PDA

View Full Version : Ata tohumunu ve fide topragını nereden satın alıyorsunuz?

July Ulay
23-07-2022, 23:38
...

mutlu_inan
24-07-2022, 04:22
'Zengarden' tohumlarından elde edilen tohumlar çimlenme kapasitesine sahip

Atilgan
24-07-2022, 13:03
Zengarden in tohumları ekseri bayat. Çimlenme oranı düşük. Hele çiçek tohumları rezil ötesi. Ayrıca kullandıkları resimler büyük oranda temsili. Yani gördüğünüz ve aldığınız aynı olmuyor. Bursa ve Arzuman ın tohumları kaliteli oluyor ama satıcılar etiketleri değiştirip eski tohumları yeni diye satıyorlar. Dikkatli olmak lazım. Sarı tarih etiketlerini dikkatli incelemekte fayda var.

Myy16
24-07-2022, 22:31
Bursa tohum ne lin varsa atarmısınız

July Ulay
25-07-2022, 00:19
Zengarden in tohumları ekseri bayat. Çimlenme oranı düşük. Hele çiçek tohumları rezil ötesi. Ayrıca kullandıkları resimler büyük oranda temsili. Yani gördüğünüz ve aldığınız aynı olmuyor. Bursa ve Arzuman ın tohumları kaliteli oluyor ama satıcılar etiketleri değiştirip eski tohumları yeni diye satıyorlar. Dikkatli olmak lazım. Sarı tarih etiketlerini dikkatli incelemekte fayda var.

oncelikle cevabınız icin cok tesekkur ediyorum. peki Bursa ve Arzuman dediğiniz ureticilere direkt ulasamaz mıyız.

Atilgan
25-07-2022, 14:26
Malesef ikiside sadece bayiler kanalıyla satış yapıyor
oncelikle cevabınız icin cok tesekkur ediyorum. peki Bursa ve Arzuman dediğiniz ureticilere direkt ulasamaz mıyız.

MeyveliTepe
25-07-2022, 15:17
Arzuman tohumlarını alış-veriş sitelerinden sipariş etmek mümkün.

cetine
27-07-2022, 00:11
F1 yazmayanlar doğal-atalık-sürdürülebilir tohumlar mı oluyor?

cetine
27-07-2022, 00:13
agaclar.net takası, Zengarden ve yerlitohum.com' dan alıyorum. Kendi tohum portföyümü oluşturmak için özel çaba harcıyorum. Yani sürekli satın almak yerine elimdeki çeşitleri sürdürmek.

MeyveliTepe
27-07-2022, 01:15
F1 yazmayanlar doğal-atalık-sürdürülebilir tohumlar mı oluyor?

Evet, standart tohumlardır ve onların tohumlarını alıp sürdürebilirsiniz.

Bizde, öyle başlamış bir salatalık var. 12 yıldır devam ettiriyorum. O kadar güzel ki, bozulmasın diye başka bir salatalık ekmiyorum.

malbman
27-07-2022, 06:49

Ayrıca bu linkten (https://www.arzuman.market/) kendileri de satış yapıyor.

cetine
27-07-2022, 13:30
Evet, standart tohumlardır ve onların tohumlarını alıp sürdürebilirsiniz.

Bizde, öyle başlamış bir salatalık var. 12 yıldır devam ettiriyorum. O kadar güzel ki, bozulmasın diye başka bir salatalık ekmiyorum.

Hiç bilgi de yazmamışlar. Doğaldır, tohum alarak sürdürebilirsiniz diye. Belki de ticari kaygılarla.

MeyveliTepe
27-07-2022, 17:05
Hiç bilgi de yazmamışlar. Doğaldır, tohum alarak sürdürebilirsiniz diye. Belki de ticari kaygılarla.

Yazmaları gerekmiyor ki. Tohumlar hakkında genel bir bilgiye sahip herkesin bilebileceği bir şey.

cetine
27-07-2022, 21:13
Aslında doğru. Çok fazla hibrit olunca insan şüpheleniyor.

Bu da organik tarım gibi. Organik tarım ürünlerinde sertifika var, yazı var ama kimyasallarla, zehirlerle üretilenlerde hiç bir bilgi yok.

