PDA

View Full Version : Fritillaria imperalis (Ters lale)

Sayfalar : [1] 2

oktars
23-12-2005, 14:21
Şemdinli’de bu bahar laleler açacak

Bir kitabevine yapılan bombalı saldırı ile Türkiye gündemine oturan Şemdinli’de bu bahar laleler açacak.

Doğal Çiçek Soğancıları Derneği ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Hakkari Şemdinli'de ilçenin adıyla anılan ters lalenin neslini kurtarmak için düğmeye bastı. Bu kapsamda Şemdinli lalesinin dağlardan toplanarak, ihraç edilmesini önlemek için 2003'te başlatılan çalışmanın başarısız olmasından sonra yeni bir proje hazırlandı. Bitkinin gelir getirici bir şekilde üretilmesini hedefleyen yeni proje, Birleşmiş Milletler (BM) Küçük Destek Programı ve Hakkari, Şemdinli ve Yüksekova'da Şemdinli Lalesi Yetiştiriciliğinin Teşviki Projesi'nin desteğiyle gerçekleştirilecek. YYÜ Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Müdürü Şevket Alp, önceki çalışmanın yöre halkının yetiştirme zahmetine girmemesi sebebiyle amacına ulaşamadığını söylüyor. Bugüne kadar sadece Adıyaman ve Yüksekova'da 2 çiftçinin üretim yaptığını aktaran Alp, proje kapsamında halka yetiştiricilik, hasat, depolama, pazarlama ve nakliye konusunda eğitim vereceklerini kaydediyor. Alp, yöre halkına Şemdinli lalesini, doğadan sökmek yerine üretmenin daha kârlı olacağını anlatacaklarına da dikkat çekiyor. Çünkü lalenin gelir getirdiğine dair söylentiler, sökümünü artırıyor. 2004'te ihraç edilen 23 bin laleden yaklaşık 13 bin Euro gelir sağlandığı göz önüne alındığında, aracıların kârları da dahil 1 lale 900 YKr'ye yurtdışına satılabiliyor. Proje çerçevesinde üreticilerin birlik olmalarını sağlayacak bir kooperatif kurulacak. Jandarmanın görev alanına giren bölgede, askerler de bilgilendirilecek. Kaçak sökümlerin engellenmesi için ekstra önlemler alınacak. Bu arada Şemdinli lalesi ve soğanlı bitkilerle ilgili hazırlanan 40 sayfalık kitap da son aşamaya gelmiş. Çalışmaların ardından soğanlı bitki uzmanlarını bir araya getirecek ulusal bir seminer düzenlenecek.

Ters laleye BM’den destek

BM desteğiyle nesli koruma altına alınan ters lalenin de arasında bulunduğu soğanlı ve yumrulu bitkiler, kar topraktan kalkar kalkmaz veya sonbaharla birlikte çiçek açıyor. Gösterişli ve narin çiçekleri sebebiyle bahçe düzenlemelerinde süs bitkisi olarak tercih ediliyor. Türkiye'de genellikle üretimi yapılmayan bu laleler, doğadan sökülerek park ve bahçelere dikiliyor. Çünkü tohumdan üretimde çiçek aşamasına ulaşılması 6 yıl, soğandan üretimde ise 3 yıl alıyor.

23.12.2005
Gürhan Savgı
Ankara
http://www.zaman.com.tr/?hn=240276&bl=haberler&trh=20051223

malina
23-12-2005, 17:59
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, soğanlı biktiler bakımından çok zengin. Ters Lale'yi orada görme şansına erişmiştim :)

İstanbul ekibi baharda oraya bir gezi düzenlese iyi olacak :)

fatmadundar
25-09-2007, 12:11
Bu ters lale soğanlarını nerden bulabiliriz ?Almak istiyorum ama hiç bir yerde satıldığını görmedim.Bilen varsa haber verirse sevinirim.

Sebahattin Sargın
25-09-2007, 12:24
Fatma Hanım, İzmirde Bauhause varmı? İstanbula gittiğimde Bauhause'ta bu çiçeklerden görmüştüm. Bence bauhause, koçtaş, kipa gibi marketleri bir ziyaret edin...

aysemelike
25-09-2007, 12:59
Bu ters lale soğanlarını nerden bulabiliriz ?Almak istiyorum ama hiç bir yerde satıldığını görmedim.Bilen varsa haber verirse sevinirim.

sayın fatmadundar,

ters lale ve pekçok soğanlı bitkiyi www.asyalale.com sayfasında bulabilirsiniz. Bu şirket bu yıl parekende paketler halinde de internetten satışa başlamış. Soğanları son derece sağlıklı, iyi çiçeklenmekteler. Yerli bir firma olması paramızın dışarı gitmesinide engellemektedir.
Ben yaklaşık 4 yıldır onlardan soğan alıyorum.... Size fikir vermesi açısından birkaç da fotoğraf ekliyorum.....

GLCN
25-09-2007, 13:11
Harikalar gerçekten.Bu sokakta olanları kimse çalmıyormu al beni diyorlar..:))
Yanlız sitede fiyat ve renk konusunda bbilgi bulamadım nasıl seçiyoruz laleleri...

aysemelike
25-09-2007, 13:33
bedava katalog yolluyorlar, e-mail ile fiyatlarıda hemen veririler....

bizim buralarda kimse kimsenin bahçesinden birşey koparmıyor....Küçük yerde olduğumuz için çalan hemen bulunur.... zaten beni tanırlar isteyene birkaç soğan çıkarır veririm..... lale yetiştirmenin hoşuma giden yanlarından biri, çalıştığımız hastaneye giderken her sabah bir demet toplarım ve değişik bölümlerin sekreterliklerine bırakırım, bir doktorun çiçek yetiştirmesi personele çoookkkk ilginç gelir... Buda bana gizli bir keyif verir.....bazıları sitem ederler bize gelmedi diye, bazılarıda diğerlerinin vazolarından yürütürler.... sonuçta bizim hastanenin her yerinde birkaç tanede olsa nisan-mayıs ayı boyunca lale görmeniz mümkünüdür.....Buda bana yetmektedir.....

M.Sema
20-03-2008, 15:17
Benim de nihayet ters lalem var artık. İşte resimleri. Merak edenler için bu halini 12 YTL' ye aldım.

dal
20-03-2008, 21:55
Nerden aldınız ?

bursevi
23-03-2008, 12:56
Sayın M.Sema;
Kapalı ortamda büyüdüğü için boyu kısa kalmış sanırım.Bir de oda içerisinde tutmayın zehirli bir kokusu vardır.Sanırm fark etmişsinizdir.Saygılarımla

M.Sema
25-03-2008, 11:44
Sayın Dal kusura bakmayın mesajınızı şimdi gördüm. Hemen cevaplayayım dedim. Benim yıllardır çiçeklerimi aldığım yerlerden biri olan, Odtünün arka kapısına yakın, 100.Yıl ile Çiğdem Mah.yokuşu arasında ki Ahmet Erzurumlu'dan aldım. Çok efendi, istediğiniz çiçeği de yardımı da alabileceğiniz birisidir. Telefonu:286 25 80/537 439 09 94

M.Sema
25-03-2008, 11:46
Sayın bursevi verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Aldığım da bu haldeydi. Ancak kimse duymasın camla kapalı balkonda hemen akşam açık bir yere çıkaracağım.

denizakvaryumu
25-03-2008, 11:47
Rüyalarıma giricek bu çiçek..Nerden bulucam ben bunu şimdi?

Ne hoş,ne zarif bir şey bu böyle...

http://www.asyalale.com/tr/UrunAlt.aspx?KatID=17

dah-lia
14-04-2008, 08:39
evet bu senede ters lalelerim açtı muhteşem görünüyorlar34710

bitkiavcısı
14-04-2008, 11:32
Bu hafta sonu Gülhane parkında Aşık Veysel anıtının çevresinde ters laleleri gördüm, çok güzellerdi. Çalasım geldi:)

Aşık Veysel'in çevresine dikilmesi de oldukça anlamlıydı.

fsuzen
13-05-2008, 11:59
Ben 2 sene önce praktikerden soğanını almıştım.Geçen sene çiçek vermedi.Bu sene biri çiçekli iki bitkim oldu.

ismet şenad
13-12-2008, 20:39
Başabilirsem bahçemden fotoğrafını çektiğim ters laleleri yüklemeye çalışacağım.****** 2008 yılı fotoğrafları.2009 yılı baharına kadar bunlarla gönlümü eyliyorum.

saydemir
14-12-2008, 13:39
Balıkesirde böyle güzel bir bahçe var mıydı, hiç gözüme çarpmadı? :)

ismet şenad
14-12-2008, 20:11
Sayın Saydemir: Bizimkisi kendimizi oyalamak kabilinden. Mahallenin adı Bahçelievler çok daha güzel bahçeler de var. Bir tek çiçek dahi olsa o bahçe benim için güzeldir. Çiçekli günler dilerim.

hocam100
14-12-2008, 20:18
Bunlar da benim ters lalelerimin bir kısmı.

Lilium
14-12-2008, 23:05
Sayın ismet şenad laleleriniz ve ters laleleriniz çok güzeller siz bu işten anlıyorsunuz bitkinin yaprağından canlılığından belli oluyor sağlıklı soğanlar yetiştiriyorsunuz, soğanlarından isterim sezon sonu

ismet şenad
14-12-2008, 23:29
Sayın Lilium, İşi anlamaktan önce severek yapmaya çalışıyorum.Ekiyor,suluyorum çiçekler Allah'ın kendilerine verdiği plan dahilinde oluyorlar. Bizde yetiştirdik diye seviniyoruz.Zamanı gelince sağ ve sıhhatte olursak bizde olan sizde niye olmasın. Selamlar, sağlıcakla kalın...

