PDA

View Full Version : Kiwano yetiştirme

ahmet10
26-08-2007, 11:16
Merhaba.
Karınca 70 arkadaşın gönderdiği tek kiwano tohumu çimlendi ve şuanda pencerenin parmaklıklarını sarmış durumda 17 kiloluk teneke saksıda doğu cephede olduğundan sabah ve saat 12'ye kadar güneş alıyor.Sürgünleri 2,5 metreyi geçti önce sürgünleri ile tutunuyor , gözlerdeki yapraklar daha sonra çıkıyor. Yapı olarak salatalığa benziyor. Ancak hala çiçek ve meyve yok. Tohum çimleneli 2 ay kadar oldu. Ben biraz geç ektim. Benden önce eken veya daha önce yetiştiren arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.
Meyve tutumu için neyapmalı? Acaba güneşmi az geliyor yoksa verdiğim gübre şerbeti ve 20-20-20 gübreden dolayı mı meyveye yatmayıp sürgün veriyor?

GLCN
26-08-2007, 11:27
Merak edip google da bu meyveyi araştırdım ilk defa görüyorum ama dışarıdan kudret narına benziyor.Bir fikrim yok ama belki geç ektiğiniz için meyve tutmasına daha vardır beklemek gerekir belki...

ahmet10
26-08-2007, 11:33
Zaten kudret narı bir parmaklıkta kiwano diğer pencere parmaklığında. Kudret narında sorun yok. O 5-6 meyve verdi ve üzerinde hala 10 kadar meyve var. Aynı tarihlerde ekilmesine rağmen kiwano da hala çiçeklenme yok.

kürşad
01-09-2007, 11:11
16 tohum çimlendirdim viyolde.
Bahçeye torfuyla beraber köklü olarak aktardım.
Tepesine de kalemliklerden çardak yaptım ve pamuklu ip salladım aşağı. Ne hikmetse tek dal bırakıp sardırmaya çalıştığımda pek bir keyfi yoktu daha sonra uğraşmayı bıraktım, otlar da büyüyünce yerde otların tepesine sarılıp uzamışlar ve yayılmışlar. Geçen gün 7-8 cm uzunluğunda meyveleri fark ettim. Neredeyse 2 ay olmuştu. Meyvelerden birini kopardım ve soyup yedik limonlu suda bekletmiş gibi ekşi bir tadı vardı. Bu sabah 3 tane saydım 8-9 cm uzunlukta, onları da tohumluk bıraktım. Meyveleri diğer salatalıklara göre oldukça geç çıkıyor ve el ile tutmak pek hoş değil dikenleri batıyor. Nette gördüklerim genelde sararmış ve tohuma kaçmış görüntüleri var, sanırım yeşil iken tüketmiyorlar pek.

mahon67
17-11-2007, 17:24
Bu gün yaptığım kiwano hasadı; 5 adet kiwano fidesinden yaklaşık 60 meyve aldım.

kürşad
17-11-2007, 20:51
Sizinkileri maşallahı var.
Bizimkiler çok susuz kalmışlardı.
Yeşil olanları kısa sürede tüketirseniz gayet güzel ve hafif ekşi olur.
Sarı olanları daha da bekletirseniz içindeki etli kısımlar sert bir hal alıyor ve çiğnenmiyor Ancak tohumların olduğu bölgeyi kaşık ile sıyırıp yediğinizde mayhoş bir tadı var.

Oğuzhan
19-11-2007, 09:47
Mahon67 vallahi maşallah..İyi bir ürün almışsınız.Bahçede mi yetişdirdiniz.?
Saksıda olur mu?Tadı nasıl.

ezgili dünyam
12-04-2008, 09:32
Sayın Gurbik67 nin getirdiği tohumlar'dan kiwano'ları evde saksıda çimlendirdim. Şu an hızla büyüyorlar. Artık gündüzleri terasa çıkarıyorum, geceleri tekrar eve alıyorum. :p Değişik sebze ve meyveler her zaman ilgimi çekiyor. İşte dün çektiğim resimleri. Her türlü ihtimale karşı on tane tohumu ayırdım. Bir aksilik olursa elimde kalsın diye.

Özhan
12-04-2008, 11:02
Merhaba ezgili dünyam. Kiwanolarınız çok güzel çimlenmiş. Acaba kaç günde çimlendiler?

ezgili dünyam
12-04-2008, 18:02
Merhaba ezgili dünyam. Kiwanolarınız çok güzel çimlenmiş. Acaba kaç günde çimlendiler?

Tohumlar 01.04.2008 tarihinde elime geçti, hemen ektim, çok hızlı büyüdü. Saksının üzerine poşet geçirdim, Bir kaç gün içinde çimlendi.

karinca70
21-04-2008, 10:18
Tohumlar 01.04.2008 tarihinde elime geçti, hemen ektim, çok hızlı büyüdü. Saksının üzerine poşet geçirdim, Bir kaç gün içinde çimlendi.

Keşke tohumları ayrı ayrı kaplara ekseydiniz. Köklerine zarar verirseniz salatalık fideleri gibi ölebilirler..

ezgili dünyam
24-04-2008, 11:47
Tohumları çok yüzeysel dikmişim, onun için fideleri saksıdan kolay söktüm. Halen canlı gibi görünüyorlar, bakalım bende merakla bekliyorum. Salatalık, süs kabakları ve bir kaç çesit sebze daha var aralarında. Eğer sık olursa, mecburen bazılarını başka yere taşımam gerekecek.

Penelophe
24-04-2008, 12:24
Mahon67, tohum ekiminden kaç ay sonra meyve aldınız?

Ezgili Dünyam, ilginç bir kafes bu, ne için kullanıyorsunuz?

ezgili dünyam
24-04-2008, 15:14
Ezgili Dünyam, ilginç bir kafes bu, ne için kullanıyorsunuz?

Eski pencere kafesi bu. Eğer bu kafesi koymasam köpeğim sayesinde fidelerden hiç biri kalmazdı. :p Kenarlarına tel çeksem bile oğlumun attığı bir top her an bir fideyi yok edebilir. İstediğim zaman kaldırabileceğim için bu kafes çok pratik oluyor.

Passion
22-05-2008, 12:22
Benim de 2 hafta önce tohumlarını ektiğim kiwanolar çimlendiler ve son bir iki günde çok çabuk büyüme gösterdiler. Bugün onları annemle bahçeye fideledik. Annem üzerlerine pazı yaprağı örttü, güneşten etkilenmesin ; kolay tutsun diye.

Ben tadını çok merak ediyorum; kavun, muz,limon ve salatalık karışımı bir tadı var, diye okudum Sevgili Elfogi nin gönderdiği bilgide. Zaten tohumları da o vermişti. Burdan tekrar teşekkür ediyorum kendisine. Ben tatlı olmasını umut ediyordum ,olgunlaşmışının da mı ekşi bir tadı var arkadaşlar?

Bir de bunlar uzadığında, fasülye gibi yanlarına birer çubuk diksek yeterli olur mu?

Passion
22-05-2008, 12:52
Arkadaşlar şu linkte kiwanonun tadını ve nasıl yeneceğini tarif ediyor. http://www.wikihow.com/Eat-a-Kiwano-(Horned-Melon)

Kiwano yeşilken toplanıp sonra olgunlaşması beklenirmiş. Yeşilken tadı salatalık ve kiwi karışımıymış. Olgunlaştığında ise tadı muza benzermiş ve rengi turuncuya dönüşürmüş. Olgunken yenmesi tavsiye ediliyor. Çekirdeklerini yiyebilirsiniz veya yemeyebilirsiniz tercih sizin.

kürşad
03-06-2008, 13:52
Her birisi 250-300 gram olan 40 tane meyvesi olunca 10 kg dan ağır bir yük yapar, bizimkiler geçen yıl yerdeki otların üstüne serpildi büyüdü, bir yere sardıracaksanız bu yükü taşısın derim, bir de sırıktan ziyade çit veya geniş aralıklı çit teli öneririm.
"Kiwano trellis" yazarak google da aratabilirsiniz.
Yemek için ise; önce dışındaki dikenleri bir bıçakla almanızı öneririm, daha sonra kalan kabukları soyulabilir.
Ben kabuklarını iyice soyup, 3-4 e bölüp mutfak robotuna atıp parçalayıcı ayakları takıp çalıştırdım. 1 dk kadar sonra suyu çekirdeğinden ayrılıyor, süzgeç ile süzdüğünüzde bardağa koyup içebilirsiniz.
Bu şekilde bana tatlandırılmış koruk suyunu hatırlattı. Çok hoş bir tadı var ve çekirdekle uğraşmıyorsunuz.

Passion
03-06-2008, 14:41
Verdiğin bilgiler için teşekkürler Sevgili Kürşad.

mahon67
04-06-2008, 09:29
Mahon67, tohum ekiminden kaç ay sonra meyve aldınız?

Tohumu nisan başı gibi ektim, Kasım başı gibi meyveler olgunlaşmaya başladı. Kivano salatalık gibi hızlı büyümesine rağmen geç çiçek açıp meyve veriyor. Ancak hastalıklara karşı salatalığa göre çok dirençli ;hiçbir şekilde sararma, sandan etkilenme vs göstermiyor; meyveler olgunlaşana kadar yapraklar koyu yeşil rengini muhafaza ediyor.

ibni-avvam
04-06-2008, 17:47
bu meyvenin anavatanı neresi bileniniz varmı

malbman
04-06-2008, 19:16
Passion' un verdiği linkte Kalahari çölüne özgü olduğu yazıyor.

darkfriairs
06-06-2008, 23:29
Bu tohumlardan nerede bulabilirim?

kürşad
11-06-2008, 07:47
Adresinizi yazın, tohum göndereyim.

nazlı06
11-06-2008, 08:44
Ben kabuklarını iyice soyup, 3-4 e bölüp mutfak robotuna atıp parçalayıcı ayakları takıp çalıştırdım. 1 dk kadar sonra suyu çekirdeğinden ayrılıyor, süzgeç ile süzdüğünüzde bardağa koyup içebilirsiniz.
Bu şekilde bana tatlandırılmış koruk suyunu hatırlattı. Çok hoş bir tadı var ve çekirdekle uğraşmıyorsunuz.

