kısmında denemeye alacağım. bursa , rakım 200 m. arazide kanadamı yoksa rus çeşitlerimi dikeyim.

aydemiraydın
26-10-2015, 10:45
marmara bölgesinde kanada çeşitlerini tercih etsek isabetli olacak. yeni kanada çeşitleri gelmiş. yanlışsam tecrübeli arkadaşlar uyarsın.

aydemiraydın
26-10-2015, 11:08
haziran ve temmuz aylarinda çelikten çoğaltılıyormuş

Riverbend Orchards Inc. - Haskap Propagation (http://www.riverbendorchards.ca/haskap-photos.htm)

aradığım bilgiyi buldum. teşekkürler.

Lonicera
27-10-2015, 13:52
Burada (http://poslufidan.com/) oldukça uygun fiyata buldum. Site gilaburu nickli arkadaşımızın.

aydemiraydın
27-10-2015, 14:05
Burada (http://poslufidan.com/) oldukça uygun fiyata buldum. Site gilaburu nickli arkadaşımızın.

çeşit adı yazmıyor. tozlaşma gerekmiyormu?

Lonicera
27-10-2015, 16:07
Hiç bir bilgim yok bu bitki hakkında. Mesajla bir sorayım bakalım...

aydemiraydın
29-10-2015, 13:05
Hiç bir bilgim yok bu bitki hakkında. Mesajla bir sorayım bakalım...

Poslu fidancılığı telefonla aradım. elimizde 10 çeşit karışık honeybery var ,tozlanma sorunu ve bakım sorunu yok dedi. telefonla sipariş alıyorlar.

Lonicera
29-10-2015, 17:03
Evet, ben de az önce mesajıma yanıt aldım. Sizin aldığınız yanıtla aynı. Tozlama sorunu olmayacaksa sudan ucuz bu fiyatlar.

aydemiraydın
30-10-2015, 09:30
Evet, ben de az önce mesajıma yanıt aldım. Sizin aldığınız yanıtla aynı. Tozlama sorunu olmayacaksa sudan ucuz bu fiyatlar.

en az 5-6 adet fidan alacağım bu yüzden tozlanma sorunu olacağını düşünmüyorum. daha sonra en iyilerinden seçip kendimiz üretiriz.

aydemiraydın
04-11-2015, 13:20

bu firmaya 5 adet honeybery siparişi verdim. fidanlar gelince bilgilendiririm.

Lonicera
04-11-2015, 13:52
Hadi hayırlısı...İnşallah sağlıklı fidan gelir. Gerçi daha önce de alışveriş yaptım o firmayla ve memnun kalmıştım. Bundan sonra saskatoon berry peşine düşeceğim ben de. Elimde bir adet var ama henüz meyvesini göremedim. Bir sürü çeşidi varmış. Lezzet konusunda da oldukça tatminkar açıklamalar var.

aydemiraydın
05-11-2015, 09:57
Hadi hayırlısı...İnşallah sağlıklı fidan gelir. Gerçi daha önce de alışveriş yaptım o firmayla ve memnun kalmıştım. Bundan sonra saskatoon berry peşine düşeceğim ben de. Elimde bir adet var ama henüz meyvesini göremedim. Bir sürü çeşidi varmış. Lezzet konusunda da oldukça tatminkar açıklamalar var.

2 adet saskaton bery fidanı bende aldım botanik marketten iyi geliştiler seneye belki meyvesini görürüz. tadı nasıl acaba çok merak ediyorum. güz zeytinlerinide merak ediyorum. beğenirsem çeşitlerini çoğaltacağım.

Lonicera
05-11-2015, 10:31
Güz zeytininin tadı bana göre harikulade.

Amalanchier çok iyi diye söyleniyor ama onun da türüne göre lezzetler değişiyormuş. Seneye her şeyi belli olur.

aydemiraydın
05-11-2015, 11:28
Güz zeytininin tadı bana göre harikulade.

Amalanchier çok iyi diye söyleniyor ama onun da türüne göre lezzetler değişiyormuş. Seneye her şeyi belli olur.

tadının harika olmasına sevindim. bende 3 adet var hepside batumi. diğer çeşitlerdende edinmek istiyorum. bursa fuarında gifimey in standında ruby çeşidi vardı fakat satmadılar. olmadı firmayı arayıp isteyeceğim. gerçek üretici firma yabanmersinleride çok ucuz. diğer firmalara toptan satış yapıyorlarmış.

yarenimex
05-11-2015, 18:47
Poslu fidancılığı telefonla aradım. elimizde 10 çeşit karışık honeybery var ,tozlanma sorunu ve bakım sorunu yok dedi. telefonla sipariş alıyorlar.

Sayın Aydemiraydın, sipariş verdim demişsiniz, hayırlı olsun fidanlarınız. İnşallah gelen fidanlarınız değişik çeşitlerden oluşur ve tozlanma problemi yaşamazsınız. Sayın Gilaboru'nun satışlarını olumsuz etkilemesini istemem ama tozlaşma için fidanlar çift olarak satılıyor normalde. Ben fidanlarımı İsviçre'den getirtmiştim. Bana çift fidan için fiyat verdiler, tozlaşma için her kültüvara ayrı bir çeşit olduğundan bahsederek. Uyarmak istediğim bir husus daha var. Soğuklanma isteği. Bu bitkinin anavatanı Sibirya ve Sibirya'ya yakın ülkeler.Eksi kırk dereceye dayanıyor. Dolayısıyle soğuk bölge istiyor. Benimkiler baharda sürgün verdiler on cm kadar, daha sonra sıcaklar artmaya başlayınca gelişimleri durdu hep.İlk parti gelenler öldüler, ikinci partiyi denedim gene aynı akibete uğrayınca artık vazgeçtim. İnşallah Bursa'nın soğuk bir yerinde yaşıyorsunuzdur ve başarıyla yetiştirmenin keyfini yaşarsınız...

yarenimex
05-11-2015, 18:56
honeybery bitkisinin su ihtiyacı çok fazlamı?

Evet su ihtiyacı biraz fazlaca, diplerini devamlı nemli tutmanız gerekiyor. Çünkü bitkiler saçak köklü ve kökler derine inmiyor. Elbette iyi bir malçlama ile su ihtyacını düşürmeniz de mümkün..

aydemiraydın
06-11-2015, 08:15
Sayın Aydemiraydın, sipariş verdim demişsiniz, hayırlı olsun fidanlarınız. İnşallah gelen fidanlarınız değişik çeşitlerden oluşur ve tozlanma problemi yaşamazsınız. Sayın Gilaboru'nun satışlarını olumsuz etkilemesini istemem ama tozlaşma için fidanlar çift olarak satılıyor normalde. Ben fidanlarımı İsviçre'den getirtmiştim. Bana çift fidan için fiyat verdiler, tozlaşma için her kültüvara ayrı bir çeşit olduğundan bahsederek. Uyarmak istediğim bir husus daha var. Soğuklanma isteği. Bu bitkinin anavatanı Sibirya ve Sibirya'ya yakın ülkeler.Eksi kırk dereceye dayanıyor. Dolayısıyle soğuk bölge istiyor. Benimkiler baharda sürgün verdiler on cm kadar, daha sonra sıcaklar artmaya başlayınca gelişimleri durdu hep.İlk parti gelenler öldüler, ikinci partiyi denedim gene aynı akibete uğrayınca artık vazgeçtim. İnşallah Bursa'nın soğuk bir yerinde yaşıyorsunuzdur ve başarıyla yetiştirmenin keyfini yaşarsınız...

bulunduğum yer soğuk karasal bir yer. fakat yazlarıda sıcak. şansımızı deneyeceğiz. bir fidanın 70 liraya satıldığı yerden alıp hüsrana uğramaktansa 10 liradan alıp denemeyi tercih ettim.

sayın yarenimex sibirya kivisi denemeleriniz varmı?

yarenimex
06-11-2015, 22:19
bulunduğum yer soğuk karasal bir yer. fakat yazlarıda sıcak. şansımızı deneyeceğiz. bir fidanın 70 liraya satıldığı yerden alıp hüsrana uğramaktansa 10 liradan alıp denemeyi tercih ettim.

sayın yarenimex sibirya kivisi denemeleriniz varmı?

Evet, deneme için uygun bir fiat..

Sibirya kivisi ajandamdaki denenecekler listesinde ama henüz ele geçirebilmiş değilim. Bu sezon zaten hiçbir üretim **** deneme yapmadım bir takım problemler nedeniyle..Ben de bir Istanbul kaçkınıyım, gelirken normal tüylü kivi fidanlarından tüplü olarak iki dişi bir erkek fidan getirip diktim. Ağustos'a kadar gayet güzel büyüdüler sürgün verdiler. Ağustos ortalarında üç gün sıcak rüzgar esti, bütün yapraklar kavruldu. Bizim iklimdeki havanın nemi az geldi yani. Sonuç başarısız olunca Sibirya kivisi böylelikle ajandamıza girdi ama henüz bahçemizde yok..

bari
07-11-2015, 08:05
Bende 8 çeşit var. Öğleden sonra gölge alan bir yerdeler. Gün aşırı suluyorum. 2-3 senedir meyve alıyorum. Ama sıcak yerde hiç şansı yok bu bitkinin bana göre.

aydemiraydın
07-11-2015, 08:17
5 adet fidanlar geldi fakat hevesim kırıldı. en azından özenen arkadaşlar bu yazılanları okuyup bir daha düşünür. yaban mersini ve honeybery bizim şartlarımızda olacak şey değil gibi.

fakat fidan satıcılarının yazdıklarına bakarsanız, honeybery yaban mersinine göre sözüm ona sorunsuzmuş gibi anlaşılıyor. oysa ikiside türkiye coğrafyasında problemli.

aydemiraydın
07-11-2015, 19:34
Poslu fidan 1 adet honeybery de hediye göndermiş. kargo paketinide çok sağlam yapmış. kendilerinede teşekkür ederim.

Lonicera
08-11-2015, 06:14
5 adet fidanlar geldi fakat hevesim kırıldı. en azından özenen arkadaşlar bu yazılanları okuyup bir daha düşünür. yaban mersini ve honeybery bizim şartlarımızda olacak şey değil gibi.

fakat fidan satıcılarının yazdıklarına bakarsanız, honeybery yaban mersinine göre sözüm ona sorunsuzmuş gibi anlaşılıyor. oysa ikiside türkiye coğrafyasında problemli.

