PDA

View Full Version : Akasya

oktars
21-09-2005, 10:17
Bu sabah benim için çok sevindirici bir olay oldu.Geçen ay ektiğim akasya tohumları filizlenmiş gerçekten müthiş bir olay sevincimi tarif edemem.Şimdi merak ettiğim bir konu var saksım dışarıda içeriye almam gerekirmi?

oktars
21-09-2005, 17:35
Çimlenen akasya tohumları

ormanbotanigi
21-09-2005, 19:27
Dişbudak tohumlarının ekildikten bir ay sonra çimlenmesi gibi bir durum söz konusu olamaz çünkü dişbudak tohumlarında çimlenme engeli vardır.Fotoğrafta çimlenen tohumlar sakın akasya olmasın.?

fideleri ekim sonuna kadar dışarda bekletebillirsin.Daha sonra içeriye alınarak ılıman bir ortam da ilkbahara kadar bekletilebilir.ancak kaloriferli ortamda bekletilmemesine dikkat edilmeli.Kuru hava fidelerin ölümüne neden olabilir.

oktars
21-09-2005, 19:46
Haklı olabilirsin mercimek büyüklüğünde bir şeydi olmazsa ağacın bir fotoğrafını çekerim olayı netleştiririz.

oktars
22-09-2005, 14:23
Yanılmışım resimlerini buldum
Dediğin gibi akasyamış

oktars
22-09-2005, 14:24
Tohum bu resimdekine benziyordu

musubeyd
22-09-2005, 15:22
sevgili hasan,
kabuğundan başını çıkararak çimlenmeye başlayan
bir tohum harika bir manzara.sonunda tuhumdan bonsai
olayına da el attın demek;)hayırlı olsun.bu işin her yetiştirme
yöntemi ayrı bir zevk konusu..air layering,tohumdan,çelikten
ve ****** yamadori!akasya çabuk büyüyen bir tür galiba.susuzluğa da dayanıyor (afrikada da yetişiyor ya).sen yine de pek susuz bırakma.
kış yaklaşıyor ,bunlar da çok körpe!dikkat et..baharda çıkarırsın
ondan sonra da zaten 1 senede ne kadar gelişiyor şaşarsın..akasyaın bonsaisi çok hoş olur tahminim.kendine has formları var gördüğüm kadaryla..

Erkan Aktaşgül
22-09-2005, 16:17
Tohum bu resimdekine benziyordu

Fasulye onlar fasulye :D

Akasyanın bonsaisini ben de yapmak istiyorum aslında. Dayanıklılık+hızlı büyüme+güzellik.. 3 in 1 :p

Bu arada musubeyd'in dediği gibi, topraktan yeni kafasını çıkarmış tohum ne kadar da şirin oluyor..

oktars
22-09-2005, 16:21
Dediğin gibi fasülyeye çok benziyor içinde çıkan tohumlarda mercimek gibi ne yapalım botanikçi olmadığımız için bizim tabirlerimizde böyle... :p
[QUOTE=Erkan Aktaşgül]Fasulye onlar fasulye :D

malina
22-09-2005, 18:42
8-10 tane tohumdan yetişen defnem var. Valla ben ekmedim, kuşlar saksıların içine getiriyor :) Her saksıda bir tane. Böyle giderse ne yaparım bilmiyorum.

oktars
22-09-2005, 18:45
Sen hiç merak etme müşterisi çıkar bir sürü bonsaici var :p

Erkan Aktaşgül
23-09-2005, 10:24
8-10 tane tohumdan yetişen defnem var. Valla ben ekmedim, kuşlar saksıların içine getiriyor :) Her saksıda bir tane. Böyle giderse ne yaparım bilmiyorum.

Yarabbim o ne şans öyle..
Bizim kargalar getire getire kemik, (afedersiniz) ölü kurbağa falan getiriyor balkona. İnsan ne yapacağını şaşırıyor bazen.

