PDA

View Full Version : Cam Arkası Saksıda Biber Yetiştirme Yöntemi

bnymnblr
09-04-2022, 09:44
Merhaba! Arkadaşlar.
Hepimizin evinin odalarında
bir cam önü alanımız vardır
bir de cam ile perde arasında dar bir alanımız bulunmaktadır.
Bu alanımızın altında petek bulunduğu için soğuk kış günlerinde sürekli olarak ısınmaktadir.
Ancak petek ile pencerenin tabanındaki mermerin arasındaki mesafe aşırı ısınmayı engellemektedir ve digital ısı ölçer ile yaptığım ölçümlerde, en soğuk günlerde bile 25 derece civarlarında bulunmaktadır.
Bu da çok iyi bir degerdir.
Bu alanımız biraz güneş görüyorsa (Benim camın önü 1 saat kadar güneş ışığı alıyor.) burada ufak bir saksıda çiçek yetiştirebilirsiniz.
Ancak benim yaptığım deneme, biber üzerine olmuştur.
BİBERİ YUKARI VE YANA DOĞRU BÜYÜTME
Eğer bir biber fideniz var ise böyle bir saksıda büyütebilirsiniz. Ancak ortamın dar oluşunu göz önüne alırsak, biber fidemize şekil verdirmek en doğru seçenek gibi durmaktadır.
Bir diğer husus da bu boydaki biber yaptığım ölçümlere göre İstanbul'da Nisan ayındaki mevsim şartlarına göre açık havalarda günde en az 300 gr su tüketmektedir.
Bitkinin suyunu dipten verin. Ancak su verme kabınız biraz büyük olsun. Kabınızı taşırmayacak şekilde uygun bir yüksekliğe kadar doldurun ve kabınız suyunu çektikçe verin.

bnymnblr
09-04-2022, 10:54
Çizim olarak görseli aşağıdadır.

melikgazi
09-04-2022, 20:56
Ben de pencere önünde biber yetiştirmeyi denedim, ama en fazla 3 biber alabildim. Geri kalan çiçekleri hep döküyordu. 5 lt lik saksıda yetiştirdim, yanmış gübre ekledim ama nafile. 3 biberi geçemedim.

bnymnblr
09-04-2022, 22:01
Ben Nisan başında bir biberi garantiledim. Bakalım bizde kaç tane cikacak

bnymnblr
26-04-2022, 03:52
17 gün sonra
26.04.2022
Saksı 2 lt lik bir saksı
Şuanda 1 tane tam erişkin 6 tane de çiçekten meyveye dönmüş biber olmak üzere toplam 7 biber var. Meyve verme aşamasına gelen bitkinin su tüketimi gün geçtikçe artıyor.
Tabi suyun azalmasında artan sıcaklık değerlerinin de payı büyük.
Bakalım bu biberler gelişecek mi zamanla göreceğiz.
Ancak şunu unutmamak lazım. Bitkinin su ihtiyacı yaninda Besin ihtiyacını da sürekli takviye etmek lazım.
Aksi takdirde sürekli bir gelişim ve verim göremeyiz.
Eğer bu mümkün olursa
Günde 1-2 saat güneş alan bir cam arkası alanın değerlendirilip degerlendirilemeyecegi kesinlik kazanacak.
Eğer çok yıllık olarak sürekli bir verim alabilirsem ve paylaşmaya fırsat bulabilirsem onu da buradan paylaşırım.

bnymnblr
29-04-2022, 07:33
Ben de pencere önünde biber yetiştirmeyi denedim, ama en fazla 3 biber alabildim. Geri kalan çiçekleri hep döküyordu. 5 lt lik saksıda yetiştirdim, yanmış gübre ekledim ama nafile. 3 biberi geçemedim.

2 ltlik saksidan
Bugün 8 biber iyice belirginleşti.

beatles
01-05-2022, 21:48
Harika duruyor, elinize sağlık :) Tozlaşmaya ihtiyaç duymuyor musunuz?

bnymnblr
02-05-2022, 06:14
Harika duruyor, elinize sağlık :) Tozlaşmaya ihtiyaç duymuyor musunuz?

