PDA

View Full Version : Avustralya Karadutu

Sayfalar : [1] 2 3

feriha
01-03-2008, 20:10
Terasta saksıda bu dutu yetiştirmek istiyorum. Yusuf bey sadece bahçede mi olur saksı da yetişir mi?

feriha
01-03-2008, 20:23
Arkadaşlar bu tür karadutu yetiştirmeyi denediniz mi?

Harun Parlak
01-03-2008, 20:29
Kara dut veya beyaz dut fark etmez çelikle aşı yöntemi ve havai köklendirme ile yetiştirebilirsiniz.

bluecrop
02-03-2008, 09:41
Tekin bey sanırım feriha hanım yetiştirmekten bahsetmiş , kanımca siz yanlış anlamış ve fidan üretimine parmak basmışsınız .
Üç dört yıldır üzümsüler portfoyumun içerisinde yer alan avustralya karadutu üzerinde gözlemlediklerimi paylaşmak isterim.
Dikimden sonra ilk yıl meyve tutumu gözlemledim. meyvelerde olgunlaşma periyodiik budamayla (budama derin uygulama şeklinde değilde , meyveleri toplanmış küçük dallarda budama şeklinde) 2-3 hasat dönemi olabiliyor . Bol verime yatan bir çeşit , bitki gelişimide bir haylı kuvvetli, dik ve uzun dallar , meyvenin ağırlığından yere sarkabiliyor. İyi bir saksı harcı ve besin ortamı ilen büyük boy saksıda yetişebilir. Erkenci birçeşit olması nedeniyle ilkbahar geç donlarına karşı tedbirli olmakta yarar var.
http://www.meteor.gov.tr/2006/genel/genel-sorucevap.aspx?subPg=136&Ext=htm

denizakvaryumu
02-03-2008, 20:56
Bu dut sıcağı çok seviyor, meyve verimi çok iyi ve meyve uzunluğu diğer dutların 2 katı.

Budama ile 2 kere ürün alınabiliyormuş.

Yine Ankara'nın kış soğuklarına dayanmayacağı şeklinde bir bilgi almıştım yani bu dut ege-akdeniz-karadenizde çok iyi yetişiyor (yani don yapmayan yerler)

Bonsai için de uygun bir ağaç.

İlk yılında verim alınıyor.

Benim de saksıda yetiştirmek istediğim bir tür ama kışın Ankara soğuklarında içeri alınması gerekecek .

yolac
03-03-2008, 15:10
Avustralya Karadutu ;

Arkadaşlar bu duttan elinde fide **** çelik olan varmı.
Nasıl yetiştirebiliriz acaba 1,sahip olmak isterdim doğrusu !
Her şey gönlünüzce olsun...

Harun Parlak
03-03-2008, 15:41
Bu meyvenin bir resmi armı arkadaşlar. Bende edinmek isterim belki bonsai yaparım.

bilce
03-03-2008, 16:13
Syn. Deniz akvaryumu çalıştığım fidnlıkta bu bitkiden var.İsterseniz burdan temin edebilirsiniz

bluecrop
03-03-2008, 16:21
Geçen yıl ağustos ayında (durgun göz aşısı ) 200 adet karadut çöğürü üzerine avustralya karadutu aşıladık . %10 başarıyla ancak 10 adet fidan üretebildik. bu yıl 2-3 gün önce omega aşı makasıyla yarma aşı denedik, bekliyoruz ..... sırada mayıs -hazıran sürgün göz aşısı , çelikleme ve havayı daldırma uygulamaları var. Anlaşılan bu yaz uzun geçecek .

Harun Parlak
03-03-2008, 16:35
Teşekkürler feriha hnm verdiğiniz linke baktım baya bir büyükce burada da var aynısı yapaklarıda aşşayukarı aynı ama dut büyüklüğü 8 cm yok da 4-5 cm kadar oluyor. bilmem aynısımıdır.

bluecrop
03-03-2008, 17:24
sn tekin feriha hanımın belirtiği linki iyi incelerseniz, bu duta ait bütün meyvelerin 8 cm olmadığını 8 cm meyvenin bir istisnayi durum olduğunu görebilirsiniz . Avustralya kardutunun ortalama meyve iriliği sizin belirtmiş olduğunuz gibi 4-5 cm. İstisnai olarak 8 cm 'e kadar çıkabilmekte .
BU KARADUT ÇEŞİDİNİN ;
1-ERKEN MEYVEYE YATMASI (Hazıran ayında)
2-ORTALAMA MEYVE UZUNLUĞU 4-5 CM
3-BÜYÜK YAPRAKLI
4-MEYVELERİN EKŞİ VE BOL AROMATİK YAPISI
belirgin özellikleridir. Zannedersem aynı duttan bahsediliyor

denizakvaryumu
03-03-2008, 21:33
Diğer dutlardan ayıran en belirgin özellik sanırım soğuklara dayanıklı olmaması yani Ankara'da olmaz ???

nilüfer28
08-04-2008, 21:13
çelikle karadut üretimi deneyen var mı?
ben bir deneme yaptım geçen haftalarda ama olur mu diye merak ediyorum
deneyen arkadaşlar varsa

Harun Parlak
08-04-2008, 21:50
Kesinlikle çelikle üretilebiliyor çimlenme başarısıda yüksek çelikler çok fazla uzun olmasın bir yaşında çalikler olsun.
Çelikler 20-25 cm kadar yeterli toprağa gelecek kısım kesinlikle yatay kesik olsun ve keskin bir aletle kesin. Ayrıca uzunlamasına toprağa gelecek kısmına üç edet iki cm kadar kabuk kısmına çizik atın.

bluecrop
09-04-2008, 15:41
çelikle karadut üretimi deneyen var mı?
ben bir deneme yaptım geçen haftalarda ama olur mu diye merak ediyorum
deneyen arkadaşlar varsa

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=222212&postcount=20

34262

Kemal Kutlu
12-04-2008, 20:56
ben avustralya kara dutun üretimini yapıyorum iyi bakıldında 8 cm meyvesi 40 cm kadar yaprak ' ı olabilmek de arkadaslarının dediği gibi dur sıcak iklim bitkisi eğer yapıcaksan kışın evin içinde yapabilirsin

cagatayyucel
12-04-2008, 22:17
ben bu sene bir kaç tane avustralya kara dutunu hiçbir kimyasal maddeye batırmadan toprağa sapladım, bir tanesi yaprak açtı ve 1,5 ay oldu yaprakları yeşil ama küçük, diğerinin bedeni yeşil fakat sürgün vermedi.

Kemal Kutlu
13-04-2008, 20:48
yaprak açar ama daha köklenmez 1 ay'a kadar köklenir

Kadir Şahin
24-04-2008, 21:36
Avustralya dutu diye bilinen bu dut çeşidini Avustralya'dan 1996 yılında ben getirdim. Giresun'un Bulancak ilçesinde yaşamaktayım. Sydney'den çelik olarak getirmiştim. Anaç ağaçlarım 30 cm.kuturundadır.Yakında bilimsel adını öğrenebilecegiz;
zira bir profesörümüz bu konuda araştırma yapıyor. Elimde bir miktar fidan var,arzu eden satın alabilir. Yusufustaoğlu nun sitesindeki Kadir ŞAHİN benim... (kadirshahin)olarak arama yapılırsa dutlar için farklı fotolar görülerilir. İleride daha ayrıntılı bilgi vermek dileği ile...

Selahattin Yılmaz
24-04-2008, 21:44
Kadir bey şu an kara dut ve muhtelif dut fidanları üretmek üzere fidanlığımda çöğür yetiştirmekteyim damızlık olarak kullanmak üzere (uygun görürseniz) bir iki adet fidan satın alabilirim.

Bunu özellikle belirtiyorum ki bilesiniz ve ona göre belki uygun görmeyebilirsiniz. Bunun dıışında farklı beyaz ve siyah dut fidanlarını da yurt dışından getirmek istiyorum. Malum Bursa'da ipekböcekçiliği araştırma enstitüsü vardı ve kapandı. Orada da güzel çeşidi bellirli dut fıdanları var beğendiklerimi de çoğaltmak düşüncem var.

Kadir Şahin
24-04-2008, 21:48
Aşı mı yapmak istiyorsunuz?

Selahattin Yılmaz
24-04-2008, 21:56
Aşı ile ilgili sorunum yok desem yeri var gaga aşısında %98 başarı ile duta aşı yapan ustalarla birlikte yapacağım aşıyı. Ancak yine de ilk deneyimim olacak tek güvencem ustaların dut konusunda uzman olmaları...

Kadir Şahin
24-04-2008, 21:58
Sizinle özel görüşmemiz gerek galiba..

Selahattin Yılmaz
24-04-2008, 22:00
Galibası fazla galiba...

bluecrop
24-04-2008, 22:14
selam, kadir bey
Bu dut çeşidiyle tanışıklığı yıllara dayalı birini bulmuşken sormak isterim . varsa aşı ile çoğaltma deneyiminizi paşlaşırmısınız .Sanırım bu dut çeşidi çelikle çoğaltma başarısı oldukça yüksek fakat bu başarı aşıya sıra gelince düşüyor .Geçen yılki aşılarda(ağustos-eylul durgun göz aşısı)başarı yüzdesi %15 lerde kaldı . Bu yıl martta kalem aşısında başarı yüzdesi %0
Hoşçakalın.
35531
35532

Harun Parlak
24-04-2008, 22:17
Austos Eylül ayı zaten uygun değilki aşı için öğnü kışa geliyor diğer türlerde de aynı sorunu yaşıyoruz. MÜMKÜNSE birde mayıs haziran göz aşısını deneyin yüzdeniz artdığını göreceksiniz.

bluecrop
24-04-2008, 22:30
Aşı ile ilgili sorunum yok desem yeri var gaga aşısında %98 başarı ile duta aşı yapan ustalarla birlikte yapacağım aşıyı. Ancak yine de ilk deneyimim olacak tek güvencem ustaların dut konusunda uzman olmaları...

Soruyu yazana kadar selahattın beyden cevabı almış oldum. hımmm.. gaga aşısı cevap bu olsa gerek. Selahattin bey madem dutta gaga aşısının %98 gibi bir başarı oranı olduğunu açıklamışsınız . bu aşının uygulama safhasının da bir anlatı verseniz .

Harun Parlak
24-04-2008, 22:37
Kalemler uyanmadan istediğiniz her türlü aşıyı deneyebilirsiniz bence ama uyandıkdan sonra ya T göz aşısı ya da yanaştırma aşı olabilir diğerleri riskli tabi ki bana göre.

bluecrop
24-04-2008, 22:58
sn Tekin bey
Oysakı Gazi osman paşa üniversitesinin bir araştırmasında başarı yüzdesin sürgün göz aşısına (mart -hazıran)nazaran durgun göz aşısı (ağustos)döneminde ve ters t aşı metodunda arttığını belirtmiş. Biz uygulamada tabiiki üniversitenin araştırmasını referans aldık. Bizim uygulamamızın Anaç uyuşmazlığı veya iklimsel faktörlerin etkisi ile üniversitenin araştırmasıyla paralel sonuçlanmadığı kanısındayız.

http://www.uzumsu.com/dosyalar/II_Ulusal_Uzumsu_Semp_168-171.pdf

Selahattin Yılmaz
24-04-2008, 23:01
Elbette anlatacağım ama ben bir öğreneyim. Sanırım mayıs ayında bu aşıyı öğrenme fırsatım olacak o zamanı bekliyorum. Hem mayısta anaç özelliği olan dutlardan alınmış dut tohumu da ekeceğim çöğür elde etmek için.

bluecrop
24-04-2008, 23:13
Biz anaç olarak bölgemizin doğal florasında bulunan karadut fidanlarını kullanıyoruz .35535

Harun Parlak
24-04-2008, 23:25
Sayın bluecrop vermiş olduğunuz linki okudum tabi ki profosyonl bir uygulama yapılmış ve çok güzelde anlatılmış.
Benimkiler belkide tesadüf eseri olmuş olabilir.Buralarda çok güzel kara dutlar var bahsi geçen karadut mudur bilmiyorum.Yaklaşık meyvesi 3-5 cm kadar oluyor kumku bir arazide.
Aşıları bunlardan alıp ananc olarakda mor dut tohumlarından yetiştirdiğim anaclara yapmıştım.
6 aşıdan 4 tanesi tutdu bu yıl hem Mayıs Haziran Austos ve Eylülde deneyeceğim bakalım sonuç nasıl olacak.

bluecrop
25-04-2008, 00:07
Tekin bey dut aşısında 6 /4 iyi sayılacak bir oran , aşı başarısı konusunda birçok etmenin bir araya gelmesi gerekiyor. araştırma sonuçları bile yıldan yıla farklılık gösterebiliyor. ve farklı zamanlarda yapılan aşıların başarısı bölgelere göre de değişiklik gösterebiliyor. unutmayalım ki,araştırma tokat koşularında yapılmış. Bir daha ki denemelerinizde en az 6/4 luk başarınızın tekrarını diliyorum.