Sırf toprağı patlatıp çıkan bir 'ağaçcık'ın güzelliğini görmek için tohumdan yetiştirme işine gireceğim neredeyse.

ormanbotanigi
23-09-2005, 10:31
oktars yalancıakasya tohumlarını çimlenmesi için 1 ay beklemene gerekyok.Tohumları kaynar suda 1-3 dakika beklet daha soğuk suda 12 saat kalsın.tohumların şiştiğini göreceksin.Zaman kaybetmeden tohumları hemen ek.3-5 bilemedin 1 hafta da çimlendiğini göreceksin.Erguvan,akasya,keçiboynuzu,glediçya gibi sert kabuklu tohumları olan türlerde kolaylıkla bu yöntem kullanılabilir.

Baki Berk Kayalar
29-10-2005, 21:58
Bende mi bu tohumdan bonsai işine bir el atsam:D

Karpuzu çimlendirdim. Bakalım ağaç tohumlarını çimlendirebilecekmiyim?

Pazartesi okul çıkışı hemen fideciye gidiyorummm..

Baki Berk Kayalar
29-10-2005, 22:02
Bende Japon akçaağacı bonsailerine bayılıyorum. Fotoğraflarında harika görünüyorlar. Sonbahar gelince yapraklarını döken o minyatür ağaçları görmek harika bir şey..

cemboa
08-11-2005, 21:54
bu tohumlardan bende çimlendirdim.şu an 50 cm boyuna ulaştı.türkçe adı aslan bıyığı olan ve çiçekleri çok güzel olan bir ağaç olabilir.ayrıyeten buna çok benzeyen bir ağacım daha var .gülibrişim.şu an 60 cm boyunda.bonsaisi harika oluyor.internette bir resmini bulmuştum.

cemboa
08-11-2005, 21:58
oktars bende tohumdan bonsai yapmaya çalışıyorum.bunun için ingiltereden bir tohum satan firmadan internet üzerinden tohum satın aldım ama çimlendirmeyi beceremedem.hala denemeye devam ediyorum.pahalı ağaçlardan olan acer palmatum dissectum ve mugo pine türlerinin tohumlarını almıştım.ormandan topladığım karaçam kozalaklarının tohumlatı kolay çimleniyor.şu an 4 tane 20 cmlik karaçamım var.ben onlara bebeklerim diyorum.

oktars
08-11-2005, 22:08
Akasya tohumlarıda çok çabuk çimleniyorlar onlarıda deneyebilirsin.Bende senin gibiyim her akşam eve geldiğimde mutlaka bakıyorum harika bir şey ...

oktars bende tohumdan bonsai yapmaya çalışıyorum.bunun için ingiltereden bir tohum satan firmadan internet üzerinden tohum satın aldım ama çimlendirmeyi beceremedem.hala denemeye devam ediyorum.pahalı ağaçlardan olan acer palmatum dissectum ve mugo pine türlerinin tohumlarını almıştım.ormandan topladığım karaçam kozalaklarının tohumlatı kolay çimleniyor.şu an 4 tane 20 cmlik karaçamım var.ben onlara bebeklerim diyorum.

cemboa
08-11-2005, 22:22
arkadaşlar acer palmatum ve mugo pine tohumlarını çimlendirebilmem için önerisi olan varmı.acer palmatum 3 ayda çimleniyormuş ve 20 derecede.yardımlarınızı bekliyorum.

bonsaisever
10-11-2005, 18:55
geçen ay acer palmatum tohumlarım geldi 18.10.05 tarihinde tohumları çimlendirmek için aldığım kapaklı şeffaf plastik bir kabın (sera etkisi yapsın diye)içerisine yaklaşık 10 tane çimlendirme kutusu koydum ve her kutunun içine iki tane de tohum ektim ayrıca aklıma sonradan daha çabuk filizlendire bilirmiyim diye gelen çocukken okulda fasulye fidelediğimiz gibi pamuğa sarılı 10 tohumu da nemlendirerek 03,11,05 tarihinde aynı kutunun içinde muhafaza ediyorum (20-25 derece aralığında duruyorlar) torfun içinde başka tohum yok ise dün bir tane filizlenme oldu. arkadaşlar acer palmatum ve mugo pine tohumlarını çimlendirebilmem için önerisi olan varmı.acer palmatum 3 ayda çimleniyormuş ve 20 derecede.yardımlarınızı bekliyorum.
http://www.lombak.cjb.net/Image096.jpg
http://www.lombak.cjb.net/Image0890.jpeg

