PDA

View Full Version : Biber Kışlama (Biber çok yıllık bitki midir?)

malina
01-06-2006, 22:51
Benim tek kök süs biberim bu yaz 4 . yılını yaşıyor...

malina
01-06-2006, 23:14
Benimkini hiç içeriye almadım. Sadece kar yağdığı zamanlar (üzerine yağıyor çünkü) gazete kağıdı + naylon gibi bir örtüyle kapattım.

Diğerlerinin değil de bunun yaşamasının nedeni bence saksısının çok büyük olması (50-60 cm yükseklikte)

Ful Sokağı
01-06-2006, 23:38
Bu dediğiniz yenen biber değil mi

malina
02-06-2006, 00:02
yaşlı biberim bu cins... Gençken siyah, olgunlaşınca kırmızı...

Ful Sokağı
02-06-2006, 00:26
Sayın Malina, çok güzel bibermiş, tam benim istediğim gibi, peki bunlarla ilgili olarak da diğer bitkilerde olduğu bilimsel bilgi alabileceğimiz bir kaynak var mıdır acaba?Doğrusu benim gözümde çiçekten farksızlar, yazları balkonumu bunlarla doldururum. Ama dişe dokunur bir bilgim yok hep el yordamıyla sağdan soldan duyduklarımla bir yere kadar oluyor. Ben daha ciddi bilgi edinmek ve çeşitlerimi arttırmak istiyorum.İlginize teşekkür ederim.

Baki Berk Kayalar
02-06-2006, 01:23
Gerçekten çok güzel bir konuya değiniliyor. Mevsimlik olduğu bilinen biberin Malina Ablamızda 4. yaşına girmesi çok enteresan bir şey. Nice yıllara inşallah.

Bu konuyu takip etmeye çalışacağım. Özellikle mavi renkli biberler çok ilgimi çekti.

bilenyum
05-03-2020, 23:39
Merhaba, internet üzerinde araştırma yaparken biberlerin aslında uzun yıllarda bakılabileceği hakkında bir anahtar cümle okudum ve bunun üzerine ufak araştırma yaptım. Tabi yeterli bir bilgiye ulaşatığımı söyleyemem ama denenebileceğini düşünüyorum yeni sezonda.

Biber kışlama (overwinter) yöntemi hakkında önerileri olan var mı ya da daha önce deneyimleyen?

TCM
06-03-2020, 07:03
Merhaba, internet üzerinde araştırma yaparken biberlerin aslında uzun yıllarda bakılabileceği hakkında bir anahtar cümle okudum ve bunun üzerine ufak araştırma yaptım. Tabi yeterli bir bilgiye ulaşatığımı söyleyemem ama denenebileceğini düşünüyorum yeni sezonda.

Biber kışlama (overwinter) yöntemi hakkında önerileri olan var mı ya da daha önce deneyimleyen?

Biber 'don' görmeyen yerde olduğu sürece yaşar, bir abimiz getirdiği tohumların biberi için 'beşinci yılı' demişti. Ben de saksıdaki çok acı biberlerden (red scorpion falan filan adını tam hatırlayamadım) birini deneme amaçlı çatıdaki seraya atıp denedim ve ertesi sene de kaldığı yerden devam etti ve biber aldık. Sonuçta biber çok yıllık bir bitki ama 'biber kışlama' özel bir şey mi bilemedim.

selim_50
06-03-2020, 09:00
sayın bilenyum; Ankara ikliminde dış ortamda biberi bir sonraki yıl için yaşatacağınızı zannetmiyorum.

elifaydin
06-03-2020, 09:08
İçeride süs biberi gibi minik olanlardan 3 yıl kadar yaşatabildiğimi söyleyebilirim.

bilenyum
06-03-2020, 12:04
Sanırım sonbahar söküp eve almak ve budamak gerekiyor. 10 derece altina düşmemesi lazımmış birde �� keşke ankara da olsa da hiç eve tasimasam

köpük_bahçesi
21-07-2020, 23:44
Merhabalar deneyiminizi paylaşırsanız sevinirim bende bu sene saksıda denemeyi düşünüyorum.

ALP-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Resulgur
26-01-2021, 20:24
Burada nasıl yapıldığını anlattık .. Bizim biberimiz şu an salonda duruyor. Yapraklar yemyeşil resim çekip atarım .;)

https://www.youtube.com/watch?v=FasISVcHZjI&t=75s

malina
28-01-2021, 16:56
2006'da bu konudan söz etmişiz :) Oradaki bir kaç mesajı buraya kopyaladım. Başka başlıklarda da var...

2021'de hala youtube videoları gösteriyoruz :)

Buyurun ben de göstereyim:

https://www.youtube.com/watch?v=ZRoaeAs7zOI

dryad
29-01-2021, 07:50
Patlıcan için de geçerliymiş bu durum. Bu sene mutlaka deneyeceğim. Don başlayana kadar gayet sağlıklıydı biber ve patlıcanlarım.

lime&mint
03-02-2021, 14:54
Bende bu sene istanbulda deneim hiçbir önlem almadım bakalım yazın ne olacak.

bilenyum
22-12-2021, 20:48
Bu yıl bende denedim. Yaklaşık 3 haftadır odamdalar ve yeşil yapraklarını açmaya devam ediyorlar :) Ölmezse bahara kadar değmeyin keyfime.

Dadaloğlu
22-12-2021, 21:53
Bende de Maraş biberleri var saksıda. Baharda toprakla buluşturacağım. Çiçek bile açıyorlar ama bunlarda yorgunluk gibi bir şey olur mu acaba? Resmini Maraş biberi başlığında paylaşmıştım.

bilenyum
23-12-2021, 15:26
Toprak karışımını beslemek gerekiyor anladığım kadarıyla. Biraz ışık yeterli geliyor. Bunun haricinde bir çalışma gerekiyor mu, henüz bilemiyorum.

bnymnblr
24-12-2021, 12:28
Ben de ısıtmasız örtü altı minik seraya aldım. Bakalım içerde kışı atlatabilecekler mi?

malina
26-12-2021, 08:18
Bunca yıllık tecrübemde biberin dikildiği saksının büyüklüğünün önemli olduğunu söyleyebilirim.

Farklı büyüklükte saksılardaki biberlerden yazın benzer miktar ürün elde edilebiliyor. Dışarıda naylon korumalı ortamda, bir sonraki yıla sakladığınız fidelerden, büyük saksılı olanlar yaşıyor, küçükleri ne yazık ki dayanmıyor.

Deneme yapanlar bu ayrıntıya dikkat etmeli :)