PDA

View Full Version : Tourkana / Portulacaria Afra

tourkana
11-11-2007, 18:00
İyi pazarlar,
Değişen hava şartları dolayısı ile artık zen bahçesinden çıkıp iç mekan bonsaileri ilgili çalışmalara başladım. Ali bey'in daha önceden fotoğrafını bizimle paylaştığı sarkık şelale tarzı çalışmasından ilham alarak ,Portulacaria Afra (Jade Tree - Elephant food(fil ayağı) ) adlı bir sukulent türü üzerinde çalışma yaptım.

Kullandığım toprak : Kaktüs toprağı(içinde çok küçük dere çakılları ve dere kumu var,bonsai toprağı olarak satılandan daha fazla drene oluyor).

Aşama aşama fotoğrafladım ,yeni başlayanlara yardımcı olacağını umarım.

tourkana
11-11-2007, 18:02
En son resimde ise 5 adet P.A var.Daha önceden kestiğim ve köklenenleri orman çalışması için Bauhaus'ta 0,95 YTL ye satılan saksıya diktim.Yakında boylarının ayarlamasını da yapacağım.

Harun Parlak
11-11-2007, 18:27
Selam tourkana güzel bir çalışma o gerdirme aletini biraz daha sıkacaksınız ileride herhalde
birfr o aleti iyi akıl etmişsiniz alete bir dayanak gerekmediğine göre sanırım bitkinin gövdesi
taşıyacak kadar sağlıklı ve kalın galiba

Ali H. ALI
15-11-2007, 12:40
Tourkana calisman gozumden kacmis degildir. yalniz yorum yapip yazmam biraz gec olmus. Dogrusu govde bukme aletini orada kullanman gereklimiydi diye dusunmeden edemedim.
Hayalinde canlandirdigin agacinin nasil bir sekilde oldugunu bilemiyorum ama ben olsam govde bukucuyu kullanmaz govdenin dogal bir sekilde kavis cizerek asagilara dokulmesini telleyerek yapmiya calisirdim.

Agacin yukariya cikan govdesini budarsan usteki govde yayilarak dallanacaktir. Saksisini da ileride degistirip daha uygun bir saksiya alacaksiniz degilmi?

yesim agaclari uzerinde deneyimli, guzel agaclar sergileyen bir bonsaici olmani dilerim.

tourkana
15-11-2007, 13:18
Ali bey , orda ağaç zor koşullarda kaldığı için dikelmeye çalışıyor ancak ilk darbe sonucu bir dalı aşağıya doğru uzuyor ancak pes etmeyip ikinci bir dal daha çıkararak ilk yapmak istediğini yapıyor.Dik kalıyor. :) Bu mücadeleyi anlatan bir stil oldu bence.

Saksı değişimi için aşağıya sarkan dalın bunun iki katı kadar daha uzamasını bekleyeceğim.

tourkana
13-01-2008, 14:32
Portulacaria Afra 'da dik dalı budadıktan ve daha sıcak ortama alındıktan sonra ağaçta gelişim hızlandı. Yavaş yavaş şeklini buluyor. Sanırım Ali Bey'in sarkık ağacına iyi bir rakip geliyor. :)

Halit Togay
13-01-2008, 15:00
Saksı da sarkık tarz için çok uygun olmuş. Delikleri filan bilerek yerine açılmış sanki.

tourkana
13-01-2008, 15:04
Merhaba Halit Bey, evet tellemeye pek gelmiyor hemen kırılıyor,bu saksıyı bauhaustan 4-5 ytl ye almıştım.Forma şeklinde yapmışlardı, ama :)

Halit Togay
13-01-2008, 16:01
Bu P. Afra Ali Bey'in Avustralya'dan yolladıklarından biri mi?

tourkana
13-01-2008, 16:11
Sizin verdiğiniz desem hatırlar mısınız ...?
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2093
mesaj 23'e bakınız ..

