PDA

View Full Version : Danaburnu

sezinci
01-02-2006, 08:07
Alkolle ilgili pratik bir bilgi:

Bahçenizde danaburnu varsa ve bitkilerinizin köklerini yiyorsa. Ya bir dana burnu ilacı satın alarak kepekle karıtırdıktan sonra toprağa atın. Kepekle birlikte bu ilacı yiyerek ölen danaburnularını toplayarak imha edin veya derince bir kabı (teneke kutu, yoğurt kutusu v.b.) üst kısmı toprakla aynı seviyeye gelecek şekilde toprağa gömün. İçine 2/3 kısmına kadar bira koyun. Danaburnu biraya gelecek ve içine düşecek. Toplayıp imha edin.

Humeyra
07-06-2006, 12:03
Merhaba Mine, bugünlerde danaburnu denen illet böcekle başım dertte. Eski bahçemde çok vardı. Uğraş uğraş kökünü tam kurutmuştum ki bahçe değiştirdim tekrar karşıma çıktılar. Zaten avuç içi kadar bir sebze bahçem var, musibetler talan ediyorlar. Kimyasal kullanmak istemiyorum. Şöyle kendi hazırlayabileceğimiz bir reçete var mı? Eski bahçede fidelerin saplarını ceviz yaprağına sarar, öyle dikerdim. Bir de güneş doğmadan karıklara bol su verince hepsi dışarı çıkar, tabii ben de katliam yaparak bir nebze de olsa bu dertten kurtulurdum. Burada ceviz ağacı olmayınca ilk çareyi maalesef uygulayamıyorum. Ne olur bana bir çare..

Mine Pakkaner
08-06-2006, 00:07
Hümeyra'cığım ilaç kullanmak istemiyorsan çözüm kolay değil.:(

Sonbaharda bahçende 30-40 cm derinliğine bir çukur aç. İçine 2-3 kürek taze at gübresi, bulamazsan inek gübresi koy ve üzerini toprakla ört. Sonra yerini unutmamak için işaret kazığı çak.

Bu bir tuzak.Bu tuzaktan bahçede birkaç yere hazırla. Gübre sıcak olduğu için danaburnu erginlerive yavruları buralarda toplanarak kışı geçirmeye çalışırlar.

Kışın sonunda yani şubat ayında bu çukurları açarsın ve çukuru boşaltıp zaralıları imha edersin.

Ya da muhtelif yerlere talaşla pekmezi veya şeker şerbetini karıştırarak yem hazırla koy. Gece 2- 3 kişi fenerlerle gidin, yeme gelmiş olanları toplayın. Işığı tutunca kaçamaz.

Son olarak, bakımını ve danışmanlığını üstlendiğim bir otel bahçesinde her tarafta çocuklar oynadığından korkudan zehirli yem hazırlayamadık, çözüm bahçıvanımızın tavukları oldu. Mevsimlik çiçeklerin hırpalanmasını göze aldım ve tavukları bahçeye bıraktık. 25 dönüm bahçede 10-12 tavuk 15 -20 günde ne danaburnu ne akrep bıraktılar. Müşterilere de animasyon oldu :)

Humeyra
08-06-2006, 18:58
Bu çözümlerden en pratiği tavuklar gibi görünüyor ama bahçeye tavuk alsam bizim sitede ne gibi tepkiler olur bilemiyorum. Taze taze yumurta da yerdik, iyi olurdu aslında. Fakat gelecek yıl için kışın o tarif ettiğin tuzağı hazırlıyacağım. Çok teşekkür ederim.

zodiac3111
04-05-2007, 20:28
Koleksiyonumda görmek istediğim meşhur bir zararlı, göreniniz varsa iletişime geçelim....İzmirde bulursanız iyi olur...

memet
04-05-2007, 20:41
Fmr79 bu konuda bilgisi çok olan bir arkadaşımız, bilimsel nedenler dışında böceklerin doğadan alınmasını uygun bulmuyor. Umarım kolaksiyonunun amacı da bu çerçevededir.
Bugün Fen fakültesindeydik. botanik bahçesinde senide orda görüp tanışmayı isterdik.
İlerde Doğa Tarihi Müzesi ve Herbaryumu gezeceğiz o buluşmalarımızda tanışmayı isteriz.

zodiac3111
04-05-2007, 22:06
Ege Üniv. Zir. Fak. Bitki Koruma öğrencisiyim, bu koleksiyon bir ödev, danaburnu da yakalayacağım 63 böcekten birisi, önemli bir tarım zararlısı, özellikle fideliklere çok zararı var bu yüzden o koleksiyonumda bulunmak zorunda, duyarlılığınızı saygıyla karşılıyorum...

memet
04-05-2007, 22:33
geçen sene bizim bahçede çıktı.
nasip bu sene..
Bu arada sen elindeki örnekleri forumda gösterirsen, arkadaşlar da buldukları konusunda daha istekli olacaklardır.

fmt79
05-05-2007, 21:51
ege üniv zir fak bitki koruma ögrencisiyim, bu koleksiyon bir ödev,danaburnuda yakalayacagım 63 böcekten birisi, önemli bir tarım zararlısı özellikle fideliklere çok zararı var bu yüzden o koleksiyonumda bulunmak zorunda, duyarlılıgınızı saygıyla karsılıyorum...

Danaburnu için zaman geldi. Havalar iyice ısındı. Şimdi kışlaktan çıkmış büyük erginleri yakalayabilirsin. Ama yapman gereken şey gece avlanmak olacak. Gündüz bulman zor. Geceleri yeşillik arazilerde el feneri ile dolaşırsan mutlaka bulursun. Şehir içindeki park bahçelere de gitsen mutlaka elinde küçük bir fener olsun, gece avlan. kolay gelsin...

zodiac3111
06-05-2007, 21:49
Gübreyi de çok seviyor, bahçenin bazı yerine gübre döktüm geceleri konrol edeceğim. İnşallah yakalarım.

noname3343
13-05-2007, 21:05
Bu danaburnu denen hayvanı bahçemden atmak için neler çekiyorum biliyormusunuz,sana 50 tane yollayayım hergün zehir atıyorum bahçeyi altüst etti şu zararlı hayvanlar

fmt79
14-05-2007, 08:43
bahçeyi altüst ettiler pis hayvanlar

İnsanoğlu haricinde bütün canlılar görevlerini yapıyorlar. Danaburnu ki, ilk iki bacağı kazıcı bacak şeklinde yaratılmış, ağız parçaları ısırıcı çiğneyici, kanatları parşumen kanatlar yani uzun mesafelere uçabiliyorlar, derisi yüksek derecede kütin içerir yani toprak altında uzun tüneller açabilir ve toprak parçalarının sürtünmesinden etkilenmeyecek kadar sert deriye sahiptir...

