PDA

View Full Version : Picea pungens 'Hoopsii' (Aşılama)

ozanutku
04-01-2008, 13:32
Yabancı bir siteden aşılama ile ilgili resimler
(Mavi ladindeki aşı çalışması da aynı)

27480

27481

27482

27483

27484

ozanutku
04-01-2008, 13:36
resimlerin devamı

ozanutku
04-01-2008, 13:48
Buda büyümüş hali ..

sayathan
10-01-2008, 21:31
harika görünüyorlar mükemmel.ben buna hastayım

bizimardıç
27-01-2008, 21:49
merhabalar
bu tür mavi ladin (p.pungens''hoopsii'' ) hangi tür cam fidanlarına aşılanabilir.Birden çok çam türürne aşılanabilirmi?Aşılama zamanı nezaman başlayıp ne zaman bitiyor? bahçemde 8 metre büyüklüğünde bir mavi ladin ağaçımız bulunmakta.Bu sene bu ağaçtan kalemler alarak aşılama yı denemek istiyorum. konuyla ilgili bilgisi olan arkadalar yardımcı olurlarsa çok sevinirim..iyi günler.

ozanutku
29-01-2008, 21:14
p.pungens''hoopsii aşı ile üretilmiş bir tür dür, Bu tür genelde normal mavi ladin diye tabir edilen tohumdan üretilen türlere aşılanır,Bazı yörelerde büyüme hızı mavi ladine göre daha hızlı olan batı ladini( Lake states) anaç olarak kullanılır.
Aşılama zamanı yeni başladı şubat ortasına kadar aşılamayı yapabilirsiniz.
Fakat hoopsii kalemi bulması oldukça zor, bunun yerine rengi ve formu güzel olan mavi ladinlerden kalem alarak bunlarıda aşılayabilirsiniz.

ozanutku
05-07-2008, 11:47
2008 Şubat'ın da aşıladığımız Mavi Ladinlerde %50 başarı ile sonuçlandı
(Toplam 20 adet yapılan aşıdan 10 tanesi tuttu)

ozanutku
05-07-2008, 11:51
Geçen sene repikaja alınan Aşılı Mavi Ladinlerim (Picea pungens glabosa)

GAZİ0625
11-08-2008, 17:57
Sayın Ozanutku bir mavi ladin ağacını beğendimve ondan aşı kalemi almak istiyorum .Ağacın neresinden hangi dalından almalıyım.

ozanutku
12-08-2008, 15:06
Sayın Gazi0625

Aşı kalemini Şubat ayında , en son sürgünlerden alınız , ağacın üst saçaklarından almanız daha iyidir. Eğer hemen aşılama yapamayacaksanız buzdolabının normal gözünde 48 saate kadar aşı kalemlerini bekletebirlisiniz.

tripinu
21-08-2008, 23:32
verdiğiniz bilgiler çok özel teşekkürler...ben,ithal aşılı hoopsilerden almayı düşünüyorum..aşı yapmak da tutdurmak da büyük tecrübe...tebrikler bu arada...ben daha önce bir fidancıdan fiyat almıştım...13 euro demişti 1 yaşındaki aşılı hoopsiye...evime alacağım 10 tane büyütücem...satmak amaçlı...mavi göknar acaba nasıl sizce...mavi ladin dışında ,para kazandırabilecek çeşit varmı..saygılar

ozanutku
22-08-2008, 13:44
Sayın Tripinu , bence mavi göknar'a ayırcağınız para ile de hoopsii alın , aşılı türler bundan sonra daha revaçta olacak, yinede etrafınızdaki fidancılık işi ile ilgilenen kişilerin görüşlerini almanızda fayda var.Mavi göknarda bazen uyum sorunu oluyor, en azından bizim bulunduğumuz bölgede kışın soğuktan fazla etkileniyor.

ozanutku
28-01-2009, 23:30
Arkadaşlar bu senede yaklaşık 200 kadar hoopsii aşılaması yaptık, biraz erken oldu ama evimin kapalı balkonunda bunlara bakacağım için herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum.

