PDA

View Full Version : Servi üretimi

backyard
10-02-2006, 12:36
iş yerindeki bahçeden bulduğum kozalağı bır akşam ılık suda bekletip (neden bilmem beklettim işte) toprağın yüzeyine yakın ektim

iki gün önce minicik çimlendiğini gördüm
diğerlerine göre oldukça çabuktu
şimdilik içerde pencerenin önünde duruyor

yılmazdan çabuk büyüdüklerini ama iç mekanda yetiştiremeyeceğimi öğrendim :(

ama bonsaisini yapmışlar

işte kozalak
işte bonsai

http://jardin-mundani.com/cupressaceae/cupressus.jpg

http://www.bonsaiweb.com/show/data/535/32640023-CupressusSempervirens_Bosque_003-med.jpg

backyard
10-02-2006, 12:39
ha bir de eğer adını bulamadığınız tür varsa yılmazın başının etini yiyin
eğer benim tanımlamamla bile bulabildiyse sizinkileri saniyede ortaya çıkarır

malina
10-02-2006, 12:40
(Yine bizim mahallenin kargaları sayesinde) benim de iki kozalağım çimlenmeye başlamış bulunuyor...

sezinci
10-02-2006, 12:55
ha bir de eğer adını bulamadığınız tür varsa yılmazın başının etini yiyin
eğer benim tanımlamamla bile bulabildiyse sizinkileri saniyede ortaya çıkarır

Durup dururken başıma iş çıkardın şimdi.:D

Şaka tabii ki bilebildiğim kadar yardımcı olurum diyeyim de rezil olmayalım millete.:)

cemboa
10-02-2006, 13:18
.....Sayın Admin Backyard.....

...Yukarıda servi ile yapmış olduğunuz gurup bonsai yaratıcılığınıza hayran kaldım. Bu vesile ile banada ilham ve esin kaynağı oldunuz. Servilerimden 3 tane çimlendirip büyütüyordum ama şimdi buna benzer bir gurup bonsai yapmak için ayrıyeten en az 10 tane tohum çilendireceğim. Daha önce satın aldığım geniş bir bonsai saksısınada bunları dikeceğim. Allah izin verirse bunuda yaz sonuna duğru görüntüsünü buraya koymuş olurum.

backyard
10-02-2006, 14:47
ama sayın canım üye
o bonsaideki tek katkım netten arayıp bulmak oldu
keşke, ama benim değil ki :(

ben de böyle yapmaya karar verdim ama

cemboa
10-02-2006, 15:11
...Yukarıdaki kozalaklardan bulmak kolay. İçinden çıkan tohumların çimlenmeside kolay. Hadi ozaman kolay gelsin...

backyard
10-02-2006, 15:32
gerçekten kolay
sadece bahçede ya da yolda yürürken yere bakmak yetiyor
ben arka bahçeden topladım tekrar

bir de doğu mazım var çimlenmeyi bekleyen
bakalım

ormanbotanigi
10-02-2006, 19:49
Bu serviler çeliklede üretiliyor tohumla yetiştirip bonsai haline getirmek çok zaman alır. Hem çelikle üretilirse erken tohum verir.

Baki Berk Kayalar
11-02-2006, 18:58
Bunlardan bir tanede bende vardı ama vefat ettirdim. :(

backyard
12-02-2006, 16:26
bilmem bonsai olmasa bile ya da bonsai oluşunu görmeye ömrüm yetmese bile büyümelerini izlemek güzel

mstfylcn
12-02-2006, 18:17
kozalakları nasıl çimlendiriyorsunuz..
kozalağı mı toprağa gömüyorsunuz yoksa..
kozalaktan tohumları çıkarıp tohumları mı?

cemboa
12-02-2006, 20:59
kozalağı kaloriferin üstüne koyarsanız kolayca açılır.içinden çıkan minik tohumları bir gün ılık suda bekletirseniz çimlenme hızlı olur.

backyard
13-02-2006, 09:42
benim topladıklarım nemliydi yağmurdan
kolay açıldı, cem'in de dediği gibi bir gün ılık suda beklettim
dün baktım ikinci bir minik yeşil çıkıyor

sezinci
13-02-2006, 10:07
kozalağı kaloriferin üstüne koyarsanız kolayca açılır.içinden çıkan minik tohumları bir gün ılık suda bekletirseniz çimlenme hızlı olur.