Eh yani, sayın noname3343, böyle harikulade bir canlıya nasıl olur da pis hayvanlar dersiniz. Unutmayın ki onlar görevlerini ustalıkla yapıyorlar.

Bu böcekleri bahçenizden uzaklaştırmak istiyorsanız, forumda biraz daha araştırma yapın. Bulacağınızdan eminim...

noname3343
14-05-2007, 10:17
Muhakkaktır ki her hayvanın doğa döngüsü içinde belli bir görevi vardır ve her hayvan kendine düşen görevi yapmaktadır.Ama şu kesindir ki belli hayvanlar ve bitkiler belli yer ve koşullarda yararlarından çok zararları dokunmakta senin dediğin hayvan yaşamaya çalışırken birçok yararlı bitkiyi yok etmekte nasıl bir farenin evin içinde yeri yoksa danaburnununda bir tarla veya bahçede yeri yoktur dana burnu benim bahçemdeyse ve bahçeme zarar veriyorsa o bahçemdeki hayvan benim için pis bir hayvandır.

Nasıl evin içine giren bir fare o ev halkı için korkulacak,iğrenilecek,öldürülmesi gereken bir hayvansa buda benzer bir durum.Ama belki bana pis gelen bir hayvan size hoş,tatlı,sevimli gelebilir bu yüzdende pis kelimesinin kullanılması ******* hoş olmamış bu yüzden de düzeltmeyi uygun buldum.

Ayrıca söz konusu siteye yeni üye olmamdan dolayı acemi sıfatını bana uygun görmüş olabilirler ama şunu unutma hayatta tecrübe,deneyim,bilgi olarak sizden üstüm olduğum birçok alan olduğu kesindir.Benim uzman olduğum alanlarda sizi küçümsemem ne kadar hoş olmayacak ise sizinde beni acemi kullanıcı diyerek,uzman olduğunuza inandığım ziraat konusunda beni küçümsemeniz hoş bir tavır değildir.

fmt79
14-05-2007, 14:44
Sizi küçümsediğimi de nerden çıkardınız, böyle anlaşıldı ise özür dilerim. Küçümsemekten uzak, sadece yeni kullanıcı olduğunuz vurgulamak için acemi kelimesini kullanmıştım, fakat şimdi düzelttim.

****** istenmediği yerde bir canlı zararlıdır. Karıncalar bahçede harıl harıl çalışırken çok şirin görünürken, evin içinde çok korkunç gelebilir. Bu durumda zararlı sınıfına sokulurlar. Zaten o yüzden forumda danaburnu mücadelesi konusunda bilgiler var dedim.

Ha bu arada, aramıza hoş geldiniz...

noname3343
14-05-2007, 15:31
Hoşbulduk, yanlış anlaşılma olduğu kesin çünkü ben aslında pis derken sinirimi bana çektirdiklerini anlatmak istemiştim ben çözüm yolu bulana kadar bu hayvan benim tüm çimlerimi ve birçok bitkimi alt üst etti çiçeklerimi kuruttu yoksa yaradan hiçbir canlıyı gereksiz yaratmamıştır. ve hepsinin kendine has güzellikleri ve mucizeleri sözkonusudur

doplhin_ege
18-05-2007, 20:07
izmir civarında yakalarsanız bana yardımcı olabilirsiniz...

zodiac3111
02-06-2007, 22:49
Arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum, ne kadar çok danaburnu olursa ben ve arkadaşlarıma o kadar iyilik yapmış olursunuz.Zararlıya fazla zarar vermeden yakalarsanız sevinirim.

BenBen1967
03-06-2007, 12:12
Danaburnu;) gülümsedim çünkü bir şey anlattığımda anlamayanlara danaburnu derim ben.Sadece bana özgü bir sözdür yanlış anlaşılmasın ,dilime takılmış kurtulamıyorum;)

zodiac3111
06-06-2007, 11:57
Danaburnu;) gülümsedim çünkü bir şey anlattığımda anlamayanlara danaburnu derim ben.Sadece bana özgü bir sözdür yanlış anlaşılmasın ,dilime takılmış kurtulamıyorum;)

Bende danaburnu diyorum o zaman ne anlatmak istedin anlamadım çünkü havada kaldı lafın......

bottistar
06-06-2007, 21:57
Aklıma 2005 yazında bulduğum, biraz oynayıp resmini çekip (ki hoşuna gitmemiştir aslında) toprağa bıraktığım danaburnu geldi. Ne zamandır bakmadığım resmi açtım baktım :) Sizlerle de paylaşacağım...

çınaraltı
09-06-2007, 20:58
Danaburnu önceleri bahçede gördüğüm an üzerine bastığım bi zararlı.
Bu sene ektiğim fıstık çamı tohum yataklarını ve fidelerini mahvederler diye düşündüm. Gerekli ilaçlamaları yaptım. Tabi hepsine etkisi olmadı.
Fidelerimi yer diye düşündüğüm hayvancıklar şimdi benim sıkılaşan toprağımı havalandırıyorlar.
fmt79'dan ne kadar donanımlı hayvanlar olduklarını öğrendik. Kendisine teşekkürler.
Eskiden domates ekerdik tarlaya. Köklerini yerler, müthiş zararlar verirlerdi bahçeye. Sanırım antipatim oradan geliyor.

