PDA

View Full Version : Dut (Morus Sp.)

spooky_spook
14-12-2005, 01:03
Latince adı: Morus (Moraceae)
Kışın yapraklarını dökerler. Yaprakları ve meyvelri için bütün Türkiye'de yetiştirilmektedir. Türkiye'de aşağıdaki türler bulunur:

Morus alba L. - Ak dut. İstanbul dutu. Meyveleri beyaz renklidir.
M. rubra L.- Mor dut. Meyveleri kırmızımtrak mor renklidir.
M. nigra L. - Kara dut. Meyveleri siyah ve morumsu siyah renklidir.
kara dut fotoğrafı görmek için ;
http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=2654

Sevelim
14-12-2005, 01:38
Yapraklarını İpek böceklerinin severek yediği dut türü ayrı mı acaba?

İpek böcekleri sadece dut yaprakları yiyerek beslenirler.

Baki Berk Kayalar
15-12-2005, 03:43
Şimdi sen kara dut fotoğrafı görmek için link vermişsin ama sabahın köründe insanın canını mı çektireceksin. Bakmıyorum verdiğin linke:) Dut mevsiminde bakarım.

spooky_spook
15-12-2005, 19:08
fotoğraf yeni çekildi.. yani değil meyve yaprak bile yok ağaçta. sadece hüzünlü dalları...

Baki Berk Kayalar
15-12-2005, 19:21
İyi o zaman.. Bu duruma çok sevindim:)

Baki Berk Kayalar
15-12-2005, 19:22
Yakında kar yağınca daha da hüzünlü olacak:D

Erguvan Muhibbi
16-12-2005, 16:32
Dut ile ilgili bir gelenekten söz etmiştim foto altında burada da tekrar edeyim.
Dut ağacından meyve yemek için sahibinden izin almak gerekmezdi.
Genelde gelen geçen de yesin diyerekten yol tarafına dikilirdi.
Konya'nın Taşkent ilçesinin Ilıcapınar kasabası karadutları ile meşhurdur.
Bir de ****** MADO nun karadut dondurmasından söz etmesek ayıp olur.
Kaymaklı ile beraber Karadut benim daima dondurmada MADO klasiğimdir.

hasan42
07-02-2006, 00:48
Zıraat mühendisi bir arkadaşımla konuşurken dut ağaçlarından bahsetti. Tarımla uğraşanların ekonomilerine katkıda blunabilecek önemli bir ağaç türü olarak görüyor. Pekmez, pestil yapılan veya kurutularak yenen meyvesi ve yaprağı yanında kerestesi de oldukça kaliteliymiş. Oldukça hızlı büyümesinden dolayı ailelerin yakacak odun ihtiyacını karşılaması açısından da dikkate alıması gerektiğini düşünüyor.
E, o kadar duttan bahsetmişken bir atasözü ekleyeyim: Atlar, "dut yaprağını döktü giyin, açtı soyun" demişler. :)

TaFLaN
07-02-2006, 01:06
Dut pekmezi gerçekten çok besleyici, annannem yaparken az kazan dibi yalamadık :):):) Ancak benim bildiğim dut ağaçları dediğiniz kadar hızlı büyümüyor. Yoksa benmi yanlış hatırlıyorum...

arsakay
07-02-2006, 23:55
Herkese merhaba,
tadını çok beğenmek dışında dutla hiçbir alakam olmamakla beraber
son zamanlardaki takıntım olan ficus'lar hakkında araştırma yapıyordum ki bir hata dikkatimi çekti. Daha doğrusu ben hata olduğunu düşünüyorum. Yanlış anlaşılmasın bu sitede birsürü uzman arkadaş var, niyetim ukalalık yapmak değil doğrusunu öğrenmek.:)
Şimdi; Başlıkta "Dut-Morus (Moraceae)" yazıyor. Birinci mesajda da Dut'un latince adı "Morus (Moraceae)" olarak verilmiş.
Bundan benim anladığım Dut=Morus=Moraceae.
Bu yazılışın doğru olmadığını düşünüyorum
çünkü ficus da (=incir) bir moraceae!:confused:

Kısaca sınıflama şu: (NRCS)
Up to the Kingdom
Kingdom Plantae -- Plants
Subkingdom Tracheobionta -- Vascular plants
Superdivision Spermatophyta -- Seed plants
Division Magnoliophyta -- Flowering plants
Class Magnoliopsida -- Dicotyledons
Subclass Hamamelidae
Order Urticales
Family Moraceae -- Mulberry family

Contains 15 Genera and 78 accepted taxa overall

Genus Artocarpus J.R. & G. Forst. -- breadfruit
Genus Brosimum Sw. -- brosimum
Genus Broussonetia L'Hér. ex Vent. -- broussonetia
Genus Castilla Cerv. -- castilla
Genus Chlorophora Gaud. -- african teak
Genus Cudrania Trécul -- cudrania
Genus Dorstenia L. -- dorstenia
Genus Fatoua Gaud. -- fatoua
Genus Ficus L. -- fig
Genus Maclura Nutt. -- maclura
Genus Morus L. -- mulberry
Genus Pseudolmedia Trécul -- pseudolmedia
Genus Streblus Lour. -- streblus
Genus Treculia Decne. ex Trec. -- treculia
Genus Trophis P. Br. -- trophis

Sanırım mesleki obsesifliğim buraya da yansıdı :o

herbaryum
08-02-2006, 00:16
Bi ek yapayım:
Ficus cinsine tamamen İncir demek yanlış olur. Ficus carica türü İncir iken Ficus elastica türü Kauçuk-Lastik Ağacı diye bilinir.

arsakay
08-02-2006, 00:31
Çok iyi, önemli bir bilgi! Sonuç olarak benim hatamı çıkartırsak sınıflamaya göre doğruyu söylüyorum. O halde başlığın düzeltilmesini önerelim.
Bir de sitede ağaç türleri arasında ficus başlığını bulamadım. Eğer gerçekten yoksa ben bir başlangıç yapabilirim. Ficusların ilgimi çekme nedeni bonsai. Ficus bonsai o kadar yaygın ve türleri o kadar çok ki bana hem şaşırtıcı geldi hem de ilgimi çekti.
Soru: Ficuslar için topik açayım mı sayın administratorlarım? Hataların düzeltilmesi konusunda destek çok nasıl olsa:)

hasan42
08-02-2006, 00:31
Dut pekmezi gerçekten çok besleyici, annannem yaparken az kazan dibi yalamadık :):):) Ancak benim bildiğim dut ağaçları dediğiniz kadar hızlı büyümüyor. Yoksa benmi yanlış hatırlıyorum...

Ben arkadaşın yalancısıyım. :)
Şaka bir yana, suyunu iyi aldığı için mi bilmiyorum ama babamın bahçesinde bir dut vardı. Oldukça kısa sürede büyümüştü. Meyve vermediği için babam kesti ve yerine ceviz dikti.

arsakay
08-02-2006, 00:37
Bi ek yapayım:
Ficus cinsine tamamen İncir demek yanlış olur. Ficus carica türü İncir iken Ficus elastica türü Kauçuk-Lastik Ağacı diye bilinir.
Şimdi hatırladım daha önce sözünü ettiğiniz bilgiyi görmüş olmama rağmen beni sınıflama topiğinde latince ad olarak ficus=incir yazılması yanılttı.

sezinci
08-02-2006, 10:54
MORCEAE
Morus L. : Dutlar
Morus alna (Ak Dut)
Morus nigra (Kara Dut)
Morus rubra (Mor Dut)
Ficus L. : İncirler
Ficus carica (İncir)
Ficus elastica (kauçuk)

Morus ve Ficus Moraceae familyasına ait iki cinstir. Diğerleri de bu cinslerin türleri.

sezinci
08-02-2006, 10:56
Ben bu kadar bilgiye sahibim. Türler hakkında detaylı bilgileri ziraatçi bir arkadaştan alamak daha iyi olur

arsakay
08-02-2006, 12:06
Tamam işte ben de öyle dedim zaten. (Msj:10) :)

backyard
08-02-2006, 15:11
Ficuslar için topik açayım mı sayın administratorlarım?
çoğul eki kullanmayacaksınız demektir :)

arsakay
08-02-2006, 15:24
Espiriydi aslında :o

backyard
08-02-2006, 15:29
espriye karşı esprili bir karşılıktı aslında :o

arsakay
08-02-2006, 15:33
:D Birimizin durması gerek.

backyard
08-02-2006, 15:52
bonsai bölümünde ficuslarla ilgili bir başlık açabilirsin bence

aybala
08-02-2006, 18:55
Dut yedim duttu beni
Duttu kuruttu beni
Ben gurbete gidince
Yarim unuttu beni

müzik topiği nerede yavu?

Mine Pakkaner
06-06-2006, 00:37
DUT YETİŞTİRİCİLİĞİ (DUTÇULUK)

İpekböcekçiliğimizin temelini teşkil eden Dut Yetiştiriciliğinden bahsedeceğiz. Çünkü, ipekböceğinin tek gıdası "dut yaprağı"dır ve bir kutu ipekböceği içinde, 500-600 kilogram dut yaprağına ihtiyaç vardır.

İpekböcekleri için yaprak veren dut ağaçlarının yetiştiği yere, "Dutluk" veya "Dut Bahçesi" denir.

Dut bahçesinin, ipekböceği besleme yerine yakın olması iyi olur

Dut bahçesi için uygun olmayan yerler:

İlaçlama yapılan tarım ürünleri yanı
Tozlu yol kenarları
Zehirli gaz çıkaran fabrika etrafı
Yüzlek ve zayıf topraklar
Sulama imkânı olmayan yerler

Dut bahçeleri üç şekilde tesis edilir:

1. Kapama bahçesi
2. Başka tarım ürünleriyle karışık bahçe
3. Tarla kenarına sınır ağacı olarak

İpekböcekçiliği yönünden en uygun olanı; yalnızca dut ağaçlarının yetiştiği "Kapama dut bahçeleri "dır. Çünkü yaprak hasadı ve bakım işleri daha kolay yapılır.

Karışık bahçe ve sınır ağaçları olarak oluşturulan dutlukların ise, arazinin ekonomik kullanımı gibi bir avantajları vardır.

http://www.tarim.gov.tr/hizmetler/yayinlar/e-kitap/ipekbocekciligi/Image478.gif

Şekil 1. Kapama dut bahçesi.

Dut bahçesi tesisinde fidanlar arası mesafe ne olmalıdır?

Yaprak elde etmek için dikilen dut ağaçları, serbest olarak büyütülmezler. Her yıl, ilkbahar ipekböceği besleme döneminde "kafalama" şeklinde kesilirler. Dolayısıyla bu dutlar, büyük taç yapısına sahip olmazlar. Bu nedenle, dutluk tesis edilirken fidanların arası sık tutulur. Böylece, yaprak verimini etkileyecek olan ağaç sayısı da artırılmış olur.

Kapama dut bahçesi tesisinde fidanlar; sıralar arası 2.5-3 metre, sıralar üzeriyse 1.5-2 metre olacak şekilde dikilebilir. Toprak işlemesi, traktörle yapılacaksa, o zaman fidanlar arası mesafe 3.5-4 metre olmalıdır.

Başka tarım ürünleriyle karışık dutluk tesis edilirken, fidanlar arasındaki aralık, 10-15 metre olarak verilmelidir. Sınır ağacı olarak dikimlerdeyse, 2-3 metre arayla sıra halinde yapılan dikimler uygun olur.

Fidan miktarı nasıl bulunur?

Dut bahçesi tesisinde, ihtiyaç olan fidan miktarı aşağıdaki formülle bulunur.

Fidan miktarı =Dutluk tesis edilecek alan / Sıralar arası mesafe X Sıralar üzeri Mesafe

Örnek olarak; sıralar arası 2.5 metre, sıralar üzeri 2 metre olacak şekilde 2 dekar (2000 m2 ) dutluk tesis edeceğiz.
Buna göre ne kadar dut fidanına ihtiyacımız var?

Fidan miktarı =2000 / 2.5 x 2 = 400 adet

Bu zamana kadar genel bilgiler verdik. Şimdi fidan dikimi ile dut bahçesi tesisine başlayalım.

DUT FİDANI DİKİMİ

Dut fidanı dikimi, sonbaharda yaprak dökümünden sonra başlar ve ilkbaharda gözlerin uyanmasına kadar geçen zaman içinde yapılabilir.

Tesis edilecek dut bahçesinde, önce sıralar arası ve sıralar üzeri mesafeye göre fidan dikilecek yerler işaretlenir. Düzgün bir şekilde dikim yapabilmek için, dikim tahtası kullanılmalıdır. İşaretlenen yerlerde, 40-50 santimetre genişlik ve derinlikte çukurlar açılır.

Dikilecek fidanların kökleri üzerinde bulunan yaralı, bereli ve ezik kısımlar kesilerek “kök tuvaleti” yapılır. Sonra ,fidanın kökleri boğaz kısmına kadar çukura yerleştirilir. Gübreli toprakla doldurularak , fidan etrafına bir çanak yapılır. Sonra da “can suyu” verilir.

İpekböceği beslemesinde bütün dutların yaprakları kullanılabilir. Fakat bol yaprak sağlayan dut çeşitlerinin kullanılması koza veriminin daha iyi olmasını sağlar. Bunun içinde aşılı fidan dikmeye özen göstermeliyiz

DUT AĞACININ ŞEKİLLENDİRİLMESİ

Dut fidanı dikildikten sonra, verilecek yüksekliğe göre fidan gövdesi kesilmelidir. İlkbaharda, fidan gövdesi üzerinde pek çok filiz oluşur. Yazın fidan gövdesinin üst kısmında iyi gelişme gösteren 3 adet filiz bırakılarak alt kısmındakiler kesilir. Sonbahar sonlarına kadar bu 3 adet sürgünün gelişmesi sağlanır.

Yaprak dökümünden sonra 3 adet dal gövde yüksekliğinin yarısı uzunluğunda kesilerek ağaç üzerinde 3 adet kuvvetli kol yapılmış olur:
Bu kollardan çıkan sürgünlerin, yaz boyunca gelişmesi sağlanır.
1683

Şekil 2. Dut ağacının şekillendirilmesi.

Dut bahçesinin tesisi en az 2 yılda tamamlanır. 3. yıl ilkbaharda, ipekböceklerini beslemek için yaprak hasadına başlanır.

DUT YAPRAKLARININ HASADI

Dut yapraklarının hasadı, besleme zamanına ve ipekböceklerinin büyüme devrelerine göre farklı yapılır.

1682

Dut ağaçlarında, şekillendirme yapılıp, kollarda dallar oluştuktan sonra, bunlardan alınacak yapraklar, ipekböceği beslemesinde kullanılmaya hazır demektir.

Kollarda senelik dalların oluştuğu kısma "kafa" diyoruz.

Böceklere verilen yapraklar, bu kafa üzerinde oluşan senelik dallar üzerinde bulunur. Yapraklı durumdaki bu dallara "şimal" denir.

Yurdumuzda genellikle "ilkbahar beslemesi" yapılıyor İpekböceklerinin 1. ve 2. yaşlarında, yaprak tüketimleri azdır. Bu yaşlarda besleme için olgun yapraklar, tek tek toplanır. Böceklerin 3. yaşında ise şimaller üzerinde bulunan filizler kırılır. İpekböceklerinin ilk üç yaşına "genç ipekböcekleri" diyoruz. Yetişkin ipekböceği devresi olan 4. ve 5. yaşlarda, böceklerin yaprak tüketimi artar. Bu dönemde "filiz kırma" veya "şimal kesme" uygulanır. Bu yolla, ağaçlarda, budama da yapılmış olur.

http://www.tarim.gov.tr/hizmetler/yayinlar/e-kitap/ipekbocekciligi/Image481.gif

Şekil 3 Şimal kesme

Budama, yaprak hasadı sırasında, **** hasat sonrası yapılır. Kafalama şeklinde yapılan budamada, dallar, ağaçla birleştiği yerden, yani "kafa" üzerinden kesilir. İpekböceklerinin beslendiği mayıs ve haziran aylarında yapıldığı için "yaz budaması" da denir.

http://www.tarim.gov.tr/hizmetler/yayinlar/e-kitap/ipekbocekciligi/Image482.gif

Şekil 4. Kafalama budama.

Bir yılda iki kez yaprak hasadı yapabilirmiyiz ?

Bu budamadan 15-20 gün sonra, dutlar tekrar uyanarak, yapraklanırlar. Bu yapraklar, ipekböcekçiliğinde, sonbahardaki ikinci beslemede kullanılır. İyi bakım ve düzenli sulama yapılırsa, dut ağaçlarından bir yılda, iki kez yaprak hasadı yapılabilir.

Sonbahar beslemesi için dut yapraklarının hasadı, ilkbahar hasadından farklıdır. İpekböceğinin ilk üç yaşında, sürgünün üst kısmındaki taze ve olgun yapraklar toplanır. Yaprak toplanırken dikkat edeceğimiz en önemli nokta; yaprak sapının dibinde bulunan tomurcuğa zarar vermemektir. Bunun için de, yapraklar, sıyırma şeklinde değil, yaprak sapından koparılmalıdır. Eğer tomurcuk zarar görürse, ertesi yıl ilkbaharda yaprak oluşmaz.

İpekböceklerinin yetişkin devresinde, yani 4. ve 5. yaşlarda verilecek yapraklar, zayıf gelişme gösteren sürgünlerin, kafaya bağlandığı yerden kesilmesi şeklinde yapılır. Bu yolla, ağaçta, kuvvetli gelişme gösteren sürgünler bırakılarak "seyreltme" yapılmış olur. Ertesi yıl ilkbaharda, ağaçta kalan bu dallar yaprak hasadında kullanılacaktır.

Yaprak hasadını günün serin saatlerinde yapmak gerekir. Sıcak günlerde, sabahları çiğ kalktıktan sonra yapmak uygun olur.

