PDA

View Full Version : Bakla

limon
30-04-2007, 01:54
Bakla sevenler için açtım konuyu.
Baklalarım çiçeklendiler. Yapraklarından da salata yapılıyormuş. Denedim ama pek beğenmedim. Yaprağındansa sebzesini yemeyi tercih ederim :rolleyes:
2-3 gündür çok bol çiçeklendiler. Çiçeklerinin çok güzel koktuğunu geçen sene farketmemiştim. Her sene yeni şeyler öğreniyorum.
Böylelerdi...
9985
Şimdi bu durumdalar...
9986

limon
02-05-2007, 10:42
Benden başka bakla seven ve eken yok sanırım ;) 1-2 hafta sonra şöyle miss gibi sızma zeytinyağlı yemeğini yaparsam kimseye yedirmiycem...

habibe
02-05-2007, 10:47
Afiyet olsun :)) Pişireceğiniz günü söyleyin de, o gün siteye gelmeyeyim :) Kokusu uçunca gelirim ;) :p

papatyam
02-05-2007, 10:51
:) bende sevmem ;)

Todor
02-05-2007, 11:13
Pişen apartmana girmem.

habibe
02-05-2007, 11:15
:) Yalnız değilmişim iyi bari :p bizde kısır yapalım :))

limon
02-05-2007, 12:19
Siz güzel pişenini yememişsiniz anlaşılan :D Ben de az pişmişini hayatta yiyemem. Düdüklü tencerede 8-10 dk. pişirince nefis oluyor. Hele bahçemde yetiştirdiğim kendi mahsulümü ;)

Demek bakla seven bir tek benmişim..

limon
02-05-2007, 12:20
Haaa unutmadan üzerine de kendi yetiştirdiğim dereotlarından koyuyorum da siz şimdi dereotunun da kokusunu sevmezsiniz :)

habibe
02-05-2007, 13:44
Üstüne bastınız :)) Dereotunu da sevmiyorum aksilik işte ..
Hatta dereotu bulunan tezgahtan başka bir sebze bile almıyorum.
N'aparsanız yapın, baklaya ortakçı yok gibi :))

papatyam
02-05-2007, 13:47
Habibe bayılırım ve süper yaparım :)

:) Yalnız değilmişim iyi bari :p bizde kısır yapalım :))

limon
02-05-2007, 13:52
Habibe bayılırım ve süper yaparım :)

Kısır için taze soğan, marul, maydanoz lazım mı? :D Kökünü 1 YTL den mi versem napsam?? ;)

papatyam
02-05-2007, 13:56
Ooo çok pahalı önce bir ayağımız alışsın değilmi:)) taze nane yok mu?

limon
02-05-2007, 14:03
Ooo çok pahalı önce bir ayağımız alışsın değilmi:)) taze nane yok mu?

OOOO naneden bol bir şey yok. Kendileri alıp başlarını gitme konusunda çok başarılılar ;)

Ama benim sebzelerim % 100 doğal... Toprağım Kırklareli'nden geldi. Gübrelerim de Trakya'dan geliyor. Toprağı getiren Trakya'lı abime dedik ki " Toprak güzel mi abi?" "Ne diyosun be ya insan ek insan yetişsin bu toprakta" :D

Kısaca maliyet yüksek papatyam 1YTL bile kurtarmıyor da ayağınız alışsın ;)

Ben bu sebze işine ilk merak saldığımda Gümüşdere'de fideci bir teyzem karnıbaharın fidesini 1 YTL'ye satıyordu. Pazarda karnıbaharın hazır büyümüş hali 1 YTL bile değildi :D Yani çok kazıklandım bugüne kadar. Artık tohumdan yetiştirmenin keyfine vardım...

Bıyıklı
02-05-2007, 14:09
Bizimkiler kartlaştı bile, taze baklayı sele zeytini ve taze ekmekle yemeyi kim sevmez! :)

limon
02-05-2007, 14:12
Bizimkiler kartlaştı bile, taze baklayı sele zeytini ve taze ekmekle yemeyi kim sevmez! :)

Nihayet bir baklaseven buldum :D Ben de Çanakkale'liyim BIYIKLI. Egeliler olarak hayır diyemeceğimiz sebze yok bizim sanırım... Ve zeytin ve zeytinyağı ve Ezine peyniri ve.... ;)

papatyam
02-05-2007, 14:23
Şaka bir yana Doğal Sebze gibisi yok gerçekten,

Kazıklandığını söylüyorsun ama sana yapılanı bize yapacaksın öylemi :)
50 krş dan anlaşalım ;) :d

OOOO naneden bol bir şey yok. Kendileri alıp başlarını gitme konusunda çok başarılılar ;)

Ama benim sebzelerim % 100 doğal... Toprağım Kırklareli'nden geldi. Gübrelerim de Trakya'dan geliyor. Toprağı getiren Trakya'lı abime dedik ki " Toprak güzel mi abi?" "Ne diyosun be ya insan ek insan yetişsin bu toprakta" :D

Kısaca maliyet yüksek papatyam 1YTL bile kurtarmıyor da ayağınız alışsın ;)

Ben bu sebze işine ilk merak saldığımda Gümüşdere'de fideci bir teyzem karnıbaharın fidesini 1 YTL'ye satıyordu. Pazarda karnıbaharın hazır büyümüş hali 1 YTL bile değildi :D Yani çok kazıklandım bugüne kadar. Artık tohumdan yetiştirmenin keyfine vardım...

