PDA

View Full Version : agaclar.net, 1.Bursa Bonsai Atölyesi (9 Aralık 2007)

Sebahattin Sargın
28-10-2007, 17:19
25644

Bir süredir sitemizde bu konuda olan çalışmaları takip ediyorum. Bursa Ekibi olarak biz neden böyle bir çalışmada bulunmuyoruz?

Bu gün yaptığımız Bursa Ekibi Toplantısında bu konuyu konuştuk. Böyle bir çalışmaya kimler destek verir?

Bu çalışmada ne gibi bir yol izleyebiliriz? Ne dersiniz arkadaşlar var mısınız böyle bir çalışmaya?

9 Aralık 2007 Pazar
Saat: 11:00

Alara Maycan Meyve Evi
Bademli Yolüstü, Belen 3 Sitesi Yanı No: 81
Tel:549 02 99

Bursa 1. Bonsai Atölyesi / 9 Aralık 2007 (http://www.agaclar.net/galeri/browseimages.php?c=653&userid=)

memet
29-10-2007, 08:01
Bursa'da bonsai çalışmasına katılmak isteyen, bonsaiye meraklı olan, başlamak isteyen arkadaşlarımız bir araya gelsinler, kalan işleri kotarması kolay.

Sebahattin Sargın
29-10-2007, 08:51
Ben dedim, demedim mi Bursa Ekibi üyeleri? Biz bir toplanalım hocalarımız yardımcı olur diye ;)

Şimdi liste şu şekilde oluyor:
1) Selahattin Yılmaz
2) Maycan Bahçe
3) Sebahattin Sargın

Yer olarak maycan bahçe bize yardımcı olacak, kendisine şimdiden teşekkür ediyoruz ;)

Sebahattin Sargın
29-10-2007, 10:39
Sevgili Malina;

Dün yaptığımız Bursa Ekibi toplantısında böyle bir şeyler yapabilirmiyiz diye arkadaşlara sordum. Sevgili maycan bahçe işyerindeki bürosunu kullanabileceğimizi iletti. Bu başlıkta zaman içinde neler yapabilceğimizi konuşup, kararlarımızı alacağız.

malina
29-10-2007, 10:48
Henüz işin başında olsak da deneyimlerimiz doğrultusunda şunları bilmemiz gerektiği için ayrıntıları sordum.

1. Bonsa Atölyesi olarak kullanılabilir özellikte mi?
2. Çok işinin erişimine uygun, merkezi bir yerde mi?
3. Daha sonraki çalışmalarda da kullanılabilir mi?

Aslında meyan bahçe burada olduğuna göre, sorulara o cevap verebilir :)
Lafı ters anlama olur mu? Neden sen cevap veriyorsun diye yazmadım bunu...
Teklifin sahibi nerede, diye yazdım... :)

maycan bahçe
29-10-2007, 14:47
Sevgili Malina,

1)Toplam alan 3000 M2. Ancak 50 m2 cafe olarak kullandığımız bir alan var.Masalar , sandalyeler, ısıtıcı ,bitki çayları,kahvelerimiz ,meyvelerimiz herşey var.Sadece içmekanda sigara içirmiyoruz.Zaten çalışma sırasında kimse içmek istemez herhalde.Teknik olarak başka ne lazım bilmiyorum.

2)Bursa'nın en nezih semtinde bulunuyoruz. Dahası bir süre sonra müşterileriminde katılımıyla ağaçlar.net üye sayısını da artırabiliriz.

3)Bonsai konusunda kendimi geliştirmek istiyordum. Dün arkadaşlara söylediğimde herkes heyecanlandı, hepimiz katkıda bulunabiliriz dedik.

4)Daha sonra ****** kullanbiliriz (****** birbirimize küsmessek )

5)Umarım yazarken paragraf hatası yapmamışımdır!

Sevgiler

malina
29-10-2007, 17:19
Koşullar çok uygun görünüyor :)

Sadece iç mekanda sigara içirmiyoruz

Eh, ben gelmeyeceğime göre, bunun da sakıncası yok :)

bülent16
01-11-2007, 07:50
Böyle bir çalışmada mutlaka bende bulunmak isterim. Bu arada manayla hep araştırıp tam teşebbüs esnasında vazgeçtiğim Bonzai çalışmalarına başlamış olurum.

Ali H. ALI
01-11-2007, 11:15
Izmir, Ankara, Istanbul, Trapzon, Bursa, bonsai atolye calismalari bir birini izliyor, bunlari gorunce insan keyifleniyor, seviniyor, Turkiyedeki bonsai gelecegine umutla bakiyor.
Hepinize kolayliklar, yapacaginiz calismalarin surekli ve bir Bursa bonsai kulubunun temelleri olmasini dilerim.

Sebahattin Sargın
01-11-2007, 17:10
Atölye çalışmasına katılacaklar;

1) Selahattin Yılmaz
2) Maycan Bahçe
3) Sebahattin Sargın
4) Bülent16
5) Hedera
6) Badem Ağacı
7) Red
8) ....?

Neler yapabiliriz sizce, bu konuyu iyice bir konuşalım...

maycan bahçe
02-11-2007, 12:36
Hedera ve badem ağacı da internete giremedikleri için yazamamadılar ,ikiside bonsai çalışmasına katılacaklarını beni ziyarete geldiklerinde söylediler.Onları dahil edelim.

red
02-11-2007, 13:58
Herkese selam bonsaiye yeni başlayan birisi olarak ben de böyle bir çalışmanın içerisinde olmak isterim red olarak beni de yazın

tarih belirlenince tekrar yazışırız. Şimdiden heyecanlandım. Mümkünse bu toplantıya ailece gelip çocuklara da bu sevgiyi aşılamak isterim.

maycan bahçe
04-11-2007, 11:57
Arkadaşlar dün Selahattin Bey ile görüştük, en kısa zamanda biraraya gelip detayları görüşüp tarih belirleyelim. Katılım için yeterli sayı var sanırım.Ayrıca yapacağımız duyurularla daha fazla kişi katılacaktır.Biz ayrıntıları belirledikten sonra bonsai hocamızda teknik malzemeleri bildirir tedarik ederiz.
Sonra da gelecek olan bonsai hocamız gün belirler, biz de biran önce başlarız.

maycan bahçe
04-11-2007, 14:46
Sebahattin bu hafta içinde bir toplantı yapalım .Selahattin Bey'in de bulunabilmesi için ona uygun bir zaman olsun.Hazır Memet hocamız hazırken elimizi çabuk tutalım.Selahattin Bey afiş için Malina ile görüşecek.
Kolay gelsin.

Sebahattin Sargın
04-11-2007, 14:55
Toplantı konusunu yarın Selahatin Hocam ile konuşacağım, kesin tarihi kararlaştırdığımız zaman yazacağız. Bu toplantıda neler yapacağız, hangi aşamaları izliyeceğiz, neler lazım onları konuşacağız. İnşallah güzel bir atölye çalışmasıda biz yaparız ;)

Sevgiler ;)

İklimsiz
05-11-2007, 19:11
Değerli arkadaşlar bizler geçtiğimiz pazar günü Trabzon grubu olarak ilk buluşmamızı yaptık. Hem tanıştık ve hemen kaynaştık, keyifli bir hafta sonu oldu. Sizin de faaliyetlerinizi forumdan takip ediyorum. En kısa zamanda sizlerin de bir araya gelmeniz dileklerimle. Saygılar.

maycan bahçe
21-11-2007, 15:27
Bonsai çalışma atölyesi ile ilgili cumartesi günü saat 10.00 da işyerimde toplanacağız.Ön toplantıya katılmak isteyen arkadaşlar için adres,

Alara Maycan Meyveevi,

Bademli yolüstü ,Belen 3 Sitesi Yanı

No.81
TEL:549 02 99

Sebahattin Sargın
21-11-2007, 18:04
Toplantıya katılacaklar;
1) Maycan Bahçe
2) Selahattin Yılmaz
3) Sebahattin Sargın
4) .....?

bülent16
21-11-2007, 18:52
Çok önemli bir işim çıkmazsa bende katılmak isterim.

