PDA

View Full Version : Kaz Üzümü (Physalis peruviana)

Sayfalar : [1] 2

nevsune
28-06-2007, 10:45
Orta Amerika ve Güney Amerikanın doğusunda doğal olarak yetişen küçük bir meyvedir. Domates ile akrabadır. Bugün Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Hindistan başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde kültürü yapılmaktadır.

Kaz üzümü bitkisi çok yıllık ufak çalı formundadır. Kışın don olan yörelerde tek yıllık olarak yetiştirilir. Çabuk çimlenip büyüyen ve meyve yapan bir bitki olduğundan, ilkbahar başı çimlendirilen tohumlarından aynı yıl yazın meyve vermeye başlar.

Don oluncaya kadar meyve vermeye devam eder. Meyveleri bilye büyüklüğünde yuvarlak ve dıştan ince zar şeklinde bir muhafaza ile örtülmüştür. Meyveler vitaminden zengindir, hoş bir kokusu vardır. Ham meyveler ekşidir, güneşte olgunlaştığında sarı turuncu renge dönerler ve tatlanırlar. Meyveleri doğrudan yendiği gibi, meyve salatalarına, dondurmaya, kek ve pastalara konulmakta ve reçeli yapılmaktadır.

Kolombia da, idrar söktürücü ve astım hastalığında kullanılmaktadır.

Meyveleri, vitamin bakımından çok zengindir

Kaynak: www.palmiyemerkezi.com

nevsune
28-06-2007, 10:47
Aldığım bu meyva ağacı, şu anda gelişimini gayet güzel sürdürüyor. Ama aradığım kaynaklarda bakımı ve meyvelenme süreci ile ilgili bilgi bulamadım. Meyva almayı becerebilirsem, gelecek yıla elimde tohum olacak.

COYOTE
28-06-2007, 11:48
Nevsune'ciğim hala kaz üzümünde bir yol katedemedim. Güveyfeneri diye geçiyor latincesinin türkçe karşılığı yanılıyormuyum acaba?

nevsune
28-06-2007, 17:44
Coyote'ciğim geçenlerde forumda gezinirken, aynen senin gibi ben de ona benzettim. Ama orada meyveden söz edilmiyordu sanırım.

Aldığım yerde ismi bu şekilde geçiyordu.

www.palmiyemerkezi.com

COYOTE
29-06-2007, 02:14
Merhaba anca bunları bulabildim umarım işinize yarar.;)
Bitki hafif kumlu, orta verimli ve yoğun killi toprak seviyormuş ve mutlaka drenajı çok iyi olmalıymış ve her daim nemli(sulu değil)
4,5 - 8,2 PH aralığında tolere edebiliyormuş..(tercihen asidik)
Ormanlık yerlerde,tam güneşli yerlerde batı ve güneye bakan duvar kenarlarında bulunabilirmiş.
Bazı türleri (yetişen bölgelere göre ayırmışlar ve pek çok) çok yıllık yetiştirildiğinde -10 C ye dayanabiliyormuş fakat dondan korumak için toprağın üstüne kuru saman yaprak gerekiyormuş.
Tek yıllık olarak yetiştirildiğinde ise gereksinimi domates ile aynı imiş.
Toprak çok verimli ise meyve yapımına daha çok gidiyormuş.
Çiçeklenme: Temmuz- Ekim
Meyve ise ağustos- kasım arası olgunlaşıyormuş.
Ayrıca tam olgunlaşmamış meyvelerin toxic olabileceği yazılmış.Ek olarakta meyvenin içinde bulunduğu kesenin toxic olduğu ve yenmemesi gerektiği belirtilmiş.
Ek bilgi: Pahu olarak arayınca da çıkıyor.(hawaii):D

nevsune
29-06-2007, 05:38
Teşekkürler Coyote'ciğim

Ben genelde doğru bakım yapıyormuşum. Demek çiçeklenmesine az kalmiş (umarım). Çiçeklendiğinde görüşürüz:D

Todor
29-06-2007, 06:30
Arkadaşlar, güvey feneri (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2707) ismi ile konuşuluyordu bu bitki. Daha sonra bu iki başlığı birleştirelim.:)

Todor
29-06-2007, 06:32
Ve galiba bende de var bu bitkiden. Tam emin değilim, çünkü bir arkadaşımın verdiği bir dolu tohumun içinden çıktı. Kesin kararımı meyvesini görünce vereceğim.:)

kürşad
29-06-2007, 07:19
Ondan ondan.
"giant cape gooseberry"
bana da geldi aynısından. :)

kürşad
29-06-2007, 07:21
japon feneri
"japenese lantern"
Physalis alekengi
arasında bariz farklar var ancak bu onun yakın bir akrabası gibi.

bilgekaan
29-06-2007, 08:14
Bende bu bitkiden var,Tekzen'den almıştım.Dışındaki kapsül kuruyunca meyvesi turuncu bir renk alıyor.İçinde küçük küçük bir sürü çekirdeği var.Tadıda ekşi aynı yeşil erik gibi.

nevsune
29-06-2007, 08:59
Olgunlaşınca tatlı oluyormuş. Yoksa siz olgunlaşmadan mı yediniz?

bilgekaan
29-06-2007, 09:35
Olabilir,ben dış kapsül kurur kurmaz dayanamayıp tadına baktım.Birde çok fazla çekirdek var,neredeyse %70 i çekirdek.

Todor
29-06-2007, 12:30
japon feneri
"japenese lantern"
Physalis alekengi
arasında bariz farklar var ancak bu onun yakın bir akrabası gibi.

O zaman iki konuyu birleştirmiyorum. :)

nevsune
29-06-2007, 15:18
Bende bu bitkiden var,Tekzen'den almıştım.Dışındaki kapsül kuruyunca meyvesi turuncu bir renk alıyor.İçinde küçük küçük bir sürü çekirdeği var.Tadıda ekşi aynı yeşil erik gibi.

"Meyveler vitaminden zengindir, hoş bir kokusu vardır. Ham meyveler ekşidir, güneşte olgunlaştığında sarı turuncu renge dönerler ve tatlanırlar." :)

seren
03-07-2007, 14:46
iyi gunler arkadaslar;

bu bitkiden bende var.
pepinoprojesi.com adresinden nisanda aldim.50 cm boyundaydi. mayista cicek acti ve su anda 30-40 civarinda meyvesi var. boyu yaklasik 120 cm. etrafada yayiliyor.dalindan kirip dikincede tutuyor ama nisanda serin havada dikmek gerekiyor. ben birtane tutturdum. tohumlarinida ektim. yari golgeli yerleri seviyor. toprak devamli nemli olacak. dallari gevrek. kirilmamasi icin baglamak gerekiyor. simdilik bu kadar.
bende pepino, kamkat, marucya da var bunlar meyveli. guava ve papaya henuz meyve vermedi. cesitlerimi cogaltmaya calisiyorum. koklendirme solusyonu ve perlit bulup celikleme yapacagim.

basinizi agrittiysam ozur dilerim...

denizakvaryumu
03-07-2007, 15:18
. guava ve papaya henuz meyve vermedi. cesitlerimi cogaltmaya calisiyorum.

Guavanın yakında Türkiye'de bol miktarda yetiştiğini görürsem şaşırmam :)

Bu meyveyi daha önce yemiştim bir meyvenin bu kadar kokulu olabileceği aklıma hiç gelmezdi, hatta odada duran 3-4 guava tüm odayı çok güzel bir kokuya boğmuştu...

Madem sizde de guava var, bakım şartlarını anlatırsanız sevinirim, kolay bir bitki mi? hastalıklara dayanıklı mı? resim eklemeniz mümkün mü?(tabi guava başlığında )

nevsune
03-07-2007, 17:17
iyi gunler arkadaslar;

bu bitkiden bende var.
pepinoprojesi.com adresinden nisanda aldim.50 cm boyundaydi. mayista cicek acti ve su anda 30-40 civarinda meyvesi var. boyu yaklasik 120 cm. etrafada yayiliyor.dalindan kirip dikincede tutuyor ama nisanda serin havada dikmek gerekiyor. ben birtane tutturdum. tohumlarinida ektim. yari golgeli yerleri seviyor. toprak devamli nemli olacak. dallari gevrek. kirilmamasi icin baglamak gerekiyor. simdilik bu kadar.
bende pepino, kamkat, marucya da var bunlar meyveli. guava ve papaya henuz meyve vermedi. cesitlerimi cogaltmaya calisiyorum. koklendirme solusyonu ve perlit bulup celikleme yapacagim.

basinizi agrittiysam ozur dilerim...

Hiç başımız ağrır mı?Ne iyi olmuş paylaşımınız. Benim de pepinom var. Ama önceki bir kazaya uğradı, şimdi yeni fidelerim geldi. Sizinkini resimleyebilirseniz ne iyi olur.

seren
04-07-2007, 15:39
Yetistirdigim meyvelerin(tropikal) resimlerini kendi bolumlerinde yayinlamak beni mutlu eder. Yakin zamanda hepsinin resimlerini cekerim.
Yanliz buraya nasil resim yuklerim bilmiyorum bana izah edermisiniz

nevsune
04-07-2007, 17:02
Sevgili Seren
Hızlı cevapta "Gelişmiş moda dön"e tıklayın, açılanların içinde attachment işareti olan ataçı göreceksiniz. Ona bastığınızda (yükle)ler çıkacak, oradan yükleyip bizlere gösterebilirsiniz.
Benim anlattıklarım anlaşılmaz olur ise, bu konuyla ilgili bir başlık var oradan da bakabilirsiniz.

seren
06-07-2007, 08:11
Tesekkurler.
En kisa zamanda bendekilerin resimlerini gonderecegim.

nevsune
18-07-2007, 18:27
Ne oldu Seren fotoğraflar?

seren
19-07-2007, 07:48
Merhaba;

Resimleri geciktirdim kusura bakmayin.
Bilgisayarda problem cikti.
Cafeye gitmek istemedim.
Cumartesiye hazir olur insallah.

seren
19-07-2007, 07:54
Bendeki meyveler kucuk.
Migrosta erik buyuklugunde olanini gordum.
Paket halinde pahaliydi.
Bazi kendini bilmezler paketi acmis ve gorevliler gormeden icinden calmislar.
Ben en kisa zamanda 1 tane meyveyi o bolumdeki gorevli/yetkili kisiden
rica/israr ederek alacagim(kesinlikle calmak yok) ve cekirdeklerini cimlendirecegim.
Cok kolay cimlenip buyuyorlar.
Sonrada isteyen arkadaslara tohum veya fide verecegim.

nevsune
19-07-2007, 10:21
Benim meyveler de kendini göstermeye başladı ama mikroskobik haldeler. Bizimkiler büyüdüğünde zaten tohum alabileceğiz.

seren
19-07-2007, 11:11
Bazi cinslerin meyvesi kucuk bendeki gibi.
Ancak buyuk meyveli cinslerde mevcutmus.
Migrostan anladigim kadariyla
Olmayanlara veririm.
Zarfla ucretsiz gonderirim

seren
21-07-2007, 07:57
Resimler gecikti kusura bakmayın...

S.İnceçayır
21-07-2007, 08:07
Günaydın,

Gönderdiginiz tohumların bir kır kısmını ekmiştim,yeni yeni başlarını topraktan çıkarmaya başladılar,biraz daha belirginleşsinler fotograflarınıda eklerim..

Melih Bakırlıoğlu
21-07-2007, 08:55
Günaydın.tohumlar oluşunca bende rica edebilirmiyim? İyi hafta sonu dileklerim ile. Hoşçakalın.

nevsune
21-07-2007, 09:02
Resimler gecikti kusura bakmayın...
Çok güzel olmuşlar. ellerinize sağlık. Afiyetle yeyin.

Tohumdan mı, fideden mi yetiştirdiniz, ekim/dikim zamanınızı öğrensem. Bir de nasıl bir bakım yaptığınızı anlatır mısınız?

Ben bir fide ısmarlamıştım, yanınmda bir de 6lı viyollere ekilmiş minnacık fidecikler gelmişti. O fidecikleri dağıttım. Büyük bende kaldı. Ama işin komiği benim büyük fideden daha yeni toplu iğne başı kadar meyve müsvetteleri görünürken, annemin iki yapraklı minicik fidesi çiçek açmaya başladı:D .

