PDA

View Full Version : Koca yemiş (Arbutus unedo)

Sayfalar : [1] 2

Sırma
15-05-2007, 16:42
Öncelikle yeni bir üye olarak herkese merhaba:) Adım Sırma, 16 yaşındaym, İzmir'de yaşıyorum...

Arbutus unedo, Türkiye'de doğal olarak, makinin bir elemanı olarak yetişen bir ağaç türüdür. Çok güzel ve tatlı meyvelerinin yanında, ayrıca çok güzel çiçekleri de vardır. Çok fazla sulamaya gereksinim duymaz, kireçli toprakları sever, yaz kış yaprağını dökmez. Türkiye'nin iklimine bu kadar uyum sağlayan, ve bu kadar potansiyeli olan bir türe bence daha çok önem vermek gerekir.
Son zamanlarda bu konu üzerinde çalışıyorum...
Fakat kocayemiş'teki besin değerlerini bulamıyorum, bu konu hakkında bana bilgi verebilirseniz şimdiden çok teşekkür ederim.

Halit Togay
17-05-2007, 21:56
Bonsai bölümünde http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1321&highlight=kocayemi%FE linkinde de bilgi var.

Billur Korkmaz
17-05-2007, 22:07
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1321&highlight=kocayemi%FE linkinde de bilgi var.

Sizin Çatalca'daki bahçenizde de var değil mi kocayemiş, Hocam..:)

akşamsefası
27-08-2007, 02:52
Kocayemiş nasıl çoğaltılıyor?Ne tür topraktan hoşlanır?

ossgee
05-10-2007, 11:17
bende bu ağacı arıyorum hangi iklim koşuluna uygun kaç derece sıcakta yetişiyor ?

tourkana
05-10-2007, 16:38
Sarıyerde çok var...Bu mevsimde yol kenarlarında satılıyor,toplayanları da bol oluyor.Çok lezzetli.

Aytaç Eroğlu
06-10-2007, 19:34
Trabzonda da bolca yabani olarak yetişir ağacın kabuklu **** kabuksuz ve meyvesinin iri **** ince olmasına görede gruplandırılır. Ve henüz burada toplamalık olmadılar ancak kasım ayı içerisinde olur. Yöreden eskiden yapılan bir tüketim biçimini belirtmeden geçemiyeceğim. Kurutulmuş mısır tanelerini kavurmak için yakılan taş fırınlarda kavrulduktan sonra yarma adını alacak olan mısır taneleri çıkarıldıktan sonra kızgın haldeki fırının içerisine konan meyveler iyice kurutulup taş formatını aldıktan sonra bir tokmak yardımı ile güzelce dövülerek toz haline getirilirmiş. Daha sonra kış gecelerinde eve gelen misafirlere ve özellikle çocuklara kavrulmuş fındığın yanında bu tozlara su eklenerek sıcak **** soğuk olarak ikram edilirlermiş. Neden miş artık yapan yok. halbuki unutulan negüzel bir adetmiş.

mçakmak
25-10-2007, 15:38
Beykoz elmalıda bol miktarda kocayemişe rastladım.Kırmızı renkli toprakta yetişmiş olduğunu gördüm.oraların iklimini gö önüne almak lazım.Hakikaten ekonomimiz açısından da üzerinde durulması gereken bir meyve.

Vildan Sönmez
25-10-2007, 16:52
23066

23067

Bir yandan çiçek açıp bir yandan meyveleri olgunlaşıyor. Eskiden pazarda ve istasyon çıkışında çocuklar kolye gibi ipe dizip satarlardı.

Balıkcı
26-10-2007, 10:48
Yaş itibariyle birçoğunuz bilmezsiniz.

Benim çocukluğumda( hatta gençliğimde) İstanbul'da böyle doğalgaz filan yoktu tabii.

Çok imkanı olanların kömür karnesi vardı, bir ton Zonguldak kömürü (taşkömür) alabilirlerdi, sonra bu da yarım tona düşürüldü.

Bunun kocayemişle ne alakası var demeyin.

Evlerin çoğunda ısınmak için odun yakılırdı, odunun da büyük kısmı Istranca'lardan getirilirdi(meşe).

Bazı mahalli diyebileceğim oduncular da çevreden, işte o Elmalı, Çavuşbaşı gibi şimdilerde villa mahallesi olan köylerden odun kesip getirirlerdi.

Kocayemişin kırmızı, bükümlü odununu ben çok severdim.

Bazen de oduncular kök satardı, kök ateşi çok dayanıklı olurdu.:mad: :(

İşte o kökleri sökülen kocayemişler, artık fidanlıklarda bile arayıp bulamadığım, bir fidan bulsam da bahçeme diksem diye aranıp durduğum güzelim ağaçlar, böyle şuursuzca yok edildi.

Geçen kış, ÇAmlıca korusunda çiçek açmış bir kocayemiş görünce ne kadar sevinmiştim.
(Resmini çekip galeriye koymuştum.)

Aaaah! hüzün...

denizakvaryumu
26-10-2007, 11:32
Kocayemiş fidanı, Devletin orman fidanlıklarının hiç birinde de satılmıyor ...

nesrin42
26-10-2007, 14:26
Şile-sahilköy ormanlık alanda cok sayıda var koca yemiş. yol açma çalışmaları vardı Eminim yol kıyısında uygun fidan bulabilirsiniz bahcenize dikmek için.Belki o küçük fidanlar yaşama şansı bulur.

Vildan Sönmez
26-10-2007, 14:30
Karadeniz kıyısı Kerpe 'de çok görmüştüm

Halit Togay
27-10-2007, 21:55
Yaş itibariyle birçoğunuz bilmezsiniz.

Bazı mahalli diyebileceğim oduncular da çevreden, işte o Elmalı, Çavuşbaşı gibi şimdilerde villa mahallesi olan köylerden odun kesip getirirlerdi.

Kocayemişin kırmızı, bükümlü odununu ben çok severdim.

İşte o kökleri sökülen kocayemişler, artık fidanlıklarda bile arayıp bulamadığım, bir fidan bulsam da bahçeme diksem diye aranıp durduğum güzelim ağaçlar, böyle şuursuzca yok edildi.

Geçen kış, Çamlıca korusunda çiçek açmış bir kocayemiş görünce ne kadar sevinmiştim.
(Resmini çekip galeriye koymuştum.)

Aaaah! hüzün...

Sevgili Balıkçı ağabeyim
nil'in söylediğine göre Çamlıca'da şu anda kocayemişler çiçeklenmiş.
Benim Çatalca'daki tarlamdakilerden bir tanesi kurudu ama diğeri hayatta ve sıhhatli. Hatta geçen hafta çiçekler ucundan ucundan kendini göstermişti. Tabii ki iklim Çamlıca'dan serttir ve benimki de bir yaşında henüz. İşte bir fotosu.

tourkana
28-10-2007, 10:52
Sarıyerdekiler kızardı bile..Yol boyunca olgunlaşmış kocayemişler var,çok lezzetliler.

Balıkcı
28-10-2007, 20:07
Sevgili Balıkçı ağabeyim
nil'in söylediğine göre Çamlıca'da şu anda kocayemişler çiçeklenmiş.
Benim Çatalca'daki tarlamdakilerden bir tanesi kurudu ama diğeri hayatta ve sıhhatli. Hatta geçen hafta çiçekler ucundan ucundan kendini göstermişti. Tabii ki iklim Çamlıca'dan serttir ve benimki de bir yaşında henüz. İşte bir fotosu.

Maşallah doktorum,

İnşallah meyvelerini de yersin, ben de bir yerlerden bir fidan bulup bahçenin bir kenarına dikerim.

Kocayemişi çok seviyorum, ağacı, odunu, çiçeği, meyvesi, her şeyi çok güzel, çok zarif.

Harun Parlak
29-10-2007, 21:54
Selamlar bugün buralarda çok bol olan arada kum ocaklarında kazı kurbanı olan koca yemişlerin bir kaç fotosunu çekdim

Halit Togay
30-10-2007, 16:53
Bir yandan çiçek açıp bir yandan meyveleri olgunlaşıyor. Eskiden pazarda ve istasyon çıkışında çocuklar kolye gibi ipe dizip satarlardı.

İpe dizilen alıç sanırım; kocayemiş ipe dizmeye gelemeyecek kadar hassas. Alıç aynen bir elma gibi göbekli (hışikli ) ip oradan geçiyor ve meyveyi bozmuyor.

Vildan Sönmez
30-10-2007, 17:01
O halde 6 nolu mesajda gönderdiğim fotoğraflar alıç mı yoksa kocayemiş mi ?

İpe dizilen alıç sanırım; kocayemiş ipe dizmeye gelemeyecek kadar hassas. Alıç aynen bir elma gibi göbekli (hışikli ) ip oradan geçiyor ve meyveyi bozmuyor.

Oğuzhan
30-10-2007, 17:08
Vildan Hanım Kocayemiş...

Vildan Sönmez
30-10-2007, 17:12
Sağolun,şimdi alıç fotoğrafı arıyacağım,hatta ağaçlar'da bulurum sanırım.

Halit Togay
30-10-2007, 17:41
O halde 6 nolu mesajda gönderdiğim fotoğraflar alıç mı yoksa kocayemiş mi ?
Onlar kocayemiş de ortadan ip eçen kocayemiş olmamalı.

denizakvaryumu
05-11-2007, 18:17
Bu arada kocayemiş fazla yenirse --sarhoş ---ediyormuş.

http://www.focafoca.com/yazi_1.asp?id=178

fahte
11-12-2007, 02:44
Merhaba, ben Ankara'da yaşıyorum. Kocayemişin görüntüsü ve meyvesi ile yeni tanıştım ve çok hoşuma gitti. Eğer bu ağacın Ankara'da yetişmesi mümkünse evimin bahçesine dikmek isterim. Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

mahon67
11-12-2007, 06:42
Merhaba, ben Ankara'da yaşıyorum. Kocayemişin görüntüsü ve meyvesi ile yeni tanıştım ve çok hoşuma gitti. Eğer bu ağacın Ankara'da yetişmesi mümkünse evimin bahçesine dikmek isterim. Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Kocayemiş (Arbutus unedo) tüm kıyı kesimlerimizde, hatta Karadeniz'in iç kesimlerine kadar yetişmesine rağmen iç kesimlerde meyve vermiyor; kanımca bunun sebebi, yeni dünya(malta eriği) gibi kış aylarında çiçek açması (Aralık-Ocak aylarında koca yemişin üzerinde aynı anda bir önceki yılın meyvesiyle o yılın çiçeğini görebilirsiniz.) Sıcaklık zone değeri 7 olduğundan -18 'C ye kadar dayanabildiğinden Ankara'da yetişse de (o da şüpheli) meyve vermez.

Benim merak ettiğim konu ise diğer bir arbutus çeşidi olan Sandal (Arbutus andrachne) ağacının, çok estetik bir görüntüsü olduğu halde neden peyzaj uygulamalarında kullanılmadığı!?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/40/Arbutus_andrachne2.jpg/800px-Arbutus_andrachne2.jpg
http://nikita.russian-women.net/images/photoalbum/nikita/medium/mh_Nic21143.jpg
Peyzajcı arkadaşlardan cevap bekliyoruz; kıyı kesimlerimizde doğal olarak yetişen; zone değeri 8 olduğu için -12 'c ye kadar dayanıklı, estetik görünümlü bir ağacın peyzaj uygulamalarında yok denecek kadar az kullanılma sebebi nedir? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

Harun Parlak
11-12-2007, 15:56
Sayın mahon67 ben peyzajcı değilim ama sanırım sebebi Türkiyede doğal olarak çok var ama fidanlıklarda üretim yok illada ben isterim diyen müşterilerine de ithal geliyor.

lokmanbahçe
28-12-2007, 18:20
sayın tekin
ben çaycumadayım burada da köylü kadınlar pazara getiriyorlar meyvesini. ben çok severim dağ taş gezmeyi ama bir türlü bu kadınlar bu kocayemişi nereden bulup topluyorlar anlayamadım. hiç denk gelemedim ağacına.

kürşad
31-12-2007, 13:07
Hanımla ben de bir hafta sonu toplamaya gittik hususi.
2-3 kg kadar da derin dondurucuya koyduk tepsiye dizip.
Donduktan sonra tane tane ayrılıyorlar, sonra da kapaklı kaplara koyuldu.
Pasta vs. yapıldığında üstüne dizeceğiz :)

Harun Parlak
31-12-2007, 14:24
Bir kısmını mart da toprağa ekin bir kaç kocayemiş fidanınız olur.

kürşad
31-12-2007, 15:41
Bir kısmını mart da toprağa ekin bir kaç kocayemiş fidanınız olur.