estella
25-04-2008, 11:37
Merhabalar, benim bahçede aşısız dut var, kaç yıldır aşılatayım diye kesmedim.İlk Manisa'da ve burada bir yerde gördüğüm duttan aşılatmayı düşünüyordum.Bu dut da bluecrop arkadaşımızın saydığı özelliklere uyuyor, foto.ıda çok benziyor.Avustralya'dan getirilen dut aynısı olabilir mi?Pepino61.sitemmynet.com'a da baktım çok benziyor.Rengi koyu bordo gibi, biraz ekşi , açık renkliler daha ekşi..Mayıs ,haziran aylarında göz aşısı yapılıyormuş,buradaki dut terkedilmiş bir eski evin bahçesinde ,göz alabilirsem ,bu sene aşılatayım diye düşünüyorum.Bir dalını da büyük beyaz meyveli duttan kısmet olursa...

bluecrop
27-04-2008, 18:30
sn . estella eğer fotoğraf ekleme şansınız olur ise bahsettiğiniz dut ağacının avustralya dutu olup olmadığı konusunda kesin bir yargıya varmamız mümkün olabilir.

bluecrop
03-05-2008, 20:19
Avustralya karadutu (morus australis) resimleri

36330
36333
36947
36948
36949

bluecrop
20-05-2008, 18:10
yeni

Avustralya karadutu resimleri;
37914
37915
37918
37919
37920

feriha
23-06-2008, 21:15
41482
Yusuf bey den gelen avustralya karadutu meyve verdi. Tadı ekşi değil. Budama yapıp yaz sonunda tekrar meyve alıp almayacağımı deneyeceğim.

bluecrop
02-08-2008, 21:24
Haziran 15 de hasad edilen meyvelerden sonra yapılan budamanın hemen ardından havai köklendirme uygulanmış ve köklenip meyveye yatmış genç bitkinin 10 litrelik tenekedeki son hali .....01.08.2008..( bu bitki bir çok çoğaltma metoduna töleranslı olduğunu kanıtlar gibi ne dersiniz ?)
44336

nevsune
10-02-2009, 15:37
Avustralya karadutu nasıl bir ışık istiyor? Fazla güneş mi ister yoksa yarı gölge idare eder mi? Bir de saksıda fazla büyümemesi için budama yapmak mı gerekir?

Orijinal adını bilen var mı?

denizakvaryumu
10-02-2009, 18:21
Ankara şartlarında dışarda kalırsa ölüyor sanırım...

Aslında ılıman iklim bitkisi, güneşi çok seviyor.

Yapraklarından güzel sarma yapılıyormuş :)

Harun Parlak
10-02-2009, 18:24
Ankara şartlarına dayanıklı Türlere aşılınsa acaba sonuc aynımı olur. Dnemek lazım.

feriha
10-02-2009, 19:06
Arkadaşlar geçtiğimiz bahar Yusuf beyden aldığım Avustralya karadutum yazı

terasta geçirdi.

Birbuçuk karış kadardı geldiğinde. Meyve verdi. Teras güneşli. Hava soğuyunca

kapalı balkona aldım. Biofarm gübre verdim. Bütün yapraklarını döktü. Çok az

suladım.

20-25 gün kadar önce dallarında birşeyler gördüm. Tüy tüy.. Böceklendi

hastalandı sandım.:( Birkaç güne kadar taneye benzeme başladı. Yusuf beyi

aradım sordum. Evett.. Karadutum meyvede..:p Yediverendir normal dedi..

Bakalım nasıl gelişelecek dutlar kızarabilecek mi? Yoksa baharla gelen sıcakları

mı bekleyecek?

Resmini yakında ekleyeceğim.

Harun Parlak
10-02-2009, 19:13
Yedi veren derken Yılda 7 kez ürün veriyormu. Bunu bilmiyordum eğer öğle ise kesin edinmem lazım o türden.
Birde dayanıklı anaclara aşılarsak süper olur.
Hangi ayda başlıyor ürün vermeye ve hangi ayda bitiyor acaba.?

feriha
10-02-2009, 19:24
Diğer yediveren meyveler yılda yedi kez meyve veriyor mu onu bilmiyorum.

Ben yediveren denmesinden bitki meyve vermeye uygun ortam bulursa birden fazla

meyve verebilir bunu anladım. Tarım bilgim yok. Eğitimim yok. Bu kavramı da bitki dostu

Sayın Yusuf Ustaoğlu kullandığı için yazdım.

Sayın Tekin bey kullandığım yanlış kavramı direk düzeltirseniz sevinirim.

Karadutum ikiveren mi?:o

denizakvaryumu
10-02-2009, 19:30
Meyvesinin 8,5cm kadar büyük ,yaprağının 30cm den geniş, dikildiği yıl meyve vermesiyle dikkat çeken bir çeşit olduğu görülmüştür,bitki 6-7 yaşında 100kg kadar meyve vermektedir.Tadı mayhoş tur.
Yaprağının genişliğınden dolayı taze fidanların yanına sırık dikilip,bağlamnalıdır.
aksi halde bitki dikine büyüyememektedir.
Bitki diğer dut çeşitlerine nazaran erken uyandığından ,erken ilkbahar donlarına karşı duyarlıdır.
Akdeniz ve Ege bölgelerimiz için ideal olmasının yanı sıra Karadeniz de sahil kesiminde ve marmara bölgelerimizde Üretilebilmektedir.
Bu ürünün fide satışları başlamıştr.

GÖZLEM:
Bu dut u yerinde incelemek üzere Giresun ilimize gidilmiş olup,
a)Bitkinin 1.inci meyvesini 15 haziranda topladıktan sonra ;şayet kartlamış dalları budanırsa 1 temmuzda 2.nci meyveye yattığı ve 1-15 eylülde hasat edilebileceği görüldü.
b)Budama yapılmaması halinde 2.inci kez meyveye yatmıyor.
c)Üreticisince bu siyahdutun kışlık soğuklamaya ihtiyacı olmadığı ifade edilmektedir,sera ortamında bu durum test edilecektir.
d) Bu dutun taze sürgün yapraklarından çok güzel yaprak sarması yapıldığı bilgisine ulaşılmış olup,ilerki tarihlerde tarafımdan test edilecektir....!

UYARI..!
Bazı fidan satıcıları web sitemizdeki AVUSTRALYA SİYAH
Dutunun resimlerini koypa ederek yerli dut fideleri üzerine koyup,
Avustralya siyah dutu diye sattıkları duyumları alınmıştır.

Dutlarımızın belirgin özellikleri şöyledir:

1) Dal çeliği ile üretilmiştir.kesinlikle aşılı değildirler.
2) Boyları20-50cm kadardırlar..
3) Mart ayı itibarıyla fidelerimizde meyve vardır.
4) Yaprakları aşırı büyüktürler..
5) Sıcak ortamlarda gecede 1-2cm sürgün sürmektedirler..
6) Dutlarımızın üretim merkezi Giresun ili Bulancak ilçesidir.
Dut alıcılarına duyurulur..

http://site.mynet.com/pepino61/hobim/id4.htm

Harun Parlak
10-02-2009, 19:46
Sayın denizakvaryumu anlatdığınız kraterlere uyan fidan ve ağaçlar var burda meyve büyüklüğü ve yaprak büyüklüğü mayhoş tadı ile aynı ama ikinci meyve tutmuyor. Birde dediğiniz gibi budama yapıp denemek lazım.
Çelikle üretdiğiniz dutlar eğer orjinal ise onun tohumundan elde edilecek fidanlarda aşılama gerekmeden aynı tür olur. (Eğer İlk versiyonu melez ) değilse tabi ki.
Sonradan aşı yapılan larda aynı tür elde edilip aynı meyve alınabilir. Ama onun tohumundan alınan tür aslına yani anacın türüne döner ya da bir açılım gösterir.
Bu sene buradakileri deneyeceğim budama yaparak eğer ikinci ürünü alamaz isem Mutlak sizden edineceğim.
Aydınlatıcı bilgileriniz için Teşekkürler.
Size yönlendireceğim insanlar Giresunda elden de alabilirler mi.

denizakvaryumu
10-02-2009, 19:50
Cep : 0 542 744 49 46

Yusuf Ustaoğlu ile bağlantı kurabilirsiniz.

Harun Parlak
10-02-2009, 19:54
Teşekkürler Sayın denizakvaryumu Burda komşumun biri arazisini satmış içinde 10 yaşına bir karadut u var oraya da bina yapılacakmış Üç beş gün içinde biraz emek verip üst dallarını kestikden sonra sökeceğim. İnşallah yaşatırım.

feriha
10-02-2009, 20:33
Avustralya karadutu (morus australis) tadı mayhoş değil.

Tatlı bir karadut.

Ben bu yaz ilk meyvesinden sonra kıyıp budama yapamadım.:rolleyes:

Yapraklıydı. Seyretmek istedim.

Yapraklarından sarma yapmaya da kıyamadım. :rolleyes:

Budama yapsaydım sanırım yazın ikinci kere meyveye yatacaktı.

Ki Yusuf bey öyle demişti.

Azcık güneş görünce dayanamadı meyveler hazırlamaya başladı.;)

Artık ikiveren mi dersiniz yediveren mi bilemiyeceğim ama bu kavramı

araştıracağım.

Harun Parlak
10-02-2009, 20:39
Çok fazla olgunlaşanları biraz tatlı alaca olan meyvelerinden deneyin birde .

nevsune
10-02-2009, 20:43
Bugün Feriha hanıma sizinki nasıl gelişiyor diye sorunca yukarda yazdıklarını anlattı. Demek Ankara'da olsa da kapalı yerde kışı atlatabiliyormuş. Ben de dayanamadım Romantik Serseri arkadaşımıza hemen sipariş verdim. Mart ortasında gelecek.

Valla ben tutturmayı becerirsem, yapraklarından sarma da yapacağım:)

denizakvaryumu
10-02-2009, 20:50
Sn.Feriha ve Sn.Nevsune'den Avustralya karadutundan sarmayı kirmiz çayının kenarında yeriz artık :)

nevsune
10-02-2009, 21:02
Sadece karadut sarması mı? Bu yıl bende daha neler neler olacak. Çilek, red robin, limon (likörü), kamkat (reçeli), Yeşilöz çileklerinin içinden çıkan naneler. Kirmir çayında piknik yaparken aç kalmak yok bize:p

Karadutun ekşi olmamasına ben çok sevindim.

feriha
10-02-2009, 21:22
Ben size bulgurlu nar ekşili bişeyler yaparım pek güzel gider orada:p

Bitkilerimle aşk yaşıyorum dokunmayın:mad:

Üzüm kiwileri unutuyorsunuz Nevsune hanım, onların kabukları soyulmuyormuş

galiba, ama onlar eko köyümüzü yapincaya kadar ancak yetişir :D

Avustralya karadutu sitemizde satışta

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=12443

Harun Parlak
10-02-2009, 21:42
Avustralya Karadutu sandığım ağaçdan geçen yıl aşıladığım fidandan bir iki resim ilk yıl meyve verdi.
Sice bu aynı dut mudur.

feriha
10-02-2009, 21:46
Benziyor. Çok kocaman yapraklar oldu diğerleri dökülüp 3-4 yaprak kalınca.

Belki belirleyici olur. Ama fidan iki karış kadardı.

Amatörce izlenimim böyle.

Uzman arkadaşlarım görüş bildirirler.

bluecrop
10-02-2009, 22:14
Avustralya karadutu nasıl bir ışık istiyor? Fazla güneş mi ister yoksa yarı gölge idare eder mi? Bir de saksıda fazla büyümemesi için budama yapmak mı gerekir?

Orijinal adını bilen var mı?
merhaba öncelikle bol güneş gören kapama balkonumda ki saksıda avustralya dutu ile tanıştırayım..62342
sorularınıza dönersek, bol ışıklı ortamı ve güneşi sevmesi yanında nemi ve organik gübreyide bir o kadar seviyor . bu çeşit 2, 3 m kadar boylanıyor ve dallar uzadıkça yere doğru sarkıyor. ülkemizde avustralya dutu diye bilinen bu bitki avustralya da dwarf mulberry(cüce dut, bodur dut)diye biliniyor. budamaya toleranslı bir çeşit , ev içinde bol güneş gören ortamda rahatlıkla yetişe bilir . aşılı olanlar daha verimli ve meyveleri iri olabiliyor..
http://www.daleysfruit.com.au/plant/Dwarf-Mulberry.htm

nevsune
11-02-2009, 10:19
Bluecrop, çok teşekkür ederim. Tam aradığım yanıtları vermişsiniz. Adı üstünde zaten Avustralya karadutu, güneş istememesi düşünülebilir miydi. Benim ki de akla ziyan bir soru olmuş:)

Ben de sizin gibi kapalı balkonda yetiştirmeyi düşünüyorum. Bahardan itibaren kışa kadar camları açık bırakacağım. Yalnız benim bir sorunum, güneş alan bu balkonumun çok küçük oluşu. Bu da bitki seçerken titizlenmemi gerektiriyor. Zaten şimdiden güneş isteyen 4-5 adet büyük çaplı oluşabilecek bitkim var. E bu da büyüdüğü zaman oldukça yer kaplayacak. Budanabilir oluşuyla bu durumu da halledeceğiz artık. Ben de bitkilerimde granüle organik gübre ile birlikte hümik asit kullanıyorum.