Sebahattin Sargın
22-11-2007, 18:10
Bonsai çalışma atölyesi ile ilgili cumartesi günü saat 10.00 da işyerimde toplanacağız.Ön toplantıya katılmak isteyen arkadaşlar için adres,

Alara Maycan Meyveevi,

Bademli yolüstü ,Belen 3 Sitesi Yanı

No.81
TEL:549 02 99

Toplantı tarihimizi ve yerimizi tekrar güncelliyeyeim dedim.

Toplantıya katılacaklar;
1) Maycan Bahçe
2) Selahattin Yılmaz
3) Hedera
4) Bülent16
5) Sebahattin Sargın
6) Uzman16
7) ....?

Sebahattin Sargın
22-11-2007, 22:58
Sevgili Uzman16;

Sizide aramızda görmekten büyük sevgi duyarız efendim.

Sevgiler ;)

Selahattin Yılmaz
23-11-2007, 23:09
Arkadaşlar bu gün saat 10:00 da toplantı tarihimizi belli ediyoruz. Katılmak isteyenler buyursunlar...

Selahattin Yılmaz
24-11-2007, 22:21
Arkadaşlar toplantımızı bu gün yaptık. Aldığmız kararlar şunlar:

1-www.agaclar.net Bursa Bonsai Atölye Çalışması 9 Aralık Pazar Günü saat 11:00'de Maycan Alara Meyve Evinde (http://www.wikimapia.org/#lat=40.288283&lon=28.920693&z=16&l=0&m=a&v=2) yapılacaktır.

2-Atölye çalışmasına bonzai hocası olarak üstadımız sevgili bonzaisan ve bonzainin İzmirli duayeni üstat memet katılacaklardır.

3-Prensip olarak ve onlara külfet getirmemesi için bonzaisan'ın ve memetin yol masraflarını katkıda bulunmak isteyen Bursalı gönüllü üyelerimiz arasında para toplayarak karşılayacağız. Gereken rakamı bilahere teklif edeceğiz ve üyelere duyuracağız. Rakam açıklamıyorum çünki rakam toplam rakamın kişi başına düşen belirli bir meblağıdır sponsor olmak isteyenler ya da sponsor bulmak isteyenler olursa duruma açığız rakamda çok fazla değildir.

4-Gerekli duyurular bu günki toplantıya katılan maycan bahce, Sebahattin Sargın ve tarafımdan bursayı bölgelere ayırarak yaptık. Reklamlar dolayısyla afiş konusu konusu sponsorumuz ÖZÜTEK PLAN KOPYA (http://www.ozutek.com/ozutek/ozutek_2.html) tarafından basılacaktır ve bu konuda üyemiz iargın destek olmuştur.

Sebahattin Sargın
25-11-2007, 10:59
Gereken planlar yapıldı, atölye çalışması konusunda kararlar alındı. Bonsai atölye çalışmasına katılacak olanlar;

1) Selahattin Yılmaz
2) Maycan Bahçe
3) Hedera
4) Bademağacı
5) Bülent16
6) Uzman16+1
7) Sebahattin Sargın
8) Ali H. ALI
9) Red
10 ....?

Atölye çalışmamız herkese açıktır...

Sevgiler;)

uzman16
25-11-2007, 16:35
Faydalı bir toplantı olduğu anlaşılıyor. Gelirken neler getireceğiz, , günde kaç saat çalışacağız, bu çalışma toplam olarak ne kadar sürece v.b soruların cavabını da verir misiniz? Bir de araştırmamız gereken bir konu var mı?
Hocalarımız konusundaki fikrinize de katılıyorum.
Bursa bölgelere ayrılıp duyuru mu yapılacak?
Çok şey mi sordum.?
Sanırım öyle .!

Sebahattin Sargın
25-11-2007, 18:13
Sevgili Uzman16;

Az bile sordun ;). Sorular cevaplanmak için var bilen arkadaşlarımız asla cevaplamaktan çekinmeyeceklerdir. Ben sorularınızı cevaplıyayım...
1)Gelirken neler getireceğiz?
Bonsai hangi ağaç ile başlıyacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Bu konu bonsai bölümünde uygun başlıklar altında uygun bir şekilde anlatıldı.
2)Günde kaç saat çalışacağız?
Öncelikle şöyle anlayatım, hocalarımız İzmirden gelecekler. Sürekli gelme gibi bir ihtimalleri yok, o yüzden toplantı ne kadar uzun sürerse o kadar iyi olacak. Biz toplantıda başlama saatini 11.00 olarak uygun gördük. Uzun lafın kısası uzun bir toplantı olacak ;)
3) Bu çalışma toplam olarak ne kadar sürecek?
Nkz: 2. sorunun cevabı ;)
4) Bir de araştırmamız gereken bir konu var mı?
Evet hemde çok var. Bonsai başlıklarında çok önemli ve öğretici bilgiler var. O başlıkları tek tek, sindire sindire okuyorsunuz ;). Toplantıya sıfır bilgi ile gelmek var, bir de bilgili olarak gelmek var. Artık hangisini tercih ederseniz ;)
5) Bursa bölgelere ayrılıp duyuru mu yapılacak?
Atölye çalışmamız için afişler hazırlanacak. Öncelikle afişler konusunda bize yardımcı olacak olan Sevgili İargına çok teşekkür ediyoruz. Bu afişler toplantı da yaptığımız listeye göre Bursamızın uygun yerlerine asılacak.
6) Çok şey mi sordum?
Olurmu canım hiç öyle şey ;). Sorulara her zaman açığız.

Başka sorularınız var ise elimden geldiği kadar cevaplamaya hazırım.
Sevgiler ;)

İklimsiz
25-11-2007, 19:10
Toplantınızın güzel geçmesine sevindim. Anladığım kadarıyla elinizi çabuk tutup bir an evvel işe koyulacaksınız:) Ayrıca konunun üstatlarının aranızda olacak olması büyük şans, darısı başımıza diyelim:) Bonzaisan ve memet in ulaşım bedeli konusunda yardıma ihtiyacınız olursa unutmayın, Giresun'da bir gönüllü var:)

Saygılar hepinize ve iyi çalışmalar.

Sebahattin Sargın
25-11-2007, 19:24
Sevgili iklimsiz iyi dilekleriniz ve güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Elimizi çabuk tutuyoruz çünkü heycanlıyız, bir an önce başlamak istiyoruz. İnşallah başarılı bir şekilde bu işi bitirebiliriz.

Desteğiniz için tekrardan teşekkür ederiz.

Sevgiler ;)

bonsaisan
25-11-2007, 22:24
Sevgili Bursalı bonsai severler bonsaisan "orçun" olarak aranızda olmak benim için bir onurdur.

Göstermekde olduğunuz ilgi ve alaka için çok teşekürederim.

Ayın 9 da kısmetse yanınızda olmak istiyorum.

İşim gereği zorunlu haller olmadıkça normal şartlarda sürekli bonsai ile uğraştığım için Bursa atölye çalışması benim için güzel olaçakdır.

Sizler ile tanışmak ve ortak bir konu olan bonsai konusunda yapılaçak sohbetler Türkiyede ki bonsai konusunun dahada gelişmesi için bulunmaz bir fırsat.

Herkeze saygılar sunarım.

uzman16
26-11-2007, 13:46
Dünden beri bonsai başlığını okuyorum. Acemi olunca da ne yapacağımı bilemiyorum. :eek:

Bonsai için bitki seçimini nasıl yapacağım? 9 Aralıktaki toplantıya kendim fidan alıp mı geleceğim, yoksa o civarda satış yapan yerlere gidip hep beraber mi alacağız ?