Bıyıklı
02-05-2007, 14:31
Nihayet bir baklaseven buldum :D Ben de Çanakkale'liyim BIYIKLI. Egeliler olarak hayır diyemeceğimiz sebze yok bizim sanırım... Ve zeytin ve zeytinyağı ve Ezine peyniri ve.... ;)

Ben üstüne Giritliyim birde, bahçeye Giritli sokacağına keçi sok daha iyi derler. :)

habibe
02-05-2007, 14:33
:)) öyle bir anlatıyorsunuz ki bakla yemeyeni bile :p

Bekir S.
02-05-2007, 15:37
Ben üstüne Giritliyim birde, bahçeye Giritli sokacağına keçi sok daha iyi derler. :)

Benim babamda Girit göçmeni.Doğma büyüme İzmir'liyim.Eşimde Balıkesir Manyas kısacası ortak yanımız çok.Baklayı limonun tarifi ile çok severim.Bahçemde şuan tazeleri var.
Babamın anlattığına göre tarlaya bir inek girmiş.
-Çocuk baba tarlaya inek girdi diye seslenince baba kafasını kaldırmış bakmış.
-Giritlide bahçede oğlum sen Girit'liyi çıkar o köküyle götürüyor inek sadece üstünü yer.
Şimdi kökü ile yere örnek ŞEVKETİ BOSTAN bilen var mı?
Ege insanı gerçekten sebzeyi çok sever zeytin yağı ile tabi.

Bekir S.
02-05-2007, 15:40
2003 temmuzdan beri,Çanakkale Çan'da oturuyom demeyi unutmuşum.:))

limon
02-05-2007, 16:15

Çok yaşayın... Hiç duymamıştım çok güldüm...:D

Bıyıklı
02-05-2007, 16:16
Benim babamda Girit göçmeni.Doğma büyüme İzmir'liyim.Eşimde Balıkesir Manyas kısacası ortak yanımız çok.Baklayı limonun tarifi ile çok severim.Bahçemde şuan tazeleri var.
Babamın anlattığına göre tarlaya bir inek girmiş.
-Çocuk baba tarlaya inek girdi diye seslenince baba kafasını kaldırmış bakmış.
-Giritlide bahçede oğlum sen Girit'liyi çıkar o köküyle götürüyor inek sadece üstünü yer.
Şimdi kökü ile yere örnek ŞEVKETİ BOSTAN bilen var mı?
Ege insanı gerçekten sebzeyi çok sever zeytin yağı ile tabi.

Bu benzetmeyi biliyordum ama kendimce özetini geçtim. :)

Dedem Girit göçmeni, İstanbul'da doğdum büyüdüm 6 sene evvel bir vesileyle babamın doğup büyüdüğü Ayvalığa yani özümüze döndük. İstanbul'da iken zeytinyağı eksik olmazdı ama insan kaynağına varınca başka yağı unutuyor. Sadece ot yiyerekte yaşayabilirim, çok severim zeytinyağlı yemekleri, mezeleri, tabi süt kuzusuyla pişmiş akkız'a da asla itirazım olamaz. :rolleyes:

limon
02-05-2007, 16:19
2003 temmuzdan beri,Çanakkale Çan'da oturuyom demeyi unutmuşum.:))

Benim annem babam Biga'nın köylerinden. Aslında çok üzücü ama düğün veya cenazelerde köye gidebiliyoruz ancak...

limon
02-05-2007, 16:23

Dedem Girit göçmeni, İstanbul'da doğdum büyüdüm 6 sene evvel bir vesileyle babamın doğup büyüdüğü Ayvalığa yani özümüze döndük. İstanbul'da iken zeytinyağı eksik olmazdı ama insan kaynağına varınca başka yağı unutuyor. Sadece ot yiyerekte yaşayabilirim, çok severim zeytinyağlı yemekleri, mezeleri, tabi süt kuzusuyla pişmiş akkız'a da asla itirazım olamaz. :rolleyes:

Ayvalık'ı, Burhaniye Ören'i ve o civarı çok severim... Köy pazarlarına da bayılırım.

Bıyıklı
02-05-2007, 16:23
Çok yaşayın... Hiç duymamıştım çok güldüm...:D

Aslında Giritli denilince ilk akla gelen benzetmedir, birde Epimenides'in işkembeden attığı Girit paradoksu var tabi ama onu Giritli Türkler asla üstüne alınmaz. :)

Bıyıklı
02-05-2007, 16:30
Ayvalık'ı, Burhaniye Ören'i ve o civarı çok severim... Köy pazarlarına da bayılırım.

Bende çok severim...:p Akrabalarımızın yoğun olduğu bir bölgede yaşıyoruz (fakat henüz toprağımız yok :( ) onlar sağolsun herşeylerini paylaşırlar, geri kalan otlarımızı da pazardan hasadını sabah yapıp gelmiş köylülerden alırız.

Bekir S.
02-05-2007, 16:58

Doğruya sizin oralarda şevketi bostana akkız derler. :))

Bekir S.
02-05-2007, 17:02
Benim annem babam Biga'nın köylerinden. Aslında çok üzücü ama düğün veya cenazelerde köye gidebiliyoruz ancak...

******* üzücü İzmir'i ben nasıl özlüyorsam sizinde Biga'yı özlemeniz doğal.Biga Çan'dan daha gelişmiş ve güzel.

limon
07-05-2007, 21:32
******* üzücü İzmir'i ben nasıl özlüyorsam sizinde Biga'yı özlemeniz doğal.Biga Çan'dan daha gelişmiş ve güzel.
Biga'yı pek bilmem ben :) Köyümü bilirim :)

Baklalarım 3-4 güne kadar yemek yapılacak büyüklüğe gelecek gibi.

Bekir S.
07-05-2007, 21:42
Biga'yı pek bilmem ben :) Köyümü bilirim :)

Baklalarım 3-4 güne kadar yemek yapılacak büyüklüğe gelecek gibi.