cemboa
10-11-2005, 21:36
bonsaisever senin adına çok sevindim ve kıskandım.kendi bonsai kitaplarında anlatılan herşeyi yaptım ama olmadı.bende bauhouse dan sera görevi gören palstik bir kap aldım ayrıyeten çimlendirme kapsülleri var torflu bir malzeme ondanda aldım.onun içindede denedim toprak içindede denedim olmadı.acacia aslan bıyığı ve karaçam tohumlarını çimlendirdim.aklınızda olsun ekmeden önce 24 saat sıcak plmayan ılık su içine koyarsanız çimlendirme daha hızlı olıyor.acer palmutumu çimlendirmeye o kadar hevesliydimki halada uğraşıyorum ısı ışık ve nem durumuna çok dikkat ettiğim halde başarılı olamadım.bonsaisever birşey dikkatimi çekti.bana gelen tohumların çimlendirme tarifinde 3 ayda çimlendiği yazıyordu ama seninki yanlış anlamadıysam 1 ay bile geçmeden çimlenmiş.ne diyim allah analı babalı sağlıklı büyütmek nasip etsin :)

cemboa
10-11-2005, 21:41
bonsaisever sanırım çimlenme hızı tohumların tazeliğiyle alakalı.bana gelenler nekadarlık tohumlardı bilemiyorum.tohumları aldığın yeri öğrenmek istiyorum.

cemboa
10-11-2005, 21:51
arkadaşlar bonsaide çok popüler olan acer palmatumun 1 m lik boyunun fiyatı 100-150 ytl fidanlıklarda.ama tohum olarak alırsanız hemde internet üzerinden yurtdışından 40 adedi 10 ytl.buradanda anlamışsınızdır ki tohumdan yetiştirmek ne kadar avantajlı.

bonsaisever
12-11-2005, 03:02
cem kardeşim burası benim aldığım yer (http://seeds.thompson-morgan.com/uk/list/full-index/a/1?RA=kew) acaba senin acer ile benim kiler arasında ceşit farkı olabirilmi yani farklı cins bir acer türü ise farklı zamanlarda tohumlar çimlenmiş olabilir ayrıca dediğim gibi sadece bir tane oda torfun içinde başka bir tohum yok ise acer çimlendi diyorum yoksa verdiğim linkten okuyacağın gibi 6 hafta 20-25 derece arasında tutulması gerektiği yazıyormuş(arkadaş tercüme ettide :) ) benimkisi daha 3 haftadır çimlenmede bekliyor. bonsaisever sanırım çimlenme hızı tohumların tazeliğiyle alakalı.bana gelenler nekadarlık tohumlardı bilemiyorum.tohumları aldığın yeri öğrenmek istiyorum.

cemboa
12-11-2005, 18:15
cem kardeşim burası benim aldığım yer (http://seeds.thompson-morgan.com/uk/list/full-index/a/1?RA=kew) acaba senin acer ile benim kiler arasında ceşit farkı olabirilmi yani farklı cins bir acer türü ise farklı zamanlarda tohumlar çimlenmiş olabilir ayrıca dediğim gibi sadece bir tane oda torfun içinde başka bir tohum yok ise acer çimlendi diyorum yoksa verdiğim linkten okuyacağın gibi 6 hafta 20-25 derece arasında tutulması gerektiği yazıyormuş(arkadaş tercüme ettide :) ) benimkisi daha 3 haftadır çimlenmede bekliyor.
bonsaisever kardeşim aynı yerden almışız.benaldığım türün resmini koyuyorum buraya.bu aynı zamanda benim çalışmam.

bonsaisever
15-11-2005, 20:59
cem hastayım red dragon'a nereden aldın onu tohumu varmı onların en sevdiğim kardeşim benim :o bir yerde gördüm red dragondan 1.50 m boyunda vardı adamlar 500 euro diyor şubat mart aylarında çaktırmadan bir dalını kıriim de bende bulunan üç tane kasigiyamalardan birinin dallarına aşılıyayım diye bekliyordum :D benim kasigayamalar dan biri bu ama kusura bakmayın cam dan resimler böyle kötü çıkıyor

http://www.lombak.cjb.net/Image892.jpg

cemboa
21-11-2005, 20:50
karseş tohumları aldığın yer thompson and morganda var.İzmitte bir fidamcımda bu boyu 50 ytl ye satılıyo.İnternetten satan bir yer var mineflora diye bir yer orasıda aynı boyunu 100 ytl ye satıyor.