Ben de ne olursa olsun denemek niyetindeyim. Yaban mersini için de yıllarca mücadele verdim bir türlü olmadı. En sonunda bluecrop türü ile az da olsa başarı sağlayabildik. Bu bitki için de (fiyatını da göz önüne alarak) biraz çabalamakla pek bir şey kaybetmem diye düşünüyorum.

Muda
09-11-2015, 14:41
Soğuk yer arayanları bizim buralara dikelim. Sıcak yer arayanları da sizlerin bulunduğu yere. :)

aydemiraydın
10-11-2015, 08:46
Ben de ne olursa olsun denemek niyetindeyim. Yaban mersini için de yıllarca mücadele verdim bir türlü olmadı. En sonunda bluecrop türü ile az da olsa başarı sağlayabildik. Bu bitki için de (fiyatını da göz önüne alarak) biraz çabalamakla pek bir şey kaybetmem diye düşünüyorum.

elimde 50 çeşit civarı fıdan var hepsini deniyorum. hangileri uyarsa onlarla yola devam edeceğim. uygun sibirya kivisinin olacağına inanıyorum. tropik meyveciden bir adet sibirya kivisi alıp diktim şimdilik çok iyi büyüyor verimi nasıl olacak tabi onada bakacağız.

magent
12-11-2015, 15:11
70TL'ye dünyada yeni piyasaya çıkmış bir çeşidi burada bulabiliyorsanız bu çok güzel bir durumdur özellikle de yurtdışındaki fiyatlarını biliyorsanız ve o çeşit sizin için önemliyse.

Honeyberry Türkiye'nin ılıman bölgeleri için yetiştirilmesi zor bir bitkidir. Soğuk ve rakımı yüksek yerler için çok uygundur ve o bölgelerin hemen hemen tamamı maviyemiş (blueberry) için uygun değildir. Bu nedenlerle honeyberry Türkiye için uygun değildir tezi doğru değildir. Türkiyenin yaklaşık yarısını oluşturan soğuk bölgelerimiz için maviyemişe ciddi bir alternatiftir.

Maalesef ülkemizde fidancılık sektörü içler acısı durumdadır. Ciddi bir bilgi eksikliği söz konusudur ve bu açık sürekli manipülasyona yol açar. Asla tek bir fidancıya bağlı kalarak karar vermeyin. Aslında yapılacak en doğru şey yabancı kaynakları okumak ve kendi iklim koşullarınıza göre bir değerlendirme yapıp karar vermektir.

jurge
16-11-2015, 08:35
Yaban mersini sorunlu bir bitki değil.Sadece amatörce yetiştirmek güç.Asidik geçirgen bi torprak kireçsiz su istio..Benimkilerin sonbahar resimlerini atayımda bi bakın nasıl durumları :)

magent
16-11-2015, 09:57
....Asidik geçirgen bi torprak kireçsiz su istio.....

Zaten sorun da belirttiğiniz bu istekler. Düzce'de biraz destekle yapılır. Trabzon'un dağlarında doğal olarak yetiştirilebilir ama Sivas'ta, Erzurum'da, Ankara'da, Afyon'da bu toprak yoktur. Bu nedenle maviyemiş yetiştirilebilecek asitli toprağa sahip doğal alan ülkemizde kısıtlıdır.

jurge
16-11-2015, 17:27
Sivas ta nasıl portakal yetişemez ise yabanmersini de yetişemez..Her bitkinin iklimsel istekleri olması en doğal olandır.Bu bitkinin sorunlu olduğu anlamına gelmez.Taş yerin de ağırdır..

magent
16-11-2015, 18:41
Sivas ta nasıl portakal yetişemez ise yabanmersini de yetişemez..Her bitkinin iklimsel istekleri olması en doğal olandır.Bu bitkinin sorunlu olduğu anlamına gelmez.Taş yerin de ağırdır..

Maviyemişin yetişemediği o Sivas gibi yerlerde bal yemişi/üzümü (honeyberry) yetiştirilebilir ve ülkemizde Sivas benzeri çok fazla yer vardır. Bu nedenle maviyemiş yetiştiriciliği için uygun olmayan soğuk iklime sahip yüksek rakımlı büyük bir coğrafya için alternatiftir.

jurge
16-11-2015, 18:55
Tanıdığım bir bitki değil.Yetiştirebilirseniz ne mutlu size.Blueberry anlarım.

bari
17-11-2015, 13:26
Yaban mersini ile yıllardır uğraşıyorum. Bir kaç bitkiyi yaşatabildim 2-3 senedir. O kadar. Ama honeyberry içinde durum aynı kuru iklim ona göre de değil. Tabi asitlik toprak isteği yok. O yüzden gün aşırı sulamak kaydıyla, ve öğleden sonra güneş göstermemek kaydı ile, gayet iyi geliştiler, 2-3 senedirde meyvesini yiyoruz.

aydemiraydın
06-02-2016, 11:25
honeyberryler, bu soğuklara rağmen uyanmaya başladılar.

aydemiraydın
20-02-2016, 08:31
bir karış boyuna rağman balyemişin bir tanesi bugün çiçek açmış.

Lonicera
25-02-2016, 11:46
bir karış boyuna rağman balyemişin bir tanesi bugün çiçek açmış.

İnşallah bir tane de olsa meyve bağlar da tatmak nasip olur. Lezzetini çok merak ediyorum.

bari
25-02-2016, 13:41
Bir tane ise zor, çünkü çapraz tozlama ile meyve tutuyor.. :)

aydemiraydın
26-02-2016, 08:54
Bir tane ise zor, çünkü çapraz tozlama ile meyve tutuyor.. :)

diğer 5 honeybery fidanı henüz çiçeklenmedi geççiler sanırım.

geççi çeşitleri işaretleyip çoğaltmak bizim yöre için dahamı mantıklı ?

snowwhitee
29-02-2016, 20:20
Muhtemelen onlar ölüdür. Aldığınız firma bizim eski çeşitlerimizden almıştı çoğaltmak için ve bu çeşitler hemen hemen aynı zamanda sürüyorlar. Yakında bizim honeyberry fidanlarının güncel resimlerini eklerim.

diğer 5 honeybery fidanı henüz çiçeklenmedi geççiler sanırım.

geççi çeşitleri işaretleyip çoğaltmak bizim yöre için dahamı mantıklı ?

snowwhitee
02-03-2016, 15:50
2 Mart 2016 tarihi itibariyle honeyberry/haskap fidanlarının durumu:

aydemiraydın
02-03-2016, 15:55
Muhtemelen onlar ölüdür. Aldığınız firma bizim eski çeşitlerimizden almıştı çoğaltmak için ve bu çeşitler hemen hemen aynı zamanda sürüyorlar. Yakında bizim honeyberry fidanlarının güncel resimlerini eklerim.

yok hiçbiri ölü değil. yapraklandılar fakat belkide küçük oldukları için bu yıl çiçeklenmeyecekler.

snowwhitee
02-03-2016, 17:26
Yanlış anlama olmuş. Ben sürmediler diye algılamışım. Bizdeki Kanada çeşitleri de nispeten küçükler. Resimdeki Honeybee çeşidi ve bazıları çiçekli bazıları çiçeksiz. Çiçeklenme yeni bitkinin (yani çoğaltılan dalın) kaç yıllık bir daldan yapıldığı ile ilgili.

bari
07-03-2016, 09:38
Bu bitkide en büyük sorun , en erken çiçek açıyorlar. Ortalıkta arı olmuyor tozlayacak.

bari
14-03-2016, 07:53
Honeyberry çiçekleri.

Lonicera
02-04-2016, 13:26
Gelişimleri gayet iyi şimdilik. Sıcaklarda kuzeye bakan bir yere taşıyacağım mecburen.

esflora
16-04-2016, 18:38
Sırasıyla,

1-Duet
2-Aurora
3-Duet
4-Altaj, Amur, Nimfa ve Morena

Bu yıl meyve veren çeşitlerden Duet ve Aurora sıcaklara çok dayanıklı ve meyveleri daha yemyeşil. Diğerleri neredeyse tamamen olgunlaştı ve çoğunu yedik.

aydemiraydın
20-04-2016, 15:08
demekki Duet ve Aurora üzerine yoğunlaşmak lazım.

bari
25-04-2016, 09:41
Honeyberry meyveleri...

bari
25-04-2016, 09:42
HOneyberryler bu sene bol meyveli..

esflora
29-04-2016, 18:20
Sakarya'daki honeyberry gözlemlerimizin en özel sonucu çok yeni çeşitlerden olmamasına rağmen Duet çeşidinin performansı oldu. Hala çok hızlı sürmeye devam ederken meyveleri de sonunda olgunlaşmaya başladılar. Diğerlerinden daha fazla güneşte olmasına rağmen hala yemyeşil canlı canlı yaprakları var.

yasinmetin
02-05-2016, 15:12
sayın esflora biraz önce sitenizden Duet ve Altaj türlerinden sipariş verdim. 1200 rakımlı Ankara'nın Kuzeyinde bulunan bahçemde yetiştirmeyi planlıyorum. Umarım doğru tercih yapmışımdır, ne dersiniz?

esflora
03-05-2016, 13:00
Tabii ki uygun. İleride birkaç çeşit daha katmanızı öneririm. Bizde 25 çeşit var ve birbirini destekleme mükemmel diyebilirim. Genelde üreticiler en az 4 çeşit dikim yapıyorlar. Aurora, Honeybee ve Borealis'i ekleyebilirsiniz.

yasinmetin
03-05-2016, 21:48
Tabii ki uygun. İleride birkaç çeşit daha katmanızı öneririm. Bizde 25 çeşit var ve birbirini destekleme mükemmel diyebilirim. Genelde üreticiler en az 4 çeşit dikim yapıyorlar. Aurora, Honeybee ve Borealis'i ekleyebilirsiniz.