Sedir kozalakları hariç. Sedir kozalaklarını kalorifer üzerine koyarsanız açmanız mümkün değil. Bunları açmak için ıslatmanız gerekli.

backyard
14-02-2006, 00:07
kesin tutar şimdi seninkiler
yeni bir hedef..
;)

backyard
14-02-2006, 00:10
bu da ikincisi
yakında servinin daha güzel fotoğraflarını yükleyeceğim..
:)

bonsaisever
14-02-2006, 00:10
Bir de yalandan soruyor nasıl ekcez diye :)

backyard
14-02-2006, 00:13
ben zaman kazandığından şüpheleniyorum :)

bonsaisever
14-02-2006, 00:27
Fark atmak için mi? zaten önümüzdeki senin de farkını attı ;) cem'i bilmem ama yer bulsa mstfylcn karacaya fark atacak gibi gözüküyor :D

backyard
14-02-2006, 00:32
korkunç bir gerçekle karşı karşıya olabilirim :(

servilerimi koyduğum toprağı, daha önce limon ekip sonra hava koşullarından dolayı tutmadığı için temizlediğim toprakla karıştırmış olma ihtimalim var

ya o minik yeşil şeyler limonsa

herşey birbirine karıştıysa :(

bonsaisever
14-02-2006, 00:42
önemli değil tutsunda limon olsun ;)

bak mstfylcn karacaya da fark atmaya başladı :D
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=16071#post16071

backyard
16-02-2006, 22:28
iki gün önce minicik çimlendiğini gördüm
diğerlerine göre oldukça çabuktu

bu minicik çimlenmelerin bir üçüncüsünü daha yaşadığımı görünce işkillendim ve bu kadar şanslı olamam diyerek birini feda etmeye karar verdim

çıkan şey otmuş
sanırım toprağın karışımında var :(
neyse çıkmayan candan ümit kesilmezmiş

backyard
17-02-2006, 18:31
gelişme elde edemememin en büyük nedeni kullandığım toprak olabilir

cemboa
17-02-2006, 21:46
...Sabırlı olunuz.güneşin az göründüğü bu günlerde bitkilerin metabolizması oldukça yavaşlıyor...****** çimlenmede öyle...Ama az kaldı...En geç bir ay sonra bitkilerimizdeki ve tohumlarımızdaki o muhteşem canlanmayı göreceğiz hepberaber...Resimlerlede bu mutluluğu birbirimizle paylaşacağız.

backyard
17-02-2006, 22:50
resim dedi ya
fotoğraf demeyin bana :(

discover
27-05-2007, 22:07
bizim akdenizin yerli servisi, illaki her mezarlıkta bulunur. Çelikle çoğaltmak mümkünmü yoksa illaki tohumdan mı başlayacağız?

ormanbotanigi
28-05-2007, 20:03
Çelikle çoğaltmak mümkün, Ağustos ve Eylül aylarında alacağınız yarı odunsu çeliklerle üretebilirsiniz.

discover
28-05-2007, 20:39
hormon uygulaması yapmadan başarı elde edebilirmiyiz?

ormanbotanigi
28-05-2007, 20:55
Hormon kullanmadan da çok kolay üretilebiliyor. Ama hormon kullanımı köklenme süresini her zaman kısaltır.

pendula
05-09-2007, 14:48
Alınacak olan çeliğin özellikleri nasıl olmalı biraz bahseder misiniz?

