PDA

View Full Version : Salyangoz

Sayfalar : [1] 2

ezo
26-11-2007, 14:49
İyi günler; Benim bahçemde şuanda marul, roka, yeşil soğan,maydanoz ve pazı var. Çok güzel gelişiyorlar ama maalesef salyangozlar yaprakları deliyor. Kimyasal ilaç hazırlayıp bahçenin muhtelif yerlerine koydum bu da çare olmadı ne yapacağımı şaşırdım. Forumda evde hazırlanan ilaçlara baktım pelit yaprağından bahsediliyor. Pelit yaprağı bulmam imkansız herhalde çünkü yaprağı tanımıyorum bile. Yardımcı olursanız sevinirim. Salyangozsuz günler dileğiyle...

Sergüzen
26-11-2007, 21:10
İyi günler; Benim bahçemde şuanda marul, roka, yeşil soğan,maydanoz ve pazı var. Çok güzel gelişiyorlar ama maalesef salyangozlar yaprakları deliyor. Kimyasal ilaç hazırlayıp bahçenin muhtelif yerlerine koydum bu da çare olmadı ne yapacağımı şaşırdım. Forumda evde hazırlanan ilaçlara baktım pelit yaprağından bahsediliyor. Pelit yaprağı bulmam imkansız herhalde çünkü yaprağı tanımıyorum bile. Yardımcı olursanız sevinirim. Salyangozsuz günler dileğiyle...

Bir kabın içine bira dökün ve bu kabı toprak hizasına gelecek şekilde toprağa yerleştirin. Salyangoz ve sümüklüböcekler bira kokusunu çok sevdikleri için o kokuya gelecek ve bira kabının içinde toplanacaklar. Bira kabının konsantrasyonunu yağmurdan korumak için kabın üzerine şemsiye şeklinde bir örtü yapmakta yarar vardır. Salyangozlar bira içinde boğulacaklardır.

Sergüzen
26-11-2007, 22:21
Salyangoz yemi
200 gr buğday kepeği
50 gr kedi veya köpek bisküviti
Her ikisini güzelce karıştırın ve su ilave ederek hamur haline getirin. Bu hamurdan ufak toplar yaparak bahçenin içine 0,5m2 ye bir top hesabı ile dağıtın.
Topları bahçede iki günden fazla bırakmayın.

ezo
26-11-2007, 22:57
Bunlar çok pratik bilgiler. Çok teşekkür ederim hemen deniyeceğim.

malina
28-11-2007, 14:34
Konuyla ilgisiz mesajları sildim.

Bilgilerinize...

Michiganensis
03-12-2007, 18:11
Bir kabın içine bira dökün ve bu kabı toprak hizasına gelecek şekilde toprağa yerleştirin. Salyangoz ve sümüklüböcekler bira kokusunu çok sevdikleri için o kokuya gelecek ve bira kabının içinde toplanacaklar. Bira kabının konsantrasyonunu yağmurdan korumak için kabın üzerine şemsiye şeklinde bir örtü yapmakta yarar vardır. Salyangozlar bira içinde boğulacaklardır.

Bu uygulamayı 22 donumluk arazıde lokal olarak uyguladım gercektende faydalı olabiliyor. Lakin arazinin büyüklüğü bu uygulamaya izin vermiyor. Çalışan tarım işcileri salyongozdan önce biraları içebiliyor :)

Sergüzen
03-12-2007, 19:33
Bu uygulamayı 22 donumluk arazıde lokal olarak uyguladım gercektende faydalı olabiliyor. Lakin arazinin büyüklüğü bu uygulamaya izin vermiyor. Çalışan tarım işcileri salyongozdan önce biraları içebiliyor :)

Biraları sığ yoğurt ve dondurma kablarına (plastik) koyarsanız ve içlerine de bir miktar toprak atarsanız, onları bira zararlılarına karşı koruma altına almış olursunuz. Benim bahçem 150 m2 olduğu için pek problem olmuyor.

Michiganensis
03-12-2007, 21:51
İlac actık. Yogunluguna göre degerlendirecegim ama cok iyi fikir.

guzidee
09-03-2008, 22:16
BU yemin ne gibi bir etkisi oldugunu belirtir misiniz ltf? Benim kedi ve kopeklerim var. Onlarin mamalarini bahcede birakiyorum ama salyangozlar etrafinda cirit atiyor nerede ise. Bugday kepegi ile karistirinca salyangozlar oluyorlar mi?

berduray
10-03-2008, 00:32
Biraz vahşice bulabilirsiniz ama ben gördüğüm yerde üstlerine tuz döküyorum, anında ölüyor.

Ama bunu yapmak için gece çıkıp, ortalığı kolaçan etmek lazım.

hexus
25-07-2008, 15:52
5 kg Helimacide ilacı ile 5 kg Kepek karıştır ... ufak parçalar halinde bahçene serpiştir. Salyangoz burda Ayçiçegine musallat Adana yöresinde ... bu ilacı kullanıyoruz çok etkili.

eclipse
02-06-2009, 13:13
burda en buyuk zararlilardan birisi salyangoz. ben internette buldugum dogal bir yontemi deniyorum bu sene ve su ana kadar basarili. birkac dis sarmisagi orta boy tencere suya ekleyip suyu birkac dakika kaynatiyorum. iki uc haftada bir bu sudan bahce suyuna biraz ekliyorum. umarim sarmisak tadinda sebzeler yemem bu sene :)

Kiraz
03-07-2009, 18:48
Komşum imdat demek için beni aradı, Adapazarındaki çiftliklerini minik, en büyüğü nohut tanesi kadar salyangozlar sarmış ve bütün ağaçları kökten başlayarak yukarıya kadar kaplamışlar. Yürürken, yerlerde çatır çatır eziliyorlarmış. Bu kadar küçük olanı farklı bir olmalı, özellikle ağaçları sarmışlar, ne yapılabilir ve neden olmuş olabilir?

Telefonundan çektiği fotoğraflar net değil ama fikir verebilir.

90627

90628

90626

Delimus
03-07-2009, 19:22
Biz Kayısı bahçemizde gördüğümüz halde zarar görmüyorduk, bu yüzden şeftali bahçemizdekileride ellemedik fakat hemen hemen tüm hasadımızı telef ettiler şekil bozukluğu ve kabukta çok kötü bir kabuk oluşturuyor, 4-2 tl arası şeftalimiz 1 tl zor sattık oda çoğu ıskartaya çıktı.Sanırım tüylü tüysüz olayı var, tüysüzse meyve gelip dadanıyor hemde çok büyük zarar veriyor.Ufacık ıssırsa bile meyve büyüdükçe o yara ile büyüyor çok kötü bir görünüm ve şekil oluşturuyor.
Bize Kükürt tavsiye edildi,Seneye Kükürt uyugulayacağız, Toprağa atılmalıymış.

Kiraz
03-07-2009, 19:26
Verdiğiniz bilgi için teşekkürler Sn. Delimus, size de geçmiş olsun.

Kiraz
04-07-2009, 07:35
Sn. Delimus, kükürt uygulamasının hangi ayda yapılmasını tavsiye ettiler?

Delimus
04-07-2009, 12:35
Meyveden önce denildi diye hatırlıyorum buda çiçekten sonra oluyor fakat tam olarak öğrenirim ilk uyguluyacağımızdan tam bilmiyorum, meyve yumru iken bile zarara başlıyor kükürt uygularsak gezmiyormuş bahçede ağacada çıkmıyormuş.

Kiraz
04-07-2009, 15:55
Geçen sene benim bodur elma ağacımı da salyangozlar sarıp, üzerindeki neredeyse bütün elmaları yemişlerdi (13 elmadan 10 adedini). Bu bahar kırmızı örümcek için kükürt kullanmıştım, demek ki ondan hiç salyangoz yok. Tekrar teşekkürler.

k0900
16-07-2009, 15:56
Artık bahçede yürüyemez hale hale geldik, deneyen arkadaşlardan ricam; kükürtmü yoksa sarmısakmı daha etkili?

erkan konca
26-07-2009, 18:39
merhabalar benim bahçemde kabuksuz salyangoz gibi antenleri olan ve domateslerimin içine girerek boşaltan böcekler var nasıl önlem alabilirim. salyangozun kabuksuz çeşitleri varmı acaba yavru salyangoz olabilirlermi?..saygılarımla..

Sergüzen
26-07-2009, 21:04
Salyangozların değişik türleri var. Sizinkilerde kabuksuz türlerden. Onları en kolay bahçeye bir adet ördek veya kaz salarak en kısa sürede yok edebilirsiniz.
Veya
1- 20 gr/m2 hesabı ile sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa sönmemiş kireç tozu serpin. Kireç tozu sizin salyangozları öldürecektir.
2-Lavanta veya adaçayı yağı 5gr/l olarak, emulgatör ile karıştırılması daha iyi sonuç verir. Emulgatör yerine kolza yağı da kullanılabilir. Karışım bitkilere ve toprağa püskürtülür.
3- 10 litre suya 1 litre meyve sirkesi (%5-% 10 luk) üzüm veya elma sirkesi olabilir, 50 gr lavanta yağı ilave edilerek karıştırılı ve bu karışım akşamları bitkilere ve toprağa püskürtülür.
4- Metaldahit veya demir III fosfatlı ilaçlar da organik tarımda kullanılır. Bu ilaçlar hazır yem şeklindedir.
5- Kahve telvesi: Koffein % 0,05 konsentrasyondan itibaren salyangozlar üzerinde sinir sistemine etki ederek öldürücü etkiye sahiptir. Starbuck lardan alınacak kahve telveleri bitkiler üzerine ve toprağa serpilir.
6- Eğreltiotu suyu: Şu anda ormanlık alanlarda bol miktarda olan bir bitki. Hazırlanması, 10 litre suya 1 kg taze eğreltiotu ilave edin, kabı karanlık bir ortamda 2 hafta bekletin, zaman zaman karıştırın. İki hafta sonunda karışımı süzün. Elde ettiğiniz suyu 1:5-1:10 seyreltin. Bu karışımı salyangozlar üzerine ve toprağa püskürtün. Bu karışım bitlere de etki edecektir.
İlaçları hazırlamada yumuşak su (yağmur suyu veya şişe suyu) kullanmanız önerilir. Sudaki Ca iyonları bir çok ilaçda olumsuz (ilacın etkisini azaltma yönünde) etkiye neden olmaktadır.
7- Atkuyruğu suyu: 10 litre suya 1-1,5 kg taze atkuyruğu ilave edin ve 1-2 saat kaynatın. Sonra süzün soğutup 1:5 seyreltin ve bitkilere tatbik edin. Atkuyruğundaki silikatasidi bir çok derde devadır. Atkuyruğu da şu anda sulak alanlarda bol miktarda vardır.

Sergüzen
26-07-2009, 21:06
Bir önceki mesajda yazılan ilaçlardan birini tatbik edebilirsiniz.

yerbudak
26-07-2009, 23:13
merhabalar,
Kükürt uygulamayı anlatabilirmisiniz (bana en uygunu bu elimde kükürt var).Zamanı, oranı, malum yazın en sıcak dönemindeyiz şimdi uygulanırmı ?
bahçemde her türlü sebze var küçükde olsa .zararı olur mu ?
lütfen yardım her tarafı sardılar bunlar.

erkan konca
27-07-2009, 21:53
yorumlarınız için teşekkürler. bugün helimacide adlı salyangoz ilacını aldım ve bahçeme uyguladım umarım sonuç verir. kafama takılan bir konu var ilaç bitkilere zarar verebilirmi çünkü bazı ilaç topları köklere yakın oldu damla sulama memelerinin altına geldi sulama yapıldığı zaman suyla ilaç karışıyor ve bitki köklerine gidiyor farkında olamadan yanlış yerlere koydum ilaçları geriyede alamadım umarım sorun olmaz.. saygılarımla...

Delimus
27-07-2009, 22:32
Ben bizim aileye (Amcalarım ve babama) Bahsettim özellikle şeftaliden gördüğümüz zarardan sonra fakat ilaç atılsa bile yan bahçede ilaç uygulanmadığından bu sefer ordan kısa bir sürede tekrar geliyor, en son olarak çiçeklenmeden hasat dönemine kadar ara ara helimacide karışımlı kepek vermeye karar verdik.

Erkan bey zarar verceğini zannetmiyorum zira biz ağaca gövdeden tırmanacağı için yapacağımız karışımı ağaç diplerine dökücez.
Fakat fidansa henüz etkilenecektir.

erkan konca
28-07-2009, 09:29
ağaç fideleri değil domates biber ve patlıcan fidelerine uygulama yaptım..

turchese
02-09-2009, 09:18
ya ama yazık değil mi? tamam zararlılar ama öldürmeden uzaklaştırmanın yolu yok mu?

antigen
12-09-2009, 23:57
ya ama yazık değil mi? tamam zararlılar ama öldürmeden uzaklaştırmanın yolu yok mu?

Kabuksuz olanları banada musallat olmuştu, bahçenizde varsa duvar çatlaklarını vs. beton ile sıvayın, genelde toprakla teması olan nemli serin duvar çatlaklarında saklanıyor sabahları sonra gece çıkıyor ortaya..Bu tür saklanma alanlarını yokedin bence. Mevcutlarıda salyangosidle öldürmüştüm. Tuz da işe yarıyor ama görüntüsü mide bulandırıcı.

triple
29-10-2009, 22:56
Arkadaslar kabuksuz salyongoz icn en iyi ve kesn olan cozum TUZ ama kaya tuzu fakat cok dikkat etmek lazim cunku dikkatli kulanılmadigi taktirde topraga Tuz vermis olunarak topragın bozulmasına sebep olunabilir
Uygulama genelde duvar diplerinde yapilmalı acık alanda gelisi guzel uygulama yapilmamamlı tuzla ve mumkunse tuz dokuldukten sonra ertesi gun tuz dokulen bolgelerde toplanmalı ve etrafa dagilması engelenmeli

Kiraz
02-03-2010, 20:33
Hezeranların gün gün azalmasının nedeni anlaşıldı, sağdaki yerde yatan yarım lokma hezerandan ve doyunca uykuya dalan salyangozdan belli.
127972

Lalenin yaprağına başlamış, tomurcuğunu görse onu da yerdi.
127973

Hünüyusuflar ne kadar hızlı büyürlerse büyüsünler, onların hızına yetişemiyorlar. Yapraklarının arası kabuklu salyangoz dolu.
127974

Muskarilerin hiçbirinin yaprağı dahi kalmadı, toprak hizasından gittiler.
127975

Ön bahçedeki nergislerin çoğu neden sadece yaprak verdi, çiçek açmadı diye bakınca, tüm çiçek saplarının dipten yenmiş olduğunu gördüm. Bunlar giriş kapısına üç sene önce diktiklerim. Bu alan pek yağmur almadığı için fazla uğrayan olmamış.
127977

gilan
02-03-2010, 22:50
Çekmedi dondan bahçem, sümüklüböceklerden çektiği kadar

:(
Bunum bir ilacı falan yok mu sevgili Kiraz? Yoksa kıyamadığınız için mi kullanmıyorsunuz?

Kiraz
03-03-2010, 07:34
İlacı var, önceleri kıyamıyordum, her köşede avuç dolusu ölü salyangoz manzarası hiç hoş değil ama kullanacağım herhalde. Ben alana kadar da bahçede bir şey kalmayacak.

Kiraz
03-03-2010, 09:31
Kutu içinde satılan salyangoz ilaçları var, akşamları ıslatıp, yuvarladığınız topları, çok olan yerlere koyuyorsunuz, ertesi gün buralardaki bir sürü ölü salyangozu ve ilaç kalıntısını atıyorsunuz. Bu manzara hoşuma gitmiyor, yakaladıklarımı öldürmeden çöpe atmayı tercih ediyorum ama başa çıkamayacağım. Zehirli ilaç, her yerden temin edilemiyor, dikkatli olmak gerekiyor, arkadaşımın yavru köpeği zehirlenmişti.

Bir de kükürt serpmeyi deneyeceğim, zaten diğer ilacı edinmem uzun zaman alacak, o zamana kadar bahçede bir şey kalmayacak. Yaprakların yenmesi bir şey değil de küçük bitkiler tamamen gidiyor, soğanlı çiçeklerin de açmasını seneye kadar beklemem gerekiyor. Goji berryleri son anda kuru dal olarak kurtarmıştım, geçen sene ektiğim bir avuç kadife çiçeği tohumundan kuru yerde kalan sadece iki kök sağlam kaldı, üzerine satın aldığım kadife çiçeği fideleri de tamamen gitti.

Az alanlarda kahve denedim, sonuç iyiydi, öldürmüyor ama kaçırıyor.

Bahçemde kabuklu kadar, kabuksuz da çok miktarda, satsam bahçenin masrafını çıkaracağım:)

Not 1: Çocukken sümüklü böcekleri kaygan bir zeminde bir çizgiye dizer, tezahüratlar eşliğinde yarıştırırdık, geriye gidenler sahiplerini çok üzerdi. Bir turnuva mı düzenlesem acaba?

Not 2: İlaçlama işini kızıma haber vermeden yapacağım, her ölen böceğe mezar (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=444295&postcount=239) yapıyor, üstelik bahçenin dengesini bozduğumuz için bize kızıyor:)

Adalet Yağcı
03-03-2010, 10:05
Not 1: Çocukken sümüklü böcekleri kaygan bir zeminde bir çizgiye dizer, tezahüratlar eşliğinde yarıştırırdık, geriye gidenler sahiplerini çok üzerdi. Bir turnuva mı düzenlesem acaba?

Not 2: İlaçlama işini kızıma haber vermeden yapacağım, her ölen böceğe mezar yapıyor, üstelik bahçenin dengesini bozduğumuz için bize kızıyor

İlahi Kiraz hanım, çok güldürdünüz beni.
Biliyorum siz çok kızgınsınız ama, bu kadar kızgınken bile espri gücünüz tam yerinde maşallah :)

Ben de bilmiyorum salyangozlar için neler yapılabilir, seyrek de olsa bahçemde rastlıyorum.
Bu konuda yeni bir şey öğrenirseniz paylaşın bizimle.

jineop
03-03-2010, 10:16
Sevgili kiraz,
Çok yoğun olan yerlerdeki bitkilerin dibine talaş serin, salyangozlar talaşı sevmiyor. Sevgiyle...

Kiraz
03-03-2010, 10:42
Teşekkürler Lir, talaşın bahçeye de zararı da olmaz, deneyeceğim. Gerçi benimkiler çok azimli, 1 m yüksekliğindeki metal+tel rafa koyduğum kasaya tırmanıp, içindekileri talan etmişlerdi, umarım talaş için yeni formül bulmazlar:)

Hhatice
18-03-2010, 10:30
Sevgili Kiraz salyagozlar için köydeki hanımların yaptığı bir ilaç var ben denemedim ama zor değil isterseniz deneyin

20-30 kadar zakkum yaprağı varsa çiçeği 1 kutu bira 1 kahve fincanı kahve 4 tane aspirin 6 çay kaşığı tuz 7 damla tentirdiyot
yapraklar kaynatıldıktan sonra diğer malzeme katılıp 1 gece açık havada bekletiyorlar bunu pompa ile toprağa sıkıyorlar bitkilere de sıkıyorlarmış ama bazı bitkilere zarar verebilir denemedim sorumluluk almak istemem

Kiraz
18-03-2010, 10:50
Sevgili Hhatice, teşekkür ederim, mutlaka deneyeceğim.

Geçen hafta topak şeklinde yapılan zehirden koydum, 30 topak başına yaklaşık 10'ar adetten en az 300 tane kabuksuz sümüklüböcek öldü, kabuklular azdı, saymadım. Manzara hiç hoş değildi ama başa çıkamadım, bu zamana kadar direndim, attığım kükürt de çok işe yaramadı. Bu kadar ilaca rağmen hala gezinenler var.

Bahçenin her yanında olduklarından kahve, kül ve talaşı da nereye koyacağımı bilemedim.

almira
18-03-2010, 11:30
Sevgili Kiraz; kabuksuz sümüklü böceklerin üzerine tuz serperseniz ölürler.

Kiraz
18-03-2010, 13:26
Sevgili Almira, hangi birini yakalayayım? Bütün bahçeyi tuzlamam gerekecek. Sabah camlarda bile izlerini buluyorum.

ciceksever70
18-03-2010, 14:09
Sevgili Kiraz talas ve odun külü cok ise yariyor. Kisin odun külü serpince salyangoz yumurtalarini öldürüyor. Yine de cikiyorlar ama ne kadar azalsalar kardir. Sevgiler...

Kiraz
18-03-2010, 18:22
Sevgili Çiçeksever70, doğal yöntemlere devam edeceğim, ilacı çok mecbur kaldığım için kullandım. Hazır azalmışken, bundan sonra doğal yöntemlere geçmenin tam zamanı. Kahvenin de çok etkili olduğunu izledim, özellikle çimlenecek tohumların saksısına biraz serpince koruyor. Talaş ve külü de elimin altında bulunduracağım, toprağa da zararlı değil.

denizakvaryumu
18-03-2010, 19:54
Aslında bir kirpi ailesi bu bahçede olsa sorun biter :)

hozat
18-03-2010, 20:02
Sevgili Kiraz,

Odun külü bulmada sıkıntın varsa, bende var bir şekilde ulaştırırım.