Teşekkürler. Tozlasmayi diş fırçası ile yapıyorum.
Yumuşak ve ince lifli olması önemli.
Kullanılmış olunca fırça ucu ince ince oluyor.
Bu bizim için daha iyi.

bnymnblr
02-05-2022, 22:09
Biber fidesinin son hali.
Tam olarak görülmese de
Gözüken 9 tane
Çiçekten bibere dönen 11 biber var.
Daha Mayıs ayının başındayız.

bnymnblr
06-05-2022, 20:14
Biberin son hali

mister73
08-05-2022, 23:03
...
Eğer bir biber fideniz var ise böyle bir saksıda büyütebilirsiniz.
...

Maşallah [emoji3478] başarılı bir deneyim olmuş, umarım yaz boyunca hatta bir sonraki sene de verim devam eder. Fideniz geçen sezondan mı kaldı yoksa bunlar ilk meyveleri mi?

bnymnblr
09-05-2022, 10:24
Maşallah [emoji3478] başarılı bir deneyim olmuş, umarım yaz boyunca hatta bir sonraki sene de verim devam eder. Fideniz geçen sezondan mı kaldı yoksa bunlar ilk meyveleri mi?

Geçen sene bir saksıya 3-4 adet ekilmiş fidelerin içinden kurtarabildiğim bir fide. Bakımsız olduğu ve güneş ışığı almayan bir yerde olduğu için ufak(10-15 cm) kalmıştı. Bu sene biraz bakımla gelişti. Bunlar ilk meyveler. Benim de merak ettiğim düzgün bir gübreleme ile uzun süreli bir verim alabilecek miyim?
Uzun derken kastım çok yıllık olarak.
Bu sayede atıl bir bölge, sürekli bir verim veren bir yere dönüşecek mi göreceğiz.
**** bu verimin ne kadar süre ile ve ne kadar verdiğini görerek biber ihtiyacını karşılama noktasındaki etkisini de öğrenmiş olacağız.
Cam bölgesi kışın hiç güneş ışığı almıyor. Şu anda 2-3 saate kadar direkt güneş alabiliyor. Güneşlenme sürelerini de deneyimleyerek verime etkisini de öğreneceğiz.

Farklı zamanlardaki güneşlenme periyotları
23 Nisan
Güneş geliş 12:15

10 Nisan
Güneş gidiş 14:15

8 Mayıs
Güneş gidiş 15:15

mister73
09-05-2022, 13:29
Geçen sene bir saksıya 3-4 adet ekilmiş fidelerin içinden kurtarabildiğim bir fide. Bakımsız olduğu ve güneş ışığı almayan bir yerde olduğu için ufak(10-15 cm) kalmıştı. Bu sene biraz bakımla gelişti. Bunlar ilk meyveler. Benim de merak ettiğim düzgün bir gübreleme ile uzun süreli bir verim alabilecek miyim?
Uzun derken kastım çok yıllık olarak.
Bu sayede atıl bir bölge, sürekli bir verim veren bir yere dönüşecek mi göreceğiz.
**** bu verimin ne kadar süre ile ve ne kadar verdiğini görerek biber ihtiyacını karşılama noktasındaki etkisini de öğrenmiş olacağız.
Cam bölgesi kışın hiç güneş ışığı almıyor. Şu anda 2-3 saate kadar direkt güneş alabiliyor. Güneşlenme sürelerini de deneyimleyerek verime etkisini de öğreneceğiz.

Farklı zamanlardaki güneşlenme periyotları
23 Nisan
Güneş geliş 12:15

10 Nisan
Güneş gidiş 14:15

8 Mayıs
Güneş gidiş 15:15

Cam bölgesinin bence en önemli ve sabit özelliği kışın da sıcak olması ancak az veya çok güneş alması duruma göre değişkenlik gösterebilir. Yani konum ve cephe itibarıyla dışarıda güneş olsa bile az ışık alabilen bir fide ile bol ışık alabilen bir fideyi karşılaştırma şansımız olmayacak bu durumda.

Dolayısıyla muhtemel bir kötü performansın yetersiz ışıktan mı yoksa çok yıllık olmasından mı kaynaklandığını kestirmek pek mümkün olmayacak gibi...

bnymnblr
09-05-2022, 13:55
Cam bölgesinin bence en önemli ve sabit özelliği kışın da sıcak olması ancak az veya çok güneş alması duruma göre değişkenlik gösterebilir. Yani konum ve cephe itibarıyla dışarıda güneş olsa bile az ışık alabilen bir fide ile bol ışık alabilen bir fideyi karşılaştırma şansımız olmayacak bu durumda.

