PDA

View Full Version : Uzunkum/ Tohum Paylaşım Sonrası Çalışmalar (Bostanlı- Uzunkum) 2019

uzunkum
05-04-2019, 15:39
Arkadaşlar Merhaba,
Tohum takas etkinliğinden ve arkadaşımdan temin ettiğim tohumlar ile ilgili çalışmalarımı bu sayfada paylaşacağım.
28.01.2019 tarihinde ekmiş olduğum 4 çeşit biber ve 2 çeşit patlıcan tohumları peçete üzerinde oksijenli suda 3 günde çimlendi, ispir fasulyesi kısa sürede çimlendi, çimlenenler torfa alındı.
25.02.2019 tarihinde, etkinlikten gelmiş olan Su Gören Pembesi (Sn.Bahçedenn), Ali’s Pembe Kiraz (Sn.Malbman) ve Memenen’den arkadaşımdan almış olduğum oturak Ege Pembesi domates tohumları torfa (Klasman) ekilip üzeri poşetle örtüldü.
Domates tohumları 3.günde çimlendi ve çimlenme oranları oldukça yüksek, 1-2 tanesi hariç tamamı çimlendi.
Torfta tohumlar gayet güzel çimlendiler, ancak daha sonra sulama konusunda biraz sıkıntı yaşadım. Çok az ve düzenli sulamak gerekiyor, torf çabuk kuruyor, neyse eşime emanet ettim o gayet güzel baktı. Çimlenen tohumlarımı kaloriferli odada pencere önünde tuttum.

uzunkum
05-04-2019, 15:39
01.03.2019 tarihinde, Kalıcı ıspanak (Sn.Güreri), marul, Shingiku (Sn.Bahçedenn), Ağaç bamyası (Sn.Yerelbahçem) , Ashawanga (Sn.Thunderon), Kudret narı (Sn.Tamaşa), Altınçilek (Sn.Bahçedenn), Sarımsak otu (Sn.Malbman) tohumlarını viyole yine torfun içine ektim. Tohumların hemense tamamı çıktı, 2. 3. günde çimlendiler, Ashawanga 6. günde çıktı, Altınçilek 14.günde çıktı ve tamamı çimlendi. 30.03.2019 tarihinde de 104 lü viyoldeki bu fideleri köyde daha büyük viyole aldım.

uzunkum
05-04-2019, 15:40
28.01.2019 tarihinde ektiğim 4 çeşit biber tohumundan özenle yetiştirdiğim ve daha sonra köye götürdüğüm fidelerimin taze yapraklarını sümüklü böcekler afiyetle yemişler , biber ve patlıcan fidelerimin sadece ince bir dal şeklinde kaldıklarını görmek oldukça üzücüydü. Artık biberi tohumdan yetiştiremem fide olarak alacağım.
30.03.2019 tarihinde köyde yeni sebze adaları yaptık, yetiştirmiş olduğum domates fidelerini (şimdilik 3 çeşit), patlıcanları (aydın siyahı , topan patlıcan), kudret narı, altın çilek, ağaç bamyası ve diğerlerini 2-3 haftaya yeni yerlerine dikmeyi planlıyorum.

uzunkum
05-04-2019, 15:40
04.04.2019 tarihinde evde Meyvelitepe Turuncusu (Sn.Malbman), Heybetli domates (Sn.Tolga Özmeral), Blue Beauty domates (Sn.Sezerakk), Mikrop domates (Sn.Sezerakk), Maniye (Sn.g.c.), Meksika salatalığı (Sn.Bahçedenn), Watermelon Orangeglo (Sn.Malbman) ve Gorkok (Topan) acur (Sernur) tohumlarını viyole Klasman torfa diktim. Çimlenmelerini sabırsızlıkla bekliyorum. Domateslerin bir kısmını diğerlerine göre daha geç ektim, çünkü keyiflerini çıkarmak, hepsinin gelişimini daha rahat gözlemlemek ve kayıt etmek istiyorum.

dobipa
05-04-2019, 15:52
Çalışmalarınız hayırlı olsun fakat konuda hiç resim yok. Gelişmeleri resimlerseniz güzel olur.

Resulgur
05-04-2019, 16:56
Sn. uzunkum güzel bir başlangıç yapmışsınız. Kolaylıklar dilerim

uzunkum
05-04-2019, 22:35
Sn dobipa teşekkür ederim. Yapmış olduğum çalışmalarım ile ilgili birçok resimler çektim, hepsi cep telefonumda. Bugün birkaç tanesini bilgisayara yükledim ancak oradan aktaramadım. Daha sonra cep telefonumdan aktarmaya çalışacağım, bu konuda acemilik yaşıyorum.

uzunkum
05-04-2019, 22:45
Sn. resulgur iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Sizin paylaşımlarınızı hep okudum, detaylı anlatımlarınızın faydasını görüyorum. Özellikle tohum çimlendirme ile ilgili olanlarını. Birde bol bol reyhan tohumu ektim, yazın tarif ettiğiniz reyhan şerbetini de yapmak istiyorum.

uzunkum
07-04-2019, 19:53
Başlangıçta çekilen fidelerin fotoğraflarını yükledim

uzunkum
08-04-2019, 23:22
03.04.2018 tarihinde 6 çeşit domates, Meksika salatalığı ve Gorkok topan acur dikmiştim. Salatalık, acur 2. günde, domatesler 3. 4. günde çimlendiler. Önce Heybetli gösterdi kendini sonra diğerleri . Mucizelerin adeta yarışırcasına çimlenmelerini görmek mutluluk verici. Arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum, gönderdikleri tohumların tamamı çimlendi. Önceden suda bekletmedim, direk torfa ektim. Torfu suladım, sünger kıvamındaydı, sıkınca su damlamıyordu, tohumu ektim ve çok az su döktüm. Kaloriferli odada pencere önünde büyüyecekler.

its_just_a_ride
09-04-2019, 02:20
Salatalıklar çok büyümüşler. Bir an önce toprağa alın.

uzunkum
09-04-2019, 09:21
LSn. İts_Just_a_ride õnceki resimdeki kudret narı sanırım onu salatalığa benzettiniz, viyolde çok büyüdü, 6 nisan da saksılara aldım, nisan sonu gibi sebze adalarında
ki yerini alır. Dünkü yazımdaki yeni çimendiler resimlerini şimdi yüklüyorum .

uzunkum
24-04-2019, 12:14
03.04.2019 tarihinde ikinci grup olarak ektiğim fidelerimi 21 nisan tarihinde biraz daha büyük saksılara aldım, saksıdaki durumlarının fotoğrafını çekmeyi unuttum ancak viyoldeki görünümlerini aktaracağım.

uzunkum
24-04-2019, 21:06
Fidelerim

uzunkum
24-04-2019, 21:54
25 şubat 'ta ektiğim domatesler (Su Gören Pembesi, Ali's Pembe Kiraz, Ege Pembesi) ve 1 mart 'ta ektiğim yeşillikleri 20 nisan'da toprak ile buluşurdum. İlk adada solda olanlar sırasıyla Su Gören Pembesi ,Ali's Pembe Kiraz, Ege Pembesi, Kudret Narı, Altın Çilek. Sağdakiler Ege Pembesi oturak domatesler, ortada fide olarak aldığım fesleğenler, kenarlarda da kadifeler.

uzunkum
25-04-2019, 18:52
İlk domatesler

uzunkum
25-04-2019, 18:58
Bu güzellikleri sizlerle paylaşmak istedim

uzunkum
25-04-2019, 19:07
Patlıcanları ektiğim sebze adasi(Aydın siyahı ve topan patlıcan)
2.si yesilliklerin olduğu ada(Ağaç bamyası,kalıcı ıspanak,sarımsak otu ve maydanozlar)

uzunkum
25-04-2019, 19:09
Haftasonu yaptığım sebze bahçesini çevreleyen çitlerim

uzunkum
13-05-2019, 18:14
Sebze adalarındaki fideler hızla gelişiyorlar. Domates adasının solundakiler Sn.Bahçedenn'in Su Gören pembesi, Sn.Malbman'ın Ali'sPembe kiraz domatesi, Sn.Tamaşa'nın Kudret Narı, sağdakiler arkadaşımdan aldığım oturak Ege Pembeleri ve Sn.Bahçeden'den gelen Altın Çilek. İkinci ada patlıcanların olduğu ada. Aydın Siyahı ve Topan patlıcan hızla büyüyorlar.

uzunkum
13-05-2019, 18:28
Birinci resim Sn.Güreri'den Kalıcı Ispanak güzel gelişmiş, ancak yapraklarında yer yer sarılıklar var.
İkinci resim, Sn.Bahçeden'in Shingiku.
Üçūncü resim, Sn.Yerelbahçem'den Ağaç Bamyası, gayet canlïlar.

uzunkum
13-05-2019, 18:39
Sn.Bahçedenn,'in Su Gören Pembesi fideleri çok güzel gelişmişler, ancak birkaçının üst yapraklarında resimdeki gibi sararma var. Demir eksikliği olduğunu düşünüyorum. Deneyimli arkadaşlarımïz görüşlerini bildirilerse memnun olurum, sizin görüşlerinize göre de önlem almak istiyorum.

uzunkum
14-05-2019, 14:51
Sn. Bahçedenn'in göndermiş olduğu Altın Çilekler yerlerini sevmişe benziyor, güzel gelişiyorlar.

uzunkum
14-05-2019, 15:22
Sn. Tamaşa'dan gelen Kudret Narları iki haftada boyları uzamış, ancak yaprakları içe doğru kıvrılmış, yaprağının altında resimde görüldüğü gibi istenmeyen ziyaretçiler var. Bakla afiti (Aphis fabae)'ne benziyor. Köyde kara basra dediler. Kışın Gülleci Bulamacı yapmıştım, dün babam ilacı attı.

uzunkum
14-05-2019, 16:45
Sn.Malbman'dan gelen Ali's Pembe Kiraz domates, Su Gören Pembesi'ne göre biraz daha narin bir gelişimi var. Resimde görüldüğü üzere koltuk epey uzamış. Koltuğu kestim ve suya koydum, köklendirip dikeceğim, bu sene denemeler senesi.

uzunkum
15-05-2019, 12:45
Değerli arkadaşlar,
Bugün çok mutlu olduğum bir olay oldu sizlerle paylaşmak istiyorum, biz İzmir'de oturuyoruz, sebze bahçemiz Germencik Uzunkum köyünde. Annem ve babam sebzelerimize her gün bakıyorlar, su ihtiyacı varsa suluyorlar. Bugün sabah annem yine bahçede uğraşırken, okul servisi durmuş, servis şöförü arabadan inmiş, teyze fidan mı yetiştiriyorsunuz burada demiş ve tek tek bizim sebze fidanlarımıza bakmış incelemiş. Annemde anlatmış benim oğlum İzmir'de , gelinim bunlara meraklı tohumlarını evde yetiştiriyorlar, buraya getirip dikiyorlar demiş. Daha sonra kendisinin de bitkilere çok meraklı olduğunu, Aydın'da balkonda yetiştirmeye çalıştığını, eğer istersek te bize Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun dağıttığı doğal tohumlardan getirebileceğini söylemiş ve bir tane fide istemiş. Evin diğer tarafında önümüzdeki hafta dikeceğim Heybetli, Maniye ve diğer fidelerim olmasına rağmen annem bana sormadan vermek istememiş. Bu hafta sonu gittiğimde bitki dostu o kişiye sizlerin gönderdiğiniz tohumlardan yetiştirdiğim fidelerden birisini hediye edeceğim.
Biraz fazla uzun oldu ise kusuruma bakmayın, mutluluğumu sizlerle paylaşmak istedim,* bir şeyler üretmek, paylaşmak ne kadar güzel, bunu siz site üyeleri fazlasıyla yapıyorsunuz, sizler sayesinde bende yetiştiriciliğe heveslendim belki de içimdeki isteği uyandırdınız, bunca tohum ve esirgemediğiniz bilgileriniz için sizlere tekrardan teşekkür ediyorum.

uzunkum
15-05-2019, 18:18
03.04.2019 tarihinde ikinci posta olarak ektiğim domateslerin fideleri gayet canlılar. Sn.Tolga Özmeral'den Heybetli, Sn.g.c.'den Maniye, Sn.Malbman'dan Garnet domates ve Meyvelitepe turuncusu, Sn.Sezerakk'tan Blue Beauty ve Mikrop domates, Sn.Sernur'dan Gorkok
(Topan Acur) fideleri dikime hazır, kısmetse bu hafta sonu toprakla buluşacaklar.

uzunkum
19-05-2019, 18:13
Su Gören pembeleri ve Ali's pembe kirazlar hızla büyüyorlar, bu hafta sonu böyle bir sistem yaptık. En üstteki kargıdan ipler sallandırıp , iplere sardıracağız.
Fikir verirseniz sevinirim. Biraz aceleye geldi, sanki yeterince sağlam olmadı gibi. Pamuk ekim zamanı , hiç boş vakitleri yok, babam bir ara boşlukta, bir sürü kargı kesti getirdi. Böyle birşey yaptık.

uzunkum
19-05-2019, 18:22
Ali's Pembe Kiraz domates

uzunkum
19-05-2019, 18:25
Su Gören Pembesi

uzunkum
19-05-2019, 18:27
Ege Pembesi ve kadifeler.

uzunkum
19-05-2019, 20:30
İki haftada ne kadar büyümüşler. Sağda en önde olanın yaprağında delikler var baktım kurt geremedim , sizce ne olabilir.

uzunkum
19-05-2019, 21:02
Ege Pembesi ve kadifeler

uzunkum
19-05-2019, 21:29
03.04.2019 tarihinde ikinci posta olarak ektigim domatesleri bu hafta sonu toprakla buluşurduk. Adanın solundakiler sırasıyla Meyvelitepe Turuncusu, Heybetli, Garnet, sağ tarafta biberler, en sonda bir tane patates, iki yeşil kabak , yer yer maydonoz ve çocukluğumdan beri sevdiğim zinnialar. Her köşeye birşeyler dikiyorum, babamdan fırçayı göze alarak.

g.c.
20-05-2019, 07:50
İki haftada ne kadar büyümüşler. Sağda en önde olanın yaprağında delikler var baktım kurt geremedim , sizce ne olabilir.

