PDA

View Full Version : Clivia

Selahattin Yılmaz
15-06-2007, 09:36
bahcevan0618 :

Seramızda içmekan bitkilerimiz var clivia (kılivya) bitkilerimizden birtanesi çok kötü durumda resimini çektim ama nasıl göndereceğimi bilemiyorum. Bitkinin uçları kenarları kaverengi noktalar oloşturuyor ve daha sonrada kuruyor yardımcı olabilirmisiniz acaba daha önceleri böyle bir sorun yoktu yeni oldu hastalıklı bitkiyi diğerlerinin yanından uzaklaştırdım. Şimdiden teşekkür ederim.

13509

13510

sukranayalp
15-06-2007, 13:30
Bakteriyal bir sorun gibi görünüyor.
Kuruma ve renk değişimi belirtileri en orta ve en içteki yapraklarda da var mı?
Fotoğrafta kısmen varmış gibi görünüyor.
Yapraklara güneş altında su damlatmadığınızdan emin misiniz?Eğer bunu siz veya başkalrı yapmadıysanız tamamen bakteriyel bir hastalık belirtisi diyebilirim.
Kök boğazını tutup hafiften salladığınızda elinize nasıl geliyor? Toprağa sıkıca tutunmuş mu, yoksa kopup gidecek gibi mi?
Ne zamandan beri bu durum var?
Şu anki tavsiyem, eğer kök boğazı sağlam ise renk değişimi gösteren tüm yaprakları kesip atın ve acil olarak toprağını değiştirin. Toprağını değiştirirken kökleri dikaktli inceleyin.
Köklerde nematod zararı da olabilir. Mine hanıma veya -sanırım adı fmt79 idi-, onlara kimyasal mücadele için danışın derim.

bahcevan0618
15-06-2007, 17:13
Sayın sukranayalp önce alakanız için teşekkür etmek istiyorum.bu durum son bir ay içerisinde oluştu bitki dahaçok gölge ortamdan hoşlandığı için seranın en gölge kısmında tutuyorum dolayısıyla güneşte yapraklarında su damlacıkları kalma ihtimali yok gibi ,sorduğunuz diğer şartlar normal bitkinin resmini çektikten sonra hastalıklı yaprakları hemen kesmiştim zaten.Eğer bakteriyel bir kastalık ise diğer bitkilere sıçramadan önlemini almak istiyorum. Saygılar

bahcevan0618
18-06-2007, 19:02
Clivia (natal lalesi) bitkinin sorununu buldum galiba;Yaprak leke hastalığı (colletotrichum cliviae) Belirtisi: Hastalık küçük düzensiz kırmızı **** kahverengi lekelerle belli olur yakalanan yaprakları kısa zamanda kurutur.
Fungusitler gurubu: Bakırlılar , Kükürtlüler , Dithiokarbomalar öneriliyor. sizlerlede paylaşmak istedim.

Gatay
08-04-2008, 23:07
Merhaba, çiçek açan bitkimin resimlerini sizinle paylaşmak istedim

:p

limon
09-04-2008, 00:40
Şahaneymiş. Kokulu mu çiçekleri?

malina
09-04-2008, 07:50

Bu amaç için galerimiz var. Forumda bitki hakkında bilgi verirken, yazıyı desteklemek için fotoğraf ekliyoruz. Sadece fotoğraflarını sergilemek istiyorsak galeriyi kullanıyoruz.

Lütfen bitki hakkında bildiklerinizi de ilk mesajınıza yazın.

Gatay
09-04-2008, 16:04
Merhaba, Sn Malina hatırlatmanız ve uyarınız için teşekkürler.Dikkate alacağım.

Bitki ile ilgili bilgilerime gelince.Çiçek açabilmesi için bitkinin yaşlanması gerekiyor. Bizde ilk 5 yıl hiç çiçek açmamıştı.Bitki ne kadar yaşlı ise o kadar çok çiçek açıyor.Çok sık toprak değiştirmemek gerekli. Sık toprak değiştirince yine çiçek açmıyor. Çiçeksiz dönemde az su vermemiz gerekiyor yani kışın. Yazın daha bol su verilmeli.Düzenli saksı ve toprak değişimi mümkün olduğunca yapılmamalı.Mart'dan başlayıp son bahara kadar çiçek açabiliyor.Şimdiye kadar yıl da iki defa açtı. Genelde tek açıyor. Ancak iki yıl önce bir seferde üç tane ve iki tane açtı. Gerçekten görülmeye değer bir manzara oldu.Güneşi ve sıcağı sevdiğini düşünüyorum. Eski evimde salon saat 15:00 dan sonra güneşli oluyordu. Salon sıcaktan hamam gibiydi :) Çiçekleri kokmuyor.İşte bu dönemde üçerli ikişerli açtı. Ancak ben bir hata yapıp üç kök olan bitkiyi ayırarak üç ayrı saksıya ektim.O zaman eski neşesi kayboldu.Geçen sene hiç çiçek açmadı. Yeni yaprak vermedi .Eski yaprakların formu bozuldu. 6 aydır sulama suyuna bitki besini veriyorum düzelsin diye. İşe yaradı. Eski neşesini buldu.Bu siteyi yeni keşfettiğimde forumlar arasında resmine rastlayana kadar ismini bilmiyorum. Biz ailecek kendisini zambak olarak tanıyorduk. :) İsmini öğrenince internette araştırıp nasıl bakıldığını öğrendim. Zavallı çiçeğine ne yapılmaması gerekirse iyilik olsun diye yapmışım ne yazık ki. Şimdi daha bilinçli bakıyorum. Artık saksı ve toprak değiştirmeyeceğim gözüm korktu çünkü. Üstünden eskimiş toprağı alıp yenisini eklerim.Kök ayrıştırma yöntemi ile gelişiyor. Benimki şu an maalesef tek kök.Zaten aldığımız yerde bitkinin toprağı görünmüyordu. O kadar çok kök vardı ki.Bu bitki toprakta yetişmiyor mu diye düşünüyor insan.Ama öyle seviyormuş işte :) Bende aman güzel yetişsin diye kökleri ayırdım.Bu vesile ile bana ismini öğreten araştırma ve öğrenme imkanı sağlayan ağaçlar.net ailesine kendim ve bitkim adına teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla

burcind
14-05-2008, 14:26
Sevgili Gatay,
Forumda dolaşırken bu şahaneee çiçeğinizi farkettim ne kadar da güzel bir çiçek bu!!!Hala canlı diğmi?Son halinin fotoğraflarını yayınlarmısınız?Acaba nereden aldınız bu çiçeği?

praecox
14-05-2008, 14:40
Bu bitkinin tam adı Clivia nobilis olarak biliyorum ben. Annemin, benim çocukluk yıllarımda, en sevdiği salon bitkisi idi. Şimdilerde yerini Anthuryum'lara bıraktı. Evlerde 1960 lı yıllarda çok moda idi sanırım yeniden gündeme geliyor.

beyaz orkide
14-05-2008, 19:51
Cicekleri gecince tohum oluşmasını mı beklemeli yoksa dibinden kesmelimiyiz?

