PDA

View Full Version : Yenilebilir Yabani Ot Tohumları Arıyorum...

obabilgesi
19-11-2021, 07:03
Merhaba;
Arazimde doğal bir gıda alanı yaratmak istiyorum. Bu sebeple ebegümeci, turp otu, toklubaşı, evelek, istanbul ıspanağı, madımak, kaldirik otu (hodan), gelincikotu ve daha aklıma gelmeyen veya sizin önerebileceğiniz yenilebilir yabani ot tohumları aramaktayım. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim...

Zekoş
19-11-2021, 08:10
Sn.Obabilgesi bu paylasimi bence baharda **** yaz ortasinda yapmaniz gerekirdi.Cünkü su anda bu bitkiler tohumunu yere dökmüs vaziyetteler.Kimse de tohum alma geregi duymamistir.Bunlar arasina evelek, istanbul ispanagi denilen mancar cesidi de katilabilir.

obabilgesi
19-11-2021, 08:47
Sn.Obabilgesi bu paylasimi bence baharda **** yaz ortasinda yapmaniz gerekirdi.Cünkü su anda bu bitkiler tohumunu yere dökmüs vaziyetteler.Kimse de tohum alma geregi duymamistir.Bunlar arasina evelek, istanbul ispanagi denilen mancar cesidi de katilabilir.

Hay Allah :) Bende düşünmüştüm ki hepsi tohuma dönmüş, ilgilenenler toplayıp stoklamışlardır.
Tamam hemen onları da listeye ekleyeyim, bir sonraki sezon paylaşımımı canlandırırım. Cevabınız için teşekkürler:)

Zekoş
19-11-2021, 09:10
Sn.Obabilgesi ben yinede bakiyim dalinda kalan olduysa size yazarim.simdiden serpistirirseniz bahara cikar..Bir sene kaybiniz olmaz hic olmazsa..
Ayrica faceyle baglantiniz varsa gruplara da sorabilirsiniz.

obabilgesi
19-11-2021, 09:28
Minnet duyarım sn Zekoş, nasıl güzel olur.
Maalesef aktif bir face kullanıcısı değilim, o yüzden böyle bir imkanım yok...

edremit zeytin
19-11-2021, 10:00
Merhaba Sn.obabilgesi
Bu yılki tohum paylaşım etkinliğinde İstanbul ıspanağı tohumlarını paylaşıyorum. Elimde fazla miktarda tohum var istediğiniz kadar gönderebilirim.

obabilgesi
19-11-2021, 14:17
Merhaba Sn.obabilgesi
Bu yılki tohum paylaşım etkinliğinde İstanbul ıspanağı tohumlarını paylaşıyorum. Elimde fazla miktarda tohum var istediğiniz kadar gönderebilirim.

Hiç detaylıca inceleyemedim paylaşımları, ne güzel olur... Hemen taleplerime ekliyorum, teşekkürler.

obabilgesi
24-01-2022, 16:57
Güncel :)

CilekFidesi
21-03-2022, 23:07
hodan - zılbıt ıspıt... tohum çıkardığını görmedim. Ancak bol bol yumru kök verir ve bunlardan çoğaltılması çok daha kolaydır. Hala ihtiyacınız varsa 1-2 kg yumru kök temin etmeye çalışırım. Daha fazla alıp yaygın olarak dikmek isterseniz belirtin.

Hodala ilgili şöyle bir tespitim var paylaşayım. Gölgelik yerlerde ağaç diplerinde ço kverimsiz oluyor. Buna karşılık tam güneş gören açık yerde bol bol çiçek veriyor.

CilekFidesi
21-03-2022, 23:11
evelek-efelek denilen ot sanırım. Bizde yaprakları tüylü olanlar toplanıp yemek yapılır. Hafif ekşimsi bir tadı var ancak ben yemeğini çok severim.
Ben tohum toplayıp çevreye samıştım ama bu şekilde çoğaldığını görmedim. talebiniz olursa inşallah önümüzdeki sonbahar bol bol tohum toplarım.