Meyvesini yani etli kısmı salatalık gibi yiyemiyormuyuz. Suyunu mu içebiliyoruz?

kürşad
11-06-2008, 14:41
Bana biraz dişleriniz kesmez gibi geliyor, zaten normal salatalığı da tohumluk bırakırsanız ve çekirdeklerin olgunlaşmasına müsade ederseniz onun olacağı da aynısı, dişlerinize kuvvet.
Yeşil iken yani körpe iken dışındaki dikenleri alıp soyarsanız da yeşil yenebilir, gayet hoş bir tadı oluyor öyle de, hafif mayhoş bir tadı var.

nazlı06
11-06-2008, 21:07
O zaman bende tohum rica edebilir miyim?

kürşad
16-06-2008, 08:18
Tohum isteyenler isim ve adreslerini bildirsin. Lütfen.

goksuz
18-06-2008, 15:23
öncelikle herkese merhaba! kürşat kardeş bunun bi ekim zamanı yok mu?hadi bu zamana denk geldi diyelim bir dönüm tarla için bana ne kadar tohum gönderebilirsin?ve ne kadar tutar tabi fiyatr olarak?

Sebahattin Sargın
18-06-2008, 15:51
Benimde tek adet kiwanom çimlendi, çok kısa bir sürede çimlendi hemde. Gerçi gölgede olduğu için boyu biraz uzun oldu ama neyse ;) İnşallah meyvesinide görürüz...

Sevgiler ;)

ozturk.kerim
18-06-2008, 15:58
sn kürşad
tohumları postaylamı gönderiyorsunuz.
bende tohum istiyorum.
adresimizi buradanmı yollayalım yoksa özel adresiniz varmı

kürşad
18-06-2008, 22:46
Adresleri özelden alayım. Pazartesi ptt veya aras kargo ile gönderirim.
1 dekar 1000 m2 ise,sıra arası 1 metre ve sıra üzeri 150 cm ise 666 tohum gider. Çok fazla sürgün çıkaran bir bitki, geçen sene budayıp durmaktan usanmıştım. Elimdeki tohum miktarına bakayım, yalnız 200 den fazla olduğunu sanmam her isteyene de göndermek istiyorum 10-15 tane. Bu sene özellikle tohum almak için çalışacağım tüm sebzelerde.

kürşad
19-06-2008, 08:12
darkfriairs
nazlı06
some_at
özhan
---
Adreslerinizi yazdım pazartesi günü terslik olmazsa ptt ve kargo ile gönderiyorum.
Başka isteyen varsa son gün pazartesi.
Özelden adreslerinizi bildiriniz. Aras kargo ve taahhütlü ptt seçeneklerimiz var.

Bu arada yeşilken koparılan kiwano evde bekledikçe sararmıştı, don tehlikesi olması muhtemelse toplayabilirsiniz, zaten don olduktan sonra pek de birşey kalmıyor.

ozturk.kerim
19-06-2008, 09:02
sn kürşad
tohum fiyatı nedir ona göre sipariş verecegim.

kürşad
19-06-2008, 22:30
Bu sene şirketten :)
Seneye diğerlerinden de bol bol tohum alıp çeşidi arttırırsam satarım belki.
domates, salatalık, kabak, susak, atlantic vs vs çeşitler var.
Şu an hepsi sağlıklı durumda. Bakalım kışa ne olur.

goksuz
21-06-2008, 14:58
kürşad hocam o zmn ufak bir yetiştiricilik için herkese ne kadar gönderiyorsan bende rica edeyim. sonra işi büyütünce bol bol satın alırız:)

Sebahattin Sargın
21-06-2008, 19:21
Bir şey soracağım arkadaşlar, benim tek kiwanom çimlendi. Sn. Mahon67 kiwanolarının ektikten 8 ay sonra meyve verdiğini belirtmiş. Benimkiler yeni çimlendi ve buna göre ocak şubat aylarında meyve verecekler. Daha doğrusu kışı atlatabilirseler, ne yapacağım ben şimdi? Beyin fırtınası yapmamız lazım arkadaşlar...

Sevgiler ;)

Todor
21-06-2008, 20:04
Seneye erkenci türlerden sipariş vereceğiz. Bu sene için ne yapılabilir bilmiyorum. Deneyeceğiz, yiyeblirsek yiyeceğiz. Aşağıda 120 günlük bir tür var. (4 ay)

http://www.reimerseeds.com/african-horned-cucumbers.aspx

karinca70
21-06-2008, 22:26
Geçen sene Kiwanoları mayısta ekmiş, ağustosta meyve almıştım. Ancak meyve aldığım yer Toroslarda nispeten daha serin bir yerdi.

Bu sene serada 70 fide var; fideleri salatalıklarla karışık ekmişler (neyse ki tek sırada ekmişler); yani 40 cm ara ile; şu anda 2 metre boy attı ancak henüz çiçek açmadı. Salatalıkların çoğu salatalık dökmeye başladı; Peru dolmalık salatalığı da dişi/erkek çiçek açtılar.

İdeal olarak 1 metreye 1 metre tellere sarılarak serada yetiştiriliyor ve 1 kökten 100 adete kadar meyve alınabiliyormuş. Meyvesini buzdolabına sadece soğutmak için koymak gerekiyor. Oda sıcaklığında meyvesi 6 aya kadar dayanıyor, sanırım en önemli özelliği bu uzun raf ömrü olsa gerek. İsrail gibi sıcak iklim bir ülkenin en önemli Kiwano üreticisi/satıcısı olması bu yüzden şaşırtıcı değil. Bu meyvenin hasat ve satışındaki en önemli problem dikenleri olacaktır. Dikenleri kesilirse meyve çürüyebilir; bu yüzden kalın bir eldivenle hasat edilip; korunaklı paketlerde satışı yapılabilir.

Geçen sene hasat ettiğim Kiwano meyvelerinin iki tanesinin iyice olgunlaşmasını beklemiştim, içlerini jelleriyle birlikte çırpıcı/doğrayıcıya atmıştım. Jel tohuma yapışık olduğu için baya bir uğraştırdı; birkaç kez su dolu kaplarda jelin karışmış olduğu suyu süzerek tohumları temizlemeye çalıştım. Kalan kısmı 3-4 gün için az su dolu bir kapta güneş altında çürütmeye bıraktım. Tohumlar salatalık tohumları gibi tertemiz çıkmasa da (çırpıcıda tüylümsü tohumları biraz çizilir gibi olsa da) %90dan yüksek çimlenme oranına ulaştım.

kürşad
23-06-2008, 21:15
Çanakkaledeydim, yarın öğleye kadar istek süresi uzadı mecburen.
Bağkur için yeniden yapılandırma yapmışlar. :)

goksuz
24-06-2008, 09:11
kürşad hocam benim mesajım elinize geçtimi acaba? elinizdeyse bana bi haber verirmisin sana zahmet

kürşad
24-06-2008, 09:21
ozturk kerim-isim ve adres
goksuz-isim özelden bildirirmisiniz?
hepsini öğlen göndereceğim.
ptt veya aras kargo seçeneğimiz var.

mahon67
24-06-2008, 10:11
.... Jel tohuma yapışık olduğu için baya bir uğraştırdı; birkaç kez su dolu kaplarda jelin karışmış olduğu suyu süzerek tohumları temizlemeye çalıştım. Kalan kısmı 3-4 gün için az su dolu bir kapta güneş altında çürütmeye bıraktım. .....

Tohumları çıkartmak için çok basit bir yol var aslında; kivanonun jel kısmını bir kaba boşalttıktan sonra kaşıkla jelli kısmı yerken ağzınızla çekirdekleri ayırabiliyorsunuz, böylece meyveyi de yemiş oluyorsunuz üstelik. çekirdekler jelden tamamen ayrılmış şekilde çıkıyor. Bir süzgece koyup suyun altına tutmanız yeterli sonra kurumaya bırakabilirsiniz.

kürşad
24-06-2008, 21:11
nazlı06-ptt ile diğer 5 kişi aras kargo ile yola çıktı bile, yarın veya yarından sonra ulaşır. 15 er adet tohum gönderim, daha isteyen olursa 100 kadar mevcut.
Çimlenme sayılarını buradan yazarsanız iyi olur.
Ben de çimlendirdim torfa ancak erken çıkanları alınca baktım çıkan yok, başka cins tohum çimlendirdim, bu arada kimisinden kiwano çıkmaya başladı, bir kısmı da kurudu torfun. çıkmadı diye acele etmeyin, sprey ile nemli tutun, cumbul cumbul sulamaktan kaçının, üçüncü yaprak teşekkül ettikten sonra suya ve besine ihtiyacı olacak.

goksuz
25-06-2008, 12:28
kürşad bey teşekkür ederim bugün sabah tohumlar elime ulaştı.şimdilik buz dolabına koydum gelişmeleri buradan akratırım.tekrar çok teşekkürler.

darkfriairs
25-06-2008, 13:48
@Kürşad bey tohumlar elime geçti, teşekkür ederim.

kingstar
25-06-2008, 14:50
Herkese merhaba;
Bende yeni yeni kiwano yetiştiriyorum. 2-3 ay oldu. ne çiçeklenme var ne meyve verme olayı. Ne kadar zamanda meyve veriyor. Beni bilgilendirirseniz cok sevinirim. kiwanomun fotografları asagıdakı lınkte.

http://www.hizliresim.com/2008/6/25/1720.jpg
http://www.hizliresim.com/2008/6/25/1722.jpg
http://www.hizliresim.com/2008/6/25/1724.jpg

Özhan
25-06-2008, 18:03
Sayın Kürşad bey tohumlar bugün elime geçti çok teşekkür ederim. Zahmetiniz ve emeğiniz için tekrar teşekkür ederim.

goksuz
26-06-2008, 16:30
Bu gün yaptığım kiwano hasadı; 5 adet kiwano fidesinden yaklaşık 60 meyve aldım.

1 adet tohumdan 1 fide elde edilebiliyor mu? ayrıca iyi güzel 60 meyve elde etmişsin de hangi memlekette? zonguldak mı?

some_at
27-06-2008, 12:50
Tohumlarımı aldım çok teşekkürler kürşad bey. Daha öncede mahon67'den almıştım. Onlardan 2 tanesi şu anda 500 cm filan gayet sağlıklı fakat 6 ay sonra meyve vermesi benim tüm umutlarımı söndürdü. Kütahya'da kasım aralık arası don olmaması nerdeyse imkansız sanırım tarlada değil de evde bir yer ayarlamalı.

berduray
27-06-2008, 13:13
Kürşat Bey ben de aldım tohumları, çok teşekkürler.

Bodrum'dan yardımcı olabileceğim bir konu olursa buralardayım, Çanakkale'ye sevgiler.

