PDA

View Full Version : Anadolu Yakası Hobi Bahçesi (2006)

malina
08-10-2006, 19:00
4255

Sizlere çok güzel haberlerimiz var :)

www.yemyessil.com (http://www.yemyessil.com) sitesinin sahibi Pelin Hayran'la görüşmelerimiz bir süredir devam ediyordu.

Pelin Hayran
0555 579 23 02

Sonunda bu pazar günü, buluşma ve Hobi Bahçesini görmek üzere Polenezköy taraflarına, Beykoz'a gittik.

malina
08-10-2006, 19:05
Önce kimler vardı onları göstereyim :)

4256
Soldan sağa: Oktars'ın eşi, Oktars, Cemada, Ataş Öztan'ın eşi, Ateş Öztan, Oktars'ın kızı

4257
Cemada, Ateş Öztan, Oktars'ın kızı, Aybala

malina
08-10-2006, 19:07
4259
Çiğdem, Dr. Pelin Hayran, Ateş Öztan'ın kayınvalidesi

4260
Arsakay ailesi :)

malina
08-10-2006, 19:19
Siteden alıntı yapayım:

Mis gibi kokan kıpkırmızı domates, dalından koparılan patlıcan,taze taze salatalık, tadına doyulmaz çilek.... Artık neredeeee....O eskidendi demeyin. Bahçeniz evinizin yanında olmayabilir. Ama sizin için hazırladığımız hobi bahçelerinde ' kontrollü tarım' yapabilirsiniz.

BİR BAHÇENİZ OLSUN

Çok ta eski olmayan zamanlarda bahçe, birçoğumuzun hayatının değişmez bir parçasıydı. Evlerin ama küçük ama büyük mutlaka bahçesi olurdu. Dalından bir meyve veya sebze yemek o zamanlar için sıradan bir şeydi.

Ne yazık ki şimdi durum çok farklı. Teknolojinin gelişmesiyle belki hayatımız çok kolaylaştı ama apartman çağıyla beraber tabiattan hızla uzaklaştık. Artık ayağımız toprağa basmıyor, bitkilerin çoğunu tanımıyoruz bile.

Aslında evimizin yakınında olamıyorsa bir başka uygun yerde de kendimize bir bahçe oluşturabiliriz. Yeter ki isteyelim. Biraz gayretle günün stresini atıp, ferahlayabileceğimiz bir vaha yaratabiliriz.

Tüm Avrupa ülkelerinde çok yaygın olan hobi bahçelerinin de amacı bu işte. Ülkemizde henüz yok denecek kadar az. Faydaları saymakla bitmeyecek bu uğraşının öncüsü olmak ve bunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Amatör bir bahçeci için sebze yetiştirmek son derece keyifli bir uğraştır. Önceleri 3 -5 fide domates biber, belki de bir köşeye ekilen maydanoz tohumları ile başladığımız bu merak zamanla vazgeçilmez bir hobi haline gelir.
Yetiştirdiğimiz ürünleri elimizle toplamak, bunları ailemize ve dostlarımıza sunduğumuzda aldığımız iltifatlar büyük gurur kaynağı olduğu gibi, yeni çeşitler denemek için bizi heveslendirmeye yetip, artar.

Sebzeler çok kısa sürede büyür ve ürün verirler. Bu durum emeğimizin karşılığını kısa sürede almamız açısından çok güzeldir

Doğal lezzetlere hasret kaldığımız günümüzde dalından koptuğu anda tüketebileceğimiz sebzeler hem sağlık hem de damak tadımız açısından bulunmaz bir lüks olacaktır. Sebzeleri dondurarak, kurutarak, salça, turşu veya konserve yaparak değerlendirmek de işin başka bir keyifli ve faydalı yönüdür.

Ayrıca kendi yetiştirdiğimiz sebzeleri iyice büyüyüp kartlaşmadan koparabilir, onları en körpe haliyle soframıza getirebiliriz.
Bu hobinin tek mahzurlu yönü manavdan alınan sebzelerden artık bir tat alamayacak olmamızdır:))

Hafta sonlarında, tatillerde doğaya yakın olmaya çalışıyoruz. Ama kendimize ait bir toprak parçasıyla ilgilenmek bize çok farklı bir doyum sağlayabilir.
Çoğumuzun evinde çiçekleri var ama ben derim ki, bu konuda değişik bir şeyler yaparak, mesela bir hobi bahçesi edinerek hayatımıza birazcık renk katalım. Minik bahçemizle uğraşırken ruh ve beden sağlığımız için çok faydalı, aynı zamanda zevk ve gurur verici bir hobi edinmiş oluruz.

4261
Görevlilerden biri, bu hafta sonu gelmemiş olan bir üyenin bahçesini suluyor...

4262
Pelin Hanım, bahçede teftişte :)

malina
08-10-2006, 19:21
4263

Hobi Bahçesi üyelerin ortak kullanım mekanlarından biri... Riva Nehri kıyısı...

aybala
08-10-2006, 20:54
Pelin Hanım, şehrin yanıbaşında fakat şehirden iz taşımayan bir mekan oluşturup, ekibi ile üyelerine nezih bir ortam sunmuş.

Bu mekanda keyif içinde bahçe çalışmanızı yapıp, dere kenarında hazırlanmış hamaklarda yaprak hışırtılarını dinleyip, dinlenebilirsiniz.

Ayrıca mekanda çocukların da keyif alacağı detaylar düşünülmüş. Çocuklar burada sıkılmadan vakit geçirip doğayı keşfedebilir, onlar için kurulmuş salıncaklarda sallanıp, gönüllerince koşup oynayabilirler.

Çevreniz yemyeşşil...en önemlisi gürültü yok. Böyle bir ortamda sohbetler bile daha bir keyifli. En güzeli de birisi sizin için tüm detayları düşünüyor ve size yardımcı olup güleryüz sunuyor.

Orada geçirdiğimiz bir kaç saat içinde güzel planlar yaptık. Bunları kısa zaman içinde uygulayıp, orada örnek bir bahçe oluşturacağımızı umuyorum.

Pelin Hanım'a misafirperverliği için teşekkür ediyor, doğa sevgisine katkı sunan bu çalışmasında başarılar diliyorum.

malina
08-10-2006, 21:38
Parsellerin büyüklükleri 30 metrekare... İçinde bir oturma yeri oluşturmak mümkün ya da tümünde ürün yetiştirmek...

Gelelim, müjdeli habere :)

Agaclar.net üyelerinin kullanımı için 4 parsel yer ayrıldı...

Şimdi yapmamız gereken, orada neler yetiştireceğiz konusunu netleştirmek. Kimler bu çalışmalara katılmak istiyorsa, buraya yazmasını rica ediyoruz...

backyard
08-10-2006, 21:49
değerli ağaçlar.net üyeleri, yöneticileri ve moderatörleri

uzun yıllardır aranızda olmamın bana verdiği mutluluğu bu mesajımla sonlandırmak benim için gerçekten üzücü

acı tatlı günlerimiz oldu, birlikte bir çok şey başardık
umarım bu siteye ufak da olsa benim de bir katkım olmuştur

ama ne yazık ki aranızdan ayrılma vaktim geldi

herşeye göğüs gerdim
ama bu kadarı da fazla
ayıp yaptığınız ayıp!

bunca yılın sonunda gözüme bu bahçeler sokulmamalıydı
teesssüffleri mi çift e, üç s ve çift f şeklinde sunarken huzurlarınızdan ayrılıyor, ve sizi şiddetle kınıyorum

pes!

Mine Pakkaner
09-10-2006, 10:51
İstanbul'lu arkadaşlarımız çok şanslılar, gurup halinde gidip burada çalışmalar yapacaklar.

Artık Cemada ile birlikte sebze yetiştirir, tekniklerini öğrenirler.

Bonsai gurubumuzun pek çok üyesi İstanbul'da, bir ortak çalışma fotoğrafları dizisi görürüz sanırım.

Bir ara ben de gelip örneğin vegetatif üretim yöntemlerini, aşılamayı uygulamalı olarak anlatırım.

Birlikte bir paludaryum yapabilirsiniz. Uzmanlarımız desteğinde bazı sucul bitkileri yetiştirmeyi öğrenebilirsiniz.

Orman ağaçlarını tanıma üzerine bir çalışma yapılabilir. (Yılmaz san yol göründü :) )

Ah , hayali bile güzel oldu. Çok güzel, muhteşem bir grup çalışması olacak.

Yapılabilecek o kadar çok şey var ki...

oktars
09-10-2006, 11:41
Dört bir tarafı ormanlarla çevrili içinden dere akan harika bir yer.

malina
09-10-2006, 13:00
İstanbullu üyelerden ses çıkmıyor henüz :)
Tabii burası İstanbul yakınındaki üyelerimizin kullanımına da açık. Gelmeye üşenmezlerlerse tüm Türkiye'dekilere de tabii :)

Haydi, bekliyoruz...

malina
09-10-2006, 13:08
4 Parsel bir arada, bir plan yapmaya çalıştım. Aybala ve Cemada bu konuda kendi çalışmalarını ayrıca yapıyorlar.

Üzerinde konuşmaya başlayalım diye, benimkini buraya koyuyorum...

4278

Dünkü toplantıda sadece bir bölümün içinde oturma alanı oluşturmayı kararlaştırdık.

Yürüme yolları 28 cm kadar.
Dikim alanları genişliği 1 m. uzunlukları 2.5 m. civarında...

Kenar çiti için tahtaları Ateş Bey sağlıyor, onların boyanması ve çakılması işi var.

Bir kenar boyunca bodur meyve ağacı dikelim mi diye düşündük...

Önemli olan burada yetiştireceklerimize karar vermek... Kullanımına katılacak olmasınız da herkesten öneri bekliyoruz. :)

malina
09-10-2006, 13:14
http://images.hepsiburada.com/assets/Hirdavat/200/hreielbhs661.jpg

Ödünç elektrikli daire testere arıyoruz. Tabii aleti olan kendi de gelse çok iyi olacak :)

oktars
09-10-2006, 13:15
Bodur meyve fidanı yetiştirmek çok iyi olur.
Fidancılarda meyvesi üzerinde bodur kiraz elma fidanları var bunlardan dikilebilir.

malina
09-10-2006, 13:43
Bodur meyva fidanı sağlayacak üyelerimiz var mı?

saka
09-10-2006, 14:00
ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA

Orda bir köy var, uzakta
O köy bizim köyümüzdür.
Gezmesek de, tozmasak da
O köy bizim köyümüzdür.

Orda bir ev var, uzakta
O ev bizim evimizdir.
Yatmasak da, kalkmasak da
O ev bizim evimizdir.

Orda bir ses var, uzakta
O ses bizim sesimizdir.
Duymasak da, tınmasak da
O ses bizim sesimizdir.

Orda bir dağ var, uzakta
O dağ bizim dağımızdır.
İnmesek de, çıkmasak da
O dağ bizim dağımızdır.

Orda bir yol var, uzakta
O yol bizim yolumuzdur.
Dönmesek de, varmasak da
O yol bizim yolumuzdur.