Alacağımız bitkiyi her çalışma sırasında götürüp getirecek miyiz yoksa çalışma platformunun orada mı bırakacağız? Sanırım götürüp getireceğiz zira tüm bitkileri orada bırakmak mekan sahibini sıkıntıya sokabilir.

Eğer gidip fidan alırsak hemen çalışmaya başlayabilek miyiz? Zira anladığım kadarıyla fidanların sulanmasını öğrenmek için bile bir süreçten bahsediliyor bu durumda çalışmaya hemen başlamak bir müddet için imkansız gibi görünüyor.

Öncelikli olarak fidan seçimimizi yapma konusunda hocalarımızdan yardım bekliyorum. Kısa sürede büyüdüğü belirtilen söğüt veya güzel görünen çiçekli bonsailerden leylakta karar kılsam uygun mudur? Ya da bize özellikle tavsiye edilen bir bitki var mıdır?

Bursa ekibi olarak yöntemimiz ne olacak? Herkes saksısını, bitkisini, telini makasını v.b. alıp mı gelecek? Yoksa ortak bir yöntem mi oluşturulacak ? Bu konuda alınan bir karar var mı? Bizi biraz yönlendirebilirseniz çok iyi olacak :o

Sevgili Sebahattin yine çok soru sordum bak gördün mü? Ama sormadan da olmuyor ki... Öğrenecek çok şey var ve ben okumaya devam ediyorum. Daha 15 gün var okumaya devam.:cool:

Ali H. ALI
26-11-2007, 20:11
Bir soru daha :
Katılımcı listesine Ali H. ALI Bey'i de yazmışsınız . Ali Bey Melbourne'da değil miydi ? Yoksa manevi katılım mı var ???? :p

Ben her zaman yaninizdayim
Yuregim sizinledir.
Melbourne'dan selamlar.

Sebahattin Sargın
26-11-2007, 20:14
Ne güzel, kendimi sözlü oluyormuş gibi hissettim ;)

Sevgili Uzman16 bu yüzden size bol bol okumanızı tavsiye ettim :). Bonsai atölye çalışmasını yapmayı ilk Sevgili Maycan Bahçe dile getirdi ve mekan olarak iş yerini kullanabileceğimizi söyledi. Bu teklif büyük bir zevk ile kabul edildi ;)

Bonsai seçimini nasıl yapacağınızı uygun başlıklar altında hocalarımıza sorun, gerçi hocalarımızın bu konuda tavsiyeleri var. Maycan Bahçenin işyerinde fidanlar olucak isteyen fidanını alır getirir **** oradan satın alır...

Bu atölye çalışmasında elbette ağaçlar üzerinde bir kaççalışma yaparız ama, öncelikle dinlememiz ve öğrenmemiz gerek çok konu var çok :D. O yüzden bu toplantı ilk olacak dinleyip öğrenmeye çalışacağız. Ufakta olsa uygulamalar yapacağız...

Tel konusunda ne yapacağız bilmiyorum, bu konuda yardımcı olacak üyelerimiz varmı acaba?

Ali Hocam sanırım manevi olarak listeye eklendi, bu eklemeden benim habaerim yok. Gönlüm ister ki atölye çalışmamızda başımızda olsun :(

Umarım sorularınızı uygun bir şekilde cevaplayabilmişimdir...

Sevgiler ;)

bonsaisan
27-11-2007, 00:01
Öncelikle fidan seçiminde dikkat edilmesi gerekli konu başlı izmir atöye çalışmasında detaylı oraka anlattığım bir konu oradan uygun fidan seçimi ile ilgili sorunuzun yanıtını bulabilirsiniz.

Tel konusunda gelince genelde tel bakır tel satan yerlerde mevcud **** 2 metre uznluğunda elektirkçilerden alaçağınız farklı kalınlıkda ki tellerin plastik koruyucusunda sıyırın
ve çıplak kalan teli bir şişenin üstüne sarın ve daha sonra sarmış olduğunuz bu teli evde ki ocak üzerinde akkor haline geleçek şekilde ısıtın telin tamamı akkor haline gelince bir karga burun **** pense ile teli alıp balkonda kendi halinde sğumaya bırakın.

tel soğudukdan sonra rengi gri olacakdır.Ve bu girlik topak topak dökülür.

teli tekrar acın ve bir şişeye tekrar sarın artık tel normal direncinde daha az bir diren göstereçek kolay büküleçekdir.

Saygılar

maycan bahçe
28-11-2007, 12:21
Sevgili RED,

Bonsai için uygun fidanlardan şimşir ve ardıç fidanlarını bulunduracağız.Çalışma yapıldığı gün alabilirsiniz.Çam v.b. fidanlar ,meyve fidanları da var.Ancak ilk başlayanlar için şimşir ve ardıçın uygun olduğunu öğrendik onun için bu fidanlarla çalışmaya başlayacağız.

Sebahattin Sargın
28-11-2007, 17:08
Arkadaşlar toplantı günü herkez yiyecek olarak bir şey hazırlayıp getirse nasıl olur? Kek, börek, poğaça filan. Böyle olması gerekiyor zaten ;). Kimler ne yapabilir, herkez aynı şeyi yapmasın diye söylüyorum ben bir liste oluşturacağımda bu konuda....

Sevgiler ;)

bonsaisan
28-11-2007, 17:39
Bursa bonsai atölye çalışması katılım listesi.

1) Selahattin Yılmaz
2) Maycan Bahçe
3) Hedera
4) Bademağacı
5) Bülent16
6) Uzman16
7) Sebahattin Sargın
8) Ali H. ALI
9) Red
10 Bonsaisan
11)...?

Bu listenin atölye çalışma günü olan 9 aralık gününe kadar artarak Bursa'da bonsai sever sayısının daha da artaçağına inanıyorum.

Şimşir ilk bakışda bonsai çalışmasına uygun gibi gelsede aslında uygun gönde yapısı ve dal yapısına sahip bir çalışma fidanı seçilmez ise uygulama yapaçak bonsai sever için zor bir fidan diye biliirm.

Mümkün olduğunca İzmir atölye çalışmasın da daha önceden belirtiğim kriterlere yapın bir fidan bulur iseniz çalışma sonuçunda daha kısa sürede sergilemeye deyer bir ağaçınız olur.

Gelelim konuya normalde bonsai hobisi ile uğraşmak isteyen bonsai sever belirli kaynaklardan bir miktar bilgiyi zaten öğrenir. Lakin eksik kısmı uygulama yani pratiktir.

Temelde öncelikle bonsai nedir ne değildir. Ve bonsai diğer saksı bitkilerinde ayıran özeliği nedir, sorusu ve yanıtı bonsai ile ilgilenen ya da ilgi duyan kişilere aktarılır.

Bundan sonraki kısım bir bonsai nasıl yapılır.
Bonsai yapımında hangi teknikler kullanılır.
Hangi malzemeler kullanılır.
Ve bu uygulamalarda püf nokta nedir.

Örnek:Bir bonsai'a sarılan tel ne kadar sıkı olmalıdır.? Bu bir soru dur. Lakin püf noktası işde yapacağımız workshoptadır.
Bir ağacı bonsai için biçimlendirdik.?Peki sığ saksıya alırken köklerin ne kadarını budamamız gerekir.?
Gibi bir takım soruların kitabi bilgide yazılan olanın dışında yazmayan püf noktalarını burada sizler ile paylaşıcağız.

Öncelikle ilk başlayacak arkadaşlar için fidan'dan bonsai yapımı ile başlamak en mantıklı yoldur.
Bunun için uygun fidan seçimi en önemli konu başlığıdır..