ihyetim
13-10-2007, 10:11
Bölgemizde Bol bol bulunan ve bir çok çeşidi olan servi yetiştiriciliği hakkında paylaşımlarınızı bekliyorum. tohumlarının toplama zamanı, tohumun saklama süresi, tohum ekim safhaları hakkında her türlü bilgi. şimdiden teşekkür ederim

ihyetim
13-10-2007, 13:08
5-6 yıllık servi tohumum var. kullanılabilirmi veya herhangibir yöntem kullanmammı gerekir. ekmem için

discover
14-10-2007, 13:30
Ormanbotaniği ağustos eylül demiş ama en uygunsuz dönemmiş. Denedim olmadı. İnternetten araştırınca mart nisan döneminin çelikle üretim için uygun dönem olduğunu öğrendim. Netten toplaığım bilgiler şöyle, denemesini mevsimi gelince yapacağım inşallah
* Ocak-Nisan aralığı, yarı odunsu çelikler kullanılır. Deney çalışmasında 13 yaş üstü ağaçlardan alınan çelikler kullanılmış.
* Muamelesiz çelikler en iyi sonucu Nisan dikiminde verir. Başarı oranı çeliklerin alındığı klonlara göre değişiyor(ortalama %34-50).
* Muameleli çelikler yine en iyi sonucu Nisan da veriyor.(%85 e kadar, %/1.5 IBA).
* IBA uygulamasında toz IBA nın, alkolle hazırlanandan daha iyi sonuç verdiği görülmüş.
* En zayıf ve düşük oranlı köklenme Temmuz-Ekim arasında. Diğer veriye göre Aralık ayında.
* Genç ağaçlar yılda ortalama 60 cm boy atar.
* Tohumdan çoğaltımda 20 C de 1-2 ay içinde çimlenme oluşur. Kök Çürüklüğüne hassastır. Su kontrollü verilir ve iyi havalandırma sağlanır. İlk kışını serada geçirmesi sağlanır, sonraki ilkbaharda araziye dikilir. Dikim işlemi ingilterede geç kışta yapılıyor.
* Gölgeleme yapılmayacak. Tam aydınlık en iyi sonucu veriyor.
* NAA toz hormon uygulaması da köklendirmede iyi sonuç veriyor.
* NPK gübrelemesi köklenmeyi azaltıyor. Gübreli toprak tercih edilmeyecek. Sadece N gübrelemesi yapılırsa etkilemiyor. Arizona servi çeliklerinde ise NPK veya N gübrelemesi köklendirmede olumlu sonuç veriyor.

caploonba
14-10-2007, 18:28
Bende bu yazılardan haz aldım. Yarın okul bahçesinde yere düşen küçük açılmamış kozalakları toplayacağım.

caploonba
16-10-2007, 15:58
Topladığım kozalakların açılmasını beklemeden dün makasla yardım. Çimlenmesinde etkisi olur mu?

caploonba
16-10-2007, 15:59
Topladığım kozalakları açılmasını beklemeden dün makasla yardım. Çimlenmesinde etkisi olur mu?

zulkufhacettepe
18-02-2008, 11:16
Sevgili arkadaşlarım,
Uzun zamandan beri bende servi tohumları nasıl çimlenir merak ediyordum. Uğraştım uğraştım olmadı. Ama sonunda becerebildim.

1-Tohumları bir bezin ortasına koyup baklava yapın.
2-Koyduktan sonra ılıktan sıcak suyu bezin üstüne dökün. (Ben birkez döktüm, sonraları üzerine hafiften su döktüm. Yani buharlaşan suyun yerine)
3-Daha sonra 10-15 gün içinde çimleniyor.