Ben gözünün içine bakıyorum, gübre şerbetleri, hümik asitler, güneş görmesi gibi etkenlere dikkat ederken, annem sadece suluyor. Ben nerede yanlış yapıyorum:o

kürşad
11-08-2007, 18:45
Bizim bahçedeki çiçek açmış,
Bitki korunduğu takdirde ileriki senelerde de meyve veriyormuş bilginize.
Ben de tek yıllık diye birbirine yakın dikmiştim, sanırım kürek ile alıp başka bir yere aktaracağım.

nevsune
11-08-2007, 19:38
Gözün aydın Kürşad.
Benimki bir türlü çiçeğe dönüşemiyor. Yaprak diplerinde daha toplu iğne başı kadarken kuruyuveriyorlar.

Burası çok sıcak, bir de kökünü kazıyamadığım beyaz sinekler var. Tam gittiler diyorum, yine çoğalıyorlar. Nasıl yok edeceğimi bilemiyorum.

ngunduz71
28-08-2007, 12:50
Herkese merhaba,
forum'a yeni katıldım.Yaklaşık iki yılı aşkın bir süredir,Güvey fenerini istanbul'daki evimin balkonunda ve Karadenizdeki evimizin bahcesinde yetiştiriyorum.kış aylarında gövdeyi toprak üstünden bir karış mesafeden keserek kökünü bırakıyorum,İlkbaharda yeni filizlerle tekrar çoşuyorlar.
tohumdan yetiştirilmeside oldukca kolay.Bende önümüzdekı yıl içerisinde sayılarını artırmayı planlıyorum.bu yıl vermiş olduğu meyvelerden aldığım tohumlardan çoğaltmayı düşünüyorum.arzu eden arkadaşlar olursa paylaşabilirim.güvey fenerinin karadeniz'de 45-50 cm boyunda doğada,ağaç altlarında yetişen bir türü bulunuyor.tek farkı kokusu ve tadı.karadenizde yetişen türü kokusuz ve biraz ekşimsi.

GLCN
28-08-2007, 13:51
Hoş geldiniz sn Ngündüz.Saksıda olanın bakımını ve saksı boyutunu yazarmısınız.Bendede varda ne şekilde saksı ister bilmiyorum..

ngunduz71
28-08-2007, 16:31
35 cm çapında saksı kullanıyorum. Kökleri ince ve tüm saksıya yayılıyor.
İlk başlarda,balkonda saksıda tutmamın sebebi istanbul'un ikliminde nasıl uyum sağlayacağını merak etmemdendi, oldukca iyi sonuçlar verdi diyebilirim. Elimde olanlarıda bahceye dikmeyi planlıyorum.
Suyu çok seviyorlar. Bakımı oldukca kolay,özel birşey istemiyor, yalnız rüzgar'a maruz kalmamalarına biraz özen göstermek gerekiyor.Rüzgar'a maruz kalırlarsa yaprakları ve çicekleri etkileniyor.rüzgar almayan,güneşi direkt alan bir yerde muhafaza edebilirseniz çok güzel meyveler alırsınız. Meyveleri olğunlaştıktan sonra gövdelerini toprak seviyesinden bir karış üstünden keserek kış ayına hazırlayabilrsiniz.

GLCN
28-08-2007, 16:42
Çok teşekkür ederim sn ngunduz.Benim fidelerim daha yeni ve benimde ilk deneyimim bu.Seneye saksılarını büyütmek istiyorum sanırım ve şu uzun saksılardan düşünüyordum ama yetmezherhalde.Daha yeni yeni büyüyorlar kışı atlatırlarsa seneye büyük saksıya aktarıcam Teşekkürler...

ngunduz71
29-08-2007, 11:52
Başarılar diliyorum.

melnils
29-08-2007, 20:21
Selamlar ,
Bende nisan sonu gibi palmiye merkezi adlı siteden kaz üzümü aldım. Haziran ayı gibi eşim Çerkezköydeki evlerinin bahçesine dikmek için götürdü. Bahçede büyümesi çok hızlı olmuş. Geçtiğimiz hafta sonuda ilk meyvelerini yedik :D Ama resimlerdeki gibi turuncu değil daha yeşilimsiydi. Biz acele etmişte olabiliriz yemek için :p Tadını kiviye benzettik. Araştırdığım kadarıyla cape gooseberry adıyla da geçiyor. Güvey fenerinden farklı sanırım. Ayrıca Koçtaşta güvey feneri tohumunun üstünde meyveleri yenmez yazıyor.
Sn ngunduz71 sizde, güvey feneri meyvelerin tadlarının ekşi olduğunu yazmışsınız. Kafam karıştı. :eek:

nevsune
29-08-2007, 21:04
Melnils bir önceki sayfada bulunan 1 ve 5 numaralı mesajları okursanız, erken yediğinizi göreceksiniz. Meyveler kızarmadan yenmiyor. Yeşilken yediğiniz meyve hem tatsız, hem de toksik etkisi var.

melnils
29-08-2007, 21:54
Toksik mi?:eek: Artık çok geç.:D Evet haklısınız bende okumuştum o mesajları ama meyveleri taşıyan kesenin sapı kurumuştu. Tutunca elinizde kalıyor. Daha da sararıcağını tahmin etmedim. Anlayacağınız bana yemekten başka çare bırakmadı. :p

ngunduz71
02-09-2007, 17:36
Merhaba,
güvey fenerinin colombia'dan gelen türü esanslı ve tadı çok güzel,yalnız tadı ekşi dediğim tür karadenizin doğal ortamında yetişen bir cinsi meyvaları biraz daha kırmızı oluyor.resimlerini cekmiştim ilk fırsatta resimleri atarım.birkaç günlüğüne karadenize gidip geldim bahsettiğim türden meyvalarındanda getirdim.tohumdan yetiştirmeyi deneyeceğim.:rolleyes:

yılmaztaşova
12-09-2007, 00:00
Arkadaşlar, güvey feneri (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2707) ismi ile konuşuluyordu bu bitki. Daha sonra bu iki başlığı birleştirelim.:)

Sayın arkadaşlar yapmayın güvey kandili Koelreuteria
denen ağaçformunda bir bitki.Burada sözü geçen ise otsu belkide büyük ihtimalle tek yıllık bir bitki.Sizi yanıltan ;meyvenin Koelreuteria nın meyveleri gibi kapsül içinde olması.Koelreuteria nın meyveleri olgunlaştığında yenecek birşey kalmaz sadece sert kabuklu birçekirdek kalır.Pardon çok konuştum galiba.

yılmaztaşova
12-09-2007, 00:09
Koelreuteria

GLCN
12-09-2007, 09:45
Evet sn yılmaztaşova haklı ikisi farklı bir bitki...

seren
07-11-2007, 08:23
Merhaba;

Bendeki physalis fidanının meyveleri bilye büyüklüğündeydi.
Migrostan büyük meyvelisini, yaklaşık küçük ceviz büyüklüğünde
buldum ve diktim. Şu anda yarım metre oldular ve çiçek tomurcukları var.
Meyveyi versin (Hibrit olmadığını, yani kısır olmadığını anladıktan sonra)
ilkbaharda satışını yapacağım. Yaklaşık 20 kök var.

mahon67
10-11-2007, 20:43
Merhaba;

Bendeki physalis fidanının meyveleri bilye büyüklüğündeydi.
Migrostan büyük meyvelisini, yaklaşık küçük ceviz büyüklüğünde
buldum ve diktim. Şu anda yarım metre oldular ve çiçek tomurcukları var.
Meyveyi versin (Hibrit olmadığını, yani kısır olmadığını anladıktan sonra)
ilkbaharda satışını yapacağım. Yaklaşık 20 kök var.

Sayın Seren;

Physalislerin ceviz büyüklüğünde olmaması gerekiyor; sanırım sizin Migros'tan aldığınız meyve tomatillo olabilir. İsterseniz google grafiklerden "tomatillo" kelimesini girip bakın. Eğer diktiğiniz meyve tomatillo ise, tomatillodan çok güzel salsa sosu oluyor. İsterseniz tarifi bende var.

seren
24-12-2007, 11:01
Sevgili Mohan67 Migrostan aldığım physalis.
Nereden biliyorum?
Tadı çekirdeği rengi aynı.
Ayrıca çekirdeğini ektim fidanlar satın aldığımla aynı.
Tomatilloyuda biliyorum ama bu kesinlikle physalis ve büyüklüğüde bilye kadar değil
küçük ceviz kadar.
Satın aldığım fidanın meyvelerinin bazıları fındık bazıları üzüm tanesi büyüklüğünde olgınlaşıyor.

mahon67
04-01-2008, 15:22
Sevgili Mohan67 Migrostan aldığım physalis.
Nereden biliyorum?
Tadı çekirdeği rengi aynı.
Ayrıca çekirdeğini ektim fidanlar satın aldığımla aynı.
Tomatilloyuda biliyorum ama bu kesinlikle physalis ve büyüklüğüde bilye kadar değil
küçük ceviz kadar.
Satın aldığım fidanın meyvelerinin bazıları fındık bazıları üzüm tanesi büyüklüğünde olgınlaşıyor.

O halde sizden biraz tohum temin etmek isterim; bendeki tohumlarla (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=190304#post190304) takas etmeniz mümkün mü? Birkaç çeşit tohum verebilirim.

kuzen38
21-06-2008, 16:04
bendekilerin üzerlerinde meyveleri var su an. toplam 3 adet, ama hala topraga ekmedim. Aslında toprakla buluştuklarında sanırım daha verimli olacaklar. Ayrıca yurtdisindan tohumu da gelecek bana yakınlarda.

kuzen38
22-06-2008, 03:43
yahu bugun 5-6 tane olanlarında yedim resmini çekmek hiç aklıma gelmedi. ama bir tane olmaya yakınından göndereyim resim...

kuzen38
27-06-2008, 22:19
Tarlaya ektim, bakalım önümüzdeki dönemde nasıl gelişmeler gösterecek!

otugay
05-08-2008, 22:50
3 senedir physalis yetiştiriyorum.Fideleri daha erken toprağa ekmekte fayda var. Daha hızlı gelişme gösteriyorlar. Erken dikimin tek sakıncası danaburrnu varsa ufak fideleri kesebiliyor.

Physalisin en iyi tüketim şekli bence benmari usulü eritilen çikolataya batırılıp çikolata donduktan sonra yenilmesi. Meyve kılıfı dilimler halinde yukarı doğru toplanırsa hem çikolataya batırmak ve yemek için kolay oluyor hem de görüntü güzel oluyor.

Kemal Kutlu
06-08-2008, 20:40
Meyvenın Tatlı olmaması Çatal Dalların Bol Olusundandır.Meyve Günes Görmezse Meyve ekşi olur.En iyisi Siz Çatallarını Biraz Azaltın. Bilginize...

dogalürün
12-08-2008, 23:21
bendekiler normal domates boyutuna ulaştılar meyve büyüklüğü olarak korktuğum için hepsini tarladan söküp attım

ismailkaymaz
13-08-2008, 12:26
Merhaba;
bende siteyi yeni keşfettim. Kütahya'da özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi işletmekteyim. 10 gün önce kaz üzümü fidelerinden aldım. terasımdaki küçük serama diktim. Fakat yaprakları kenarlarından ortasına doğru **** noktalar halinde sararıp ölüyorlar, toprağını nemli olacak şekilde suluyorum, seramın içi gündüz 30-35 C civarı sıcaklıta oluyor. 15-20 cm boyundaki 11 fideden sadece 6 adet kaldı. Durumlarıda pek iç açıcı değil 2 gündür gölgede duruyorlar, ama faydası olmadı sanırım. ne yapmamı önerirsiniz?

ismailkaymaz
13-08-2008, 14:28
45061

45062

45063

45064
bu resimleri bugün çektim. sararan yapraklar görünüyor.

otugay
14-08-2008, 07:30
Fidelerinizin geldiği ortam muhtemelen seranız kadar sıcak değildi. Bu ani sıcaklık değişiminden olabilir. Sadece ilk resimde belirgin sararma gördüm. O fidede de yeni yapraklarda problem yok. Korkulacak bir şey olduğunu sanmıyorum. Ancak fideleriniz bu zamana göre çok küçük. Şu anda bitkiler meyve yapmış durumda, ay sonundan itibaren toplanmaya başlanır. Sizinkiler serada olduklarından belki eylül sonu gibi meyve verirler.