Atilgan
28-07-2022, 10:20
Bunu farketmemiştim. Keşke Bursa tohum da böyle bir şey yapsa. Bayiler ve internette satan siteler az satılan tohumları bulundurmuyor pek.

Ayrıca bu linkten (https://www.arzuman.market/) kendileri de satış yapıyor.

Renkli bahçem
30-07-2022, 01:49
Tohum Dünyası sitesi hakkında bir bilginiz var mı?

Atilgan
30-07-2022, 09:02
Ben burdan henüz alışveriş yapmadım.Tohum sayılarının 10+ olarak yazılması hoş olmamış. Yani 10 artı kendimi cömert hissedersem bir iki tane daha eklerim mi demek oluyor. Tohum sayıları az olmuş. Çok alanın daha az ödeyeceği farklı tohum sayısı seçenekleri olabilirdi.

Tohum Dünyası sitesi hakkında bir bilginiz var mı?

yavuz10
04-08-2022, 22:33
tohum dünyasını kesinlikle öneririm. aldığım tohumların çimlenme kapasitesi çok yüksekti ve tohumları, ne alıp ektiysem doğru çıktı, tamamına yakını çimlendi. ayrıca çok ilgililer. Ürün hakkında soru filan sorsanız mutlaka cevap veriyorlar. diğer site gibi ulaşılmaz değiller.

sernur
05-08-2022, 20:31
Genel kuralları uygularsanız tohum takas zamanı grup paylaşımındanda elde edebilirsiniz,hepsi doğal ve sürdürülebilir tohumdur.Ama tohum yetiştirilecek toprak torf karışım vs konusunda yıllardır yanılıyorum,birileri öneriyor alıyorum ve bazı tohum ve fidelerim zayi oluyor.Bu yıl ektiğim tohumlardan oluşan minik biber ve patlıcan fidelerim topyekün zayi oldu,tek tük oluşan fideler haftalarca büyümedi belkide küresel iklim değişiklikleri.

Renkli bahçem
10-08-2022, 15:09
tohum dünyasını kesinlikle öneririm. aldığım tohumların çimlenme kapasitesi çok yüksekti ve tohumları, ne alıp ektiysem doğru çıktı, tamamına yakını çimlendi. ayrıca çok ilgililer. Ürün hakkında soru filan sorsanız mutlaka cevap veriyorlar. diğer site gibi ulaşılmaz değiller.

Teşekkür ederim cevabınız için :)

Renkli bahçem
10-08-2022, 15:16
Ben burdan henüz alışveriş yapmadım.Tohum sayılarının 10+ olarak yazılması hoş olmamış. Yani 10 artı kendimi cömert hissedersem bir iki tane daha eklerim mi demek oluyor. Tohum sayıları az olmuş. Çok alanın daha az ödeyeceği farklı tohum sayısı seçenekleri olabilirdi.

Evet maalesef az. Zengardenda da öyle. Sadece daha uygun Zengarden a göre fiyatları. Ben aldım ama daha ekmedim. Kışlık tohumlar. İlk defa ekeceğim nasıl olacak bilmiyorum. Yazlık ürünleri kaldırdıktan sonra ekim yapacağım fide olarak. Umarım güzel olur

evandevan5
12-08-2022, 14:33
benim tohum aldığım yer yerli tohum.com diye bir yer var tohumları seçip mail atıyorsunuz . parayı gönderince tlf edip doğrulamanız lazım.

AlimHakan
14-08-2022, 15:09
İnternet sitelerinin çoğıu görüntüdeki ürünle tohum aynı olmuyor.Ayrıca bayat kalitesiz tohumlar gönderiyorlar.Ben doğaltohumlar sitesinden aldım.Tohumlar gayet çabuk çıktı.Ama size tavsiyem forumdan tohum paylaşım zamanlarında almanız ya da burada tohum satan arkadaşlarla irtibata geçmeniz.Özellikle forum tohum satış kısmına bakmanızı öneririm.Toprak olarak uygun fiyatlı bauhaus da şuan uygun torf ve toprak var.Ama deneyim kazandıktan sonra kendi malzemelerinizi ve gübrenizi yaparak oluşturduğunuz toprak daha verimli olacaktır.