:pÇİMLENEN TOHUMLARI EKLİ RESİMLERİNİ AŞAĞIDAKİ LİNKTEN GÖREBİLİRSİNİZ.:dilli:

Resim 1 (http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=30494&d=1203329321)
Resim 2 (http://www.agaclar.net/forum/attachment.php?attachmentid=30495&d=1203329321)

aliyuksel10
18-11-2008, 21:59
süs bitkilerinde özellikle limon servi , arizona servisi gibi servi türlerinin aşılama teknikleri konusunda kendi çapımda biraz araştırma yaptım bu iş için de geçen seneden bu bitkileri aşılamak için kara servi(mezarlık servisi ) bin adet kadar yetiştirdim fakat kesin sağlıklı bir bilgiye ulaşamadım bu konuda uzman ve meraklılarıyla konuşmak isterim.

selim06
21-11-2008, 15:12
merhaba..mavi ladin aşılaması konusunda bilgisi olanlardan yardım istiyorumm.
selam ve saygılar

aliyuksel10
24-11-2008, 16:30
mavi ladine yandan kertikli aşı yapılıyor

alkinoos
03-03-2009, 01:12
Çok hoş gözüküyo emeğine sağlık..

Uysal01
08-03-2009, 21:03
Mavi servi ve limon servi üretiminde tohumla çmlendirme işlemleri aynımıdır?
Perlitte mi yoksa torfdamı çimlendırme daha verimli olur?Katlama gerekirmi? İlgilenen arkadaşlardan bilgi istiyorum.

salihsercan
14-09-2010, 16:12
Sayın zulkufhacettepe bende servi çimlendirmeye çalışıyorum.Size bir sorum olacaktı.Bu çimlendirdiğiniz servilerin bezini üstü kapalı,hava almayacak şekilde bir kaba mı yerleştiriyorsunuz,yoksa bezi üstü kapalı veya açık bir kaba yerleştirmenin bir önemi yok mu? Yardımcı olursanız veya başka arkadaşlarda memnun olurum.Şimdiden teşekkür ederim

horsepower
08-07-2013, 02:02
sizlerden öğrendiğim yöntem ile tohumları 2 gece sıcak suda bekleterek mezarlık selvisini tohumdan yetiştirdim ,çay suyu sıcaklığındaki bir sıcak su ile tohumları bir gün bardak içersinde beklettim ertesi gün aynı şekilde sıcak suyu yeniledim ,sabah su içersinde şişen dibe çökmüş tohumları bir tabak içersine serdiğim pamuk üzerine serptim pamuğun üzerini yine pamukla örtüp suladım kurudukça pamuğu suladım.1 haftada tohumlar çatlayıp kök saldılar.yerden tasarruf etmek için küçük hazır ayran bardaklarına doldurduğum yanmış gübre içersine 2 şer 3 er çimlenmiş tohum attım her biri 1 senede çok güzel gelişti .göçürdüğüm fidanlar şu anda 2 metreyi geçti :)

mustafaakin
08-10-2013, 00:47
ekim ve eylül dönemlerinde dallarından açılmamış kozalarları toprayarak yaklaşık yarım kilo mezarlık servisi tohumu elde ettim. bunlardan bir kısmı şimdilik yanan kaloriferin üzerinde bekliyor bir kısmını ise deneme amacıyla çimlendirdim. çimlendirme eylül ayı iç anadolu koşullarında dondurma kaplarına perlit+ çiftlik toprağı ve çiftlik toprağı kullanılarak gerçekleştirildi. yalnız perlit kullanılan tohumlarda hala bir iz yok. ekim başlarında tohumların çimlenmesiyle evin içine hafif güneş ışığı alacak açıda yerleştirdi(tabi artık güneş yok) tek korkum bahar aylarında dışarıya aldığımda bitki buna ne tepki verecek. kendini kışa hazırladığı için ölecek mi bunu zaman gösterecek. umuyorum yer değişikliği esnasında bir kırım yaşamayız çünkü tohumlar çok sık vaziyette. her türlü öneriye açığım.