ismailkaymaz
14-08-2008, 09:12
Biraz geç kaldım, ama niyetim Kütahya'da yetişip yetişmeyeceklerini öğrenmeti. Yakındaki bir kaplıcaya eylül sonu itibari ile 160 metrekarelik jeotermal ısıtmalı bir sera kurmayı planlıyorum. Eğer bir sorun çıkmazsa pepinolarımı ve kaz üzümlerini bu serada yetiştireceğim. inşaallah o zamana kadar en azından meyve tutarlar.

otugay
15-08-2008, 09:04
Bitki domatesle aynı şartlarda yetişiyor. Domates yetişiyorsa physaliste yetişir. Serada muhtemelen çok yıllık bitki olarak yetişeceklerdir.

tturt
01-09-2008, 08:33
Merhaba,
Sizlere bu yıl ilk defa yetiştirmeye çalıştığım kaz üzümü (inka eriği) ile ilgili tecrübelerimi aktarmak istiyorum. İlk defa yetiştirecek arkadaşlar biraz fikir edinebilirler.
Bu yıl Almayadan gelen tohumlardan çimlendirdim. Çimlenme 15-20 gün içinde gerçekleşti. Çimlenme döneminde gündüz sıcaklığı 18-23 derece akşam sıcaklığıda tahminen 5-13 derece arasındaydı. Çimlenme oranı %90'lar seviyesinde gerçekleşti. 24 Mayıs'da gerçek yerlerine aldım. Temmuz ortalarında çiçeklenme başladı. Çiçeklenmeden sonra önce küçük yeşil kesecikler oluşuyor, bu kesecikler daha sonra büyüyor, sonrada içinde yuvarlak meyvesi oluşmaya başlıyor. Daha sonra kese sararmaya başlıyor. Sararan keseler bir süre sonra açılmaya başlıyor. İçindeki meyveside önce yeşilken sonra koyu sarı bir renk alıyor. Yeşilken doğal olarak daha ufak sararmaya başladıkça büyüyor. Yaklaşık cheery domates büyüklüğünde meyvesi oluşuyor. Yaprakları tüylü ve koyu yeşil. Bahçedeki kaz üzümlerinden (inka eriği) bir tanesi diğerlerinden önce sarardı meyvesi olgunlaştı. Diğerlerinden bazıları yeşil kesecikli, bir kısmı yeni çiçekleniyor. Hepsini toprağa aynı zamanda almama rağmen gelişimleri çok farklı oldu. Bir süre sanırım toprağa alıştılar. Çiçeklenmele ile birlikte gelişimleride hızlı arttı. Bulundukları yerde 4-5 çins domates, 4-5 çins biber, salatalık vardı. Suyun çok geldiği bölgelerde gelişim ve çiçeklenme daha az suyun daha az geldiği yerlerde gelişim hızlı çiçeklenme fazla oldu. Meyvesinin tadı yeşilken daha ekşimsi, sararınca hafif ekşilik var ama daha tatlı. Meyvesi bol küçük çekirdekli. Hemen her evresini haftalık bazda yakından takip edip resimlendirdim. Talep eden arkadaşlara pdf formatında mail adreslerine gönderebilirim. Bazı resimleri burayada koyabilirim, fakat buraya resim nasıl konulur bilmiyorum ama öğrenirim. Son bir şey bir çok forumda küçük çalı formunda olduğu söylenmesine rağmen iklim özelliklerindenmi bilmiyorum (bulunduğu yer sapanca) hem boyları çok uzamadı (en uzunu 1 metre civarında) hemde bence çalı formunda olmadı. Bu yıl toprakta kalacaklar seneye olup olmayacaklarını göreceğim. Tahminim kışları çok soğuk geçtiği için çok yıllık olmayacakları yönünde aşarsak göreceğiz. Son bir şey ben daha önce bu meyveden hiç yemediğim için tadını bilmiyordum. O yüzden diğer sebzelerin polenlerinin meyve oluşumunda bir etkisi olmuşmudur bilemiyorum. Görüntü ve renk konusunda bir etkisi yok. Ama meyvenin içine ve tadına bir etkisi varmı bilmiyorum.

otugay
01-09-2008, 09:58
Sayın Tturt,

Bitkilerinizin kışı atlatabileceğini sanmıyorum. Ben kökleri de canlı tutamadım. Ben 3 senedir bir önceki senenin tohumları ile üretiyorum. Bitki boyunda küçükme oldu. Dolayısı ile meyve miktarında da. Bu gelişimin hava ve toprak şartlarından mı ya da yabancı polenlerden mi olup olmadığını seneye hem bu senenin tohumlarından hem de yeni tohum ile üreterek deneyeceğim. Bende meyve tadında bir değişiklik olmadı.

ismailkaymaz
08-09-2008, 01:51
Sayın Tturt,
resimleri aşağıdaki mail adresime gönderirseniz sevinirim. benimkilerle kıyaslamak istiyorum. şimdiden teşekkürler.
ayparcasi__2005@hotmail.com

tturt
08-09-2008, 07:28
Sayın İsmail Kaymaz,

Resimleri verdiğiniz mail adresine gönderdim. İyi günler.

nihatdurgut03
19-10-2008, 10:34

kazüzümü 2 çeşittir 1tanesi tatlı olurdiyeri ise ekşi ama harika bir meyvedir kum dökmeye ve hazmı kolaylıştırmaya yardımcı olur

bari
28-12-2008, 18:41
Saksıda yetiştirdiğim kaz üzümü. Boyu uzamadı fakat çok meyve tuttu. Bonzai gibi oldu.

mahon67
28-12-2008, 19:29
Saksıda yetiştirdiğim kaz üzümü. Boyu uzamadı fakat çok meyve tuttu. Bonzai gibi oldu.

Sizinki tatlı cape olarak da bilinen physalisin tatlı çeşidi (Physalis pruinosa) Bu çeşidin boyu uzamaz zaten. Boyu uzun olan ekşi olan çeşittir (Physalis peruviana). Tatlı çeşidin diğer bir özelliği de çok erken meyve vermesidir. Yaz sezonunda Nisan başı tohumu ekilen bu iki türden; tatlı capenin meyveleri Haziran sonu gibi olgunlaşırken, ekşi türün olgunlaşması Ekim sonu/Kasım başı gibi olur.

bari
28-12-2008, 20:47
Sizinki tatlı cape olarak da bilinen physalisin tatlı çeşidi (Physalis pruinosa) Bu çeşidin boyu uzamaz zaten. Boyu uzun olan ekşi olan çeşittir (Physalis peruviana). Tatlı çeşidin diğer bir özelliği de çok erken meyve vermesidir. Yaz sezonunda Nisan başı tohumu ekilen bu iki türden; tatlı capenin meyveleri Haziran sonu gibi olgunlaşırken, ekşi türün olgunlaşması Ekim sonu/Kasım başı gibi olur.

Sevgili Mahon67

Bilgi için teşekkürler. Ben çiçek ve yaprak yapısına göre nette biraz araştırdım.
(Physalis costomatl) türü olduğunu düşünüyordum. Sizden öğrenmiş oldum.

cagatayyucel
23-01-2009, 20:24
Merhaba,
güvey fenerinin colombia'dan gelen türü esanslı ve tadı çok güzel,yalnız tadı ekşi dediğim tür karadenizin doğal ortamında yetişen bir cinsi meyvaları biraz daha kırmızı oluyor.resimlerini cekmiştim ilk fırsatta resimleri atarım.birkaç günlüğüne karadenize gidip geldim bahsettiğim türden meyvalarındanda getirdim.tohumdan yetiştirmeyi deneyeceğim.:rolleyes:

sanırım nihat beyin bahsettiği kırmızı kaz üzümü resimdeki

kuzen38
26-01-2009, 00:15
ben bu sene için Physalis peruviana ektim. ortalama 5 gün içerisinde ev ortamında çimlendiler. Ancak malasef bir şaşırtma hadisesine girdim ve cogunu kaybettim. Artık çok uzun zaman şaşırtmayacagım. yazın fide olarak aldıklarım kış döneminde malasef istanbul çatalca itibariyle kurudular. Ancak bir dostuma hediye ettigim fide çardak cinsi bir yerde gayet saglıklı olarak yaşamaktaymış. Büyununda 1.5 metreye yaklastıgını söyledi dostum. Fırsat olursa gidip resmini cekecegim. bunlarda benim fideler. Bu yaz icin yaklasık 15 fide hazırlamaya çalışıyorum.

lokmanbahçe
26-01-2009, 12:30
kırmızısını nasıl elde edebiliriz acaba

lokmanbahçe
26-01-2009, 12:39
kazüzümü 2 çeşittir 1tanesi tatlı olurdiyeri ise ekşi ama harika bir meyvedir kum dökmeye ve hazmı kolaylıştırmaya yardımcı olurgeniş bilgiyi www.afyondapepino.azbuz.com dan görebilirsiniz

sendekiler biaz daha büyük gibiler. bendekilerse çekirdeksiz üzmden birazcık daha büyük. bu farklı mı acaba

enginnaz
15-04-2009, 23:10
bu meyvenin süpermarketlerde satılma zamanı geliyor galiba..bende baştan domates gibidir(sebze kategorisi)diyordum ama şimdi öyle düşünmüyorum.kokusu muhteşem cezbediyor.tadıda müthiş egzotik bir tadı var.ne ekşi ne tatlı arası ananas desem değil erik desem değil tam olarak tadını türkiyedeki meyvelere benzetemiyorsunuz.neyse ben tadılmasını şiddetle tavsiye ederim. saygılar..

kuzen38
07-05-2009, 02:15
hayatımda gördüğüm en yavaş büyüyen bitki. tohumdan yaklaşık 20 adet ektim. bir adet resim göndereyim bu 4 aylık hali. yaz gelmeden bir daha asla ekmem bütün kışımı rezil ettiler:dilli:

kürşad
07-05-2009, 08:14
Kaz üzümü patlıcangilelrden olmasına ve patlıcanın ışık isteği bakımından nötr gün olmasına rağmen kaz üzümü bitkisi subtropik bir bitki olduğu için vejetatif gelişimini sizin sağladığınız şartlarda gelişemediğine göre ışık yetersiz gelmiş olmalı. Ayrıca ışığın lux değeri de yetersiz gelmiş olmalı. Bunun yanında toprak sıcaklığı ve nemi de uygun sağlanamamış olmalı.
Kısaca bir metal halide lamba ve biraz ısıtma tertibatıyla durumu çözebilmek mümkün.

malbman
08-05-2009, 20:10
Benimkiler keseleri büyütmeye başladı bile. Yaklaşık iki aylıklar.

otugay
08-05-2009, 20:19
Sayın Malbman,
Sizinkiler P. peruviana mı? Yaprakları çok parlak görünüyor.

malbman
08-05-2009, 20:20
Peruviana diye biliyorum sayın otugay. Yapraklarının parlak olması başka bir cinse özgü bir özellik midir?

otugay
08-05-2009, 20:27
Bende olanlardan parlak yapraklı olan bir tek p. alkekengi var. Bitkinin genel görünümünü fotograf olarak yüklerseniz daha iyi fikir verebilir. Ben de yarın bendekileri yüklerim referans olur.

malbman
08-05-2009, 20:33
Yarın panoramik bir fotoğrafını çeker yüklerim sayın otugay. Ama şu linkteki (http://www.landscapejuice.com/2008/10/growing-physali.html)alkekengi sizin dediğiniz gibi parlak yapraklı değil, tam tersi yaprakları mat. Bir yanlışlık olabilir mi acaba?

otugay
08-05-2009, 20:46
Aşağıdaki linkte 145 no.lu mesajımda resimler var ama farklı zamanlarda çekilen resimlerde fark çok anlaşılmıyor. Yarın yanyana çekersen sanırım daha iyi olacak.

nevsune
08-05-2009, 21:00
Malbman, bitkinin Physalis peruviana-Kaz üzümü olduğundan emin misin:confused: Ben de yetiştirmiştim, hatta fidesini cümle aleme dağıtmıştım ve yaprakları böyle parlak değildir. Aşağıda göreceğin üzere hafif tüylü ve mattır.
77268

Kaynak (http://www.thebegavalley.org.au/uploads/tx_steverplantgallery/Physalis_peruviana_01_Cape%20gooseberry.jpg)

malbman
08-05-2009, 21:07
Bak işkillendim şimdi iyi mi? Bi dakka arkadaşlar, ben hemen bi fotoğraf daha çekip geliyorum.

karagoz
08-05-2009, 21:13
verimi hakkında bildi verirmisiniz

malbman
08-05-2009, 21:18
Burada da mı buldun be birader?

malbman
08-05-2009, 21:20
Yeni fotoğraflar. Bitkiyi içeriye alıp baktım ama fotoğraftaki gibi parlak değil yaprakları, tam tersi sizin yüklediğiniz fotolardaki gibi mat görünüyor. İlk fotoğrafta neden o kadar parlak çıkmışlar anlamadım.