Yoğurtlu ve sarmısaklı yapında eşimle beraber yemeğe gelelim. :))

limon
14-05-2007, 15:05
2 gün sonra baklalarımı toplayıp şöyyle sızma zeytinyağıyla yemeğini yapıcam. Dereotlarım da körpecikler... Kokusunu sevmeyenleri şimdiden uyarayım da o gün uğramasınlar :)

Mahmut Leventoğlu
14-05-2007, 16:51
Bu bakla nerede pişiyorsa bilelim yani. Erken hasat taze sızma zeytinyağı benden :))
Ne olur ne olmaz bakla güzel olmazsa hiçolmazsa zeytinyağına kekik kırmızıbiber ve limon ekleyip içine ekmek düşürüp karnımızı doyururuz artık :))))

limon
14-05-2007, 17:17
Ben pişiricem de o bakla güzel olmayacak :) Benim zeytinyağım da organik zeytinlerden üretilmiş. Ezine'den yeni geldi :) Pişirir pişirmez fotoğrafını ekliycem :)))) Artık sevmeyenler gözleri kapatsınlar napalım ;)

Mahmut Leventoğlu
14-05-2007, 17:27
Sevgili Limon o kadar çok severimki baklayı. Otelde bile zorla bütün personele sevdirdim. Şimdi ana yemeklerimizden.
Birde bugünlerde tama zamanı. Enginarı ince (Pastırma dilimi ebadında)ince kesip üzerine bol limon sıkıp ve tuz atarak çiğ çiğ yemeye bayılıyorum. :)))

Ferda Ülkümen
14-05-2007, 19:02
Benim baklayla sorunum da kokusuyla değil, tüyleriyle. Adını duyunca bile huylanıyorum. Şeftaliyi de çok severim ama tutamam, ancak biri soyarsa yiyebilirim.

limon
14-05-2007, 21:21
Benim baklayla sorunum da kokusuyla değil,tüyleriyle. Adını duyunca bile huylanıyorum.Şeftaliyi de çok severim ama tutamam,ancak biri soyarsa yiyebilirim.

Şeftali konusunda aynen ben de :) Hayatta ovarak yıkayamam. Kabuğuyla hayatta yiyemem. Hatta bahsederken bile kötü oluyorum. Ama birisi soyarsa çok severim :rolleyes: Baklayı eskiden ben de hiç yiyemezdim. Fakat düdüklü tencerede bayılana kadar pişirince tüyü müyü kalmıyor. Biraz diricesini görünce kaçacak yer arıyorum ben de :D Ferda hanım yanlız şöyle de bir durum var ki insan kendi yetiştirince tadı da bir başka oluyor meretlerin :)

Ferda Ülkümen
14-05-2007, 22:00
Ben de çok yetiştirdim, evdekiler sevdiği için ve toprağa faydası olduğu için. Ama işe yaramadı.Bir de çağlanın tadını bile bilmem,nasıl yediklerine de hayret ederim. Çağlayı da çok seven var galiba, biz yazlığa gidene kadar ağacın üzerinde badem bırakmıyorlar.

Mahmut Leventoğlu
15-05-2007, 08:05
Yaşamda en sevdiğim meyvelerdendirler. Çağla,Şeftali,Kızılcık. Ne yazıkki allerjim nedeni ile ağaçlarının altından bile geçemem. Fakat bir çare buldum. Toplanıp , yıkanıp bir kasede su içinde olursa kendim alıp alıp yiyebiliyorum.Kızılcığın yaprakları inanılmaz kaşındırıyor.

merdiye
15-05-2007, 08:49
Vay vay vay! Bu ne muhabbet ya;)

Ben de Bandırmalıyım, üniversiteyi İzmir'de okudum. Çanakkale en sevdiğiim yerlerdendir. Ayvalık civarı ise muhteşem bence:p

Ayrıca BAKLAYA BAYILIRIM. Ama maalesef şuan Samsun'dayım ve iki haftadır "bakla bakla" diye pazarda dolanıyorum ama nafile:( Ne zaman bakla olacak bu pazarda biri bana söylesin...

Karadeniz güzel tamam da, Samsun il merkezinde denizi görmek bile özel çaba gerektiriyor. Ya memleketimi çok özledim:( :( :(

Neyse şimdi ağlarım ben, konuyu değiştireyim. Geçen yıl baklanın son zamanına doğru bir tarif denemiştim muhteşem olmuştu, ama sonra bakla mevsimi geçti tadı damağımda kaldı. Şimdi bakla bulur bulmaz deneyeceğim.İsteyene verebilirim tarifi, denemeye değer.

merdiye
15-05-2007, 09:12
Eee şimdi biraz kafam karıştı, yukarıdaki mesajı yazmadan önce bu son 8-10 mesaj açılmamıştı, anlayamadım. Her neyse başlığın BAKLA olması benim için yeterli:D

limon
15-05-2007, 11:09
Ben de çok yetiştirdim,evdekiler sevdiği için ve toprağa faydası olduğu için.Ama işe yaramadı.Bir de çağlanın tadını bile bilmem,nasıl yediklerine de hayret ederim.Çağlayı da çok seven var galiba,biz yazlığa gidene kadar ağacın üzerinde badem bırakmıyorlar.

Allah aşkına Ferda hanım yapmayın. ;) Adına bile tahammül edemiyorum ben onun.

limon
15-05-2007, 11:10
Yaşamda en sevdiğim meyvelerdendirler. Çağla,Şeftali,Kızılcık. Ne yazıkki allerjim nedeni ile ağaçlarının altından bile geçemem. Fakat bir çare buldum. Toplanıp , yıkanıp bir kasede su içinde olursa kendim alıp alıp yiyebiliyorum.Kızılcığın yaprakları inanılmaz kaşındırıyor.
Kabuğu soyulmuş şeftali dışında ötekilerle hiç işim olmaz Mahmut Bey. Kızılcık yine bir derece de ötekinin adını bile etmem :)

limon
15-05-2007, 11:14
Vay vay vay! Bu ne muhabbet ya;)

Ben de Bandırmalıyım, üniversiteyi İzmir'de okudum. Çanakkale en sevdiğiim yerlerdendir. Ayvalık civarı ise muhteşem bence:p

Ayrıca BAKLAYA BAYILIRIM. Ama maalesef şuan Samsun'dayım ve iki haftadır "bakla bakla" diye pazarda dolanıyorum ama nafile:( Ne zaman bakla olacak bu pazarda biri bana söylesin...

Karadeniz güzel tamam da, Samsun il merkezinde denizi görmek bile özel çaba gerektiriyor. Ya memleketimi çok özledim:( :( :(

Neyse şimdi ağlarım ben, konuyu değiştireyim. Geçen yıl baklanın son zamanına doğru bir tarif denemiştim muhteşem olmuştu, ama sonra bakla mevsimi geçti tadı damağımda kaldı. Şimdi bakla bulur bulmaz deneyeceğim.İsteyene verebilirim tarifi, denemeye değer.