mustafaakin
08-10-2013, 00:51
bu arada şimdilik bu durumdalar. bardağın içerisindeki kayısı geriye kalanlar mezarlık servisi
http://imageshack.us/scaled/medium/542/0y3s.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/542/0y3s.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/medium/822/bxdj.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/822/bxdj.jpg/)

Uysal01
08-10-2013, 12:49
Servi tohumlarının kapları çok dar biraz büyüyünce yerleri dar gelir ve sıkışırlar.Bence seyreltin veya 10 luk kaplara alın.
Kara servi çok hızlı büyüyor ve soğuklarada pek aldırmıyor.

mustafaakin
09-10-2013, 09:48
Şuan tavsiyeniz üzerine bardaklara ayırdım minik servileri ayırırken kökleri hep açıldı havayla temas etti inşallah sorun çıkmaz. İlginize teşekkür ederim
http://imageshack.us/a/img855/1401/z3qn.jpg

Uysal01
09-10-2013, 22:08
Sorun çıkmaz inşalah,sanmıyorum.Mart ayına kadar böyle idare eder.Sonra dahabüyük saksılara alırsanız yarım metreye kadar büyür.

gökhan07
09-10-2013, 22:26
Sonbahar ibreli tohum ekimlerinde iç mekanda bakılan fideler dışarı ortama zor adapte oluyorlar ve her ibrelinin uyuma gereksinimi oluyor. Bahar aylarında dışarı ortama adapte etseniz bile çok sağlıklı gelişmiyorlar.(Büyük ölçüde kayıp yaşayabilirsiniz)Bildiğim kadarıyla servi türlerinde tohum çimlenme oranının arttırılması için soğuk katlama yapmak gerekiyor.(bir ay kadar)
Örneğin 1 nisan gibi dikmeyi planladığınız tohumları 1 ay öncesinden soğuk katlamaya almanız ve soğuk katlama sonunda tohumları dikmeniz gerekli. (Bahar ayının başına denk getirilmeli bulunduğunuz bölgenin iklim şartlarına göre) Daha önce soğuk katlamaya alırsanız (Buz dolabında soğuk katlamaya aldığım servi tohumlarının 1 ay sonra 4 derecede patladığını gördüm ve patlar patlamaz dikilmeli) Mevsim kışa denk gelirse tohumlarınız çimlenmeyebilir. (soğuk katlamaya aldığınız tohumları mantar ilacı ile ilaçlamanızda fayda var)
Saygılarımla.

mustafaakin
22-10-2013, 05:12
önerileriniz için teşekkürler elimdeki yaklaşık yarım kilo tohumu beklemeye alıyorum kış aylarında katlamaya alacağım

mehmet0791
26-05-2017, 19:32
https://www.youtube.com/watch?v=hm-o4qs0xRE

Begonvil04
27-05-2017, 10:15
Tebrik ederim, yeşili korumak, doğayı ağaçlandırmak ne kadar emek ve sabır istiyor...

cnytsan1
25-12-2017, 12:09
Merhabalar,

Yeni merak sardığım bir konu olması nedeniyle cehaletime verebilirsiniz. selvi ile servi aynı şey mi? internette selvi olarak arattığımda karşıma hep servi selvi karışık çıkıyor.

aziztoprak
26-01-2018, 18:23
Merhaba ağaç dostları, apartman duvarımızın kenarında mavi servilerin üzerinde yuvarlak kozalaklar gördüm bunlardan bir miktar topladım. Anladığım kadarıyla bunlar tohum içeren kozalaklar. Ancak hepsi çatlamış değil. Mavi servi tohumları ne zaman toplanmalıdır. Ve tohumlar ne zaman çimlendirilmelidir. Bilgi verebilirseniz sevinirim. Topladığım kozalakların resimlerini ekliyorum.

seaa
06-04-2018, 12:21
Servi kozalakları hangi ayda toplanır?

mehmet0791
22-06-2020, 07:45
https://www.youtube.com/watch?v=290P9PkpObA