PDA

View Full Version : Aküba (Aucuba japonica)

Penelophe
17-09-2007, 16:01
20854

Menşei (Yurdu): Doğu Asya- Japonya

Ortak İsim: Lekeli defne.

Habitat: Çok yıllık, yavaş büyüyen, herdem yeşil.

Bitki gurubu: Çalı.

Yaprakları: Parlak yeşil, beyaz benekli, çok canlı.

Çiçekleri: Beyaz renkli, salkım şeklinde.

Meyve: Parlak kırmızı, fındık büyüklüğünde.

Dayanıklılık: 10'da 6.

Kullanım Alanı: Salon ve parklarda, gölge yerlerde süs bitkisi olarak.

Toprak yapısı: Ağır killi ve organik maddece zengin toprakları çok sever.

Çiçeklenme zamanı: İlkbahar ayları.

Su isteği: Toprak kurudukça, kireçsiz, kaliteli su ile.

Işık ve Yer İsteği: Bol ışıktan hoşlanır fakat direk güneş ışığı almamalı, gölgede durmalıdır. Nisbi nem oranı yüksek, ılıman bölgelerde çok iyi gelişme gösterir.

Budama: Budanmadan hoşlanır. Yaz sıcaklarını kaldıramayan bazı yapraklarda kuruma meydana gelir, bu yapraklar ve fazla dallar kesilmelidir. Havanın serinlemesiyle birlikte yeni sürgünler verecektir.

Üretimi: Tohum ve çelikle. Eylül-Kasım ayları arası tohumlar ekilir. Nisan-Ağustos ayları arası çelik alımı için uygundur.

Kaynaklar:
Kaynak1 (http://www.bbc.co.uk/gardening/plants/plant_finder/plant_pages/79.shtml)
Kaynak2 (http://www.ces.ncsu.edu/)
Kaynak3 (http://www.floridata.com/ref/A/aucuba.cfm)
Kaynak4 (www.meemelink.com)

Penelophe
17-09-2007, 16:20
Bu da benim çiçeğim. Daha bugün geldi, hemen sıkı bir araştırma yaptım, sizlerle de paylaştım.;)

sukranayalp
17-09-2007, 16:22
Sevgili Phenolope güzel bir çiçeğe değinmişsin.
Bu çiçekle ilgili olarak diğer arkadaşlara sorum olacak. Özellikle bazı mıntıkalardaki Aquba'larda büyükçe yaprak yanıkları oluşmaktadır. Bunun nedeni nedir? Engelleyebilir miyiz? Nasıl engelleyebiliriz?

Oğuzhan
17-09-2007, 16:29
Penelophe çok güzel maşallah.Güle Güle büyüt.Meyveleri yeniyor mu?Kren gibi duruyor.Lezzetli görünüyor.

Penelophe
17-09-2007, 16:43
Elfogi sağol, meyvelerinin yenip yenmediğine dair bir bilgi bulamadım.

Şükran hanım, bugün bir hayli site gezdim, yazları bazı güneş değen mıntıkalarda yaprak yanıkları oluyormuş ve budama ile bu yapraklar bitkiden uzaklaştırılıyormuş.
Her ne kadar diğer arkadaşlara sorsanızda bende okuduklarım doğrultusunda cevapladım.:p

mehtap gürbüz
17-09-2007, 18:55
Aucuba kesinlikle koyu gölge ister. Az gölge de veya güneşte yaprak rengi sararır benekleri nerdeyse görünmez ve sonunda yapraklarda yanma görülür.
Suyu çok sever, soğuktan korkmaz, ilk baharda mor renkli küçük salkım şeklinde çiçek açar (dişileri ). Erkekleride çiçeklenir ve tohumlar vermesi için erkek dişi yanyana olması gerekir. Kırmızı, kızılcık benzeri meyveler yapar. Evlerde salonda her dem yeşil dekoratif bitki, bahçelerde çit ve öbek olarak kullanılabilir.

Penelophe
17-09-2007, 19:27
Mehtap hanım teşekkürler, hem bilgiler için, hem de aküba için.;)

limon
17-09-2007, 21:15
Penelophe hediye mi geldi, satın mı aldın?
Satın aldıysan kaç para? ;)
Çok güzelmiş, güle güle büyüt. :)

bluecrop
04-04-2008, 20:09
Evimizin önünde 10 yıllık , 1.5 m boylarında Acuba var. Her sene Mart aylarında çiçek açıyor, çiçekler meyve oluşmadan dökülüyor . Acubaların dişi ve erkek çeşitlerinin olduğunu bugün öğrendim. Bu bilgiden sonra ona süpriz yapmaya karar verdik. Hayatının geri kalan kısmını yanlız geçirmemesi için yanına hayat arkadaşını dikmeyi düşünüyoruz.