AHMET KUTSİ TECER

Aklıma bu şiir düştü. :)

Benim için hem çok öğretici, hem de çok keyifle takip edilesi
bir konu oluyor. Lütfen gelişmeleri, yaşayarak paylaşmaya devam edin.

saygılar,

cemada
09-10-2006, 19:43
istanbullu üye burayı yeni gördü :(
gerçi daha tam istanbullu değilim de ondandır.

drosophila
09-10-2006, 20:58
ulaşım hakkında bilgi verebilecek olan var mı? zeytinburnu, bakırköy taraflarından nasıl neyle gidilebilir? özel araba hariç tabi ki:o

Ateş Öztan
09-10-2006, 21:13
Özel araba olmadan biraz zor. :(
Web te adresi var. http://www.yemyessil.com/
Ancak, krokiye dikkat etmek gerekiyor. Birbirine benzer kavşak sayısı çok.
En kolayı Polonezköye gidip oaradan Cumhuriyet köyüne doğru yönelmek, İlk fırsatta da birilerine sormak en garantili yöntemdir. Oktars ile birbirimizi kaybedilmiş yollarda bulduk. Birilerine sorarak hedefimize ulaşabildik.

Ateş Öztan
09-10-2006, 21:59
Çit için ahşaplar bir aksilik olmazsa yarın yerine ulaşmış olacak. :))

bahcıvan
09-10-2006, 23:40
Arabası olmayan gelemiycek mi? :( Maltepeden oraya nasıl gidilirki acaba ?

malina
10-10-2006, 09:05
Arabası olmayanlar nerede oturduklarını yazmaya devam etsinler. O civarlarda oturan ya da yolu oradan geçen arkadaşlar, onlarla bağlantı kurabilir... Gidişlerinizi, onların gidiş zamanlarına uydurmanız gerekecek tabii :)

ŞÜKRAN
10-10-2006, 09:18
Gerçekten çok heyecan verici.
İnşalah kısmet olursa bende katılmak isterim.
Eşlerimizle birlikte katılmakta sanıyorum bir sakınca yotur:)

malina
10-10-2006, 09:55
İETT 137 Nolu Hat
Beykoz-Riva-Cumhuriyet Köyü

Duraklar
Kundura Fabrikası Çayır Caddesi Ortaçeşme Tokat Yolu ÇifteÇınarlar Cevizli Bahçe Yeni Mahalle Avize Fabrikası Okul Akraba Poyraz Yolu Karakulak Caddesi Dereseki Çeşme Kaynarca Sapağı Çiftlik Dereboyu Ormanlık Güzeldere Alibahadır Dereboyu Fundalık Yeşilyurt Riva Sapağı Çayırlık Köprü Riva Riva Köprü Çayırlık Riva Sapağı Yeşildere Ayvalıdere Kumköy Kuzdere Değirmendere Yeniyol Kavşak Ormanlık Cami Kirazlı Paşamandıra Miralem Dereboyu Yolağzı Cam Sanat Okulu Villalar Acısu Öğümce Öğretmen Lojmanları Yeşil Pınar Bozhane Oruç Dere Göllü Göllü Oruç Dere Bozhane Esentepe Okul Kılıçlı Harmanlık Şehitlik Çeşme Sultaniye Su Ürünleri Belediye Beykoz Korusu Beykoz Yalıköy İshaklı Köyü İshakıl Sapağı Reşadiye Sapağı Cumhuriyet Köyü

Tam bilmiyorum, arkadaşların yönlendirmesiyle, inilecek durağı netleştiririz...

malina
10-10-2006, 10:01
4296

4297

Yakın yerdeler diye Cam Ocağı Vakfı (http://www.glassfurnace.org/yeni/index.php) sitesine baktım ve oradaki haritaları kullandım. Buradan Elif ve Hasan'a teşekkürlerimi ileteyim :)

Ateş Öztan
10-10-2006, 13:50
Arabası olmayan gelemiycek mi? :( Maltepeden oraya nasıl gidilirki acaba ?

SAna cevap yazamadan Malina inanamayacağım kadar bilgi verdi. Malina'yı bu kadar hızlı ve detaylı bilgilendirmeden dolayı kutluyorum.
Tabii ki programlı ziyaretler de, ben de Avrupa yakasından gitmek isteyenleri götürmeye hazırım.

yılmaztaşova
10-10-2006, 14:29
değerli ağaçlar.net üyeleri, yöneticileri ve moderatörleri

uzun yıllardır aranızda olmamın bana verdiği mutluluğu bu mesajımla sonlandırmak benim için gerçekten üzücü

acı tatlı günlerimiz oldu, birlikte bir çok şey başardık
umarım bu siteye ufak da olsa benim de bir katkım olmuştur

ama ne yazık ki aranızdan ayrılma vaktim geldi

herşeye göğüs gerdim
ama bu kadarı da fazla
ayıp yaptığınız ayıp!

bunca yılın sonunda gözüme bu bahçeler sokulmamalıydı
teesssüffleri mi çift e, üç s ve çift f şeklinde sunarken huzurlarınızdan ayrılıyor, ve sizi şiddetle kınıyorum

pes!
Hayırdır konuyu tam anlayamadım,neden böyle bir karar verdiniz?

Mine Pakkaner
10-10-2006, 14:41
Gıpta ediyor da ondan Yılmaz Bey. http://www.agaclar.net/forum/images/icons/icon9.gif
Backyard imrendi ve hatta biraz da kıskandı :rolleyes:

cemada
10-10-2006, 15:07
kıskanmak ne kelime, çatladı çatladı :o

backyard
10-10-2006, 20:47
susun bakayım :mad:
kıskanmış olabilirim ne var
ben de evimin balkonundan isteyene beş parsel yer veririm
sabah akşam da açık büfe
hadi bakalım hıh!

bahcıvan
10-10-2006, 22:22
Ben maltepede oturuyorum. Ara-sıra da olsa oraya gelebilmek isterim. Burdan giden varmı acaba? Aybala acaba Maltepenin neresinde belkide komşuyuzdur.

malina
10-10-2006, 23:26
Yardım istemeye başlayalım...

Burası sanırım daha önce tarım yapılmamış bir yer. Tamamen yabani ot kaplı... Kireç azlığı bildirilmiş olmalı ki, toprağı hazırlarken kireç de döküyorlar...

4313

1. Yabani otlarla daha sonra başa çıkmanın yolu yöntemi ne olacak? (başka yerlerde yazıyor ama gidip bakmadım, gerekirse kendi soruma kendim cevap vermek için gidip ararım:)

2. Toprağın hazır olması için kaç kez çapalamak gerekecek? Ne derinlikte olmalı?

3. Kış için ne ekmemiz uygun olur?

aybala
11-10-2006, 15:16
Siz cevaplamazsanız ben cevaplarım, olacaklardan sorumlu değilim ama...:o

1. Yabani otlarla daha sonra başa çıkmanın yolu yöntemi ne olacak?
Kazılırken bir yandan kökleri ile sökülüp atılır, başka yapacak bir şey yok...

2. Toprağın hazır olması için kaç kez çapalamak gerekecek? Ne derinlikte olmalı?
Göz kararı ne kadar çapalanması gerektiğini biliyorum. Bel yapıldıktan sonra sonra çapalanacak ve evlekler açılacak. Tabi bunun için nereye neyi ekeceğimize karar vermemiz lazım.

3. Kış için ne ekmemiz uygun olur?
Doğa takvimi (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=408) bu günler için var.

malina
11-10-2006, 17:42
- Elektrikli testere (kiralık) - 1 adet

Bugün bizim marangoz (http://www.agaclar.net/forum/member.php?u=3433)a uğradım. Yani sadece testere değil, ucundaki adam da hazır :) Söz aldım.

Bakalım tutacak mı? :)

malina
12-10-2006, 21:18
Hobi bahçemiz (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2047) konusunu takip ediyor musunuz?

Bir bölümünü deneysel olarak kullanmaya karar verirsek, bu sizin bitkilerden yetiştirebilir miyiz diyeceğim ama o kadar ayrıntısı var ki olmaz gibi geliyor :)

Ateş Öztan
12-10-2006, 23:50
Dün itibariyle ahşap malzeme yerine teslim edilmiştir. Daha sonra, tekrar malzeme yollayacağım.
Bizim dışımızda ihtiyacı olanlarda kullanabilir.
Ayrıca, soğuklar yakın zamanda gelecek, kalan parçaları gidenler ısınmak için de kullanabilir.

praecox
14-10-2006, 11:46
Sayın Vildan hanım, veya namı diğer malina,

Hobi bahçenize aslında ne yakışır biliyormusunuz? küçük bir bataklık köşesi. belki Riva'ya yakın, gelen yağmur suları ile beslenecek ve fazlasını Riva'ya taşıracak takribi 2 m2 lik 40-50 cm derinliğinde bir bataklık havuzu...
ve bu havuzda hepimizin de şaşıracağı Dionaea'lar, Sarracenialar, hattda darlingtonia, drosera anglica, D. rotundifolia, pinguicula balkanica (bulabilir isek crystallina). Bataklığın çökertilmiş bir yerinde utricularialar hatda belki su seviyesi ayarlanır yarı gölge bir bölümünde de aldrovanda vesiuculosa... lar ekip büyütmek mümkün.
Bilmem ne düşünülür.
<çok meşşakatli ve çekinilecek bir zorluğu yok tek sorun o hacmi dolduracak miktarda sarı torf bulmak...>>

malina
14-10-2006, 21:36
Bir toplantıya gelir misiniz? Belki bu koşulları oluşturabiliriz :)

denizakvaryumu
16-10-2006, 07:46
Sayın Vildan hanım, veya namı diğer malina,

Hobi bahçenize aslında ne yakışır biliyormusunuz? küçük bir bataklık köşesi. belki Riva'ya yakın, gelen yağmur suları ile beslenecek ve fazlasını Riva'ya taşıracak takribi 2 m2 lik 40-50 cm derinliğinde bir bataklık havuzu...
ve bu havuzda hepimizin de şaşıracağı Dionaea'lar, Sarracenialar, hattda darlingtonia, drosera anglica, D. rotundifolia, pinguicula balkanica (bulabilir isek crystallina). Bataklığın çökertilmiş bir yerinde utricularialar hatda belki su seviyesi ayarlanır yarı gölge bir bölümünde de aldrovanda vesiuculosa... lar ekip büyütmek mümkün.
Bilmem ne düşünülür.
<çok meşşakatli ve çekinilecek bir zorluğu yok tek sorun o hacmi dolduracak miktarda sarı torf bulmak...>>

İşte bu işe çok sevindim...Bu olay Türkiye de bir ilk olur ama muhteşem olur.Böylece hobi bahçesinde sinek böcek arı sorunu da kalmaz rahat bir çalışma yapılabilir :D Şimdiden çok heyacanlandım,olmaz denilen projelerin Türkiye de gerçekleşmesi çok güzel...
Erkan Hocam ve Sayın Malina bu olayın lütfen ayrıntılı ve fotolu örnek projesini adım adım buraya ekleyin.Böylece aynı olayı yapacak olanlara da örnek olunur.

praecox
16-10-2006, 10:32
Böçek olmazsa meyve de olmaz sebze meyveleri de...
bunu şimdi böle anlatırsanız forumun vede bahçe sahipleri de bahçelerinde sinek böcek populasyonu sıfıra yaklaşıcağı endişesi ile vede sebze meyve çiçeklerinin döllenemiyeceği zannı uyanır Bu konuya menfi bir bakış açısı oluşsun istemeyiz umarım sn. denizakvaryumu...
nasıl ki EBler sivrisineklere bir çözüm getiremiyor ise de arıları ve böcekleri de fazlaca yemiyecekleri bilgisi doğru olur. denge hiç bozulmaz.

denizakvaryumu
16-10-2006, 11:06
İlahi Erkan Hocam,
4 metre kare yerdeki etobur bitkiler ne kadar sinek böcek arı yiyebilir ki :D

malina
16-10-2006, 20:23
Hangi haftaların sizin için uygun olduğunu ya da uygun olmadığı yazar mısınız?