Ağacınız çok sağlıklı ve güzel görünüyor. Feriha hanımın Ankara'da teras başarısından sonra sizin de kapalı balkonda yetiştirmeniz beni iyice cesaretlendirdi. Umarım sizin kadar iyi sonuç alabilirim. Fidanım geldikten sonra gelişmeleri birlikte izleriz.

Not: verdiğiniz linkte budama ile ilgili çok güzel bilgiler var.

cagatayyucel
11-02-2009, 13:07
sayın bluecrop ben de geçen sene mart ayında yusuf ustaoğlundan 3 tane fide almıştım, fideler 20-25 cm boyundalardı. hiç gübre vermedim boyları şu anda 2,5 metre oldular, kocaman yaprakları oldu. Bana dev gibi olacaklar gibi geldi :) siz ne dersiniz?

feriha
11-02-2009, 16:50
Maşallah maşallah... Adanada ve toprakta pek mutlu demek;)

Karadut yaprak sarmasının nerde yeneceği anlaşılıyor Ankara lı arkadaşlar!!

Çağatay bey resmini eklemeniz mümkün mü?

Hiç meyve aldınız mı?

nariçi
11-02-2009, 17:36
Bir tane karadut var, meyve şekli normal beyaz dut gibi, ama rengi siyah, yaprak rengi biraz açık. Biraz erken oluyor, tadıda ekşimsi, ama ne dutu olduğunu bilmiyorum. Yazın meyveli durumda resmini eklerim. Bir karadut urum tut aşılı olarak geldi kurudu. bu yıl yenisi gelecek ama bu yerli karadutları toplamak oldukça zor,kanlı (kırmızı boyalanıyorsunuz.) hale getiriyor.

nevsune
11-02-2009, 18:22
Orhan Kemal boşa romanına "Bereketli topraklar üzerinde" ismini vermemiş. Adana toprağına ne bıraksanız 2,5 metre olur:) Öyle bir iklim, öyle bir toprak, gübreye falan ne gerek.

Bizimkiler 1 metrede kalsa yeter zaten. Balkonda nereye sığdıracağız daha büyüğünü.

Harun Parlak
12-02-2009, 11:24
Bu sabah sökmek istediğim Avustralya Karadutu nu sökmeye gitdim. Ama birden bastıran yağmur için kaçmak zorunda kaldım. Havalar düzelir düzelmez tekrar başına gideceğim.

feriha
15-02-2009, 15:22
Avustralya karadutu ikinci kez meyvede. Yazın güneşli terasta. Kışın kapalı balkonda, ama ısınan bir yer değil baya soğuk Ankara şartlarında.

62876 62877

denizakvaryumu
15-02-2009, 22:44
Tebrikler,

meyvesi size kalsın, yapraklarından sarmayı biz yiyelim :)

Selahattin Yılmaz
15-02-2009, 22:59
Sevgili denizakvaryumu, sana dut mut yok, ne bir toplantıya katılıyorsun ne de bir etkinliğe üstüne üstlükte en çok sen yazıyorsun. Yok sana dut mut :D

Harun Parlak
15-02-2009, 23:01
Bende sökmek istediğim Ağcımı söküp diktim sonunda.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=361162#post361162

denizakvaryumu
15-02-2009, 23:12
Sevgili denizakvaryumu, sana dut mut yok, ne bir toplantıya katılıyorsun ne de bir etkinliğe üstüne üstlükte en çok sen yazıyorsun. Yok sana dut mut :D

Selahattin Bey

Ankara üzümsüler toplantısında Nevsune ile birlikteydik, kardeş bitkiler toplantısına yine Nevsune ile katıldık...

Liseyi Bursa Erkek lisesinde bitirdiğimden, Bursa'yı da çok severim...

Artık dut sarmasını hak etmişimdir :D

Selahattin Yılmaz
15-02-2009, 23:19
Peki öyle olsun. :D

nevsune
16-02-2009, 09:47
Avustralya karadutu ikinci kez meyvede. Yazın güneşli terasta. Kışın kapalı balkonda, ama ısınan bir yer değil baya soğuk Ankara şartlarında.

Ankara koşullarında kapalı balkonda bile olsa böyle meyve vermesi inanılır gibi değil. Ferha'cığım kutluyorum seni. Nasıl başa çıkıyorsun o kadar çok bitkiyle bilmem ama ancak özel bir bakım ve sevgiyle böyle olabilir herhalde.

Ben de sabırsızlıkla bekliyorum Mart ortasını:)

kopshtar
16-02-2009, 15:42
feriha hanım imrenilmeyecek gibi değil dutunuz..
ben de özendim ve hemen siparişimi verdim.
martta elimde olur kısmetse :))

feriha
16-02-2009, 16:05
Sevindim hepimizin olsun bu bitkiden.

Pek tatlı lezzetli meyveleri. Yaprakları da sarma yapılıyormuş:o

Koparırken eller kirlenmiyor:D

Gerçi 10-15 taneydi ilk meyveler. Ağacım da birbuçuk karış..

Bursa da çok daha güzel olur mutlaka.

Sizin ağacınızın resimlerini de bekleriz. Bakalım orda nasıl gelişecek?

kopshtar
16-02-2009, 16:13
bahçemde yer kalmadı artık. ama dayanamıyorum siz böyle güzel resimler ekledikçe ben de yeni türler ekliyorum.
bir çiftlik mi alsam diye düşünmeye başladım :)

sakagun
16-02-2009, 16:53
Feriha dutlarını görünce ben de sipariş ettim. Yapraklarının da yenmesi müthiş.

Sebahattin
18-02-2009, 11:56
Bizim fakülteden Doçent Dr. Mustaf ÖZGEN,
karadut (ve kırmızı meyveler) ile ilgili yeni bir site açmış. Arkadaşların ilgisini çekeceğini sanıyorum.

http://karadut.gen.tr

k0900
27-03-2009, 16:09
AVUSTRALYA SİYAH DUTU

BİTKİNİN ÖZELLİKLERİ
Dığer dut çeşitlerine göre çok erkencidir. 1. yılında meyve verir. Yaprakları çok büyüktür. Yapraklarından sarması yapılır.
Kaynak : romantik serseri.

2.haftasında meyve (hemde Ankara'da, bugün kar yağarken) vermeye çalışıyor.

Gelen bitkiyi saksıya torf kullanarak dikdim.

1 defa sıvı gübre verdim.

kaktüs
14-04-2009, 11:13

Sitesindeki dutun yaprağı siyah olarak görüntülenmiş. Bu dutun yaprağı siyah mı? Siyah olan başka bir dut mu yoksa resimde mi öyle görünmüş?

Bir de bu Avusturalya dutunun Pakistan dutu ile akrabalığı var mı? Pakistan dutu için de mullberry olarak geçiyor sanırım. Uzun uzun meyveleri var. Bu Avusturalya dutu Pakista dutunun bodur akrabası mı yoksa?

bari
14-04-2009, 11:38

Sitesindeki dutun yaprağı siyah olarak görüntülenmiş. Bu dutun yaprağı siyah mı? Siyah olan başka bir dut mu yoksa resimde mi öyle görünmüş?

Bir de bu Avusturalya dutunun Pakistan dutu ile akrabalığı var mı? Pakistan dutu için de mullberry olarak geçiyor sanırım. Uzun uzun meyveleri var. Bu Avusturalya dutu Pakista dutunun bodur akrabası mı yoksa?

Sevgili Kaktüs,

Mulberry dutun ingilizcesi. Pakistan dutu ve Avustralya dutunun ortak özelliği ılıman iklim sevmeleri.. Pakistan dutu şah dutu ve Himalaya dutu olarakta geçiyor..

kaktüs
14-04-2009, 12:41
Hmm şöyle bir göz ucu ile Türkiye'de yetiştirmeyi deneyen olduğunu gördüm sanki.
Çok emin değilim ama...

İklimsiz
14-04-2009, 17:15
Son günlerde iyice yüzünü gösteren güneşin tam da bağrındaki karadutum;)

72612

feriha
14-04-2009, 17:50
Dutlar gittikçe daha büyük oluyor. Bu sefer 4,5 cm civarında arkadaşlar..
72623

denizakvaryumu
14-04-2009, 19:21
Bu Avustralya dutunu almak artık farz oldu :)

kaktüs
14-04-2009, 22:34
Valla beklediğiniz kabahat sn denizakvaryumu...

Baksanıza nasıl da ye beni diye bakıyorlar. Sn iklimsiz sizdeki de mi birinci senesinde meyve tuttu yoksa.

İklimsiz
14-04-2009, 22:45
sizdeki de mi birinci senesinde meyve tuttu yoksa.

Evet sevgili kaktüs:)

kaktüs
15-04-2009, 07:51
Ne güzel haber :) Darısı başıma

bluecrop
15-04-2009, 12:02
Merhabalar ,
72737
72714
72715

Saksıda ve arazide yetiştirme doğal olarak farklı uygulamalar gerektirdiği kuşkusuz . ve bu konuda 1 , 2 tecrübeyi sizinle paylaşmak isterim .. Avustralya dutu ağaç yapısı bodur olması , büyük boy saksıda yetiştirme için uygun fakat burada bitkinin üretim şekli açısından önemli bir konu ortaya çıkıyor. eyer bitkinin üretim metodu çelik veya havai köklendirme gibi metodlardan biri ise saksıda yetiştirmek için ideal olan bitki gelişimi yavaş ve bodur bir yapı sergilerken , aşı tercih edilen bitkilerde bitki gelişimi kullanılan anaca göre daha gür ve uzun yapı sergiliyebiliyor . sonuçta aşılı bitkinin bodur yapısı bozulabiliyor ve saksıda yetiştirenler açısından istenmeyen görüntüler ortaya çıkabiliyor. tavsiyem ; bitki üretim aşamasında aşı anacı olarak bodur bir anaç kullanılmadı ise (öyle bir anaç olup olmadığını da henüz bilmiyorum.)saksıda üretim için çelik veya havai köklendirme ,gibi metodlarla üretilmiş fidanlar , arazide yetiştirmek için ise bölgeye uygun bir anaç üzerine aşılı veya çelikle üretimiş fidanlar tercih edilmelidir. saygılar..

denizakvaryumu
15-04-2009, 12:43
Sn.Bluecrop

sizin dutun da maşallahı var,nazar değmesin.

Kimden almıştınız?

nevsune
15-04-2009, 13:23
Sn bluecrop, benim fidanım aşılı. Boyu da şimdilik oldukça kısa ve tam istediğim gibi gelişiyor. Fazla yer kaplamayacak diye sevinirken sizin çelik ve aşı arasındaki yetişme farkları ile ilgili yazınızı gördüm.

72756

Peki daha sonraki zamanlarda budama ile istediğim boyda tutmam mümkün olabilecek mi?
Bir sorum da, dallar gelişip çelik almaya uygun duruma geldiğinde, çelikleme yöntemiyle aynı özelliklerde dut yetiştirebilecek miyiz?

kaktüs
15-04-2009, 14:16
Sn bluecrop sizin Avusturalya dutunun saksısının boyutu nedir?

bluecrop
15-04-2009, 16:19
Sn.Bluecrop

sizin dutun da maşallahı var,nazar değmesin.

Kimden almıştınız?

sn. deniz akvaryumu , iyi niyet temenniniz için teşekkür ederim. babam amatör çapta fidan üreticiliği ile meşkül bana da bu merak ondan geçti . dut fidanlarını bahçemizde bulunan vakti zamanında bir tanıdığından aldığı anaçtan üretiyor .

bluecrop
15-04-2009, 16:33
Sn bluecrop, benim fidanım aşılı. Boyu da şimdilik oldukça kısa ve tam istediğim gibi gelişiyor. Fazla yer kaplamayacak diye sevinirken sizin çelik ve aşı arasındaki yetişme farkları ile ilgili yazınızı gördüm.

72756

Peki daha sonraki zamanlarda budama ile istediğim boyda tutmam mümkün olabilecek mi?
Bir sorum da, dallar gelişip çelik almaya uygun duruma geldiğinde, çelikleme yöntemiyle aynı özelliklerde dut yetiştirebilecek miyiz?

sn nevsune ; 1. sorunuzun cevabı ,üzerine aşı yapılan anaçta gizli . ne tür bir anaç kullanıldığını bilmediğimizden fazlaca birşey söylemek zor . saksıdaki ortamının dezavantajlarını ne kadar tölere edebilir zaman içerisinde görmek gerekecek .. yine de bu türün sık sık yapılan budamaya töleranslı olması bitkiye iyi bir form vermenizi sağlıyacaktır .
ikinci sorunuza gelince ;ağustos ayında alınan çeliklerin ne kadar kolay köklendiğini görünce gözlerinize inanamayacaksınız . ayrıca havai köklendirmeye müsait bir bitkiniz varsa durmayın hemen deneyin .... saygılar

bluecrop
15-04-2009, 16:37
Sn bluecrop sizin Avusturalya dutunun saksısının boyutu nedir?

sn kaktüs .. saksının boyutu yükseklik 35 cm, çap 30cm gelecek yıl biraz daha büyük bir saksı ile değiştirmeyi düşünüyorum.....

nevsune
15-04-2009, 16:52
Çok teşekkür ederim Sn bluecrop. Çelik zamanı mutlaka deneyeceğim.