Salyangozlar için kış ve ilkbahar mevsimi iyi geçmiş olacak ki her yer salyangoz dolu, muhtemelen gördüğünüz deliklerin sebebi de onlardır.

uzunkum
20-05-2019, 16:49
Sayın g.c teşekkür ederim. Kıştan odun külü biriktirmiştim, adanın etrafına dökeyim. Daha önce denediğimde caydırıcı olmuştu.

uzunkum
20-05-2019, 18:18
Tarladan bir kaç kare

uzunkum
22-05-2019, 12:20
22 no,'lu mesajımda Su Gören Pembesi 'nde demir eksikliği olduğunu düşünmüştüm. Geçen hafta sonu, Sn.Meyvelitepe'nin Domates hastalık ve zararlıları başlığındaki 33.sy.986.mesaj ındaki karışımı yaptım. Bu karışımla adadaki domatesleri suladım, şimdilik sıkıntı yok. Bir çay kaşığı demir sülfatı bir litre suda iyice erittim, içine iki çay kaşığı sitrik asit (limon tuzu) ekleyip iyice karıştırdım. İki misli su ile seyreltip bitkileri suladım.

uzunkum
22-05-2019, 13:43
26 no'lu mesajımda bahsettiğim bitki dostu, geçen hafta anneme birsürü tohum getirmiş, teyze eskiden çiftçilik yapıyordum artık yapmıyorum deyip annemin deyimiyle motor aletleri de getirmiş. Biz de haftasonu ikinci posta domatesleri toprakla buluşturunca hediyelikte ayırdım. (Heybetli, Meyvelitepe Turuncusu, Garnet ve Mikrop domates). Emanetleri babam teslim etmiş. Darısı nice güzel paylaşımlara.

uzunkum
22-05-2019, 13:59
Paşa köyde uzun yürüyüşlerimizde bizimle.

uzunkum
10-06-2019, 23:23
Sebze bahçemize 2-3 haftada bir gidebiliyorum ve her gittiğimde ne kadar hızlı büyüdüklerini görünce şaşırıyorum. Bayramda köyde kalınca ilk fırsat bulduğumda babamla resimde görülen çitlerin ikinci kısmını yaptık. Beraber kargı kestik, güneşin altında , sıcakta kargıları bahçeye taşıdık, sonra da en zevkli kısmı iple örme faslına geçtim. Babamlar köye ilk geldiklerinde çitten evler yaparlarmış, bahçeleri hep çitle çevriliymiş. Çit örerek kendimce gecmişle de bağ kuruyorum. Düzenlemeleri yaptıkça, bahçe ailemiz ve komşularımız için gittikçe keyifli bir yer oluyor.

uzunkum
11-06-2019, 12:25
Şifalı ot tarhı, melisa oğul otu, nane, zahter, hodan,adaçayı, mercanköşk, kekik, yetmedi latin çiçeği ve yıldız çiçekleri. Haliyle kavga ediyorlar, önce hodan geniş yapraklarıyla heryeri kapladı, yapraklarını kesip gübre yaptım, sonra melisa oğul otu heryer benim dedi, onun da dallarını kestim, kış için kurutuyorum. O kadar sıkışık dikersen olacağı budur.
Hodanın üzerinde birsürü çicek var, tohumu ne zaman alınıyor, yardımcı olurmusunuz, tohum alabilirsem etkinlikte paylaşmak isterim.

uzunkum
12-06-2019, 11:33
Domateslerin son durumları, soldaki ada ilk diktiklerim, biraz fazla büyüyorlar sanki, üzerlerinde çicek çok ama meyve tutan az gibi. Sağdaki adada ikinci posta ektiğim domatesler ve salyangozların yapraklarını yediği ve büyümeye çalışan biberlerim var. Sebze bahçesini yaptığım yerde 7-8 sene buzağılar durdu, sonrada epey boş kaldı yabani otlar vardı. Adaların içine dışarıdan tarladan hafif kumsal toprak getirip karıştırdık. Toprak tahlili yaptıramadım. Adaların toprağı gayet havadar çapa ya gerek kalmadan elle bile karıştırılır. Sürekli boya gidip az meyve verirlermi diye endişe etmiyor değilim. Verilerim az, ancak buna rağmen tavsiyede bulunur veya görüş bildiriseniz sevinirim.

MeyveliTepe
12-06-2019, 13:25
Domatesler biraz sık görünüyor. Bir de sırık türler ise diktiğiniz kazıklar yetersiz olacak. Sebze adalarını ilk defa mı uyguluyorsunuz bilmiyorum, normalde domatesler 2-3 metreye kadar uzarlar, hepsini yüksek askıya almanız gerekebilir.

uzunkum
13-06-2019, 11:33
Sn. Meyvelitepe cevabınız için teşekkür ederim. Geçen sene sebze adasında hazır fideden biber ve patlıcan yetiştirmiştim. Domatesi sebze adasında bu sene ilk defa yetiştiriyorum. S.A. 60-70 cm., S.Ü. 30-40 cm. yaptım. Adanın sağındakiler oturak ama güçlü gelişen bir çeşit. Sol taraftakiler sırık çeşitler; Su Gören Pembesi ve Ali's Pembe Kiraz. Bahsettiğiniz gibi kargıdan yapmış olduğumuz destek yetmeyecektir, yeni destekler yapalım.

uzunkum
13-06-2019, 12:50
Kudret narlarımız

uzunkum
13-06-2019, 17:44
Patlıcanlar güzel gelişiyorlar, Bayramda bütün sebze ve çiçeklere yapraktan Ema verdim.

uzunkum
13-06-2019, 18:06
Ağaç bamyası, Maniye, Altın Çilek ve yeşillikler

uzunkum
24-06-2019, 12:10
Hayıt Ağacı nın çiçeklerinin ne kadar güzel olduğunun ve ne kadar güzel koktuğunun nasıl da farkına varmamışım. İki hafta önce köye gittigimizde , sebze bahçesinde uğraşırken hiç arı görmeyince üzülmüş ve bunca tarım ilacından herhalde yokoluyorlar diye kederlenmiştim. Pazar günü bahçedeyken, Eşim üzüntümü hissetmiş gibi, Hayıt ağacına bakmamı ve üzerinde ne k6adar çok arı olduğunu söylediğinde, gördüğüm manzara karşısındaki sevincimi ancak sizler anlayabilirsiniz. Ağacın üzeri adeta arı kaynıyordu. Doğa tüm zehirlere karşın mücadelesini sürdürüyordu.

uzunkum
24-06-2019, 12:20
Başka uygun bir ad bulamadım, sizce de öyle değillermi? İlk defa tohumdan sebze yetiştiriyorum, hele bu sırık domatesler bambaşka.

uzunkum
24-06-2019, 12:26
Ağaç Bamyası güzel gelişiyor , ancak ne zaman çicek açar bilmiyorum.

elifaydin
25-06-2019, 10:32
Ağaç bamyası, tohumu elime ulaşan ama çimlendiremediğim bir bitki. Gelişimini takipteyim...

uzunkum
25-06-2019, 20:58
Sn. Elifaydin, Ağaç bamyasını 3 mart'ta torfa ekmiştim, sanırım şansım da yaver gitti, artık tam çıkmacaklar diye düşünürken, 10. günde çimlendiklerini görmüştüm. Tohumlardan 8'inden 7'si çimlendi ve 21 nisanda da toprakla buluşurdum. Yavaş ve istikrarlı gelişiyor. Köyde komşularımızla birlikte meyvelerini merakla bekliyoruz.

uzunkum
25-06-2019, 21:35
Kudret Narını ilk defa yetiştiriyorum. Çok hızlı gelişti, üzerinde birsürü çicek ve meyve var. Akasya ağacının gölgesinde, yarı gölge yeri sevdi galiba. .

uzunkum
25-06-2019, 21:38
Gorkok

Portakal Rengi
26-06-2019, 08:05
Gorkok

İlk kez yetiştiriyorum.
Toprağa dokununca meyve güzel olmuyor.
Erken sararıyor, şekli bozuluyor. Bendekilerin olağan görünümü 10 cm kadar uzunlukta 4-5 cm çapta şişman salatalık görünümünde. Sırığa sarılıyor. İlk çıkanlar toprağa dokundu, küçük kaldı. Şekli garip oldu.

uzunkum
27-06-2019, 12:00
Sn.Portakalrengi, ağaçlar net ve üyeleri sayesinde bu sene birçok sebzeyi bende ilk defa yetiştiriyorum. Tohumdan itibaren gelişimlerini izlemek keyif verici, sizlerle de süreçleri paylaşmak hoşuma gidiyor. Resimde gördüğünüz topan acuru tohumluk olarak bırakmıştım. Bizdeki çok büyüdü, bitkiyi sırığa sardırdım , üzeri çiçek dolu, sonraki meyveler sırık üzerinde olur, sanırım ilk meyve kadar büyümezler.

Tohumluk konusu karıştı. Sebzecilik Bölümünde çalışan ziraat mühendisi arkadaşıma yakınında salatalık olduğunu söylediğimde, salatalık ve acurun aynı familyadan olduklarını, çapraz tozlaşma olmuş olabileceğini , kendileme yapmam gerektiğini, dişi çiçekleri (dişi çiçeğin dip kısmında minyatür meyve olduğunu) açmadan keseye almamı, sonra erkek çiçekten (erkek çiçeğin sapla dala bağlı olduğunu) tozlaştırmamı söyledi. Tabi bu konuda daha derin bilgisi olan arkadaşlar bizi bilgilendirirlerse seviniriz.

İki haftada bir köye girebilen birisi olarak farklı bir çözüm üretip, yeni bir fideyi izole bir yere dikeceğim.

uzunkum
27-06-2019, 16:02
Melek Şalağı kavun (Sn.Vizeli39) Watermelon Orengeglo (Sn.malbman), Meksika Salatalığı (Sn. Bahçeden) 16 haziranda viyole, 23 haziranda köyde tarlaya diktik.

uzunkum
27-06-2019, 17:18
Resimdeki domateste çiçek burnu çürüklüğü olduğunu düşünüyorum. Yorum yaparsanız sevinirim, uzun zamandır yetiştiricilik yapan arkadaşlarımızın farklı görüşü olabilir. Eğer sizlerde aynı görüşte olursanız, Sn.Meyvelitepenin daha önce birkaç kez paylaştığı tarifi uygulayacağım.
10 gr.temiz,kuru yumurta kabuğunu havanda/blender 'da çekip, toz haline getirilip,
400 gr %5 'lik sirke (marketlerde satılan sirkeler öyleymiş)içine toz halindeki yumurta kabukları konur.
2-3 gün boyunca karıştırılır.
İyice eriyince 20 litre suya karıştırılarak domates yapraklarına püskürtülür.

uzunkum
16-07-2019, 22:45
Kudret Narları ilk ürünlerimizi aldık, zeytinyağında bekletiyoruz.

uzunkum
16-07-2019, 22:51
Kudret narlarından tohumları aldım, evde kurutacağım, etkinlikte paylaşmayı düşünüyorum.

uzunkum
16-07-2019, 22:56
Patlıcanların gelişimleri, meyve tutumları güzel.

uzunkum
16-07-2019, 23:01
Su Gören pembeleri

uzunkum
16-07-2019, 23:05
Kedi tırnağı çiçeğini her sene biryerlere dikiyorum, canlı çiçekleri bahçeye neşe veriyor.

uzunkum
16-07-2019, 23:11
Ağaç Bamyası uzamaya devam ediyor, sürgün uçlarında tomurcuk var gibi, bakalım bamyalarını yiyebilecekmiyiz

uzunkum
16-07-2019, 23:13
Bahçede hasat

TCM
16-07-2019, 23:41
Domatesler çiçek burun hastalığından kurtulmuş gibi, patlıcanlar da pek güzel de erikle kabaca oranlayınca bamyalar en az 12 cm. var gibi duruyor. Hele biri tüfek gibi yatıyor :) Nasıl yenecek onlar.