BenBen1967
10-06-2007, 01:28
Bende danaburnu diyorum o zaman ne anlatmak istedin anlamadım çünkü havada kaldı lafın......[/QUOTE]

Danaburnu yazısını görünce baktım ve kendi kendime gülümsedim .Ve çok kullandığım bir söz o an aklıma geldi paylaşayım dedim.Yoksa anlaşılmayacak bir şey yok ,aslında bulsam hemen yollarım size nasıl birşey olduğunu az önce resimde gördüm;)

bahcevan0618
14-06-2007, 17:27
Danaburnu mücadelesinde başarılı sonuçaldım geçen yıl 300 e yakın öldürdüm (çim alanda)bu sene şimdiden 50 yi geçti

yasarulutas
19-05-2008, 13:24
Site ve E-dergide bilgi mevcut ama hepsini bira araya getiremedim bir türlü.

Güler
19-05-2008, 15:44
Ben dana burnu ilacını toz olarak alıyorum. Bu tozu kepek ile iyice karıştırıyorum, toz şeker ve biraz sıvı yağ ve az bir suyla hafif nemli bir oluşum yapıyorum. Bu oluşum iyice birbirine sinsin diye bir poşete koyarak ağzını iyice bağlıyor en az 5-6 saat bekletiyorum. Daha sonra istediğim yerlere birer tutam bir metre kadar ara ile bırakıyorum, ertesi sabah da başlıyorum dana burunlarını toplamaya.

yasarulutas
20-05-2008, 21:39
Güler bu konuda iyisin. Biz ancak su istemeyen bitkileri sulayarak danaburnu ları dışarı çıkarıp öldürüyoruz. İlaç fayda vermedi. Ya çok sulayarak öldüreceğiz domates ve biberleri hatta soğanları **** danaburnu öldürecek.

hassoman
20-05-2008, 22:57
Geçen yıl Havran Büyükdere'de bir arkadaşım, zeytin bahçesinin bir köşesinde duran gübrelerinden bir iki çuval doldurmuştu. Ben aylarca onlara dokunmamıştım. Bir gün kullanmak için çuvalları açtığımda danaburnu kurtcuklarıyla karşılaştım. Başparmağım kalınlığında ve iriliğinde olanları vardı.

Sonradan öğrendim, üreticiler sonbahara doğru bahçenin çeşitli köşelerine gübre yığarlarmış. Danaburnu gübre sıcaklığı uygun ortam olduğu için larvalarını buraya bırakırmış. Üreticiler de baharda bu gübrelerdeki kurtçuk haline gelmiş olan larvaları toplarlarmış. Bana pratik bir yol gibi göründü. İlaçla mücadelenin yanı sıra bu 'soykırımı' uygulamakta yarar var gibi...

yasarulutas
22-05-2008, 17:56
Danaburnu denilen haşarata ısırgan otu suyunun kullanılması nasıl bir sonuç verir. bazı çiftçiler ısırgan otu suyuna gelmediğini söylüyorlar ama denemedim. ilaçlama ile çare bulamazsam ısırgan otunu deneyeceğim.

Lilium
09-06-2008, 10:50
Arkadaşlar belki biliyorsunuzdur ama, bilmiyen arkadaşlara küçük bir fikir vereyim.

Ektiğiniz fidelerin danaburnu kesmemesi için, fideleri ekerken kök çevresini inçir yaprağı ile sararsanız, danaburnu fidenize zarar veremez, ilaçlama gibi sorununuz kalmaz..

sonark
15-06-2008, 20:22
benim baçhemdede bitkilerin köklerini yüyen danaburun adlı böcekler var bunların ilaçları var ama fazla faydalı olmadı.ne ektiysem hem sini kesiyor

SelimYalcin
16-06-2008, 15:09
Hocam danaburnu disarida da cok gezer ve beslenir. Benim bir komsum zehirli kepek dokmustu topraga, o sayede kurtuldu

MES
26-06-2008, 02:55
Danaburnundan kurtulmak için bir yöntem. İlacın adı veya içeriği hakkında bilgim yok şu an! Ama yapılması gerekenleri tarif edeyim. Akşamüstü toprağı güzelce sulamak gerekiyor. Selimyalçın'ın söylediği gibi kepek ile zehirli ilacı yoğurup bahçeye atıyorsunuz. Ve sabah danaburunlarını topluyorsunuz. Umarım işinize yarar! Biz bu sene bahçeyi 4 kez ektik o böcek yüzünden. Ama şimdi rahatız.

denizakvaryumu
25-08-2008, 10:40
Danaburnunun doğada düşmanı yok mu?

Güler
25-08-2008, 15:09
Varrr, ben. O kadar güzel mücadele ediyorum ki. Sabahları yarım kiloluk kavanozumu ve maşamı elime aldım mı topla babam topla. Ama bir gün önce bahsettiğim ilacı yapmanız gerekiyor.
Buradaki komşularım daha kolay bir yöntem bulmuşlar. Sebze fidelerini ekerken fide kökünü bildiğimiz naylonlardan kestikleri şerit kurdeleler bir iki dolayıp öyle ekiyorlar. Dolama işi sıkı sıkı değil. Sonra bu naylon şeridin ucunu toprak üstüne bırakıyorlar. Ekilen sebzeler iyice toprağa tutunduklarında da üstten hafifçe çekerek çıkartıyorlar. Dana burnu genelde yeni ekilen sebzeleri kesmeyi seviyorlar.

gogo
21-10-2008, 23:07
Carbofuran etki maddeli ilaçlar kullanmanızı tavsiye ederim(hassfuran , parafuran vs.) futbol sahalrında kullanıyorum 100 lt ye 1 lt olarak nu sene 2 uygulama yaptım kokten çözüm oldu. ama dikkat çok zehirli bir ilaçtır uygulama esnasında lutfen gereken onlemlerı alın...

çakmak
01-01-2010, 16:44
Selam arkadaşlar.
Konu biraz eskimiş ama bir sorum olacak.
Pet bardaklarda filizlendirdiğimiz tohumları bargağın altını kesip yanınıda çizerek toprağa eksek, fide toprağa tutunduktan sonra bardağı çekip alsak danaburnu için çözüm olurmu acaba.Ve bu şekilse şaşırtma yaparsak fide zarar görür mü?