Lilium
14-12-2008, 23:39
Her şeyin başı sevgiden geçer sevgi ile büyüyen de böyle güzel olur, sizleri kutlarım sayın senad üretimini düşünmüyormusunuz? bence yapın çokta güzel yaparsınız.

ismet şenad
14-12-2008, 23:50
Bahçem biraz ufak kendilerini koruyacak kadar üretiyorum.Yeni renk ve çeşit bulup gördükçe dayamayıp alıyorum, yer iyice sıkıştı, yinede alıyorum.

hocam100
15-12-2008, 10:29
İsmet bey seninle aynı merakı paylaşıyoruz.Ben de her bulduğumu dikiyorum. Çok seviyorum çiçekleri.

ismet şenad
15-12-2008, 23:01
Sorma Hocam 100, bu sene 60 adet amerilis soğanı sipariş verdim, yanlışlıkla ters lale yollamışlar. Mecburen her ikisini de ekmek zorunda kaldım. Bazen böyle istenmeyen durum da olabiliyor.

dtlevent
26-12-2008, 12:51
tesr lale üretimi hakkında biraz ayrıntıya girebilirmiyiz ?

ismet şenad
27-12-2008, 23:14
Sayın dtlevent; ben ters laleyi iki senedir ekiyorum. Geçen sene bir kısmını olduğu gibi ektim, bir kısmını da kök tarafından + şeklin de iki cm kestim. Kestiklerimin bir çoğu bölündü, irili ufaklı yavru yaptı,kesilmeyenler de yavru verdiler. Bu sene tekrar değişik şekiller de ektim, Önümüzdeki yaz ne durum da olduklarını nasip olursa tekrar gözlemleyeceğim.

geophyte
10-07-2009, 15:00
Arkadaşlar ilgilenen olursa linkte Ters Lale üretimi ile ilgili ayrıntılı bir kaynak verdim. Bir Windowslive ya da Hotmail hesabınız varsa görüntüleyebilirsiniz. Görüşmek üzere.

https://cid-0009ba8665c3ce24.groups.skydrive.live.com/browse.aspx/.Documents

Orkun Kırcı
31-01-2010, 23:03
Ters lalelerim bire birer toprak üstüne çıkmaya başladılar. İlk deneyimim olacak umarım başarılı olurum.

kar-topu
06-02-2010, 19:35
Benim beş tane soğandan 1 tanesi çıktı acaba diğerleri de çıkar mı?

limon
08-02-2010, 13:41
Sn.Hocam100'den aldığım Ters Laleler ve Adıyaman Laleleri, karlar eriyip yağan bol yağmurdan sonra, yapraklanmaya başladılar. Kimi 10 cm.i bulmuş, kimi henüz yeni çıkıyor. Çiçeklenmelerini sabırsızla ve merakla bekliyorum.

Orkun Kırcı
09-02-2010, 18:37
Ters lalelerimden biri 10 cm kadar oldu ve içinden çiçek görünmeye başladı. Yoksa uzamadan mı açacak:(

limon
14-02-2010, 16:29
Orkun Bey, galiba benimkiler de aynı durumda. Biraz önce fotoğrafladım.
125226

125227

Orkun Kırcı
14-02-2010, 18:24
Evet sayın Limon durum aynı. Geçen yıl birkaç tane lilyumda da aynı sorunu yaşamıştım.

hocam100
14-02-2010, 18:28
Bu durum havaların düzensizliğinden kaynaklanıyor.Isınıyor soğuyor bitkide doğal olarak şaşırıyor.

limon
17-02-2010, 13:06
Bugün incelediğimde gördüm ki sadece bir tanesi bu durumda, çoğu henüz yeni topraktan çıkıyor. Bu da benim çok merak ettiğimi duyup ön gösterim yapacak sanırım. :)

Sebahattin Sargın
17-02-2010, 15:42
Benimkileri bugün biraz karıştırdığımda toprak altından yen yeni geldiklerini gördüm. Sanırım bazılarını ters ekmişim :o Bir an önce çiçeğini görmek istediğim bitkilerden...

Sevgiler ;)

kar-topu
17-02-2010, 23:17
Hocam 100 den 5 tane soğan alıp ektim ama 3 tanesi çıktı diğer ikisi çürümüş .Sanırım fazla sulamadan oldu.

Goncagül
28-02-2010, 21:41
Bunlarda ters lalelerim. Hepsi 2 tane olmuş, hatta biri 3 tane olmuş. Geçen yıl çiçeğini görememiştim. Bu yıl sanırım açacak çünkü tomurcuk var inci gibi. Hocam100, 2 yıldır soğan alıyorum sonunda göreceğim inşaallah çiçeğini. Bu arada teşekkürler tekrar.

Orkun Kırcı
28-02-2010, 22:41
Benimkiler açmış eve gittim sürpriz oldu bana. Ama boyları uzamamış sıcaklardan olsa gerek. İnşallah çiçeklerini görürsünüz. Yarın eklerim minyatürlerin :D fotosunu...

Orkun Kırcı
03-03-2010, 18:52
Sonunda fotoları ekliyorum. Üç farklı evrede ters lalelerimin fotosu.

Zeferan
04-03-2010, 21:33
Çok güzelmiş nazlı kızlar.... Maşallah....
Benim ters lalemi salyangozlar kütür-kütür mideye indiriyor. Kurtaramıyorum :(

Gülbeşeker
04-03-2010, 22:29
ters lalede tohum nasıl alınıyor çiçeğin ortasında tohum kesesimi oluyor ters lalenin soğanını birgün otöbüste bir gencin poşetinde gördüm nereden aldığını sordum yüksek ovada dağlarda topladık vanda dedemin mezarı var oraya ekeceğiz dediler zorla rica minnet birtanesini ellerinden alabildim endemik bir çeşit olduğu için çoğaltmak istiyorum ama nasıl tohum alınır bilmiyorum

hocam100
04-03-2010, 22:40
Tohum almak zordur.3yılda 2 yılda bir tohum verebilir.Tohumdan üretmek de sabır işidr.

berduray
04-03-2010, 22:49
Güzel karışımlı bir toprak hazırlayıp soğanı diktim ama nedense 2 senedir çiçeğini göremedim.

Nerede hata yapıyorum, yaprak çıkarıp çıkarıp, kuruyor, çiçek yok.

Saksısı derin ama acaba saksıda olmaz mı?

hocam100
04-03-2010, 22:50
Saksıda verimli olmuyor ve de sıcak fazla geliyor.

berduray
05-03-2010, 10:42
Sadece 2 soğanım var ve bahçede toprak altı zararlılarından korumak içgüdüsüyle saksıda tutuyorum.

Ama yaşadığım yerin iklimi itibarıyla olabilir...Buraya kar yağmaz.

Çok az bahar olur ve aşırı sıcaklar bastırır.

Bana da kös kös bir tutam yaprağa bakmak kalır.

limon
01-05-2010, 23:05
Sn.Hocam 100, Ters lalelerimin yaprakları artık soldu. Soğanlarını çıkarmak gerekir mi, toprakta kalmasının sakıncası var mıdır?

hocam100
02-05-2010, 19:11
Toprakta kalabilir saklama imkanı varsa saklamak için çıkarabilirsiniz de.

limon
03-05-2010, 15:52
Teşekkür ederim.

Yer değişikliği yapacağım için çıkardım. Dün karton bir koliye koyup, kapağı açık şekilde tam güneş alan yerde biraz kurumaya bıraktım. Soğanlardan çoğu 2'ye ayrılmış. Sarımsak büyüklüğünde yavrulayanlar da olmuş. 4-5 yeşermeyen soğanın böceklenip çürüdüğünü gördüm. (Çok küçük beyaz çok hareketli böcekler) Farklı türü saksılarla toprağa dikmem karışmamaları açısından çok iyi oldu.

hocam100
04-05-2010, 22:11
Güneşte fazla bırakmayın çürüyebilir.

limon
05-05-2010, 07:56
Tamam, bugün kaldırıyorum. Teşekkür ederim.

Kharel
25-11-2010, 00:21
ebay'den dayanamayıp fritillaria raddeana tohumu sipariş ettim. Ama çiçek açacak boyuta ulaşması yıllar alacak. Tohumdan yetiştirme çabalarımı burdan paylaşacağım.http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQWS2-lMC9EgJypehthDDPjyQfo8kl4QsUg9xicjYJY77rGrymeYQ

Jezebel
25-11-2010, 09:38
Tebrikler sn .Kharel ,bu güzelliği görünce dayanamadınız galiba ;)
Biz de hocam 100 'den 4 farklı türünün yumrusunu aldık .
Plastık sepete koyup üzerine de kumlu toprak ekledim - çürüme riskini bertaraf etmek için .
Sepetleri de olduğu gibi bahçeye gömdüm .
Geçen gün sepetleri hafifçe oynatmayı denedim , oynatamadım , sanırım köklendiler .
Açmalarını sabırsızlıkla bekliyorum .
Çiçeklenme bitince topraktan çıkarıp kuru bir yerde muhafaza etmeyi düşünüyorum .

Kharel
27-11-2010, 14:34
Evet dayanamadım Sayın Jezebel :)
Keşke soğanını bulabilseydim ama napalım hiç yoktan iyidir.

ibrahim37
27-11-2010, 15:28
En az 5 yıl sürer! ama olsun değerli şeyler uzun uğraşlar sonunda ortaya çıkar. Eğer saf bir tür değil ise, çiçeklerin hepsi beyazda olmayabilir!:)
Bu Türkiy'de olmayan bir tür!

Kharel
27-11-2010, 16:03
Evet Türkiye'de olmadığını biliyorum. Bir de Tulipa tarda tohumu gelecek.

bettyycim
02-12-2010, 10:57
Arkadaşlar Urfadan terslale siparişi veren bir yer buldum ama 50 den aşağı gönderim yapmıyorlar :(

pria
02-12-2010, 11:35
Ben 4 yıl önce,hem de tanesi 10 tl'den 10 adet terslale almıştım İri,çok güzel soğanlardı..İstanbul/BAUHAUSE'tan almıştım..Niyetim bunları çoğaltabilmekti..
Çanakkale'de fidanlığımda özene bezene ektim;ilk yıl birkaç tanesi çok kısa saplarda çiçek verdiler..Ama Hakkari dağlarındaki vaziyetleri,o güzelim çiçekler gibi değildi..

Öyle böyle derken,onca ihtimam göstermeme rağmen çürüyüp gittiler..