Acubamızın 34077 erkek veya dişi olduğunu nasıl ayırt edebiliriz.

Baldaş
16-08-2008, 23:35
Rize Ziraat Aküba

Selim-i Ahir
14-12-2008, 11:11
Bunun fidanını nereden bulabiliriz?
Meyvelerinin yenip yenmediğini sevmediğim bir kişiye yedirerek test etmeyi düşünüyorum. :-)

Selahattin Yılmaz
14-12-2008, 11:30
Sevgili Phenolope güzel bir çiçeğe değinmişsin.
Bu çiçekle ilgili olarak diğer arkadaşlara sorum olacak. Özellikle bazı mıntıkalardaki Aquba'larda büyükçe yaprak yanıkları oluşmaktadır. Bunun nedeni nedir? Engelleyebilir miyiz? Nasıl engelleyebiliriz?

Şükran hanım Akübalar direkt güneş ışığında (günde bir kaç saat direkt gün ışığı alsalar bile) yaprakları yanıyor maalesef. Yeri değiştirilip daha fazla gölgeye alınlaı **** yerlerine güneş aldıkları saatlerde gölgeleme yapacak şekilde ayarlanmalı.

Başbahcivan
14-12-2008, 20:50
Meyvelerinin yenip yenmediğini sevmediğim bir kişiye yedirerek test etmeyi düşünüyorum. :-)

Saygı değer arkadaşım bu bitlinin,yetiştirmesi çok kolay.Ayrıca fidanlıklardan temin edebilirsin,pahalı bir bitki değil ama hoş ve güzel bir bitki.

Minem
01-02-2009, 21:12

Ben bugün kendimi kobay olarak kullanıp bir tane meyvesinin tadına baktım. Şu saate kadar bir şey olmadı :)

feriha
09-02-2009, 17:23
Sn bluecrop bitkinizin çiçeği ve meyvesi ne renk?

feriha
08-05-2009, 19:59
Aucuba japonicam küçük mora yakın kırmızı çiçek açtı. Sanırım bitkim erkek meyve vermeyecek.
7724277243

mt55
19-06-2009, 17:05
Akübalar hem dış mekan,hem de iç mekan olarak yetiştirilebilen ender ve güzel çalı türlerindendir.Ama yaprakların da oluşan güneş yanması olayından dolayı daha ziyade gün ışığını alabileceği iç mekan salon ev ortamlarını sever dış mekan bitkisi olarak yetiştirilecekse bahsedildiği gibi yarı gölgeden ziyade %99 gölgelik bir alana dikilmesi onun için daha iyi olur şahsi olarak yaptığım denemede salkım söğütün yarı gölgesinedenk getirdiğim akübada yanık oluşumu gözlemledim ama söğütün tam gölgesine alınca bu durum ortadan kalktı ama ev içinde böyle bir sıkıntı olmaz çelikle rahatlıkla çoğaltılabilir Nisan-ağustos arası denmiş ama ben mart ve nisan aylarında atılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum bu bitkini meyveside bildiğim kadarıyla sadece hoş bir görüntüye yarıyor yani yenmiyor :)

Güngör Salman
19-06-2009, 17:22
Ben çelikten 2 tane köklendirdim.

feriha
19-06-2009, 18:03
Bitkinin çiçekleri çabuk geçiyor. Meyveli bitkisi olan arkadaşımız var mı acaba görüntüsünü merak ettim..

alkinoos
03-12-2009, 23:01

Çeliği hangi ayda aldınız acaba?

Güngör Salman
04-12-2009, 00:08
2oo9 şubatta almıştım. Bunlarda tohumdan yetiştirdiğim akubalarım.

sevim4
04-12-2009, 07:55
Elerinize salık sevgili güngör.

Güngör Salman
05-12-2009, 21:47
Sevgili Sevim4, teşekkür ederim sevgiler.

alkinoos
09-12-2009, 22:37
ellerinize saglık :)

Güngör Salman
09-12-2009, 22:40
ellerinize saglık :)

Teşekkür ederim. :)

Orhan Özbilgiç
10-12-2009, 10:00
117185Şükran hanım Akübalar direkt güneş ışığında (günde bir kaç saat direkt gün ışığı alsalar bile) yaprakları yanıyor maalesef. Yeri değiştirilip daha fazla gölgeye alınlaı **** yerlerine güneş aldıkları saatlerde gölgeleme yapacak şekilde ayarlanmalı.