Hoşçakalın, "AĞAÇLAR"la kalın!

sabri zeki
27-06-2008, 22:00
Arkadaşlar kiwano meyvesinin iklim seçme gibi özelliği varmı her iklime uyum saglarmı daha çok hangi bölgelerde başarılı olundu.saygılar

nazlı06
30-06-2008, 14:14
Kürsad bey, tohumlar elime geçti. çok teşekkür ederim.

emrecey
30-06-2008, 15:29
Genel Bilgiler ve Orjini: Güney ve Orta Afrika’da doğal olarak yetişen tek yıllık tırmanıcı bir bitkidir. Çevre düzenleme, güzel görünüşü ve meyvesi için İsrail, Kenya, Yeni Zelanda, Amerika da yetiştirilir. Manisa Ahmetli yöresinde 2005 yılında yapılan denemelerde 10 adet fideden 60kg civarında meyve elde edilmiştir. Ahmetli/Bragfor tesislerimizde 2006 yılı üretimi meyvelerimiz bulunmaktadır.
Yaprakları tüylü olup ovaldir. Monoik çiçekleri vardır ve kendi kendini tozlayabilir. Boynuzlu kavun olarak bilinen kiwano oval 10 cm çapında ilginç görünüşlü bir meyveye sahiptir. Olgunlaştığında sarımsı portakal renkli kabuk ve kabuk üzerinde mahmuzlar (çıkıntı, boynuz) vardır. Sulu, etli meyve içinde tohumlar bulunur. Meyvesi çiğ **** meyve suyu şeklinde değerlendirilir. 1 adet orta büyüklükte meyve tüketildiğinde 25 kcal enerji sağlar.Besin içeriği olarak karbonhidrat içermez, 1 gr protein ihtiva eder. %6 A vitamini, %40 C vitamini, %2 Kalsiyum,%6 Demir,içerir. Bu bir yıllık bitki sert soğuklara duyarlıdır. Kiwano iyi drenaja sahip verimli zengin topraklarda yetişir. Düzenli olarak sulama gerektirir. Tohum yoluyla yetiştirilir. Avrupa ve Amerika marketlerinde özel bir yeri vardır. ülkemizde de büyük marketlerde yer almaya başlamıştır(İstanbul Kolaylar Manavı).

Yetiştirilmesi: Kiwano tohumu 20-300C sıcaklık aralığında çimlendirilir. Toprak sıcaklığı 150C ye geldiğinde açık araziye dikimi yapılır. Sarılıcı bir bitki olduğundan gövdenin bir desteğe ihtiyacı vardır. Bir dönüme 1000 adet dikilebilir ve bir dönümden 5 ton meyve alınabilir. Ekim ile hasat arası 3 ile 6 ay arasında değişebilir. İlk çiçeklenme evresinde haftada 2 defa sulanır. Daha sonraki evrelerde haftada bir sulanır.

sabri zeki
01-07-2008, 20:51
Teşekkürler emrecey çok yararlı oldu bu bilgileri arşivimde saklarım yalnız anlamadıgım 20-300 derece aralığımı toprak sıcaklığı 150 dereceyemi yani sıcaklıklar kafamı karıştıırdı konuyu biraz açarsan sevinirim .

Todor
01-07-2008, 21:04
300 derece, 30 °C olacak . Yani çimlenme ısısı 20-30 °C dir

emrecey
01-07-2008, 22:42
kusura bakmayın kopyala yapıştır yaptığım için derecenin üzerindeki işaret 0 olarak çıkmış.
doğrusu todor'un yazdığı gibi

muhikan
16-07-2008, 17:37
uzun süre sonra ilk meyvesini görebildim, başka olup olmadığına dikenleri sağolsun bakamadım.

goksuz
20-07-2008, 22:51
merhaba arkadaşlar!
kiwano nun ilk dikiminin nasıl olacağını bilen varsa acilen yazabilir mi? elimde 15 tane tohum var ve onları açık araziye dikeceğiz. fakat dikecek olan arkadaş meyveye yabancı olduğu için ekiminin nasıl olduğunu bi sor dedi.

1-)ilk ektikten sonra sulama yapılacak mı?

2-)tohum nasıl bir toprağa ekilecek kuru mu yoksa çamura mı?

önceden dikipte meyve almış kişiler de yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

mahon67
20-07-2008, 23:05
merhaba arkadaşlar!
kiwano nun ilk dikiminin nasıl olacağını bilen varsa acilen yazabilir mi? elimde 15 tane tohum var ve onları açık araziye dikeceğiz. fakat dikecek olan arkadaş meyveye yabancı olduğu için ekiminin nasıl olduğunu bi sor dedi.

1-)ilk ektikten sonra sulama yapılacak mı?

2-)tohum nasıl bir toprağa ekilecek kuru mu yoksa çamura mı?

önceden dikipte meyve almış kişiler de yardımcı olabilirlerse çok sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

Bence açık araziye bu yıl ekmeyin; zira martta ekilen bir kiwano ancak Kasım gibi olgun meyve verebiliyor. Seneye mart sonu gibi önce viyollere; 15 nisan gibi de viyolden çıkarıp araziye ekin bence. Kiwanoyu bir nevi salatalık gibi düşünebilirsiniz çimlenmesi o şekilde oluyor...

Todor
21-07-2008, 06:15
Son donlar bitmeden önce araziye dikmenizi önermem. Bölgenizde salatalık, karpuz dikimi başladığı zaman, fidelerinizi toprağa şaşırtabilirsiniz.

kürşad
21-07-2008, 07:27
Tohum göndermeye söz verdiğim arkadaşlar:
Düğün yaptık ve düğün telaşesine hazırladığım poşetlerin hepsi kayboldu, daha doğrusu bir yerlere kaldırıldı da ben bulamıyorum. Hepinizden özür dilerim bu konuda. Kendi çimlediğim kiwanolardan 1 kök kaldı. İnşallah meyve verir de taze tohumlarından gönderirim. Bu arada çimlenmedi diye viyoldeki torfunu başka bir kasaya dökmüştüm, uzun bir zaman sonra çimlenenler oldu. Çimlendirmede çok aceleci olmayın zira bir kısmı 5-6 günde çimlenir. Kimisininki 1 ayı buluyor.

kingstar
11-08-2008, 13:32
Arkadaşlar herkese merhaba;

İki adet kiwano fidem var. Baya bir büyüdü, fakat son zamanlar sıcaklaıktan kaynakladıgını düşündüğüm yapraklarında sararma ve kuruma olustu. acaba bunun kiwano acısından bir sakınca olusturumu. Büyüme yinede devam ediyor

Todor
11-08-2008, 19:01
Mantar olmasın o kurumaların sebebi. Bir resim yükleme şansınız var sa daha net yardımcı olabiliriz.

kingstar
12-08-2008, 08:28
en kısa zamanda fotografını cekıp yayınlayacagım. Mantar sözkonusu ise ne yapmam gerekiyor. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Todor
12-08-2008, 13:01
Mantar söz konusu ise, bir mantar ilacı (fungusit) kullanmanız gerekiyor.

Jronur
25-08-2008, 13:56
Kürşad bey tohumlar nihayet elime ulaştı çok çok teşekkür ederim şimdi ekmelimiyim yoksa yapmam gereken herhangi başka birşey varmı?

burcind
25-08-2008, 20:36
Arkadaşlar bu kivano ne işe yarar bir özelliği varmı şifası falan yani???

gurbik67
25-08-2008, 20:46
sayın kingstar kiwanoların sararması büyük ihtimalle sehir suyu ile yani klorlu su ile sulananda kısmide olsa sararma olabiliyor mayısın ilk haftasında ekilen tohumlar haziranın sonunda çok hızlı bir şekilde yenilecek konuma geliyor kasıma kadarda meyve veriyor benimkiler öyle çok büyüdülerki çoğunuda budamak zorunda kaldım. meyvesini fazla büyütmeden nasıl salatalığın tohumu serteldiğinde yenilemiyorsa bence çok taze şekilde tüketilmelidir diyorum.sarardığındada jölemsi olduğundan yenmesi dahada zor

mahon67
25-08-2008, 22:35
sayın kingstar kiwanoların sararması büyük ihtimalle sehir suyu ile yani klorlu su ile sulananda kısmide olsa sararma olabiliyor mayısın ilk haftasında ekilen tohumlar haziranın sonunda çok hızlı bir şekilde yenilecek konuma geliyor kasıma kadarda meyve veriyor benimkiler öyle çok büyüdülerki çoğunuda budamak zorunda kaldım. meyvesini fazla büyütmeden nasıl salatalığın tohumu serteldiğinde yenilemiyorsa bence çok taze şekilde tüketilmelidir diyorum.sarardığındada jölemsi olduğundan yenmesi dahada zor

Kiwano yeşilken yenmiyor ki; Kiwanolar Kasım gibi tamamen sarardığında ortasından kesilip içindeki jelli kısım çekirdekleriyle beraber bir kaba boşaltılıp (ki bu jelli sıvı yeşil bir sıvı) çekirdekleriyle beraber kaşıkla yeniyor. Hafif limonimsi bir tadı var. Bol c vitamini içeriyor. Ve saç dökülmelerini engellediği söyleniyor.

http://www.verita.com.tr/kivano.asp

muhikan
26-08-2008, 07:38
yeşilken tadı nasıl acaba?

nihatdurgut03
26-08-2008, 13:49
benim kiwanolarımda büyüyor inşallah sonu hayırlı olur

gurbik67
26-08-2008, 23:05
sevgili mahon, kiwano yeşilken yenmiyor diyorsun ama herkez o jölemsi şekildede yiyemez ben asla yiyemem ben çekirdekli kısmı daha olgunlaşmadan yiyorum tadıda salatalığın üstüne sıkılmış limon gibi tadı var başka hiç bir şeyede benzemiyor . bir yiyeninde bir daha yiyeceğini sanmıyorum keşke dış görünümü gibi içide harika olsa sevgili mahon anladığım kadarıyle yeşil iken yememişsin.herkeze tavsiyem çekirdeklerinin sertleşmeden yeşil iken yenmesi.sağlıcakla kal...

colorless
01-09-2008, 01:50
meraba arkadaşlar meyve değil mi yani salatalığa benziyo ama salatalık gibi tek yıllık mı yoksa çok yıllık mı ne zaman ekilir sakarya bölgesinde olur mu çok soru sordum ama kusura bakmayın

bide tohumundan olan arkadaşlar bana da yollayabilirmisiniz rica etsem
balıklama daldıma ama kusura bakmayın merak işte

adem_09
01-09-2008, 04:11
selam arkadaşlar bu bitki aydında olurmu nezaman dikiliyor
tohumu olan arkadaş varmı

expe
01-09-2008, 15:13
***.elinizde daha hala tohum varsa bende bu bitkiyi denemek istiyorum.