22 Ekim Pazar

29 Ekim Pazar
(bonsaisevere uygun değil)

5 Kasım Pazar

12 Kasım Pazar

19 Kasım Pazar

26 Kasım Pazar

oktars
16-10-2006, 21:03
Hava muhalefeti olmazsa:) 12 Kasım Pazar benim için uygun olur.

bahcıvan
16-10-2006, 21:50
Kasım ayı pazar günleri banada uygun olur :)

cemada
16-10-2006, 23:04
kasım pazarlardan birisi uygun olur.

ŞÜKRAN
17-10-2006, 07:21
Günaydın Malina,
Hobi bahçeleri ile ilgili anlayamadığım bir konuyu sormak istiyorum.
Hobi bahçeleri Ağaçlar netin bütün üyelerine açık mı?
Eğer açıksa çalışmaları ve buluşma tarihlerini sadece forumdan mı takip edeceğiz.
Sevgiler.:confused:

sezinci
17-10-2006, 08:41
Malina yerine ben cevaplayayım.
Evet orada yapılacak çalışmalara katılmak isteyen tüm üyelere açık.

malina
17-10-2006, 09:02
Yılmazın dediği gibi bu çalışmalar tüm üyelerimize açık... Buluşma tarihlerini forumdan takip etmeniz gerekiyor...

Bu konu ile ilgili konuşmalar bana maille haber verilsin istiyorsanız. Buraya yazarken, yazı alanının altındaki,

Konu AboneliğiBildiri Tipi:

E-Posta ile abone ol

seçimi yapın. Buraya yazılanları maille de takip edebilirsiniz...

ŞÜKRAN
17-10-2006, 09:19
Teşekkürler.
O zaman kasım ayı içindeki pazarlar benim için uygundur.

malina
17-10-2006, 09:26
Gittiğimiz gün çit yapımıyla uğraşacağız. Herkes kendi aletini yanında getirmeli, En azından çekiç ve çivi...

Ya da neler getirmek gerektiğini burada netleştirelim ...

Mine Pakkaner
17-10-2006, 09:39
Çitin ana taşıyıcı ayaklarını toprağa sabitlemek lazım. Bunun için çukurlar açmak gerek. Bu çukurları açmak için de bel, kürek, el arabası gerekir. Direkler çukura harçla sabitlenmeli. Çakıl, kum, çimento, su, direğin dibine yerleştimek için orta boy taşlar gerekir. Harcı üzerinde karmak için (amaç toprağı kirletmemek) bir parça sera naylonu kullanılabilir.

ŞÜKRAN
17-10-2006, 09:47
O zaman hemen bir ihtiyaç listesi yapalım.
Aklına gelen bu listeye eklesin.

ÇİT YAPIMI İÇİN İHTİYAÇ LİSTESİ:

1-çeşitli boylarda çivi
2-Orta boy çekiç
3-Pense (Genelde çaktığım bütün çiviler yamuk olur. İhtiyacım olacaktır.;) )

Biz ahşap çit mi yapacağız yoksa tel çit mi? Eğer tel çit yapacaksak mine hanımın dediği malzemeleri de listeye eklemeliyiz.:confused:

Mine Pakkaner
17-10-2006, 09:49
Ahşap çit de yapacaksak ayakları yere sabitlemek gerekir Şükran.Yoksa havada kalır, uyduruk olur.

oktars
17-10-2006, 09:59
En önemlisi ağaçları kesmek için elektrikli testere lazım diğer şeyler sorun değil.

Mine Pakkaner
17-10-2006, 11:11
En önemlisi ağaçları kesmek için elektrikli testere lazım diğer şeyler sorun değil.

Oktars bu konuda Malina'nın bir girişimi olmuştu.

Bugün bizim marangoz (http://www.agaclar.net/forum/member.php?u=3433)a uğradım. Yani sadece testere değil, ucundaki adam da hazır :) Söz aldım.

Bakalım tutacak mı? :)

ŞÜKRAN
17-10-2006, 11:25
Biraz hayal kuralım.

ŞÜKRAN
17-10-2006, 11:28
Biraz fazla oldu diyorsanız.

Ateş Öztan
17-10-2006, 13:39
Mehaba,
orada düşünülen ahşap ve yüksekliği çok olmayan (alçak ykal.30-40cm) bir çit şeklindeydi.
Götürdüğümüz malzemeden bu ölçüler kolaylıkla çıkarılabilir. Ayrıca, dışarıdan da müdahale edilebilmesi düşünülmüştü.
Çit boyunun daha uzun olması istenirse, yolladığım malzemelerden (150x300cm palet tahtası) daha uzun tahtalar sökülmesi gerekir. Tabii ki biraz daha fazla malzeme yollamam da gerekir.

malina
17-10-2006, 14:09
Yüksek yapmamıza gerek yok çünkü amaç sınırı belli olsun. Dışarıdan olumsuz müdaheleye maruz kalma söz konusu değil...

murare
17-10-2006, 14:47
İstanbul ekibine imrendim doğrusu. Hepinize kolay gelsin. Yaparken resimler eklemeyi unutmayın.

sezinci
17-10-2006, 14:55
haklısın murare kıskandırıyorlar insanı.:(

denizakvaryumu
17-10-2006, 15:13
Bu arada etobur bitkiler için 4 m2 lik yerin sınırlarını lütfen ayırın....Başlangıç için 2 m2 de yeterli sayılabilir aslında...Fazla sinek böcek telef olmasın:D :D

Erkan Hocam ayrıntılar sizde..Türkiyenin ilk etobur bitki bahçesini ağaçlar.net üyeleri kuracak inşallah.

cemada
17-10-2006, 18:01
hobi bahçeleri resim galerisi açılabilir burada. ille de bizimki gibi arazi üzerinde olması şart değil. minyatür bahçeler, büyük bahçelerin bir köşesinin resmi, çok güzel düzenlenmiş balkon veya terasların resimleri gibi...

yanmış çiftlik gübresini bu bir iki ay içinde verebilir ve bahara kadar toprağa iyice karışmasını sağlayabiliriz. kesinlikle koyun ve keçi gübresi olmamalı ama

bahara kadar bütün planlar iyice oturtulabilir, gerekli malzemeler temin edilebilir.

fide elde dönemi geçtiği bence ama bu arada ıspanak, tere, roka, turp, vs gibi tohumdan elde edilecekler geçici olarak ekilebilir.
kış boyunca bolca ıspanaklı börek yemek fena olmaz.

tamamen yabancı otla kaplı parsellerde tekrar otlanma olacak ve bellenerek ya da çapayla bunlar azaltılabilecektir bahara kadar.
biz gittiğimizde tamamen yeşil örtüyle kaplıydı. bir kere bellendi ama erken bahardan itibaren çiçeklenen yabancı otların tohumları, rizomlu bitkilerin toprak altı parçaları tamamen kalmış olmalı.

aybala
17-10-2006, 18:02
Ada böyle bir taslak gönderdi.
Çok görsel değil ama en boy çap çup olsun elimizde, detayları çalışırız...değiştiririz vs.

4295

- 1/4 ana parsellerden bir tanesi 8 küçük parsele bölündü.
- Her bir küçük parselin uzunluğu 250 cm, genişliği 90 cm.
- Parseller arası tali yollar 30 cm olarak bırakıldı.
- Ahşap çitlerin içi 30 cm lik çiçek çiti olarak ayrıldı.
- Ana parseli ikiye ayıran yol 40 cm olarak bırakıldı.
- Çiçek bölgesi ve diğer yollar dışında bir ana parselde kalan yetiştirme yeri.

lerdemir
18-10-2006, 13:04
Merhaba,

Konu başlığı ok heyecan verici ve sevindirici. :o

İstanbul'da, Göztepe BP'nin orada oturuyorum. Göztepe'nin E-5'e yakın tarafları. Buluşmalara araba ile katılırım. Eşimi de hesaba katarsak; arabanın arkasında 3 kişilik rahat yerim kalacaktır. Düşünler olursa, yakın bir güzergahta toplanır beraberce gidebiliriz.

Levent

malina
18-10-2006, 13:08
Konu başlığını az önce tesadüfen farkettim

ne yapsak ne etsek de tesadüf olmaktan kurtarsak :)

ŞÜKRAN
18-10-2006, 13:16
Aybala eline sağlık.
Yerleşim planı çok güzel oldu.
Yürüme yolları, çiçeklendirme alanları, çardak herşeyi düşünmüşsün.
İnşallah çok güzel olacak.

Ali H. ALI
18-10-2006, 13:29
Herkese merhaba, gecde olsa hobi bahceninizde esen sevinci paylasmak, o bahcede iken zamanin en iyi bir sekilde gecmesini ve dikeceginiz her bitkininin gonlunuzce buyumesini dilerim.

cemada
18-10-2006, 14:32
sanırım kasım 12 de gidilecek parsellere.
giderken mutlaka çamurlanması sorun olmayacak bot veya çizme ve esnek bir pantolon götürülmesi gerekiyor.
havanın nemli ve soğuk olması durumunda, çalışma sırasında terleneceği için mutlaka ter çeken bir atlet ya da fanila, üzerine ince bir kazak ve üzerine de yağmurluk benzeri bir şeyin alınması gerekiyor.
sanki trekinge çıkıyor gibi olmalı:o
hareketleri kısıtlayan ve ter çekmeyen giysilerden kaçınılmalı.
toprakla uğraşacağız:o

cemada
18-10-2006, 14:34
çit yapımında da çalışılacağı için mümkünse sağlam bir eldiven de olsa daha iyi olur.
eldivenler ameliyat eldiveni veya bulaşık eldiveni olmamalı:o
en iyisi hırdavatçılarda satılan esnek bez eldivenler, sanırım kaynak eldivenleri, olsa daha iyi.

lerdemir
18-10-2006, 15:06
Nasıl yani Malina? Tam olarak ne diyorsun yani? Ben pek birşey göremedim sanırım...;)

Psst; düzelttim düzelttim... Bakalım olmuş mu? :p
ne yapsak ne etsek de tesadüf olmaktan kurtarsak :)

malina
18-10-2006, 15:17
Nasıl yani Malina? Tam olarak ne diyorsun yani?

Diyorum ki, diğer İstanbulluların okumasını nasıl sağlasak :)

denizakvaryumu
19-10-2006, 09:31
http://img145.imageshack.us/img145/6693/sarraceniano5.gif (http://imageshack.us)

İşte etobur bitkilerden sarracenia için güzel bir uygulama örneği...Açıkçası sarr.ların görüntüsü muhteşem.

memet
19-10-2006, 10:09
çit yapımında doğal malzeme öneriyorum sözgelimi kargı.

lerdemir
19-10-2006, 11:33
Canlı doğal malzeme mi yani?

Hani apartmanların bahçelerinde çit için kullanılan yoğun yapraklı bodur küçük çalı ağaçlar gibi mi? Yoksa, kesilmiş kurumuş kargılar mı?

Eğer benim ilk yazdığım gibi ise ve temin etmekte de sorun yaşamaz isek daha sıcak bir görüntü olabilir gibi geliyor bana; bilmem sizler ne dersiniz?

