PDA

View Full Version : Aloe Vera (sarısabır)

aykut gkbyrk
13-02-2021, 15:21
İyi günler. 10 gün önce aldığım aloe veramı kendi saksısından hiç çıkarmadım ve sadece bir kere çok az suladım. 10 gün içinde git gide ana gövdesi yatmaya başladı. Toprağına ilkbahara kadar dokunmak istemiyorum. Sulamayı da kurudukça yaklaşık 2 haftada bir gibi bir periyotla yapayım diyorum. Evde salonda duruyor. Cama 2 metre mesafede ışık alıyor. Sıkı olmayan bir lastikle tutturup düz bir yüzeye fotoğraflardaki gibi yaslasam bir zararı olur mu?önerileriniz neler olur?

Mahmut Tebir
13-02-2021, 16:02
İyi günler. 10 gün önce aldığım aloe veramı kendi saksısından hiç çıkarmadım ve sadece bir kere çok az suladım. 10 gün içinde git gide ana gövdesi yatmaya başladı. Toprağına ilkbahara kadar dokunmak istemiyorum. Sulamayı da kurudukça yaklaşık 2 haftada bir gibi bir periyotla yapayım diyorum. Evde salonda duruyor. Cama 2 metre mesafede ışık alıyor. Sıkı olmayan bir lastikle tutturup düz bir yüzeye fotoğraflardaki gibi yaslasam bir zararı olur mu?önerileriniz neler olur?

Bitkinin ağırlığını kökleri taşıyamıyor. Kökler saksıda yeterli ölçüde genişlemediğinden hep aynı yerde toplanmış. Bunun sonucunda yan yapmaya başlamış. Eğer biraz daha büyük saksıya dikmezseniz biraz daha yan yatıp saksınızın devrilmesine yol açar. Tüm bitkileri dikkatlice saksıdan çıkarıp toprağınıda dağıtmazsanız her zaman bitkilerin saksılarını değişebilirsiz.
Eğer yapamıyorsanız şunun şurasında bahara ne kaldı. Biraz daha bekleyebilirsiniz.

aykut gkbyrk
13-02-2021, 21:11
Peki lastik ya da iple bağlayıp bir yere yaslasam zamanla zarar görür mü?

Crocs
16-02-2021, 09:03
Şu anda bağlı tutabilirsiniz ama sürekli bağlı tutarsanız şekli bozulabilir. Bir de kar ve donda dışarıda tutmayın yoksa aynı soğuk yanığı gibi oluyor şişip su topluyor patlıyor yapraklar. yaprakları yana doğru açılır zaten ortadan yeni yapraklar gelecek çünkü. komple yana yatmasını diyorsanız o saksıdan oluyor olabilir. Bir çubuk dikip onunla destekleyebilirsiniz