Tohumlukları ayrı seçtik. Eve geldiğimizde ezilmiş olanları ayırdım, ezdim ve kuruttum, ufalayıp tohumları seçtim içinden.
200-250 kadar tohum çıkardım, fidan üreteceğim olursa. Seneye de Dağdan aşı alıp aşılamayı düşünüyorum zira Trabzonda 40 ın üzerinde çeşidini tespit etmişler.

Harun Parlak
31-12-2007, 15:43
Tohumları kurutmayacaksınız soğuk katlamaya alıp baharda ekeceksiniz kolay gelsin.

lokmanbahçe
31-12-2007, 19:10
aferim kürşad kardeşim ne güzel anlatıyon sen öyle insanın toplayası geliyor canı çekiyor

Halit Togay
01-01-2008, 12:09
sayın tekin
ben çaycumadayım burada da köylü kadınlar pazara getiriyorlar meyvesini. ben çok severim dağ taş gezmeyi ama bir türlü bu kadınlar bu kocayemişi nereden bulup topluyorlar anlayamadım. hiç denk gelemedim ağacına.

Çaycuma'nın dağı taşı kocayemiş olsa gerek nasıl olur da göremezsiniz?

kürşad
02-01-2008, 07:28
Resimleri unutmayalım.

27292

27291

27293

Ayrıca şu an tüm tohumları fotoğrafçıdan aldığım film kutularına koydum, fazla nemi çıksın diye kapakları açık. Yakında hepsini buzdolabına koyup güzel bir kış yaşatacağım hepsine.
Trabzon hurması çekirdeği ekmiştim, dün çıkardım birisini çimlenmeye başlamış. Onları da bardaklara alacağım en kısa zamanda.

copur 09
02-01-2008, 14:59
Sayın Kürşad; kocayemiş çiçeklerinde bal arısı varmıydı?

Harun Parlak
02-01-2008, 15:04
Bu mevsimde karadeniz sahillerinde arı çalışırmı çalışmaz diye biliyorum ama yanılıyorda olabilirim.

kürşad
02-01-2008, 15:37
Bizim gittiğimiz günlerde yağmurluydu hava.
Arıya rastlamadım. Belki de çiçek sayısının iyice azalmasındandır.

copur 09
02-01-2008, 16:33
Hava sıcaklığı 15 derecenin üstüne çıkınca arılar kovandan dışarı çıkıyorlar. Ben geçen ay kocayemiş fidanı getirttim.Meyvesini satan kişi dip sürgünlerinden sökmüş ufak sayılır. saksıya diktim fakat tutarmı bilmiyorum. Toprağın da solucan benzeri böcek var herhalde, saksı yüzeyinde pütürcüklü birşeyler görüyorum. Çubukla kurcalayınca altından küçük bir delik çıkıyor.

kuçukamazon
02-01-2008, 22:54
Bir süre sonra insanın miğdesini bulandırıyor bu ağacın meyvesi.

sukranayalp
04-01-2008, 08:27
Sn Tekin 35 no'lu mesajda kurutmayacaksınız demişsiniz.

Kurutmadan saklamaya çalıştığınızda küflenme, çürüme gibi bir durumla karşılaşmıyor musunuz?

Tüm etli, sulu meyvelerin tohumları işleme tabi tutulmadan önce kurutulmalıdır diye biliyorum.

Harun Parlak
04-01-2008, 08:44
Sayın Şukran hnm belki sizin dediğiniz doğru olabilir ama beniim denemelerimde örneğin Manolya tohumlarında bu şekilde temizlemeden kurutmadan bahara kadar buzdolabı alt gözlerinde saklayarak bekletdiğimde başarılı oldu.
Buzdolabında çürümüyor.

denizakvaryumu
04-01-2008, 10:32
Myrica rubra yani Çin çilek ağacını da

kocayemiş sevenler bir köşeye not etsin derim:)

http://bitkibakimi.blogcu.com/4778458/

ceromaya
04-01-2008, 22:33
Saksıya aktardığım 15 cm. boyundaki kocayemiş fidesini balkonda tutuyordum fakat 2 gün önce havalar soğuyunca içeri aldım. Acaba hata mı yaptım?

Halit Togay
18-01-2008, 16:57

İlginç bir blog. Yazarı agaclar.net üyelerinden biri olabilir mi?:p

denizakvaryumu
18-01-2008, 19:58
İlginç bir blog. Yazarı agaclar.net üyelerinden biri olabilir mi?:p

Bana da tanıdık geldi :D

pepino61
21-01-2008, 20:49
Kocayemiş(Arbutus unedo) meraklılarına merhabalar...
bu meyvenin doğadan söktüğüm büyük fidanlarını tutturamadım.sebebi de kazık köke
sahip oluşundandı.Bu kez 15-20cm likfideleri toprağı ile sökerek poşetlere aldım ve
iyi sonuç aldım.
tohumla üretimini de denedim.ve başarı sağladım...şöyle ki:
aralık ayında aldığım meyveleri tamamen ezerek pasta haline getirdim ve torf dolu kasanın içerisine yaydım.
üzeine 4-5mm dere mili (ince kirli kum) serperek nemlendirip,sera ortamına bıraktım .nisan ayında yoğunbir çimleme oldu .ağustos ayında bunları tek,tek alarak poşetledim.

fatmairmak
01-02-2008, 15:57
İzmir Seferihisar yöresinde koca yemişe dağ çileği diyoruz. Zeytinlik arazimizde 2 büyük agacımız var. Ama çelikle fidan üretmeyi henüz başaramadık. Ama bu yıl pepino61'in önerdiği üzere tohumdan üretmeyi denemeyi düşünüyoruz. Böylelikle belki 1-2 ağaç daha arazimize dikmiş oluruz.

çavdaroğlu
02-04-2008, 12:35
Dostlar Ben De Yeni Satin Aldiğim Kocayemiş Fidanini (tohumdan çoğaltilmiş) Köydeki Bahçeme Diktim Fidan Iyi Görünüyor.

susam
06-10-2008, 22:22
Son mesajın üzerinden tam 1 yıl geçmiş. Ama yazmadan duramayacağım. Ben kocayemişi çok seviyorum. Balkonuma diktim. İnşallah büyüyüp meyve verdiğini de görürüm. Henüz çok genç. Bakımı nasıl yapılır bilmiyorum. Buradan okuduklarımı uygulayacağım.

Kiraz
07-10-2008, 08:02
İki sene önce benim bahçeye gelen topraktan çıktı.Aslında 5-6 tane vardı ama ben ne olduğunu bilemedim ve bir tane kalacak şekilde diğerlerini söktüm. İlk gördüğümde iki yapraklıydı, şu an 60 cm civarında. Bu yaz çiçek gibi oluşumlar görmüştüm ama gelişmeden dalın üzerinde kaldı. Sanırım daha çok genç.

Köklerinin derine gittiğini okumuştum, bu nedenle yer değiştirmeyi küçükler için yapıyorlar. Umarım kökler saksıda problem çıkarmaz.

susam
11-10-2008, 00:14
Nurbahar hanım. Saksıya dikmeyi göze alamadığım için, terasımda yaptığım derin bahçeme gömdüm. İnşallah bu derinlik gelişmesi için yeterli olur.

Kiraz
11-10-2008, 08:01
Yaşamasını dilerim.

gulshenisa
11-10-2008, 22:36
Hatcce hanım tohum temin edebilirmisiniz acaba?

susam
12-10-2008, 12:33
Hatcce hanım tohum temin edebilirmisiniz acaba?

Gülshenisa tohum konusunda inanın hiç bir bilgim yok. Ama ilk fırsatta sizin için araştırırım. Eğer bulabilirsem size haber veririm. Bu arada kocayemişim işte altta gördüğünüz hatundur. Yüklerken farkettim. Bütün olarak görünmemiş. Ama olsun değilmi? Onun da kendini bir şekilde göstermeye hakkı var.:rolleyes:

Harun Parlak
04-11-2008, 16:16
Kocayemişler Bu günlerde yenilecek meyveleri olgunlaştırırken seneye vereceği meyvelerinin çiçeklenmesini yapmışlar.

enginnaz
21-11-2008, 19:31
tohumdan diktiğiniz fideleri aşılamak gerekmiyormu?fide fiyatlarınız ne kadar?bilgi verirseniz memnun olurum sayın pepino61..

Kocayemiş(Arbutus unedo) meraklılarına merhabalar...
bu meyvenin doğadan söktüğüm büyük fidanlarını tutturamadım.sebebi de kazık köke
sahip oluşundandı.Bu kez 15-20cm likfideleri toprağı ile sökerek poşetlere aldım ve
iyi sonuç aldım.
tohumla üretimini de denedim.ve başarı sağladım...şöyle ki:
aralık ayında aldığım meyveleri tamamen ezerek pasta haline getirdim ve torf dolu kasanın içerisine yaydım.
üzeine 4-5mm dere mili (ince kirli kum) serperek nemlendirip,sera ortamına bıraktım .nisan ayında yoğunbir çimleme oldu .ağustos ayında bunları tek,tek alarak poşetledim.
ŞU ANDA ELİMİZDE FİDANLARI MEVCUTTUR.
http://site.mynet.com/yusufustaoglu/meyveler/id15.htm

Nihal
10-12-2008, 11:50
Merak ettim dalından yetişir mi kocayemiş?

denizakvaryumu
21-12-2008, 22:41
Arbutus unedo nun kültüre alınmış çeşitleri de var,
böylece boyu yarıya indirerek saksıya uygun hale getirmişler, en önemlisi -26 dereceye kadar dayanıklı hale gelmiş.

56854

Arbutus unedo 'Compacta'

Arbutus unedo 'Elfin King'

Arbutus unedo 'Quercifolia'

Arbutus unedo 'Rubra'

56864

feriha
21-12-2008, 23:10
Bu bitkiden bulmalı Sn Denizakvaryumu ne yapmalı?

Harun Parlak
21-12-2008, 23:17
Merak ettim dalından yetişir mi kocayemiş?

Tohum, Çelik ve aşı ile üretilir. Yaz sonu yumuşak çelik ve daldırma ile üretilir.
Geç sonbaharda sera şartlarında sert odun çelikle üretilir. Hormon kullanımı köklendirmeyi kolaylaştırır. Hormona mantar ilaçlarından karıştırılırsa mantari kaynaklı hastalıklara karşı ve çüremeye engel olmuş olursunuz. Buda genelde map 50 kullanılır.

denizakvaryumu
21-12-2008, 23:27
Bu bitkiden bulmalı Sn Denizakvaryumu ne yapmalı?

Hollanda'da - Almanya'da - ingiltere'de tanıdıklarınız varsa

http://www.esveld.nl/~laur/index.php?lan=eng&q=search&key=arbutus+unedo&word_search=allw&category_search=all&s=plant&search=Find

sitesinden alıp yanlarında getirebilir.

Ya da Bauhaus un getirmesini bekleyeceğiz :)

serdar1
22-12-2008, 09:30
Çaycuma'nın dağı taşı kocayemiş olsa gerek nasıl olur da göremezsiniz?
Çaycumanın -Saltukova beldesi sırtları tepeler kocayemiş ağaçları ile dolu, oldukca büyük kocayemiş korusu var sırtlarda..

