PDA

View Full Version : Yonca (Medicago ssp.) Yetiştiriciliği

Salinta
21-07-2007, 13:09
Yonca Bitkisinin Genel Özellikleri
Yoncanın genel özelliklerini göz önünde bulunduracak olursak, yem bitkileri içerisinde çok önemli bir yer almasını sağlayan özellikleri şunlardır:
 Geniş bir uyum (adaptasyon) kabiliyetine sahiptir. Sibirya ve Alaska gibi çok soğuk (-50°C) bölgelerden California gibi sıcak (60°C) bölgelere kadar değişik iklim ve toprak şartlarında yetişebilmektedir.
 Ot verimi diğer yem bitkilerinden daha yüksektir.
 Besleme değeri çok yüksektir. Bunun da sebebi; yonca otu proteince zengindir ve birim alandan alınan ham protein verimi yüksektir. Yonca otu verimce zengindir. Bünyesinde en az 10 vitamin bulunduğu bilinmektedir. Yonca otu mineral maddelerce zengindir.
 Yonca otunun hazmedebilirlik oranı yüksektir.
 Ekim sisteminde kendinden sonra gelen ürünün verimini arttırır.
 Uzun ömürlü bir bitki olup, 7–10 yıl ürün alınabilir.
 Bir yıl içerisinde yapılan biçim sayısı çok fazladır.
 Hayvanlar tarafından sevilerek tüketilir.
 Azot gübresi ihtiyacı yoktur, simbiyotik N fiksasyonu yapar.
 Sulu alanlarda yüksek verim verir.

Salinta
21-07-2007, 13:11
Arkadaşlar, bitki hakkında daha geniş bilgi almak isteyenler irtibata geçebilir, lisans bitirme tezim bu konu üzerineydi.

Todor
21-07-2007, 15:08
İrtibata geçmek yerine bilgilerinizi buraya yazsanız, daha faydalı olmaz mı?
Mesela benim merak ettiğim bir şey var, yoncayı mera bitkisi olarak kullandığımızda, hayvanlarda şişmeye yol açmaması için özel bir şey yapıyor muyuz? Sulu şartlarda verimi nedir, kıraç şartlarda verimi nedir.

Salinta
21-07-2007, 16:51
Tabi, yazabilirim de, ama 165 sayfa tez hazırladım ben, takdir edersiniz ki yayınlanmaz o kadar fazla şey ve insanının canını da sıkar. Öyle olmasındansa merak edilenleri açıklayayım dedim.

Saorularınıza gelince, yonca mera bitkisi olarak kullanılmaz genel olarak.Ama zorunlu şartlarda hayvanları meraya çıkarmadan önce bir kısım kuru ot yedirmek fayda sağlar. Yani aç karna meraya sokulmamalıdır. Daha sağlam bir yöntem ise, yonca bitkisini yalın olarak değil de karışım halinde yetiştirmek. Demek istediğim saf yonca ekimi yerinde buğdaygil yemlerle karışık yetiştirilmesi yararlı olur.

Salinta
21-07-2007, 16:57
Yonca bir yıl içerisinde çok sayıda biçim verir. Ekildiği yıl biçim sayısı azdır. Ülkemizde, şartlara göre değişmekle birlikte, Orta Anadolu’da 2–3, kıyı bölgelerimizde 3–4 biçim alınabilir. Yoncada asıl verim ikinci yıldan sonra başlar. Doğu Anadolu’da 2–4, Orta Anadolu’da 4–5, Ege Bölgesinde 5–7, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde 7–10 biçim alınabilmektedir.

Çizelge: Yıllara göre yonca bitkisinden alınan yeşil ot verimleri (kg)

1. yıl 1900
2. yıl 4790
3. yıl 5110
4. yıl 4990
5. yıl 3680

Çizelgeden izlendiği gibi yoncanın giderek artan ürünü, 3. yılda maksimum bir düzeye ulaşmakta ve daha sonra giderek azalmaktadır. En yüksek ürün 2, 3 ve 4. yılda alınabilmektedir. Ancak ülkemiz dahil pek çok yerde bir yoncalığın ekonomik ömrü 5–7 yıl kabul edilir. Seyrekleşme olmazsa ve verimde düşme meydana gelmezse, yoncalık 7 yıl boyunca kullanılabilir.

DevrilgenKayik
21-07-2007, 17:50
Çimlerin içinde, 3 yaprakli çıkan yoncalar hangi gruba giriyor, hani hep yonca diye bildiğimiz (garantini 4 yapraklı ambleminin 3 yapraklısı) , bu bahsettiğim yukarıdaki resimlere benzemiyor. Beyaz küçücük çiçekleri var ve bu yoncalar bizim çimlerin yarısını işgal etmiş durumda. Böcekler, kelebekler çiçeklerine geldiği için bizde vazgeçtik uğraşmaktan. Çimlerin içinde yoncaların olması, aynı şekilde çimleri işgal eden ayrık otundan daha iyi duruyor ayrıca.

Salinta
21-07-2007, 18:27
Görmeden birşey diyemem ama tarif ettiğinize göre üçgül grubundan ak üçgül (Trifolium repens). Evet, bu konuda size katılıyorum, ben bile birkaç sene öncesine kadar üçgülü bilmiyordum, yonca deyip geçiştiriyordum. Örneğin dört yapraklı yonca denir, oysa dört yapraklı yonca diye birşey yoktur.

