PDA

View Full Version : Orkide Ağacı (Bauhinia variegata)

Mine Pakkaner
15-01-2006, 01:35
Orkide Ağacı
Botanik Adı: Bauhinia variegata L.
Sinonim: Bauhinia chinensis
Varyeteler: B. monandra; B. Purpurea (mor çiçekli), B. purpurea & var. alba (beyaz çiçekli); B. tomentosa; B. variegata & var. candida (beyaz çiçekli).
Familya: Fabaceae – Caesalpinioideae
Orjin: Çin- Hindistan
Türkçe Adı: Orkide Ağacı
İngilizce Adı: Bauhinia, orchid tree, poor man's orchid
Yerel Adı;
Kanton Dili : Kanchivala
Hint Dili : Gurial
İklim İsteği: Tropikal- Subtropikal iklim ağacıdır. 0 - 47 °C arası yetişir.
Rakım:1800 m rakıma kadar yetişir.
Yıllık Yağış İsteği: 500-2500 mm
Işık İsteği: Tam güneşli yerlerde iyi gelişir, hafif gölgeyi tolore eder.
Toprak İsteği: Kumlu, tınlı, çakıllı, iyi drene olan, asidik (pH 5.5 - 6.5) karakterli topraklarda iyi gelişir.
Botanik Özellikleri:
Küçük- orta boylu bir yaprak döken ,kısa gövdeli, yayvan, yuvarlak taçlı bir ağaçtır.Doğal yetişme alanlarında 10- 15 m ye kadar taç yapabilir.6-10 cm çapında, 2 loblu,11-13 damarlı gri yeşil yuvarlatılmış kanatlı kelebek şeklinde yaprakları vardır. Gövde rengi gri-kahvedir.Yapısı birkaç gövde yapıp çalı şeklinde gelişmeye müsaittir. Kabuğun içi pembemsidir. İlkbaharda çiçeklenir.
Çiçekleri orkideye benzer, kısa saplı ve gayet gösterişlidir, 5 - 7.5 cm çapındadır, 5 petallidir.5 kıvrık erkek organ,1 dar uzun, yeşilimsi dişi organ vardır. Eflatun- pembe renktedir. Petaller çiçek tablasının başında dardır, sonra genişler.Çiçekler yapraklardan önce açar. Çiçeklenme sonrası tohum baklaları oluşur, her birinde 10-15 tohum vardır.Baklalar düz ve serttir. Fidan 2-3 yaşına gelince çiçeklenme başlar.
Üretilmesi:
En kolay tohumdan üretilir. Tohumlar ekimden önce 24 saat oda sıcaklığındaki suda bekletilmelidir.
Fonksiyonel Kullanımı:
Yaprakları, çiçekleri ve tomurcukları sebze gibi tüketilebilir.Koyun,keçi ve büyükbaş hayvanlar için hayvan yemi olarak kullanılır. Orijini olan ülkelerde kerestesi yakıt olarak da kullanılmaktadır (4 800 kcal/kg). Odunun ekstraktesinden tıpta, diyare kontrolünde, cilt rahatsızlıklarında, kanama durdurulmasında, faydalanılabilmektedir.
Peyzajda Kullanımı:
Gösterişli, hafif kokulu, beyaz, pembe ve mor çiçekleri ile caddelerin, parkların ağaçlandırılmasında kullanılır.
Hastalık ve zararlıları:
Belirgin bir hastalık ve zararlısı yoktur. Bazı zararlıların larvaları yapraklarını yer.
Fizyolojik problemler:
Potasyum eksikliğine hassastır. Alkali topraklarda yetiştirilmesi kloroza sebep olur.
Türkiye’de Yetişebilen Alanlar:
Ülkemizde çok tanınmayan bu güzel ağaç, Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında rahatlıkla yetişebilir.
Aşağıda orkide ağacına ait detay resimler bulacaksınız
514

515

516

517

Baki Berk Kayalar
15-01-2006, 06:37
Verdiğiniz bilgilerden ötürü çok teşekkürler..

Plumbago
16-01-2006, 18:54
Mersin tarafina yolu dusenler 2. Cevre yolu Mezitli girisindeki orta refujde cok guzel orneklerini gorebilirler.
Kirli havaya ve egzos dumanina dayanikliligi nedeniyle yol agaci olarakta kullanilabilir.

agronomistmrt
20-02-2007, 20:43
Mine Hanım orkide ağacı benim Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinde okurken favori ağacımdı gerçekten çok güzel çiçekleri vardır. Hatta hocalarımızdan gizli çiçeklenmiş dallarından kesip eve götürürdüm bayılırlardı:)

Sebahattin Sargın
03-07-2008, 11:21
Arkadaşlar bu ağacın tohumlarına nereden ulaşabiliriz acaba? Bilgisi olanlar yardım ederse sevineceğim...

Koyu yeşil
04-07-2008, 09:54
Sevgili Sebo, komşumun bahçesinden daha dün akşamüstü bir avuç tohum topladım. Adres bildirirsen sana yollayabilirim. Üretiminin sıcak yastıklarda yapılması gerektiğini bir yerlerde okumuştum. Sen detaylı öğrenirsin mutlaka.

Oğuzhan
04-07-2008, 10:20
Sevgili Koyuyeşil ,
Kokulu çiçekleri varmış.Koku hissediliyor mu?
Tohum kaldıysa bende isteyebilir miyim.?1-2 tane postalar mısınız?.

Koyu yeşil
04-07-2008, 15:35
Elfogi, ağacın yanından geçerken hissedilen yoğun bir koku yok, tabi belli saatlerde koku yayılıyorsa bilemem. Ama çiçeklere yaklaşınca tatlı hafif bir kokusu var. Ama ağacın görüntüsü gerçekten çok hoş. Tohum var, isteyen arkadaşlar için de rahatça toplayabilirim. İsterseniz bu konuda bir başlık açayım, tohum paylaşımı bölümünde devam edelim.