Deep_darkness
24-12-2008, 13:00
İstanbul / Çatalca / Karacaköy Beldesi karadeniz kıyı kesiminde bolca yetişen bir türdür. Meyvesi gerçekten çok güzel. Çektiğim bir fotoğrafı paylaşayım.

http://farm4.static.flickr.com/3051/2835133053_49782db773_o.jpg

yolac
24-12-2008, 15:17
İstanbul / Çatalca / Karacaköy Beldesi karadeniz kıyı kesiminde bolca yetişen bir türdür. Meyvesi gerçekten çok güzel. Çektiğim bir fotoğrafı paylaşayım.

http://farm4.static.flickr.com/3051/2835133053_49782db773_o.jpg

Sayın Deep darkness,
O kadar güzel resim koymuşsunuz ki beni şahsen çok ama çok imrendirdiniz.
Çatalca da bolca olduğunu bildiriyorsunuz.
Peki ya biz Anadolu yakasında oturanlar bu ''kocayemiş fidanını'' nereden temin edebiliriz.Veya karşıda(Avrupa yakasında)da biryerlerde varsa gelip alabiliriz.
Herşey gönlünüzce olsun...

kuyucu
25-12-2008, 20:48
Bu sene daldan üretme denemesi yapıyorum. Bakalım başarılı olursam bilgileri sizlerle paylaşacağım. Şu anda elimde 2 tane var. Bu hafta sonu Yalova 'ya gidersem isteyen arkadaşlara getirebilirim (İstanbul içi) . Fiyatlar hakkında bilgim yok ama sanırım 10-20 arasıdır diye düşünüyorum.

yolac
26-12-2008, 13:03
Sayın kuyucu,
Daldan üretmede inşallah başarılı olursunuz.Galiba kocayemişin birkaç çeşiti var.Çarşamba günü Pendik ferbotuyla Yalova ya gittim.Yalova feribot iskelesi karşısındaki pazarın girişinden birkaç fidan aldım ,ancak kocayemiş fidanı maalesef bulamadım.Ben de zaman zaman Yalova ya gezmeye sabah gider akşam Istanbul a dönerim.Belki de benim bilmediğim bir fidancıda kocayemiş fidanı olabilir.İsterseniz bana mail de atabilirsiniz.
Sağlıklı ve mutlu yıllar dileğiyle...

Harun Parlak
26-12-2008, 14:07
Sayın yolac İZMİT'in Kuzey depelerinde yoğun bir inşaat çalışmaları var. Oralarda sökülenleri toplasanız sizin için ve dostlarınız için yeterde artar bile.

kuyucu
26-12-2008, 17:46
Bu sene Yalova' da bizim köye yakın bir yerde ,orman açma çalışması yapılmış ve binlerce Dağ Çileğini kesmişlerdi. Görünce çok üzüldüm. O zaman bu konuda istek olsaydı çok sayıda sizlere temin edebilirdim. Ama sorun değil, isteyenlere bulmaya çalışacağım. Gerçekten ağaç formu verilirse çok güzel bir ağaç. Meyvesi de hem tat hem güzellik açısından benim favorilerimden .

denizakvaryumu
26-12-2008, 23:13
bu ağaç akdeniz ege ve karadeniz kıyılarında bolca vardır....
sanırım sandal ağacı diye de isimlendiriliyor...
meyvesi lezzetlidir ama fazla yerseniz bulantı ve baş ağrısı yapar... (hey gidi çocukluk)
çiçekleri çok güzeldir...

Sandal ağacı farklı bir ağaçtır ve meyve vermez.

Bu ağacın meyvesini fazla yerseniz alkol kullanmış gibi sarhoş olursunuz, çok çabuk fermantasyona uğrayıp sarhoş ediyor.

Harun Parlak
26-12-2008, 23:33
Farklı ağaç olduğu kesin Sayın denizakvaryumu yalnız meyve verir. ayrıca Sandal ağcına Yunan koca yemişi de denir.
Sandal ağcının yaprak kenarları düz çiçekleri mart nisan ayında açar beyaz renkli dik ve bileşik salkım kuruluşundadır.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=216691&highlight=arbutus#post216691

Kocayemişin ise Kasım Aralık ayında açan çiçekleri dallar ucunda açık pembe renkli çok çiçekli bileşik salkım durumundadır. Yaprakları ise keskin dişli ucu sivri durumdadır.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=216691&highlight=arbutus#post216691

enginnaz
10-01-2009, 19:36
Bu kocayemişin bir çok çeşidi var.Benim bahçemde çiçek açıp meyve vermeyen cinsi,meyvesinin çok küçük olanı,ve büyük olanı vb..ben bu yıl büyük olan cinsten fide alıp yetiştirmeyi düşünüyorum..fideler olduğunda tekrar fotoğraf yollarım..saygılar..

tolgahann
10-01-2009, 20:32
Koca yemiş ağacından aşı için kalem alsam,anaç olarak hangi meyve ağaçlarını kullanabilirim(erik, kayısı,şeftali....).

denizakvaryumu
24-07-2009, 07:45
Acaba soğuklara dayanıklı anaç üzerine yapılan aşı ile karasal iklimde yaşatmak mümkün olmaz mı?

Romantik
24-07-2009, 11:52
Sayın denizakvaryumu,

Kocayemiş bitkisi bölgemizde kısmide olsa -15 derecelere dayandığı gözlemlenmiştir.

Bu yüzden bu bitkinin tohumla üretimi esas olup ,çelik ve aşıya yeterince iyi sonuç vermediği tespit edilmiştir.

ahmet salih
06-08-2009, 14:12
benim kocayemiş ,ahududu ve böğürtlenler arasında biraz sıkıştı .gecen yıl hiç sürgün vermedi, bu yıl düzeldi gibi.yarı gölge ve bol su istediğini biliyorum.bu bilgim doğru mu? emin değilim.

denizakvaryumu
06-08-2009, 14:26
Ben de bol güneş istediği ve susuzluğa çok dayanıklı bir bitki diye biliyorum.

denizakvaryumu
06-08-2009, 14:42
96779

96780

96781

96782

Yumberry yani Myrica Rubra

Veeee beri beri diyenlerin sonu :D

96786

ahmet salih
06-08-2009, 15:37
Ben de bol güneş istediği ve susuzluğa çok dayanıklı bir bitki diye biliyorum.

Sn;deniz akvaryumu benim doğada gördüğüm kocayemişler genelde orman altı bitkisi şeklinde ,yarı gölge yerlerdeydi ,ama dediğiniz gibiyse bu kış yerini değiştirmek şart oldu.

denizakvaryumu
06-08-2009, 15:53
http://davesgarden.com/guides/pf/go/53834/

bir göz atın derim.

ahmet salih
06-08-2009, 16:33
http://davesgarden.com/guides/pf/go/53834/

bir göz atın derim.

teşekürler sn;denizakvaryumu geçen yılki gelişememesi bu yüzden olabilir. koca yemiş ,sonbaharda bol güneşli bir adrese taşınacak.çicek ve meyve verince ,fotoğrafları burada yayınlacak,isteyenlere tohum gönderilecek.

Romantik
06-08-2009, 21:34
Arkadaşlar Türkiyede Kocayemişler belli bir rakımın üzerinde yetişir, Orman altı bitkisidir. Sıcaktan fazla hoşlanmaz, Soğuğu daha çok sever ve suyu.
Bir yerden Koceyemiş bitkisi satın alarken en çok dikkat etmeniz gereken şey bitkiyi kesinlikle tepesinden çekmeminiz gerekir, tepesinden çekildiği an kurur.

Kiraz
07-08-2009, 09:41
Sn. Romantik, bahçe toprağı yeni geldiğinde çıkan güzel yapraklardan birini koparmadım, iyi ki koparmadım, kocayemiş çıktı, ilk sene 50 cm'den fazla uzadı. Evdeki çıkmadan dolayı hiç yağmur almayan, güneye bakan, yazın bol güneşli ve kuytuda olduğu için sıcak kalan bir bölgede. Alanı kaplamaması için yerini değiştirecektim ama o kadar güzel ve sağlıklı büyüyor ki ellemedim.

Yazınızdan sonra istekleri farklı olan, farklı türleri mi var diye merak ettim.

denizakvaryumu
07-08-2009, 10:33
Sanırım bitki her koşula adepte oluyor.

Romantik
08-08-2009, 20:26
Sn. Romantik, bahçe toprağı yeni geldiğinde çıkan güzel yapraklardan birini koparmadım, iyi ki koparmadım, kocayemiş çıktı, ilk sene 50 cm'den fazla uzadı. Evdeki çıkmadan dolayı hiç yağmur almayan, güneye bakan, yazın bol güneşli ve kuytuda olduğu için sıcak kalan bir bölgede. Alanı kaplamaması için yerini değiştirecektim ama o kadar güzel ve sağlıklı büyüyor ki ellemedim.

Yazınızdan sonra istekleri farklı olan, farklı türleri mi var diye merak ettim.

Sayın Kiraz,

sayın denizakvaryumunun dediği gibi bitki her koşule kendini adepte ediyor.

elbrujo
24-08-2009, 13:23

Çinliler kocayemişinde sahtesini yapmış :))

Halit Togay
18-09-2009, 14:37
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?p=498884#post498884
de kocayemiş gezisi için bir duyuru yaptım 27 9 09 pazar için.

agacci
22-09-2009, 18:28
Selamlar...
Kocayemiş;çiçek tomurcukları,açmış çiçekleri, yeni olgunlaşmaya başlayan yeşil -sarı meyvaları ve olgunlaşmış kıpkırmızı meyvaları aynı dönemde,aynı ağaç üzerinde bulunabilen mükemmel bir ağaç ya da çalı...
Giresun'da doğal ortamda,kendi halinde inanılmaz güzellikte büyüyor bu harika ağaç.Yaprakları dükülmüyor.Aralık-ocak aylarında karın yağması ile beraber olgunlaşıyor meyvaları.Salkım salkım,top top,kıpkırmızı meyvalar.
Bu harika ağacı herkes görmeli.

Şimdi bu girişten sonra soralım;

Acaba bu ağaç-çalı peyzaj amaçlı kullanılabilirmi.Belkide kullanılıyordur.Webde biraz araştırdım ama detaylı bir bilgi bulamadım.

Konu ile ilgili bilgisi olan varsa ve bizimle paylaşırsa çok memnun olurum.

gezerci
12-11-2009, 19:10
Merhaba..
Bu ağacı ve meyveyi yani Kocayemişi ben kendi yöremde halk arasında bilyadun olarak tanıyorum. Çoçukluğumuzda memleketimizden ayrılmadan sahil kesimlerden toplardık. Memleketim (Sinop Ayancik) Ançak yakın bir zamanda İstanbul'da bir çiçekçi dükkanında defne dalları ile birlikte çiçek demetlerini yeşillendirmek üzere getirilmiş ve dalların üzerinde meyveleri daha yeni sarıya çalar rengi ile bulunuyordu. Dükkan sahibi bitkiyi pek tanımadı ve nereden geldiğini bilmediğini söyledi.
Bende uzun zaman sonra bu bitkiyi yeniden ve yakından görmüş oldum. Hiç değilse hatırlamış oldum.

MeyveliTepe
12-11-2009, 19:50
Kocayemiş mükemmel bir peyzaj ağacıdır. Her daim yeşil, gösterişli yapraklarıyla çok güzeldir. Peyzaj için gördüğüm en güzel kocayemiş İstanbul'daki Amerikan konsolosluğunda vize verilen bölümde özel olarak hazırlanmış, üstü açık bir havuzdaydı.

Bizim bahçede de peyzaj için diktiğimiz iki fidanımız var. Bu günlerde hem çiçek hem de meyve veriyor. Böyle de bir hoşluğu var.

Güngör Salman
12-11-2009, 20:19
Kocayemişi çelikten yetiştiren varmı?

sındırgılı
12-11-2009, 20:35
Adada kocayemişler bıtti bitiyor.En bilindik adres: Aya Yorgi yokuşunu çıkarken sağdan orman içinde yürürseniz bulursunuz. Afiyet olsun,

kuyucu
13-11-2009, 08:04
Kocayemişi çelikten yetiştiren varmı?

Ben denedim ama başarılı olamadım. Sanırım Air-Layering daha uygun bir deneme olabilir.

YeşilSeven
13-11-2009, 08:26
Sanırım bitki her koşula adepte oluyor.