Kiraz
19-03-2010, 11:39
Bir kirpi ailesi bulayım o zaman:)

Pekii ya kirpiler bunlardan başka bahçede ne yer :) Çok seneler önce annemlerle gece bahçede otururken "hırt hırt" diye sesler duyup ne olduğunu anlayamamıştık, bir kaç gün sonra hepimizin arasından önde anne, arkadan yavrular sakince yürüyerek geçmişlerdi, ağzımız açık seyretmiştik.

Sevgili Hozat, artık bir şeyler yakıp külü elde edeceğim, teşekkürler.

Bu kadar zehire rağmen iki gündür mügenin yeni çıkan filizlerinde, işbaşında sümüklüböcek buluyorum.

denizakvaryumu
19-03-2010, 15:02
Bir kirpi ailesi bulayım o zaman:)

Pekii ya kirpiler bunlardan başka bahçede ne yer :) Çok seneler önce annemlerle gece bahçede otururken "hırt hırt" diye sesler duyup ne olduğunu anlayamamıştık, bir kaç gün sonra hepimizin arasından önde anne, arkadan yavrular sakince yürüyerek geçmişlerdi, ağzımız açık seyretmiştik.

.

Çoğunlukla böcek, sümüklüböcek, solucan, nadiren küçük fare ve yılan yavruları yer. Süt içer ve kedi mamalarını da yer.
Çok zehirli bazı böcek ve yılanları kolaylıkla avlayıp yer. Ancak engerek zehiri gibi bazı zehirlere karşı da dayanıksızdır.
Yalnız geceleri etkindir. Çevre sıcaklığının 4°C’nin altına düştüğü zaman kış uykusuna yatar. Hamilelikleri 5-6 hafta sürer. Her doğumda 3-8 yavru doğurur.
Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde cinsel gücü artırdığına, mayasıl hastalığını tedavi ettiğine ve çocukların gece işemesini kesmesine yardımcı olduğuna inanıldığı için eti yenilmektedir.
Türkiye’de avlanması yasaktır. Kırmızı listede "NT" kategorisindedir

denizakvaryumu
19-03-2010, 15:05
Bir çok sitede geceleri kirpilerin yürüdüğünü görürüz, siteler nispeten kirpiler için korunaklı bölgelerdir. Dişleri tamamen çıktığında, kuru ve yaş kedi-köpek mamasını kolayca yerler. 400-450gr’a ulaşan yavruyu artık bahçenize rahatça salabilirsiniz. Bölgede çok kedi-köpek varsa telle çevrili bir bahçede salmanız iyi olabilir.

Solucan, sümüklü böcek, kulağakaçan, böcek olarak ne bulurlarsa tadına bakacaklardır. Etrafta kediler onlara dokunacaklardır, kedilerden pek zarar gelmez. Bazı köpeklerde onlara dokunur, koklarlar ve giderler. Fakat bazı köpekler içgüdüsel olarak kendilerine hakim olamaz ve onları ısırmak isterler ki; bu büyüttüğünüz kirpinin gün görmeden ölmesi demektir. Artık gece vakti kendi başlarına böcek yeme işinde usta olduysalar, onları sitenizde belirli bir ağacın dibine koyduğunuz kedi-köpek mamasının civarında, akşam üstü yeşillik alana salmanızı tavsiye edebilirim. Her akşam yemek istiyoruz diye uğrayan Özgün arkadaşımın evine uğrayan geçen seneki kirpi yavrularımız aklıma geldi. Bir süre müptelası oldukları mamalar için, onun kapısını çaldılar

http://www.frmtr.com/evcil-hayvanlar/2816795-kirpi-hasta-yavru-kirpi-bakimi-beslenmesi.html

denizakvaryumu
19-03-2010, 15:10
Kirpiler, dana burnunu da afiyetle yerler, dana burnundan şikayet eden arkadaşların kirpi konusunu düşünmelerinde fayda var :)

Kiraz
19-03-2010, 18:51
Kirpiler hakkında hiçbir şey bilmiyormuşum, ne güzel bir yazı. Böcekle değil, bitkiyle beslendiğini sanıyordum:)

" Kirpilerin sümüklü böcek yediklerini duyanlar bu hayvanları bazen bahçelerine hapsetmeye çalışırlar ve bu nedenle devamlı sümüklüböcek yiyen kirpiler bu canlıdan almış oldukları larvaları büyüterek ve en sonunda akciğer kurtlarının istilası nedeniyle kısa sürede ölürler." notu üzücü ama beni asıl üzen 10 sene kadar önce bir kirpinin ölümüne sebep olmam. Bulduğumuz sevimli bir kirpiyi oğlum için eve getirmiştik, bir geceliğine kalıp ertesi gün salınacaktı. Gece koli içinde, balkona koyduk, kolinin üzerine de çıkmaması için ağırlık. Ertesi sabah kirpiyi bulamadık. Gündüz bu kadar sakin, hareketsiz gördüğümüz kirpi, gece nasıl canlanıyormuş o zaman anladım. Kocaman koliden tırmanmış, üzerindeki ağırlığa rağmen çıkmış ve 7. kattan aşağı düşmüş. Yerinden alıp, ölümüne sebep olduğum için inanılmaz vicdan azabı duydum. Kirpileri çok severim ama artık her "kirpi" kelimesinde içim "cız" eder.

ozbey
27-03-2010, 16:49
Sevgili Kiraz,
sümüklü böceklerin sizi n kadar üzmüş oldukları fotoğraflardan belli oluyor.Kadife çiçeğini ile çevrili olan yere gelmediklerini öğrenmiştim, denedim. Fakat ona bile geldiler.
Bende ne yaptıysam haziran böceklerinden yakayı kurtaramadım. Size geçmiş olsun.

Kiraz
27-03-2010, 21:07
Sn Özbey, geçen sene bunun için çimlendirdiğim onlarca kadife çiçeğini sümüklü böcekler büyük bir hızla yemişti, kadife kalmayınca satın aldıklarıma da el atmışlardı. Yağmur almayan, toprağı kuru alanda kendiliğinden çimlenen iki kadifeye dokunmamışlardı.

Kadifeler belli bir boya ve sap kalınlığına ulaştıktan sonra kendilerini kurtarıyorlar diye düşünüyorum ya da körpe zamanlarında, kabuklulardan daha da obur olan kabuksuzlar faaliyette olduğu için şansları az oluyor.

Adalet Yağcı
05-04-2010, 22:08
Aman Tanrım!!! Tam bir salyangoz ülkesi kurmuşlar.
Bu kadar çok salyangozla nasıl başedeceksiniz, bir çaresi olmalı.

merakli
06-04-2010, 12:17
Benim de salyangozlarla başım dertte. Dün kupa çiçeğimin konisinin içine girmişlerdi. Koni suyla dolu olunca içine dalmışlar. Çıkarana kadar çiçeğim ne eziyet çekti.

epsody
06-04-2010, 18:53
Salyangozlar ve sümüklüböcekler genelde nemli ortamlarda daha iyi haraket ederek bahçenizdeki bitkilere ulaşırlar, malç malzemesi aktiflik göstererek üzerindeki nemi mikroorganizmalar kullanmaktadır.

Arkadaşlar Bahçenizdeki bitkilerinizin etrafını organik mataryellerden yapapacağınız malçla örterek toprak alanda açıklık bırakmassanız salyangoz faaliyetlerinide kıstlamış olursunuz, malç malzemesinin üzerinde gezmek onların pek işine gelmediğinden bitkilerinizede musallat olmıyacaklardır.

Kiraz
06-04-2010, 18:59
Sn. Epsody, ağaç kabuğunun işe yarayacağını düşünüyorum, yanılıyor muyum? Saman da salyangozların gezinmesini engeller mi?

MeyveliTepe
06-04-2010, 19:16
Sebze adası yapan arkadaşlar adayı oluşturan çerçeveyi bakır folyo bir şerit ile dönerlerse kabuklu veya kabuksuz bu sürüngenlerin folyoyu aşıp adaya girememeleri lazım. Şahsen henüz denemedim, ama bilgi böyle. Tüm adalara bu şeridi geçirmek planlarımda yer alıyor.

Kiraz
06-04-2010, 19:19
Bakır folyo şerit pratik de olur. Adaların etrafına içine su doldurulabilecek oluklar koyulduğunu da duymuştum ama çok pratik gelmedi. Kırılma, sızdırma, kuruma ihtimali çok, montajı da daha zor.

epsody
06-04-2010, 21:32
Sn. Epsody, ağaç kabuğunun işe yarayacağını düşünüyorum, yanılıyor muyum? Saman da salyangozların gezinmesini engeller mi?

Evet sayın Kiraz yanılmıyorsun, Malçın üzerinde organizmal faaliyetlerle oksidasyon etkileri görüldüğünden geçen ay geliboludaki bahçemde bakım çalışmaları sırasında ağaç dallarını öğüterek yapmış olduğum malçı güllerimin ve ağaçlarımın yaprak taç iz düşümüne uygulamıştım buralarda salyangoz faaliyetleri görülmüyrdu, lakin otlanan bölgelerde kabuksuz olanlarına bir çok defalar rastlıyordum.

Saman malçı'nında aynı etkiyi göstereceğine inancım büyük, zehir ve kimyasal kullanmadan bu alandada doğal yöntemlerle mücadele sağlanabilir, uygulayacak arkadaşlara kolaylıklar dilerim.

hatayuk
06-04-2010, 23:45
arkadaslar salyangozlar icin bende nacizhahe bir fikir veriyim istedim.

bir litrelik su sisesini yarisindan biraz yukarda kesin, bu islemden sonra siseyi topraga dort santim kala topraga gomun, gomdugunuz sisenin icine bir bardak bira koyun.

Bu siseleri ne kadar bahcelerinizde cogaltirsaniz okadar salyangoz bu tuzaklara dusecek ve birdaha cikmayacaklardir.

Yılmaz Yalçın
07-04-2010, 09:32
Arkadaşlar,
Bahçeme şaşırttığım sabah ve gece sefası fidelerini 1 haftadır yiyen siyah kabuksuz sümüklü böcekler yüzünden zor durumdayım..Kahve tanelerin mi toprağa serpmeliyim?Kahvenin toprağa zararı olur mu?

üzüm
07-04-2010, 17:50
Küçük bir alanı salyangoz/sümüklü böceklerden korumak isterseniz yumurta kabuğuda iyi bir çözümdür. Kabuk parçaları dik olarak toprağa saplanır ve ya yukarıdan bakıldığında içbükey olacak şekilde bitkinin çevresi kaplanır. Salyangoz/sümüklü böcekler yumurta kabuğunun üzerinden geçerken canları yanacağı için uzak dururlar.

cemo
07-04-2010, 18:22
Sümbüllerim yetmedi, şimdi de hercailerimi yiyor bu keratalar.
Yumurta kabuğunu denemek gerek ama alan cok. Her öneriyi denemekte fayda var aslında.

üzüm
07-04-2010, 19:13
Zımpara kağıda da yumurta kabuğu ile benzer mantıkla işe yarıyormuş.

http://www.weekendgardener.net/how-to/snails-slugs.htm

gurbik67
07-04-2010, 19:16
salyangoz ve sümüklü böceklerin ilk bahar ve sonbaharda çiçek ve sebzelere
zarar vermesini önlemek için kesin çözüm, kömür külünün elenerek (küçük soğan çuvalı da olabilir elemek için)

bahçeye elenen külün toprakla karıştırmadan sadece toprak yüzeyine serpiştirilen külün kesin çözüm olduğunu göreceksiniz.

cemo
07-04-2010, 19:42
Sevgili gurbik
Külü toprağa karıştırmadan da olsa koyarsak zarar vermez mi toprağımıza. Ben kömür kullanıyorum cünkü. Odun külü olsa daha iyi olur sanırım. Denemek için az bir bölgede uygulasam mı acaba:?

gurbik67
07-04-2010, 20:28
cemo odun külünü kullanmadım. yukarıda yazdığım gibi bitkileri diktikten sonra toprak üzerine serpiştireceksin. ilaç kullanır gibi

böceklerin kaybolduğunda bana dua edeceksin. benim bahçemde binlerce vardı bunu öğrenince 7-8 yıldan beri hiç görmedim. diğerlerine göre bedava çözüm.

zımpara para ,yumurta para haaa senin tavuk vardı yumurta işi bedava

MeyveliTepe
07-04-2010, 21:52
Kömür külü benim bildiğim zehirlidir. Odun külü de öylece serpilirse toprağı fazlasıyla alkali yapar.

gurbik67
07-04-2010, 22:44
sayın meyveli tepe bu işlemi ben her yıl yapmıyorum iki kere yaptım eğer zehirli ise kiwano başlığında bakın yetişen kiwanolara.bir de şu var taş kömürü ile linyit farklı olabilirmi.(külü)

ben şu ana kadar bitkilerin üzerinde olumsuz yönünü görmedim. ben sadece toprak üzerine serpiştirin dedim. bu toprağın üzerine salyangoz ve sümüklü böceği koyun ve gözlemleyin.

bu böceklerin hemen orayı terkettiğini göreceksiniz.zaten her şeyin fazlası zararlı değilmi ,fazla gübre bile bitkiye zarar vermiyormu.

ve şu an elenmiş külün içerisinde arkadaşlara gönderecek olduğüm soğan kökler,ruscuklar dikili . kolayca çıkarabilmek için küle diktim. yani geçici olarak

sırf küle dikilen bitki fazla büyümemekle birlikte köklenme daha fazla olmaktadır.

Yusuf AYCAN
08-04-2010, 15:42
bir linyit ocağında çalışan biri olarak kömür külü kullanmamanızı tavsiye ederim. içinde ağır metaller ve içindeki karbon ve gazların yanması sonucu oluşan zararlı curuflar var. dikkat edin.

gurbik67
08-04-2010, 21:48
bir linyit ocağında çalışan biri olarak kömür külü kullanmamanızı tavsiye ederim. içinde ağır metaller ve içindeki karbon ve gazların yanması sonucu oluşan zararlı curuflar var. dikkat edin.

benim aslında buradan bahsetmek istediğim taş kömürü külü idi linyit değil,
linyit külünü tarım yapılan toprakla asla karıştırılmamalı.

kömür külünde potasyum,Tİ oksitleri,alkali metaller,çok zehirli arsenikgibi ağır metaller barındırır. ve bazı bilim adamları UYT yani kurutucu anlamında gibi sözlerden bahsetmektedirler.

düşük dozda kullanıldığında bitkiler üzerinde olumlu sonuçlar verdiği de belirtilmektedir. benim yukarıda bahsettiğim sadece serpiştirmek ,yoksa birebir toprakla karıştırmak anlamında kullanmadım.

bir kısım bilim adamı zararlı dese de bir kısmıda yeterli derecede kullanıldığında bitkiye zarar değil faydalı olduğu üzerinde hem fikirlerdir.

araştırıldığında çekoslovakyalı bilim adamlarının bu konu hakkında olumlu çalışmaları vardır.

epsody
09-04-2010, 08:24
Arkadaşlar doğal olan uygulamalar toprak uygulamalarında hiçbir risk taşımamaktadır, sizlerin önerdiği zıpara kağıdı kömür külü ve diğer yöntemler uyguluyarak toprak yapısıdaki organik dengeyi riske atarak çözüm üretmek istiyorsunuz.

Belki bu yöntemler sizlerin dediği gibi sümüklü böcek ve salyangozlar üzerinde bire bir sonuç alınacak yöntemler olabilir görülsede, acaba toprak kimyasında ne gibi bozucu etkilerin varlığı konusunda bilgiye sahip değilken kaş yapalım derken göz çıkaracak olursak.

Toprak bu yapısına ters gelen oluşumlardan nasıl kurtulpta tekrar bize ürün yetiştirmede normal duruma geleceğini bilmeden sonuçların kardan çok zarar getireceği oluşumlar la toprak üstünde kumar oynamak la eş bir tutum içinde olmayı düşündüğünüzü anlamak mümkün olmasa gerek, çalışmalarınızı ve araştırmalarınızı lütfen bu olumsuz taraflarınıda düşünerek, çalışmalarımızı yürütelim, iyi paylaşımlar sergiliyelim, sevgiyle kalınız.

üzüm
09-04-2010, 11:56
Sayın epsody

Yazınızda zımpara kağıdına atıfta bulunduğunuz için cevap vermek istiyorum.

...
Toprak bu yapısına ters gelen oluşumlardan nasıl kurtulpta tekrar bize ürün yetiştirmede normal duruma geleceğini bilmeden sonuçların kardan çok zarar getireceği oluşumlar la toprak üstünde kumar oynamak la eş bir tutum içinde olmayı düşündüğünüzü anlamak mümkün olmasa gerek, çalışmalarınızı ve araştırmalarınızı lütfen bu olumsuz taraflarınıda düşünerek, çalışmalarımızı yürütelim, iyi paylaşımlar sergiliyelim, sevgiyle kalınız.

Saygı çerçevesinde yazılmış bir yazı olarak görmüyorum ve sizi kınıyorum.

MeyveliTepe
09-04-2010, 14:05
Kastedilen kül idi sanırım, zımpara değil.

epsody
09-04-2010, 19:53
Sayın epsody

Yazınızda zımpara kağıdına atıfta bulunduğunuz için cevap vermek istiyorum.
Saygı çerçevesinde yazılmış bir yazı olarak görmüyorum ve sizi kınıyorum.

Sayın üzüm, burada bir yanlış anlaşılma var, benim niyetim ne sizin zımpara kağıdı uygulamanız nede diğer arkadaşların uygulamaları, benim gösterdiğim hassasiyet toprağa uygulanan bu yöntemlerin zarar vereceğini anlatmaktı, zaten mesajımda'da belirttim bu yöntemlerle sümüklü böcek sorununa bir çare bulunabilir, lakin uygulanan bu yöntemlerin zararlarını açıklamaktı niyetim.

Sizlerde bilirsinizki ülkenin birinde bataklıkları kurutarak sivrisineklerden kurtulmayı amaçlanmıştı, fakat bataklıklar kurutulup sivrisinek belası bitmiş fakat çevrede daha büyük sıkıntılar çıktığında uzmanlar bu yöntemin yanlışlığını anladıklarında çevrede büyük tahriplar yaşanarak ekolojik felaketler durdurulamamıştı.

Sayın üzüm sizden ricam, benim topraklar adın ve ekollojik endişlerimden kaynaklanak bu tutumumu anlayışla karşılamanızdır, sevgiyle kalın.

üzüm
09-04-2010, 22:38

... zaten mesajımda'da belirttim bu yöntemlerle sümüklü böcek sorununa bir çare bulunabilir, lakin uygulanan bu yöntemlerin zararlarını açıklamaktı niyetim.
...

Zımpara kağıdı kullanımının zararı nedir? Organik olup olmadığını tartışabiliriz; fakat "toprak üzerinde kumar oynamak" gibi bir ifadeyi kabul etmiyorum.

...Sizlerde bilirsinizki ülkenin birinde bataklıkları kurutarak sivrisineklerden kurtulmayı amaçlanmıştı, fakat bataklıklar kurutulup sivrisinek belası bitmiş fakat çevrede daha büyük sıkıntılar çıktığında uzmanlar bu yöntemin yanlışlığını anladıklarında çevrede büyük tahriplar yaşanarak ekolojik felaketler durdurulamamıştı.
...

Zımpara kağıdı kullanımıyla bu örneğin ilişkisi nedir? Zımpara kağıdı sümüklü böceği yok etmez, öldürmez; sadece bitkiye ulaşmasını zorlaştırır.

Sayın üzüm sizden ricam, benim topraklar adın ve ekollojik endişlerimden kaynaklanak bu tutumumu anlayışla karşılamanızdır, sevgiyle kalın.

Benimde sizden ricam mesaj göndermeden önce birkaç defa mesajınızı okuyup ifade etmek istediğinizle yazdığınız örtüşüyor mu, doğru ifade etmiş misiniz diye kontrol etmeniz yönündedir.