Ali H. ALI
14-01-2008, 12:12
Tourkana guzel bir bonsai olacak ellerine saglik.

Telleri kullanmadan once isitip yumusatma islemini yaparsaniz agaciniz uzerine hic zorlanmadan sarimlar yapabilir ve agacinizin telle sarilmis dallarini cok rahatlikla kivirabilirsiniz.

Halit bey sizin yesimleriniz nasil gidiyor?

Halit Togay
18-01-2008, 16:39
Maalesef benimkiler çok yavaş büyüyor az ışık aldıklarından mı , yoksa toprağı mı kötü seçtim diye düşünüyorum.

tourkana
24-05-2008, 12:57
Halit bey ,
Sizinkiler ne durumda..Benimkiler yeni bir cumhuriyet kuracaklar yakında :)

Bu mesaj yanlış anlaşılmaz umarım :)

Lymyt
24-05-2008, 16:09
En son resimde ise 5 adet P.A var.Daha önceden kestiğim ve köklenenleri orman çalışması için Bauhaus'ta 0,95 YTL ye satılan saksıya diktim.Yakında boylarının ayarlamasını da yapacağım.

Sn. tourkana,

Resimdeki saksıyı Bauhaus'tan aldığınızı belirtmişsiniz acaba hangi Bauhaus şubesi bu. Ben Beylikdüzü Bauhaus'ta hiç rastlamadım. Bonsai satılıyor; ama ayrıca saksı satılmıyor. Bilgilendirirseniz sevinirim..

tourkana
24-05-2008, 18:30
Bayrampaşa bauhausta kuruyan bonsailerin saksılarını ve tabaklarını satıyorlardı o tarihte...Gidip bakın bence hala vardır..

Lymyt
24-05-2008, 18:55
Teşekkürler, yolum düşerse bakacağım.

tourkana
25-06-2008, 20:26
Şimdi tam geliştikleri dönem olması nedeniyle ,çimdikleme ve yaprak koparma işlemleri ile yeni sürgünleri istediğim yerlerden çıkmalarını sağlıyorum...
Hata affeden ,susuzluğa dayanıklı çok güzel bir Sukulent. Herkese tavsiye ederim...

Halit Togay
12-07-2008, 18:43
Eline sağlık çok güzel olmuş. Bende yalnızca 1 kök kaldı galiba o da sağlıksız. Cressulalar çok iyi gidiyor.

tourkana
13-07-2008, 08:25
Bende çok var,,bir toplantıda görüşürsek size getirebilirim...(Tencere doğurdu hesabı :)))

aşağıda da çeşme dönüşünde karşılaştığım, birçok yaprak çıkarmış hali var..Zamanla formunu buluyor, ara dalcıkların çıkması için uç alma işlemlerini sabırla devam ettireceğim.

tourkana
06-09-2008, 17:37
İlk çeliğin çeliğinden denediğim kaya üstü tarzındaki denemem.

Ali H. ALI
07-09-2008, 13:52
Guzel bir bonsai olacak. Kayanin alti seklinde kesecegin(veya kestirecegin) bir kontroplap altina 3 ayacik yapistirarak, yapacagin bir altlik, kaya ve agac ile daha uyumlu oalcaktir.

tourkana
07-09-2008, 13:54
Biraz derince ve yuvarlak bir saksı altlığına su doldursam , ve kayanın kenarına da balık tutan adam heykeli koysam diye düşünüyordum.. :)

tourkana
19-04-2009, 11:16
Her şey , 4çift yapraklı bir dal parçasıyla başlamıştı.

izzeterisen
19-04-2009, 14:44
Sn.tourkana,
Sarkık tarzdaki Portulacaria'yı nasıl planladınız, ileride nasıl bir şekle sokmayı düşünüyorsunuz. Son durumda ne gibi bir görünümü olacak. Boyu ne olacak. Ön yüzü neresidir. Ben de bir tane sarkık tarz olsun diye yetiştiriyorum, ama ne yapacağım, nasıl budayacağım, hangi dallar kalacak halen hiçbir fikrim yok. Siz anlatırsanız ben de bilgi sahibi olacağım.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=8504&page=2 (şimdi daha da gelişti)
Teşekkürler.