Ama nevsune'nin dediği gibi tüylü değil. Bu peruviana değil mi yoksa? Değilse ne o zaman?

otugay
08-05-2009, 21:24
Sayın Malbman, geçmişolsun. Rahat uyuyabilirsiniz.:)

malbman
08-05-2009, 21:34
Teşekkürler. Peruviana olduğuna emin olduk değil mi?

otugay
08-05-2009, 21:39
Evet, bence peruviana. Bu arada hangi ortamda yetiştirdiniz. Mevsime göre oldukça gelişmişler.

nevsune
08-05-2009, 21:41
Burada parlak durmuyor. Hafif tüyleri var değil mi?

malbman
08-05-2009, 21:43
İnanmayacaksınız ama, son on beş güne kadar resmen kakılmış muamelesi gördüler benden. On beş gün kadar önce torftan bol kum karıştırdığım bahçe toprağına şaşırttım.

Ama sulama suyu fark yaratmış olabilir; zira topraksız tarım besin eriyiği ile suluyorum kendisini. Bir de sabah 8:30'dan öğlen 12:00-12:15'e kadar doğrudan güneş altında. Başka da özel bir muamele gördüğü yok yazık zavallının:p:p

malbman
08-05-2009, 21:44
Burada parlak durmuyor. Hafif tüyleri var değil mi?

Tüy denmese de, hafiften tüyümsü bir doku var yaprakların üstünde. Ama dediğin gibi, parlak değil. Tersine mat.

otugay
08-05-2009, 21:46
Daha ne olsun. Güle güle büyütün.

malbman
08-05-2009, 21:50
Çok teşekkür ederim. İlk bir kaç meyvesini tohumluk ayırıp, gelecek yıl forumda dağıtacağım. Yemese bile, insan sırf görüntüsü için bile yetiştirir bu güzel yaratığı.

enginnaz
09-05-2009, 20:08
arkadaşlar internette bulduğum bilgilerde yabani formdada yetiştiği yazıyor.orman kenarlarında kendiliğinden yetişiyormuş.

enginnaz
09-05-2009, 20:10
Bu meyvenin kırmızı olanıda varmış.yoğunlukla çinde yetişiyormuş..görüntüsü mükemmel.bence yazında olsa yetiştirmeye değer.

mahon67
09-05-2009, 21:46
Peruviana diye biliyorum sayın otugay. Yapraklarının parlak olması başka bir cinse özgü bir özellik midir?

Sizinkiler bence tomatillo ( Physalis ixocarpa).
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3806&highlight=tomatillo

Direkt meyvesi yenmese de Çok güzel Meksika salsa sosu yapabilirsiniz meyvelerinden

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=6573&highlight=tomatillo

enginnaz
10-05-2009, 11:18
sayın mahon67,

aşağıdaki linkte aynı kategoride olduğu gözüküyor.belki dediğiniz gibidir ama bende kırmızı olanından tohum var.almanyadan bir akrabama getirtmiştim.

http://translate.google.com/translate?u=http%3A//www.growsonyou.com/shop/product/31328&hl=tr&langpair=auto|tr&tbb=1&ie=utf-8

kuzen38
21-05-2009, 20:39
balkondaki fidem

tolgahann
21-05-2009, 20:53
Yeni fotoğraflar. Bitkiyi içeriye alıp baktım ama fotoğraftaki gibi parlak değil yaprakları, tam tersi sizin yüklediğiniz fotolardaki gibi mat görünüyor. İlk fotoğrafta neden o kadar parlak çıkmışlar anlamadım.

Ama nevsune'nin dediği gibi tüylü değil. Bu peruviana değil mi yoksa? Değilse ne o zaman?

Bence de bitkiniz tomatillo.Yapraklarında hafif kötü bir koku varsa tomatillo olduğuna şüphe yok.

Lonicera
24-05-2009, 17:31
İşte çiçeğe durdu sonunda. Oturak tipi olduğu için boyu en fazla 20 cm'dir. Geçen sene farklı türünü yetiştirdim, boyu 2 metreyi geçmişti. Cep telofonundan çektiğim için net değil resim.

kuzen38
24-05-2009, 23:18
alkekengi cinsi tohum almıştım pragtan. yeniyor mu acaba bilgisi olan var mı?

otugay
25-05-2009, 10:11
Alkekengi cinsi yenmiyor.

Oğuzhan
07-06-2009, 00:11
84499

3 kattan aşağı uçtu.:pAllah'tan sadece saksısı kırıldı.Düşüşten çok korktu galiba sürekli çiçek açıp meyve veriyor.:D

Passion
08-06-2009, 23:21
Ölüm korkusu bayağı iyi gelmiş :D..

YeşilSeven
09-06-2009, 06:57
Aman her korkan böyle meyve tutsun :)

Ali İnan
13-06-2009, 21:09
Ben bu bitkinin tohumunu edinmek istiyorum. Bana yardımcı olacak birisi var mı?

otugay
13-06-2009, 21:21
Bu zamanda tohum bulmanız zor. Bulsanızda ekim için çok geç. Talebinizi yaz ekim ayı gibi alış-veriş kısmına yazarsanız tohum bulabilirsiniz.

ginkgo biloba
19-06-2009, 11:03
Bu zamanda tohum bulmanız zor. Bulsanızda ekim için çok geç. Talebinizi yaz ekim ayı gibi alış-veriş kısmına yazarsanız tohum bulabilirsiniz.

Ben ektim fideler yeni yeni çıkıyor. Meyve alamazmıyım.

otugay
19-06-2009, 18:48
Physalis peruviana geç olgunlaşıyor. Sonbaharda havalar geç soğursa şansınız olabilir. Muhtemelen bitki meyve yapar ama olgunlaşamaz. Tohumlarınız p. puruinosa veya p. pubescens ise erkenci türler olduklarından şansınız daha fazla olur.

Lonicera
19-06-2009, 19:12
Galiba kaz üzümünün bir sürü çeşidi var. Bendekilerin hepsi farklılık gösteriyor. Kimisi bir karış boyda ve üstü çiçek meyve dolu. Bir kısmı yaklaşık 70 cm. uzunluğunda üzerinde çiçeklenme yok. Bir tanesi 2 metreyi geçti, üstünde meyve var ama erik gibi ekşi. Keşke tohumları dikmeden önce özelliklerini inceleseydim. Şimdi bunları söküp atmaya da kıyamıyorum. Bahçe tam bir ormana dönüştü:)

otugay
19-06-2009, 20:35
Henüz çiçeklenmemiş olan muhtemelen p. peruvianadır. Kısa olanlar p. pubescens veya p. puruinosadır. Bendekilerde aynı dediğiniz gibi kısa ve meyvede. 2 metre olan acaba tomatillo olabilir mi?

Lonicera
19-06-2009, 20:43
Sevgili otugay, 2 metre boyda olanı geçen sene de yetiştirmiştim. Aşırı sulamadan mı o kadar uzamıştı bilmiyorum. Bu yıl da çok uzadı. Geçen senekini sonbahar sonlarında hasat ettim. Tadı aynı erik gibiydi. Ekşi cape olarak da biliniyor galiba, kozası sarardı ama kendiliğinden açılmadı. Ayrıca bildik kaz üzümlerine göre biraz daha iriceydi. Tomatillo tohumu alıp da yetiştirmedim. O yüzden bilemiyorum aralarındaki benzerliği.

Bodur olup bol meyve tutanlar çok lezzetli. Geçen sene sonunda Sn Yusuf Ustaoğlu denemem için yollamıştı. Tadı ve aroması mükemmeldi diyebilirim. Reçelinin de çok güzel olduğu söyleniyor ama hayatta kıyamam reçel için:)

otugay
19-06-2009, 20:54
Tomatillo ben de yetiştirmedim. Tomatillo da physalis türü olduğundan olabilir gibi geldi. Tomatillonun tadı sanırım ekşiden ziyade acı, salsa soslarında kullanılıyormuş.

Ben bu sene hasat sezonunu uzatmak için erkenci türleri de yetiştirdim. Ne kadar uzun süre yesek kar.:)

Lonicera
19-06-2009, 21:00
Sorma, az tohum ektiğim için öyle pişmanım ki:) Kısa olandan toplam 7 fide var. Kime yetecek şimdi bu? Ben sanıyordum ki bir fideden dünya meyve alırım, topla topla bitmez. Daha doğrusu öyle umuyordum:)) En iyisini sen yapmışsın, ye yiyebildiğin kadar.

otugay
19-06-2009, 21:16
Ben sevdiğim şeyleri bu sene olabildiğince çok diktim. Eskiden fideler fazla oldumu dikmezdim, bu sene bahçede kıyı köşe her yer physalis oldu. Elma ağaçlarının yerine bile göz diktim, şimdi bütün elma cinslerini tek ağaca aşılıyorum. Sonuçta kasa kasa elma yemekle de dağıtmakla da bitmiyor.

Lonicera
19-06-2009, 21:24
Ağaçları aşılama ile toparlayıp miktar azaltma fikri bu yıl benim de aklımdaydı. Zaten aşılama başlığına da yazdım, tam bir fiyasko ile sonuçlandı. Capeler saksıda da yetişebildiği için ben de artık seneye her tarafa yaymayı düşünüyorum. Belki o zaman reçel işini düşünebilirim:)

otugay
19-06-2009, 21:29
Ben sadece ilk yetiştirdiğimde reçel yapmıştık, ondan sonra yemekten hiç reçellik biriktiremedik.:)

Lonicera
26-06-2009, 20:31
Bugün bodur cape' nin dibinde 2 adet meyvesinin düşmüş olduğunu gördüm. Birisi neredeyse olgunlaşmış diğeri hafif ekşi idi. Neden bu kadar kısa sürede tatlandı merak ettim. Acaba erkenci bir çeşit mi? Diğer uzun olan türde yeni çiçeklenme var. Sanırım seneye yetiştireceğim cape sadece bodur olan cins olacak. Hem bodur hem acayip meyve tutan bir cinsmiş. Diğerlerinden biraz daha küçük meyve veriyor ama tadı nefis:)

Bendeki cüce türün cinsini öğrendim P. pruinosa imiş. Physalis peruviana' nın tadı ile arasında büyük farklar var.

tolgahann
26-06-2009, 21:24
Sevgili Lonicera ben de P. pruinosa tohumlarından alıp 1 ay önce ektim ancak çimlenen olmadı.Siz çimlendirmeden önce tohumları herhangi bir işleme tabi tuttunuz mu? Mesela limonlu suda bekletmek gibi.

otugay
26-06-2009, 21:45
Ben de bugün ilk defa p. purionasadan topladım. Tadı bana fazla tatlı geldi. Belki reçel için bunları kullanmak daha iyi. Sanki şekere ihtiyacı yok gibi.

Sayın Tolgahann, ben herhangi bir işleme tabi tutmamıştım, bir problem olmadı idi.

Lonicera
27-06-2009, 07:48
Sevgili Lonicera ben de P. pruinosa tohumlarından alıp 1 ay önce ektim ancak çimlenen olmadı.Siz çimlendirmeden önce tohumları herhangi bir işleme tabi tuttunuz mu? Mesela limonlu suda bekletmek gibi.

Sevgili tolgahann, oldukça kolay çimlenen bir tohum aslında. Belki almış olduğun tohum kalitesiz veya meyve olgunlaşmadan koparılıp içinden alınan tohumlardandır. Bu yıl hasat yapayım, kendime ayıracağım tohumlardan sana da yollarım, denersin. Tadı ve aroması çok güzel, tam reçellik. Çikolataya batırılarak yendiğini de bir yerlerde okumuştum.

Lonicera
27-06-2009, 07:55
Ben de bugün ilk defa p. purionasadan topladım. Tadı bana fazla tatlı geldi. Belki reçel için bunları kullanmak daha iyi. Sanki şekere ihtiyacı yok gibi.

Sayın Tolgahann, ben herhangi bir işleme tabi tutmamıştım, bir problem olmadı idi.