Aydın'a mart başında diktiğim 2 fidan durdu kaldı öylece. Bir fidan daha almıştım durumunu merak ediyorum.

sındırgılı
13-11-2009, 09:41
Mart ayında nasılsa Adanın doğal florasında (adanın arkası) yaşıyor diye bende Cengiz Beyden fidan almıştım, ama fidan adanın ön tarafına adapte olamadı,bende yetiştirmekten vazgeçtim.Adanın arkasına gidip meyva toplayıp getiriyorum.Fakat hiç aklıma gelmedi,çelik alıp köklendirme ya da tohumundan üretmek. Arkaya yürü, meyva topla, ye !!! Daha uygun, sarhoş ayıda yok?

yigit666
13-11-2009, 11:37
kasımpaşa da pazar günleri lunaparkın içinde kastamonu pazarı kuruluyor. geçen hafta köylüler bayağı getirmişlerd.i kilosu 7 ytl idi. bayagıda irice ve taze idi. içindeki tohumlarından fidanı üretebilinir zaten. doğada kendinden yetişiyor ayrıca aynı pazar balat ta da kuruluyor. aynı gün bütün ürünler muşmula ,üvez ,kanlıca mantarı , torba yogurdu ,ekşimik, köy yumurtsı, köy tavugu, köy ekmegi. hepsi kastamonudan gelmiş organik ürünler. yalnız sabahtan gitmeli her şey seçilmeden.

nikomedia
24-11-2009, 17:41
Kocayemiş ağaçları yarı gölgeyi ve güneş gören yeri sever,ağaç dikimi yapılırken etrafı ferah ve diğer ağaç türlerine en az 5 metre mesafesi olamalı kökleri cabuk yayılıyor, ağaç boyları 12 metreye kadar ulaşıyor bahçem de 3 tane ağacım var ve değirmendere yamaçlarında bolca var bu ağaçlardan fazla yenirse de sarhoş olursunuz :p ama faydalı bir meyve tavsiyem herkezin yetiştirmesi;)

Romantik
08-12-2009, 21:55
Geçen gün ormana gittiğimizde, dayanamadım bol miktarda yedim, çok hoş bir aroması var. Başka meyevlerde bulunmayan değişik ve farklı bir aroma.

Harun Parlak
08-12-2009, 22:42
Çok fazla yendiğinde fazlaca bağırsakları çalıştırır. Genede ölçülü yemek lazım:)

Satı Uğurtan
08-12-2009, 22:50
Evimin yanı orman alanı olduğu için iki üç haftadır birsürü toplayıp yedik.

Harun Parlak
08-12-2009, 23:02
Marmara bölgeside Körfezi'in kuzey yamaçlarında bolca vardır. Hatda şimdi o bölgelere Depremden sonra bolca inşaat alanları yaraetmek için bir çoğunu söküp atmışlardır.

Satı Uğurtan
08-12-2009, 23:12
Benim evimin etrafı çalı büyüklüğünde ormanla kaplı kocayemiş ağaçları oldukça çok ve üstleri hala meyve dolu. Sayın Romantik bana tohum ekimini anlattı ve ben ona göre ektim umarım çıkar.İzmit te ev yapacağız diye nereleri mafettiler bir bilseniz.

Romantik
11-12-2009, 21:32
Ben Kocayemiş üretimimi tohumlarından yapıyorum. Her meyvesinde ortalama 30 adet civarı küçük tohumları oluyor. Ama ilk seneler çok yavaş büyüyor. Bu süre zarfında büyümesini sabırsızlıkla beklemek lazım.

athena -asena
20-12-2009, 16:57
bende bugün bahçeye gittim çok güzel görüntü vermişlerdi kocayemişler bayağı bi yedim , değişik bi tadı var. birazda reçel için topladım resimlerini de yarın eklerim .

Orhan Özbilgiç
20-12-2009, 18:12
118676

Bahçeme yeni diktiğim Kocayemiş'in üzerindeki çan şeklindeki çiçekler, 2010 yılı ekim ayında olgunlaşacak meyvelerini müjdeliyor!;)

Romantik
20-12-2009, 21:36
118676

Bahçeme yeni diktiğim Kocayemiş'in üzerindeki çan şeklindeki çiçekler, 2010 yılı ekim ayında olgunlaşacak meyvelerini müjdeliyor!;)

Evet Sayın orjin,

2010 yılının meyveleri, çok şirin duruyorlar. Şahane meyveleri olan Kocayemişi yemekle insan doymuyor.

Orhan Özbilgiç
20-12-2009, 22:13
Evet Sayın orjin,

2010 yılının meyveleri, çok şirin duruyorlar. Şahane meyveleri olan Kocayemişi yemekle insan doymuyor.

Sayın Romantik,
Çok ilginç bir durum var ortada. Yaz başında, eşimle günü birlik bir Giresun gezimiz olmuştu. Dönüşte size uğradık. Bulamamıştık. siz Ordu' ya geçmiştiniz.
İşte o gün sizden Kocayemiş alacaktık. Sizde de vardı. Sonra Çarşamba' da bir fidanlıkta bulduk.
Kısmet denilen şey bu işte.

Romantik
20-12-2009, 22:23
Sayın Romantik,
Çok ilginç bir durum var ortada. Yaz başında, eşimle günü birlik bir Giresun gezimiz olmuştu. Dönüşte size uğradık. Bulamamıştık. siz Ordu' ya geçmiştiniz.
İşte o gün sizden Kocayemiş alacaktık. Sizde de vardı. Sonra Çarşamba' da bir fidanlıkta bulduk.
Kısmet denilen şey bu işte.

Evet Sayın orjin,

Kocayemiş fidanını benden veya bir başka arkadaştan temin etmeniz önemli değil gerçekten. Kısmet meselisi dediğiniz gibi. Ama fidanınız çok sağlıklı ve şirin duruyor. İnsanın görüpte aşık olacağı bitkilerin başında gelir Kocayemiş her zaman.

athena -asena
21-12-2009, 18:03
telefonla ancak bu kadar çekiliyo dijital makine olsaydı süper bi görüntüsü vardı.

Kiraz
26-12-2009, 17:16
119180

Üç sene önce bahçeye gelen toprakta güzel yapraklı bitkiler çimlendi. Birini bırakarak diğerlerini yoldum:( İyi ki birini bıraktım, kocayemiş çıktı.

Hiç yağmur almayan (kışın bile) bir bölgede, buna rağmen inatla büyüyor bu nedenle yerini değiştirmedim. İki senedir çiçek de açmıştı, bu fotoğrafı çekerken çiçeklerini de çekmeyi düşünüyordum ama yine tırtıllara kaptırmışım.

Romantik
27-12-2009, 11:44
Sayın Kiraz,

Şanşlısınız, Ağacınız yerini sevmişki 3 senede o kadar boylanmış.

athena -asena
30-12-2009, 17:01
komşunun kocayemiş ağacı muhteşem görünüyo

Romantik
07-01-2010, 21:17
Kocayemiş meyveleri küçük ve canlı kırmızı renkte. Çok hoş durur fakat ne dersiniz salonda yetişir mi ki? En azından bir kaç sene gelişene dek salonda tutsam sonra bahçeye diksem diye düşünüyorum.

Seher Hanım,

Kocayemiş bitkisini, Akdenizde ev içine hapsademezsiniz. Balkon veya arazide rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Uyumlu ve esnek bir bitkidir. Ortamına uyum sağlar. Hoş kokulu çiçekleri olur. Şimdiden alıp bahçeye dikebilirsiniz.

Sevgi ve Saygılar.

Güngör Salman
28-04-2010, 00:45
Tohumdan çimlendirdiğim koca yemişlerim;)

Romantik
01-05-2010, 07:20
komşunun kocayemiş ağacı muhteşem görünüyo

Çok heybetli duruyor.

Romantik
01-05-2010, 07:21
Biraz daha büyümeleri lazım, şu anda tam olarak Kocayemiş olup olmadıkları anlaşılmıyor.

athena -asena
01-05-2010, 17:36
Çok heybetli duruyor.

sayın romantik telefonla çektiğim için güzel çıkmamış meyve zamanı dijitalle çekip galeriye resmini koyarım.

unwasted
01-05-2010, 20:41

Merhaba, benim çimlendirdiğim iki adet kocayemişçik uzun süredir kısacık ve üzerleri yapışkan.Sebebi ne olabilir?

inebolu
14-06-2010, 20:08
Bizim köyde çok var kocayemişten. En çok mermelatını yapıyoruz ve çok güzel oluyor.
Bu sene bir kaç kök çıkartabilirsem getireceğim İstanbul'a.
Çelikle veya sürgünleriyle köklendirebilir miyim bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı ?
Eğer olursa çok getirme şansım olur ve sizlere de yollayabilirim.

enginnaz
14-06-2010, 22:10
çelikle falan hiç denemeyin.tohumdan yetiştirin.ama soğuklama ihtiyacı var onuda düşünerek hareket edin.
benim önceki senelerde aldığım köklü olmasına rağmen bir sürü fide olmadı.kazık köklü olduğundan olacak heralde başarılı olamadım.geçen sene tohumdan ektiğim kocayemişler bu sene 25-35 cm civarı oldular.hepsini ayrı ayrı poşetlere diktim.büyüyorlar.
çelikten deneyen başka bir arkadaşta başarılı olamadı.hormon falanda kullandı ama sonuç yine olumsuzdu.tek çare tohumdan üretmek diye düşünüyorum.başka bir yolu var ise biz bilmiyoruz.
saygılar..

Bizim köyde çok var kocayemişten. En çok mermelatını yapıyoruz ve çok güzel oluyor.
Bu sene bir kaç kök çıkartabilirsem getireceğim İstanbul'a.
Çelikle veya sürgünleriyle köklendirebilir miyim bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan var mı ?
Eğer olursa çok getirme şansım olur ve sizlere de yollayabilirim.

Güngör Salman
14-06-2010, 22:25
Tohumdan yetiştirdiğim koca yemiş'ler büyümeye devam ediyor.

cenan
24-09-2010, 10:01
Güngör hanım, tohumdan yetiştirdiğiniz koca yemiş ne durumda?

Bu bitkinin adı ne sayfasında sorduğum Koca Yemiş saksı içinde, 1 metre kadar boyunda. İtalyadan geldi. İstanbul' da öğlene kadar güneş alan balkonumda büyüyebilirmi? **** İstanbul Karaburun' daki evimin minik bahçesinemi diksem? Oradaki minicik bakçede incir ağacıda var. İncirin gölgesinde bitki büyümez diyorlar. Bir akıl verirseniz çok memnun olurum.

Orhan Özbilgiç
03-12-2010, 18:01
118676

Maalesef bu ağaçtan bu yıl meyve yemek bir tarafa, gelecek yıl için bile ümitsizim. :(
Geçen kış eksi 10 derecelerde bitki tüm yapraklarını döktü. Bu yaz yeniden yapraklandı ama bu kezde hastalandı. Yaprakları mantari bir hastalığa yakalandı. Önce beneklendi, Sonra sararıp dökülmeye başladı. Ateş yanıklığı için kullandığım bir fungusiti kullanıyorum.
Bakalım sonuç ne olacak.:confused:

182932

nariçi
03-12-2010, 20:40

Adam olacak çocuk doğumundan belli olur. İyi gözüküyorlar, yeterki uygun ortamda dursunlar. Toprağı sevmiş gözüküyorlar.

artemisia10
04-12-2010, 21:57
Bunlar da tohumdan çimlendirdiğim kocayemişlerim ekim sonunda bu durumdaydılar çok yavaş büyüyorlar...183089

nariçi
04-12-2010, 22:02
Manavlarda satılıyor mu bu kocayemiş ? Satılıyorsa neden bizim bölgeye gelmiyor acaba!

artemisia10
04-12-2010, 22:18
Sn. Nariçi burada dağlardan toplayıp getiriyorlar bazı manavlar az miktarda satıyor benim aldığım manav sepet sepet toplayıp getiriyor. Bolca yedik tohumlarınıda soğuk katlamaya aldım. Daha önce söyleseydiniz kargoyla gönderebilirdim ama şuanda elinde varmıdır bilmiyorum?

nariçi
04-12-2010, 22:22
Varsa beklerim, teşekkürler.
Ben İnegölde çalıştım ama orada hiç dikkatimi çekmedi acaba yokmuydu!

artemisia10
04-12-2010, 22:33
Bulursam gönderirim Ege ve Marmara da yüksek rakımlarda yetişiyor ve tabii Karadeniz' de. Bursa 'da olduğunu biliyorum ama çok yaygın satılmıyor. Ben de tohumları buldukça ekiyorum :)

sındırgılı
04-12-2010, 22:43
Geçen hafta Adanın arkasında çektiklerim :

artemisia10
04-12-2010, 23:01
Çok güzeller aslında yediğim en güzel dağ çileklerini İstanbul'da yemiştim daha iriydiler buradakiler daha ufak ama tadını seviyorum...:)

KAPTANzst
09-12-2010, 18:53
Geçen sene başında Trabzon beledıyesı bedeva fidesini dağıttı. Fidecılerde de 1 tl den satılıyordu. Şimdi varmı bilmiyorum. Aslında dikmek lazım. Bizde olmasa ararız!!! Ülkemizdekilerin kıymetini bilmiyoruz.