Saygılarımla

gurbik67
10-04-2010, 01:10
yanlış anlaşılmaları düzeltmek;

burada hiç bir öneride kumar oynamak gibi bir niyet asla yok .arkadaşların yumurta ,zımpara gibi önerileri denenmiş öneriler olmasına karşın zımpara biraz maliyetli bir iş. toprak zehirleme gibi kimsenin bir art niyeti de olamaz.

arkadaşların sadece kül de şu zehir bu zehir var kullanılmaz sadece zehirden dolayı ön yargı. külün su arıtılmada kullanıldığını bilen varmıdır acaba. külü kullanıp olumsuzluğunu gören kaç arkadaşımız var ?.

asıl zehirden ve asıl toprağa atılmaması gereken kimyasal gübrelerdir, en azından topraktaki mikro organizmaların faaliyetlerinin azalmasına, yer altı sularının kirlenmesine, tuz konsantrasyonunun yükselmesine vs vs yol açmaz.

ve bahsedilen buradaki kül sobadan çıkan kül, bir termik santral ya da kaoriferden çıkan kül değil. bunlardan çıkan kül kimyasal ve yapısal olarak ta farklı. yukarıda kullanmış olduğum kelime sadece serpiştirme. toprağın PH'sının değışmesini ve mikroorganizma dengeyi bozacak şekilde değil.

bahçeye hayvansal da olsa fazla atılacak gübre bile bitkiyi olumsuz etkiler ya da kurutur.

epsody
10-04-2010, 08:21
Arkadaşlar bahçelerimizde uyguladığımız tarımsal faaliyetlerimiz, sürdürülebilir tarım uygulamaları esasları içinde ve ekolojinin korunması açısından, bizlerin bilimsel öngörülerle hareket ederek bahçelerimizdeki ve topraklarımızdaki yer üstü ve yaraltı canlılarının üzerinde iyi bir yönetim sağlama çabalarımızın başında bu canlıların varlıklarını dengede tutarak dost düşman, faydalı zararlı ayrımına gitmeden, gelişi güzel ve bilinçsize dışarıdan yapacağımız katkı ve müdehaleler bizim bahçe ve topraklarımızdaki müspet yöndeki çalışmalarımıza etki edecek, sonuçta beklediğimiz verim sağlanamıyacaktır.

Arkadaşlar, uygulayacağımız yöntemlerde toprağımıza ve içindeki canlıların hayrına olacak katkıları toprağın yapısındaki değişiklikleri takip ederek içindeki canlıların yaşam dengelerini bozmamaya özen göstererek, zararlı seviyeye gelmiş olanların karşılarına onların doğal düşmanlarının çoğalmalarını sağlıyarak, bahçemizdeki zararlarını azaltarak bertafını sağlama yoluna gidebiliriz.

Sayın üzüm, size daha ayrıntılı açıklama yapma ihtiyacı içinde cevap vererek sizin zımpara kağıdı uygulamanızın sümüklü böceklere ve topraklar olan fayda ve zararları üzerine dikkanizi çekmek istememin hep iyi niyetimin bir ifadesiydi, lakin ifadelerimin arkasında hep başka niyet aradınız, ben yine yılmadan size bir açıklama yapma azmimi ortaya koyarak bahçe toprağınıza serdiğiniz zımpara kağıtlarının güneşin ışılarını engelliyerek foto sentezden sağlanan enerjiden toprağınızın nasibini engellediğinizin farkında değilsiniz herhalde.

Benim sizlere kaş yapayım derken göz çıkarıyorsunuz, demememin sebebleri bundandı, kumar oynamak tabirinide uygulamalarınızın sonunda karlımı yoksa zararlımı çıkılacağı bilinmeyen uygulamaları açıklamak için bir örnekti, niyetim sizleri kumarbaz sıfatıyla nitelemek değildi.

gurbuk67 arkadaşım, üzüm arkadaşımı aydınlatma konusundaki örneklerim sizin içinde geçerli sayılabilir, fazla uzatarak konu başlığının dışında yazışmak istemiyorum, lakin topraklar adına konuşmak istiyorsanız, aşığıda linkini verdiğim başlıktaki yazılarımı okuduktan sonra sizinle daha verimli paylaşımlara girebiliriz, hepinizi canı gönülden sevdiğimi bilmenizi istiyerek iyigünler dileriim.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15147

üzüm
10-04-2010, 10:16
...
Sayın üzüm, size daha ayrıntılı açıklama yapma ihtiyacı içinde cevap vererek sizin zımpara kağıdı uygulamanızın sümüklü böceklere ve topraklar olan fayda ve zararları üzerine dikkanizi çekmek istememin hep iyi niyetimin bir ifadesiydi, lakin ifadelerimin arkasında hep başka niyet aradınız, ben yine yılmadan size bir açıklama yapma azmimi ortaya koyarak bahçe toprağınıza serdiğiniz zımpara kağıtlarının güneşin ışılarını engelliyerek foto sentezden sağlanan enerjiden toprağınızın nasibini engellediğinizin farkında değilsiniz herhalde.
...

Verdiğim bağlantıyı inceleseydiniz nasıl kulanıldığını öğrenmiş olurdunuz.

Siz ısrarla hem üslubunuzu değiştirmeyip, hem de paylaşım yerine dayatma yapıyorsunuz. Benim size söyleyecek başka bir sözüm yok.

Delimus
10-04-2010, 12:23
Ben kullandığım ilacı yazayım şeftali bahçemize biz zorunlu olarak uyguluyoruz çünki meyvelere çok fazla zarar verip ıskartaya çıkmasına sebeb oluyorlar diğer bahçelerimize kayısı nar ve naranciyede ilaçlama yapmıyoruz.
Taldex Hafif nemlendirip ceviz topu kadar yapıp ağaç altına atıyoruz.
veya SuperFlor ilacını (Mavi balık yemi gibi) 3-5gr. kadar ağaç altına serpiyoruz.
ilaç fiyatları 20tl civarı kutusu.ilaçların tesiri yaklaşık 7-10 gün yağmur yağmama şartı ile etkisini göstermekte.Salyangozlar akşamları ağaçtan toprağa inerlermiş, indiklerinde ilacın kokusu cezbediyor ve yediklerinde ölüyorlar.Tüylü ve ekşi meyvelere zarar vermiyorlar tüysüz olanlara aşıklar diyebilirim.Daha meyve ufacıkken dadanıyorlar.

hozat
20-04-2010, 02:07
En sevdiklerinin başında "zıpçıktı " var saksıdan hiç eksik olmuyorlar.

yaprakların yarısını yok ettiler.

Saksılara dadananları elle toplayarak azaltıyorum.

137200

137199

hozat
20-04-2010, 02:15
SUKULENTLERİ PERİŞAN EDİYORLAR.

Birayı denedim ama çok yaralı olmadı,bu sene odun külü deneyeceğim.

137202

137201

Lilium
20-04-2010, 15:29
Sayın epsody, bakıyorum da bir çok mesajında hep yanlış anlaşılmalara düzeltme cevapları veriyorsunuz, neden yanlış anlaşılıyorum diye hiç düşünüyormusunuz.

Nedenini ben söyleyim.

Sadece akademisyen bir hoca gibi talebelerine ders verir gibi uzun uzadıya ders satini bitirmek için konuşuyor konuşuyorsunuz,
Arkadaşlar, uygulayacağımız yöntemlerde toprağımıza ve içindeki canlıların hayrına olacak katkıları toprağın yapısındaki değişiklikleri takip ederek içindeki canlıların yaşam dengelerini bozmamaya özen göstererek, zararlı seviyeye gelmiş olanların karşılarına onların doğal düşmanlarının çoğalmalarını sağlıyarak, bahçemizdeki zararlarını azaltarak bertafını sağlama yoluna gidebiliriz.
Nasıl gideceğiz, ne yaparak gideceğiz, sizin böyle bir çalışmanız ve ya başarmışlığınız varmı? varsa onlardan söz edin, siz bu dengeyi en azından bahçenizde kurabildiniz mi? Faydalı böçekleri üretim çoğaltabildiniz mi? Ne kadar başarılı oldunuz?

Kitaptan okurcasına ders vermekle olmuyor.

Siz nükleer santrallerini fabrika bacalarını zehirli atıkları kimyasalları es geçin saksısındaki bir çiçeğini korumak için konan zımpara kağıdını vay efendim.
zımpara kağıtlarının güneşin ışılarını engelliyerek foto sentezden sağlanan enerjiden toprağınızın nasibini engellediğinizin farkında değilsiniz herhalde.
Yani bütün herşeyi hallettik oraya koyacağımız bir zımpara parçası sorun teşkil ediyor.
Kusura bakmayın ama bazan herkesin sinirlerini alt üst ediyorsunuz. Siz ısrarla hem üslubunuzu değiştirmeyip, hem de paylaşım yerine dayatma yapıyorsunuz.

Bu uslupla yararlı olacağınız konularda da yararlı olamıyorsunuz.

DOST ACI SÖYLER AMA DOĞRUYU SÖYLER.

k_donmez
20-04-2010, 16:15
Bahçemdeki salyangoz faaliyeti yüzünden zaman zaman buraya bakıyorum. Sorunun cevapları yerine ilgisiz bir tartışma ortamının oluştuğunu görüyorum. Lütfen sorun konusunda yazalım. Bizim de zamanımız boşa gitmesin.

msafak
20-04-2010, 16:38
benim aslında buradan bahsetmek istediğim taş kömürü külü idi linyit değil,
linyit külünü tarım yapılan toprakla asla karıştırılmamalı.

kömür külünde potasyum,Tİ oksitleri,alkali metaller,çok zehirli arsenikgibi ağır metaller barındırır. ve bazı bilim adamları UYT yani kurutucu anlamında gibi sözlerden bahsetmektedirler.

düşük dozda kullanıldığında bitkiler üzerinde olumlu sonuçlar verdiği de belirtilmektedir. benim yukarıda bahsettiğim sadece serpiştirmek ,yoksa birebir toprakla karıştırmak anlamında kullanmadım.

bir kısım bilim adamı zararlı dese de bir kısmıda yeterli derecede kullanıldığında bitkiye zarar değil faydalı olduğu üzerinde hem fikirlerdir.

araştırıldığında çekoslovakyalı bilim adamlarının bu konu hakkında olumlu çalışmaları vardır.

Sn. gurbik67 odun külü de ayni etkiyi oluşturur mu?

Kiraz
20-04-2010, 17:02
Topraktan çıkmaya çalışan zambağımın her gün çıkan kısmı yeniyor. Bir gün kahve, diğer gün odun külü, sonraki gün ağaç kabuğu denedim ama her her gece yendi. İş yerinden altı açık, üstü genişleyen plastik baca parçası getirip üzerine koyacağım artık, başka türlü zambak ortaya çıkamayacak.

Sevgili Hozat zıpçıktını görünce benimkini unuttuğumu hatırladım, ortada zıpçıktı yaprağı hiç görmedim, büyük ihtimalle toprak hizasından gidiyorlar, bir ara saksısını bulayım.

gurbik67
20-04-2010, 22:39
Sn. gurbik67 odun külü de ayni etkiyi oluşturur mu?

sayın msafak odun külünün de aynı işi görürmü bu konuda bilgim yok. aslında benim kömür külünde kastım taş kömürü külü idi.

bu külü de alabildiğince değil yukarıda belirttiğim gibi sadece serpiştirmek.
bazı arkadaşlarımızın benim bahsettiğim külü görmeden herne hikmetse tahlilini yapıp olumsuz deselerde;

ben aklınıza gelebilecek soğankök çiçeklerimin tamamını toprakla külü karıştırıp
dikiyorum nedeni ;her türlü börtü böcekten korumak ve soğan kökler daha iyi kök oluşsun diye katıyorum. bunu da yıllardır yapıyorum.

tersini iddia edenlere ;külünü bulsunlar denemek amaçlı soğan kökleri ücretsiz göndereceğim. sonucunu da buradan yazsınlar.

ozgurbilgin
21-04-2010, 08:42
1 aydır viyollerde gözüm gibi baktığım çeşitli çiçek tohumlarından ilk olarak akşam sefalarını ekmiştim ama sümüklü böcekler heba ettiler. Viyollerden söküp toprağa geçirçe işini biraz daha büyüdüklerinde yapacağım. Ayrıca toprağa ekince fidelerin tepelerine 1ağızları kesilmiş 1.5 lt'lik su şişeleri geçirmeyi planlıyorum. Sanırım şişeye tırmanamazlar, ya da bana mı öyle geliyor?

Şu topak şeklindeki zehirli ilaçları nereden bulabilirim?

Bu arada taş kömürü külü gönderebilecek kimse var mıdır acaba? Buralarda bulmak çok kolay değil.

msafak
21-04-2010, 13:38
sn. gurbik67

Bilgi için teşekkür ederim. Taş kömürü külünü bulmak zor olacak. Ben öncelikle odun kömürünü deneyeceğim. Salyangozlarla ilgili ben de bir çok ilaç kullandım, ama çok iyi neticeler alamadım. Özellikle meyva ağaçlarımada çok miktarda oluyor.

Toprak konusun çok bilgili olmasam da , toprak bir çok şeyi, ölçüyü kaçırmadan uygulayınca abzorbe edebilir ve hatta ona fayda sağlayabilir düşüncesindeyim. Bu konuda , sanıyorum bazı arkadaşlar bazen abartıyorlar gibi..

msafak
21-04-2010, 13:53
1 aydır viyollerde gözüm gibi baktığım çeşitli çiçek tohumlarından ilk olarak akşam sefalarını ekmiştim ama sümüklü böcekler heba ettiler. Viyollerden söküp toprağa geçirçe işini biraz daha büyüdüklerinde yapacağım. Ayrıca toprağa ekince fidelerin tepelerine 1ağızları kesilmiş 1.5 lt'lik su şişeleri geçirmeyi planlıyorum. Sanırım şişeye tırmanamazlar, ya da bana mı öyle geliyor?

Şu topak şeklindeki zehirli ilaçları nereden bulabilirim?

Bu arada taş kömürü külü gönderebilecek kimse var mıdır acaba? Buralarda bulmak çok kolay değil.

Topak şeklindeki ilaçları ben bir çok kez denedim , çokta işe yaramıyor.
Onun yerine sn. üzümü ün yolladığı internet sitesindeki yöntem faydalı olur sanıyorum. ( ağaçlar için )137652

Pendo
21-04-2010, 13:54
ateş böcekleriniz olsaydı o zararlıları yok ederdi.

Pendo
21-04-2010, 14:01
bende bu böceklerden şikayetçiyim. Bahçemizde ve evin içinde çok var bir türlü baş edemiyoruz. Ne yapmam gerekir bunlardan kurtulmak için

kar-topu
21-04-2010, 17:26
Benim de çuhalarımı yiyip bitirdiler bir türlü açamıyorlardı odun külünü kullandım bayağı işie yaradı ama tam çözüm değil.

ozgurbilgin
21-04-2010, 19:27
Odun külü ya da taş kömürü külünü nereden bulabiliriz?

k_donmez
21-04-2010, 19:40
Sayın Özgürbilgin
Odun külünü mangalınızdan veya mangalı olanlardan bulabilirsiniz. Meşe kömürü yakılmış olması kaydıyla tabi.

Pendo
21-04-2010, 20:37
odun külünü kebabçılarda ara

MeyveliTepe
24-04-2010, 00:17
Buraya (http://meyvelitepe.typepad.com/meyvelitepe/2010/04/salyangozlar-ve-sumuklubocekler.html)bir bakın, işinize yarayabilir.

Kiraz
25-04-2010, 21:51
Sn. Meyvelitepe, daha önceki bir yazınızda bakır notunuzu görmüştüm, 2-3 cm eninde 0,5 mm kalınlığında bakır şeritlerden buldum, bu hafta alıp saksı ve adalara uygulayacağım. Birayı salyangozlar için denemiştim ama işe yaramamıştı, sümüklüböceklere en kısa zamanda denemeliyim. Yine büyük bir hızla topraktan çıkan her şeyi bitiriyorlar.

Etrafına kahve serptiğim mügenin kenarındaki sümüklüböceği gözlemlediğimde, kahveyi sevmediğini ama aradaki 2-3 mm.lik bir açıklığı bulduğu anda çemberi yarıp bitkiye ulaştığını gördüm. Üzerine odun külü dökülen sümüklüböceğin öldüğünü gördüm ama toprağına odun külü döktüğüm menekşelerimin yarısı yendi, burada da sümüklüböcekleri değil sadece kabukluları gördüm.

Kiraz
29-04-2010, 21:53
Ben bakır şerit alana kadar bahçede bir şey kalmayacak. En çok zararı da soğanlı çiçekler görüyor, iki haftadır topraktan çıkmaya çalışan zambağım her gece dibe iniyordu. İşyerinden getirdiğim baca adaptörü işe yaradı, üç gündür içine giren yok. Ters eğimden dolayı salyangozlar çıkamıyor.

Bütün bahçeye uygulamama imkan yok ama yıldız, müge ve çiçekleri yenen haseki küpelerine de takacağım:)

140027

acropora
06-05-2010, 16:17
Benim bahçemdeki salyangozlar açık renk kabukları olan türden. Sanırım kabuksuz olanlarda var ama onlar gündüz çok iyi kamufle oluyorlar. Ama beyaz kabuklu olanların binlercesini görmek mümkün.
Yalnız bende sadece petunyalara dadandılar gibi görünüyor. Petunyalarda yaprak sap hiçbir şey bırakmadan yiyorlar. Üstelik terasa kadar ulaşmışlar ve oradakilerede zarar veriyorlar. Diğer bitkilerdeki zarar belirgin değil. Mekanik yöntemler veya diğer zararsız yöntemler ile çözülecek gibi görünmüyor. Çiçeklerin diplerine malç niyetine serdiğim şeyleride kolay kazıldığı için kediler karıştırıp dağıtıyor.

limon
10-05-2010, 08:24
Benim başım da bunlarla dertte. KAdiefeleri Domates zararlıları için dikmiştim ama 80 Kadife fidesini bir haftada tamamen bitirdiler.
142922
Milyonlarcalar, ilaçsız her çözümü deniyorum. Martha'dan duyduğum fideleri altını kestiğim karton bardakların içine aldım. İşe yaramadı.
142923

Köydeki arkadaş fideleri diktikten sonra görünen tüm toprak zemine toz kireç serp dedi. Dün onu denedim, hiç işe yaramamış. Fideler yine yenilmiş.

Geçen gün biranın kabuksuzlarda etkili olduğunu Sn. Meyvelitepe'nin yazısında okuyunca denedim. Ben sabah erkenden neler olmuş diye bakmaya gittiğimde kabı yerinde göremedim. Meğer kedim (kokusunu sevmedi herhalde) kabı tamamen gömmüş. Dün akşam üstü kediyi eve kapatıp birayı yeniden denedim. Bu sabah baktığımda bir kabın içinde 20 tane salyangoz vardı. Normalde sinek bile öldüremem ama o kadar canımı sıktılar ki inanın çok sevindim. Bu akşam kap sayısını arttıracağım. Çünkü şimdi de olgunlaşmaya başlayan çileklerime dadandılar. Biraz önce 20 ye yakın elimle toplayıp attım. Bizdeki kabuksuzlar çok büyükler. Mütemadiyen yiyorlar. Toprak yumuşak olduğu için mi bilmiyorum, güneş çıkınca toprağa açtıkları deliklere gizleniyorlar. Akşam üstü çıkıyorlar.

Dün çok enteresan bir olaya daha rasladım. Fotoğraf makinamı yanıma almamıştım çekemedim ama görmenizi isterdim. Toprağa cocopeat karıştırdığım için pamuk gibi. Türünü anlayamadığım incecik upuzun bir arı türü, yükselip alçalarak toprakta 10-15 cm çapında aynı krater gibi çukur açmış ve gördüğümde kazmaya devam ediyordu. Daha önce saksı toprağına yuvalanan arı görmüştüm, sanıyorum bu da yuva hazırlığındaydı.

Bu arada Ordu'dan ve Antalya'dan gelen fidanlarla aralarına Ordu'lu ve Antalya'lı Salyangozlar da katıldılar. :)

acropora
10-05-2010, 16:08
Petunyalar bitti ve diğer bitkileride yemeye başladılar. İlaç aldım, hatta hazırlamak için eldivenlerimi giydim ama üzerindekileri okuduğumda kullanmaktan vazgeçiyorum. Bir kaç defa ilacı kullanmaya karar verip kutusunu elime aldım ama her seferinde bu her tür canlıya zarar verebilecek kimyasalları kullanmaya cesaret edemeyip geri bırakıyorum. Özellikle kedilerin bunları yemesinden korktuğum için kullanmıyorum.
Birayı bu akşam bende deneyeyim, umarım etkili olur.

Dogasever
10-05-2010, 16:53
Petunyalar bitti ve diğer bitkileride yemeye başladılar. İlaç aldım, hatta hazırlamak için eldivenlerimi giydim ama üzerindekileri okuduğumda kullanmaktan vazgeçiyorum. Bir kaç defa ilacı kullanmaya karar verip kutusunu elime aldım ama her seferinde bu her tür canlıya zarar verebilecek kimyasalları kullanmaya cesaret edemeyip geri bırakıyorum. Özellikle kedilerin bunları yemesinden korktuğum için kullanmıyorum.
Birayı bu akşam bende deneyeyim, umarım etkili olur.

Sn Acropora ve bira kullanmayı düşünen diğer arkadaşlar,

Bira koyup bahçenize bıraktığınız kapların içine bir ucu kabın kenarına, diğer ucu ise kabın dibine dayanmış küçük bir dal parçası (cankurtaran) koymayı da unutmayın. Çünkü arılar ve topraktaki diğer bir çok yararlı böcek de birayı çok sever. Kazayla biraya düşerlerse, çıkıp kurtulabilmeleri içindir. Salyangozlar bu dal parçasıyla kendilerini kurtaramazlar merak etmeyin.

Bir diğer etkili yöntem de yenmiş veya sıkılmış greyfurt kabuklarını bitkilerinizin arasına kabukları ters çevrilmiş olarak (dış yüzü yukarı gelecek şekilde) koyunuz. Sümüklü böcekler ve salyangozlar kabukların altında toplanacaktır. Alıp yok edebilirsiniz. Ya da tavuklarınıza veya varsa ördeklerinize verebilirsiniz. Aslında tavuk veya ördek beslerseniz, bu hayvanlar sizi bu sorundan rahatlıkla kurtarırlar.