Sevgili otugay, aynen dediğin gibi. Ben de bu türün reçelinin çok güzel olacağını sanıyorum. Erkenci olması ise oldukça ayrıcalıklı kılıyor bu meyveyi. Capelerin toprak isteği ise bu meyveyi yetiştirmeye yöneltiyor beni. Tam benim bahçe toprağına göre:) Özel hiç bir bakım istemeyen, tadı çok güzel, sorunsuz bir bitki. Daha ne olsun yani.

tolgahann
27-06-2009, 12:13
Güzel teklifiniz için teşekkürler Sevgili Lonicera.:)

sındırgılı
27-06-2009, 12:18
Meyvası olgunlaştığı zaman zarı üst taraftan açılıyormu? Benimkiler sararmaya başladı. Martılara yedirmeden tadına bakabilsem?

otugay
27-06-2009, 12:49
Sayın Sındırgılı, zar açılmıyor. Zar tamamen sarardığında olmuştur. Zaten bendeki erkenci türlerde olan meyve düşüyor.

nevsune
27-06-2009, 12:54
Sn. Sındırgılı, meyvasını sakın ola ki olgunlaşmadan yani sararmadan yemeyin. Yeşilken toksik bir madde içeriyor ve zehirlenmeye neden oluyor. Meyve oluştuğunda o kapaklar:p yani kese açılıyor zaten. Sonra olgunlaşıyor.

Tadı öyle pek ahım şahım değil. Hani yenir de, bir çilek gibi, bir vişne gibi, bir kayısı gibi öyle lezzeti güçlü ve aromatik değil. Zaten ben genelde bu tropik meyvelerin bir kısmında hayal kırıklığı yaşadım. Örneğin pepino gibi. Genelde galiba turta içinde falan tüketiliyor.

Yalnız benim söylediğim peruviana cinsi.

sındırgılı
27-06-2009, 16:01
Üzerinde bayağı meyvası var ve sararmaya başlamış.Benim bahçedeki 4 Martı yavrusu daha uçamadıklarından chery domateslerini bitirdiler.Bunlarıda bitirmeden tadına bakmalı.Sn Nevsune Hn. dediğiniz gibi olmamış meyvası toksit.Fakat çok arsız büyüyorlar.Fakat dediğiniz gibi Pepinonun tadıda pek yok..Ham kavun tadı var.Bakalım Passion Fruıt meyvasının tadı nasıl olacak..Allahtan çok güzel tadı olan beyaz dutum var..onla tad duyumuzu tatmin ediyoruz..İstanbul/kadıköy yakasında Duta meraklı olanlar bilirler..Feneryolu/Dünya Göz Hastanesinin yanındaki ekşi Kara Dut olmaya başlamış..Bugün tattım.Hem tatlı hem ekşi [nasıl oluyor demeyin..Tek kelime ENFES] Bu sene ondan çelik alıp arkadaşlara dağıtmalı..

otugay
27-06-2009, 17:01
Sayın Nevsune, bir yanlışlık olmasın. P. peruviana olgunlaşınca kese açılmıyor. Bildiğim kadarı ile tomatilloda (Physalis philadelphica) lümeyve büyüyerek keseyi yırtıyor.

nevsune
27-06-2009, 17:03
İstanbul/kadıköy yakasında Duta meraklı olanlar bilirler..Feneryolu/Dünya Göz Hastanesinin yanındaki ekşi Kara Dut olmaya başlamış..Bugün tattım.Hem tatlı hem ekşi [nasıl oluyor demeyin..Tek kelime ENFES] Bu sene ondan çelik alıp arkadaşlara dağıtmalı..

Çelikleri bekleriz efendim. Biz de ekşi-tatlı karaduttan saksıda deneme yapıp tadının nasıl olduğuna bakar, enfes olup olmadığına karar veririz:)

nevsune
27-06-2009, 17:19
Sayın Nevsune, bir yanlışlık olmasın. P. peruviana olgunlaşınca kese açılmıyor. Bildiğim kadarı ile tomatilloda (Physalis philadelphica) lümeyve büyüyerek keseyi yırtıyor.

İki yıl önce ben yetiştirdim. Benimki beyaz sinek yüzünden sökülmüştü ama anneme verdiğim fide oldukça fazla meyve verdi, oradan biliyorum. Hatta yanılmıyorsam meyve daha yeşilken kese açılıyordu ve sarardığını görüyorduk. Hatta bu başlığı da ben açmışım:)

Acaba sizinki farklı bir tür olmasın?

otugay
27-06-2009, 19:58
Sayın Nevsune, sizin ilk mesaja koyduğunuz resim olgun ve kapalı meyveyi gösteriyor.

MeyveliTepe
27-06-2009, 20:53
Bugün ilk olgunlaşan bir kaç meyveyi yedim. Geçen yetiştirdiklerimden aldığım tohumlarla fide yapmıştım. Aynı lezzette oldular. Tatlı, hafif ananas aromasına benzer aromalı :)

sındırgılı
27-06-2009, 21:41
Bende sararanları martımdan fırsat bulursam pazar günü tadacağım,sizleri bilgilendirim::Fakat sizlere kara dut çeliği söz! Kışa kısmet:

nevsune
28-06-2009, 04:37
Sayın Nevsune, sizin ilk mesaja koyduğunuz resim olgun ve kapalı meyveyi gösteriyor.

Sn. Otugay, o kese olduktan sonra içi hemen olgunlaşmıyor galiba. Bir süre sonra kese patlıyor ve içinden yeşil meyvesi görünüp, zamanla sararıyor diye hatırlıyorum. Dün acaba ben yanlış mı hatırlıyorum diye anneme sordum. O da aynı şeyleri söyledi.

Yine de yanılma ve yanlış hatırlama olasılığım her zaman için geçerlidir. Aradan 2 yıl geçmiş. En son tadına Meyveli Tepe baktığına, Sındırgılı'da bakacağına göre kendilerine bir soralım. Bu durumda en doğrusunu onlar biliyorlar:)

otugay
28-06-2009, 09:49
Sayın Nevsune, ben bu bitkiyi 4 senedir yetiştiriyorum. Hiç bu şekilde kesenin açılmasına rastlamadım. Dediğim gibi bu şekilde açılma tomatillolarda oluyor.

MeyveliTepe
28-06-2009, 09:50
Benimkilerde ne geçen yıl, ne de bu yıl keseler patlamadı. Kesenin rengi sarıya döndüğünde içindeki meyve yenebilir hale gelmiş demektir. Bu durumda toplamazsanız bir müddet sonra kese içindeki meyvesiyle birlikte düşebiliyor. Hiç sorun değil. Kese meyveyi her daim hijyenik tuttuğundan yere dökülenleri toplayıp yiyebilirsiniz.

Daha da ilginci, dökülen ya da topladığınız meyvelerin keselerini tüketeceğiniz güne kadar açmayınız. Karanlık ve serin bir yerde (buzdolabı değil), aylarca tazeliğini kaybetmeden durabilir. Mart ayında, keseleriyle birlikte bodrumda sakladığım geçen yılki meyvelerin yarısını yedim, yarısının da tohumlarını çıkardım :)

sındırgılı
28-06-2009, 15:28
Sn. Nevsune Hn. Dediğiniz gibi tatsız! Ancak çikolata sosa batırıp öyle tüketilir.Ondada çikolata tadı baskın olur,Pepino bile tatsız olmasına rağmen daha aromatik, resmen hayal kırıklığı!!

nevsune
28-06-2009, 17:09
Sn Otugay, siz haklıymışsınız. Bu kadar kanıttan sonra şapkamı çıkartıp sizden özür dilemem gerek:)

Demek zaman geçince insan uydurabiliyormuş. Kesenin önce yeşil olup, sonra sararmasını mı biz böyle hatırladık acaba? Sanırım öyle oldu.

Bu yıl laf olsun diye tohumlarını ekmiş ama hiç ilgilenmediğim için çimlenenleri de kurutmuştum. Sn Sındırgılı'nın yazdığı gibi pek de damak zevkime uymamıştı tadı. Geçenlerde bir çelik diktiğim bardaktan demek toprağı değiştirmemişim ki yine bunlar çıkıvermiş. Yine ilgilenmeyecektim ama geç de olsa hadi ben de sizlere uyup yetiştireyim bari. Şu kese işini de iyice bir görürüm hem;)

nevsune
28-06-2009, 17:13
Sn. Nevsune Hn. Dediğiniz gibi tatsız! Ancak çikolata sosa batırıp öyle tüketilir.Ondada çikolata tadı baskın olur,Pepino bile tatsız olmasına rağmen daha aromatik, resmen hayal kırıklığı!!

Sn Sındırgılı, çikolata sosunu neyin üstüne dökseniz yenir zaten. Ne diye bununla ziyan edelim:D

Haa, belki içine aromatik bir şeyler katarak reçelini yapmayı bir deneyebilirim. Çeşit olur.

otugay
28-06-2009, 17:34
Sayın Nevsune, ikna olmanıza sevindim.:D

Tat konusuna gelince tek başına da yenmeye doyulmayacak bir meyve. Çikolata ile birlikte kesinlikle tatları birbirlerine çok iyi uyuyor. Tatsız bulunanların cinsleri konusunda tereddütüm var.

Sayın Meyvelitepe, daha önce ben de dediğiniz gibi sakladım fakat arada sulananlar oldu ve suyun bulaştığı diğerleri de bozuldu. Sizde böyle bir problem oldu mu?

sındırgılı
28-06-2009, 20:13
Keseler açılmıyor,sarı rengini alınca zaten kendi düştü! Gelelim tadı mevzuna: galiba ben tatlı aromatik meyvalara güzel diyorum! Yaban mersinı,frenk üzümü,goji kimine göre tatlı tadlar olsa bile bana uzak!

enginnaz
28-06-2009, 21:39
Sayın meyvelitepe tohum çıkardım diyorsunuz.
bir miktar tohum yollama imkanınınz varmı?en azından bizimde denememiz için yollarsanız çok makbule geçer.tabi doğal olarak seneye ekmek zorundayım.şimdi geç oldu.ayrıca sitenizdede yatiştirdiğiniz bir sürü ürünü gördüm doğrusu hayran kaldım.burası konusu değil ama sormadan geçemiyecem.yetiştirdiğiniz hurmalar fuyu cinsimiydi?hemen yenen cinsten yani...

Benimkilerde ne geçen yıl, ne de bu yıl keseler patlamadı. Kesenin rengi sarıya döndüğünde içindeki meyve yenebilir hale gelmiş demektir. Bu durumda toplamazsanız bir müddet sonra kese içindeki meyvesiyle birlikte düşebiliyor. Hiç sorun değil. Kese meyveyi her daim hijyenik tuttuğundan yere dökülenleri toplayıp yiyebilirsiniz.

Daha da ilginci, dökülen ya da topladığınız meyvelerin keselerini tüketeceğiniz güne kadar açmayınız. Karanlık ve serin bir yerde (buzdolabı değil), aylarca tazeliğini kaybetmeden durabilir. Mart ayında, keseleriyle birlikte bodrumda sakladığım geçen yılki meyvelerin yarısını yedim, yarısının da tohumlarını çıkardım :)

MeyveliTepe
29-06-2009, 00:41
Sn.Enginnaz,
Elbette tohum gönderirim. Ancak sonbahara bırakıp tazelerden göndermek daha iyi olur. Bizim hurma normalde buruk. Olgunlaşmadan yenemiyor. Arada döllenmiş çiçeklerden oluşan meyveler yenebiliyor.

Sn.Otugay,
Sulanma gibi bir şey olmadı. Keseler kuruyor, meyvelerin etrafında boşluk yaratıyorlar. Onlar da hiç bozulmadan, sularını kaybetmeden duruyorlar.

MeyveliTepe
29-06-2009, 00:49
Bendekiler tam olarak bu çeşit (http://www.thompson-morgan.com/seeds1/product/119/1.html). Tatlı, ananas gibi bir aroması var.

nevsune
29-06-2009, 09:28
Bendeki de MeyveliTepe'ninkilerle aynı.

Tat konusunda herkesin farklı zevkleri var ya, ben de galiba Sındırgılı gibi daha yoğun şekerli ve aromatik meyveleri sevdiğim için bu fazla hitabetmedi bana doğrusu. Geçen yıl tohumlarını bahçesinde yetiştirmesi için bir arkadaşıma göndermiştim. Kibarlığından bir şey söyleyemedi ama bir daha yetiştirmediğine göre, düşünceleri benden farklı değil galiba.