bonsaisever
23-11-2005, 14:30
mineflora dakini daha önce görmüştüm ama senin de dediğin gibi pahallıya satıyorlar. Geçen gün o dal alıp köklendireceğim dediğim yere gittim ağacın üzerinde 8 tane tohum vardı, yerlere baktım dökülmüşlermi diye ama bulamadım neyse onları aldım tohumdan üretim yapabilirsem iyi bir de şubat mart ayında gidip aşılamak için dal istiyceğim artık hangisi tutarsa ;)

cemboa
23-11-2005, 16:25
inşallah halledersinde bizde senin izinden gideriz.ben aldığım tohumları farklı zamanlarda guruplar halinde ektim ama olmadı bir türlü.bugün sevinçliyim çünkü dün akşam mugo çamlarımın çimlendiğini farkettim.onlarda acer gibi pahalı ağaçlar.

bonsaisever
23-11-2005, 18:48
yaw cem kardeşim bu iş tam bir tiryakilik beeh, insan aciip bağlanıyor günde 2 saatim daha çimlenmemiş tohumlarımın başında geçiyor, acaba bi kıpraşma varmı diye her gün toprağı, nemini, derecesini ölçüyorum. ne yalan söyliyeyim bazen içimden allah kimseyi bonsai sevdalısı yapmasın diye geçirdiğim oluyor :D

cemboa
24-11-2005, 10:37
sen gelde onu bana sor...geçen sene seedrack siteisnden aldığım mugo pine lardan bir gurup çimlendirmeyi denemiştim tutturamamıştım. bu sene denediğim bir grup patladı ve sabah akşam milimetrik takip ediyorum.tohum küçük olduğu için yüzeye yakın ekmiştim onun için patlar patlamaz farkettim. şimdi birazda endişeliyim aslında. inşallah bu aşamadan sonra sağsalim büyürde yaprak çıkartır. günler geçmek bilmiyor. daha önce ormandan aldığım kozalaklardan çimlendirdiğim 4 tane 2 yaşında fidanım 20 cm oldu..insanın çocuğu gibi oluyor yaw.

oktars
24-11-2005, 11:45
Arkadaşlar benim filizlenen akasya tohumlarıdan bir kaç tanesi sararmaya başladı herhalde kışı çıkartamayacaklar :(

cemboa
24-11-2005, 16:09
oktars ışık durumunun gübre durumunun yeterli olup olmadığını kontrol et.birde mutfakta kullandığımız streç filimden veya bir cam kaptan sera gibi bir ortam yaratıp içinde tut bir süre.acil şifalar dilerim çünkü bizimde yolda olucak çocuklarımız var:(

Baki Berk Kayalar
24-11-2005, 22:11
Bende benim filizlenme adayı olan tohumların üstlerini streç filmle örteyim. Nem kaybını önler en azından.

bonsaisever
25-11-2005, 12:26
ben sera işini bauhaus tan aldığım 20*30*40 boyutlarında kapaklı şeffaf plastik kutu ile çözdüm içersini daima nemli tutuyor ışık görmesini de engellemiyor sizede tavsiye ederim

Baki Berk Kayalar
26-11-2005, 00:00
Arkadaşlar, aklıma az önce şöyle bir fikir geldi.

Kilitli poşetler varya. Onların içine biraz toprak ve uygun tohumları koyup, kilitli poşedi kapadıktan sonra ilk sulamadan sonra bir daha sulamaya gerek bile kalmadan, mini sera ortamında tohumlarınızı çimlendirebilirsiniz. Hem streç film tek kullanımlık ama kilitli poşetler çok kullanımlık.

mstfylcn
11-12-2005, 20:05
ben de bonsai sahibi olmak için ilk adımımı attım..
merak ettiğim..

tohumları dikerken toprağı sıkıştıracak mıyız yoksa sulayıp kendi çökmesini mi bekliycez.. ben sıkıştırarak yaptım.. altı küçük saksıyı..

tohum bulmakta çok zorlandım.. sadece 2 türü istanbul eminönündeki bitki-evcil hayvan vs. satan çarşıdan aldım. tohum nerden alınabilir?

sabah kalvaltıda yediğim zeytinin ve öğlen yemekten sonra yediğim mandalinanın çekirdeklerini de ektim.. bilmiyorum ne olacak.

mstfylcn
11-12-2005, 20:34
fotoğraflarını da gönderiym.
http://www.freewebs.com/aaft/j.jpghttp://www.freewebs.com/aaft/bo.JPG

cemboa
11-12-2005, 22:04
www.seedrack.com sitesinden dilediğin türün tohumunu alabilirsin.ben aldım.amerikadan 20 günde geliyor.