bonsaisan
20-04-2009, 09:51
Güzel ve hızlı bir gelişim olmuş.Eline sağlık seneye dahada güzel olur bu sene güçlü sürügnler vereçetir.
Aynen öyle zaman ufak bir dal bir kaç sürügn ve sabrın getirdiği güzel bir çalışma.

Ali H. ALI
20-04-2009, 14:39
Iyi gunler.
Tourkana ekledigin fotograflardaki 1. ve 2. fotograflardaki selale tarzindaki yesim agacinin on yuzu gorundugu gibi olmamali saksiyi saga veya sola cevirip on yuz sagdan veya soldan(hangi taraf daha iyi gorunuyorsa) goruneni on yuz yapmalisin.

Iyi calismalar.

tourkana
04-10-2009, 09:39
Afra sukulentlerin son durumu.

İlki şelale tarzındaki P.A.
Diğerleri tanuki ve kaya üstü çalışmam.

tourkana
04-10-2009, 21:25
Bunlar da bugün Tekin beyin hediye ettiği saksılardan birine yerleştirdiğim bir zamanların budadığım sürgünlerinden bir tanesi.
İlki yaptıktan sonra çektiğim diğeri ise son kararım olan tarz. Son hali içime daha çok sindi. Bakalım siz hangisini beğeneceksiniz?

tourkana
12-10-2009, 18:58
Bir gün farklı bir açıdan yakaladım ve o açıya göre yeni bir form verdim..Sanırım bu son kararım :)

bonsaisan
12-10-2009, 23:24
yeni formu sade ama ileriye dönük olarak ana daları belirgin bir hale gelmiş.
Geleçek baharda gelişmesi ve sürügn gelişimi konturolu olursa ileriye dönük harika bir çalışma oluçaktır.

sagdil
26-10-2009, 11:13
Merhabalar.
Sitenize katılalı çok kısa bir zaman oldu ama günlerdir sabahlara kadar bonsai çalışmaları ile ilgili bilgi toplamaya çalışıyorum.O kadar güzel çalışmalar varki ben niye bu kadar geç kaldım diye üzülmemek elde değil.
Anlayacağınız bir yerden başlamaya karar verdim.Başlangıç için çok uygun bir bitki diye düşünüyorum.Fidan konusunda bana yardımcı olacak arkadaşlar çıkacaktır sanırım.
Yeşim ağacı yetiştirilmesi hakkında araştırma yapayım birazda.
Tekrar görüşmek üzere.

Ali H. ALI
26-10-2009, 11:49
Sayin Senerusta ve Sagdil iyi gunler, aramiza hos geldiniz.

Yesim agaci hizli gelisen bir bitki, ondan guzel bonsailer yapabilirsiniz. Hele bahcede, saksida yasli yesim agaclariniz varsa onlar uzerinde de bonsai calismalari yapabilirsiniz.

Sayin Tourkana,nin yesim agaclarini ornek alabilirsiniz.

Yesim agaclari ile sinirli kalmayip yorenizde yetisen yerli agaclarla da denemeler yapmalisiniz.

tourkana
28-11-2009, 08:25
Öncelikle herkesin Kurban Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlarım.

3 hafta önce İstanbullu bonsai meraklıları ve tutkunları ile gerçekleştirdiğimiz atölye çalışması toplantısında şekillendirdiğim tanuki tarzı Portulacaria Afra 'nın yeni çıkan sürgünleri ile son halinin fotoğrafını sizlerle paylaşmak istedim.

tourkana
16-04-2010, 21:36
Urla Ege Ünal serasından aldığım oldukça yaşlı bir Portulacaria Afra ağacı.