Gatay
16-05-2008, 11:57
Merhaba, burcind çiçeği yeni bitti.Fotograf yeni.Çiçekleri döküldüler.Çiçek sapı uzunca bir süre sararmadan duruyor.Sararınca kesiyorum. Ben kök ayırma yöntemi ile çoğalttım. Tohumdan denemedim. Belki çiçeğin dökülen saplarındaki yerlerde tohumları vardır. Oradan alıp çoğaltılıyordur.Sevgili burcind çiçeği satın almadım. Yaşlı bir teyzemizde vardı. Yapraklarının rengini beğenip aldık. Teyzemiz güzel çiçek açıyor demişti ama görmemiştik. Görünce güzel kelimesini mütevazi buldum :) Başka hiç biryerde görmedim. Çiçekçileri özellikle aradım hiç rastlamadım. Sayın Praecox'un dedi gibi sanırım eski bir çiçek olduğundan pek rastlanmıyor. İsterseniz çiçeklerinin dökülmüş halinin resmini tohum kapsüllerini görmeniz için ekleyebilirim. Tohumdan üretmeye çok yabancıyım ne yazık ki. Bugüne kadar çiçek tohumları ile hiç üretim yapmadım.

çiçeksever
16-05-2008, 14:12
Bu çiçek soğanlı değil mi?

Reyhan
16-05-2008, 20:54
Merhabalar....
Bende de Clivia var 2 tane, 2 tanede yavru verdiler, onları ayırdım. Sanırım daha 4 yaşına girmiş olmalılar veya daha fazla bilmiyorum.
Geçen yıl yapraklarının arasına sıkışmış, turuncu çiçeklerini gördüm, neden öylece kaldıklarını anlayamadım.
Yapraklarında açık yeşil kabarcıklar var umarım bi hastalık değildir, yardımcı olablirseniz sevinirim.

bernacyhn
16-07-2008, 18:32
sanırım bende de clivia var yaprak tipleri aynı koyu yeşil geniş ve ucu oval gelen yapraklara sahip. ismini bilmiyordum. bir hafta içinde resmini koyacağım umarım doğru teşhis yapmışımdır. herkese iyi akşamlar...

beyaz orkide
22-07-2008, 17:14
Benim cicegimde yeni gonca oluşumları başlamış.Sizlerin ciceginde de varmı? Bu cıcek yılda kac defa acıyor?

Reyhan
25-07-2008, 10:20
Benimkinde maalesef yok. Araştırmalarıma göre clivia şubat ayında açıyor ve çiçekleri 1-2 ay formunu koruyor. Yılda birkez açıyor.

burcind
25-07-2008, 15:20
Sevgili gatay ayırdığınız zaman banada gönderebilirmisiniz?Gerçekten eski bir çiçek sanırım bulamadım ben buralarda.

beyaz orkide
25-07-2008, 19:05
Ben subat ayında acmış olarak almıştım.Yılda bir acıyorsa hayırdır inşallah dıyecegim.

yakamozsimsek
25-07-2008, 19:29

:p
Eger yanlis saymadiysam on iki tane çiçegi var acaba yeni tomurcuklar varmi.
Kusura bakmayin can damarima bastiniz .
Kilvia hayraniyimdir , senede iki defa çiçeklendigi oluyor evdeki ancak ikinci çiçeklenme pekte guzel durmuyor.Ama yinede çiçekleniyor en son 18 tane vetrdi amacim 20 nin uzerine çikmak ve var olan rekoru kirmak ancak henuz basaramadim.

Arzu Kasapoğlu
25-07-2008, 19:40
Burada da senelerdir yaz kış bir balkonda duran clivia var. Temmuz sonu- ağustos aylarında açıyor. Kıpkırmızı harika çiçekleri var.
Bütün Sürmene imrenerek bu güzel çiçeğe bakıyoruz :)

beyaz orkide
25-07-2008, 19:57
Clivia turuncu acıyor.Baska acan renkleride var mı?

Arzu Kasapoğlu
25-07-2008, 20:05
Benim gördüğüm kırmızı açıyor.

Reyhan
25-07-2008, 21:22
Bence o clivia değildir, zambak olabilir.

Reyhan
25-07-2008, 21:33
Bakın neler buldum;)
http://www.cliviaferero.com/gallery1.htm
http://www.cliviaferero.com/gallery2.htm
http://www.cliviaferero.com/gallery3.html
http://www.clivia.net.cn/n581c32.aspx
http://www.clivia.net.cn/n521c9.aspx
http://www.bulbsociety.org/GALLERY_OF_THE_WORLDS_BULBS/GRAPHICS/Clivia/Clivialist.shtml
http://www.australiaclivia.com.au/index.aspx

yakamozsimsek
25-07-2008, 21:35
Arastirmaci ruhunuza tesekkurlerimizi sunariz.

Arzu Kasapoğlu
25-07-2008, 22:03
Bahsettiğim buradaki cliviadan (http://images.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.pictera.com/watercolorf/images/Clivia.jpg&imgrefurl=http://www.pictera.com/watercolorf/pages/Clivia.htm&h=540&w=720&sz=70&hl=tr&start=46&um=1&tbnid=Uoyi6CVahrpShM:&tbnh=105&tbnw=140&prev=/images%3Fq%3DClivia%26start%3D40%26ndsp%3D20%26um% 3D1%26hl%3Dtr%26sa%3DN)

beyaz orkide
26-07-2008, 11:59
Vay bee demekten kendimi alamadım.Muhteşemler.Hepsinde aklım kaldı.

eda06
09-09-2008, 13:59
selam arkadaşlar.bu clivia bende var ama ne olur beni yanlış anlamayın .ben bu çiçegi hiç sevmiyorum.bi arkadaşımı kıramadıgım,için aldım diktim.sevmiyorumya okadar büyüdüki,şimdi başedemiyorum çiçekle isteyen olursa verebilirim.saygılar

cemo
09-09-2008, 19:34
Ben alayım Edacığım:)))

eda06
09-09-2008, 22:05
****** cemocum adresini ver yollayım:)

fatmadundar
21-09-2008, 11:16
Ah eda06, arkadaşım.
Çok büyük bir ganimet kaçırdım galiba:(
Clivianın (birden fazlaysa)tamamını göndermediysen ben de almak isterdim. Ben onu çok seviyorum ama bulamıyordum. Göndermene gerek yok. Ben Ankaraya gelince de alabilirim:)

Reyhan
13-10-2008, 16:50
Arkadaşlar clivialarda hiç hareketlenme yokmu? Bendekiler sanki uykudalar, ne yaprak ne de çiçek var.

burcind
19-11-2008, 16:31
Bende bu çiçekten arıyorum ama malesef hiç bir yerde bulamadım.Sevgili Gatay tohumdan benim için çoğaltmaya çalışıyor ama ilk denemede olmadı.Sağolsun tekrar deneyecek benim için.Ama yinede bana yardımcı olabilecek birileri varmı enazından nerden bulabilirim???