Aurora ve honeybee için cezbedici bir fiyat verirseniz hemen sipariş verebilirim, mesela 2 si 100 TL havale ile ;)

esflora
05-05-2016, 14:29
Esflora'da çalışan biri olarak bu şekilde bir satışımız olmadığını belirteyim. Benim ki sadece bir öneriydi.

Aurora ve honeybee için cezbedici bir fiyat verirseniz hemen sipariş verebilirim, mesela 2 si 100 TL havale ile ;)

yasinmetin
05-05-2016, 19:02
Esflora'da çalışan biri olarak bu şekilde bir satışımız olmadığını belirteyim. Benim ki sadece bir öneriydi.

Kurumsal bir şirketsiniz yani :p neyse bu tarz bir üslupla karşılaşacağımı bilseydim hiç teklif etmezdim zaten, kusuruma bakmayın...

esflora
09-05-2016, 09:33
En sonunda Aurora çeşidinin meyveleri de olgunlaşmaya başladı.

aydemiraydın
09-09-2016, 15:55
esflora , honeybery ve goji fidanı fiyatlarını düşürmüş.

esflora
12-02-2017, 16:05
Çok sert geçen bir kışın ardından honeyberry fidanları yapraklanmaya başladılar. Yapraklarla birlikte çiçek oluşumları da gözlemleniyor. Her zamanki gibi Duet ve Aurora en geç kalanlar. Daha yeni yeni bir şişkinlik başlangıcı var.

esflora
04-03-2017, 18:52
Nimfa çeşidi çiçeklenirken Duet çeşidi de yapraklanıyor.

aydemiraydın
07-03-2017, 06:48
honeybery nin soğukla sıkıntısı yok -18 leri gördüler ve hepsi yapraklandı. sıkıntı yaz sıcağını atlatabileceklermi? bursa bilecik hattı kışın çok sert yazında çok kavurucu bir iklime sahip. honeyberylerin ph ile pek sorunu olmayacak gibi.

yarenimex
07-03-2017, 09:41
honeybery nin soğukla sıkıntısı yok -18 leri gördüler ve hepsi yapraklandı. sıkıntı yaz sıcağını atlatabileceklermi? bursa bilecik hattı kışın çok sert yazında çok kavurucu bir iklime sahip. honeyberylerin ph ile pek sorunu olmayacak gibi.

Bizim iklim de sizinki gibi.. Kışın bir keresinde eksi 28' i gördük. O soğuktan sağlam çıktı, sonuçta Sibirya bitkisi. Ama yazın kuru sıcağı perişan ediyor. Üç kez denedim, aynı sonuç. Sonunda vazgeçtim. Yazın gölgeleme yapmak ve sıkça sulamak bitkinin çevresine nemli hava sağlamada faydalı olabilir.

aydemiraydın
07-03-2017, 14:33
Bizim iklim de sizinki gibi.. Kışın bir keresinde eksi 28' i gördük. O soğuktan sağlam çıktı, sonuçta Sibirya bitkisi. Ama yazın kuru sıcağı perişan ediyor. Üç kez denedim, aynı sonuç. Sonunda vazgeçtim. Yazın gölgeleme yapmak ve sıkça sulamak bitkinin çevresine nemli hava sağlamada faydalı olabilir.

teşekkürler. sanırım bizim durumumuzda aynı olcak. sonuçta bu bitkiler bu coğrafyaya ait değil. zorlamanın anlamı yok.

esflora
08-03-2017, 13:43
Bizim honeyberry fidanları Sapanca'da ve yazın çok sıcak oluyor. Bitkilerin tamamı saksıda. Bitkiler çok erken meyve verip sürgüne devam ettikten sonra Temmuz ve Ağustos'ta yapraklar bozulmaya başlıyor ama bu durum diğer ülkelerde de görülen bir durum çünkü bitki sezonunu bitirmiş oluyor. Yaprakları döküldü diye bitkinin öldüğü düşünülmemeli.

Yüksek rakımlı ve serin yerlerde hiç sorun yaşamıyor honeyberry. Alçak rakımlarda veya yazın çok sıcak ve kuru geçen yerlerde honeyberry yetiştirmek isteyenlere 2 önerim olacak.

1. Büyük bir ağacın veya evin doğu, kuzey, kuzey-doğu tarafına dikin. Böylece hem gerekli gün ışığını alacak ve aynı zamanda Temmuz-Ağustos aylarındaki öğleden sonra yakıcı olan güneş ışığından korunmuş olacaktır.

2. Yaz aylarında biz tüm bitkilerimizi saksıda oldukları için her gün suluyoruz. Yere dikilmiş fidanı kendi haline bırakmayıp 2-3 günde bir sulamak yeterli olacaktır.

Biz kendi sistemimizde fideler dahil hiç kayıp vermedik.

yarenimex
08-03-2017, 14:34
Sayın Esflora, bana kalırsa bitkileri mahveden aşırı sıcak ve havanın da kuru olması. Benim bulunduğum yerde rakım 825 metre. Bitki tamamen ölmüyor ama gelişim de olmuyor. Gelişemeyince de sonuç beklentilerimizi karşılamıyor.
Doğu illerimiz ve Karadeniz sahillerimiz bu bitki için uygun iklim şartlarını karşılayabilir diye düşünüyorum. Kanada'daki kapama bahçelerde meyveden sonra hemen döngü tamamlanmıyor ve bahçeler yeşil kalabiliyor..

esflora
08-03-2017, 14:51
Bir onceki mesajimdaki 2 konuyu uygulamanizi oneririm. Bizim rakim 40 metre

Sayın Esflora, bana kalırsa bitkileri mahveden aşırı sıcak ve havanın da kuru olması. Benim bulunduğum yerde rakım 825 metre. Bitki tamamen ölmüyor ama gelişim de olmuyor. Gelişemeyince de sonuç beklentilerimizi karşılamıyor.
Doğu illerimiz ve Karadeniz sahillerimiz bu bitki için uygun iklim şartlarını karşılayabilir diye düşünüyorum. Kanada'daki kapama bahçelerde meyveden sonra hemen döngü tamamlanmıyor ve bahçeler yeşil kalabiliyor..

esflora
08-03-2017, 14:55
Nimfa Sinoglaska ve Aurora

aydemiraydın
09-03-2017, 09:28
geçen yazı asma çardağının gölgesinde saksıda geçirmişlerdi. honeyberyleri kışın araziye diktim şu an yeşillenmişler. yakınlarındada ağaçlar var . bir sırada yemeklik mısırı diktimmi alaca gölge olur. sıkıntıyı aşarız.

feast3874
28-03-2017, 23:15
elinde hiç tohum olan var mı? makul bir ücret mukabilinde alıp denemek istiyorum.

Lonicera
29-03-2017, 13:22
Cinsini bilmediğim ve başka bir hanımeli ile tozladığım honeyberry' nin meyveleri günden güne büyüyor.İnşallah tadına da bakmak kısmet olur.

feast3874
29-03-2017, 14:19
#LONİCERA
maşallah bu zamanda bu kadar meyve yapmış. Soğuk alma riski yokmu?

aydemiraydın
29-03-2017, 15:11
Cinsini bilmediğim ve başka bir hanımeli ile tozladığım honeyberry' nin meyveleri günden güne büyüyor.İnşallah tadına da bakmak kısmet olur.

başka bir hanımeli dediğiniz nedir? anlıyamadım.

Lonicera
29-03-2017, 16:13
#LONİCERA
maşallah bu zamanda bu kadar meyve yapmış. Soğuk alma riski yokmu?

Bu bitki 3/8 zone aralığında yetişen bir bitki. Yani -35/40 derecelere kadar dayanabiliyor. Bizim derdimiz sıcağa nasıl çare bulacağız:)))

Zone aralıkları (https://en.wikipedia.org/wiki/Hardiness_zone)

Lonicera
29-03-2017, 16:17
başka bir hanımeli dediğiniz nedir? anlıyamadım.

Kendi sayfamda (http://www.agaclar.net/forum/1500296-post89.htm) paylaşmıştım, kış hanımelisi bitkisi ile aynı zamanda çiçekleniyor. Başka bir cins honeyberry olmadığı için ben de el ile bu çiçeklerden koparıp tozladım. Meyve tutumu bundan mı oldu bilemiyorum.

aydemiraydın
29-03-2017, 16:49
Kendi sayfamda (http://www.agaclar.net/forum/1500296-post89.htm) paylaşmıştım, kış hanımelisi bitkisi ile aynı zamanda çiçekleniyor. Başka bir cins honeyberry olmadığı için ben de el ile bu çiçeklerden koparıp tozladım. Meyve tutumu bundan mı oldu bilemiyorum.

benim elimde 5 honeybery fidanı var 1 i çiçekte diğerlerinde çiçek yok. bendemi hanımelinden tozlasam ? :)) iyi fikir.

Lonicera
30-03-2017, 17:39
Bugün honeyberry' i kontrol ettim. Elle tozladıklarım dışında da çiçeklenme devam ediyor. Ama ben müdahale etmedim, tozlamaya yardımcı olmadım. Tozlamadıklarımın hepsi çiçekleriyle beraber döküldü. Seneye kış hanımelisiyle de tozlamayacağım. Belki kendine kısmen verimlidir ve kendi çiçekleriyle tozlanıyordur. Bunu anlamanın tek yolu seneye çiçekleri kendi çiçekleriyle bir fırça vasıtasıyla tozlamak.

esflora
04-04-2017, 17:20
Bugun itibariyle bitki ve meyveleri.

esflora
04-04-2017, 17:26
Bugun itibariyle Duet ve Aurora cicekte.

aydemiraydın
05-04-2017, 14:59
sn. esflora, sıcaklara dayanıklı geççi çeşit bal yemişlerin isimlerini yazabilirmisiniz?

esflora
05-04-2017, 15:36
Sayın aydemiraydın,

Bizim gözlemlerimize göre geçci çeşitler şunlar: Duet, Vostorg, Aurora, Atut, Jugana, Honeybee, Borealis ve Czelabinka.

Tabii ki bu çeşitler de Temmuz Ağustos aylarında direk güneş ışığı altında veya susuz ortamda yaşayabilir anlamına gelmiyor. Tüm çeşitler biraz dikkat edildiğinde bizim olduğumuz bölge gibi çok düşük rakımlı ve sıcak yerlerde kolaylıkla yetiştirilebiliyor. Sadece bu çeşitler diğerlerine göre daha toleranslılar. Bunların içerisinde en dirençli olanı da Duet.