Fidan seçimi

Bonsai için uygun fidan seçimi size çok daha kısa sürede şık ve estetik bir bonsai sahip olmanız için büyük bir avantaj taşır.
Öncelikle alacağınız fidan kök yapısı gelişmiş olmalı ve gövdenin bittiği noktada kökler belirgin olmalı.

Gövde; bonsai ağacında gövde şu yapıda olursa çok etkili bir görsellik yakalamış olursunuz.
Gövde köklerden başlayarak ağacın en üstüne doğru gidildikçe incelen ve bu incelimi koni biçiminde olan bir fidan seçilmelidir. Eğer gövdeniz silindir bir formda ve aynı kalınlık da ise bu pek uygun değildir.

Diğer konu dallar. En alt daldan en üst dalla doğru kalından inceye doğru giden ve birbirine karşıt dalları bulunan ve bu dallarlı sık olan fidan mantıklıdır.
Yapraklar bonsaide mümkün olduğunca ufak yapraklı ağaç cinslerini seçer iseniz kısa vadede etkileyici bir bonsai elde edebilirsiniz.

Peki hangi ağaç?
Öncelikle ülkemiz koşullarında malum genelde tüm ağaçlar dış mekan bonsai için elverişli olan ağaçlardır.
Ama eğer bula biliyorsanız.Sup tropik ayda tropik Fidanlar ile de çalışa bilirsiniz.. Bunları iç mekanda değerlendirebilirsiniz.
Tavsiyem şudur.
Ardıç cinsleri sürünücü cinsler.
Cüce nar,Cotonaster dağ muşmulası,dik budak,Akça ağaca türleri,karaağaç.
Gibi dayanıklı ve şekillendirmeye daha müsait ya da toleranslı ağaçlar uygun olacaktır.

Kullanılacak Malzemeler:
Öncelikle birkaç farkılı boyda makas bunlardan en elverişlisi gül budama makasları ile bağ makasları. Ama varsa orijinal bonsai budama makasları.
Şekillendirme için barkı teller ve ipler.Yine zor ve güçlü daları biçimlendirmek için bitki rafyası **** plastik bantlar. Dalların üzerine sarılarak dalın zedelenmesini önlemek için.

Sığ plastik ayda toprak saksılar.iyi bir toprak karışımı.Tavsiye olarak.
4 ila5 mm çakıl – 2 ila 3 mm granit **** derekumu bol milli-Sakıs toprağı olarak satılan torf- Ve son olarak da belirli bir miktarda temizliğine yani sterilliğine inandığınız tarla toprağı ya da çamlıklarda bolca bula bileğiniz çamlık toprağında olabilir. .

Kesilen yarin kapatılması için macun aşımacunu varsa orjina bonsai için üretilen macun.
Ya da çoçukların kullandığı renkli oyun hamurları ağaçınıızn gövde rengine uygun tonda ya da yakın ve su tumasını aza indirmek için macunla beraber kulanılacak vazelin.

Daha fazla sorusu olan arkadaşlar sorunarını bu konu başlığı altında sorabilirler.
Saygılarımla.

Saygılar.

uzman16
29-11-2007, 10:09
Arkadaşlar toplantı günü herkez yiyecek olarak bir şey hazırlayıp getirse nasıl olur? Kek, börek, poğaça filan. Böyle olması gerekiyor zaten ;). Kimler ne yapabilir, herkez aynı şeyi yapmasın diye söylüyorum ben bir liste oluşturacağımda bu konuda....

Sevgiler ;)

Tamam , hepimiz birşeyler getirelim . Ben kek yapabilirim, olmazsa poğaça türü birşeyler alırım. Yanıtım çok net olmadı ama elim boş gelmem merak etme. :D

uzman16
29-11-2007, 15:41
http://www.teunveldman.com/herfst/Planten/afbeeldingen/cotoneaster.jpg

Sn. Bonsaisan
yukarıda resmi bulunan bitkinin 50-60 cm boyunda olanını bonsai için getirsem uygun olur mu? (Adı galiba dağ muşmulası)

Sebahattin Sargın
29-11-2007, 16:59
Gereken planlar yapıldı, atölye çalışması konusunda kararlar alındı. Bonsai atölye çalışmasına katılacak olanlar;

1) Selahattin Yılmaz
2) Maycan Bahçe
3) Hedera
4) Bademağacı
5) Bülent16
6) Uzman16+1
7) Sebahattin Sargın
8) Ali H. ALI
9) Red
10 ....?

Atölye çalışmamız herkese açıktır...

Sevgiler;)

Sevgili Uzman16

Kardeşinizin gelmesinde bir sorun yoktur, bizim misafirimizdir. Bu arada kek yapmanız daha iyi olur ;). Resimdeki ateş dikeni sanırım, hocalar daha iyi bilir gerçi.

Sevgiler;)

Selahattin Yılmaz
29-11-2007, 20:23
Afişler hazır. İlk fırsatta dağıtmaya başıyoruz. Vatana millete hayırlı olsun. Hazırlayanların eline sağlık.

25755

bonsaisan
01-12-2007, 15:33
Sn. Bonsaisan
yukarıda resmi bulunan bitkinin 50-60 cm boyunda olanını bonsai için getirsem uygun olur mu? (Adı galiba dağ muşmulası)

Sayın uzman 16

Eğer mehmedinde dediği gibi taşımada problem yok ise sorun değil.

Tabi şuda bir gerçek 60 cm bir boya sahip bir fidanda eğer alt yapı uyugn kalınlıkda ise çok güzel bir form çıka bilir istersenzi şimdiden buray bir fotğrafını ekleyin bizde bu sayede bakar bir form oluştura biliriz kafamızda.

Ayrıca daş muşmulası değil Ateş dikeni bu gördüğüm fotğraf.

saygılar.

uzman16
01-12-2007, 19:19
Bitkiyi yarın temin edince fotografını eklerim.

Ben aslında söğüt istiyordum.
Bu mevsimde söğüt bulma ihtimalim var mı acaba?

Selahattin Yılmaz
01-12-2007, 21:51
Bu gün bende elimdeki afişleri Heykel, Cumhuriyet caddesi, Tuzpazarı ve Gazcılara astım.

Maycan'a da verdim o da bademlide asacak ve müşterilerine dağıtacak.

Bunun dışında maycan ile görüşmemizde benimde özellikle sattığım bonzai başlığındaki fidanlardan toplantıya getireceğim ve elde edeceğimiz gelirle atölye masraflarına destek olma kararı aldık. Bu arada katılacak arkadaşlar fidanları bizden alırlarsa atölye çalışmasına destek de vermiş olacaklar.

Sebahattin Sargın
02-12-2007, 09:52
Çok iyi bir fikir hocam bu, afişlerimiz "Siteler" tarafınada asılıcak bugün.Toplantı listesini güncelliyeyim.
1) Ali H. Ali
2) Bonsaisan
3) Selahattin Yılmaz
4) Hedera
5) Bademağacı
6) Bülent16
7) Uzman16+1
8) Sebahattin Sarın
9) Red
10) Celal Sungur ve Eşi
11) ....?

uzman16
02-12-2007, 20:42
Resimlerini yüklediğim ağacı japon akçaağaç olarak biliyorum. Acaba uygun mu?

Sebahattin Sargın
02-12-2007, 20:53
Sevgili Uzman16;

Şekil olarak uygunluğuna hocalarımız karar vericek ama, akçaağaç hele bir de japon akça ağacı olunca daha bir başka oluyor. Japon akça ağacı bonsaicilerin aşkıdır ;).

uzman16
02-12-2007, 21:02
Sevindim, umarım şekli de uygundur. Boyu 120 cm. civarında. Bugün aldım görünce çok hoşuma gitti. Bonsaiye uymazsa da balkonda saksıda yetiştireceğim.:p

bonsaisan
02-12-2007, 21:54
uzman 16

ağaçınız çok güzel
şimdi ağaça hiç dokunmayın hele aşılı bir acer ise

çünkü elinizdeki acer bir acer palmatum

ama kültürü konusunda bir şey söyeyemiyeçeğm.
Şimdi normal olarak balkonda diek güşden ve sert rüzgardan koruyun.