Ben İstanbul'dayım. bahçemdeki baklalar bir iki gün içinde toplanacak büyüklükteler. Samsun'un biraz daha serince olduğunu düşünürsek 1-2 haftaya kadar olur sanırım pazarlarda. Ve taze bakla iki hafta kadar olup sonra bitiyor hemen.
Alalım tabi tarifinizi :)

limon
15-05-2007, 15:45
30 Nisanda çiçeklenmişler tam 15 gün sonra sebze yenilebilir büyüklüğe ulaşıyor demek ki :)
Son durum:
10720
10721

limon
17-05-2007, 18:02
Baklalarımı topladım.
10878
Pişirdim...
10879
Ve afiyetle yedik. Bu kısmını fotoğraflayamadım :)

Mahmut Leventoğlu
17-05-2007, 18:05
Kokusunu bile çıkarmadılar konuk gelir diye :)) Afiyet olsun

limon
17-05-2007, 18:11
Teşekkür ederim Mahmut Bey. Gerçekten de hiç kokmadı :) Taze fasulye gibi oldu ayıptır söylemesi. Bahçemde kalan kışlık sebzeleri de bitirdim bugün. Çiçeğe kaçmamış ıspanakları da topladım pişirdim. Rokaları söktüm. Şimdi domates, biber, taze fasulye, kabak, patlıcan, salatalık vb.... ları dört gözle bekliyorum :)

Mahmut Leventoğlu
17-05-2007, 18:25
Tamam tamam çatlamadım ama kıskanmadım değil. Allahtan yarın akşam üzeri Yalakdere ye gidiyorum. Çilekler olmuş,ısırgan otlarını kendim toplamalıyım. Bahçeye bir miktar pembe domates ve Çanakkalede çokça ekilen bir tür (yanlış hatırlamıyorsam) M 71 türü tarla domatesi ekilecek bir aksilik olmazsa (Belki de ekildi).Diğer sebzeler yan bahçede bol miktarda var. Tek derdim derenin içine masa kurup dostlarımla keyif yapmak.
Efendim yolu Yalakdere ye düşen herkesi bekleriz. Yatacak yerimiz mevcut.
Sevgili Todor un verdiği TOPRAK ne kadar büyüdü onu merak ediyorum.

limon
17-05-2007, 18:32
Çanakkale domatesi sırık olmuyor Mahmut Bey. Ben geçen sene ekmiştim ama alçak dallardakiler hep böceklendi veya karardı. Bu sene ben de pembe domates ektim 10 kök kadar. Herkes çok methediyor diye denemelik ektim :)
Toprak'ın cinsi neydi?

Mahmut Leventoğlu
17-05-2007, 18:41
Vallahi toprak konusunda tahliller yaptırdık ,köydeki Ziraat Mühendisi genç kardeşimiz de abi illa pembe domates ekin dedi. Ben dostlarımdan elde ettiğim pembe domates tohumlarını çimlendirmiştim. Köydeki yaredımcımız onları fide haline getirdi . Çanakkale domatesi konusunda bende biraz tedirginim. Çünki bizde dere nedeni ile nem fazla. Bakalım ne olacak.Tahlil sonuçlarını bilahere söyleyeyim. Çünki onlar ne yazıkki köyde. Bence Pembe domates konusunda ki en iyi bilgiyi Bursa daki dostumuz Selahattin Yılmaz dan alabiliriz.

limon
17-05-2007, 18:48
Mahmut Bey ben TOPRAK derken köpek olduğunu zannettiğim canlıyı kastetmiştim :) Ben o kadar anlamam toprak tahlillerinden :) Ben ekerim güzel bakarım, gübrelerim, sularım olursa olur olmazsa sağlık olsun der geçerim :)

limon
31-05-2007, 20:53
Son mahsulü bugün topladıktan sonra baklaları söktüm. Yere ihtiyacım vardı.
Demek 15-20 gün kadar taze bakla toplayabiliyoruz. Zaten haftada birden fazla yemeği çekilmiyor. Eşe dosta da bol bol dağıttım. Artık baklalarımın yerinde çeri domateslerim olacak :)

ciceksever70
11-04-2011, 08:29
Uzun zamandir bakla yetistiren yok sanirim. Ben gecen yil birkac yemeklik yetistirebildim ancak siyah bitler dadandi ordan da fasülyelerime musallat oldular. Bu konuda bir caresi olan var mi?

limon
12-04-2011, 14:02
Sevgili çiçeksever ben 2 yıldır bakla yetiştiremiyorum. Ama ne zaman ektiysem, 3-4 kere topladıktan sonra siyah siyah böceklenme başlamıştır. Böceklenme olan kısımları elle koparır uzaklaştırırım. 1-2 hafta sonra iyice artıp baklaların üzerini se sararlar. O zaman bitkiyi kökten sökerim. İlaçlama yoluna hiç gitmedim ama arapsabunlu karışım denenebilir sanıyorum.

Fasulye de bu yüzden hiç ekmek istemediğim sebzelerden.

ciceksever70
12-04-2011, 14:25
Sevgili çiçeksever ben 2 yıldır bakla yetiştiremiyorum. Ama ne zaman ektiysem, 3-4 kere topladıktan sonra siyah siyah böceklenme başlamıştır. Böceklenme olan kısımları elle koparır uzaklaştırırım. 1-2 hafta sonra iyice artıp baklaların üzerini se sararlar. O zaman bitkiyi kökten sökerim. İlaçlama yoluna hiç gitmedim ama arapsabunlu karışım denenebilir sanıyorum.

Fasulye de bu yüzden hiç ekmek istemediğim sebzelerden.