Bu arada Polonya çeşitleri olan Duet ve Atut'un Rus ve Kanada çeşitleri melezi olduğunu öğrendiğimizi de belirteyim.

sn. esflora, sıcaklara dayanıklı geççi çeşit bal yemişlerin isimlerini yazabilirmisiniz?

Lonicera
11-04-2017, 14:31
Honeyberry kızarmaya başlamış, erkenci bir çeşitmiş. Artık bu meyve tutumu kısmen kendine verimli bir çeşit olduğundan mı yoksa kış hanımeli çiçeğinden el ile tozladığım için mi oldu bilemiyorum. Seneye net bir şeyler söyleyebilirim. Nisan sonuna doğru 3 farklı çeşit daha alacağım.

aydemiraydın
11-04-2017, 15:19
Honeyberry kızarmaya başlamış, erkenci bir çeşitmiş. Artık bu meyve tutumu kısmen kendine verimli bir çeşit olduğundan mı yoksa kış hanımeli çiçeğinden el ile tozladığım için mi oldu bilemiyorum. Seneye net bir şeyler söyleyebilirim. Nisan sonuna doğru 3 farklı çeşit daha alacağım.

bu seneyi sağlıklı atlatırlarsa yeni çeşitler edineceğim.

Lonicera
11-04-2017, 17:23
bu seneyi sağlıklı atlatırlarsa yeni çeşitler edineceğim.

Sizdekilerde bu yıl meyve yok galiba. Bendekinin tadını beğenirsem çelikle üretmek niyetindeyim.

aydemiraydın
12-04-2017, 09:16
Sizdekilerde bu yıl meyve yok galiba. Bendekinin tadını beğenirsem çelikle üretmek niyetindeyim.

sadece birinde çiçek vardı vede meyve tutmuş. 5 adet honeybery var arazimde fakat çeşit isimlerini bilmiyorum.

esflora
18-04-2017, 09:02
Siniczka

esflora
22-04-2017, 18:03
Amur meyvelerini yemeye basladik. Leningradskij Velikan'da da olgunlasma belirtileri var.

esflora
02-05-2017, 19:52
Morena yeni yeni olgunlasmaya basladi.

esflora
04-05-2017, 12:23
Duet cesidinin tum boylari cok guclu. Inanilmaz bir forma ulastilar.

esflora
04-05-2017, 14:01
Sirasiyla Aurora ve Duet meyvelerinin bugun itibariyle durumlari.

esflora
17-05-2017, 19:49
Bu yil Siniczka ve Amur ile baslayan honeyberry sezonumuz tam 1 ay sonra Aurora ve Duet meyvelerinin olgunlasmaya baslamasiyla sona ermek uzere.

esflora
16-06-2017, 00:30
Bu yıl havaların çok değişkenlik göstermesinden olsa gerek honeyberryler sürgüne çok hızlı devam ederlerken aynı zamanda Aurora ve Borealis çeşitleri yeniden çiçeklenmeye başladı.

aydemiraydın
17-06-2017, 16:24
651973

honeybery köşesi. ağaçların ve mısırların arasında şimdilik keyifli büyüyorlar.

esflora
15-07-2017, 01:41
Aurora, Borealis ve Vostorg cesitlerinde yeniden ciceklenme sonucu bu yil 2. kez meyveler olustu.

esflora
01-12-2017, 18:06
Yazının orijinalini buradan (http://www.esfloraonline.com/sayfa/ticari-bal-yemisi-honeyberry-haskap-yetistiriciligi) okuyabilirsiniz.
-------------------------------------------------------------------------

TİCARİ BAL YEMİŞİ / HONEYBERRY / HASKAP YETİŞTİRİCİLİĞİ

Hakkında ilk yazımızı yazmamızın üzerinden neredeyse dört yıl geçmiş olan bu meyve, bu zaman zarfında hiç tanınmayan bir meyveden çok daha bilinen bir meyve haline geldi. Burada ilk yazımızdaki genel bilgileri tekrarlamak yerine edindiğimiz tecrübelerimizi paylaşacağız.

Nerelerde yetişir?
Bal yemişi güçlü ve aşırı soğuklara dirençli bir bitki olmasına rağmen iki konuda hassasiyet göstermektedir; kuraklık ve aşırı sıcaklar. Sapanca’daki tecrübemiz erkenci çeşitler olan Amur, Amphora ve Siniczka’nın 15 Nisan itibariyle olgunlaşmaya başladığı ve bunları 2-3 gün arayla Nimfa, Altaj, Leningradsky Velikan ve Morena çeşitlerinin takip ettiği ve son olarak da Jugana, Duet, Honeybee, Czelebinka, Borealis, Vostorg ve Aurora çeşitlerinin olgunlaşmasıyla Mayıs ayı sonlarına kadar hasat edilebildiği şeklindedir. Esflora olarak çeşitlerimiz arasına en son kattığımız Boreal Beauty ve Boreal Beast ile Sapanca’daki hasat sezonunu Haziran ortalarına kadar uzatabileceğimizi öngörüyoruz.

Lonicera caerulea Boreal Beauty®

Sapanca’nın rakımı 40 metredir ve nemli bir bölgedir. Doğal neme ilave olarak saksıdaki bitkiler her gün sulanmaktadırlar. Sıcak bir bölgede olmamızdan dolayı bitkileri öğleden sonraları yarı gölge olacak bir ortamda tuttuk ve hiçbir sorun yaşamadık. Daha önceki yıllardan tecrübemiz ise erkenci çeşitlerin meyve verdikten ve sıcaklıklar artıktan sonra (Temmuz ve Ağustos) yapraklarında sonbahar gelmişçesine sararma ve dökülme görülmesi şeklindeydi. Bu durum diğer ülkelerde de yaşanan normal bir durumdur. Öğleden sonra yarı gölge olacak bir ortam sağlayarak bu sorunu ortadan kaldırdık. Rusların bu konuya yaklaşımı 1 hafta aralıksız 30 derece üzeri sıcaklığa maruz kaldığında bitkinin duraklamaya geçtiği yönünde ve biz de aşırı sıcaklardan korumadığımız bitkilerde bunu gözlemledik.

Yukarıdaki bilgiler ışığında bitkinin bölgenizde sorun yaşayıp yaşamayacağına kendiniz deneyerek karar vermelisiniz. Ancak, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu Türkiye Bitki Sıcağa Dayanıklılık Haritası işinizi çok kolaylaştıracaktır. Eğer bulunduğunuz yer Bölge 1 ve Bölge 5 arasında ve sulama sorununuz yoksa ticari yetiştiricilik yapılabilecek bir yerdesiniz demektir. Bölge 6 ve Bölge 7’de yazın kısmi gölgeleme yapılarak ve sulama yapmak kaydı ile yetiştiricilik yapılabilir. Bölge 8 ve yukarısında ticari olarak yetiştirilmesi çok zor görünmektedir.

Türkiye Bitki Sıcağa Dayanıklılık Haritası

Tadı nasıl?
Öncelikle meyvenin adı ile konuya başlayalım; bal yemişi terimi doğrudan honeyberry kelimesinin Türkçe karşılığıdır. Haskap ise meyvenin Japonya’daki adıdır. Honeyberry kelimesi ise hanımeli bitkisinin İnglizcesi olan honeysuckle teriminden gelmektedir ve honey (bal) kelimesi ile ilintili değildir. Normal şartlarda bitkiye “mavi yemişli hanımeli” ve meyvesine de “hanımeli maviyemişi” gibi adlar verilmelidir. Çünkü bitki hanımeli ailesindendir.
Bal yemişinin tadı adındaki bal kelimesi sizi yanıltmasın bal gibi tatlı değildir. Birebir şu meyveye benziyor diyebileceğimiz meyve yok ama maviyemiş-ahududu-siyah frenk üzümü karışımı tatlı mayhoş bir tadı olduğu hususunda yaygın kanaat oluşmuştur ve biz de buna katılıyoruz.

Ticari potansiyeli nedir?
Dünya genelinde son on yılda sıra dışı meyveler ve üzümsü meyvelere ilgi artmıştır. Bu eğilim kendini en iyi maviyemişte göstermiş ve hem talep hem de üretimi Türkiye dahil çok artmıştır. Önümüzdeki yıllarda ülkemizde maviyemiş üretimi ve tüketiminin daha da artacağını düşünüyoruz.

Maviyemişe benzer yapıda, diğer birçok üzümsü meyvenin aksine yedikçe insanın iştahını açan ve daha da çok yeme hissi uyandıran bal yemişi en erkenci maviyemişten 40-45 gün önce olgunlaşarak mevcut maviyemiş müşteri potansiyeline doğrudan hitap edebilir. Dolayısıyla, halihazırda maviyemiş üretimi yapan üreticiler için sezonlarını öne çekerek uzatma şansı verir.

Maviyemişin aksine çok çeşitli topraklarda yetişebildiğinden, maviyemiş yetiştiriciliği için uygun olmayan ve genelde soğuk olduğundan meyve yetiştiriciliğinin zor yapıldığı yerlerde de kolaylıkla yetiştirilebilir.

Bal yemişi, aynı maviyemişte olduğu gibi, hem taze ürün pazarına hem de endüstriye sunulabilir. Aynı maviyemişte olduğu gibi reçel/marmelat yapılabilir, dondurulabilir, kurutulabilir, müthiş renk ve tadıyla meyve suyu ve dondurma/pasta sektörlerinde kullanılabilir. Çok yakında ithal ürünleri market raflarında görmeye başlayacağımızı düşünüyoruz.

Türkiye’nin yaklaşık yarısında sorunsuz yetiştirilebilecek bu değerli meyveyi yetiştirmek isteyen üreticilere, Esflora olarak Sapanca’da danışmanlık, planlama ve fidan tedariği konularında çözümler üretebiliriz. Bu yazıda sorularınıza cevap bulamadığınız konular olursa bizimle temasa geçebilirsiniz.