DUT BAHÇESİNİN BAKIMI

Kaliteli ve bol yaprak elde etmek için dut bahçesinin düzenli bakımının yapılması gerekir. Dutluklar, tesis edildikleri ilk yıllarda, gelişmeyi sağlamak için, sık sık sulanmalıdır. Yetişkin dutluklarda da, yaprak verimi, sulamayla doğrudan doğruya ilgili olduğu için, sulama ihmal edilmemelidir.

Yaz aylarında, duruma göre, iki-üç kez sulama yapmak gerekli olabilir.

Dutluklarda toprak işlemesi;

ilkbahar yaz ve sonbaharda olmak üzere, yılda üç kez yapılır. İlkbaharda toprak işlemesi, filizlenmeden önce, yazın, yaprak hasadı ve budamadan sonra, sonbahardaysa, yaprak dökümünü izleyen günlerde yapılır.

Dutluklarda, gübreleme yapmanızda gerekir. Sonbaharda dekara bir-bir buçuk ton çiftlik gübresi vermeliyiz. Çiftlik gübresi, toprağın yapısını düzeltir. Kimyasal gübrelerse, ihtiyaca göre verilir.

DUT ZARARLILARI

Her bitkinin olduğu gibi, dut ağaçlarının da çeşitli zararlıları vardır.

Dut Koşnili

Ülkemizde dut ağaçları için, önemli olan zararlılardan bir tanesi; "Dut koşnili" dir. Bu zararlı, ağaçların gövde ve dallarında, kirli beyaz renkte görülür. Ağaç üzerinde çoğaldıkları zaman, ağacın gelişmesini zayıflatıp, kuruturlar. Daha çok, nemli yerlerde ve gölgede kalmış ağaçlar üzerinde görülürler.

http://www.tarim.gov.tr/hizmetler/yayinlar/e-kitap/ipekbocekciligi/Image483.gif

Şekil 5. Dut koşnili

Bu zararlıyla, fiziksel mücadele; zararlının durgun olduğu, sonbahar ve kış aylarında yapılır. Ağaç üzerindeki koşniller, yapıştıkları yerden düşürülür. Düşen zararlılar, dış koşulların etkisiyle ölürler. Dallar üzerinde çok fazla miktarda "koşnil" varsa, bu dallar kesilir ve yakılır.

Kimyasal mücadele ise; "larvaların" ağaç üzerinde dağıldığı ve dutların ipekböceği beslemesinde kullanılmadığı dönemlerde, "yaz ilaçlaması" yapılır. Kışlık yağlar kullanarak da, yağış olmayan günlerde, "kış ilaçlaması" yapılır. İpekböceği beslemesinde kullanılan dut ağaçlarında, Dut Koşniline karşı, "kış ilaçlaması" yapılması daha uygundur.

Amerikan Beyaz Kelebeği

Önemli dut zararlılarından biride, "Amerikan Beyaz Kelebeği"dir. Yurdumuzda, 1975 yılından beri görülmektedir. Bu zararlı, zararını, "tırtıl" aşamasında, bitkinin yapraklarını yiyerek yapar. Beyaz renkte olan dişi kelebek, yumurtalarını dalların uçlarında bulunan yapraklara bırakır. Yumurtadan çıkan tırtıllar, ağdan oluşan yuvalarını yaparlar. Daha sonra, yaprakları yiyerek büyürler ve ağdan çıkarak ağacın her tarafına yayılırlar. Çok kıllı ve hareketli olan bu tırtıllar, tam büyüklüğe ulaşınca, kuytu yerlere ve gazellerin içine "koza" yaparlar.

Bu zararlıyla mücadele edebilmemiz için yapacağımız iş; tırtıl yuvalarını, ağaç üzerine yayılmadan, olabildiğince erken davranıp, tırtıllı dalları kesip, toplamak ve yok etmektir.

Kaynak: Tarım Bakanlığı Yayınları

Gülnur Gürler
27-08-2006, 12:46
Değerli Ağaç Severler,

Biraz evvel göndermiş olduğum mesaj okunmaz olduğundan yeniden gönderiyorum.Aşağıdaki yazıda şimdiye kadar kadri yeterince bilinmeyen dutumuzu,önce Türkiye'ye sonra Dünya'ya bütün yönleriyle tanıtmayı amaçlayan panelimizle ilgili yerel gazetemize gönderdiğim değerlendirmeleri bulacaksınız.

Saygılarımla
Dr. Dt. Gülnur Gürler

Değerli Hemşerilerimiz,

Hamdolsun ki,yol açabileceği gelişmelerin heyecanından aylardır uyku
uyuyamadığımız zorlu bir sürecin birinci basamağını,dutu bilinmeyen
yönleriyle tanıtmayı hedefleyen panelimizi 30 Temmuz Pazar günü
gerçekleştirdik.

Yürek çarpıntısından dilimin tutulduğu açılıþ konuşmasında yeterince ifade
edemediğim şükranlarımı,bana negatif **** pozitif etkileriyle ivme
kazandıran bütün kişi,kurum ve oluşumlara tekrar sunuyorum.”Hayır ve şerrin Allah’tan olduğunu” kavramama yardım ettiler.

İlk hedef panelin gerçekleşmesi idi ve taş suya atılmış oldu.Bundan sonra
onun yarattığı dalgalar önce doğu ve güneydoğuya,sonra Türkiye ve dünyaya
yayılacak. 30 temmuzlar belki de bundan sonra “Dut Bayramı” olarak
kutlanacak.

Bu tarih bir milattır.Bu tarih, Türklüğün ve İslam’ın sembolü olan bu
mübarek ağacın kuruyan damarlarına yeniden can suyunun yürümeye başladığı
bir tarihtir.Çoktan beridir kaybettiğimiz değerlerimizin
Anadolu’nun bağrında yeniden köklenmeye başladığı tarihtir.Bu topraklarda
dutumuz yaşadıkça varlığımız da devam edecektir.Bunlara bütün kalbimle
inanıyorum.Aksi taktirde bu panel gerçekleşemezdi.

Panel öncesi tanıtım broşürlerini dağıtmak da yine bana düştü.Gidebildiğim
birkaç köyde hemşerilerimizle konuşurken beni sarsan iki ibare
kullanıldı.Birincisi :
”Sahip çıkarsan yurduna batmayacaktır,
Sahip çıkmazsan eğer batması haktır.” şeklinde Mehmet Akif’ten bir uyarı idi
ki tam içine bulunduğumuz şartlara (amiyane bir tabir olacak ama) “cuk” diye
oturuyor.

İkincisi ise yine bir köydeki bir büyüğümüzün yaptığı “Allah hizmetinizi kabul
etsin” şeklindeki dua idi.Bunu işittiğimde bir anda beynimde bir idrak
açılışı oldu.O an anladım ki Allah her hizmeti kabul etmiyor.Ancak ki
riyasız,beklentisiz ,kimseyi kandırmadan ve kullanmadan,kul hakkı ve Allah
rızası gözetilerek yapılan hizmeti kabul ediyor.İnşaallah hizmetimiz bu
kategoriye girenlerden olmuştur.

Henüz Kemaliye’den yeni geldiğim ve bazı hocalarımın sunumlarının tam metni
elimde olmadığı için şu anda onları sizlerle paylaşamyorum.Ancak yine de
ana fikirleri özetlemek isterim.

Panelimizin çok değerli katılımcıları, günlerce haftalarca tartışılsa
bitmeyecek konuları 3 saat gibi çok kısa bir süre içine sığdırmaya
çalıştılar.Her şeye rağmen verdikleri bilgiler çok çarpıcı idi.

Erzincan Üniversitesi Fen -Edebiyat Fakültesi Dekanı Sn.Prof.Muharrem Güleryüz hocamızın I.oturumunu yönettiği panelimizin ilk konuşmacısı G.Ü.Eczacılık Fak.Farmakognozi (Bitkilerden İlaç
İmali) Ana Bilim Dalı Profosörü, konusunda duayen olan, Sn.Ekrem Sezik
hocamız esprili ve konusuna hakim sunumuyla dutun bir meyve değil,bir ilaç
olduğunu iddia etti.Binlerce yıldır Çin ve Hint tıbbında,çok çeşitli
hastalıkların tedavisinde meyvesi,yaprağı,kökleri ve kabuklarıyla bir şifa
kaynağı olarak kullanıldığını söyledi,Çin ve Hint tıbbından bazı reçete
örnekleri verdi.

Erzurum A.Ü.Ziraat Fak.Bahçe Bitkileri ABD prof.ü Sn.Sezai Ercişli hocamız
Türkiye’de yalnızca 5 ilde dut yetişmediğini,dünyadaki dut
yetiştiriciliğinin ise yaygın olarak özellikle Çin ve Hindistan’da ipek
böcekçiliğine yönelik olduğunu anlattı.Kapama dut bahçelerinin
avantajlarından ve dut cinsleri arasında bir tür tespit ve genetik
çalışmalarının yapılmasının gereğinden bahsetti.

Bati Akdeniz Arastırma Enstitüsü’nden hemşehrimiz ziraat mühendisi Ahmet
Fikret Firat,Türkiye tarımında bahçeciliğin öneminden bahsetti.Kemaliye de
yaslanmis dut ağaçlarının kesilip yerine genç fidanların
dikilmesini,toprağın iyileştirme çalışmalarının yapılmasını ve organik
tarıma elverişli bir bölge olduğu için ‘organik sertifikasyon’ yoluna
gidilmesini önerdi.

Henüz 3 günlük evliyken bal aylarında panelimize katlan Sn Doktor Adem
Kaya’nın sunduğu konu ise panelin en önemli ayaklarından biri idi.Dut
yaprağının büyük ve küçükbaş hayvan besiciliğindeki önemiyle ile ilgili
bilgiler,yem sanayinde devrim yaratacak düzeydeydi.Ancak izleyicilerin bir
bilim adamı topluluğu olmadığı göz önüne alınmadan,çok teknik ifadelerle ve
açıklamasız sunum yapılması,ilginin dağılmasına ve benim de paniğe kapılmama
neden oldu.Bu yüzden sık sık sn. Kaya’nın konusmasını keserek konunun daha
iyi anlaşılmasına ve izleyicilerin dikkatini çekmeye çalıştım.Her ne kadar
kendisi niyetimi gayet iyi anladığını ifade ederek özürlerimi önemsemediyse
de biraz kabalık gibi algılanabilen,belki de gerçekten öyle olan bu
davranışım için gazeteniz aracılığıyla kendisinden yeniden özür
diliyorum.Genç evlilere sonsuz mutluluklar diliyorum.

Panelin 1. oturumunun ardından verilen arada sn. Bakanımız ve
Müsteşarımız, Kemaliyeli hanımlarımızın elbirliğiyle hazırladığı pekmezli
yumurta,pekmez helvası,dut kavurma,gülengü vs. gibi geleneksel dut
yiyeceklerinin yanı sıra , yaratıcılıklarını kullanarak yarattıkları dut
keki,dut limonatası gibi yeni lezzetlerden tattılar.

Sn Bakanımız Ali Çoşkun 1. bölümün sonunda dutla ilgili getirilecek bütün
somut projeler için Sanayi Bakanlığı olarak her türlü desteği sağlayacağına
söz verdi.

Protokolün yoğun programından dolayı takip edemediği panelimizin 2. bölüm
konukları da çok değerli idi.K.T.Ü. Orman Fakültesi Dekanı Sn.Prof.Zafer Cemal Özkan hocamızın yönetimindeki bu bölümde Sn. gazeteci yazar Tijen İnaltong Hanım
Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden derlediği dutlu yiyecek tariflerini
paylaştı ve dutun değişik şekillerde değerlendirilişinden
bahsetti.Kemaliye’den ayrılırken de yanında dut unu götürdü.Onunla dutlu
kurabiye denemeleri yapacak(bence harika olacağı da kesin).

Devletin en etkin ve ciddi ekonomik kurumlarından biri olan Dış Ticaret
Müsteşarlığının Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirmeler Genel Müdürü Gazi
Bilgin Bey ise dut ve ona dayalı olarak oluşturulabilecek yeni sanayi
dallarının, halka bulunduğu bölgede istihdam ve iyi bir gelir
sağlayarak,kırsaldan kente göçü önleyebilecek bir potansiyele sahip olduğunu
ifade etti.Dutun toplanmasından işlenmesine,paketlenmesinden pazarlanmasına
kadar yeni teknik ve yöntemler uygulanması gerektiğini belirtti.Devletin
haklarında bir bilgi sahibi olmadığımız için hiç değerlendiremediğimiz bir
çok teşvik,kredi ve destekleme kaynakları olduğunu,ayrıca Avrupa Birliği
fonları ve Dünya Bankası hibelerinin de uygun projelerle kullanılabileceğini
anlattı.

H.Ü. Ağaç Endüstrisi Mühendisliği A.B.D. Baskanı Sayın Prof. Salih Aslan ise
dutun ağaç endüstrisindeki kullanım olanaklarıyla ilgili çok net bilgiler
veremedi.Çünkü bizlere sunmak üzere internet ve literatürde yaptığı
taramalarda dutun ağaç özelliklerini belirleyen hemen hemen hiç bir
çalışmaya rastlayamadığını anlattı.Bu konunun da ne kadar bakir ve
araştırılmamış olmasının aslında bize büyük bir öncülük ve pazar şansı
yaratabileceğini düşünüyorum.Çünkü Hocamız,Kemaliye’den gönderilen birkaç
dut kütüğü üzerinde panele kadar ki sürede yürütebildiği
çalışmalarında,dutun ağaç özelliklerinin çok değerli bir ithal ürün olan tik
ağacına yakın özellikler taşıdığını ve hatta bazı bakımlardan ondan üstün
olduğunu gördüklerini söyledi.

Son panelistimiz ve hemşerimiz M.Ü Fen Edebiyat Fakültesinden Yrd. Doç. Okan
Baba da o etkileyici sesi ve sunumu ile hepimizi duygulandırdı.Aşık
Veysel’in dut ağacından oyulmuş sazına “Ben babamı,sen ustanı unutma”
deyişinde ki gibi bizi biz yapan değerlerimize olan vefa borcumuzu
hatırlattı.Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin Türk boyları ilerlerken Horasan
erenlerini de,oralarda Türk ve İslam inancını yaymak üzere
görevlendirdiğini;bu amaçla ocakta yanan dut dalını Anadolu’ya fırlatarak
onların düştükleri ve yeşerdikleri yerlerde dergahlarını kurmalarını anlatan
menkıbelerden bahsetti.

Bence ilk etapta amacına ulaþtığına inandığım panelimizden içimde üzüntü
olarak kalan tek şey değerli hocalarımın şenliğin telaşesi içerisinde yerel
ve idari amirlerimizin en azından bir “hoş geldiniz,nasılsınız ve hoşça
kalın” gibi basit ilgi ifadelerinden mahrum kalarak Kemaliye’den
ayrılmaları idi.Umarım bizi hoş görürler.

Saygılarımla

Dr. Dt. Gülnur Gürler

Mahmut Leventoğlu
29-10-2006, 13:58
Sevgili Gülnur Gürler,
Ne kadar güzel siz l. Kemaliye Dut Paneli yapıyorsunuz müthiş kıskandım.
Biz İspartanın Sütçüler İlçesin de 18 yıldır DUT PEKMEZİ FESTİVALİ yaparız. Ne yqazıkki ilçemizde Meslek Yüksek Okulu var. İspartada S.Demirel Üniversitemiz var. Yıllardır yalvarır dururum bu konuda bizi bilimsel olarak yönlendirin diye. Yerel Gazetelerde yazılar yazarım bu konuda. l.Dut Pekmezi Festivalini yaptığımızda ne evsaf belirlemesi ne jüri üyeliği bunların hiçbirini bilmiyorduk. Hele ağaçların türleri bu konuda bizi aydınlatacak kimse olmadı etrafımızda.Yıllık üretim rekoltesi 50 lt.lere kadar düşmüştü. Halbuki bir zamanlar bütün ilçe geçimini dut pekmezinden sağlıyordu.Bu festival ve yarışmalar sayesinde bu yıl rekolte 3000 lt. ye kadar çıktı. Bütün üretim geleneksel usullerle yapılmakta.
Bir çırpıda sıralamaya çalıştığım bu sıkıntıları aşmak için ne olur bizimle bilgilerinizi paylaşın. Çünkü ne belediyemizin ne de olmayan Kaymakamımızın bize faydası var. Üniversite malum.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Mahmut Leventoğlu
29-12-2006, 16:54
4 Ocak 2007 Perşembe günü saat 8.30 da TRT 3 te yayınlanacak olan Bu toprağın sesi proğramında H.Ü. Ağaç End. Müh.Ana Bilim dalı üğr. üyesi Prof.Dr.Salih Aslan ve Dr.Dt.Gülnur Gürler Dut ve dut yetiştiriciliği ile ilgili bir proğram sunacaklar. Duyurulur.

Sebahattin
29-12-2006, 23:19
Dut , gerçekten önemli ve önemsenmesi gerekli bir meyve türü.