Hım? Ne dersiniz? :)

malina
19-10-2006, 12:20
Çit için kullanacağımız malzemeler Ateş tarafından sağlandı ve bahçeye gönderildi. Mehmet Kargıları sen mi sağlayacaksın? :)

Ateş Öztan
19-10-2006, 15:29
Bence, çite takılmayalım. İçine bakalım. Çit her zaman yenilenebilir.
"Çalışmaya varım" diyenlerin bir listesini görebilecek miyiz?
Şimdiye kadar çok az kişiden cevap geldi. Uzmanlar öne çıkabilir mi?
Biz, bilgimizle, sadece kas gücü olarak yer alabiliriz :))

turunç
19-10-2006, 15:42
Herkese merhaba!
Eğer sorun çıkmazsa eşim ve minik oğlumla 12 Kasımda bizde varız. Çocuk getirmek serbest mi?:)
1 çekiç
2 pense
1 adet keser var bende..

sezinci
19-10-2006, 16:35
Herkes birşeyler yapmak için can atıyor. Herkes çok hevesli ama bana kalırsa aranızda bir işbölümü yapın. Birisi görevlendirme işini üstlensin. Böylece oraya gittiğinizde eksiğiniz, unutulan bişeyleriniz olmaz.

Kıskanıyorsun onları ama yine de fikir vermeye çalışıyorsun. Sussana kardeşim.

cemada
19-10-2006, 17:01
Bence en doğal olan memet'in kendisi. 12 Kasımda derlenip toparlanıp istanbul'a gelmesini rica ediyorum :o

bahcıvan
19-10-2006, 20:16
Ben bir bahçem olsa böğürtlenle çit yapmayı düşünüyorum. Hobi bahçemiz içinde böyle olabilirmi. Hem çit, hem meyve :) ne dersiniz ?

malina
19-10-2006, 20:40
Hobi Bahçesinin (sadece bizimkinin değil, tüm arazinin bir kenarı böğürtlen zaten, gidince görürsün :)

bahcıvan
19-10-2006, 20:57
Merhaba,

Konu başlığı ok heyecan verici ve sevindirici. :o

İstanbul'da, Göztepe BP'nin orada oturuyorum. Göztepe'nin E-5'e yakın tarafları. Buluşmalara araba ile katılırım. Eşimi de hesaba katarsak; arabanın arkasında 3 kişilik rahat yerim kalacaktır. Düşünler olursa, yakın bir güzergahta toplanır beraberce gidebiliriz.

Levent
Sn lerdemir arkadaki 3 kişilik yeri ben ve 2 kızım kapabilirmiyiz:p Vede isterseniz gelirken sardunyalarıda getirebilirim, hatta bir kaç kaktüs, sukulent istermisiniz ? :)

lerdemir
20-10-2006, 05:44
Sevgili Bahçıvan,

Arka koltuklar size ve iki küçük hanımefendiye rezerve edilmiştir.

Özelden detayları ayarlarız artık müsait olan Kasım Pazarları için.

Bu arada çok hainsiniz :mad: Sardunyaları falan yem yapıyorsunuz, insanın ağzı sulanıyor ama :p

Sevgiler, saygılar

Levent

Tüm arada TÜM ÜYELERİMİZİN KADİR GECESİ MÜBAREK OLSUN... Zira şu saat itibarı ile halen gece bitmiş sayılmaz sanırım, etraf hala karanlık...

cemada
20-10-2006, 10:19
kaktüs ve sukulentlerden ben de istesem? arabam yok ama size böğürtlen toplarım.

lerdemir
20-10-2006, 17:15
Utandırmayın ama ben sukulent nedir onu bile bilmiyorum daha... :(

bahcıvan
20-10-2006, 21:29
Sevgili Bahçıvan,

Arka koltuklar size ve iki küçük hanımefendiye rezerve edilmiştir.

Özelden detayları ayarlarız artık müsait olan Kasım Pazarları için.

Bu arada çok hainsiniz :mad: Sardunyaları falan yem yapıyorsunuz, insanın ağzı sulanıyor ama :p

Sevgiler, saygılar

Levent

Tüm arada TÜM ÜYELERİMİZİN KADİR GECESİ MÜBAREK OLSUN... Zira şu saat itibarı ile halen gece bitmiş sayılmaz sanırım, etraf hala karanlık...
Valla yem değil gelirken getiririm :) Hatta ben bugün sizin istediğiniz sardunyayı bana hediye eden arkadaşımı bile aradım başka bulma şansımız varmı diye ama onu bodrumdan getirmiş yani ondada yok.
Ben kasımda gelirken yinede bir dal getiricem size inşallah tutar.
Ayrıca diğerlerindende getiricem. Hatta beyaz çiçekler açan soğanlar var onlardanda getiririm :) Top kaktüs... Kasımdan itibaren zaten bol-bol çiçek alış-verişi yapıcaz zaten. Bende olupta 2. kökü olan herşeyi paylaşabilirim :)
Arka koltuklar için teşekkürler. Hanımlar pek küçük sayılmaz ama :) biri 18 diğeri 14 yaşında. Hani minik bekleyipte şaşırmayın. Hatta birisi siteden beetlejuice :)
12 kasımda görüşmek üzere :)

bahcıvan
20-10-2006, 21:31
kaktüs ve sukulentlerden ben de istesem? arabam yok ama size böğürtlen toplarım.

****** getiririm. Ama ben araba için getirmiyorumki :o :(
Hımm böğürtlenmi dediniz :D niye olmasın:D :D :dilli:

cemada
21-10-2006, 15:25
karadenizliyim ben. böğürtlenlere alışkınım. çocukluğum onların griftleşmiş cangıllarının arasına düşürdüklerimizi aramakla, çizikleri içinde kalmakla geçti.
uzun yüzyıllar bozkırda yaşadım ve böğürtlene hasret kaldım.
hobi bahçelerinde gördüğümde çok mutlu oldum.
böğürtlen yetiştirmek kolaydır. daldırma ya da çelikle üreyebilir. gittiğimizde bir kaç çelik alıp deneyeceğim terasımda.

aslında bizim parsellerimizin çitlerine bir tane dikip tek sıra gövdeyle sardırılabilir.

üzümsügiller bodur çalı biçiminde yetişiyor. bazı köşelere bunlardan dikebiliriz.
bir köşede mutlaka yabani çilek te olmalı. malina'ın terasından bir iki kök yürütebilirim ben çaktırmadan.
yabani çilekler karadenizde çok yaygındır. uzağından bile geçilse kokusundan anlayabilirsiniz nerede büyüyor diye. minik meyveleri var ve köylü kadınlar küçük hasır sepetlerinde getirirler pazara.

aybala
21-10-2006, 17:03
12 Kasım Hobi Bahçesi Toplantısı

Katılacaklar:

Malina (Üsküdar)
Cemada (Kadıköy)
Aybala + araba (Maltepe)
Oktars + Eşi + Kızı + Araba (Bayrampaşa)
Ateş Öztan + eşi (Demirciköy)
Bahçıvan + beetlejuice + diğer kızı (Maltepe)
Şükran + Eşi + Oğlu (Kartal)
Lerdemir + Eşi + Araba (Göztepe) arka koltuklar bahçivan'a ayrılmış
Turunç + Eşi + Oğlu (Maltepe)
Mahmut Leventoğlu
Bonsaisever?
Arsakay?
Unuttuklarım?

Götürülecekler (.Temin edildi , .- Belli değil )

- Ahşap malzeme (Ateş Öztan yerine gönderdi.)
- Elektrikli testere+operatörü (marangoz (http://www.agaclar.net/forum/member.php?u=3433) sağlayacak. Aksi durumda B planı olarak başka kim sağlayabilir? )

4780 (http://shop.gugukcuk.com/SubCategoryProduct.asp?AltGrupID=154&UrunGrupID=3) çok da pahalı değilmiş...

- 1 El testeresi (aybala) gerekir diye
- 3 Çekiç (turunç) (aybala) (oktars) -> olan getirse iyi olur
- 2 Pense (turunç) (oktars)
- 2 Keser (turunç) (aybala) -> olan getirse iyi olur
- 1 Çapa(aybala) -> olan getirse iyi olur
- İp(gönye almak için)(Ateş Öztan)
- Metre (Ateş Öztan)
- Köşe kazığı - inşaat demiri (Ateş Öztan)
- Yeşil renkli bir pinotex boya ( Yeter miktarda )
- Fırça -> olan getirse iyi olur
- Naylon örtü -> olan getirse iyi olur
- Çivi (1 kilo 3 lük ? miktar ve boyutu attım, yeteri kadar yani)
- Çiftlik gübresi ( ~250 kg Çevre çiftliklerden temin edilebilir. Sonraya kalabilir.)
- Mevsime uygun fideler (aybala fide satan bahçelerden temin etmeye çalışacak)
- Bahçe eldiveni, rahat giysi hatta yedek giysi
- Çay makinesi - (Ateşe Öztan bulmaya çalışacak)
- Çay+kahve+bardak...vs (aybala) - kağıt bardaktan içmek istemeyen bardağını getirebilir.

Yapılması Planlananlar

1- Toplanma (Saat: 10.00)
1a- Genel konuşmalar ve iş bölümü

2- İşe Koyulma
2a- Çit yapımı
2b- Toprak Hazırlama
2b1- bellenmesi, çapalanması...vs
2b2- yanmış çiftlik gübresi (iki ay içinde verilebilir, bahara kadar toprağa karışması sağlanacak)

3- Ekim işleri
3a- Parselde bölümleme yapılması
3b- Temin edilebilirse dönem sebzelerin ve getirilmiş bitkilerin ekimi

4- Röportaj
Uygun olunursa Pelin Hanım ile röportaj ( ilgili konuya (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2120) sorularınız bekleniyor)

5- Yemek
Herkes bir şeyler getirirse hep beraber yeriz...( domates, peynir, ekmek...), yol üzerindeki köylerden alışveriş yapabiliriz.

6- Kapanış (Saat:17.00)
Plan üzerinde bahar için nereye ne ekileceği hakkında fikir ve karar alma.

Notlar:

- Etobur bitkiler için 2 ya da 4 m2 yer ayrılacak (denizakvaryumu)
- Ulaşım ve saat konusunda birbirimizle irtibatta olalım.
- Ulaşım kolaylığı için uygun bir noktada buluşulup birlikte gidilebilir.
- Herkes ufak tefek de olsa getireceği teçhizatı yazarsa gereksiz şeyleri taşımamış oluruz.
- Bahçivan, lerdemir'e sardunya kaktüs, sukulent, beyaz çiçekler açan soğanlar ve iki kökü olanların birini getirecek.
- Cemada böğürtlen toplama bahanesi ile arazi olabilir, dikkat edilecek.

turunç
21-10-2006, 17:39
Aybala harikasın. Eline sağlık. Temiz iş... :)

oktars
21-10-2006, 20:28
Aybala iyi iş çıkarmışsın yalnız sabah erken vakitte gitmemiz gerekiyor çünkü saatler geri alınacağı için saat 17.00 gibi hava kararacak iş çıkmasını istiyorsanız sabah engeç 10.00 gibi orada olunmalı değilmi?

Benim takım çantam mevcut içersinde ihtayacımızı görecek takımlar var.

bahcıvan
21-10-2006, 21:38
Bende keser, çekiç, bel, söz verdiğim çiçekler, yiyecek birşeyler getiririm.
Oraya biber ekebilirmiyiz acaba bende birçok çimlenmiş biber var? **** neler dikeceğimizi bilirsek bizde bulmaya çalışırız.
Aklıma geldikçe yazarım.

aybala
21-10-2006, 21:42
Oktars haklısın, o zaman en geç saat 10:00 gibi orada olacağız gibi düşünelim yazıyorum.

En sevmediğim ve sürekli başıma gelen şey piknikte tuzsuz kalmaktır da, bu yüzden böyle incik cincik atlamayalım diye şeyt'tim. Bu durumda takım çantana güveniyoruz ama yine de tedbirli geliyoruz.