Yalnız şu sorumun yanıtını alamadım. Çelikten yetişmiş bitki, aynı dut özelliklerini taşıyacak mı? Aşıya gerek duymayacak mı?

bluecrop
15-04-2009, 21:14
sn nevsune , Mevcut bitkininizin dal çeliklerinden ürettiğiniz yeni bitkinizin, çelik aldığınız bitkinin birebir aynı özelliklerini taşıyacağından emin olabilirsiniz .. zira biz öyle yapıyoruz .

Romantik
15-04-2009, 22:21
Merhaba arkadaşlar,

Benden fidan temin eden arkadaşlar, Benden temin etdiğiniz fidanların hepsi çelik üretimidir. Bazı fidanların kökü kalın olduğundan, onları aşılı zannetmeyin , onlarda çelik üretimimdir. Avustralya Siyah Dutunu, normal dut çöğürü üzerine aşılamak bitkinin özelliğini bozacağından, bu uygulamayı uygun görmüyorum.

yolac
15-04-2009, 22:33
Sayın Bluecrop ve Romantik Serseri,

2007 ağustosunda Antalya dan saksıda 1,5 mt boyda getirdiğim Avusturalya dutunu üzerinde meyveleri ile toprakla buluşturmuştum.Ayrıca geçen yaz da meyvelerini yedik.
Ancak bu sene meyveleri daha 1-1,5 cm yeşilken adeta üzerine kaynar su dökülmüş gibi haşlanmışlar.Zannederim ilkbaharda bir veya bikaç gece çok soğuk oldu.Yoksa başka bir nedeni olabilir mi?Bahçemdeki diğer dut çeşitleri ise daha henüz uyanmadı bile?
Sizden **** bilen başka arkadaştan öğrenmek istediğim ;
-Dutum yeniden canlanabilir mi?
-Bu dut -5 ila -10 derecelere dayanamaz mı?
-Durumu sorduğum buradaki bu işlerden anlayan birkısım köylüler, bahsekonu dut ağacının kökünün 2 mt uzağındaki kuyunun yeraltı sularına ulaştığında da olabileceğini söylediler.
-Budama yapsam fayda sağlar mı.
-Çok fazla üzülmüştüm ancak bu sabah topraktan 30 cm yukarda gövdede kibrit çöpününbaşı kadar 2 tane yeşil tomurcuk ucu gördüm.Ne kadar sevindim bilemezsiniz!
Bu konuda beni aydınlatabilirmisiniz lütfen.

nevsune
16-04-2009, 09:01
:pMerhaba arkadaşlar,

Benden fidan temin eden arkadaşlar, Benden temin etdiğiniz fidanların hepsi çelik üretimidir. Bazı fidanların kökü kalın olduğundan, onları aşılı zannetmeyin , onlarda çelik üretimimdir. Avustralya Siyah Dutunu, normal dut çöğürü üzerine aşılamak bitkinin özelliğini bozacağından, bu uygulamayı uygun görmüyorum.

Sevgili Romantik Serseri, o benim aşı sandığım yer toprağa çok yakın ve saksılar da dipdibe olduğu için yakından ne olduğunu anlama şansım pek yoktu. Bluecrop'un aşı ile olan dutların fazla büyüyeceği bilgisinden sonra bunu yazdım. Aşılı veya çelikle üretim olmasının benim için hiç bir farkı yok. Önemli olan bana meyve verebilmesi. Balkon küçük olunca ve ben de o küçük alana gereğinden çok bitki sığdırmaya kalkışınca, fazla büyüyen bitkiler beni ürkütüyor doğrusu.

Sizin dediğiniz doğrudur elbette, size güvenirim. Yukardaki nedenden dolayı çelikle üretim olmasına çok sevindim. Demek bitkim saksı boyutlarında kalabilecek:) Ellerinize sağlık. O kadar iyi gelişiyor ki. Daha şimdiden bir karış boyuyla bu kadar meyve verebiliyorsa, gelecek yıl kimbilir neler yapar:p

Romantik
16-04-2009, 23:23
Sayın Bluecrop ve Romantik Serseri,

2007 ağustosunda Antalya dan saksıda 1,5 mt boyda getirdiğim Avusturalya dutunu üzerinde meyveleri ile toprakla buluşturmuştum.Ayrıca geçen yaz da meyvelerini yedik.
Ancak bu sene meyveleri daha 1-1,5 cm yeşilken adeta üzerine kaynar su dökülmüş gibi haşlanmışlar.Zannederim ilkbaharda bir veya bikaç gece çok soğuk oldu.Yoksa başka bir nedeni olabilir mi?Bahçemdeki diğer dut çeşitleri ise daha henüz uyanmadı bile?
Sizden **** bilen başka arkadaştan öğrenmek istediğim ;
-Dutum yeniden canlanabilir mi?
-Bu dut -5 ila -10 derecelere dayanamaz mı?
-Durumu sorduğum buradaki bu işlerden anlayan birkısım köylüler, bahsekonu dut ağacının kökünün 2 mt uzağındaki kuyunun yeraltı sularına ulaştığında da olabileceğini söylediler.
-Budama yapsam fayda sağlar mı.
-Çok fazla üzülmüştüm ancak bu sabah topraktan 30 cm yukarda gövdede kibrit çöpününbaşı kadar 2 tane yeşil tomurcuk ucu gördüm.Ne kadar sevindim bilemezsiniz!
Bu konuda beni aydınlatabilirmisiniz lütfen.

Sayın yolac,

Avustralya Siyah dutu sıcağı sevmekle birlikte dış mekandada rahatlıkla yetişiyor.Bizim buradaki anacımız Dış mekanda ve üzeri şu an meyve dolu. Çok mu soğuk oldu yoks Yer altı suyunamı rastladı, köylülerin dediğidi olabilirmi. Kuruyan dal varsa budama yapabilirsiniz. Ama kurumamışsa yapmayın derim. Tekrar canlanabilir.
Fotoğrafını yükleme imkanınız varsa, daha geniş şekilde yardımcı olabiliriz.

Romantik
17-04-2009, 07:51
:p

Sevgili Romantik Serseri, o benim aşı sandığım yer toprağa çok yakın ve saksılar da dipdibe olduğu için yakından ne olduğunu anlama şansım pek yoktu. Bluecrop'un aşı ile olan dutların fazla büyüyeceği bilgisinden sonra bunu yazdım. Aşılı veya çelikle üretim olmasının benim için hiç bir farkı yok. Önemli olan bana meyve verebilmesi. Balkon küçük olunca ve ben de o küçük alana gereğinden çok bitki sığdırmaya kalkışınca, fazla büyüyen bitkiler beni ürkütüyor doğrusu.

Sizin dediğiniz doğrudur elbette, size güvenirim. Yukardaki nedenden dolayı çelikle üretim olmasına çok sevindim. Demek bitkim saksı boyutlarında kalabilecek:) Ellerinize sağlık. O kadar iyi gelişiyor ki. Daha şimdiden bir karış boyuyla bu kadar meyve verebiliyorsa, gelecek yıl kimbilir neler yapar:p

Sayın Nevsun hanım,

Gelecek yıla kalmadan bu yıl meyvesini yedikten sonra Temmuz ayında kartlaşmış dallarını kesiyoruz, Eylülde tekrar meyve yiyeceğiz. Avustralya Siyah dutunun özelliği yılda 2 kez meyve yiyebilmemiz.
Buradan duyurmamda sakınca yok, gelecek yıl Avustralya Siyah Dutunun kardeşide ( Avustralya beyaz Dutunun da) meyvesini yiyebileceksiniz. 1 adet fidan temin edilmiş olup, bu fidan üzerinden üretimini yapıp, eylül ayından itibaren Avustralya Beyaz Dutu fidanıda isteyen arkadaşlara temin edeceğiz.
Sayın Nevsun Hanım İlginize çok teşekkür ederim. Dutun yapraklarından sarma yapmayıda deneyin derim.

kaktüs
17-04-2009, 07:59
İnanılır gibi değil. Daha geleli 1 ay bile olmayan ve saksıya aldığım Avusturalya dutunda meyve oluşu başlamış :))

Sn.Romantik Serseri beni böyle bir meyveyle buluşturduğunuz için çok teşekkürler. Beyazı için de ilk sıralarda yer alabilirim :)

Bağdadi
17-04-2009, 09:12
Merhaba arkadaşlar,

Benim fidanımda aşı var sanki !

Harun Parlak
17-04-2009, 09:17
Çeliğin en tepe gözü sürgün vermiş uc kısmı kurumuş. Size orası aşı yeri gibi görüküyor. Ama aşı değil. Aşı olsaydı o kısımda biraz şişme olurdu.
Ayrıca aşı olması daha avantajlı Kök sistemi yerli ağaçlarımızdan olduğu için soğuk ve hastalıklara karşı daha dayanıklı olur.

Bağdadi
17-04-2009, 10:47
Teşekkürler Tekin bey.Yetiştirici arkadaş aşı olması bitkinin özelliğini bozar dediği için tereddüt ettim.Selamlarımla...

Harun Parlak
17-04-2009, 11:20
Başka anaclara aşılanaan kalemler hiçbir şekilde özelliğini bozamaz. Sadece başka anaca aşılanan kalemin Tohumundan üretirseniz. Ozaman açılım gösterir. Aslına döner. Tkrar aşı gerektirir. Ama çelikle üretilirse fark eden bişe gene olmaz.

denizakvaryumu
17-04-2009, 11:32
Romantik Serseri
Bluecrop
pepino61
Mutlu Kutlu

(Türkiye'de benim bildiğim bu dutu üreten başka üretici yok)

Avustralya dutunda yerli anaç kullanmadan yani aşı yapmadan direk çelikten üretiyorlar, yanılıyor muyum?

Harun Parlak
17-04-2009, 16:33
Belki öğle yapıyorlardır. Ama bu aşılanamayacak anlamına gelmez kesinlikle. Bence Yerli anaclara aşılanırsa dayanma gücü dahada artar.
Örnek verecek olursak domates ve patlıcan İyi güzel verimli ama kök sistemi zayıf sebzeler. Kök sistemi sağlam hastalıklara karşı dayanıklı yabani türlüre aşılanır.

nevsune
17-04-2009, 16:54
Alanya'daki normal bir dut ağacına, geçen yıl Avustralya dutundan aşı yapılmış ve bol bol o uzun dutlardan yemişler. Bir kışı sorunsuz geçirmiş ve gelen haberlere göre üzeri şu anda meyve doluymuş. Bizimkiler öyle bakım falan da yapmamışlar. Yani kendi halinde gelişen bir ağaç.

Romantik
17-04-2009, 21:19
İnanılır gibi değil. Daha geleli 1 ay bile olmayan ve saksıya aldığım Avusturalya dutunda meyve oluşu başlamış :))

Sn.Romantik Serseri beni böyle bir meyveyle buluşturduğunuz için çok teşekkürler. Beyazı için de ilk sıralarda yer alabilirim :)

Sayın kaktüs,

Bundan sonra meyvesi olgunlaşıcak ve yakın zamanda afiyatle yiyeceksiniz.

Romantik
17-04-2009, 21:23
Sayın Tekin ****** normal dut çöğrü üzerine aşılamak bitkiyi daha dayanıklı yapacaktır, ama bitkinin bodur formunu bozacağı için uygun görmüyorum.

nevsune
18-04-2009, 08:36
Gelecek yıla kalmadan bu yıl meyvesini yedikten sonra Temmuz ayında kartlaşmış dallarını kesiyoruz, Eylülde tekrar meyve yiyeceğiz. Avustralya Siyah dutunun özelliği yılda 2 kez meyve yiyebilmemiz.

Bunu çok sevdim:) Temmuz ayında bunu bize hatırlatırsanız atlamış olmayız. Eylül'de 2. hasadı yapalım.

Buradan duyurmamda sakınca yok, gelecek yıl Avustralya Siyah Dutunun kardeşide ( Avustralya beyaz Dutunun da) meyvesini yiyebileceksiniz.
Artık balkonda yer kalmadı derken yine beni baştan çıkarıyorsunuz. Şimdi ben ne yapacağım, kardeşsiz de olmaz ki. Balkon çökerse siz ödeyeceksiniz:p

Romantik
18-04-2009, 16:15
[QUOTE=nevsune;402778]Bunu çok sevdim:) Temmuz ayında bunu bize hatırlatırsanız atlamış olmayız. Eylül'de 2. hasadı yapalım.