İlk halini sadece Memet ve Kalambaklı biliyor.

Son hali şimdilik böyle.

kalambaklı
17-04-2010, 10:18
Sevgili tourkana, güzel bir iç mekan bonsai' si olacağından hiç şüphem yok.
Gelecekteki fotoğraflarını bizlerle paylaşmanı bekliyoruz.

bonsaisan
17-04-2010, 12:14
Gelişmi bir aday oradaki toplantımızda sra içinde bende çok güzel örneklere raslamıştım.
İleirdeki halini görsmek isteriz.
Saygılar.

tourkana
17-04-2010, 18:51
İzmir'de olur ve yine bir toplantıya denk gelirsem bunu getirmeye çalışırım, hatta yeni bir tane alıp toplantıda da işleyebiliriz.

Kolay gelsin.

tourkana
19-12-2010, 13:36
P.A ların son durumları.

bonsaisan
19-12-2010, 17:30
Gittikce gelişen vegenişliyen bir koleksiyon olmaya başlamış.
Sanırım tek kök olanlar kesilmiş bambu boruların içerisine dikilmek sureti ile elde edilmiş.
Güzel bir saksı denemesi

öZNe
26-12-2010, 14:47
Merhaba Tourkana...P. Afra'larınız çok şirin.Benimkileri tellemeye korkuyordum bu görseller bana cesaret verdi.

tourkana
26-12-2010, 15:52
Tellemeden önce , gövdeyi alıştırmanız gerekiyor, bunu telleme yapacağınız bölgeyi bir süre ( 5-10 dk) sağa sola çevirerek yumuşatarak yapabilirsiniz. Çok sıkı sarmayın, mümkünse yumuşak alüminyum tel kullanın.

tourkana
23-08-2012, 20:06
İlk 2 fotoğraf geçen yıl (Temmuz 2011), son iki foto bugün çekilenler.
Gelişim yavaş gibi gözükse de , çatallandırma elde etmek için sürgünlerin büyümesini bekleyip uygun yerlerden kesip karşılıklı yaprakları uzaklaştırıyorum sonra yaprak diplerinden karşılıklı sürgünler çıkıyor.

tourkana
04-09-2012, 10:34
Ofisten bir P.A daha ;

tourkana
31-10-2012, 09:03
Portulacaria'lardan bir demet sunup gelişmelerini paylaşmak istedim.

tourkana
31-10-2012, 09:06
Bu da hafta sonu bir büyük P.A dan çıkarıp, Kanuma ve dere çakılı kullanarak dikim yaptığım bonsai adayımız.

Sol dalı , gövde ile birleştiği yerin alt tarafından V şeklinde kesim yaparak aşağıya eğmeye çalışacağım.

tourkana
27-11-2012, 11:54
Uzun zamandır beri gözüme kestirdiğim P.A 'nın Yarı Şelale bir tarz için uygun bölgesini bugün dayanamayıp budadım. Bonsai dostumuz, şimdilerde sukulentlerle daha sık ilgilenen Yamadorian'ın hediyesi olan kendi üretimi saksıya yerleştirmeyi planladım.

Sıradaki işlemlerde öncelikle telleme, sonra farklı bir yerde köklenmesini bekledikten sonra bu saksıya dikmeyi düşünüyorum.

Sakaki
27-11-2012, 12:26
Sevimli bir minik, kolay gelsin tourkana :)

Eğer iznin olursa afrayla ilgili bir gözlemimi anlatmak isterim:

Genelde ekimden sonra bir süre su verme, ilkbaharda ekim yap, vs. gibi tavsiyeleri çok duymuşunuzdur ama benimki farklı :)
Geçen sene budadığım çatal şeklinde bir dalı ikiye ayırarak birini genel tavsiyeler doğrultusunda saksıladım (mame için), diğerini de bir çay bardağı suya koydum.