Oğuzhan
04-07-2008, 17:41
Güzel fikir olabilir. :)

limon
04-07-2008, 17:41
Ben de istiyorum ;)

Sıcak yastık derken havalar zaten yeterince sıcak şimdi eksek olmaz mı?

Oğuzhan
05-07-2008, 14:53
Bence olur :)

GLCN
05-07-2008, 14:57
Çok güzel bir ağacmış gelişmesi ve çiçek açması ne kadar sürer bir bilginiz varmı acaba?

Mine Pakkaner
05-07-2008, 15:14
3-4 yaşında bir fidan çiçek açmaya başlamakta. Tohumları ekmeden önce 24 saat suda bekletmeyi unutmayın.

Oğuzhan
05-07-2008, 17:31
Hızır gibisiniz.Mine Abla Teşekkür ederiz.:)

GLCN
06-07-2008, 16:02
Çok teşekkürler Mine hanım...

otugay
06-08-2008, 09:18
Benim orkide ağacı ile kötü biten tecrübem oldu. Çimlendirmede sorun yaşanmıyor. 5 adet 30-40 cm. boyunda fidanlarım kış sonu serada kurudu. Bildiğim kadarı ile kışın yapraklarını döken bir bitki. Benimkilerin üzerinde yaprakar duruyordu. Belki bir miktar soğukta tutmalı **** sulama miktarından olabilir. Ben kışın haftada bir suluyordum. Bazı bitkilerin toprağının bir süre kuru kalması gerekebiliyor. Bu konularda tecrübesi olanlar bilgi verirse yeni tohum ekecek arkadaşlar için faydalı olur.

Oğuzhan
07-08-2008, 10:49
(Yaprakları, çiçekleri ve tomurcukları sebze gibi tüketilebilir.)
Tadına bakan oldu mu ?

Nariel
10-09-2008, 20:51
Tohumdan yetiştirdiğim orkide ağacı fidelerinde ilginç bir oluşuma rastladım. Yaprakların gövdeyle birleştiği yerde şeker kristali görünümünde maddeler mevcut, her birleşim yerinde bir adet kristal var. Ellediğim zaman kristal dağılıyor ve ellerim şekerlenmiş gibi yapış yapış oluyor. Bir kristali yok ettiğimde,birkaç gün içinde yenisi oluşuyor. Tadına da baktım merak edip, şeker tadında. Bunun ne olduğunu bilen var mı?

Sebahattin Sargın
10-09-2008, 20:58
Sevgili Nariel bu oluşumlara bende rastladım ve ne olduklarını bende merak ediyorum. Bir tür salgı olabilir mi acaba?

Nariel
11-09-2008, 11:48
Sayın Sebahattin Sargın, ben de bir tür salgı olduğunu düşünüyorum. Önce böcek yumurtası sanmıştım ama sürekli yeniden oluşuyor. Umarım bir hastalık değildir.

Passion
26-09-2008, 17:31

Bu 0°C 'nin altında donabilir anlamına mı geliyor?

Benim de fidelerim var şu anda saksıdalar. Büyüdüklerinde bahçeye ekmek istiyorum. Kışın bahçede donma ihtimali var mı bu ağacın?

berduray
26-09-2008, 23:12
İklim isteği tropikal olduğuna göre kesin donar.Safranbolu eksi kaçları görüyordur acaba?

Passion
27-09-2008, 11:43
Meteorolojinin sitesine baktım şimdi. 1975 senesinden bu zamana en düşük sıcaklık
-13,9 °C 'yi bulmuş :( .

Nariel
27-09-2008, 11:59
Fidanken bakımları soğukta dışarıda zor olur ama biraz güçlenince bahçeye aktarıp, kışın etrafını sararak koruyabilisiniz belki.

Passion
27-09-2008, 16:23
Ben de öyle düşünüyorum Sevgili Nariel. Bir deniyeceğim bakalım. Gönderdiğiniz tohumları direk bahçeye ekmiştim. Dün onları saksıya fideledim. Kışı içerde geçirecekler.

Nariel
29-09-2008, 09:50
Orkide ağacındaki bahsettiğim oluşumları fotoğrafladım. Her boğumda bu kristalimsi oluşumdan var, ama sanırım kristal değil de damlacık. Elleyince ya hemen eriyor ya da sıvı olduğu için yayılıyor.

48437

Bu fidanım çok büyüdü, saksısını böğürtlenle paylaşıyor. İkisinin de gelişimi iyi gidiyor ama ayırmam lazım. Umarım en az zararı verecek şekilde ayırmayı başarırım.

48438

cemo
29-09-2008, 14:30
Sevgili Nariel
Bahsettiğiniz oluşumlar, benim orkide ağacımda da oluşuyor.
O halde, normal bu durum. Maşallah sizinki çok güzel boylanmış.

katmer
24-12-2008, 23:15
Arkadaşlar bu ağaç hangi aylarda açar? Bu bizim yazlıkta ki ağaca çok benziyor. Bizimkilere erguvan diye satmışlar. Tatile Ağustos ayında gidebildiğimiz için çiçeğine de rastlamadık. Şimdi farkettim, hep erguvan diye arıyordum, bir türlü de benzetemiyordum. Ay çok komik, inanamıyorum...

agronomistmrt
27-01-2009, 19:54
selamlar arkadaşlar.
serada yere dikilmi 500 adet orkide ağacı var. sorum şu. normalde kışın yaprak dökmesi gerekirken serada olduğundan dökmüyor. sizce sökümde çok zaiyat yaşanırmı? bilen arkadaşlar varsa bilgilerinizden faydalanmak isterim. söküm zaiyatının fazla olmadığını duymuştuk ama tabii yaprak dökmeyince belli olmaz

Nariel
13-05-2009, 11:56
Silifke'de kocaman orkide ağaçları çiçeklerle donanmış. Çiçekler muhteşem.