Kesinlikle budama yapmayın.

çünkü şubat ortası mart başı en uygun zaman ve yapraklar kesinlikle dökülmeli.

Yoksa ağaç kestiğiniz yerden aşağı doğru kuruyama başlıyor yavaş yavaş.

Güzel bir örnek olaçakdır.

uzman16
02-12-2007, 22:25
Kesinlikle budama yapmayın.

çünkü şubat ortası mart başı en uygun zaman ve yapraklar kesinlikle dökülmeli.

Yoksa ağaç kestiğiniz yerden aşağı doğru kuruyama başlıyor yavaş yavaş.

Güzel bir örnek olaçakdır.[/QUOTE]

Sn. Bonsaisan

Ağacımı gelirken getireyim mi getirmeyim mi? Sanki Şubat Marta kadar beklemem gerekiyor gibi anladım yazdığınızı.

Harun Parlak
02-12-2007, 22:40
Bence götürün en azından üzerinde neler yapılabileceğini öğrenirsiniz budanacak dallar işaretlenip numaralanırsa size yol gösterici olacaktır düşüncesindeyim sanırım Sayın bonsaisan daha doğrusunu söyleyecektir.

Sebahattin Sargın
03-12-2007, 15:41
Değerli arkadaşlarım;

Toplantı günü içecekler Sevgili Maycan Bahçeden kendisine bir kez daha destekleri için çok teşekkür ediyoruz. Fakat elimiz de boş gidemeyiz değil mi? Sakın bana ağaçlar ile gideceğiz demeyin :D. Herkes yiyecek olarak bir şeyler hazırlayıp getirse ne kadar güzel olur değil mi?

Sağolsun Sevgili Uzman16 ben kek yaparım dedi, bende anneme tuzlu simit ve açma yaptıracağım. Bu konuda bize başka kimler destek olabilir, mesala diyorum kimler ne yapabilir ehem ehem yani....

red
06-12-2007, 16:58
Merak etmeyin ben de gelirken yanımda kek ya da poğaca getirmeyi düşünüyorum.Eşim de gelmek istiyoda bakalım o gün gelsin karar vericez.Geçen gün bir iş için my can bağçenin oralara gitmiştim bi uğradım hoş bir mekanmış.

Sebahattin Sargın
06-12-2007, 18:08
Sevgili red;

Umarım kullandığım kelimeleri yalnış anlamamışsınızdır, sizi kızıdırıcak bir şey dediysem özür dilerim. Şaka manasında kelimeler kullandığımı biliniz efendim. Pazar gününe az kaldı inşallah tam kadro herkes orada olur ;)

Sevgiler ;)

sinaninci1
06-12-2007, 23:01
[QUOTE=Sebahattin Sargın;180694]Çok iyi bir fikir hocam bu, afişlerimiz "Siteler" tarafınada asılıcak bugün.Toplantı listesini güncelliyeyim.
[B]1) Ali H. Ali
2) Bonsaisan
3) Selahattin Yılmaz
4) Hedera
5) Bademağacı
6) Bülent16
7) Uzman16+1
8) Sebahattin Sarın
9) Red
10) Celal Sungur ve Eşi
11) Sinan inci
12) Mgürbüz
Kesin degil ama katılabiliz celal beylen gelebiliriz.

Selahattin Yılmaz
06-12-2007, 23:11
Fidan alıp gelmeyin masrafları karşılamamız lazım kendi fidanlarımızdan elde edeceğimiz gelirle :D

sinaninci1
06-12-2007, 23:21
25644
Saat: 11:00

Alara Maycan Meyve Evi
Bademli Yolüstü, Belen 3 Sitesi Yanı No: 81
Tel:549 02 99
Adresi tarif edermisin. Bademli yolüstü nerde?
Yalovadan gelirken ne tarafa sapalım?

Selahattin Yılmaz
07-12-2007, 00:11
Yer ve kroki için böyle bir (http://www.wikimapia.org/#lat=40.288283&lon=28.920693&z=16&l=0&m=a&v=2) seçeneğimiz var. Ama genel olarak Mudanya'ya gidiyormuşuz gibi devam ederken geçitten sonra solda Bademli'ye sapıyoruz 3-3 km yol üstünde.

uzman16
07-12-2007, 00:12
Fidan alıp gelmeyin masrafları karşılamamız lazım kendi fidanlarımızdan elde edeceğimiz gelirle :D

Acer Palmatumu getirme mi diyorsunuz sayın hocam?

Ben getireyim acerimle neler yapabilirim öğreneyim.

Ama uygulamaya için fidanı da orada alalım ne dersiniz?

red
07-12-2007, 07:34
Sevgili red;

Umarım kullandığım kelimeleri yalnış anlamamışsınızdır, sizi kızıdırıcak bir şey dediysem özür dilerim. Şaka manasında kelimeler kullandığımı biliniz efendim. Pazar gününe az kaldı inşallah tam kadro herkes orada olur ;)

Sevgiler ;)

Yazınızda herhangi bir kızılacak konu yoktu yanlış anlaşılmış bir mevzu da yok rahat olun.''Merak etmeyin'' diye cümleme başlamamın sebebi bir şeyler getireceklerin arasında benim de olduğum,yanlız olmadığınızı ima etmet içindi.
Maşallah liste baya kabarmış, bu işe gönül vermiş arkadaşların çoğaldığını görmek güzel.Görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

maycan bahçe
07-12-2007, 08:23
Fidan işini Selahattin Bey halledecek., uygun olan fidanları kendisi getirecek.Bu yüzden fidan sorumluluğu Selahattin Bey de getirisi ile de hocalarımızın masraflarını karşılayacaktır.Bilginiz olsun.Ogün tel v.b malzemeleri de herkes kendisi getirecek.Ancak uygulama yapmayıp sadece not almak isteyenler olabilir,onların hiçbirşey getirmesine gerek yok.Müşterilerimizden katılacak olanlar sadece not alacak örneğin.

Pazar görüşmek dileğiyle.Yalova ve İstanbul'dan gelecek arkadaşlarımız da çalışmamıza renk katacak ,bu bahaneyle onları da görmüş olacağız.

red
07-12-2007, 08:42
Sevgili dostlar;bu çalışmada sadece şekil verip budama işleri ile uğraşılacak dimi.saksı değişimi toprak değişimi gibi işler için mevsim uygun değil sanırım.Mevsim uygun diyosanız küçük saksı ve toprak da ayarlamak gerekicek herhalde.Bu konu hakında bilgisi olan varsa buraya yazsın lütfen.

Sebahattin Sargın
07-12-2007, 11:21
Sevgili red;

Saksı değişimi için uygun mevsim değil sanırım. Zaten afişlerde yazdığı gibi;
-Fidanda İlk uygulamalar
-Telleme Teknikleri
Konularını göreceğiz, hocalarımız bu konuda detaylı bilgi verecektir.

Listemizin son hali şöyledir:
1) Ali H. Ali
2) Bonsaisan
3) Selahattin Yılmaz
4) Maycan Bahçe( Ev Sahibemiz)
5) Hedera
6) Bademağacı
7) Bülent16
8) Uzman16+1
9) Red
10) Celal Sungur ve Eşi
11) Sinan İnci
12) M.Gürbüz
13) Sebahattin Sargın

Yalovadan gelecek arkadaşlar bu haberleri ile inanın beni çok mutlu ettiler ;). Sizleri özlemiştik atölye çalışması sayesinde görüşebileceğimiziçin çok mutlu oldum.