Son cümleyi anlayamadım bu arada, ayrık otu mu daha iyi??

DevrilgenKayik
22-07-2007, 23:54
Sn Salita, internette Trifolium repens'ye baktım; tamı tamına bu yonca dediğimiz ak üçgülmüş. Yani yonca yanlış öyle mi ? Yukarıda açıklamaya çalıştım, bu ak üçgüller ayrık otundan daha iyi. 1-2 sene içinde tüm çimlerimizi bu ak üçgül kaplayacak sanırım.

Salinta
23-07-2007, 18:50
Devrilgen kayık, evet, halkımızın yonca diye bildiği tamamen üçgüldür. Ben üçgül olarak genelleme yapıyorum çünkü üçgülün bir çok türü var. Ak üçgül bunların en yaygın olanı... Ak üçgül daha çok park ve bahçe tesisinde kullanılıyor. Ayrıca kökleri sayesinde toprağa sıkıca tutuyor ve güzel bir görünüm oluşturuyor. Çoğu kişi yoncayı ve üçgülü ayıramaz zaten. Hatta üçgül bilinmez.
Oysa çok büyük farkları var. Özellikle yaprakları çok farklıdır. Ak üçgülün birkaç resmini ekliyorum.

zai
06-09-2007, 21:30
Merhaba,

Zeytin ağaçlarının olduğu tarlaya kalıcı zemin örtüsü olarak yonca ekmek istiyorum. Sizce de uygun olur mu? Bir de, Urla gibi bir iklimde yonca ekim zamanı hangi aydır?

Saygılar,

limon
09-09-2007, 21:26
Üç akgülden bahçede çimlerin arasında çok çıkıyor. Tek tek temizliyorum fakat özellikle bozulmuş çimlerin olduğu bölgelerde çıkıyorlar, çok sağlıklı ve şirin görünüyorlar. Hiç sökmesem bıraksam diye düşünüyorum bazen.
Bu üç akgül, mantar hastalığına karşı da daha mı dayanıklıdır dersiniz?
Ve solan bir zaman aralığı var mıdır? Yani bahçe belli bir dönemde kel kalmaz değil mi? Bir sorum daha var :), çimleri zamanla yok eder mi?
Çok oldu ama, üzerinde rahatlıkla dolaşabilir miyiz?

sukranayalp
10-09-2007, 12:17
Sevgili Limon,
Üçgüller çok dayanıklı ve kanaatkar yerörtücülerdendir.Bu nedenle mantara dayanıklıdır. Sıcaklığın 17 derecenin altına düşmesi ile solar ve gözden kaybolur. Havalar ısındıktan sonra yeniden sahada görülmeye başlar.Baskın yapısı olduğu için çimin üst seviyesine çıkarak güneş almalarını ve dolayısıyla çimin gelişimini engeller. Üzerinde çim kadar rahat dolaşamazsınız.

limon
10-09-2007, 16:44
Çok teşekkür ederim Şükran Hanım.
Çimin gelişimini engellemeleri ve belli dönemlerde solmaları kötü.
Peki çimi de engellemeyecek (çimle karışık olarak ekebileceğimiz) mantari hastalıklara karşı daha dayanıklı olan bir alternatif var mıdır acaba?
Yarın elimdeki çim tohumuyla ara ekim yapmayı düşünüyorum da çim tohumuyla beraber sizin önerebileceğiniz varsa onu da uygulayayım diye düşünüyorum.

sukranayalp
11-09-2007, 09:03
Dikondra (Latince): Kundura çimini tavsiye edeceğim.

Çimlenecek alan İstanbul ise hiçbir probleminiz olmaz. Hatırladığım kadarı ile kilosu 60 YTL (İSTANBUL TOHUM firmasının fiyatı). Bir metrekareye 10 gram atmanız kafi geliyor. Çim tesisi yaparken kullandığınız tüm işlemleri bunda da yapıyorsunuz. Hiçbir fark yok.Sadece bol sulama (imkanınız varsa) gerekiyor. Basılmaya çok dayanıklı değil. Oyun oynanması ve gezilmesi gerekmeyen bir bahçe ise öneririm.Elbette çim kadar estetik durmuyor ama dayanıklı ve yaz-kış yeşil bir bahçe elde ediyorsunuz.

Diğer graminae çim karışımlarını, metrekareye ortalama 75-100 gram atarken bunda 10 gram atıyorsunuz.

sukranayalp
11-09-2007, 13:01
Sn Limon
Dikondra yı tek başına kullanmanız gerekir.

Kış dönemi ara ekim yapacaksanız ve karışım tavisyesi istiyorsanız ;
Lolium perenne (İngiliz çimi) + Festuca arundinanacea (kamışsı yumak) karışımını % 50+%50 oranlarında kullanabilirsiniz.

limon
12-09-2007, 20:05
Çok teşekkür ederim Şükran Hanım.

Salinta
14-09-2007, 19:32
Ne var ne yok diye bakmaya geldim uzun bir tatilden sonra ama sağolsun arkadaşlar cevap vermişler benden önce...