Son olarak, ilk yazımızda belirttiğimiz bir konuyu önemine binaen yine yazmak istiyoruz: Ülkemizdeki farklı iklim koşullarından dolayı çok daha kaliteli meyve veren, sıcak ve kuraklığa daha dayanıklı ve daha verimli çeşitler elde edilebileceğini düşünüyoruz. Diğer meyve çeşitlerine göre erken tohum ve erken ürün veren bal yemişi için ıslah süresi çok daha kısadır. İdealist akademisyenlerimizi bu konuda çalışma yapmaya davet ediyoruz.

esflora
10-03-2018, 19:04
Bu yil bol meyve olacak gibi gorunuyor. Bu arada Duet daha yeni yapraklanmaya basladi.

esflora
31-03-2018, 22:30
İlk fotograf Nimfa; mevcut meyveler gelişirken yeni çiçek oluşumu devam ediyor. Boreal beauty meyveleri ise şimdiden irilikte sonradan gelip diğerlerinin önüne geçti.

celalamca
02-04-2018, 13:15
Esflora;
Gübre olarak ne tür gübre kullanıyorsunuz.

esflora
02-04-2018, 18:48
Genelde Osmocote ve benzeri yavaş salınımlı gübreler kullanıyoruz.

esflora
15-04-2018, 18:51
Bu yıl çeşit bazında hasat zamanını en doğru şekilde tespit etmek ve hangi çeşidin en tatlı olduğuna karar vermek için brix değerlerini belirli aralıklarla ölçüp kaydetmeyi düşünüyoruz.

esflora
20-04-2018, 22:19
Erkenciler olgunlaşmaya başladı

celalamca
25-04-2018, 10:41
Erkenciler olgunlaşmaya başladı

Kapalı yerde çiçekler nasıl döllendi..gerçekten güzel meyve yapmış.

aydemiraydın
25-04-2018, 11:39
kanımca hobiciler için en uygun düet çeşidi.erkencilerden sonra şimdi meyveleri yenmeye başladı ve yapısıda güçlü. adına bakıp bal tadında bi meyve tadı beklemeyin tadı güvem meyvesine benziyor. ben tadını sevdim.

esflora
25-04-2018, 13:49
Kapali yerde degiller sayin celalamca.

Yeni bir deneme parseli olusturduk, 20 cesit blueberry ve 20 cesit honeyberry var parselde. Geccilik kadar erkencilik de ticari yetistiricilik icin onemli. Su ana kadar ki tecrubemiz erkencilerden siniczka ve amur cesitlerinin hem tad hem de sekil olarak uygun oldugu yonunde.

Simdi Aurora, boreal beast ve jugana gibi orta sezonlari beklemedeyiz. En son olarak da boreal beauty, duet ve vostorg gibi gec sezon cesitleri takip edecegiz.

Eski cesitlerde yogun bir mayhos tad var herkese hitap etmeyebilir. O cesitleri yavas yavas sistemimizden cikartiyoruz.

Bu arada test amacli olarak %100 japonya kokenli Tana ve Kapu cesitlerini de getirdik. Gozlemlerimizi paylasmaya devam edecegiz.

esflora
25-04-2018, 20:13
Sırasıyla Boreal Beauty, Boreal Beast, Vostorg ve Duet:

esflora
27-04-2018, 13:34
27.04.2018 tarih

Amur 12
Siniczka 13.5

esflora
04-05-2018, 20:38
Bu yil uzun suren yagissiz ve cok sicak gecen havalar hasat tarihlerini cok hizlandirdi. Cesitler arasindaki hasat tarihi geccilik erkencilik farklarini yuksek rakimli serin bir bolgede de test etmek gerekli.

siflera12
04-05-2018, 21:12
Bu meyvenin fıdanını satan varmı ? Ya da satan bir site varmı ?

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aydemiraydın
05-05-2018, 11:23
Bu meyvenin fıdanını satan varmı ? Ya da satan bir site varmı ?

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Esflora Online - Sıradışı bitkiler (http://www.esfloraonline.com/) honeybery çeşitlerini bu firmadan bulabilirsiniz.

esflora
05-05-2018, 12:33
Meyvenin dis renginin mor olmasi tam olgunlastigi anlamina gelmiyor, icinin de morlasmasi lazim. Fidan uzerinde 4 meyve birakip Aurora'yi topladik Brix 12. Ici tam morlasmamis, biraktigimiz meyveleri kuslar yemezse dokulunceye kadar bekletecegiz. O zaman ki degeri de paylasacagiz. Tahminimiz 15 civari olacagi yonunde.

esflora
13-05-2018, 16:40
Morena'nın son meyveleri, Brix: 14

esflora
13-05-2018, 16:41
İlk meyveler, Brix: 13

esflora
17-05-2018, 01:34
Ahududu ise Tulamagic.

esflora
26-05-2018, 21:52
Star, misty ve reka maviyemislerde olgunlasma basladi. Honeyberry ve blueberry gercekten birbirlerini tamamlayan meyveler.

aydemiraydın
15-01-2019, 07:36
yaz sıcaklarına karşı Boreal Beauty ve Boreal Beast bal yemişini denemeye aldım. düet zaten sınıfı geçti. arura gibi tozlayıcılar bakalım sıcağa toleranslımı ?

AkisSoftware
15-01-2019, 09:51
Bu bitkiyi tadan oldumu? Tadı nasıldır? Hangi türü önerirsiniz?

aydemiraydın
15-01-2019, 13:37

aşırı sıcaklarda gelişme olmadığı için ben rus çeşitleri kaldırdım elimde gelişmiş olarak düet çeşidi var tadı güzel ve sıcaklara dayanıklı. sıcaklara dayanacak melez çeşitleride edindim. şu an ocaklara dikilmiş 17 honeybery çalısına sahibim. sıcaklara dayanıklı yeni çeşitler getirilirse takipteyim.

aydemiraydın
26-01-2019, 08:05

düet çeşidinin tadı üzümsü meyvelerin karışımına benziyor.

Guness
19-03-2019, 20:49
Esflora’dan almış olduğum Boreal Beauty, Boreal Beast çiçek açtı. Umarım meyvelerinin de tadına bakabilirim.

Selma_321
20-03-2019, 05:32
Sayın AkisSoftware, burası sayın Lonicera nın bahçe sayfası değil;)tatlı bir yanlışlık olmuş.

AkisSoftware
20-03-2019, 07:18
Sayın AkisSoftware, burası sayın Lonicera nın bahçe sayfası değil;)tatlı bir yanlışlık olmuş.

Oo evet sabah sabah o kadar Lonicera okuduktan sonra yanlış yere yazmışım. Sayfasına da yazayım bari :)

Guness
20-03-2019, 08:42
yaz sıcaklarına karşı Boreal Beauty ve Boreal Beast bal yemişini denemeye aldım. düet zaten sınıfı geçti. arura gibi tozlayıcılar bakalım sıcağa toleranslımı ?

Sizin Boreal Beauty ve Boreal Beast fideleriniz ne durumda ?

aydemiraydın
25-03-2019, 07:09
honeybery çeşitlerinden sınıfı geçen düet çeşidi. özel bakım istemiyor. düet in tozlayıcısıda dayanıklı çıkarsa benim için iyi olacak diğerleri kurudu. düeti çoğaltmakta kolay. Boreal Beauty ve Boreal Beast a son bi şans tanıdım tekrardan fidan aldım bu son denemem olacak.

AkisSoftware
25-03-2019, 08:25
honeybery çeşitlerinden sınıfı geçen düet çeşidi. özel bakım istemiyor. düet in tozlayıcısıda dayanıklı çıkarsa benim için iyi olacak diğerleri kurudu. düeti çoğaltmakta kolay. Boreal Beauty ve Boreal Beast a son bi şans tanıdım tekrardan fidan aldım bu son denemem olacak.

Kurudu derken yani ne oluyorda kuruyor? Su veya toprak istekleri sebebiylemi yoksa soğuktan dolayımı kuruyor?

aydemiraydın
25-03-2019, 09:16
geçen yıl sonbaharda pek çok çeşidi denemeye almıştım. şu an hayatta olanlar düet ve arura çeşidi. diğerleri uyanmadı. toprak ve bakım şartları aynı. benim elimde 4 yaşında düetler var hatta bazılarını kendim çoğalttım . gayet sağlıklı ve çiçekteler.

esflora
25-03-2019, 19:53
Üzümsü meyve yetiştiriciliğinde önemli hususlardan biri malçlamadır ve ne yazık ki en çok ihmal edilen de malçlamadır. Maviyemiş ve bal yemişi gibi yüzeysel kök yapısına sahip olanlarda bu daha da önemlidir. Hem yabani ot gelişimi en aza iner hem de köklerin nemi korunmuş olur. Bu malç ise Türkiye şartlarında en az 10cm olmalıdır. Yabani otlar geliştiğinde bunları yolmaya çalışmak veya çapalama ile kurtulmak bitki köklerine ciddi zarar verir. Maviyemiş ve bal yemişinin soğuktan ölmesi hemen hemen imkansızdır. En olası ölüm sebepleri kök bölgesindeki nem eksikliği ve yüzeysel köklerin darbe yemesidir. Genç bitkilerde bu konu daha da önem kazanmaktadır.

esflora
11-04-2019, 16:39
Siniczka meyveleri irilesmeye devam ediyor. Tahminen 15 gun sonra yemeye baslariz. Boreal Beauty hala cicekte ve tahminen Mayis sonu Haziran basi meyveleri alacagiz.

AkisSoftware
12-04-2019, 15:24
Üzümsü meyve yetiştiriciliğinde önemli hususlardan biri malçlamadır ve ne yazık ki en çok ihmal edilen de malçlamadır. Maviyemiş ve bal yemişi gibi yüzeysel kök yapısına sahip olanlarda bu daha da önemlidir. Hem yabani ot gelişimi en aza iner hem de köklerin nemi korunmuş olur. Bu malç ise Türkiye şartlarında en az 10cm olmalıdır. Yabani otlar geliştiğinde bunları yolmaya çalışmak veya çapalama ile kurtulmak bitki köklerine ciddi zarar verir. Maviyemiş ve bal yemişinin soğuktan ölmesi hemen hemen imkansızdır. En olası ölüm sebepleri kök bölgesindeki nem eksikliği ve yüzeysel köklerin darbe yemesidir. Genç bitkilerde bu konu daha da önem kazanmaktadır.