Sebahattin Sargın
06-06-2009, 20:26
Sevgili Koyu Yeşil sayesinde bu ağaç ile tanışmıştım, onun verdiği tohumlar ile orkide ağaçlarım olmuştu. Çimlendikten sonra hızla büyüyen orkide ağaçlarım bir süre sonra hastalandılar. Üniversite kayıtları, ev bulma işleri derken onlarla ilgilenemedim. Bazıları kurudu, bazıları gelişimini durdurdu. Sağlamların bir kaç tanesi Sakarya yolcusu oldu. Az önce bahçeye indim saksı almaya, elimde kalan tek orkide ağacım bakın bana ne hediye etti;
84459
84460

Çok şaşırdım ve çok mutlu oldum, Sevgili Koyu Yeşil anneleri olarak size bir kez daha teşekkür ederim :)

Sevgiler ;)

berduray
06-06-2009, 20:43
Güzel bir sürpriz olmuş Sebahattin, tam boy fotoğrafını da merak ettim, kaç yaşındaydı fidan acaba?( kendiminkinin de çiçeğini ne kadar bekleyeceğini ölçmek bab-ında, merak)

Sebahattin Sargın
06-06-2009, 20:45
Fidanın 1 yaşında olması lazım, kel hasan resmen ;)
84466
Durduğu yer hiç güneş almıyordu, gölgedeydi. Nasıl oldu bende anlamadım, yanımdan ayırmıyorum masamın üzerinde duruyor :D

berduray
06-06-2009, 20:53
Maşaallah diyelim o halde, benimkiyle aynı yaşta o zaman, ama benim fidanım öğleden sonra güneşi görmesine rağmen henüz çiçek oluşumunda değil.

Bir de narin bir ağaç sanırım, en azından fidanken...

Sonbaharda yapraklarına artık akar mı, kırmızı örümcek mi tam tespit edemediğim yaratıklar musallat olmuştu.

Hemen ev yapımı ilaç tatbik ettim.

Gövdede de sorun yaşamıştım, yeni yeni toparlanıyor .

Bakalım nasip, yaşasın da çiçeği de görürüz inşallah.

Sebahattin Sargın
06-06-2009, 20:56
Benimkinde de sanırım kabuklu bit vardı, bütün gövdeyi sarmışlardı. Gelişmesi durmuştu, yeni yeni filizler vermeye başlamış üstten...

Koyu yeşil
08-06-2009, 12:40
Çok sevindim Sebo, çiçekleri hafif hoş kokulu. Bu arada kendi fidanımda ben de kabuklu bit sorunu yaşadım. Tek tek temizledim. Saksıdan bahçeye aktardım. Birden gelişimi hızlandı. Küçük saksılard tabi istediği gibi serpilemiyor. Çünkü kocaman ağaç olacak abisi:) İmkanın varsa bahçeye aktarmanı öneririm. Bence kapalı mekanda tutmamalısın. Şimdi ben de resim ekleyeceğim size.

Sebahattin Sargın
08-06-2009, 12:42
Bahçem yok ne yazık ki, en iyisi geniş bir saksıya alayım ben onu. Aklıma birde şu geldi tam tomurcukta şimdi saksı değişimi yapsam uygun olur mu? Tomurcuklarının düşmesinden korkuyorum, çiçeklerin açmasını bekliyeyim en iyisi.

Koyu yeşil
08-06-2009, 13:02
Evet sana katılıyorum. Şu güzel tomurcukları açsın da sonra saksını büyütürsün. Çok geniş olmasa da derin bir saksı kullansan iyi olur. Kökler derine gitmek istiyor.

Bu da benim işyerinin bahçesine ektiğim minik. Bu da 1 yaşında yaklaşık olarak.

Nariel
13-06-2009, 19:01
Sevgili Sebahattin Sargın, gözünüz aydın :)

Benim de şu an bir fidanım kaldı, diğerlerini babaannemin bahçesine götürmüştüm. Bendeki epey büyüdü ama bu sene tomurcuk vermedi.

Bu arada sokaklardakilerin tohum zamanı yaklaşıyor haberiniz olsun ;)

Volare
15-06-2009, 17:21
Silifke'de kocaman orkide ağaçları çiçeklerle donanmış. Çiçekler muhteşem.

Sn .Nariel ,
bu ağaçlardan tohum alıp , bizlere gönderebilme durumunuz olur mu ?
Bu ağacı açmış olarak Girnede gördüm,çok güzel ;)
Saygılar .

talar_
15-06-2009, 20:05
Sayın Volare Girne'de nerede görmüştünüz hatırlıyor musunuz?
Yakında Girne yolcusuyum. Bu muhteşem çiçekli ağacı yakından görmek isterim.