Salinta
14-09-2007, 19:36
Merhaba,

Zeytin ağaçlarının olduğu tarlaya kalıcı zemin örtüsü olarak yonca ekmek istiyorum. Sizce de uygun olur mu? Bir de, Urla gibi bir iklimde yonca ekim zamanı hangi aydır?

Saygılar,

Yonca ekiminin kışı sert geçen yerlerde ilkbahar donlarından sonra, kışı ılıman geçen yerlerde (zeytin ve incirin yetiştiği bölgelerde) sonbaharda ekilmesi gerekmektedir.

zai
16-09-2007, 13:44
Salinta, teşekkür ederim. Tatilde olduğunuzu tahmin etmiştim.

Salinta
16-09-2007, 18:52
Anlayışınıza teşekkürler, başka bir sorunuz var mı??

ebrub
05-10-2008, 02:36
Benim bir sorum var,umarım doğru yerde soruyorumdur.Balkonumdaki bodur portakalımın altında birkaç aydır yonca bitmeye başladı (ben yonca oldugunu sanıyorum) çok güzel sarı çiçekler açıyor ve coştukça coştu ben de sökmeye kıyamadım.Ancak portakal çok cılızlaştı sanırım sökmem gerekecek.Üzerinden tohumları oldugunu sandıgım keseler kuruyup dökülüyor sürekli,eke resmini ekledim.

Sormak istediğim,1. bu gerçekten yonca değil mi?
2.Bu tohumları kanalıyla ya da başka bir şekilde başka bir yerde yetiştirebilir miyim?

http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=48623&d=1222981033

48791

çok teşekkürler...

mahon67
06-10-2008, 10:30
Konuyla fazla ilgisi yok ama bu da su yoncası (Marsilea mutica)

http://farm3.static.flickr.com/2236/2481537179_b30fa7b122_o.jpg

ebrub
07-10-2008, 12:06
Benim 21 nolu mesajdaki soruma yardım edebilecek kimse yok mu? :(

Salinta
07-10-2008, 12:50
ebrub hanım, mesajınızı yeni gördüm kusura bakmayın, resim fazla net değil.
yonca da portakalda sağlam köklüolduklarından dolayı mücadeleye girmiş ve portakalın zayıflamasına sebebiyet vermiş olabilir. Anladığım kadarıyla yetiştiricilik yaptığınız toprakta daha önce yonca yetişmiş, doğal olarak da sonradan yonca ortaya çıkmış olabilir.
Aynı topraktan bulabilirseniz tekrardan oluşması söz konusu olabilir.Ama Rhiziboim bakterilerinin mevcut bulunması gerekmektedir.
Kaç yılda oluştu peki?

ebrub
07-10-2008, 15:16
Sn Salinta,haziran başında başladı, dolayısıyla birkaç aydır var. Bu konuda pek bilgim yok ancak hazirandan önce 1.5 yıl kadar portakal bendeydi ve böyle birşey olmamıştı,dolayısıyla toprağından değildir diye düşünüyorum,ne dersiniz?

Peki ben bu yoncaları kaybetmeden nasıl portakaldan ayırırım? çok teşekkürler...

Salinta
08-10-2008, 22:35
ebrub, eğer istediğiniz yonca ise bence portakalı ziyan etmeden yoncaları temizleyin ben size yonca tohumu temin ederim istediğiniz kadar yetiştirin :):)

avarbey
22-10-2008, 22:21
 Hayvanlar tarafından sevilerek tüketilir.

Başımdan geçen bir olayı anlatayım. 6-7 yaşlarındaydım. Köydeki çocuklar toplandık köyün boğalarını yayan çobanın yanına gittik. Gerçi hayvanlardan korkudan ne yapacağımızı şaşırmıştık ama unutulmaz bir gün olarak hafızamızda kaldı. Çoban yonca tarlasına hayvanları bıraktı. :) (Denemeyin) Bir kaç saat yayıldıktan sonra köye getirmeye başladı. Köye yaklaştık hayvanlar bağırmaya başladı. Hepsinin karnı şişmiş bir vaziyette dilleri dışarda ... Çoban şaşırdı biz küçüğüz korkuyoruz. Teker teker yere düşüp çırpınıyorlar. En sonunda köyden gelip bir çoğunu kestiler. Sürüden geriye bir tane kalmıştı.

izzeterisen
22-10-2008, 23:29
Bir hatırlatma yapmak istiyorum:
Üçgüllerle yoncaları şu nokta ayırır
Üçgüllerin 3 yaprağı da aynıdır.
Yoncada ortadaki yaprak sapı daha uzundur.
Özür dilerim, ayırmada karışıklık olduğunu gördüm.
Salinta bilgileriniz için teşekkürler.

fatih.kbulut
06-11-2008, 12:50
yoncayı biçerken kaç devirde gitmem lazım en ideal?BGD olarak ne vermem lazım.BGD nasıl uygulamalıyım.herbisit olarak ve tavsiye edersiniz?herbisiti hangi devrede atmalıyım

ebrub
24-11-2008, 21:20
Sn Akınal, öncelikle teşekkür ederim. Bu sezon söylediğiniz gibi portakalın meyveleri minicik kaldı zaten, mandalinanınsa hem meyveleri daha büyük hem de daha fazla.