Degerli uyemiz bu malçlama olayini tecrubenize binaen biraz anlatabilir misiniz?
Bu sene sizden Jugana ve Duet cesitlerini aldim. Ilerleyen zamanda daha fazla urun alacağım gibi gorunuyor...

esflora
12-04-2019, 16:53
Biz yere diktiğimiz maviyemiş ve bal yemişleri için çam talaşı kullanıyoruz. Çam kabuğu, öğütülmüş dallar ve saman da malç için kullanılabilir

Önce varsa otları temizleyin. Gübreleme yapmadıysanız yapın ve sonra kaba talaş (planya talaşı da deniliyor) ve ince talaşı aynı miktarda karıştırın ve 8-10 cm yükseklikte ve bitkinize göre 30 cm çaptan başlayarak etrafını kapatın.

Arada gübreleme ihtiyacı duyarsanız, malçı elle açıp gübreyi verip kapatın. Bu malç zamanla organik madde olarak bitkiye destek olacaktır.

Her yıl aynı işlemleri tekrar ederek 5cm kadar ilave edin.

Degerli uyemiz bu malçlama olayini tecrubenize binaen biraz anlatabilir misiniz?
Bu sene sizden Jugana ve Duet cesitlerini aldim. Ilerleyen zamanda daha fazla urun alacağım gibi gorunuyor...

Guness
18-04-2019, 12:34
Boreal beast , boreal beauty meyve tuttu.

AkisSoftware
22-04-2019, 07:31
Agac yapisi olarak hanimeline ne kadar benziyor. Ozellikle cicekleri. Peki kokusu varmi bu bitkinin ciceklerinin?

celalamca
22-04-2019, 16:03

son gelişmeler nasıl?

aydemiraydın
23-04-2019, 11:14
4 yaşındaki düetler çok gelişti. bol çiçekli ve meyve tuttular. tozlayıcılarda bu yıl çiçek olmamasına rağmen düetlerin bol meyve tutmaları şaşırtıcı. geçen yıl ürettiğim düetler bile meyve tuttu. bu yıl düetleri daha da çoğaltacağım.

yasinmetin
23-04-2019, 17:10
Merhaba dostlar, evde saksıda bahçeye taşımak üzere bekleyen honeyberry yaprakları resimlerdeki gibi sararmaya başladı uçlarından. Bunun sebebi ve çözümü nedir acaba lütfen yardımcı olun.

aydemiraydın
24-04-2019, 08:02
Merhaba dostlar, evde saksıda bahçeye taşımak üzere bekleyen honeyberry yaprakları resimlerdeki gibi sararmaya başladı uçlarından. Bunun sebebi ve çözümü nedir acaba lütfen yardımcı olun.

düet çeşidi hariç benimkilerde hep bu şekilde kurudu.

AkisSoftware
24-04-2019, 10:30
Belki esflora nickli uyemiz bu soruna bir yorum yapabilor, bizlerde ogrenmis oluruz?

esflora
24-04-2019, 20:14
Honeyberry soğuk iklim bitkisi ve nemi seviyor. Ev içindeki ortam tam bunların tersi; sıcak ve nemsiz. Dışarıda tutulmuş ve malçlanmış olsa hiçbir sorun olmazdı.

Çeşit hangisi acaba? Duet yaprak formuna çok benziyor.

yasinmetin
24-04-2019, 22:45
Honeyberry soğuk iklim bitkisi ve nemi seviyor. Ev içindeki ortam tam bunların tersi; sıcak ve nemsiz. Dışarıda tutulmuş ve malçlanmış olsa hiçbir sorun olmazdı.

Çeşit hangisi acaba? Duet yaprak formuna çok benziyor.

Türü nimfa, balkonda duruyor ev içinde değil. havalar düne kadar çok soğuktu... çok sulamadan veya besin eksikliğinden olabilir mi veya ne bileyim saksıda solucan vb zararlı kalmış olabilir mi?

esflora
25-04-2019, 10:32
Bilmedigim cok fazla parametre var. Temel olarak kari yagmuru ve sogugu yiyen ve malclanmis honeyberry cok saglikli gelisiyor. Hemen disari yari golgeye dikmenizi oneririm.

Türü nimfa, balkonda duruyor ev içinde değil. havalar düne kadar çok soğuktu... çok sulamadan veya besin eksikliğinden olabilir mi veya ne bileyim saksıda solucan vb zararlı kalmış olabilir mi?

AkisSoftware
02-05-2019, 15:43
Resimde eklediğim bitkiler hangi çeşit bilen var mıdır? esfloraonline firmasından aldım sanırım etiket unutulmuş.

esflora
03-05-2019, 21:38
Mutlaka her bitkiye küçük etiketler yapıştırıyoruz. Düşmüş veya kaybolmuştur. En ideali ürünü aldığınızda kalıcı etiket takmak.

İlk resimdeki Duet, ikincisi Jugana.

Bu arada toprağınız çok kuru ve malç yok. Malçlama yapın yoksa yazın sıkıntı yaşarsınız.

Resimde eklediğim bitkiler hangi çeşit bilen var mıdır? esfloraonline firmasından aldım sanırım etiket unutulmuş.

AkisSoftware
04-05-2019, 07:21
Mutlaka her bitkiye küçük etiketler yapıştırıyoruz. Düşmüş veya kaybolmuştur. En ideali ürünü aldığınızda kalıcı etiket takmak.

İlk resimdeki Duet, ikincisi Jugana.

Bu arada toprağınız çok kuru ve malç yok. Malçlama yapın yoksa yazın sıkıntı yaşarsınız.

Toprak kuru görünüyor fakat yağmur yağmıştı. Ardından sulama yapıldı. Malçlama olayını da en kısa sürede halledeceğim.

Hiç meyvesinin tadına bakmadım ama yapılan yorumlara bakınca bu bitkinin her çeşidinden yetiştiresim geliyor.

esflora
04-05-2019, 23:52
Toprak kuru görünüyor fakat yağmur yağmıştı. Ardından sulama yapıldı. Malçlama olayını da en kısa sürede halledeceğim.

Malç olmazsa daha sık sulama yaparsınız. Çok sulama yaparsanız yabani otlarda daha çok çıkar. Bir an evvel malçlayın.

Hiç meyvesinin tadına bakmadım ama yapılan yorumlara bakınca bu bitkinin her çeşidinden yetiştiresim geliyor.

Bir çeşidin tadına bakarak karar vermek çok zor. Bugün Rus çeşitlerden oluşan bir kaseden ilk honeyberrysini yiyen küçük bir çocuk önce yüzünü buruşturdu, sonra bir tane daha yedi ve ekşi ama çok güzel dedi ve yemeye devam etti.

Ekşi/mayhoş tatları sevmeyenler için Aurora ve torunu Boreal Blizzard aynı maviyemiş tadında ve güzel bir aromaya sahipler. Boreal Beast ve Boreal Beauty ikilisi de mükemmel. Bu 4 çeşit hem meyve iriliği ve ağırlık hem tad ve aroma hem de kolay yetiştirilebilirlikleriyle gerçekten çok öndeler. Kanada'daki ıslah ekibi işini gerçekten iyi yapmış.

AkisSoftware
06-05-2019, 09:26
Malç olmazsa daha sık sulama yaparsınız. Çok sulama yaparsanız yabani otlarda daha çok çıkar. Bir an evvel malçlayın.

Bir çeşidin tadına bakarak karar vermek çok zor. Bugün Rus çeşitlerden oluşan bir kaseden ilk honeyberrysini yiyen küçük bir çocuk önce yüzünü buruşturdu, sonra bir tane daha yedi ve ekşi ama çok güzel dedi ve yemeye devam etti.

Ekşi/mayhoş tatları sevmeyenler için Aurora ve torunu Boreal Blizzard aynı maviyemiş tadında ve güzel bir aromaya sahipler. Boreal Beast ve Boreal Beauty ikilisi de mükemmel. Bu 4 çeşit hem meyve iriliği ve ağırlık hem tad ve aroma hem de kolay yetiştirilebilirlikleriyle gerçekten çok öndeler. Kanada'daki ıslah ekibi işini gerçekten iyi yapmış.

Verdiğiniz çok değerli bilgiler için teşekkürler.

esflora
12-05-2019, 12:54
500 gram honeyberry
200 ml sut kremasi
200 ml sut
100 gram bal

Kullandik ve cok hos bir dondurma ortaya cikti. Resimdeki iki meyve Honeybee cesidi meyveleri.

AkisSoftware
12-05-2019, 13:26
500 gram honeyberry
200 ml sut kremasi
200 ml sut
100 gram bal

Kullandik ve cok hos bir dondurma ortaya cikti. Resimdeki iki meyve Honeybee cesidi meyveleri.

Ramazanda iftardan sonra cok iyi gider... insallah degisik cesitlerden temin edecegim

esflora
14-05-2019, 13:14
Orta sezon cesitlerden olan Borealis meyveleri olgunlasmaya basladi.

esflora
22-05-2019, 16:02
Aurora tam zamani, Boreal Beast yeni basladi. Boreal Beauty, Kapu ve Tana muhtemelen 10 gune kadar olgunlasmaya baslar.

Resimler sirasiyla; Boreal Beast, Boreal Beauty, Aurora, Kapu ve Tana.

aydemiraydın
23-05-2019, 09:29
yaklaşık 17 adet honeybery fidanım kurudu sadece 4 yaşlı düetlerle onlardan ürettiğim düetler sağlıklı. japon çeşitlerini düetten daha dayanıklı sanmıştım fakat yanılmışım.

esflora
23-05-2019, 12:21
Duet çeşidi honeyberry yi North Country blueberry ye benzetiyorum. Hobi amaçlı çok iyi çeşitler. Her ikisi de kompakt bitkiler ve zorluklara dayanıklılar. Ticari dikim veya adetli dikimlerde sıkıntıları var.