Bu yüzden de evde tohumları durup duruyor, ekiyorum, yüzüne bakmıyorum gibi kötü muamele yapıyorum garibime:D Neyse bu yıl ikimize de bir şans daha tanıyacağım:)

enginnaz
29-06-2009, 19:26
sayın meyvelitepe,

ilginize teşekkürler.sonbaharda adres yollarım.yararlı bilgileriniz için teşekkürler..aldığınız meyveleri nasıl değerlendirdiniz?reçel,komposto vb. yaptınızmı? saygılar..

MeyveliTepe
29-06-2009, 20:27
Sn.Enginnaz,
Geçen sene büyük saksılara ekilmiş sadece dört kök vardı. Temmuz başından Ekime kadar devamlı meyve verdiler. Gelip geçerken olanları yemek suretiyle değerlendirdim :)

Bu yıl 40 kök kadar var. Artık miktara göre karar vereceğiz. En azından reçelini deneriz diye düşünüyorum. Çok dayanıklı olduğu için uzun bir süre taze de tüketilebilir. Ben tadını ve aromasını seviyorum. Dut kadar olmasa da oldukça tatlı geliyor.

sındırgılı
29-06-2009, 21:03
Mutlu Beyden aldığım fidan hem meyva veriyor, hemde çiçekleniyor Pazar günü 10 adet olmuşlarını ben dahil ailenin 4 ferdide tattı..İnşallah Passion Fruitlerin meyvalarının tadları güzeldir..Damak tadına saygım var..

kuzen38
01-07-2009, 20:20
bu sene tohumdan ürettiğim kaz üzümüm ilk meyvalarını vermeye başladı. diğerleri henüz meyva tutmadı. istanbul içi tohum almak isteyenler benimle irtibata geçebilirler. markası Sperli, hollandadan aldım.

pebbles
10-07-2009, 09:16
Merhabalar,
bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Fide olarak aldığım Physalis'leri saksılara ektim ve cam balkonuma koydum. Kısa zamanda çok hızlı geliştiler. Bir bitkinin üstü şu an çiçek dolu, fakat sırayla hergün 1-2 tanesi düşüyor. Bitkileri hemen büyük saksılara aldım, fakat çiçekler dökülmeye devam ediyor ve ben kahroluyorum. Ne yapmam gerekiyor, bileniniz var mıdır?

MeyveliTepe
27-08-2009, 13:32
Kaz üzümü isminin nereden geldiğine dair bir şey okudum bir yerde. Fırında kaz pişirirken içine doldurulan harca konurmuş, çok güzel bir lezzet verirmiş. Yakınında kaz ve kaz üzümü olanların dikkatine.

Benim bir kaz bulmam gerekiyor :)

enginnaz
28-08-2009, 18:10
sayın meyveliTepe ,

kaz üzümlerinin son durumu ne oldu?fotoğraf koyarmısınız?beni hatırladıysanız sizden bir tohum ricam vardı.tohum konusunda gelişme varmı?ha bu arada sitenizdeki köy fırınını gördüm gerçekten muhteşem olmuş.sırasıyla tüm yapılanları yazmışınız ve fotolamışsınız iyi bir çalışma olmuş emeği geçenlerin ellerine sağlık.orada barbekü yapma durumuda oluyormu orayı tam anlayamadım.sizin sayenizde bizede bir hareket geliyor inanın.çalışmalarınızda başarılar dilerim.saygılar.

Kaz üzümü isminin nereden geldiğine dair bir şey okudum bir yerde. Fırında kaz pişirirken içine doldurulan harca konurmuş, çok güzel bir lezzet verirmiş. Yakınında kaz ve kaz üzümü olanların dikkatine.

bari
06-09-2009, 22:20
Gerçekten de çukulata ile birlikte yenildiğinde muhteşem bir birliktelik sağlıyor.

MeyveliTepe
06-09-2009, 22:37
Sn.Enginnaz,
Bizim güvey fenerlerinden bu güne kadar 10 kilodan fazla topladık.
Henüz tohum çıkarmadık. Sizin için sözüm söz :)

Bu arada güvey fenerleri ile biraz daha deneme yaptık. Et, tavuk gibi yemeklerin pişirme soslarında, sotelerde muhteşem bir lezzet uyumu var.

berduray
06-09-2009, 23:43
Lütfen o denemeleri bizimle fotoğraflayarak paylaşın...Merak ettim.

Mr_izmir
22-10-2009, 07:55
Banada bir kaç tohum verebilecek bir arkadaş yok mu?

deryaay
22-10-2009, 15:55
sayın meyvelitepe, evde saksıda büyüttüğüm cape gooseberry im var fakat bayağaı büyü 2m civarında boyu. kocaelinde serada mı yoksa evde mi yetiştirdiniz? ***.

Eovyn
04-11-2009, 08:22

İlahi sayın MeyveliTepe,
Çok güldürdünüz beni;););)

denizakvaryumu
04-11-2009, 08:38

http://www.karspazari.com/Kars-Kazi-1-adet-,PR-161.html

MeyveliTepe
04-11-2009, 19:10
sayın meyvelitepe, evde saksıda büyüttüğüm cape gooseberry im var fakat bayağaı büyü 2m civarında boyu. kocaelinde serada mı yoksa evde mi yetiştirdiniz? ***.

Ben öylesine iki sıra dikmiştim. Dalları askıya bile almadım. O yüzden yere yayıldılar.

Seneye sebze adalarına serpiştireceğim, dalları da askılara alacağım.

Çok uzaması çeşitle de ilgili olabilir ama bana sanki yeterince güneş almamış gibi geldi.

nevsune
09-11-2009, 09:04
İki yıl önceden kalan tohumlarımı ekip sonra da telef etmiştim. Derken yaz ortasında bir tohum çıkıverdi bir yerden. Havalar güzel gidince reçellik olmasa bile tadımlık ve tohumluk bir kaç meyvem oluyor.

bari
30-11-2009, 17:57
Çok dayanıklı bir bitki, halen meyveler olgunlaşmaya devam ediyor. Kırağılar uç sürgünlerini yaksada bitki halen çok canlı. Gövdeside bayağı odunsu olabiliyor. Sıcak iklimlerde, evergreen yetiştiği düşünülürse, sıkı destekle ne kadar büyüyebilir merak ediyorum...

bari
30-11-2009, 18:05
Budama yaptım, bakalım ne kadar dayanacak soğuklara.

sındırgılı
30-11-2009, 19:13
Odunsu dallardan çelik alsak köklendirebilirmiyiz?

bari
30-11-2009, 20:08
Ben perlite daldırma yaptım, sürgün verdiler. Yaklaşık 1,5 ayda oldu. Durumları gayet iyi, ama köklenmesine bakmadım hala.

sındırgılı
30-11-2009, 21:33
Bende köklenirler diye tahmin ediyorum.Ama Alttan ısıtma şart oldu.Mtuncer54 ten almalı.İşi şansa bırakmamalı.

Oğuzhan
01-12-2009, 02:28
Soğuklar başladı hala çiçek açmaya devam ediyor.En kısa zamanda içeri almak lazım artık .

sındırgılı
01-12-2009, 03:05
Bu gidişle onlar evde biz dışarda kışı geçireceğiz.

nevsune
01-12-2009, 09:21
Budama yaptım, bakalım ne kadar dayanacak soğuklara.

Sn bari, soğuklara dayanamıyor bu bitki. Biz ilk aldığımızda bu havalarda dışarıda bırakıp ölmesine neden olmuştuk. Ankara'da havalar geceleri artık sıfırın altına inmeye başladı ki Eskişehir'de de durum farklı değildir.

Ben içeri alalı nerdeyse 15 gün falan oldu. Gündüzleri camları açıp, geceleri kapatıyorum. Halinden memnun, çiçek verip duruyor.

bari
01-12-2009, 11:47
SEvgili Nevsune hnm,

Benimkiler çok büyüdüler, direk bahçeye dikmiştim. En kötü ihtimal kök kısmını malçlayıp kışı geçirmelerini sağlamayı düşünüyorum. Zaten sağolsunlar bol miktarda meyve,tohum, çelik verdiler bu sene.

nevsune
01-12-2009, 13:29
Bahçe gibisi var mı;) Meyveleri yediniz, reçeller yaptınız afiyetler olsun. Biz de işte artık saksıda ne varsa idare ediyoruz:D
115852

Benimki geç kaldı bu yıl, meyve vereceğini bile tahmin etmemiştim. Havalar ılık ve güneşli gidince, içeri de alınca tadımlık birkaç meyvem olacak. Şu anda üstünde bayağı büyümüş ( aradan zaman geçince ne kadar büyüyeceğini de unutmuşum) 8-10 tane meyve var, daha da bakalım ne kadar verecek. Meyve az olacağı için kiviyle karıştırıp tadımlık bir reçel yapmayı planlıyorum.

egetropical
01-12-2009, 19:43
Pyhsalisin Faydaları:

100 gr Taze Yer Kirazı
Besin Değer
Protein 0.054 g
Yağ 0.16 g
Lif 4.9 g
Kalsiyum 8.0 mg
Fosfor 55.3 mg
Demir 1.23 mg
Karoten 1.613 mg
Vit. B1 0.101 mg
Vit. B2 0.032 mg
Vit. B3 1.73 mg
Vit. C 43.0 mg
Kaynak: Florida İnternational University

Güney Amerika'da halk tarafından deri, şeker, kalp, verem ve idrar yolu hastalıklarının tedasinde uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir. Kandaki fazla ürik asitin atılmasına yardımcıdır. Bu nedenle Gut hastalığının tedavisinde 200 yıldan beri, bilinen en doğal tedavi yönetemi olarak kullanılan bir meyvedir.

Sadece meyveleri değil aynı zamanda kökleri ve yeşil kısımlarıda bazı ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Bitkinin köklerinde ve yeşil kısmında 8 ayrı alkoloid bulunur. Elde edilen alkoloidler, bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılmak üzere sanayide değerlendirilirler.

Yer kirazı, C, B1, B2, B3, Keroten gibi bir takım vitamin ve mineraller açısından zengin bir meyvedir. Potasyum içeriği bakımından zengin meyvelerden biridir. Yine önemli miktarlarda vitamin B içerir. Daha olgun meyvelerin daha yüksek miktarlarda beta karoten ihtiva ettiği bilinmektedir. Besin değerlerinin çok yüksek olması ve içeriğindeki kalsiyum nedeni ile özellikle okul öncesi çocukların beslenmesinde tavsiye edilir.

Yer Kirazı, içerdiği karoten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirici etki gösterir. Cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumaya yardımcı olur. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler. Idrar söktürücü özelliği de vardır.

Yer kirazı kalorisi az ve yüksek lifli yapısı ile zayıflama ve diyet kürlerinin vazgeçilmez meyvesidir. Özellikle yer kirazı kurusu yüksek lif oranına sahiptir.

http://egetropical.blogcu.com/Physalis

mahirgs
08-12-2009, 22:21
dünya da bu kadar uyuz bi meyve daha varmı acaba, tohumları ektim 15-20 günde çimlenme tamamlandı ama 20-25 günden beri öylece duruyorlar.. Toplu iğne kadar oldular ama sonra bi durdular duruş o duruş, tık yok... napsam acaba?

melnils
20-12-2009, 14:14
Merhaba , son günlerde televizyon ve gazetelerde reklamı yapılan altın çilek kaz üzümüyle aynı meyve mi bilen var mı? Bana aynı meyve gibi geldi de...

sındırgılı
20-12-2009, 15:43
Çeliklerin flashları patladı ? Bundan sonra köklenmeleri görmek için beklemeli

sındırgılı
22-12-2009, 21:43
Sevgili Bahri, Senin celiklerde koklenme basladimi? Sn. M.Tuncerden aldigim alttan isitma sistemini kullaniyorum. Acaba sistemin ustunude kapatip sera gibimi yapmali? Ne onerirsin?

bari
22-12-2009, 21:51
SEvgili Sındırgılı,

Bende geçende kontrol ettim. Herhangi bir köklenme yok. Ama ilginç 3 aydır çelikler çok sağlıklı yapraklı olanlar var. Bir kaç tanesini topraklı saksıya geçirdim. Ümitliyim, tohumla uğraşmak istemiyorum. Anaçlarında köklerini malçladım.

sındırgılı
22-12-2009, 21:58
Desene koklenmesi icin daha beklemek lazim...Ben 3 Haftada koklenirler umid ediyordum?? Sera sisteminide devreye sokmali..Belki sureyi hizlandirir.

bari
22-12-2009, 22:04
Kesin hızlandırır. Uygun zamanda bende düşünüyorum SEvgili M.Tuncerden öyle bir sistem edinmeyi..

bari
22-12-2009, 22:13
Biraz araştırdım, 1 yıllık dal çelikleri sera ortamında %37lik oranlarla köklenebiliyormuş. Nafile uğraşmıyoruz SEvgili Sındırgılı. Ama genel üretim metodu tohumdan.

sındırgılı
22-12-2009, 22:20
Ben aldim, 1 metre boy kapali balkonum icin fazla uzundu, 2 esit parcaya boldum.Bir grubu celik koklendirmede,diger grubuda tohumdan uretimde kullanacagim.5 litrelik pet siseyi ikiye bolmustum.Ortami devamli nemli tutup,sicakligida 22-24 derecelerde tutmaya calisiyorum.Daha yolun basindayim,umarim cabalar bosa gitmez.Saksiya aldigin celikleride sicak ortamda (topragin sicakligi) tutarsan basarmamak icin sebep yok..Tabii bunlar benim amatorce dusuncelerim.Daha yolun basindayim...