Dudi
14-01-2011, 12:32
Kocayemişimin nesi var?

Kiraz
14-01-2011, 12:55
Kocayemişimin nesi var?

Sevgili Dudi, kurumuş gibi. Dalın ucunu keserseniz anlaşılabilir.

yolac
14-01-2011, 13:10
Sayın Dudi,
Zorla Bursa dan bir fidanlıktan geçen sene getirttiğim benim kocayemişimin de dalları aynen sizinki gibi oldu ; aman kurumasınlar ne olur ben adeta gözünün içine bakıyorum canlansın diye.Ama inşallah kurumamıştır.Sizinki de benimki de.
Umarım soğuktan olmuştur.Benimki İzmit de,ne yapacağım bilemiyorum.Bunlar hani dağlarda soğuklara dayanıklıydı.Peki ne oldu da böyle oldu.

Dudi
14-01-2011, 13:25
Peki sevgili Kiraz, dalı kesip bakayım;

Bende ona güvenerek güçlüdür diye düşündüm sevgili yolac ama değilmiş demekki, kuruduysa artık başka fidan alacağım :)

Kiraz
15-01-2011, 10:37
Soğuktan olduğunu sanmıyorum, kökleri çok hassasmış, umarım sağlamdır.

Benimkilerde iki senedir çiçek veriyor ama meyveye dönmeden tırtıllar tarafından talan ediliyordu. Bu sene ilk defa üzerinde meyve oluşuyor, şimdilik çok küçükler, biraz büyüyünce fotoğraflayacağım. Hızlı büyüyor, 1,7 m civarında oldu.

artemisia10
15-01-2011, 12:28
Peki sevgili Kiraz, dalı kesip bakayım;

Bende ona güvenerek güçlüdür diye düşündüm sevgili yolac ama değilmiş demekki, kuruduysa artık başka fidan alacağım :)

Dalları kurumuşsa bence yinede atmayın belki kökünde çürüme falan olabilir kocayemiş için bu yapılabilir mi bilmiyorum ama çıkarıp kökleri oksijenli su ile yıkayıp saksı yerine direk bahçeye dikebilirsiniz belki ayrıca bitki hastalıkları tedavileri başlığında sormayı deneyin...

Dudi
15-01-2011, 14:44
Benim kocayemiş sizlere ömür, meğersem orada bir mezar olmuş haberim yok :)

nariçi
15-01-2011, 16:19
Kocayemiş tohumlarını bugün viyole ektim.

aygün
15-01-2011, 16:34
Domatestekinin 17 katı kanseri önlediği bilinen likopen içeriyormuş.

Bahçem olsa kesinlikle yetiştirirdim.

Romantik
04-02-2011, 21:53
Benim kocayemiş sizlere ömür, meğersem orada bir mezar olmuş haberim yok :)

Sevgili Dudi,

Kocayemişiniz kurumuş, Soğuktan etkilenme değil. Çünkü -12 derece soğuklara çok rahat dayanıyor, orman altı bitkisi. İç mekanda bakıyorsanız sıcaktan kurumuş olabilir. **** kökü bir şekilde oynamış olabilir. Ama arsızdır. Kök kısmına kadar kesin ama atmayın, sulamayada devam edin. Bir zaman sonra tekrar kök sürgünü verebilir.

Romantik
04-02-2011, 21:55
Domatestekinin 17 katı kanseri önlediği bilinen likopen içeriyormuş.

Bahçem olsa kesinlikle yetiştirirdim.

Sayın aygün,

Kocayemiş yetiştirmek için bahçe olması şart değil. 15-20 Litrelik saksılarda balkonda, terasda veya evinizin çok sıcak olmayan bir köşesinde rahatlıkla yetiştirip meyvesini alabilirsiniz. Fazla bakımda istemez, zahmetsiz bir bitkidir. Her zaman yeşil olma özelliği sayesinde görselliğede hitap eder.

Romantik
04-02-2011, 21:56
Kocayemiş tohumlarını bugün viyole ektim.

Sayın nariçi,

Kocayemiş tohumlarını birazcık daha erken ekebilirdiniz. Soğuk iklim bitkisi olduğu için, tohumların soğuklama ihtiyacı var.

Romantik
04-02-2011, 21:58
Sayın Dudi,
Zorla Bursa dan bir fidanlıktan geçen sene getirttiğim benim kocayemişimin de dalları aynen sizinki gibi oldu ; aman kurumasınlar ne olur ben adeta gözünün içine bakıyorum canlansın diye.Ama inşallah kurumamıştır.Sizinki de benimki de.
Umarım soğuktan olmuştur.Benimki İzmit de,ne yapacağım bilemiyorum.Bunlar hani dağlarda soğuklara dayanıklıydı.Peki ne oldu da böyle oldu.

Sayın yolac,

Kuruma sebebi soğuk olamaz. Söylediğim gibi kuruma sebebi başka birşeydir. Bitkinizin kökü bir şekilde etkilenmiş ama soğk kesinlikle değil.

artemisia10
25-02-2011, 12:48
Kocayemişlerim her sene ekmeden duramıyorum...:)
194196
194197

kaptankartal
25-02-2011, 14:06
Merhaba, kocayemiş İzmir de Dağçileği adıyla bulunuyor. Karburun ,Mordogan, Çeşme dağ yamaçlarında bol bol var. Köyden toplayıp küçük külah içinde pazarda satarlar. Çok güzel bir meyva.

ayazkentli
25-02-2011, 14:07
Bu resimde'ki koca yemiş (buralarda dağ çileği'de deniliyor), Ayvalık'ta Cunda adasında bulunuyor (muş).

Bu fotoğrafı geçenlerde, Ayvalık gezisi yapan ve facebook'ta sayfası bulunan -körfez doğa sporları grubu- yayınladı. Ayvalık bizim ilçeye çok yakındır. Açıkçası orada, böyle çok sağlıklı yetiştiğini görünce şaşırdım.

Soğuk iklim bitkisi olduğunu göz önüne alınca, bizim bölge'de yetişmeyeceğini zannederdim. Yetiştiğini görünce, büyük saksı içinde yetiştirmeğe karar verdim.

(Not: sevgili kaptankartal ile aynı anda, benzer şeyi yazmışız!)

fatih_ts61
05-03-2011, 15:12
Güzel bir meyvedir. İstanbul'a en yakın Adapazarı'na bağlı Karasu ilçesinin hemen yukarı tepelerinde bolca bulunmaktadır. İlgilenenlere bildirilir.

Atalya
05-03-2011, 16:30
Harika bir ağaçcık.Keşke tohumunu bulabilsem.

athena -asena
13-03-2011, 21:49
buda benim küçük kocayemiş ağacım güzel form tuttu büyüyor. üzeri çiçek dolu

athena -asena
13-03-2011, 21:52
bunlarda poşetlediğim kocayemişler.

gumush
10-11-2011, 11:43
Merhabalar,
Bursa Karacabey'de amatör arıcılıkla uğraşıyorum. Arılarımın bulunduğu yerin hemen arkasında yaklaşık 1200 dönümlük bozuk baltalık bir alanda davulga-koca yemiş (Arbutus unedo) var. Normalde arılar, kış beslemesi haricinde, bu aylarda davulgadan müthiş polen ve nektar toplarlar. Dun arılarıma ziyarete gittiğimde trafiğin çok az olduğunu gördüm. Merak edip araziye doğru yürüdüğümde davulgaların çiçek açmadığını, açmayı geçtim üzerlerinde tomurcuk bile olmadığının ve çok az meyve tuttuklarını, olan meyvelerin kararmış olduğunu gördüm. Oysa benim arılığımın bulunduğu yerden yaklaşık 15 - 20 km ötede benzer bir arazi kesitinde arıları bulunan başka bir arkadaşım, oradaki davulgaların açtığını, hem meyve hemde çiçek bakımından coştuğunu söylüyor.

Sorum şu; benim bulunduğum bölgedeki davulgalar neden açmamış olabilir? Davulga bir yıl çok açıp ertesi yıl az açan bir bitki midir? Her iki bölge de iklim olarak bir birinin aynısı, aynı yağışı aldılar, bu durumda açmamanın sebebi ne olabilir? Davulgalar ilerleyen haftalarda açabilir mi?

Belki bir fikir verir diye cep telimle çektiğim bir resmi ekte yolluyorum Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar biraz yorum yaparsa, sevinirim.

Saygılar

Romantik
06-12-2011, 22:20
Bunlarda yenmeyi bekleyen Kocayemiş Meyveleri,

sındırgılı
06-12-2011, 22:55
Afiyet olsun..
Biz, Buyukadadakileri bitirdik..........Sarhosta olmadik :)
Seneye bekleriz.

agozce
06-12-2011, 23:11
Cengiz bey, çok kötüsün...Bu kadar da kıskandırılmaz ki...

bertunum
07-12-2011, 07:01
demek ki, İzmir'in dağlarından toplama vakti geldi. =)

mepst
25-12-2011, 00:43
merhaba bu fidelerden bana nereden temin edebileceğimi bilen varmı.

serdar1
25-12-2011, 08:49
Sayın athena -asena; Orta sağdaki kocayemişlerin yanındaki dikenli kırmızı meyveleri olan yenecek cinsmi ?

athena -asena
25-12-2011, 18:54
Sayın serdar1 ; Evet tavşan memesinin yenen türüdür.

aztuzlu
25-12-2011, 19:42
sayın tekin

Genellikle dikkatli bakılmadığında görünmez, ağaç diplerinde çalı şeklinde orman derinliklerinde bulunur,
Çelikle üretim yapılamaz, sadece tohum ile çoğaltılır.
Olgunlaşmamış olanları yendiğinde aşırı susatma özelliği var
Genelde kıyı kentlerin yüksek rakımlı ormanlık alanlarında bulunur
Çalı formunda olur, özel budama ve bakımla ağaç formuna getirilebilir.
4 mevsim yaprakları yeşil olur
Yurdun iç kısımlarında yetiştirilse de kıyı kentlerinde olduğu gibi aynı miktarda meyve vermez hatta hiç meyve vermediği de olur

yolac
26-12-2011, 18:06
Afiyet olsun..
Biz, Buyukadadakileri bitirdik..........Sarhosta olmadik :)
Seneye bekleriz.

Afiyet olsun sağlıklar versin inşallah.Kıskandır bakalım beni.İnsan bir avuç adadan getirmez mi vefasız arkadaş.
Evvelki sene İst.-Yakacık sırtlarından Aydost ormanlarından köklü söküp diktim maalesef hepsi kurudu.
Geçen sene de İstanbul fidancılıktan getirttim.İki adet fidan satınalmıştım ikisi de kurudu.
Bu kez yine iki adet saksılı,çiçekleri üzerinde ithal arbutus satınaldım.
Satanlar mart 15 den sonra saksıları toprakla buluşturmamı önerdi.Haydi hayırlısı , bakalım şu Sinan kardeşimi kıskandırabilme şansını artık yakalayabilecekmiyim... :D;):cool::eek::p:p

cemil_kirim
28-12-2011, 21:04
kocayemişin faydaları:

Koca yemiş (Arbutus unedo), fundagiller (Ericaceae) familyasından meyveleri yenen bir çalı türü.