Bir diğer yöntem de onlara en sevdikleri ziyafeti çekin! Bahçenin dikilmemiş uzakça bir köşesine onlara güzel ve sulu bir marul verin. Marulla oyalansınlar. Sonra marulun üzerinden toplarsınız. Yalnız marulu koruduğunuz bitkilerin çok yakınına koymayın yoksa, ana menü bittikten sonra, tatlı niyetine bitkilerinizi yerler!

Bir diğer yöntem de bahçenize küçük bir havuz yapın ve kurbağa yetiştirin. Kurbağalar geceleri kendilerine harika ziyafet çekeceklerdir.
Ya da kirpilerle arkadaş olun. Kirpileri bahçenize çekmek için tıklayın (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=635646&postcount=905) lütfen.

Bence, birçok yöntemi bir arada denemek lazım. Hepsi bir miktar yardımcı olacaktır. Unutmayın bu sorunu yaşamanızın nedeni bahçenizde ya da bahçenizin de içinde bulunduğu belirli bir bölgede doğal dengenin bozuk olmasıdır.

yarenimex
10-05-2010, 19:32
Benim başım da bunlarla dertte. KAdiefeleri Domates zararlıları için dikmiştim ama 80 Kadife fidesini bir haftada tamamen bitirdiler.
142922
Milyonlarcalar, ilaçsız her çözümü deniyorum. Martha'dan duyduğum fideleri altını kestiğim karton bardakların içine aldım. İşe yaramadı.
142923

Köydeki arkadaş fideleri diktikten sonra görünen tüm toprak zemine toz kireç serp dedi. Dün onu denedim, hiç işe yaramamış. Fideler yine yenilmiş.

Geçen gün biranın kabuksuzlarda etkili olduğunu Sn. Meyvelitepe'nin yazısında okuyunca denedim. Ben sabah erkenden neler olmuş diye bakmaya gittiğimde kabı yerinde göremedim. Meğer kedim (kokusunu sevmedi herhalde) kabı tamamen gömmüş. Dün akşam üstü kediyi eve kapatıp birayı yeniden denedim. Bu sabah baktığımda bir kabın içinde 20 tane salyangoz vardı. Normalde sinek bile öldüremem ama o kadar canımı sıktılar ki inanın çok sevindim. Bu akşam kap sayısını arttıracağım. Çünkü şimdi de olgunlaşmaya başlayan çileklerime dadandılar. Biraz önce 20 ye yakın elimle toplayıp attım. Bizdeki kabuksuzlar çok büyükler. Mütemadiyen yiyorlar. Toprak yumuşak olduğu için mi bilmiyorum, güneş çıkınca toprağa açtıkları deliklere gizleniyorlar. Akşam üstü çıkıyorlar.

Dün çok enteresan bir olaya daha rasladım. Fotoğraf makinamı yanıma almamıştım çekemedim ama görmenizi isterdim. Toprağa cocopeat karıştırdığım için pamuk gibi. Türünü anlayamadığım incecik upuzun bir arı türü, yükselip alçalarak toprakta 10-15 cm çapında aynı krater gibi çukur açmış ve gördüğümde kazmaya devam ediyordu. Daha önce saksı toprağına yuvalanan arı görmüştüm, sanıyorum bu da yuva hazırlığındaydı.

Bu arada Ordu'dan ve Antalya'dan gelen fidanlarla aralarına Ordu'lu ve Antalya'lı Salyangozlar da katıldılar. :)

Sümüklüböcekleri el feneriyle gece arayın.Bulduklarınızın üzerine biraz tuz serpin.Anında tesir eder ve öldürür.Biz ortaokuldayken evimizin arka bahçesinde biraz otluk yer vardı.Akşamları oradan gelip beton terasın üstünde gezinir ve gümüş bir yol gibi izler bırakırlardı.Bundan rahatsız olan annem bazı akşamlar tuz uygulaması yapardı ve anında ölürlerdi.Tuzla bitkilerin etrafını çevirmek saksılı bitkilerde çare olabilir ama topraktakiler için başka çareler bulmak gerek anlaşılan..

syıldıran
11-05-2010, 08:41
Merhabalar ,
Bir müddettir bu başlık altında yazılan mesajları takip ediyorum. Üzülerek görüyorum ki kesin sonuca ulaştığını belirten bir mesaja rastlamadım. Arkadaşlar insektisit uygulamazsanız , sonuca ulaşabileceğinizi pek zannetmiyorum. Eşimin bahçeye diktiği zambak vb. özellikle soğanlı bitkilere dadanmışlar ve toprak üzerine çıkan kısımlarını hemen hergün yedikleri için hepsi toprak seviyesinde kalmışlardı. Eşimin bir kaç defa hatırlatması üzerine fısfıs dediğimiz ilaçlama aletinin içerisine 0.5 lt. su ve 1 enjektörle 1 cc. Dimethoathe etkili maddesini ihtiva eden bir ilaç koydum. Bahçedeki zambakları , gülleri ve ismini pek bilmediğim diğer çiçekleri ilaçladım. Birkaç gün sonra baktığımızda sümüklü böcekler yoktu ve toprak seviyesinden daha fazla büyüyemiyen zambaklar yüzümüze gülümsemeye başlamışlardı. Bu arada eşimin de çok sevindiğini belirtmeliyim. Uygulayacak olan arkadaşlar bu maddeyi ihtiva eden bir ilacı tarım ilacı satan yerlerden 0,5 lt. si 5 TL. den alabilirler. Piyasadaki çeşitli firmalara ait ürünlerin isimleri Poligor , Korumagor , Cansagor , Safagor vb. herhangibir ilacı kullanabilirsiniz. Kesinlikle kapalı alanda ve ev içerisinde kullanmayın. Etkili bir sistemik zehirli ilaçtır yani bitki bünyesine nüfuz eder ve 3 hafta civarında koruma sağlar. 0,5 lt. ilaç size yüzlerce defa uygulama için yeterli olacaktır. Veya size yakın bir tarım ilacı bayisinden salyangozlara karşı etkili başka bir ilaç ta kullanabilirsiniz. Şimdi düşünüyorum , insektisit önerdiğim için bazı arkadaşlar yine bana tepki gösterecekler. Ama başka türlü kesin bir çözümüde yok ki. Birde şu var kullandığımız kimyasalın içeriğini ve etkilerini biliyoruz , içeriğini bilmediğimiz masum görünen bir preparattan etkilenmiş olmak bana göre daha kötüdür. Sürçü lisan ettiysek affola . . Selamlar . .

limon
11-05-2010, 18:54
Salyangozlar gece toplanmakla bitecek gibi değil, ayrıca hepsini bulup toplayabilmem de imkansız. Bira benden daha güzel topluyor. Dün gece 3 kap hazırladım, üçü de dolmuştu. Yine de sabah erken çileklerin içinden 10 a yakın en irilerinden topladım. Arılar gerçekten birayı çok seviyorlar-mış, bu sabah fark ettim. Dal parçasını tarifiniz gibi hazırlayacağım.

Kurbağaya gelince, çileklerin içinde bir de kurbağa ailesi yaşıyor ama salyangoz da bol miktarda var. Büyük ihtimalle yemekle bitiremiyordur. Bir tane büyüklerden yese kurbağanın karnı doyar zaten. :)

Bu sabah bir de büyük bir gürültüyle tel örgüyü geçmeye çalışan orta boyda kaplumbağa vardı ki eğer o da girmeyi başarırsa işte o zaman fidelerden eser kalmaz.

Gözlemlerimden şunu anladım ki en çok yemeklik kabak, salatalık, yeni filizlenen roka-marul, enginar yaprakları, taze fasulye yi seviyorlar. Domatese hiç dokunmuyorlar. Bu yaz sadece domates yetiştirebileceğim bu gidişle.

Dogasever
11-05-2010, 20:00
Bir kurbağa ailesi yetmez tabii ki, ben her sene bir ordu yetiştirip bahçeye salıyorum. Şu anda iribaşların bacakları çıkmak üzere. Bir bu kadar da bahçedeki havuzda var. Her gece tıka basa salyangoz ve sümüklü böcek yiyiyorlar. Bizde böyle bir sorun yok!

Ama bir de yararlı nematodlar var. Onlar da birçok sümüklü böcek türüne karşı etkili! Yaklaşık 48 saatte sümüklüböcekleri hasta ediyorlar ve sümüklü böcek yemeden içmeden kesilip ölüyor (Hoş bir ölüm değil tabii ki!). Yalnız bu ürünü Türkiye'de bulabileceğinizi zannetmiyorum. Biz de satılmaz diye getirmiyoruz. Bence yine de doğal düşmanlar ve bariyerler en iyi çözüm.

Dogasever
11-05-2010, 20:12
143402

acropora
11-05-2010, 22:32
Kötü tarafı ben kurbagalardan da çok hoşlanmıyorum. Ne bileyim aslında hayvanları oldukça seven biriyimdir ama kurbağalar bana çok çirkin ve iğrendirici geliyor. Bahçemde bir sürü kurbağa görmeyide pek istemem. Zaten çok sayıda kurbağa vardı, sokak kedilerini beslemeye başladıktan sonra bizim bahçe kediden geçilmez oldu ve kurbağalarda kısa sürede yok oldular. Sanırım salyangozlar bundan sonra artış gösterdi.
Ben bira ile de çok iyi bir sonuç alamadım kısıtlıda olsa kimyasal kullanacağım.

nariçi
11-05-2010, 22:51
Burada da sümüklü böcek çok sabahları bakıyorum her taraf onların izi. Bu arada kurbağalar gözükmüyor. Poşette ki bir pepinonun kök boğazı çürümüştü acaba bunlar mı yedi!

MeyveliTepe
11-05-2010, 23:14
Sümüklüböcek ile salyangoz aynı şeyler değil. Bitkilerinize saldıranlar salyangoz yavrularıdır. Bunlar bira tuzaklarına gelmiyorlar. Bariyer çok net sonuç veriyor. Zehir kullanıp bahçenize kıymayın lütfen.

Smyrna
12-05-2010, 00:46
Wikipedia'da salyangozla mücadelede sarımsak suyu kullanıldığı yazıyor. Kurbağalar haricinde bazı kuş ve böcekler ile kertenkele kırkayak gibi bazı türlerin de salyangozla beslendiği söyleniyor. Yine de sürüngen beslemektense, Doğasever'in kirpi besleme fikri ( http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=635646&postcount=905 ) daha hoş geldi nedense..

bari
12-05-2010, 21:16
SEvgili Doğasever,

Bahçemde geçen yaz gece kurbağaları görüyordum... Onlarda yerlermi acaba sümüklü böcekleri...

Birde bira kullanan arkadaşlar, marka tavsiyesi varmı? Zira heineken varmış evde, bir kaç gün oldu bira tuzağı yapalı, bakıyorum hiç düşen yok? Efesmi denesem acaba?:(

limon
20-05-2010, 19:17
Bu gece yağmur yağınca ve sabah ta hem hava kapalı hem her yer nemli olunca bizim iri salyangozlar her yerdelerdi. Ağır hareket ediyorlar gibi göründüklerine bakmayın, aslında çok hızlılar. 5 dakika içinde enteresan bir şey yaşayınca paylaşmak istedim.
Bahçenin ortasında çıkan acem boruları var, Salyangoz hedef olarak onun taze sürgünü seçmiş,
145647

Başının önündeki antene benzeyen tuhaf şeylerle bitkiyi analiz ediyor,
145648

Biraz daha,
145649

Sonra bu bitkinin yenilemez olduğuna karar verip,
145650

Hızla yanından uzaklaşıyor, fotoğrafı çekerken hiç farketmemiştim ama hemen arka yanında da ufacık yavrusu varmış,
145653

epsody
10-06-2010, 08:35
Artık bahçede yürüyemez hale hale geldik, deneyen arkadaşlardan ricam; kükürtmü yoksa sarmısakmı daha etkili?

Arkadaşlar salyangozlar genelde ıslak ve nemin bol olduğu ortamlarda bulunarak hızlı bir şekilde ürüyorlar, onları sabah erken saatlerde bu mekanlara yapılacak baskınlarla toplanabilir, bu işlem iki üç gün içinde bahçedeki tamamı ele geçersede dışardan gelen komşu parsel bahçelerdekilerde komşuların da toplama işi ile bölgedi yayılmaları önlenebilir.

Ben bunların sebzelere verdikleri zaraları faydaya çevirmek için bahçemdeki salyangozlar toplıyarak onların bu sebze yeme alışkanlıklarını, sebze artıklarını besin eriklerine çevirmede kullanarak bitkilerime besin maddesi sağlama yönünde organik gübre meselemide halletmiş oluyorum.

ahmet özkul
12-06-2010, 17:13
arkadaşlar azadirachtin tavsiye ederim.. piyasada farklı ticari isimler altında etki maddesi azadirachtin olan pestisitlere ulaşabilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz tarif şudur :

2.5 lt suya 1 kg tespih ağacı(melia azedarach) tohumu koyun ve
tohumları önceden bir güzelce parçalayın yalnız çekirdekleri serttir. Tespih yapımında da kullanılır.
48 saat suda bekletin süzün ve kullanın.

bıcırık
28-06-2010, 14:17
Arkadaşlar bende mutfak atıklarından elde ettiğim kompost ile bahçemi sulamaya başladığımdan beri salyangoz ve sümüklü böceklerden neredeyse kurtuldum.Sebze bahçeme her girişimde 20-30 salyangoz atıyordum.Bu sayı 3-4 düştü.Bahçenin diğer kısmını kompost ile sulamıyorum.Zaten küçük bir alan ve sadece çiçeklerim var orada, dün gece o küçücük alandan 20 tane salyangoz toplayınca o tarafıda kompostla sulamaya karar verdim.Sizlerde bir deneyin isterseniz...

Sergüzen
28-06-2010, 20:32
Üç yıldır başarı ile kullandığım iki reçeteyi yazayım.
1- 75-80 gr sarımsağı mikser ile parçalayın ve bir litrelik cam şişe içine boşaltın. Başka bir kapta yumuşak suyu (yağmur suyu olabilir) 98 oC ye kadar kaynatın ve kaynar kaynar suyu şişe içine boşaltın ve şişenin ağzı açık bir şekilde bir gün bekletin. Ertesi gün karışımı süzün ve 5 litreye tamamlayın. Kalan artıkları da kullanacağınız bitkiler arasına dökün. Mesela çilek tarhlarına. 5 litrelik karışımı pülverizatöre doldurarak bitkilerin üzerlerine ve köklerine püskürtün. Bu işlemi 5-7 günlük periyotlar ile tekrarlayın. Sümüklü böcekler (kabuklu ve kabuksuzlar) sarımsak kokusunu sevmezler. Sarımsağın içindeki maddeler sümüklü böceklerin yeme isteğini köreltir. Bunun için ya açlıktan ölürler, ya da kokulu bölgeden uzak dururlar. İlacı akşam üstü veya sabah erken saatlerde rüzgarsız havada püskürtün. Yağmurdan sonra işlemi mutlaka tekrarlayın.
2-Kahve veya kahvenin içinde bulunan kafein: Kafein % 0,01- 0,05 oranında sümüklü böceklere tatbik edildiğinde, onların sinir sistemi üzerine etki ederek öldürür.
Eczanelerde satılan Cafergot isimli ağrı kesici bir tabletinde 100 mg kafein içerir. 2-3 adet tableti havanda toz haline getirin ve bir litre su içine atarak tozu eritin, sonra da bir pülvarizatör yardımı ile bitkilere tatbik edin. Bu işlemi haftada bir tekrarlayın.

Kiraz
28-06-2010, 21:34
Sn. Sergüzen sarımsaklı tarifi ve ilaçlı tarifi en kısa zamanda deneyeceğim. Kahve telvesini denedim, kabuksuzlar aralardan yol bulup geçiyor ama kabuklular için daha etkili olduğunu düşünüyorum. Tarifinizde, ilaç suda eritildiği için aradan kaçacak yol da bulamazlar.

Eser İlhan
28-06-2010, 22:11
Eczanelerde satılan Cafergot isimli ağrı kesici bir tabletinde 100 mg kafein içerir. 2-3 adet tableti havanda toz haline getirin ve bir litre su içine atarak tozu eritin, sonra da bir pülvarizatör yardımı ile bitkilere tatbik edin. Bu işlemi haftada bir tekrarlayın.

İlginç yönemler :) Ben de hemen her ikisini de deneyeceğim. Yalnız tabletin içindeki yardımcı maddelerden ötürü tamamen çözünemeyeceğini düşünüyorum. İyice çalkaladıktan sonra pulverizatöre almadan önce süzüyor musunuz?

Kiraz
26-10-2010, 11:01
Son günlerde bahçeye kaz mı kirpi mi bulayım derken, daha önce hiç duymadığım bir şeyi Sevgili Yeşim'den öğrendim: "Şeytan minaresi dediğimiz sivri kabuklu salyangozlar", bahçedeki salyangoz yavruları ile besleniyorler. Bu konuda duyduğum, bulduğum bilgileri vakit buldukça paylaşacağım, belki sizin de bu kabukluyla ilgili tecrübeleriniz vardır, yararını-zararını tartışırız.

İnternette genelde akvaryumcuların kullandıkları katil salyangozlar var ama arada karada yaşayanlar da anlatılmış.

Salyangozlara karşı bir çok metodun özetlendiği bir site buldum, çoğu forumda tartıştığımız yöntemler. Hepsinin bir arada ve fotoğrafllı olmasını beğendim. Burada da bahsettiğim salyangozlardan bahsediliyor. http://www.weekendgardener.net/how-to/snails-slugs.htm
Vakit buldukça, buradaki başlıkları da açıklarız.

Kiraz
26-10-2010, 11:29
Daha önce pek bahsedilmedi ama bugün eve erken gidersem deneyeceğim.

4. Kedi ya da köpek maması ile salyangoz toplama.

Alüminyum çukur tabaklardan biri alınıp, yanlarına salyangozların geçebileceği kapılar kesiliyor. Salyangozların çok olduğu bölgede toprağa biraz kuru kedi veya köpek maması konup, tabak üzerine ters çevriliyor. Böylece kapıları olan bir ev gibi oluyor (fotoğrafa bakmak daha iyi fikir verecek). Uçmaması için tabağın üzerine bir taş ağırlık koyuluyor.

Ertesi sabah toplanan salyangozları topluca çöpe atılabilir.

Bahçenizde bu yemleri yiyecek başka canlılar varsa, daha erken davranabilir.

Yeşim
26-10-2010, 19:11
Sevgili Kiraz; bahsettiğim site buydu(weekendgardener.net), tebrikler.. Kahramanımız
"decollate snail" namıyla maruf, diğerlerine haddini bildiren bir yiğit(!). Antalya'da yaşıyor
ama İst. soğuk gelir mi bilemem? Marmara bölgesindeki arkadaşlarımız bir araştırma yapabilirler mi acaba bahçelerinde? Belki düşük sıcaklıklara uyum sağlamış yakın akrabaları vardır. Sevgiyle..

Kiraz
27-10-2010, 09:20
Çatalca'da oturan bir arkadaşa bahsedince çocukluğunda dedesinin bahçesinde sivri kabuklulardan gördüğünü, yine varsa bana biraz getirebileceğini söyledi. Dedesi niye istediğini sorunca, ben de istediğim cevabı almış oldum; seneler önce dedesinin bahçesinde çok salyangoz varmış ve sebzelerine zarar veriyormuş yardımcı olmak isteyen bir arkadaşı ona her gelişinde torbayla getirmiş ve yararını görmüşler. Şimdi adamcağız ölmüş, getiren yok ama dede yine de etrafa soracakmış.

Sevgili Yeşim'in bir uyarısını yazmalıyım: Normalde decollate snail küçük salyangozlarla besleniyor ama salyangoz kalmayınca sebzelerle besleniyor yani yine de kontrol altında olmalı.

Bir kaynakta okuduğuma göre akvaryumda yaşayanlar sivri kabuklular (katil salyangoz da deniyor) senede 2-3 yavru yapıyormuş. Karadakiler de az yavruluyorsa, normal salyangozlara göre üremeleri çok daha az olacağından kontrolu daha kolay olabilir.

Kargom bugün gelirse Yeşim'in hediyesi bir kaç decollate snail, bahçeme konuk olacak, fırsat buldukça gelişmeleri paylaşacağım.

Bu salyangoz türünü, normal salyangozlardan kurtulma amacıyla satan yerler (http://www.arbico-organics.com/product/Decollate-Snails/beneficial-insects-predators-parasites) de var.

Türkiye'nin farklı bölgelerinde, farklı türler yaşıyor. Bu konu ile ilgili detaylı bir tez (http://tez.sdu.edu.tr/Tezler/TF00669.pdf)buldum. Türler ve bölgeler için ayrıntılı bilgiler var ama etobur olmaları konusunda bilgi bulamadım.

Kiraz
27-10-2010, 10:52
http://www.weekendgardener.net/how-to/snails-slugs.htm
Vakit buldukça, buradaki başlıkları da açıklarız.