Bu arada bizim bahçede de kıvırcık ve pezik fideleri var. İki hafta sonra hala orada olurlarsa onlardan söküp getirebilirim.

bahcıvan
21-10-2006, 22:16
dereotu, maydanoz ve roka tohumlarıda olacaktı bende, onlarıda getireyim mi?
İlerleyen zamanlarda, kendi tohumlarımızı çoğaltım site sakinleriyle paylaşabiliriz. (Ağaçlar net bitki tohumları) :) Birde orda elimizdeki tohumları, **** fideleri dikebileceğimiz karma bir bölüm olabilirmi? Orda çay içilebilecek yer varmı ? Yoksa termosu olanlarımız termosla çay getirsinmi **** kahve için sıcak su (oraya çam kozalağı kahvesinin şubesini mi açsak :) )

aybala
21-10-2006, 22:26
Hobi bahçesi çalışanlarının kullandığı böyle bir yer var, biz oraya gittiğimizde sağolsunlar ikramda da bulundular. (üyelerin kullanımına açık olmalı...) ayrıca wc ihtiyacı için de yer var ama açıkcası ben termosta çay, kahve getirmeyi düşünüyorum.

bahcıvan
21-10-2006, 22:41
Bendeki termos biraz küçük onunla su ve poşet çay getiririm, orda taze demlemek daha iyi olur. Herkes kendi bardağını getirirse iyi olur sanırım. O yerde elektrik varmı? Varsa çay, kahve makinasıda getirebilirim. **** ilk hafta gidelimde ordaki duruma göre malzemelerimizide ayarlarız.

Ateş Öztan
22-10-2006, 00:10
Ateş Öztan + eşi (Kilyos?)

Kilyosu herkes bildiği için söylüyorum. Sosyete plajları nedeniyle ünü Türkiye sınırlarını aştı! Oturduğum yer (köy) Demirciköy'dür.

MALZEMELER;
İp önemli ve çok miktarda olması gerekir. Ayrıca ip çekerken kullanmak üzere bir miktar 6 veya 8mm çap 30-40 cm uzunluğunda inşaat demiri olursa bütün parselleri kolayca belirleyebiliriz. Kolay çakma ve kolayca ipi bağlama bakımından söylüyorum.

Şunları ben getirebilirim;
Metre - her ölçüde 3-10-30 metrelik
Yeteri kadar çırpı ipi
Yeteri kadar köşe kazığı - inşaat demiri

Bir arkadaşıma verdiğim çay makinasını alabilirsem, herkese yetecek kadar çay yapabileceğimiz, elektrikli çay makinası getirebilirim. İş yerlerinde kullanılan tipte.

malina
22-10-2006, 01:01
Çay ve şekeri kendimiz götürsek yeter sanırım, orada kullanabileceğimiz ocak, çaydanlık, bardak, kaşık var...

turunç
22-10-2006, 12:20
Bende de çok yıllık aslanağzı tohumları var. Bir kere ektinizmi senelerce orda büyüyüp gelişiyor. Çalı gibi birşey.

lerdemir
22-10-2006, 20:13
Herşey iyi tamam da Aybala, birşey eksik kaldı.

Listedeki "YANMIŞ ÇİFTLİK GÜBRESİ"ni nasıl halledeceğiz??

Artık hep beraber getirdiklerimizi orada yiyip içtikten sonra buluruz bir şekilde...

:D

malina
22-10-2006, 20:18
O hafta sonu herşeyi halledeceğimizi sanmıyorsunuzdur umarım :)
O toplantı Çit yapımı toplantısı olacak sadece, bitirebilirsek ne mutlu :)

bahcıvan
22-10-2006, 20:28
Bitiririz, bitiririz bizden kaçmaz :D

cemada
23-10-2006, 12:48
Çitler o gün bitmeyecek. ama kolaylayabiliriz. Daha sonra boyama ve yerleştirme işi var. Daha önce hazırlık yapmış olan üyelerin çitlerinden kopya çekeriz. Bu işimizi kolaylaştırır. Aynı parseller çünkü.

Çiftlik gübresini bulmamızda sanırım Pelin hanımlar bize yardımcı olur. Çevre çiftlikleri ya da bulacağımız yerleri biliyor olabilirler. Bize yaklaşık 250 kilo yeterli olacak:o

lerdemir
24-10-2006, 14:11
Peynirli börek, pasta, börek, kurabiye, kek, börek, tatlı-tuzlu ve de yine börek yapıp getirecek arkadaşlar olur herhalde koca gruptan... :D

bahcıvan
24-10-2006, 23:21
Peynirli börek, pasta, börek, kurabiye, kek, börek, tatlı-tuzlu ve de yine börek yapıp getirecek arkadaşlar olur herhalde koca gruptan... :D
İlk yapılacak olanı sizden öğrenelim o zaman:D

Mahmut Leventoğlu
26-10-2006, 09:08
Sevgili arkadaşlar bir aksilik olmazsa o gün bende gelmeyi planlıyorum.Bu arada sormak istediğim çitler için Boyanın cinsi rengi kg ı bellimi? Belirtirseniz sevinirim.Çit imalatında ve diğer işlerde(yeme içme pişirme) faydam olabilir.(Serde inşaatçılık ve turizmcilik var) :)))

malina
26-10-2006, 09:54
Çitler için gelen malzemenin kesilmesi ve bir koruyucu ile boyanması yapılacak. Çakılma işlemi daha sonraki toplantıda yapılabilir sanırım. Çünkü kuruması gerek...

Elektrikli testere getirme ihtimali olan kimler var?

Bol sayıda fırça, naylon örtü gerekecek... Ya da çitleri, bir kabın içine batırıp çıkaracağız...

Hiç bir işlem yapmazsak, çitler ne kadar dayanır?

aybala
26-10-2006, 09:59
Boyama ya da kurutulma işlemi çitler çakıldıktan sonra yapılsa daha iyi değil mi?
Çünkü boyanmış malzemeyi kuruyacak şekilde muhafaza etmek, tutmak da bir mesele...

malina
26-10-2006, 10:01
Sorun toprağa girdiği yerdeki çürümeyi önlemek ise, sonradan boyamak bu kısımlarda işe yaramayacaktır. Ama çok uzun vadeli düşünmemek de gerekebilir. Sonuçta orayı satın almadık :)

aybala
26-10-2006, 10:14
Her çit parçasını toprağa sokmamıza gerek yok aslında
1m. lik ya da belli bir ölçüde paneller hazırlayıp, sadece baş ve sonlardakileri toprağa gömsek yeterli. Bu şekilde boyama ve kurutma da kolay olur...

4604

sezinci
26-10-2006, 12:16
Bu şekilde boyama ve kurutma da kolay olur...

Kurutacak bir şey yok ki. Çiti zaten kuru malzemeden yapmak zorundasınız.

Yoksa ahşap çalışır. 1 ay sonra yamulmuş bir çitiniz olur.

aybala
26-10-2006, 12:37
boyanın kurumasından bahsetmiştim :)

malina
26-10-2006, 13:06
Yılmaz bu :)

sezinci
26-10-2006, 14:42
Ne oluyor bana böyle.:)

Ateş Öztan
26-10-2006, 19:30
Boyanmasa da bu toprak altında iki yıl dayanır. İki tip boyama yapılabilir.
- Koruyucu boyama - pinotex olarak bildiğimiz ahşap tarafından emilerek bünyesine giren ve böcek ve suya karşı koruma sağlayan
- Göze hitap eden renklendirme için boyama
Koruyucu olmadan yapılan dış boyama etkili olmaz. Bu ahşaplar hiç bir işleme tabi tutulmadığı için çok fazla emicidir.
Onun için ideal boya işlemi;
Şeffaf bir Pinotex ile astar üzerine bir macun üzerine iki kat yağlı boya şeklinde olabilirse de
bana göre; yeşil renkli bir pinotex ile boyamak yeterli olacaktır. Onuda sürmesi kolaydır. Emildiği içinde hızlı kurur.

Pinotex markadır fakat bu tip boyalar için kullanılmaktadır. Sana yağı gibi:)

Ateş Öztan
26-10-2006, 19:35
Ben her çit parçasını toprağa sokmamıza gerek yok aslında
1m. lik ya da belli bir ölçüde paneller hazırlayıp, sadece baş ve sonlardakileri toprağa gömsek yeterli. Bu şekilde boyama ve kurutma da kolay olur...

Yapılan çizimi yapamak mümkün gözüküyor. Yalnız oraya ahşabından yararlanacağımız bir malzeme yolladım. Görenler :( şaşırmasın.
Bunlar mal taşımada kullanılan 150cm x 300 cm ölçüsünde paletlerdir. Bunlardan çiti yapamak üzere malzeme çıkaracağız. Yerinde çözümü ve detayları belirleyeceğiz.
Malzeme konusunda sıkıntı yok onun için yapılanı korumak için çok emek sarfetmeyebiliriz. İstediğimiz zaman yenileyebiliriz.

bahcıvan
26-10-2006, 21:26
Çok fazla palet görmedim fakat hatırladığım kadarıyla zaten biraz parmaklık gibi görüntüsü vardı. Belkide o şeklini bile çok bozmadan, tek tarafını çıkararak çit yapılabilir mi acaba?

Ateş Öztan
26-10-2006, 21:52
Bu palet gördüklerinizden biraz farklı onlar 80cm x 110 cm ölçüsündedir. Yolladıklarımın arasında onlarda var. Esas işimize yarayacak olanlar 150cmx300cm olanlardır. Onlarında bazıları aralıksız dolu zemin şeklindedir.
Keserek yapmak gerekir. Bunlardan bir tanesi çardak tabanı olarak kullanılabilir.

sezinci
26-10-2006, 23:54
Palet çok kaba durur. En iyisi bir marangoza çit yaptırmak. Fazla bir mali yük getireceğini sanmıyorum.

Ateş Öztan
27-10-2006, 08:47
Zaten paleti kullanmayacağız. Onun ahşabından yararlanacağız. Tahtaları temiz ve düzgündür.

oktars
27-10-2006, 09:14
Palet çok kaba durur. En iyisi bir marangoza çit yaptırmak. Fazla bir mali yük getireceğini sanmıyorum.

44 m çit var Yılmaz az bir rakam değil bence elimizdeki malzameyle iyi bir şeyler çıkarabiliriz

cemada
27-10-2006, 11:38
Ben her çit parçasını toprağa sokmamıza gerek yok aslında
1m. lik ya da belli bir ölçüde paneller hazırlayıp, sadece baş ve sonlardakileri toprağa gömsek yeterli.
Pratik bir çözüm. Böylece toprak altında kalan kısımları da ekarte ediyor olacağız.

Bizim dört parselimiz var. Yani çitleri 2x12 m + 2x10 m lik uzunluklarda tasarlamayacağız. 4x6 m + 4x5 m şeklinde yapacağız. Giriş kapısınından düşürerek tabii.

Bir de, aybala'nın dediği gibi 6 metrelik ya da 5 metrelik çitlerin sadece baş ve sonlarındaki kazıkları değil, aralarına bir kazık daha atarak ama mutlaka betona gömerek sabitlemeliyiz.

Benim fikrime göre, gidenlerin bir kısmı kesme işini, bir kısmı da pinoteks ile koruyucu boyayı sürme işine girmeli.
Pelin hnımdan, bu şekilde pinotekslenen parçaları kurutacağımız bir yer ister, kurumaya bırakırız. Daha sonra onlar bu parçaları istifler ve naylon altında saklayabilir. Asıl boyama işini daha sonraki bir gidişimize bırakırız.
Çitleri çakma ve yerlerine yerleştirme işini ise bence Şubattan sonraya bırakabiliriz.

-O zamana kadar toprak işleme zaman zaman devam edebilir. İklimin yumuşak olması nedeniyle kış boyunca da otlanma olacaktır çünkü
-Kışlık ekilecek bazı sebzeler ekilebilir. Zaman zaman gidişlerde bunlar hasat edilir, otlanma için çapa yapılır.