uzunkum
17-07-2019, 23:34
Sn.TCM, sabah işyerinde mesajınızı görünce güldüm, doğrusu bamyalara bu yönden bakmamıştım. Bizim köyde ve bu civarda bamyalar çoğunluk öyle olur. Ancak yıllar önce köye ilk gittiğimde annemin sepetinde o kadar büyük bamyaları görünce şaşırmış ve anne o bamyaları nasıl pişireceksin, yumuşamazmı dedigimde, kızım ben yapayım da sen bir gör demişti. Nitekim köyde o bamyaları üçe bölüyorlar, kırmızı toz biber ve koruk ekşisiyle nefis oluyor.
Domateslerde çiçek burnu çürüklüğü pek kalmadı ancak ilk defa yetiştirdiğim sırık domateslerde verim az gibi, sizlerin bahçelerinize bakınca aynısı olur sandım galiba yanıldım. Bu hafta sonu köye gidince resimlerini paylaşıp yorumlarınızı rica edeceğim.

uzunkum
19-08-2019, 16:56
Hasat

uzunkum
19-08-2019, 17:01
Biberler yüzümüzü güldürdü, hastalık yok, sürekli döküyorlar.

uzunkum
19-08-2019, 17:14
Patlıcanlar bugüne kadar gayet iyi gidiyordu, lezzetli ve topladıkça döküyorlar, ancak geçen hafta sonu yapraklarını araladığımda adeta beyaz sinek püskürdü. Kükürt ve odun külünü karıştırarak serptim, sizce iyi gelirmi?

uzunkum
27-09-2019, 21:57
Arkadaşlar merhaba, uzun zamandır paylaşımda bulunamadığımdan, mesajima güzel bir gül resmi ile başlamak istedim. İş yoğunluğumun artması, köye seyrek gidebilmem, bir de itiraf etmeliyim ki domates yetiştirme deneyimimdeki başarısızlığımı sindirmem biraz zaman aldı. Etkinlikten edinmiş olduğum tüm domates çeşitlerini yetiştirdim ancak domatesler olduğunda bitkiler adeta çöktüler, meyvelerin üzerinde ufak ufak delikler vardı. Tuta gibi gözüküyordu. Sadece Su Gören Pembesi ve Blue Beauty den tohum alabildim. Neyse ki tohumların yarısı duruyor.

uzunkum
27-09-2019, 22:21
Domateslere gülleci bulamacı, bir kez Ema, birkaç kez toz kükürt, odun külü karışımı attım. Bu mücadeleler Tuta veya her ne ise zararlı mücadelesi için uygun bir mücadele yöntemi değildi. Başarısızlık kaçınılmaz oldu. Köyde benim ufak bahçeye 2 km uzaklıkta 15 dönüm açıkta domatesi söktüler. Köydeki komşularınız da yetiştirdikleri domateslerden birşey alamadılar. Yenilen pehlivan güreşe doğmazmış misali, seneye tekrar devam edeceğim ama dersler çıkararak.

uzunkum
27-09-2019, 22:32
Bu sene köyde ilk defa yetiştirdiğimiz bol verimli ve çok lezzetli bir bamya çeşidi. Bu tohumu Menemen'den arkadaşından aldım. Annem köyde başka bir çeşit yetiştiriyordu ondan vazgeçti, bunun lezzetli olduğunu söylüyor. Etkinlikte de paylaşmayı istiyorum.

uzunkum
27-09-2019, 22:41
Ağaç bamyaları bol bol güzel beyaz çiçekler açtı ancak meyvesini göremedik bu hafta sonu belki sürpriz ile karşılaşırım.

uzunkum
27-09-2019, 22:58
Verimli bir sezon oldu, patlıcanlar lezzetli ve bol ürün veriyorlar, biberler de aynı şekilde.

uzunkum
27-09-2019, 23:04
Sn. Meyvelitepe nın tarifine göre bu sene ilk defa sike kurdum,bakalım başarılı olabilecekmiyim.

uzunkum
27-09-2019, 23:09
Bahçedeki ağaçlarımızdan topladığımız erikleri kış için kurutuyoruz.

uzunkum
27-09-2019, 23:13
Gül hatmiler

TCM
28-09-2019, 08:30
Eriklerinize imrendim doğrusu, ben bir tepsi ancak yaptım. öyle duruyor :)

Elma sirkesinde suyun üzerinde elma bırakmamaya çalışın, üzerine bir aparatla bastırın ki suyun altında kalsınlar.

uzunkum
28-09-2019, 12:37
Sn.TCM erikler için şanslıydım, hava oldukça sıcak ve güneşliydi hızlıca kurudular, bu sene 5-6 kg kadar kurutabildik. Sırada armut ve elmalar var.

Elma sirkesinde 1.fermantasyon aşması bitti, eldivenleri çıkarıp kavanozları ince çorap ile kapattım. Üstteki elmalar oksitleniyor, hergün karışıyorum ama yine de suyun yüzüne çıkıyorlar. Aparat ne olabilir, çay tabağı olurmu.

uzunkum
28-09-2019, 12:50
Ağaç Bamyasının çiçekleri meyveye dönmüş. Şekilleri armut gibi. Tohumlarını Sn.Yerelbahçemden almıştım. Şimdi bu bamyaların yemeği nasıl olur , salatası mı yapılır, tohumu ne zaman alınır, bilen arkadaşlar yazabilirlerse sevinirim.

uzunkum
28-09-2019, 12:57
Kudret Narları halen verimdeler. Üzerleri çicek ve meyve dolu.

Yan tarafında Altın Çilekler vardı, üzerlerinde çilek varken, sıcaktan kurudular.

TCM
29-09-2019, 19:29
..Aparat ne olabilir, çay tabağı olurmu.

Market yoğurtlarının üzerindeki şeffaf kapakları istediğim ebatta kesip kavanozun üzerine koyuyorum.

uzunkum
29-09-2019, 20:12
Teşekkür ederim Sn.TCM, yoğurt kapağını kesmek hiç aklıma gelmemişti.

uzunkum
12-11-2019, 13:04
Biber ve patlıcanlar ürün vermeye devam ediyorlar. Geçen sezon domateslerde çok az ürün aldık. Önümüzdeki sezonda iki farklı dönemde ekim yapacağım. Temmuz-Ağustos aşırı sıcak olduğundan hasat zamanlarını bu periyot dışında tutmaya çalışacağim. Bir de tuta hem meyve de hem domateste çok zarar verdi, bu konu da önceliğim olacak.

uzunkum
12-11-2019, 13:29
Kudret Narı bizim köyde çok güzel oldu. Temmuz-Ağustos aylarındaki yüksek sıcaklara bile banamısın demedi. Aynı dönemde yaklaşık 1 metre boylanan Altın Çileklerim , üzerlerindeki çileleriyle birlikte adeta haşlanmış gibi oldu. Altın Çilek köyümüzün iklimine uygun olmadığını görmüş oldum.

uzunkum
13-11-2019, 16:45
Ağaç Bamyası

uzunkum
15-12-2019, 13:59
Ağaç Bamyasının tohumlarını sanırım paylaşamayacağım, geçen hafta sonu irice olan birtanesini açtığımda tohumların henüz olgunlaşmadıgını gördüm.

uzunkum
15-12-2019, 14:14
19 kasım'da tarlada meyve ağaçlarının kenarına epey bezelye ektim. Toprak tavlıydı, çabayla biraz toprağı açıp, 15-20 cm de 1 tohum gelecek şekilde, yaklaşık 2-3 cm derinliğe ektim. Birkaç gün sonra hava durumu Aydın 'da yağış gösterince sevindim, ancak çabayla arık oluşturmuş gibi oldum, nitekim suyun beklediği yerdekiler çıkmadı, daha yüksekçe yerdekiler çıktı. 40 tanesi çıkmış, 5-6 cm olmuşlar. Çıkmayanların yerine annem yenilerini ekecek.

uzunkum
15-12-2019, 14:19
Marullarımız çok canlı ve güzel gelişiyorlar.

uzunkum
15-12-2019, 14:34
Geçen hafta sonu pazar günü zeytin toplayan ailemize yardıma gittik, hava öyle güzeldi ki , çeşit çeşit kuş seslerini dinleyerek ve kekik kokuları arasında zeytin toplamak çok keyifliydi, sonrasında öğlen odun ateşinde yemek ve traktörün romorkünde sallanarak yolculuk, tabii birde pazartesi bellerimiz tutulmasaydı herşey daha güzel olacaktı.

uzunkum
21-12-2019, 20:22
Bu yıl sebze için tarlada ağaçların hizasından itibaren bir kısım yer ayırdık. Eni 7 m., boyu 60 m., sağ tarafta ise kışın karışık ot, yazın da pamuk ekimi yapıyoruz.
Bu sezon damlama sulama yapacağım, umarım başarılı bir sezon geçiririz.

uzunkum
04-01-2020, 21:46
04.01.2020 ilk tohumları ektim. Dört çeşit biber tohumu, Çarliston Biber, Menderes Acı Kıl Biber, Seyrek Tatlı Kıl Biber, Dolma Biber ve iki çeşit patlıcan tohumu, Topan Patlıcan ve Aydın Siyahı.

uzunkum
04-01-2020, 22:10
Tohumları geçen sene sadece torfun içine ekmiştim, köklenme güzel olmuştu ancak çok çabuk kuruma olmuştu, sulamada sıkıntı yaşamıştım.
Bugün Manisa Yakaköye gittiğimde tohum ekimini teyzemin her yıl yaptığı şekilde yapmaya karar verdim.
Köyden toprak, çam ağacının altından torf gibi toprak ve evde olan torfu birer ölçü olacak şekilde karıştırıp tohumları ektim. Fısfısla suladım, streçledim. Kaloriferli odada bakalım kaç günde çıkacaklar.

SecretGarden..
08-01-2020, 10:25
ögrenecegım cokk sey var

uzunkum
20-01-2020, 21:29
Hepimizin öğreneceği çok şey var, ne mutlu bize 🍀

uzunkum
20-01-2020, 21:50
Patlıcan tohumları direk torf toprak karışımında 7.günde, biberler 9. günde çimlendiler.

uzunkum
20-01-2020, 22:02
Patlıcan ve biberler, kaloriferli odada, pencere kenarında şaşırtılacakları günü bekliyorlar. Yaklaşık 15 günlükler.

uzunkum
20-01-2020, 22:21
Su Gören Pembesi, Ege Pembesi, Beşyol köyünden aldığım oturak kırmızı domates tohumlarını bir gün suda beklettim ve bu akşam klasman torfa ektim. Tohumların üzerine yaklaşık 1 cm kadar torf koyup bastırdım ve fısfısla suladım. Oda sıcaklığında bekleyecekler. Her sabah işe giderken ve akşam gelince heyecanla çimlenmelerini bekleyeceğim.

uzunkum
20-01-2020, 22:31
İlk defa fesleğen ektim. Direk torf, torfu sulayıp bastırdım, sonra tohumları ektim ve tohumlar çok küçük olduğundan, üzerlerine çok az torf (yaklaşık tohumun 3 katı kalınlığında) serpip bastırdım ve fısfısla suladım. Bu sene domateslerin arasına bol fesleğen ve kadife dikeceğim.

uzunkum
26-01-2020, 19:48
Fesleğenlerim 6 günlük birkaç güne fide poşetlerine alırım. Ev ortamında ışık az geldiğinden boyları uzun ama şaşırtmadan bir süre sonra köye götürür ve babam ile fideler için mini bir sera yaparız.

uzunkum
26-01-2020, 19:59
Biberler nazlı, hem geç çimleniyor, hem de yavaş büyüyorlar, gerçek yapraklarını çıkarmaya başladılar. Bir iki güne fide poşetlerine alırım.

uzunkum
26-01-2020, 22:17
Domates fidelerim hızla büyüyorlar, az su veriyorum, ışık alsınlar diye pencere önüne götürüyorum. Evde masaların üzeri fide dolu, bu sezon mart ayında tarlaya dikmek gibi bir planım var. Resimler sırasıyla, Su Gören pembeleri, Ege Pembesi oturak, Beşyol köyünden aldığım oturak domates.

mertan
27-01-2020, 09:17
Fideler çok fazla boylanmış gibi duruyor her sene bu şekilde mi yapıyorsunuz? Işık yetersiz gelmiş sanki.

uzunkum
27-01-2020, 20:22
Geçen sene bir kısmını viyollere her göze bir iki tohum ekmiştim, bir kısımını da (biber ve patlıcanlar) bu şekilde yapıp, gerçek yapraklar çıkınca her biri tek viyol gözüne almıştım.
Fidelerin ışığı az olduğundan evde gezdiriyorum, birkaç güne fide poşetlerine alacağım. Şaşırtırken biraz derine diksem uygun olurmu sizce?

Portakal Rengi
28-01-2020, 07:44
Geçen sene bir kısmını viyollere her göze bir iki tohum ekmiştim, bir kısımını da (biber ve patlıcanlar) bu şekilde yapıp, gerçek yapraklar çıkınca her biri tek viyol gözüne almıştım.
Fidelerin ışığı az olduğundan evde gezdiriyorum, birkaç güne fide poşetlerine alacağım. Şaşırtırken biraz derine diksem uygun olurmu sizce?