Güler
01-01-2010, 17:10
Bardak olarak hiç düşünmemiştim ama burada domates, biber fidelerinin kök kısımlarına gevşek olarak naylon şeritleri bir-iki dolayıp ekiyorlar. Naylonun bir ucunu da topraktan dışarı çıkarıp bırakıyorlar.
Fide iyice tutununca naylonun toprak üstündeki ucunu çekip çıkartıyorlar.

çakmak
01-01-2010, 17:19
Demekki fidenin gelişimine bir zararı olmuyor.Bu sene bardak yöntemini denemeyi düşünüyorum.

bahtiyar02
05-01-2010, 23:27
Sevgili dostlar konuya göz gezdirdiğinize göre söylenenlerin hepsi aynı şekilde yazılıyor.Dana burnundan kurtulma yöntemlerini sıralarsak;
1- Dedete ziraayi ilaçla pepeği karıştırıp ekilen alana serpiştirilir.(zehirli yöntem)
2- Tavuk beslemek bunda da tavukların taze fidanları tüketmesi riski var.aşağıdaki linke göz atınderim.
Saygılar.
http://web.ttnet.com.tr//users/bornovazme/sebzezar/sebzezar.html

sibelin bahcesi
19-04-2010, 12:54
Öncelikle hepinize selam,evimin bahçesinde 3 yıldır sebze ekimi yapıyorum.ilk yıl çok güzel verim aldım konu komşu,akraba herkes nasiplendi.fakat geçen yıl bahçeyi bellerken bir böcek çıktı, bende çok üzüldüm yuvasından kopmasın diye tekrar toprak altına iteledim. itelemez olaydım,geçen yıl bahçeyi tam 4 kez ektim ama malesef bir patlıcan bir biber yemek nasip olmadı.daha sonra netten araştırdım birde ne göreyim benim acıdığım böcek kesiyormuş sebzeleri.gerçi ben bahçe dedim ama öyle küçük değil sıralı ektiğimde 700 fide vardı.hepsi maalesef danaburnu denen böcek tarafından katledildi.tabii mücadele için tecrübemde yoktu,4 kere ektim geçen yılmasrafına değil çektiğim eziyete üzülüyorum

bu yıl ekim yapmadan önce bahçeyi bi güzel belledim daha sonra ot ilacı uyguladım,otlar kuruduktan sonra 200 patlıcan 200 sivri biber 200 süs biberi 50 domates fidesi 50 dolma biber fidesi ektim(gerçekten yorucu bir süreç oldu)

bahçenin kenar kısımlarına da fasulye,kabak,salatalık,balkabağıayçekirdeğive mısır ektim.kepekle uyguladığım danaburnu zehirini fide diplerine serpiştirdim,ertei günn muhteşem bir sonuç yüze yakın böcek topladım 2-3 gün boyunca toprak yüzeyine çıkan böcekleri topladım,şu ana kadar hiçbir fidemi kesemediler:):) ama haftada bir düzenli olarak ilaçlamak gerekiyor bu konuda bilgilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

Halil Önen
23-04-2010, 22:14
Sn. sibel hanım hoşgeldiniz.

Aynı gün iki ileti yazmışsınız. Biri bu ve diğeri 'sebze bahçesi hazırlama' sayfasında.
Orada patlıcan fidelerini kurumuş gibi durduğunu, çiçek açıp solgun durduklarını yazmışsınız.

Size kimse cevap vermemiş.(zehirden korkmuş olmalılar)

Sevgili Sibel, otları kurutmak için zehirli ot ilacı atmışsınız. Ve otları kurutmuşsunuz.

Halbuki biz onlardan kompost yapıyorduk.

Ardından danaburunları zehirli kepekle zehirlemişsiniz.( toprağa su doldursaydınız hemen yüzeye çıkarlardı)

Halbuki biz kepekten 'bukaşi' yapıyorduk.

Evet otları ve danaburunlarını zehirlerken toprağı da zehirlemişsiniz. Ot ilacı bu patlıcana uygun ise (yaprakları benziyorsa) onları da zehirler. Zehirli ot ilacı bu kullanım ve etki alanı geniştir insanı bile zehirler, hemde konu komşu Allah muhafaza...

Ve 3 yıllık bir üretici olarak soruyorsunuz ' bu hafta sonu düzenli ilaçlamak gerekiyor, bilgi ve yardımlarınızı' diyorsun.

Hangi ilaçlardan bahsettiğinizi bilsem, inanın yardım ederdim.

( Örneğin, EMA kullanın, hem toprağınız, hem patlıcanınızı, hem hem kendinizi ve konu komşuyu kurtarın derdim)

(Unutmuşum)

Solucanları da zehirlemişsinizdir. Halbuki onlardan dünyanın en iyi ve pahalı gübresini yapıyorduk. (Bir zamanlar zehir kullanmanın sonucu toprakta yok olan solucan için 2 gemi getirmişizdir Küba' dan)
Saygılar efendim.

limon
24-04-2010, 19:20
Bugün sezonun ilk Danaburnu avını bugün gerçekleştirdim. :) En çok kullandığım şaşmaz yöntem, açtığı galeriye hurtumun ucunu itip suyu basınçla açmak. Anında Danaburnu çıkıp suda yüzmeye başlıyor. Bizimki gibi ufak ve hobi amaçlı sebze bahçelerinde bu yöntem hem kolay hem zararsız. Sebze bahçemde yetişmiş bir Domatesi, Salatalığı dalından kopartıp şöyle üzerine hafifçe üfleyip, ilaçsız olduğunu bilmenin rahatlığıyla ısırıp tadına bakabiliyoruz.