Ben yoncaları sökeli epey oldu, ancak maalesef portakalın altında ve son günlerde mandalinanın da altında sürekli çıkmaya başladı. Minik minik gördükçe topraktan çekip alıyorum ama maalesef bitmiyor, ne yapabilirim :(

begumte
28-11-2008, 12:20
merhaba ben türkiyede yonca yetiştiriciliğiyle ilgili sorunları arıyorum nette baya baktım ama pek bişey bulamadım.bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi acaba?

Salinta
04-12-2008, 23:38
Ukalalık yapmak istemem ama yolladıgınız ilk resim trifolium pratense yani çayır üçgülü.
sayın ebrub saksınızdaki üçgüle benziyor ama tam olarak türünü tahmin edemiyorum fosfor ve potasyum ihtiyacını portakalınız için verdiğiniz gübrelerden karşıladığı için sökmenizde fayda var.

hangisi anlayamadım

Salinta
04-12-2008, 23:39
merhaba ben türkiyede yonca yetiştiriciliğiyle ilgili sorunları arıyorum nette baya baktım ama pek bişey bulamadım.bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi acaba?

internette pek sağlam kaynak yok esasında
burdan kaynak ismi belirtirsem reklam olur özelden mesaj atarsanız konu ile ilgili yardımcı olmaya çalışırım

Salinta
04-12-2008, 23:41
yoncayı biçerken kaç devirde gitmem lazım en ideal?BGD olarak ne vermem lazım.BGD nasıl uygulamalıyım.herbisit olarak ve tavsiye edersiniz?herbisiti hangi devrede atmalıyım

yoncanin biçim zamanı bölgeye göre değişiklik gösterir, alanı, bölgeyi, kaç yıllık olduğğunu ve sulama koşullarını yazmanızı rica ediyorum

Salinta
04-12-2008, 23:43
Bir hatırlatma yapmak istiyorum:
Üçgüllerle yoncaları şu nokta ayırır
Üçgüllerin 3 yaprağı da aynıdır.
Yoncada ortadaki yaprak sapı daha uzundur.
Özür dilerim, ayırmada karışıklık olduğunu gördüm.
Salinta bilgileriniz için teşekkürler.

rica ederim, anlatımda yüzeysel geçmeye özen gösterdim, bu konuda yapılmış bir çalışmam var, belirli kısımları ekliyorum

Salinta
04-12-2008, 23:50
Yonca Yaprakları

Yapraklar üç yaprakçıklı teleksel yaprak tipindedir ve üç tane yaprakçığın birleşmesiyle oluşmuşlardır. Yaprak sapı yaprakçıklardan daha kısadır. Yaprakçıkların sapları ise çok kısadır ve ortadaki yaprakçığın sapı yandakilerden biraz daha uzundur. Yaprakçıklar aşağıdan yukarı doğru, genellikle ters yumurta şeklindedir. Kenarları altta düz, üstte ise uçlara doğru 1/3 oranında dişlidir.

Her bir yaprakçık dipten uzunluğunun hemen hemen 3/4’üne kadar genişlemekte ve uca doğru daralmaktadır. Orta damar sivri bir uç gibi çıkıntı teşkil etmektedir. Yaprakçıklar genelde tüysüzdür. Kulakçıklar tabanda geniş ve kenarları dişli olup, uca doğru giderek incelmekte ve sivrileşerek mızrak şekli almaktadır.

Yoncanın en değerli organlarını yapraklar teşkil ettiğinden bitkide yaprak miktarı, yaprak büyüklüğü ve zenginliği, çeşit veya ekotiplerin tarımsal değerlerinin belirlenmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Yaprak ağırlığının gövde ağırlığına oranı, çeşitli gelişme dönemlerinde ayrıcalıklar göstermektedir. Çiçeklenmeye ve özellikle tohumların olgunlaşmasına kadar bekletilen bitkilerde yapraklar çoğunlukla dökülmektedir.

Sap ve yaprakların kimyasal kapsamları da önemli ölçüde birbirlerinden farklıdır. Yoncanın yaprak, sap ve tüm bitkide, kuru madde üzerinden ham protein kapsamı çizelge 4. 2’de verilmiştir.

Çizelge: Yoncanın Ham Protein Kapsamı
Gelişme
Dönemleri Tüm Bitkide Ham Protein (%) Sapta Ham Protein (%) Yaprakta Ham Protein (%)
Mayıs başı 25,58 19,13 37,13
Mayıs ortası 22,53 17,69 34,38
Haziran başı 18,19 13,44 32,00
Haziran ortası(çiçekten önce) 17,61 11,13 30,88
Haziran sonu (çiçekte) 9,13 7,94 29,00
Kaynak: (Heuser, 1931)

Çizelgede görüldüğü gibi sapın protein kapsamının vejetasyon döneminin ilerlemesiyle hızla azalmasına karşılık, daima saptan daha çok protein kapsayan yaprakların bu kapsamı, yüksek orandaki durumunu korumaktadır. Yaprak oranı sapa karşı gittikçe azaldığından, tüm bitkinin yani kuru ot protein oranı da azalmaktadır.