Yağışlardan arazinin ne kadar su tutacağını, drene olup olmayacağını bilmiyoruz henüz. Bu nedenle çitlerin yerleştirilmesini erteleyelim diyorum.

cemada
27-10-2006, 11:40
Gerçi aybala 1 er metrelik parçalar halinde söylemiş hazırlamayı, bunu atlamışım.
Yine de birer metreli çitler hem fazla zaman kaybına, hem de yanyana sıralandığında düz bir çizgiyi koruyamamıza neden olabilir.

lerdemir
27-10-2006, 11:52
Hepsine gidince orada karar verebiliriz malzemeleri de günyüzü ile görerek.

Ateş Bey'in bahsettiği paletlerden ziyadesi ile çit yapmaya uygun tahta temin edeceğizdir nasılsa...

Bir de, çit dışında konuları da önceden konuşsak; mesela götürülecek fideler, tohumlar; krokilere göre ne kadar alana ne kadar ne dikmeyi düşünürüz? Uzun vadeli düşünebilmek ve görselliği de temin etmek adına peyzaj mimarlarımızdan veya bu konuda tecrübeli üyelerimizden fikir alıp üzerinde konuşsak? Bizden işgücü ve kol kası... :)

Mahmut Leventoğlu
27-10-2006, 13:46
Her çit parçasını toprağa sokmamıza gerek yok aslında

4604

Pratik olarak bu sistem güzel. Toprağa gömülecek olan ları gömüleceği ölçüde kirece batırmalıki hem böceklenmez hem de çürümesi gecikir yani dayanıklı olur.Ben ce hemen çitleri yapıp üzerinde pinotexlemeli. Pinotex çok çabuk kurur.Bir grup çitleri yaparken diğer grup torağı işlemeye başlayabilir. Bunlar sadece öneri. :)

malina
27-10-2006, 13:47
Nasıl olsa bu gidişte tohum, fide gibi ihtiyaçlarımız olmayacak. Orada konuşacak konu kalsın :)

aybala
27-10-2006, 13:48
Uzun vadeli düşünebilmek ve görselliği de temin etmek adına peyzaj mimarlarımızdan veya bu konuda tecrübeli üyelerimizden fikir alıp üzerinde konuşsak?

Çok haklısınız, peyzaj mimarlarımızın bu konudaki önerileri çok önemli.
Buraya, değişik uygulama mı önerirler yoksa daha önce çizdiğimiz gibi, köşeye bir oturma alanı ayırıp, kalan kısımda bitki yetiştirme denemeleri yapmak mı uygun olur.

bahce.biz sitesinde kendi bahçemizi düzenleme (http://www.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.bahce.biz/index/a/images/a_02.jpg&imgrefurl=http://www.bahce.biz/&h=152&w=171&sz=6&hl=tr&start=3&tbnid=w-31y9J6mf9-oM:&tbnh=89&tbnw=100&prev=/images%3Fq%3Dpeyzaj%26svnum%3D10%26hl%3Dtr%26lr%3D %26sa%3DG)konusu işlenmiş.

Bahçemizi Kendimiz Düzenleyeceksek Nelere Dikkat Etmeliyiz.

- Önce bahçemizin bir krokisini çıkarmalıyız. Bu kroki üzerine aldığımız ölçümleri yazmalıyız.( bahçenin eni,boyu, sınrıların binaya olan mesafesi varsa diğer yapı ve ağaçlar krokide belirtilmelidir.) (Bunu yaptık sayılır)

- Kroki üzerinde ruzgar koridorları, güneşlik ve gölgelik alanlar, bina girişi, varsa yol , gizlenmesini istediğimiz kötü görüntüler , gürültü merkezleri ,görmek istediğimiz manzaralı yön vs. belirtilemelidir. (Böyle bir durum olmadığından pas geçiyoruz.)

- Sonra kroki üzerinde karalamalar yaparak kafamızdaki düzenlemeyi önce kağıt üzerinde gerçekleştirebiliriz. ( Bunun yapılması gerekiyor)

- İlk yapılması gereken İstenmeyen görüntü ya da gürültü gelen bölümlerin perdelenmesidir.(Örneğin karşınızda mezarlık var görmek istemiyorsunuz **** gürültülü bir cadde geçiyor gürültüyü kesmek istiyorsunuz bahçenin o yöndeki sınırına bitki perdesi oluşturabilirsiniz. bunun için yüksek ve yoğun tekstürlü , herdemyeşil bitkiler seçmelisiniz. ) (Pas)

- Bitki seçerken ana prensip bahçe sınırına doğru büyük bitkiler eve yaklaştıkçada daha alçak bitkilerin seçilmesidir. Uzaktaki bitkiler yakındaki süs bitkileri için aynı zamanda fon oluşturacaktır.

-Bahçenizin en uygun yerine gölge elemanları düşünebilir, yürüme yolları ya da süs havuzu ve varsa çocuklara bir oyun alanı için yer belirleyebilirsiniz.

-Bahçenizde sebze yetiştirmek için bir köşe ayırabilirsiniz, bu eve uzak ve çalılar ya da ağaçlarla perdeleyeceğiniz bir yerde olmalıdır.

- Bahçenizin ana çerçevesini çizdikten sonra bitki seçimine başlayabilirsiniz.

-Bahçenizi düzenlerken estetiğin kuralları geçerli olacaktır.

aybala
27-10-2006, 13:57
Bahçenizi düzenlerken geçerli estetik kurallar

- Orantı (Gerek bitkiler ile Yapı arasında gerekse bitkilerin birbirileriyle orantılı olması. Örneğin küçük bir bahçede yapının yakınına dikilen büyük bir ağaç hem görsel ve hemde fonksiyonel olarak rahatsız edici olacaktır.)

- Uyum ( Yapı ile bahçe arasında ve bitkilerin birbirileriyle ilişkilerinde bir uyum olmalıdır. Bu uyum gerek tarz olarak gerek geometrik olarak ve gerekse renk olarak düşünülmelidir. )

-Simetri ( Simetride estetik anlamda insanda hoş bir duygu yaratır Örneğin: Bina girişine iki yana simetrik dikilen bitkiler )

- Denge (Oranlar , yapılar, kütleler ve boşluklar arasında bir denge oluşturmak göze güzel görünecektir.)

- Tarz ( Bahçenizin bir kişiliği olmalıdır. bitkilerin rastgele fırlatıldığı bir mekan olmaktan çok ,birbirine uyan ,benzer tarzda malzemelerin seçilmesiyle ve bu malzemelerinde bahçenin ve binanın mimari tarzıyla uyumlu olması ve uygun yerde kullanılması ile mümkündür. Örneğin bir japon bahçesinde kayrak taşı, salkım söğüt gibi malzemeler daha natürel ve rahatlatan bir ortam yaratmaya yönelik olup bu benzer mimarideki bir villanın bahçesinde çok uygun duracaktır.)

- Evin giriş yolunun iki yanına abartısız bir düzenleme yapılmalı ve asıl özen arka bahçeye gösterilmelidir.

- Eve uzak bölümlere büyük bitkileri yakınlarada küçük bitkileri seçmelisiniz. Bunu yaparken mesela salon **** mutfak penceresinden görünen bölüme kışında güzel görünen bitkileri düşünmelisiniz.

- İlk önce inşaat işleri tamamlanmalı daha sonra bitkilendirmeye başlanmalıdır.

- Toprak kötü ise üst toprak değiştirilebilir ve iyi drene edilirse sonuç alınabilir. Önce büyük ağaçlar , sonra çalılar ve nihayet yer örtücüler ve çiçekler dikilmeli ve en son çim ekimi yapılmalıdır. Çim sulaması zamanla bıktırıcı gelebilir bu anlamda istenirse çim ekiminden önce otomatik sulama tertibatı döşenebilir.

- Eve en yakın yerden bahçe sınırına gidildikçe bitki boyu büyümelidir.

- Bitkiyi tanımak önemlidir aldığınız bitki çok küçük olabilir fakat bitki materyali inşaat malzemesi gibi değildir, yıldan yıla değişir bitki seçerken büyüdüğünde alacağı şekil ve boy dikkate alınmalıdır.

-Küçük bitkiler daha ekonomik gelebilir ama bahçeyi ilk düzenlediğinizde bahçeniz birşeye benzemeyebilir. Bu moralinizi bozmasın en geç 5 yıl içinde bahçeniz güzel görünmeye başlayacaktır.

Tüm bunlar düşünülürken bitki seçiminde bitkilerin iklim ve toprak istekleri, gölgeye töleransları gözönünde bulundurulmalıdır. Çok özetle sunduğumuz bu bilgiler bahçenizi düzenlerken yardımcı olacaktır fakat toprak ve bitki bilgisi önemlidir. Doğru bitkiyi seçmek için mutlaka satın almadan önce bitki hakkında bilgi edinmelisiniz.

kaynak:bahce.biz

malina
27-10-2006, 14:51
Bahçe projesine başlamadan önce, tasarımcının önceden saptaması gerekenler (http://www.agaclar.net/index.php?id=2450)

agaclar.net'te de biraz bilgi var :)

aybala
27-10-2006, 15:12
Hobi bahçesinde yetiştirmek için bitki önerileri;

- Mantarlar
Bu pek mümkün değil sanırım :(
mantar yetiştiriciliği (http://www.agromantar.com/agaricus.html)

- Etobur bitkiler

- Aromatik ve tıbbi bitkiler (http://www.ergeneherb.com/tohumlar.html)

- Kaktüsler

ZİZİPHUS
28-10-2006, 10:13
merhaba bu toplantı nerede ve saat kaçta olacak bu konuyla ilgili benim epey çalışmaları olmuştu.

malina
28-10-2006, 11:19
Önceki sayfalara bakmaya üşendiniz galiba :)

12 kasımda olacak...

#84 (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=46322&postcount=84)

kürekçi
28-10-2006, 18:15
Keşke ben de katılabilseydim sizlere ama İzmir'deyim ve toplantınızın ertesi günü vizelerim başlıyor:(

Kas gücüm de iyidir ayıptır söylemesi kürek geçmişim olduğu için:cool:(Bizim gibi kürekçilerin lakabı ameledir bu arada:)) Yardımcı olabilirdim.

İnşallah bir daha evime döndüğümde bir toplantınıza denk gelirim.

malina
30-10-2006, 18:01
Bir hafta boyunca tüm bölgeler yağmur altında. Şiddetli yağış bütün bölgelere uğrarken, hava sıcaklığı 10 derece düşecek. İstanbul hafta sonuna kadar şiddetli yağmur alıyor.
Hava sıcaklığı; bugün ve yarın yağış alan yerlerde azalırken çarşamba ve perşembe günü biraz artacak, ancak cuma günü kuzeybatı kesimlerden başlayarak hissedilir derecede yeniden düşecek.

Durum pek parlak görünmüyor ...

caucasus
31-10-2006, 18:37
caucasus, hobi bahçesi için bu kabakların tohumlarından edinmemiz mümkün mü?
aybala yazmış
ben şu istanbuldayım kabaklar ise adapazarında bildiğim kadarıyla şu an tohum zamanı değil toplayınca ben tedarik edip bir şekilde size ulaştırırım.
Not:malida benden beyaz erguvan tohumu istemişti ben onlarıda topladım ama bi daha ses çıkmadı malinada okursa onlarıda yollayayım herkese selamlar kendinize iyi bakın.

aybala
01-11-2006, 11:34
Bahsedilen kabaklar (http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=5777)bunlar...
Tohumları temin ettiğinizde yollarsanız memnun oluruz. Erguvan tohumları ile birlikte hepsini bana yollayabilirsiniz...