Yiyecek derdinizide yavaş yavaş hallediyoruz. Bizi yalnız bırakmayan bütün arkadaşlarıma teşekkürlerimi iletiyorum.

Sevgiler ;)

bonsaisan
07-12-2007, 12:07
Görüyorum ki bir heycan bir istek ve bir bekleyiş yerini almış güzel şehir Bursa'da.

Evet kısmetse cumartesi sabah saate 7:00 otobüsüne binerek bende bu çoşkuya katılmaya hazırlık yapıyorum.

sanırm 12:00 gibi orada olaçağım zaten haberleşeçeğim otobüze binmeden önce.

Herkeze şimdiden selamlar.

drmiyevic
07-12-2007, 16:14
Pazar Günü derslerimin olması kurs saatlerinin çakışması dolyısıyla aranızda olamayacağım.
Hepinize iyi eğlenceler diliyorum.
Yinede emin konuşmak istemiyorum telafisi mümkünse belkide katılırım cumartesi netleşir sanıyorum

bonsaisever
08-12-2007, 11:00
Güzel bir çalışma olacak.
Artık, bol dedikodulu pasta börek toplantıları yerine, bu tür seminer şeklindeki toplantılara yönelmek gerekiyor.
Bu toplantı sayesinde Bonsai ile hiç ilgisi olmayanların bile ilginç fikirlerinin ortaya çıktığını ve bilmediğiniz çok ilginç şeyleri öğreneceksiniz.
Bonsaisanın da kıymetini bilin, sorularınızı hazırlayın :)

Sebahattin Sargın
09-12-2007, 17:36
Çok güzel bir gündü ;). Saat 11.00'da başlayıp 17.00 civarlarında bitirdik. Sevgili Bonsaisan size ne kadar çok teşekkür etsek azdır. Bonsaisan biri bodur nar biride ladin olmak üzere 2 güzel çalışmada bulundu. Bu çalışmalardan çok şeyler öğrendik.

Atölye çalışmasına katılanlar;
1) Bonsaisan
2) Selahattin Yılmaz
3) Maycan Bahçe
4) Uzman16
5) M.Gürbüz
6) Celal Bey ve Eşi
7) Sinan İnci
8) Red ve Eşi
9) Leeve ve Arkadaşları
10) Sebahattin Sargın

Gerçekten anlatamayacağım kadar verimli bir şekilde geçti toplantı. Sevgili Uzman16'nın akça ağacına nasıl şekil vereceği hocamız Bonsaisan tarafından anlatıldı.

Celal Beyin eşi Sevgili Rana Hanıma çok teşekkür ediyoruz, o yaptığınız tatlı poğçalar enfesti. Sevgili Uzman16'nın yaptığı kek ve kabak tatlısı, sonra Sevgili Red'in eşinin yapmış olduğu zeytinli poğçalar tek kelime ile enfesti. Kendilerine bir kere daha çok teşekkür ediyorum.

Toplantının bitimine doğru Selahattin Hocam bize aşı tekniklerini öğretti. Bu hocamdan aldığım 2. aşı dersi oldu ama bir türlü deneyemedim ;)

Celal Bey esprileri ile bizi çok güldürdü :D. Biribirimiz ile karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk. Kısacası atölye çalışmamızın tadı damağımızda kaldı.

Katılan tüm arkadaşlarıma çok ama çok teşekkür ediyorum.

Sevgiler ;)

Sebahattin Sargın
09-12-2007, 19:27
Bundan sonra kendi ağaçlarımızı alarak kendi aramızda bir çalışma yaparız diye düşündük. Ancak kesin bir tarih belirlemedik. Baharda ağaçların genel bakımı, budanması vs. gibi konular için Sevgili Bonsaisanı tekrar ağırlamayı düşünüyoruz ;)

uzman16
09-12-2007, 19:42
Deneyimli öğreticimiz Sn. Bonsaisan'ın bilgisi ve tecrübesini konuşturduğu toplantı , Sevgili Meycan Bahçe'nin evsahipliğinde çok faydalı oldu ve güzel bir gün geçirdik. ;)

Bitkiye üçgen form verilmesi gerektiği ilk öğrendiğimiz bilgiydi. Budamanın sürekli yapılacağını ve sürgüne yakın yerden budama yapmamız gerektiğini öğrendik.

Önce süs narı sonra da çam üzerinde uygulamalı olarak tellemeyi gördük. Telleme ne işe yarar , doğru telleme nasıl yapılmalı, yanlış telleme nasıl olur , tel kalınlığı ne olmalı, telin değişik bitkiler üzerinde kalma süresi, , tel nasıl çıkarılır, kullanılacak toprak karışımı nasıl hazırlanır, ölçüsü nedir,bitkinin kökü nasıl kesilir, bonsai saksısının altına bitkiyi tutması için tel nasıl nasıl geçirilir , tellenen köke twist hareketi nasıl yapılır, kökteki tel nasıl kesilir (tut- çek- çevir), tahta çubukla toprak nasıl ve neden karıştırılır, toprağa nasıl form verilir (toprağa hiç bastırılmıyor), tellemeden sonra ne kadar süre hangi sıcaklıkta bitkiyi muhafaza edeceğiz, iç mekan -dış mekan için uygun bonsai bitkileri hangileridir , saksı nasıl olmalı, porselen ve seramik saksıların özellikleri ve porselen kullanılmaması gerektiği, bitkinin olması gereken boy (gövde genişliği x 6) gibi daha aklıma gelmeyen pek çok şey öğrendik.

İlginç noktalardan birisi süs narında tüm işler bitti sanırken hocamız bahçeye çıkıp narı bol bol su ile kökleri dışarı çıkıncaya kadar yıkadı.

Toplantının sonlarında Selahattin Bey aşı tekniklerini gösterdi.

Anlatmadan geçemeyeceğim : Sn. Bonsaisan tellemede kullandığı döner sehpayı taşıması zor olduğu için getirmediğinden ,bitkiyi çevirmede ve tellemede zorlanınca , Celal Bey'in eşi dahiyane bir fikirle saksının altına tepsi bulup koydu ve bizleri gülmekten kırdı geçirdi. Resimleri yüklediğimde lütfen bu ayrıntıyı atlamayın.
Tepsiye dikkat. !!! :D
Bu arada ben de kendimi kaybedip 165 tane fotoğraf çekmişim!!! :eek:

Sebahattin yiyecekleri sayarken mütevazi davranarak kendi getirdiği susamlı küçük simitleri yazmamış. Onlar da çok güzeldi. Evsahibimizin çay kahve ikramları sınırsızdı. Ortam çok güzeldi.

Herkese katkıları için teşekkürler.

bülent16
09-12-2007, 20:40
Malesef son dakikada çıkan önemli bir işim dolayısıyla katılamadım. Aslında bu toplantıya katılmayı çok istiyordum ama kısmet değilmiş, artık eklediğiniz görüntülerden faydalanmaya çalışacağız.

Sebahattin Sargın
09-12-2007, 21:00
Sevgili Uzman16;

Yönetimdem rica ettim galeride bir başlık açacaklar, üyeler galeride bölüm açamıyor. Galeride başlık açılınca açan yönetici buraya yazacaktır.

Bülent Bey;

Gelemediğiniz için üzüldüm çok güzel bir toplantıyı kaçırdınız gerçekten, inşallah başka bir toplantıda görüşebiliriz.

Sevgiler ;)

Selahattin Yılmaz
09-12-2007, 22:20
Bu toplantıdan en iyi verimi sanırım sevgili Uzman16 almış. Arkadaşlarla güzel bir gün geçirdik çok güldük çok eğlendik. Organizasyonumuza arkadaşların maddi ve manevi destekleri de oldu özellikle o arkadaşlara teşekkür ediyorum. Yine sevgili maycan bahce ve ekibine de hizmetlerinden ve bizlere sundukları imkandan dolayı teşekkür ediyorum. Özellikle de bonsaisan bizlere ve ortama uyumu çok yüksek karakteri ile hem neşe hemde azim hemde güzel bir eğitim verdi en büyük teşekkürüm O'nadır.

