PDA

View Full Version : Sulama soruları

malina
12-08-2007, 06:24
konya bölgesinde dane mısır yetiştiriciliği yapmaktayım 78 dekar dane mısırım var sulamasını damlama ile yapmaktayım pıoneer 3394 ektim.
mayıs 7'sinde ektim ne zamana kadar sulamam gerekiyor yardımcı olur musunuz teşekkür ederim

polat345

Selahattin Yılmaz
12-08-2007, 09:58
Sulamayı çeşidin özelliğine göre Pioner firmasından öğrenmesi gerekiyor zira çeşit özelliği ve hasat zamanı sulamanın sonlandırılmasında etkilidir.

ServetAydoğan
21-04-2008, 13:24
Daha önce, başka bir konuda bir arkadaş sormuştu ama sanırım cevaplanmadı, ben merak ettiğimden tekrar sormak istiyorum : Taşıma su ile damlama sulama yapılabilir mi ? Bilgisi olan arkadaşlar bizimle paylaşırlarsa seviniriz.

sukranayalp
29-04-2008, 10:55
Sn Servet Aydoğan, öncelikle yatay ve düşey gerekli tüm noktalara basacak pompa olmazsa suyu kanallar içinde dağıtamazsınız.

Eğer salma sulama gibi, üst kottaki ana boruya su doldurarak buna bağlı tali borularla sulama yapmayı düşünüyorsanız, en alt noktaya yoğun gideceğini ve dengesiz sulama olacağını unutmayın.

üzüm
29-04-2008, 15:29
2 mt. yükseklikteki 1 tonluk depodan 50-75 mt.uzaklıktaki sebzelerimi damlama borusu ile suluyorum. şu anda fidelerim can suyunu alıyorlar.
Ticari tarımda damlama boru kullananlar sıra sonu geldiğinde boruyu sonlandırıyorlar. Ben boruyu bağlantı elemanları kullanarak geri döndürüp ana boruya bağladım (damlama borunun uzunluğu yaklaşık 20+20=40 mt). 2 vana bağlantısında basınç problemi olmuyor. Aynı anda 3. vanayı açarsam Sayın sukranayalp'ın bahsettiği dengesiz sulama meydana geliyor. Bununda çözümü daha büyük depo olabilir.

Ticari yetiştiricilik yapmıyorsanız, bahçeniz çok büyük değilse bu yöntem kullanılabilir. Dezavantajı ise bütün bahçeyi aynı anda sulayamamam.