Tüm araştırmalar yaprakların gerek besin maddesi oranı ve miktarı, gerekse sindirilme yeteneği bakımından yoncanın en değerli organları olduğu kanıtlanmıştır. Bundan dolayı yonca hasadında yaprak kaybının önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

delivac
30-04-2009, 22:27
Arkadaşlar yonca isteyen olursa 500 ton yonca balyası mevcut hatırlatıyım dedim

akinal33
13-06-2009, 06:35
Sn Salinta,haziran başında başladı, dolayısıyla birkaç aydır var. Bu konuda pek bilgim yok ancak hazirandan önce 1.5 yıl kadar portakal bendeydi ve böyle birşey olmamıştı,dolayısıyla toprağından değildir diye düşünüyorum,ne dersiniz?

Peki ben bu yoncaları kaybetmeden nasıl portakaldan ayırırım? çok teşekkürler...

Portakal ağacınızın altında yetişen bitki yonca değil ıslah edilmiş bir süs bitkisi yoncaya benzerliği ile tanınır sarı boru gibi uzun çiçekleri olur yabancı döllenen bir bitki olduğu için tohumlarından aynı performans beklenemeyebilir.

akinal33
13-06-2009, 06:38
hangisi anlayamadım
Pardon başka bir konu ile bu konuyu aynı anda düşünüyordum karıştırmışım özür dilerim.:p

melexima
13-10-2009, 00:31
Sayın ebrub merhaba,

bırakın yoncalarınız Portakal ağacının altında çıkmaya devam etsin. Bu toprak için ağaç için muazzam bir vitamindir. Lütfen Ekim Sapı Devrimi Masanobu FUKUOKA yı okuyun ya da okuduysanız hatırlayın

Samsunlu55
28-10-2009, 22:26
Sn. Salinta;

Ak üçgül hakkında bilgi almak istiyorum. 10 dönümlüktalanın tamamında ak üçgül var. 1 metre kadar oluyor boyları. Çok sulu olduğundan biçerken üstümüz başımız sırıl sıklam oluyor. Yetiştiği toprak killi toprak. Önceden bunun yerinde eğrelti otu vardı tarla sürüldükçe azaldı şimdi bunlar ağırlıkta. Faydası veya zararı nedir? Baharda çekinmiş iki fotoğrafını ekliyorum.

111994
111995

N.Cebeci
30-11-2009, 23:57
Sayın salinta,
Yonca yamaç ve kıraç arazide olurmu,hayvansal gübre atılmadan verimin yüksek düzeye çıkarılması mümkünmü,sulanmadan verim alınabilirmi ?(bizde Haziranın 15'ine kadar yoğun bir şekilde yağmur yağmaktadır) Herşey için teşekkürler

galanth
21-07-2010, 14:44
İyi günler,

Trifolium Pachycalyx bitkisinin İstanbula ait bir endemik olduğunu biliyorum.Ama resmini hiç görmedim ve diğer Trifolium türlerinden nasıl ayrıldığını,yani ayrım anahtarını bilmiyorum.

Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

dremre
26-07-2010, 04:49
merhabalar,
elinde yonca ve ak üçgül tohumu olup satmak isteyen arkadaşlar bana mesaj ile ulaşabilirler mi?

t.gündüz
11-01-2011, 09:07
İrtibata geçmek yerine bilgilerinizi buraya yazsanız, daha faydalı olmaz mı?
Mesela benim merak ettiğim bir şey var, yoncayı mera bitkisi olarak kullandığımızda, hayvanlarda şişmeye yol açmaması için özel bir şey yapıyor muyuz? Sulu şartlarda verimi nedir, kıraç şartlarda verimi nedir.

hayvanı şişirmemesi için kurutulup verilmesi gerekir.bu şişirme ölüme kadar gidebilir.sulu şartlarsa verimi yüksektir.30 cm kadar oldumu biçilmelidir.yoksa kartlaşır hayvana faydası olmaz.kosa(tırpan)la biçilmesi daha iyidir.biçimden sonra daha kolay büyür ve gürleşir kosayla biçilirse.yaş yonca kesinlikle hayvana verilmemelidir.kurusu bile ölçüyle verilmelidir fazlası hayvanı rahatsız eder.süt çoğaltıcı özelliği vardır.yerde kurutmayı tavsiye etmem çok yaprak kaybı olur.iskelede kurutursan faydasını görürsün

t.gündüz
11-01-2011, 09:09
merhabalar,
elinde yonca ve ak üçgül tohumu olup satmak isteyen arkadaşlar bana mesaj ile ulaşabilirler mi?