Erguvan Muhibbi
12-12-2005, 13:53
Abiler etmeyin. yapmayın.
Şu anda bütün erguvan ağaçlarının üstü, akasyalar hep tohum dolu.
Tohumları topluyorsunuz. Bir mendilin içine koyup kaynamakta olan
suyun içine sokup 2 dakika tutuyorsunuz sonra normal oda sıcaklığındaki suya atıp 12 saat beklet. Şişen tohumları al saksıya dik filizlenmesini bekle.
Dolarcıkların da cebinde kalsın saksı falan alırsın tamam mı.

cemboa
12-12-2005, 16:12
erguvan muhibbi alttarafı 5 dolara 20 ile 40 arası tohum alıyorsunuz hemde bu tohumlar bonsaide kullanılan popüler türlerin tohumları.mesela bir bodur çam **** acer palmatum almaya kalktığınız zaman 50-100 ytl arası para ödüyırsunuz.ama 20 ila 40 adet tohuma 7-8 ytl para ödüyorsunuz.

mstfylcn
12-12-2005, 22:46
"kaynamakta olan
suyun içine sokup 2 dakika tutuyorsunuz sonra normal oda sıcaklığındaki suya atıp 12 saat beklet. Şişen tohumları al saksıya dik filizlenmesini bekle.
"
bu konuda bilgim olmadığı için bunları yapmadım.
sizin söylediğiniz kabuğun çatlaması ve kısa sürede filizlenmesi için mi?

Baki Berk Kayalar
15-12-2005, 02:44
Evet aynen anladığın gibi. Kısa sürde çimlenmesi için biraz sıcak suda bekletme yöntemi kullanılıyor.

mstfylcn
15-12-2005, 23:30
ben artık ektiğim için böyle bi şansım yok..
ama kaynamış su ile sulasam aynı yere çıkar mı acaba..
ne dersin?

Erguvan Muhibbi
16-12-2005, 16:39
Katiyen kaynamış su dökülmez toprağa.
Filizlenmekte olan dokuları öldürürsün.

bonsaisever
14-01-2006, 00:42
acer tohumlarımdan biri çıktı vatana millete hayırlı olsun :D bu arada daha önce çıkan otmuş :eek:

510
509
508

Baki Berk Kayalar
14-01-2006, 03:48
"Bayramın" kutlu olsun:) Gerçekten çok sevindim.

bonsaisever
14-01-2006, 22:21
sağol mineral kardeşim. Arkadaşlar çimlendirmek için teksenden hindistan cevizi torfu aldım aranızda bunu kullanan varmı ?

Baki Berk Kayalar
15-01-2006, 06:44
O tuğla gibi olandan dimi? Bende geçen gün tekzende gördüm ama almadım. Yinede kullanıp yararlarını gözlesen çok iyi olacak. Çok pahalı bir şey olmadığı için herhangi bir yarar durumunda hemen alınabilecek bir şey.

bonsaisever
18-01-2006, 00:30
Evet yaklaşık 1 Lt lik tuğla 7-8 kat genleşiyor (çözülüyor) ve çok yumuşak bir hal alıyor. 3,5 Ytl fiyatı var bakalım tohumları attım görcez ;)

cemboa
27-01-2006, 15:30
bonsaisever kardeşim acer tohumları sıcak soğuk uygulaması yapılmadan çimlenmiyormuş.çimlenme engelliymiş.seninkiler ne alemde ? nasıl çimlendiler çözemedim. ben iki senende 5 parti denedim başarılı olanmadım .halada devam ediyorum farklı uygulamalar yaparak.benim satın aldığım acer palmatum tohum paketini üstündeki tyarif şu:48 saat ılık suda kalıcak.6 hafta 6 mm derinliğinde gömülü olarak toprakta 20-25 derecede kalıcak. 8 hafta 4-5 derecede kalıcak.sonra sıcaklığı 13 dereceye yükselticeksiniz.6 haftayı salonda 8 haftayı buzdolabında bekletirim ama 13 dereceyi nerden bulucam onu çözemedim.