5-10 metre boylarında olmasına karşın nadirende olsa 15 metreye ulaşan türlerine rastlanmaktadır. Aynı zamanda Çilek Ağacı adıyla da bilinmektedir. Çin koca yemişine benzeyen meyvelere sahiptir.

Gençken tüylü olan kızılımsı kahverengi dallar üzerindeki yapraklar tüysüz, üst yüzü parlak yeşil, alt yüzü daha açık yeşil, kenarları testere dişli, uçları sivri ve derimsi bir ayaya sahiptir. Çiçekler beyaz renkli, uç kısımları yeşilimsi, salkım durumları halinde toplanmışlardır. Meyveleri küre biçiminde, 1-2 cm çapında, yüzeyi pürtüklü, önceleri yeşilimsi, olgunlukta ateş kırmızısı veya portakal rengindedir. 4-5 tohumlu etli bir meyvesi vardır. Meyveleri etli,ama çekirdekli bulunmaktadır,likör ve çeşitli içeceklerin yapımındada kullanılabilmektedir. Meyveleri toplanmazsa 1 sene boyunca bitki yeni meyveler verene kadar dalında kalabilmektedir.Bu özelliği ile kamkat ağacına benzemektedir.

Türkiye'de Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgesindeki makilerle birlikte bulunur.

kaynak (http://www.istanbulex.com/istanbul.asp?ist=/istanbul/doga/faydali_meyveler/kocayemis_meyvesinin_faydalari_nelerdir_nerede_yet isir.html)

bluemercan
06-03-2012, 15:40
Arkadaşlar dağçileğini kuşadasında yazlığa ekmeyi düşünüyorum sabah ogleye kadar güneş gören yere mi ekmeli yoksa öğlen ve öğleden sonra güneşi gören bir yere mi ekmeli

pria
06-03-2012, 15:55
En sevdiğim doğal yemişlerdendir..Çanakkale yöresindeki adı davulga'dır..
Çanakkale'ye her olgunlaşma mevsiminde gidişimde bu güzel nimetten bol bol yararlanırım..
Ama nedense köylülerimiz bu güzelim yemişin kıymetini bilmezler..
Bilmemeleri kuşlar açısından iyi..
Halk bunun lezzetini ve kıymetini bir anlasa kuşlar gıdasız kalır..

Ben geçen yıl İstanbul'da belki bulamam diye, sayın Romantik'ten bir fidan alıp çok büyük bir saksıya ektim..

Bu arada, İstanbul'da bunun bol miktarda doğal olarak yetiştiği bir muhit keşfettim..Aynı yerde doğal olarak yetişen rezene'leri de farkettim tabi..salatalar için bitirim..
Pek kimseye de bahsetmiyorum bundan..
Geçen yıl sık sık gidip topladım ve keyfini çıkardım..

Sayın bluemercan..bu yemiş bol güneşli, nemli yerleri sever..

bluemercan
06-03-2012, 16:24
Yani 35 40 derecedeki sıcaklık yakmaz değil mi ağacı buralar sıcak oluyor biliyorsunuz.. Bir de ağaç şeklinde mi bu çalı şeklinde mi farklı resimler gördüm

pria
06-03-2012, 16:43
Kocayemişin 4-5 metre boylanabilmesi için bir 20-25 sene geçmesi lazım..
Bunlar yavaş ve çalımsı gelişirler..
Dere içlerinde, humuslu, güzel, nemli bir toprak parçası bulurlarsa daha hızlı gelişirler..
Güneşten, sıcaktan korkmazlar..kuraklığa da dayanıklıdırlar ama nemli bir toprakta daha iyi gelişirler..

pria
06-03-2012, 17:26
1990'lı yıllarda Kayseri-Niğde ve Aksaray'daki odun depolarına 130 kamyon kadar yakacak odun sattım..
Odun sattığım depo sahiplerini o zamanın PTT rehberlerinden buldum ve 1-2 saat postanede sıra bekliyerek telefonda tanıştım..Nerdeee o zamanlar böyle internet..cep telefonları..

Ondan sonra, yüzyüze hiç görmediğim bu odun deposu sahiplerine Çanakkale ve Keşan/Edirne'den 25 kamyon kadar mal gönderdikten sonra hesap görmeye gittim..

Özellikle Kayseri'de odun gönderdiğim kişiler buna hayret ederler ve bana her gelişimde ''abi, bizi hiç görmeden, tanımadan nasıl bu kadar kamyon odunu güvenip te bize gönderdin'' diye takılırlardı..

Önsezim kuvvetli demek ki, ne Kayseri ne Niğde ne de Aksaray'lı odun deposu sahiplerinin en ufak bir yamuğunu görmedim..ahbap olduk zamanla..evlerinde misafir oldum..
Tatlı anılar bunlar..

Gelelim sadede..
Kayseri yöresi kömür yaktığı için tutuşturmalık çam ve ardıç odununu çok severler..özellikle ardıç çıra gibidir..
Antalya Orman İşletmelerinden Kayseri'ye satmak için çook ardıç odunu aradım, ama alıp satmak nasip olmadı..

Yalnız bu Davulga (Kocayemiş) odununu çok sevdirdim Kayseri lahmacun pide salonlarına..
Meşeden daha çok sevdiler Davulga odununu..

Davulga odunlarını o zamanlar yangin çıkan ve kesilen Eceabat-Gelibolu/Çanakkale yörelerindeki Orman İşletmelerinden ihaleyle alıyordum..

Davulga odunu kırmızıdır..alevli..parlak alevli yanar..güzel köz yapar..fazla kül bırakmaz..issiz yanar..bu yüzden çok sevdi Kayseri esnafı bu odunu..''kırmızı odun'' adını taktılar bu odunlara..

Fakat benim açımdan bir sorun vardı..davulga odununu kamyona güzel sardırmazsanız, 1100 kilometrelik Kayseri yolunda başınıza dert olabilir..çünkü istifte pek durmaz..yağ gibi kayarlar..benim için en zor olan husus buydu..

Çok güzel anılarım oldu o yörelerle ilgili..

Özellikle bir keresinde Antalya'ya ardıç odunu ihalelerine girmek için gittiğimde eski garajda tam otobüsten indim..karşıma pat diye bir kazı-kazancı çıktı..ver bir tane dedim..kazıdım..o zamanın 1000 lirası çıktı..pazar günüydü..piyangocuya ver bana 950, 50 de senin olsun dedim..
O parayla indim liman içine..güzel bir ziyafet çektim kendime..
Az para değildi..
Herhalde bugünün birkaç milyarına bedeldi o zamanın bin lirası..İhalelerden ardıç odunu almak nasip olmadı ama bu kazı-kazan parası çok iyi geldi..

İşte böyle..
Hayatımdan davulgalı, kocayemişli renkler, anılar bunlar..

kelebek çalısı
07-03-2012, 20:50
Merhaba,

üç yaşında ilk defa meyve bağlayan kocayemiş bu sene beni mutlu etti. Sürekli çiçeklendiği halde bir türlü meyve tutmuyordu. Bakalım tadına bakabileceğim kadar sağlıkla büyüyecekler mi, yoksa dökülecekler mi? Biraz seyrek ve az sayıda meyve tuttu. Ama bu bile umut verdi :)

Bir kaç gövdeyi alttan budadım bu kış, fazla gövdeli olmasını istemediğimden. Budanan gövdenin içindeki halkalardan yaşı da sayılıyordu. İnceleme fırsatını bulmuş oldum böylece. Sanırım seneye biraz daha budayacağım. Yayılacak pek bir yeri yok zira.

yarenimex
01-05-2012, 22:29
Sevgili Erhan Bey'den gelen fidanım kışın donmuştu, topraküstü aksamından ne dal ne yaprak kalmamıştı ve sonuç olarak baharda uyanmamıştı. Bugün hoş bir sürpriz yaptı ve dipten sürgün verdi. Tekrar umutlandım..

athena -asena
01-05-2012, 22:53
Sayın yarenimex bu seneki soğuklardan etkilenmeyen ender bitkilerden . Sizdeki yeni sürgün vermezse sonbaharda hatırlatın söker yollarım.

yarenimex
01-05-2012, 23:20
Sayın yarenimex bu seneki soğuklardan etkilenmeyen ender bitkilerden . Sizdeki yeni sürgün vermezse sonbaharda hatırlatın söker yollarım.

Çok teşekkür ederim sayın Athena-Asena..Bugün gördüm dipten gelen sürgünü. Geçen yıldan toprağa iyi yapıştığını sanıyorum,umarım hızlı büyür ve gelen kışa daha güçlü girer. Sürgün biraz palazlansın fotoğrafını yüklerim, ona göre değerlendiririz ondan ağaç olup olmayacağını..

fındık
03-05-2012, 07:22
Sağolsun Erhan Bey'den ben de 1 adet kocayemiş fidanı aldım.. Ayrıca dün bahçesini de gezme fırsatım oldu. Çok beğendim. Doğa aşığı bir arkadaşla güzel bir gün geçirdim. Kendisinden aldğım kocayemiş,hünnap,töngel(muşmula) fidanları, dağ çilekleri, kuşburnu tohumları, gündüz sefaları için sonsuz teşekkürler...

Hillbilly
09-05-2012, 21:10
Bahçemdeki Kocayemiş te kırılmıştı ama dipten gelen sürgünler inanılmaz hızlı büyüyorlar. Buralarda Kocayemiş sadece benim bahçede var ve çok ağır bir kışı atlattı. Demek ki bu çalı kara kışa oldukça dayanıklı, geçen sene oluşturmaya başladığım bahçemde yaşamını devam ettirebilmesi çok sevindirici. Meyve tuttuğunda artık kuşlarla paylaşırız meyvelerini, sanıyorum burdaki kuşlarda bu meyveyi seveceklerdir ;)

denizakvaryumu
10-05-2012, 15:20
2 sene boyunca Ankara merkez dışında bulunan bahçede kışa dayanan 2 metrelik kocayemiş ve karayemişler bu sert kışı atlatamadı...

Ben son tahlilde kocayemişin ve karayemişin Ankara'ya uygun olmadığını belirtiyim.

Ancak her iki bitki Ankara merkez için uygundur.

bari
10-05-2012, 15:43
Ankara içi sıcaklık farkı, merkezdeki bitkilerin yetişkin olması, toprağa dikili olmaları büyük etken... Benim merkezde olmasına rağmen kocayemiş ver karayemiş saksıda olduğu için dondular. Aynı şekilde fejioada saksıda olduğu için dondu. Yerde dikili olduğu halde kuru üzüm ağacı dondu. Maquiler dondu fakat kökten sürdüler. Defne dondu. Gördüğü soğuk -12 -15 arası oldu. Bazı tropikallerde beklendiğinden daha dayanıklı çıktı. Starfruit ve passiflora türleri çatı katında ısıtmasız ortamdaydılar. Starfruit gövde dondu. Passiflora alata ve muz passion zararsız atlatta. Bu sene tam bir tecrübe yılı oldu.

agozce
10-05-2012, 22:00
2 sene boyunca Ankara merkez dışında bulunan bahçede kışa dayanan 2 metrelik kocayemiş ve karayemişler bu sert kışı atlatamadı...

Ben son tahlilde kocayemişin ve karayemişin Ankara'ya uygun olmadığını belirtiyim.

Ancak her iki bitki Ankara merkez için uygundur.

Anıttepede 2 yıllık kocayemiş fidanı bahçeye aldım, geçen kış donmuştu..Kocayemiş deniz havası istiyor bence.

Karayemiş sorunsuz büyüyor.

Hillbilly
11-05-2012, 12:31
http://www.hizliupload.com/di-ZZNQ2OPK.jpg
Kırıldıktan sonra dipten sürgün vererek toparlanan Kocayemişin 1,5 ay önce çekilmiş fotoğrafı. Ağaçlara ve çalılara baharın başlarında Toz Hümik asit+Solucan gübresi+ Yanmış Keçi Gübresi+ Muz ve Ananas kabuklarını da ekleyerek kendimce bir karışım yaptım, şu anda işe yaramış görünüyor.

athena -asena
27-05-2012, 20:16
Poşetlenmeyi bekleyen kocayemişler

athena -asena
27-05-2012, 20:26
dikilen kocayemişler. Daha önce de 2 adet dikmiştim biri kurudu diğeri de daha kararsız .

kaknus
09-09-2012, 12:11
Ben Trabzonlu olmama ve hayatımın hemen tamamını buralarda geçirmeme rağmen kocayemiş hiç görmedim.İlk defa İzmir'e gittiğimde görüp almıştım. Sonra fidanını bulup diktim.4-5 yıl oldu ,2 m kadar uzadı.Şimdiye kadar çiçek de açmadı, meyve de vermedi.Acaba diktiğim yerde bir yanlışlık mı var?
1m solunda dut, 1 m sağında da nar var:-).Söküp başka yere diksem acaba tutar mı?

athena -asena
12-10-2012, 19:24
Kocayemiş meyveleri kızarmaya başlamış.