Anladım ki,bu çiçek yüksek rakımlı ve soğuk iklimi seviyor..
Israr etmedim ben de bir daha..
Yani bunlar Ege,Akdeniz ve Marmara bölgeleri iklim koşullarına pek uyum sağlayamıyorlar..

hocam100
02-12-2010, 14:16
Arkadaşlar nerdeyse 15 yıldır bu çiçeği ekerim.Rakımı 900 ün üstünde verimi çok iyi oluyor.Bizde 960 ben çeşitli denemelerle epey çoğalttım.Kesinlikle suyu sevmiyor.Drenajı iyi olmayan topraklarda çürüyor.Üretmek isteyenlere sitede bilgi konusunda epey bilgi yazdım.

arnavut biberi
07-12-2010, 19:56
Merhaba arkadaşlar bende bu gün eminönünde çiçek pazarında dolaşırken birtane terslale soğanı aldım renginin beyaz olduğunu söyledi ilgilenen abi. Lale soğanının boyu ortalama bir elma büyüklüğünde ortası boş sanırım oradan yaprak ve çiçek sapı uzatıcak.Bu laleyi saksıda yetiştirmek istiyorum acaba yüzeye yakınmı ekmeliyım yoksa saksının ortalarına doğru daha derincemi ekmeliyim sizce?
Bu ters lalenin başka renkleride varmı? benim çiçek pazarında gördüklerim turuncu,sarı,beyaz,kırmızı ve siyaha dönük koyu renkli lalelerdi (en azından satan kişiler tezgahlara bu resimleri koymuştu) Ağlayan gelin, terslale ve adıyaman lalesi diye bahsedilenler hep aynı lalenin yöresel başka başka isimlerimi oluyor?

Hhatice
07-12-2010, 20:29
Bende 2 soğan ektim .Başarı şansımız yüksek değil . 900 rakım üstü deniyor . Deneme amaçlı ektim .Sonuç alırsam paylaşırım .

hocam100
07-12-2010, 20:35
Merhaba arkadaşlar bende bu gün eminönünde çiçek pazarında dolaşırken birtane terslale soğanı aldım renginin beyaz olduğunu söyledi ilgilenen abi. Lale soğanının boyu ortalama bir elma büyüklüğünde ortası boş sanırım oradan yaprak ve çiçek sapı uzatıcak.Bu laleyi saksıda yetiştirmek istiyorum acaba yüzeye yakınmı ekmeliyım yoksa saksının ortalarına doğru daha derincemi ekmeliyim sizce?
Bu ters lalenin başka renkleride varmı? benim çiçek pazarında gördüklerim turuncu,sarı,beyaz,kırmızı ve siyaha dönük koyu renkli lalelerdi (en azından satan kişiler tezgahlara bu resimleri koymuştu) Ağlayan gelin, terslale ve adıyaman lalesi diye bahsedilenler hep aynı lalenin yöresel başka başka isimlerimi oluyor?

Ters lale yetiştiren biri olarak hiç beyaz rengini görmedim doğrusu.Ya turuncudur. Ya da mordur.Mor olanın adı adıyaman lalesidir.En az 5 litrelik saksıya ekin ama suyu çok az verin.

arnavut biberi
07-12-2010, 20:43
Bende 2 soğan ektim .Başarı şansımız yüksek değil . 900 rakım üstü deniyor . Deneme amaçlı ektim .Sonuç alırsam paylaşırım .

siz nasıl ektiniz saksıyamı bahçeyemi ? derinmi ektiniz yüzeydemi?

arnavut biberi
07-12-2010, 20:46
Ters lale yetiştiren biri olarak hiç beyaz rengini görmedim doğrusu.Ya turuncudur. Ya da mordur.Mor olanın adı adıyaman lalesidir.En az 5 litrelik saksıya ekin ama suyu çok az verin.

sn hocam100 teşekkürler bilgi için saksım sanıyorum uygundur? Bana satan arkadaş renginin beyaz olduğunu söyledi hatta sarı renklilerde vardı benimkide ya beyaz ya sarı çıkar diye tahmin ediyorum. soğan rengi beyaz bu arada farkedermi bilemem ama? peki merak ettiğim derinmi ekiyim yoksa suyu sevmiyorya acaba üzerine az toprak örtücek şekildemi? İlk ters lalem olduğu için heycanla karışık merakla soruyorum kusurabakmayın lütfen : )
inşallah başarılı oluruzda resimlerinide sergileriz buradan...

hocam100
07-12-2010, 21:13
Soğanının rengi beyaz ise çiçeğinin rengi kesin mor çıkacaktır.Çiçeğinin beyaz olanı malesef yok.

arnavut biberi
07-12-2010, 22:23
sn hocam100 yapmayın mor hiç beklediğim bir renk değil doğrusu :p :dilli:
ama olsun oda ayrı bir güzel olucaktır tabi kısmet artık daha soğanı ekmedim bile hele bi ekiyim önce daha birkaç ay var önümüzde görücez bakalım ne renk?

ibrahim37
07-12-2010, 22:54
Bence kırmızı veya turuncudur. Satıcının üzerine koyduğu fotoğraflara bakmayın. Satanlar ise rengini bırak, hangisinin ters lale olduğunu bile bilmiyor. Aslında hepsi aynı türdür ancak hepsinin üzerlerine farklı resimler koyuyorlar. Maksat her renkten satmak!
Yetiştirme konusuna gelince, bende hocam gibi düşünüyorum suyu pek sevmiyor. Soğanın pek fazla ıslanmayacağı ancak köklerin bir şekilde suya veya neme ulaşacak şekilde bir yöntem geliştirmek gerekir.
Yükselti ise insan elinin değmediği şartlar için geçerlidir.

Jezebel
07-12-2010, 23:28
Hocam 100 görmediyse bana da inandırıcı gelmedi .
Beyaz' a yakın renkleri getirtmek mümkün tabi ki ;)

Fritillaria Meleagris Alba Snakes Head

183458

Fritillaria bucharica

183571

:rolleyes: çok güzeller .

Kharel
08-12-2010, 01:32
Fritillaria'nın elbet beyaz türleri mevcut ancak Fritillaria imperalis'in sarı ve turuncu formları mevcut diye biliyorum.

Jezebel
08-12-2010, 06:57
Sn .Kharel ,
haklısınız muhtemelen , ben de turuncusu dışında bir rengini henüz görmedim .
Fritillaria bucharica ' ya çarpıldım , onu da mı koleksyonuma katsam diyorum .
Satılık buldum ( 3 yumru ) da , tanesi 10 liradan fazlaya geliyor , karar veremedim .

hocam100
08-12-2010, 07:53
Sn .Kharel ,
haklısınız muhtemelen , ben de turuncusu dışında bir rengini henüz görmedim .
Fritillaria bucharica ' ya çarpıldım , onu da mı koleksyonuma katsam diyorum .
Satılık buldum ( 3 yumru ) da , tanesi 10 liradan fazlaya geliyor , karar veremedim .

Eğer almayı düşünürseniz 1 adetini sizden ücreti karşılığında alabilirim.

Kharel
08-12-2010, 11:16
Sanırım soğan almak için geciktik biraz, seneye ağustos sonu ve eylül başı gibi internetten bir sürü değişik doğal soğanlı tür siparişi vereceğim.

ibrahim37
08-12-2010, 14:59
Sayın Kharel bence ağustos sonuda geç mayıs sonundan itibaren araştırmaya başlamanız gerekir. Aksi halde zaten nadir olanların bir çoğu yok satıyor! Genellikle bu konuda satış yapanlar sipariş listelerini önceden alıyorlar. Ağustosta hatta daha önceden hasatttan sonra siparişleri göndermeye başlıyorlar.
Bana listeler ulaşınca sanada iletirim. ;)
Geçen yıl benim sipariş verdiğim kargo temmuz ortasında geldi. Ancak bende geç sipariş verdiğim için bazı soğanlar kalmamıştı!

Kharel
08-12-2010, 17:18
Tabi ki neden olmasın. Ben o kadar erken sipariş alacaklarını düşünmemiştim ama tabi pre-order alabilirler. Sonbahar gelene kadar nedense satın almak aklıma gelmedi bu sene ama önümüzdeki yıl inşallah bütün paramı bu işe harcayacağım.

Jezebel
09-12-2010, 17:13
Bir adetini de ben ücreti karşılığı alırım .

Fiyat 16 T.L . civarında , yumru başı , olarak şekillendi .
Bence hayli yüksek bir rakam , geç kalındığını da hesaba katarsak ...
Zor bir karar .:(

Jezebel
09-12-2010, 20:08
Bu güzellik için , düşününce , 15-16 lira büyük bir harcama sayılmaz .
Bence değer :p

183569

5 tohuma bile bu parayı verdiğim olmuştur .

arnavut biberi
09-12-2010, 21:34
Bence kırmızı veya turuncudur. Satıcının üzerine koyduğu fotoğraflara bakmayın. Satanlar ise rengini bırak, hangisinin ters lale olduğunu bile bilmiyor. Aslında hepsi aynı türdür ancak hepsinin üzerlerine farklı resimler koyuyorlar. Maksat her renkten satmak!
Yetiştirme konusuna gelince, bende hocam gibi düşünüyorum suyu pek sevmiyor. Soğanın pek fazla ıslanmayacağı ancak köklerin bir şekilde suya veya neme ulaşacak şekilde bir yöntem geliştirmek gerekir.
Yükselti ise insan elinin değmediği şartlar için geçerlidir.

Bilgileriniz için teşekkürler hepinize, bu gün saksıya ektim beyaz renkli soğanımı
toprak yüzeyinin yaklaşık 4 parmak kadar altında kalıcak şekilde ektim ardından suladım ve pencerenin dışında bıraktım soğuk iyi gelir düşüncesiyle. Bu arada saksı topragıda gübreli toprak ben ayrıca elimdeki demirsülfattan ve 15 15 15 npk da karıştırdım biraz toprağa. Bakalım inşallah tutarda çiçeklerinide görürüm..

hocam100
12-12-2010, 17:39
Bunlar da benim bahçemden geçen yılki ters lalelerim.
http://www.youtube.com/watch?v=g2atmWVX3Y0

Kharel
12-12-2010, 17:50
Sayın hocam100 çok güzelmiş bitkileriniz.
Video'nun 2:04 anındaki lale(tahminimce) türü doğal bir tür sanırım cinsi ne acaba?

hocam100
12-12-2010, 18:48
O lale doğal bir tür ama adını bilemiyorum.Yaklaşık 5 yıldır orada sanıırm biraz derinde o yüzden orada kalıyor.

sercan1969
13-12-2010, 08:11
Hocam lalerin çiçeklerini soğanları iri olsun diye açar açmaz kırıyormusunuz?

hocam100
13-12-2010, 09:38
Hemen kırmıyorum, çiçekleri solunca kırıyorum.

arnavut biberi
13-12-2010, 18:52
çiçekleri nekadar dayanıyor acaba?

hocam100
13-12-2010, 19:25
Havaların durumuna bağlı olarak 2 hafta kadar dayanabiliyor.