Mahmut bey televizyon programını hatırlattığınız için teşekkürler.

agartha
10-03-2007, 20:53
Bu dut hakkında bilgisi olan var mı? Acaba fidanını bulabileceğimiz bir yer biliyor musunuz?

http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=7226&c=147

habibe
15-03-2007, 10:34
Bu gün pazara Kara dut fidanı aramaya gideceğim.
Çocukken yediğim, parmak gibi..
Ellerimi simsiyah boyayan,
Ekşi tadı hala aklımda ...
HEY GİDİ KARADUT ..

habibe
15-03-2007, 14:18
Benimde artık karadutum varrrrrrrrr

gökceada
15-03-2007, 18:52
Benimde artık karadutum varrrrrrrrr

Habibe hanim Karadut`unuz bol meyve versin.Yerini ve sizi cok sevsin.
Inanin sizin sevinciniz, taa buralara kadar yansidi. Selam ve sevgiler...

habibe
16-03-2007, 13:45
Teşekkür ederim arkadaşım. Umarım dediğiniz gibi olur da, beni ve yerini çok sever.
Fidanı satan beyefendi, yaklaşık 2 yıl sonra meyva verir dedi. Ölmezsem göreceğim.:confused:

dal
04-04-2007, 21:50
Merhaba kara dutlar hep sögüt gibi ters mi oluyor?Benim bahçe de beyaz diye aldıgım bütün dut agaçları siyahımsı morumsu oldu ikisinin dalları aşagı döndü ikisi de yukarı dogru gitti çok güzel tatları var sulu sulu biri ekşi digerleri tatlı bu türleri yapraksızken anlamanın bir yolu var mı?

orcanöbekçi
23-04-2007, 02:24
Hepinize iyi günler diliyorum.Konu duttan açılmışken dutun şifalı bir meyva olduğunu biliyoruz.Dutun meyvası,yaprağı,kabuğu nasıl kullanılıyor,nasıl hazırlanıyor nelere iyi geliyor. Özellikle ekşi dutun daha faydalı olduğunu duyduk.Bu konuda bilgisi olanların bilgi birikimlerini bizimle paylaşmalarını istiyoruz.Şimdiden teşekkürler,saygılar.

Mahmut Leventoğlu
12-06-2007, 12:29
Karadut un lekesi nasıl çıkar bilirmisiniz?
Çocukken Karadut ağacından hem dut yer hemde her tarafımızı boyardık.

KARADUT YAPRAKLARINI ıslatarak bir taşın üzerinde dövün . Dövdükçe köpürmeye başlayacaktır. Jel sabun kıvamına gelene dek dövün. Sonra o jel kıvamına gelmiş ve köpüren sıvı ile elinizdeki yüzünüzdeki **** kıyafetinizdeki Karadut lekesini çıkarabilirsiniz. :))

DevrilgenKayik
12-06-2007, 22:34
Bizim bahçede de karadut var ama ne hikmetse bu 'süs' karadutuymuş. Yani meyveleri minicik. Bu haftasonu 50 adet falan topladık, yedik ama dişimizin kavuğuna bile girmedi. Keşke büyük olsalardı ya.

Sonja Varol
12-06-2007, 23:53
On yildir istisnasiz karadutumuz parmak gibi meyvelerini bize sunuyor. Ben; dutu asiri seven biri olarak yine de beyaz dut istiyorum. Burada bulmam oldukca zor. Dikim mevsimine rastlasam alip getirecegim.
Karadut fotografimi yakinda ekliyecegim...

Mahmut Leventoğlu
17-06-2007, 14:54
Sevgili Sonia yolunuz düşerse **** tatillerinize uygun olursa İsparta Sütçülerde 6-7-8- Temmuz tarihlerinde 18.Dut Pekmezi Festivali düzenlenmektedir. Hem bol bol dut yersiniz hem tatil yaparsınız hemde dut fidanı bulabilirsiniz. :))

denizakvaryumu
04-07-2007, 08:08
http://images.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.daleysfruit.com.au/i/b/Mulberry-Dwarf-Red-Shahtoot.jpg&imgrefurl=http://www.daleysfruit.com.au/plant/Mulberry-Dwarf-Red-Shahtoot.htm&h=1132&w=770&sz=133&hl=tr&start=2&tbnid=EGT8lBPQ4vAe0M:&tbnh=150&tbnw=102&prev=/images%3Fq%3D%2522mulberry%2Bdwarf%2Bred%2Bshahtoo t%2522%26gbv%3D2%26svnum%3D10%26hl%3Dtr%26sa%3DG

http://www.tradewindsfruit.com/himalayan_mulberry.htm

Evet gözümüz gönlümüz açılsın, bu dutlar başka dut...

------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------

Giresun- Bulancak tan by Kadir Şahin in Avusturalya dan temin ettiği bu dut çeşidi,meyvesinin 8,5cm kadar büyük ,yaprağının 30cm den geniş, dikildiği yıl meyve vermesiyle Dikkat çeken bir çeşit olduğu görülmüştür.

bitki 6-7 yaşında 100kg kadar meyve vermektedir.Tadı mayhoş tur.
Meyvelerin ağırlığından dalları yere sürünecek duruma gelmektedir (salkımsöğüt gibi)

Bitki diğer dut çeşitlerine nazaran erken uyandığından ,erken ilkbahar donlarına karşı duyarlı dır.

Akdeniz ve Ege bölgelerimiz için ideal olmasının yanı sıra Karadeniz de sahil kesiminde ve marmara bölgelerimizde Üretilebilmektedir.

Bu ürünün fide satışları başlamıştr.

GÖZLEM:
Bu dut u yerinde incelemek üzere Giresun ilimize
gidilmiş olup,

a)Bitkinin 1.inci meyvesini 15 haziranda topladıktan sonra ;şayet kartlamış dalları budanırsa 1 temmuzda 2.nci meyveye yattığı ve 1-15 eylülde hasat edilebileceği görüldü.

b)Budama yapılmaması halinde 2.inci kez meyveye yatmıyor.

c)Üreticisince bu siyahdut un kışlık soğuklamaya ihtiyacı olmadığı ifade edilmektedir.sera ortamında bu durum test edilecektir.

d) bu dut un taze sürgün yapraklarından
çok güzel yaprak sarması yapıldığı bilgisine
ulaşılmış olup,ilerki tarihlerde tarafımdan test edilecektir....!

http://pepino61.sitemynet.com/hobim/id3.htm

eguner
04-07-2007, 11:16
Karadut un lekesi nasıl çıkar bilirmisiniz?
Çocukken Karadut ağacından hem dut yer hemde her tarafımızı boyardık.

KARADUT YAPRAKLARINI ıslatarak bir taşın üzerinde dövün . Dövdükçe köpürmeye başlayacaktır. Jel sabun kıvamına gelene dek dövün. Sonra o jel kıvamına gelmiş ve köpüren sıvı ile elinizdeki yüzünüzdeki **** kıyafetinizdeki Karadut lekesini çıkarabilirsiniz. :))

tam olmamıs olan pembe renkli olan dutlari elinizde ezip suzulen meyve suyunu elinizdeki lekeleri cikarmak icin kullanabilirsiniz, ancak elbiselerde olusan lekeleri cikarir mi denemek lazim :)

Selahattin Yılmaz
04-07-2007, 11:37
Dutun tohumunu etli kısmından ayırmayı deneyen var mı acaba?

Mahmut Leventoğlu
04-07-2007, 13:42
Yani CİBRE sinimi?

Selahattin Yılmaz
04-07-2007, 14:31
Tohum elde etmekten bahsediyorum. Dut tohumu...

seren
09-07-2007, 14:53
Merhaba arkadaşlar;

Ben karadut çekirdeğini ayırıp çimlendirmek istiyorum.
Denedim olmadı. Yöntemini aradım forumda/nette bulamadım.
Bir bilen varmı acaba???

turkiss
30-07-2007, 00:08
Dut ağacının meyva bahçesinde aşırı sineklenmeye sebep olduğu doğru mudur?

Cahide Kartal
27-08-2007, 19:30

İyice olgunlaşıp yere düşmüş ve biraz buruşmuş olan dutları (bir avuç kadar) topladım bir süzgeç içinde suyun altında saplarından sıyırdım etli olan kısımlarını da elimle ezerek tohumlarının iyice çıkmasını sağladım ve bir süzekten geçirip kurumaya bıraktım. Peki ben bu tohumları ne zaman ekeyim?

Selahattin Yılmaz
27-08-2007, 22:24
Mart ayında ekebilirsiniz.

Cahide Kartal
28-08-2007, 10:22
Teşekkür ederim Yılmaz Bey tohumları şimdi ekmenin avantajları ve dezavantajları nelerdir? çünkü bazılarının üzerlerinde küflenmeler başlamış.

Mine Pakkaner
28-08-2007, 10:56
Bazılarında küflenme varsa üzerindeki meyve etinin düzgün yıkanıp çıkarılmadığını ve havadar bir ortamda iyi kurumadıklarını anlarız.

habibe
28-08-2007, 11:00
Mart ayında fidan olarak diktiğim karadut, yazı kuru bir dal olarak geçirdi. Hiç bir yeşerme belirtisi göstermedi. Seneye bahara patlama yapabilirmi acaba? Yok sa yeni bir fidan mı dikmeliyim?.

n_turan
02-11-2007, 11:22
Sn Habibe,
büyük olasılıkla fidanı aldığınızda zaten kuruymuş.
Karadut diğer dutlara göre daha nazlı büyüyor ve baharda biraz daha geç uyanıyor ama bana sizinki ölüm uykusunda gibi geldi.

hatipali74
02-11-2007, 21:46
Bahçemde bulunan çakal dutu aşılamak istersem ne zaman aşılamalıyım?Bir de bir kaç dalı kara ,bir kaç dalını beyaz dut olarak aşılayabilirmiyim? Kalem mi, göz aşısı mı daha uygundur?Saygılar.

Harun Parlak
02-11-2007, 22:00
Selamlar her ikiside uygundur kalem aşısını şubat mart gibi yap olmadı göz aşısını mayısdan austos sonuna kadar deneme yapma şansın var kalem olsun göz aşısı olsun ananc la aşıların mümkün olduğunca aynı yıl sürgünleri olsun kaynama şansı yüksek olur. En azından benim denemelerimde böyle olduğunu söyleyebilirim

Selahattin Yılmaz
02-11-2007, 22:22
İpekböcekçiliği Araştırma Enstitüsünden bir arkadaşım bana kendilerinin uyguladığı dutta aşı ile üretim yönteminden bahsetti bu konuda ayrıntılı bilgiyi öğreneyim aşı konusunda burada yazacağım hatta ayarlayabilsem aşısını da yayınlamayı düşünüyorum.

alice
01-02-2008, 03:17
İpekböcekçiliği Araştırma Enstitüsünden bir arkadaşım bana kendilerinin uyguladığı dutta aşı ile üretim yönteminden bahsetti bu konuda ayrıntılı bilgiyi öğreneyim aşı konusunda burada yazacağım hatta ayarlayabilsem aşısını da yayınlamayı düşünüyorum.

Selahattin Bey,
dutta aşı ve üretim yöntemleri hakkındaki edineceğiniz bilgiyi merakla beklemekteyim.Bu konuda esaslıca ele alınmış bir metine veya görsel dökümana henüz rastlamadım.Ancak sizden temin ettiğim IBA ile bahçemizdeki çeşitli bitkileri çelikledim. Köklendirmeye çalıştığım bu bitkilerin arasında dut çelikleri de vardı(yabani,mor ve ak dut).20 gün sonra bir baktımki ne göreyim sarımsı incecik kökleri oluşmuş, bir de yapraklandı bu çelikler ve üzerinde meyvecikler belirmiş durumda:rolleyes:

feyzon
14-02-2008, 08:33
Yeni üye olduğum için henüz foruma katılıyorum. Kusura bakmayın. Tüm ağaçları gözlemlediğim gibi dut ağaçlarını da gözlemlediğimde öncelikle şunu söylemek isterimki dut lar beyaz siyah ve mor olarak belli bir sınıflandırmaya tabi tutulabilir ama beyaz dutlarda bile ağaçtan ağaca farklılıklar bulunmakta. Kimi meyveler sert iken kimisi daha yumuşak, çok olgunlaştığında moraran meyveleri mevcut. Bahçemizde bulunan siyah dut ağacının yaprakları beyaz dut yapraklarına benziyordu, ama siyah dutların daha ince uzun meyve verenlerinde yapraklar oldukça iri oluyor. Bu tipteki siyah dutların özellikle pekmez yapımında kullanıldığını duydum. Ayrıca geçen yaz Avşa adasına tatile gittiğimizde karşılaştığım karadut ağaçları tamamen farklıydı. Meyveler çok iri ve ekşi, dalından zor kopan, meyve gözleri az ama normal meyvelerden daha irilerdi. Ayrıca Armutluda gördüğüm bir çeşit siyah dut vardı. Müthiş tatlı ve meyveleri sert ti. Eğer dutla ilgili ilgili kurumlar (Örn.üniversiteler) bir araştırma yaparsa bu meyve nin ekonomik değerinin artabileceğini düşünüyorum.
Siyah Dut pekmezinin ağız yaralarına (Aft) iyi geldiği de söylenir. Bizde Boludaki bahçemizde bulunan siyah duttan yaptığımız pekmezin yaralara iyi geldiğini deneyerek gördük.
Dut ağacının meyve vermemesine gelince kendiliğinden yetişen dutların meyveleri pek iri olmaz, özellikle asma yaprağı gibi aralıklı yaprağı olanlar da meyve vermez. Bunların aşılanması gerekir.
Diğer meyvelerde görüşmek üzere selamlar

tarık13
18-03-2008, 12:20
Merhaba Arkadaş Bisey Sormak Istıyorum
2 Yıl önce Kara Dutun Tohumlarını Cıkarıp Ektık çıkan Fideler Kara Dut Olmadı Beyaz Dut Oldu Ve Meyve De Vermedi Bu Zamana Kadar Bu Konuda Bir Bilgin Var Mı

tarık13
18-03-2008, 12:22
KARA DUT FİDANI YETİŞTİRMEK istiyorum bu konuda bana bilgi verecek arkadaslar varsa cok sevınırım herkese selamlar

Selahattin Yılmaz
18-03-2008, 14:25
Merhaba Arkadaş Bisey Sormak Istıyorum
2 Yıl önce Kara Dutun Tohumlarını Cıkarıp Ektık çıkan Fideler Kara Dut Olmadı Beyaz Dut Oldu Ve Meyve De Vermedi Bu Zamana Kadar Bu Konuda Bir Bilgin Var Mı

Öncelikle dutunuz tohumdan açma yapmış bu nedenle dut yetiştirirken mutlaka çelikle köklendirmek suretiyle fidan elde etme yöntemlerine veya tohumları ekmek suretiyle çöğür elde edip dut aşılama yöntemlerinden birisini öğrenerek (Göz aşısı ile veya gaga aşısı) dut fidanı yetiştirebilirsiniz. Çöğür için üzgünüm bu yıl bulamazsınız kendim gelecek yıl çöğür elde etmek amaçlı tohum ekimi yapacağım ancak ne olur bir şey diyemem sizde tohum toplayıp kendi çöğürünüzü yetiştirebilirsiniz, olmazsa sonbaharda bana bir daha sorabilirsiniz. Bunun dışında dut konusunda amatör fidancılar açısından bir üretim söz konusu bu işi profesyonel yapan şimdilik yok tabii siz ya da bir başkası üretimi başarana kadar ;).

tarık13
19-03-2008, 08:57
selahattin abi elimde dut tohumu gene var acaba eksem gene aynı şey mi olacak yanı siyah dut beyaza mı donecek bir de abi o fidanları yaprak aşısı ile aşıladım aşılar ılk 3 gun canlıydı ama daha sonra kuruyorlar aşı yaparken bir puf noktası mı var okadar aşıdan sadece bikaç tane tuttu.
yaprak aşısı mevsımının orta sonlarına dogru yaptım aşıları dutun govde suları aşı bozmus olamasın. bır cok sıkı bağlıyordum gevsetmek mi gerekiyor bikaç gun sonra cevap yazarsan sevinirim teşekkür edrim

zulkufhacettepe
19-03-2008, 11:58
Arkadaşlar güzel hoşda, bu kırmızı dutu nasıl çelikleyeceğiz **** nasıl çekirdeğinden çıkartacağız bilen varmı.

Köydeki tarlanın içinde asırlık kırmızı dut var 7 sülalem ben bildi bileli sadece o dut için her yaz köye gelir. Bunu üretecek bi teknik verin.

Çelikleme ve aşılama tutmuyor. Ne yaptıysak olmadı.

Selahattin Yılmaz
19-03-2008, 12:32
Sevgili tarık13, Bursa'da Kestelde aşı ustaları ağustos ayında göz aşısı ile dut üretiyorlar. Aşıyı yapmadan önce aşı yerinin aşağısından bir çizik atarak sütün çıkmasını sağlıyorlar ve bir kaç dakika sonra göz aşısını yapıyorlar. Bunun dışında gaga aşısı da var ki onu baharın ilerleyen zamanlarında bende daha yeni öğreneceğim. Öğrendiğimde burada açıklarım zaten.

Sevgili zulkufhacettepe, kırmızı dutunuzu air layering (Havai daldırma) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1429&highlight=air+layering) ile üretmenizi tavsiye ederim.

bluecrop
03-04-2008, 22:50
Karadut(avustralya karadutu) çelikle üretim denemesi :

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=222212#post222212

nkbalki
04-04-2008, 10:30
Sn. zulkufhacettepe,
Dutta süt bulunduğundan aşıda başarı düşüktür. Dutta en uygun aşı ilkbaharda bitkiye su yürümeden kalem aşı yapmaktır. Fakat duttaki kalem kabuk ile odun dokusu arasına takılmalı ve buna göre kalemde kesme yapmalıdır. Aşıdan sonra kuşlar aşı kaleminin üstüne konup, zarar vermemesi için kalemden büyük 3-4 çıtayı ağaca bağlayın.

Selahattin Yılmaz
04-04-2008, 10:44
Dutta göz aşısı yaparken aşıdan yarım saat evvel aşının yapılacağı yerin 2-3 cm altından sütünün akabileceği yatay çizgi çizerseniz aşıda tutma şansı artacaktır.