Benim fasülyelerim hic böceklenmezdi ancak gecen yil baklalarla bir araya dikince onlari da sardi tabii. Dün bir Alman sitesinde dogal yollarla mücadelede bitkiyi önce dus sistemiyle yikayip, demlenip sogutulmus siyah cay püskürtün deniyor. Bir diger yöntem de isirgan otunu bir gün suda bekletip bunu püskürtmek. Ya da bitkilere odun veya sigara külü serpmek gerekiyormus. Bu yil olursa denemeyi düsünüyorum cünkü bakla cok sevdigim bir sebze ve burada bulmak imkansiz. Ancak Istanbul`dan gelen tohumlarla yetistirme yoluyla yiyebiliyoruz.

seyma30
18-04-2011, 22:04
Burada türk bakkallarinda hic eksik olmuyor bakla.Gecen hafta yarim kiloluk paketler halinde satiliyordu cok taze ve inceciklerdi.Sarimsakli yogurtla bayilirim baklaya:p

ciceksever70
19-04-2011, 07:50
Seyma hanim bizim bulundugumuz sehir 200.000 nufuslu cok kücük bir sehir ve nerdeyse yok denecek kadar az Türk var. O yüzden marketlerde bulabilecegimiz Türk ürünleri kahve, fasülye, nohut, mercimek, bamya konservesi gibi cok kisitli ürünler onlar da aylarca raflarda durur bitene kadar. Cogu seyi Istanbul`dan siparis ediyoruz. Bakla yillardir özlemini cektigim bir sebze oldugu icin iki yildir az da olsa yetistirmeye calisiyorum. Cok güzel ürün de veriyor aslinda ama tek derdim siyah böcekler. Bu yil birazini bahceye birazini büyük saksilara ektim. Nerede mücadele kolay olursa orada devam edecegim. Siz Almanya`da daha sanslisiniz TV`de izliyorum masallah pazarlara kadar her seyiniz var. Marketler tika basa dolu da olsa insan memleketinin yemeklerini özlüyor iste. Sevgiler.

seyma30
20-04-2011, 00:36
Benim baklalarimda da böcek oluyor.Ben arapsabunu,sarimsak ve yag karisimini kullaniyorum.Bol ürünlü bir sezon dilegiyle...:p

ciceksever70
20-04-2011, 07:10
Benim baklalarimda da böcek oluyor.Ben arapsabunu,sarimsak ve yag karisimini kullaniyorum.Bol ürünlü bir sezon dilegiyle...:p

Tesekkür ederim sayin seyma30. Bu karisimi kaynatip mi cigden karistirip mi kullaniyorsunuz?

limon
20-04-2011, 08:54
Çiğden sevgili Çiçeksever70. Çok şekersiniz :)

ciceksever70
20-04-2011, 11:38
Çiğden sevgili Çiçeksever70. Çok şekersiniz :)

:rolleyes:halâ emekleme dönemini asamamisim demek ki sevgili Limon.

ciceksever70
24-06-2011, 09:05
Baklalarim sanirim bir haftaya kadar iyice olgunlasir ama bugün dayanamayip kücük de olsalar bir tabaklik pisirmek icin topladim. Yalniz baklalarim sanirim günes yetersiz oldugundan cok uzayip yerlere yatiyor. Hepsini baglayamadim cünkü cok daginik yerlere ekmistim. Acaba ilk meyvelerini topladiktan sonra budasam tekrar meyve verir mi yoksa artik gec mi tekrar meyve olusmasi icin?

limon
26-06-2011, 21:54
Bence budama, kısa süre daha verip biter zaten. Fazla uzayıp yere yatma sorunu bende de oluyordu. Belki süs bitkilerindeki gibi henüz fideyken tepe budaması yapmak boya gitmesindense dallanmasını teşvik edebilir. Ama büyüdükten sonra budamak işe yaramıyor.

ciceksever70
27-06-2011, 06:42
Bence budama, kısa süre daha verip biter zaten. Fazla uzayıp yere yatma sorunu bende de oluyordu. Belki süs bitkilerindeki gibi henüz fideyken tepe budaması yapmak boya gitmesindense dallanmasını teşvik edebilir. Ama büyüdükten sonra budamak işe yaramıyor.

Tesekkür ederim sevgili Limon, ben de bizim iklimde tekrar meyve vermesinin ütopik bir düsünce oldugunu tahmin etmistim ama olur ya yine de sorayim dedim. Ayri bir bölüme ektiklerimden tohumluk birakip oraya buraya daginik ektiklerimi sökmeyi düsünüyorum. Ama henüz yeni ürün almaya basladik. Cok da hosumuza gitti. Pireleniyor diye söylenen esim bile afiyetle yemeye baslayinca sustu.

ciceksever70
19-07-2011, 11:46
Hic bulamazken bu yil cok sükür haftada iki kez bakla pisirip yedik. Hamilelik dönemime denk gelmesi ayrica iyi oldu. Ama artik kartlasmaya basladilar sanirim. Bir miktar fidani tohumluk olarak ayirdim. Bugün bir tanesini koparip icine bakayim dedim. Ne dersiniz bu kadar büyümesi yeter mi yoksa bitki iyice kuruyana kadar dalinda mi birakmaliyim?

üzüm
19-07-2011, 14:29
Sayın ciceksever70,

Yağmurdan, nemden çürümeyecekse tohumluk ayırdıklarınız bitkinin üzerinde kurusun.

ciceksever70
19-07-2011, 15:18
Sayın ciceksever70,

Yağmurdan, nemden çürümeyecekse tohumluk ayırdıklarınız bitkinin üzerinde kurusun.

Tesekkür ederim sevgili üzüm. Burada sürekli yagmur yagar cürüme ihtimali var diye korkuyorum ben de. Birakabildigim kadar birakayim sonbahar gelmeden toplarim o zaman. O arada cürümemisse tabii ki. Bu boyda topladiklarim kuruyup filizlenmez mi acaba?

üzüm
19-07-2011, 17:02
Sevgili ciceksever70, belki çimlenebilir.

Tohum erken toplandığında
- Kuruma esnasında kayıp oluyor,
- Çimlenme oranı düşük oluyor,
- Çimlenenlerinde gelişimi zayıf olabiliyor.

Sizinde zamanınız kısıtlı :) ama nemden etkilenmeden olabildiğince geç toplarsanız daha kaliteli tohum elde edebilirsiniz.

ciceksever70
19-07-2011, 21:12
Sevgili ciceksever70, belki çimlenebilir.