Volare
16-06-2009, 15:54
Sn . talar ,
nasıl tarif etsem cadde ve sokak isimlerini bilmiyorum .
Girne Belediye binası arkanızda kalacak şekilde , merkezde bulunan parka girmeden ilerleyin .
Köşeye varınca sola dönün , Kaza mahkemesi (veya ona benzer bir isimde mahkemeyi ) geçin .
Yolun solunda bir bahçenin içindeydi .
Aynı yolun karşı tarafına geçip ters yönde giderken de
muhteşem avuç kadar sarı çiçek açmış sarmaşık vardı .
Ben oradayken tohum oluşmamıştı .
Siz bir bakın derim;)

talar_
16-06-2009, 16:13
Bahsettiğiniz caddeyi anladım. Gözüm zaten herzaman bağ-bahçe, börtü-böcekteydi. Şimdi daha dikkat kesileceğim.
Teşekkürler

Nariel
10-07-2009, 20:21
Orkide ağacı tohumu dağıtımına paylaşım bölümünde başladım. İlgilenenlere duyrulur..

poseidon1
11-07-2009, 13:15
arkadaşlar hatayda bir bahçemiz var.Gölgesinde oturabileceğimiz bir ağaç dikmek istiyoruz ancak bir türlü karar veremiyoruz uygun ağaca.Kimileri geniş yapraklı bir ağaç dikmelisin diyor, kimileri çabuk büyüyen bir ağaç dikersen geniş yapraklıya gerek kalmaz diyor. Bahsettiğiniz ağacın da adı geçti ilk başlarda.
Ağacın ekileceği yer yaklaşık 22 saat güneş alıyor,sürekli rüzgara sahip bir yer.Toprak pek verimli değil ama bu sorunu kolaylıkla giderebiliriz tek sorunumuz yol gösterecek deneyimli birinin olmaması.

berduray
11-07-2009, 15:17
Bodrum ve Adana ısı açısından pek farklı değil.

Burada yol kenarlarında gördüğüm, gayet de iyi gelişmiş ağaçlar var.

Orkide ağacı zaten güneşi seven bir ağaç, istediği asidik toprağı sağlarsanız gelişmemesi için bir neden yok derim, çiçek zamanı görsel şöleni de bonusu olur.

Nariel
11-07-2009, 15:26
Evet Silifke de çok rüzgarlı ve sıcak bir bölge, aynı zamanda da çok nemli. Burada sorunsuzca yetişiyor, çabuk büyüyor ve görüntüsü oldukça güzel. Deneyin bence.

katmer
11-07-2009, 18:49
Arkadaşlar, ayın 20 sinde Bodrum' a gidiyorum. Bahçemizde kocaman bir orkide ağacı var.. Bu yıl da bir çok tohum ve minik fideleri olacağını tahmin ediyorum.. 1 ay sonra dönerken bütün tohumları getirip isteyene göndereceğim.. Şimdiden haber vermek istedim..

poseidon1
11-07-2009, 19:40
peki arkadaşlar toprağın uygunluğunu nasıl ayarlayabilirim?

berduray
11-07-2009, 22:53
Orkide ağacının hoşuna giden toprak cinsi şu; Kumlu, tınlı, çakıllı, iyi drene olan, asidik (pH 5.5 - 6.5) karakterli topraklarda iyi gelişir.

Toprağınızı analiz ettirip içeriği nasıl öğrenebilirsiniz.

poseidon1
12-07-2009, 10:50
hatayda böyle bir kurum olup olmadığını araştıracağım agustos ayına kadar ekmek istiyorum olmadı adana'dan bulmaya çalışırım fidesini teşekkür ederim bilgilendirme için

isolet
29-07-2009, 10:58
Sayın nariel sayesinde benimde bir kaç tohumum oldu. Allah razı olsun ondan. Suda 16 saat beklettim ve nemli toprağa ektim şimdi. Tohumlar şişti ve patladı. Ne kadar zamanda çimlenir acaba. Bide güneş isteği ne acaba. Sulama isteği ne kadar acaba. Son olarak saksı isteği nedir?

Nariel
29-07-2009, 11:28
Birkaç günde çimlenmesi lazım. Yeni fide halindeyken çok büyük saksıya ihtiyaç duymaz ama büyüyünce derin saksı ister. Çok küçükken yarı gölgede tutun, gelişince tam güneşe koyarsınız.

Ve Eskişehir'in kışında dışarıda bırakmayın..

isolet
01-08-2009, 17:14
Sayın Nariel,
Dediğiniz gibi hemen çimlendiler. Çok güzel agaçlar valla bu kadar hızlı olacağını tahmin etmemiştim. 16 saat ılık suda beklettim ektim 2 gün sonra ufak tepecikleri gözüktü. Sağolun çok teşşekkür ederim. Sayenizde bende yetiştirebilicem.

nilüfer67
05-08-2009, 00:02
Arkadaşlar, ayın 20 sinde Bodrum' a gidiyorum. Bahçemizde kocaman bir orkide ağacı var.. Bu yıl da bir çok tohum ve minik fideleri olacağını tahmin ediyorum.. 1 ay sonra dönerken bütün tohumları getirip isteyene göndereceğim.. Şimdiden haber vermek istedim..
Sayın Katmer bana da tohum düşerse sevinirim:)) Saygılar

Güngör Salman
05-08-2009, 02:02
Sevgili nariel in gönderdiği tohumların bazıları çimlendi tekrar teşekkürler.

ozgurbilgin
05-08-2009, 09:20
Saksıdaki fidanlarımızı ne zaman toprakla buluşturmak lazım. Şimdi çimlendirip saksıya ektiklerimizi baharda toprağa geçirsek erken olmaz değil mi?

isolet
14-08-2009, 18:02
Sayın narielin verdiği tohumların bir tanesi çıktı yeşil yaprağı ama sonra yaprak ucu kurudu. Sürgün yeride kurudu. Ölür mü acaba. Diğerleri ise bi hareket yok toprağın altında öle duruyorlar. Ne yapmamı önerirsiniz acaba.

almira
14-08-2009, 18:49
Sayın narielin verdiği tohumların bir tanesi çıktı yeşil yaprağı ama sonra yaprak ucu kurudu. Sürgün yeride kurudu. Ölür mü acaba. Diğerleri ise bi hareket yok toprağın altında öle duruyorlar. Ne yapmamı önerirsiniz acaba.