Bence üyelerimiz hobi bahcesi için ellerindeki değişik bitki, tohum vs...lerden gönderebileceklerimi buraya yazarsa bahçe tasarımında bunlardan faydalanabiliriz. Ne kadar çok bitki ve tohumumuz olursa bahçe o kadar çeşitli olur ve en güzeli de burası gerçekten agaclar.net bahçesi olur.

Mesela eğer uygun görülürse taslak planımızdaki (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=45543&postcount=58)0,9x2.5 lik bölünmüş parsellerden birini kaktüs bahçesi imiş gibi düşünüyorum. Burada minik bir kaktüs bahçesi oluşturmak için, bulduğum gördüğüm kaktüslerden ayırıyorum...hatta süslemek için bir kaç kaya bile buldum.

Tohum bankasını (http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=48152&postcount=86)bir kurcaladım, neler var neler...

bahcıvan
01-11-2006, 13:43
Aybala sana katılıyorum. Hepimiz elimizdeki fazla çiçek, tohum, kaktüs ne varsa getirip orda çoğaltalım. Olmayan arkadaşlarımızada burdan üredikçe veririz.
4-5 top kaktüs benden, yokmu artıran :)

sevil
01-11-2006, 15:50
arttırıyorum :)

bende de kudretnarı tohumları var
size nasıl ulaştırabilirim ben toplantıya en azından ilk toplantıya katılamayacağım da :(

bahcıvan
01-11-2006, 17:34
Yararlı otlar bölümümüz olursa kudret narlarınıda oraya dikeriz ne güzel :)

malina
02-11-2006, 16:35
Beykoz ve Sarıyer'de daha yoğun olan yağmuru biliyorsunuz... Hobi bahçemiz de Beykoz sınırlarında. Durumunu merak edip sormuştum. Gelen cevabı sizinle paylaşayım:

Dün bahçenin büyük bir kısmı neredeyse dize kadar gelen su ile göletlenmişti. fakat yağmur kesilince akşama kadar su çekildi bugün hiç bir problem yok. bahçelerde de hasar olmamış dere kenarında bazı yerlerde toprak kaymış.

Aslında üyelerinizden "drenaj ve toprak kaymasını önlemek için ne yapılabilir" konusunda fikir verecek birisi olursa çok iyi olur.

Evet, önerileriniz bekleniyor :)

Mahmut Leventoğlu
02-11-2006, 16:56
Sevgili Malina bunun için Hobi bahçesi ile ilgili çok geniş bilgi lazım.
1 Arazinin meyili
2 Arazinin çevresi
3 Arazinin çevresinde dere varmı?
4 Sadece bize ayrılacak yer içinmi drenaj yapılacak?
5 Arazinin zemin suyu durumu hakkında bilgi varmı? v.s birçok bilgi gerekiyor.
En doğrusu da araziyi görmeden karar verilemez diye düşünüyorum.

Şilede kendi kurduğum arkadaşımın fidanlığında bu çalışmayı yapmıştım ve başarılı olmuştuk.(10 Dönüm alan zemin suyu var,yakınından pot deresi geçiyor Karadeniz kumullarına sıfır bir alan)

malina
02-11-2006, 17:57
Bu bölümün ilk sayfasındaki (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2047)fotoğraflara tekrar bakar mısın?

Arazinin belli belirsiz bir meyili var gibi... Dar kenarı nehre bitişik. Drenaj tümü için düşünülüyor, zemin suyunu bilmiyorum ama dereye yakın olması, yüksek olma ihtimalini akla getiriyor...

Neyse daha ayrıntılı bilgiyi hobibahçesi yazacaktır. Yani bahçe sahibemiz :)

Mahmut Leventoğlu
02-11-2006, 18:54
Burada yapılacak en kolay şey bence zemin suyu için saha içinde kuyular açmak zemin suyu o kuyularda birikir ve dolayısı ile sulama suyu olarak kullanabilinir.Genel drenaj ise çok masraflı olacaktır dolayısı ile bu konuda kararı bahçe sahibesi cerecektir. Bence genel drenaja çok gerek yok gibi.Çünkü son yağışlar özel bir vaka.Sürekliliği yok gibi geliyor.

malina
02-11-2006, 19:21
4787

Fotoğrafın sonunda ağaçların olduğu yer dere...

aybala
02-11-2006, 20:58
Dere kenarından bir kaç görüntü
dereye doğru eğim var ve toprak killi gibi ( doğru tanım mı bilmiyorum)
oldukça yumuşak

4789 4788

lerdemir
03-11-2006, 06:42
Biz, Anamur'da, zemin altı suyu olan ve de kanalizasyonu olmadığından atık suyu da olan ve de dere kenarı bir yer olduğundan ıslaha da yardımcı olması açısından OKALİPTÜS ağaçları ile donatmıştık ilgili bölgeyi ve işe yaramıştı. Bu ağaçların aşırı sus çekme/tutma özelliği olduğunu belirtmişlerdi...

Teknik açıdan bilgi sahibi olan arkadaşlara fiili bir uygulama örneği olması açısından değerlendirmelerine sunarım...

Umarım ağaçların ismini de doğru yazmışımdır, o da ayrı mesele tabii... Neyse, biraz saat ilerlesin, Anamur'u arayıp bir öğreneyim iyisi mi...

Not: bu ağaçların çok da hızlı büyüme özellikleri vardı ve geniş de yaprakları ile ses ve rüzgara karşı da değerlendirilebilirlerdi.

Evet, önerileriniz bekleniyor :) Aslında üyelerinizden "drenaj ve toprak kaymasını önlemek için ne yapılabilir" konusunda fikir verecek birisi olursa çok iyi olur.

hobibahçesi
03-11-2006, 13:32
Sevgili Malina bunun için Hobi bahçesi ile ilgili çok geniş bilgi lazım.
1 Arazinin meyili
2 Arazinin çevresi
3 Arazinin çevresinde dere varmı?
4 Sadece bize ayrılacak yer içinmi drenaj yapılacak?
5 Arazinin zemin suyu durumu hakkında bilgi varmı? v.s birçok bilgi gerekiyor.
En doğrusu da araziyi görmeden karar verilemez diye düşünüyorum.

Şilede kendi kurduğum arkadaşımın fidanlığında bu çalışmayı yapmıştım ve başarılı olmuştuk.(10 Dönüm alan zemin suyu var,yakınından pot deresi geçiyor Karadeniz kumullarına sıfır bir alan)

Mahmut Bey sorularınızı doğru cevaplamak için gereken teknik bilgiye malesef sahip değilim. Arazinin bir kenarı dere ve yoğun yağış olduğu zaman Ömerli barajının kapaklarını açtıkları için derenin suyu da 1-2 metre kadar yükseliyor.

Ayrıca arazinin şekli sığ bir çanak gibi. Yani ortaya duğru hafif bir meyil var.

Drenaj kuyusu mantıklı görünüyor. Bu son yağışların miktarı normalin çok üstünde olduğu için bir şey yapmadan önce biraz daha gözlemlemek de doğru olur herhalde.

Bahçeye gelecek ağaçlar.net üyelerinden bu konuda uzman kişiler olursa hem drenaj konusunu hem de dere kenarındaki toprak kaymasını yerinde tekrar değerlendirmek de iyi olur.

Önerileri için herkese teşekkürler.

Mahmut Leventoğlu
03-11-2006, 19:25
Kolaylıklar dilerim. Bir aksilik olmazsa 12 Kasımda gelmeyi planladım. Bu etkinliğe katılacak olan sevgili dostlara önerim yanlarına her ihtimale karşı çizme ve yağmurluk alsınlar.

Ateş Öztan
03-11-2006, 22:42
Su sorununun parsel aralarındaki yaya yollarında çözülmesi gerekir.
Yolların dereye dik olarak yapılmış olması avantaj olmuş.
Yaya yolları kodu bahçelerden bir miktar düşürülmeli, dereye kadar kazılarak özel drenaj borusu döşenerek uygun mıcır ile doldurulmalı ve jeodezi bezi ile sarılmalıdır. yaya yollarının toprak yerine mıcır yapılması çamur ve su göllenmesinide önleyecektir. Dere kenarındaki kaym aiçin yerinde bakılmasında fayda var. Suyu drene etmek, belki de sorunu çözebilir.

cemada
04-11-2006, 14:37
12 Kasım'da hava koşulları nedeniyle araziye gideemzsek Pelin Hanımın da olduğu bir toplantı düzenleyebilir miyiz?
Bir kafede ya da buna benzer bir yerde toplanabilir, bu drenaj konusunu detaylı olarak konuşabiliriz.
12 Kasım'da hobi bahçelerine katılacak arkadaşlar ve Pelin Hanım, bu konuda düşüncelerinizi söyleyebilir misiniz?

Riva deresinden dolayı taban suyunun zaten hep yüksek olması, baraj kapaklarının açılıp su seviyesinin çok daha artması nedenleriyle parsellerin bulunduğu arazide drenaj sisteminin mutlaka kurulması gerekiyor.
Bu konu ve kış mevsimi boyunca başka neler yapılabilir, yüz yüze görüşüp kararlaştırmak bana daha mantıklı geliyor.
Bunu bir B planı olarak görüyorum.

bahcıvan
04-11-2006, 16:12
Bence iyi olur. Eğer hava nedeniyle gidemezsek, hiç değilse yapılacaklar hakkında fikir birliğine varırız.

Mahmut Leventoğlu
04-11-2006, 16:35
Bu çok iyi olur aslında şan için sanki bahçeye gitmek zor gibi geliyor,kapalı mekan olup olmadığını bilmediğim için insanlar üşüyebilir diye düşünüyorum. Herkese uygun merkezi bir kafede olabilir. Benim için uygun .

malina
04-11-2006, 17:28
Kadıköy'de bir kafe önerisi olan var mı?

Mahmut Leventoğlu
04-11-2006, 20:36
Kadıköyde Sanatçılar sokağında (Boğadan Bahariyeye giderken soldaki ilk sokak yani Ali Suavi sokak) Uçarı kafe. Sahibi İhsana rica edip orada toplanacağımızı iletebilirim.Nazım Hikmet Kültür Merkezi Kapısının karşısında. Ayrıca başka kafe önerileri de olabilir, Maltepe de sahil yolunda MAKSEV olabilir yiner sahibi Hasan la iletişim kurabiliriz. Orada bizim Vos Vos larda toplanıyor.

ŞÜKRAN
08-11-2006, 12:07
Bugün hava çok güzel.
İnşallah hafta sonuda böyle olursa buluşma yerimiz herhalde hoby bahçesi olur diye düşünüyorum.
Gelirkende size ellerimle börek yapıp getireyim:)
Açık havada kahvaltı güzel olur.

aybala
08-11-2006, 12:16
Hava tahmini aşağıdaki gibi ama keşke bugünkü gibi bir hava olsa...

4967

bahcıvan
08-11-2006, 12:30
Cumartesi akşama son duruma göre nerede toplanacağımı netleştirmek için hepimiz burda olsak iyi olur. Gerçekten bugün hava tam hobi bahçelik, gözümü açıpta güneşi görünce doğruca balkona gittim :)

oktars
08-11-2006, 13:00
Bak şimdi iki arada bir derede kaldım bu hafta hobi bahçesi toplantısı vardı biz gittik ankaralılara geleceğimizi söyledik ne yapsak yahu

aybala
08-11-2006, 13:57
Yapacak bir şey yok.
Ankara'lılara daha önceden yapılmış başka bir planın olduğunu ve gelemeyeceğini söyleyeceksin. :)

(Ankara'lılar kimler?)