Sevelim
27-01-2006, 16:49
Apartman içinin sıcaklığı şu anda o civarda olmalı. Dışardan daha sıcak ama evlerden daha soğuk. Beğenenler alıp gidebilir **** çocuklar zarar verebilir. Riskli yani. Termometreyi koyup bir bak istersen.

Okurken ilk aklıma gelen yer orasıydı.

bonsaisever
27-01-2006, 20:04
Ha.... :( ne diyon sen Cem kardeşim bu nasıl iş yaa
Adamlar tohum paketlerinin üzerine 6 hafta 20-25 derece sonraki 8 hafta da 18 derece yazmışlar. Ben de İngilizce olmadığından (satarlarsa onu da alceem :D çok büyük bir eksiklik :( ) paketleri arkadaşıma okuttum o da bana yukarda yazdığım şekilde anlattı ayrıca şimdik paketlere bakıyorum (çok kısıtlı Egilazcam ile) 48 saat ılık su 3-4 derece falan yazmamışlar acaba farklı cinslermi yoksa Acer Palmatumların genel yetiştirilişi mi bu ? Yabancı sitelere bakıpta yetiştiriciliği konusunda da bir bilgi alamıyorum. Ben de daha niye çıkmadı diyorum bunlar. Ancak kendi denemelerim varr ;) . Yazıyı okumadan az önce de bir paketi açtım ve tohumların kabuklarını soyup iç tohumlarını (bir hafta önce yaklaşık 10 taneye daha yaptım ama bu sefer daha deneysel ölceek :D ) bir bardak ılık suya attım. 1 plastik su bardağına 3 tane tohum içi olmak üzere 1. bardağa 3 tohumu 2 saat sonra ektim diğer 9 bardağı da (bu yazıyı okumadan önce 1 gün içinde ekerim diyordum ama fikrim değişti) 3 gün içinde ılık sudan çıkarıp ekmeyi düşünüyorum ayrıca güneş ışığını yapay olarak verebilmek için üç haftadır 2 tane Grolux Florasan kullanmaya başladım (belki ışığı gören gelir :D )

cemboa
27-01-2006, 21:46
bonsaisever kardeş ben acer i çimlendirmek için 2 senede 5 parti denedim.mugo pine karaçam servi gibi tohumları çimlendirmede başarılı oldum ve şu anda büyütüyorum.ben acer le denemelerime hala devam ediyorum.internetten ve paketin üzerindeki tarife mümkün olduğunca uymaya çalışacağım.sanada tavsiyem aynı şeyi yap.elinden geldiğince internetteki kaynakları türkçeye çevirtip onları uygulamaya çalış.bonsai için çok popüler olan bu türü mutlaka öncü olarak bizim çimlendirmemiz lazım ki diğer bonsai severlerin önünü açalım.şu anda acer leri fidancıdan almaya kalkarsan 1m si 150 - 200 ytl buda sanırım başarmamız için yeterli bir sebep .şu andaki tohumlarım 6 ve 8 haftalık iki periyodu tamamladıktan sonra mayısın başları olacak.o zaman 13 derecelik bir yer bulmak sorun.tohumları ekmeden bir veya iki gün suda bekletmek çimlendirmeyi hızlandırır.ama bu genelde çoğu tohum için geçerlidir.benim anladığım kadar acer için sıcak soğuk ve sıcak yaşatmak gerekiyor.bu, ışıktan falan daha önemli çünkü olucaksa böle olucak.aklımda yanlış kalmadıysa sende tohumları thompsonandmorgandan almıştın.onun paketinin üstünde aynı bu tarif var.benim 4-5 derece dediğim soğutma işlemi pakette pre-chill yani önsoğutma olarak geçiyo benim internetten yaptığım araştırmalarda ön soğutma 4-5 derecelerde uygulanıyo.hatta hinoki cypress tohumlarım şu an o soğuklukta 90 günlerini doldurmayı bekliyo.bunuda ****** hinoki nin paketi üzerindeki tarife göre yaptım.fakat nicky's seed diyede bir ingiliz tohum sitesi var .orda acer için ayrı bir bölüm hazırlamış alttürlerin tohum satışı için.birde o sitede bir çok ağaç türünün tablo ve kodlarla çimlendirme şeklini anlatmış.orayı okuduktan sonra hepten kafam karıştı.