Tohum erken toplandığında
- Kuruma esnasında kayıp oluyor,
- Çimlenme oranı düşük oluyor,
- Çimlenenlerinde gelişimi zayıf olabiliyor.

Sizinde zamanınız kısıtlı :) ama nemden etkilenmeden olabildiğince geç toplarsanız daha kaliteli tohum elde edebilirsiniz.

Tesekkür ederim sevgili üzüm, elimden geldigi kadar gec toplamaya calisacagim. Sevgiler.

dünyam1
12-11-2011, 10:38
Sevgili limon çocukken baklayı hiç sevmezdim şimdi çok seviyorum,bu konuyu başından beri okurken çok güldüm,sizin yetiştirdiğiniz resimlerini çiçeklerini yapraklarını ilk kez gördüm şimdi tohumu aramaktayım:D hatta şimdi dondurucudan 1 poşet temizlenmiş bakla çıkarıp pişireyim, arkadaşlara duyurulur birazdan bakla kokacak kaçın kaçın:D

turancı
26-02-2012, 16:50
yaklaşık 1 ay önce epey bakla tohumu ektim üzerine soğuklar kış kar derken tohumlar hala toprak üstüne çıkamadı acaba toprak altındaki canlılar (fare, köstebek...) kışı benim bakla tohumlarımla mı geçirdiler? üstelik ziraattan almıştım ilaçlı tohumlardı.

limon
26-02-2012, 21:13
Tohumların zarar gördüğünü sanmıyorum, yakında başlar sürmeye, bir kere toprak üstüne çıktımı gelişimi hızlı oluyor.

limon
26-02-2012, 21:20
Sevgili limon çocukken baklayı hiç sevmezdim şimdi çok seviyorum,bu konuyu başından beri okurken çok güldüm,sizin yetiştirdiğiniz resimlerini çiçeklerini yapraklarını ilk kez gördüm şimdi tohumu aramaktayım:D hatta şimdi dondurucudan 1 poşet temizlenmiş bakla çıkarıp pişireyim, arkadaşlara duyurulur birazdan bakla kokacak kaçın kaçın:D

Kendi yetiştirdiğinizle pazardan aldığınız arasında o kadar fark oluyor ki inanamazsınız. Çok kolay yetiştirmesi, muhakkak deneyin, toprağa faydası da artısı... Dereotu ekmeyi de unutmayın, o da bahçeden bir başka güzel oluyor.

alperfect
27-02-2012, 08:53
Ben de baklayı çok severim ama bahçem yok balkonda saksıda yetişir mi acaba deneyen var mı

serkan_istanbul
27-02-2012, 09:17
ben de baklayı çok severim ama bahçem yok balkonda saksıda yetişir mi acaba deneyen var mı

hayırlı günler. Saksıda ben yetiştirdim. üç büyük saksıya altışar kök olmak üzere dikim yaptım. üç saksıdan baya verim aldım. 2 VEYA 3 sefer yemek yapıp yedik. Sevgiyle kalın. 20 litrelik saksılarda yetiştirdim.

alperfect
27-02-2012, 09:23
Teşekkür ederim. Havalar biraz ısınsın bir de tohum bulayım ben de yetiştireyim

dr.arif
27-02-2012, 10:10
havalar ısınınca ekim için geç kalmış olacaksınız

münevver
27-02-2012, 11:10
Ne zaman ekilmeli?
Şimdilerde olur mu?

Safranlı
27-02-2012, 12:18
ne zaman ekilmeli?
şimdilerde olur mu?

****** olur
hemen akiniz
çok kısa sürede buyuyecektır
zaten baharda hızlanır ve cicek açar
bu mevsımde hemen ekersenız mevsımınde cömertçe verım alırısnız
hiç durmayın yağmurlu va karlı dahı olsa ekilir

serkan_istanbul
27-02-2012, 14:32
Havalar ısınınca asla ekimi yapılmıyo. BEN BU MEVSİMDE EKİM YAPMIŞTIM.

münevver
27-02-2012, 15:47
Evde baklanın kurusu pek sevilmediğinden tohumum yok.
Haftasonu eminönüne gitmek şart oldu..

gultar
28-04-2012, 11:50
Baklalarımın iç yapması için sulamalı mıyım yoksa susuz mu bırakmalıyım?
önceki yıllarda bir kısmının içi doldu bir kısmı boştu. Sulamayla mı ilgiliydi
bilemedim. Deneyimli arkadaşlardan öneri bekliyorum. Teşekkür ederim.

münevver
28-05-2012, 13:18
Bence iç yapabilmesi için iyi beslenmesi gerek. Yoksa sadece bir kısmı gelişebilir.
iyi beslenme de susuz olmaz diye düşünüyorum.

canannuman
13-08-2012, 12:09
Ben geçen sene sonbaharda ektim mayıs gibi topladım. Ne çapa istiyormuş ne bakım dedi arkadaşım gittik Eminönünden aldık tohumunu açık tohum. Tohumların üzerinde penbe ele bulaşan bir toz vardı ilaçlıymış. Baklalar kış, kar, demedi hiçde bağlamadıydım birde sık ekmişim bazılarını ama birlikte düz uzamışlar çok çok aman bir boy atmadılar ama 60 cm rahat vardılar diyebilirim boyları aşağı yukarı.

Sonra koparıyımmı koparmayayımmı dedim. 1 hafta daha kalsın dedim. O hafta yazlığa gidemedik ortalama 15 gün sonra oldu gördüğümde. Kimisi kartlaşmaya bile başlamış ve siyah böcek vardı. Ama hepsini dibinden söküp kopardık anneciğimle bir dünya olmuş hayret ettim demek sevmiş yerini denize yakın acaba tuzdan olurmu diyordum tınlamamış olmuş. Bende aferin seni gene ekeceğim dedim.

Ümit
30-10-2012, 20:16
kucuk bı zeytınlıgım var bunların bos alanına bakla ekmeyı dusunuyorun topragım kumul gedız deltasında bılgılerınze ıhtıyacım olabılır yardım edersenız sevınırım

smnunal
30-10-2012, 20:51
Sayın Yeni Zeytinci,

Bakla ekmeyi düşünüyorsanız toprak tava geldiği anda ekimini yapmanızı tavsiye ederim. Bu günler ekim için müsait bilginize. Bakla ekiminde gübre kullanmanıza gerek yoktur.