Geçen gün Martha Stewart'ın programında, sebze fidelerini dikerken karton bardakların altını kesip sebzenin etrafına çember şeklinde yerleştirdiğini böylece fideye Salyangozların ulaşıp zarar veremediğini anlattı. Onlar bardakların altını kesiyorlarmış, aynı yöntemi hem Danaburnu hem Salyangoz için uygullamak istersek, fideyi yetiştirirken Plastik bardak yerine karton bardaklar kullanırsak, zamanla bardak çözülene kadar fide gelişmiş olabilir. Denemek gerek. Danaburnu kartonu da keser mi ki?

sibelin bahcesi
27-04-2010, 08:54
halil bey yanıtınız için teşekkür ederim.ot ilacını ekim yapmadan 1 ay önce uyguladım.ekim yaptıktan 1 hafta sonra danaburnu için,Pyrinex 25 WP 400 gr. adlı ilacı kepekle uyguladım.
yalnız ben patlıcan fidelerini dikerken,poşetlerin altını kesip yanlardan 1-2- çizik atıp ektim,bundaki amacım fidelerin zarar görmemesiydi,ancak fideler geliştikten sonra bu poşet
leri çıkardım,sanırım o ara zarar gördüler.şu anda bir kısmı iyileşti,biber fidelerim inanılmaz derecede güzel şu an bir çoğu çiçeklendi.Dün eşimle beraber diplerine yanmış gübre ilavesi yaptık. ot ilacının adını hatırlamıyorum,ekim yapmadan önce uyguyladığım için,gerçi şu an yine ot çıkmaya başladı,biraz ilaç kalmıştı ama sebzelere zarar verir diye uygulama yapmıyorum.dana burnu ilacını 10 günde bir tekrarladım,şu an yok denecek kadar az,yalnız eşim bu sefer fulrık diye bir ilaç almış,kepekle uyguladım ama diğer ilaç kadar etkili olmadı, zaten sebzeler çiçeklendiği için artık ilaçlamaya son verdim.sizizn bilgilerinizden faydalandıkça bu konuda daha iyi olacağıma eminim.teşekkür ederim.

sibelin bahcesi
27-04-2010, 09:06
halil bey kompost ne demek bilmiyorum.ayrıca bahçe okadar büyükki ben karık açıp içlerine dikiyorum,tulumbadan motor sayesinde rahatça karıklara su doldurup sulama işlemini yapıyordum.(bu sayede çıkan danaburnu zararlılarını topluyordum)Ama bu sene ne yazıkki tulumba motoru yandığı için normal çeşmeden hortumla sulama yapıyorum(yaklaşık 3 saati buluyor ve inanın çok yorucu bir süreç,buna çapalama ,ot toplamayıda eklersek zaman yetmiyor,kaldıkı her iki kolumdada eklem romatizması var:((
anlayacağınız yapmayayım diyorum oğlum çok hevesli,milletin behçesini görüp oda yapmak istiyor(1o yaşında)yapayım diyorum çok eziliyorum birde geceyanığı eklersek danaburnu bahçeye zararlı , bahçe bana zaralı,anlattığınız kadarıyla ben bahçeye zaralı(ilaçlamadan dolayı) sonumuz hayrola diyorum.lütfen siz ve sizin gibi bilgili arkadaşların yardımı ile inşallah daha fazla bilinçle bu işi yaparız,tekrar teşekkür ederim.

lewoli34
28-04-2010, 11:36
syngenta nin maxim isimli ilacini topraga uygulayin can suyunun hemen ardından basarili olursunuz.

nariçi
28-04-2010, 12:39
Dün Gölbaşı Tabiat Parkında tarla farelerinin videosunu çekerken bir danaburnu (Öyle zannediyorum) fare deliğinden çıkarak otların arasına girdi.

sibelin bahcesi
28-04-2010, 12:48
şu an fiseler çiçeklendiği için ilaçlama yapmıyorum,sanırım bu seneyi kurtardık.ilginiz için teşekkür ederim.

sibelin bahcesi
28-04-2010, 12:51
bende geçen yıl bahçeyi bellerken gördüm, belin üstünde ,hemen toprağa gömdüm:) ne bileyim zararlı olacağını.

sibelin bahcesi
28-04-2010, 12:55
unutmadan söyleyeyim,ilaçlama sonrası bahçeyi izlerken,kedinin danaburnu yediğini gördüm(kedi zehirden etkilenmedi neyseki)hemde fare yakalar gibi koşuşturup durdu.bende balkondan hayretler içinde izledim.7-8 tane yemeyi başardı.

nariçi
28-04-2010, 13:06
Kediler yediklerinin zararlı olduğunu tam seçemiyorlar. Bazı bu çevrede gezen kedilerin ağzı burnu akıyor hasta oluyorlar. Bizim kedi yok ama bu çevrede üç, dört tane kedi geziyor.

denizakvaryumu
29-04-2010, 08:27
http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=627514&postcount=851

Teşekkürler

aer
29-04-2010, 08:58
Sayın Limon danaburnuna karşı daha öncede bahsetmiştim beyaz banyo sabununu suda eritip fideye can suyu olarak verirseniz danaburnu esmez.Ben on senedir aynı yönetim kullanıyorum.

En basit yöntem bu sanırım. Toprağın sağlığı için nasıl olur bilemem, ayrıca kendim için söyleyebilirim ki (acemilikten olsa gerek) vur deyince öldürebilirim, fideleri sabundan öldürmemek adına bu formülde bir ölçü mevcut mu acaba? (Şu kadar sabun şu kadar litre suda gb.)

Halil Önen
05-05-2010, 00:19
halil bey kompost ne demek bilmiyorum..

Biliyorsunuz aslında...

Her tarla/bahçe ile uğraşanın bir kompost yapışı vardır. Bir de 'malç'ı bilseniz.