Duet dalları çok sık, meyveleri gizliyor, meyve küçük ve verimi az. Aurora, Boreal Beast ve Beauty'nin meyve iriliğini, meyve kalitesini ve bitkilerin dik ve güçlü gelişimini, meyvelerin görünürlüğünü gördükten sonra insanın bu meyveye bakışı değişiyor.

Bizde %100 Japon çeşit olarak Tana ve Kapu var ve şu an gözlemleme aşamasındayız. Göründüğü kadarıyla bu ikisi de dik gelişim gösteriyor, meyveler görünür şekilde, iri ve yuvarlak.

Siz hangi Japon çeşitleri denediniz acaba? Bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz sanki ama ne olduğunu bilemiyorum. Bir iki güne aynı yaştaki Duet, Borealis, Boreal Beast, Beauty, Tana ve Kapu bitki ve meyve resimleri paylaşmaya çalışacağım.

yaklaşık 17 adet honeybery fidanım kurudu sadece 4 yaşlı düetlerle onlardan ürettiğim düetler sağlıklı. japon çeşitlerini düetten daha dayanıklı sanmıştım fakat yanılmışım.

celalamca
23-05-2019, 16:02
Honeyberiler bana da zor geldi.Ya da Ankara iklimini veya toprağını sevmedi.Kısaca al dik unut bitkisi değil..Organik yönü kuvvetli ve aside kaçan toprakların bitkisi balyemişi..Bence karadeniz iklimi şartlarında en iyi verim alınır.

esflora
23-05-2019, 18:11
Maviyemiş de bal yemişi de asla dik unut bitkiler değildir. Aslında bu tüm yüzeysel kök yapan bitkiler için geçerlidir. Hele ki Ankara gibi zorlu bir iklimde.

Bal yemişi Ph5-Ph8 aralığında sorunsuz bir şekilde yetişmektedir. Yetiştiricilikte en önemli hususlar; yüksek organik madde içerikli toprak, yüzey nemi ve beslemedir.

Şu şekilde dikim önerebilirim:
1. İlk dikimi sonbaharda yapın.
2. Dikim yapacağınız toprağa bol miktarda kompost veya torf atın. Gübre olarak iyi yanmış hayvan gübresi kullanılabilir.
3. Malçlayın.
4. Yağışsız dönemlerde haftada bir sulayın.
5. Bahardan itibaren gelişim döneminde yağışsız dönemlerde 3 günde bir sulayın.

Karadeniz ve Marmara bölgelerinin nem katkısı mutlaka önemli ama organik madde yeterli olmadıktan sonra maviyemiş de bal yemişi de bu bölgelerde de yeterli gelişemez.

Malçlama hakkında fikir vereceğini düşündüğüm birkaç video linki:

Saman ve kuru ot
(https://www.youtube.com/watch?v=NmOmHkX1Ndc)

Çam kabuğu
(https://www.youtube.com/watch?v=IPaJRstjI0s)

Talaş

Bu bitkilerin yetiştiği tüm ülkeler bizim en az güneşli yerimizden bile daha az güneş görüyorlar ve malç yapıyorlar.

Honeyberiler bana da zor geldi.Ya da Ankara iklimini veya toprağını sevmedi.Kısaca al dik unut bitkisi değil..Organik yönü kuvvetli ve aside kaçan toprakların bitkisi balyemişi..Bence karadeniz iklimi şartlarında en iyi verim alınır.

esflora
25-05-2019, 10:10
İlk resimde birlikteler, ikinci resim Duet ve üçüncü resim Aurora.

Boreal Beast, Beauty, Blizzard, Kapu ve Tana, Aurora ile aynı şekilde dik ve güçlü formdalar.

Boreal Beast ve Beauty saksıda 120-150cm arası boya ulaştı. Aynı yaştaki Duet 50cm boyda.

esflora
25-05-2019, 10:15
Kapu Aurora
Duet B. Beast
Tana B. Beauty

Duet ve Aurora tam olgunlaşmış durumda, diğerlerinin daha vakti var.

Feijoa
26-05-2019, 00:03
Sayın Esflora....Silginka çeşidi hakkında bilgi verebilir misiniz?Sniczka ile aynı mı bu tür?
Yazılışları da tam doğru mu bilmiyorum...Ve sizin Marmara için irilik kalite sağlamlık iklim noktasında ilk 3 sıralamanız hangi türlerdir?Kolay gelsin...

esflora
26-05-2019, 12:52
Siniczka ile aynı çeşit değil. Bizde şu ana kadar 20 farklı Rus çeşit olmuştur, 7-8 çeşidi kenara çektik diyebilirim. Rus çeşitlerin en son ve en önemli olanları Vostorg, Jugana, Docz’ Velikana gibi Bakczarskoje Enstitüsü tarafından geliştirilen çeşitlerdir.

Ruslar kendi gen kaynakları içerisinde kalarak ıslah çalışması yaparken, Amerika'daki Maxine Thomson sadece Japon gen kaynaklarıyla ve Kanada'daki Bob Bors ise hem Rus hem Japon gen kaynaklarıyla ıslah yapmıştır/yapmaktadır.

Haskap/honeyberry çeşitleri konusunda University of Saskatchewan'ın çalışmaları bu konuda zirve konumundadır. Aurora, Honeybee, Borealis, Boreal Beast, Blizzard ve Beauty bu üniversitede Bob Bors tarafından geliştirilmiş çeşitlerdir.

Bal yemişi (kısmen Kapu çeşidi hariç) tek başına meyve vermez (çok az ve küçük meyve verir). Bu nedenle genelde bahçe kurulurken birbirlerini destekleyen en azından 4 çeşitle kurulur.

Biz Sapanca koşullarında (rakım 40) erkenci çeşit olarak Siniczka (15-20 Nisan'da olgunlaşmaya başlıyor) ve yanına Altaj, Amur, Amphora gibi destekleyici çeşitlerden herhangi birini. Orta sezon olarak Aurora (5-10 Mayıs) ve yanına Honeybee, Borealis ve Geç sezon olarak Boreal Beast ve Beauty öneriyoruz. Daha farklı rakımlarda deneme yapılması şart.

Boreal Blizzard, Tana ve Kapu'yu tam değerlendirme yapacak kadar inceleyemedik. Muhtemelen önümüzdeki yıl daha sağlıklı bilgilere sahip olacağız.

Bizim çalışma sistemimiz diğer firmalara göre farklı. Biz bulduğumuz bir bal yemişini getirip satmak yerine, aradığımız çeşidin peşinde koşup onu bulup kendimiz gözlemliyoruz.

Yanıt uzun oldu ama konu da çok geniş. Sonuç olarak, Silginka sıradan bir çeşit. Eğer erken sezon istiyorsanız, Siniczka, Amur, Amphora, Altaj, orta sezon istiyorsanız, Aurora, Honeybee ve Borealis ve geç sezon istiyorsanız Boreal Beast ve Beauty (Bu gruba deneme amaçlı Blizzard, Tana ve Kapu'da eklenebilir).

Sayın Esflora....Silginka çeşidi hakkında bilgi verebilir misiniz?Sniczka ile aynı mı bu tür?
Yazılışları da tam doğru mu bilmiyorum...Ve sizin Marmara için irilik kalite sağlamlık iklim noktasında ilk 3 sıralamanız hangi türlerdir?Kolay gelsin...

Feijoa
26-05-2019, 17:15
Cevap için teşekkürler sakarya gibi istanbul gibi Çanakkale gibi marmara nın orta nemli bolgeleri için en mantıklı gördüğünüz erkenci türleri mi orta mı geç mi?Bahçe kursaydınız ağırlığı hangisine verirdiniz.

esflora
26-05-2019, 18:39
Sadece Marmara değil tüm bölgeler için yukarıdaki mesajda kalın şekilde yazdığım çeşitleri eşit bir şekilde dikerek yaklaşık 2 ay ürün alınabilir. Bundan sonrası satış stratejisine bağlı. Hatta maviyemiş ile entegre bir yapı da düşünülebilir. Bal yemişi hasadı sona ererken Star gibi erkenci bir çeşit ile başlayan ve Aurora gibi en geççi bir çeşit ile biten bir planlamayla 3-4 ay maviyemiş alınabilir ve toplamda 5+ ay ürün tedariği sağlanabilir.

Cevap için teşekkürler sakarya gibi istanbul gibi Çanakkale gibi marmara nın orta nemli bolgeleri için en mantıklı gördüğünüz erkenci türleri mi orta mı geç mi?Bahçe kursaydınız ağırlığı hangisine verirdiniz.

yasinmetin
27-05-2019, 13:38

Bu fidanı bahçeye diktim. Orman altı toprağı, meşe toprağı ve yanmış koyun gübresini karıştırıp içine diktim üstüne malçlama yaptım, son durum resimde. Yapraklar kurudu ama yeni sürgün verdi, inşallah sağlığına tamamen kavuşur.

aydemiraydın
08-06-2019, 13:35
Bu fidanı bahçeye diktim. Orman altı toprağı, meşe toprağı ve yanmış koyun gübresini karıştırıp içine diktim üstüne malçlama yaptım, son durum resimde. Yapraklar kurudu ama yeni sürgün verdi, inşallah sağlığına tamamen kavuşur.

benimde aynen. sadece düetler sağlıklı. 2 adet ismini bilmediğim iri meyveli çeşitler sağlam. bu kış onları çoğaltacağım.

AkisSoftware
06-08-2019, 15:45
Neredeyse satılan tüm çeşitlerinden satın almış oldum. Bu bitki benim çok hoşuma gitti. Kocaman elma ağacı olup, 10-15 kg elma alamayacağımıza bu bitkiden bol bol çoğaltmak isterim doğrusu...

Fakat bu bitkiyi en basit nasıl çoğaltabiliriz onu düşünüyorum. İlk yıllarda epey minik oluyorlar. İnşallah biraz büyürlerse bir şekilde adetlerini çoğaltmak isterim. Henüz hiç tadına bakamamış olsam bile beklentilerimin çok üstünde olacağına eminim.

aydemiraydın
09-08-2019, 15:20
Neredeyse satılan tüm çeşitlerinden satın almış oldum. Bu bitki benim çok hoşuma gitti. Kocaman elma ağacı olup, 10-15 kg elma alamayacağımıza bu bitkiden bol bol çoğaltmak isterim doğrusu...