Hillbilly
15-10-2012, 18:31
Hey gidi Goca Yemiş bırakıp nire gittin bizi. Bizim Koca Yemiş karaltında boğuldu sanıyorum, kıyamete kadar da canlanmaz. Oysa arkadaşları bahar dalı ve kanarya gülü geri dönüvemişlerdi.

athena -asena
22-10-2012, 09:07
Sayın gilaburu sizin kocayemiş hazır bayramdan sonra yola çıkacak inşallah.

athena -asena
22-10-2012, 09:12
Bu sene kocayemişler erken olmaya başladı 2 gün önce ilk meyvelerini yedim.

Romantik
22-10-2012, 19:22
Bu sene kocayemişler erken olmaya başladı 2 gün önce ilk meyvelerini yedim.

Sizin Kocayemişler gerçekten erken olgunlaşmış, burada Aralık sonu gibi belki olgunlaşır, göreceğiz.

kelebek çalısı
22-10-2012, 20:37
Sn. athena -asena, meyveler olgunlaştığında ulaştıkları çap konusunda bilgi verebilirseniz memnun olurum.

gilaburu
22-10-2012, 21:27
Sayın gilaburu sizin kocayemiş hazır bayramdan sonra yola çıkacak inşallah.

Sağolun sayın athena-asena teşekkür ederim.

İyi akşamlar.

athena -asena
05-11-2012, 16:46
Sayın gilaburu kocayemişiniz bugün arsa kargoya verildi. İyi günlerde yetiştirmeniz dileğiyle.

serdar1
16-12-2012, 21:35
Köyümüzün karşı dağ ormanlarından bulup diktiğim koca yemiş ağacım boy atmaya başladı ilk başlarda biraz uyum sorunu yaşadı ama şimdi son sürat boy atıyor.Bu gün bitki delisi arkadaşımın hediye ettiği kocayemiş ,sarı alıç ve sarı üvez fidanları ile bitki kolleksiyonumu beya genişlettim.

Orhan Özbilgiç
16-12-2012, 22:08
Üç yıldır, sonbaharda çiçekli bırakıp geldiğim Kocayemiş' im, bu güne dek hiç meyve tutmadı.
Bu yıl onu agrille örttüm. Dondan etkilendide meyve tutmadıysa..Diye.

Çare olacak mı? Yaza göreceğiz bakalım.;)

355385

355386

athena -asena
18-12-2012, 22:53
Fotoğrafdaki 2,5 mt yüksekliğindeki kocayemiş ağacını söküp bahçeme dikmeye çalışacam.

athena -asena
18-12-2012, 22:58
Yan bahçemdeki kocayemiş ağaçları

merlict
19-12-2012, 11:59
Dün yaptığım doğa yürüyüşü sırasında bolca yeyim.
355846

355847

Mehmet

toprak5552
18-03-2013, 12:38
Ocak ayının 27'sinde çektiğim kocayemiş ağacım çiçeklendi.

athena -asena
06-04-2013, 20:53
Ormandan sökülen kocayemiş fidanları

athena -asena
06-04-2013, 20:56
3 metre boyundaki üzeri meyve dolu kocayemiş fidanı sökülüp bahçeme dikildi inşallah kurumaz.

mendakka
29-06-2013, 00:23
Eylül ayında tüplü olarak diktim. Bu zamana kadar yerinde saydı ne büyüdü ne kurumuştu. Fakat artık yaprakları kurumaya başlamış. Nedenini anlayamadım. İklim olarak burası karasal iklime sahip. Aldığım satıcı Bursa nın soğuklarına bile dayanıyor burada rahatlıkla yetişiyor demişti.

Diktiğim yer çok fazla güneş almıyor yarı gölge diyebiliriz.

Kocayemiş belkide iklimi sevmedi. Ya da yaptığım sulama yetmedi mi fazla mı geldi !

Ancak resimde farkedeceksiniz en dipten ufak bir filizlenme oldu. Neler oluyor anlamış değilim :)

http://img850.imageshack.us/img850/3092/zv44.jpg
http://img194.imageshack.us/img194/2641/ybe5.jpg
http://img196.imageshack.us/img196/882/gyyi.jpg

Safranlı
29-06-2013, 10:31
her şey yolunda....
sadece nezle olmuş....
ee o kadar olsun...
capcanlı maşallah....
bolca gübre verin yanlız gözdesine uzak olsun

mendakka
29-06-2013, 11:25
her şey yolunda....
sadece nezle olmuş....
ee o kadar olsun...
capcanlı maşallah....
bolca gübre verin yanlız gözdesine uzak olsun

teşekkür ederim içimi rahatlattınız :)

bu arada şimdi gübre versem olur mu ? ayrıca hangi gübreler iyi olur ? bu arada son cümlenizde gövdesi mi demek istediniz ?

teşekkürler :)

Safranlı
29-06-2013, 13:58
teşekkür ederim içimi rahatlattınız :)

bu arada şimdi gübre versem olur mu ? ayrıca hangi gübreler iyi olur ? bu arada son cümlenizde gövdesi mi demek istediniz ?

teşekkürler :)

dikkatimden kaçmış evet gövdesi demek istedim
şöyle gövdeden 40 50 cm uzagına iyi kalitede koyun gübresi tavuk gübresi koyabilirsiniz
ya da sizleri temel konular başlığındaki çok mükemmel tarifleri uygulamaya davet ederiz
kendi imkanlarınızla çok güzel kalitede organik esaslı çevremize faydalı yöntemler deniyebilirsiniz....
madem bu sayfalara geldiniz
sizleri bırakmayalım...
temel konulardan kendinize vede keyfinize göre bir yöntemden başlayabilirsiniz...
em ve enzim başlangıç olabilir
bekleriz....

mendakka
29-06-2013, 15:07
o konuları takip ediyorum zaman buldukça. ilginize çok teşekkür ederim.

serdar1
27-10-2013, 22:37
Bahçemdeki koca yemiş ağacı çiçeklenmiş . Bende kaçırmadım fotoğrafladım.

Tohumcu Nılgun
27-10-2013, 23:48
Arkadaslar, bu Koca Yemis fotografalarini dun Bruksel Botanik Parkta cektim.

serdar1
28-10-2013, 07:51
Arkadaslar, bu Koca Yemis fotografalarini dun Bruksel Botanik Parkta cektim.
Oldukca sık meyve vermiş,acaba ne tür gübre ve bakım uyguladılar .Dağlarda koca yemiş ormanlarında dahi bu kadar sık meyvelisini görmedim. Resimler harika çekilmiş.Sorma imkanınız varmı ne tür bakım yaptıkları hakkında.

sındırgılı
28-10-2013, 09:52
Buyukadanin arka tarafinda kocayemisler kizarmaya baslamislardir.:rolleyes:

athena -asena
17-11-2013, 17:43
Bugün topladığım kocayemiş meyveleri.

habiş
17-11-2013, 18:07
Maşallah harika görünüyorlar bende uzun zamandır düşünüyorum ama bir türlü bulamadım nereden buldunuz fidanları benimde olsun

Afiyet Olsun....

athena -asena
17-11-2013, 18:36
Sayın Habiş komşunun bahçesinden söküp fidan yolluyordum ama işlerimin yoğunluğundan dolayı sökme işini yapamıyorum kusura bakmayın.

sumeha
17-11-2013, 19:35
Sayın Habiş komşunun bahçesinden söküp fidan yolluyordum ama işlerimin yoğunluğundan dolayı sökme işini yapamıyorum kusura bakmayın.

vaktiniz olursa mutlak beni de hatırlamanızı rica ediyorum ...

habiş
17-11-2013, 20:24

çok rica ediyorum beni unutmayın ve işlerinizin yoğun olmadığı bi vakit rica ediyorum... belki de çok şey istiyorum sizin için ama bi Allah razı olsun derim....
sağlıkla kalın saygılar...

eylülbelde
17-11-2013, 22:08
Çok güzel bunlar.. Bir de fide söktüm, umarım tutar.

athena -asena
17-11-2013, 22:30
Sayın habiş ve sumeha ; Kusura bakmayın çok yoğunum elimde hazır olan fidanı bile vakit bulup bahtiyar02 bile yolluyamıyorum.

Tohumcu Nılgun
06-12-2013, 14:38
Arkadaslar, bu Koca yemis agacinin daha oncede fotograflarini eklemistim.
O zamanlar meyveleri olgun degildi, zamanla meyveler olgunlasip yerlere dokùlmeye basladi.

Gercekten yapraklari, cicekleri ve meyveleriyle cok gosterisli gùzel bir agac.

Fotograflari 01-12-2013'de Brùksel Botanik Parkta cektim.

Tohumcu Nılgun
06-12-2013, 14:40
Fotograflarin devami...

habiş
06-12-2013, 14:59
sayın Tohumcu Nilgün çok güzel çekmişsiniz fotoğrafları nede güzel görünüyorlar Allahım pek leziz duruyorlar tadına da baktınız mı merak ettim çilek gibi bişeymi acaba

Tohumcu Nılgun
06-12-2013, 15:50
sayın Tohumcu Nilgün çok güzel çekmişsiniz fotoğrafları nede güzel görünüyorlar Allahım pek leziz duruyorlar tadına da baktınız mı merak ettim çilek gibi bişeymi acaba

Sayin habis, evet tadina baktim, cok gùzel... :)

Bu meyvenin bir adi da Dag cilegiymis ama tat olarak cilege hic benzetemedim.
Baska bir meyveye benzetemedigim kendine ozgù bir aromasi var.
Insanin yedikce yiyesi geliyor, cok hafif bir tat.
Seker orani cilege gore biraz daha az sanki.
Esimle yarim kilo kadar toplayip, aksam afiyetle yedik.
Yalniz ben daha tatli olmasi icin toz sekere banip oyle yedim :)
ileride ekmek icin o cok kùcùk tohumlarindan da biraz ayirdim.

habiş
06-12-2013, 16:39
tabi ki bize de afiyet olsun demek kalıyor :) ben bayıldım bu meyveye değişik geldi bana benimde olmalı ne yapıp edip fidanını bulmam lazım ama sevdiği iklim türü de ayrı bir mesele..
Sevgilerimle...

pria
06-12-2013, 17:46
Önümüzdeki yıl tohum takas etkinliğinde dağıtılmak üzere en az 30-40 kişiye yetecek kadar tohum aldım bu güzel meyveli ağaçtan..(Tohumları da kolay çimleniyormuş)
Bilgilerinize.

Orhan Özbilgiç
06-12-2013, 17:58
tabi ki bize de afiyet olsun demek kalıyor :) ben bayıldım bu meyveye değişik geldi bana benimde olmalı ne yapıp edip fidanını bulmam lazım ama sevdiği iklim türü de ayrı bir mesele..
Sevgilerimle...

Sayın habiş;
İnternetten satış yapan bir çok sitede var.
linkini verdiğim sitedeki, fiyat olarak en uygunu sanki...
Ama Ankara koşullarında biraz zor.:confused:

KOCAYEM Fidan ,Arbutus unedo,aa ilei,davulgu,da ilei (http://www.dogapeyzaj.com/urun-kocayemis-fidani-,arbutus-unedo,agac-cilegi,davulgu,dag-cilegi-144.html)

habiş
06-12-2013, 20:06
Sayın habiş;
İnternetten satış yapan bir çok sitede var.
linkini verdiğim sitedeki, fiyat olarak en uygunu sanki...
Ama Ankara koşullarında biraz zor.:confused:

KOCAYEM Fidan ,Arbutus unedo,aa ilei,davulgu,da ilei (http://www.dogapeyzaj.com/urun-kocayemis-fidani-,arbutus-unedo,agac-cilegi,davulgu,dag-cilegi-144.html)

Sayın Orhan Özbilgiç teşekkür ederim baktım hatta fiyatı da oldukça uygun diğer ürünlerde öyle Endişem aşılımı acaba veya aşı gerekir mi? siz bu siteden hiç fidan sipariş verip memnun kaldınız mı Saygılarımla...