bonsaisever
28-01-2006, 00:05
walla unutmamışın O üç kağıtçı :mad: thompsonandmorgandan aldım bak denenecek neler de çıktı karşımıza.
Cem okuduklarını mutlaka benimle paylaş ayrıca hani çaldığım acer tohumları vardı ya :D onlardan bir tanesi çıktı demiştim hatta resmini de yayınlamıştım dur bakiim aha burada
563 564
11. ayda ekmiştim şimdik bunu 3-4 derecede mi tutmam gerekiyor yoksa çıktığını fark ettiğimiz yani yılbaşından sonra mı 6 hafta sayıp 3-4 derecede bekletmeye başlıyoruz? yoksa ııı yoksa atalım gitsin mi deyyus :p
Şaka bir tarafa okuduklarını benimle paylaşırsan sevinirim. Biliyorsun ingilizce sorunum var.
:mad: len bu ağaç yüzünden ingilizcede öğrenmek zorun kalcaz ya...

bonsaisever
28-01-2006, 00:12
aaa :eek: çıkan vardı ya onu ben yılbaşından önce bir süre evin üst katında tuttum 4 gün kadar bak aklıma şimdik geldi walla orası soguktu bu orada çıkmıştı farkedip de aşağı getirmiştim zavallı ölmesin diye şu anda sıcakta duruyor dur yetişeyim hemen atayım terasa karların arasında kalsın :D

backyard
01-03-2006, 15:49
yalancı akasyalarımda çimlenme hareketi gözlemliyorum :)

berduray
10-03-2008, 10:04
AFRİKA AKASYASI nasıl üretilir, tecrübesi olan var mı acaba?

ciceksever70
02-10-2008, 16:01
Acer palmatum celikten de üretilebilir mi? Gecen Mayistan beri bahcemizde var ancak üzerinde tohum benzeri bir seyler göremedim. Tohumlarin olusma zamani nedir acaba?

kalimero
30-05-2009, 18:13
merhaba, akasaya ağacının tohumunu kışın toplayabileceğimizi yazmışsınız, ağaç üzerindeki görüntüsü nasıldır? tohumu nasıl anlarız :(

bir diğer sorum akasya ağacı çelikten üretilebilirmi?

teşekkür ederim..

khaled
08-07-2009, 16:20
Arkadaşlar ben Kütahyalıyım Kütahya'da top şeklinde akasyalar var bunlar benim çok hoşuma gidiyor ben de bunları ekmek istiyorum bunların tohumları neresindedir?

aydın
08-07-2009, 16:45
2 sene evvel tohumunu çimlendirip büyüttüğüm pembe çiçekli akasya bu yıl epey boy attı. ;)
Gündüz yaprakları açık iken akşam üzeri yapraklarının tümünü kapatması hoşuma gidiyor. :)
91464

khaled
10-07-2009, 10:48
ya sorumu cervaplayacak yok mu???

Douglas Fir
10-07-2009, 11:13
Sayın khaled,

Bildiğim kadarıyla top akasyalar aşılama ile elde ediliyor. Tohumdan top akasya üretemezsiniz.

khaled
10-07-2009, 13:15
Sayın khaled,

Bildiğim kadarıyla top akasyalar aşılama ile elde ediliyor. Tohumdan top akasya üretemezsiniz.

sorumu cevapladığınız için çok teşekkür ederim bugün ben de top akasyadan bir dal koparıp suya koydum merak ediyorum bakalım kök verecek mi diye herhalde vermeyecek ama denemeye değer...