Gatay
20-11-2008, 09:30
Sayın Reyhan, bendeki clivia'nın son açan çiçeği de yapraklara sıkışık kalmıştı. Yapraklarında sorun yok.Sonradan yapraklardan kurtulup açtı ama çiçeklerin sayısı az oldu. Bu mevsimde açtığını hiç görmemiştim açıkcası. Çiçeklerin neden sıkıştığı ile ilgili bilgi alabildiniz mi ?

Reyhan
20-11-2008, 13:35
Malesef Gatay, hiçbir bilgi alamadım, üstelik gelişimleri de çok yavaşladı. Şimdi yaprak çıkarıyorlar, işallah çiçeklerini sağlıklı bir şekilde görmek nasip olur. Sizinki oldukça iyi görünüyordu.

Gatay
22-11-2008, 18:20
Resmini gördüğünüz çiçekten sonra yaz sonu bir kez daha açtı. Ancak o sıkışık çıktı. İlk defa böyle bir şey oldu. Ana çiçekten kök ayırıp ayrı bir saksıya ekmiştim. O da çiçek verdi ama onun da çiçeği sıkışıktı. Gerçi sonra uzadı ama çiçekleri küçük kaldı. Geçen sene benim çiçeğimin de gelişimi çok yavaşlamıştı. İlk bahara kadar çiçek besini vermiştim. Çiçek çıkarınca bıraktım. Bu sene henüz vermeye başlamadım. Biraz araştırma yapıp öyle kullanmayı düşünüyorum.

Reyhan
24-11-2008, 12:29
Ben bahara toprağını değiştireceğim, sanki toprak sıkıyor gibi geliyor.

günebakan
19-04-2009, 21:07
Şu anda bizim ön bahçede clivia çiçeklerini açmış ama yanıdaki baloncuklar tohum kapsülümü yoksa farklı birşeymi?

73531

73532

fatmadundar
19-04-2009, 22:35
Onun yanında sümbül var mıydı? O tohumlar sanki sümbül tohumu gibi:)

günebakan
20-04-2009, 15:31
Evet varmış Fatma hanım demek onlar sümbül tohumu teşekkür ederim:)

The Island
21-10-2009, 21:54
Clivia yı bir kaç ay önce saksının üstündeki resimlerine hayran kalarak Koçtaştan aldım.. Umarım kendi çiçeklerini de görürüm..

Güler
21-10-2009, 22:30
Benim Cliva dibinden üç tane yavru verdi. Onları da ayırmam gerekiyor. Baktım ki çiçeği arasında sıkışmış.

strider
07-04-2010, 13:24
Arkadaşlar bu güzel çiçekten bir tane vardı evimizde, saksı değişiminden sonra kökleri biraz zarar gördüğü için geçen mart açmamıştı. Bu sene Bauhaus'ta sanırım 14 tl gibi bir fiyata satıldığını görünce (geçen hafta) hemen aldım. Gerçekten çok güzel bir çiçek, 16 tane de açmak üzere çiçeği vardı, açmaya başladılar.
Özet: Arayanlar varsa Bauhaus'ta satılıyor :)

gulshenisa
07-04-2010, 16:30
Resimleri görünce duygulandım şimdi..bu kışa kadar benimde yaklaşık 10 yaşında turuncu çiçekli cliviam vardı..yazın balkonda kışın apartmanda koridor camında duruyordu katımızda ama maalesef çalındı..şimdi görünce bidaha üzüldüm..

MİRBE
28-05-2010, 14:26
Allah rızası için ben aylardır bu çiçeği arıyorum elinde soğanı tohumu artık nesi olan varsa bana yardımcı olursa minnettar olurum..

bettyycim
25-12-2010, 21:54
Ben 15 gün önce Bauhousa dan Cliva alıyordum, oğlumun söylenmesi üzerine bıraktım :( ama bugün sırf onun için gittim ve son bir tane kalmış onu aldım :D

Hhatice
25-12-2010, 21:58
Benim Cliva dibinden üç tane yavru verdi. Onları da ayırmam gerekiyor. Baktım ki içeği arasında sıkışmış.

Aaa yavru mu dedi biri sanki ben öyle duydum :))

Güler
25-12-2010, 22:07
Evet yaa yavru dedim. Bir çiçeği ayırdım galiba beş saksı çıkmıştı. Şimdiye kadar aklınız neredeydi? ;)

İki saksıyı getirmiştim. Birini bir arkadaşımıza yolladım. Galiba iki saksı da Manyas'da kaldı.
Gittiğimde sağ salim bekliyorlarsa sevgili Mirbe ve Hhatice sizlere göndermeye gayret ederim.

bettyycim
25-12-2010, 22:13
Sevgili Güler Hanım, Clivanıza nasıl bakıyorsunuz anlatırmısınız, içerdemi bakayım ne kadar su vereyim, yardımcı olursanız sevinirim .

MİRBE
26-12-2010, 15:12
Evet yaa yavru dedim. Bir çiçeği ayırdım galiba beş saksı çıkmıştı. Şimdiye kadar aklınız neredeydi? ;)

İki saksıyı getirmiştim. Birini bir arkadaşımıza yolladım. Galiba iki saksı da Manyas'da kaldı.
Gittiğimde sağ salim bekliyorlarsa sevgili Mirbe ve Hhatice sizlere göndermeye gayret ederim.

Ahh Güler hanımcım nasıl sevindim anlatamam...Uzun süredir resimlerine baka baka rüyalarımda göre göre bir hal oldum...Sayenizde rüyalarım gerçek olacak:))

Güler
26-12-2010, 16:33
Cliva yazın Manyas'da açık balkonda, kışın İstanbul'da kapalı balkonda. Yaptığım bir şey de yok, on günde bir su veriyorum. Ara sıra da yapraklarını siliyorum, açık alanda tozlanıyor da ondan.

Ama çiçeklenme döneminde ki çok sık oluyor, bol bol ilân-ı aşk ediyorum.

kopshtar
14-03-2011, 08:37
Güler Abla;
Bende de clivia var ve şu an çiçekte. Mutlu Kutlu sitesinde kokulu yazmış ancak benim cliviam hiç kokmuyor. Sizinki kokulu mu kokusuz mu acaba? Yoksa bilgi mi yanlış.

Güler
14-03-2011, 08:51
Bende iki renk var sevgili kopshtar. Biri portakal rengi, biri de sarı. Ama maalesef ikisinde de koku yok.