Ümit
31-10-2012, 13:43
Sayın Smnunal,
Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim.Hibrit olmayan sakız cinsi baklaları bugün diktim.

ayazkentli
09-11-2012, 14:50
Yılın bu zamanları Bakla ekmek için ideal.

Bakla sevmiyorsanız bile, en azından domates ekeceğiniz alanlara ya da saksılara bakla ekin.

Nisan-Mayıs gibi baklaları söküp, domates fidelerini ekersiniz. Domates için çok iyi oluyor.

Ümit
12-11-2012, 17:58
Sizlerin heveslendirici yazılarınızı okuduktan sonra diktiğim baklalar beş santimetreyi geçti:D

antihistaminik
26-01-2013, 23:25
bu aralar bakla eken var mi? lezzetli, kilciksiz cabuk tanelesmeyen kaliteli tohumu nereden bulurum acaba.

h_dogan
26-01-2013, 23:33
Sayın Smnunal,
Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim.Hibrit olmayan sakız cinsi baklaları bugün diktim.

Bakla da hibrit çeşit mi var?

antihistaminik
27-01-2013, 01:24
~30-40 lt lik saksilarda yetistirecegim...
Arama - bakla tohumu (http://intfarming.com/index.php?route=product/search&keyword=bakla%20tohumu&category_id=0)
bu linktekilerden hangisi taze bakla severler icin daha iyi bir secim olur sizce
en azindan sevilla mi iyidir sakiz mi diye sorayim

h_dogan
28-01-2013, 21:29
Linkte verilenlere göre ikisi de sizin istediğiniz gibi hemen tane bağlamıyormuş. Sakız Türkiye'de daha fazla ekiliyor diye biliyorum.

antihistaminik
29-01-2013, 08:22
Linkte verilenlere göre ikisi de sizin istediğiniz gibi hemen tane bağlamıyormuş. Sakız Türkiye'de daha fazla ekiliyor diye biliyorum.
ben de oyle dusunmustum... ama lezzet olarak hangisi tercih etmeli hicbir fikrim yok... fikriniz varsa duymak isterim.

bir de şu aralar mi eksem yoksa 1-1,5 ay daha beklesem mi istanbul sartlarinda... ne dersiniz.

h_dogan
29-01-2013, 12:06
Lezzet olarak bir fikrim yok. Pek sevmem zaten baklayı. Adana'da çok erkenciler eylül-ekim gibi ekiliyor ovada. Kuzey ve yüksek yerler için aynı şey geçerli değil tabi ki. İstanbul için sanırım mart başı uygun olur bahar ekimi için.

antihistaminik
02-02-2013, 20:45
şöyle birsey duydum.
baklayi az sula cabuk taneye gitsin
cok sula gec tanelensin..
dogru mudur ?

h_dogan
03-02-2013, 20:42
Çabuk taneye geleceği doğru olabilir ama hem kalite hem verim düşük olur. Bitki ve baklalar zayıf kalır.

limon_sever
09-03-2014, 12:44
Yaklaşık 1 ay önce ektiğim tohumlar çimlenmeye başlamış. Topraktan kafasını çıkaran 8 tane bakla gördüm :)

474920

30-35 adet ekmiştim galiba. Yağmur yağıyor, bir kaç tanesi daha kafasını çıkarmak için uğraş içindeydi ;)

antihistaminik
19-03-2014, 14:00
aralık sonu ekilen baklalarım.. yanına bi yoğurt tamamdır :)

476908

aercan
20-03-2014, 08:58
Taze yapraklarından sarımsak limon zeytinyağı tam mezelik

Milla
20-03-2014, 09:37
Elinize sağlık harika görünüyorlar.Bir saksıya kaç adet ektiniz acaba?

antihistaminik
22-03-2014, 05:52
Taze yapraklarından sarımsak limon zeytinyağı tam mezelik

sevgili aercan bunu geçen sene duymuştum ve deneyecektim ama cesaret edememiştim. siz de hatırlatınca sanırım önümüzdeki günlerde deneyeceğim :)

Elinize sağlık harika görünüyorlar.Bir saksıya kaç adet ektiniz acaba?

sn. Milla; çok teşekkür ederim. gördüğünüz saksılarda birer tohum var. daha büyük saksılarda ikişer.
(onlar foto da yok).

Milla
22-03-2014, 08:48
Ben de bu gün ekeceğim.Baklayı daha önce bahçede yetiştirmiştim ve çok iyi verim almıştım.Fakat bu sene saksıya ekmek zorundayım.İnşallah sizinkiler gibi güçlü ve güzel olurlar.Kolay gelsin.

limon_sever
22-03-2014, 11:14
Benim baklalar yarı gölge, hatta gölge ağırlıklı bir yerdeler. Acaba meyve tutumunu etkiler mi?

antihistaminik
22-03-2014, 18:24
inşallah sn Milla.. ben geçen sene de yine aralık gibi ekmiştim gayet de başarılı ve sorunsuz olmuştu. şimdilerde istanbul'da saksıya ekince ne olur çok emin değilim sulama ve sıcaklık açısından. istanbulda saksıya ekim için biraz geç olabilir. bakla bahar ekimi konusunda tecrübeli değilim bir araştırın derim.

sn limon_sever baklagillerin ılıman iklim sevdiği söylenir. siz şubat başı ekmişsiniz sanırım. çimlenme olmuş. ben olsam bu aralar güneşte tutar kontrollü sulama yapar gözlemlerdim. meyve bağlama döneminde çok sıcak olursa yarı gölgeye almayı tercih ederdim ama dediğim gibi iki seferdir aralık ayında ektiğimden sizin durumunuzda hangisinin doğru olacağindan emin değilim.. deneyip gözlemlemek bir çözüm olsa gerek.
şuralara bir bakın derim.