Ayrıca atölye agaclar.net dışından katılarak çalışmamıza katılan, atölye günü ulaşımızı sağlayan ve kablolarımızı soyan (Bonsainin en önemli işi :D) adı listede geçmeyen ancak resmi fotoğraflarda yer alacak İlker ACAR kardeşimede teşekkür ediyorum.

malina
10-12-2007, 00:44
Bursa 1. Bonsai Atölyesi / 9 Aralık 2007 (http://www.agaclar.net/galeri/browseimages.php?c=653&userid=)

red
10-12-2007, 07:28
Herkese selam;süper bir gün geçirdik.Ev sahibimiz sayın maycan bahçe hanıma göstermiş olduğu misafir perverlikten dolayı teşekkür ederim,Sayın bonsaisan'a da teşekkür etmek boynumuzun borcu.İzmirlerden kalkıp gelmiş bizleri bilgilendirdi.Çok faydalı bir sürü bilgi öğrendik,çok sıcak bir ortamdı.Kaçıranlar gerçekden üzülebilir.Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ederim.

Selahattin Yılmaz
10-12-2007, 19:53
Bonzaisever senin yerine pastaları götürdüm, hatta senin yerine üç defa kabak tatlısından tattım :D, pudra şekerli elmalı kurabiyeleri imha ettim ve hatta senin yerine bile çay içtim. Bir arkadaş için bunları yapmak zor ama senin için değdi inan :D. Keşke sende gelseydin ama bir sonraki toplantıya mutlaka bekliyorum.

Harun Parlak
10-12-2007, 21:00
İzledim resimleri güzel bir çalışma ortamı olmuş eminim çok güzel bilgiler edindiniz bu bilgileride paylaşırız inşallah hep beraber.
Bu toplantılar ilk ama son olmayacak TÜRKİYE' de diğer illerimizede yayılır inşallah Bonsai
sanatı ve toplantıları.

Güler
10-12-2007, 23:24
Sevgili arkadaşlar, yazılarınızı okudukça aklım sizlerde kaldı, ne güzel şeyler öğrenmiş ve ne de güzel vakit geçirmişsiniz. Bu konuya şimdilik takılmıyordum ama kıskandım desem yeridir. İnşallah en kısa zamanda aranızda olmak istiyorum. Hepinizi kutlarım.
Sevgiler.

Penelophe
10-12-2007, 23:29
Fotoğraflardan da anlaşıldığı üzere çok verimli ve keyifli bir çalışma olmuş, bütün katılımcıları ve Sevgili Bonsaisan'ı tebrik ediyorum.:)

red
11-12-2007, 07:37
O gün yaşadığım keyfi resimlere bakınca tekrar yaşadım.Bu güzel fotoğrafları çeken ve paylaşan arkadaşlara teşekkürler.Yaz aylarında da insanlar bir taraflara kaçmadan doğa yürüyüşü veya piknik tarzı organizasyonlar da yapalım güzel olur sanırım.

Selahattin Yılmaz
11-12-2007, 08:26
Arkadaşlar bonsaisan ile görüştüm o benim çektiğim resimleri ve video kaydını yoğun programından dolayı ancak hafta sonu yerleştirebileceğini söyledi. Bu arada sizlerde bu başlığı canlı tutun ki hem merak artsın hem reklam olsun. :)

maycan bahçe
11-12-2007, 09:00
Merhabalar,

İki gündür yoğunluktan internete giremedim. Ben de birşeyler söylemek istedim.

Öncelikle hocamız Bonsaisan'a çok teşekkür ederim, çok zor sandığımız teknikleri bizi korkutmadan anlattı.Telleme yapmaya bayıldık, hiçte zor değilmiş. Sevgili Uzman 16 'yla beraber bulduğumuz herşeyi tellemeye başladık, alışkanlık yaptı.

Uzman 16 çok gayretli ve çok meraklı bir öğrenciydi yardımlarından dolayı teşekkür ederim.

Beni ençok sevindiren olaylardan biri de Yalova'dan Mucip Bey,Celal Bey eşi Rana Hanım ve Sinan Bey'in de çalışmamıza katılmasıydı.Tecrübeleri ve sıcaklıklarıyla içimizi ısıttılar.

Red ve eşiyle tanışmaktan son derece keyif aldım.Selahattin Bey,Sebahattin zaten çok çalıştılar,teşekkürler.

Müşterilerimiz de kısa süreli katıldılar, kısaca biz bu sanatı çok sevdik.Daha yolun başındayız ancak çok çalışarak ,sabırla günün birinde ALİ H. ALİ Bey ,Bonsaisan gibi olabiliriz belki.Destek lazım ve o desteği sitedeki hocalarımızdan alıyoruz onun için de çok teşekkürler.

Herşeyden önce bukadar değerli insanı site kurarak biraraya getiren (toplantıda bu ismi taktık) Pamuk Prensesimiz Malina'ya teşekkür ederiz.

memet
11-12-2007, 09:27
Bağlantımda arıza vardı anca girebildim nete.
Bonsaisan'a kendi işlererini aksatmak pahasına, toplantıya katıldığı için çok teşekkürler.
Toplantıyı organize eden bütün Bursa ekibine de.
Artık, Üyelerin bonsai çalışması başlığında Bursa'lı üyelerin açtığı başlıkları bekleyebiliriz.

aybala
11-12-2007, 09:32
Hep aynı şeyleri yazıyor gibi oluyoruz ama güzel bir çalışma olmuşsa güzel bir çalışma olmuş yazmak lazım. Elinize, emeğinize sağlık.

İklimsiz
11-12-2007, 09:40
Fotoğraflar da eklenince daha bir güzel oldu, emeklerinize sağlık. Kim kimdir öğrenmiş olduk.

uzman16
11-12-2007, 23:37
Sebahattin senin de olduğun birkaç yeni resim ekledim. Çok iyi çıkmışsın. Diğer resimde gözlerin kapalıydı ya bu sefer açık.;)

bonsaisever
11-12-2007, 23:47
Galerideki resimlerde hiç yorum göremedim.
Orayı yorumsuz mu seviyorsunuz? :)

Ali H. ALI
12-12-2007, 12:17
Bursa bonsai atolye calismasinin ilkinden sonra duzenli araliklarla surekli olmasini dilerim. Resimlerden ve yazilanlarddan, ilgi ilke izlenen bir calisma oldugu goruluyor.

Belki bir gun sanal olarak degil de gercekten aranizda olurum.
Hepinize bol bonsaili gunler dilerim.

Harun Parlak
12-12-2007, 12:26
Sayın ALİ bey. Aslında iyi bir fikir sanal olarak da yanımızda olmak biz neden düşünmedikki toplantılarımızda
Skaype vs canlı bağlantılarla bizlere sunum yapabilir eksiklerimizi gözlemleyip paylaşımlarımızı
daha güzel bir hale getirebilirdik. Tek yapmamız gereken iyi bir organazisyon yapmaktı.
Bundan sonraki toplantlarımızı bu yönde değerlendirip çalışmalarımıza büyük katkılarınızın olacağı kesindir.
Benimgibi tüm bonsai sevdalılarıda sanırım bu düşünceye heycanlanacaklardır.

bonsaisever
12-12-2007, 19:05
''Sevgili Hocamız'' yazdık resimlerden birinin altına;)

Ooo, bu kadar yorum fazla bile :))

Bana telleri sökmem için teklifler yağıyor

Sakın kaçırmayın, bu bile deneyim istiyor.
Telleri sökmeyip keserseniz kabuğa zarar vermemiş olursunuz.

uzman16
12-12-2007, 19:08
Sakın kaçırmayın, bu bile deneyim istiyor.
Telleri sökmeyip keserseniz kabuğa zarar vermemiş olursunuz.