Periş
01-05-2011, 16:42
Arrkadaşlar clivia çok güzel bir çiçek ama ben mersinde bulamadım bana yardımcı olurmusunuz

Nevzat
01-05-2011, 16:54
Arrkadaşlar clivia çok güzel bir çiçek ama ben mersinde bulamadım bana yardımcı olurmusunuz

sayın Burak alkan,

Antalya'lı komşun Mutlu Kutlu da vardı ama kaldımı bilmem.

kopshtar
02-05-2011, 08:41
Bildiğim kadarıyla Mutlu Kutlu'da kalmamış. Bu aralar yapı marketler getiriyor.

Güler
02-05-2011, 09:28
Geçen hafta Bauhaus'a hem portakal rengi hem de sarı rengi gelmişti. Yine getirecekler mi öğrenirim.

MİRBE
02-05-2011, 11:45
1 ay önce Koçtaştan aldım.

Periş
02-05-2011, 13:10
Mutlu beyde yokmuş arkadaşlar ben burada koçtaşta görmedim Bauhaus mersinde yok ücretini göndersem bana alırmısınız

bettyycim
04-09-2011, 20:36
Clivam yeniden çiçeklendi geçen Ekim ayında açan çiçeğim 10 ay sonra yeniden çiçeklendi :D

iris41
04-09-2011, 20:42
Güler hanım sarı denk gelirse haber verminizi rica edecegim . bana hic denk gelmedi.
Bettyycim klivyanızın yaprakları pek hoşuma gitmedi ucları kırık ve lekeli hastamı ? klivya güneşi sevmez gölge bitkisi unutmayın suyuda bir okadar sevmiyor topragı kurumadan vermeyin kök cürügü varmı konturol edin isterseniz

bettyycim
04-09-2011, 20:47
Hayır köklerinde falan kuruma yok sulamasını da az az yapıyorum ama eve temizliğe gelen hanım yerin değiştirmiş ben de 2 gün sonra fark ettim güneşte yanmışlar malesef, güneşe hiç dayanamıyor malesef :( yapra uçlarınıda ben kestim görüntüyü toparlama yanıkları temilemek maksadıyla

Periş
05-09-2011, 19:29
Sevgili Bettyycim clivia çok güzel görünüyor maşallah ellerine sağlık

bozo.0606
30-09-2011, 19:36
clivia'm çiçek açıyor ( da) bu mevsimde normalmidir , bilemedim..

bozo.0606
20-10-2011, 19:37
clivia'm çiçeklerini gösterdi.. bu soğuk kış günlerinde içinizi ısıtması dileğiyle..
:p:p:p

MİRBE
20-10-2011, 22:12
Nasıl bir güzelliktir harika...

Benimkinde hala çiçek belirtsi yok habire yaprağa çalışıyor..

iris41
21-10-2011, 06:39
Sayın bozo.0606 muhteşem acmış bendeki 4 yıldır tık yok :mad:
Ortak şipariş acılsa farklı renklerini edinmek cok isterdim klivyanın alacalı yapraklısıda ebayda satılıyor .

Periş
21-10-2011, 07:51
Sayın bozo.0606 mükemmel görünüyor ben çok aradım malesef bulamadım ellerinize emeklerinize sağlık Sevgiler...
Ortak sipariş olursa çok sevinirim benimde istediğim tür :)

bozo.0606
21-10-2011, 09:02
Alacalısı müthiş güzelmiş..

Yorumlar için teşekkür ederim. Ben clivia yı Ankara Bauhaus dan aldım. Sonra çok kötüledi ve kökleri çürüdü. Bende atmaya kıyamadım ve bahçede alelade bir saksıya dikiverdim. ( şu an bulunduğu saksı ) İyiki de atmamışım , su an bu durumda ve sanki bana teşekkür edercesine bu mevsimde çiçeklendi. Çiçeklenmesi için bişey yapmadım. Sadece soğuklar gelene kadar bahçedeydi , sonra içeri aldım. Tomurcukları bahçede oluşturdu. Clivia lardan asla ümidinizi kesmeyin derim.

Bir hafta önce baktığımda ankara bauhaus da vardı.

sevim4
21-10-2011, 09:33
Çok güzel.

mrduran
21-10-2011, 11:44
Çok güzel bir çiçek ile tanıştım sayenizde.

Herkese teşekkürler.

Saygılarımla lütfen.

bozo.0606
21-10-2011, 12:50
Sayın bozo 4 yıldır gözünün içine bakıyorum evimin en kral köşesinde açtıramadım açmıyor bende merdiven boşluğuna cam önüne attım sizinkini görünce dahada sinirlendim benimkine
güle güle büyütün

nilgün hanım merhabalar..

inanın banada sürpriz oldu ve paylaşmak istedim. clivia ların birz kulağını bükmek , kızmak gerekiyor herhalde. bende öyle oldu , sonuç yukarıda..

sizin çiçeğinizde açacaktır emin olun. clivialar canlı ve bol güneşi çok seviyorlar. ilgilenenlerin bilgisine..:cool:

Süha Şendoğan
29-12-2011, 14:40
Buda benim Clivia'm..

Süha Şendoğan
31-12-2011, 16:08
Bugün ikinci goncada çiçeklendi, hepsi çiçeklendikten sonra tekrar resimleyeceğim.

ayhat
02-01-2012, 10:51
Sevgili Süha, klivyanız maşallah muhteşem, bende de var ve balkonda duruyor, acaba bende mi içeri alsam?

Süha Şendoğan
02-01-2012, 14:25
Sizinki balkona uyum sağladıysa orada durması daha mantıklı ama geceler soğuk olduğundan içeri alsanız belki daha iyi olur.

MİRBE
04-01-2012, 12:50
Sn bozo 0606 mükemmel bir görüntü:)

Güneş derken direk güneş ışığınamı koymalıyım?

Süha Şendoğan
11-01-2012, 14:47
Sevgili Mirbe,
Clivia direk güneş ışığı istemiyor (yakıcı ) sabah güneşi ılık güneş yeterli gelir.Benimki sadece ışıkla idare ediyor hiç güneş görmüyor.

Süha Şendoğan
12-01-2012, 14:25
Clivia'nın son durumu..