ezgili dünyam
01-09-2008, 21:37
Kiwano yetiştirebilmekten tam umudumu kesmiştim, bugün ürün verdiğini gördüm. Gerçi çok cansız, inşallah bozulmazda tohum alabilirim.:p

Oyaman
01-09-2008, 21:54
selam arkadaşlar bu bitki aydında olurmu nezaman dikiliyor
tohumu olan arkadaş varmı

Sevgili Adem09 , sorunun yanıtını yarın fotoğraflar ile vereceğim . Aydın için Nisan başı salatalık tohumu eker gibi direk toprağa ekebilirsin .

adem_09
02-09-2008, 08:28
Sevgili Adem09 , sorunun yanıtını yarın fotoğraflar ile vereceğim . Aydın için Nisan başı salatalık tohumu eker gibi direk toprağa ekebilirsin .

teşekkür ederim oyaman tohumunu nerden bulacagız
varmı sizde tohumu birde biraz bilgi verirmisin pepinoyu denedim
bunuda denemek iştiyorum

Passion
02-09-2008, 11:17
Benim kalan 3 kök kiwanodan, ikisi her tarafa dal vermeye başladı ; fakat daha çiçek görünmüyor. Çok mu geç kaldı benim kiwanolar, bu vakitten sonra çiçek açıp meyveye dönebilir mi?

gurbik67
03-09-2008, 23:48
sevgili passion kiwanoların bu saatten sonra meyve versede olgunlaşması kesinlikle olmaz.ezgili dünyamda zannedersem bakamamış çünkü kiwano çok arsız bir bitki salatalığın yetiştiği her yerde rahatlıkla yetişebilen bir bitki . enaz 20 lt lik bir saksıdada yetiştirmek mümkün.benim kiwanolar 5 m nin üzerinde uzama yaptılar ki çoğunu kesmek zorunda kaldım.

Passion
04-09-2008, 15:01
Teşekkürler Gurbik 67 . Bu durumda elimde tohumda olmayacak :(.

Burada hep Zonguldaklıları gördüğüm için söylemek gereğini hissettim. Batıkaradenizli arkadaşlar toplantımızdan haberiniz yok mu? Şu sayfaya bakar mısınız :
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=9854

gurbik67
04-09-2008, 23:12
sevgili passion not alıp kasım ayında kiwano ve tek yıllık bitki tohumlarından isteye bilirsiniz .geziye gelince inanki çok istiyorum şehir dışına çıktığımdan sadece izliyorum susma hakkımı kullanıyorum eğer denk gelirse seve seve katılırım selamlar sağlıklı kalın.

Passion
04-09-2008, 23:39
Sn. Gurbik67 çok teşekkür ederim tohum teklifiniz için. Yanlış anlamadım değil mi tohumları sizden isteyebileceğimi kasteddiniz .

Toplantıya da müsait olursanız bekleriz.

Jronur
05-09-2008, 13:29
Çok ilginç bir durumla karşı karşıyayım kürşad beyin yolladığını düşündüğüm Kiwano tohumlarından farklı bir bitki çıktı sanıyorum kiwano değil resmini ekliyorum hemen insan yiyen cani bitkiler olmasından korkuyorum :D :D :D

gurbik67
06-09-2008, 00:45
sayın jronur resimdeki kiwano değil olsada bu saatten sonra yetişmez seneye nisan mayıs gibi ekersiniz.
Sevgili pASSİON doğru anladınız bende mevcut olan tohumlardan erdiklerinde teretdütsüz isteyebilirsiniz. istemeniz halinde fotoda görülen kiwanoyu da gönderebilirim.by

nihatdurgut03
06-11-2008, 12:59
ben afyonda ilk kez kiwano yetiştirdim ve hasat ettim çok güzeller hoş tadı var ama ****** bizim agız tadına uygun degil yinede herkesin tatmasını öneririm

adem_09
10-11-2008, 17:31
ben afyonda ilk kez kiwano yetiştirdim ve hasat ettim çok güzeller hoş tadı var ama ****** bizim agız tadına uygun degil yinede herkesin tatmasını öneririm

elinizde kiwano fidanı veya tohumu varmı bende denemek iştiyorum

gurbik67
12-11-2008, 19:52
sayın adem bende kiwano tohumu çok fazla var ancak hastam dolayısı ile kaldım ankara yollarında inşallah eve dönüşümde sizde notunuzu alın bir ara özelime adres bırak gönderirim.

AgacSevdalisi
13-11-2008, 10:38
selam sevgili gurbik67 kardeşim banada kiwano tohumu gönderebilirsen çok sevinirim.değişik bitkilere karşı çok fazla ilgim var.şimdiden teşekkürler.saygılar sevgiler

gurbik67
13-11-2008, 21:32
ağaçsevdalısı adresini özellime gönder

Oyaman
21-11-2008, 16:52
Aydın - Davutlardan , üretmiş olduğum ve meyve suyu şeklinde tüketmeyi
çok sevdiğim Kiwanolarımın resimleri :

nariçi
21-11-2008, 17:26
Elinize sağlık, güzel bir bitki yer bakımından da tasarruflu, İklim bakımından aklıma geldi! Dilek yarımadası - Söke arasındaki Davutlar mı? dikim yeri.

tolgahann
21-11-2008, 17:31
Sn. oyaman meyve suyunu nasıl hazırlıyorsunuz kolay bi yolu var mı?

gurbik67
21-11-2008, 22:16
sevgili oyaman aklınla bin yaşa benim aklıma hiç meyve suyu olaraktüketmek gelmedi genellikle ben içi salatalık şeklini alınca yiyordum biliyorsunuz içi jölemsi olduğunda içindede çok çekirdek olduğundan yenmeside bir okadar zor tolgahannın dediği gibi meyve sıkacağı ilemi yapıyorsun.

odemis35
21-11-2008, 22:23
Selam arkadaşlar kiwano tohumuna ihtiyacım var? elinde olan varmı?

Oyaman
22-11-2008, 16:23
Miksere iri ve olgunlaşan Kiwanonun içini bıçak ve kaşık yardımıyla ile tamamen boşaltınız . Hafif mayhoş oluyor . Su ilave etmeyiniz , Kiwanonun tadını bozuyor . İsterseniz damak tadınıza göre şeker ve içme sodası ilavesi yapınız .
Küçük boyuttakilerin tadı bildiğimiz salatalık gibi , olgunlaştıktan sonra yerseniz gerçek tadını alabilirsiniz farkıda anlarsınız .
Ekime biraz geç kaldığım için tohuma bırakamadım , topladıklarımıda mikserde
tohumları ile parçaladım . Sadece bir adet büyük boy kaldı , onun tohumlarını aldım . Tohumlar küçük çimlenebileceklerini sanmıyorum , şu anda kurutuyorum .
Kuruduktan sonra 3-5 adet isteyen birkaç arkadaşa göndereceğim .

gurbik67
23-11-2008, 21:47
ödemiş35 adres bilgini gönder.

kürşad
28-11-2008, 16:00
Rumuzları yazmamışım etiketlere, hazır olan zarfları yazıyorum. Adresini teyit edenlere 1 hafta sonra Aras kargo veya ptt ile göndereceğim. Adresi değişen değişmeyen herkes bir mesaj atsın lütfen, Kargoyla Postayla uğraşmayayım ulaşmazsa. Ayrıca yanında kudret narı tohumu ve bir iki çeşit daha ilginizi çekebilecek tohum göndereceğim.

1-Mehmet NARİÇİ
2-Burçin BOSTANCI
3-Fatma AKDEMİR
4-Onur KARAMAN
5-M. Cengiz ERGÜN
6-Emre CEYLAN
7-Ali KILINÇ
8-Sabri ZEKİ
9-Gökhan HAMAT
10-Nazmi EKER
11-Tekirova Tropik Sera
12-Şeref DENİZ

balambalı
16-12-2008, 15:09
Kivano tohumu rica ediyorum selamlar hasan top toki evleri f15-6 bartın 74100

nariçi
16-12-2008, 15:57
Teşekkür ederiz, Bekliyorum.

odemis35
16-12-2008, 23:27
Sayın Kürşat Bey,
Teşekkür ediyorum ve tohumları sabırsızlıkla bekliyorum.
Selamlar....

kürşad
24-12-2008, 10:41
Sabri Zeki ve Şeref Deniz hariç hepsini yolladım.
Onları ptt ile göndereceğim.
Kıbrısa 15 ytl yazmışlar kargo ücreti bende ptt ile göndereyim dedim.

Rapator
24-12-2008, 11:17
Teşekkür ederim Kürşad bey kargo az önce elime ulaştı...Kiwano dışında 5 çeşit daha tohum göndermişsiniz...Paketleme ve resimler çok güzel...

günebakan
24-12-2008, 12:28
Kürşat bey eğer kaldıysa bende Kiwano tohumu rica edebilirmiyim:)
Adresimi özelinize yazıyorum

adem_09
25-12-2008, 12:08
kürsat bey kivano tohumu kaldıysa bende rica ediyorum adresimi özelinize yazıyorum

nariçi
26-12-2008, 13:48
Teşekkür ederim, tohumlar geldi. Baharı sabırsızlıkla beklemek kaldı. saygı ve selamlar.

kürşad
28-12-2008, 16:39
Tohum ekimi için acele etmeyin.
Baharı bekleyeceğiz.

adem_09
29-12-2008, 22:38
sayın küesad bey tohumlar için çok teşekkür ederim
gönderdiğiniz kiwano tohumları bu gün geldi yanında gönderdiğiniz tohumlar içinde çok teşekkür ederim paketleme ve resimler çok güzel olmuş
tekrardan çok teşekkür ederim kendinize iyi bakın

kürşad
05-01-2009, 15:44
Kusura bakmazsanız elimde yazılmış 2 zarf tohumdan başka tohum göndermeyeceğim.
Söz vermek başka bir şeye benzemiyor biliyorum ancak tohum gönderdiğim bir kişi tanımıyorum diyerek kargodan paketi almamış ve geri geldi üstelik parasını da geri geldiği için kendim ödedim. Dediğim gibi bundan sonra tohum paylaşamayacağım.

kürşad
05-01-2009, 15:55
Aydın - Davutlardan , üretmiş olduğum ve meyve suyu şeklinde tüketmeyi
çok sevdiğim Kiwanolarımın resimleri :

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=53453&stc=1&d=1227282726
Kiwanolarınızda yaprak üstünde galeriler açılmış görünüyor, bir zararlı sözkonusu. Bir de sağdaki yaprakta yeşil renkler parçalı mozayik virüsü mü bilen birisi bakarsa iyi olur. Eğer virüs var ise hem tohumları imha etmeniz gerekir hem de dikim yaptığınız yere uzun bir süre salatalık türevi birşeyler ekmememeniz gerekir.

odemis35
06-01-2009, 00:01
Sayın Kürşat Bey,
Gönderdiğiniz tohumlar ve güzel zarflama tekniğiniz için teşekkür ederim. İnşallah baharda sizin gönderdiğiniz tohumlarla verimli bir yaz geçiririz.Teşekkürler...

tolgahann
15-02-2009, 01:25
Arkadaşlar kiwanolarımızı artık ev içinde çimlendirmeye alsak olurmu.Malum geç kalınca meyve alamıyoruz.:(

Passion
25-02-2009, 12:48
Sn. Gurbik67,

Gönderdiğiniz kiwano ve biber tohumları az önce elime ulaştı. Çooook çok teşekkür ederim :D:D. Size teşekkür etmek için telefon ettim ama ulaşamadım. Özel mesajla teşekkür edeyim dedim , posta kutunuz doluymuş, mesajım iletilmedi. Umarım bu mesajı görürsünüz. Size çok zahmet oldu. Paylaşımınız için tekrar teşekkürler...