****** Nevsun Hanım buradan hatırlatarım. Arkadaşlar 1 yıl içinde 2 kere meyve yemenin tadını çıkarırlar.

Artık balkonda yer kalmadı derken yine beni baştan çıkarıyorsunuz. Şimdi ben ne yapacağım, kardeşsiz de olmaz ki. Balkon çökerse siz ödeyeceksiniz

Sizede Avustralya Beyaz Dutundan temin ederiz. Balkon çökerse artık daha büyüğünü yaptırırz.

yolac
18-04-2009, 17:30
Sayın yolac,

Avustralya Siyah dutu sıcağı sevmekle birlikte dış mekandada rahatlıkla yetişiyor.Bizim buradaki anacımız Dış mekanda ve üzeri şu an meyve dolu. Çok mu soğuk oldu yoks Yer altı suyunamı rastladı, köylülerin dediğidi olabilirmi. Kuruyan dal varsa budama yapabilirsiniz. Ama kurumamışsa yapmayın derim. Tekrar canlanabilir.
Fotoğrafını yükleme imkanınız varsa, daha geniş şekilde yardımcı olabiliriz.

Cengiz Bey,
İlgine çok teşekkür ederim.Hem soğuk olmuş hem de yeraltı suyundan da olabilir.Budamayacağım.Çünki kuruma yok ve yer yer yeşillenmeler var.Artık seneye yerini dğiştiririm belki.
Kalın sağlıcakla...

habibe
22-04-2009, 09:32
Avustralya kara dutum. 2. resimde gövde de çıkan yeni sürgünleri alsam mı?

Romantik
22-04-2009, 20:38
Avustralya kara dutum. 2. resimde gövde de çıkan yeni sürgünleri alsam mı?

Avustralya Siyah Dutunuz çok şirin gözüküyor. Bence 2. resimdeki alt sürgünleri almayın derim. Nasıl olsa temmuzda Kartlaşmış dalları keseceğiz, o zaman alırsınız.

Oğuzhan
23-04-2009, 22:34
74237

Kendi küçük ama şimdiden meyve vermeye başladı :)

Selahattin Yılmaz
23-04-2009, 22:55
Bence bu dutun çok varyantları var piyasada. Zira bana avustralya kara dutu diye 3 farklı yerden gelen çeliklerin üçüde farklıydı ve sadece ikisi çelikteyken meyve verdi. Diğeri ise soğuk hava deposunda bekliyor onları henü çeik yapamadım yeri hazır olsun ilk fırsatta çelikleyeceğim.

Avustralya kara dutu konusunda Ordu (Rizeye yakın olması nedeniyle) romantik serseri ve bu dutu ülkemize getiren Kadir Şahin bey dışındaki duta şüphe ile bakmaya başladım.

Ayrıca bu avustralya kara dutu diye farklı farklı formlarda Antalya Gazipaşadan gelen fidanları ve meyveleri, Ödemişten gelen fidanları ve karadeniz bölgesinden gelen fidanları var. Şaştım kaldım. Yöreselleşmiş ve farklı dut çeşitleride bu adla anılmaya başlamış bilginize.

Oğuzhan
23-04-2009, 22:59
Olabilir.Hocam bunu anca siz çözersiniz.Ben Trabzon'dan Yusuf Bey'den almıştım.

Selahattin Yılmaz
23-04-2009, 23:21
Sonuçta karadenizde Kadir beyden yayıldığı kesin ancak diğer yerlerden gelen fidanlarda farklılıklar görüyorum. Bu yıl bana Bursa'da Avsutralya kara dutu diye başka fidanlarda gösterdiler şaştım kaldım. Meyve versinler akla kara ortaya çıkar elbet.

Romantik
24-04-2009, 08:34
Bazı müşterilerimde bana soruyor, fidancılarda gezerken Avustralya Siyah Dutu gördük, fiyatı şu kadarda, doğrumudur diye. Piyasada Avustralya Siyah Dutu diye satılan değişik dutlar var bunu ayırt etmek lazım. Benim 150 adet yeni çeliklerim ( Köke daha yeni geçiyorlar) üzerleri şu an itibarıyla meyveli ve bazılarınında meyveleri olgunlaşmaya başladı bile.

denizakvaryumu
24-04-2009, 08:44
Avustralya siyah dutunun bu kadar tutulması çok ve erkenci meyve vermesinden mi ? Yoksa meyvesinin tadının güzel olmasından mı?

Bir başka anlatımla, Avustralya siyah dutunun tadı gerçekten güzel mi?

Romantik
24-04-2009, 08:50
Avustralya siyah dutunun bu kadar tutulması çok ve erkenci meyve vermesinden mi ? Yoksa meyvesinin tadının güzel olmasından mı?

Bir başka anlatımla, Avustralya siyah dutunun tadı gerçekten güzel mi?

Sayın denizakvaryumu,

Yukarıda saydığınız özellikler ( erkenci ve çok meyve vermesi- Tadının hafif mayhoş oluşu) bunun haricinde yılda 2 kez meyve vermesi, çelikten yetişenlerin saksı için ideal ( ortalama 1 metre ) olmaları ve yapraklarının aşırı büyük olması onu çok cazip yapıyor.

Romantik
24-04-2009, 09:11
****** tat alma olayıda kişiden kişiye değişebilir ama bana göre çok güzel.

nevsune
24-04-2009, 09:29
Size bir mucizekomik göstereceğim.

Bir tanıdık, avustralya siyah dutundan satınalıp yıkıyor, suyu boşa gitmesi diye saksılarına döküyor. Zamanla saksının içerisinde bir fidecik görünüyor. Söküp atmaya gönlü razı gelmediği için kendi haline bırakıyor ve bizim fidecik zamanla küçük çaplı bir ağaca dönüşüyor. Yapraklarının bizim karadutla aynı olduğunu iddia ettiği için fotoğrafı çektim, yapraklanınca yine çekeceğim. O zaman daha iyi anlayacağız. Buraya kadar işin mucizesi (bizim neler yaptığımız düşünüldüğünde, gerçekten mucize).

Bundan sonrasıysa, işin komik kısmı: o ağaç hala uzun daracık balkon saksısında sardunyalarla birlikte kardeş kardeş yaşıyor.

habibe
24-04-2009, 10:09
Nevsune :)
Sardunya ile kardeş olursa-sardunyaya kendi renginden verirse-siyah bir sardunya türü gelişirse vsvs .. :) Tam tersini düşünemiyorum :))
Selahattin hocam, ben bu dutu Afyonkarahisardan "Ekşi karadut" diye almıştım. Buraya resimlerini eklediğimde, Avustralya dutu olduğu anlaşıldı.
Gerçeği mi sahtesi mi bilmiyorum ama, Ekşi karadut olmadıktan sonra benim için farketmez. Gerçek "Ekşi karadut" fidanı bulur bulmaz alacağım. Tabi yine kandırılmamışsam :)
Sağol Romantik serseri. Ağustosta budarım.
Oğuzhan çok şirin oldukları doğru gerçekten de. Ağacını güle güle büyüt bol meyveler. :)

Oğuzhan
24-04-2009, 11:23
Ablam ***. Ederim. :) Sizinki şimdiden bol meyve vermeye başlamış.Seneye sizden dut alırız artık.. :)

feriha
24-04-2009, 11:43
Avusturalya karadutunun satılacak kadar bolca üretildiğini bilmiyordum.

Nevsun tanıdığına dutun tadını sorarmısın? Benim Avustralya karadutumun tadı

ekşi değildi.

Sanki benim dut senede üç mevye yapıyor gibi.. Fidanım Yusuf beyden.

Tadının ben çok özlediğim için mi bilmem bizim ekşi karadutumuzla boy

ölçüşeceğini sanmıyorum.

Ama saksıda yetişiyor, çok kez meyve veriyor, tatlı, şirin, minik bir dut:o

apprentice
24-04-2009, 11:57
Karadut konusunda benbimde aklım karışmış durumda. Ekteki resimlerde bulunan karadutlar kendi üretimimiz ve ilki erken ilkbahar olmak üzere yılda iki kez meyve veriyorlar ve çelikler göz patladığında neredeyse ilk önce meyveler oluşuyor, yeni köklenmiş çelik üzerinde 5-6 meyve tuttuğunu gözlüyorum bazen. Resimlerden ikisi 15 ağustos tarihli ve fidanlarda yeşil ve olgunlaşmış meyveler görünüyor. Şimdi bunlar Avusturalya karadutu mu, yediveren karadut mu, sadece karadut mu? Şu anda seramda 1000 kadar yeni köklenmiş bu karadutlardan var ve köklendirme sehpasında henüz keseye almadıklarım var. Şu an Ankara dayım, Antalya ya dönünce ilk işim yeni fidanların resimlerini de çekip buraya aktarmak olacak.

Saygılarımla...

feriha
24-04-2009, 12:00
Dutların tadı nasıl merak ettim?

apprentice
24-04-2009, 12:07
Tadı çok hafif mayhoş, meyve tam olgunlaşınca o mayhoşlukta ortadan kalkıyor sanki.

feriha
24-04-2009, 12:09
Tamam.. Sulu mu dutlar sn apprentice?

nevsune
24-04-2009, 12:11
Avusturalya karadutunun satılacak kadar bolca üretildiğini bilmiyordum.

Nevsun tanıdığına dutun tadını sorarmısın? Benim Avustralya karadutumun tadı

ekşi değildi.

Canım, tadını sormak aklıma gelmedi hiç. Marketten paket içerisinde aldığı parmak uzunluğunda bir karadutmuş. Balkonunda olan, doğal olarak meyve vermiyormuş ama yaprakları aynı bizimkiler gibi iri iriymiş.

Yapraklanınca yine görüntülemeye gideceğim. O zaman tadını sorarım, da geçmiş gün hatırlayabilir mi bilmem:)

Oğuzhan
24-04-2009, 12:25
Benimki de tatlıydı. :)

apprentice
24-04-2009, 12:35
Tamam.. Sulu mu dutlar sn apprentice?

Bizim yerli beyaz veya mor dutlarımız kadar sulu değil.

karagoz
06-05-2009, 20:44
tadı nasıl peki

Romantik
13-05-2009, 22:41
Kökleri tam oluşmamış çeliklerde bile meyveler olgunlaştı.

Resim için tıklayın (http://morbeyazbotanik.com/index.php?option=com_datsogallery&Itemid=48&func=detail&catid=5&id=290)

habibe
14-05-2009, 10:25
Meyve vermeye bu kadar iştahlı başka bir ağaç daha görmedim :)
Meyveler üzerinde iken ne kadar sıklıkla sulama yapılmalı?.

nevsune
14-05-2009, 10:28
Çok güzeller ellerinize sağlık. Ne yaptınız da böyle oldular. Biraz bilgi verseniz.

Benimki şimdi yaprak (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=421312#post421312) büyütmekle meşgul. Meyveleri küçük ve kızarmaya başlamadı daha. Ben de tadına bakmak istiyorum:)

Oğuzhan
14-05-2009, 10:31
Benimkine ne zamandır bakmamıştım.Meyvelerini dökmüş.Okadar iştahla bekliyordum. :(

ormancık
14-05-2009, 10:37
Ağaçlar.net sloganı:

"Siz onu umursamazsanız, doğa sizi hiç umursamaz."

Romantik
14-05-2009, 10:42
Meyve vermeye bu kadar iştahlı başka bir ağaç daha görmedim :)
Meyveler üzerinde iken ne kadar sıklıkla sulama yapılmalı?.

Sayın habibe,

Gerçekten meyveye yatmaya çok arzulu bir bitki, inanın bu konuda bundan istekli bir bitki görmedim.
Ben sulamayı seranın durumuna göre azar azar, haftada 4 bazen 5 gün yapıyorum.

Romantik
14-05-2009, 10:49
Çok güzeller ellerinize sağlık. Ne yaptınız da böyle oldular. Biraz bilgi verseniz.

Benimki şimdi yaprak (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=421312#post421312) büyütmekle meşgul. Meyveleri küçük ve kızarmaya başlamadı daha. Ben de tadına bakmak istiyorum:)

Nevsun Hanım,

Çeliklere gün içinde fırsat buldukça sürekli damla sulama yapıyorum.

Bu sezona meyvelerini yetiştirp tadına bakacaksanız inşallah. Hatda Eylül ayında da kısmet olursada 2. meyvesini tadacaksınız.
Sizinkilerde hep yapraklara çalışmışlar, sarma yapılacaklarını anladılarmı yoksa.

Romantik
14-05-2009, 10:51
Sayın Oğuzhan,

Daha diklkatli davranıp Eylüldeki 2. meyvesini kaçırma, Yoksa bu sezon Dutsuz kalırsın.

apprentice
14-05-2009, 15:37
1. Resim 3. yılına gelen göz aşısı ile elde edilmiş ağaca ait. Aşı gözünden itibaren yukarıya doğru hemen hemen her gözden meyve verdi.

2. resim aynı ağacın üst bölümü, gözlerden ortalama 4 er adet dut veriyor.

3. resim ise bu sene köklenmiş ve keseye alınmış karadutlara ait.

Son resim işe bu sene eylülde aşılanmış bir ağaca ait ve bu baharda tomurcuk ve yapraktan önce meyve oluşmuş.