The Island
28-01-2012, 14:10
Cliviamın sonbahar sonu gibi açtığı çiçeğin sapı kurumadan geçen hafta tekrar tomurcuk verdiğini farkettim ve şu an onlar da çiçek açtı. Bu mevsimde normal mi bilmiyorumama bana çok güzel bir sürpriz oldu :D

Güler
28-01-2012, 14:23
Benimkiler de çiçekteler.

ayhat
31-01-2012, 10:52
Güler ablacım seninki içerde mi?

esk nisagül
02-03-2012, 09:02
Bu çiçek hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum elimde bir saksıda beş kök olan bir clivia var kökler saksıyı doldurmuş durumda her bir yavruyu ayrı ayrı saksılara diksem olurmu acaba altta kalan kökleri koparıp atmam mı gerekiyor birde nasıl bir toprağa ekilmeli

bozo.0606
02-03-2012, 11:47
Sn bozo 0606 mükemmel bir görüntü:)

Güneş derken direk güneş ışığınamı koymalıyım?

sayın mirbe bahar güneşinin tamamı yaz güneşinin öğleye kadarki kısmı olmalı benimki bahçedeydi ve öğleden sonra tamamen bina gölgesi düşerdi. şimdi içeride..

bernacyhn
05-03-2012, 13:52
Şimdi kendime çok kızdım. Ta 2008'de bir hafta içinde resim ekleyeceğim demişim ancak aradan 4 sene geçmiş. Neyse...
5-6 senedir baktığım clivia çiçeğimi birkaç dakika öncesine kadar zambak zannediyordum. -Annem öyle söylemişti.- Uzunca bir süre salonun yarı gölge bir köşesinde durdu. Ben de daha çok güneş istiyordur diye balkona çıkardım. Çiçek açmasını bekledim ama maalesef açmadı. Ancak yanlardan üç tane kök sürgünü verdi. Bu kış havalar çok soğuk yapınca donmasın diye içeri almıştım. Toprağı değiştiremeyeceğim için de yarım da olsa çubuk gübre sapladım. Yeni yerini çok sevmiş olacak ki yeni yapraklar vermeye başladı. Bir ara içinde kaç tane yeni yaprak var diye bakacak oldum. Bir de ne göreyim, üç tane tomurcuk bana bakıyor :) Nasıl sevindiğimi anlatamam. Öylece bıraktım, toprağını çok nemlendirmeden azar azar su verdim. Kendi halinde tomurcuklar çıktı ve iyice açtı. Kokusuna hiç dikkat etmedim ama sanırım belirgin bir kokusu yok.

Her gün düzenli olarak resimlerini çektim. O kadar hızlı açtı ki çiçekler çok şaşırdım. Gece saat on ikideki haliyle sabah saat dokuzdaki hali arasında epey fark vardı. Resimleri sadeleştirerek ekliyorum. Çiçeklerini döktüğü zaman sürgünlerini ayırmayı düşünüyorum. Bu kadar geç çiçek vermesinin sebebi de büyük ihtimalle saksısı çok büyük olduğu için. Önce kök yapmakla sonra çiçek vermekle uğraşmış olmalı. Hoşçakalın, kendinize iyi bakın :)

gultar
19-03-2012, 17:17
Bu çiçek hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum elimde bir saksıda beş kök olan bir clivia var kökler saksıyı doldurmuş durumda her bir yavruyu ayrı ayrı saksılara diksem olurmu acaba altta kalan kökleri koparıp atmam mı gerekiyor birde nasıl bir toprağa ekilmeli

sn esk nisagül, şimdi kökleri ayırmayın bırakın açan açsın. Çiçekler bitince sonbaharda ayırırsınız. Herbirini ayrı saksıya

gultar
04-04-2012, 09:54
Clivia'nın son hali. Harika açtı. Bu güzelliği paylaşmak istedim. Farklı renklerinden de edinmek isterim.

gultar
11-04-2012, 09:39
Bahçeme bir güneş doğdu..

gultar
15-04-2012, 09:39
Clivia' m hızını alamadı aynı kökte ikinci çiçeğini açıyor kışı dışarıda geçirmesi ve yanmış keçi gübresinin faydası sanıyorum. Daha önce farklı gübreler veriyordum.

bernacyhn
05-07-2012, 19:58
Sayın gultar benim cliviam da geçen kışı dışarıda geçirmişti. İçeri aldıktan kısa bir süre sonra açtı.

gultar
13-07-2012, 15:34
Sayın gultar benim cliviam da geçen kışı dışarıda geçirmişti. İçeri aldıktan kısa bir süre sonra açtı.

Sn.bernacyhn, benim clivia' m devamlı dışarıda. içeri grme gibi bir şansı yok.
Ne zaman istere o zaman açıyor. Saksıları cok büyük kendileri de oldukça irileştiler. Geçen yıl vermediler bu yıl ikisinden de yavru bekliyorum. Ayrıca sanıyorum tohum da oluşuyor.

feyziuslu
13-01-2013, 23:16
Ben de Clivia'yı çok beğeniyorum.Yaprakları çok dekoratif ve çiçekleride çok gösterişlidir.Don ve doğrudan güneş ışınlarından oldukça etkilenir.Eşit oranda turba,yaprak çürüntüsü,yanmış gübre ve kum karışımında iyi gelişir.Aşırı suyu sevmez,bitkinin dip kısmı neredeyse kuru olmalıdır.Aşırı sulanırsa, saksının bazen yarısını dolduran kalem kalınlığındaki etli ve sulu kökler çürür ve bitki çiçek açmaz.Clivia'ya ''Kafir Zambak'' denilmesi çoğaltılmasındaki zorluktandır.Bu nedenle biraz pahalı ve nadirdir.Yedi yıldır bu bitkiyi evimde yetiştiriyorum.En küçük oğlumun üniversite tahsili için taşındığımız İstanbul'da Maltepe İnönü caddesinde bir sokak satıcısında kitaplardan tanıdığım Clivia'yı görünce çok memnun olmuş ve derhal satın almıştım.Çiçek çok güzel açmış ve gelişmişti.Yaz tatilinde Manisa'ya dönerken bitkiyi alt yarısı sarı renkli buzlu camla,üst yarısı beyaz camla kapatılarak camekan haline getirilmiş,bütün gün güneş alan konumda ve çok sıcak olan kapalı balkona güneş perdesini de çekerek bırakmak zorunda kalmıştık.Yaklaşık 2,5 ay sonra okulların açılmasyla geri döndüğümüzde çiçeği kupkuru bulacağımızı düşünürken,yalnızca üç yaprağı kurumuş bulduk.(diğer yaprakları aynı gösterişli halindeydi) Ayrıca dipten beş adet yavru Clivia ile karşılaşınca çok şaşırmıştık.Demek ki doğrudan güneş almıyacak ve çok az sulanacaktı.Böylece çok kolay çoğalıyordu. Ancak yine de dikkat edemedik,defalarca köklerini aşırı sulamadan çürüttük,yapraklarını güneşte yaktık malaesef.

feyziuslu
15-01-2013, 20:25
361996

361997

361998 O Clivia'dan geçmiş yıllara ait üç fotoğraf:

dünyam1
15-01-2013, 20:39
çok güzel çiçekmiş , çiçeği fazla olan varsa ben talibim..:D

gultar
10-02-2013, 17:49
Bu yıl Clivia'm aceleci, açtı bile...

nevsune
11-02-2013, 13:00
Bu yıl doğru düzgün kış olmayınca kapalı balkonda duran benimki de açmaya hazırlanıyor. Kışın Ocak ayı sonuna dek sulanmaması gerektiğini okumuştum. Hava ılık gidince Ocak 20 gibi sulamaya başladım, bir iki gün sonra dipten çiçek oluşumu başladı. Çiçek sapı neredeyse gözle görünür bir biçimde büyüyor.
369034

Kökleri saksının üzerine çıkmaya başladı. Büyük saksıdan hoşlanmadığını bildiğim cliviamı çiçekleri bitince bir büyük saksıya aktaracağım.