AfyonluSedat
25-02-2009, 21:28
denemek istiyorum bir miktar tohum gönderebilirmisiniz

goksuz
25-02-2009, 23:39
merhaba arkadaşlar elinde kiwano tohumu olan var mı? varsa bir miktar ben de istiyorum.

geçen sene acele edip ağustos da ekim yaptık o yüzden bütün meyvelere soğuk vurdu ve olmadı. ***. bu sene tam meysiminde ekip tadına bakmak istiyoruz.
******.
g.ö.

kürşad
26-02-2009, 07:40
Göndermek isterdim ama kendime kadar ayırdım.

aaylin
26-02-2009, 07:42
Kürşad Bey; tohumları ev içinde çimlendirmeye başlayabilir miyiz acaba? Geç kalıp meyvaların soğuğa kalmasını istemiyorum. Bu sene ilk deneyimim olacak, hata yapmayayım.

kürşad
26-02-2009, 07:59
Çimlendirme bir şekilde oluyor da sıcaklık ve ışık yeterli mi değil mi?
Ortalama 55 günde meyve vermesi lazım.
Optimum koşulları sağlayamıyorsanız biraz daha bekleyiniz. Mayıs ayında direk bahçeye ekseniz yine mahsül alırsınız. Kiwano salatalık gibi değil hem boylanırken hem de yaprak koltuklarından meyve vermiyor. Belli bir yayılma yapıyor önce daha sonra ise çiçek ve meyveler beliriyor. Bundan sonra uzun zaman istiyor olgunlaşma için. Meyvelerin olgunlaşması kalırsa don riski de var ise bir miktar sera naylonu ile birkaç bitkiyi kurtarabilirsiniz. Şunu da unutmayın meyvelerin dalında sararmasına da gerek yok. Sadece bir iki tane tohumluk bırakın, onları da sararırken don vursa da tohumları alınabilir, diğerleri evin içinde bekleyerek de sararabiliyor. Zaten yeşil iken çekirdeklerin etrafındaki etli kısım yumuşak oluyor yenebiliyor, sararmaya başladığında dış kabuk sertleşiyor ve çekirdeklerin etrafındaki zar içindeki yeşil etli kısım mutfak robotu ile veya çekirdekleri zedelemek istemiyorsanız mikser ile ayırılıp su elde edilebilir. Kısaca yıkayın, yeşil ise dikenlerini bıçakla kesin, 4 e bölün blendıra atın (çekirdekleri tohum olmayabilir). Sararmış ise yıkayıp 2 ye bölün kaşıkla içini çıkarın ve blendıra atın veya mikserle çırpıp tohumlarını süzgeçle süzün. Suyunu içtikten sonra tohum ve pulpu leğene koyun içine çeşmeden su ekleyip suda yüzen etli kısımları leğeni hafifçe yan yatırıp akıtın, yine su koyup yine dökün. Her zaman çekirdeklerin dipte kaldığını ve en son çekirdeklerin leğenin dibinde kaldığını görürsünüz. Yüzenleri var ise tohumluk olmaz onlar gidebilir.

aaylin
26-02-2009, 08:04
Evde sıcaklığı halledebilirim de ışık meselesi biraz güç gibi görünüyor. O zaman en iyisi yine sizin sözünüzü dinleyip tohumları Mayıs ayında direk bahçeye ekmek olacak. Verdiğiniz bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim.

kürşad
26-02-2009, 09:37
Tohum sayınız az ise 1 ay sonra viyole de ekebilirsiniz. böylece hem tohumdan tasarruf olur hem de ektiğiniz yerlerde çıkmadığında yeri boş kalıyor onu engellemiş olursunuz.

aaylin
26-02-2009, 10:11
Öyleyse viyole ekeyim, Mayıs gibi çıkarıp bahçedeki yerlerine alırım. Saymadım ama sevgili Gurbik67'nin yolladığı, sanırım 10-15 tohumum var

goksuz
27-02-2009, 18:54
ark lar tohumu olan kimse yok mu? 10 15 tane filan. kürşad bey yine de *** ederim

goksuz
20-03-2009, 22:28
ark lar zamanı geçmeden az da olsa elinde olanlar gönderebilirse bu sene ekmek istiyorum tohumları. ücreti herneyse konuşuruz.

some_at
21-03-2009, 13:47
Ücreti sitede aktif olmak ve biraz sabırlı olmak.
Size yardımcı olabilirim sayın göksüz.

goksuz
22-03-2009, 19:24
yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. teşekkürler some at.

gurbik67
03-04-2009, 21:12
sayın goksüz aaylin sana yazmış nereden aldığını aaylinin aldığı arkadaşa yaz sana gönderir.

gurbik67
03-04-2009, 21:44
sevgili passion kusura bakma mesajını gerçekten görmedim güle güle büyüt bir isteğin olması halinde lütfen istemekten çekinme .
kiwanolarının bir kısmını şeffaf bardak gibi veya en küçük pet şişede şu an içeride güneş gören yerde çimlendirebilirsin selamlar.

günebakan
03-04-2009, 22:10
Sayın Gurbik67 eğer hala elinizde varsa birkaçtane kiwano tohumda ben isteyebilirmiyim acaba:)

Passion
03-04-2009, 23:14
sevgili passion kusura bakma mesajını gerçekten görmedim güle güle büyüt bir isteğin olması halinde lütfen istemekten çekinme .
kiwanolarının bir kısmını şeffaf bardak gibi veya en küçük pet şişede şu an içeride güneş gören yerde çimlendirebilirsin selamlar.

Ben küçük siyah saksılara dikmiştim dün. Şeffaf olup ışık mı görmesi gerekiyordu. Havalar sıcak diye dışarıda güneşli bir yere koymuştum. İçeri alayım yarın ilk iş olarak.. Tekrar teşekkürler:).

tolgahann
04-04-2009, 21:46
Bende kiwanolarımı 1 hafta önce ektim.Hala çimlenmediler sanırım dış ortamda olduklarından.Bu sene ilk olarak kiwano yetiştireceğim.Yetiştirenlerden pek olumlu tepkiler gelmiyor ama deneyip göreceğiz.:)

gurbik67
04-04-2009, 22:41
sevgili tölgahann nisan başı dış ortama dikmek için erken sera görevi yapacak küçücük kapalı saydam kaplara dikim yapın dışarıda şu an uygun sıcaklık yok,
güne bakan..... adresini özelime gönder tohum göndereyim.

goksuz
05-04-2009, 00:30
sayın goksüz aaylin sana yazmış nereden aldığını aaylinin aldığı arkadaşa yaz sana gönderir.

aylin ark ın aldığı kişi siz olmalısınız galiba. çünkü orada 'saolun gurbik67' gibi birşey geçiyor. gönderirseniz çok sevinirim. zamanı geçmeden ekeyim.

tolgahann
05-04-2009, 10:26
sevgili tölgahann nisan başı dış ortama dikmek için erken sera görevi yapacak küçücük kapalı saydam kaplara dikim yapın dışarıda şu an uygun sıcaklık yok,
güne bakan..... adresini özelime gönder tohum göndereyim.

Saksılara poşet geçirdim sera görevi görsün diye ama yinede içeri alıyorum hemen.Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.

gurbik67
05-04-2009, 20:50
goksuz adresini özelime gönder

can_dar
30-05-2009, 11:00
Kivano tohumu arıyorum elinde olan varsa cevap verirseniz sevinirim

hexus
12-06-2009, 01:23
Rumuzları yazmamışım etiketlere, hazır olan zarfları yazıyorum. Adresini teyit edenlere 1 hafta sonra Aras kargo veya ptt ile göndereceğim. Adresi değişen değişmeyen herkes bir mesaj atsın lütfen, Kargoyla Postayla uğraşmayayım ulaşmazsa. Ayrıca yanında kudret narı tohumu ve bir iki çeşit daha ilginizi çekebilecek tohum göndereceğim.