Maydon0z
16-06-2008, 15:52
Karadut diye aldigim herhalde mor dut cikti.
40813

40814
Karadutun yapraklari boyle olmuyor degilmi arkadaslar?

kızılhisar
17-06-2008, 11:53
Normal dut ağacını,salkım dut ağacına çevirmek mümkün mü?

gevermoreh
04-07-2008, 12:30
ters aşılı dut kök bölgesinde yanma olayı gerçekleşmiş gibi bazı siyahlaşmalar var. ve gövde bir haşere tarafından yenilmiş gibi ben mantardan şüpheleniyorum.
düşündüğünüz başka bir ihtimal varsa bilmek isterim

habibe
09-09-2008, 14:38
Bu beyaz dut ağacını 6 sene evvel dibinden kesmiştik. Kesilen yerden sürekli çıkan Dut sürgünlerini devamlı koparıyordum.
Bu bahar tek bir sürgünün büyümesine izin verdim. Şimdiki hali böyle.
Sormak istediğim şu; 3 mt ileride aynı hizada bu sene diktiğim kara dut fidanı var. Bunlar birbirini etkiler mi?.

habibe
09-09-2008, 14:52
Bu da kara dut fidanım.
4-5 tane dut verdi. Şeklen kara dut ile aynı fakat, tadının mayhoş olması gerekirken, normal dut tadındaydı.

eylems
16-10-2008, 06:36

Deneme amaçlı değilde yediğim dutun çekirdeği dişlerimin arasında kalmıştı. Kürdanla çıkardığımda parçalanmaması ilgimi çekmişti. Kürdanın ucu ile salatalık diktiğim saksıya gelişigüzel ekmiştim. Hiç aklımdan geçmiyordu çimleneceği ihtimal vermemiştim. Salatalık kurudu ve şimdi o saksıda bir karış boyunda dut fidanım var. Bir ay evvel yapraklarını dökmüştü. Şimdi yeni yaprak çıkarıyor ilgi ile gelişimini izliyorum. Farkında olmadan tohum denemesi yapmışım.;)

üzüm
16-10-2008, 09:43
Bu da kara dut fidanım.
4-5 tane dut verdi. Şeklen kara dut ile aynı fakat, tadının mayhoş olması gerekirken, normal dut tadındaydı.

Habibe Hanım; ağacınız ekşi dut (kan dutu) olarakta bilinen kara dut ağacından değil. Kara dutun meyveleri şu (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1080) adresteki Sayın hosseda'nın gönderdiği resimlerdeki (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=263758&postcount=29) gibidir

Selahattin Yılmaz
16-10-2008, 23:00
250 adet kadar karadut aşılanmak üzere dut çöğürüm var (ayrıca 10 bin kadarda bu yıl çöğür ektim onlarında seneye bir kısmı aşılanacak). Karadutta deneme için yaptığım 15 aşıdan 10 tane kadarı tuttu. nasip olursa gelecek yıl inşallah karadut ihtiyaçlarınızı ben karşılayacağım.

habibe
17-10-2008, 10:32
Üzüm ilginize teşekkür ederim. Üzüldüm. Fakat Selahattin hocamızın yazısını okuyunca sevindim. Beni de listenize ekleyin hocam.

Ayrıca, ayvalıktan getirdiğim karadut çekirdeklerim var onları ne zaman ekebilirim?.

Selahattin Yılmaz
17-10-2008, 10:52
Karadut çekirdeklerinizi önünüzdeki mayıs ayının başında ekebilirsiniz.

alice
29-10-2008, 02:21
Bahçemde çelikle ürettiğim ve 120-130 cm boyundaki bir kaç mor dut fidanım var.
Çelikleme yöntemi ile üretilen dut sonuçta alındığı ağacın parçasıdır diyoruz ancak aşılama yöntemiyle üretilen duttan meyve kalitesi yönünden bir farklılık gösterecek midir?

Şu sebepten bu soruyu sorma ihtiyacı hissetmekteyim. Mesela, daha önce çelikleme yöntemiyle çoğaltmış olduğum güllerin hiçbiri aslı gibi olmadı. Renginde açılma ve daha küçük gülleri oldu. (Aşılı güller bir anacın üzerinde, çeliklenmiş güller ise kendi kökleri üzerinde olduğundan topraktaki kök-besin ilişkisinden kaynaklanan farklılıklar güllerdeki aslı gibi olmama problemin nedeni olabilir mi diye akıl yürütüyorum ayrıca)

Deneyimli arkadaşların bu konudaki görüşlerini almak isterim.

Selahattin Yılmaz
29-10-2008, 18:48
Esas sorun çelikle üretilen bitkilerin iyi bir kök yapısı teşkil edememesnden kaynaklanır. Unutmayın çelikle üretilen bitkiler kazık kök yapamazlar bu nedenle saçak köke yüklenirler ve göçlü bir kök yapısı geliştiremezseniz sıkıntı yaşayacaksınız demektir. Bazı bitkilerin çelikle köklenmesine rağmen güçlü bir kök sstemi geliştiememeside cabası. O nedenle çelikle üretilen bitkilerin üretim ortamlarında 2 yıl kalıp kök sistemi iyi geliştikten sonra satışa sunulması veya esas yerine dikilmesi tavsiye edilir.

Aşı ile üretimde ise anaç her zaman iyi kök sistemi oluştrur buda aşılandıktan sonra üst kısmıı iyi besleyecek demektir. Kısaca şunu diyebilirimki aşılamanın önemine varıyorsunuz.

alice
29-10-2008, 20:01
Selahattin Bey,
vermiş olduğunuz açıklayıcı bilgiye teşekkür ederim.

bluecrop
06-11-2008, 11:56
Bu da kara dut fidanım.

sn habibe
Elinizdeki dut nadir bir çeşit desem.... nereden çıkartıyorsunuz diyebilirsiniz .
şöyle açıklayabilirim.
1- azami 2 -2,5 m boylanabilen ağaç yapısı süs bitkisi değerini artırdığı gibi meye toplama işlemini de kolaylaştırmakta ..
2-Azar azar ve sık sık yapılan organik gübreleme ve budama meyve verim periyodunu uzatmakta (mayıs ortalarında alınan ilk meyveler52042 ve periyodik olarak azalarakta olsa meyve verimi kasım ayına kadar sürebilmekte )52041

habibe
04-12-2008, 14:59
Haklısınız bluecrop, hala üzerinde dut var.
"Azar azar ve sık sık yapılan organik gübreleme ve budama meyve verim periyodunu uzatmakta " demişsiniz. Bunu biraz daha detaylı yazabilir misiniz?.

serdar1
04-12-2008, 15:40
Bende bulunan kara Dut ağacını keşke fotoğraflasaydım artık dut ve yaprağı kalmamıştır.Eylül ayı sonuna kadar Ağaçta dut verimi vardı. Tadı da aynı Böğürtlene benziyor normalde bizdeki dutlar Temmuz ortasında tamamen olgunlaşıp biterler, oldukca iri ve enli bir ceşit dut verimi vardı nasipse seneye fotoğraflarız.

nariçi
04-12-2008, 15:48
40814
Karadutun yapraklari boyle olmuyor degilmi arkadaslar?[/QUOTE]

Sayın maydonOz, Buna benzer yapraklar salkım siyah dutta yaz sonuna doğru oluşuyor. Bizde var. Aslında normal yaprakları oluyor. Yaz sonuna doğru fazla uzayınca loblu (parçalı) olmaya başlıyor.

serdar1
04-12-2008, 15:52
Evet aşılanmamış yabani dut ağacının yaprakları gibi yukarıdaki fotoda ki dut ağacı.

bluecrop
04-12-2008, 21:02
Haklısınız bluecrop, hala üzerinde dut var.
"Azar azar ve sık sık yapılan organik gübreleme ve budama meyve verim periyodunu uzatmakta " demişsiniz. Bunu biraz daha detaylı yazabilir misiniz?.

Kısaca ifade etmem gerekirse ; bitkiye meyve hasadından sonra budama ve gübre uygulaması yaparak bitkiyi ikinci ürüne teşvik etmek...

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=264642&postcount=43

nariçi
24-12-2008, 21:43
Bu başlıkta dut konusu epeyce geniş ama karışık. Bilimsel yaklaşımlarda var yanlış veya çok basit bilgilerde. Ben uzman değilim ama dut türleri ayrı başlıklarda olsa daha iyi olacak gibi. Anadolu'nun ana meyve ağacına bir başlığa sıkıştırmak bedava meyve veren bu kıymetli ağaca yakışmıyor. Ben isterdim ki şimdi Urumtut (urmutut) başlığı da olsun. Karadut en meşhur edebi değeri "karadut" şiiri ile Bedri Rahmi'de şöhret bulmuştur. Diğer taraftan bektaşilik kültünde de önemli yeri vardır. Elbette benim hatıralarımda da.

nariçi
31-12-2008, 18:21
Karadut bizim memlekette özel bir kıymete sahiptir, Bazı karadutlar koyu kalın ve büyük yapraklı olur, urmu tut deriz. Meyveleri (dutları) sapından zor koparılır, yerken eleriniz üstünüz kana boyanmış gibi olur. Geçen yıl bilek kalınlığında aşılanmış bir dut geldi, diktim biryıl geçti ertesi yıl kurudu. aşıdışında çıkan sürgünleri yazın kestiğim için kuruduğunu söylediler. Bu yıl yine aşılı bir karadut gelecek, iki tane de salkım karadut var. Bir tane de beyaz dut gibi ama siyah. Onun adını bilmiyorum.

brody
29-01-2009, 11:35
Dutta ( normal beyaz dut) çelikle üretim nasıl oluyor? Ne zaman, nasıl çelik almalı?

Polen
31-01-2009, 21:50
Elazığ yöresinin çok ufak beyaz dutları var ki; şeker mi şeker bal mı bal !

muammer74
19-02-2009, 14:51
bodur dut varmı

kopshtar
19-02-2009, 18:24
En bodur dut ters dut bildiğim kadarıyla.
Avusturalya siyah dutu da avustralyada cüce dut olarak biliniyor.

erdenaycincin
30-03-2009, 00:05
dut...çocukluğumun aşkı hey gidi heyyyy bahçemizde çok yaşlı bir dut ağacımız var(gözümüz gibi bakıyoruz) tahminlerimizce 250 ile 300 yaşları arasında rahmetli babaannem(babamın babaannesi .2006'da 90 yaşında kaybettik)çocukluğunda bu ağaca çıkıp inemediğini ağacın görüntüsünün aynı o günki gibi olduğunu anlatırdı.babaanneciğimle çoğu kez aynı kaderi yaşamıştım:)ağacı dedesinin babasının **** dedesinin dedesinin diktiğini söylerdi.dut beyaz renkli tabiri caizse parmak gibi aşırı tatlı değil yani iç baymaz.fotoğraflarını müsait bir zamanda sizinle paylaşmak isterim.hey gidi koca dutum hey dili olsada anlatsa derler ya işte bizimkide öyle bir ağaç.selam ve sevgilerimle

Güngör
02-04-2009, 16:23
dut yrtiştiriçiliği ile ilgili bilgi ve tecrübesi olan abim varsa lütfen beni bilgilendirsin
.

kuyucu
03-04-2009, 08:26
Benim yetiştiricilik bilgim yok ama hemen hemen Dut' tan başka bir ağacı olmayan bir köyde büyüdüm ve şu anda da en büyük hobilerimden birisi. Dünyanın değişik ülkelerinden değişik değişik türleri ülkemize kazandırmak için çalışıyorum. Konu ile ilgili değişik kaynaklardan, üreticilik ve türlerle ilgili teknik bilgileri toparlamaya çalışıyorum. İnşallah 1 ay içersinde dünyadaki dut türleri ve yetiştiricilik bilgilerini isteyen arkadaşlarla paylaşacağım.
iyi günler

erdenaycincin
11-04-2009, 20:22
s.n güngör dut nazlı bir ağaçtır ancak tutttuktan sonra asırlara meydan okur.torflu ve killi toprakları sevsede birçok toprak çeşidine de rahatça adapte olur.aşısını tutturmak çok zordur ben birtürlü başaramadım.onun için aşılı fidanlar temin etmenizi öneririm.dünyada ve ülkemizde birçok dut çeşidi var eminimki, Muşda da kolaylıkla yetişebilicek bir dut çeşidi vardır başarılar dilerim.

kaktüs
14-04-2009, 09:58
Selamlar

Dut en sevdiğim meyvelerden biridir. Taşındığım evin sınır komşusundaki terkedilmiş müstakil evde, devasa beyaz dutlar vardı. Dutların dalları benim evin 2. katının camına kadar ulaşmıştı. Geçen yazı pencere ve balkonlardan dut yiyerek geçirmiştim.

Ama ne yazık ki o bahçe de o eski evde yerini apartmana bırakmakla meşgul. Apartmanın kurulu alanını hiç etkilemediği ve etkilemeyeceği halde ilk iş dutları kesmek oldu :( Bu seneyi dutsuz geçireceğim sanırım.

Bir yandan da bir ses 1-2 meyve fidanı dik kendi apartmanının bahçesine hiç değilse dikili fidanın olsun diyor. Acaba dutlardan seçsem mi diye düşünmüyor değilim. Meyvesini görür müyüm o ayrı. Dut fidanına fidanlıklarda da rastlamadım. Genellikle erik var. Çeşitli dut fidelerine nereden ulaşabilirim?

Bodur cinslerin daha erken meyve verdiği söyleniyor. Dutun da böyle bodur türleri var mı?

kaktüs
14-04-2009, 10:38
http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=2654

Bu resimdeki dut ağacı, dutun hangi çeşiti? Böyle aşağı doğru dalları olanlar görüyorum kimi zaman büyük kimi zaman küçük.. Bunlar ayrı bir dut çeşidi mi? Budamayla mı oluyor?

erdenaycincin
15-04-2009, 10:27
s.n kaktüs bu farklı bir dut çeşidi değildir tüm dut çeşitlerinden yapılabilen ters aşı yöntemiyle dallar aşağıya doğru uzar.genelde peyzaj için kullanılan bir yöntemdir.meyve verimi çok kaliteli olmaz.

kaktüs
15-04-2009, 14:12
Cevabınız için teşekkürler erdenaycincin

Verimini bilemem ama toplaması kolay görünüyor :)

k0900
27-04-2009, 23:43
Dutun Tıbbi Etkileri
Dr.Dt.Gülnur Esma GÜRLER
Ağız,Diş,Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı

İpek böceğinin tek besini olan dutun yaprakları birçok tıbbi etkiye sahiptir.Beyaz dut ağacı geleneksel Çin tıbbında hemen hemen bütün kısımlarıyla şu veya bu şekilde kullanılmaktadır.(1,2) Örneğin odununun külleriyle şeftali ağacından elde edilen reçinenin karışımı Taocu tıpta 'Ölümsüzlük Hapı' diye adlandırılıyor.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=14522

kaktüs
28-04-2009, 07:58
Özellikle hep "siyah" dutların yararlarını anlatırlar. Böyle bir bilgi iyi olmuş

Selahattin Yılmaz
28-04-2009, 08:11
Morrus pendula (http://images.google.com.tr/images?hl=tr&client=firefox-a&rls=org.mozilla:tr:official&um=1&ei=Op32SYXUHYvt_Aa6iunKCQ&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=morus+pendula&spell=1)

kaktüs
28-04-2009, 10:52
Morus pendula beyaz dutun latincesi mi?

k0900
28-04-2009, 10:58
Kirazın bir diğer önemli özelliği peklik (Kabızlık) giderici olmasıdır. Bu konuda halk arasında söylene bir söz oldukça dikkat çekicidir. Kiraz dermiş ki; “Arkamdan dut gelmese, ben yapacağımı bilirim”. Yani dutun meyvesi de kirazın tam tersi ishali önlemekte ya da peklik yapmaktadır.

Kaynak http://www.afyonkarahisar.gov.tr/markalar/sucuk.asp

feriha
28-04-2009, 13:18
Meyvesini görür müyüm o ayrı. Dut fidanına fidanlıklarda da rastlamadım.

Sn Kaktüs benim bu yıl Cengiz bey den aldığım terasta saksıya diktiğim küçük

beyaz dut fidanım ilk yapraklarıyla birlikte meyvede..

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15214

kaktüs
28-04-2009, 13:33
Yoksa yoksa

Avusturalya dutunun beyazı mı?

feriha
28-04-2009, 13:36
Hayır.. Henüz değil.. Cengiz bey satışa koymadı beyaz Avusturalya dutunu daha.

Bu normal beyaz dut fidanı;)

şahabettin
14-05-2009, 21:11
sizin tarifinize göre: karadut-ekşikara dutu olarak bilinir.Tokat erbaa da ben bunun yetiştiriyorum. Almak isterseniz muh-26@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz..

bahtiyar02
20-05-2009, 23:10
sevgili dostlar güney doğuanadolu bölgemizde ve Adıyamanda benim bildiğim 3-4 çeşit beyaz ve 2-3 çeşit siyah tut var.ilimizde birçok bahçeli evde hatta kaldırımlara dahi ekili aşılı veya aşısız dut türleri vardır.en güzeli yöresel ismi olan urmu dudtur.Özellikle G.Antepte özellikle yazın bu tür dudun suyu içecek olarak satılır. http://www.gaziantep27.net/?id=18772&habertip=1
Merakımdan Avusturalya dutunun met edilmesi.oysa kendi ülkemizde bir çok meyva çok değişik türleri var zaten.Avusturalya dutunun bu bölgemizde pek tutulmadığını biliyorum.meyvası urmu dut ve diğer beyaz dut türlerine göre az şeker oranlıdır.Urmu dut beyaz dutlara göre daha geç olgunlaşır sağlık açısından çok tercih edilir.ham meyvası pempe ve çok ekşi ve serttir. sanki limon yemişsiniz;) tam olgunlaşınca koyu siyah renk alırşeker oranı çoğaldığı gibi çok az oranda ekşimtrak bir tat oluşur.evet dut ağacı gerçekten çabuk büyüyen türden bir meyva ağacıdır.dut meyvası yere düşse nemli toprakta özellikle kendi kendine yetişir. parmak dut dediğimiz dut türü 3-4cm uzunluğunda 1-1,5cm kalınlığında olan meyvası çok şekerlidir. Tut ilçemizde ve bildiğim kadarıyla Malatya ilinde dut pekmezi ve pestili yapılmaktadır.

http://www.adiyamanhaber.com/b/modules.php?name=News&file=article&sid=3908 .saygılar

k0900
20-05-2009, 23:42
Sn. Bahtiyar, ben Av. dutunun ilk meyvesini tatdım, ancak ağaçcık okadar küçüktüki, herhalde 2 veya 3. meyvede tad alırım diye düşündüm.