MİRBE
12-02-2013, 21:31
Benim ki yavru yapmış çiçek yok görünürde.

kopshtar
14-02-2013, 15:45
Bu yıl benimki de havaları sıcak gördü çifte bayram yaptırıyor :)

feyziuslu
17-02-2013, 20:21
Arkadaşlar paylaşmayı seven varsa yavrulardan birine gözüm gibi bakmaya hazırım:)bende istediğiniz birşey yollayabilirim

Sayın Gizsu;kendi adıma cevap vereyim.İstanbul'dan Manisa'ya taşındığımızda Manisa güneşine alışsın diyre balkona çıkardığım bir gün yaprakları kavruldu.Bitkiyi kurtarmaya çalışırken fazla sulama yüzünden tüm köklerini çürüttüm.Şimdi rehabilitasyonda.İki yaprağı var ve kök oluşturmaya başladı.Eğer yavru fide verirse,birisini size gönderirim.En iyimser ihtimalle bir yılı bulur.Siteye yüklediğim resimler orada da belirttiğim gibi eski resimlerdi(Mesaj:94).Clivia çok su sevmez,bitkinin dip kısmı neredeyse kuru olmalıdır.Çiçeklenme döneminde (şubat-mart ayları) su ihtiyacı biraz artar.Umarım daha önce edinebilirsiniz bu güzel çiçeği.

nevsune
23-02-2013, 10:50
İkinci tomurcuk demetimiz de göründü. Bu aralar biraz enzim biraz da gübre şerbeti vermiştim, sevmiş demek.
372193

Oysa ben çiçeklenmesi bitsin de şu dışarı taşan kökleri yeni saksısında toparlayayım diyordum. İnsanoğlu böyle nankör işte:p
372194

Sevgi Durul
23-02-2013, 10:55
Bana da Güler hanım göndermişti, hem de kocamandı, çok sulamaktan kaybettim maalesef.:(

Tomurcuklar çok güzel, açmış halini de bekliyoruz sevgili nevsune.

nevsune
23-02-2013, 12:22
Evet SDurulcum sulamaya biraz dikkat etmek gerekiyor.

Bu kaynakta (http://www.bitkivecicek.com/clivia-miniata-kafir-zambak) bakımı ile ilgili güzel bilgiler var. Özellikle kışın Ocak sonuna dek neredeyse hiç sulanmaması gerektiği yazıyor. Ben bu kış 2 ay kadar hiç su vermedim. Ocak ayının son haftası sulamaya başladım, hemen ardından tomurcukları göründü.

Cliviamı ben geçtiğimiz Temmuz ayında almıştım ve çiçeği açmış bitmiş olmalı çünkü Bauhaus cliviaları çiçekli satışa çıkartır. İlk gördüğümde hepsi çiçekliydi ama hem elim dolu olduğundan, hem de yanımdaki arkadaşım çiçek böcek alışverişine bizler kadar düşkün olmadığı için sıkıldığından, alamamıştım. 1 ay kadar sonra gidip kalanlardan bunu almıştım ki, o zaman da hiç birinde çiçek görünmüyordu. Yani yılın 2. çiçeklenmesini yaşıyor olsa gerek. Bu aralar yeni gelen clivialar da çiçekli, demek yılda 2 kez çiçekleniyorlar bunlar.

Üretimi biraz zormuş okuduğuma göre ama Güler hanım yeşilparmak olduğu için çoğaltmış da, dağıtmış bile:)

MİRBE
28-02-2013, 20:31
Arkadaşlar paylaşmayı seven varsa yavrulardan birine gözüm gibi bakmaya hazırım:)bende istediğiniz birşey yollayabilirim

Sn.gizsu,

mesela ne yollayabilirsiniz? kaktüs sukulent , europa milli var mı?

nevsune
07-03-2013, 09:34
Tomurcuğun görülmesiyle başlayan 25 günlük bekleyişten sonra, muhteşem çiçekler açmaya başladı.
375711

Çiçeklerin çok gözalıcı ve canlı tonda olan turuncu renkleri genelde fotoğraflarda daha açık görünüyor.
375712

Belli belirsiz, ancak çiçeğin içine burun sokulduğunda farkedilebilecek çok hafif hoş bir kokusu var.

gizsu
08-03-2013, 13:19
Sayın Gizsu;kendi adıma cevap vereyim.İstanbul'dan Manisa'ya taşındığımızda Manisa güneşine alışsın diyre balkona çıkardığım bir gün yaprakları kavruldu.Bitkiyi kurtarmaya çalışırken fazla sulama yüzünden tüm köklerini çürüttüm.Şimdi rehabilitasyonda.İki yaprağı var ve kök oluşturmaya başladı.Eğer yavru fide verirse,birisini size gönderirim.En iyimser ihtimalle bir yılı bulur.Siteye yüklediğim resimler orada da belirttiğim gibi eski resimlerdi(Mesaj:94).Clivia çok su sevmez,bitkinin dip kısmı neredeyse kuru olmalıdır.Çiçeklenme döneminde (şubat-mart ayları) su ihtiyacı biraz artar.Umarım daha önce edinebilirsiniz bu güzel çiçeği.

Sn feyziuslu inceliginize ve ilginize tesekkurederim.Once sizinki hayata donsun guclensin unutmazsaniz ben beklerim cok tesekkurler..

nevsune
11-03-2013, 10:09
Tomurcuklar açtıkça güzelleşiyor. Fotoğraflar, gördüğüm güzelliği tam yansıtmıyor. Keşke neden bu kadar etkilendiğimi size tam gösterebilsem. Baktıkça bakasım geliyor.
377297

Bu da genel görüntüsü (http://www.agaclar.net/galeri/showimage.php?i=43358&c=459).