Dolayısıyla muhtemel bir kötü performansın yetersiz ışıktan mı yoksa çok yıllık olmasından mı kaynaklandığını kestirmek pek mümkün olmayacak gibi...

Aslında olabilir. Cam arkası bölümü yılın bazı ayları hiç güneş ışığı almazken(?), bazı aylar 3-3,5 saat güneş ışığı alabiliyor. Bu durumda verime etkisine bakarak değerlendirilebilir.
Bir sonraki sene gene verim incelenir.
Forumdaki kayıtlar ile kıyaslanır.
Mesela Mayıs ayının başında 11 tane biber varken bir sonraki senenin Mayıs ayında ne olacak gibi düşünülebilir.

bnymnblr
10-05-2022, 10:05
Son dönemlerde açan çiçekler diş fırçasıyla tozlaşma uygulamasına rağmen tutmadı
Acaba üzerinde 11 tane biberin oluşundan mı bitki diğer çiçekleri besleyemiyor, yoksa altına devamlı su koyduğumuz için çiçeklerini mi döküyor?
Burada bir ikileme girdim.
Şimdi yeni açılacak olan çiçekler olunca dibine su koymayacağım iyice suyunu çekerse Toprak nemi de azalmaya başlarsa, ondan sonra dipten su vereceğim bakalım bu uygulamanın çiçek tutumuna etkisi nasıl olacak?
Eğer bu uygulama fayda sağlarsa Bundan sonra böyle yaparım. Hem daha az su kullanımı daha çok meyve tutumu olur.
Bakalım zamanla göreceğiz.

mister73
11-05-2022, 12:03
Benim de geçen seneden kalma farklı saksılarda 2 veya 3 adet biber fidem vardı ve kapalı terasta geçirdikleri sezonda az da olsa ürün vermişlerdi. Kış gelince kısmen sabah güneşi alabildikleri bir odaya aldım; tüm yaprakları döküldü veya kalanları ben koparmış da olabilirim tam hatırlamıyorum.

Bu forumda okuduğuma göre kışı dinlenerek pasif geçirmeleri gerektiğini sanıyordum. Yazın tekrar kapalı terasa çıkardım ancak sadece bir fide yaprak ve yeni sürgün verdi ama hiç çiçek dahi açmadı. Sonra da kurudu. Bilseydim kışın da bakımlarını daha dikkatli yapar, aktif tutmaya çalışırdım.

Sizin fidenizin yaprakları da sonbaharda komple dökülmüş müydü? Yani bu başlıktaki fotoğraflar 09 Nisan'dan başlıyor ya, benim merak ettiğim Kasım-Şubat arasını nasıl geçirdi acaba?

bnymnblr
11-05-2022, 14:09
Benim de geçen seneden kalma farklı saksılarda 2 veya 3 adet biber fidem vardı ve kapalı terasta geçirdikleri sezonda az da olsa ürün vermişlerdi. Kış gelince kısmen sabah güneşi alabildikleri bir odaya aldım; tüm yaprakları döküldü veya kalanları ben koparmış da olabilirim tam hatırlamıyorum.

Bu forumda okuduğuma göre kışı dinlenerek pasif geçirmeleri gerektiğini sanıyordum. Yazın tekrar kapalı terasa çıkardım ancak sadece bir fide yaprak ve yeni sürgün verdi ama hiç çiçek dahi açmadı. Sonra da kurudu. Bilseydim kışın da bakımlarını daha dikkatli yapar, aktif tutmaya çalışırdım.

Sizin fidenizin yaprakları da sonbaharda komple dökülmüş müydü? Yani bu başlıktaki fotoğraflar 09 Nisan'dan başlıyor ya, benim merak ettiğim Kasım-Şubat arasını nasıl geçirdi acaba?

Burada birkaç önemli parametre var.
Güneşlenme Süresi
Sıcaklık
Gübreleme

Kışlatma dediğimiz mevzuda biber uzun dönem sürgün veremiyor. Bahar gelince toprağının değişmesi lazım. Toprağı değişmediği **** gübrelenmediği zaman besin içeriği açısından zayıflıyor.
Kış dönemi boyunca fotosentez yapamayıp zayıf düşen bitki bir sezon boyunca besin içeriği zayıflamış toprakla canlılığını devam ettiremiyor.