Bu arada, toplantıya gelecek arkadaşlar, telefon numaralarını bana özel mesaj ile bildirebilirler mi?

malina
08-11-2006, 15:32
Biraz önce elektrikli testeresiyle gelecek arkadaşın yanına uğradım. Bu cumartesi sevgilisine evlenme teklif edecekmiş. Kabul ederse sevinçten, kabul etmezse üzüntüden aramızda olamayacağını söyledi... Çok selamı var herkese... Dua edecekmişsiniz :)

Kesme işini ne yapacağız?

cemada
08-11-2006, 15:37
Ya bu güzel, çok romantik:)

aybala
08-11-2006, 15:46
elektirikli testere ile mi evlenme teklif edecekmiş. :)
emanet versin, biz bakımını bile yapıp iade ederiz...olmaz mı?

oktars
08-11-2006, 16:12
Angaralıları kızdırmayalım :)

Yalnız testere yoksa hiç bir şey yapamayız sadece piknik olur oda hava müsaade ederse...

malina
08-11-2006, 16:50
Aybala B planını (http://www.bauhaus.com.tr/fileadmin/documents/tr/others/MAK_KIRALAMA.pdf)uygulamaya sokacak mısın? :)

aybala
08-11-2006, 16:58
A2 planı üzerinde çalışıyorum şimdilik :)

eşi marangoz olan bir arkadaşımı aradım, sorup akşam arayacak.

Ateş Öztan
08-11-2006, 20:13
Pazar gününe CNN hava durumu aşağıdaki raporu veriyor. Yağmur fakat bayağı soğuk görülüyor.

Istanbul, Turkey
Clear
Temp: 12°C (54°F)

5 DAY FORECAST
Wed sunny 15°C (59°F) | 10°C (50°F)
Thu p/cloudy 18°C (64°F) | 11°C (52°F)
Fri p/cloudy 12°C (53°F) | 7°C (44°F)
Sat rain 7°C (44°F) | 5°C (41°F)
Sun p/cloudy 7°C (44°F) | 5°C (41°F)

Ateş Öztan
08-11-2006, 20:14
Testere olursa kullanmak o kadar sorun olmaz.

sezinci
09-11-2006, 08:39
elektirikli testere ile mi evlenme teklif edecekmiş. :)

Sevgilisinin kabul etmeme ihtimaline karşı yanında bulundurmak istiyordur belki:D

aybala
09-11-2006, 08:44
Sat rain 7°C (44°F) | 5°C (41°F)
Sun p/cloudy 7°C (44°F) | 5°C (41°F)
Demek hava durumu cumartesi kendini belli edecek ...

GÖKHAN BOZKURT
09-11-2006, 10:44
Değerli arkadaşlar; bu mevsimde bizim buralar (Datça) çok sessiz ve sakin oluyor. Bu pazar sizler kim bilir ne güzel eğleneceksiniz, biz ise sessiz sakin oturacağız. Buralara biraz daha yakınlarda toplanmak mümkün mü? Olsun gene de size iyi eğlenceler.

malina
09-11-2006, 17:51
Hafta içinde güneşli günler geçiren Türkiye, iki yeni soğuk ve yağışlı hava dalgasının etkisine giriyor. Cumartesi gününden başlayarak önümüzdeki hafta ortasına kadar tüm bölgeler kar ve yağmur altında... Yarın öğle saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava yurda giriş yapıyor... İstanbul, 15 Kasım çarşamba gününe kadar pazar hariç tüm günler yağmur ve karla karışık yağmur alıyor...

Hava sıcaklığı tüm Türkiye'de 6 derece azalacak ve yeniden kış mevsimi yaşanmaya başlayacak. İstanbul ve Ankara'da gündüz sıcaklığı yeniden 10 derecenin altına iniyor...
YARIN Trakya, İç Ege, Bolu-Ankara çevresi karla karışık yağmur, Marmara, Ege ve Batı Karadeniz yağmur alıyor. Diğer bölgler parçalı ve çok bulutlu, Güneydoğu'da güneş yüzünü gösteriyor...
Öğle saatlerinden sonra Marmara’nın kuzeyi ile batı Karadeniz’in batısında başlayacak olan yağışlar, akşam saatlerinden itibaren Marmara, kuzey ve kıyı Ege, Batı Karadeniz ile Eskişehir çevrelerinde devam edecek.
CUMARTESİ günü kar yağışı etkisini gösteriyor. Trakya, Karadeniz'in iç kesimleri, İç Ege ve İç Anadolu'da kar yağışı görülecek. Kıyı Ege, Batı Akdeniz ve Karadeniz'in kıyısı ise yağmurlu..
PAZAR günü yağışlar doğuya kayıyor... Orta ve Doğu Karadeniz, Akdeniz, Ankara-Eskişehir ve Konya dışında İç Anadolu'nun tamamı ve Malatya çevresi yağışlı bir gün geçirecek. Sivas-Erzincan-Malatya çevresinde yağışlar kar şeklinde düşecek...
PAZARTESİ günü ise yepyeni bir soğuk hava dalgası yurda giriş yapıyor.... Trakya, İç Ege ve İç Anadolu karla karışık yağmur, diğer bölgelerin tamamında yağmur görülecek. Doğu ve Güneydoğu Anadolu ise çok bulutlu...
SALI günü yağışlar kara dönüyor... İstanbul ve Karadeniz bölgesinde karla karışık yağmur, İç Ege, İç ve Doğu Anadolu'da kar, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da ise yağmur bekleniyor. Kıyı Ege ve Edirne'de gökyüzü çok bulutlu...

Milliyet (http://www.milliyet.com.tr/2006/11/09/son/sontur16.asp)

bahcıvan
11-11-2006, 11:38
Yarın ne yapıyoruz? Kimseden ses çıkmıyor :)

lerdemir
11-11-2006, 13:41
Soğuktan dondu herhalde herkesler... :)

aybala
11-11-2006, 14:47
Şu anda hava kapalı ve zaman zaman yağmur yağıyor...
Bu durumda gelecekler için ortada bir yer olması açısından, Kadıköy'de bir yerde toplanıp ve havanın son durumuna göre gerekirse bahçeye gidip yapalabilecekler üzeinden yerinde konuşak...ne dersiniz?

Belki hava koşulları bize bir güzellik yapar diye bu zaman kadar bekledik ama havada yağış olması kuvvetle muhtemel. Bu durumda çalışma yapmamız zor olacak gibi görünüyor...

malina
11-11-2006, 14:48
Aybala, toplantıdan sorumlu eleman olarak, konuyu toparlayacak biraz sonra :)

malina
11-11-2006, 14:49
Bu yazışmalar sonucu, başka bir yerde toplandık... :)

İstanbul-Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi 12 Kasım 2006 (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=3972)

malina
13-11-2006, 18:23
Yolda kaybolursanız:
Hobi Bahçesi sahibi Pelin Hanım: 0555 579 23 02

sezinci
13-11-2006, 19:39
2,3,4,5,6 Ocak 2007 olursa ben de katılmak isterim.

Erken biraz ama olsun:)

bahcıvan
17-11-2006, 13:55
Buraya geldim, kimse bişey yazmamış :) Aybalam bu durumda ne yapıyoruz?

bahcıvan
17-11-2006, 14:19
beetlejuice ve kız kardeşi katılanlar arasında.

Mahmut Leventoğlu
17-11-2006, 14:20
Valla bir anda ortalık karıştı trafik değişti. Ben çok istediğim halde Düğün nedeni ile gelemiyorum.Fakat aklım Hobi bahçesinde ve Ateş beyde kalmakta sevgiler.

malina
17-11-2006, 14:37
malina
cemada
Ateş Özkan
bahcivan
aybala
beetlejuice
ve kız kardeşi

aybala
17-11-2006, 15:44
Tarih: 19 Kasım 2006
Yer: Yemyeşşil Hobi Bahçesi
Saat: 11.00

Katılanlar

malina
cemada
Ateş Özkan
bahcivan
beetlejuice ve
kız kardeşi
aybala
.....

Notlar:
- Toplantıya eski, yeni tüm üyeler katılabilir.
- Havanın güzel olmasından istifade edip, Ateş Bey'in çit için gönderdiği malzemelere ve toprağın durumuna bakmayı ve edele gücümüzün yettiği kadar iş yapmayı planlıyoruz. Ayrıca proje koordinatörümüz cemada planlanan ekim programı hakkında bilgi verecek.
- Pelin Hanım seyahatte olduğu için toplantıya katılamacak.
- Yiyecek içecek konusu; sıcak içecekler sorumlusu (aybala). Sanırım 2 veya 3 araba gidilecek uygun bir yerden alışveriş yapılır. Kuşlar aramızda becerikli arkadaşlar olduğunu fısıldadı. Bana bakmayın ben börek bilmiyorum telefon biliyorum :(
- Ulaşım konusunda ilk mesajdaki krokiye bakabilir, sorun olursa beni arayabilirsiniz beraber kayboluruz.
- Şu anda Anadolu yakasından kalkan aracımızda yer kalmamıştır. Talebin artması durumunda hal çaresine bakılacaktır artık...
- Gelemeyecek arkadaşlar da belirtirse gözlerimiz yollarda kalmaz.
....

ŞÜKRAN
17-11-2006, 16:24
Mesaj alınmıştır.;)

Ateş Öztan
17-11-2006, 17:58
saat 11.00 den erken olmasın

aybala
17-11-2006, 22:28
saati 11 diyelim o zaman
gecikmeler olabilir :)

Mahmut Leventoğlu
18-11-2006, 14:33
Valla aklım sizde

oktars
18-11-2006, 14:38
Arkadaşlar kızmayın ama yarın çalışmak zorunda olduğum için bu haftada gelemeyeceğim.

Söz bir dahaki sefere geldiğimde iki misli çalışıp kendimi affettiririm :)

aybala
19-11-2006, 08:18
katılacak bazı arkadaşların mazeret bildirmesi üzerine toplantı iptal edilmiştir.
son anda yapılan değişiklik için kendi adına özür dilerim...

ahmetmh34
03-07-2014, 14:22
konuyu biraz uyandırmış gibi olabilirim ama şuan ki durum nedir bilgi alabilir miyim :)

aydemiraydın
15-08-2015, 12:29
bu girişimin sonu noldu.

malina
15-08-2015, 13:41
Orasını belli bir süreliğine kiralamış olan arkadaş artık başka iş yapıyormuş diye duymuştum...

alimallah
18-08-2015, 15:01
Orasını artık Adanalı ile Alaaddin işletiyorlar sayın malina.
Selamlar.

birnefestoprak
18-08-2015, 19:01
Simdi ne olarak kullaniliyor?

Orasını artık Adanalı ile Alaaddin işletiyorlar sayın malina.
Selamlar.

alimallah
18-08-2015, 20:10
Aynı amaçla faaliyetlerine devam ediyorlar.
Biliyorsunuz, Alaaddin bey ve eşi daha önceki yıllarda işletmenin çalışanı idi.
Şimdi patron\çalışan oldular ve işleri de bildiğim kadarı ile eskisinden çok iyi.
Selamlar

tatlı bezelye
24-10-2015, 22:49
Merhaba,

Geçen gün tabelasını gördüm, Pendik Belediyesi bir hobi bahçesi projesi başlatıyormuş,
detayını bilemiyorum ama Pendik çevresindeki arkadaşlar da ilgilenebilir :
Hobi Bahçeleri (http://www.pendik.bel.tr/proje/detay/hobi-bahceleri_1418383297#ad-image-0)

Selamlar