egülnur
12-03-2013, 21:58
Bir buçuk ay önce Bauhaus tan aldığımda mevcut çiçek salkımı solarken yandan yenisi çıktı. Kokusuz ama yaz güneşinin rengi ve enerjisini eve taşıdığı bir gerçek. Bakımını hiç bilmiyorum. Şimdilik kalriferli ve aydınlık salonda haftada 2 kez sulanmaktan mutlu gibi. Okunacak uzun bir başlık çıktı gene :)

gizsu
21-03-2013, 08:04
Arkadaslar coooook istiyorum bulamiyorum gonluzengin karsilik beklemeden gonderebilecek biri yokmuduur:)

sedoş1
21-03-2013, 09:09
Sesiniz duyulmuştur sy gizsu saksı değişim zamanı gönderebilirim

sedoş1
04-04-2013, 21:27
Saksıları değiştirdim sizinkinide ayırdım
fakat bu aralar hastam var müsayit olunca bildiririm

prairie dawn
21-09-2013, 02:39
merhaba, benim cliviam bu sene simdi resimlerden yavru oldugunu ögrendigim seyi verdi ve bir ay sonrasinda da cicekler acti :D. cicekler zamanla kurudu döküldü fakat ciceklerin actigi dalda artik tomurcuk mu desem bilemedim - yesil top gibi birsey kaldi. bes aydir ne uzuyor ne kisaliyor. bu topcuk nedir? dökülen ciceklerin oldugu sapi kesmeli miyim?

bir de sulamasini yaparken sadece suyu köklerin toplandigi jiffynin icine dogru yapmam tavsiye edilmisti. sizlerin bitkisinde de jiffy saksi var mi? sulamayi nasil yapiyorsunuz?

MİRBE
27-09-2013, 16:01
Clıvıa soğanlı mı???

Bendeki 5 kök oldu çıkardım saksıdan soğan yok kök yapmış..

Mutlu Kutlu
27-09-2013, 16:21
Soğanlı değil, rizomludur.

Yavruları ana gövdeden kırıp ayırabilirsiniz, ama bunun törenini yapmalısınız. Yavruları kırdığınız yer yara olarak kalacağı için yavruların tamamı gövdeye yapıştıkları noktadan kesilir/kırılır, anaç ve yavruların yaraları kapansın diye en az 15 gün ip e asmalısınız aynı çamaşır kurutur gibi. 15 gün sonra yaralar kabuk bağlar dikebilirsiniz ama az su vermelisiniz. Yavruları kırar kırmaz dikerseniz açık taze yaralardan bakteriler girer ve çürütürler kesinlikle.

Kırmak için kıyamıyorsanız 30 lt saksıya topluca dikin, besin verirseniz daha neşeli olur. sulamak abartılmamalı yoksa küt diye çürüyor.Clıvıa soğanlı mı???

Bendeki 5 kök oldu çıkardım saksıdan soğan yok kök yapmış..

MİRBE
29-09-2013, 09:20
Teşekkür ederim Mutlu Bey.

nevsune
22-12-2013, 15:29
Bu yıl kışın havaların geç soğumasına aldanıp erken çiçeklendi.
461540

Aslında kışın Ocak ayı sonuna dek 2 ay boyunca sulanmadan dinlenmesi gerekiyordu ama tomurcukları görünce sulamak zorunda kaldım. Çiçekleri bitince dinlenmeye alacağım.

Yagmur143
14-05-2014, 11:45
Çiçeğiniz çok güzel açmış. Bu çiçeği çok istiyorum. Ama malesef buradaki çiçekçilerde bulamadım. Üstelik çiçekçi abla buralarda bulamayacağımı söyledi. Ben yine de ümidimi kaybetmedim. Çevre ilçelere de bakacağım.

Yagmur143
25-06-2014, 20:46
En sonunda benim de bir cliviam oldu. Gönlü zengin bir hanımefendi (sn Gultar) sayesinde ben de bu çiçeğe kavuştum. Sabırsızlıkla açmasını bekleyeceğim. Çok mutluyum.

sakdag
27-01-2015, 20:53
Bitkim çiçeklenmeye başladı. Ama sanki bir sorun var gibi, çiçek sapı görünürlerde yok...

534817

alys
28-01-2015, 15:57
Sayın sakdağ;

Herhangi bir sorun yok. Tomurcuklar görünmüş. Yavaş yavaş çiçek sapı uzayacak. 20-25 cm civarı yüksekliğe ulaştığında da tomurcuklar renklenip açılacaktır. Benim clivialarımdan bir tanesi çiçekli. Diğerleri de sizinki gibi çiçek sapı uzatıyolar. Keyifle çiçeklerinin açılmasını bekleyin.

bağ bahçe
02-02-2015, 21:01
Merhabalar, benim de her yıl mart-mayıs arası açan bir cliviam var ve bu aylarda biraz üşütmek çiçeklenmesini kolaylaştırıyor, bu nedenle balkonda tutuyorum. Ancak geçen ayki soğuklardan birhayli etkilendi, yaprakları yumuşadı ve canlılığını yitirdi, köklerinde bir sorun olmadığını tahmin ediyorum. Bitkiyi daha da hırpalamamak için sadece kapalı balkona almakla yetindim. Acaba bu konuda deneyimi ya da önerisi olabilecek bir üye varmıdır düşüncesiyle paylaşmak istedim. Selamlarımla

alys
02-02-2015, 21:32
Merhabalar, benim de her yıl mart-mayıs arası açan bir cliviam var ve bu aylarda biraz üşütmek çiçeklenmesini kolaylaştırıyor, bu nedenle balkonda tutuyorum. Ancak geçen ayki soğuklardan birhayli etkilendi, yaprakları yumuşadı ve canlılığını yitirdi, köklerinde bir sorun olmadığını tahmin ediyorum. Bitkiyi daha da hırpalamamak için sadece kapalı balkona almakla yetindim. Acaba bu konuda deneyimi ya da önerisi olabilecek bir üye varmıdır düşüncesiyle paylaşmak istedim. Selamlarımla

Sayın bağ bahçe;

Acaba fazla mı üşüttünüz? Üşütmekteki amaç; bitkiyi çiçeklenmeye teşvik için bir süre serin ortamda tutmaktır. Bu da 4-5 derece civarı olmalı. 4-5 derecelik ortamda 2-3 hafta kalan bitki sıcak ortama (18+ derece) alındığında süratle çiçeklenecektir.

bağ bahçe
03-02-2015, 23:16
Üşütmek ne kelime sayın alys, sanırım dondurdum ve şimdi kapalı balkondamı tutsam içeriyemi taşısam bilemiyorum:confused:

sakdag
04-02-2015, 20:32
Çiçekler bayağı belirginleşti...;)

535875

burcind
01-03-2015, 17:29
[QUOTE=Gatay;223034]Merhaba, çiçek açan bitkimin resimlerini sizinle paylaşm
b

Harika yıllar önce bu çiçekten vardı bendede ama neoldu ise birkaç ay içinde kaybettm.Eğer mümkünse tohumlarından bana gönderirseniz çok sevinirim.Nazar değmesin maşallah diyorum...

burcind
01-03-2015, 17:38
Merhaba, burcind çiçeği yeni bitti.Fotograf yeni.Çiçekleri döküldüler.Çiçek sapı uzunca bir süre sararmadan duruyor.Sararınca kesiyorum. Ben kök ayırma yöntemi ile çoğalttım. Tohumdan denemedim. Belki çiçeğin dökülen saplarındaki yerlerde tohumları vardır. Oradan alıp çoğaltılıyordur.Sevgili burcind çiçeği satın almadım. Yaşlı bir teyzemizde vardı. Yapraklarının rengini beğenip aldık. Teyzemiz güzel çiçek açıyor demişti ama görmemiştik. Görünce güzel kelimesini mütevazi buldum :) Başka hiç biryerde görmedim. Çiçekçileri özellikle aradım hiç rastlamadım. Sayın Praecox'un dedi gibi sanırım eski bir çiçek olduğundan pek rastlanmıyor. İsterseniz çiçeklerinin dökülmüş halinin resmini tohum kapsüllerini görmeniz için ekleyebilirim. Tohumdan üretmeye çok yabancıyım ne yazık ki. Bugüne kadar çiçek tohumları ile hiç üretim yapmadım.