Değişmeise size hak veriyorum, tatsız, tuzsuz birşey.

Dutu biihassa karadutu çok seviyorum.

Bu parmak dutu temin konusunda bilginiz varmı?

bahtiyar02
21-05-2009, 19:26
Sevgili k0900.. bende dut meyvalarının olgunlaşmasını bekliyorum.çevremide ayrıca gözlemliyor araştırıyorum.aşı için şimdiden kalem ayarlayacağım;) Annemin evinin önünde kaldırıma ektiği bir dud ağacı var iki aşılı biri urmudut diğeri iri beyaz dut türü. o garanti ama diğer tür dediğimi ve gönlümünde olan barmak dut.tesadüf bir arkadaşım şuan yanımda ona sorduğumda var olduğunu ve hatta aşı kalem ve fidan sözünü aldım.bu arada bir adet fidan sizin için aşılamaya çalışacağım. birsüre beklemeniz dahilinde size yollarım.
saygılar.

k0900
21-05-2009, 19:53
Bahtiyar bey, ohalde dutlarım size emanet :)

Nezaman isterseniz (zaman sınırı yok) karşı ödemeli herhangi bir kargoyla gönderirsiniz.

Bitlis, Hizan'dan karadut çelikleri getirttim, tuttırabilirsem sizin güzel bahçenize hediye edecem.

Tutmazlarsa, şu anda iyi durumda gözükmüyorlar, Erba'dan temin edecegim dutla telafi ederim.

Teşekkürler. Sağlıkla kalın.

bahtiyar02
22-05-2009, 10:49
çok teşekkür ederim.bundan emin olabilirsiniz. saygılarımla,

k0900
28-05-2009, 00:07
Sizin çelik tutacak gibi, bugün bionemlede tanıştı :)

buzlu badem
16-06-2009, 20:37
s.n kaktüs bu farklı bir dut çeşidi değildir tüm dut çeşitlerinden yapılabilen ters aşı yöntemiyle dallar aşağıya doğru uzar.genelde peyzaj için kullanılan bir yöntemdir.meyve verimi çok kaliteli olmaz.

Zannımca yanlış bilgi verdiniz ve kimse düzeltmemiş bu tür salkım dut olarak geçer ve tabiyeti böyledir ters aşı vs yoktur. Yanlışım var ise düzeltiniz.

bari
20-10-2009, 18:37
Çok çeşitli dut türleri var. Hepsi ülkemize kazandırılmayı bekliyor...

Samsunlu55
20-10-2009, 22:43
Haklısınız...

k_donmez
08-05-2010, 21:11
Geçen yıl diktiğim dut ağacı güzel yapraklandı. Meyveleri de çok bol olacağa benziyor. Geçen yıl toplam 50 tane kadar meyvesi olmuştu. Bu yıl mahsul bol olacak.:p

nariçi
08-05-2010, 21:41
Ben çocukluğumdan hatırlıyorum, bir çok çeşit vardı, şimdi onları göremiyorum. Bazıları beyaz ama kıllı, bazıları beyaz, bazıları kırmızı küçük bazıdutlar da beyaz gibi ama siyah bazılarıda sapından kopmayan siyah urum dut. Buna belki de rum dut deniyordu ama kelime bozularak böyle denmiş olabilir. Unutmazsam fırsatını bulursam yaşlılardan mahalli dut isimlerini öğrenmeye çalışacağım.

k_donmez
21-05-2010, 20:16
118 nolu mesajımdaki dutun meyveleri kızarmaya başladı. Bahçede dikmek üzere çelik aldığım beyaz dutta ise saksıda beklerken çıkan 4 yaprağına rağmen 5 tane dut var.

budak-botanik
22-05-2010, 20:08
Dut türleri çelikten çoğalıyor mu bilen arkadaş varmı acaba ?

nariçi
22-05-2010, 20:18
Ben iki yıldan beri deniyorum, önce tomurcuklanıyor! Sonra kuruyor, ancak özel bir destek uygulamıyorum.

budak-botanik
25-05-2010, 06:20
Teşekkür ederim Sayın nariçi bu bilgi için
Ben de denedim acaba ben mi yanlış yapıyorum diyordum. Başarabilen var mı acaba ?

k_donmez
25-05-2010, 17:08
Benim bu yıl saksıya diktiğim 5-6 çelikten 3 tanesi yapraklandı. Beyaz ve çok lezzetli, iri taneli bir dut. Yapraklanmayanlar ise tomurcuk oluşturdular ancak gelişemediler. Gelecek bahara bahçeyle buluşacaklar.

k_donmez
10-06-2010, 12:20
Saksıdaki çeliklerden biri tüm küçük dallardan yapraklandı. Üzerinde yapraktan çok dut var.

nariçi
10-06-2010, 20:00
Çeliği çok uzun tutmuşsunuz. daha kısa olsa 2-3 göz daha kuvvetli olurdu. Benim çeliklerde yapraklı ve üzeri dutlu ama sonu gelmiyor. En iyisi fidancıdan dut alıp beğendiğiniz cinse aşılamak.

Benim bir dut'un gövdesinde ki aşı yarasından paslı su akıyor bunu nasıl tedavi edebilirim bilen var mı?

k_donmez
10-06-2010, 20:03
Sayın Nariçi
Bu çelikleri bir yakınımın bahçesindeki duttan aldım. Ana ağaçta şu an dutlar olmuş durumda, çok iri ve lezzetliler. Yetiştirmeyi denemek istiyorum.

nariçi
10-06-2010, 23:00
Bence oynatmadan tepesini kesseniz iyi olur.

Samsunlu55
11-06-2010, 01:10
Geçen sene ektiğim ve 1 metreden fazla sürgün vermiş beyaz dut fidanına taze tavuk gübresi vermemden dolayı haşlandı. Baktım yaprakları kurudu tepesini kestim. Ne yapmamı önerirsiniz?

Harun Parlak
11-06-2010, 01:14
Koyduğun gübreyi geri al bol bol su ver. Büyük ihtimal azot zehirlenmesi olmuş bol su ile yıkansın.

Samsunlu55
11-06-2010, 01:27
Koyduğum gübreyi geri aldım. Dibine bir karış yükseklikte duvar örüp içini toprak doldurmuştum kavşak görevi görüyordu. Gübreyi sonradan vermiştim. Dibini tamamen açtım. Umarım yaşam ışığı görülür.

nariçi
11-06-2010, 21:06
Bugün çarşıda gezerken bir kişinin elinde göz aşısı için kesilmiş sürgünler gördüm. Biri beyaz diğeri urmu dut (karadut) dedi. Demek ki bu günler dutta göz aşısı vakti.

nariçi
13-06-2010, 22:33
Bu akıntılı yaranın tedavisi nedir?
152556
152557:(

ahmetshur
16-06-2010, 10:29
Bugün çarşıda gezerken bir kişinin elinde göz aşısı için kesilmiş sürgünler gördüm. Biri beyaz diğeri urmu dut (karadut) dedi. Demek ki bu günler dutta göz aşısı vakti.

Sayın Nariçi

Ben şahsen 07/06/10 da dut aşısı yaptım. Dün kontrol ettim şimdilik iyi görünüyor. Sonuçları burda paylaşırız.

Saygılarımla...

kayılıcetinkaya
28-06-2010, 15:11
Tüm ağaç severlere merhabalar!
Bahçemizde mevcut olan birkaç tane dut agacını yıllardır, silkelemek suretiyle toplayıp yemek ve bunun dışında kalanı, pekmez yapmak ve pekmezin bir kısmınıda az da olsa satmak. Dut ile tanışıklıgımız bukadar.Ben bu tanısıklıgı daha da ilerleterek bilimsel olarak bir dut bahçesi kurmak istiyorum.Bu konu ile ilgili olarak Üstadların bilgilerinden, eger lütfeden olursa yaralanmak istiyorum. İlgilenen herkese şimdiden teşekkür ederim.

Fidancibaba
28-06-2010, 15:24
Karadut bahçesi oluşturmanızı tavsiye ederim.

k_donmez
28-06-2010, 20:25
Saksıdaki dut çeliklerinde yapraklanma sürüyor. Meyvelerde irileşiyor.

imez
03-08-2010, 17:40
bahçemde büyük bir dut ağacı var ama hiç meyve vermiyor aşılanması falan mı gerekiyor acaba bir bilenden yardım bekliyorum...teşekkürler...

copur 09
20-08-2010, 12:02
Bu dut yılda iki, üç kere meyve veriyormuş. Gördüğüm kadarıyla teneke içerisinde ve herhangi bir budama yapılmamıştı. Yaprakları normal büyüklükte.

smurat45
06-10-2010, 13:00
iyi günler ;
zeytin bahçemize 1 adet karadut fidanı dikmek istiyorum.hangi ayda ve ne cins bir fidan dikmek gerekir.bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

feyzon
08-10-2010, 20:54
Çevremdeki dut ağaçlarından toplayıp saksılarıma dikmiştim. Şu anda müthiş büyüdüler. Resimlerini eklemeye çalışacağım.

feyzon
08-10-2010, 20:56
İlk fidan resmi ekşi kara dut (Maalesef bir tane çimlendi), ikincisi beyaz dut (Ondan da iki tane), diğer resimdeki parçalı yapraklılar karadut, diğerleri ise mor dutlardı. İlk resimdeki dutlardan ayrımı yapılabilir.

bahtiyar02
18-10-2010, 18:52
Ben Urmu dut (ekşi karadut)türünü köklendirici hormon kullanarak ikinci yılına giren toplam 6 çelikten 2 adetini çimlendirdim.

ayazkentli
14-04-2011, 14:00
Mine hanım, iyi günler.

Benim'de bir sorum var.

İşyeri komşum ile geçen yıl ilçemizde'ki park ve bahçelere ağaç dikmeye başlamıştık. Bu parkların birinde, son 2 hafta'dan beri tuhaf bir durumla karşı karşıya'yız (geçen yıl böyle bir şey yok'tu).

Fotoğraflarda'ki dut ağacı'nın ve yerde'ki büyük yapraklı bitkilerin yaprakları ters dönmeye ve buruşmaya başladı (aynı parkta'ki ve hemen yanlarında'ki diğer ağaçlar'da, çiçekler'de ve çimler'de bu sorun yok). Sadece, bu kara dut ve iri yapraklı bitkiler'de görülüyor.

Sebebi ne olabilir?

Mine Pakkaner
15-04-2011, 01:51
Geniş yapraklılara seçici bir ot ilacı atılmış. Çimi öldürmez. Dutun yapraklarına da değmiş.

ayazkentli
16-04-2011, 14:14
Teşekkür ederim mine hanım.

Umarım, dut çok zehir almamıştır. Yaprakları ve üzerinde'ki 20 kadar meyve'yi kopartık. Zehir alımını en az'a indirmeyi düşündük.

Mevsim henüz daha yeni başladığı için, tekrar yapraklanır.

k_donmez
06-05-2011, 11:22
Saksıdaki çelikler ikinci yıllarında da yapraklandı. Bu seneyi atlatırlarsa gelecek yıl bahçede bir yere dikilecekler. 5 çelikten 3'ü canlı kalmayı başardı.

Jezebel
19-05-2011, 20:16
Bu dut'un cinsini bimiyorum, hafif mayhoş, meyveleri hayli büyük.

214122

214123

tadı güzel.

ahmet salih
09-06-2011, 09:01
Merhaba sn; Jezebel avustralya karadut una çok benziyor.

aydoner
09-06-2011, 10:10
Bu gün pazara Kara dut fidanı aramaya gideceğim.
Çocukken yediğim, parmak gibi..
Ellerimi simsiyah boyayan,
Ekşi tadı hala aklımda ...
HEY GİDİ KARADUT ..

Bahçende mutlaka çok kalın gövdesi olmayan dut vardır. Onu aşılayın olsun bitsin. Aşılı kara dutlar oldukça yavaş gelişip büyürler.
Dut aslında memleketimizde kadri kıymeti bilinmeyen Allahın verdiği büyük bir nimet... Ama ne dalı, ne meyvesi, ne kerestesi tam olarak değerlendirilemiyor. Odun ihtiyacı olduğu anda insanlar kocaman gövdeleri anında doğrayıp atıyor. Halbuki metreküp değeri birçok orman ağacından kat kat fazla. Yat vs yapımında, deniz araçlarının belli bölümlerinde başka tür kullanmanız mümkün değil. Okaliptustan bile hızlı büyüyor neredeyse. Sonra meyvesi her şeye bedel, her işe yarıyor. Ama hak ettiği yeri bulmuş değil. O yüzden panel yapan arkadaşı yürekten kutluyorum.
(Ben 28 yıl önce yediğim bir dutun üzerinde süne böceği dolaşmış, o berbat koku yüzünden midem ağzıma geldiğinden hala yemeye korkan biriyim bu arada.)

aydoner
10-06-2011, 12:54
Normal dut ağacını,salkım dut ağacına çevirmek mümkün mü?

Sayın Forumcu
Normal boyutlardaki bir dut ağacı aşılamayla salkım dut haline geliyor. burada söylenen ters aşı vs tamamen bilgisizlikten ileri geliyor. Salkım dut denilen siyah dutun dalları aşırı elastik olduğundan bunu göz aşısı yapsanızda, kalem ters aşı da yapsanız sonuç hep aynıdır. Aşılama sonrası hemen sarkmaması için destekle şekil vermelisiniz. Yoksa tam bir şemsiye elde edilmiyor. Ben semsiye tarzından çok hoşlanıyorum.

volkankaraolan
11-06-2011, 13:17
acil ekşi dut lazımm 05437737372

volkankaraolan
11-06-2011, 13:20
yaa ekşi dut lazım acil tarafından yüklü miktarda ilgilenler 05437737372 iletişime gecebilir

gultar
11-06-2011, 14:47

Evet dut çelikten tutuyor.Baharda meyve bile veriyor.Geçen sonbaharda 60-70
cm uzulukta aldığım çeliği yağmurla suyunu almış toprağa sapladım.Bu Mayısta harika bir tabak dolusu kara dut topladım.(şahdut denen iri müthiş lezzetli)
Bu sonbaharda denemenizi önerir, başarılar dilerim.(Yazlığımızın bahçesinde gidince fotoğrafını çekip eklerim, istenirse)

himone
24-06-2011, 21:17
Harika o zaman. Bu sonbaharda bende deneyeceğim... Resmini gönderebilir misin?

himone
24-06-2011, 21:21
Yakınımın bahçesinde çok güzel beyaz dut var. Acaba o dutun 1-1,5 metrelik kalın bir dalını kasım'da alıp diksem köklenme ihtimali var mı? l

canannuman
11-07-2011, 10:24
Ben ters dut almıştım ekecek yerim olmadığından apartmanın arka bahçesine tam gölgeye ektim hemde sıkışık ağaçlar arasına. Benim fedakar ve zavallı ters kara dutum gene beni kırmadı minikde olsa meyvalar vererek "Bak azmin elinden hiçbirşey kurtulamaz" der gibi gönlümü aldı.
Ancak ters dalları üzerindeki yaprak ile alttan verdiği (Sanırım aşısız olan tarafındaki yaprak -Dip kısmında gövdede) asma gibi yapraklı farklı. Yukarıda danışan olmuş sanırım ki buda yabani olanı Ben bu miniş asma yapraklı dalı kesip dallandırmak istiyorum. Acaba dalı torbaya toprak ve naylonla sarsam köklenirmi? Deneyeceğim.
Birde merak ettim Avustura kara dutun boyu ne olur acaba? ve Avusturya kara dut ters dut gibi olurmu? Satan bir yer var mı? (Ters Avusturya kara dut şeklinde)

feyzon
21-07-2011, 11:31
Bahçemizdeki karadut resimleri.

235579
Alttaki bezlere dökülmüş dutlar.

235580
Dut ağacı ve arka planda dutları silkeleyen babam.

heyyamola
14-01-2012, 01:07
Beyaz dut anacına ekşi karadut aşılayıp da tutturabilen var mı ?

limon_sever
14-01-2012, 09:49
Beyaz dut anacına ekşi karadut aşılayıp da tutturabilen var mı ?

Evet. Göz aşısı yapabilirsiniz. Ayrıca toprağa daldırma yaparakta köklendirebilirsiniz.

heyyamola
15-01-2012, 14:33
Evet. Göz aşısı yapabilirsiniz. Ayrıca toprağa daldırma yaparakta köklendirebilirsiniz.

Havai daldırmayla 2 sene önce üretmiştim, ancak çok yavaş gelişiyorlar.

Halihazırda elimde bulunan 8-10 senelik beyaz dut anacına 2 değişik tür
beyaz dut,1 adet mor dut, 1 adet tatlı kara dut aşılayıp (sürgün göz aşısı)
tutturduğum halde; (2 sene önce) sadece ekşi karadut'da (4 defa denedim)
başarılı olamamıştım.

Aynı anaç üzerinde ekşi karadutu da görmek için mücadeleye devam !...

serkay66
08-02-2012, 22:30
İlk fidan resmi ekşi kara dut (Maalesef bir tane çimlendi),

Sayın Feyzon;
Bahsettiğiniz İlk Fidan olan (Ekşi Kara Dut) dalından birkaç dal gönderirseniz çok memnun olurum.
Teşekkürler...
Şerafettin KAYA
Serbest Muhasebeci
Ankara Cd. No:106/1
Taraklı - SAKARYA
545 - 586 70 33

serkay66
08-02-2012, 22:34
Bu dut'un cinsini bimiyorum, hafif mayhoş, meyveleri hayli büyük.