Saygılarımla...

k0900
14-05-2009, 16:01
Kırkbirkere maşallah :)

denizakvaryumu
14-05-2009, 16:11
Ne bereketli dutmuş, yakında dağ taş Avustralya dutu olacak.

seaa
14-05-2009, 16:14
Avustralya Karadutu Ankara için uygunmu?

Romantik
14-05-2009, 16:24
Sayın seea,

Ankaradaki arkadaşlar iç mekanda yetiştiriyorlar bu dutu. Sıcak ortamda daha iyi gelişim gösteriyor.

denizakvaryumu
14-05-2009, 16:30
Malesef Ankara'da bahçede yetişmez.

Ama olmaz olmaz dememeli. Anıttepede incir, bahçelievlerde yeni dünya ağaçlarını gördüm.

nevsune
14-05-2009, 16:40
Damla sulama aletlerimi:p arayıp, tarayıp yeniden ortaya çıkarttım. Hemen yarın sabah biraz da gübre şerbeti karıştırarak damla sulamaya başlıyorum. Farkı görelim bakalım.

seaa
14-05-2009, 16:40
Saolun Cengiz bey bilgilendirdiğiniz için

Lonicera
20-05-2009, 21:56
Bugün rüzgar nedeniyle dibine düşen iyice olgunlaşmış Avustralya Karadut meyvelerinin tadına bakmak nasip oldu. Yetişme şartlarından mı yoksa topraktaki besin eksikliğinden mi veya cinsinden mi bilemiyorum ama aradığım lezzeti bulamadığımı, üzülerek belirtmek istiyorum. Mayhoş olmadığı gibi çok tatlı da değildi. Bol sulu, az şekerli bir tadı var. Bizim yerli karadutlar Av.karadutu'ndan çok daha güzel. Tabi lezzet için benim bahçede yeterli besini ve güneşi bulamadıysa söyleyecek bir şeyim yok.

bonsade
21-05-2009, 21:14
Lonicera haklı ,tatsıs tam olgunlaşsada bizim dutlara benzemez . dikecek yerim olsa , yerli dut ağacının her türünden dikerdim . Yinede çeiit olarak süper. . çok verimli bir köyü doyurur , . Aslında bizim istediğimiz de farklı türde üzümsüler .

Romantik
26-05-2009, 04:47
Dün, Avustralya Siyah Dutumuzdan ilk hasatıda gerçekleştirdik,

feriha
26-05-2009, 05:21
Dutun tadı nasıl dı Cengiz bey?

sındırgılı
26-05-2009, 08:32
Cengiz Beyden aldığım A.Dutunun ilk meyvalarını yedim.3,5 adetten pek bir şey anlamadım.ama yaprakları devasa oldu.Hanıma yaprak sarması yaptırma zamanı geldi! Bu haftasonu deneyeceğiz.

sındırgılı
26-05-2009, 08:37
Bakalım tadı nasıl olacak?

Romantik
26-05-2009, 09:10
İlk başta Mayhoşumsu tadı var ama tam olgunlaşanlar daha tatlı.

habibe
26-05-2009, 09:10
Sn Romantikserseri, tıpkı ekşi kara dut da olduğu gibi, Avustralya dutu da ellerimi boyadı. Sizin izlenimleriniz nasıl?.
Tat olarak; diğer dutlardan daha az tatlıydı.

Romantik
26-05-2009, 09:11
Sinan Bey yaprakları dutundan daha gösterişli, benimkilerde sarmalık oldular, tekrar sarma yaptırmak lazım diye düşünmeye başladım.

Romantik
26-05-2009, 09:16
Sayın habibe Hanım,

Toplama işleminde benimde elim boyanmış gibi oldu, ama şunu söyliyebilirim tam olgunlaşan dutlar (mayhoşumsu-tatlımsı) arası olduğundan hoşuma gitdi.

sındırgılı
26-05-2009, 09:23
Cengiz Bey Afiyet olsun.Bende haftasonu kısmetse tadacağım. Ankaralı dostları anarak!

nevsune
26-05-2009, 09:54
Cengiz bey hasadınız bol, verimli ve size de afiyetler olsun.

Benim dutlarım tam olgunlaşamadan kurmaya başladılar. Ben bu yaz sadece yaprak sarması yapacağa benziyorum.

Romantik
26-05-2009, 12:23
Cengiz Bey Afiyet olsun.Bende haftasonu kısmetse tadacağım. Ankaralı dostları anarak!

Sinan Bey,

Hasadınız bol olur inşallah, Bende Ankaralı dostları anarak yiyeceğim artık,

Romantik
26-05-2009, 12:25
Cengiz bey hasadınız bol, verimli ve size de afiyetler olsun.

Benim dutlarım tam olgunlaşamadan kurmaya başladılar. Ben bu yaz sadece yaprak sarması yapacağa benziyorum.

Nevsun Hanım,

Bende artık sizin gibi dostları anarak yiyeceğim dutlarımı.

Sizinde Sarma ziyafetiniz bol ve bereketli olsun.

sındırgılı
06-06-2009, 14:59
Dallarındaki meyvaları bitirdik,sırada yaprakları var.Cengiz Bey tekrar meyva vermesi için budamamı yapılacak? Benim gibi acemi bahçıvanlar için nerden kesilecek anlatabilirmisin? Sevgiler

Romantik
06-06-2009, 19:01
Sinan Bey,

Kartaşmış dal uçlarını, Temmuz başı budama yapabilirsiinz. Eylül başında tekrar meyve verecektir. Budama işini ilerleyen zamanlarda fotoğraflarlada burada gösterebiliriz.
Sevgi ve Saygılar.

habibe
22-06-2009, 13:33
Budama konusun da fotoğrafları görürsek iyi olacak. Sn.sındırgılının dediği gibi meyvaları bitti.

cey_cey
14-07-2009, 08:25
sn romantik iç mekanda bu dutun yetiştirilmesi zor hem iç mekanda yetiştirmektense dış mekanda kışın üstünü kapatmak daha mantıklı

feriha
14-07-2009, 11:37
Sn. cey cey, dış mekanda bitki yetiştirme imkanı olmayanlar deneyerek bu dutun kışın iç mekanda yazın balkonda tutularak soğuk bölgelerde yetiştirilebildiğini deneyimledik. Bilginize.

Acarextt03
16-07-2009, 11:50
merhaba arkadaşlar,

benden fidan temin eden arkadaşlar, benden temin etdiğiniz fidanların hepsi çelik üretimidir. Bazı fidanların kökü kalın olduğundan, onları aşılı zannetmeyin , onlarda çelik üretimimdir. Avustralya siyah dutunu, normal dut çöğürü üzerine aşılamak bitkinin özelliğini bozacağından, bu uygulamayı uygun görmüyorum.

Sağol sn.romantik... Bende şimdi bunu düşünmeye başlamıştım..
Acaba kışın eve alsam azıp evi kaplar mı diye...
Çünkü gerçekten dibi aşılı gibi görünüyordu...
Yani bunlar orjinde bodur tipler...
Doğrumuyum... ?

Romantik
16-07-2009, 12:10
sağol sn.romantik... Bende şimdi bunu düşünmeye başlamıştım..
Acaba kışın eve alsam azıp evi kaplar mı diye... çünkü gerçekten dibi aşılı gibi görünüyordu... Yani bunlar orjinde bodur tipler...
Doğrumuyum... ?

Sayın Acerextt03,

Avustralya Kara Dutlarımız çelik üretimidir. Bitkiyi bu zamanda kartlaşmış dal uçlarını keserek forma sokabilirsiniz. Kışında ev içine alabilirsiniz. Evet bunlar Orjinal bodur tiplerdir.

Romantik
16-07-2009, 12:12
Ayrıca farklı Dut çeşitleri üzerinde çalışmalarımız var, Fotoğraflarıyla birlikte yakın zamanda buraya ekleme yapacağım.

k0900
16-07-2009, 13:29
Budama fotoğraflarınıda bekliyoruz:)

bonsade
17-07-2009, 19:16
Üzerinde olgunlaşmamış bir kaç dut kalmıştı , tamamen budadım . İkinci verimi bekliyorum . Sicağı görünce sanki çıldırdı . Budanan dallar çok hızlı büyüyor .

nevsune
17-07-2009, 20:01
Benimki tek bir taze dal. Ben de budama yapacak mıyım? Yapacaksam hani yaprak hizasından kesmeliyim?

bonsade
17-07-2009, 20:12
Büyüklüğü küçüklüğü farketmez . Sıcaklar bastırdı , şekil budanası yapıp serin bir yere alabilirsin . Bir afta sonra tam güneşe alabilirsiniz .

nevsune
17-07-2009, 21:01
Sn bonsade, şekil budaması ne demek bilmiyorum. Yani kaçıncı yapraktan kesmemi önerirsiniz.

bonsade
17-07-2009, 23:23
Çeşitleri var . Siz ağacın ne şekilde olmasını isterseniz o şekilde budayın . Net te şekil budaması diye araştırın sizin için daha iyi .

Romantik
18-07-2009, 19:57
Benimki tek bir taze dal. Ben de budama yapacak mıyım? Yapacaksam hani yaprak hizasından kesmeliyim?

Sayın Nevsun Hanım,

Sizinkinin tepe sürgünleri daha tazecik, eylülde meyve almak istiyorsanız tepe ucundan 10 cm civarı budama yapabilirsiniz. Ama almak istemiyorsanız, ( bu bütün arkadaşlar için geçerli ) budama yapmanıza gerek yok. Budama yapmanın diğer bir avantajı , fidanınız taçlanmış ve forma girmiş olur.

yoğunluk yüzünden, Avustralya Siyah Dutunun budamasını göstermek nasip olmadı, ama inşallah çok yakında göstereceğim.

Budama yapan arkadaşlar , fidanlarını yarı gölgeye alabilirler.

nevsune
18-07-2009, 20:07
Sn. Romantik, çok teşekkür ederim.

Tepeden 10 cm kadarını budayıp bu hale getirdim. Bundan sonrasını görelim bakalım:)

Romantik
22-07-2009, 17:19
Arkadaşlar Avustralya Siyah Dutunun budanma Fotoğrafları,

tolgahann
22-07-2009, 17:50
Sn.Romantik çok bilgilendirici bir paylaşım oldu.Çok teşekkürler.

lale76
27-07-2009, 15:50
sn romantik, bu duta aşı gerekiyor mu? Arkadaşın dutunun kenarından sürgün vermiş, ne zaman alıp saksıya dikebilirim?

Romantik
27-07-2009, 21:40
sn romantik, bu duta aşı gerekiyor mu? Arkadaşın dutunun kenarından sürgün vermiş, ne zaman alıp saksıya dikebilirim?

Sayın lale76,

Aynı ağacın dalından üretim yapılırsa aşı gerekmiyor,

Sizin arkadaşınızın ağacından alacağınız sürgünü ( çeliği ) köklendirmeniz lazım, toprakta çok zor köklenir, yinede denemekte fayda var.

ahmet salih
27-07-2009, 21:49
Sayın lale76,

Sizin arkadaşınızın ağacından alacağınız sürgünü ( çeliği ) köklendirmeniz lazım, toprakta çok zor köklenir, yinede denemekte fayda var.

Sn romantik;avustralya karadutundan çelik alma hangi ayda uyğun olur?

Romantik
28-07-2009, 08:56
Sn romantik;avustralya karadutundan çelik alma hangi ayda uyğun olur?

Şu anda uygundur, Alacağınız çeliğin yarı odunsu olmasına dikkat edin.

ahmet salih
28-07-2009, 09:14
Sn romantik; teşekkürler. gerçi benim ki daha tamodunsu çelik veremedi ama seneye inşallah

ahmet salih
06-08-2009, 15:47
işte bizim ufaklık , çok hızlı büyüyor.2 ay önce geldiğinde 20 cm. kadardı , bu 1ay önceki hali, şimdi 70 cm civarında.sn romantik 10cm den çift dallandı böyle bırakmalı mı?yoksa tek dal mı bırakmalıyım?.

Romantik
06-08-2009, 21:46
işte bizim ufaklık , çok hızlı büyüyor.2 ay önce geldiğinde 20 cm. kadardı , bu 1ay önceki hali, şimdi 70 cm civarında.sn romantik 10cm den çift dallandı böyle bırakmalı mı?yoksa tek dal mı bırakmalıyım?.

Sayın ahmet salih Bey,

Bence çift olan sürgünün zayıf olanını kesip tek anaçta bırakın. Böylece Dutunuz tek anaç üzerinde daha sağlıklı ve güçlü bir şekilde gelişecektir.

ahmet salih
06-08-2009, 22:16
Teşekkürler sn ;Romantik ,bende öyle düşünmüş kıyamamıştım ,ama şimdi şansı kalmadı,dediğiniz gibi budayarak ,çelik denemesi de yapmayı planlıyorum.

ahmet salih
06-08-2009, 23:15
Sayın lale76,

Sn;Romantik toprakta çok zor köklenir demişsiniz ,nasıl bir yol izlemeli ,ben alacağım çeliği İBA ile torflu milli toprağa dikmeyi düşünüyorum.başarı şansım çok mu düşük olur?.buğün hakkımı doldurdum başka birşey sormıyacağım.