1-Mehmet NARİÇİ
2-Burçin BOSTANCI
3-Fatma AKDEMİR
4-Onur KARAMAN
5-M. Cengiz ERGÜN
6-Emre CEYLAN
7-Ali KILINÇ
8-Sabri ZEKİ
9-Gökhan HAMAT
10-Nazmi EKER
11-Tekirova Tropik Sera
12-Şeref DENİZ

Kürşad bey kiwano ve yanında göndermiş oldugunuz tohumları ektim ve bahçemdeler şu an ilginizden dolayı çok teşekkür ederim.
Saygılarımla

asterion
15-06-2009, 19:07
Elinde Kiwano tohumu olan var mı acaba?

nariçi
07-07-2009, 20:03
Kürşat Bey gönderdiğiniz kivanolardan ilk ektiğim tohumlar çimlenmedi (Nisan ayında ekmiştim.) İki tohum vardı bir hafta içinde ektim ve çimlendi. Şimdi dört yaprak oldu. Geç mi kaldı bişlmiyorum. 20x30 ebadındaki poşetteler. Şaşırtmak gerekli mi? Bu poşetler kök sistemi bakımından kafi gelir mi? Teşekkürler.

kürşad
07-07-2009, 21:42
Poşet yerine 40-50 cm çapta saksıya alır, bambu ile destekler ve koltuk ile yaprak budaması hatta meyve seyreltmesi yapıp donlar başlamadan iç mekana aynı ışık koşullarında alırsanız seneye tohum yapmak hatta yemek için birkaç kiwanonuz olabilir. Yaklaşık 120 günde olacağını tahmin ediyorum. Geçen yıl bizimkiler kışa girerken ancak 3-4 cm lik meyve bağlamıştı. Çiçeklenme başlangıcından sonra aşırı sulamadan kaçının, bir miktar gübre şerbeti verebilirsiniz. Çiçeklenme esnasında şerbetin çok faydalı olduğunu okudum bir sitede.

nariçi
08-07-2009, 20:46
Teşekkür ederim, sağol. Saksılara aldım, toprağından oynatmadan. Doğal gübre şerbeti verdim.

küçük çiçekçi
16-07-2009, 15:35
arkadaşlar benim ektiğim kivano tohumlarının hepsi çimlendi üç tanesini ayırıp uzun saksıya ektim.o kadar fazlaydıki yarısını teyzem istedi ona verdim. şu an çok sağlıklı bir biçimde büyüyorlar gelişmeleri yazacağım.;)

Hatice Tarhan
16-07-2009, 18:56
ben mutlu beyden aldığım kivanomun üzerinde yetişen tek meyveyi dün kopardım çünkü çatlamıştı içinde çok çekirdek var ben çekirdekleri kurutup öylemi ekeyim yoksa direk meyvenin içinden çıkardığım gibimi ekeyim birde bu mevsim uygunmu çekirdekleri ekmek için

küçük çiçekçi
16-07-2009, 21:22
bence hemen dikin taze olur hem benimkiler kurutulmamıştı

nariçi
31-07-2009, 10:18
Sayın Kürşat bey gönderdiğiniz tohumlardan birazını erken ekmiş olmalıyım ki çimlenmediler. İki tohumu ihtiyat olarak yedekte tutmuştum. Bu iki tohum çimlendi. hızlı bir büyüme tempoları var. 10 günde bir metreyi aştılar. Yan sürgünler çıkmaya başladı. Koştuk alma işini kaç cm ye kadar yapmalı? Yan dallar sarılıcı tutanak bulamayınca bir zararı olur mu? Bu bitki çok yıllık mı? Teşekkür ederim, selam-sevgiler.

kürşad
31-07-2009, 13:33
Koltuk alma işlemini toprak tv de anlatmıştı 12. sürgüne kadar alın diye ancak sizin 2-3 meyve almanız tadına bakmak ve tohum almak için yeterli olacaktır.
Bunun için koltukları alacaksınız, bitkinin alt dallarını bu amaçla alıp fazla yaprak sülük büyütmesini engelleyeceksiniz. Meyveleri de en büyük birkaçını bırakarak seyreltme yapınız. Çiçek ve meyvelenmede gübre şerbeti de verebilirsiniz. Azotlu pek birşey vermeyiniz. Her dalı da biryerlere sardırın veya ip gerin aşağı düşüp yukarı çıkacağım diye enerji harcamasın, fazla sülükleri de alabilirsiniz. Alttan 25-30 cm kadar yaprakları da alabilirsiniz. El ile kıramıyorsanız temiz bir falçata veya makas kullanabilirsiniz.

nariçi
31-07-2009, 20:42
Teşekkür ederim.

nariçi
03-08-2009, 12:47
Ana sürgün uzadıkça uzuyor, tepesini kesmek gerekir mi?

-rdwn-
23-08-2009, 15:03
HER TÜRLÜ TROPİKAL MEYVE TOHUMLARINI BU LİNKTEN BULABİLİRSİNİZ

http://arama.gittigidiyor.com/?aramasatici=tropikaltohum

akcan67
18-10-2009, 15:59
Acaba taze olarak yediğim ve içinden çıkarattığım tohumları çimlendirme yapabilirmiyim.Mevsim olarak uygunmudur yoksa baharımı beklemeliyim.

talatbalci
20-10-2009, 14:29
Elimde bu yılın hasadı kiwano tohumları bulunmaktadır.isteyenler mesaj atabilir.

nariçi
18-11-2009, 22:42
Kivanonun sürgünleri kurumaya başladı. Kapalı alana aldım, açıkda soğuk vurmasın diye. bu defada nem yoğunluğu yaramadı herhalde üstünde 6 adet meyvesi var. Bir tanesi ilk meyve rengi diğerlerine göre biraz daha açık diğerleri ona göre koyu renkte. Kivano meyvelerini hasat edebilirmiyim , üzerinde kalsa daha çok dayanır mı?

nariçi
27-11-2009, 17:39
Kivanoların sürgünleri kuruyunca meyvelerini kopardım, 3 adet daha üzerinde. Çekirdekli kısmı jöle gibi kaygan sadece çekirdekler var gibi. Ben kabuğunu incecik soydum, kenarlar biraz gevrek yerken dişlere değiyor.
115507

Bu kivano genelde nasıl tüketiliyor?
Tadı normal sayılır, Şöyle yorumlayabiliriz, mesela bulunduğumuz ülkede nar özellikle ekşi nar yok diyelim, getirseler bunu ye diye! Bakarız ki içi hepten çekirdek ve çok ekşi belkide hiç yemez atarız. Aslınada damak tadı birazda çocuklukla birlikte olan bir alışkanlık.

nariçi
30-11-2009, 18:05
Kivanodan çeyrek miktar yedim, akşam evde sıcak bir atmosfer var zannettim. Arkadaşlar bu kivano kalori deposu. Sonra baktım egetropical'in sitesinde kivano kalori oranı %25 imiş.
Hava soğuk üşüyorum diyenler kivano yesin. Üşüyen askerlere de kivano vermek lazım.:D

siniroluyorum
01-12-2009, 15:18
kiwanodan tek yıllık bir bitki olarak bahsediliyor eğer bu ilkbaharda bahçeye eksem meyvesini yeyemez miyim acaba?

nariçi
01-12-2009, 16:22
Baharda ekerseniz yazın meyvelerini yersiniz. Kışa doğru kurur.

siniroluyorum
01-12-2009, 16:24
özür dilerim birkaç yazıya dikkat etmemişim şimdi fark ettim:))

Mr_izmir
01-12-2009, 17:02
Fazla kiwano tohumu olan var mı elinde? Paylaşırsanız sevinirim.Bende yetiştirmek istiyorum.

skaraca
01-12-2009, 21:35
Sayın Talatbalcı,

Kiwamo tohumlarından elinizde halen varsa bende edinmek isterim.

ahmetshur
02-12-2009, 16:16
Elimde bu yılın hasadı kiwano tohumları bulunmaktadır.isteyenler mesaj atabilir.

sn talatbalcı kiwano tohumu için adresimi özline attım. şimdiden teşekkürler...

Mr_izmir
03-12-2009, 23:53
talatbalci'ya bende ulaşamıyorum epey zamandır.Gönderecekti bana da tohumlarından sözleştik kendisiyle ama 1 aydır sanırım hiç girmiyor siteye.Umarım önemli bir sıkıntısı rahatsızlığı vs. yoktur.

athena -asena
04-12-2009, 00:20
Fazla kiwano tohumu olan var mı elinde? Paylaşırsanız sevinirim.Bende yetiştirmek istiyorum..TEŞEKKÜRLER..........

ahmetshur
09-12-2009, 14:29
galiba elinde kiwano tohumu olan yok.

siniroluyorum
11-12-2009, 21:45
Ben internetten 10 tane aldım kargonun gelmesine az kaldı fotoları burada paylaşabilirim inşallah

Lambuka
20-01-2010, 13:29
Arkadaşlar, elinde kiwano tohumu olan varsa gönderebilir mi?

zeytun70
20-01-2010, 14:16
Arkadaşlar, tohum ben de arıyorum.Sayın Sinirlioluyorum yardımcı olur herhalde...Selamlar

nariçi
28-01-2010, 20:30
Tohumu verimli olması için dalında iken sararıp olgunlaşması lazım. Bzimkiler yeşilken koparıldı (geç ekildi, meyvesi geç tuttu) tohum içi yok.
Ancak bunların tohumlarını jolesinden ayırmak da bayağı zor, yöntemi nedir bilmem.
Diğer taraftan tadına bakan arkadaşlar ne kadar yediler ve ne hissettiler! açıklarlar sa iyi olur.
Ben bir kaşık yiyince kolariden midir nedir, ferahramak istiyorum. oda sıcaklığını bilmiyorum ama yeşil kopardığım kivanolar bekleme durumunda bir yandan sararırken yer yer küflenmeye de başlıyor.

Lun@tiC
05-02-2010, 14:00
elinde kiwano tohumu olan var mı?

hexus
23-02-2010, 00:01
benim geçen yıl ektiğim kiwanolarım gayet iyi gelişim göstermişti. Kudret Narı ile yanyana ekmiştim.Sıcağı seven bir bitki vede meyve ermesi oldukça uzun sürüyor.

RIFAT UMUTLU
25-02-2010, 20:02
*** kürşatbey kiwano tohumu almak istiyorum 0539 762 64 92

siniroluyorum
25-03-2010, 17:15
Arayan arkadaşlar için bir site buldum fiyatı da çok uygun isteyene site adresini yollayabilirim.

ahmetshur
30-03-2010, 12:52
Arayan arkadaşlar için bir site buldum fiyatı da çok uygun isteyene site adresini yollayabilirim.

Merhaba
Siteyi alabilirmiyim?

tamaşa
30-06-2010, 15:37
Sn ahmetshur,yanılıyormuyum acaba bitkiniz kudret narına benziyor 168 nolu mesajdaki meyvaya benzetemedim.

gurbik67
30-06-2010, 21:42
evet o kiwano değil kudret narı.

ahmetshur
03-07-2010, 10:12
Evet bir karışıklık olmuş. Bunlar Kudret Narı...
Herkese bir özür borçluyum...

Fotoğraflar acilen asıl sayfasına taşınıyor...

sayın tamaşa ve sayın gurbik67 teşekkürler...

venus_trap
06-07-2010, 11:21
kiwanom hastalandı topas die bi ilaç kullandım ama pek etki etmedi hatta yeni çıkan küçük yaprakların solmasına neden oldu yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

tropik
18-09-2010, 19:04
Arkadaşlar kivanonun meyve verme zamanı geçtimi,bahçeme 2 tane kivano dikmiştim koskocaman oldular ama ne meyve var ne çiçek aldı başını gidiyor. :)

nariçi
30-09-2010, 19:26
Gözlem:

Kivano, erken ekmeye gerek yok, geçen yıl haziran sonu ekmiştim. Geç kaldım zannettim.
Bu sene erken ektim, ama meyve vermeye eylül sonu itibariyle başladı. Boy uzaması, imkan dahilinde devamlı yükselerek devam ediyor. Yanında boylu çam-sedir ağaçları varsa on metreye kadar çıkabilir. yere yakın yapraklar kurusa da üst sürgünler canlıdır.