214122
tadı güzel.
Sayın Jezebel;
19.05.2011 trih ve 148 nolu mesajınızda fotoğrafta görülen dut dalından birkaç dal gönderirseniz çok sevinirim..
Şimdiden teşekkür ederim.
Şerafettin KAYA
Serbest Muhasebeci
Taraklı - SAKARYA
545 - 586 70 33

sındırgılı
08-02-2012, 22:49
Bahcemdeki Beyaz Dut agacina cesitli zamanlarda yapmis oldugum eksi kara dut asi uygulamalarinda hic basarili olamadim.
(Asi yapma konusunda, Egitim gordugumuz kurumda en iyi asi uygulayan ben idim ; buna ragmen maalesef hic birisi tutmadi )
En iyisi, havai koklendirme yapip, dallardan birisini koklendirip tasimak...

serkay66
08-02-2012, 23:23
Arkadaşlar;
İlgimi çeken türlerden çelikleme için dut dalı istememden anlaşılacağı üzere dut ağacı konusunda merak saldım. İlgim, genelde ipekböceği için yaprak dutu. İlçede ipekböceği yetiştiren Ahmet Abi var, Bursa Kozabirlik Koop.üyesi. Bundan 3-4 yıl önce Kozabirlik sözkonusu dut fidesinden dağıtmış, Ahmet Abi de ödeyemem diye az sayıda satın almış, sonradan hibe olduğunu öğrendiğinde iş işten geçmiş, geçen yıl aynı duttan satı almak üzere Kozabirlik Koop.ni aradım, ellerinde yokmuş, bir daha da dağıtılması belirsiz. Ahmet Abi'den defalarca istedim, zaten sayısının az olduğu ve bir kısmının da tutmadığı gibi gerekçelerle bir türlü elde edemedim. Oysa ipekböceğine yem olarak verdiği dallardan (Küne) istedim, haziran ayında da olsa %20 tutsa yeterdi benim için ama o da olmadı. Allah'ın sevgili kuluymuşum ki -"Allah sevdiği kulun eşşeğini kaybettirir sonra da buldurur" sözüne sonuna kadar inanıyorum bu yüzden- işe gelirken evleri yolumun üstünde ve geçen Aralık atı başlarında eşi bana seslendi baktım bir dut fidesi, meğer bahçede birileri toprağa yakın yerden basmış baltayı kesmiş. 1,20 cm. civarında bir fide, bir-kaç dalını da kendisi çeliklemiş kalanını bana verdi, nasıl mutlu oldum anlatamam. Büroya gelir-gelmez büyük bir özenle 2-3 göz ara ile güzelce kestim. Dut ağacının kabukları soyulmaya müsait olduğu için maket bıçak kullandım keserken kabuğu açılmasın diye. zirai ürün bayii olan mükellefimden yardım istedim fire vermeden altın değerindeki dut dallarını nasıl yetiştiririm diye bana 30 TL.ye güçlü bir sıvı (köklendirici) verdi. Büromda bir leğene su doldurup 10-15 gr. köklendiricili suyun içine hazırladığım dut dallarını biraraya getirip bağladıktan sonra karışımın içine daldırdım ama zaten başparmak kalınlığında olan ana gövdeyi bile 7-8 cm.uzunlukta kesip kullandım. Bir süre sonra içim rahat etmedi çükü havalar soğuyor, akşamları ayaz yapmaya başlamıştı, su içinde zayıf ve gevrek özelliği olan dut ağacı donabilirdi. Karışımı pet şişeye, dalları da poşete koyup geçerken marketten aldığım 100-200 gr.lık nylon poşetlerle birlikte eve götürdüm. Poşetlere toprak doldurup suyu aksın diye altlarından küçük delikler açtım, iyi tutması için toprak hava almasın diye üstlerine de biraz kum serpiştirdim ve plastik meyve kasasına sıra ile döşedim. Sonra dalları poşetlere sokup hortumla can suyu verdim. 2-3 gün sonra tekrar pet şişedeki ilaçlı suyu koydum, suyu iyice aktıktan sonra evin girişine koydum, ev sahibim bu sene kalarifer taktı. Eşim "bunların burda ne işi var" gibilerinden mırıldandı ama yılmadım. Eşimi önceki gün Bursa'ya annesine bıraktım, 1 hafta orada kalacak ben de döndüğüm gibi kasayı oturduğum odaya götürdüm çünkü 2 petek var ve daha sıcak oluyor, yani ben de fide adayları da bayram ediyoruz:-) Eşim döndüğünde de almayacağım, 40-45 tane toprakla dolu poşeti sandıkla taşıyamaz zaten, başka yere de tek tek taşımaya cesaret edemez. Şimdi gece-gündüz 20 derecede ve 1 hafta kadar önce yavaş yavaş gözlerden filizlenmeye başladılar, zaten eşime "kesinlikle dokunma yoksa tutmaz" dedim. Bakalım havalar ısınıcaya kadar kaç tanesi sağ kalacak, seneye kaç fidan dikeceğim ben de bilmiyorum. Ama şu an yeni elbise ve ayakkabı satın alınmış çocuğun sabah uyandığında bayramda giymesi için gece yatarken yastığının altına koyup uyuduğu gibi çok mutluyum.

Seneye çoğaltınca mevcut yaprak dutlarımdan isteyenlere dal gönderirim. Ahmet Abi gibi cimrilik yapmam çünkü onun akıbetine düşmek istemem (birileri gelip diktiğim yerde balta ile traşlamasın). :-)

Ha bir de yaprak dutuna alternatif otsu gövdeli tek yıllık bir bitki varmış, dut yerine ikame olarak yetiştiriliyormuş ama hiçbir iz bulamadım, nasıl bir bitki, nerde bulunur bilmiyorum.
Herkese selam ve sevgilerimle..

serkay66
08-02-2012, 23:45
Bahcemdeki Beyaz Dut agacina cesitli zamanlarda yapmis oldugum eksi kara dut asi uygulamalarinda hic basarili olamadim.
(Asi yapma konusunda, Egitim gordugumuz kurumda en iyi asi uygulayan ben idim ; buna ragmen maalesef hic birisi tutmadi )
En iyisi, havai koklendirme yapip, dallardan birisini koklendirip tasimak...

Değerli Sındırgılı;
O zaman sizden de istesem ekşi dut dallarından gönderebilir misiniz? Kargoda taşıması kolay olsun, ambalajı yer kaplamasın en önemlisi de kırılma vb. deforme olmasın diye 3 er göz ara ile kesip göndermek daha uygun olur kanaatindeyim. Teşekkür ederim..
Şerafettin KAYA
Serbest Muhasebeci
Taraklı - SAKARYA
545 - 586 70 33

feyzon
13-02-2012, 09:21
Sayın Feyzon;
Bahsettiğiniz İlk Fidan olan (Ekşi Kara Dut) dalından birkaç dal gönderirseniz çok memnun olurum.
Teşekkürler...
Şerafettin KAYA
Serbest Muhasebeci
Taraklı - SAKARYA
545 - 586 70 33

Şerafettin Bey iyi günler
Mesajınızı göremediğim için cevaplayamadım. Kusura bakmayın. Çekirdeklerinden yetiştirdiğim dutları Boluya götürmüştüm. Diktim ancak daha çok küçükler. Ayrıca verecekleri meyvenin ne şekilde olacağı, meyve verip vermeyecekleri bile belirsiz. Çünkü erkek olan dutlar sadece çiçek açıp meyve verebilirler. Bu nedenlerle talebinizi yerine getiremeyeceğim. Ancak ekşi karadut istiyorsanız fidan satışını yapan işletmeler var. Örneğin geçen yıl İstanbul Eminönü çiçekçiler çarşısında (Mısır Çarşısının yanı) dalında ekşi karadutla fidan satıyorlardı. Bilginize Selamlar.

mrduran
13-02-2012, 09:55
Merhabalar,

İpek böcekciliği için Dut yetiştirilmesi (http://www.tarimtv.gov.tr/VD104_dut-yetistiriciligi.html) hakkında Tarım Tv' den bir video.

Saygılarımla lütfen.

dadaşispirli
01-03-2012, 20:31
Merhaba Arkadaşlar;
Herkesin dut ile ilgili bir nebze bilgisi mevcut. Ancak nasıl üretilir, nasıl çoğaltılır işte bu konu biraz muamma. Çünkü dut hızlı tüketilmediği zaman bozuluyor veya kuru olarak saklanacaksa bunuda toplamak emek yoğun bir iş. Bunun için tarımı yavaş yavaş terk ediliyor ve ancak bu işin teferruatına bakmak hobicilere kalıyor. Dut tohumunu elinize aldığınız bir meyveyi ıslatarak içinde bulunduğu hücreden ayırın. Bu işi yapmak için elinizde kuru dut varsa onuda bir süre suda ıslatarak aynı işleme tabi tutabilirsiniz. Elde ettiğiniz altın sarısı tohumları hafif nemli bahçe toprağına atın ve hafifçe bastırın. Tohumu lütfen ezmeyin. Nekadar tohum filizlenir bilemem ancak şimdiden fidanlarınız hayırlı olsun. Dut tohumu soğuklamak istemez. Bu tecrübelerimle sabittir. Yeterki tohum fazla rütübette çürümesin. Çelikle çoğaltmak isteyen arkadaşlar denemelerine devam etsin:):)

peyyide
12-03-2012, 17:20
Geçen yıl Avustralya dutu dikmiştik bahçemize. Boyu 1, 1.5 metre civarında sizce ne zaman ilk dutlarını yeriz. Avustralya dutu ile diğer dut cinslerinin meyve verme yaşları arasında fark var mı?

heyyamola
12-03-2012, 21:52
Geçen yıl Avustralya dutu dikmiştik bahçemize. Boyu 1, 1.5 metre civarında sizce ne zaman ilk dutlarını yeriz. Avustralya dutu ile diğer dut cinslerinin meyve verme yaşları arasında fark var mı?

İnşaallah bu yıl meyvelerini yersiniz.Ben iki yıl önce dikmiş, geçen yıl da 2 kg kadar dut toplamıştım. İkinci yılında fidan çok hızlı gelişiyor ve o kocaman yapraklarının ağırlığıyla dalların şekli bozuluyor. Bunu önlemek için gerekli eğme, bağlama, sabitleme işlemlerini ihmal etmeyiniz. Daha fazla detay için burayı (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/7804.htm) inceleyebilirsiniz.

peyyide
13-03-2012, 06:34
İnşaallah bu yıl meyvelerini yersiniz.Ben iki yıl önce dikmiş, geçen yıl da 2 kg kadar dut toplamıştım. İkinci yılında fidan çok hızlı gelişiyor ve o kocaman yapraklarının ağırlığıyla dalların şekli bozuluyor. Bunu önlemek için gerekli eğme, bağlama, sabitleme işlemlerini ihmal etmeyiniz. Daha fazla detay için burayı (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/7804.htm) inceleyebilirsiniz.

Teşekkürler arkadaşım.

övünç
14-03-2012, 15:08
yaşadığım köyde bir kaç neslin çocukluğunu dallarına tırmanarak geçirdiği, gönlümde büyük kıymeti olan bir dut ağacı var. o kuraklıkta taşın, kayanın içinde, her türlü zor şartlara rağmen meyve veren bir ağaç. Ekşimsi siyah dut.
formu sessizce takip ederken dutun çekirdekten üretilebileceğini öğrendim, geçen yıl hasat zamanında olgunlaşmış meyvelerden çekirdekleri alarak muhafaza ettim. Şimdi kuruttuğum çekirdekleri ıslatarak mart ayı içinde ekmeyi planlıyorum.

limon_sever
14-03-2012, 15:17
yaşadığım köyde bir kaç neslin çocukluğunu dallarına tırmanarak geçirdiği, gönlümde büyük kıymeti olan bir dut ağacı var. o kuraklıkta taşın, kayanın içinde, her türlü zor şartlara rağmen meyve veren bir ağaç. Ekşimsi siyah dut.
formu sessizce takip ederken dutun çekirdekten üretilebileceğini öğrendim, geçen yıl hasat zamanında olgunlaşmış meyvelerden çekirdekleri alarak muhafaza ettim. Şimdi kuruttuğum çekirdekleri ıslatarak mart ayı içinde ekmeyi planlıyorum.

Yeni sürgün dallarından da alıp ev içinde sıcak ortamda nemli toprağa dalları daldırıp köklendirmeye tabi tutabilirsiniz. Böyle daha kolay üretim yaparsınız ve meyvesini daha çabuk yersiniz.

milerr
15-03-2012, 23:35
elimde dut çeliği mevcut.isteyen arkadaşlara temin edebilirim.

feyzon
16-03-2012, 22:13

Çekirdekten yetişen ağaç ana ağacın aynısı olmayacaktır büyük ihtimalle. Dallardan çelikle yetiştirmek veya aşı yapmak daha uygun olur.

anamurluke
22-03-2012, 15:06
avusturalya karadut'u Mersin-Anamur'da bolca bulunur

Jezebel
09-07-2012, 11:51
Bahçedeki tüm dutlar geçti.
İki dal, galiba farklı aşılanmış, yeni meyve vermeye başladı.

316759

Meyve yapısı değişik tadı ekşimsi.

serdar1
03-12-2012, 13:28
Köydeki bahçeme dikeceğim 5 çeşit dut fidanlarım,
soldan sağa - Avustralya kara dutu,Avustralya beyaz dutu,Umru kara dutu,Shangri La siyah dut.Şah dut kara olmak üzere 5 çeşit dut bahar ayına kadar çatı katında bekleyecek.

aydoner
18-01-2013, 22:39
æœæ*‘å«æ¥å®ç”¨æŠ€æœ¯ clip0 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=2zlRBe5CHug)
Buradaki görüntülerde Japonlar duta farklı bir boyut getirmiş! İzleyin

aydoner
18-01-2013, 22:43
Merhaba Arkadaşlar;
Herkesin dut ile ilgili bir nebze bilgisi mevcut. Ancak nasıl üretilir, nasıl çoğaltılır işte bu konu biraz muamma. Çünkü dut hızlı tüketilmediği zaman bozuluyor veya kuru olarak saklanacaksa bunuda toplamak emek yoğun bir iş. Bunun için tarımı yavaş yavaş terk ediliyor ve ancak bu işin teferruatına bakmak hobicilere kalıyor. Dut tohumunu elinize aldığınız bir meyveyi ıslatarak içinde bulunduğu hücreden ayırın. Bu işi yapmak için elinizde kuru dut varsa onuda bir süre suda ıslatarak aynı işleme tabi tutabilirsiniz. Elde ettiğiniz altın sarısı tohumları hafif nemli bahçe toprağına atın ve hafifçe bastırın. Tohumu lütfen ezmeyin. Nekadar tohum filizlenir bilemem ancak şimdiden fidanlarınız hayırlı olsun. Dut tohumu soğuklamak istemez. Bu tecrübelerimle sabittir. Yeterki tohum fazla rütübette çürümesin. Çelikle çoğaltmak isteyen arkadaşlar denemelerine devam etsin:):)

Çelikle neden çoğalmıyor acaba? Neden onlarla dalga geçtiniz? İşçilerimden biri yaz aylarında süs narının dik durması için duttan kopardığı parçayı dikmişti, iki ay sonra onun köklendiğini farkettim. Hiçbir muamele olmaksızın köklenen dut hormonla???

feyzon
18-03-2013, 14:07
Selamlar.
Geçen yıl flüt göz aşısı ile aşıladığım dutun gözleri patlamış ancak daha sonrada kurumuştu. Aşı yapılan bölüm sağlam duruyor. Üstteki gözlerde patlama var. Altta ana daldan patlayacak gözleri kopardım. Acaba aşılı bölümden bir dal çıkışı olacakmı merak ediyorum. http://www.agaclar.net/forum/attachments/uyelerin-balkon-ve-teraslari/379523d1363610273-2013-03-17-0277-crop.jpg

serdar1
23-03-2013, 21:32
Çatı katındaki dutların en son durumları.
soldan sağa 1-Avustralya karadutu -2- Shangrı la dutu -3-şah dut -4-Avustralya beyaz dutu-5- umru dutu
Beş çeşit dutdan sadece umru dutu daha yeni yeni gözlerinde uyanma var diğer çeşitlerin aksine umru dutu çatı katının sıcak ortamında bile diğer çeşitler gibi uyanmadı . Dış ortamda yetişen yerli dutlar bile sürgün gözü verdi bu çeşit yeni yeni gözlerinde uyanma var.

serdar1
25-08-2013, 15:01
Yıllar önce bahçemizde bulunan değerini bilemediğimiz yaşlılıktan kuruyup kaybolan dutumuzdan yıllar önce aşı alıp aşılayan kayadibi kayaarkasındaki akrabamızdan konuşma esnasında dedesinin aşıladığı duttan bahsetti bize gelip giderken bir kaç dal alıp kayaarkasındaki köyünde aşılayıp yetişmesine vesile olmuş. Bu sene ordan aşı dalı alıp aşılama yaptım. Ben şimdiden idda ediyorum bundan büyük parmak beyaz dut yok . Şahdut gibi uzun ince değil parmak kalınlığında ve uzunluğunda . Seneye nasip olursa fotoğraflarını buradan yayınlayacağım.

serdar1
17-01-2014, 10:09
Aşıladığım Beyaz Parmak Dut ağacın meyvelerinin resimleri

serdar1
01-06-2014, 10:19
Bu sene aşıladığım yediveren karadut aşıları. Aşılanan çöğür 10 tutan aşı 9 adet

aliok1
02-06-2014, 11:50
Serdar ey geçtiğimiz hafta köyde dut ağacına kabuk aşısı yapmaya çalıştım.Gözün olduğu kabuğu çok kolay çıkarıyorum ama kabuk çıktıktan sonra gözün içinde ters taraftan yani arkadan bakınca minik bir toplu iğne başı kadar sert bir beyaz odunumsu tabaka olması gerekiyor.Sanırım bu kısım olmazsa aşı tutmuyor.Benim yaptığım aşılarda bu kısmı bir türlü kabukta bırakamıyorum.Bunun bir püf noktası varmıdır acaba.

serdar1
02-06-2014, 12:37
Gözü çıkartırken yaprak sapı dibinden sıkıp artık sağ ve sol tarafa doğru oynatarak göz rahat şekilde çıkıyorsa gözü oradan almak.O kısmı kırmadan çıkartabilirsin. Unutma yaprak sapı dibinden sıkarak gözü çıkart.

serdar1
02-06-2014, 12:51
Ayrıca ben Aşılanan gözlere Boş çamsil fısfısları ile 3-4 günde bir yaprak gübresi uyguluyorum .

nevin77
09-07-2014, 23:05
Dut ağacımın meyveleri neden tam olarak kararmıyor bilgisi olan yardım edebilirmi

nevin77
06-12-2014, 23:27
Kararamayan dut'umun
Son hali yapraksız meyve verdi

siskebap
08-12-2014, 20:54
Aman tüle dikkat.
Bonsai olarak mı yetiştiriyorsunuz acaba?

nevin77
11-12-2014, 23:01
Aman tüle dikkat.
Bonsai olarak mı yetiştiriyorsunuz acaba?