Bu bilgiyi Sn. hocamız Bonsaisan söylemişti. Demekki iyi dinlemişim :D

uzman16
14-12-2007, 14:25
30-40 cm çapında, TV altına konan plastikler var tv yi döndürmeye çalışıyor. Onlar çok daha pratik ve ucuz değilmi.
Sadece saksı dönecek neticede.

Pratik zekalısınız Sn. Sungur vesselam. Rana Hanım da öyle. Ailecek pratik çözümler üretiyorsunuz. Harika . ;) (Bursa toplantısında bu fikri söylediğinizde bunları düşünmüştüm, şimdi söyledim.)

red
14-12-2007, 14:28
Bende acer i teledim narın yapraklarını dökmesini bekliyorum belki hafta sonu teller ve siteye koyarım ikisininde resmini bilgiler tazeyken tellemek lazım dimi.

bonsaisan
14-12-2007, 16:50
Tüm Bursa'daki bonsai severlere merhaba.

Hafda başından beri yogun bir iş temposu içinde olduğum için ilk kez bu saate siteye girirp yazılarınızı okuma fırsatı buldum.

Öncelikle Sayın Selahattin bey'e yapmış olduğu her türlü yardım ve ağırlama için teşekürediyorum.

Ayrıca çok nezih ve güzel bir mekanın kapılarını biz bonsai severlere açan Maycan Bahçeye ve yönetimine çok teşeküretmek isterim.

Uygulama vakit ayırıp gelen gerek Bursa içi gereksede Bursa dışından katılan tüm bonsai dostlarına çok teşekkürediyorum.
Yazılardan okuduğum kadarıyla her katılanın memnuniyeti ve sıcaklığı foruma yansımış.

Bu çalışmadan çok keyif ve haz aldığımı buradan tekrar belirtmek isterim.

Sanırm herkez video ve diğer fotğrafların eklenmesini sabırsızlıkla bekliyor.

Bu hafda sonu gerek video gereksede fotğrafların diğerlerini siteye ekiyeçeğim.

Emeği geçen herkeze tekrar teşekküretmek istiyorum.

Sizler gibi ilgili ve azimli bonsai severler oldukca Bonsai sanatı Türkiye olarak dünyada adını duyuraçakdır.

Saygılar diliyorum.

Harun Parlak
14-12-2007, 17:41
Video çekimlerini 4 gözle ve merakla bekliyorum emeğinize ve ilginize şimdiden teşekkürler.
Ağaçlar net ve siz bonsai öncüleri bize yol gösterdiğiniz ve ilginizin karşılığında mutlaka iyi bir yol alıp siz üstadlarımızı hayal kırıklığına uğratmayacağımıza eminim.
İYİKİ VARSINIZ.

bonsaisan
15-12-2007, 13:50
Aşağıda ki linkde Bursa Bonsai Atölyesine ait video izleye bilirsiniz.
Video dosyası 100 mb olup izleme sırasında duraklama olaçakdır bu duraklamalarda play tuşuna basarak izliye bilirsiniz.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=6251

Not : link bir sorun vardır şu anda sorun düzeltildi.

İklimsiz
15-12-2007, 17:55
Link gayet güzel çalışıyor arkadaşlar, kesintisiz izleyebiliyoruz. Bu görüntülerle Bursa Bonsai Atölye çalışması biz uzaklardakiler için daha bir anlam kazanmış oldu. Kendimi aranızda hissettim. Görsel ziyafetin sonlarına doğru Kitaro'dan müzikler yapılan işle tam özdeşleşmiş:)Teşekkürler.

bonsaisan
15-12-2007, 22:53
Video çalışıyor.Sorun yok sorun olan arkadaşlarda net bağlantılarında pc sisteminde bir eksiklik **** engelleme olasılı olabilir.
Bir diğer sorun ise video'nun içinde bulunduğu server trafik konusunda ki zorlanmadan dolayı yani ayna anda bir çok kişinin video izleme isteğine cevap vermede geçikmesi gibi bir problem olabilir.
Bu yüzden oluşaçak aksaklılar normal'dir.
Saygılar

maycan bahçe
16-12-2007, 09:47
Sevgili Bonsaisan

Çok güzel bir video çekimi olmuş,ellerine ,emeğine sağlık.Unuttuklarımızı bu yöntemle hatırlarız.DVD 'yi merakla bekliyorum.

Sevgiler

leeve
05-01-2008, 22:48
Bursa Bonsai Atölyesindeki dostlarla tanışmış olmanın mutluluğunu belirterek başlamak istiyorum ve her nekadar geç olsada tüm ağaçlar nete yeni yılda sağlık ve mutluluklar diliyorum. Bonsai atölye çalışmasına katıldığım andan itibaren Bonsai hakkında tüm fikirlerim değişti. Bu çalışma sayesinde, Bonsai eskiden düşündüğüm kadar zor değil. Bonsaisan, bize bilgilerini aktardığın için teşekkür ederim.

Sevgiler

Sebahattin Sargın
06-01-2008, 00:17
Sevgili Bonsaisan Dvdyi bekliyor olacağız ;). Sevgili Leeve önümüzdeki haftalarda bir sohbet toplantımız olacak arada bir forumu ziyaret ederseniz iyi olur iletişimimiz kopmamız olur. Gerçi toplantının detaylı bilgilerini özelinize ve açık olursa mailinize yollayacağım ama ne olur ne olmaz ;)

Sevgiler ;)

hena
23-11-2008, 19:28
ocak ayından beri hiç faaliyet yokmu BURSA da!!!
bonsai ile ilgileniyorum ve burayı yeni keşfettim
bursa atölye çalışması var ise katılmak isterim
sevgilerimle))

ulaskocak
29-06-2009, 22:07
Bursadaki bansai atelye olayına tekrar bir çalışma yapılsa benim gibi acemiler tekrar toplansa ;)

ipolat2000
31-07-2009, 20:43
Bursadaki bansai atelye olayına tekrar bir çalışma yapılsa benim gibi acemiler tekrar toplansa ;)

katılıyorum benim gibi acemiler de :)

cihancakir10
05-01-2011, 15:49
bursa'da bonsai çalışması olsa tekrar ne güzel olurdu

bonsaisan
05-01-2011, 18:43
siz talep ediniz ben bir şekilde gelmek isterim.
başka dostlarda bulursanız her şekilde yardımcı olmya çalışırız.
saygılar

BGDR
25-08-2011, 03:07
bursa'da bonsai çalışması olsa tekrar ne güzel olurdu

tamamen katılıyorum...

sunnet_ci
14-03-2012, 08:47
Sayın Üstadlar
öğrencileriniz kapıda
atölyenin kapılarının açılmasını bekler
tekrar bir kez daha organizasyon yapılsa
hem bilgiler tazelenir
hemde bursa ağaçlar.net olarak
buluşma gerçekleşir
saygılarımla

Harun Parlak
14-03-2012, 23:08
Bursa da bir araya gelip çalışma yapacak kadar bonsai sevdalısı arkadaşlar var.
İstediğiniz her zaman bir araya gelebilirisiniz. Bizlerden bir isteğiniz olursa elimizden geleni yapmaya çalışırız.
Bursa bir çok ilden avantajlı fidan bulma konusunda olsun iklim bakımından olsun. Bu avantajları değerlendirirseniz çok güzel bonsai çalışmaları çıkacaktır Bursa da.
Çalışmalarınızın daim olmasını dilerim.

serguzel
14-10-2012, 00:30
bir bursalı olarak bende her türlü etkinliğe katılmak isterim..