Peki Kolay ve kalıcı çözüm ne?

Direk güneş ışığı göremese bile canlılığını koruyabilmesi için ortam sıcaklığı da önemli.
Ama esas mesele Bibere su verirken su ile beraber gübresini de vermek
Yani Besinli su vermek.

Eğer besinli su verirsek bitki büyürken topraktan çektiği besini tekrar toprağa ilave etmek en kestirme yöntem olarak gözüküyor.
Buna ilave olarak evlerin en verimli alanlarının birkaç saat güneş ışığı alan ama sıcaklığın 15 derecenin altına pek inmediği cam kenarlarıdir.
Odalarımız genellikle 20 derecenin altına inmediği ortamlar olduğu için biberler direkt güneş ışığı alamasalar bile kışı rahatlıkla geçirebiliyorlar.
Benim fidelerim bakımsızlık ve susuzluktan incecik bir dal parçası gibiydi.
Eğer cam ile perde arasında yeterli boşluğunuz varsa en güzel değerlendirilecek alanın burası olduğunu düşünüyorum.
Sıcaklık bu konuda önemli. Kışın Peteğin 30 cm kadar yukarısındaki Pencere altı mermerinde sıcaklıkları 25-26 derece aralığında ölçüyordum.

Aşağıdakl videoda dev boyutlara erişmiş ağaçlaşmış biberleri göreceksiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=7m6GTrgwzUw

mister73
11-05-2022, 14:44
İlginç video, teşekkürler [emoji120] Bu biber dokuz aylıkmış ve muhtemelen bir kış geçirmiş olabilir. Dediğiniz gibi suyla beraber iyi beslenmiş görünüyor.

Anlatılan hikaye de ibretlik [emoji23]

bnymnblr
11-05-2022, 15:07
İlginç video, teşekkürler [emoji120] Bu biber dokuz aylıkmış ve muhtemelen bir kış geçirmiş olabilir. Dediğiniz gibi suyla beraber iyi beslenmiş görünüyor.

Anlatılan hikaye de ibretlik [emoji23]

Aslında en kritik dönem kışlatmayı geçirmiş biberin
"bir yıl boyunca verimi düşerek verimsiz hale gelen toprakla yolculuğuna devam etmesi"
Ondan sonra biber büyümüyor.
Sonra biber tek yıllık bitki
İkinci yıla verimli olmuyor deniyor.
Açıkcası verimli olmayan biber değil.
Beslenmeyen topraktır. Toprak Canlılığının zayıflamasıdır.

bnymnblr
12-05-2022, 20:13
Biberimizin bugünkü durumları
Veeeeee
İlk hasatımız

Bu kadar küçük bir saksıdan bu kadar meyve
Sıcaklığın 25 derece
Güneşlenmenin 1–2 saat olduğu bir ortamda
bitki besleme dışında başka birşeyle açıklanamaz.
Köklerin gelişim gösterdiği saksı ufak olsa bile besini alan bitki güzel verim verebiliyor

mister73
14-05-2022, 05:03
Afiyet olsun [emoji39]

Nasıl bir gübreleme yapıyorsunuz?

Sent from my iPhone using Tapatalk

bnymnblr
14-05-2022, 16:06
Afiyet olsun [emoji39]

Nasıl bir gübreleme yapıyorsunuz?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Spray feed 20 20 20 5 lt suya 10 cc 10*1,053=10,53 Gr
10 Gr olarak da düşünülebilir
Her sefer verilmiyor gelişim yavaşladıkça verirsiniz.
Organik Şelatlı bir gübre EDTA
Eklenen mikro besin maddeleri ile 1:1:1 NPK formülasyonunda %100 suda çözünür yaprak besin maddesi.

bnymnblr
15-05-2022, 08:22
Mayıs ortasına geldik. Şimdilik 5 biber hasat ettim.

bnymnblr
18-05-2022, 07:11
Biberlerde son durum
En alttan bir adet daha biber geliyor.
Halihazırdaki açan çiçek sayısında azalma var.
Artırmak için bir iki gün saksı dibini susuz bırakma deneyi yapacağım.