1- Altlık olarak batı ladini( 2+1) kullanıldı.
2- Batı Ladinin alt dalları budandı.
3- Aşı Kalemi maket bıçağı ile yüzeyi düzgün bir şekilde kesildi.
4- Batı ladinin gövde kabuğu maket bıçağı ile düzgün bir şekilde aşı kalemin gireceği uygunlukta açıldı.(Kabuğu kaldırmanız yeterli, çok az da gövdeyi açabilirsiniz ) Aşı kaleminde ve altlıkta açtığınız yüzeye elinizde dokunmayın.
5- Aşı kalemini açılan kabuğun olduğu yere yerleştirin ve parmağınızla bastırın.
6- Aşı bandı ile dikkatlice sarın .

Sera ortamında uygun sıcaklık ve nem oranı

Sıcaklık 4 ila 18 derece arası , nem de 35-75 arası olması hoopsii üretiminde ideal ortam olarak kabul edilir.
Aşıladığınız hoopsilerin üzerini naylon torba ile ürtün (bitkinin terlemesi için)

ozanutku
28-01-2009, 23:33
Aşılama fotoğraflarına devam

kgursan
26-02-2009, 22:56
Sn Ozanutku., Picea pungens glauca ile, hoopsii arasında gelişme bakımından ne fark var?
hoopsi daha mı hızlı gelişiyor? İkinci olarak mavi ladin himalaya sediri üzerine aşılanabiliyormu?. Teşekkürler.

ozanutku
27-02-2009, 09:07
Sayın Kgursan

Picea pungens glauca ile, hoopsii arasında gelişme bakımından uygun rakım ve şartlarda pek fazla büyüme farkı yoktur.

Glauca tohumdan üretilen bir ağaçtan alınan kalemden yapılan aşılama(Genelde mavilik oranı yüksek kaibab türü ladinlerden alınan kalemlerden) , hoopsii ise sadece aşılama ile üretilen bir ağaçtan alınan kelemden yapılan aşılama.

Hoopsii, Glauca, Globosa tülerinin aşılamasında altlık olarak bazı yerlerde Himalaya sediri, Mezarlık selvisi kullanıldığını duyuyorum. Hiç denemediğimiz için bir şey diyemiyeceğim fakat konu ile ilgili konuştuğum konusunda uzman Orman Mühendisi ileriki yıllarda kök yapısından dolayı bazı sorunlar olabilir dedi.

ozanutku
03-03-2009, 09:18
Hoopsilerimiz yavaş yavaş patlamaya başladı.(Aşı kalemleri sürgün vermeye başladı)bugün fotoğrafları eklerim.

Sera ortamında 10-14 günde bir pomarsol forte ve captan mantar önleyici ilaç verilmektedir.
Ayrıca (düzenleyeci) humik asit takviyesi ve Rombiorgan (Bitkisel menşeeli sıvı organik gübre) takviyesi yapılmaktadır.

ozanutku
06-03-2009, 08:23
2009 ocak ayında aşıladığımız hoopsiiler açmaya başladı hergün yenileri ekleniyor

Kazım COŞDAN
06-03-2009, 08:27
MAŞALLAH
Hakan Bey

ozanutku
17-03-2009, 09:38
15.03.2008 tarihindeki son durumları.:)

ozanutku
31-03-2009, 23:38
31.03.2009 açan sürgünler:rolleyes::rolleyes:

Mehmet Çetin
05-04-2009, 22:27
ozanutku tebrikler. çok güzel görünüyorlar. size bikaç sorum olacaktı. tepelerini ne zaman keseceksiniz (batı ladinini), birde sulamasını nasıl yaptınız. sislememi yoksa normal diptenmi suladınız. 200 aşının kaçtanesi tuttu acaba.

ozanutku
07-04-2009, 14:53
Sayın mehmet çetin;
Aşılamada anaç olarak kullanılan batı ladinlarinin budamasına önce budamaya sürgünlerden başladık, aşı kalemine daha fazla güç gitsin diye, sonra batı ladinin 1/4 kadarını tepeden kestik , tepeden kesme olayında dikkat edilecek husus bu seneki batı ladini sürgünlerinden biraz kalması lazım aşının beslenmesi için ,
Sulama işini az miktar olduğu için tek tek elle yaptık, nem olayınıda (genelde berberlerin kullandığı) su püstkürtme aleti ile yaptık ( günde 3-4 defa fidanların biraz tepesinden püskürterek)

Aşı tutma yüzdesi şu an için % 50 den fazla gibi.

(Fidanlarımıızı evin pimapenle kapalı balkonunda muhafaza ediyoruz, 24 saat jeotermal ile ısıtma olduğundan biraz erken uyandı bizim hoopsiiler )

Mehmet Çetin
07-04-2009, 17:37
avrupadan ithal gelen mavi ladinlere 3 dallı aşılanmış. lider sürgünlerin. sizin resimdekiler tek dallı. bu konuda bir bilginiz varmı. tutma oranı ilemi alakalı yoksa aşılık çelik bulunamadığı içinmi yaptınız. 3 dallıların tutması nasıl oluyor. bilginiz varmı. şimdiden teşekkür ederim.

ozanutku
08-04-2009, 08:25
Mehmet Bey ;

Olay tamamen aşı kalemi bulma ile ilgili , birde üç dallı kalemler biraz daha geç sürgün veriyor , bu hafta içinde üç dallı aşıladığımız hoopsiilerin fotolarını koymaya çalışacağım,

Bu arada aşı kalemlerini gönderen site üyesi Hüseyin abime sonsuz teşekkürler.

dogan83
11-05-2009, 23:37
Merhabalar, çalışmalarınızı hayretle izliyorum. Gerçekten çok güzeller. Aşıladığınız mavi ladinlere yıllık olarak bitkiye vediğiniz gübrelerin ve kullandığınız ilaçların tam olarak isimlerini, uyguladığınız miktarlarını ve uygulama aralıklarını bizlere iletebilir misiniz? Çok teşekkürler.

ozanutku
12-05-2009, 09:04
Sayın Doğan83

Sera ortamında 10-14 günde bir pomarsol forte ve captan mantar önleyici ilaç verilmektedir.
Ayrıca (düzenleyeci) humik asit takviyesi ve Rombiorgan (Bitkisel menşeeli sıvı organik gübre) takviyesi yapılmaktadır

Mayıs sonu sera ortamından çıkarılıp gülgeleme yapılmış bir yerde bekımlarına devam edilir.

Aşı bağlarını haziran sonu çıkardıktan sonra çok az olmak kaydı ile 15*15*15 gübreden verebilirsiniz.Bu sene gübreleme yapmasanız bile olur,

Eylül sonuda tamamen üstünü açıp fidanların kendini kışa hazırlaması için açık alana alabilirsiniz.

tegilmez
14-11-2014, 14:45
Merhabalar, öncelikle belirtmek isterim ki mavi ladin konusunda çok yeniyim. başlangıç olarak 100 adet küçük fidan alıp, sonra aşılayıp, 2 metre boya kadar büyütmek istiyorum.
konu hakkında tecrübelerinizde faydalanabilirsem minnettar olacağım. kendime bir yol haritası çıkartmak istiyorum. bir kaç gün içerisinde aldığım çıplak köklü mavi ladinleri saksılara dikeceğim. ufak bir seram var. sormak istediklerim şunlar.
1. yeni ektiğim 10 cm boyundaki ladinleri sera ortamındamı tutmalıyım.
2. aşılama yapmak istiyorum. ne kadar büyüdüklerinden aşılama yapmam gerekiyor.
aşılama hakkında geniş bilgiye ihtiyacım var.

yardımlarınlz için şimdiden çok teşekkür ederim.

tegilmez
15-11-2014, 21:40
Merhabalar, aşılama için fidanlarım hazır. ancak sorunum şu ki Hoopsi aşı kalemine ihtiyacım var. Kaliteli aşı kalemi gönderebilecek varsa minnettar kalırım. teşekkürler.

Denizsefamurat
24-07-2016, 10:06
Çok acemi ve yeniyim sitenizde.youtubede ve sitenizde bir aşılama yapayım dedim 2 hafta oldu .tutma yolundaki yoksa olmamıştı.degerli dusunceleriniz alabilir miyim

Denizsefamurat
24-07-2016, 10:09
http://i.hizliresim.com/v4q79v.jpg