İki yıldır aynı deneyimleri yaşıyorum. Deneyimliler su fazla dediği için azalttığım da oldu ama tohum çimlendirmede sorun yaşamaya başladım. Arasını bulamadım henüz.
Çimlendirmeyi kağıt havlu arasında ve poşet içinde yapmaya başladım. Çimlenme başladığında (7-10 gün sürüyor) toprak karışımına aktarıyorum. Yinede uzun boy sorunu oluyor. (Daha az) Gövde de ince oluyor. Işık hangi yönden gelirse o tarafa doğru dönen yapraklar nedeni ile düzenli olarak çeviriyorum ki gövde eğik olmasın. (Sonuçta sorun azalıyor ama var.)
Şaşırtma yaparken sadece yapraklar dışarıda kalacak şekilde, tüm gövdeyi toprağa gömüyorum. Sulama hatası yapmazsam düzelme oluyor ancak gövdedeki incelik sürüyor. Gerçek güneşi görmeden de düzelmiyor. (Sorunun özeti: Pencere camı ışığın mor ve kırmızı bölgelerini süzüyor. Bitkiye en gerekli bölgeleri.) Güneye bakan pencerede sürekli güneş altında büyütmeye çalıştığım fidelerde de ince uzun gövdeler oldu. Diğerlerinden iyiydiler, o kadar.
İki durumda da; günde birkaç kez fan kullanarak rüzgar taklidi yapmak gövde kalınlığını biraz arttırdı.
Şaşırttığım fideleri toprağa aktarırken; tekrar ilk yaprağa kadar toprağa gömüyorum. Büyümede sorun olmuyor. Yaprağa kadar toprağa gömmez isem, gövdenin doğrudan güneş ile büyüyen bölümleri kalın oluyor. İlk bölüm ince sonraki bölüm kalın görünüyor. :o
Hazır fidelerin gövde boyları da toprakta yetiştirdiklerimizden uzun oluyor. Onca takviye besin ve ilaçlara karşın uzun oluyorlar. Bu nedenle fazla önemsemiyorum.
Kolaylıklar diliyorum.

Portakal Rengi
28-01-2020, 07:55
Su Gören Pembesi, Ege Pembesi, Beşyol köyünden aldığım oturak kırmızı domates tohumlarını bir gün suda beklettim ve bu akşam klasman torfa ektim. Tohumların üzerine yaklaşık 1 cm kadar torf koyup bastırdım ve fısfısla suladım. Oda sıcaklığında bekleyecekler. Her sabah işe giderken ve akşam gelince heyecanla çimlenmelerini bekleyeceğim.

Alt resim daha net göründüğü için onun üzerinden gidiyorum.
Tohumlar sık yerleştirilmiş. Hem sık hem de düzensiz. Hepsi çimlenirse, şaşırtma sırasında kök kaybı yaşayacaklar.
Şaşırma yapacağınız zaman her bitki için köklerin ne kadar genişlediğine dikkat edin. Sonraki ekimlerde kök genişliği kadar uzak tohum yerleştirebilirsiniz.
Uygulamanızda kökler birbirinin içine geçip, karışacak. Aralarına sıkışan toprak kılcal kökleri koparacak. Kök kaybı; bitkinin büyümesi yavaşlatıyor, gelişimini azaltıyor.

mertan
29-01-2020, 07:24
Biberler kurtarır gibi fakat domatesler çok çok ince gitmiş. Birde toprak seviyesi az olunca bitki üst aksamını daha önce geliştiriyor, köke fazla çalışamadığı için(kendi deneyimlerime göre). Bu kadar erken evde çimlendirme yapmak istiyorsanız yapay aydınlatma kullanmanız şart. Yoksa ev sıcaklığında bitkiyi boylanmadan tutmanız çok zor.Bu aşamada suyu olabildiğince az vermeye çalışın.

uzunkum
29-01-2020, 11:15
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Geçen sene domatesleri tuta ile birlikte diğer hastalık ve zararlılardan kaybettiğimden ve neredeyse hiç domates alamadığımdan, bu sene mart ayında toprağa dikmek istediğimden, evde çok erken çimlendirdim.

Dün akşam topan patlıcanları şaşırttım, gövdeleri 4-5 cm, kökleri de 3 cm kadardı, önce suladım, sonra herbirini önceden hazırladığım gübre toprak ve torf karışımına fide poşetlerine diktim. Gövdeleri canlı duruyor , iki haftaya köye götürüp basit bir sera düzeneği hazırlarım, orada gündüzleri örtüyü belli sürelerde açıyorlar, fideler kısa sürede kartlaşıyor.

Bu kadar erken çimlendirmede yapay aydınlatma mantıklı olurdu ancak ev ortamında yer ayıramadım, hoş fideceklerim de epey yer kaplıyor ama eşim ve çocuklarım mutlu olduğumu bildikleri için hoşgörü gösteriyorlar ve ellerinden geldiğince yardım ediyorlar.

Bu hafta sırayla biberler ve domateslere geçeceğim. Ancak çok sık diktiğimin farkındayım, özellikle domatesler dediğiniz gibi ektiğim torf miktarı da az olduğundan gövdeye çalışmış durumdalar.

Bir de fideleri canlı bir şekilde büyütmeyi başarabilirsem, tüm köye yetecek kadar fidem olacak galiba bakalım hayırlısı.

uzunkum
29-01-2020, 12:46
04.01.2020 tarihinde ektiğim topan patlıcanların fidelerini 28.01.2020 tarihinde fide poşetlerine şaşırttım.

uzunkum
29-01-2020, 22:28
20.01.2020 tarihinde ektiğim Su Gören Pembesi fidelerini 29.01.2020 tarihinde fide poşetlerine şaşırttım. Sık ektiğim ve torfta az olduğundan boya gittiler ve gövdeleri zayıf oldu. O yüzden şaşırtmada öncelik verdim, gövdelerinin neredeyse tamamını toprağa gömdüm, bakalım bundan sonra nasıl gelişecekler.

uzunkum
02-02-2020, 20:09
Ege Pembesi oturak domateslerin fidelerini 30 ocakta şaşırttım. Fideleri kurtarabilecekmiyim bilmiyorum. Gövdeleri inceydi tamamen torfa gömdüm.

uzunkum
02-02-2020, 20:21
Manisa 'nın Beşyol köyünden aldığım oturak kırmızı domates fidelerini bugün şaşırttım. Köyde teyzemler bu domatesin fidesini toprakta neredeyse 30 cm çukur açıp, yanmış koyun gübresi atıyorlar ve bol su, çukuru kapattıktan sonra da su vermiyorlar bir daha, çünkü bulundukları yerde su yok. Bir de sadece kükürt ile mücadele ediyorlar ve tüm sezon domates yiyorlar.

Portakal Rengi
03-02-2020, 05:43
Ege Pembesi oturak domateslerin fidelerini 30 ocakta şaşırttım. Fideleri kurtarabilecekmiyim bilmiyorum. Gövdeleri inceydi tamamen torfa gömdüm.

Kurtaracak birşey olmuyor. Toprağı nemli tutacak kadar sulayın.
Yine ince uzun oluyorlar. Yerine dikerken yine yaprağa kadar toprağa gömüyorum. Yetişmede sorun olmuyor.

uzunkum
04-02-2020, 21:45
04 ocak 'ta ektiğim çarliston biber fidelerini bardak viyollere şaşırttım.

uzunkum
04-02-2020, 21:50
20 ocak 'ta ektiğim fesleğen fideciklerini 04 şubat,'ta şaşırttım.

uzunkum
04-02-2020, 22:04
04 ocak'ta ektiğim Aydın Siyahı patlıcan fidelerini 04 şubat'ta viyollere şaşırttım. İdeali daha önce şaşıtmaktı, ancak zamanım oldukça yapabiliyorum. İki hafta sonra sanırım köye götürebilirim, eğer götüremezsem bu gidişle evde her yer fide ile dolacak. Köyde basit bir sera yapıyoruz, yanlarını gündüzleri alıştırarak açıyoruz ve fideler kısa sürede kartlaşıyorlar .

Selma_321
04-02-2020, 22:35
Merak ettiğim şaşırtma için çok küçük değiller mi?

uzunkum
05-02-2020, 20:39
Patlıcan ve biber fideleri için erken değil, kotiledon yaprakları yere paralel ve ilk gerçek yaprakları çıkmış durumda.

Domatesler için erken gibi, ancak sık diktiğim ve toprakları az olduğundan çok boylandılar, gövdeleri ince, kökleri zayıf oldu, ben de şaşırtırken gövdelerinin tamamını torfa gömdüm.

Fesleğenlere gelince ilk defa çimlendiriyorum, tohumları çok küçüktü, serpiverdim, üç günde çimlendiler adeta çim adam gibi oldular. Onları da rahat gelişsinler diye tekrardan bardak viyollere aldım. Çiçek tohumları çok küçük, sizler nasıl yapıyorsunuz, çimlendirme deneyiminizi paylaşırsanız sevinirim.

Selma_321
06-02-2020, 04:29
Ben biraz daha yaprak(4-5 gibi) çıkarmalarını bekleyip ekmiştim. Ama önceki sene tohum etkinliğinden gelen biber dışında, sarı kantaron, melisa, fesleğen gibi bitkilerin çimlenmesini beceremedim. Bu sene tekrar deneyeceğim inşallah, kesinlikle de 4-5-6 yaprak olmadan şaşırtma yapmam. Bu şekil bitki daha güçlü oluyor. Birde sanki tohumları erken ekmişsiniz gibi geliyor bana ama tabi ki ustalar bilir benim gibi acemiler değil. İnşallah ektikleriniz bol, bereketli olur.

Portakal Rengi
06-02-2020, 07:40
Forumdaki "tohumdan üretme" başlığında Sn Zeki Yağcı'nın anlatımına göre Sn Uzunkum'un yaptığı uygun görünüyor. Acemi olarak, bende iki gerçek yaprak yere paralel olduğunda şaşırtıyorum. İnce uzun gövde sorunu da yaşıyorum.
Forumdaki deneyimliler yapay ışık kullanarak narin gövde sorununu aşıyorlar. (2019 tohum paylaşım sonrası bölümünde anlattılar.)
Doğal hali ile öğreneyim amacı ile yapay ışığı henüz denemedim. Araştırmaya devam ediyorum.
Sn Selma 321 aynı çimlendirme döneminde, hem bizim uyguladığımız yolu hemde sizin uyguladığınız yolu deneyip, bize de anlatırsanız bilgilendirici olur.
Batı Anadolu'nun kıyı bölgelerinde "don oluşma zamanı" Mart başında son buluyor. Fideler mart başında toprakla buluşacaklar ise erken değil. Ancak kendilerine geliyorlar. Bu nedenle erken sayılmaz.
Hepimize kolaylıklar.

Selma_321
06-02-2020, 11:54
Söylediğim gibi bunlar benim bildiklerim, sonuçta bir usta değilim, anadan atadan görüp yaptıklarımız.

uzunkum
22-02-2020, 11:08
Evimizin bir odası sera gibi oldu, iki çeşit patlıcan, dört çeşit biber ve üç çeşit domates. Kendimi bazen işgalci gibi hissediyorum. Neyse ki pazar günü mevcut fidelerimi köye götürebilecek gibiyiz. Hem yeni tohumlar için yer açmam lazım. Fidelerime az su vererek boya gitmelerini önlemeye çalıştım.

uzunkum
22-02-2020, 11:10
Su Gören pembeleri tohumlarını geçen yılki etkinlikten Sn. Bahçeden'den almıştım.

uzunkum
22-02-2020, 11:19
04 ocak'ta ektiğim ve 04 şubat'ta bardak viyollere aldığım çarliston biber fideleri. Şaşırttığım biber fideleri güzel gelişti, henüz yapamadıklarım zayıflar.

uzunkum
22-02-2020, 13:02
04 ocak'ta ektiğim ve 20 şubat 'ta şaşırttığım fideler.

uzunkum
22-02-2020, 13:16
04 ocak 'ta ektiğim ve henüz şaşırtmadığım Menderes Acı Kıl Biber fideleri yoğurt kabında şaşırtılmayı bekliyor. İşlerin yoğunluğundan yeterince ilgilenemiyorum. Aynı zamanda ekilen tohumların şaşırtma zamanlarının yarattığı gelişme farklarını görebilmek için paylaşıyorum.

uzunkum
23-02-2020, 19:43
Bugün köye gittik, ilk işimiz bu minik serayı yapmak oldu, buna sera da denemez tabi. Fidecikler yeni yerlerine yerleşti. Bir aksilik olmaz ise mart ayının ikinci veya üçüncü haftası toprağa dikeriz. Seranın bulunduğu yerde salyangoz çok olduğundan, bolca odun külü birde toz salyangoz ilacı attım.

uzunkum
23-02-2020, 19:59
Köye bahar gelmiş, bu sene gördüğümūz ilk papatyalar. Arkadakiler kenger, yöresel bir isim olabilir. Büyüdüklerinde sürgünleri severek tüketiliyor.

uzunkum
25-02-2020, 10:30
20 şubat 'ta yeniden fesleğen ektim. Önceki ektiklerim de üç günde çimlendiler ancak gerçek yapraklar çıkmadan müdahale ettiğimden başarılı olamadım. Yaşayan dõrt beş tane fesleğen zayıf durumda. Klasman torf kullanıyorum, güzel köklenme oluyor, ancak küçük tohumlularda zorlanacağım sanırım. Resimde görüldüğü üzere torfun üzeri plaka gibi kalkıyor. Acaba torfu kurumu bırakıyorum bilemedim.Çiçek tohumları için sadece torf uygun olmayacakmı acaba tavsiyeniz olurmu?

uzunkum
25-02-2020, 10:43
Oturak Erkenci Fasulye Sn.İncirli'den. Dün ıslak peçetenin üzerine koydum, bu sabah ektim. Yine torfu önce ıslattım, sünger gibi ama sıkınca su çıkmayacak şekilde. Torfu bardak viyollere koydum, üzerini bastırdım, tohum koyduktan sonra tohumun yaklaşık üç katı torf ekleyip biraz bastırıp, üzerini fısfısladım.

its_just_a_ride
25-02-2020, 12:40
Çiçek tohumları için sadece torf uygun olmayacakmı acaba tavsiyeniz olurmu?