Merhaba İsolet; sevgili Nariel sanırım bir haftalığına şehir dışında olacaktı. Size cevap veremeyebilir. Ben yardımcı olayım dedim. Toprağın altındakilerden ümiri kesin birkere ;onlar kesinlikle çürümüştür. Bazen filizlenenlerde de kuruma olabiliyor. Ben ektiklerimi sıcak suda falan bekletmedim.( Birkaç defa şubat-kasım ayında ektim tohumlar çürüdü.) İlk okulda hani öğretmenlerimiz bize nemli pamuk,nemli kağıt havlu içinde fasulya çimlendirirlerdi ya KESİNLİKLE BU TOHUMLARDA DA İŞE YARIYOR. Kökler kendini göstermeye başlayınca toprağa ektim. Nisan ayı gibi ektiklerim şu an 50cm boyunda. Yaklaşık 15 fidem var.

isolet
14-08-2009, 20:42
Hadi ya toprak altındakiler den ümit keseyim mi. O kadar tohumdan 1 tane mi çimlendirdim yani. O da meçhul sürgünü kurudu. Üzüldüm şimdi ya. Nerde hata yaptım ki acaba.

isolet
15-08-2009, 13:01
Bitkimi ayırdım. Yeni yerine taşıdım tek olan bitkiyi. Toprağı eşelerken bir de baktım ki 2 tanesi daha köklenmiş ama filizlenmiş. Onlarıda toprağa ekerken biraz köklerin uclarından biraz kırıldı. Biraz zarar verir mi? Ayrı yere ekip çimlenmesini bekliyorum. İnşallah onlarla da başarılı olurum.

Volare
22-08-2009, 13:59
Sn .Nariel ,
bu güzellik için teşekkür ederim ,
güzel bir bonsai adayı oldu.

thomasina
31-08-2009, 22:34
Merhabalar. Bu tohumlar çimlendikten sonra kaç yaprak olduğunda şaşırtmalı? Hızla büyüyorlar ne yapacağımı bilemedim.

Volare
01-09-2009, 11:38
Merhabalar. Bu tohumlar çimlendikten sonra kaç yaprak olduğunda şaşırtmalı? Hızla büyüyorlar ne yapacağımı bilemedim.

Zorunda değilsek bu kış yerinde kalsın derim ben , yoksa benim 5 tane çimlendi ,

kışı kardeş kardeş bir arada geçirsinler;)

almira
01-09-2009, 12:50

Tohumların çimlenmesinden kastınız; peçete içinde mi çimlenme,topraktamı çimlenme? Her iki durumda da asıl yerlerine dikebilirsiniz. Toprakta çimlendiyse fideleri toprağıyla birlikte alın mutlaka. Fide torbalarına dikin. Çok hızlı gelişiyorlar. Torbalarda yeterli büyüklüğe ulaşınca asıl yerlerine aktarabilirsiniz.

thomasina
01-09-2009, 22:40
Ben çok minik saksılarda torf-dere kumu karışımında çimlendirmiştim. Şu anda 10 cm den fazla oldular. Hızla büyüyorlar. Zamanında şaşırtma yapamamaktan korktum nedense. Yedi yapraklılar şu anda ve sağlıklı duruyorlar. Bir kaç gündür de daha fazla güneş gösteriyorum ve toprak yüzeyi kurudukça fısfıslıyorum. Ama bu hızla büyüyünce saksı derinlikleri yeterli olmayacak diye endişeleniyorum. Toprağı ile beraber dikin derken kök kökün zarar görmemesi açısından mı diyorsunuz?

almira
02-09-2009, 18:20
Ben çok minik saksılarda torf-dere kumu karışımında çimlendirmiştim. Şu anda 10 cm den fazla oldular. Hızla büyüyorlar. Zamanında şaşırtma yapamamaktan korktum nedense. Yedi yapraklılar şu anda ve sağlıklı duruyorlar. Bir kaç gündür de daha fazla güneş gösteriyorum ve toprak yüzeyi kurudukça fısfıslıyorum. Ama bu hızla büyüyünce saksı derinlikleri yeterli olmayacak diye endişeleniyorum. Toprağı ile beraber dikin derken kök kökün zarar görmemesi açısından mı diyorsunuz?

Bunlar benim Orkide Ağaçlarım. Sanırım Nisan sonu gibi nemli kağıt havlu içinde çimlendirmiştim. Kök oluşumları görünür görünmez fidan torbasına ekmiştim. Şimdi 75-80 cm boyundalar. Evimizin çatısında tamamen güneş altındalar. Saksınızın derinliği bir karıştan fazla ise ve fideler saksıda fazla sayıda değilse yerini değiştirmeyin. Orkide Ağaçları kışın yaprak dökerler ve dinlenme evresine geçerler. Yani gelişimleri bir süre sonra durur. İlk baharda fidan torbalarına dikmenizi tavsiye ederim. Orada yeterince geliştiğinde asıl yerlerine dikebilirsiniz. Şimdi yer değiştirmeyi düşünürseniz evet köklerinin zarar görmemesi için toprağı ile almalısınız. Sevgiler.

günebakan
18-09-2009, 17:04
Bunlar da benim yeni çimlenen orkide ağacı tohumlarım bakalım ne kadar büyüyecekler.
Ayrıca 4 tanesi de aynı saksı da acaba ayırsammı yoksa böyle dursunlarmı ne dersiniz?

103426

denizakvaryumu
21-09-2009, 14:08
Fonksiyonel Kullanımı:
Yaprakları, çiçekleri ve tomurcukları sebze gibi tüketilebilir...