Kharel
16-12-2010, 14:12
Sonunda tohumlarım geldi =)
Tulipa tarda
Fritillaria meleagris
Fritillaria radeanna
Talimatlara uygun olarak tohumları çimlendirme çalışmalarına başladım. İnşallah çimlenenler olur.

Jezebel
27-12-2010, 15:45
Yumrular geldi,
resmini sunuyorum :

186075

Mous' la yan yana koydum ki ebatını görün .

şehnaz
05-01-2011, 16:34
Bugün bostanli pazarinda ters lale soganlari satan bir tezgaha rastladim . Bana ölmek üzeri gibi görünmelerine ragmen adeti 5 lira dan 1 adet satin aldim. Eve geldikten sonra nasil dikmem gerktigini ögrenmek icin burdan arastiriken malesef eylül ekim aralarinda dikimi yapildigini ögrendim. Simdi ben ne yapmam gerekiyor soganimi saklayip eylülümü beklesem , yoksa izmir icin fark etmes simdide diksem olurmu ? Adi üstünde ters lale :)

hocam100
05-01-2011, 16:45
Ters lale çok hassas bir bitkidir.O yüzden dışarıda beklemesi bozulmasına sebeb olur.En geç ekim-kasım ayı için dikimesi gerekir.Geç kalınınca soğanları bozulmaya başlar.Hemen ekmenizi öneririm ama suyu çok az verin .

şehnaz
05-01-2011, 18:28
Evet malesef sulama konusunda biraz abartirim genelde . Cok tessekkür ederim .

hocam100
05-01-2011, 21:26
Soğanınızdan hala ümit var Canlı görünüyor.

Jezebel
15-01-2011, 22:39
Ağlayan gelin yumrumdan çok umutlu değildim, ancak bu güm kurcalayınça sürmeye başladığını gördüm.
Umarım arkadaşlara gönderdiklerimde de benzer gelişmeler oluyordur.

bettyycim
16-01-2011, 13:00
Ağlayan gelin yumrumdan çok umutlu değildim, ancak bu güm kurcalayınça sürmeye başladığını gördüm.
Umarım arkadaşlara gönderdiklerimde de benzer gelişmeler oluyordur.

Malesef Bneim bir tanesi tamamen çürümüş, diğerin de henüz harekert yok, ama yanlarında gelen diğer soğan sürmeye başlamış ;)

Jezebel
16-01-2011, 13:50
Benim de o kar sümbülünde püskül gibi kökler oluştu.
Dün kontrol ettim.

Jezebel
20-01-2011, 18:30
Daha inandırıcı olsun diye süren soğanın resmi:

189568

ve

189569

Bu büyüyüpte açacağı anlamına gelmez, bu sadece biraz umut var demek.
Yumrunun bir kısmında kuf oluşmaya başladı, ne yapsam bilmiyorum:(
Diatomite ektiğimi söylememe gerek yok sanırım.

bettyycim
20-01-2011, 19:08
Umarım başarırsın sevgili arkadaşım, ben de daha 10 dakika önce bir mesaj atsam Jezebel, bir resim eklese diyordum :D inanmıyorum başka bir şey dilesem olacakmış, Captan kullansan ya da oksijenli su, karıştırılmış deneseniz.

Jezebel
20-01-2011, 19:45
Her gün gözlemliyorum.
Oksijenli suyla sileceğim. Olmazsa yarın Captan çözeltisi ve daha sonra sphagnum deneyeceğm. Bu bitki ve onunla beraber baktığım 3 yumru (Tacca, Worsleya, Butterfly amaryllis) neredeyse 24 saat gözlem altında.

Jezebel
21-01-2011, 21:22
Oksijenli su ile temizledikten sonra durum böyle.

189698

Bu gün yeni küf oluşumu yok. Takipteyim.
Fotodaki renkler biraz garip gelebilir, bu renkler LED Grow light ampülüne bağlı.

189699

Bu ampül neredeyse 24 saat kıymetli yumrularımın üstünde yanıyor:p

hocam100
21-01-2011, 22:05
Bence bu kadar üzerinde durmayın benim gibi bahçeye ekip yüüzne bir daha çıkana kadar bakmayın.Bu çiçekler ne kadar ilgilenirseniz o kadar nazlı olur.

Jezebel
21-01-2011, 22:41
Sayın hocam bu elimde olan birşey değil.
Yazın Gloriossa 'yı öyle bahçeye ektim ve kaybettim, bunu riske atamam.
eBay' da bile yok artık bu bitkiden.
Hadi bakalım kiminki önce çıkacak ;)
Olmazsa yine alırız sonbaharda, hakkınız var, canımız sağ olsun!

hocam100
21-01-2011, 23:28
Ben bahçeye ektim.Saksıdalar bakalım ne zamana çıkar.

arnavut biberi
22-01-2011, 00:28
Valla hocam100 haklı bun çiçeklerle ilgilenince çıkmıyorlar ya da sorun çıkartıyorlar bende aynen hocam100 ün yaptığı gibi terslalemi ortaboy bir saksıya ektim pencerenin dışına koydum unuttum gitti. Bazen hafif bir sulama yapıyorum sonra toprağı tekrar kurumaya bırakıyorum.

Jezebel
22-01-2011, 01:11
Hocam100'den aldığım 6 lale plastik sepetlere konulup üzerleri geçirgen toprakla örtüldü.
Bahçe toprağının içine yerleştirildi.
Bu işlemi eylül ayı sonunda yaptım.
Laleler çiçek açıp geçince sepetler çıkarılıp serin ve karanlık yerde tekrar eylülü bekliyecekler.
Bu kadar özen gösterdiğim ters lalenin soğanı hem geç geldi , hem de sanki biraz kuru ve bundan dolayı biraz hasar görmüştü.
Ona bu ilgiyi bu yüzden gösteriyorum;)
Canlılığını ıspat etsin , havalar da biraz ısınsın, mart gelsin, onu da bahçeye atarım;)

akon
22-01-2011, 17:34
ben de asya laleden aldım bi taen ters lale. fakat böyle dış yüzeyi nişastamsı bir tozla kaplıydı . sanki l.mon küfü gibi bir şey ona ragmen ektim yere pek saglıklı görünmüyordu ama yine de sansımı denedim.

Asya_lotus
22-01-2011, 20:20
Sayın hocam100, bu da Sizin çocuklarınızın. Yaz aylarında ben soganlar mükemmel durumdadır aldım. O zamanda ben gazeteye tek tek onları sarılmıştım, kasım ayı kadar buzdolabında karton bir kutu içinde muhafaza ettim. Kasım ayının ortasında onları ektim bir saksıya, kullanılan substrat - sihirli toprak. Bir hafta önce fritillyariya soğanları büyümeye başladı. :p

Jezebel
23-01-2011, 09:00
Sevgili Asya_lotus,
bu güzellikler evin içinde mi, yoksa balkonda mı?
Bu aralar bahçeye pek çıkamıyorum, benimkiler ne durumda görmedim ;)
(Hava aydınlanmadan işe, hava kararınca eve gidince, bir de haftasonu nöbetiniz varsa değmeğin keyfinize...)

Jezebel
23-01-2011, 22:20
Saatlik takibin sonuçları

189983

milimetrik belki ama umut verici;)

Kharel
23-01-2011, 23:09
Umarım sağlıklı şekilde büyütebilirsiniz. Ancak küflenme başlamış gibi görünüyor.

Jezebel
23-01-2011, 23:36
Evet, oksijenli suyla silmem ve saatlik takip o yüzden ...

şehnaz
24-01-2011, 11:10
sayin hocam100
Dogru tespiniz beni cok sevindirdi :)

Asya_lotus
24-01-2011, 20:35
Sevgili Asya_lotus,
bu güzellikler evin içinde mi, yoksa balkonda mı?
Bu aralar bahçeye pek çıkamıyorum, benimkiler ne durumda görmedim ;)
(Hava aydınlanmadan işe, hava kararınca eve gidince, bir de haftasonu nöbetiniz varsa değmeğin keyfinize...)

Balkonda onlar duruyo. :rolleyes:Hava bu yıl kış değil, bu yüzden güneşe bitkiler acele ediyorlar.:o

Jezebel
24-01-2011, 23:21
Evet senin balkon çok güneşli, sanırım nisanda açmış olurlar;)

Jezebel
25-01-2011, 22:39
Benim minik "Nurek Giant"

190335

;)

Jezebel
28-01-2011, 17:15
Bu gün bizim Nurek;)

190685

Artık haftalık rapor vereyim bari...

Kharel
28-01-2011, 18:23
Umarım soğan çürüse bile -inşallah çürümez- yeni soğancıklar oluşturur. Bir çok frit türü o şekilde kendini koruyor.

Jezebel
28-01-2011, 18:37
Hakkınız var, okla işaretli yerde minicik bir yumru var.
Şimdilik çürüme ve küfün önüne geçtim ama belli mi olur.

190697

:rolleyes:

nurcanaybay
28-01-2011, 18:43
Sn.Jezebel ;
ilgiyle takip ediyorum ama anlıyamadığım bir nokta var ,aydınlatırsanız sevinirim.

Soğan'nın altın da bir miktar toprak var gerisi kedi kumundan mı ibaret ?

Jezebel
28-01-2011, 19:01
:) hayır soğanin altında 1 gram bile toprak yok sevgili Nurcan.
Tamamen kimyasal bir olay.
Sayın Hydrosuccess' in uyguladığı gibi dipte 2 parmak sıvı gübre içeren bir su var.
Su seviyesi asla yumrunun seviyesine gelmiyor.

nurcanaybay
28-01-2011, 20:03
Kap için de kap yöntemi . Başka soğanlılar da denediniz mi ?
Başarılı olmanızı çok isterim .

Ben de bir iki bitki de deniyorum.Soğanlı bir bitkide de denemek isterim.

Jezebel
28-01-2011, 20:14
Bir de Amaryllis'im var (Hyperastrum Papillo)
O daha emin bir şekilde gidiyor.
Birkaç tane daha bitkim var, yumruköklülerden, adları sanları pek duyulmamış.
Zaman içinde gelişmelerin ışığında bahsederim.

nurcanaybay
28-01-2011, 21:07
Teşekkür ederim.Umarım en iyi şekil de gelişirler.