eser42
10-07-2009, 15:32
sn khaled

boşuna denemeyin köklendirseniz bile işinize yaramaz kaldı ki köklenmez. önce dişbudak gibi sağlam gövdeli bir akasya fidesi dikersin 2 mt boy atınca göz aşısı ile top akasya aşılarsınız. **** 5 tl verir bir adet aşılı top akasya alır dikersin.
kolaygelsin

khaled
10-07-2009, 21:47
sn khaled

boşuna denemeyin köklendirseniz bile işinize yaramaz kaldı ki köklenmez. önce dişbudak gibi sağlam gövdeli bir akasya fidesi dikersin 2 mt boy atınca göz aşısı ile top akasya aşılarsınız. **** 5 tl verir bir adet aşılı top akasya alır dikersin.
kolaygelsin

Mesajıma ilgi gösterdiğiniz cevapladığınız için teşekkür ederim enazından boş hayal peşinden koşmayacağım 5 tl verir top akasya alır dikersin demişsiniz top akasya heryerde satılıyor mu ve heryerde 5 tl mi madem dediğiniz gibi uğraşmaya bile gerek yok Kütahya'da araştıracağım inşallah satan biryer vardır...

hira
24-09-2013, 06:55
pazar günü topladığım akasya tohumlarını çimlendirme çalışmasına bugün başlıyorum.. ılık suya koyacağım birazdan.

stilllife
20-10-2013, 23:32
internetten satın aldığım erguvan tohumunu 04.10.2013 tarihinde öncesinde 24 saat sıcak suda bekleterek ektim. bir hafta sonra çimlendi. ancak gelin görün akasya çıkıverdi :D aslında akasya olduğunu internette gezinirken keşfettim. akasyam oldukça hızlı büyüyor. erguvandan bonsai yapmayı deneyecektim kısmetime akasya çıktı. fotoğrafları yakın zamanda yükleyeceğim.

hira
20-10-2013, 23:46
isterseniz size erguvan tohumu yollarım.. ayrıca nasıl başardınız 2010 da üye olupta sadece üç mesajda kalmayı?:)

stilllife
21-10-2013, 16:42
hira, erguvan tohumu gönderirseniz çok mutlu olurum. ayrıca forumda daha aktif olmaya çalışacağım ;)

stilllife
21-10-2013, 17:06
Akasyanın çimlenme süreci.

448901

448902

448903

448904

jojoba
22-10-2013, 01:11
Ne kadar şirln o öyle:)

onur esen
16-06-2015, 23:35
selam arkadaşlar. akasyadan tohum almak için en uygun zaman nedir?

karlidag1453
27-10-2015, 08:56
merhaba ağaçlar.net dostları.

bu foruma daha önce neden üye olmadım neden dikkatimi çekmemiş kendime şaşıyorum.

Adana'da yaşıyorum. Belediye park ve yol kenarlarına çok fazla akasya dikmiş.

Ama bunların nerdeyse hepsi top akasya. Yani çiçek açmayan cinsi galiba.

Benim hatırladığım kadarıyla bu top akasyalar çiçek açıyorlardı. bunların çiçeklenmesi mümkünmü acaba.
Ağaçların üzerinde bol miktarda tohum var. tohumların olması çiçek açmış olduğuna işaretmidir acaba.

Yalancı akasya edinmek istiyorum. hemde bol miktarda.

ailemin yaşadığı yerde akasya yok. Eğer ekebilirsem 5 yıl sonrasını hayal etmeye çalışıyorum.

karlidag1453
27-10-2015, 09:11
http://i.hizliresim.com/B4La9p.jpg (http://hizliresim.com/B4La9p)

http://i.hizliresim.com/ZJ9X1G.jpg (http://hizliresim.com/ZJ9X1G)

geçen hafta fotoğrafını çektiğim bu ağaçlardan tohum aldım.

dün akşam bir süre sıcak suda beklettikten sonra normal suyun içine aldım.

bu sabah baktığımda tohumların şiştiğini fark ettim.

top akasyanın tohumdan bitmeyeceği sadece aşıyla üretilebileceğini okudum burda.

bu tohumlar çimlenirse çıkan bitki ne olacak acaba?

Pagos
06-03-2021, 20:39
Merhabalar... Elimde akasya tohumları var da nasıl çimlendirceğime dair hiçbir fikrim yok yardımcı olabilir misiniz acaba?

pekanlar
15-03-2024, 21:02
uzun zamandır pembe çiçekli akasya tohum **** fide arıyorum. Elinde olan yardımcı olabilecek var mıdır? Ücretle ya da takas karşılığında da olabilir.