---------------------------------
---------------------------------

Danger:

Seed is poisonous if ingested
Parts of plant are poisonous if ingested
All parts of plant are poisonous if ingested
Handling plant may cause skin irritation or allergic reaction
Plant has spines or sharp edges; use extreme caution when handling
Pollen may cause allergic reaction

http://davesgarden.com/guides/pf/go/2403/

Oğuzhan
21-09-2009, 14:15
Tohum eğer yutulur zehirli olduğunu
Bitki parçaları eğer yutulur zehirlidir
Bitkinin bütün parçaları eğer yutulur zehirlidir
Işleme tesisi cilt tahriş veya alerjik reaksiyona neden olabilir
Bitki spines veya keskin kenarları vardır; aşırı dikkatli kullanımı kullanmak
Polen alerjik reaksiyona neden olabilir

Sakın yemeyin

selis
24-09-2009, 12:30
Erguvan tohumu sanıp toplamışım ne alakaysa :p

aslinin_asli
18-02-2010, 20:15
sayın koyu yeşil tohumunuz kaldıysa banada gönderebilirmisiniz mümkünse saygılar

ozgurbilgin
06-05-2010, 14:25
Benim ektiğim tohumlardanda 2 tanesi çimlendi. Bir tanesi sağlıksız gibi ama bir tanesinden umutluyum.

fendyby
25-05-2010, 19:43
selam arkadaşlar bu orkide ağacını ben soliter olarak kullanabilirmiyim...

Sevgi Durul
03-09-2010, 22:22
Tohumunu bu baharda ektiğim orkide ağacım. Şimdilik japon gülüyle aynı saksıda. Ayrı bir saksıya, ne zaman almam uygun olur. Teşekkürler.
169061

Uysal01
05-09-2010, 16:30
Kışı beklerseniz daha iyi olur,yapraklarını dökdükten sonra saksıya alabilirsiniz.Şimdi alırsanız köklerindeki topraklar dökülürse risk olur tutmayabilir.
Orkide ağacı Manisada dışarda (Bahçede-yol kenarlarında) yetiştirilmektemi?

Sevgi Durul
05-09-2010, 23:13
Cevabınız için teşekkür ederim. Orkide ağacının, Manisa'da dışarda yaşayıp yaşamadığını bilmiyorum. Biz ilçedeyiz. Bulunduğumuz ilçe Kütahya ile il sınırı. Dolayısıyla kışlar oldukça soğuk. Ben orkide ağacımı kışın içeri alacağım.

cemo
06-09-2010, 11:52
Sevgili SDurul, benim tohumdan yetiştirdiğim orkide ağacım, gecen kışı bahcede geçirdi. Dallar kupkuru olunca, tamam öldü bu dedim ama, baharda yeniden canlandı. Hala 40 cm boyu:( Tercih senin tabii.

Sevgi Durul
06-09-2010, 13:43
Sevgili cemo, benim ister istemez, içeri almam gerekiyor. Çünkü, japon gülü ile aynı saksıda. Geçen kış japon gülümü kaybettiğim gibi, bunu da kaybetmek istemiyorum. Sevgiler...

Uysal01
06-09-2010, 20:18
169607

169608Resimdekilerde,benim Orkide Ağacı fidelerim.Biraz daha büyüyünce bahçeye dikerim.

botanica
09-10-2010, 07:09
Forumdaki resimler qercekten de cok qüzel... Ben kıbrıs'ta yasıyorum ve bu aqacı aramadıqım yer kalmadı, yine de bulamadım... :((

Vedat GENÇER
03-12-2010, 13:06
ben antalya da görmüştüm hala elde etmeye çalışıorum

igms
17-04-2011, 23:47
Bunlar benim Orkide Ağaçlarım. Sanırım Nisan sonu gibi nemli kağıt havlu içinde çimlendirmiştim. Kök oluşumları görünür görünmez fidan torbasına ekmiştim. Şimdi 75-80 cm boyundalar. Evimizin çatısında tamamen güneş altındalar. Saksınızın derinliği bir karıştan fazla ise ve fideler saksıda fazla sayıda değilse yerini değiştirmeyin. Orkide Ağaçları kışın yaprak dökerler ve dinlenme evresine geçerler. Yani gelişimleri bir süre sonra durur. İlk baharda fidan torbalarına dikmenizi tavsiye ederim. Orada yeterince geliştiğinde asıl yerlerine dikebilirsiniz. Şimdi yer değiştirmeyi düşünürseniz evet köklerinin zarar görmemesi için toprağı ile almalısınız. Sevgiler.

Maşallah harikuladeler :eek:, resimlerin üzerinden çok zaman geçmiş, şu an ne durumdalar acaba. Ben de tohumlarını ektim ve sabırsızlıkla bekliyorum.

igms
25-04-2011, 08:40
Henüz hiç birisi çıkmadı :( Hala bekliyorum ama ümitlerim de azaldı.

Nariel
25-04-2011, 21:01
Silifke ve Mersin'de şu an orkide ağaçları en coşkulu dönemlerini yaşıyor.

limon
26-04-2011, 19:24
Ne havalı bir ağaç... :)

Çok güzeller sevgili Nariel, ne şanslısın.

Nariel
27-04-2011, 19:48
Değil mi:) Hem de İstanbul'daki bazı ağaçlar gibi zorlamayla yetiştirilen bir tür değil, gayet uyumlu ve heryerde kendiliğinden çıkıp büyüyen bir ağaç:p

selis
20-07-2011, 17:51
Kendiliğinden çıkmış minikler ;)
(Kampüsten)

aukesen
26-07-2011, 20:48
Adana da heryer orkide ağacı baya tohum topladım saksıya 15,20 tohum ektim çok dipdibe ama hangisi tutarsa bakalım

livingdead1978
03-05-2012, 08:35
Arkadaşlar bu ağacın tohumlarına nereden ulaşabiliriz acaba? Bilgisi olanlar yardım ederse sevineceğim...