sertifikalı tohum al faydasını görürsün elden tohum alma

t.gündüz
11-01-2011, 09:12
Sayın salinta,
Yonca yamaç ve kıraç arazide olurmu,hayvansal gübre atılmadan verimin yüksek düzeye çıkarılması mümkünmü,sulanmadan verim alınabilirmi ?(bizde Haziranın 15'ine kadar yoğun bir şekilde yağmur yağmaktadır) Herşey için teşekkürler

sulanmadan verimi düşük olur.hayvan gübresi olursa daha kuvvetli yonca alırsın özellikle at ve koyun gübresi. yamaç tada yetişir. kıraç arazidede olur ama verimi ona göre alırsın

engraulis
11-01-2011, 16:19
Sayın salinta,

Yonca her türlü toprakta yetişebilen bir bitkidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta toprağın nemli olmasıdır. Susuz kalması da fazla su alması da yoncayı kurutur. Yoncanın 12 m ye kadar inen kökleri tespit edilmiştir. Yabi bu türüne ve toprak yapısına göre değişir. Ben kendi bahçemdeki 2 yıllık yoncanın 2 m ye indiğini gözlerimle gördüğümde bile hayret etmiştim. Bizdeki yoncalar 5-6 m ye kadar inebiliyor. Eğer tarlanın bir kaç metre altında su birikmesi oluyorsa bu, yoncanın kurumasına sebep olur.
Biçimi yüzde onluk çiçeklenme döneminde yapılmalıdır. Biçim yüksekliği de 5-10 cm arasında olmalıdır.Eğer ki biçim 5 cm nin altında yapılırsa yoncanın kendine gelip tekrar büyüme süresi uzar.
Sertifikalı tohum kullanmak gerekir ve bakteri kültürüyle karıştırılarak ekim yapılmalıdır. Sulama mutlaka yağmurlama olmalı. Biçimden 10 gün önce ve 10 gün sonra olmak üzere iki defa, havanın ve durumuna göre 2-3 saat boyunca sulamak gerekir.
Ayrıca tazeyken yedirilen ve şişkinlik yapmayan yonca türleri de mevcuttur.

N.Cebeci
11-01-2011, 16:57
Sn. t.gündüz ve Sn. Engraulis, verdiğiniz bu güzel ve yararlı bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

sebnem34
06-04-2011, 12:27
Konuyla ilgilimi bilmiyorum ama benim soğandan diktiğim 4 yapraklı yoncalar 2 gün önce soğandan dışarı çıktı ve küçücük kırmızı yeşil yapraklarını taşıyor tüylü keseler. başları önde yukarı kıvrılma zamanını bekliyorlar.Bunlarda yonca mı yoksa başa bir tür mü? Büyüme süreçlerinde çok güzel görünüyorlar. Yaprakları 4 yaprak ve ortaları mavi dışları yavru olduklarından pembe ve tüylü. Bunlar 4 yapraklı yoncalarmış. Sizce yonca mı yoksa başka bir bitki mi?

Salinta
06-04-2011, 13:46
merhabalar,

zirai ilaç bayilerinin tamamına yakınında mevcuttur

Salinta
06-04-2011, 13:47
Sayın salinta,

geç cevap için özür dilerim özel mesajlarınızı kontrol eder misiniz

Salinta
06-04-2011, 13:49
hayvanı şişirmemesi için kurutulup verilmesi gerekir.bu şişirme ölüme kadar gidebilir.sulu şartlarsa verimi yüksektir.30 cm kadar oldumu biçilmelidir.yoksa kartlaşır hayvana faydası olmaz.kosa(tırpan)la biçilmesi daha iyidir.biçimden sonra daha kolay büyür ve gürleşir kosayla biçilirse.yaş yonca kesinlikle hayvana verilmemelidir.kurusu bile ölçüyle verilmelidir fazlası hayvanı rahatsız eder.süt çoğaltıcı özelliği vardır.yerde kurutmayı tavsiye etmem çok yaprak kaybı olur.iskelede kurutursan faydasını görürsün

buğdaygillerle karışım halinde ekilmesini tavsiye ediyorum ancak mümkün değilse meraya çıkartmadan önce hayvanlarınıza bir kısım kuru ot yedirirseniz faydası olur. mümkün oldukça sabahın erken saatlerinde çıkarmayın

Salinta
06-04-2011, 13:52
Konuyla ilgilimi bilmiyorum ama benim soğandan diktiğim 4 yapraklı yoncalar 2 gün önce soğandan dışarı çıktı ve küçücük kırmızı yeşil yapraklarını taşıyor tüylü keseler. başları önde yukarı kıvrılma zamanını bekliyorlar.Bunlarda yonca mı yoksa başa bir tür mü? Büyüme süreçlerinde çok güzel görünüyorlar. Yaprakları 4 yaprak ve ortaları mavi dışları yavru olduklarından pembe ve tüylü. Bunlar 4 yapraklı yoncalarmış. Sizce yonca mı yoksa başka bir bitki mi?

profesör hocamla uzun bie tartışma yaptık bu kou ile ilgili, sonrasında öğrendim ki 4 yapraklı yonca diye birşey yokmuş, onlar poliploid üçgülmüş, olsa dahi bunları yonca sınıfına koyamazmışız, bir çocuk sakat doğuyor diye hepsi sakat doğacak değilmiş

sebnem34
06-04-2011, 22:09
sakat doğmak mı? Biz yıllardır 4 yapraklı yonca şans getirir diye biliriz :) yani sakat yoncayı mı arıyoruz? Bahçe yoncası olarak geçen bu yoncanın soğandan narin bir şekilde salınarak açılmasını bir görseniz :) Tabi teknik açıdan siz haklısınız ama çok güzeller yavru halde. Aşağıda bitkinin zengardendaki fotografı var. 2 günde de çimlendi soğanlar. Yonca değilse de çabuk çimlenen ve hoş görüntülü bir bitki. Açıklamanız için teşekkür ederim ...