Jezebel
30-01-2011, 10:37
Bu gün doğal güneş ışığı alsın diye Nurek'i camekanlı balkona aldım.

190835

:rolleyes:

Jezebel
06-02-2011, 17:39
Bahçedeki laleler

191637

;)

191638

Hadi hayırlısı.

Kharel
06-02-2011, 17:55
ben de bugün bahçeye gittim ancak ters lalelerden henüz hareket yoktu.
galanthus, colchicum attica, gagea çiçek açmış durumdaydı.
lale ve sümbüller patlamıştı.

Jezebel
06-02-2011, 18:02
;)Sn.Kharel iklim farkı, burası İzmir

Nurek'i yine güneşe çıkardım, hava alması için.

191648

Umarım sağlıklı bir yumru üretir de bu sene olmasa da seneye şu beyaz çiçeğini görürüz.:(

bettyycim
06-02-2011, 18:04
;)Sn.Kharel iklim farkı, burası İzmir

Nurek'i yine güneşe çıkardım, hava alması için.

191648

Umarım sağlıklı bir yumru üretir de bu sene olmasa da seneye şu beyaz çiçeğini görürüz.:(

Çok sağlıklı görünüyor, yumrusuna bakmazsak umarım yaşar hepimiz mutlu eder ;)

Jezebel
06-02-2011, 18:08
Yumruyu kapatmaya korkuyorum, ortada kuflenme oluyor.
Kontrolüm dışında çürür diye bakıyorum her gün ve kürdanla zarar vermeden küfleri alıyorum.
Umarım nankörlük etmez ve güzelce gelişir.

bettyycim
06-02-2011, 18:10
Bence de kapatma bellimi olur, sanmıyorum nankörlük edeceğini bak güzel güzel büyüyor annesi :D

Jezebel
26-02-2011, 20:08
Gerçek ters laleler bahçede böyle bir hal almışlar;)

194379

,

194380

.

sarigoz
23-03-2011, 12:35
Merhabalar
Gecen yil Hocam100 den aldigim Ters Laleler sonunda,yuzlerini gostermeye basladi.

Jezebel
29-03-2011, 21:08
Fritillaria uva-vulpis açtı.
Işık az olduğundan resim çekemedim.
Yarın sunarım.
İzmir malüm sıcak, sürpriz sayılmaz.

Jezebel
30-03-2011, 08:15
Fritillaria uva-vulpis

199337

Aynı sepette ama adını bilmiyorum.

199338

Açacak ama renk belli değil.

hocam100
30-03-2011, 11:48
Bu adıyaman lalesi fritellaria persica ama çiçek vermeyecek.Çiçeği oluşmamış.Bazen bu durum oluyor.

sarigoz
06-04-2011, 18:13
Merhaba..
Benim TERS LALE lerim.bu boyuta geldiler..Havanin yagisli gecmesi dolayi cok az gelsitiler gibime geldi.Fotograftakliler iki ayri Ters Lale ve Adiyaman Lalesi..

limon
07-04-2011, 10:23
Sn.Sarıgöz sizin de ilk fotoğraftaki maalesef açamayacak. Ters Lalelerin yapraklarında problem var gibi göründü bana? Uçları sararmış ve yaprak formunda problem var gibi. Hani şeftali ağaçlarındaki yaprak buruşukluğu hastalığı gibi.

sarigoz
07-04-2011, 14:02
Sayin Limon.1 fotodaki ADIYAMAN LALESI..Mor renk acandan
Digerleri acmamis olan Ters lale,digeri ise.bizim kopekler daha ufak iken basmislardi uzerine,o yuzden de sanirim degisik cikti.Artik kismetimize.Zaten o yuzden paylasiyorum.Ilk kez yetistiriyorum ayrica..Bilgi icin sagolun sayin Limon

sarigoz
07-04-2011, 14:05
Ayrica havalarin yagmurlu ve hafifce soguk olmasi da etkiler arasinda.Kuzey Bulgairstanda bulunuyorum .

hocam100
07-04-2011, 18:02
Üzeri filzlenme aşamasında basılırsa bu tür sorunlar olması normaldir.Ayrıca yağmurun fazlası zararlıdır.

sarigoz
08-04-2011, 17:30
Mevlut hocam,az da olsa beni motive ettiniz. Ters Laleyi suya koyacagim..Verdiginiz bilgi icin de tesekkur ediyorum..

Benol Hazaroğlu
14-04-2011, 20:26
Sayın hocam100
Sizden aldığım 2 ters lalenin görüntüsü 154 nolu mesajın 2. resimdeki halindeler ve siz onlar açmayacak demişsiniz çok üzüldüm. Boyları uzadı ben her gün ne zaman çiçeğe geçecek diye beklerken hayal kırıklığına uğradım. 2 tane de küçük mor olandan almıştım onlar açtı. Ters lale de ikinci hayal kırıklığım.

hocam100
14-04-2011, 21:23
Benol hanım anlayamadım bir şey ki havaların çok soğuk olmadığı yıllarda persica ters lalemin malesef çiçek açmama duurmu oluyor.Bunun sebebini anlayamıyorum.Sanıyorum ki daha soğuk iklim istiyor.Ben de de çok azçiçek çiçek açtı bu yıl.Halbuki geçen sene çoğu açmıştı.

Benol Hazaroğlu
15-04-2011, 09:39
Evet olabilir yüksek rakımlı bölgede yetişen bir çiçek. Trabzon'da açmazsa İzmir'de hiç açmaz. Acaba İzmir'de açan ters lale var mı? Merak ettim şimdi.

sarigoz
15-04-2011, 10:47
Merhaba
Benim bulundugum BG en yuksek 4 veya 5 sirada olan rakimdir.Ters lalem telef oldu cok buyuk firtina yuzunden,ki hocamin yazdigi gibi suya koydum ve acti.Adiyaman lalesi de acmayacak,yazildigina gore.Gorunen o ki bu yil cicek goremeyecegim.Toprak drenajli ve gayet guzel gelistiler gibi.Dun cok kar vardi ve sulu olmasi da cabasi.Su ihtiyacini bolca karsiliyor,ben sulamadan.
Sorun ne olabilir acaba?Mevsimlerin degismesi ,bunu etkiler mi ?

hocam100
15-04-2011, 11:00
Sarıgöz hanım malesef iklimler çok değişgenlik göstermeye başladı.Bu yüzden sorun yaşıyoruz.Toprakta sorun yok.Biraz daha rüzgarı az alan yere ekin,bir de öyle deneyin bakalım.

Kharel
15-04-2011, 21:36
Bu da eskişehirde bulunan bir frit türü

Jezebel
16-04-2011, 15:33
Sn. Kharel çok zarif bir çiçek, botanik olarak sınıflandırmadaki yeri nerede acaba?
Latince ismini öğrenebildiniz mi?
Sn. hocam100, bu sene açmayan lalelerimizi topraktan söküp mü saklıyalım?
Sökeceksek uygun zamanı söylermisiniz:confused:
Saygılar.

hocam100
16-04-2011, 20:52
Ters lalemin bir değişk türü de nihayet açtı.

Kharel
17-04-2011, 11:16
Sn. Kharel çok zarif bir çiçek, botanik olarak sınıflandırmadaki yeri nerede acaba?
Latince ismini öğrenebildiniz mi?
Sn. hocam100, bu sene açmayan lalelerimizi topraktan söküp mü saklıyalım?
Sökeceksek uygun zamanı söylermisiniz:confused:
Saygılar.
Fritillaria pinardii olduğunu tahmin ediyordum ama Sn. Hocam100'ün ekledikleri daha çok benziyor pinardii ye.

hocam100
17-04-2011, 13:59
Arkadaşlar bu Fritillaria uva-vulpis türüdür.Bildiğinizi tahmin ederek yazmamıştım.

Benol Hazaroğlu
20-04-2011, 11:25
Sayın hocam100

Açmayan ters lalelerimizi ne zaman sökelim diye sormuşlardı. Cevap bekliyoruz.

hocam100
20-04-2011, 13:25
Benol hanım tamammen kurumasını bekleyiniz.

denizakvaryumu
20-04-2011, 17:12
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17594144.asp?gid=381

hocam100
20-04-2011, 19:03
Arkadaşlar bu köyü biliyorum.Ters lale onlarda da yetişiyor.Sadece orada değil tabi ki ilçemizde de yetiştiriyoruz.Ama malesef tanıtım yapamıyoruz.

ibrahim37
21-04-2011, 10:36
Bende bizim ekipten bir arkaşın linkini ekliyorum. Bu hafta ağırlıklı olarak ters lalelerden bir pasaj sunmuş. Sanırım ters lalelerle ilgilenen arkadaşların ilgisini çekebilir. Bizde genellikle ters lale deyince sadece bir türü (F. imperalis) aklımıza geliyor oysa Türkiye'de 50 ye yakın birbirinden çok farklı ters lale türü doğal olarak yetişiyor.
http://www.srgc.org.uk/logs/logdir/2011Apr201303305742BULB_LOG_1611.pdf

ibrahim37
21-04-2011, 10:50
Birde yine aynı sitenin ters lale sayfalarının kısa yolunu ekliyorum.
Ters lale zamanı gelmiş iken doya doya keyfini çıkaralım!..
http://www.srgc.org.uk/smf/index.php?topic=6691.135

sarigoz
21-04-2011, 10:56
Son yazilana bakilirsa,Iskoc larda da Ters Lale fan lari var.Yabancilar ne kadar da onem veriyorlar cicege.

sarigoz
23-04-2011, 11:46
Mevlut bey,Fritillaria uva-vulpis bende de cikti.Surpriz oldu..Bekelmiyrodum.Acma asamasinda henuz;)

dah-lia
26-04-2011, 09:06
bunlarda benim ters laleler

hocam100
07-06-2011, 21:38
Arkadaşlar ters laleleriniz bu günlerde kurumaya başlayacaktır.Artık soğanlarını kazabilirsiniz.Onları kazıp açık kasalara koyunuz ve evinizin güneş görmeyen serin bir yerinde Eylül'e kadar saklamanızı öneririm.Eylül'den itibaren tekrar ekersiniz.