Onuda biliyorsunuz_dur.
İsimlere takılmayın, biraz entel duruyorlar da; karşılığını bulamadığımızdan_dır.:o

Sn. Ebsody bu konuda uzmandır. Ben soğuk kompostu ondan öğrendim ve yaptım. Sıcak kompost da iyi ama Sn. Ebsody solucanlara zararlı diye üzerinde pek çalışmıyor.

sibelin bahcesi
05-05-2010, 08:19
Sn Halil önen
yardımınız için teşekkür ederim. Sanırım bu sitede öğrenecek çok şeyim olacak.:)

skaraca
18-05-2010, 10:55
Benimde bu yıl belediyeden kiraladığım hobi bahçesinde danaburnu ile başım dertte. Kendi yetiştirmiş olduğum pembe domates fidelerini kesiyor. Yaklaşık 60 fidem bu şekilde gitti. Biber ve salatalık ekili yerlerde de geziyor ama şimdiye kadar kestiğini görmedim. Kepek karışımı ilaç uyguladım, akşam üstü bol suyla suladım ama tesadüfen gördüğüm ve öldürdüğüm bir tane dışında ölü danaburnu görmedim.

Yukarıda anlatılanlardan sanırım ekim sırasında fide etrafına naylon sarmak veya sabunlu su ile sulamak uygun yöntem.

Sevgi Durul
18-05-2010, 11:08
Bizim bahçede koyun gübresinin içinde şişman beyez kurtlar çıkıyor. Baş parmak büyüklüğünde, ben onları danaburnu sanıyordum. Ama buradaki danaburnu fotoğraflarına benzemiyor, ayakları ve kanatları yok. Yoksa benim gördüklerim danaburnunun başka bir çeşidi mi?

denizakvaryumu
18-05-2010, 11:19
Kadı lokması.

Güler
18-05-2010, 21:54
Bunun gibi miydiler?

http://www.agaclar.net/forum/showpost.php?p=410291&postcount=1741

Sevgi Durul
18-05-2010, 22:05
Evet, hepsini bir arada görünce içim fena oldu, Canlısını görmek daha da fena. Pazar günü 10-15 tanesini imha ettim.

omer.tuncer
18-05-2010, 22:57
SDurul siz böceğini görmüşsünüz asıl zararlısı kadılokması nın larvası 30-45 cm derinlerde oluyor. 4-5 tanesi koca ağacın köklerini yiyerekağacın kurumasına neden oluyor.

Bildiğim kararıyla da organik özellikli bir ilacıda yok.

Bilen varsa söylesin yoksa ebediyete kadar sussun.:)

Sevgi Durul
18-05-2010, 23:15
Benim gördüklerim, Güler hanımın verdiği linktekilerin aynısıydı. Koyun gübresinin içinden çıktılar.

Nesrin Sarı
19-05-2010, 13:35
Dün bana ziraat malzemesi satan yerden bir ilaç verdiler. Sulandırıp kepekle karıştırıp sebzelerin dibine döktüm. Danadişi diyorlar burada bu zararlıya.

senemr
19-05-2010, 20:41
nesrin hanım acaba hangi ilaç olduğunu söyleyebilirmisiniz.

kasap.94
09-07-2011, 10:54
Zirai ilaç satan yerlerde (CYPRA PLUS) İsimli ilaç 18 litrelik suya kapağı ile 1,5 kapak ilaç koyarak sırt tulumbası ile toprak ilaçlanıyor domates tarlalarında kullanılmakta kullananlar kesin netice aldıklarını söylüyorlar. 100 gramlık ambalaj 5 tl

deliharun
10-07-2011, 22:07
ben çözümünü bulamadım bundan kurtulmanın.

armedangel
17-07-2011, 09:32
Selamlar,
sebze bahçede yüzeyden 2cm altta 3-4cm caplı yollar oluşuyor.. bazen suladıktan 2 gün sonra toprak kururken yüzeye kabarmalar gözüyorum. biraz eşeleyince hoop bir kanal.. tabi sulama yaparken bu kanllardan su alıp gidiyor.. ve en kötüsü salatalıklarımın kökünü yiyor sanırım..

bu arada yer beykoz riva..

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/17/2101.jpg (http://goo.gl/mc9cY)

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/17/2105.jpg (http://goo.gl/mc9cY)

http://i1107.hizliresim.com/2011/7/17/2108.jpg (http://goo.gl/mc9cY)

Halil Önen
18-07-2011, 01:13
Dana dişi, diğer adı ile dana burnu var. Kökleri de yer.

O bölgeyi tamamen su doldurun hepsi yüzeye çıkacaktır;
toplayın tarım yapılmayan bir araziye atın ya da ...

tabiatdostu
18-07-2011, 12:16
ya da...?

ligustrum
18-07-2011, 12:45
Kurdu, kuşu, tavuğu davet edin.

armedangel
18-07-2011, 22:22
Dana dişi, diğer adı ile dana burnu var. Kökleri de yer.

O bölgeyi tamamen su doldurun hepsi yüzeye çıkacaktır;
toplayın tarım yapılmayan bir araziye atın ya da ...

o resimdeki dana burnuna köre biraz büyük değilmi benim kanllarım..
o bocek toprağı kabartacak şekilde 2 parmak kalınlığında kanal açabilirmi?
larvaları dediğiniz o beyaz kurtcuklardan çok yakalayıp öldürdüm ama bu büyüklükte bir kanalı onların açacağı aklıma gelmemişti..

bahçemde fasulye, domates, biber, patlıcan, bamya, mısır, salatalık ve bal kabağı var. bu bahçeye tavuk salsam bu danaburnunu temizlermi? bitkilerimle tavukların ilişkisi nasıl olur?

işin açıkçası bahçenin hiçbir yerinde tarım ilacı kullanmıyorum dolayısı ile zehir vs pek işime gelmiyor.. at gübresi metodu cok cazip ama ancak kışa olacak iş..
tavuk ise hem tavuga hem bana ziyafet olarak kulağa hoş geliyor ama diğer sebzelerim ve çiçeklerle ilişkileri düşündürüyor açıkcası..

Halil Önen
18-07-2011, 23:05
o resimdeki dana burnuna köre biraz büyük değilmi benim kanllarım..
o bocek toprağı kabartacak şekilde 2 parmak kalınlığında kanal açabilirmi?
larvaları dediğiniz o beyaz kurtcuklardan çok yakalayıp öldürdüm ama bu büyüklükte bir kanalı onların açacağı aklıma gelmemişti..
.

demişsiniz,

ama ben larva demedim.