Selahattin Bey' in sözünü ettiği olayı, birbir yaşadım. Üstelik yarı gölge yerlere dikmiştim. Yaprakları sürekli yandılar. Bende dördünü, evimin kuzey cephesindeki, balkon altına gelen yere taşıdım. Çelikten yetiştirmiş olduğum ikisi zaten onların biraz ilerisinde ve sorunsuz büyüyorlar.

fatma sunay
12-03-2010, 18:12
sevgili dostlar akuba fidanı isteyen arkadaşlar çobançeşme orman fidanlığında istediğiniz boyda ve uygun fiyatlarda bulabilirsniz ben bugün karayemiş yani taflan fidanı almaya gitmiştim orda gördüm hatta meyveleri üzerindeydi tıpkı kızılcık gibi

bhdr34
26-03-2010, 15:18
çoban çeşme fidanlığında fiyatı 10 tl. 1- 1,5 hatta 2 mt kadar olanları mevcut.

crazy782000
02-04-2010, 22:16
merhabalar yorumlarınıza baktım ben de bir üretici bu bitkiden 1-1,5-2 metreye kadar olanları mevcut tanesi 5tl den isteyen arkadaşlara verebilirim.alımlar toptan olur ise fiyatta uygunluk sağlanır.

bukni
10-09-2010, 00:56
merhabalar. benimde akubalar hakkında bir sorum var. benim evimde bulunan akuba bitkisinin yaprakları birden kurumaya başladı. yapraklarda solma yok. herhangi bir değişim yok ama sadece aynı renginde kuruma var. belli ki bitki kurumaya yüz tutmuş. bende bunun üzerine kökleri tutmuş olduğu eski toprağıyla birlik olmak üzere (kökler oynatılmadı) saksı toprağını killi toprakla değiştim. ama her gecen gün kuruma oranı artıyor. toprağa üre gübresi verdim, değiştirdiğim toprağa inek gübresi, talaş birazda çok ufak çaplı odun parçaları hatta yaprak çürüntüsüyle bile karıştırma yaptım. fakat kuruma olayını engelleyemiyorum. her gecen gün biraz daha kuruyor.
şimdi bu bitkiyi kurtarmak için nasıl bir yol izlememiz gerekir. teşekkür ederim.

maysan80
26-12-2010, 15:08
kocaeli de yakın bir yerde bulabilirmiyim

mstfylcn
10-04-2012, 23:52

Çelikleri suda bekletip köklenince mi diktiğiniz toprağa yoksa direkt toprağa mı diktiniz?

Tohumcu Nılgun
03-01-2013, 20:59
Arkadaslar, dun Botanik parktan fotografini cektigim turler.

Mevsim: Kis 2 Ocak 2013
Yer: Bruksel/ BELCIKA.

Tohumcu Nılgun
03-01-2013, 21:02
Yapraklari beneksiz, duz renkli turu.

Tohumcu Nılgun
25-02-2013, 22:58
Arkadaslar, su an yani Subat ayinda bazi Akuba meyveleri kizarip olgunlasti, bazilarida yeni yeni olgunlasiyor.

Tohumcu Nılgun
25-02-2013, 22:59
'''

Tohumcu Nılgun
05-04-2013, 02:00
Arkadaslar, 2 gun once olgunlasmis Akuba meyvelerinden topladim. O kadar olgunlasmislar ki parmaginizla meyvelere hafif dokununca hemen yere dokuluyorlar. Meyveleri kurutup tohum elde etmeyi dusunuyorum.

Asagidaki sag tarafta duran tabakta benekli Akuba meyvesi, sol tabaktakide beneksiz duz yaprakli Akuba meyvesi.
Benekli ve beneksiz Akuba meyvelerinin arasindaki tek kucuk fark, renklerindeki cok az belli olan ton farki.
Nedense benekli Akubanin meyveleri daha koyu kirmizi.

almira
06-04-2013, 01:24
Çok güzel görünüyorlar. Ellerinize sağlık.;)

Tohumcu Nılgun
08-04-2013, 14:28
Arkadaslar, Akuba meyvesinin iki tanesinin icini acip bakinca cok sasirdim ! :)
Ben, koyu siyah veya kahverengi renkte cekirdegi (tohumu) vardir diye ummustum ama tohumlar biraz seffaf sanki cam gibi.
Belki tohumlar kurudukca renk degistiriyordur.

Tohumcu Nılgun
21-05-2013, 13:19
Arkadaslar,
bahar geldi Akubalarda ciceklendi. Cok kucuk zarif cicekleri var.

Son ekledigim uzun salkimi seklindeki cicek fotografi, yapraklari beneksiz, sade yesil renkli Akuba (Aucuba Japonica Rozannie) turune ait.
Daha once bu yapraklari beneksiz Akuba turununde fotograflarini eklemistim.