Fakat ufak tefek düzenleme de yapmadım diyemem
Tül e gelince sıkıntı yaratmıyor şimdilik

bin453
20-12-2014, 15:14
Bahçedeki dut ağacından papağanımız Kajuya tünek ve merdiven yaptım.Çok da güzel oldu umarım beyenirsiniz...:cool:

Milla
20-12-2014, 15:44
Elinize sağlık çok güzel olmuş. Kaju da çok tatlı. Benimde var iki tane. Kız Lily, oğlan Sacha. İkide muhabbet var. Ben de urum dutu dallarından tünek yaptım, üstünde çok mutlular. Merdiven yapmamıştım ama ilk etapta ben de yapayım çok beğendim.

ngzs
29-03-2015, 16:20
elinde karadut mordut şahdut kalemi olan benimle iletişime geçebilir mi ? 5-6 tane lazım

ahmetshur
12-05-2015, 17:05
Dut ağacımın meyveleri neden tam olarak kararmıyor bilgisi olan yardım edebilirmi

Yeterince güneş almıyordur. Başka bir sebebi olamamalı diye düşünüyorum.

ahmetshur
12-05-2015, 17:09
Çatı katındaki dutların en son durumları.
soldan sağa 1-Avustralya karadutu -2- Shangrı la dutu -3-şah dut -4-Avustralya beyaz dutu-5- umru dutu
Beş çeşit dutdan sadece umru dutu daha yeni yeni gözlerinde uyanma var diğer çeşitlerin aksine umru dutu çatı katının sıcak ortamında bile diğer çeşitler gibi uyanmadı . Dış ortamda yetişen yerli dutlar bile sürgün gözü verdi bu çeşit yeni yeni gözlerinde uyanma var.

Harika olmuş. Dut koleksiyonun çok güzel olmuş.
Bende de bir kaç çeşit dut var.
İllerde takas yapabilir inşallah...
Saygılar...

yagmur-19
18-05-2015, 19:31
*** arkadaslar
ben yeniyim burada.bir sorum olacakdi,dut agacim üzeri dut dolu fakat cicek aciyor ve tüm agacdaki cicek dutlar dökülüyor .neden acaba bilen var mi

yagmur-19
20-05-2015, 12:34
merhaba
dut neden cicek acip sonra dökülüyor bilen var mi???

matkapcidede
13-10-2015, 01:29
Arkadaşlar dut ağacından 1 senede kaç kg verim alınır bilginiz varmı ?
Bir yerde hasat zamanı hasat ettikten 1 hafta sonra yeniden dut çıkar ve yeniden hasat edersiniz ve bu en az 6-7 kez 1 er hafta ile tekrarlanır diyor. Bu doğrumudur yoksa sadece 1 senede 1 kez mi hasat ediyoruz ?

Bazı yerlerde 1 kere hasat edilir ve toplamda 1 ağaçtan 15 kg hasat edilir diyor. Bazı yerlerde 7 kez edilir diyor ve toplamda 95-100 kg hasat edersiniz diyor. Hangisi doğrudur ?

Teşekkürler

aydemiraydın
19-10-2015, 15:42
cüce amerikan siyah dutu yetiştiren varmı? biraz bilgi paylaşırmısınız? sipariş verdim denemeye alıcamda.

ngzs
14-05-2016, 01:09
Dut ağacımız meyve vermeye başladı

ngzs
06-06-2016, 00:17
Dut ağacına sürgün göz aşı ne zaman yapılır

yarenimex
06-06-2016, 12:38
Dut ağacına sürgün göz aşı ne zaman yapılır

Haziran ayının onundan itibaren Temmuz sonlarına kadar yapılabilir. Temmuzdan sonra yapacağınız aşılar durgun göz aşısı olur ve gelecek yıl bahar aylarında sürgün verir..

aliok1
06-06-2016, 23:21
Mor dut.Baş parmak büyüklüğünde oldukça iri ve tatlı bir dut çeşidi.

616633

616634

616635

aydemiraydın
07-06-2016, 08:51
anadolu karasal ikliminde Amerikan Yediveren (Illinois Everbearing) dutuda iyi yetişiyor. geç uyanıyor.kışa dayanıklı. meyve iriliği ve tadı iyi.

Taşlıbahçe
07-06-2016, 20:55
Mor dut.Baş parmak büyüklüğünde oldukça iri ve tatlı bir dut çeşidi.

616633

616634

616635

Bulunduğunuz bölgenin yerlisi mi? Veya bir yerden mi temin ettiniz fidan olarak?

asduskun
02-08-2016, 14:05
anadolu karasal ikliminde Amerikan Yediveren (Illinois Everbearing) dutuda iyi yetişiyor. geç uyanıyor.kışa dayanıklı. meyve iriliği ve tadı iyi.

Bizde kiraz şeftali ve kara üzüm asmasi var bunlardan hangisine kara dut aşısı olur kabuk aşısı?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Muda
02-08-2016, 14:21
Bizde kiraz şeftali ve kara üzüm asmasi var bunlardan hangisine kara dut aşısı olur kabuk aşısı?

Beyaz duta dahi ekşi karadut aşısını tutturmak çok zor oluyor. Siz tatlı veya ekşi karadutu tohumdan yetiştirip aşılamaya çalışın. Yabani dut var ise ona da aşı yapmaya çalışın. Bulabilirseniz hazır alın.

asduskun
02-08-2016, 14:23
Beyaz duta dahi ekşi karadut aşısını tutturmak çok zor oluyor. Siz tatlı veya ekşi karadutu tohumdan yetiştirip aşılamaya çalışın. Yabani dut var ise ona da aşı yapmaya çalışın. Bulabilirseniz hazır alın.

Teşekkür ederim

defender77
14-08-2016, 23:33
Yaklaşık bir aydır bahçeye pek gidemedim. Haziranın başında beyaz dut ağacına ekşi kara dut ve farklı bir kara dut aşısı yapmıştım. Dut aşısı biraz zor olduğunu öğrendiğimden 4 - 5 dalına ters t göz aşısı yaptım. 2 hafta sonra yaptığım kontrolde aşılardan sadece 1 tanesi tutmuş gibi duruyordu, 1 hafta sonra gittiğimde tutan aşıdaki gözün irileşmeye başladığını fakat böcek veya tırtıl benzeri bir canlı tarafından yarısına kadar yenildiğini gördüm. Tek tutan aşımında bu durumu oldukça üzdü tabi beni. Bugün bahçeye gittiğimde gördüğüm şeyi paylaşmak istiyorum.

Muda
11-01-2017, 15:03
Sitede bazı dut çeşitlerinin tanıtımı yapılmış. Himalaya dut pakistan dutu gibi uzun.

Seattle Garden & Fruit Adventures: Mulberry Varieties (http://seattlegardenfruit.blogspot.com.tr/2016/06/mulberry-varieties.html)

defender77
16-07-2017, 20:30
http://www.agaclar.net/forum/1476250-post212.htm geçen yaz yaptığım bu aşı çok iri dallandı. Dutta da acaba obur sürgün, meyve sürgünü farkı mı var? Dallar aşırı kalın ama üzerlerinde hiç meyve yoktu bu sene. Obur sürgün gözü kullandığım için olabilir mi bu durum?

remus2
22-01-2018, 12:10
Benim evin içinde büyüttüğüm bir dut ağacı var, bonzai değilde bodur bir şekilde içerde yaşamasını istiyorum fakat şimdiden dutları verdi, çok anormal görmüyorum sadece acaba dutları sonradan dökülür mü? Yaklaşık 1 metre boyu var 20-30 dut var üzerinde yaprak pek yok,

smurat45
19-03-2018, 13:43
İyi Günler;
Dut aşısı manisa bölgesi için ne zaman yapılır .

remus2
19-03-2018, 17:36
Bu da son hali =)

uursoydas
19-06-2019, 19:06
Arkadaşlar bahcemde 4 yasina gelmis 4 adt dut agacin var gelisimleri yavaş yapraklari küçük oluyor meyve vermiyor nedir sıkıntısı hayvan gubresi verdim ama ayni gelişim ve meyve yok

aydemiraydın
22-06-2019, 13:46
Arkadaşlar bahcemde 4 yasina gelmis 4 adt dut agacin var gelisimleri yavaş yapraklari küçük oluyor meyve vermiyor nedir sıkıntısı hayvan gubresi verdim ama ayni gelişim ve meyve yok

dut ağacı çok arsızdır. büyük ihtimal toprak yapısı çok kötü. geçirimsiz tabaka ve molozlar olabilir.

uursoydas
11-08-2019, 00:30
toprak yapisi suyu verdikten sonra sertlesiyor alt tabakada kirec tasi denilen acik kahve tonunda toprak yapisi var dediğiniz gibi olabilir. Peki ne yapmam gerekir varmi fikriniz

Mehmet89
20-11-2019, 19:39
Avustralya yediveren dutu bizim bildiğimiz dut ağaçları kadar büyür mü?
Bahçeye dikmeyi düşünüyorum çok büyürse döktüğü dutlar her yeri mahveder.
Bazı sitelerde bodurdur 2-3 metreden fazla büyümez yazıyor avustralya dutu için.

sahin
31-03-2020, 14:41
Dut

Witan
30-08-2021, 05:35
İyi günler,

Almanya'da yaşıyorum ve dut çeşitleri topluyorum. Özellikle iri meyveli ve iyi tadı olan çeşitleri severim.

Burada bazı ilginç çeşitler gördüm: Beyaz Parmak Dut ve
Avustralya Karadutu.

Başka çeşitler önerebilecek olan var mı?

Bu ve diğer dut çeşitlerini alıp Almanya'ya sevk ettirebileceğim bir yer var mı acaba?

Herhangi bir yardım için minnettarım.

aydemiraydın
31-08-2021, 13:48
İyi günler,

Almanya'da yaşıyorum ve dut çeşitleri topluyorum. Özellikle iri meyveli ve iyi tadı olan çeşitleri severim.

Burada bazı ilginç çeşitler gördüm: Beyaz Parmak Dut ve
Avustralya Karadutu.

Başka çeşitler önerebilecek olan var mı?

Bu ve diğer dut çeşitlerini alıp Almanya'ya sevk ettirebileceğim bir yer var mı acaba?

Herhangi bir yardım için minnettarım.

ilk önce fidanları dikeceğiniz yerin zone aralığını öğrenin. her fidan her zone da yaşamaz.

Witan
01-09-2021, 01:50
ilk önce fidanları dikeceğiniz yerin zone aralığını öğrenin. her fidan her zone da yaşamaz.

İpucu için teşekkürler, ama zaten sıcak bölgelerden bir sürü dut ağacım var. Çok büyük bir seram var. 8a / 8b iklim bölgesinde yaşıyorum ve çoğu dut dışarıda onunla iyi geçiniyor. Bazı çok eski dutlar (Morus Alba) da burada köyde yetişir.

Birisi bana Almanya'ya çeşitler gönderirse ya da nereden satın alabileceğimi söylerse çok minnettar olurum ve bunlar Almanya'ya gönderilir.

Witan
10-09-2021, 16:14
Artık burada kimsenin cevap vermemesi çok yazık. Forum muhtemelen aktif değil.

Çeşit önerileri almaktan veya çeşit değiştirmek isteyenlerden de memnunum.

Muda
10-09-2021, 21:56
Sn. Witan;

Ben de meyve veriminin uzun olması, hemen hepsinin aynı anda olgunlaşmaması tadlarını beğenmem nedeni ile farklı çeşitleri bahçemde çoğaltmaya çalışıyorum.
Ancak herhangibir standart bulunmamakta.
Beyaz dut farklı yerlerde farklı dutlar olabilmekte. Kurutulmak için olan Eğin dutuna halen ulaşamadım.
Arkadaşımın bahçesinin yanındaki apartmandan gelen büyük dut ağacının meyveleri bol ve uzun süre olmasına rağmen yolun karşısındaki diğer beyaz dut ondan önce olmakta çok çabuk bitmekte.
Siyah tatlı dut tespit edebildiğim birkaç çeşit bulunmakta. Arkadaşımın bahçesinde geçen yıl aşıladığım siyah tatlı dut ve beyaz duttan birer tanesi tuttu. Bir tanesi bu yıl meyve verdi. Siyah dut. Diğerini beğendiğim beyaz dut olmasını arzu ediyorum ancak yaprak yapısına göre siyah tatlı dut gibi görünüyor.
Aşılı siyah ve beyaz diye aldığım dutların her ikisi de morumsu çekirdekten yetişme dut çıktı. Kendim burada bulunan morumsu iri duttan istediğim halde halen aşı tutturamadım. Tabi anaç da gerekli. Çok tatlı bir dut oluyor.
Tatlı siyah diye bilinen çok tatlı değil. Tam olgunlaştığı zaman yenebilecek kıvamda oluyor.
En sevilen ve aranılan ekşi karadut aşılamak çok büyük sorun. En güzel yetiştirme şekli ekşi karadutun dalında havai köklendirme ile köklenmesi. Onun da diğer dutlara göre çok zor büyüme sorunu var. Bir defa büyüdükten sonra da çok uzun ömürlü oluyor.
Bizim burada bulunan ekşi karadutun tam olgunlaşmadan koparmak çok zor. Elleri ve toplayanın üzerini boyuyor. Gidermenin çaresi de kendi yapraklarını ezerek elleri ovalamak. En fazla şifalı olan ve ağız yaralarına (aft) iyi gelen dut.

Şah dut fidanları ile birlikte almış olduğum ekşi karadut toprağın güzel bir yerine dikmem, bol su vermem nedeni ile çok iyi gelişti. Ayrıca bizim dutlardan bana göre çok az da olsa farklılık var. Daha tatlı ve olgunlaşması durumunda kolay kopuyor.

Aynı yerden morumsu bir dut da aldım. Bu yıl bir miktar dut yedim. Önce beyaz gibi
daha sonra morumsu oluyor. Ancak bizdeki morumsu duttan sanki farklı. Bu yıl çok güzel sürgün verdi. Önümüzdeki yıl daha verimli olur. Mukayese etmem kolaylaşır.
Şah dut siyah ve beyaz olarak almış olduğum dut fidanları iklimimizin soğuk olması nedeni ile baloncuklu naylon ile sarmama rağmen tam olarak büyüyemeden donmaktalar. Donmayan alt kısımlarından yeniden sürgün vermekteler. Tatlarını ben çok beğendim. Bizim dutlardan daha farklılar.
Yediveren veya Avusturya karadutu sanırım aynı şey. O da bizim iklimimizde yaşaması ve ürün vermesi biraz zor. Tabi benim rakım 1300 metre civarı olunca. Baloncuklu naylon ile sarıp yaşatıyorum. Ancak çok fazla bir ürün alamıyorum.

Bunların dışında da çeşitli yörelerimizde dutlar bulunmakta. Malatya dutu veya Samsun el boyamayan dutu diye satılanlar bulunmakta.

Gelelim Almanya'ya gönderme konusuna. Şu anda öyle kolay kolay bir yerden bir yere çok fazla bir şey gönderilemiyor. Tohumlar bile zor. Almanya'dan getirtmek istediğim çiçek soğanlarını bile az bir şey toprak var diye getirmediler.

Fidan boyu ve toprak nedeni ile göndermek büyük problem. Belki ithalat, ihracat yapan kişiler belirli kriterlere uyarak gönderebilir. Dutu aşı ile tutturmak kolay olsa aşı ile çoğaltmanızı öneririm. Ancak burada bile kesildiği zaman çıkan sütümsü madde nedeni ile zor tutmakta. Özellikle ekşi karadut aşı ile çoğaltmak güç. Tutunca da zor büyümekte. Şu ana kadar almış olduğum ekşi karadut fidanlarından sadece biri iyi büyümekte. Diğerleri çok az büyümekteler.

Asoo
11-09-2021, 13:20
İpucu için teşekkürler, ama zaten sıcak bölgelerden bir sürü dut ağacım var. Çok büyük bir seram var. 8a / 8b iklim bölgesinde yaşıyorum ve çoğu dut dışarıda onunla iyi geçiniyor. Bazı çok eski dutlar (Morus Alba) da burada köyde yetişir.

Birisi bana Almanya'ya çeşitler gönderirse ya da nereden satın alabileceğimi söylerse çok minnettar olurum ve bunlar Almanya'ya gönderilir.

Almanya'da yaşayan tanıdıklardan biri, İstanbul'da beni ziyaret ettiğinde balkonumda çoğalttığım frenk üzümlerini merak etmişti. Ben de hediye ettim.

Karayoluyla fidanı götürdü. Herhangi bir sıkıntı yaşamadı. Tek olumsuzluk, Almancı frenklerin, benimkilerin üç katı büyüyüp, beş katı meyve vererek imrenmeme neden olmasıydı.