Dana burnu çok usta bir tünel kazıcıdır.:)

İki parmak kalınlığında tünel açar ve bir avuç kadar tünel içindeki toprağı dışarı yığar. Baş parmak kalınlığında ve büyüklüğündedir. Zararı larva değil kendisi verir.

Tavuk çözüm değildir. Toprağın altına ulaşamaz_ ki danaburnu hemen hemen hiç dışarı çıkmaz.

Bunu öğrenmenin en güzel yolu,
o alanı su ile doldurmaktır. Hepsi yüzeye çıkar. Dana burnu mu değil mi biz de öğrenmiş oluruz.

Su doldurmanızın ikinci faydası;
kesilen kök dipleri hava almaktadır. Bu durum bitkiyi kurutur. Su dolan kanallar toprakla dolar, hatta elinizle sulama sırasında toprağı sıkıştırmalısınız.

Açıkcası, dana burnu olmasa bile o bölgeyi su doldurmazsanız bitkilerinizi kurtaramazsınız.

ligustrum
19-07-2011, 10:03
Sebzelerinizi sık sık çapalayalım. Yeni nesil larvalar bu esnada bertaraf olabilir. Böylelikle yoğunluk azaltılır.

armedangel
19-07-2011, 11:20
demişsiniz,

ama ben larva demedim.

İki parmak kalınlığında tünel açar ve bir avuç kadar tünel içindeki toprağı dışarı yığar. Baş parmak kalınlığında ve büyüklüğündedir. Zararı larva değil kendisi verir.

Tavuk çözüm değildir. Toprağın altına ulaşamaz_ ki danaburnu hemen hemen hiç dışarı çıkmaz.

o alanı su ile doldurmaktır. Hepsi yüzeye çıkar. Dana burnu mu değil mi biz de öğrenmiş oluruz.

kesilen kök dipleri hava almaktadır. Bu durum bitkiyi kurutur. Su dolan kanallar toprakla dolar, hatta elinizle sulama sırasında toprağı sıkıştırmalısınız.

Açıkcası, dana burnu olmasa bile o bölgeyi su doldurmazsanız bitkilerinizi kurtaramazsınız.

alan büyük bir tarla olduğu için yani ucu açık.. su doldurma değil ama bol sulama yapabilirim herhalde ancak...ama şimdiye kadarki sulamalarımda hiç bu tip bir canlı yüzeye cıkmadı.. topraktaki kanllarıda özellikle su ile dolduruyorum zaten..

sanırım çapalmanında faydası olacaktır.

bunun dışında tavsiye edebileceğiniz bir ilaç varmıdır..

bunun dışında çapalama

ligustrum
22-07-2011, 09:00
sanırım çapalmanında faydası olacaktır.

bunun dışında tavsiye edebileceğiniz bir ilaç varmıdır..

bunun dışında çapalama

Kepek+toz şeker+ tavsiye edilen ilaç ile hazırlanan karışımı sulama sonrası akşam bitkilerin aralarına serpelemek. Ancak; kültürel tedbirlerle ilk adımları atmalı.
Bitkilerinizde bir ani solma, kuruma görülmüyorsa, izlemekle kalalım.

yelizdd
08-10-2011, 22:16
Forumdan anladığım kadarıyla danaburnu nemli bölgelerde oluyor. doğru mu anladım?Ankara'da danaburnu olur mu?

bu hayvana karşı fobim var maalesef...bir cevap veren olursa çok sevinirim

Halil Önen
09-10-2011, 00:33
Forumdan anladığım kadarıyla danaburnu nemli bölgelerde oluyor. doğru mu anladım?Ankara'da danaburnu olur mu?

Dana burnu her bölgede olur. Nemli toprağı sever. Ama sık işlenen toprağı sevmez. Suyu da sevmez.

selami2012
01-11-2012, 08:05
izmir civarında yakalarsanız bana yardımcı olabilirsiniz...
*** ben altınoluktayım bahçem danaburnu kanıyor ıspanak ekecem bahçeyi belleyecem .onları görünce bende hemen panik başladı.o kadar çok olduklarını tahmin ediyorum.

selami2012
01-11-2012, 08:07

benim bildiğim hayvan gübresi atılırsa bahçeye diye duymuştum ancak genede bende neden olduklarını ve bahçeye nasıl geldiklerini merak ediyorum.

selami2012
01-11-2012, 08:09
Kepek+toz şeker+ tavsiye edilen ilaç ile hazırlanan karışımı sulama sonrası akşam bitkilerin aralarına serpelemek. Ancak; kültürel tedbirlerle ilk adımları atmalı.
Bitkilerinizde bir ani solma, kuruma görülmüyorsa, izlemekle kalalım.
bu karışımı bahçeye koyarken gömülcekmi yoksa toprak üstü kokuyumu alıyorlar orasını anlamadım.ve toprağın üzerinemi serpilcek .teşekkürler.

selami2012
01-11-2012, 08:16
demişsiniz,

ama ben larva demedim.

bahçemi belleyip ekecem ancak söktüğüm biberlerin köklerinde danaburnu doluydu.şimdi belledikten sonra toprağı su içinde bıraksam işe yarar sonrada ekerim o zaman teşekkürler.

Tamtutulma
30-11-2012, 16:10
İlaçlarla bahçelerinizi zehirlemeyin.
Bir tarımcıdan duyduğum ancak henüz denemediğim yöntemi anlatayım.
Çemeni (Pastırma,sucuk yapmak için kullanılan çemen) sulandırıp bahçenize dökün ardından bolca sulayın. Danaburnu çemen kokusundan hiç hoşlanmadığı için bahçenizi terk edermiş.

guppy
26-07-2014, 10:17
SEBZELERDE DANABURNU
(Gryllotalpa gryllotalpa)

Tanımı ve Yaşayışı:
•Danaburnu erginleri 6-7 cm boyunda, açık veya
koyu kahverengi ve oldukça iri böceklerdir. Baş
ileri uzamıştır.
•Danaburnu yaşamının çoğunu toprak altında geçirir.
•Genellikle yaşama yeri olarak, galeri açmaya
uygun olan kültüre alınmış; nemli, bol humuslu,
killi-kumlu toprakları seçerler.
•Geceleri ve çok bulutlu günlerde faaliyet
gösterirler.
Zarar Şekli:
•Ergin ve nimfleri toprak içinde galeri açarak
ilerlerken rastladıkları tohum, kök, yumru gibi her
tür bitkisel materyali kemirerek zarar verirler.
•Özellikle yeni dikilmiş veya yeni çimlenmiş sebze
fidelerinin köklerini keserek kurumalarına neden
olur ve yumrulu sebzelerin de yumrularını kemirirler.
•Ülkemizin her tarafında yaygındır.