Blok kokopit de kullanabilirsiniz. Küf bakteri sorununuz daha az olur. Küçük tohumluları öncesinde kilitli poşet içinde peçetede de çimlendirebilirsiniz. Tabii öncesinde seyreltilmiş hidrojen peroksit solüsyonunda bekletmek koşuluyla.

Muda
25-02-2020, 13:38
Oturak Erkenci Fasulye Sn.İncirli'den. Dün ıslak peçetenin üzerine koydum, bu sabah ektim. Yine torfu önce ıslattım, sünger gibi ama sıkınca su çıkmayacak şekilde. Torfu bardak viyollere koydum, üzerini bastırdım, tohum koyduktan sonra tohumun yaklaşık üç katı torf ekleyip biraz bastırıp, üzerini fısfısladım.

Fasulye tohumları fazla ıslak vaziyette durduğu zaman hemen bozulabiliyorlar. Kalıcı yerlerine dikmek en güzeli. Yeriniz ve iklim uygun değil ise keşke biraz daha bekleseydiniz.

uzunkum
26-02-2020, 09:32
Sn. İts_just_a_ride, Blok kokopit araştırayım, Hidrojen peroksiti bir litre suya bir çay kaşığı ölçüsünde yapıp domates ve biber tohumlarında kullandım, küçük tohumlarda da kullanayım . Küçük tohumlardan birinde kilitli poşet ve torf karışımını da karşılaştırıp paylaşayım..

its_just_a_ride
26-02-2020, 23:02
küçük tohumlarda da kullanayım

Küçük tohumlularda sprey hidrojen peroksit solüsyonu hazırlayıp peçetelerine de sıkabilirsiniz direkt. Kolaylık olur.

Cocopeat için (https://www.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/cocopeat-sikistirilmis-blok-4-5-kg-arasinda-suda-genlestiginde-70-lt-hacme-ulasir_pdp_533949949);

uzunkum
27-02-2020, 09:52
Teşekkür ederim, bu yöntemi deneyeceğim.

uzunkum
27-02-2020, 10:06
Sn. Muda, umarım fasulye tohumlarına birşey olmaz, neredeyse bir gün ıslak peçete üzerinde kaldılar. Henüz bir gelişme yok.
Uzunkum ova köyü, temmuz-ağustos aylarında aşırı
sıcak olduğundan, sıcaklara kalmadan, erken ilkbaharda dikmek istiyorum. Başarabilecekmiyim bilmiyorum.

Portakal Rengi
27-02-2020, 10:20
Sn. Muda, umarım fasulye tohumlarına birşey olmaz, neredeyse bir gün ıslak peçete üzerinde kaldılar. Henüz bir gelişme yok.
Uzunkum ova köyü, temmuz-ağustos aylarında aşırı
sıcak olduğundan, sıcaklara kalmadan, erken ilkbaharda dikmek istiyorum. Başarabilecekmiyim bilmiyorum.

Bende Akdeniz ikliminde yaşıyorum. Mart en uygun zaman oluyor. Temmuz, Ağustos a kalan bitki ürün vermiyor ve kolaylıkla hastalığa yakalanıyor. Yaşatabilirseniz Eylül de ürün vermeye devam ediyor. Verimi düşmüş oluyor. 31 Aralık ta yemek kaşığı büyüklüğünde patlıcanlar hasat ettim bu yıl.
Sıcak bölgenin avantajı da var. Mart ekimi ve Temmuz ekimi olarak iki dönem ekim yapabiliyoruz. Güz fasulyesi hakkımız var. :D
Fasulye tohumunda nemlendirme kullanmadan dikim olanaklı. Ben yinede 6 saat suda bekletip toprakla buluşturuyorum. Tohumda sorun olmazsa çimlenme % 100 e ulaşıyor. Küçük tohumlar gibi olmuyor.

uzunkum
27-02-2020, 15:53
Etkinlikten edinmiş olduğum Blue Beauty Domates (Sn. Sezerak), Bulgaristan Pembe Domates (Sn. Sezerakk), Ayaş Domates (Sn.iyiğit) ve Hafize Baliç Pembe Domates tohumlarını 25 şubat 'ta bir gün suda beklettikten sonra ektim.

uzunkum
27-02-2020, 18:31
Bu sene etkinlikten edindiğim, Üç Burun Biber (Sn.Sernur), Yalova Yağlık Kapya (Sn. Musa Gündoğan), Emcelli Biber (Sn.TCM) ve Urfa Acı İsot Biber (Sn.Telato) tohumlarını hidrojen peroksitli suda bir gün bekletip, torf, perlit, az toprak karışımına viyollere ektim.

Portakal Rengi
28-02-2020, 07:20
Aynı cins bitkileri zaman farkı olmadan yetiştirirseniz, türlerin karışmamasını nasıl sağlayacaksınız ?
Bari çiçeklenme dönemlerinin farklı olmasını sağlayacak şekilde zaman farkı oluştursaydınız.
Alacağınız tohumların saflığı, türünü temsil ettiği vb belirsiz olacak, bu durumda.

uzunkum
28-02-2020, 19:59
Sn. Portakal Rengi, Biberlerde izolasyon için tül kullanacağım, bu tül kese olacak veya tek bir bitkiyi tül içinde tutacağım, onun şeklini düşünüyorum, belki kargılar ile belki de tellerden bir düzenek olabilir, uyguladığıımda resmini paylaşacağım .

Patlıcan iki çeşit var birini tarlaya, diğer çeşidi evin yanındaki resimlerini paylaştığım bahçeye dikmeyi planlıyorum. Mesafeler birbirinden çok uzak. Sitede Tohum Saflığının korunması bölümünde izolasyon mesafesi 3-15 m olarak belirtilmiş.

Domatesler kendine tozlaştığı için yakın mesafede yetıştirilse de sorun olmayacağı paylaşılıyor, ancak ürün almayı başarabilirsem ( nitekim geçen yıl tuta dan telef oldular), bu konuyu daha tecrübeli olan üyelerimize ve ıslah konusunda çalışan ziraat mühendislerine sorabiliriz.

Portakal Rengi
29-02-2020, 03:52
Domatesler kendine tozlaştığı için yakın mesafede yetıştirilse de sorun olmayacağı paylaşılıyor, ancak ürün almayı başarabilirsem ( nitekim geçen yıl tuta dan telef oldular), bu konuyu daha tecrübeli olan üyelerimize ve ıslah konusunda çalışan ziraat mühendislerine sorabiliriz.

Sitedeki deneyimli üyeler, domates için, tül bohça yapılmasını öneriyorlardı. Nikah şekeri şekline getirilmiş tül ile çiçek sarılıyor. Rüzgar salladığı zaman kendiliğinden tozlaşıyor. Olmazsa küçük fiskeler ile tozlaşma sağlanıyor. Biber için olanaklı mı bilmiyorum.
Siz dikim yerinden uzakta olduğunuzu belirttiğiniz için kaygılanmıştım. Çiçeğin yalıtımının büyümeden önce yapılması öneriliyor. Yani her sabah gün ışırken gözlemek gerekiyor.
Başarılı olmanızı diliyorum. Kolaylıklar.

uzunkum
29-02-2020, 07:35
Teşekkür ederim, umarım hepimiz başarılı oluruz.

Jasmine Tea
29-02-2020, 15:55
Ben de etkinlikten edindiğim tohumlardan bir kaçını ektim. Sn. Senkasap'tan talep ettiğim reyhan ve Sn. denizayda'dan talep ettiğim tayland fesleğen filizleri kendini gösterdi.

uzunkum
02-03-2020, 11:30
Sn. WesleyJP, reyhan ve fesleğen tohumlarınız çok güzel çimlenmişler. Fesleğen de erken şaşırtma yapılmaması gerektiğini, çoğunu telef ederek öğrendim. Küçük tohumlularda sanırım daha narin olduklarından fideler dört beş belki de altı yaprak çıkarmadan ve kartlaşmadan şaşırtmamak gerekiyormuş. Naçizane tavsiyem.

Jasmine Tea
02-03-2020, 11:45
Sn. WesleyJP, reyhan ve fesleğen tohumlarınız çok güzel çimlenmişler. Fesleğen de erken şaşırtma yapılmaması gerektiğini, çoğunu telef ederek öğrendim. Küçük tohumlularda sanırım daha narin olduklarından fideler dört beş belki de altı yaprak çıkarmadan ve kartlaşmadan şaşırtmamak gerekiyormuş. Naçizane tavsiyem.

Sn. uzunkum deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yapacağım.

uzunkum
02-03-2020, 15:38
Rica ederim 🙂

uzunkum
02-03-2020, 15:47
Sanırım en çok bu hallerini seviyorum.

uzunkum
02-03-2020, 15:52
Safir'de aynı fikirde galiba

arkarianjj
02-03-2020, 18:32
Ben de etkinlikten edindiğim tohumlardan bir kaçını ektim. Sn. Senkasap'tan talep ettiğim reyhan ve Sn. denizayda'dan talep ettiğim tayland fesleğen filizleri kendini gösterdi.

Sn. WesleyJP ve sn uzunkum ben de sn denizayda'dan tayland Fesleğenini ve sn resulgurdan Ceneviz Fesleğenini temin ettim. Siz maşallah çok hızlısınız. Tohumlar için ayrıca bir çimlenme yöntemi uyguladınız mı acaba? Ben Mart'ın ikinci haftasını bekliyordum EKYS sınavını bir atlatam da rahata erem diye.

Viyollere ekip 6-7 yapraktan sonra gerçek saksılarına almak istiyorum. Viyolde bahçe toprağı+torf+(yanmış koyun gübresi?) +perlit şeklinde bir ortam düşünmüştüm. Fakat elimdeki yanmış gübre 2-3 kg kadar ve diğer tohumlara (özellikle domates ve börülcelere) anca yeter diye fesleğene kullanmasam mı diyordum. Şaşırtma yapmalı mıyım? Ayrıca bahsedilen tüm kimyasal maddelere de yabancıyım. hidrojen peroksit, oksjenli su gibi şeyler olmadan verim almam mümkün müdür? Deneyimlerinizi paylaşmanız benim için çok önemli.Teşekkür ederim.

Jasmine Tea
02-03-2020, 18:49
Sn. WesleyJP ve sn uzunkum ben de sn denizayda'dan tayland Fesleğenini ve sn resulgurdan Ceneviz Fesleğenini temin ettim. Siz maşallah çok hızlısınız. Tohumlar için ayrıca bir çimlenme yöntemi uyguladınız mı acaba? Ben Mart'ın ikinci haftasını bekliyordum EKYS sınavını bir atlatam da rahata erem diye.

Viyollere ekip 6-7 yapraktan sonra gerçek saksılarına almak istiyorum. Viyolde bahçe toprağı+torf+(yanmış koyun gübresi?) +perlit şeklinde bir ortam düşünmüştüm. Fakat elimdeki yanmış gübre 2-3 kg kadar ve diğer tohumlara (özellikle domates ve börülcelere) anca yeter diye fesleğene kullanmasam mı diyordum. Şaşırtma yapmalı mıyım? Ayrıca bahsedilen tüm kimyasal maddelere de yabancıyım. hidrojen peroksit, oksjenli su gibi şeyler olmadan verim almam mümkün müdür? Deneyimlerinizi paylaşmanız benim için çok önemli.Teşekkür ederim.