Küçük fidan temin ederseniz, karayoluyla kendinizin veya tanıdık birinin götürmesi mümkün olabilir.

its_just_a_ride
11-09-2021, 16:52
Sn. Witan;

Ben de meyve veriminin uzun olması, hemen hepsinin aynı anda olgunlaşmaması tadlarını beğenmem nedeni ile farklı çeşitleri bahçemde çoğaltmaya çalışıyorum.
Beyaz dut farklı yerlerde farklı dutlar olabilmekte. Kurutulmak için olan Eğin dutuna halen ulaşamadım.
Arkadaşımın bahçesinin yanındaki apartmandan gelen büyük dut ağacının meyveleri bol ve uzun süre olmasına rağmen yolun karşısındaki diğer beyaz dut ondan önce olmakta çok çabuk bitmekte.
Siyah tatlı dut tespit edebildiğim birkaç çeşit bulunmakta. Arkadaşımın bahçesinde geçen yıl aşıladığım siyah tatlı dut ve beyaz duttan birer tanesi tuttu. Bir tanesi bu yıl meyve verdi. Siyah dut. Diğerini beğendiğim beyaz dut olmasını arzu ediyorum ancak yaprak yapısına göre siyah tatlı dut gibi görünüyor.
Aşılı siyah ve beyaz diye aldığım dutların her ikisi de morumsu çekirdekten yetişme dut çıktı. Kendim burada bulunan morumsu iri duttan istediğim halde halen aşı tutturamadım. Tabi anaç da gerekli. Çok tatlı bir dut oluyor.
Tatlı siyah diye bilinen çok tatlı değil. Tam olgunlaştığı zaman yenebilecek kıvamda oluyor.
En sevilen ve aranılan ekşi karadut aşılamak çok büyük sorun. En güzel yetiştirme şekli ekşi karadutun dalında havai köklendirme ile köklenmesi. Onun da diğer dutlara göre çok zor büyüme sorunu var. Bir defa büyüdükten sonra da çok uzun ömürlü oluyor.
Bizim burada bulunan ekşi karadutun tam olgunlaşmadan koparmak çok zor. Elleri ve toplayanın üzerini boyuyor. Gidermenin çaresi de kendi yapraklarını ezerek elleri ovalamak. En fazla şifalı olan ve ağız yaralarına (aft) iyi gelen dut.

Şah dut fidanları ile birlikte almış olduğum ekşi karadut toprağın güzel bir yerine dikmem, bol su vermem nedeni ile çok iyi gelişti. Ayrıca bizim dutlardan bana göre çok az da olsa farklılık var. Daha tatlı ve olgunlaşması durumunda kolay kopuyor.

Aynı yerden morumsu bir dut da aldım. Bu yıl bir miktar dut yedim. Önce beyaz gibi
daha sonra morumsu oluyor. Ancak bizdeki morumsu duttan sanki farklı. Bu yıl çok güzel sürgün verdi. Önümüzdeki yıl daha verimli olur. Mukayese etmem kolaylaşır.
Şah dut siyah ve beyaz olarak almış olduğum dut fidanları iklimimizin soğuk olması nedeni ile baloncuklu naylon ile sarmama rağmen tam olarak büyüyemeden donmaktalar. Donmayan alt kısımlarından yeniden sürgün vermekteler. Tatlarını ben çok beğendim. Bizim dutlardan daha farklılar.
Yediveren veya Avusturya karadutu sanırım aynı şey. O da bizim iklimimizde yaşaması ve ürün vermesi biraz zor. Tabi benim rakım 1300 metre civarı olunca. Baloncuklu naylon ile sarıp yaşatıyorum. Ancak çok fazla bir ürün alamıyorum.

Bunların dışında da çeşitli yörelerimizde dutlar bulunmakta. Malatya dutu veya Samsun el boyamayan dutu diye satılanlar bulunmakta.

Gelelim Almanya'ya gönderme konusuna. Şu anda öyle kolay kolay bir yerden bir yere çok fazla bir şey gönderilemiyor. Tohumlar bile zor. Almanya'dan getirtmek istediğim çiçek soğanlarını bile az bir şey toprak var diye getirmediler.

Fidan boyu ve toprak nedeni ile göndermek büyük problem. Belki ithalat, ihracat yapan kişiler belirli kriterlere uyarak gönderebilir. Dutu aşı ile tutturmak kolay olsa aşı ile çoğaltmanızı öneririm. Ancak burada bile kesildiği zaman çıkan sütümsü madde nedeni ile zor tutmakta. Özellikle ekşi karadut aşı ile çoğaltmak güç. Tutunca da zor büyümekte. Şu ana kadar almış olduğum ekşi karadut fidanlarından sadece biri iyi büyümekte. Diğerleri çok az büyümekteler.

Sn. Witan sanırım translate yardımıyla bizimle iletişim kurmakta. Öyle bile olsa internette bu denli detaylı bilgiyi/deneyimi sizden başka birinden alabilir miydi bilemiyorum Sn. Muda :).

Sn. Witan, aşılamaya eliniz yatkınsa buralardan merak ettiğiniz türlerin çelikleri(scion) ptt kargo ile tarafınıza ulaştırılabilir bir ihtimal. O şekilde şansınızı deneyebilirsiniz.

Witan
12-09-2021, 02:23
Sn. Witan sanırım translate yardımıyla bizimle iletişim kurmakta. Öyle bile olsa internette bu denli detaylı bilgiyi/deneyimi sizden başka birinden alabilir miydi bilemiyorum Sn. Muda .

Evet maalesef Türkçe bilmediğim için tercüman kullanıyorum. Umarım şimdiye kadar beni iyi anlamışsınızdır.

Cevaplar için teşekkürler. Çok faydalı bilgiler vardı. Sn. Muda, dut hakkında çok şey biliyorsun.

Ama şunu söylemeliyim ki ben de dut hakkında çok şey okudum ve çok çeşidim var.

Örneğin, sahibim:

Galicja
Shelly
Black Prince
Agate
Carman
Gerardi Dwarf
Miss Kim
Wild Morus Nigra
Mulle
Mathildes Traum
Wellington
Illinois Everbearing
Collier
Gelso Bianco
Gelso Nero
Gelso Rosso
Gelso Sangue e Latte
Wild Morus kagayamae
Pakistan Red
Pakistan Weiß
Guoxian No.1
Seedless Big Ten
Osmanthus Honey
Large White Pearl
White Jade King
Portugal (Austurkey)
Taiwan Long
Shandong
Bulgarian 'Mesten'
Shangri La
Schwarze aus Möttingen

Çeşitleri topluyorum ve her zaman yeni bitkiler arıyorum.

Evet, dutlar aynı renkte olsalar da çok farklı olabilirler. Burada yaşlı ağaçlarımız var ve çoğu zaman rengi aynı olsa da tadı çok farklı.

Ekşi karadutun biliyorum ve biraz da var. Buna Latince Morus Nigra denir.
Yazdıklarınız çok akıllıca.

Ellerini fotoğraftaki gibi renklendiriyor:

https://i.ibb.co/KrjQQmb/Persian-Mullberries-hands.jpg (https://ibb.co/5RWzz2G)

Bunu duymak çok üzücü. Corona nedeniyle mümkün olmayan Tayland'dan dut ithal etmeye çalıştım.

Ama aynı zamanda Çin'den dut sipariş ettim ve ağaçları Almanya'ya getirdim.

Evet, "Morus Nigra"nın aşılanması çok zordur. Çoğu başarısız oluyor. Neyse ki, zaten ağacın sahibiyim.

Daha iyi çeşitler aşılayabileceğim tohumlardan birkaç dut ektim.

Sn. Witan, aşılamaya eliniz yatkınsa buralardan merak ettiğiniz türlerin çelikleri(scion) ptt kargo ile tarafınıza ulaştırılabilir bir ihtimal. O şekilde şansınızı deneyebilirsiniz.

Tohum dutlarım artık 3 yaşında ve aşıya hazır olduğunu düşünüyorum.

Ben sadece çok iri meyveleri ve iyi verimi olan iyi dutlar arıyorum. Biri bana iyi çeşitler önerebilirse, onları almaktan mutlu olurum.

hosseda
12-09-2021, 09:21
Sayın Witan, ekşi karadut boyası değil ne yazikki elinize bulaşan dut suyu. Bizim buranın ekşi karadutunu koparırken bile elleriniz kıpkırmızı olur (çok koyu kırmızı) .

Meraklı olduğunuz için yazdım bunu, tüm dutlar güzel meyvedir ama gerçek ekşi karadut lezzetinde başka bir dut, hatta herhangi bir meyve olabileceğini düşünemiyorum, o zirvedir onu mutlaka edinmelisiniz.

Witan
12-09-2021, 14:29
Sayın Witan, ekşi karadut boyası değil ne yazikki elinize bulaşan dut suyu. Bizim buranın ekşi karadutunu koparırken bile elleriniz kıpkırmızı olur (çok koyu kırmızı) .

Meraklı olduğunuz için yazdım bunu, tüm dutlar güzel meyvedir ama gerçek ekşi karadut lezzetinde başka bir dut, hatta herhangi bir meyve olabileceğini düşünemiyorum, o zirvedir onu mutlaka edinmelisiniz.

Evet, Almanya'da ekşi karadut'u biliyoruz. Burada Almanya'da çok sık olmaz, ancak birkaç yabani ağaç var. Videoda bir Alman bir ağacı gösteriyor. Kan kırmızısı eller için meyveyi koparmak yeterlidir.

https://www.youtube.com/watch?v=BoPC25zfs9s&t=2s

Burada da en lezzetli dutun olduğu söylenir.

hosseda
12-09-2021, 17:54
Haklısınız ağaç ekşi karadut. Ağacın yapısı ile yaprakların üstten görünümü bizim buranın ekşi kara dutuna benzemese de meyveler ve dala yapışık olmaları birebir aynı.
Forumda ekşi karadut diye sahife var, onu bulursanız geniş bilgi var orada.

Muda
12-09-2021, 23:13
https://www.youtube.com/watch?v=2xXq_-twJhc

200 dut çeşidinden bahsediyorlar yanlış anlamadı isem. Ancak dutlar çok küçük geldi benim gözüme. Videodaki ekşi karadutun son zamanları sanırım. Muhtemel çekirdekten yetişme olduğu için küçük görünüyorlar. Bugün ben de biraz ekşi karadut topladım. Ancak az sayıdalar. Diğer dutların hiçbirinde dut kalmadı. Ekşi karadut en uzun dut verimine sahip.

Witan
14-09-2021, 03:28
Haklısınız ağaç ekşi karadut. Ağacın yapısı ile yaprakların üstten görünümü bizim buranın ekşi kara dutuna benzemese de meyveler ve dala yapışık olmaları birebir aynı.

Doğrulama için teşekkürler.

Forumda ekşi karadut diye sahife var, onu bulursanız geniş bilgi var orada.

İpucu için teşekkürler, ancak bu dut (Morus Nigra) hakkında bazı iyi Almanca sayfalar da var.

Benim için daha önemli olan, yeni çeşitler satın almak veya takas etmek.

200 dut çeşidinden bahsediyorlar yanlış anlamadı isem. Ancak dutlar çok küçük geldi benim gözüme.

Evet bu videoyu biliyorum ve videoda gösterilen satıcıdan çeşitlerini de alıyorum. Pek çok iyi çeşidi var, şimdi bazıları da meyvelerin boyu 5 cm'den fazla.

Ancak dutlar çok küçük geldi benim gözüme.

Ne yazık ki, burada Almanya'daki meyve çeşitlerinin çoğu gerçekten çok küçük, bu yüzden yurtdışında daha iyi çeşitler arıyorum. Ancak bu arada, Alman satıcılardan temin edilebilecek çok iyi çeşitler de var.

Bu yüzden ekşi karadut (zaten sahibim) dışında başka çeşitler önerebilecek var mı diye sormak istedim. Özellikle büyük meyveler ve iyi tat ile?

junior
21-03-2022, 12:40
Arkadaşlar merhaba. Dut geçen yılın sürgününde mi meyve yapıyor. Aklıma gelmedi bir türlü. Yani derin budama yaparsak çıkan yeni dallarda meyve yapıyor mu

Portakal Rengi
23-03-2022, 09:45
Arkadaşlar merhaba. Dut geçen yılın sürgününde mi meyve yapıyor. Aklıma gelmedi bir türlü. Yani derin budama yaparsak çıkan yeni dallarda meyve yapıyor mu

Budanmış dutun görünümü kütükler şeklinde oluyor. Genç dutlar da sadece gövde kalıyor. Birkaç ay içinde hem dallar oluşuyor hemde meyveler.

junior
16-06-2022, 13:34
Doğrulama için teşekkürler.

İpucu için teşekkürler, ancak bu dut (Morus Nigra) hakkında bazı iyi Almanca sayfalar da var.

Benim için daha önemli olan, yeni çeşitler satın almak veya takas etmek.

Evet bu videoyu biliyorum ve videoda gösterilen satıcıdan çeşitlerini de alıyorum. Pek çok iyi çeşidi var, şimdi bazıları da meyvelerin boyu 5 cm'den fazla.

Ne yazık ki, burada Almanya'daki meyve çeşitlerinin çoğu gerçekten çok küçük, bu yüzden yurtdışında daha iyi çeşitler arıyorum. Ancak bu arada, Alman satıcılardan temin edilebilecek çok iyi çeşitler de var.

Bu yüzden ekşi karadut (zaten sahibim) dışında başka çeşitler önerebilecek var mı diye sormak istedim. Özellikle büyük meyveler ve iyi tat ile?

Merhaba sevgili Witan. Evet aslında bizim ülkemiz dut için çok elverişlidir. Ama buradaki talihsizlik şudur. Dut günlük toplanıp yenebilir bir meyve olduğu için. Yola dayanmadığı ve raf ömrü olmadığı için ticari olarak yetiştirilmez. Çok güzel dut çeşitleri vardır ama bunlar kişisel bahçelerde evlerin az miktardaki ihtiyaçlarını karşılamak için yetiştirilir. Bir de bunun haricinde bazı çeşitler vardır bilinir ve aranır ve özellikle kurutmak için tercih edilir. Bazısı da pekmez yapımı için tercih edilir. Çünkü her duttan kurutma yapılmaz. Kurutma yapılacak dut öncelikle yüksek şeker barındırmalıdır. Ve ardından küçük çekirdekleri olmalıdır. Hatta çekirdekleri hiç olmayan çeşitler de vardır bizim burada. Onlar çok değerlidir ve onların kurusu adıyla beraber satılır mesela çekirdeksiz Erzincan dutu bunlara bir örnektir. Bunun gibi çok sayıda örnek mevcuttur. Merak ettiklerini çekinmeden sorabilirsin. İyi günler dilerim..

junior
16-06-2022, 13:41
Sn. Witan;

Merhaba sevgili Muda. ben eğin dutunu küçük bir fidan olarak buldum. Eğer büyütebilirsem size aşı kalemleri gönderirim.

Witan
07-08-2022, 16:31
@junior

Cevabınız için çok teşekkürler.

Ama aşılamada kullanabileceğim dut çeşitlerinin dallarını arıyorum. Uzun zamandır bana Almanya'ya taze dallar veya köklü dallar gönderecek birini arıyordum. Bunun gibi çok büyük ve lezzetli meyveleri olan çeşitler arıyorum:

https://i.ibb.co/44TqHRs/N2-3.jpg (https://ibb.co/P1hLdGT)

Zaten büyük siyah meyveli birkaç dut çeşidim var, sadece büyük mor ve beyaz meyveler arıyorum.

Biri benimle şube takas etmek veya bana şube göndermek isterse gerçekten minnettar olurum, tabii ki ben de iyi öderim!

Muda
12-01-2023, 20:14
Mor dutun çeşitleri bulunmakta. Ancak ağaçlar büyük ve istediğim gibi kalem alma durumum olmadı. Gelen fidan zaman içinde büyüdü. Muhtemel bu yıl daha çok ve büyük meyve verecek. Aşılı olarak aldığım ancak tohumdan çıktığını düşündüğüm mor dut fidanları da ağaç büyüdükçe meyveleri de büyümekte. Onlar çok tatlı olmaktalar.
Aşılı olarak aldığım dut önce beyaz olmakta. Daha sonra da rengi koyulaşıp değişmekte. Son zamanlarında resim almışım. Bu yıl muhtemel daha iri ve daha çok meyveli olurlar.

727732

727733

Muda
12-01-2023, 21:24
Yol kenarında görmüş olduğum tatlı karadut ağacı. Çift aşılı alt taraf beyaz üst taraf bu şekilde. özellikle bu dalları çok yoğun bir şekilde meyve ile dolu. Biraz ileride başka bir yerde de aynı ağaçtan var. Onun meyveleri bu kadar değil. Aynı meyve. Geçen yıl bu ağacı budamışlar. Bakalım bu yıl nasıl meyve verecek.

727736

727737

727738

727739

Muda
12-01-2023, 21:40
Bir başka tatlı karadut. Bunun dalları da uzun bir şekilde gidiyor.

727740

727741

727742

Muda
12-01-2023, 21:54
Bu da bir diğer tatlı karadut
Arkadaşın bahçede durgun göz aşısı ile aşılamıştım. Bahar ayında götürdüm diktim ikisi de tuttu. Beyaz da aşılamıştım ancak onlar tutmamış. Bir tanesinde ilk yılında üç meyve oldu. Diğerinde ikinci yılında. Bu yıl üçüncü yılları olacak.

727746

727747

727743

727744

727745

Muda
12-01-2023, 22:31
Beyaz olarak en uzun süre meyve veren ve iri olan. Bir arkadaşın yan apartmandan onun bahçesine kadar uzanıyor. İlginçtir aşı yapmama rağmen siyah tuttu. Beyaz tutmadı. Durgun göz aşısı yeniden yaptım. Bakalım bu yıl tutacaklar mı?

727748

727749

727750

727751

Huysuzcüce
25-05-2023, 13:03
Selam, dut ağacım meyvasını geliştirmeden döküyor, sebebi ne olabilir, yapabileceğim birşey varmıdır, yardımcı olabilirseniz memnun olurum.
Selamlar

sorunumuz
02-12-2023, 19:10
Sayın Arkadaşlar

Dut ağacı yaprakları sararmış, nasıl bir müdahale gerekir acaba=?

Sevgi Durul
02-12-2023, 21:07
Mevsim gereği sararması normaldir.

Sararıp dökülecek baharda yeniden yeşerecek.