Kontrol ve hakimiyet için boy uzamasını ve dip sürgün kontrolü yapmak gerekiyor. İklim şartları ve toprak bakımından kanaatkar bir bitkidir.

Sararmadan yeşilken kabuğu ince olarak soyulup yendiği takdirde aynı salatalık (hıyar) tadını vermektedir. Ancak benim algım kalori oranının yüksel olduğu düşüncesindeyim. Bir miktar yeme durumunda biraz sıklet veriyor gibi.

sibel774
10-11-2010, 10:34
Ben bu yıl fidesini siteden satın aldım ve ektim. 2 ad bahceye 2 ad seraya diktim. Seradakiler daha cok şenlendi ve daha cok meyve verdi. Yanlız nasıl yersek yiyelim tadını begenmedik. Blandırdan gecirip, süzülerek birde şeker katarsanız idare eder. Görüntü itibarı ile ilginç. Yemek icin bizlerin damak tadına uygun değil

KAPTANzst
10-11-2010, 16:21
Arkadaslar fıde yerine bazı marketlerde meyvesi satılıtor. Ben migrostan 1 meyveyi 1 tl ye aldım tohumlarınıda ekebilirim erkenden tadınada bakarım
Şimdilik bekletiyorum.

athena -asena
27-12-2010, 23:48
arkadaşlar bugün hem yeşil hemde sarı olgun kivano yedim ama pek hoşuma gitmedi.

cigdoos
27-01-2011, 21:58
bende ekicem sayın gürbik yolladı bana tohum ne zaman ekmek gerekir

nariçi
27-01-2011, 23:00
Ben bu yıl fidesini siteden satın aldım ve ektim. 2 ad bahceye 2 ad seraya diktim. Seradakiler daha cok şenlendi ve daha cok meyve verdi. Yanlız nasıl yersek yiyelim tadını begenmedik. Blandırdan gecirip, süzülerek birde şeker katarsanız idare eder. Görüntü itibarı ile ilginç. Yemek icin bizlerin damak tadına uygun değil

Kivano yeşilken salatalık gibi soyulup yenebilir tadı da salatalık gibidir. Olgunlaşırsa suyu sıkıp diğer meyeve sularına karıştırarak **** sade olarak da içilebilir ancak biraz ağır gelebilir kalori olarak. Fakat olgun meyvenin suyu taze badem çağlasının aromasını verir. O yönüyle ağızda bahar esintisi bırakıyor.

bragfor
28-01-2011, 11:33
Merhaba arkadaşlar Kiwano yetiştirme başlığına göz attım. üretim materyali tedarik paylaşım süper. kürşadın tohum paylaşımı süper. çok dosthane. Bende sizinle Kiwano ile ilgili Dünya Gazetesi'nde yayınlanan makaleye gönderdiğim dökümanı paylaşayım. umarım işinize yarayacak bir şeyler vardır.
S:1 Türkiye iklim bakımından KİWANO yetiştirmeye ne kadar elverişli? Bu meyve en uygun hangi bölgelerimizde yetiştirilebilir? Bugün Türkiye’de KİWANO yetiştiriciliğinin durumu nedir?
C.1 Kiwano tek yıllık sarılıcı bir bitki olduğundan Türkiye’nin hemen hemen her yöresinde yetişir. Gelişim dönemi uzun olan Ege ve Akdeniz bölgelerinde daha verimli yetiştirilebilir. Ticari anlamda yetiştiriciliği sanırım yapılmıyor. Hobi amaçlı denemeler mevcut.
S:2 Türkiye’de ekonomik anlamda KİWANO yetiştiriciliği yapılabilir mi? Bu meyvenin yaygınlaştırılmasına yönelik devlet, özel girişim gibi yürütülen çalışmalar var mı?
C:2 Ülkemizde ekonomik anlamda kiwano yetiştiriciliği yapılabilir. Devlet veya özel sektör tarafından yürütülen herhangi çalışma yok.

S:3 Sizin bu meyve ile tanışmanız nasıl oldu? KİWANO yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla yürüttüğünüz çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?
C:3 Bu meyve ile tanışmamız 2005 yılında Patronum Ali Kemal Çeltikçioğlu vesilesi ile oldu. 2005 ve 2006 yıllarında yaklaşık 100kg kadar her yıl yetiştirdik. Sonbahar aylarında olgunlaşan meyveleri manavlara dağıttık fakat bizim damak tadımıza farklı geldi pek fazla beğenilmedi. **** reklamı yapılmadı.

S:4 KİWANO yetiştiriciliği nasıl yapılır? (Fidan, tohum vs.) Ekim için en uygun zaman nedir? Maksimum verim için dikim öncesi ve sonrasında neler yapılmalı?
C:4 Kiwano tohum yoluyla yetiştirilir. Aynı salatalık fideleri gibi sera ortamında erken dikimler için viyoller **** tüpler içersinde yetiştirilir uygun zaman geldiğinde dış ortama (tarlaya) dikilir. Düzenli yaz sulamaları ister. Uygun zaman yöreye göre değişmekle beraber nisan haziran aylarıdır. Havalı geçirgen süzek kumlu topraklar ister. Verimli bir yetiştiricilik için havalanması iyi, iyi işlenmiş kumlu balçıklı yapıda toprak ister. Dikimden sonra sarılıcı bir bitki olduğundan desteğe ihtiyaç duyar(Asma salatalık gibi).

S:5 Bitkiden, dikim yapıldıktan sonra ne kadar zamanda verim alınır? Tam verime kaçıncı yılda ulaşır ve kaç yıl boyunca verim devam eder? 1 dekar alandan (ya da 1 ağaçtan) kaç kg ürün alınır?
C:5 dikimden 1-2 ay sonra meyveler tamamen olgunlaşır. Akdeniz ve ege bölgeleri gibi sıcak yörelerde özellikle sonbahar aylarında çiçeklenme görülüyor ve meyve daha kısa sürede olgunlaşıyor. Karadeniz ve Marmara bölgeleri verimli bir yetiştiricilik için daha uygun olabilir. (Erken ilkbaharda dikim yapılması gerekir.) tek yıllık bitki olduğundan aynı yıl ürün alınır ve kış aylarında tarladan sökülerek ertesi yıl tekrar dikim yapılır. Kiwano çok yıllık odunsu bir bitki(Ağaç **** çalı)değildir.
S6: 1 dönüm arazide KİWANO yetiştirmek için ilk yatırım maliyeti ortalama nedir? (tohum maliyeti, işcilik vs tahmini de olsa belirtir misiniz)
C 6: Maliyeti üzerine herhangi çalışmam yok. Salatalık, Biber, domates gibi sebzeleri tesis maliyetleri aynen geçerlidir. Destek sistemi olursa maliyet artar. yerde sürünücü olarak ta yetiştirilebilir.

S7: KİWANO fidanlarının satış fiyatı nedir? Siz fidan satışı yapıyor musunuz? Yatırımcılar, kaliteli fidana nasıl ulaşabilir?
C7: Geçtiğimiz yıllarda 2 YTL/adet fide satışı yaptık ancak bu 9*19cm torbalar içersinde idi. viyoller içersinde yetiştirilirse 0,5-1YTLgibi rakamlara yetiştirilerbilir. Meyveyi de 1-2 YTL /adet fiyatla satabiliriz.

S8: Yetiştirici elde ettiği ürünü nasıl değerlendirebilir? Ürünün ortalama kg satış fiyatı nedir? KİWANO meyvesinin Türkiye’de pazarı var mı?
C8: Elde edilen ürün tanıtımı iyi yapılır ve lezzet olarak beğenilirse pazar ve manavlar ile önemli restaurantlarda pazarlanabilir. Özellikle içkili lokantalarda iyi bir mezedir. Turşusu yapılabilir.
S10- KİWANO hangi alanlarda kullanılır?
C10: Bu bilgiye www.bragfor.com sitemizden ulaşabilirsiniz.

bragfor
28-01-2011, 11:36
KİWANO
CUCUMİS METULİFERUS
Afrika Boynuzlu Kavunu
(African Horned Melon)

Genel Bilgiler ve Orjini: Güney ve Orta Afrika’da doğal olarak yetişen tek yıllık tırmanıcı bir bitkidir. Çevre düzenleme, güzel görünüşü ve meyvesi için İsrail, Kenya, Yeni Zelanda, Amerika da yetiştirilir. Manisa Ahmetli yöresinde 2005 yılında yapılan denemelerde 10 adet fideden 60kg civarında meyve elde edilmiştir.
Yaprakları tüylü olup ovaldir. Monoik çiçekleri vardır ve kendi kendini tozlayabilir. Boynuzlu kavun olarak bilinen kiwano oval 10 cm çapında ilginç görünüşlü bir meyveye sahiptir. Olgunlaştığında sarımsı portakal renkli kabuk ve kabuk üzerinde mahmuzlar (çıkıntı, boynuz) vardır. Sulu, etli meyve içinde tohumlar bulunur. Meyvesi çiğ **** meyve suyu şeklinde değerlendirilir. Bu bir yıllık bitki sert soğuklara duyarlıdır. Kiwano iyi drenaja sahip verimli zengin topraklarda yetişir. Düzenli olarak sulama gerektirir. Tohum yoluyla yetiştirilir. Avrupa ve Amerika marketlerinde özel bir yeri vardır.

Yetiştirilmesi: Kiwano tohumu 20-300C sıcaklık aralığında çimlendirilir. Toprak sıcaklığı 150C ye geldiğinde açık araziye dikimi yapılır. Bir dönüme 1000 adet dikilebilir ve bir dönümden 5 ton meyve alınabilir. Ekim ile hasat arası 3 ile 6 ay arasında değişebilir. İlk çiçeklenme evresinde haftada 2 defa sulanır. Daha sonraki evrelerde haftada bir sulanır.
Meyve Besin İçeriği: 1 adet meyvede; %6 A Vitamini, %40 C Vitamini, %2 Kalsiyum, %6 Demir bulunur. Bir adet kiwano tüketildiğinde 25 kcal enerji verir. Bünyesinde karbonhidrat ihtiva etmez. 1 gr Protein bulunur. Güneş girmeyen 20 0C oda sıcaklığında havadar bir ortamda 3-4 ay süreyle meyvede herhangi bir bozulma olmadan muhafaza edilebilir.

kasabalı
28-01-2011, 11:48
rica etsem elinde Kiwano tohumu olan varsa acaba gönderebilirmi bende birkaç tohum yetiştirmek istiyorum

athena -asena
15-02-2011, 16:50
olgunlaşmış kiwano yeşilini yemiştim bunlarıda sıkıp suyunu içeçem.