Hızlı cevabınız için çok teşekkürederim.Ben tohumlada çoğaltmıştım.Eğer dediğim gibi tohumda kabulüm kökten de ayırırsanız alabilirim.Bu çiçeği evimde görmekten çok mutlu olacağım.

sakdag
04-03-2015, 19:27
Clivyam açtı, tam 1 ay çiçekli kaldıktan sonra sezona elveda dedi...;)

539316

alaoğlu
04-07-2015, 01:32
bu gece yarısı elimdeki çiçeğin adını da huyunu da sayenizde öğrendim.yıllar önce izmit tren garında 8-10 adet açıkta vardı,hepsi çiçekli idi ve bayılmıştım.bauhausta 4 yıl önce buldum,sevinerek aldım.bana torun verdi ama hala çiçek yok.Çorum yaramadı desem açmış halde bir evde gördüm.tatilemi çıkarsam ne?

alys
04-07-2015, 03:11
bu gece yarısı elimdeki çiçeğin adını da huyunu da sayenizde öğrendim.yıllar önce izmit tren garında 8-10 adet açıkta vardı,hepsi çiçekli idi ve bayılmıştım.bauhausta 4 yıl önce buldum,sevinerek aldım.bana torun verdi ama hala çiçek yok.Çorum yaramadı desem açmış halde bir evde gördüm.tatilemi çıkarsam ne?

Sayın aloğlu;

Clivialar, 3 yaşında ve 13. yapraklarını oluşturduklarında çiçeklenirler. Olgun bitkilerin çiçeklenmesi içinde biraz üşümeleri gerekir. Şöyle ki; yaz aylarında bitkinizi dışarıda gölgede bakın. Dışarısının ısısı 4-5 dereceye düşene kadar kalsın. Bu derecelerde 2-3 hafta bekletin. Genelde aralık ayıdır. Sonra içeri alın. Kısa zamanda çiçeklenecektir. Yılda en az 2-3 defa besin takviyesini de mutlaka yapın. Kolay gelsin...

remus2
21-07-2015, 19:01
bende bir tane istiyorum bundan paylaşmak isteyen arkadaşlarım iletişime geçebilir mi çok teşekkür ederim şimdiden...

ezo
01-11-2015, 12:46
Cliviamın yeni çıkan yaprakları açıklı koyulu çıkıyor. Ne yapabilirim?

lusoari
20-12-2015, 19:35
Arkadaşlar elinde sarı çiçekli cliviası olan var mı?

kana06
28-12-2015, 00:16
Yaklaşık üç yıldır yeşerip yeşerip sararıyor, yazın temmuz ağustosta uyuyor kasım gibi yine yapraklanıyor....sabırla bakıyorum bunlarda clivia mı ?

alys
28-12-2015, 07:27
Yaklaşık üç yıldır yeşerip yeşerip sararıyor, yazın temmuz ağustosta uyuyor kasım gibi yine yapraklanıyor....sabırla bakıyorum bunlarda clivia mı ?

Sayın kana06;

Bitkiniz clivia değil. Amaryllis Belladonna. Zira clivialar soğanlı değildir. Etli köklere sahiptirler. Yaprak dökmezler. Her daim yeşiller.

Jezebel
01-03-2016, 12:15
Mevsimiymiş açtılar.

597897

Güler hanım :)

Jezebel
05-03-2016, 11:49
Bu gün en coşkun hali.

598679

.

CaganMete
15-03-2016, 15:36
Telefondaki fotoğrafı nasıl yüklüyoruz acaba?

A_NOMAD
15-03-2016, 23:40
Telefondaki fotoğrafı nasıl yüklüyoruz acaba?

SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU - agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/sik-sorulan-sorular-forum-kullanma-kilavuzu/)

agaclar.net Forum Kuralları - agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=11)

CaganMete
16-03-2016, 20:48
Kayınvalidemin clivia sı da çiçeklerinia açtı😊

sinanus
09-07-2017, 11:27
Merhabalar uzun zamandır clivia besleyen biri olarak bir kaç önerim olacaktı.Öncelikle cliva çiçeğinizi direk güneşten koruyunuz,yaz güneşi yapraklarını yakıyor.4 clivia mı bu şekilde kaybettim:)bol ışık yeterli olacaktır.Bir diğer husus saksı seçiminde mümkünse derin saksıları tercih edin ve saksı dibine mutlaka odun kömürü (yaklasık 2-3 parmak) koyun ayrıca toprağına da bir miktar odun kömürü tozu ekleyiniz.Eğer kökten çoğaltma yerine Tohumdan üretimi tercih ediyorsanız kesinlikle oksijenli su ve camaşır suyunda tohumları sterilize ediniz ve taze tohum tercih ediniz.Kök çürümesine çok yatkın bir bitki olduğu için sulama sık sık yapmayınız toprağın kurumasını bekleyin zaten kömür su tutacağı için su ihtiyacını karşılayacaktır. İngiltere den aldığım clivia Ixopo tohumlarımın yetişmiş hallerinden bir kaçını kök çürümesinden kaybetmiştim.Dilerim bilgiler işinize yarar.

Batı Rüzgarı
14-11-2017, 20:44
clivia rizomlu bir bitki değilmidir. başlık yanlış yerde gibi görünüyor...
benim favorim sarı klivia. kokulu olduğu söyleniyor. güzel de çiçek açıyormuş.
kafamdaki bi kaç bitkiden biri ama bakalım...

remus2
15-05-2022, 16:00
Merhaba, clivya arıyorum bir zamanlar vardı, malesef kaybettim tekrar yetiştirmek istiyorum, tohum veya fidan paylaşmak isteyen olursa haber edebilir mi

remus2
18-10-2022, 21:52
Bir kaç aydır çiçekcilerde arıyorum fakat bulamadım halen paylaşmak isteyip beni bulamayan var mı :)))