N.Cebeci
06-04-2011, 22:47
zirai ilaç bayilerinin tamamına yakınında mevcuttur
Teşekkür ederim.

N.Cebeci
06-04-2011, 22:49
geç cevap için özür dilerim özel mesajlarınızı kontrol eder misiniz
Teşekkürler.

Salinta
13-04-2011, 14:22
evet görüntüsü çok hoş ama öyle bir yonca türü yok =)

KONYALI42
02-01-2012, 21:01
Merhaba,

8*8 badem fidanlarının arasına yonca ekimi faydalımıdır? Yonca kök yapısı ile bademe zarar verir mi? 8*8 badem fidanlarına zarar vermeden yonca ekimini kaç metre aralıkta tutmalıyım?

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

çiftçi5234
17-06-2012, 22:17
Yonca 6 ayda biçme boyuna gelirmi ? Yarın ekeceğim biraz geç kalsamda deneyeceğim kurban bayramı için :)

rumelili
23-06-2012, 11:52
benim bir sorum olcak 1 yılda toplam bir arziden tek yıllık bitkilerden silaj bitkilerinden en fazla nasıl yararlanabilrim yane kaç ekim yapabilirim

derdin
02-01-2013, 20:44
Sayın salinta hala buralarda iseniz yonca verimi ile ilgili verdiğiniz yıllık değerler tek biçim değerlerimidir nedir açarmısınız.Ayrıca yoncanın 6. sınıf ballı bitki olduğu doğrumudur bu konuda mümkünse geniş bilgi verebilirmisiniz.selamlar.

n_y
02-02-2013, 00:11
iyi çalişmalar, 5 yıl önce yonca ekimi yapmıştım bu sezon verim olmayacağını düşünüyorum yonca ekili olan yere tekrar yonca ekebilir miyim **** yonca ekmeden önce hazırlık için yulaf ekimi uygun olur mu ?

prıtt
21-02-2013, 08:20
Bende 13 dekar arazimde yonca ekiyorum bu yıl 8 yılım. Geçen yıl verim düştü 2 biçimden sonra tohuma bıraktım. Bu yılda bir biçim alıp tohuma bırakmayı düşünüyorum. Verim düşüşünü biraz olsun engellemek için bu yıl fermante edilmiş tavuk gübresi atmayı düşünüyorum.

Yonca güzel bir bitki. Fakat çok su isteyende bir bitki.

iyi çalişmalar, 5 yıl önce yonca ekimi yapmıştım bu sezon verim olmayacağını düşünüyorum yonca ekili olan yere tekrar yonca ekebilir miyim **** yonca ekmeden önce hazırlık için yulaf ekimi uygun olur mu ?

Sayın n_y

Bizim burada Yonca ömrünü tamamladıktan sonra mutlaka 1-2 yıl arpa,buğday ekilir. Değilse yerine yeniden yonca ekildiği taktirde verim eskiye göre düşük oluyor.

Saygılar.

Arayis
02-03-2013, 14:01
ben de yonca ekimi yapmayi düşünüyorum. sürekli yonca ekimi yapilmiyor mu acaba? başka şey mi ekmek lazım arada

prıtt
02-03-2013, 14:05
Yonca ekimini 1 defa yapıyorsunuz daha sonra 5 yıl boyunca yılda en az 5 defa biçiyorsunuz. 5 sonunda 1-2 yıl başka bir tahıl ekip **** dinlenmeye bırakıp tekrar yonca ekebilirsiniz. Biz bu şekilde yapıyoruz. Haa bizim yonca bu sene 8. senesi ve son 2 yıldır tohum alıyoruz.

Arayis
04-03-2013, 14:39
İstanbul Silivri de 17 donumluk bir arazi var. Buraya yonca ekmeyi planliyorum. Acaba buraya ekim, bicim, sulama maliyeti ne olur ve ne kadar kar kalir söyleyebilir misiniz acaba? Topragin 1.5 mt filan altinda suya rastlanıyormus. Bu yoncaya sıkıntı vermez degil mi?

prıtt
04-03-2013, 14:49
1,5 metredeki suyun yoncaya zarar vereceğini düşünmüyorum. Sulama maliyeti bölgelere göre değişebiliyor bu maliyeti sizin kendiniz belirlemeniz gerekli. Mesela ekim biçim işini sizmi yapacaksınız? Yoksa ücret karşılığımı yaptıracaksınız. **** başkasına yaptıracaksanız gerekli araç-gereç varmı?

Arayis
04-03-2013, 15:37
hepsini temin edip, yaptiracagim. bunu ek iş olarak yapmayi planliyorum. kendim pek bilgili degilim bu konuda. araziyi degerlendirmek istiyorum ve en iyi seçimin yonca oldugunu düşündüm. acaba maliyeti ne tutar ve ne kadar kar saglayabilirim buradan senelik?

prıtt
04-03-2013, 16:08
Aslında bunu il tarım veya ilçe tarım müdürlüğünden araştırabilirsiniz. Su konusunda sıkıntınız yoksa ve gerekli araç gereçleride temin etmede de sıkıntınız yoksa yonca ekme için hiç bir nedeniniz yok.