Atalya
27-02-2011, 08:30
2fidem vardı kuruttum malesef ilgilenemedim tekrar deneyeceğim inşallah meyve alacağım.

maybach
27-02-2011, 09:15
ben bunları bir türlü yetiştiremedim bu sebzeyle aramızda husumet var denemediğim kalmadı fidelere ozmokot bile verdim olmadı

sukru
27-02-2011, 15:18
tohumundan bende rica edebilirmiyi değerli arkadaşlarım

Jezebel
27-02-2011, 19:58
Bunun tadı çok kötü.
Benim marketten aldığım belki olmadan toplanmıştır.
Tadı konusunda olumlu yorum yapacak kimse var mı?

c4z4dor
28-02-2011, 15:09
Bende ekmeyi düşünüyorum tohum yollayabilecek olan varmı ?

Atalya
15-03-2011, 19:41
Tohumlarım çimlendi.Bakalım meyveye uzun bir yolculuk var.

Jezebel
15-03-2011, 20:27
Bende ekmeyi düşünüyorum tohum yollayabilecek olan varmı ?

Geçen ay bonsai toplantısında 10 paket ( her birinde 10 tohum kiwano) dağıttım.
İlgi çok azdı, belki arkadaşlar konuyla ilgili değillerdi.
;)

tekno2020
21-03-2011, 06:58
benim kiwano tohumlarıda 3 günde çimlendi şu anda pet bardakta ve üzerine pet şişeden sera yaptım evde büyütmeye çalışıyorum. bakalım ne olacak

kazanlik
21-03-2011, 07:54
benim bircok kivano fidem yetersiz isik yuzunden uzadi ve kurudu. yeteri kadar gunes gormeyen bir yere koyuyorsaniz saksilarin arkasina A4 kagidini saksi merkezde kalacak sekilde kivirarak koyun, beyaz kagit bitkinin arkasina gecen isigi tekrar bitkiye yansitiyor. luxmetre ile olcumlerde 2-3 kat isik artisi oldu. ancak dogrudan gunes alan yerde tavsiye etmem,, bitkiyi yakabilirsiniz,,

dünyam1
21-03-2011, 09:41
bende tohum almak istiyorum ..nerden bulabilirim bilgi verirmisiniz?

boshaft
20-07-2011, 09:40
tohumundan bende istiyorum göndere bilecek arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse çok memnun olacağım şimdiden teşekkürler

dünyam1
31-10-2011, 22:33
bugün istanbul kozyatagı carrefour dan kilosu 12.90 tl olan kiwano ,tadına bakmak için 2 tane aldım,tadını merak edenler kaçırmasınlar 5-6 tane kaldı:)

maysan80
01-11-2011, 21:56
o nasıl fiyat öyle bmw farı alır gibi

dünyam1
24-11-2011, 19:49
:D:D maysan80 Adana da kiwano satılsa yine alırdım lezzeti çok güzel ..

winner
20-12-2011, 10:21
Su an elinde kiwano olan varsa irtibata gecmek istiyorum.

münevver
20-12-2011, 14:21
Arkadaşlar
Yazılanlardan ben de tadını çok merak etmeye başladım.Tohum paylaşabilecek olan var mı?

dünyam1
06-01-2012, 09:51
Merhaba Münevver 2 ay önce kozyatagı carrefourdan almıştım ,sanırım daha vardır, tadına bakmak için oraya bir uğrayın,meyvesi yok ise size bulup gönderirim,burdada bulup almıştım..

gurbik67
12-01-2012, 21:06
arkadaşlar kiwanonun tadı; yeşil iken salatalık üzerine limon sıkılmış gibi bir tadı var , olgunlaştığında ise tamamen tohum ve jölemsi görünüşlü ve çok ta hoş olmayan bir tadı var.

Fatih Yılmaz
12-02-2012, 18:38
Elimde bulunan 5 adet tohumu çimlendirmek için plastik bardaklara ekip üstlerine naylon çekmiştim 1 hafta itibari ile çimlenmiş vaziyetteler biraz erken oldu sanırım 32 daireli bir apartman da bulunduğumuz için bunlar acaba balkonda büyük saksılarda gelişim gösterirler mi.

http://img193.imageshack.us/img193/5085/20120211195955.th.jpg (http://img193.imageshack.us/i/20120211195955.jpg/) http://img214.imageshack.us/img214/9325/20120212130227.th.jpg (http://img214.imageshack.us/i/20120212130227.jpg/) http://img718.imageshack.us/img718/9161/20120212130235.th.jpg (http://img718.imageshack.us/i/20120212130235.jpg/)

Fatih Yılmaz
25-02-2012, 18:32
Son resimler kiwano meyvesinden
http://img828.imageshack.us/img828/7472/20120225192239.jpg

dünyam1
25-02-2012, 19:56
fatih ,maşallah ne güzel büyümüş,benimkiler ocak ayında dayanamayıp tohum ekmiştim 3yaprak çıkarıp kurudular :( şimdi havaların ısınmasını bekleyip tekrar deneyeceğim..

Fatih Yılmaz
28-02-2012, 18:39
Ve 3 gün aradan sonra tekrar bir resim daha hızla büyümeye acele etmekte maşşallah
http://img214.imageshack.us/img214/7616/20120228193454.jpg

umutyolcusu
29-02-2012, 09:47
Maşaallah ne kadar hızlı gelişme göstermiş.Ben de havaların ısınmasını bekliyorum tohum ekmek için,ama özendim şimdi:))

crazytutor
08-03-2012, 22:32
bende ektim tohumları ve yüzlerini gösterdiler... hatta ben onları bir aya kadar toprağa geçirmeyi düşünüyorum...

bluemercan
04-04-2013, 23:22
Kiwano yu öğleden sonra güneşi alan bir yere mi ekmek gerekir yoksa sabahtan öğleye kadar güneş gören bir yere mi ekmek gerekir ? Güneş isteği nedir ? (izmir koşullarında)

gozum37
07-05-2013, 09:33
kiwano ilgimi çekti, tohum gönderebilirseniz denemek istiyorum. Adresimi sanırım özelden vermem gerekiyor

cicek_delisi
11-05-2013, 21:47
*** siteye yeni üye oldum resimleri gördükçe deli oluyorum bunlar ne güzel şeyler ismin dahi duymadıgım çiçekler bitkilerrr

selimbey82
09-10-2013, 08:41
selam arkadaş lar kiwano kavunu tohumlarından gönderebilecek arkadaş varmı acaba vede ekimi sulama gübreleme hakkında tavsiyelerdede bulunursanız sevinirim göndermek isteyen arkadaşın 05052945111 burdan ulaşmasını rica ederim

habiş
14-11-2013, 09:16
Arkadaşlar Kiwano tohumu olan varmı ben de ekmek ve büyüdüğünü görmek istiyorum :(

habiş
14-11-2013, 09:19
Arkadaşlar Kiwano tohumunuz varmı deneyip büyüdüğünü görmek istiyorum

zaferbozaci
17-11-2013, 22:47
arkadaşlar benimde 3. kiwano'm çimlendi. Çok hızlı büyüyorlar. Bende kiwanolarım büyüdükten spnra çekirdeklerini tohuma ayıracağım. İsteyen arkadaşlara duyuru ile gönderirim.

ironturk
07-12-2013, 19:34
Arkadaşlar elinizde Kiwano tohumu olan varsa acaba gönderebilirmi bende ekmeyi düşünüyorum...

AHMGND
17-01-2014, 12:17
Merhaba elinizde fazla tohum varsa bende alabilirim eriklide yetiştirmeyi düşünüyorum teşekkürler.

bezginkuh
20-01-2014, 14:52
Arkadaşlar çok kişi ekmiş acaba çıkan tohumları paylaşacak biri yok mu?

çiçeksever67
01-02-2014, 20:57
Bize kimse göndermek istemiyo mu?

meltem81
14-06-2014, 16:04
elinde tohum olan varsa bende istiyorum

Lonicera
23-08-2016, 18:48
Sn Kadim' in etkinlikte paylaştığı kiwano tohumlarından sadece bir kök hayatta kalabildi. Onun da şimdilik bir meyvesi var üzerinde. Sanırım az bir zaman sonra renk değiştirip olgunlaşacak. Meyveyi el ile tutmak mümkün değil. Boynuzumsu pek çok çıkıntısı var ve uçları da iğne kadar sert ve sivri.

Lonicera
16-09-2016, 18:40
Sonunda kopardım. Çok az dolgun tohum vermiş. Ekşi jölemsi bir iç dokusu var. Kesinlikle fazla irileşmeden tüketilmeli. Küçükken dış yüzeyindeki dikenimsi çıkıntılar bir bıçak yardımıyla çabuk ayrılıyor. Turşu olarak değerlendirilebileceği gibi salatalara da doğranıp rahatça tüketilebilir. Tabii iyice irileştirilip dış kabuğu kalınlaşmadan. Bir daha ekip yetiştirir miyim? Yerim çok olursa belki...

Tropik meyveler
10-05-2017, 04:40
Kiwano tohumu gönderebilecek arkadaş var mıdır? Ben de karşılığında, elimdeki taze tohumlardan gönderirim.

Lonicera
10-05-2017, 13:16
Kiwano tohumu gönderebilecek arkadaş var mıdır? Ben de karşılığında, elimdeki taze tohumlardan gönderirim.

Tohum paylaşım etkinliğine kadar bulamazsanız, etkinlikte ben dahil başka arkadaşlar da paylaşım yapabilirler. Yaz sonlarına doğru turşu ve etkinlikte paylaşım için yeniden ekeceğim kısmetse.

dalperen
10-05-2017, 14:38
kiwanolarınız çok güzel.
Kıskandırıyor.

mahon67
30-08-2017, 00:47

10 yıl sonra tekrar denedim...

teona08
22-10-2020, 17:54
uzun bir süre sonra meyvesini görmek nasip oldu..tamamen sarardıktan sonra mı yeniyor?

https://i.hizliresim.com/gLsRPB.jpg (https://hizliresim.com/gLsRPB)