Sn. arkarianjj ben cocopeat ve solucan gübreli toprak ve torf karıştırdım toprağın üzerine serpip üstünü hafifçe kapattım, ardından fısfıs ile sulayıp streç film ile üstünü örttüm. aydınlık bir köşede 3-4 güne kendilerini göstermeye başladılar. şimdilik cam önüne aldım :) ben de fazla deneyimli sayılmam edindiğim tecrübelerden ve forumdaki arkadaşlardan bildiğim kadarıyla yaptım. Sn. uzunkum'un da dediği gibi 5-6 yapraktan sonra şaşırtabilirsiniz geniş bir yere.

arkarianjj
02-03-2020, 19:17
Sn. arkarianjj ben cocopeat ve solucan gübreli toprak ve torf karıştırdım toprağın üzerine serpip üstünü hafifçe kapattım, ardından fısfıs ile sulayıp streç film ile üstünü örttüm. aydınlık bir köşede 3-4 güne kendilerini göstermeye başladılar. şimdilik cam önüne aldım :) ben de fazla deneyimli sayılmam edindiğim tecrübelerden ve forumdaki arkadaşlardan bildiğim kadarıyla yaptım. Sn. uzunkum'un da dediği gibi 5-6 yapraktan sonra şaşırtabilirsiniz geniş bir yere.

Kokopit'i çok duyuyorum fakat üşeniyordum bu zamana kadar. Artık almak farz oldu sanırım zaten gayet ucuz bir şey. Çok teşekkürler dediklerinizi uygulayacağım. Solucan gübresi de çok faydalı olduğu için 4 günde kendilerini göstermeleri bana göre bir mucize.

uzunkum
24-09-2020, 17:40
Uzun zamandır paylaşım yapamadığım için güzel bir resim ile başlangıç yapmak istiyorum.

uzunkum
25-09-2020, 09:15
Pandemi nedeniyle 3 ay sonra köye gidebildik. Babam şubat ayında götürmüş olduğum fidelerin bir kısmını evin yan tarafında geçen sene yaptığımız sebze tarhlarına, bir kısmını da köyün çıkışındaki tarlada sebzeler için ayırmış olduğumuz bölüme dikmişti.

uzunkum
25-09-2020, 10:38
Sebze tarhları, gülhatmi, domatesler su gören pembesi (Sn.bahçeden), oturak erkenci fasulye (Sn.İncirli), patlıcan ve biberler.

uzunkum
25-09-2020, 12:24
İki yıldır yetiştirdiğimiz bir çeşit, verimli ve lezzetli, tohum paylaştığım arkadaşlar nasıl buldular bilmiyorum, uzun zamandır siteye giremedim.

uzunkum
25-09-2020, 15:19
Bu güzellerin ne çok ismi var; kirli hanım, kral kızı (Menemen), papaz kalpağı (Germencik), kat kat (Van) ve bilmediklerimiz.

uzunkum
25-09-2020, 15:44
Su Gören Pembesi (Sn. Bahçedenn), iki yıldır yetiştiriyoruz, verimli ve lezzetli bir çeşit.

uzunkum
25-09-2020, 17:16
Aydın Siyahı ve Topan Patlıcan iki yıldır yetiştiriyoruz.Verimli, lezzetli ve dayanıklı çeşitler.

uzunkum
28-09-2020, 11:20
Kudret Narı yine iki yıldır yetiştiriyoruz, Uzunkum/Germencik'te çok rahat yetiştiriliyor, başta ince sürgünler dayanıksız gibi geliyor, ama o ince sürgünler tutunacak dayanak bulduğu zaman, güzelce gelişiyor, tüm yaz boyunca çiçek açıyor ve çiçekler meyveye dönüyor. Sıcaktan aynı yerdeki domatesler telef olurken, kudret narlarına birşey olmuyor. Biz iki yıldır olgunlaşmış kudret narlarını ufak parçalara ayırarak, bal içinde tutuyoruz, hergün karıştırıyoruz, yumuşadığında ve acılığı azaldığında tüketiyoruz.

uzunkum
28-09-2020, 12:15
Bleu Beauty (Sn. Sezerakk) domates lezzetli, meyveleri diri ve dayanıklı, görüntüsü ile cezbedici bi çeşit.

uzunkum
29-09-2020, 13:25
Garnet domates, 23 mayıs'ta tohumunu ektim, uzun süre köye de gidemedik, 19 temmuz'da Manisa Yakaköye gidince fideleride götürdük, en azından tohumunu alalım ve lezzetine bakalım istedim.

its_just_a_ride
29-09-2020, 21:11
Garnet domates olduğuna emin misiniz acaba ? Çeri olur garnet.

Garnet (https://twoseedsinapod.com/product/garnet/)

uzunkum
30-09-2020, 11:29
Garnet tohumunu etkinlikten temin etmiştim açıkçası bana da biraz büyük gibi geldi, ama emin olamadım. Salkımda az domates olduğu için normalden büyük olabilirmi acaba. Yine de bu yıl etkinlikte tohumunu paylaşmıyayım.

bilenyum
30-09-2020, 12:18
Rica etsem etkinlik öncesi ektiğiniz domateslerin lezzetleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Hala domatesiniz varsa iç görünümleri de fotoğraflayabilirseniz tadından yenmez :D

uzunkum
30-09-2020, 17:37
Geçen sezon birçok domates fidesi yetiştirdim ancak pandemiden köye gidemediğimden fideler karışık dikildiğinden çeşitler karıştı. Etkinlikte paylaşmayı düşündüğüm Blueu Beauty domates herkes tarafından beğenildi, meyve eti diri ve lezzetli bir çeşit, ekşi bir tadı yok, salatalarda oldukça lezzetli oldu, aynı zamanda renginden dolayı hem bitki üzerindeyken hem de toplanınca dikkat çekici oldu. Su Gören Pembesi 2 yıldır yetiştiriyoruz, düzgün, yuvarlak meyvelere sahip, yine meyve eti diri, tostlarda, salatada başarılı. Her ikisini de yetiştirmeye devam edeceğim. Meyve etinin resmini gönderemiyorum, çünkü bizim bahçede sezon bitti, umarım önümüzdeki yıl paylaşabilirim.

uzunkum
30-09-2020, 17:53
Tarlamızın bir kenarına diktiğimiz Granny Smith, Starking ve Golden elmalarımız, oldukça verimliler, yere dökülenleri sirke yapıyoruz (tarifini Meyvelitepe bloğundan almıştım), bir kısmını da kurutuyoruz.

uzunkum
30-09-2020, 19:04
Yıllar önce çiçek sevdalısı bir dede getirmişti çeliğini, goncası çok güzel, resmini sizlerle paylaşmak istedim.

uzunkum
30-09-2020, 20:05
Kara incir yöresel adıyla kara kaba. İncirin yeşilken yenenine Aydın"da kaba diyorlar. Bahçemize 2 yıl önce diktik, çeliğini köyde komşumuzdan almıştık, nasıl da hızlı büyüdü. Yemeklik bir incir,
kurutmaya uygun değil, meyve kabuğu kalın, gövdesi Aydın incirine göre daha boylu, gelişkin , yatay değil dik bir taç oluşturuyor. Özelliğı kışa kadar meyve vermesiymiş. Meyve kabuğu yeşil, olgunlaşınca kabuğu bir miktar, hareli gibi siyahlaşıyor, meyve eti ise koyu pembe, aşırı tatlı değil, nefis bir yemeklik incir çeşidi.

uzunkum
30-09-2020, 20:12
Kara incir yöresel adıyla kara kaba. İncirin yeşilken yenenine Aydın"da kaba diyorlar. Bahçemize 2 yıl önce diktik, çeliğini köyde komşumuzdan almıştık, nasıl da hızlı büyüdü. Yemeklik bir incir,
kurutmaya uygun değil, meyve kabuğu kalın, gövdesi Aydın incirine göre daha boylu, gelişkin , yatay değil dik bir taç oluşturuyor. Özelliğı kışa kadar meyve vermesiymiş. Meyve kabuğu yeşil, olgunlaşınca kabuğu bir miktar, hareli gibi siyahlaşıyor, meyve eti ise koyu pembe, aşırı tatlı değil, nefis bir yemeklik incir çeşidi.

bilenyum
01-10-2020, 18:18
Harika görünüyorlar. Teşekkür ederim cevap için

uzunkum
01-10-2020, 18:40
Rica ederim.

uzunkum
27-01-2022, 21:49
Arkadaşlar merhaba, etkinlik ile ilgili çalışmalarımı burada paylaşmak istiyorum.
Bugün 6 çeşit biber ekimi ile başladım.
Sn incirli kapya biber, Sn. Musa Gündoğan üç burun köy biberi, ve siyah sivri biber, Sn. Bahçeden ontara biber, Sn. Hanife Çeliktaş sarı dolmalık biber ve karaat dolmalık biber.
Torfu (klasman torf) ıslattım, sünger gibi sıkınca suyu çıkacak şekilde, torfu bastırdım tohumların aşağıya inmemesi için. Tohumları yerleştirdim.
Tohumların üzerine de örtecek kadar yaklaşık yarım santim torf ile örtüp, hava almaması için bastırdım. Biraz da suladım. Tohumların hepsini kullanmayıp yedekte bırakıyorum, aksi bir durumda elimde kalsın istiyorum.

uzunkum
27-01-2022, 22:02
Ağustos ayında Urla'ya taşındık. Artık sebze ve çiçeklerimi yetiştirebileceğim. Nergis soğanlarını kasım ayında ekmiştim, çiçekleri nefis kokuyor, hem de çok güzeller, şu anda bile onları izliyorum.

uzunkum
27-01-2022, 22:13
Safir ve çimlerimiz. Çimleri eşim ekti, bende destek verdim. Çimler ile ilgili daha sonra hem nasıl yaptığımızı anlatıp, hem de tecrübeli arkadaşlarımızdan bilgi ve deneyimlerini aktarmalarını rica edeceğim.

uzunkum
29-01-2022, 18:12
Bugün 9 çeşit tohum ektim

Dolmalık biber, topan patlıcan, aydın siyahı, menderes acı kıl biber, çarliston biber, seyrek tatlı kıl biber, Sn. Telato Urfa Acı İsot biber, Sn. Kahraman 145 kırmızı kıvırcık marul, Sn. Karaçayır mervelle de quatre saisoes marul.

Şimdi heyecanla bekleme vakti.

uzunkum
29-01-2022, 19:53
Kemeraltına gidip, kızlarağası hanından çiçek soğanı almadan dönmek olmaz. Mor ve mavi sümbül soğanlarını 5 tl'ye ve bir adet sümbülteber soğanını 10 tl'ye aldım, daha fazla soğan almamak için kendimi tuttum, nergis, dalya vb. birçok çeşit soğan vardı. Zamanlamada geç kalmış olabilirim ama denemeye değer diye düşünüyorum.

Muda
29-01-2022, 20:10
Bugün 9 çeşit tohum ektim

Dolmalık biber, topan patlıcan, aydın siyahı, menderes acı kıl biber, çarliston biber, seyrek tatlı kıl biber, Sn. Telato Urfa Acı İsot biber, Sn. Kahraman 145 kırmızı kıvırcık marul, Sn. Karaçayır mervelle de quatre saisoes marul.

Şimdi heyecanla bekleme vakti.

Sn. uzunkum;

İklim durumlarımız farklı. Ancak daha önce yazmış olduğum yazıyı bulamadım. Ben de önceden tohum çimlendirip fide yapıp yetiştirmek için kış ortamında uğraşıyordum. Ancak yaptığım hatalardan ilki tohumları önceden ekmekti. Sonra tohumlar az diye hepsini ekme hatasında bulunmuştum. Kış ortamında tohumlar sıcak ortamda çimlenip büyüyorlardı. Ancak yeterli güneş ışığı olmadığı için uzayıp daha sonra ölüyorlardı. Tabi tüm tohumları kullandığım için ikinci kez aynı tohumu ekememiştim. Bunu önlemek için tohumları ve çimlendirme zamanını değiştirdim. Fide yapma zamanımı oldukça geç bırakmaya başladım. Bizde hıderellezden sonraya kadar fide ekiminde don olayları nedeni ile hüsran yaşadık. Önceki yıl arkadaşım üç kere fide alıp ekmişti. Mayısın sonuna doğru da bir don olayı yaşayınca arkadaş pes etti. Geçen yıl çok fazla şey ekmedi.
İlginç olan ektiğim tohumlardan çıkan fideler büyük olmasına rağmen bazı domatesleri tohum yapsın diye dışarıya toprağa gömdüklerimden çıkan fideler geç çıkmasına rağmen son derece sağlıklı bir şekilde çıkıp benim içeride ektiğim fideleri geçtiler. Daha da ilginci onlar çok daha verimli oldular. Kavun, karpuz, kabak gibi tohumları da dış ortama ekmek en sağlıklısı oluyor.

Arkadaşın dediği gibi toprak ısınmadan ne kadar fide yaparsanız yapın büyümüyor. Verim vermiyor. En kötüsü de hastalanıyorlar.

Ben artık daha geç fide ve tohum ekiyorum. Tamamen ölmesindense sonradan çıkan tohumlar sıcak toprakta daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyüyorlar. Tabi biber ve patlıcan tohumları geç çıktıkları için daha önce dikmek gerekiyor.
Tohumların üçte birini ekiyorum. Sebebi de tohumların tamamını riske atmıyorum. Tohum olarak duruyor. Ancak fide halinde başına bir şey gelirse ikinci kez ekebiliyorum. Gerekirse üçüncü ekim yapılabiliyor.