Samsunlu55
22-12-2009, 22:49
Merak ettiğim bir bitki.

nevsune
23-12-2009, 17:49
Bu kadar kolay çimlenen az bitki vardır. Sevgili Bari ve sevgili Sındırgılı, ne diye çeliklerle uğraşıyorsunuz. İllaki iş çıkartacaksınız kendinize:)

Benimki kapalı balkonda, sıcaklık 11-12 derece civarlarında. Gece ısı daha da düşüyordur herhalde. Bu soğukta bile hala çiçek/meyve vermeye çalışıp duruyor. Gerçi kapsüllerin içinde ne olup bittiği ile ilgili bir fikrim yok ya;) Bakalım olgunlaşabilecekler mi bu havada. Reçel umudumu korumakta ısrarlıyım.

egetropical
23-12-2009, 18:07
kurusuda daha kıymetli. lif oranı daha yüksek. zayıflama amacıylada kullanıyor.
aktarlarda " Altın Çilek " adıyla satılıyor.

İŞTE ALTIN ÇİLEK’İN YARARLI OLDUĞU ALANLAR
Kilo vermeye yardımcıdır.
Diyabet - şeker hastalığına faydalıdır.
Sindirim sistemindeki parazitleri yok eder.
Dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesidir.
C vitamini oranı yüksektir.
Antioksidan ihtiva eder.
Aynı zamanda bu mucizevi meyve kanı arındırır.
Görme sinirlerini yapılandırır
Prostat ve boğaz ağrıları tedavilerinde olumlu etkileri vardır.
http://www.turkhaberler.net/newsDetail.php?NewsID=190032

copur 09
23-12-2009, 21:28
Nasıl kurutuluyor acaba?

bari
17-01-2010, 13:47
SEvgili Sındırgılı,

Yer kirazları aylardır bu şekilde duruyor, yaprakta çıkardılar.. Kök yapmışlarmı diye bakmadım ama olcak gibi bu iş, bir de alttan ısıtma olsa kesin olacaklar..

nariçi
17-01-2010, 14:39
Sayın bari o halde toprak ısınınca mayıs ayında başarı yükselir.

hobbytarim
17-01-2010, 15:15
Merabalar arkadaşlar Physalis tohumlarımı aldım.Balkonumda topraksız tarım yöntemleriyle yetiştirmeye çalışacam.Sistemi hazırlamaktan ziyade besin eriği için gerekli gübreleri bulmam zor oldu nihayetinde buldum ve şu anda hazır.Yetiştirme aşamasında pratiğe göre reçetesinde değişiklikler yapacağım.Fotoğrafları hazır olunca ve çimlendirmeye başlayınca sizlerle paylaşacağım:-)

hobbytarim
17-01-2010, 15:24
Sayın Tturt çalışmalarınızın resimlerini gönderebilirseniz çok sevinirim.

sındırgılı
17-01-2010, 21:11
Sevgili Bahri, bizim kuzucuklarda aşağıda: Ben saksılara geçirmek için 2 hafta daha bekleyeceğim. Ne dersin?

bari
17-01-2010, 21:14
SEvgili Sındırgılı,
Bence iyice köklensinler derim, perlit steril bu şekilde daha sağlıklı olabilir...

denizakvaryumu
17-01-2010, 21:20
Demek ki bundan sonra tohumdan değil çelikten üretmeye devam edeceğiz, verime etkisi nasıl olur acaba?

sındırgılı
17-01-2010, 21:25
Haklısın,birde kökler görülsün öyle alırım.Gerçi alacağım torfta tohumdan sebze fidesi yetiştirmede kullandığım torf olacak.

bari
17-01-2010, 21:41
Tohumdan üretmesi çok kolay aslında ama, fidenin büyümesi meyve alımı yaz sonunun buluyor, peruviana için. Bir deneyelim bakalım belki zaman kazanırız...

nariçi
17-01-2010, 21:50
S.Sındırgılı, çok güzel.
Perlitte köklendikten sonra da aynı yerde kalması halinde besin eriyiği veriliyor mu?

Ne ile besleniyor, sudaki dağal mineraller kafi gelmez herhalde.

Lun@tiC
17-01-2010, 22:47
perliti nerden bulabiliriz?

bari
17-01-2010, 23:00
Mutlu abi satıyor bildiğim kadarıyla..

Lun@tiC
17-01-2010, 23:32
yok istanbul da gidip alabileceğim biyer olsa daha iyi kargoya para vermekten zengin ettim kargoları :)

hobbytarim
18-01-2010, 09:03
Lunatic ben perliti Sultanbeyliden gidip kendim aldım.Tarım perliti diye satıyorlar iri taneli 100 Litresi 10,5 TL.

hobbytarim
18-01-2010, 09:04
Sultanbeyli'de İzogin Market tarım perliti satıyor.

Lun@tiC
18-01-2010, 16:15
teşekkürler

sındırgılı
19-02-2010, 23:00
Perlitte köklendirmeye çalıştığım çelikleri, bu sabah dayanamayıp ufak saksılara aldım. Zaten, 2-3 adedi perlitte iken telef olmuştu. Akşam baktığımda 2 adet çelikte iyi görünmüyor..Fakat 4 çelikle yola devam edecek gibiyim.Resimleri sabah yüklerim. Galiba bu işi becerdim.. Yaza, Hanım bol bol marmelat yapabilir.

sındırgılı
20-02-2010, 08:26
Dün biraz abarttım galiba: çelikleri büyütüp, meyva alıp marmelat bile yaptım. O hale gelmelerinde gösterilecek çaba, bence bir annenin yavrusunun büyümesi için göstereceği ilgi gibi olmalı. Bu bağlamda tüm yetiştiricilerimizi sevgiyle kucaklıyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

Oğuzhan
20-02-2010, 09:59
Suya koyduğum çelikler bir hafta içinde köklendi.Güneş gören cam önünde beklediler.Suda köklenen bir tür.Bence perlitle uğraşmanıza gerek yok. :)

bari
20-02-2010, 13:34
SEvgili Oğuzhan, bizi aylardır niye uğraştırıyorsun? :) Güzel haber, öyle deneyelim..

Oğuzhan
20-02-2010, 13:41
Sevgili Bari,
Tohumdan yetiştirdiğim fidanlar çok uzadılar.Budayıp suya bıraktım.Bir hafta kaldılar.Şu anda hepsi köklendiler.Kolay köklenen bir çelik :)
Ortama göre süre değişebilir.Tüm gün güneş gören cam önündeler.

mahon67
20-02-2010, 13:44
SEvgili Sındırgılı,

Yer kirazları aylardır bu şekilde duruyor, yaprakta çıkardılar.. Kök yapmışlarmı diye bakmadım ama olcak gibi bu iş, bir de alttan ısıtma olsa kesin olacaklar..

Pepino, physalis, mini tamarillo gibi bitkileri en iyi üretme şekli de bu zaten (kışı geçirtme açısından) tohumla üretimde bitkinin meyve vermesi için sezon yetişmiyor.

sındırgılı
20-02-2010, 15:16
Ah Oğuzhan ah , tam tamına 2 aydan beri perlitte duruyorlar.daha önce söylesene ? Neyse, Yarın adaya gittiğimde biraz dal getireyimde onlarıda suda denemeye alayım. Hemde 1 haftada köklenmelerini seyrederim, :)

nariçi
20-02-2010, 15:48
Dün biraz abarttım galiba: çelikleri büyütüp, meyva alıp marmelat bile yaptım. O hale gelmelerinde gösterilecek çaba, bence bir annenin yavrusunun büyümesi için göstereceği ilgi gibi olmalı. Bu bağlamda tüm yetiştiricilerimizi sevgiyle kucaklıyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

Sayın Sındırgılı, sizinkiler büyümüş daha tohumdan ekeceğim günleri beklemekteyim. Bari büyüyünce çelik gönderinde size yetişeyim. Yarın onlar marmara meltemiyle iyice coşarlar.

sındırgılı
20-02-2010, 16:56
Tabii neden olmasın? Seve seve gönderirim. Biraz daha kökleri kuvvetlensin, yolculuk stresi yaşatmayalım.

ozgurbilgin
24-02-2010, 18:35
Tohumlarını ne zaman ekmek gerekir?

Jezebel
26-02-2010, 09:38
Physalis peruviana
İzmirde olmamız şans galiba ;)
Güneye bakan penceremdeki Yer kirazım , çok yıllık olacak sanırım .
Çiçek de var , meyve de ...ufacık ama .

nevsune
26-02-2010, 13:58
Kış başından beri bekleyen meyveler yeni yeni sararmaya başladılar. İlk meyve hasadımı yaptıysam da henüz kıyıp da tadına bakamadım.
127283

Ben de tek yıllık beklerken 2. yılına gelişerek girmeye başladı. Üstü yeni tomurcuk dolu ayrıca dipten habire sürgün veriyor.
127282

günebakan
26-02-2010, 16:11
Kaz üzümünün sararmasını uzun süredir bekliyorum halada tam sararmış değil.

127292

127293

sındırgılı
07-03-2010, 15:39
çeliklerin sadece 3 tanesi kendilerini kurtardı, benim için iyi bır deneyim oldu.Bakalım bundan sonra ne olacak?

Oğuzhan
12-03-2010, 22:03
129763
129764

sındırgılı
12-03-2010, 22:11
Oğuzhan, seninkilerin formları daha güzel..Ne kadar sürede köklendiler?

Oğuzhan
13-03-2010, 07:52
Suya koyduğum çelikler bir hafta içinde köklendi.Güneş gören cam önünde beklediler.Hala suda bekliyorlar.Havaların ısınmasını bekliyorum .Sonra toprakla buluşturup dışarı alcam.

denizakvaryumu
13-03-2010, 14:33
Bu köklenme işini öğrendiğimiz iyi oldu...Ekim ayında donlar olmadan çelik alıp hıdırellezden sonra dikmek lazım...

Gerçi tohum-çelik verimi aynı mı bilmiyorum.Bunun da deneyerek öğreniriz.

Oğuzhan
13-03-2010, 15:07
İlk denemem tohumdan yetiştirdiğim bitki çok büyümesine rahmen az ve geç meyve verdi.Çelik alıp yetişdirdiğim geçen sene çok meyve verdi.Tabi bu zamanla ilgili aslında.Bitki tohumdan yetişkin vaziyete kendine gelene kadar belli bir zaman geçmesi lazım.Çelik bu zaman aşımını kısaltıyor.

bari
03-04-2010, 21:12
Bugün carrefourda yer kirazı satılıyordu.. 100 gr lık kutulara koymuşlar. 3,9 tl. Üstünde Physalis İthal yazıyor, yanında üretim yeri Alanya yazıyor.. :) Kilosu 40 tl.. Geçenlerde televizyonda 180 tl den yurtdışında ihraç ediliyor diye haber vardı, bana biraz abartı gelmişti.