Made 2:
Aşağıdaki malzemelerden bir veya bir kaçı ters çevrilerek geceleyin salyangoz ve sümüklüböceklerin yoğun olduğu yerde zemine bırakılıyor.

-Portakal, greyfurt, turunç kabukları
-Lahana yaprağı
-Düz bir tahta
-Saksı tabakları

Güvenli ortama aldanan salyangoz ve sümüklüböcekler, koyulan parçaların altına saklanıyorlar. İyice azalana kadar her sabah toplananlar atılıyor, akşam taze malzeme konuyor. Azaldığında haftada bir devam edilebiliyor.

Kötü olan yanı, her sabah tekrar edilmesi.

limon
27-10-2010, 13:10
"decollate snail" lerle ilgili yazılar çok ilgimi çekti. Kiraz deneyimlerini merakla bekliyorum.
Ama sanıyorum bu tür sende çok sayıda olan kabuklu salyangozlarla besleniyor. İri, kabuksuz türlerle başedebileceklerini sanmıyorum doğrusu. Takipteyim. :)

hozat
27-10-2010, 13:23
Sevgili Kiraz,

Böyle kiracı olarak mekan seçenler de var.
Nekadar uğraşsamda yerlerinden çkarıp atamadım.

177234

177235

Kiraz
27-10-2010, 13:40
Limon, kargom geldi, yaratıklar iş yerinde masamın yanında. Bu akşam bahçeye yerleştireceğim, fotoğraflarla gelişmeleri paylaşacağım.

Bu türler hem salyangoz, hem sümüklüböceklerle besleniyormuş ama yavrularıyla. Dolayısıyla büyükler için başka çözüm bulmak gerekiyor.

Sevgili Hozat, sizinki portakal kabuğu tuzağı gibi olmuş :) keşke içini temizlemek de kolay ve pratik olsaydı.

ziraatteknikeri
27-10-2010, 13:46
Denemedim ama öğrendiğime göre "Salyangozlardan kurtulmanın en masrafsız ve ilaçsız kolay yöntemi bira. Salyangozlar bira içindeki mayaya karşı aşırı duyarlılık göstermekte. Örnek vermek gerekirse seralarda veya bahçelerde bitkiler üzerinde salyangoz ve sümüklü böcekler var ise boş bir kap içine bira dökülerek bitkilerin arasına konulması yeterli olacaktır. Bira tabağının içine düşüp ölen salyangozları sadece çöpe atmak yeterli olacaktır" demektedir. Denemeye değer diyorum.

Kiraz
27-10-2010, 13:49
Sn. Ziraatteknikeri, birayı değişik markalarlarıyla bir kaç denedim ama sonuç alamadım. Sonradan öğrendiğime göre bira, kabuklular değil de kabuksuzlar için daha etkiliymiş. Kabuksuzların çok olduğu alanda tekrar deneyeceğim.

ziraatteknikeri
27-10-2010, 13:57
Aslında bunların kimyasal ilaçları da var. Kepekle falan kullanılan ama bira fikri organik olması bakımından iyi gelmişti..

Mutlu Kutlu
27-10-2010, 13:58
Salyangoz ve sümüklü böceklerden kurtulmanın en karlı yolu bence pekin ördeği beslemek.

Pekin ördekleri tüm gün boyu salyangoz, sümüklü böcek ve solucan peşinde koşup duruyorlar. Bu yedikleride yumurta olarak bize geri dönüyor:) Yumurtaları kıvamlı ve lezzetli oluyor.

Tek sorun, domates, biber gibi sebzeleride arada hasat ediyorlar. Marul ıspanak ördeklerin sevdiği sebzelerden.

Ama yinede salyangoz ve sümüklü böceklerin yok edicisi, seviyorum bu pekinli ördekleri:)

Kiraz
27-10-2010, 14:03
Kazı da bu nedenle düşünmüştüm Sn. Mutlu Kutlu ama yeni köpekle ne kadar mutlu olurlar bilmem:) İngiltere'de bazı bahçelerde (hem de çok güzel bahçelerde) tavuskuşu görmüştüm, şimdi acaba bir nedeni de sümüklüböcekler mi diye düşünüyorum.

Kiraz
27-10-2010, 14:06
Aslında bunların kimyasal ilaçları da var. Kepekle falan kullanılan ama bira fikri organik olması bakımından iyi gelmişti..

O ilacı biliyorum, çok etkili ama elim gitmiyor, şimdi köpek gelince daha da korkar oldum. Çok çaresiz kalınca düz bir kaba gece koyup, sabah kapla beraber atmayı da düşündüm. Böylece kuşlara da toprağa da zarar vermez belki.

Bakır şeritleri de deneyeceğim ama daha alamadım.

ziraatteknikeri
27-10-2010, 14:14
Yalnız bahçeniz çok büyük değilse eğer kül **** toz kükürt'ü 5cm genişliğinde şerit halinde bahçeyi çevreleyecek şekilde dökersek bunlar ıslak zeminlerde ilerleyebildikleri için bunun benzeri maddelerle de durdurabilirsiniz diye düşünüyorum.

Kiraz
27-10-2010, 14:17
Yalnız bahçeniz çok büyük değilse eğer kül **** toz kükürt'ü 5cm genişliğinde şerit halinde bahçeyi çevreleyecek şekilde dökersek bunlar ıslak zeminlerde ilerleyebildikleri için bunun benzeri maddelerle de durdurabilirsiniz diye düşünüyorum.

Bir bölgede toz kükürt ve külü gereğinden fazla miktarda kullandığım halde geçen sene iyi sonuç alamadım.

ziraatteknikeri
27-10-2010, 14:22
Etkin bir mücadele türü öğrenirsem yazarım şimdilik önerilerim bunlar.

Kiraz
27-10-2010, 16:01
Teşekkürler Sn. Ziraatteknikeri, özellikle bu sene salyangozlara yenik düştüm. Köpek de bir o kadar zarar verince uğraşmayı bıraktım ama seneye sağlam girmem gerekiyor.

Mutlu Kutlu
27-10-2010, 16:03
Köpekler ve kazlar bir arada geçinebilirler, yeterki barış içerisinde geçinmesini bilsinler. Öğretmekte lazım aslında.

Benim yol üstünü bekleyen köpekle kazlar, ördekler uyum içerisindeler. Öyleki köpeğin su kapında banyo yapan ördek ve kazlara bile ses çıkarmıyor. Kopek kaçan şeyleri kovalamasını sever, böyle kovalama durumunda sertçe bağırmak ve hafif bir tokat köpek için epeyce öğretici oluyor.

Kiraz
27-10-2010, 17:36
Benim köpeğimi komşum özenle en uslu yavru diye seçti (gerçi çocuklar da onu istedi) ama onlarca köpek yetiştiren komşum böylesini görmediğini söyledi :) Sert davranınca daha sert oluyor, "aferin " ile daha kolay söz dinliyor. Henüz 5 aylık, uslanması için biraz daha beklemem lazım, yolda yürüyeni bile rahat bırakmıyor.

Kazın iyi fikir olduğunu ben de düşünüyorum, yeni sivri salyangozları sebze bahçesine koydum, kaz bulursam bir süreliğine ön bahçeye koyabilirim. Aradaki kapıdan Tarçın geçemeyince kaz da çiçekler de rahat eder. Aslında salına salına gezen tavus kuşu da hiç fena fikir değil gibi geldi :)

Kiraz
27-10-2010, 19:28
Decollate snails, bana kargo ile gelene kadar iki günü kapalı kutuda, yaprak, ot ve bezin arasında geçirdi. Poşetin içinde havasızlıktan ölebileceğini düşündüm ama bahçeye koyunca hareketlendiler, tam bu sırada başlayan yağmur daha da iyi geldi. Sebze adalarının ikisine koydum, adanın etrafındaki kadifelerde bol miktarda yavru salyangoz var ve tüm ektiğim kışlık sebzeler bitmek üzere.

Üzerlerini kurumuş yapraklarla örtmüştüm, yarım saat sonra bazıları yol almış, bazıları yaprağın üzerine çıkmıştı. Bakalım yarın görebilecek miyim?
177326

Sevgili yeşim, sanırım bu bölgede yaşayabilecekler, Çatalcalı arkadaşım bahsettiği ile aynı olduğunu söyledi.

Yeşim
27-10-2010, 20:49
Apartman bahçesinde yaşadığımız salyangoz ve sümüklü böcek istilasından ve denediğim
sayısız yöntemden(kimyasal dşında tüm organik ve mekanik olanlar)sonra, bu uzun tipleri
farkettim ve bir yıllık bir sürede deneme yaptıktan ve araştırdıktan sonra Sevgili Kiraz'a yolladım. "weekendgardener" da bana çok ışık tuttu.Kabuklu/kabuksuz salyangozlar hakkın
da detaylı bilgi veriyor.Çatalca yöresinde kullanılmış olması da beni cesaretlendirdi, umarım
İst.da yaşarlar.Etobur bu tür, diğerlerinin yavruları ile beslenmekte ve doğal seleksiyon sağlamakta.Aç kalırlarsa bitkilere yönelmekteler ama verdikleri zarar,diğer otoburlarla mukayese bile edilemez. En azından ben böyle deneyimledim. Sayfalar boyu gördüğüm bu etine dolgun kabuklular bana, eski bir tadı anımsattı. Hiç de iğrenç yaratıklar değiller, gayet lezzetli oluyorlar tereyağ/sarmısak/kızarmış ekmek üçlüsüyle ve özel servis şekliyle pahalı bir yiyecektir. Hatırlarsanız Türkiye Avrupa'ya özellikle Fransa'ya salyangoz ihraç eder. Hassas mideli arkadaşları rahatsız etmediğimi umarım. Sevgiyle..

Kiraz
28-10-2010, 15:07
Decolatte salyangozlar, genelde salyangoz ve sümüklüböcek yavrularını yiyerek beslenirler. Büyük olanlar görüldükçe toplanırsa, decolatte salyangozlar da küçükleri ergin olmadan yiyeceğinden üreme kontrol altına alınmış olur.

Diğer sümüklüböcekler gibi gölge, çamurlu alanları sever, dökülmüş yaprakların arasında yaşarlar. Yer örtücülerin altı, yaşamaları için ideal alanlardır.

Diğerleri gibi gece beslenirler bazen yağmur sonrası görünürler. Kısa süreli soğuklara dayanıklıdırlar.

Bahçeye diğer salyangozlar için ilaç konduysa, decalatte salyangozları koymak için 6-8 hafta beklemek gerekir.

Yaklaşık olarak 1 m2 alan için 100 adet decolatte salyangoz gerekir.

Decolatte salyangozlar genelde 1,5-2 yıl yaşarlar. Bu süre içinde normal bir salyangoz 200 adet yumurta bırakır (küçük bir bahçe için bir ordu). Yavrular yumurtalardan 2-6 hafta arasında çıkarlar, 10 ay sonra üreyebilirler. Salyangozlarda dişi ve erkek organ bir arada olduğu için, sadece nüfuslarının yarısı değil tamamı yumurta bırakır. Bildiğimiz salyangozların 7 yıl yaşadığını düşünürsek, katlanarak artan üreme sayılarının sonucu korkunç. Bu hızlı üremeye karşın, decolatte salyangozların, diğerlerini ortadan kaldırması iki – dört yılı bulabilir. Sonuçta ne kadar erken başlarsak, o kadar çabuk sonuç alırız (yoksa faiz borcu gibi katlanarak artıyor).

Decolatte salyangozlar, yerlerinden kolay kolay uzaklaşmıyorlar. Altı ay içinde yer değiştirdikleri mesafe 30 cm civarında oluyor.

University of California's Integrated Pest Management program (IMP) tarafından decolatte salyangozların etkili olduğu kanıtlanmış ve zararlı mücadelesinde önerilmiş. Ayrıca decolatte salyangozlar, Kaliforniya’daki narenciye bahçelerinde diğer salyangozlara karşı kullanılıyorlar.

Bahçede yiyecek salyangoz ve salyangoz yumurtası bulamadıklarında atık yapraklarla beslenirler. Bazen de yeni çimlenen küçük bitkilerle ilgilenirler. Decolatte salyangozlar, kimyasalın yapamadığı korumada sürekliliği sağlar. Yeni bitkilerle istenmeden gelecek salyangoz ve ve yumurtalarına karşı koruma sağlar..

Uzun yoldan sonra elinize geçerlerse ilk başta uyuşuk halde oluyorlar. Sığ bir kap içinde soğuk suda 2-3 dakika içinde uyanıyorlar. Sonra suyu süzüp bahçede diğer salyangozların yaşadığı gölge, nemli alana almak gerekiyor.
http://www.easytogrowbulbs.com/index.asp?PageAction=Custom&ID=72

Yazıdan alıntılar:
Bildiğimiz salyangozların 7 yıl yaşadığını düşünürsek, katlanarak artan üreme sayılarının sonucu korkunç. (Bahçemdeki her sene daha kötüye gidişi şimdi daha iyi anlıyorum).

Bahçeye diğer salyangozlar için ilaç konduysa, decalatte salyangozları koymak için 6-8 hafta beklemek gerekir. Sabaha karşı uyandığımda, iki gün önce decolatte salyangozları koyduğum yere, diğer salyangozlara karşı bol miktarda kahve serptiğimi hatırladım. Erkenden yerlerine baktığımda rahat ettim, çoğu ortada yoktu, bazıları toprağa gömülmüşlerdi ama ölü manzarası yoktu:)

Bazen de yeni çimlenen küçük bitkilerle ilgilenirler. Ben de yeni çimlenenleri korurlar diye sebze adalarına koymuştum, bu akşam çimlenebilen sebzelerim sağ mı diye bakmam gerekecek:)

Uzun yoldan sonra elinize geçerlerse ilk başta uyuşuk halde oluyorlar. Geldiklerinde ölü zannettim, işyerinde az ıslatarak hava almalarını sağlayınca hafif kıpırdandılar ama akşam yağmurda bahçeye koyunca hepsi canlandı.

Selehattin 67
29-10-2010, 12:02
Ağaç dostu kiraz ziraatteknikerinin dediği gibi salyangozun bira mayasına bir zaafı var yarıya kadar içilmiş bira şişesiniagzı hafif açılı toprağa gömülür akşamdan sabaha şişenin içinde birkaç adet salyangoz olduğu görülür bu işlem bahçedeki salyangozlar bitene kadar devam eder selamlar

Selehattin 67
29-10-2010, 12:04
Birde şekerle hazırlanan ilaç var lakin bunu tarım ilaçları satan bir yerden reçeteyle almak gerekiyor

Kiraz
27-11-2010, 14:53
Decalotte salyangozlarım ortada gözükmüyor. İlk önce öldüler mi diye merak ettim, toprağı eşeledim ama bir şey bulamadım. Zaten ölselerdi, bıraktığım yerde kalırlardı herhalde.

Geçen gün yağmur sonrası toprağın üzerinde, koyduğum yerin 50 ilerisinde bir adet gördüm, demek ki yaşıyorlar. Aynı bölgede daha önce pek görmediğim, şeffaflaşmış, içi boş küçük salyangoz kabukları görüyorum, demek ki faaliyetteler :)

Bu arada 5 kez ektiğim ıspanaklardan tek kök sağlam kaldı, kaç gün daha sağlam kalır bilmiyorum. Alanda gece olunca kabuksuz sümüklü böceklerden görüyorum ama içimde benim decolatteler de yaramazlık yapıyor mu diye geçmiyor değil. Tekrar bira denedim, sadece iki tane geldi.

İki adaya bol miktarda marul, maydanoz, havuç, ıspanak ektim, sağlam kalan bir kök ıspanak. Rokalar saksıda olduğundan iyi durumda.

Pekin ördeği (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=19213&page=2) için araştırma yapıyorum, galiba yakında alacağım.

Sergüzen
27-11-2010, 19:34
Geçen yaz çileklerimi sarımsak suyu ile salyangozların istilasından kurtardım. Bütün çilek sezonu boyunca çilekleri düzenli sarımsak suyu ile ilaçladım. Sonuç çok iyi idi. İlacı hazırlama da çok zor değil. Bira ile başarılı olamadım. Her gün bira kutusu içinde bir kaç salyangoz ve dahaburnu buldum fakat yeterli değil. Sulama ve yağış ile biranın konsantrasyonu düşüyor veya güneş ışınları ile kapta birşey kalmıyor. Ara da bir de kafein tabletleri tatbik ettim. Salyangozlardan korkmuyorum artık.

Kiraz
29-11-2010, 12:08
Geçen yaz çileklerimi sarımsak suyu ile salyangozların istilasından kurtardım. Bütün çilek sezonu boyunca çilekleri düzenli sarımsak suyu ile ilaçladım. Sonuç çok iyi idi. İlacı hazırlama da çok zor değil. Bira ile başarılı olamadım. Her gün bira kutusu içinde bir kaç salyangoz ve dahaburnu buldum fakat yeterli değil. Sulama ve yağış ile biranın konsantrasyonu düşüyor veya güneş ışınları ile kapta birşey kalmıyor. Ara da bir de kafein tabletleri tatbik ettim. Salyangozlardan korkmuyorum artık.

Sarımsak suyunu nasıl hazxırladınız?

Sergüzen
30-11-2010, 19:47
75-80 gr sarımsağı mikser ile parçalayın ve bir litrelik cam şişe içine boşaltın. Başka bir kapta yumuşak suyu (yağmur suyu olabilir) 98 oC ye kadar kaynatın ve kaynar kaynar suyu şişe içine boşaltın ve şişenin ağzı açık bir şekilde bir gün bekletin. Ertesi gün karışımı süzün ve 5 litreye tamamlayın. Kalan artıkları da kullanacağınız bitkiler arasına dökün. Mesela çilek tarhlarına. 5 litrelik karışımı pülverizatöre doldurarak bitkilerin üzerlerine ve köklerine püskürtün. Bu işlemi 5-7 günlük periyotlar ile tekrarlayın. Sümüklü böcekler (kabuklu ve kabuksuzlar) sarımsak kokusunu sevmezler. Sarımsağın içindeki maddeler sümüklü böceklerin yeme isteğini köreltir. Bunun için ya açlıktan ölürler, ya da kokulu bölgeden uzak dururlar. İlacı akşam üstü veya sabah erken saatlerde rüzgarsız havada püskürtün. Yağmurdan sonra işlemi mutlaka tekrarlayın

Kiraz
30-11-2010, 21:18
Teşekkürler, deneyeceğim.

sındırgılı
30-11-2010, 22:25
Ben de Pazar gunu Adaya gittigimde; Ispanak ve kivirciklari benden once bitirenlerden hesap sormaya karar verdim.Adalarda kabuksuzlar agirlikli olarak yasiyorlar, ve toprakta gece gezmelerinin izleri bariz bir sekilde belli. Anlasilan, bahceyi sahiplenmisler; (ayak basmadik yer birakmamislar)

epsody
04-12-2010, 10:00
Ben de Pazar gunu Adaya gittigimde; Ispanak ve kivirciklari benden once bitirenlerden hesap sormaya karar verdim.Adalarda kabuksuzlar agirlikli olarak yasiyorlar, ve toprakta gece gezmelerinin izleri bariz bir sekilde belli. Anlasilan, bahceyi sahiplenmisler; (ayak basmadik yer birakmamislar)

Arkadaşım, Eklediğim bu mesaj size bir fikir vererek bu zararlıların zararalarını faydaya çevirebilirsin,

Arkadaşlar solucanlarla kompost, fermantasyonla sıvı gübre çalışmalarımdan sonra atıklardan sıvı gübre olayında belki dünyada bir eşi benzeri olmayan bir çalışma içinde solucan dışıkıları olurda salyangoz dışkısı niye olmasın sözünü gerçeğe çevirerek bir ilke imzamı attığımı belirtebilirim.

Arkadaşlar bu noktaya gelişimin biraz geçmişine bakarak çevreden ve forumlardaki arkadaşların bahçelerinideki salyangozların yaptıkları zararlar tırtışılırken, benimde Eyübteki bahçemde saksılara ektiğim biberlerimin salyangozlar tarafından telef edilince bunların çaresine bakmak için bahçede köşe bucak bırakmadan bunların tamamını toplamaya başladım, tabii ben bir doğa dostu olduğumdan bunları yok etmek düşüncem olamazdı, solucan gübresi yaptığım kabın içinde özel bir bölme yaparak bunları oraya kapattım.

İlk aklıma gelen şey bunları beslemek oldu, solucanlara verdiğim sebze atıklarından onlarada ayırıp içlerine bıraktım, sebze artıklarını solucanlar diri olarak yemezken bunlar karpuz kabuklarını dahi sıyırıyorlardı, sebzeleri hiç doğramadan olduğu gibi aralarına bırakıyordum çok oburdular solucanlar onların yanında çok tok gözlüydüler, vel hasıl sebzeleride tüketecek canlılar bulmuştum, beslendikleri sürede 0.5 kalem ucu kalınlığında dışkılar çıkarıyorlardı, ayrızca vücütlarından çıkardıkları salgılarla sebzeleri daha kolay sindirim durumuna sokuyorlardı.