Toprağa ekim yaptığım önce doğal olarak yapraklarının bir bölümünü döktü, büzüştü, küçüldü vs. ama bir aya kadar toparladı.

Suda beklettiğim ise (oda sıcaklığı koşullarında) bir hafta içinde inanılmaz bir kök geliştirdi. Bu kadar hızlı ve uzun kökler beklemiyordum. Hatta suyun içinde unuttuğumdan 1 hafta sonra baktığımda köklerin bardak tabanında yer bulamadığı çin spiral şeklinde dönmeye başladığını gördüm. Hemen saksıladım.

Suda köklendirerek toprağa aldığım aday diğerinden çok daha hızlı gelişti ve çok sağlıklı oldu. Şu anda neredeyse bir mame saksısına alınmaya hazır.

Başarılar dilerim.

Soner
28-11-2012, 09:15
Yarı şelale tarzı için takip edebileceğimiz, bizlerin de gelişiminden, yapılan uygulamalardan bilgi edinebileceğimiz güzel bir aday. Şu an bende eski yağ tenekelerinde ekili olan ve gölgede sarkık olarak büyümüş iki adayım var.Bir örnek olması açısından bu adayınızı takip listeme ekledim bile :)

Ama resimleri görünce şaşırdım. Çünkü ben de aşağı yukarı aynı kalınlıkta dalı olan bir adayıma -link- (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/26951-3.htm) müdahale etmek istiyordum. Ancak zamanı değil diyerek ertelemiştim.
Şimdi sizin uygulamanız ve Sayın Sakaki'nin yazdıklarını okuyunca aklım çelindi biraz ;) Yukarıda verdiğim linkte, en sonda, Sakaki'nin önerdiği gibi o dalı budasam ve budanan dalı da köklendirmek için suya koysam nasıl olur sizce ? Önerir misiniz ?

tourkana
28-11-2012, 09:38
Sn. Soner, ben bu adayın dikimini bu saksıya yapmadım henüz, Sakakinin dediği gibi suda bir süre bekletip ,daha sonra daha geniş saksıda köklendikten ve biraz daha yaprak dal sayısı arttıktan sonra dikmeyi düşünüyorum.

P.A larda uzun zamandan beri her gelişim döneminde budadığım dalları aynı teknikle başka saksılara diktim, sukulent özelliğinden olsa gerek oldukça toleranslılar. Bence deneyebilirsiniz, ama iklim faktörünü de gözönünde bulundurun.

sagol
29-11-2012, 07:57
Sayın Tourkana,

Güzel bir çalışma olmuş, elinize sağlık. Sayın Yamadorian'ın saksısı ile uyumlu bir çalışma olmuş.

İyi çalışmalar dilerim.

Uzun zamandır beri gözüme kestirdiğim P.A 'nın Yarı Şelale bir tarz için uygun bölgesini bugün dayanamayıp budadım. Bonsai dostumuz, şimdilerde sukulentlerle daha sık ilgilenen Yamadorian'ın hediyesi olan kendi üretimi saksıya yerleştirmeyi planladım.

Sıradaki işlemlerde öncelikle telleme, sonra farklı bir yerde köklenmesini bekledikten sonra bu saksıya dikmeyi düşünüyorum.

tourkana
06-01-2013, 12:07
Aradaki farka bakın, istediğim formu yakaladım sayılır, bu yıl daha güçlü bir besle programı ile dalların da hacimli bir görünüme kavuşmasını hedefliyorum.

tourkana
20-02-2013, 13:46
Sonsuz fon perdesi ve sağ üstten gelen ışık yardımıyla fotoğraf çekmeyi denedim, ışığın sarı tonu ve geliş açısının yarattığı gölge sorununu da hallettim mi daha güzel fotoğraflar çıkaracağım.

tourkana
07-10-2013, 11:34
Bütün yazı dışarıda geçirdiler , susuzluğa çok dayanıklı yeni başlayanlar için ideal bir tür P.A ( yeşim ağacı).