Bu arada aunt molly pruinosa türünü tohumdan yetiştirdim.. Fideler daha viyollerdeyken çiçeklenmeye başladılar.. Gerçekten çok verimli bir türe benziyor, peruviana gibi yaz sonunu beklemeyeceğiz anlaşılan..

egetropical
03-04-2010, 22:10
[QUOTE=bari;609747]Bugün carrefourda yer kirazı satılıyordu.. 100 gr lık kutulara koymuşlar. 3,9 tl. Üstünde Physalis İthal yazıyor, yanında üretim yeri Alanya yazıyor.. :) Kilosu 40 tl.. Geçenlerde televizyonda 180 tl den yurtdışında ihraç ediliyor diye haber vardı, bana biraz abartı gelmişti.
QUOTE]

bazen çok abartıyoruz, önceki yıllarda da bir bakanımızın adıda kullanılarak (mersinde) kg. 170 tl diye baya reklam yapıldı.

3 kg yaş üründen 1 kilo kuru meyve çıkan physalis. aynı yıl piyasada altın çilek adıyla 40-60 tl arası satıldı.

kurusu 40 tl/kg eden bir meyvenin nasıl oluyorda tazesi 170 tl/kg olacağını hala hesaplayamadım. piyasa fiyatı en fazla 20-25 tl/kg olması lazım.

bu yıl çeşitli yerlede 2-3 dölüm ekimler yapılıyor. fiyatlar dahada düşebilir. benimde 5000 fide dikimim olacak (3 tür).

bari
03-04-2010, 22:36
Carrefourda yaş meyve satılıyordu, kesesin içinde plastik kutularda, Alanya, payallar üretimi yazıyordu. Yetiştirmeside kolay, tamam şifalı ama..Domates gibi, karasal iklimde bile makul ürün alınabiliyor. Fiyatı ******* düşer.. Televizyondaki haberlerde uzakdoğuya ihraç ediliyor denilmişti, tuhafıma gitti, onlar o iklimde yetiştiremiyorsa biz hiç yetiştiremeyiz.. Ama 170 tlden ihraç ediyorsak iyi, iyi döviz girdisi ülkemiz için..

Jezebel
03-04-2010, 22:56
Bu arada aunt molly pruinosa türünü tohumdan yetiştirdim.. Fideler daha viyollerdeyken çiçeklenmeye başladılar.. Gerçekten çok verimli bir türe benziyor, peruviana gibi yaz sonunu beklemeyeceğiz anlaşılan..

Tohum istesek göndermeniz mümkün olur mu ?
Peruviana İzmirde tamamen kaprissiz bir bitki .
Şu an üzerinde hem çiçek hem meyve var . Bu Türkiye geneli için belki geçerli değildir ama ...
Akdeniz ve Egede kesinlikle Physalis çok yıllık bir çalı ;)olmaya aday .

bari
03-04-2010, 22:59
Bu yaz sonu, aunt molly, pruinosa, sierra leon, pubescens, giant physalis hepsinden bolca tohum dağıtacağım inşallah...

sındırgılı
03-04-2010, 23:05
Bugün, Adadaki anaçta dipten yeşillikler fışkırıyordu..Demekki ölmemiş...Sevindim..

nevsune
04-04-2010, 08:45
Sevgili bari pruinosaların çıktığına çok sevindim. Benim peruviana ve pruinosa tohumları karışmıştı. Sizin pruinosaları görüntüleyebilirseniz yaprak farkı var mı bir baksam.

Geçenlerde ben de Beğendikte gördüm, kutunun üzerinde güveyfeneri yazıyordu ve 6.90 fiyat koymuşlardı. Bir önceki yaz Adanada bir arkadaşıma peruviana tohumu göndermiştim. Tadını pek beğenmemişti de, bütün yaz "yahu habire çıkıp duruyorlar, n'apılır bunlardan" diye sormuştu bana. Görsün şimdi ne yapıldığını:rolleyes:

Kıştan kalma 6-7 meyvem vardı, kiviyle karıştırıp tadımlık bir reçelcik yaptım. Tabii kivi ağırlıklı olduğu için pek birşey anlamadım tadından. Bundan böyle olanları buzdolabında biriktirip sadesini yapacağım.

bari
04-04-2010, 19:45
Aunt molly nin fotoğrafları ve pubescenslerin..

YeşilSeven
07-04-2010, 16:10
Sn Bari bahçenizde yer kalmazsa fide satışı yaparsınız artık bizlere :))
Bizim serada kışın donan kaz üzümleri dip sürgünleri şu an fışkırmış durumda. Bu sene çok bereketli geçecek anlaşılan.

hobbytarim
13-04-2010, 13:02
Yer kirazlarını son hali.

amatör hobici
14-04-2010, 11:42
Kaz üzümüyle güvey feneri aynı bitki değilmidir. Aynı ise mesajların aynı isim altında yazılması gerekmez mi.? Oysa ağaçlar nette hem kaz üzümü hem de güvey feneri adı altında ayrı başlıklar açılmış durumda bu da bilgi karışıklığına sebep olmaktadır.Selamlarımla

sibelbozo
27-05-2010, 13:33
İlk denemem tohumdan yetiştirdiğim bitki çok büyümesine rahmen az ve geç meyve verdi.Çelik alıp yetişdirdiğim geçen sene çok meyve verdi.Tabi bu zamanla ilgili aslında.Bitki tohumdan yetişkin vaziyete kendine gelene kadar belli bir zaman geçmesi lazım.Çelik bu zaman aşımını kısaltıyor.

SAYIN OĞUZHAN dün yeşilköy pazasında yer kirazı meyvesi aldım içinden çıkan tohumları bir peçete üzerine koydum kurutup tohumdan üretim yapmak istiyorum bu sene meyve vermese bile eğer dondan zarar görmezse seneye erken verim alırım diye düşünüyorum.siz tohumları kendiniz ne kadar süre kurutmaya bıraktınız bana bilgi verebilirmisiniz.

sındırgılı
30-05-2010, 20:34
Hem anaçta, hem de çeliklerde çiçek ve meyva oluşumu başlamış.

YeşilSeven
31-05-2010, 12:41
Bunlar da bizim sera içindeki kaz üzümleri, öyle coşmuşlar ki her yeri kaplayacaklar nerdeyse. Bu arada pazarda kurusunu "Altın Çilek / Altıntop" adı ile 50 Tl'den satıyorlardı.

krgz
13-06-2010, 18:55
benimkilerde oldukça iyi durumdalar.suyu çok seviyorlar.su vermeyince bozulmaya başlıyorlar.

YeşilSeven
15-06-2010, 16:08
Bunlar da bizim sera içindeki kaz üzümleri, öyle coşmuşlar ki her yeri kaplayacaklar nerdeyse. Bu arada pazarda kurusunu "Altın Çilek / Altıntop" adı ile 50 Tl'den satıyorlardı.

Biraz da foto ekleyelim.

athena -asena
20-06-2010, 23:28
bunlarda benim yer kirazlarım.

krgz
21-06-2010, 11:22
oldukça iy görünüyorlar.bakımı ihmal etmeyelim.

tropik
28-06-2010, 14:16
Benim phsalis'de çok iyi büyüyor işte resimler; ;)

kuzen38
02-07-2010, 02:09
benim meyvalar istedigim ölçüde büyümüyorlar nedenini anlayamıyorum yıllardır.

athena -asena
02-07-2010, 09:24
yer kirazını da domates gibi alt dallarını buduyacazmı acaba

hobbytarim
10-07-2010, 16:11
Arkadaşlar yer kirazlarımın tadına baktım süper bi tatmış:-)
Sayın athena bende merak ediyorum şu budama işini ben aldım alttan çıkan kimi dalları ve yaprakları ana gövdede toplam 8 dal var.

AgacSevdalisi
15-07-2010, 15:29
Bugün carrefourda yer kirazı satılıyordu.. 100 gr lık kutulara koymuşlar. 3,9 tl. Üstünde Physalis İthal yazıyor, yanında üretim yeri Alanya yazıyor.. :) Kilosu 40 tl.. Geçenlerde televizyonda 180 tl den yurtdışında ihraç ediliyor diye haber vardı, bana biraz abartı gelmişti.

SAYIN BAHRİ BEY BENDE BU SENE TOHUMDAN aunt molly pruinosa TÜRÜNÜ ÜRETTİM.ŞU ANDA BİR FİDANIN ÜZERİNDE EN AZ 50 MEYVE VAR.UMARIM TADI DA MEYVENİN ÇOKLUĞU KADAR GÜZEL OLUR.DEDİĞİNİZ GİBİ YAZ SONUNU BEKLEMEYE GEREK KALMAYACAK SANIRIM.

Oğuzhan
31-07-2010, 11:48
Aunt molly pruinosa nasıl bir tür.Resim eklermisiniz.
Bitki bodur mu?Yoksa 1-1,5 mt boylanıyor mu?
Eğer farklı bir türse çelik rica edebilir miyim.?

tropik
22-08-2010, 11:35
Arkadaşalar physalis nutellayla çok güzel oluyor bir deneyin derim. :D :D

AgacSevdalisi
25-01-2011, 14:20
merhaba arkadaşlar. 2010 yılı içerisinde ticari amaçla yer kirazı üreten varmı? Bu sene deneme amaçlı 1 dekar yer kirazı dikmeyi düşünüyorum. Üretim yapan arkadaşların tavsiyelerine ihtiyacım var. Dekardan ne kadar ürün alabiliriz, pazarlama konusundaki sıkıntılar neler? budama, sulama, ilaçlama, konularında bilgi paylaşımı yapabilirsek faydalı olur.

kuzen38
07-02-2011, 23:13
bugün tohumları ektim. belki b,raz erken oldu ama malum bahar geliyor, ve şimdiden heyecan sardı :)

sarmansarman
27-02-2011, 12:54
ALINTIDIR BİZDE BURDAKİ BİLĞİLERE GÖRE YETİŞTİRME YAPIYORUZ:eek:
Physalis Peruviana – Goldenberry- Yer kirazı – Altın çilek – İnka eriği vb. bir çok isimlerle karşımıza çıkan, son zamanların en popüler meyvelerinden olan yer kirazını saksıda yetiştirdik. Sizlerde bu meyveyi bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Bahçeniz yoksa üzülmeyin yer kirazı saksıda kolaylıkla yetişmekte.
Physalis Peruviana tohumlarını 14 şubat 2010 tarihinde ektim. Tohumları yılın ilk aylarında ekmek o yıl hasat edeceğiniz ürünü çoğaltacaktır. Tohum ekiminden yer kirazı meyvelerinin olgunlaşma süresi oldukça uzun, geç ekimlerde meyveler olgunlaşmadan mevsim soğuyabilir
bu durumda meyveleri olgunlaştırmamız zorlaşarak az ürün elde etmiş oluruz. Bu bakımdan tohumları erken ekerek daha fazla yer kirazı toplayabileceğiz.
Tohum ekimi için kullanacağımız toprağımız torf olabilir. Tohumlar ticari yetiştiricilikte kasalara ekilirken bize birkaç fide yeterli olacağından ufak saksı veya kaplara tohum ekimi yapılabilir. Bu amaçla hazırladığımız kaba torf eklenir, torfun ince olmasına dikkat edin. Torfu ekledikten sonra düz bir cisimle yüzey fazla bastırmadan düzgünleştirilir. Tohumlar yüzeye eşit miktarda serpiştirilerek üzerine 0.5-1 cm. kadar ince elenmiş torf serpiştirilir. İlk sulaması yağmurlama şeklinde toprağı dağıtmadan yapılır. Bu ve bundan sonra da sulamanın yağmurlama şeklinde yapılmasına özen gösterilmelidir, böylelikle toprak üst katmanı bozulmamış olacaktır. Bozulan üst katmanda tohumlar yüzeye çıkacağı için çimlendirme başarısızlıkla sonuçlaabilir. Kabın üzeri bir cam veya poşetle kapatılır. Onun da üzeri siyah bir poşetle kapatılabilir, cam ortamın nemini muhfaza edeceği gibi siyah örtü ise ortamı karartacaktır. Tohumlar böyle karanlık ve nemli ortamda daha hızlı ve sağlıklı çıkacaktır. Günlük olarak cam açılıp havalandırılmalı, gerek görülürse sulanmalıdır.
Tohumlar genelde 10 gün sonra çimlensede, benim ektiğim tohumların çimlenmesi 18 günde gerçekleşti. Tohumların çimlenebilmesi için ortam sıcaklığı çok önemlidir. En az ortam sıcaklığı 21-22 derece olması gerekmektedir.

sukru
27-02-2011, 15:05
tohum paylaşımı yapcak varmı acaba.bende yetirmek isityorum denme amaçlı

vehbi
03-03-2011, 15:53
Yer kirazı çelik yapmıştım iki ay önce çeliklerin son durumu gayet iyi gelişiyorlar.