Onları kab içinde 0.5 cm aralıklı elek üstüne bırakarak altından dışkılarını ve eriyiklerini toplama imkanım oldu, resimini çekere sizlerle paylaşıyorum, bu konudaki görüş ve yorumlarınızı buradan takip edererek çalışmalarımı geliştireceğim.

nariçi
09-12-2010, 20:39
Üçüncü sayfanın başına kadar okudum. Devamını okumak isterim ancak bu konuyu bilen arkadaşların genel fikirlerini öğrenmiş oldum.

Seradaki s. böcekler hep yavru bazıları çok küçük bazıları ise 1-2 cm civarında yaprakları yiyorlar. Ebeveynlerini birtürlü göremiyorum.

Tuz eksek bu defada toprak tuzlanma durumu var.

Geçen yıl bir kirpi merdivenlere gelmişti. Zararlı diye bahçe dışına çıkardık. Ancak sera içine koyamayız zaten saksı poşet hepsini devirir kırarlar.

Kül ve talaşı denemek istiyorum.

Ataş böcekleri her mevsim gözükmüyorlar, olsa toplar seraya koyarım.

Kömür külü olarak burada satılan rus kömürü külü olmaz mı? Diğer taraftan bitki dipleri genelde nemli ekilecek küllerin ıslanması ile faydası devam eder mi?

Teşekkür ederim.

yasmine
16-01-2011, 18:03
odun külünü salyangoz olması muhtemel yerlere serperek mi uyguluyorsunuz?

k_donmez
16-01-2011, 20:50
Kül uygulaması kısa süreli bir çözüm. Kuru kaldığı sürece yaklaşmıyorlar. Nemlenip ıslanınca külün üzerinden de geçip gidiyorlar. Tecrübeyle sabittir.

nariçi
16-01-2011, 20:53
Yavrular gözüküyor ışığı yakınca ama anneleri bir türlü gözükmüyorlar. Onu bir yakalasam.!

mavikartal5
18-01-2011, 17:06
sayın nariçi,
kirpiyi niye saldınız? ne güzel yerdik.
şimdi birileri "böööööğğğğğğğğk'' diyecek. ayak parmaklarındaki deri yumuşaması, koku ve kaşıntı hastalığı olan bizim oralarda mayasıl hastalığı vardır. küçükken tarlada bulduğumuz kirpiye yemiştik.
o zamandan beri bende mayasıl yok!
bulduğunuz kirpiyi, sağlığınız için yiyin lütfen
saygılar

nurguldk
10-03-2011, 13:40
Aynı sorunu bahçemde ben de yaşıyorum.

Eskiden babaannem bahçedeki salyangozlarla tuz ile savaşırdı :) Aklıma geldi ve denedim. Tuza değen salyangozlardan kurtuluyorsunuz..

Kimyasal bir yöntem olmadığı için çok da kolay.. Çiçek **** sebze ektiğiniz bölgenin çevresine **** geldikleri yönlere bir miktar tuz bırakırsanız yok oluyorlar.

**** direk üzerine dökün..Bunun sonucunda iğrenç bir görüntü var tabii. Anlatmayayım bu kısmını :))

k_donmez
10-03-2011, 14:19
Tuzun yoğun kullanımı toprakta birikime yol açıyor. Bitkileriniz zarar görebilir. Dikkatli olmanızı öneririm.

nurguldk
11-03-2011, 13:47
Tuzun yoğun kullanımı toprakta birikime yol açıyor. Bitkileriniz zarar görebilir. Dikkatli olmanızı öneririm.

Tuzu direk bitkiye değil de, sümüklüböceklerin geçiş alanına bahçede belirli alanlara koyabilirsiniz. Direk toprağa koymak söylediğiniz gibi bitkilere zarar verir.

limon_sever
16-03-2011, 23:36
Salyangozla ve küçük sümüklüböceklerle mücadele de kirpi kullanmak yerinde olur mu? Bahçedeki bitkilere bir zararı olur mu? Salyangozlar ve küçük sümüklüböcekler çileklerimi geçen yaz istila etmişlerdi. Zirai ilaç kullandım ama pek olumlu sonuç alamadım. Bir sürü her yerden çıkıyolardı. Toprak içlerinde bile varlardı. 1-2 sene öncesinde hiç yoktu.

oznur
18-03-2011, 16:06
sayın nariçi,
kirpiyi niye saldınız? ne güzel yerdik.
şimdi birileri "böööööğğğğğğğğk'' diyecek. ayak parmaklarındaki deri yumuşaması, koku ve kaşıntı hastalığı olan bizim oralarda mayasıl hastalığı vardır. küçükken tarlada bulduğumuz kirpiye yemiştik.
o zamandan beri bende mayasıl yok!
bulduğunuz kirpiyi, sağlığınız için yiyin lütfen
saygılar

Anneannemde dayim icin uygulamis bu yontemi bitmek bilmeyen kasintiyi yok etmis,dayim hala cok lezzetli oldugunu soyler :) iyyy :dilli:
Ama cok ilginc.Kasinmayi tercih ederim dicem ama insan caresiz kalmasin yeterki!

Benol Hazaroğlu
18-03-2011, 16:25
Geçen seneye kadar bahçemde salyangoz görmüyordum. Geçen yaz 5 adet Clematis diktim.
Bahçede birden bire salyangozlar çoğaldı. Clematisleri duvar dibine dikmiştim her sabah salyangoz topladım. Multi Blue'm öyle sanıyorum ki salyongozlar tarafındn zehirlendi. Bu zamanda az da olsa sürgün vermesi gerekirdi. Hiç hareket yok.
Ben de bu sene yoğun mücadeleye girişeceğim. Çok arsızlar.

dermana
18-03-2011, 20:49
bir kovanın içine bira koyun. bütün salyangozları toplar...

epsody
30-03-2011, 10:04
Arkadaşlar sizlere bu konuda güncel olan bir bilgimi paylaşarak forumlara en doğal olan bir çevreci yaklaşımla sümüklü böcek ve salyangozların zararlarından kurtularak kimyasallara ve diğer doğal olmayan yöntemlerin uygulamalarından topraklarımızı kirletmeteden doğal çeşitliliği bozmadan kendi tarafımdan araştırılıp denenmiş olup gelişmeye açık bir yöntemi sizlerle paylaşmak istedim.

Bu yöntemin esası bahçelerimizde zarar yapan bu canlıların yaşamalarına göz yumarken bu canlıların hangi tür bitki ve sebzelerden hoşlanmadığını takip ederek, bir gözlemimde salatalık biber gibi bitkileri tamamen yok edercesine kök boğazına kadar kemirdikleri halde ayni alanda roka sebzelerine hiç zarar vermediklerini müşada ederek ikinci gözlemimde aynı sonuç aldığımda bu gözlemimden yararlanarak bu canlıların zarar veren bitkilerimi korumak için etraflarına birer ikişer sıra roka sebzesi ekilerek bir kouma alanı oluşturak bu canlılara dokunmadan zarar yapılan bitkilerimizin çevresinden uzaklaştırabiliriz.

Benim bu gözlemimde roka bitkisi kullanılmıştır, diğer baharatlı bitkilerlede ekilerek daha etkin koruma sağlanabilir, bu konu doğal yöntemler içinde çözülerek doğal çeşitlilik korunmuş olacağından her canlının yaşam hakkı da gözetilmiş olmaktadır.

Son gözlemlerime göre salyangozların sebze bahçesi içinde rokadan başka bitki bulamadıklarında rukayıda menülerine katma girişimleri içinde olduklarını müşhade etmiş bulunuyorum, önce kenarlarını daha sonrada saplara kadar tüketme eğiliminde oldukları için başka bir baharatla araştımalarıma devam edeceğim

Kiraz
05-04-2011, 11:40
Salyangozlu bahçeme gelen böyle bir hediye vardı.
201075

Bir gün meraklı bir çocuk tarafından kırıldı. Arada kırık yerinden kayınca, düzeltip eski yerine oturtuyorum. Taban yerdeyken, evi ters çevirince ne buldum :) Taban kısımda da gübreleri var, Sn. Epsody'nin dediği kendiliğinden oluyor.
201076

cumartesi70
16-04-2011, 06:16
Soğanlı bitkilerime musallat olan salyangozlar,sabah günün ağarması ile birlikte bitkilere hücuma geçiyor.Erken saatlerde bunları imha ediyorum,toprağa gübre oluyorlar.Birkaç gün takipten sonra gittikçe sayılarının azaldığını farkettim.İyi kamufle oluyor ve bitki diplerine saklanıyorlar,aslındas oldukça da hızlı hareket ediyorlar,tam temizledim sanırken arkamı döndüğümde yenilerini görüyorum.
Uygun malzeme bulabilirsem,mesela bir hortum gibi,kesitini C harfi şeklinde kesip,bölgeyi çevirmeyi planlıyorum.C şeklinin içinden dönüp üzerine tırmanamayacaklarını düşünüyorum.Gerekirse bu kanalın içerisine kül veya tuz da uygulayabilirim.
Bunun için kullanılabilecek bir malzeme fikri olan var mı?

zenfree
16-04-2011, 11:24
Bu sabah bitkilerimin bakımıyı yaparken, gazanyaların olduğu uzun saksının torpağında bir delik daha doğrusu bir çukur gördüm. Delik saksının tam köşesinde aşağıya kadar devam ediyor, sanki o kısıma toprak koymayı unutmuşum gibi duruyor. Dikkatlice baktığımda saksının dibine yapışmış bir salyangoz olduğunu farkettim. Toprağın o kısmını oymuş alt köşeye yerleşmiş.:( Galiba bu sene beni uğraştıracaklar.

Kiraz
16-04-2011, 18:12
Birkaç gündür, bahçede yoğunlaştıkları alanlara baskın yapıyorum. Duvardaki ahşap çitin aralarında, saksı içindeki clematis etiketinin altında, salyangoz evinde, afrika zambağının yaprakları arasında,... Her birinden en az bir avuç salyangoz çıkıyor. Yakında bitkisel ilaçla (sarımsak, biber, çemen, ...) mücadeleyi deneyeceğim. Sabahları çok erken saatte avlanmaları kolay oluyor, çimde bile geziniyorlar. Bir tanesinin, senede 200 yumurta yaptığını öğrendikten sonra gözüm korktu, üstelik dişi-erkek yok, her biri yumurta yapabiliyor.

omurmar
21-04-2011, 10:09
Merhaba, Bende üç senedir salyangozlar mücadele ediyorum. Özenle diktiğim fidanlarımın yaprakları delik deşik oluyor sürekli, bir bir elimle ayıklayıp uzak bir noktaya atıyorum. onlarında yaşamaya hakkı olduğunu düşünerek. Dün yeni diktiğim burgu söğüt çeliklerinin filizlerine hayran hayran bakarken, her filizin gövdeden çıkış noktasında konuşlanmış yarım milimetre büyüklüğünde yavru salyangozları gördüm. Her filizin altındalardı. Erguvan fidanlarımın üzerine asit yağmuru yağmış gibi delik deşik. Artık Organik mücadele, düşünecek durumda değilim, gördüğüm yerde pürmüzle yakmak istiyorum bu hayvanları. Lütfen bana kesin çözüm sağlayacak zirai bir ilaç tavsiyesinde bulunabilir misiniz? Birde Fidan gövdesine Kireç sürmek ne derece etkili olabilir?

Teşekkürler herkese, Aynı dertten muzdarip dostlarada sabırlar.

ardabora
21-04-2011, 10:21
Yediler bitirdiler hala doymadılar, nasıl bir iştah bu?
Ne kadar azimli bir yaratıkmış,pes yani..Cümle alem çözüm bulamıyoruz:D
Varolmalarının bir amacı olmalı, doğada ne işe yarar bunlar?

2006 sonunda şu anki evime taşındım,2008 yılında tanıştım bu zararlıyla. Kendilerine ilk dokunuşum çan fidelerini ayırırken olmuştu. Çıplak elime değen yapış yapış vıcıkımsı duygu hala hafızamda saklı. O yıl sitenin yapay göletinden sulama yapmaya başladık bahçeye,büyük ihtimal sebebi bu.

İlk kurtuluş girişimim, uzun saplı bir faraş ve fırça ile onları toplamaktı, fırçanın ucuna o kadar odaklanmışım ki,faraşa topladıklarımın faraşın sapından yukarı doğru tırmandıklarını farkedince çığlığı basıp elimdeki herşeyi fırlattım. O dönem bizde olan babam,onlardan tuzlayarak kurtulabileceğimi söyleyince ev ahalisi bir paket tuzla yola çıktık.Görüntü öyle kötü oluyor ki tuzu üstlerine dökerken kafamı başka yere çeviriyorum.:(

2-3 yıldır tuz girişimleri ile sayıları azaldı.karşı komşum her türlü ilacı denediyse de başarılı olamadı.Zaten bir bahçeye dadandı mı diğer bahçelere de bulaşıyorlar.hep birlikte çözüm bulmak lazım.

Bu yıl süsenimi,hostamı,bir kök ortancamı ve tabi ki hüsnüyusuflarımı yediler,geçen senelerde tüm bahçeyi yemişlerdi ama bu yıl havalar soğuk gittiğinden bahçeye çıkıp tuzlamakta geç kaldım.

kasap.94
21-04-2011, 10:25
Bütün salyangoz mağdurları Hepinize selam. salyangoz mücadelesi için zirai ilaç satan yerlerde ( mavi renkli, granül)sümüklü böcek ilacı bulunuyor. Çiçeklerin aralarına serpiştirin KESİN ÇÖZÜM neslinin tükendiğini göreceksiniz.

MeyveliTepe
21-04-2011, 10:31
En büyük zararı verenler kabuklu yavru salyangozların zararı. Gündüz saklanırlar gece saldırırlar. Bu saldırılar Mayıs sonuna kadar yoğun devam eder, sonrasında genellikle rahatsız etmez. Bahçenizin durumuna göre zararlarını en aza indirebilirsniz.

Kabuklular bakır şeritten geçemezler. Fidanlarınızın gövdelerine halka gibi 4-5 santim eninde bakır şerit geçirebilirsiniz. Kurumayan yapışkan sürülmüş şeritler salyangozda işe yarıyor mu henüz test etmedim, işe yarıyorsa karıncaları da durduracağundan fazladan bit problemini de büyük ölçüde keser.

Sebze adası, saksı veya saksı gurubu gibi yerlerde aynı şekilde bakır folyodan kesilecek şeritlerle çevre koruması sağlayabilirsiniz. Uygun yerlere konmuş ters kapanmış saksı gibi objelerle tuzak kurup her gün toplayabilirsiniz. Gözden çıkarabileceğiniz ya da bu maksatlı bir kaç bitkiyi de bu tuzakların yanına konumlandırıp toplama olasılığınızı arttırabilirsiniz.

sedail
24-04-2011, 16:31
Gölgeleme örtüsünden faydalanabilirmiyiz.

http://www.youtube.com/watch?v=pcUGBOL7eek&feature=related

epsody
03-05-2011, 10:04
Bütün salyangoz mağdurları Hepinize selam. salyangoz mücadelesi için zirai ilaç satan yerlerde ( mavi renkli, granül)sümüklü böcek ilacı bulunuyor. Çiçeklerin aralarına serpiştirin KESİN ÇÖZÜM neslinin tükendiğini göreceksiniz.

Arkadaşlar salyangozlara karşı roka bitkisi ile çözüm arayışım hala devam ediyor, deneme maksatlı olarak sebze adalarınızın etrafına roka ekerek deneyebilirsiniz ikinci bir öneri olarakta soba külleri denemekteyim, küllerden geçmediklerini gözlemlemiş bulunuyorum, gelişmeleri sizlerle paylaşacağım hepinize bahçe çalışmalarınızda mutluluklar dilerim.

Kiraz
03-05-2011, 10:52
Sn. Epsody, salyangozları rokalarda çok görüyorum, yapraklarını delerek zarar veriyorlar, bu sene saksıya ektim, daha az zarar verdi.

Sardunyalara salyangozlar gelmiyor (sakız sardunda değil, diğerine). Sebze adalarının dış çevresine dikmeyi deneyeceğim. Odun külünü çok denedim ama geçen sene bütün zambaklarım ve menekşelerim yendi. Bende salyangoz ve sümüklüböcek var, çok emin değilim ama o alanda zarar verenlerin sümüklü böcek(kabuksuzlar) olma ihtimali fazla, belki odun külü kabuklularda etkilidir.

Geçen sene Sevgili Yeşim'in Antalya'dan gönderdiği decollate salyangozlardan birini gördüm, uyanmışlar. Adaların içinde küçük salyangozların boş kabukları da var, demek ki faaliyete başlamışlar. Bu arada adaların içine atmakla hata ettiğimi düşünüyorum, küçük salyangoz bulamazlarsa taze fideleri ziyaret edecekler.

Sarımsaklı, acı biberli, pelinotlu bir karışım da deneyeceğim ama fırsatım olmadı.

NEDRET KAN
03-05-2011, 16:22
kiraz ağacım bol çicek yaptı ama meyveye gelince çok döküldü daha bol meyve nasıl alırım ilaçı varmı saygılar

epsody
22-05-2011, 08:53
Sn. Epsody, salyangozları rokalarda çok görüyorum, yapraklarını delerek zarar veriyorlar, bu sene saksıya ektim, daha az zarar verdi.

Sardunyalara salyangozlar gelmiyor (sakız sardunda değil, diğerine). Sebze adalarının dış çevresine dikmeyi deneyeceğim. Odun külünü çok denedim ama geçen sene bütün zambaklarım ve menekşelerim yendi. Bende salyangoz ve sümüklüböcek var, çok emin değilim ama o alanda zarar verenlerin sümüklü böcek(kabuksuzlar) olma ihtimali fazla, belki odun külü kabuklularda etkilidir.

Geçen sene Sevgili Yeşim'in Antalya'dan gönderdiği decollate salyangozlardan birini gördüm, uyanmışlar. Adaların içinde küçük salyangozların boş kabukları da var, demek ki faaliyete başlamışlar. Bu arada adaların içine atmakla hata ettiğimi düşünüyorum, küçük salyangoz bulamazlarsa taze fideleri ziyaret edecekler.

Sarımsaklı, acı biberli, pelinotlu bir karışım da deneyeceğim ama fırsatım olmadı.

Arkadaşlar bir haftadır bu uygulama üzerinde çalıyordum, saksılarda yetiştirdiğim 7 kök biberim vardı, bu saksıların kenarlarına fare yapışkanlı plastik bantlar yapıştırarak kesin çözümü bulacaktım.

Kendimden emin bir şekilde sabahı bekledim, lakin sonuç umduğum gibi olmamış beş tane biberimi kaybetmiştim, yılmıyacaktım, geri kalan saksıdaki biberlerimi kurtaracaktım.

Ve öğlede yaptım, bu seferki uygulamam fare yapışkanı üzerine tuz ekecektim, saksı kenarlarında ki bu yapışkan üzerlerine hepsine tuz ekerek geceyi bekledim, gecenin yarısında ışıldağı alarak saksıların yanına gittim umduğum gibi bütün saksıların etrafı kabuklu salyangozlarla doluydu.

Fakat tuz yapıştırlmış şeritlerin etrafına geliyorlar kalıyorlardı, şeritlere temas edenler önce irkilip daha sonrada oradan geriye dönüyorlardı. sonuç iyi görünüyordu etraf salyangoz kaynamasına rağmen iki fidem hayattaydı, neticenin sonucunu sabah alacaktım.

Sabah erken kalktığımda ilk işim saksıların yanına gitmek oldu, mucize gerçek olmuşu, etrafta hiç salyangoz görülmüyordu, gün ışımasıyla ortamı terk ettiklerinde sağ kalan iki fidem dibdiri ayakta idi, bu işi başarmış hiç bir taraftan kayıp olmadan sonuç almıştım.

Tuzun caydırıcılığını biliyordum, ama uygulama konusunda tereddülerim vardı, toprağa dökemezdim fayda sağlarken toprak için zararlı olabilirdim, sonuç bütün yönleri ile uygalanabilirliği ile tam not almış ve iyi bir caydırıcı olarak kullanılabilirdi.

Bu uygulamamdaki bilgileri bir doğa severlilik anlayışı içinde yaparak paylaşımlara sunmaktan onur duymaktayım, bütün doğasever bahçesi olan arkadaşlarım bu uygulamayı kendi bahçelerinde tatbik için gerekli düzenlemeler yapabilirler, sevgiler saygılar sunarım.

Kiraz
23-05-2011, 08:26
Tuz için başka bir uygulama duydum ama yapmadım. Sebze adalarının etrafına oluklar çakılıp, içine tuz konuyormuş. Adaya çıkmaya çalışan salyangozlar bu engeli geçemiyormuş.

Elle toplayan arkadaşların yazısını okurken, imkanı yok başa çıkılmaz diye düşünüyordum. Bir süredir bazı sabahlar (ne kadar erken olursa o kadar verimli oluyor) üç dakikamı ayırıyorum, inanılmaz sayıda topladım ve gözle görülür bir fark oldu. Bu sıralar sabahları verandada gezen ve duvara tırmanan salyangoz pek görmüyorum. Özellikle saklandıkları bitkiler var, afrika zambağının yaprakları arasında, toprak saksıların serin kenarlarında, lale yapraklarınınn içinde bol miktarda var.