Orhan Özbilgiç
06-12-2013, 20:20
Sayın Habiş;
Kocayemiş, aşı gerektirmez. Doğal olarak yetişir.
Ben bu siteden, geçen yıl Pieris Japonica aldım. Beklediğimden çok daha gelişmiş bir fidan gönderdiler. Kargo ambalajları da mükemmeldi.

Kocayemiş'imi, Samsun'da başka bir fidanlıktan almıştım.

habiş
06-12-2013, 20:49
Tamam çok teşekkür ederim. Bende bu tür meyvelerim için bir sera hazırlama çabası içerisindeyim.Ankara kışı malum.. bende bu siteyi inceliyorum sanırım sipariş vereceğim siteyi buldum :)

DogaSeven
21-12-2013, 12:17
Bu sene eşimin memleketi olan Manisanın Soma ilçesine gitmiştik.Kasım sonuydu zeytin toplama işi vardı hanımın köyü ormanlık bir köy orda zeytin toplarken arada mola verince ben az ötede ormanda ormanda dikkatimi çeken yerel halkın davulga adını verdiği maki bitkilerini inceliyordum aralarında boyu bir kaç metreyi bulanlarının meyvelerini olduğunu fark ettim tadınada baktım çok tatlı olmasalarda hoş bir tadı vardı yukarıdaki yorumlara bakınca bu ağacın kocayemiş olmadığını düşünüyorum çocukluğumda İstanbul yakacık yokuşlarındaki makilerde o kadar çok kocayemiş yedimki tadını unutamam :) ama bu bulduğum ağaçta ona çok benziyor ( meyveleri ve görünümü) Muhtemelen alt türevlerinden biridir diye düşündüm malesef resimçekme imkanım olmadı ama tekrar bölgeye gidersem resimde çekerim..Kocayemiş veya davulga (soma koylüleri meyvesine davulga üzümü diyor) bana kalırsa bu davulga fırınların yakmak için tercih ettiği odun olan çilek ağacıdedikleri ağaç.. Arbutus Marina ya benziyor....Plant Store (http://www.esveld.nl/~laur/index.php?lan=eng&s=plant&q=product_details_pl&id=3086)... Muhteşem görüntüsü var kızılımsı gövdesi ve güzel yaprakları ile çokgüzel peysaj bitkisi de olabilir..

carizma_009
15-02-2014, 11:19
Merhaba sayın athena-asena kocayemiş hakkında sizden bir bilgi almak istedim ormandan söküp diktiğiniz küçüklü hatta çok büyük bir ağaç resmini gördüm.Durum nedir acaba tutmuşlarmı kafamdaki soru işareti şu söküp dikilen kocayemiş tutmaz diye. baya hassas olduğunu duymuştum.Bilginizi alabilirmiyim.

şubat
16-02-2014, 21:15
Merhabalar,
Kocayemiş tohumum vardı, onları üçer üçer danino kaplarına ektim.
Çok mu küçük gelir,
çıkmaya başlayınca büyük saksıya alsam sorun olur mu?

carizma_009
07-03-2014, 12:59
Kaplarda sorun yok yeterki tohum çimlensin biraz büyüsün sonra aktarma yaparsınız.Dikkat edeceğiniz husus sulamayı az yapın toprak nemi azaldğında spreyle su sıkın aşırı sulama tohumu çürütebilir.Çimlenme olduğunda fidenizi mümkün oldğunca ışık alan yerde tutun.

şubat
07-03-2014, 18:05
Teşekkürler cevabınız için ,
Tohumlarda hala bir hareket yok ama,
Dediğiniz gibi sulamayı sadece spreyle yapıyorum.
20 gün olmuş...

aydindeniz
31-03-2014, 14:53
bu meyvanın kabuğu varmı yoksa doğrudan yeniliyor mu?

In God We Trust
31-03-2014, 15:09
Doğrudan yeniyor

habiş
02-05-2014, 19:19
Bugün diktim saksıya .İnşallah meyvesini de yeriz :p

Sayın ayzek20 ilk etapta keşke daha küçük saksıya dikseydiniz çünkü fidan ilk önce köke çalışacaktır bir sene sonra bir boy veya iki boy büyük saksıya alırdınız fidanını nereden aldınız merak ettim

meyvesini yemeniz dileğiyle.

ayzek20
02-05-2014, 19:30
Sayın habiş iyi ki yorum yapmışsınız. Yanlış konuda paylaşmışım fotoğrafları. Hardy Kivi konusunda paylaşacaktım dalmışım.
Fidanı gittigidiyordan Sayın Romantikten aldım. Kocayemişleri daha sonra paylaşacağım. Onları daha dikmedim. Dediğiniz gibi çok büyük bir saksıya dikmeyeceğim hemen .

kelebek çalısı
02-05-2014, 20:35
Ben de bir gariplik var diye düşünüyordum. Fotoğraftaki bitkiyi benzetemediğim için bu kez sandal ağacı yapraklarını incelemeye başlamıştım.

carizma_009
03-05-2014, 11:30
Ormanlık alandan topraklarıyla söküm yaptığım kocayemişler nihayet tuttu ve sürmeye başladı.

Taşlıbahçe
04-05-2014, 12:23
Bu sene eşimin memleketi olan Manisanın Soma ilçesine gitmiştik.Kasım sonuydu zeytin toplama işi vardı hanımın köyü ormanlık bir köy orda zeytin toplarken arada mola verince ben az ötede ormanda ormanda dikkatimi çeken yerel halkın davulga adını verdiği maki bitkilerini inceliyordum aralarında boyu bir kaç metreyi bulanlarının meyvelerini olduğunu fark ettim tadınada baktım çok tatlı olmasalarda hoş bir tadı vardı yukarıdaki yorumlara bakınca bu ağacın kocayemiş olmadığını düşünüyorum çocukluğumda İstanbul yakacık yokuşlarındaki makilerde o kadar çok kocayemiş yedimki tadını unutamam :) ama bu bulduğum ağaçta ona çok benziyor ( meyveleri ve görünümü) Muhtemelen alt türevlerinden biridir diye düşündüm malesef resimçekme imkanım olmadı ama tekrar bölgeye gidersem resimde çekerim..Kocayemiş veya davulga (soma koylüleri meyvesine davulga üzümü diyor) bana kalırsa bu davulga fırınların yakmak için tercih ettiği odun olan çilek ağacıdedikleri ağaç.. Arbutus Marina ya benziyor....Plant Store (http://www.esveld.nl/~laur/index.php?lan=eng&s=plant&q=product_details_pl&id=3086)... Muhteşem görüntüsü var kızılımsı gövdesi ve güzel yaprakları ile çokgüzel peysaj bitkisi de olabilir..

Sayın doğa sever, Soma'da gördükleriniz muhtemelen kocayemişin (Arbutus unedo) kardeşi sandal ağacı (Arbutus andrachne). gövdeleri kavladığında bakıra benzer, kocayemişten daha küçük meyveleri vardır. Ben hem kocayemişe, hem de sandal ağacına yöresel isimlendirmede "davulga" denildiğine çok rastladım.

kelebek çalısı
09-05-2014, 20:52
Düzenli olarak, yılda iki kez budamak zorunda kalıyorum. O kadar hızlı büyüyor ki, şimdiye kadar alıp başını gitmesine izin versem kocaman bir ağaç olmuştu.

491175

491176

Orhan Özbilgiç
10-05-2014, 08:15
Geçtiğimiz kasım ayında, yerini değiştirdiğim 6 yaşındaki ağacım maalesef kurudu.
Şubatta yeni iki fidan alıp diktim.
Aslında toprağı ile birlikte alıp taşımıştım. Ama yeni dikim çukuruna sanırım, fazlaca koyun gübresi koydum. Aslında yanmış koyun gübresi hiç koymayıp, az miktarda, yanmış ahır gübresini toprağa karıştırarak vermek gerekiyormuş.

Kulağıma küpe oldu.:(

Bunlarda büyür elbette.:)

491328

491329

491330

491331

carizma_009
10-05-2014, 12:40
Gübreden olduğunu düşünmüyorum bu ağaçlar çok hassas kocayemiş dikecek olanlar yerini iyi tespit etmeli ve bidaha söküm yapmaması gerekli diye düşünüyorum.Ben ormandan söküm yaptım topraklı bir şekilde 2 3 tanesi tuttu fidanlar küçüktü.Küçük fidanları toprağıyla güzel alırsanız yüzde 50 oranında tutum oluyo çok düşük şansa kalmış diyebilirim.Sizin ağaç baya gelişkin yer değiştirmişsiniz çok yazık olmuş üzüldüğümü sölemek isterim geçmiş olsun.

şubat
22-05-2014, 09:02
Kocayemişlerim şimdilerde büyüdüler ama hala minicikler.
Üçüncü yapraklarını verdiler ve boyları 5 cm bile değil.
kabı küçük geldiğinden mı hızlı gelişmiyor,
yoksa bu normal mi ?

ayzek20
22-05-2014, 12:55
Balkonda meyve verir inşallah.

ayzek20
22-05-2014, 12:58
Kocayemişten ne zaman çelik alıp üretebilirim?

carizma_009
23-05-2014, 01:42
Kocayemişi çelikten üretemezsin köklü söküm bile yapsan tutturmak zor oluyor en iyi üretim tohumdur.

carizma_009
23-05-2014, 01:46
Kocayemişlerim şimdilerde büyüdüler ama hala minicikler.
Üçüncü yapraklarını verdiler ve boyları 5 cm bile değil.
kabı küçük geldiğinden mı hızlı gelişmiyor,
yoksa bu normal mi ?

Havalar yeni yeni ısınmaya başladı kocayemiş de geç büyüyen bir bitki olduğunu varsayarsak bence normal.Yazı çıkarsınlar kışın belki kaplarını değiştirirsin.Resimlerini görseydik kapları da nasıl bilemiyoruz.

athena -asena
23-05-2014, 10:25
Sayın Bahtiyar02 sizin kocayemiş benim boyuma yetişti. Bu aralar işlerim yoğun en kısa zaman da yolluyacam.

ayzek20
23-05-2014, 21:06
Kocayemişlerimi yaprak bitleri sarmış. Suyla deterjan karışımı sıktım inşallah düzelir.

Hillbilly
13-08-2014, 14:08
Arkadaşlar bildiğimiz kocayemiş yani ARBUTUS unedo beyaz çiçekli olan yanılmıyorsam işte bende çoktandır ARBUTUS unedo 'Rubra' yani pembe çiçekli olanını arıyorum bir türlü bulamadım. Arayışımın sebebi rubra soğuğa bayağı dayanıklı zone 5 diyolar neyse acaba ben bu bitkinin tohumunu veya fidanını nerden bulabilirim?

Karena
14-10-2014, 21:24
Hafta sonu, Ballıca köyü civarında dolaşırken gördüğümüz, ne olduğunu bilmediğimiz:confused: ama meyveleri lezzetli bu bitki ile karşılaştık. Sitede kısa bir araştırmadan sonra koca yemiş olduğunu öğrendiğim bu çalının görüntüsüne bayıldık.;)

carizma_009
22-03-2015, 09:11
Kocayemiş fidanlarımın çicekli ve meyveli hali...

Lavanta
23-03-2015, 15:34
Kocayemiş fidanlarımın çicekli ve meyveli hali...

fidan satışınız var mı ?

Lavanta
27-03-2015, 13:44
Sayın Bahtiyar02 sizin kocayemiş benim boyuma yetişti. Bu aralar işlerim yoğun en kısa zaman da yolluyacam.

Bu resimde görülen kaç yaşında ?

athena -asena
27-03-2015, 16:42
Sayın lavanta ormandan söktüğüm için yaşını bilmiyorum.