Fakat bu bitkiyi en basit nasıl çoğaltabiliriz onu düşünüyorum. İlk yıllarda epey minik oluyorlar. İnşallah biraz büyürlerse bir şekilde adetlerini çoğaltmak isterim. Henüz hiç tadına bakamamış olsam bile beklentilerimin çok üstünde olacağına eminim.

sıcağa dayanıklı çeşitlerden edinin. asidik toprağı seviyor kesinlikle ph çok önemli. sonbaharda çelikle çok kolay çoğaltabilirsiniz.

https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Lonicera+caerulea

acemi25
21-08-2019, 16:13
Sadece Marmara değil tüm bölgeler için yukarıdaki mesajda kalın şekilde yazdığım çeşitleri eşit bir şekilde dikerek yaklaşık 2 ay ürün alınabilir. Bundan sonrası satış stratejisine bağlı. Hatta maviyemiş ile entegre bir yapı da düşünülebilir. Bal yemişi hasadı sona ererken Star gibi erkenci bir çeşit ile başlayan ve Aurora gibi en geççi bir çeşit ile biten bir planlamayla 3-4 ay maviyemiş alınabilir ve toplamda 5+ ay ürün tedariği sağlanabilir.

Merhaba Sayın Esflora;
Erzurum'daki bahçemiz için (4b bölgesi oluyor sanırım) bu ağaçlardan düşünmekteyim. Evin doğu duvarı dibine bir sıra dikmeyi planlıyorum. Hangi çeşitlerden almam uygun olur acaba? Bir de şimdi alıp dikmek uygun olur mu ne dersiniz? Yoksa Kasım'ı mı bekleyeyim?

esflora
21-08-2019, 19:05
Merhabalar,

Erzurum bu meyve için en ideal yerlerden ve bu nedenle tüm çeşitler uygun. Evin sadece doğu tarafı değil her yönüne dikim yapabilirsiniz. Sapanca'ya göre hasat tarihlerinizi yaklaşık 45 gün öteleyin. Tahminen Sinizcka sizde Haziran başı, Boreal Beauty ise Ağustos başı olgunlaşır. Siteden çeşit özelliklerini okuyarak kendiniz karar vermelisiniz. Kasım ayı Erzurum için geç olabilir. Bitkinin sizin soğuklara uyum sağlaması açısından bu aralar dikmek daha mantıklı.

Merhaba Sayın Esflora;
Erzurum'daki bahçemiz için (4b bölgesi oluyor sanırım) bu ağaçlardan düşünmekteyim. Evin doğu duvarı dibine bir sıra dikmeyi planlıyorum. Hangi çeşitlerden almam uygun olur acaba? Bir de şimdi alıp dikmek uygun olur mu ne dersiniz? Yoksa Kasım'ı mı bekleyeyim?

acemi25
22-08-2019, 08:57
Merhabalar,

Erzurum bu meyve için en ideal yerlerden ve bu nedenle tüm çeşitler uygun. Evin sadece doğu tarafı değil her yönüne dikim yapabilirsiniz. Sapanca'ya göre hasat tarihlerinizi yaklaşık 45 gün öteleyin. Tahminen Sinizcka sizde Haziran başı, Boreal Beauty ise Ağustos başı olgunlaşır. Siteden çeşit özelliklerini okuyarak kendiniz karar vermelisiniz. Kasım ayı Erzurum için geç olabilir. Bitkinin sizin soğuklara uyum sağlaması açısından bu aralar dikmek daha mantıklı.

Merhaba;
O zaman daha geç olgunlaşan çeşidi almak daha mantıklı sanki çünkü burada kar örtüsü Mayıs sonu gibi anca kalkıyor. Sanki kar örtüsü kalkmadan çiçek açması biraz garip geldi. Etrafta tozlayacak sinek, böcek, arı olmayacak? Boreal Beauty bakayım, tozlayıcısı ile birlikte sanırım bakmam gerekecek. Hemen bakayım siteden ve karar verip bir an önce dikelim :) Umarım başarılı olabiliriz. Teşekkür ediyorum.

esflora
22-08-2019, 09:26
Tozlama sorunu olmaz. Yabani arılar da bu işi görüyor. Sonuçta Sibirya'da yetişiyor Rus çeşitleri. Belki olgunlaşmayı 60 gün öteleyip başlangıcı Haziran sonları gibi düşünmek gerek. Eğer uzun bir hasat dönemi düşünmüyorsanız, erken ve orta sezonlardan 3-4 çeşit veya orta ve geç sezon çeşitlerden 3-4 çeşit düşünmenizi öneririm.

Merhaba;
O zaman daha geç olgunlaşan çeşidi almak daha mantıklı sanki çünkü burada kar örtüsü Mayıs sonu gibi anca kalkıyor. Sanki kar örtüsü kalkmadan çiçek açması biraz garip geldi. Etrafta tozlayacak sinek, böcek, arı olmayacak? Boreal Beauty bakayım, tozlayıcısı ile birlikte sanırım bakmam gerekecek. Hemen bakayım siteden ve karar verip bir an önce dikelim :) Umarım başarılı olabiliriz. Teşekkür ediyorum.

acemi25
22-08-2019, 09:46
Tozlama sorunu olmaz. Yabani arılar da bu işi görüyor. Sonuçta Sibirya'da yetişiyor Rus çeşitleri. Belki olgunlaşmayı 60 gün öteleyip başlangıcı Haziran sonları gibi düşünmek gerek. Eğer uzun bir hasat dönemi düşünmüyorsanız, erken ve orta sezonlardan 3-4 çeşit veya orta ve geç sezon çeşitlerden 3-4 çeşit düşünmenizi öneririm.

Teşekkür ederim bilgiler için, şimdi bakıyorum dediğiniz gibi çeşidi fazla tutacağım.

acemi25
10-10-2019, 08:57
Merhaba;
Fidanları deneme amaçlı aldım, duvar dibi kuzey gölge cepheye dikmek nasıl etkiler acaba onu merak ediyorum. Yoksa güneş alan bir yere mi dikmek lazım?

esflora
11-10-2019, 12:04
Erzurum icin kuzey cephe uygun degil, biraz gunes goren bir yer olsun en azindan.

acemi25
11-10-2019, 14:24
Erzurum icin kuzey cephe uygun degil, biraz gunes goren bir yer olsun en azindan.

Tamam, teşekkür ederim güneş alan bir yer ayarlayayım :)

acemi25
06-11-2019, 06:45
Yazmayı unutmuşum, fidelerim geldi. Birer dal halindeydiler, ektik. Şimdi merakla baharda canlanmalarını bekliyorum :)

Tillandsia
07-05-2020, 10:27
Sayın Esflora Erzurum için hangi türler uygun acaba? Ahududu çok iyi oluyor. Bluberry almıştım ama yaşatamadım. Arkadaşım honeyberry ve gojiberry dikmiş, gayet iyi oldular. Bende şimdi yeni bahçeme değişik fideler dikmek istiyorum bana önerileriniz ne olabilir şimdiden çok teşekkür ederim.

esflora
09-05-2020, 23:14
Sayın Tillandsia,

Erzurum ile ilgili ayrıntılı cevaplar bir önceki sayfadaki mesajlarda bulunmaktadır.

Sayın Esflora Erzurum için hangi türler uygun acaba? Ahududu çok iyi oluyor. Bluberry almıştım ama yaşatamadım. Arkadaşım honeyberry ve gojiberry dikmiş, gayet iyi oldular. Bende şimdi yeni bahçeme değişik fideler dikmek istiyorum bana önerileriniz ne olabilir şimdiden çok teşekkür ederim.

pisimat
10-05-2020, 00:41
çiçeklerinin arılara faydası var mı acaba

Tillandsia
11-05-2020, 12:35
Sayın Tillandsia,

Erzurum ile ilgili ayrıntılı cevaplar bir önceki sayfadaki mesajlarda bulunmaktadır.
Çok teşekkür ederim cevabınız için. Tavsiyenize uyup sitenizden rus türlerinden Siniczka ve amphora aldım. Herhalde birbirlerini tamamlarlar. Yaban mersini olarakta reka aldım ama buna tamamlayıcı bir şey alamadım. Bakalım hayırlısı ile fideler gelsin ona göre dikim yapacağım.

yasinmetin
23-05-2020, 12:18
Bu sene Ankarada ilk kez bal yemişi hasadı yaptım, tadına ilk kez bakacaktım ancak acaba erken mi hasat ettim naptım ekşiliğinden yiyemedik... tam bir hayal kırıklığı yaşadım :(

yasinmetin
23-05-2020, 12:19
Bu sene Ankarada ilk kez bal yemişi hasadı yaptım, tadına ilk kez bakacaktım ancak acaba erken mi hasat ettim naptım ekşiliğinden yiyemedik... tam bir hayal kırıklığı yaşadım :(

meyveler tamamen siyahlaşmıştı bu arada öyle yeşil falan toplamadım yani

AkisSoftware
23-05-2020, 12:59
meyveler tamamen siyahlaşmıştı bu arada öyle yeşil falan toplamadım yani

Bal yemişi siyahlaşmışsa tamamdır fakat bu mevsimde nasıl yetiştiler? Doğru düzgün sıcak bile olmadı hele ki şimdilerde buz kesiyor?

yasinmetin
25-05-2020, 00:16
Bal yemişi siyahlaşmışsa tamamdır fakat bu mevsimde nasıl yetiştiler? Doğru düzgün sıcak bile olmadı hele ki şimdilerde buz kesiyor?

Olur mu Ramazan ayının son 2 haftası ağustos ayı gibiydi sayın Akissoftware... muhtemel ki bu sıcaklıklar erken olgunlaşmasına sebep oldu. meyveler de çok küçüktü zaten

AkisSoftware
25-05-2020, 03:49
Olur mu Ramazan ayının son 2 haftası ağustos ayı gibiydi sayın Akissoftware... muhtemel ki bu sıcaklıklar erken olgunlaşmasına sebep oldu. meyveler de çok küçüktü zatenEvet sicakti fakat bir sure sicak almasi gerek ki olgunlassin...

Sizseki balyemisinin cesidi nedir nereden aldiniz? Cinsine gore kontrol edelim.