Geçen kış adalara koyduğum decolatte salyangozları yanlış yere koyduğumu düşünüyorum, bu sıralar domates fidelerini yiyenler sanırım onlar. Bulursam, yavruların çok olduğu duvar diplerine, iri papatyaların arasına koyacağım ama diğerleri gibi ortalıkta hiç görünmüyorlar, belki gece bakmam gerekecek.

münevver
29-11-2011, 11:30
Merhabalar,

Bu yıl ilk defa bahçe yapıyorum.Biraz marul ektim şimdiden.Ama bahçede o kadar çok salyangoz var ki ne ekersem hemen tüketiyorlar.
Onların hepsini zehirleyip öldürmek de istemiyorum.İrili ufaklı toplayıp uzaklaştırmayı denedim ama o kadar çoklar ki farketmiyor.Aradan bir gün bile geçmeden yine ortalığı istila etmiş oluyorlar.
Acaba onları bitkilerimden uzak tutabilecek ev yapımı herhangi bir ilaç var mıdır?
**** neler tavsiye edersiniz?
Görüşlerinizi bekliyorum.
Saygılarımla

Selehattin 67
29-11-2011, 11:49
Munevver hanım salyangozun basit ilacı bira şaşırmayın bildiğimiz bira bir kabın içine [hafif yayvan bir kap] bira koyun sonra bu kaplardan bahçenizin farklı yerlerine koyun salyangozlar akşamdan sabaha kadar o kabın içine gelecekler sabah kapları atıp yenisini koyabilirsiniz birde zirai ilaç satan yerlerde kırmızı bir ilaç var sanırım 15 tl civarında o ilacı şekerle karıştırıp ceviz gibi top yapıp yine bahçenin farklı yerlerine koyabilirsiniz hazırladığınız bu ilaç kolay kolay erimiyor sonra bir kürek vasıtasıyla zararlıları atabilirsiniz selamlar kolay gelsin

kuyrukk
29-11-2011, 12:01
Munevver hanım salyangozun basit ilacı bira şaşırmayın bildiğimiz bira bir kabın içine [hafif yayvan bir kap] bira koyun sonra bu kaplardan bahçenizin farklı yerlerine koyun salyangozlar akşamdan sabaha kadar o kabın içine gelecekler sabah kapları atıp yenisini koyabilirsiniz birde zirai ilaç satan yerlerde kırmızı bir ilaç var sanırım 15 tl civarında o ilacı şekerle karıştırıp ceviz gibi top yapıp yine bahçenin farklı yerlerine koyabilirsiniz hazırladığınız bu ilaç kolay kolay erimiyor sonra bir kürek vasıtasıyla zararlıları atabilirsiniz selamlar kolay gelsin

Merhabalar;
Salyangoz için bira kesinlikle işe yarıyor. Gecen yıl bende aynı sorun ile karşılaştım. Çok fazlaydı elimle tek tek toplayarak uzaklaştırmayı denedim ama başa çıkamadım. Bira koyduğum tabakları denedim ve başarılı oldu ama tamamı bu tuzağa düşmüyor onu da belirtiyim.. :eek::eek: Başka yöntemlerde bulmak zorunda kalabilirsiniz ..

Esen kalın..

münevver
29-11-2011, 12:20
Sn Selahattin Bey & Sn Kuyrukk
Tavsiye için teşekkürler

Ama oldukça pratik bir yöntemmiş.Bizim bahçedekiler akıllanıncaya kadar hemen deneyeceğim.

Halil Önen
29-11-2011, 22:37
Merhabalar,

Bu yıl ilk defa bahçe yapıyorum.Biraz marul ektim şimdiden.Ama bahçede o kadar çok salyangoz var ki ne ekersem hemen tüketiyorlar.

Tarlanızda ki bütün bitkiler ve toprağa ( 100 lt. suya 2 kg. gibi) gülleci bulamacı atın derim. Tortusunu da ağaçların bellerine fırça ile sürün. Ben iki dönümde yaptım hiç biri kalmadı.
Hem başka ilaç da kullanmamış ve kalsiyum içeren gübre vermiş olursunuz. Bir deneyin isteseniz.

Saygılar

denizakvaryumu
30-11-2011, 08:46
Halil Bey,
gülleci bulamacında normalde oran ;100 ml gülleci bulamacı serumu +10 lt su

Bu durumda salyangozlar için normal oranın 2 katını mı tavsiye ediyorsunuz?

münevver
30-11-2011, 16:21
Halil Bey ,
Gülleci bulamacını bilmiyordum. Biraz araştırdım ve sizin sayfanıza rastladım.
Köyönü Tarım (http://koyonutarim.blogspot.com/)

Burdaki ölçüler :
10 lt. su,
3 kg. kükürt,
1,5 kg. kireç. (Sönmemiş kireç)
15 lt. lik yağ tenekesine, kükürt ve kireç dökülür. Üstüne su ilave edilir.
Sonra ateşe konur ve kaynatılır.

Sanırım benim bahçe için bu ölçülerde bulamac oldukça fazla olacak.Bahçe derli toplu 10m2 ya var ya yok. Bu oranda bir bahçe için ölçü ne olmalı?

Bu arada bulamacı araştırıken hem bahçenizin sayfalarını hemde blogunuzu inceleme fırsatı buldum.Gerçekten büyük bir sevgi ve emeğiniz var doğaya karşı.Sizden öğreneceğimiz çok şey var.
Teşekkürler şimdiden.

Halil Önen
30-11-2011, 22:03
Halil Bey,

Evet 100 lt suya 2 litre gibi. Bitkiye zararı da olmuyor.

Halil Önen
30-11-2011, 22:09
...
Burdaki ölçüler :
10 lt. su,
3 kg. kükürt,
1,5 kg. kireç. (Sönmemiş kireç)
15 lt. lik yağ tenekesine, kükürt ve kireç dökülür. Üstüne su ilave edilir.
Sonra ateşe konur ve kaynatılır.

Sanırım benim bahçe için bu ölçülerde bulamac oldukça fazla olacak.Bahçe derli toplu 10m2 ya var ya yok. Bu oranda bir bahçe için ölçü ne olmalı?

Oranları katlayarak düşürürseniz evde bile yapabilirsiniz. 4 yıllık kullanım ömrü var ama 2 yıl cam bir kapta _ plastiği eritebiliyor_ bekletip çalkalayıp kullanabilirsiniz.

Halil Önen
30-11-2011, 22:10
Halil Bey,

Evet 100 lt suya 2 litre gibi. Bitkiye zararı da olmuyor.

( Ben bu yıl akar hastalığı için güllere de atmıştım. Üst üste 3 defa akar yok oldu ama açılmış güllerde, bana kızdı. Zeytinde _bazı meyvelerde ve sebzelerde_ çiçekteyken de atmıştım bir şey olmamıştı. Aslında çiçeklere ve çiçekteki meyvelere sık ve yüksek oranda atmamakta fayda var.)

denizakvaryumu
01-12-2011, 07:54
Oranları katlayarak düşürürseniz evde bile yapabilirsiniz. 4 yıllık kullanım ömrü var ama 2 yıl cam bir kapta _ plastiği eritebiliyor_ bekletip çalkalayıp kullanabilirsiniz.

Ev tipi için oranları 10 a bölelim. :)

300 gram kükürt

150 gram sönmemiş kireç

1 lt su.

Balkonda küçük tüp üzerinde bile yapılabilir.:D

Bu karışımın 10 ml si 1 lt su ile karıştırılıp balkondaki çiçeklere sıkılır.

denizakvaryumu
01-12-2011, 08:34
Halil Beyin yazdığı gibi oranı ikiye çıkarmak istersek ;

20 ml GB yi 1 lt su ile karıştırmak gerek.

Ev çiçekleri için yine de önceden yüksek oranı test etmekte fayda var...

Sanırım menekşe yapraklarını yok edebilir. :)

münevver
01-12-2011, 16:52
Sn Denizakvaryumu
Çok teşekkürler.
Salyangozlardan uzunca bir müddet kurtulma ihtimali beni oldukça motive etti.
Şuan zavallı marullarım soguk bi yandan salyangozlar bi yandan savaşı kaybetmiş gibi görünüyorlar.
Ama bahara doğru bahçeye ekeceğim diğer tüm sebzeler için gülleci bulamacını mutlaka hazırlayacağım.
Çok teşekkürler

fagu03
14-03-2012, 22:10
Merhabalar youtubede salyangoz ile mücadele de degisik bir yöntem gördüm. Paylasmak istedim. Bunu deneyen arkadaslar varmi acaba ?
Videonun linki Slug control - The 9-Volt Solution - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=EQ8RFlR0mD4&feature=fvwrel)

falcon00
15-03-2012, 09:04
Merhabalar
sayın fagu03
Ben bunun bir benzerini internette gördüğümü anımsıyorum.
çöle yakın bir çiftlik. çölden gelen tarla faresi ve benzeri mahluktan kurtulmak için,
çiftliğinin çevresinin saran çitlerin altında,yaklaşık yere çok yakın bir kısma çift sıra elektrik teli döşeyerek elektrik vermişti.
Ertesi sabah da onlarca elektrikten kavrulmuş zararlıları topladı.
Tabi elektrik. tehlikeli ıslak olmamalı.
Yağmur yağarsa olmaz. demir direklerdede ve diğer benzeri direklerde, elektrik geçmemesi için yalıtım şart.
Her halukarda tehlikeli, dikkatli olun derim.
saygılar

limon_sever
15-03-2012, 09:16
Merhabalar
sayın fagu03
Ben bunun bir benzerini internette gördüğümü anımsıyorum.
çöle yakın bir çiftlik. çölden gelen tarla faresi ve benzeri mahluktan kurtulmak için,
çiftliğinin çevresinin saran çitlerin altında,yaklaşık yere çok yakın bir kısma çift sıra elektrik teli döşeyerek elektrik vermişti.
Ertesi sabah da onlarca elektrikten kavrulmuş zararlıları topladı.
Tabi elektrik. tehlikeli ıslak olmamalı.
Yağmur yağarsa olmaz. demir direklerdede ve diğer benzeri direklerde, elektrik geçmemesi için yalıtım şart.
Her halukarda tehlikeli, dikkatli olun derim.
saygılar

9 V'un bir tehlikesi olacağını sanmıyorum :)

pahce
25-03-2012, 02:14
merhbalar ben sitenizde yeni üye sayılırım fakat aradığım bir şeyi bulamadım sizden yardımcı olmanızı isteyecem benim kendime göre amtörce bir seram var seramda sebze fidesi yetştiriyorum. Şimden sebze tohumlarını cimlendirdim ve ektim. Filizlendiler iki yaprağa dönüştüler. gereken her türlü ziraai müçdelesinide yaptım taprak ilaçlaması gibi yetişen filizlerimin tepeleri sanki makasla kesilmiş gibi coğladı karınca ilacını attım solyangoz veya sülük yedi diye düşündüm onunda önlemini almak için etafına odun külü döktüm yürümesinler diyeayrıca solyongoz ilaçı kepekle karıştırdım koydum değişen bir şey olmadı merak etiğim bu zararlı ne olablir fare olabilirmi? eğer bu konu hakında bir bilginiz varsa beni aydınlatırsanız sevinirim

pahce
26-03-2012, 08:21
*** siz her teferuatlı okumamışsınız yazdıklarımı sanırım. Benim sebze fidelerim dışarda bahce içinde değil sera içinde ve bulunduğum mevki ilceye 2.5 km uzakta doğa ile baş başa güvercininde hiç bir nesli yok. sizin dediğiniz bahce dışarda olursa olur güvercin yapmasa kuşlar yapar hertürlü zararla karşılaşırsınız.Yinde bilgileriniz için tşkjer

ferba266
27-03-2012, 18:26
merhbalar ben sitenizde yeni üye sayılırım fakat aradığım bir şeyi bulamadım sizden yardımcı olmanızı isteyecem benim kendime göre amtörce bir seram var seramda sebze fidesi yetştiriyorum. Şimden sebze tohumlarını cimlendirdim ve ektim. Filizlendiler iki yaprağa dönüştüler. gereken her türlü ziraai müçdelesinide yaptım taprak ilaçlaması gibi yetişen filizlerimin tepeleri sanki makasla kesilmiş gibi coğladı karınca ilacını attım solyangoz veya sülük yedi diye düşündüm onunda önlemini almak için etafına odun külü döktüm yürümesinler diyeayrıca solyongoz ilaçı kepekle karıştırdım koydum değişen bir şey olmadı merak etiğim bu zararlı ne olablir fare olabilirmi? eğer bu konu hakında bir bilginiz varsa beni aydınlatırsanız sevinirim

Sn pahce,
acaba fidelerinizin çıkan o ilk yapraklarının yenmiş şeklini(makasla kesilmiş gibi dediğiniz) resim çekip ekler misiniz ayrıntılı bilgi vermek açısından buna ihtiyacımız var. yiyen bir zararlı ise onun ağız yapısını yenmiş şekli ile bulabiliriz umarım.
saygılar

kelebek çalısı
04-04-2012, 01:28
Temin edebilirseniz organik olan bu yemleri öneririm. Ben başedemediğim noktada bu ürünü kullanıyorum. El ile toplamanın çözüme götürmediği noktada mecbur kalıyorum diyelim.

Kuşlara, kirpilere ve bahçemizin ziyaretçisi olan diğer canlılara zararı yok.

Slug Death XL | Garden World (http://www.gardenworld.co.uk/slug-death-xl/)

Güzin Çakar
06-04-2012, 11:53
Kabuğu telden geçemeyince vazgeçmeyip, açıklığı bulan azimli salyangoz. Şimdi ben bunu nasıl yok ederim, ikilem içindeyim.
Sayın Kiraz sardunyalara gelmiyorlar dememişmiydi?

1.280229

2.280230

3.280231

4.280232

Kiraz
06-04-2012, 12:34
Geçen sene sardunyalar en sağlam kalan bitkilerden oldu, geldiyseler de çok az geldiler. Belki de etrafındakiler daha cazipti, sardunyaya sıra gelmemişti :)

Bu sene salyangozların azaldığı inancıyla, yeni aldığım liliumları saksıya değil, bahçeye diktim. Dün sabah başparmak kalınlığındaki çiçek saplarını dibinden kestiklerini gördüm, ardından bolca kahve serptim. Bu sabah baktığımda kocaman bir kabuklu ve bir kabuksuzu suç üstü yakaladım, attım. 10 dakika sonrasında üç kabuksuz daha saldırmıştı. Şimdiye kadar, toprağa zarar vermesin diye hiç tuz kullanmamıştım ama çaresiz evden çıkarken etrafına serptim. Liliumlar çok lezzetliymiş, çook, koca saksıdakilere de saldırmışlar.

Kabuksuzlarda, bira tahminimden çok işe yaradı, dört bir tarafa bira kapları koyacağım. Yağmur yağsa bile etkisi devam ediyor, kutuların içi çok su dolmasın diye eğik bırakıyorum. Kabuklularda ise elle toplamaya devam.

kelebek çalısı
16-04-2012, 18:42
Salyangozların lavantadan nefret ettiklerini biliyor muydunuz? Bahçenizde lavanta varsa, çiçeklerinden ve yapraklarından budama yaparken, budadığınız dalları sakın atmayın. Makasla ufak parçalar haline getirdiğiniz lavanta kırpıntılarını, salyangozların yoğun olarak göründüğü çiçek yataklarına, sebze tarhlarına, ve benzeri bölgelere serpiştirebiebilirsiniz. Böylelikle salyangozlerın ortamı terk ettiklerini gözlemleyebilirsiniz.

hanımeli
25-03-2013, 15:37
uzun zaman olmuş konu bitmiş ama benimde başım dertte salyangozlarla

farklı birşeyler deneyenler varmı acaba,tavsiyede bulunacak?

yeni fideler dikeceğiz toprağa gözümüz gibi bakıp tohumdan çıkardığımız fideleri yemesin bu zararlılar.

hira
01-07-2013, 17:26
her gece bahçemde hatta çiçeklerimde gezinip midemi alt üst eden salyangozlardan kurtulmanın bi yolu var mı arkadaşlar? sabah kalkıp çiçeklerimin yapraklarında ki o ışıltılı sıvılarını gördüğüm anda o yaprağı kopartıp atabileceğim en uzak yere atıyorum.ne yaptıysam kurtulamadım. saksılarımı en yüksek yerlere koydum yine olmadı,etraflarına ezilmiş sarımsaklar serdim yine olmadı. hatta bir iki kez evimde bile salyangoz yakaladım.bu durum çok canımı sıkıyor,ne yapacağımı bilemiyorum. bu soruya cevabı olan arkadaşlardan yardım ve önerilerini bekliyorum.

aigneis
06-07-2013, 18:56
Selamlar. Benim de nanelerimin yaprakları beyazlaşmaya ve neredeyse şeffaf hale gelecek kadar incelmeye başladı. Ziraat uzmanına götürdüm sümüklü böcek dedi. İlk başta pek inandırıcı gelmedi. Çünkü neredeyse çok geniş bir alanda bu sorun var. Hepsinin üstünde sümüklü böcek geziyor olamaz diye düşündüm. Ama şimdi suçluyu buldum. İşte burda:

423843

Kusura bakmayın resim pek net değil.

Yinede o kadar fazla yok. Yapraklarda ısırıklar da var ama en büyük sorun beyazlaşıp incelmesi. Sizde de böyle bir sorun oldu mu?

Bu gece birayı deneyeceğim. Sonucu yine yazarım.

h_dogan
06-07-2013, 19:11
Sümüklü böcek ve salyangozlar gündüz pek gezintiye çıkmazlar güneş battıktan sonra ya da daha ileri saatlerde bakarsanız kolayca yakalarsınız suçluları.

bahcedenn
31-10-2013, 18:22
Bu salyangozlar için kullanabileceğimiz organik bir ilaç var mıdır?

Ozlem A
12-11-2013, 16:02
Salyangozların lavantadan nefret ettiklerini biliyor muydunuz? Bahçenizde lavanta varsa, çiçeklerinden ve yapraklarından budama yaparken, budadığınız dalları sakın atmayın. Makasla ufak parçalar haline getirdiğiniz lavanta kırpıntılarını, salyangozların yoğun olarak göründüğü çiçek yataklarına, sebze tarhlarına, ve benzeri bölgelere serpiştirebiebilirsiniz. Böylelikle salyangozlerın ortamı terk ettiklerini gözlemleyebilirsiniz.

Ben bunu tesadüfen farkettim, balkonsuz arka bahçeli eve taşınınca bütün saksılarımı oraya koydum, renk renk boy boy sümüklü böcekler herşeyi mahvetti ama lavanta ve biberiye saksılarıma yaklaşmamışlar bile..

Bir de sümüklü böceğe etki eden bira salyangoza etmiyorken, salyangoz da bakır üzerinden geçemiyor bilgisini Meyvelitepe blogundan okumuştum, duyurulur.

bahcedenn
17-04-2014, 14:48
Temin edebilirseniz organik olan bu yemleri öneririm. Ben başedemediğim noktada bu ürünü kullanıyorum. El ile toplamanın çözüme götürmediği noktada mecbur kalıyorum diyelim.

Kuşlara, kirpilere ve bahçemizin ziyaretçisi olan diğer canlılara zararı yok.

Slug Death XL | Garden World (http://www.gardenworld.co.uk/slug-death-xl/)

El ile toplamak mümkün değil. Dün el ile 10 lt lik bir kova topladım. Tahminim ortalıkta gözükmeyenlerle birlikte en aşağı 10 lt lik bir 10 kova daha çıkar. Ne yapacağımı şaşırdım.

Türkiye'de bu ürünü ya da benzeri organik bir ürünü tedarik edip kullanan var mıdır acaba?

483805

Resimdeki ürünü buldum, sipariş vereceğim fakat ürünün fiyatı 4,21 £ iken posta ücreti 22,72 £ olarak çıkıyor. Hadi sirapiş verip getirttim ürünü. Kesin çözümü bulabilecek miyim?

Ya da bir köşede ot birikintisi yapıp üzerine lahanagillerden bir ziyafet çekip hayvancıkları buraya çekip kolayca bulabileceğim ama organik olmayan bir pestisit ile mi çözüme gideyim? Bu çözüm olacak mı? Hadi salyangoz belasından kurtuldum, toprağı kirleticem, sonra nasıl ürün yetiştiricem. Napsam bilemedim...

nkutsay
17-04-2014, 20:29
Salyangoz sever fotoğrafçıdan. ..

With 25 Magical Photos, This Man Completely Changed Everything I Knew About This Tiny Creature (http://news.distractify.com/culture/arts/macro-photos-of-snails/?v=1)

hozat
17-04-2014, 21:26
Harika fotoğraflar, aslında salyangozların verdiği zararı düşünmeksek,görüntü olarak çok dekoratifler ve de sevimli ben öyle düşünüyorum.

ametarasu
26-05-2014, 10:15
Salyangozlarla başımız dertte. En pratik çözüm olarak da bira gözüküyor. Haramlığından dolayı pek bulaşmak istemesem de yapacak bir şey yok gibi. Kullanan arkadaşlar sonuçtan memnun kaldı mı onu merak ediyorum.

bahcedenn
26-05-2014, 11:11
Salyangozlarla başımız dertte. En pratik çözüm olarak da bira gözüküyor. Haramlığından dolayı pek bulaşmak istemesem de yapacak bir şey yok gibi. Kullanan arkadaşlar sonuçtan memnun kaldı mı onu merak ediyorum.