Aşağıdaki linkte arkadaşların hataları var. İncelemenizi temenni ederim. Tecrübe için kendimiz denemenin ötesinde deneyen arkadaşların tecrübelerinden yararlanabiliyor olmamız çok güzel bir şey
Bereketli olmasını dilerim.

http://www.agaclar.net/forum/fidan-ve-fide-bitki-uretim-tohum-cimlenme-celik-asi/8575.htm

uzunkum
30-01-2022, 17:04
Sn. Muda ilginiz ve yorumlarınız için teşekkür ederim. Eklemiş olduğunuz linki akşam inceledim, notlar aldım, yeni şeyler öğrendim.
Tohumların yaklaşık yarısını ekiyorum, kalanları da evde en serin yerde tutuyorum.
Biberler daha yavaş çimlendiğinden daha erken ekiyorum.
Biber, tohumdan fide olmasına kadar yaklaşık 60 gün sürüyor, bu durumda, fideleri bir aksilik olmadan yetiştirilebilirsem, nisan ayının ilk haftalarında toprağa dikmeyi istiyorum. Fideden hasata kadar da yaklaşık 60 gün sürdüğünden haziran ayının ortalarında biberleri hasat ederim diye düşünüyorum. Önceki yıllarda Germencik Uzunkum da yetiştiriyorduk, bu yıl Urla'da yapacağım.
Yine Urla'da sebze yetiştiren birkaç kişiyle konuştuğumda tohumları ekeceklerini söylediler. Umarım zamanlama hatam yoktur, en kötü havalar soğuk giderse fideleri büyük poşet viyollere alırım. Ancak yorumlarınıza da katılıyorum, fideler çok erken dikilirse toprak soğuk ve yaş olursa ardından fideler hastalanabilir.
Domateslerde tohumdan fideye yaklaşık olarak 40 gün sürdüğünden 10-15 gün sonra ekerim.

uzunkum
30-01-2022, 17:24
Urla'da sebze için ayırdığınız bahçe eski halini paylaşıyorum. İlk bölüm 5 metreye, 2.50 metre , ikinci bölüm 7 metreye 2.50 metre. Toprağı killi öyleki çamuru ayakkabıya yapışınca çıkmıyor. O toprağın üzerine dışarıdan Torbalı'dan geldiğini söyledikleri bir toprak getirdik. Yaklaşık 15-20-25 cm bu topraktan döktük. Yanmış keçi gübresi ve leonardit. Ama yeterli degil yapacak çok iş var.

uzunkum
30-01-2022, 17:32
Sebzeliğin birinci bölümü.

uzunkum
30-01-2022, 17:56
Sebzeliğin ikinci bölümü.

uzunkum
09-02-2022, 19:30
27 ocakta ektiğim biber fidecikleri. Torfa direk ektim, sekizinci günde çimlendiler, bugün 14 günlükler, onlara bol güneş alan bir köşe buldum, havalar ısınınca dışarıya da çıkarırım.
Önceki yıllarda peçete üzerinde çimlendirip veya 2 gün suda bekletip sonra torfa aldım ancak direk torfa ekmekle fark göremedim, üstelik zahmetli oldu , artık doğrudan torfa ekiyorum.
Tofun kurumaması için düzenli, ancak fidelerin aşırı uzamaması için de çok su vermemeye çalışıyorum.
Doğrusu keyif aldığım bir süreç.

uzunkum
10-02-2022, 09:45
Nergis çiçekleri 10 ocak gibi açmaya başladı ve halen canlı bir şekilde duruyor. Yaklaşık bir aydır çiçekleri canlı ve kokusuda ilk günlerdeki kadar olmasada devam ediyor ve her gün mis gibi kokusuyla mest ediyor.

uzunkum
10-02-2022, 12:27
Bahçenin güzelleri

uzunkum
11-02-2022, 18:05
2021_2022 etkinliğinden temin ettiğim domates tohumlarını bugün ektim.
Sn. Bahçeden Momini Salzi Domates Red Giant (Dev Kırmızı) Domates, Bulgaristan Dev Pembe Domates, Sn. T.C.M Hafize Baliç Pembe Domates, Sn.İts-just _a-ride Sungold Select II, Sn.Köpük Bahçesi Berkeley Tie_Dye, Sn. Muda Aunt Ruby's German Green Tomato, Sn.Birnefestoprak West Virginia Pepper, Sn.Alp_er Fahrenheit Blues Domates.
Tohumların hepsini ekmedim, aksi bir durum olursa yedek bırakıyorum.
Torfa ektim,
Torfun nemini kaybetmemesi için, viyolün üzerini streç ile kapadım, ara sıra havalandırıyorum, eğer kuruma olursa su ile fısfıslıyorum.
Fidecikler çıkınca yaprak ve gövdelerine su gelmemesi için viyolün kenarlarından az az su veriyorum.
Oksijenli su ile de suluyorum, 1/4 oranında, 1 birim oksijenli su, 4 birim su şeklinde.
Bu sefer aspirinli suda deneyeceğim, 1 litre suya 0,5 aspirin. Aspirinin her türlü köklendirme çalışmasında hızlandırıcı etkisi varmış.
Domates yaklaşık 40 günde fide oluğuna göre sağlıklı yetiştirebilirsem mart ayının son haftası veya nisan ayının ilk haftası toprakla buluşturabilirim.
İkinci resimde Safir,'de denetimde.

its_just_a_ride
11-02-2022, 20:37
2021_2022 etkinliğinden temin ettiğim domates tohumlarını bugün ektim.
Sn. Bahçeden Momini Salzi Domates Red Giant (Dev Kırmızı) Domates, Bulgaristan Dev Pembe Domates, Sn. T.C.M Hafize Baliç Pembe Domates, Sn.İts-just _a-ride Sungold Select II, Sn.Köpük Bahçesi Berkeley Tie_Dye, Sn. Muda Aunt Ruby's German Green Tomato, Sn.Birnefestoprak West Virginia Pepper, Sn.Alp_er Fahrenheit Blues Domates.
Tohumların hepsini ekmedim, aksi bir durum olursa yedek bırakıyorum.
Torfa ektim,
Torfun nemini kaybetmemesi için, viyolün üzerini streç ile kapadım, ara sıra havalandırıyorum, eğer kuruma olursa su ile fısfıslıyorum.
Fidecikler çıkınca yaprak ve gövdelerine su gelmemesi için viyolün kenarlarından az az su veriyorum.
Oksijenli su ile de suluyorum, 1/4 oranında, 1 birim oksijenli su, 4 birim su şeklinde.
Bu sefer aspirinli suda deneyeceğim, 1 litre suya 0,5 aspirin. Aspirinin her türlü köklendirme çalışmasında hızlandırıcı etkisi varmış.
Domates yaklaşık 40 günde fide oluğuna göre sağlıklı yetiştirebilirsem mart ayının son haftası veya nisan ayının ilk haftası toprakla buluşturabilirim.
İkinci resimde Safir,'de denetimde.

Oksijenli su kotiledonları yakabilir bilginiz olsun. Yeterli havalandırma sağlayabiliyorsanız, torf da ortalama üstü kalitedeyse çökmez fideler, sıkıntı olmaz.

uzunkum
15-02-2022, 17:29
Uyarınız için teşekkür ederim, kotiledonlara değdirmeden sulamaya çalıştım.

uzunkum
15-02-2022, 18:42
Pazar günü hem bu yıl hem de geçen yılki etkinliken temin edip ekemediğim tohumları ektim. Bahçede olduğundan üzerlerin inaylon çuval ile örttüm.
Ektiğim tohumlar;
Zahter (Sn. İyiğit), Mor Reyhan (Sn. Saleri), Mercanköşk
(Sn. Şehirliköylü), Kişniş ( Sn. Meeteine), Çıbrıska (Sn. Bahçeden), Ceneviz Fesleğeni (Sn. Sernur), Sarı Top Kadife (Sn. Edremit Zeytin), Aslan Ağzı (Sn. Sevgi Durul), Gelincik (Sn. Enbal),Büyük Fransız Kadife Çiçeği (Sn. Pupa Baski), Kadife Çiçeği (Sn. Sernur), Kızgözü Çiçeği (Sn.Kahramar43), Haseki Küpesi ( Sn.bahçeden, Sn. Pupa.baski).
Heyecanlı bekleyiş var.

uzunkum
15-02-2022, 19:34
Lahana ve karnabaharların en taze sürgünlerinde minik tırtıĺar. Bahçede beyaz kelebek gördüğümde ne kadar güzel demiştim ama meğer zararlıymış, lahana kelebeğiymiş.
Sarımsaklı solüsyon etkilemiyor, kükürt ile kül karıştırıp attım etkisini görmedim, elle toplayıp imha ediyorum ama gözümden kaçanlar oluyor hele birkaç gün bahçeye inmediysem, yaprakları afiyetle yediklerini görüyorum. Lahana ve karnabaharların yaklaşık üçte birine zarar verdiler.
Lahana kelebeği tırtılı için kullandığınız zehirsiz ilaç veya ev yapımı ilaç varmıdır, paylaşırsanız sevinirim.
İlgili sayfalarda Delfin wg tavsiye edilmiş, ancak zannederim satışı yok ya da ben bulamadım.

its_just_a_ride
17-02-2022, 08:41
Lahana ve karnabaharların en taze sürgünlerinde minik tırtıĺar. Bahçede beyaz kelebek gördüğümde ne kadar güzel demiştim ama meğer zararlıymış, lahana kelebeğiymiş.
Sarımsaklı solüsyon etkilemiyor, kükürt ile kül karıştırıp attım etkisini görmedim, elle toplayıp imha ediyorum ama gözümden kaçanlar oluyor hele birkaç gün bahçeye inmediysem, yaprakları afiyetle yediklerini görüyorum. Lahana ve karnabaharların yaklaşık üçte birine zarar verdiler.
Lahana kelebeği tırtılı için kullandığınız zehirsiz ilaç veya ev yapımı ilaç varmıdır, paylaşırsanız sevinirim.
İlgili sayfalarda Delfin wg tavsiye edilmiş, ancak zannederim satışı yok ya da ben bulamadım.

Bütçe ayırabilirseniz çok ince mesh örtüler var. Onlar iş görecektir.

Şu şekilde (https://m.media-amazon.com/images/I/61kuPZ+XcqS._AC_SL1000_.jpg)

uzunkum
18-02-2022, 20:24
Mesh örtüyü yeni sezonda denemek istiyorum, çok faydalı olacaktır, hepsinde olmasada en azından bir kısmında kullanabilirim. Lahanalarda sanırım zamanı geçti, yaprakların içinde yerleşmiş durumdalar, yinede mücadeleye devam, bulabildiklerimi toplarım.

uzunkum
18-02-2022, 21:22
Sebze tarhlarını köyden getirdiğim kargılarla çit şeklinde yapıyorum. Bahçeye getirdiğimiz toprak bazı yerlerde yetersiz geldiğinden bitkilerin kökleri gelişemedi. Her bölümü ayrı ayrı düzenliyecegim, yeni sezona yetiştirmek istiyorum.
İlk bölüme çilek diktim, toprak karışımında, vermikülit, torf, keçi gübresi, kumlu toprak, az miktar odun külü hepsini karıştırdım, süngerimsi bir toprak karışımı oldu. Sebze tarhının önceki ve sonraki resmini yüklüyorum.

uzunkum
19-02-2022, 10:49
Biber fideleri büyüyorlar. Ekimden itibaren 24 günlük oldular. Aspirinli su deniycem, etkisini merak ediyorum.

uzunkum
19-02-2022, 13:03
11 şubat'ta ektiğim domates fideleri 8. gündeler. Cam kenarında neredeyse tüm gün güneş alıyorlar. Toft içinde 4. günde çimlendiler. Gerçek yaprakları çıkıp, geliştiklerinde kontrollü olarak dışarıya çıkarırım.

uzunkum
21-02-2022, 07:25
Yürüyüşe çıkıpta lale toplamadan olmaz. Pazar günü boş bir arsada tesadüfen gördük rengine bayıldım, bu güzelliği sizlerle paylaşmak istedim.

uzunkum
21-02-2022, 08:06
Yabani pazı topladık, kavurması çok lezzetli oldu, tohumunu toplayabilirsem etkinlikte paylaşmak istiyorum.
Kengerler büyüyorlar, 2_3 haftaya yenecek duruma gelirler.

Portakal Rengi
21-02-2022, 08:47
Biber fideleri büyüyorlar. Ekimden itibaren 24 günlük oldular. Aspirinli su deniycem, etkisini merak ediyorum.