AliAta
18-05-2022, 08:33
Gerçekten müthiş, ben de yapmaya çalışacağım :DD

bnymnblr
18-05-2022, 09:11
Gerçekten müthiş, ben de yapmaya çalışacağım :DD

Kullandığım tüm duzenekler hemen hemen ortada Bir kaç saat güneş gören cam arkası alanınızı degerlendirin

bnymnblr
18-05-2022, 09:14
2022 Mayısinın 18'sindeyiz.
6. biberimi de hasat ediyorum bu biberin kızarmasini beklememdeki amaç; tohumluk olarak kullanmak içindi 2 resimde görüldüğü gibi bu biberden tam 104 adet tohum çıkmıştır
Bu da koca bir alanı ekmeye yeter de artar bile.

bnymnblr
20-05-2022, 07:33
Bugünden bir kare

mister73
20-05-2022, 16:12
Bugünden bir kare

Ama oldu mu şimdi? Saksıya bakınca gözlerim o kırmızı biberi arıyor hala... :p

bnymnblr
20-05-2022, 19:04
Aslında biber kırmızı olarak da çok lezzetli.
Taze (çiğ)olarak da tüketime uygun.
Kizarirsa yemeklere güzel bir rayiha veriyor

bnymnblr
21-05-2022, 19:34
Bibere su verme deneyinde
Su alt kısımdaki tasın yarısına kadar doldurularak biberin suyu çekmesi beklendi.
Su verildiği gibi bir kaç saat içinde su dipten cekildi
Çiçek tutumunun daha iyi olduğu görüldü
Ertesi gün tekrar yarım su dolumu yapilacak
Biberin suyu çekmesi beklenecek.
Ertesi gün tekrar eklenecek.
Bundan sonra bu şekilde su verilecek.

bnymnblr
22-05-2022, 19:07
Bugün 5 biber daha hasat ettim.
Mayıs ayının başından bugüne kadar 1 biber fidesinden 22 günde toplam 11 biber hasat ettim.
İlk hasat tarihi 12 Mayıs 2022 Perşembe
Toplam hasat 11 adet
Hasat yapmak önemli.
Çünkü bitki, enerjisini
mevcut biberler yerine
yeni biberler oluşturmak için harcamalı.

bnymnblr
25-05-2022, 20:56
11 biber hasat ettikten sonra yeni biberler gelmeye devam ediyor.

bnymnblr
31-05-2022, 08:38
Mayıs ayında hasat edilen biber sayısı 12
Yapılan denemelerde saksı altındaki su kabının sürekli su ile dolu olmasının doğru bir yaklaşım olmadığı kanaati ağırlık kazanmaya başladı.
Burada tabi toprağın besin içeriğinin zayıflaması gibi durumlar varsa bunlar ayrı.
O mineral ve bileşiklerin takviye edilmesi gereklidir
Ancak biberde su verme oranının biberde çiçek açma yoğunluğu ve çiçek tutmasina etkisi var.
2 ltlik saksının altına 300 gr su veriyorum. suyu hemen çekiyor. Suyu çektikten ve su kabı kuru hale geldikten sonra 2 gün bekletip sonra su veriyorum. Eğer meyve çoğalırsa bir gün su verip bir gün vermeyeceğim.

bnymnblr
01-06-2022, 11:57
Saksı dibindeki tasa en son suyu dün sabah (300 gr) vermiştim. Bugün 1 susuz günü geçirdi ve çiçeklenme görüntüleri resimlerde görülmektedir. Son su verilişinden bu zamana çiçeklerde dökülme gözlemlenmedi.

bnymnblr
05-06-2022, 08:41
Bugün iki biber hasat ettim.
Meyvelerin büyüme hızının yavaşladığını gördüğüm için dipten besinli
su verdim.

bnymnblr
06-06-2022, 11:25
Biberde açan çiçek sayısının çok ve meyveye dönen biberin büyüme hızının yavaş olması sebebiyle bir ölçek daha besinli su verdim.
Haziran ayının başından bu yana 2 ölçek besinli su vermiş oldum.

bnymnblr
12-06-2022, 17:40
Biberde son durumlar
Yeni biberler gelmeye devam ediyor.

bnymnblr
18-06-2022, 20:44
Bibere bir ünite daha besinli su verdim.
Haziran ayından bu yana 3. Besinli su oldu.
Şu an 5 tane biber var.
Ama yeni biberler gelmeye devam ediyor.