Romantik
07-08-2009, 04:12
Sn;Romantik toprakta çok zor köklenir demişsiniz ,nasıl bir yol izlemeli ,ben alacağım çeliği İBA ile torflu milli toprağa dikmeyi düşünüyorum.başarı şansım çok mu düşük olur?.buğün hakkımı doldurdum başka birşey sormıyacağım.

Dutlarda yaz çeliği, kış çeliğine göre gaha kolay kökleniyor. Hormonlada köklendirme şansınız daha fazla artıyor. Şanşınız var.

yolac
10-08-2009, 20:47
Sayın Romantik,
Size ne kadar teşekkür etsem azdır.
Sizin sayenizde çok sevdiğim dutum (ilkbaharda meyve verdikten sonra kötüleşmişti,size sormuştum; karasu veya acısu mu **** soğuk mu sebepoldu diye !)İlkbaharda budama sakın demiştiniz.Tavsiyenize uymuştum.Şu anda bol miktarda dutlar verdikten sonra ağaç bir güzelleşti ki.Gövde 3 cm.i geçti,boy 3 mt i buldu.Adeta top akasya ağaçlarının şeklini aldı.Yapraklar o kadar gür ve güzelki.
Şimdi sayın hoca,yeni çıkan dalların uçlarından 10 ar cm budayıp yeni meyveye yatırsam mı?Kışın yeraltı karasuyu riski için yerini değiştirmelimiyim acaba?

Romantik
10-08-2009, 21:03
Sayın Romantik,
Size ne kadar teşekkür etsem azdır.
Sizin sayenizde çok sevdiğim dutum (ilkbaharda meyve verdikten sonra kötüleşmişti,size sormuştum; karasu veya acısu mu **** soğuk mu sebepoldu diye !)İlkbaharda budama sakın demiştiniz.Tavsiyenize uymuştum.Şu anda bol miktarda dutlar verdikten sonra ağaç bir güzelleşti ki.Gövde 3 cm.i geçti,boy 3 mt i buldu.Adeta top akasya ağaçlarının şeklini aldı.Yapraklar o kadar gür ve güzelki.
Şimdi sayın hoca,yeni çıkan dalların uçlarından 10 ar cm budayıp yeni meyveye yatırsam mı?Kışın yeraltı karasuyu riski için yerini değiştirmelimiyim acaba?

Sayın yolac,

Dutunuzun gelişimine çok sevindim. İnşallah gelişimi bu şekilde devam edecektir. Budama için biraz geç kaldık ama olsun. Kartlaşmış dal uçlarından keselim, yeni sürgünler verecektir ve meyveye yatacaktır. Ama şu anda kesinlikle yer değişikliği yapmalıyım, şu anda yaptığımız yer değişikliği dutumuzun anında kurumasına sebep olacaktır. yer değişikliği yapmada kararlıysak Ekim-Kasım ayı gibi yapabiliriz.
Saygılar.

yolac
11-08-2009, 22:36
Sayın yolac,

Dutunuzun gelişimine çok sevindim. İnşallah gelişimi bu şekilde devam edecektir. Budama için biraz geç kaldık ama olsun. Kartlaşmış dal uçlarından keselim, yeni sürgünler verecektir ve meyveye yatacaktır. Ama şu anda kesinlikle yer değişikliği yapmalıyım, şu anda yaptığımız yer değişikliği dutumuzun anında kurumasına sebep olacaktır. yer değişikliği yapmada kararlıysak Ekim-Kasım ayı gibi yapabiliriz.
Saygılar.

Sayın Romantik,
Müjdeler olsun iki gün içinde yeni meyveler vermeye başladı yeşil yeşil.
bu nasıl bir ağaç ! Hay Allah!
Cengiz bey, bu kış yerini değiştirmemeye karar verdim.Ancak, şayet kışın o acısu gelir de ,bu güzelim ağacımı kurutursa ,gerçekten çok üzülürüm.Bunu önlemenin bir çaresi varmı?Gübre ,ilaç vb. gibi?

sındırgılı
13-08-2009, 10:07
Sevgili Cengiz Resimlerde belirtiğin gibi budadım..Şu anda 2.parti meyvalar yolda..Seneye inşallah daha çok meyva alırız..Kaymak ağaçlarımda yerlerini sevdiler.Dediğin gibi bu sene çiçeklenme olmadı..Artık seneye..Sevgiler..
Sevgili Yolaç..gittik geldik..Aile genişlemeye başladı..Hayırlara vesile olur inşallah. Fakat orası tam yaban mersini yetiştirilecek yer..Arkası orman..Yağmuru eksilmiyor..Hasta olup geldik..Burda nem ve sıcak..orda yağmur..Seninde bildiğin gibi tabiatın kıymetini biliyorlar.Bizimkiler gibi vur abalıya yapmıyorlar..Karşılığındada Tabiat Ana onlara daha cömert davranıyor..İnşallah bizde bilinçleniriz.Görüşmek üzere..Bak İstanbuldaysan Ramazandan once adada mangal yapalım..Sevgiler Sinan

nevsune
13-08-2009, 17:18
Benimki de budama yerinin altından sürgün, sürgünün içinden de dutlar vermeye başladı. Geçen sefer nerede yanlış yaptım, çok mu suladım bilmiyorum ama yaprakları büyüyüp meyveleri kurumuştu. Şimdi meyve alabilmek için sulamayı biraz azaltayım mı acaba?

Hoşgeldiniz Sn. Sındırgılı, gelirken bir iki likapa getirirsiniz diye beklemiştim. Hele bir tophat olsaydı da şöyle çeliklerini paylaşsaydık mesela:p

Romantik
13-08-2009, 20:36
Sayın Romantik,
Müjdeler olsun iki gün içinde yeni meyveler vermeye başladı yeşil yeşil.
bu nasıl bir ağaç ! Hay Allah!
Cengiz bey, bu kış yerini değiştirmemeye karar verdim.Ancak, şayet kışın o acısu gelir de ,bu güzelim ağacımı kurutursa ,gerçekten çok üzülürüm.Bunu önlemenin bir çaresi varmı?Gübre ,ilaç vb. gibi?

Sayın yolac,

Avustralya Dutunuzun 2. Meyveye yatması çok güzel. Yerin altındaki acı su her sene aynı şekilde geliyormu ? Ona göre bitkinin yerini değiştirip değiştirmeyeceğimize karar veririz.

Romantik
13-08-2009, 20:40
Sevgili Cengiz Resimlerde belirtiğin gibi budadım..Şu anda 2.parti meyvalar yolda..Seneye inşallah daha çok meyva alırız..Kaymak ağaçlarımda yerlerini sevdiler.Dediğin gibi bu sene çiçeklenme olmadı..Artık seneye..Sevgiler..

Sevgili sinan Bey,

Avustralya Dutunun 2. meyvelerine çok yakın zamanda Merhaba diyeceksiniz.

Kaymak Ağacları adaptosyon döneminden kurtuldular ama bu sene meyveden oldular, seneye inşallah onunda tadına bakacaksınız.

k0900
13-08-2009, 20:52
Cengiz bey, ben kara duta, oda bana bakıyor, elim budamaya gitmiyor :)

Bu kadarcık ağacı budamalimıyım?

97933

Romantik
13-08-2009, 21:30
Cengiz bey, ben kara duta, oda bana bakıyor, elim budamaya gitmiyor :)

Bu kadarcık ağacı budamalimıyım?

97933

Merhaba,

Bitkinizin formu çok güzel, 2. meyveyi almayı düşünmüyorsanız budamanıza gerek yok ama illah 2. meyvesini görmek istiyorsanız tepe uçlarından alabilirsiniz. Yinede karar sizin. Ama bence bu sene iyice formlansın seneye budama yaparsınız.

k0900
13-08-2009, 21:39
Teşekkürler.

Tavsiyenize uyacağım :)

yolac
13-08-2009, 22:48
Sayın yolac,

Avustralya Dutunuzun 2. Meyveye yatması çok güzel. Yerin altındaki acı su her sene aynı şekilde geliyormu ? Ona göre bitkinin yerini değiştirip değiştirmeyeceğimize karar veririz.

Cengiz Bey,

Acı su olup olmadığını bilmediğim gibi her sene gelip gelmediğini de bilmiyorum hemen dutumun 1.5 mt ötesinde komşunun bahçesinde söğüt var onun hemen yanında eski bir(şu anda körelmiş)kuyu da var.Geçen baharda benim dut yaprakları bozulduğunda komşunun söğütte bir şey yoktu.Ancak biz söğütü arsız diye biliriz.Acaba acı su değil de erken bahar donları mı hırpaladı dutumu.Onu da bilemiyorum.
Sizin tecrübe ve bilginize ihtiyac duyuyorum.
Her şey gönlünüzce olsun.

Romantik
15-08-2009, 19:08
Cengiz Bey,

Acı su olup olmadığını bilmediğim gibi her sene gelip gelmediğini de bilmiyorum hemen dutumun 1.5 mt ötesinde komşunun bahçesinde söğüt var onun hemen yanında eski bir(şu anda körelmiş)kuyu da var.Geçen baharda benim dut yaprakları bozulduğunda komşunun söğütte bir şey yoktu.Ancak biz söğütü arsız diye biliriz.Acaba acı su değil de erken bahar donları mı hırpaladı dutumu.Onu da bilemiyorum.
Sizin tecrübe ve bilginize ihtiyac duyuyorum.
Her şey gönlünüzce olsun.

Sayın yolac,

Ben dutunuzu erken bahar donları hırpalamıştır diye tahmin ediyorum.
Ayrıca Avustralya Siyah Dutunun, diğer dut çeşitlerine göre sıcaklık isteği biraz daha fazladır.
Saygılar.

yolac
18-08-2009, 08:43
Sayın yolac,

Ben dutunuzu erken bahar donları hırpalamıştır diye tahmin ediyorum.
Ayrıca Avustralya Siyah Dutunun, diğer dut çeşitlerine göre sıcaklık isteği biraz daha fazladır.
Saygılar.

Cengiz Bey,
İlginize candan teşekkür ediyorum.
Benim kaymak ağacları da; ağaç konumuna dönmedi henüz, adeta sarmaşık fidanı gibi gelişiyor takriben 1 mt ye ulaştılar.Acaba ilkbaharda budama yaparken bir dayak dikerek ona bağlamalı mıyım?

yolac
18-08-2009, 08:50
Sevgili Sinan,
Aile genişlemesi çok güzel,tekrar mutluluklar...
Bu aralar maalesef İstanbul dışındayım.Ancak ramazandan sonra görüşebiliriz umarım.
Aman hasta olmayın sakın.Kendinize iyi bakın.
Sevgiler Yolaç

Romantik
18-08-2009, 09:33
Cengiz Bey,
İlginize candan teşekkür ediyorum.
Benim kaymak ağacları da; ağaç konumuna dönmedi henüz, adeta sarmaşık fidanı gibi gelişiyor takriben 1 mt ye ulaştılar.Acaba ilkbaharda budama yaparken bir dayak dikerek ona bağlamalı mıyım?

Sevgili yolac,

Feijoalar dayanak istemezler, ama çok sarmaşık formatında büyümüşse, budama yaparken bunu dikkate alıp, tepe uçlarından keserek taçlandırabilirsiniz.

Saygılar.

yolac
18-08-2009, 13:07
Sevgili yolac,

Feijoalar dayanak istemezler, ama çok sarmaşık formatında büyümüşse, budama yaparken bunu dikkate alıp, tepe uçlarından keserek taçlandırabilirsiniz.

Saygılar.

Sevgili Cengiz,
Çok Teşekkürler.

Romantik
30-08-2009, 13:16
Budama yapılan Avustralya Tatlı Dutları ve Avustralya Siyah dutları 2. meyveye yattılar. Fırsatım olduğu zaman resimlerini çekip ekleme yapacağım.

almira
30-08-2009, 16:04
Budama yapılan Avustralya Tatlı Dutları ve Avustralya Siyah dutları 2. meyveye yattılar. Fırsatım olduğu zaman resimlerini çekip ekleme yapacağım.

Çelikten köklendirdiğim tek dal halinde uzamış; yaklaşık 1,20cm boyunda avusturalya kara dutum var. Uç budaması için geç mi kaldım? Budarsam meyve verirmi?

Romantik
30-08-2009, 18:16
Çelikten köklendirdiğim tek dal halinde uzamış; yaklaşık 1,20cm boyunda avusturalya kara dutum var. Uç budaması için geç mi kaldım? Budarsam meyve verirmi?

Sayın almira,

Meyve almak için budama yapmaya birazcık geç kaldınız. Formu güzelse aslında budama yapmanızada gerek yok. Formsuzsa meyevsi için olmasada formlanması içinde budama yapabilirsiniz.

almira
02-09-2009, 19:01
Sayın almira,

Meyve almak için budama yapmaya birazcık geç kaldınız. Formu güzelse aslında budama yapmanızada gerek yok. Formsuzsa meyevsi için olmasada formlanması içinde budama yapabilirsiniz.

Avustralya kara dutumun şu anki hali.