Kharel
08-06-2011, 17:32
Frit'lerin soğanı lalelere göre daha hassas. Kabukları olmadığı için sanırım. Benim doğada bulduğum fritillaria pinardii'ler kumda duruyor.

pria
19-06-2011, 19:58
Dünyada sadece Erzurum Karayazı'da yetişen bir tür ters lale olan çiçeğin son kalan 57 adet soğanını sökerek yurt dışına götürmeye çalışan 2 Hollandalı, Kapıkule Sınır Kapısı'nda yakalandı. Hollandalıların kullandıkları araçta yapılan aramada çoğu endemik 160 türe ait 5 bin 236 adet bitki tohumu, bitki kökü ve fidesi ele geçirildi.

Devamı:
http://www.gercekgundem.com/?p=379843

Benol Hazaroğlu
20-06-2011, 19:57
Ben de haberlerde izledim. Birçok soğan vardı.

pria
21-06-2011, 21:19
Terör örgütü PKK/Kongra-Gel, çok sayıda soğanlı bitkiyi para karşılığı Avrupalı şirketlere satarak eylemleri için kaynak oluşturdu. Ters lale konusunda araştırma yapan ve adının açıklanmasını istemeyen bir akademisyen, PKK/Kongra-Gel’in, 2003 yılında yurtdışına kaçırdığı 15 milyon adet ters lale soğanından 130 milyon dolar gelir elde ettiğini ileri sürdü.

http://ziraatci.com/editor/yazigoster.asp?katid=29&editid=12&yaziid=1077&manual=off&kategori=T%C3%83%E2%80%9E%C3%82%C2%B1bbi,%20Aromat ik%20ve%20Itri%20Btk.

Kharel
29-06-2011, 17:27
Frit'lerin soğanı lalelere göre daha hassas. Kabukları olmadığı için sanırım. Benim doğada bulduğum fritillaria pinardii'ler kumda duruyor.

Bu şekilde muhafaza etmek doğru mu?

hocam100
29-06-2011, 19:45
Kum nemli olmasın.Kuru olursa uygundur.

Kharel
30-06-2011, 17:26
Kum kuru. Benim endişem çıplak soğanların kuruması. Fındık büyüklüğündeler.

ibrahim37
30-06-2011, 21:53
Sayın Kharel merak etmeyin kum içinde hiç birşey olmaz. Küçük bir saksının içine kum doldurup yumrularıda içine gömün. (üzerini kapatmayın) Evinizin herhangi bir kuzey penceresine koyun. Ancak yumruları sökerken herhangi bir yaralanma filan varsa bilemem.

gultar
01-07-2011, 07:22
Sayın Kharel merak etmeyin kum içinde hiç birşey olmaz. Küçük bir saksının içine kum doldurup yumrularıda içine gömün. (üzerini kapatmayın) Evinizin herhangi bir kuzey penceresine koyun. Ancak yumruları sökerken herhangi bir yaralanma filan varsa bilemem.

Sn. ibrahim37,
yukarıda belirtilen saklama şekli bütün yumrular için geçerli olabilir mi?( sümbül,zambak,lilium vs) bilindiği gibi İzmir sıcak bir iklim, soğanların çoğunun içi boşalıyor nasıl saklamam gerektiğini bir türlü bulamadım. Bilginizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkür eder, başarılar dilerim.

ibrahim37
01-07-2011, 10:04
Sayın gultar bence geçerli. hatta kuru toprakta olabilir. Yanlız saksıya koyduğunuz soğan veya yumrular çok fazla sıkışık üst üste yığılı olmasın. Kum ile karışık halde olsun. Bir ikinci konuda bu saksı plastik değilde, toprak, taş, porselen veya camdan olsun. Plastik saksılar terleme yapabilir. Bu kabın üstüde kesinlikle kapalı olmasın ve içinede sizden habersiz olarak su girme ihtimali olmamalı!. Ben bu şekilde çok erken ve zamansız sökülen lalelerin bile tamamını sağlıklı bir şekilde gelecek yıl için muhafaza ediyorum. Soğanlar her zaman toprak altında daha emniyetlidir. Ancak ticari olarak yetiştiriyorsak o zaman durum biraz değişiyor. Çok fazla soğan yetiştirildiği için havasını, nemini ve ısısını kontrol altında tutabileceğimiz depolarda saklamak en doğrusudur.

Kharel
12-07-2011, 17:40
Bugün malesef Fritillaria Persica çimlerimin olduğu saksı devrilmiş. Ufak soğanların bir iki tanesini kurtarabildim. Diğerlerinin yaprağı koptu. Sanırım bu yazı atlatabilecek boyutta değiller.

Batuhan Yılmaz
18-08-2011, 08:51
Merhaba ben 1 adet sarımsı ve beyaz kahve karışımı soğan aldım 3 tl ye ve biri adıyaman diğeri ise ters lale idi bu bitkiyi nasıl muhafaza etmeliyim soğanı topraga dikip suluyayımmı bu arada adıyaman lalesi laleye benzeyip ters açan bor lalemidir.saygılarımla bana ressimlerini yollarsanız sevinirim.

sarigoz
18-08-2011, 16:44
Sayin bat-uhan arkadasim,aldigin soganlari kum ve kapali bir kutu icinde muhafaza edin.
Ekim veya Kasim ayi ekiliyor bildigim kadar ile..Daha cok bilen arkadaslar var elbet.Dogrusunu onlar yazar gercegi.Ustteki soru ve cevaplara bir goz atin ayrica.Ekim icin cok erken.Bildigim kadar ile..

hocam100
18-08-2011, 22:39
Batuhan aldığın soğanları serin güneş görmeyen bir yerde kutu içinde üstü açık olmak şartıyla muhafaza edebilirisn.Eylüle ek.Adıyaman lalesinin soğanı biraz daha beyazdır.

ibrahim37
18-08-2011, 22:55
Sayin bat-uhan arkadasim,aldigin soganlari kum ve kapali bir kutu icinde muhafaza edin.
Ekim veya Kasim ayi ekiliyor bildigim kadar ile..Daha cok bilen arkadaslar var elbet.Dogrusunu onlar yazar gercegi.Ustteki soru ve cevaplara bir goz atin ayrica.Ekim icin cok erken.Bildigim kadar ile..

Sakın kutunun ağzı kapalı olmasın!! Havasız kalırsa kesinlikle çürüyor.!

agozce
19-08-2011, 11:34
Kutu, mukavva kutu olmalı değil mi? Plastik bir kutuda çürüyebilir.

Batuhan Yılmaz
22-08-2011, 17:25
Merhabalar geçen gün çok az nemli olan toprağa uykusunu sürsün diye diktiğim adıyaman ve terslale soğanının ters lale soğanı kök kısmında hafif yaralar olduğu için küf mantarı çıkarmış bende korkup oksijenli su ile heryerini sildim sonra yanlışlıkla soğanın pulunun ucunu kırdım belki yavru verir diye onuda diktim büyük olanıda diktim ve şimbi bekliyorlar ne yapmalıyım busefer havadar ve sıcak bir yere koydum ışık almıyor ama çok sıcak biyer.

Kharel
22-08-2011, 17:36
serin bir yere koyun

Batuhan Yılmaz
22-08-2011, 22:12
Pencerenin dışına koydum pajur olduğundan su giremez ama çürümeyi nasıl durdururum 2.si ise o kopan pulu zambaklardaki gibi pulla yavru soğan elde edilirmi saygular.

Batuhan Yılmaz
08-09-2011, 15:13
Selam sevgili arkadaşlar yine başınızın belası geri geldi. :D Size şunu demek istiyorum Benim Pencerenin önüne koyduğum soğanlarımın 2 side 2cm uzunluğunda 5-6 adet hertarafından kök verdi acaba su kaybettiği içinmi çıkardı yoksa mevsim yaklaştığındanmı **** oksijenli suyla sildiğimdenmi çıktı çok ilginç bir olay.

hocam100
11-09-2011, 19:53
Mevsimi geldiği için köklenmiş , bence hemen toprağa ekin.

Batuhan Yılmaz
14-09-2011, 10:36
Zaten Soğanı Çürümesin diye toprakta saklıyordum adıyaman köklenmei ama uç verdi ters lalemde suan 3 tane 3-4 cm büyüklüğünde kök var çürümesin diye sulamıyorum ama bu aksa köklerina su sürücem çok az bakalım ne olucak.saygılarmla.

hocam100
15-09-2011, 11:18
Öyle yapmayın soğan çürümez hemen ekin.

pria
07-11-2011, 12:47
Meclis ''ters lale'' aacak - Gazeteport.com (http://www.gazeteport.com.tr/haber/61767/meclis_ters_lale_acacak)

Batuhan Yılmaz
12-11-2011, 10:14
Gerçekten Çok güzel bir haber sizi yazılarımla aşırı boğmuşum :D ama bir şey daha yazıp çekileceğim bayağı kök verdiler toprağı kurudukça camekan balkonda buz gibi soğukta duruyor yapraklarını ne zaman çıkartacak sizce.Saygılarımla.

hocam100
12-11-2011, 17:11
Marta çıkartır acele etmeyin.

Kedi Tırnağı
10-01-2012, 16:49
Geçtiğimiz yaz sonu Kadıköy' deki bir çiçekçi Kioskundan aldığım iri soğanı karton ayakkabı kutusuna koyup ayakkabı dolabına koymuştum. Bir süre sonra evdeki ağır kokunun kaynağını ararştırırken soğanlar aklıma geldi. burada zehirli gaz yayabileceğini okuyunca hemen kutuyu balkona çıkardım. Zaten alttan köklerini uzatmaya başlamıştı. sonbaharda bir türlü saksıya ekemedim ve uzun süre balkonda serin havada kaldı. Kutunun kapağı hafif aralıktı. Geçen gün artık saksıyı hazırlayıp torf içine gömdüm. Üzerini 5-10 cm torfla kapatıp hafif can suyuyla kendi haline bıraktım. Soğanın ortasındaki boşlukta 2 yumru belirmeye başlamıştı. Umarım ekmek için geç kalmamışımdır. Ne zaman açar acaba çiçeğim? Saksıyı daha serin olan mutfakta tutmayı düşünüyorum.

hocam100
10-01-2012, 16:59
Geç kalmamışsınız ama soğuk ortama koymanızı öneririm.

useful
10-01-2012, 17:57
sayın hocam100 size bir sorum olacak bir ters lale soğanı alıp dikmiştim ancak baktım 1 hafta sonra hafif bir çürüme vardı çünki diktiğimdi sulamıştım meğersem suyu sevmiyor soğanı kopardım 2 ye böldüm zaten çok büyüktü ve tekrardan diktim torfa diktim saksıya şimdi tekrardan koparıp birine baktım çok küçük bir kök vemiş diğerinde ise hiçbirşey yok acaba olurmu bu lallelerim birde soğanı 2ye böldümya çiçek açarmı acaba teşekkürler

hocam100
10-01-2012, 19:18
Ters lale çok hassas bir tür.Sümbül soğanı gibi dik çiçek açar mantığı yok.Öncelikle rakım uyacak, toprak çok nem tutan toprak olmayacak.Yani torf bu konuda iyi değil.Ayrıca çürüme hastalıktan ise muhtemelen tamamına yayılacaktır.Değilse kopardığınız kısım olabilir ama çiçek konusu çiçek açacak kısım soğanın bu tarafında ise yani özü açar.Değilse soğan kendini tamamlar.Seneye açar.

useful
11-01-2012, 07:42
normal bahçe toprağı daha mı iyi olur yani bizim bahçemiz de su tutmayan kireçli toprak var beyazımsı toprak saksıların bulunduğu yer hiç güneş almayan bir yer soğuk bir yeer

Benol Hazaroğlu
11-01-2012, 08:55
Sayın hocam100

Sizden aldığım ters laleler geçen sene açmamıştı. Bu sene de Trabzon'da havalar ılık geçiyor.