Zararlı Olduğu Bitkiler:
•Çok sayıda bitkide zarar yapmaktadır. En çok sebzeler, çeltik, buğday,
mısır, ayçiçeği, tütün, pamuk, süs bitkileri, meyve ve orman fidanlarında
zarar yapar.
Mücadele Yöntemleri:
Kültürel Önlemler:
•Toprağın zamanında ve iyi şekilde işlenmesiyle de zararlının toprak altında
bulunan yaşam ortamları bozularak açığa çıkan yumurta, nimf ve erginlerinin
sıcak ve doğal düşmanlar tarafından imhası sağlanmış olmaktadır.
•Zararlının, gübreli ve sıcak toprakları sevmesinden hareketle, bahçelerin
uygun yerlerine yaz sonuna doğru yanmamış çiftlik gübresi kümeleri
bırakılarak ilkbaharda burada toplanan nimf ve erginlerin öldürülmesi
popülasyonu azaltma bakımından oldukça yararlıdır.
Kimyasal Mücadele:
•Bulundukları yerde mutlaka zarar yapmaları nedeniyle yoğunluklarına
bakılmaksızın mücadeleye geçilmelidir.
•Bir yerde bulunup bulunmadıkları; yenik bitki, açtıkları galeri, nemli toprakların
1 cm altındaki yüzeysel kazı izlerinin incelenmesi ile anlaşılabilir.
•Ülkemizin değişik bölgelerinde erken ilkbahardan ekim ayı sonuna kadar
mücadele yapılabilir.

YDEVRANT
08-06-2016, 07:55
Alkolle ilgili pratik bir bilgi:

Bahçenizde danaburnu varsa ve bitkilerinizin köklerini yiyorsa. Ya bir dana burnu ilacı satın alarak kepekle karıtırdıktan sonra toprağa atın. Kepekle birlikte bu ilacı yiyerek ölen danaburnularını toplayarak imha edin veya derince bir kabı (teneke kutu, yoğurt kutusu v.b.) üst kısmı toprakla aynı seviyeye gelecek şekilde toprağa gömün. İçine 2/3 kısmına kadar bira koyun. Danaburnu biraya gelecek ve içine düşecek. Toplayıp imha edin.

Bu bira tedavisi doğrumudur *** şaka falan değildir.

Muda
08-06-2017, 15:08
Danaburnuna karşı zehir yerine kepeği tuz ile karıştırıp veren var mı? Bir arkadaşımın bahsettiği kepek ve tuz karışımı tam danaburnunun zehir kullanmadan kurtulma yöntemi olarak görünüyor.

muratcolak
08-06-2017, 18:56
Danaburnuna karşı zehir yerine kepeği tuz ile karıştırıp veren var mı? Bir arkadaşımın bahsettiği kepek ve tuz karışımı tam danaburnunun zehir kullanmadan kurtulma yöntemi olarak görünüyor.
Gecen sene kepek ve seker yaparak taamamen kurtulmustuk

tarku
08-06-2017, 20:08
Tuzu duymadım ama alçı ile şeker ve kepeğin karıştırılıp uygulandığını okudum. Aldrin diye bir ilaç vardı sanırım yasaklandı.

Muda
08-06-2017, 22:01
Önemli olan canlının sisteminin bozulması. Kepek ve tuz bahçeye zarar vermez. Eriyip gider. Denize ulaşsa bile problem çıkarmaz. DDT"nin zararlı olduğunu kutup ayılarında yüksek miktarda bulunduktan sonra anlaşıldı. Yasaklandı.
Maliyet az. Bir arkadaşımız denerse ilaç kullanılmadığı, tamamen doğal bir yöntem uygulamaya geçer.

aydemiraydın
09-06-2017, 08:12
ban 25 wp gurupu kepek ilaçları yasaklandı. şimdilik elde kalanlar tüketiliyor. sanırım yeni arayışlara yöneleceğiz.

alçı,kepek,şeker formülünü denemekte fayda var. farelerde iş yapıyorsa danaburnundada iş yapabilir. içine tuzda koyalım garati olsun.

siyez
31-03-2019, 15:47
ban 25 wp gurupu kepek ilaçları yasaklandı. şimdilik elde kalanlar tüketiliyor. sanırım yeni arayışlara yöneleceğiz.

alçı,kepek,şeker formülünü denemekte fayda var. farelerde iş yapıyorsa danaburnundada iş yapabilir. içine tuzda koyalım garati olsun.

Bu yöntemi uygulayan oldu ise sonucunu paylaşabilir misiniz?

meminaydin
01-04-2019, 01:02
Sabunlu su yuvalarından çıkarıyor tesadüfende olsa onayladım.

Varil almıştım varil sıvı deterjan taşımak için kullanılmış yıkayıp oldugu yere devirdim döküldügü yerden 20'ye yakın dana burnu çıktı bende imha ettim. Tabi bunun büyük bir bahçeye uygulanması pek mümkün değil.

Zehirli kepek dışındada uygulanabilir bir yöntem yok gibi bende bu yüzden danaburnularını özgür bıraktım her sene 20-30 fidemi kesiyor bende yerine yenilerini dikiyorum kesilen fidelerin oldugu yeride iyice belleyip kesen danaburnunu bulmaya çalııyorum genelde kestigi fidenin etrafında oluyor çok uzaklaşmıyor.