Romantik
02-09-2009, 19:41
Avustralya kara dutumun şu anki hali.

Sayın almira,

Avustralya Kara Dutunuz gayet formlu gözüküyor, toprağa dikmeyi düşünmüyorsanız biran önce daha büyük bir saksıya geçirin derim.

Saygılar.

almira
07-09-2009, 17:27
Bu dut türünü ilk kez görüyorum. Hakkında internette araştırma yaptım pek bilgi bulamadım. Bir yerde parmak dut olarak geçiyordu. Tadı hafif mayhoş. Yılda iki kez meyve veriyormuş. Hemen iki fidan edindim.

denizakvaryumu
07-09-2009, 22:00
http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=7226

Pakistan kara dutu.
Şah dut diye de bilinir.

http://www.tropikmeyveci.com/index.php?option=com_content&view=article&id=67&Itemid=81

almira
07-09-2009, 22:39
Teşekkürler Denizakvaryumu; aynı dut olduğunu sanmıyorum. Benim gördüğüm dut parmak gibi uzun olmasına rağmen bu kadar ince yapılı değil. Meyveler daha dolgun.Benim gördüğüm ağacın meyveleri daha çok bunlara benziyordu.

habibe
08-09-2009, 09:55
Sn Alimira'nın fotoğraflarında ki gibi evet. Daha dolguncalar.

2. kez meyveye yatan dutumun,
Bu yılın ilk verdiği meyvesi ile 2 kez verdiği meyvesi arasında lezzet farkı var.
İlk meyveler daha lezzetliydiler.

ahmet salih
25-09-2009, 09:16
15 gün önce avustralya kara dutunu budama ve çelik alma işlemini gerçekleştirdim .resimleri yüklüyorum ,çeliklerin sonuçlarını bekleyip göreceğiz.

Lonicera
07-10-2009, 14:35
20 gün önce budamasını yaptığım A.karadut, bu yılın 2. meyvelerini gösterdi.

Romantik
22-11-2009, 00:56
20 gün önce budamasını yaptığım A.karadut, bu yılın 2. meyvelerini gösterdi.

Sayın Lonicera,

Avustralya Siyah Dutlarınızın son durumları nasıl ?

Lonicera
22-11-2009, 07:36
Sevgili Romantik, budamadan sonra oluşan ikinci meyveler hafif pembeleştiler. Yapraklarda sararmalar başladı, sanırım meyveler olgunlaşamayacaklar. Biraz daha erken budasaydım, ikinci meyveleri tatma şansım olabilirdi herhalde. Bugün unutmazsam resimlerim.

Romantik
22-11-2009, 14:07
Erken budama yaptıklarımın meyvesi kızardı, olgunlaştı ama geç budama yaptıklarımın meyvesi kızaramadı.

Romantik
22-11-2009, 14:08
Sevgili Romantik, budamadan sonra oluşan ikinci meyveler hafif pembeleştiler. Yapraklarda sararmalar başladı, sanırım meyveler olgunlaşamayacaklar. Biraz daha erken budasaydım, ikinci meyveleri tatma şansım olabilirdi herhalde. Bugün unutmazsam resimlerim.

Evet, erken budama yapsaydınnız meyveleri kızaracaktı.

Lonicera
22-11-2009, 18:21
Pek net olmasada resimleyebildim. Daha erken budansaydı, dediğiniz gibi olgunlaşabilirlerdi.

nevsune
01-12-2009, 13:35
Bu yıl benim bitkilerim yazın durdular durdular, arap atı gibi sonbaharda açıldılar. Aralık ayının ilk gününde, kızarmaya başlamış dutumun görüntüsü. Hiç değilse tadımlık bir meyvem oldu ya.
115853115854

Romantik
01-12-2009, 20:36
Arkadaşlar geç budama yapıldığı için meyvelerin olgunlaşması bu zamana kaldı.

Bu arada benim fidanların çoğundada şu anda olgunlaşmaya çalışan meyveler var.

AgacSevdalisi
05-12-2009, 21:13
bana çelik gönderme lütfunda bulanabilecek birisi varmı acaba?varsa şimdiden çok teşekkür ederim.

anunnaki62
10-12-2009, 10:33
Merhaba arkadaşlar,
2009 yılı şubat ayında getirttiğim avustralya karadutu çeliğini 4m civarında yan dallanmaya müsade etmeden büyüttüm.Şimdi yavaş yavaş soğuklar gelmeye başladı. Ağacımın yaprakları koyu yeşil durumunu koruyor. Korkum soğuklara tepkisi. Edindiğim bilgiler doğrultusunda subtropikal olduğu ,+4 derece den bahsedilmekte. Marmara bölgesi için bir kaç sitede tavsiye edildiğini gördüm. İstanbul bölgesi için soğuklara dayanımını nasıl **** koruma yapmama gerek varmı? 1 tanesini söküp saroza dikmek istiyorum. Saroz bölgesinde tecrübesi olan varmı tepkime nasıl? ne yapmam gerek?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

egetropical
10-12-2009, 17:10
merhaba
avusturalya kara dutunun latincesi nedir?
mulberry dwarf red shahtoot ile benzerliği var aynı tür bitkimidir.

Samsunlu55
29-12-2009, 11:35
merhaba
avusturalya kara dutunun latincesi nedir?
mulberry dwarf red shahtoot ile benzerliği var aynı tür bitkimidir.

Bunu bende merak ediyorum. Latince ismi nedir:confused:

bari
29-12-2009, 11:44
Bu şahdut heralde, pakistan veya himalaya dutu olarakta geçiyor.

Lonicera
29-12-2009, 14:09
Sevgili Romantik, bugün A.Karadut' un meyvelerini yeniden resimledim. Hava muhalefetine rağmen kararmaya başladılar. Bir tanesini koparıp tadına baktım, yazın olgunlaşanlardan çok daha iyi bir lezzet olduğunu belirteyim:p

Samsunlu55
29-12-2009, 18:37
Sevgili Romantik, bugün A.Karadut' un meyvelerini yeniden resimledim. Hava muhalefetine rağmen kararmaya başladılar. Bir tanesini koparıp tadına baktım, yazın olgunlaşanlardan çok daha iyi bir lezzet olduğunu belirteyim:p

Hiçbir ağaçta yaprak kalmadı, acaba dutlarınız kapalı bir ortamda mı:confused:

Lonicera
29-12-2009, 20:07
Sn Samsunlu55, dut bahçede bulunuyor. Geceleri soğuk olmasına rağmen gündüz sıcaklığı yapraklarını dökmesine de engel olmuş durumda.

Samsunlu55
29-12-2009, 21:03
Sn Samsunlu55, dut bahçede bulunuyor. Geceleri soğuk olmasına rağmen gündüz sıcaklığı yapraklarını dökmesine de engel olmuş durumda.

Diğer dutlar ve/veya ağaçlarda böyle yeşil mi:confused: İklim farkı olsa gerek...

Romantik
30-12-2009, 08:10

Benim Küçük fidanların bazılarının üzerindeki meyvelerde olgunlaşmaya başladı,

Meyve farkını o zaman göreceğiz. Sizinkiler iklim farkı nedeniyle daha erken olgunlaşmışlar.

triple
30-12-2009, 09:15
Arkadaşlar!
Bu mevsimde dut ne arar analayamıyorum nedir bu? sera ortamındamı dut ağaçlarınız? Dışarıdaysa sı ana akadar coktan yaprakları sararıp dokulmuş olması gerekmez mıydi?
Neyse cok ilginc

nevsune
30-12-2009, 16:25
Benim tek meyvem hala kızarma çabasında. Ankara'da hava 1 gün güneşliyse, 5 gün kapalı artık. Yine de uğraşıp duruyor, bu gidişle tadına bakabileceğim.
119574119575

Balkon kapalı da olsa epeydir artık soğuk bu yüzden fazla ilgilenmiyordum. Bu sabah baktım birkaç tane sürgün patlatmaya çalışıyor. Bu soğukta nasıl yapacak derken geçen kış (baktım, Şubat ayıymış) Feriha'nın üstü meyve dolu dutu aklıma geldi. Gerçekten farklı bir dut bu.
119573

Samsunlu55
30-12-2009, 20:21
Benim tek meyvem hala kızarma çabasında. Ankara'da hava 1 gün güneşliyse, 5 gün kapalı artık. Yine de uğraşıp duruyor, bu gidişle tadına bakabileceğim.
119574119575

Balkon kapalı da olsa epeydir artık soğuk bu yüzden fazla ilgilenmiyordum. Bu sabah baktım birkaç tane sürgün patlatmaya çalışıyor. Bu soğukta nasıl yapacak derken geçen kış (baktım, Şubat ayıymış) Feriha'nın üstü meyve dolu dutu aklıma geldi. Gerçekten farklı bir dut bu.
119573

Bu dut şubat ayına kadar meyveyi üstünde nasıl koruyabiliyor, ne zaman yaprak döküyor:confused:

Romantik
30-12-2009, 21:33
Arkadaşlar!
Bu mevsimde dut ne arar analayamıyorum nedir bu? sera ortamındamı dut ağaçlarınız? Dışarıdaysa sı ana akadar coktan yaprakları sararıp dokulmuş olması gerekmez mıydi?
Neyse cok ilginc

Sayın triple,

Benim Satıştaki Avustralya Siyah Dutlarım sera ortamında, çoğunda yaprak var, bir kaç adetinde meyve de var.

Ama Sayın Loniceranınkiler bildiğim kadarıyla dış mekanda.

Avustralya Siyah Dutunun Yediveren özelliği de var. yIlda 2 havalar çok sıcak giderse 3 sefer meyve veriyor.

member şip
30-12-2009, 22:26
Benim dut da dışarıda olmasına rağmen dut verdi, olgunlaşmaya başladılar.

triple
31-12-2009, 10:24
Sayın Romantik ve Member sip !
sizinkinin serada olması sebebyle dogal olarak yapraklarını gec dokecektir ve meyve verme olasılıgı yuksek olacaktır member şip kardeşimizde adanada yaşıyor onun dogal ortamı sizin sera ortamınızdan enrdeyse farksızdır Adanada yasıyor birde dutun ekildigi alan kuytu bir bolgeyse demeyin keyfine :)
Ben Yıllar once diyarbakırda bir çiftlik ziyaretinde yedigim serçe parmak büyüklüğünde ve meyhoş kara dut ile hiç çekirdeksiz süt beyaz (Adınada çiftlik sahibi süt dutu demişti Hiç unutmam) dutun tadını asla unutmadim ve unutamam.

Samsunlu55
01-01-2010, 00:44
Soğukta dahi yaprağını çok geç dökmesi, diğer ağaçlar suyunu çekerken meyvesini büyültmesi ve yapraksız kaldığı dönemin kısa olması beni şaşırtan özellikleri oldu.

eylems
20-01-2010, 18:12
Mutlu Kutlu'dan yaz aylarında aldığım Avustralya karadutu dışarda duruyordu. soğuklarda donmasın diye kapalı balkona almıştım ve dünkü durumuna bakın!!!

muratkoç
20-01-2010, 18:27
Yazılanların hepsini okuyamadım. Avusturalya dut'u -20 derece civarında yaşarmı?

Romantik
20-01-2010, 22:51
Yazılanların hepsini okuyamadım. Avusturalya dut'u -20 derece civarında yaşarmı?

Sayın muratkoç,

Avustralya Kara dutu -20 derecede olmaz. İç mekanda muhafaza etmeniz gerekir kışın. Benim Sera içinde dutlarımın birazı şu an itibarıyla meyvelendi.

Sağlıcakla.

Romantik
20-01-2010, 22:52
Arkadaşlar Avusralya beyaz dutu yetiştiren **** tür hakkında bilgisi olan biri bana biraz bilgi verebilirmi? :D

Avustralya Beyaz Dutum var, ama üretimde, gelişimini inceliyorum.

acropora
03-02-2010, 14:14
Merhabalar, buradaki yazıları okuyup heveslendim ve bir tane avustralya dut fidanı aldım. Meyvesinin beyaz olduğunu söylemişlerdi ama sanıyorum konuya çok hakim değildi sera sahibi. Benim asıl isteğim beyaz ve tatlı bir dut olmasıydı ama anladığım kadarı ile yeni bir fidan daha dikmem gerekecek.:)
Benim sormak istediğim şey, aldığım fidan büyük 2-3 metre boyunda ve gövdenin en kalın yeri 4-5 cm gibi. Fidanı toplu halde durdukları bir yerden söktüler. Kökleri topraklı halde değildi, açıkta ve kabaca budanmış halde. Ancak fidan uyanmış olunca tereddüt ettim. Yaprakları bu mevsimde yeşermeye başlamış. Fidanın köklerinin açıkta olması sorun olabilir mi? Aldığım kişi bu dut ağacı her şekilde tutar dedi:)

pupayelken
05-02-2010, 18:51
Geçen ay Yusuf Bey den aldığım Avustralya Karadut fidanları meyve vermeye başladı.Sanırım Kıbrıs ın iklimini çok sevdi.Sabırsızlıkla meyvelerinin olgunlaşmasını bekliyorum.