Bir bölümüne uygulayın. Farkı görebilmenize yardımcı olur. Sonucu paylaşırsanız bizim için yararlı olur. Kolaylıklar.

uzunkum
23-02-2022, 07:40
Katkınız için teşekkür ederim. Her çeşidin 2'şer sırasına uygulayıp, gelişmeleri paylaşırım.

uzunkum
24-02-2022, 10:53
Fidelerin bir kısmını aspirinli su ile sulamaya başladım. 1 litre suya 0,5 aspirin koyup karıştırdım. Gelişim durumlarını, en son kök yapılarını da paylaşacağım. İlk resim biber, ikinci resim domates fideleri.

uzunkum
08-03-2022, 10:26
Merhabalar,
Bahçede şubat ayı ortasında, saksılara ve plastik kasalara ekmiş oluğum tohumlar çimlenmeye başladı ancak toprak üzerinde fotoğraftaki gibi mantar oluşumları başladı.
Bütün bahçeyi çiçeklerle donatmak isterken hepsi elimden gidecekmi diye düşündüm. Hem tohumlar da emanet güzellikleri yaşamak ve paylaşımı da sürdürmek gerek.
Yaptığım hatalı uygulama, toprak karışımı çok nemliydi, üzerlerini gece sıcaklığı düşük olduğundan naylon çuval ile örttüm ancak gündüz açmayı ihmal ettim havasız kaldılar, sonra farkedip açtım ama mantar başlamıştı. Havalarda yağışlı gittiğinden toprakları hep yaştı.
Dün saçak altına aldım, ve sitemizden mantari hastalıklar için verilmiş olan, 1 ölçü süt, 9 ölçü içme suyu tarifini uyguladım, maalesef bir değişiklik olmadı. Bugün tekrar denedim. Pek ümitli değilim, çünkü hiç azalma olmadı.
Bu sorun ile karşılaşan veya sorunun çözümüne ilişkin önerilerini yazan arkadaş olursa çok sevinirim.

TCM
08-03-2022, 12:22
OKsijenli su ile olan tarifi deneyin, ben de ilk yıllarımda benzer sorun yaşadığımda düzeltmişti. Üstünü kapamayın artık. nemine dikkat edin.

uzunkum
08-03-2022, 13:00
Yanıtınız için teşekkür ederim. Oksijenli suyu 4/1 oranında hazırlayıp, hemen uygulayacağım. Fideleri balkonun altına aldım. Üzerlerini kapatmam.

mutlu_inan
08-03-2022, 13:59
Yanıtınız için teşekkür ederim. Oksijenli suyu 4/1 oranında hazırlayıp, hemen uygulayacağım. Fideleri balkonun altına aldım. Üzerlerini kapatmam.

Yazıyı okuyunca hemen google den başka kaynaklara bakmak istedim zira 4/1oran bana fazla gibi geldi
İnternetten bi sayfada oran"OKSİJENLİ SU
½ lt suya bir tatlı kaşığı oksijenli su koyup bitkilere püskürtebilirsiniz." Diyor
Başka yazılara da bakacağım..

uzunkum
08-03-2022, 14:16
Teşekkür ederim. Siz yazdıktan sonra sitede araştırdım. Genel Bitki Koruma başlığı altında, Ev Yapımı Mantar İlaçları isimli konu içinde Mine hanım da yarım lt su içine 1 tatlı kaşığı diye belirtmiş. Başka bir yerde de aynı ölçüyü vermiş. Benim ölçüde siteden ama hangi sayfa bulamadım. Bulunca yazarım, en azından hata var ise düzeltmiş oluruz.
Bu arada olan benim fideciklere olabilir, gerçi dikkatle mantar olan kısımlara uyguladım ama belli olmaz. Sabah ilk işim fideciklere bakmak olacak.

uzunkum
08-03-2022, 15:35
Çiçek kardeşliği

uzunkum
08-03-2022, 15:41
Anemon, dağ lalesi, yabani lale . Geçen hafta lale tarlasindan benim payıma düşenlerden. O kadar çoktularki, belki 6 dönümlük zeytinlik sırf mor lalelerle doluydu.

uzunkum
08-03-2022, 15:49
Aslanağzı Sn.Sevgi Durul, Mor Reyhan Sn.Serkancıl, 15 şubatta ekmiştim, güzel çimlendiler, mantar sorununu çözebilirsem, bol çiçekli bir yaz olur inşallah. Doğa her zaman güç veriyor.

uzunkum
09-03-2022, 17:49
Biber ve domates fideleri gelişimlerini sürdürüyorlar. Ortam ısısı 21 derece, pencere kenarındalar, gündüz oldukça aydınlık, güneş alıyorlar, az su veriyorum, 45 lik viyol, viyol gözü başına 1 yemek kaşığı, birkaç kez oksijenli su verdim, onun dışında 2'şer sıraya asprinli su veriyorum, onları köklenme açısından fark olacakmı diye değerlendirecegiz (Sn Portakal rengi'nin önerisi)
Biberleri 27 ocak'ta ekmiştim, 42 günlükler, boyları ortalama 8,-9 cm.
Domatesleri 11 şubat'ta ekmiştim, 26 günlükler, boyları ortalama 9-10 cm.
Domatesler boylanma açısından ekim tarihleri arasında ki 16 günlük farkı kapattılar.
Fidelerin toprakla buluşmalarına yaklaşık bir ay var, bu esnada sizce gübreye gereksinim varmıdır, var ise tavsiye alabilimiyim, örneğin solucan gübresi gibi.

uzunkum
09-03-2022, 17:57
24 şubat'ta ekmiş oluğum fidecikler.

uzunkum
09-03-2022, 18:37
Bu yaz bahçeyi çiçeklerle donatmak istiyorum.
Yedi ay önce Karşıyaka'dan, Urla'ya taşındık. Evin bahçesinin olması, hem yeni emekliliğe adaptasyon, hem de her daim sevdiğim çiçeklere kavuşmak açısından, benim için büyük bir şans oldu.
Etkinlikten bolca talep etmiş olduğum tohumlarıda üretip, tekrardan etkinlikte paylaşmak düşünceside ayrıca keyifli.
Bugün ektiğim tohumlar,
1. Gallardia_Gayret Çiçeği, Sn. Muda,
2. Ceneviz Fesleğeni, Sn. Sernur,
3. Halilibrahim Zahteri, Sn. Denizayda,
4. Çıbrıska, Sn. Bahçeden ,
5. Zinnia,
6. Süpürge Otu, Sn. Sernur,
7. Aster Çiçeği, Sn. Pelpel
8. Mor Reyhan, Sn. Serkandi ve Sn. Saleri
9. Farklı Renkli Cosmos, Sn. Donygul ve Sn.
Edremitzeytin
Bugün ektiklerimi odada tutacağım, çimlendikten sonra dışarıya çıkaracağım. Oda sıcaklığı 20 derece, üzerlerini kapatmıyorum, mantar olmalarını istemiyorum, çünkü halihazırda mantar sorunu ile uğraşıyorum. Bakalım kaç günde çimlenecekler.

uzunkum
11-03-2022, 13:55
Çiçek fidelerindeki mantar sorunu çözülmüş görünüyor. Mantarın ilerlemesi durdu, önceden beyaz olan kısımlar açık kahverengiye dönüyor. İçlerindeki fideler büyümeye devam ediyorlar.
Sütlü su işe yaramadı.
Oksijenli su ile çözüm oldu.

uzunkum
11-03-2022, 14:21
Sebze fidelerinin daha sağlıklı gelişebilmeleri, iyi bir kök sistemi oluşturabilmeleri ve torf içinde zayıf kalmayıp beslenebilmeleri için sıvı solucan gübresi alıp, bugün uyguladım. Firmanın önerisi 500 ml su içerisine 5 ml ( 1 tatlı kaşığı) sıvı gübreden koyup karıştırdım ve uyguladım. Oldukça yoğun bir sıvı. Solucan gübresini ilk defa kullanıyorum.
Gelişmeleri paylaşacağım.
Önceki yıllardan zayıf fidelerin dış ortamda nasıl telef olduklarını görmüştüm.
Fidelerin bakım ve beslenmesi ile ilgili önerisi olan arkadaşımız olursa memnun olurum.

Portakal Rengi
12-03-2022, 06:04
Teşekkür ederim. Siz yazdıktan sonra sitede araştırdım. Genel Bitki Koruma başlığı altında, Ev Yapımı Mantar İlaçları isimli konu içinde Mine hanım da yarım lt su içine 1 tatlı kaşığı diye belirtmiş. Başka bir yerde de aynı ölçüyü vermiş. Benim ölçüde siteden ama hangi sayfa bulamadım. Bulunca yazarım, en azından hata var ise düzeltmiş oluruz.
Bu arada olan benim fideciklere olabilir, gerçi dikkatle mantar olan kısımlara uyguladım ama belli olmaz. Sabah ilk işim fideciklere bakmak olacak.

Bende de oluyor. Ev ortamında iken ve üzerini kapatmıyor iken. Oksijenli suyu abartmadan püskürtürseniz iyi olur.
Fide yetiştirirken, güneşe çıkaramadığım zamanlarda oluyor.
Bu mantardan dolayı fidelerimde bir etkilenme görmedim, bugüne kadar. Fidelerim de oksijenli sudan etkilenmedi. (Fideye püskürtmedim.)
Zaman zaman fide büyürken de toprak yüzeyinde oluşuyor. Fideleri güneşli havalarda dışarı çıkardığım zaman kayboluyorlar.

uzunkum
12-03-2022, 09:25
Katkınız için teşekkür ederim çiçek fidelerimde ki mantar sorunu çözülmüş durumda. Gördüğüm kadarıyla mantar sorunun yayılmasında en büyük etkenlerden biri havasız bir ortam. Nitekim benim fide yastıkları günlerce çuvalın altında havasız kalmıştı. Şu anda fidelerimin olduğu kasalar güneşin altında duruyor, yanlız geceleri sıcaklıklar -1 , -2 dereceleri gördüğünden kumaş bir örtü ile kapatıyorum sabah olunca örtüyü kaldırıyorum.
Cksijenli su mantarın ilerlemesini durdurdu

uzunkum
23-03-2022, 20:26
11 şubat'ta ektiğim domates fideleri, 40 günlük oldular, bugünlerde şaşırtsam iyi olacak gibi.

uzunkum
23-03-2022, 20:42
27 ocak'ta ektiğim biber fideleri 55 günlükler, sanki toprağa ekilebilir durumdalar. Sulamalarında bir boş bir dolu şeklinde sıvı solucan gübresi kullanıyorum.

bilenyum
23-03-2022, 20:56
Ne güzel gelişmişler. Özlemle beklediğim aşamadalar.

Dadaloğlu
23-03-2022, 20:57
İzmir'in farkı sanırım. Güzel büyümüşler.

uzunkum
23-03-2022, 21:08
Bugünlerde sebze adalarını hazırlıyorum. Yanmış koyun gübresi, vermikülit, odun külü, kumlu toprak ve hazırladığım kompostuda ekledim. Geçirgen, besin maddesince zengin bir toprak hazırlamaya çalışıyorum.

cemilsisik
24-03-2022, 08:47
Tüm fideler çok sağlıklı görünüyor, çok güzel..

uzunkum
24-03-2022, 16:52
Teşekkür ederim, fideleri böyle görünce ben de keyif alıyorum.

uzunkum
25-03-2022, 08:09
İzmir'in farkı sanırım. Güzel büyümüşler.

Haklısınız İzmir'imiz aydınlık bir şehir, fidelerim evin içerisinde olmalarına rağmen pencereden gelen ışık fidelerin güzel gelişmesini sağladı.

uzunkum
25-03-2022, 08:22
Ne güzel gelişmişler. Özlemle beklediğim aşamadalar.

Teşekkür ederim. Torfa ektim, ortam sıcaklığı 20 derece, bol ışık alan bir yerdeler, sıvı solucan gübreside iyi geldi. Umarım ki yetiştirirken de başarılı olabilirim.
Sizin fidelerinizde sağlıklı gelişecektir, sayfanızı takip ediyorum, birkaç haftaya güzel resimlerini görürüz sanırım.

uzunkum
25-03-2022, 14:10
Fideler gelişmeye devam ediyor, havaların ısınmasıyla dışarıya çıkaracağım.

uzunkum
25-03-2022, 14:15
27 ocak'ta ektiğim patlıcan fideleri ve meraklı Safir.

uzunkum
25-03-2022, 14:59
İzmir'e bahar geldi.

uzunkum
25-03-2022, 15:02
Baklalar çiçekte.

uzunkum
25-03-2022, 15:09
16 mart"ta maydanoz, dere otu, roka ve tere ekmiştim. Tere ve roka erkenden çimlendi, dere otu ve maydanozdan henüz haber yok, sulamaya devam ediyorum.

uzunkum
25-03-2022, 15:25
Çiçek fideleri dışarıya çıkmalarına az kaldı. Hepsi değerli ağaçlar.net üyelerinden.

uzunkum
30-08-2022, 21:33
Uzun bir aradan sonra tekrardan merhaba. İlk olarak çiçeklerimin resimlerini paylaşmak istiyorum.

uzunkum
30-08-2022, 21:39
Kadife çiçeği

uzunkum
30-08-2022, 21:53
Aster ve Gayret çiçeği

uzunkum
02-09-2022, 17:46
Sebze bahçemizden sabah kahvaltılıklarımız.

uzunkum
02-09-2022, 17:54
Kına çiçeği.