Ben bu güzelliğin çiçeklerini göremeyecekmiyim?

useful
11-01-2012, 09:11
bakın resim deki 2. parça soğanın yüreği diğer parçada ama ortasından yukarı bir filiz var acaba çiçekmi hocam100 işte resmi köklerde oluşmaya başlamış
http://img396.yukle.tc/thumbs/2528Resim_001.jpg (http://img396.yukle.tc/image.php?id=2528Resim_001.jpg)
http://img394.yukle.tc/thumbs/6070Resim_002.jpg (http://img394.yukle.tc/image.php?id=6070Resim_002.jpg)
altraki remler ise asıl soğan yürekli olan soğan ancak çürüme var onda
http://img396.yukle.tc/thumbs/359Resim_003.jpg (http://img396.yukle.tc/image.php?id=359Resim_003.jpg)
http://img392.yukle.tc/thumbs/2923Resim_004.jpg (http://img392.yukle.tc/image.php?id=2923Resim_004.jpg)
http://img399.yukle.tc/thumbs/8834Resim_005.jpg (http://img399.yukle.tc/image.php?id=8834Resim_005.jpg)
http://img398.yukle.tc/thumbs/5348Resim_006.jpg (http://img398.yukle.tc/image.php?id=5348Resim_006.jpg)

hocam100
11-01-2012, 16:08
Bu çiçek değil sap oluşumu için çıkacak olan kısım.Soğanınızı hemen ekiniz kurtılma şansı az ama umut kesilmez.

Batuhan Yılmaz
18-01-2012, 15:43
Sayın Hocam başıma kötü bir iş geldi camekan balkondaki ters lalem çürümüş ama şöyle birşey oldu kalan parçalarda minik pıtırcıklar oluşmuş ve bende bu tomurcukları tekrar tentürdiyotlayıp toprağa diktim ve köklenme olayı gerçekleşti boyutları 1 mm çok ilginç geldi şuan yaşamakta olan yarı çapı 5cm olan adıyaman lalemi bunun gibi ölmemesi için ne yapmam gerekir galiba fazla suladığım için öldü ama bu sefer adıyamanı hiç sulamıyorum çok krkuyorum ölen soğanın içerisinden milyarlarca minik kurt ve soluncan gibi iğrenç varlıklar çıktı az kalsın istifam etçektim oakadar kötü kokulu ve iğrençti aynısını balkonumdaki diğer bitkilerin başına gelmemesi için nne yapmalıyım.

Batuhan Yılmaz
19-01-2012, 21:40
Acil bir cevap istiyorum arkadaşlar bugün adıyaman lalesini söktüm ve aynı manzaranın erken tanısı bende çürüyen yerleri bıçakla kestim ve yaraların kuruması için dışarı attım ve yarın bigüzel yıkayıp bakteri üremesini önlemek için tarçın tozu dökücem faydası var dediler ve bunu ertesi gün tekrar yıkayıp kurutup(soğanın içine su kaçırmadan) cam bir kabın dibine çakıllı şekilde gömücem sadece kökleri besinli suya deyecek kurtulurmu ???

alacakaranlik
26-01-2012, 09:29
Bu sene bende kardeşime ters lale soğanları verdim Trabzona yolladım. Verdiğim bilgilerle filizlenme başladı ve başarılı bir şekilde büyüme göstermektedir. 3 senedir yetiştirdiğim ve bu sene uzmanlaştığım bir ürün. Soğan etrafı kesinlikle su tutmayan toprak la kaplı olmalı. Narin olan ters lale eger soğan etrafı sürekli nemli olursa çürüme yapabiliyor. Soğanın bir kısmı çürüme yaptıysa çürüyen kısmı kesip 1 gün açık havada bekletin. böylece açık olan yerler kapanmış olacaktır. tekrar dikimi yaparak kaldığı yerden devam edebilir. Böyle zedelenen soğanlarda aynı yıl içerisinde çiçek almak soğanın geleceği için oldukça tehlikelidir

Sevgi Durul
09-03-2012, 10:54
Sayın Mutlu Kutlu'dan aldığım ters lale filizlendi.:) Bakalım bu yıl açacak mı? Gelişmeleri paylaşırım.:)

273033

sarigoz
09-03-2012, 15:14
Sayin SDurul hanim,Insallah acarlar..Ben gecen yil ekmistim ve tam acacak iken,firtina sonrasi harab oldu.Bu yil yerini degistirdim.Burda soguklar bitmek bitmiyor sanki ve hafif ilimasina ragmen,aksamlari buz kesiyor..
.

gultar
15-03-2012, 10:33
Ters lalelerin bu günkü durumu nedir fotoğraf yükleme imkanı olan var mı?

sarigoz
22-03-2012, 12:42
Merhabalar ..
Benim gecen yil ektigim TERS LALE ler ucunu sonuda gosterdiler..1 sogandan 1,bir adetten de 2 uc gostermis.Gercegi 3 cm simdilik. saglikli gidiyorlar.Insallah,gecen sene yedigi firtina bu sene cikmaz ,telef olmazlar.En kisa zamanda fotograflaryip paylasirim..

Sevgi Durul
23-03-2012, 11:08
Ters lalelerin bu günkü durumu nedir fotoğraf yükleme imkanı olan var mı?

Ters lalemin bu günü. Açıp açmayacağı merak konusu.:confused:

275765

gultar
23-03-2012, 11:42
Sn. SDurul, çok teşekkür ederim ben bahçemdeki saksıları karıştırdım.Ters lalelerim, lilyumların çeşitlerini ayrı ayrı saksılara ekmiştim etiketler de rüzgardan uçunca hangisi ne? sorusunu cevaplıyamıyorum görüntüden çıkarabilmek için rica etmiştim.Ama görüyorum ki sizinki de yaprak çıkarmadığı için bir fikir veremedi. Eklediğim fotoğraftakiler ters lale olabilir mi?

sarigoz
23-03-2012, 13:39
Bunlar da benimkileri..Henuz uyanmaktalar

smnunal
23-03-2012, 16:05
Bunlarda ilkkez diktiğim nergis ve ters lalelerim.

Asya_lotus
24-03-2012, 21:35
s-n hocam100, bu sene ben başardım :p:

276070

276071

Benol Hazaroğlu
24-03-2012, 22:23
Hem de İzmir' de. Nasıl? Ne ile beslediniz de böyle güzel açtı?

pria
24-03-2012, 22:39
Hem de İzmir' de.

Benol Hanım..
Ben 5 sene önce İstanbul Bauhause'tan çok güzel ve iri, tanesi 10 liradan 10 adet ters lale alıp Çanakkale'de fidanlığıma ekmiştim..
İlk yıl çokta iri olmayan çiçekler verdiler..Fakat gövdeler boylanamadılar..
İkinci yıl hepsi kaybolup gitti..
Benim anladığım, bunlar çok yüksek rakımlı ve soğuk yörelerin bitkileri..

Zafer İnandıklı
25-03-2012, 20:29
Bunlar da benim güzellerim.

Benol Hazaroğlu
25-03-2012, 20:43
Alacakaranlıktan aldıklarım da açmazsa ters lale serüvenine veda edeceğim.

Umut ŞİMŞEK
29-03-2012, 10:13
Merhabalar,
geçen yıl fuardan alıp diktiği lale soğanından birisi büyümeye başladı ama çift dal şeklinde. Acaba birini budasam mı diye düşünüyorum. Bitkinin kuvvetini alır mı acaba?
http://4.bp.blogspot.com/-dME7vetcgbA/T3P-fPHN4LI/AAAAAAAAA8w/AnYIuRAzsSU/s320/Terslale-fide.jpg

smnunal
29-03-2012, 10:55
Buda benim ters lale

hocam100
02-04-2012, 20:44
Benim ters lalelerim.Bu yıl ilk kez ektiğim ters lale türüm.

denizakvaryumu
03-04-2012, 08:22
Bu kırmızı ters lalenin türü nedir?

hocam100
03-04-2012, 15:31
Fritillaria meleagris'tir.

sarigoz
07-04-2012, 13:07
Hocam100 den aldigim Adiyaman Ters lalesi

hocam100
08-04-2012, 20:15
Ters lalelerim nihayet açtı:

Kedi Tırnağı
14-04-2012, 18:20
Geçtiğimiz yaz sonu Kadıköy' deki bir çiçekçi Kioskundan aldığım iri soğanı karton ayakkabı kutusuna koyup ayakkabı dolabına koymuştum. Bir süre sonra evdeki ağır kokunun kaynağını ararştırırken soğanlar aklıma geldi. burada zehirli gaz yayabileceğini okuyunca hemen kutuyu balkona çıkardım. Zaten alttan köklerini uzatmaya başlamıştı. sonbaharda bir türlü saksıya ekemedim ve uzun süre balkonda serin havada kaldı. Kutunun kapağı hafif aralıktı. Geçen gün artık saksıyı hazırlayıp torf içine gömdüm. Üzerini 5-10 cm torfla kapatıp hafif can suyuyla kendi haline bıraktım. Soğanın ortasındaki boşlukta 2 yumru belirmeye başlamıştı. Umarım ekmek için geç kalmamışımdır. Ne zaman açar acaba çiçeğim? Saksıyı daha serin olan mutfakta tutmayı düşünüyorum.