bu sitede satışı var tohumun
AKTİF TOHUMCULUK - Çiçek ve Süs Bitkileri Tohumları (http://www.aktiftohum.net//cicektohumlari.html)

dünyam1
03-05-2012, 09:06
bizim sitenin bahçesinde var ,çok güzeller, dalında tohum olursa yetiştiririm inşallah.

athena -asena
14-05-2012, 23:36
Tohumdan yetiştirdiğim orkide fidanlarımın çoğunu dağıtmıştım bende 2 adet kalmıştı onları da bu seneki sert kışta kaybettim.

useful
15-05-2012, 13:31
koçtaşta şu anda satılıyor orkide ağacı tohumu paket içinde 10 tane var 6 tl civarı ben 2 paket aldım isteyenler bence kaçırmasın

livingdead1978
11-07-2012, 07:35
Arkdaşlar bir aydır tohum arıyordum dolaşırken orda burda agaçların yapraklarına bakıyorum tam vaz geçip parayla satı alacaktım.. bu sabah bir agaç gördüm baktım yaprakları aynı orkide agacı gibi sonra yerden tohumundan topladım baktım tohumuda aynı en sonunda buldum isteyen herkese göndere bilirim elmde binlerce var şu anda :D

Orhan Özbilgiç
12-03-2013, 21:06
Birkaç gün öncesine kadar, bu başlıktan hiç haberim yoktu.
Ne zamanki, kendisine selluka tohum vermek için uğradığım komşu apartmanın bodrum katında oturan ve ilginç bitkilere olan hayranlığı ile tanıdığım Fatma hanım'ın bahçesinde görünceye kadar.

Bana, hala yapraklarını dökmemiş bu bitkiyi Kıbrıs' ta gördüğünü, kırmızımsı çiçeklerini çok sevdiğini ve oradaki bir çiçekçide fidanını görüp satın aldığını, evvelki yıl çiçeklendiğini, geçen yıl ise çiçeklenmediğini söyledi.

Boyu uzayınca, uzayan dalların bir üst katta oturan aile tarafından kesildiğini, bu ağacın adını merak ettiğini söyledi.

Bende fotoğraflarını ''Bu ağacın Adı Nedir?'' başlığına yükleyip, adını öğrendim.

Konu başlığını baştan sona okudum. İstanbul koşullarında bu bitkinin;
1- Yaşayabilmesine,
2- Yapraklarını dökmemesine şaşırdım.

Sonrada yaşam sebebini, dikili olduğu yerin, yoldan 1,5-2 metre aşağıda ve binanın güney cephesinde olmasına bağladım.

İşte belkide İstanbul'da dışarıda dikili tek Orkide Ağacı.;)

377659

377660

377662

günebakan
12-03-2013, 21:09
Bravo Fatma hanıma o zaman Orhan abiciğim maşallah nasılda yetiştirmiş orkide ağacını ama Fatma hanımın ilginç bitkilerini de merak etmedim değil hani:)

Orhan Özbilgiç
12-03-2013, 21:20
Bravo Fatma hanıma o zaman Orhan abiciğim maşallah nasılda yetiştirmiş orkide ağacını ama Fatma hanımın ilginç bitkilerini de merak etmedim değil hani:)

4 yıl önce Abutilon'u ilk kez O'nda gördüm.'2. fotoğrafta, kırmızı çiçekleri belli belirsiz, çok dallı bir ağaç gibi duruyor.
Sarı kırmızı çiçekli Çalı minemi O vermişti.
Begonvili koruma altında yaşatıyor. Yine adlarını bilmediğim birkaç saksı bitkiside olduğunu biliyorum.

ilhamibayar
14-03-2013, 07:15
Arkdaşlar bir aydır tohum arıyordum dolaşırken orda burda agaçların yapraklarına bakıyorum tam vaz geçip parayla satı alacaktım.. bu sabah bir agaç gördüm baktım yaprakları aynı orkide agacı gibi sonra yerden tohumundan topladım baktım tohumuda aynı en sonunda buldum isteyen herkese göndere bilirim elmde binlerce var şu anda :D

Merhabalar.YÜKSEL BAYAR Botanik bahçesinde yetiştirilmek üzere sizden bu tohımlardan rica edebilirmiyim.İlhami BAYAR-Gıda tarım ve hayvancılık İlçe Müdürlüğü Çivril-Denizli

yukka
05-05-2013, 15:31
Bu da bizimki. Seferihisar'da. Birkaç yıllık. Yaprak dökmedi bu kış. Eski yapraklar üstünde şu an. Bol çiçek açıyor. Yeni yaprak filizleri üzerinde.

Orhan Özbilgiç
09-06-2013, 22:44
95 numaralı mesajda fotoğraflarını paylaştığım ağacın 15 mayıstaki çiçekli bir dalının görüntüsü.

maviş g.bahçe
04-01-2014, 17:09
İzmir Güzelbahçe den merhaba,orkide ağacı ile ilgili tüm yazılanları okudum.Bugün Koçtaş dan tohumları aldım nihayet pamuk içerisinde çimlenmeye bıraktım.Çimlendikten sonra ayrı ayrı fide poşetlerine dikicem ,başarılı olursam baharda bahçeye almak istiyorum .Gelişmeleri yazarım.Teşekkürler:)

yukka
29-03-2014, 08:55
Bu da bizimki. Seferihisar'da. Birkaç yıllık. Yaprak dökmedi bu kış. Eski yapraklar üstünde şu an. Bol çiçek açıyor. Yeni yaprak filizleri üzerinde.

Bu ağacı Los Angeles'te gördüm. Cadde kenarlarına dikmişler, hepsi çiçekliydi.

murat doğan
28-04-2014, 22:09
arkadaşlar ne kadar süre çiçekli kalıyor.alanyada yaşıyorum burada bir çiçekçide var 3 **** 4 yaşlarında. çiçeklenme süresinin kısa olduğunu söyleyince almadım aklımda orada kaldı. Bütün yaz çiçek açıyorsa alacağım. cevabınızı bekliyorum.