Sizin beklentiniz ne peki yıllık olarak. Bunu bilmek istiyorum.

Arayis
04-03-2013, 16:14
Sene de 10 ile 15 bin arasi getirisi olur mu acaba masraflari cikinca?

prıtt
04-03-2013, 16:35
Kafanızdaki rakamları rahat alırsınız diye düşünüyorum. O yüzden boş durdurmayın araştırın. Düşünceniz güzel.

Arayis
04-03-2013, 22:59
Sizde yukarida 13 dekar arazide yonca yetiştirdiginizi yazmışsınız. Sorması ayip ne kadar kar sagliyorsunuz yilda ekimin 2. 4. yillarinda falan?

erhny
30-08-2013, 08:36
mayıs ayında yonca ektim. Tarlada çok miktarda boşluklar var. Üzerine tekrar ekim nasıl olur. Boşluklara elle serpme yapsak sulayınca çıkarmı

ahmet 61
09-10-2013, 13:15
*** 3,5 dönüm tarlaya yonca ekilirken 50 kilo taban gübre atıldı başka atılmadı ağustos ayından sonraki biçimde yarı yarıya düştü verim ve yonca seyreldi gübre eksikliğinden tahmin ediyorum bu aylarda gübre atılırmı ne gübresi atılacak yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum sulamada sıkıntı yok yoncada ilk yıl

ekizilaslan
07-11-2013, 21:44
konuyu takip ediyorum. lütfen araya üçgül falan atmayın. şu yoncayı öğrenelim. dekara ne kadar ekilir. ne kadar verim alınır. verimi artırmak için neler yapılmalı. yanmış çiftlik gübresinin leonarditin faydası ne ölçüde olur. bilen anlatırsa seviinirim

Buğra Yıldırım
28-01-2014, 18:39
yonca yetiştiren arkadaşlar, kurutma işlemini nasıl yapıyosunuz? biçimden sonra tarlada bırakıyorsanız, havanın uygun olmadığı son biçimler için alternatif bir yöntem var mıdır?

prıtt
29-01-2014, 07:14
Alternatif bir yöntem yok en güzeli tarlada kuruması. Ama dediğiniz gibi hava şartlarından dolayı bazı biçimler istenilen kalitede olmuyor. Yani bir şekilde kurutmak lazım sererek, dağıtarak buda zor iş.

limon_sever
22-02-2014, 11:10
Ağaç diplerine ektiğim yoncalar güzel yetiştiler. Bir tane sebze bahçesinin içinde yetişmiş vardı, sökeyim dedim. Kazık köklü, epey kalın bir kök sistemine sahipti, zor sökebildim. Kökün bir kısmı toprakta kaldı. Bu yönünü çok sevdim. Sulanmasada verimli olur diye düşünüyorum.

471164

Bernoulli
17-02-2015, 09:49
Merhaba Arkadaşlar,
Yonca 10 yıllık olur mu? Olsa da verimi olur mu? bilgi alabilir miyim ?
Yni üye olduğum için SATİVA kullanıcısına özel mesaj da atamıyorum.

prıtt
17-02-2015, 10:47
10 yıllık olmaz. 5 yıl ideal süre. Ama biz 7 yıllık iken söktük ve 2 yıldır arpa ve buğday ile dinlendiriyoruz. 7 yıllık iken verim oldukça düşmüştü.

Saygılar.

Bernoulli
17-02-2015, 11:17
Teşekkür ederim. Bir sulama başkanı, arazilerden bahsederken (KAYSERİ İLİ) , burdaki çiftçilerin yoncaları 10 senelik dedi. Bende 5 yıl bildiğimden sormak zorunda kaldım. Tohumluk falan da olmaz sanırım değil mi?

prıtt
17-02-2015, 12:14
Rica ederim. Biz 7. Yılda tohuma bıraktık. Hatta bırakmak zorunda kaldık. Yaşlandı ğı için. Tohumun yaşlı yonca da daha verimli ve kaliteli olduğunu düşünüyorum. Tabi bu benim görüşüm yanlışta bilgilendirmek istemiyorum bu konuda.

ekizilaslan
19-02-2015, 20:25
Dekara verimi ne kadar, bir de devlet desteği ne kadar. mazot tohum vs toplamda yani

jackoceans
21-12-2015, 01:52
merhaba arkadaşlar

konu eski gibi fakat ben sermaye için 9 dönümlük arazime 2 yıl için yonca ekmey düşünmekteyim.
antalyanın az daha iç kısmında kalan korkuteli civarında ekeceğim.
fakat konu hakkında hiç bilgim yok
1 kere ekip 2 yıl boyunca hasat edebileceğim gibi geldi bana
anladığım kadarıyla yılda 4-8 arası biçeceğim için damlama değil yağmur yöntemiyle sulamak gerekiyor.
ekerken gübre olarak neleri kullanmak gerek
dekara kaç kg gübre gerek?
yılda 1 keremi ekiyoruz yoksa 1 kere ekip yıllarca biçiyormuyuz?
ne kadar derine ekmek gerek
ne kadar süreyle sulamak gerek?
yardımcı olurmusunuz?