Bu mesajda belirttiğim gibi ters lalemi saksıya torfa ektim ve kalorifer peteğini kapattığım mutfağımda durdu. Arada nadiren su serptim yüzeydeki torf kurumasın diye. Ve sonunda belirdi. Şu an mutfak balkonumda duruyor. Geçen gün yağmurdan nasiplensin diye açığa koydum ıslattım iyice. Faydalı olur diye düşündüm. Bu vakitten sonra sulama durumu nasıl olmalı acaba? Fazla su vermeyin denmiş genelde. Çiçeklerini görebilecek miyim acaba? İçimde olumlu bir his var:eek:

282968

282969

Bu da az önce çekilmiş görüntüsü:

282970

sarigoz
15-04-2012, 09:57
Sayin Kedi tirnagi,cok iyi etmissiniz ki saksiya ekmissiniz.Ben 2 yildan beri yer degistirmeme ragmen,bir turlu tutturamadim..
Onumuzdeki yil ,sogan aldigimda,dogrudan saksiya ekecegim.Baska caresi yok
Insallah ciceklernir arkadasim..

hocam100
15-04-2012, 10:01
Sarıgöz hanım ters lale çok su biriken yerde çürüyebiliyor.Su birikmesini önlemek için yanlarına drenej yapın.

sarigoz
15-04-2012, 14:21
Hocam,maalesef su birikmiyor..Adiyaman lalesi yaninda.O gelisti,lakin Ters Lale gelisemedi.Diger Ters lalem..Sizden gecen 2 yil once almistim hocam..

sarigoz
15-04-2012, 14:23
Bu da komsularin Ters laleleri..Nasil da imreniyorum..Yapilacak pek birsey yok,maalesef,uzaktan bakmakla yetinecegim bu yil da...:mad:

Kedi Tırnağı
21-04-2012, 20:04
Ters lalem yaprak geliştirmeye devam ediyor. Gelişimi sanırım normal. Endişem ise sap gelişimi ve çiçeklenme döneminin sıcak havalara kalıp etkilenecek olması. Çekmeköy kent merkezine göre yazın daha serin oluyor ama yine de endişeliyim. Sabah güneş alan, öğleden sonra aydınlık balkonumda tutuyorum. Geçen günki fırtınada balkondaki bitkilerim tozlanmıştı. Bu akşamüstü spreyle yapraklarını yıkadım. Umarım sorun olmaz. Suyu da pek vermemeye çalışıyorum zaten.

285245

sercan1969
21-04-2012, 22:15
Tohumdan ters lale değiştirebilen var mı?

hocam100
21-04-2012, 22:55
Ben yetiştirdim.4 yıl sürdü çiçek açması.Biraz zahmetli bir iş.

sarigoz
22-04-2012, 12:12
Gecen yil Hocam100 den aldigim ADIYAMAN Ters Lale nin son durumu

Sevgi Durul
29-04-2012, 10:25
Ters lalemin bu günü. Açıp açmayacağı merak konusu.:confused:

275765

Açmak şöyle dursun, on günlük yokluğumda böyle olmuş.:(

288261

furkan yıldız
03-05-2012, 08:10
Zafer İnandıklı abimin vaktini ayırıp getirdiği ters lalem. Çok teşekkür ederim tekrar. Çok ayrı bir güzel geliyor bana.

ahmetn
17-07-2012, 22:48
Erzincan-Çayırlı-Esence Dağı-Yedigöller'den bir ters lale.

Kharel
18-07-2012, 12:15
çok güzel bir doğal tür.

intoxicated
23-11-2012, 12:31
Merhaba, arkadaşım bir ters lale soğanı hediye etti fakat nasıl ekeceğimi bilmiyorum. Bir çok soğan resmine baktım ancak ne tarafın üst olduğunu anlayamadım. Elimdeki soğanın bir tarafı neredeyse düz yalnızca ortasında yuvarlak koyu bir alan var. Diğer tarafı ise sanki bıçakla kesilmiş gibi içe doğru bir katmanlar var. Bu soğanın kök kısmı neresi? şimdiden teşekkürler...

tabus
01-12-2012, 14:00
Merhaba, arkadaşım bir ters lale soğanı hediye etti fakat nasıl ekeceğimi bilmiyorum. Bir çok soğan resmine baktım ancak ne tarafın üst olduğunu anlayamadım. Elimdeki soğanın bir tarafı neredeyse düz yalnızca ortasında yuvarlak koyu bir alan var. Diğer tarafı ise sanki bıçakla kesilmiş gibi içe doğru bir katmanlar var. Bu soğanın kök kısmı neresi? şimdiden teşekkürler...

Soğanı nerede gömeceksiniz? İklimi sert geçen yerler için çok geç..
Neyse..İki ayrı resim yollasaydınız tarifi daha kolay olurdu..İçeri doğru bükük kısım üste gelmeli..Ama yine de içim rahat söyleyemiyorum..

intoxicated
03-12-2012, 19:35
Soğanı nerede gömeceksiniz? İklimi sert geçen yerler için çok geç..
Neyse..İki ayrı resim yollasaydınız tarifi daha kolay olurdu..İçeri doğru bükük kısım üste gelmeli..Ama yine de içim rahat söyleyemiyorum..

Aslında resim yükledim ancak nedense silinmiş. şimdi yine gönderiyorum.

Resim 1:

http://i47.tinypic.com/2n0osxi.jpg

Resim 2:

http://i48.tinypic.com/3443vxu.jpg

Ben ilk resimdeki taraf üste gelecek şekilde ektim ve bir kaç gün sonra şu görüntü oluştu:

http://i50.tinypic.com/2hzraj7.jpg

Şimdi herşey normal mi yoksa yanlış mı yaptım diye korkuyorum. Özellikle sulama konusunda çok kararsız kaldım. Sanırım belirli bir zaman yok sürekli toprağı kontrol edip kurudukça sulanacak. Umarım hata yapmamışımdır..

tabus
04-12-2012, 11:15
Her şey normal görünüyor..Hotmailde de yazdım..Artık bir daha çıkarmamak üzere gömün,bekleyin ilkbahara kadar..

intoxicated
05-12-2012, 12:44
Her şey normal görünüyor..Hotmailde de yazdım..Artık bir daha çıkarmamak üzere gömün,bekleyin ilkbahara kadar..

İlginiz ve yardımınız için çok çok teşekkür ederim..

jeozuu
04-02-2013, 16:38
Merhaba,
Bugün 10 adet ters lale soğanı aldım ama çok geç kalmışım. Dikim zamanı eylül ekim aylarıymış. Bu saatten sonra dikmemin bir faydası olur mu? Yoksa önümüzdeki eylül ekimi mi bekleyeyim?

hocam100
04-02-2013, 17:19
Hemen ekin yoksa çürürler.

jeozuu
04-02-2013, 19:38
Hemen ekin yoksa çürürler.
Teşekkür ederim Sayın hocam100.

jeozuu
09-02-2013, 00:07
Merhabalar,
İnternetten aldığım ters lale soğanları geldi. Daha önce hiç görmediğim için emin olamıyorum, netten de araştırdım soğan resimlerini ama hala emin değilim. Doğru mudur acaba gelen soğanlarım, ters lale mi bunlar?

hocam100
09-02-2013, 09:19
Doğrudur ama dikim için çok geç kaldınız hemen dikmenizi öneririm yoksa çiçek açmazlar.

Muda
20-02-2013, 18:06
Merhabalar,
İnternetten aldığım ters lale soğanları geldi. Daha önce hiç görmediğim için emin olamıyorum, netten de araştırdım soğan resimlerini ama hala emin değilim. Doğru mudur acaba gelen soğanlarım, ters lale mi bunlar?

Ters lale ile adıyaman lalesinin soğanları aynı bu şekilde mi. Daha önce elinde adıyaman lalesi olan arkadaşım görünüşlerinin farklı olduğunu söyledi. Bana gelen soğanlar da aynı resimdeki gibi hepsi birbirine benziyor.

Ahmet
01-03-2013, 16:03
Bir kısmını toprağa, bir kısmını saksıya diktiğim Ters Lale'lerin saksıda olanlardan birini yaklaşık 1 ay önce içeri almıştım, geçen hafta yılın ilk çiçeğini görme imkanım oldu.

kana06
02-03-2013, 16:06
Selamlar... Ters lale tohumu edinmek istiyorum, nereden hangi firmadan edinebileceğim konusunda yardımlarınızı bekliyorum...( Soğandan yetiştirmeyle ilgili öneriler gelecektir ama amaç 4-5 sene sonra çiçeklendirmek ..yani en küçük halinden itibaren kendim yetiştirmek istiyorum...) Saygılarımla...

Sudenur
02-03-2013, 22:51
Bir kısmını toprağa, bir kısmını saksıya diktiğim Ters Lale'lerin saksıda olanlardan birini yaklaşık 1 ay önce içeri almıştım, geçen hafta yılın ilk çiçeğini görme imkanım oldu.

Bizlerin de görebilmesi mümkün müdür? ;) :o

Ahmet
03-03-2013, 13:35
Bizlerin de görebilmesi mümkün müdür? ;) :o

Merhaba Sudenur Hanım,
Ters Lalelerim işyerinin bahçesinde bulunmaktadır. Şu an yıllık izindeyim, hafta içi gittiğimde sizin için resimlerim. (umarım ben gidene kadar çiçekleri geçmez)
Saygılarımla

Ahmet
12-03-2013, 11:22
Geçtiğimiz hafta giderim dememe rağmen, fırsat olup da gidememiştim. Ancak, dün itibarıyla gitme imkanım oldu. Dediğim gibi çiçekler solmuş ama henüz dökülmemişti.

Ahmet
12-03-2013, 11:29
Bahçede henüz açmamış olanları da görüntüledim.

Ahmet
12-03-2013, 11:34
Yakın plan olarak da bir-iki görüntü paylaşalım. Sanırım durumları hakkında daha net bilgi verir.

hocam100
15-03-2013, 20:03
Jebezel hanım'ın benimle paylaşmış olduğu Fritillaria bucharica ilk çiçeklerini bu yıl verdi.

tekomusti
15-03-2013, 21:38
Selam
Buda benim bebeğim