Yenisu
14-08-2018, 23:59
İyi geceler;zengarden den aldığım selluka tohumlarını çimlendirirken değişik bir bitki yeşerdi.Günlerdir yaptığım araştırmalardan sonra nihayet bu bitkinin orkide ağacı olduğunu bu akşam buldum.Selluka gibi yeşerttim,yani tohumu törpüleyip ılık suda bekleterek sonra selluka gibi ektim ,tohumlar çok benziyordu.Sellukam 2 metre boyunda ,saksıda tutabilmek için sırıklara doladım,1. senesi olmasına rağmen bol çiçekli,ama orkide ağacım daha 1 karış boyunda .Ne olduğunu bilmediğim için sadece canlı tutmaya çalıştım.Acaba ilk sene çiçek açar mı? bu bilgiye ulaşamadım henüz .Tecrübesi olan arkadaşlardan yardım isteyebilirmiyim?Şimdiden teşekkürler...

lenavita
14-12-2018, 17:52
Benimde çarşıdan aldığım tohumla ektiydim galiba 3 yaşında İnşallah bu yıl açar çiçeğini göremedim daha

lenavita
14-12-2018, 18:00
Orkide Ağacı
Botanik Adı: Bauhinia variegata L.
Sinonim: Bauhinia chinensis
Varyeteler: B. monandra; B. Purpurea (mor çiçekli), B. purpurea & var. alba (beyaz çiçekli); B. tomentosa; B. variegata & var. candida (beyaz çiçekli).
Familya: Fabaceae – Caesalpinioideae
Orjin: Çin- Hindistan
Türkçe Adı: Orkide Ağacı
İngilizce Adı: Bauhinia, orchid tree, poor man's orchid
Yerel Adı;
Kanton Dili : Kanchivala
Hint Dili : Gurial
Rakım:1800 m rakıma kadar yetişir.
Yıllık Yağış İsteği: 500-2500 mm
Işık İsteği: Tam güneşli yerlerde iyi gelişir, hafif gölgeyi tolore eder.
Toprak İsteği: Kumlu, tınlı, çakıllı, iyi drene olan, asidik (pH 5.5 - 6.5) karakterli topraklarda iyi gelişir.
Botanik Özellikleri:
Küçük- orta boylu bir yaprak döken ,kısa gövdeli, yayvan, yuvarlak taçlı bir ağaçtır.Doğal yetişme alanlarında 10- 15 m ye kadar taç yapabilir.6-10 cm çapında, 2 loblu,11-13 damarlı gri yeşil yuvarlatılmış kanatlı kelebek şeklinde yaprakları vardır. Gövde rengi gri-kahvedir.Yapısı birkaç gövde yapıp çalı şeklinde gelişmeye müsaittir. Kabuğun içi pembemsidir. İlkbaharda çiçeklenir.
Çiçekleri orkideye benzer, kısa saplı ve gayet gösterişlidir, 5 - 7.5 cm çapındadır, 5 petallidir.5 kıvrık erkek organ,1 dar uzun, yeşilimsi dişi organ vardır. Eflatun- pembe renktedir. Petaller çiçek tablasının başında dardır, sonra genişler.Çiçekler yapraklardan önce açar. Çiçeklenme sonrası tohum baklaları oluşur, her birinde 10-15 tohum vardır.Baklalar düz ve serttir. Fidan 2-3 yaşına gelince çiçeklenme başlar.
Üretilmesi:
En kolay tohumdan üretilir. Tohumlar ekimden önce 24 saat oda sıcaklığındaki suda bekletilmelidir.
Fonksiyonel Kullanımı:
Yaprakları, çiçekleri ve tomurcukları sebze gibi tüketilebilir.Koyun,keçi ve büyükbaş hayvanlar için hayvan yemi olarak kullanılır. Orijini olan ülkelerde kerestesi yakıt olarak da kullanılmaktadır (4 800 kcal/kg). Odunun ekstraktesinden tıpta, diyare kontrolünde, cilt rahatsızlıklarında, kanama durdurulmasında, faydalanılabilmektedir.
Peyzajda Kullanımı:
Gösterişli, hafif kokulu, beyaz, pembe ve mor çiçekleri ile caddelerin, parkların ağaçlandırılmasında kullanılır.
Hastalık ve zararlıları:
Belirgin bir hastalık ve zararlısı yoktur. Bazı zararlıların larvaları yapraklarını yer.
Fizyolojik problemler:
Potasyum eksikliğine hassastır. Alkali topraklarda yetiştirilmesi kloroza sebep olur.
Türkiye’de Yetişebilen Alanlar:
Ülkemizde çok tanınmayan bu güzel ağaç, Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında rahatlıkla yetişebilir.
Aşağıda orkide ağacına ait detay resimler bulacaksınız
514

515

516

517

Şimdi ben anlamadım zehirli yoksa yenilebilir mi

lenavita
14-12-2018, 18:02
Tohum eğer yutulur zehirli olduğunu
Bitki parçaları eğer yutulur zehirlidir
Bitkinin bütün parçaları eğer yutulur zehirlidir
Işleme tesisi cilt tahriş veya alerjik reaksiyona neden olabilir
Bitki spines veya keskin kenarları vardır; aşırı dikkatli kullanımı kullanmak
Polen alerjik reaksiyona neden olabilir

Sakın yemeyin

Bursa'da zehirli diyor

siflera12
21-11-2019, 06:31
Benimde çarşıdan aldığım tohumla ektiydim galiba 3 yaşında İnşallah bu yıl açar çiçeğini göremedim dahaÇiçek açtımı [emoji848]

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi