PDA

View Full Version : İngiliz karaağacı (Ulmus procera)

Ali H. ALI
25-12-2007, 14:14
Hepinize merhaba, bu gun bahcemde ve ozellikle bonsailerim uzerinde calisma firsati buldum ve bu calismalarimin birini sizlerle paylasmak istedim.

Uzerinde calisma yaptigim agac, 3 yil once kok budamasi yaptigim bir agacin koklerini atmayip bir saksiya dikip ne olacagini gozledim, sonuc umut vericiydi once bir iki tomurcuk gorundu, sonra tomurcuklar dalcik oldu.

aklinizda olsun bircok agacin koklerinden de guzel bonsailer elde edebilirsiniz.
Deneyimlerimden Karaagaclarin, disbudaklarin, incirlerin, sogutlerin kokleri olumlu gelisiyorlar. Agaclarinizi budadiginiz zaman ilginc kokleri dikip siz de deneyebilir ve deneyimlerinizi forumda paylasabilirsiniz.

Ingiliz karaagacinin on yuzunu secerken koklerin en guzel gorundugu tarafi sectigimden. one dogru cikan dali kesmek zorunde kaldim. Koklerin birlestigi yerdeki govdeyi oyup kurumus govde gorunumu verecegim o yuzden oralardaki kabuklari simdiden az da olsa soydum.

Dal dizimi sag, sol, geri, on, ve ilk dal ile geriye cikan dalin arasinda kalan bosluga dogru cikan 5. dal. Ileride usten cikacak baska dalciklari da kullanabilirim.

Agcac uzerinde yaptigim calisma bittikten sonra onu sulayip golge bir yere aldim iki gun sonrada gubreleyip gelismesini izleycegim. Agaclarin gelisip buyume zamani oldugu icin(burada yazin ilk gunleridir) telleri surekli kontrol edecegim ve agacin dallarini kesmesine izin vermiyecegim.

Sonbaharin ortalarina dogru da karaagaci bonsai saksisina alacagim 5-6 yil icerisinde guzel bir bonsai olacagini dusunuyorum.

Asagida calismadan cektigim fotograflar vardir, umarim sizlerin yapacagi calismalara da faydasi olur.

26914
Uzerinde calisma yapacagim karaagac.

26915
Agaci budayip, govde uzerindeki kaguklari soyup, telledikten sonra.

26916
Ilk dali iki elimle tutup, sag tarafa istedigim gibi egdikten sonra.

26917

Diger dallari da yukarida yazdigim gibi dizip calismayi bitiriyorum.

26918
calisma bittikten sonra agacin son durumu.

TreePedagogue
26-12-2007, 07:56
Doğada hiçbirşeyin israf edilmeyeceğinin işte ispatı.
Kökler kısa olan gövdeyi tamamlayarak gövde vazsifesi görmüş. Çok güzel bir çalışma elinize sağlık.

vyssera
26-12-2007, 09:58
Ben de her ağaçtan bir şekilde güzel bonsailer yapılabileceğinin ispatı diyecektim :)

salvia
27-12-2007, 10:47
Ellerinize sağlık hocam.En lttaki fotoğrafta toprak üzerinde görülen beyazlıklar perlit mi acaba?

Ali H. ALI
27-12-2007, 12:49
Yok degildir, agacin govdesinden soydugum kabuklardir.