Sonbaharda birayı denedim. Benim kullandığım bahçede hiç işe yaramadı. Paranız boşa gidebilir. Bira sümüklüböceklerde daha çok işe yarıyor diye biliyorum, kabuklu olan salyangozlarda değil. Lahana, karnabahar ve brokolilerin bulunduğu bölge kışın onlara tamamen yatak görevi gördü ve sayıları inanılmaz derecede arttı. Yurt dışından organik olan bir ürün getirtmeye çalıştım. Kargo içerisine tohum da koydukları için gümrüğe takıldı ve ürün geri gitti. Ben de çareyi elle toplamakta buldum. Toplayabildiğim kadar elle topladım. Ama elle topla topla da bitmiyor. Mecburen inorganik ilaç aldım. Söktüğüm lahana, karnabahar bitkilerini bahçe kenarında bir yerde kupa yapıp biriktirdim. Bu bölge ile çiçekli olan yerlerde plastik tabak içerisinde denedim bu ilacı. Toprağa hiç ilaç dökmedim. Ertesi günü plastik tabak içerisinde 10-15 tane ölü vaziyette vardı. Sürekli plastik kapları kontrol edip, bölgeye yeni gelecek olan salyangozlara yer açmak için ölü salyangozları alıp gerekirse ilaç takviyesi yapmanız gerekiyor. İlaç çok işe yarıyor. Ama içime sinmediği için sebzelerin olduğu yerde hiç kullanmadım.

Havaların ısınması ile sayıları giderek azalıyor. Mümkün olduğu kadar otları yolun bahçenizde. Onlara gölge alan bırakmayın. Bahçenizi de akşamları sulamayın. Mümkünse bahçenizi sabah sulayınız. Bahçenizi akşamları sularsanız gece boyunca onlara yumuşak toprak alan bırakmış olursunuz. Gündüz güneşe çıkamıyorlar. Gece kuru toprak üzerinde de rahat hareket edemiyorlar. Böylece zararlarını azaltabilirsiniz. Birayı şu şekilde kullanabilirsiniz. Bahçe kenarında bir yerde ot birikintisi yapıp, onların sevdiği lahana ve kıvırcık benzeri ürünleri de üzerine atıp onları o bölgeye çekebilirsiniz. Üzerinde bir de bira dökerseniz onlara daha çekici bir yemek hazırlamış olursunuz. Tek başına bira havuzları yapmak hiç ekonomik olmuyor, ayrıca bu kadar salyangoz için hiç te yararı olmuyor. Ama dediğim şekilde inorganik ilaç kullanacaksanız toprağınızdan uzak olan bu bölgede kullanabilirsiniz.

Salyangozlardan hala kurtulabilmiş değilim. Sadece sayılarını azaltabilmiş oldum. :)

xxz
26-05-2014, 11:54
En etkili yöntem tuzdur.topraga tuz serpistirin hiç gelmezler:D :D

Kayahann
26-05-2014, 12:02
Bira pahalı bulsam ben içecem salyangoza falan içiremem :D :D

bahcedenn
26-05-2014, 12:06
En etkili yöntem tuzdur.topraga tuz serpistirin hiç gelmezler:D :D

Tüm bahçeye mi?

xxz
26-05-2014, 12:10
Tüm bahçeye mi?
Hayır sorunlu bölgeleri yap. Ama kökten kurtulmak için tüm bahçeyi tuzla.

bahcedenn
26-05-2014, 12:35

Tuzun faydasından ziyade zararı olduğunu biliyordum. Fakat siz şimdi tuz deyince neden zararlı diye bir bakayım dedim ve böyle bir bilgi buldum.

Tüm bitkiler toprakta bulunan yüksek orandaki tuzdan zarar görürler. Çünkü tuzluluk, toprak suyunun ozmotik potansiyelini arttırarak bitki köklerinin su alımını engeller. Ayrıca toprakların stürüktürünü olumsuz yönde etkiler. Bunların dışında, çözünebilir tuzların yapısında yüksek oranda bulunan; sodyum, klor ve bor gibi bazı elementler bitkiler için toksik etki (zehir etkisi) gösterir.

A_NOMAD
28-05-2014, 20:40
Bir-iki kirpi bulup bahçenize misafir edin, salyangoza bayılırlar ;)

Zeytinci
29-05-2014, 12:41
Mavi renkli ilacı var. Zirai ilaç satan dükkenlardan bulursunuz.
10 gün önce gezdiği yollara serpiştirdim. Hafta sonu kontrol edeceğim.

Salyangozun bol oluşu sebebiyle yılan görünümlü zararsız kertenkele bahçeden çıkmıyor. Salyangoza bayılırmış. İnşallah salyongozları bitirince gider. Zira varlığı korkutuyor.:D

A_NOMAD
29-05-2014, 14:16
Korkmayın bence zira biliyorsunuz tamamıyla zararsız hatta korkak bir arkadaştır kendisi. Bahçenizde zararlı mücadelesine gönüllü hizmete gelmiş ne güzel ;)

musk
29-05-2014, 15:13
Metadex adında zirai bir ilaç var. Deneyen oldumu bilmem.
Yıllardır kullanırım. Talaş şeklinde bir ilaç.

Sümüklüböcek de salyangoz da bir parça yedimi orada kalır.

Ozlem A
29-05-2014, 21:53
Bir-iki kirpi bulup bahçenize misafir edin, salyangoza bayılırlar ;)

Bizim arka bahçe salyangoz ve sümüklüböcek üretim çiftliği mübarek.. Aynı zamanda sokakta gece sakin vakitte cirit atan kirpi arkadaşlar da tespit edildi, lakin sevgili A_NOMAD, bu kirpicikleri bizim arka bahçeye misafir etmenin bir yolunu da önersen ne harika olur ;)

A_NOMAD
29-05-2014, 21:58
Bir gece küçük bir operasyonla iki tanesini kaçırın bence :D

Emine Akman
29-05-2014, 22:51
Konu salyangoz, çare olarak önerilen ise kirpi....

İkisinden de pek dertliyim. Kirpileri, bahçede salyangozları yemeseler bile severim. Dıştan sert görünüşlü tini mini hanımlar.

Ama kirpi görünce ortalığı ayağa kaldıran bir köpeğim var. Ne hikmetse kirpilerde bahçedeki salyangozlara değil, Poyraz'ın mamasından kalanlara geliyor ve daha da kötüsü bahçeye GECE YARISI, biz ve TÜM MAHALLE uykudayken geliyorlar. Kıyamet kopuyor. Önceleri kirpileri, köpeğin yanından almak kolaydı, şimdi yeni moda çıktı hem çıldırıyor hem de kirpiyi vermiyor:dilli:

Siz hiç gecenin ikisinde, üçünde...önce kirpiyi köpeğin kulübesinin olduğu yerden çıkarmaya çalışıp sonra elinde koca kürekle metrelerce kirpi kovalayan gördünüz mü? Görseniz ne derdiniz? Ve tam bitti deyip 2 kat çıkıp yeniden yatmaya hazırlanırken yine köpeğin delirmiş sesini duyup aynı şaşkın kirpiyle yeniden aynı şeyleri yaşasaydınız istemem bunlardan gelen hayrı, yardımı derdiniz.
Zaten pek bir hazırcılar, hazır yemek için aslan inine bile girer bunlar da gdip bahçede temizlik yapmazlar:dilli:

A_NOMAD
29-05-2014, 23:07
Malumunuz kirpiler yemek konusunda pek seçici değillerdir, ne bulurlarsa yerler.
Eh orada hazır köpek maması varken salyangoz avına çıkmaya üşenmelerine şaşırmadım.

Çok güldürdünüz beni. Köpeğinizin esirini teslim etmemesine bayıldım, hayvancık kirpiye nasıl sinir olduysa artık :D

tortunga
01-06-2014, 02:03

Tuz oldukça etkilidir. Ama bu bir iki sivrisineği öldürmek için bilmem kaç megatonluk atom bombası patlatmaya eş değer.

Ne tuz ne kirpi. Tek çözüm ördek.

A_NOMAD
01-06-2014, 07:37
Ördek de mi salyangoz seviyormuş?

Ozlem A
01-06-2014, 10:07
Evet, ve kaz da salyangoz yer. Permakültürde her ikisi de bu amaca da hizmet etmek üzere yer verilen hayvanlardan.

A_NOMAD
01-06-2014, 10:31
Ördek neyse de kaz bahçede çok tehlikeli bence, o hayvanlar çok saldırgan oluyor en azından ben çok korkuyorum :)

Zeytinci
02-06-2014, 07:05
Mavi renkli granül ilaç epey etkili olmuş. Adını da bilmiyorum. Her bahçeye lazım. Yılan görünümlü kertenkele de yok. Ya salyangoz azaldı diye ya da kükürt sebebiyle. :p

Cumhur Tonba
02-06-2014, 08:44
Bırakın hayvancıkları biraz rahat etsinler. Yaşam alanlarını zaten yeteri kadar daralttık. Bir gün çoğu yok olacak. O zaman; eyvah biz ne yaptık diyeceğiz fakat iş işten geçmiş olacak.

Bu aklımdan geçen düşünce. Fakat sizler de haklısınız.
Her canlı yaşamak için gerekli tedbirleri alıyor. Nufus çoğaldıkca hayvanların yaşam alanı daralıyor. Tam bir kısır döngü.

Aşağı tükürseniz sakal, yukarı tükürseniz bıyık.
En güzeli biyolojik mücadele. Olmazsa ilaca devam

Cumhur Tonba
02-06-2014, 19:41
A.NOMAD ;Korkmayın bence zira biliyorsunuz tamamıyla zararsız hatta korkak bir arkadaştır kendisi. Bahçenizde zararlı mücadelesine gönüllü hizmete gelmiş ne güzel

Bakın, A.NOMAD ne güzel hatırlatmış
Kirpiler etçil hayvanlardır. bünyeleri zehire karşı dayanıklıdır. Bu sebeple ağzına sığacak boyda her türlü böcek ve küçük hayvanı yer. Genellikle salyangoz, solucan, tırtıl, böcek, kurbağa, fare ve yılan yavrusu.

fagu03
02-06-2014, 23:13
kirpiyi kacirmaayin derim.

arsd69
02-06-2014, 23:25
benim bir saksımda birden 10 larca salyangoz çıktı ve 3 4 günde nüfusu katladılar kebapçıdan aldığım odun külü işimi gördü ama eğer bir tanıdık odun fırını varsa sizde bahçenizde deneyin

scpr
18-06-2014, 14:14
Sarimsak tozunu kesinlikle tavsiye ederim.Ciceklerin cevresine ve ustune serptim ve sabah kontrolunde bir tane bile salyangoz veya sümüklü böcek yoktu ciceklerimde. Rahat bir gece gecirdikleri belliydi. Biraz önce tekrar kontrol ettim sadece ortancamda vardi onu da dün unutmusum. Bugün onun üstünede serpistirdim. Tek dezavantaji kokusu... o da varsin olsun!

kelebek çalısı
18-06-2014, 14:27
Şimdi salyangoz bir yana dursun, buna ek olarak deniz minarelerinin kara versiyonu olan minik salyangozlar türedi benim bahçede. Çok can sıkıcılar. Çünkü minik oldukları için dal ayrım ve kıvrımlarının içine dek girip, tutunarak koloni kuruyorlar resmen.

Bir kaç bitkimi bu kolonilerin dal içlerine yerleşmesi ile kaybettiğimi düşünmeye başladım. Salyangoz öldüren yem bunlarda etkili mi test edip öğrenmeliyim. Ama başa çıkmak zor görünüyor. Doğaya hangimiz karşı durabiliriz ki zaten.

scpr
19-06-2014, 01:25
Sayın Kelebek Çalısı, Decollate snails denilen bir tür katil salyangoz varmış. Yavru sümüklü böceklerle beslenirmiş. Acaba sizinkiler onlar mıdır? Sayın Kiraz'ın bu başlıkta 5. Sayfada paylaştığı resmi inceleyin isterseniz? Benim bahçemde de var bunlardan ama Sayın Kiraz'ın paylaşımından sonra onlara dokunmadım. Doğanın dengesi işte...

Kiraz
20-06-2014, 12:05
Şimdi salyangoz bir yana dursun, buna ek olarak deniz minarelerinin kara versiyonu olan minik salyangozlar türedi benim bahçede. Çok can sıkıcılar. Çünkü minik oldukları için dal ayrım ve kıvrımlarının içine dek girip, tutunarak koloni kuruyorlar resmen.

Bir kaç bitkimi bu kolonilerin dal içlerine yerleşmesi ile kaybettiğimi düşünmeye başladım. Salyangoz öldüren yem bunlarda etkili mi test edip öğrenmeliyim. Ama başa çıkmak zor görünüyor. Doğaya hangimiz karşı durabiliriz ki zaten.

Mesajınızı geç gördüm. O deniz minareleri sizin için bulunmaz hazine:)
Bu başlıkta mıdydı bilmiyorum ama onları salgangoz mücadelesinde kullanıldığı yazılıdır. Alanında hiç salyangoz yoksa yeşilliklerleri yer ama varsa salyangoz yavrularını. Yurt dışında para ile satıldığı bilgileri de var. Bana bir kaç sene sene önce bir üyemiz bahçesinden göndermişti, değişik yerlere koyduğum için ve toprak üzerinde pek kalmadıkları için izlerini kaybettim.

Nefin Nur
20-06-2014, 13:01
Evet, ve kaz da salyangoz yer. Permakültürde her ikisi de bu amaca da hizmet etmek üzere yer verilen hayvanlardan.

peki ördek ve kaz sebzelere zarar vermez mi?

kelebek çalısı
20-06-2014, 14:28
Mesajınızı geç gördüm. O deniz minareleri sizin için bulunmaz hazine:)
Bu başlıkta mıdydı bilmiyorum ama onları salgangoz mücadelesinde kullanıldığı yazılıdır. Alanında hiç salyangoz yoksa yeşilliklerleri yer ama varsa salyangoz yavrularını. Yurt dışında para ile satıldığı bilgileri de var. Bana bir kaç sene sene önce bir üyemiz bahçesinden göndermişti, değişik yerlere koyduğum için ve toprak üzerinde pek kalmadıkları için izlerini kaybettim.

Merhaba Sayın Kiraz :)

Ben de biraz araştırdım. Yabancı kaynaklardan buna benzeyen bir tür, normal bildiğimiz bahçe salyangozlarının avcısı, "predator" olarak ifade ediliyor. Ama ben de çiçek saplarının içine yerleşip kolonileşmelerinden endişeliyim. Acaba bitki sapı kurumuş muydu da içine girdiler, yoksa içine yerleşip bitkinin sapını mı kuruttular. Neyin neden mesul olduğunu bilsem ona göre hareket edeceğim. Biraz daha incelemeye devam, şimdilik kalsınlar bakalım.

Teşekkür ediyorum. Sevgiler.

Seabert74
20-06-2014, 16:18
Ben de yagan son yagmurlardan sonra tanmıstım salyangozlarla.. Üstelik kocamanlar !!
1 hafta evde yoktum, bitki yapraklarındaki yırtıkları dolu yaptı sandım.. Sonra gördüm bizim yumurcakları.. Akşam saksıya dogru hücuma geçmiş bir tanesini görünce kaptım elime tuzlugu, dikildim başına.. Buradan öğrendiklerimden sonra tuz olayını bayagı bir duymuştum etrafımdan.. "üzerine tuz dök ama sakın bakma" dedi arkadaşlarım.. Eriyorlarmış !!!
O kadar cani değilim elbet, elimde tuzlukla saksıların cevresini tuzladım bir güzel..
Yazık hayvan 1 saat boyunca geçemedi saksıların tarafa bir türlü..
Tabi ertesi gün yagan yagmur tuz olayının geçici çözüm oldugunu gösterdi..
Her akşam elimde tuzlukla saksı çevresini tuzlamak dışarıdan da komik görünüyor, o ayrı :)
Neyse şimdi arada arada yapıyorum ama, azaldılar..
Bu sabah minik bir yavruyu saksıda buldum, attım dışarı..
Sanırım "ateş hattındaki ev" olarak mimlediler beni, artık misafirliğe gelmiyorlar
:)

musk
20-06-2014, 17:21
Ben de yagan son yagmurlardan sonra tanmıstım salyangozlarla.. Üstelik kocamanlar !!
1 hafta evde yoktum, bitki yapraklarındaki yırtıkları dolu yaptı sandım.. Sonra gördüm bizim yumurcakları.. Akşam saksıya dogru hücuma geçmiş bir tanesini görünce kaptım elime tuzlugu, dikildim başına.. Buradan öğrendiklerimden sonra tuz olayını bayagı bir duymuştum etrafımdan.. "üzerine tuz dök ama sakın bakma" dedi arkadaşlarım.. Eriyorlarmış !!!
O kadar cani değilim elbet, elimde tuzlukla saksıların cevresini tuzladım bir güzel..
Yazık hayvan 1 saat boyunca geçemedi saksıların tarafa bir türlü..
Tabi ertesi gün yagan yagmur tuz olayının geçici çözüm oldugunu gösterdi..
Her akşam elimde tuzlukla saksı çevresini tuzlamak dışarıdan da komik görünüyor, o ayrı :)
Neyse şimdi arada arada yapıyorum ama, azaldılar..
Bu sabah minik bir yavruyu saksıda buldum, attım dışarı..
Sanırım "ateş hattındaki ev" olarak mimlediler beni, artık misafirliğe gelmiyorlar
:)

Sayın Seabert,

Toprağa tuz vermek yapacağınız en kötü işlemlerden biridir. Evet salyangozu geçici olarak uzak tutar ama uzun vadede toprak mahvolacak akabinde de bitkiniz.
Hiç tavsiye edilen bir şey değil bu.

YeniGine
20-06-2014, 23:37
Sevgili Seabert toprağı değil, saksı çevrelerini tuzluyor gibi algıladım ben.

musk
21-06-2014, 07:33
Sevgili Seabert toprağı değil, saksı çevrelerini tuzluyor gibi algıladım ben.

O halde ben yanlış anladım. Bu durumda bir zararı yok elbet :)

Seabert74
23-06-2014, 07:46
Evet sayın musk, Yenigine'nin dediği gibi, topragı tuzlamıyorum, saksıların çevresine bariyer çektim ben :)
Bakalım azimle devam ediyorum ara ara :)

Zeytinci
23-06-2014, 07:56
Salyangoz'lar için mavi renkli granül şeklinde ilac var. Geçiş yollarına serptiğinizde haklarından geliyor.
Salyongoz'un da faydası olmalı. Var olma sebebi nedir acaba?

ozanemre
23-06-2014, 08:42
Salyangoz'lar için mavi renkli granül şeklinde ilac var. Geçiş yollarına serptiğinizde haklarından geliyor.
Salyongoz'un da faydası olmalı. Var olma sebebi nedir acaba?

Sayın Zeytinci,

Vermiş olduğunuz bilgiyi desteklemek adına aşağıda ilacın içeriğini ve kullanım şeklini paylaşmak istedim.

METADEX® PELLET

Aktif madde: % 5 Metaldehyde

Kullanıldığı yerler: Sebzeler, fidanlar, meyve ve orman ağaçları, süs bitkileri ve tütünde salyangoz ve sümüklü böcek ilacı olarak kullanılır. Verilen dozdaki pelletler akşam üzeri salyangoz ve sümüklü böceklerin görüldüğü yerlere 2 m ara ile küçük kümecikler şeklinde serpilir. İlaçlı pellet kullanılmadan önce tatbik edilecek saha sulanırsa salyangoz ve sümüklü böceklerin bu sahalara daha çabuk gelmesi sağlanacağından ilaç uygulaması daha etkili olur. Kullanırken eldiven giyilmesi tavsiye olunur.

Esen kalın.

halukanot
10-07-2014, 02:43
Sitemizdeki ağaçlara salyangoz dadandı. Yaprakları yedikleri için zararlı olduğunu düşünüyoruz. Üstatlardan tavsiye ve tecrübelerini rica ederim. Zararlı ise nasıl önleriz. Saygılar Foto yüklemede prob var o nedenle foto yükleyemedim.

halukanot
13-07-2014, 13:23
Bizim sitede sğaçlarda aynı problem. Her tarafı sardılar. Kireç çare olurmu acaba

ozanemre
13-07-2014, 13:38
Bizim sitede sğaçlarda aynı problem. Her tarafı sardılar. Kireç çare olurmu acaba

Sayın halukanot,

Kireç, tuz vb. ve bira gibi uygulamalar geçici olarak çözüm sağlar. Yukarıdaki başlıklarda yer alan ilaçtan temin etmenizi ve yüksek noktalarda elle toplama şeklinde mücadeleyi öneririm.

Esen kalın.