Bakla Yetiştiriciliği - Bakla Üretimi (http://www.tarimziraat.com/yetistiricilik/sebze_yetistiriciligi/bakla_yetistiriciligi/)
BAKLASI YENLEN SEBZELER (FASULYE, BEZELYE, BAKLA) - Tarm Ktphanesi (http://www.tarimkutuphanesi.com/BAKLASI_YENILEN_SEBZELER_(FASULYE,_BEZELYE,_BAKLA) _00440.html)

limon_sever
01-04-2014, 18:06
Çapa zamanına daha var mı?

480054

antihistaminik
09-04-2014, 20:18
baklaların son hali.. :)

482158

482159

limon_sever
10-04-2014, 12:41
Benim baklalar da böyle...

482304

Yağmurlar geçince toprak kurursa çapa yapılacak...

antihistaminik
12-04-2014, 20:18
soğanları kavurmaya başladım.. :)

482783

482784

482785

antihistaminik
12-04-2014, 20:23
bu arada hiç bilmiyordum.. araştırırken öğrendim.. gerekli görülürse çiçeklenme sonrası tepe alma işlemi yapılıyormuş baklada . boya gitmesin meyveye gitsin diye.. 3 gün önce hepsinin tepesini kopardım. sanıyorum işe yaradı.

birnefestoprak
13-04-2014, 05:39
Cesit nedir? Sakız mi?

soğanları kavurmaya başladım.. :)

482783

482784

482785

antihistaminik
13-04-2014, 15:49
Açıkçası bilmiyorum. Organik bakla tohumu diye iki sene önce almıştım. Bunlar geçen senenin ürülerinden aldığım tohumlardan 22 kök. Taze bakla olarak tüketiyorum ve çok lezzetli. Kılçık da yok

antihistaminik
14-04-2014, 01:14
ilk mahsul :) iki gün sonra az daha ekleyip tencereye. dereotu da terastan.

483077

antihistaminik
14-04-2014, 01:45
Benim baklalar yarı gölge, hatta gölge ağırlıklı bir yerdeler. Acaba meyve tutumunu etkiler mi?

sn limon_sever. sorunuz benim de kafamı kurcalıyordu. son günlerin tecrübesi şu. benim iki sıra bakla saksılarım var.. bir sıra digerine göre günboyunca daha uzun süre güneş alıyor. ve bariz şekilde bunlarda meyve tutumu daha erken oldu. hatta güneş gören sırada bugün 20-25 bakla varken az güneş görende sayı 2.
ama şu da bariz ki güneş görenler öğlen boyunlarını büküyorlar ve hergün sulamam gerekiyor ve neredeyse bu bile yetmiyor. gerçi bu veriler size ne kadar yardımcı olur bilemiyorum cünkü sizinkiler toprakta benimkiler saksıda, ben aralıkta ektim siz şubatta, sizinkiler çok daha sıcak havalarda meyve tutumuna başlayacaklar. kimbilir, yarı gölge işinize bile gelebilir..

Cesit nedir? Sakız mi?

pardon birnefestoprak.. sakızmış. maillerimden buldum. bu da linki.

Arzuman Sakız Bakla Tohumu, Bakla Tohumu Çeşitleri (http://www.e-fidancim.com/Arzuman-Sakiz-Bakla-Tohumu,PR-1668.html)

limon_sever
25-04-2014, 19:50
Sanırım gölgede oldukları için baklalar çok boylandı.

486278

Yeni yeni çiçek açıyorlar...

486279

06.05.2014
İlk bakla göründü...
489941

antihistaminik
27-04-2014, 05:46
dünün hasadı, üçte biri zeytinyaglı oldu, gerisi deep freez'e.

486716

Taşlıbahçe
09-05-2014, 08:36
Nisanın son haftası Taşlıbahçe'nin ilk bakla hasadını yaptık:)
491032
Kasım ayında ektiğimiz baklalar tam yemeklik kıvama gelmişlerdi.

491034

Bu yatağın ekimi ise biçilecekleri için sık bir biçimde şubat ayında yapıldı, henüz çiçekteler. Yan tarafında görünen daha boylular ise ekim ayında ekildiler ve şu an baklalarının boyları genellikle 20-25 cm civarında. Çiçekte olanları biçtik ve domates, biber, patlıcan fidelerini diktik. Dibinden biçilen baklaları toprağa karıştırmak isterdim ancak en fazla bir hafta sonrasında diğer fideleri dikmemiz gerekiyordu ve bu zamanın yetersiz olduğunu düşündüm, yine de sevgili "Meyvelitepe"ye danıştım, aynı fikirdeydik, yaprak ve saplar komposta gitti, kökler ve köklerdeki azot bezeleri toprakta kaldı.

491035

Biçilmeden önce bir görüntü daha, biçmek zor oldu, diplerinden kesip alma eyleminin kendisinden değil "kıymak" eyleminden bahsediyorum, zor olan buydu. Daha ötede de kızım ve yeğenimin plastik de olsa tarım araçları için kavgaları görünüyor :)

491033

Farklı açıdan bir fotoğraf daha...

Taşlıbahçe
09-05-2014, 08:42
491036

Körpe olanlarla bir hafta boyunca her gün bakla pişti evde

491037

İlk hasat

491038

Ve hasadın artistik hali :)

bahcedenn
10-05-2014, 14:14
Herşey evvelki kışın ortasında canımın bakla çekmesi ile başladı. Evvelki senelerde üzeri tüylü diye boğazıma takıldığından bakla yiyemeyen ben, bahçe işleri ile uğraşmaya başladıktan sonra birden canı bakla çeker olmaya başlamıştım. Körpecik dalından olunca üzerindeki tüyler hissedilmiyor pek. :)

Bu sepet İstanbul'daki bahcedenn. Annem nasıl olsa köye de ekti diye pek fazla ekmedim. Gene de 3 pişirim topladık.

491365

Boyları 1 karışı geçse de körpecikler...
491366

bahcedenn
10-05-2014, 14:21
Bunlar da Kırlareli'ndeki bahcedenn...

Bahçe sınırına ekilmiş 10-15 metrelik bakla bize yetti de arttı bile.
491367
491368
491369

Toplanan baklalar İstanbul'a gelir gelmez kavrulup doğru no-frost a atıldı. Artık kışın ortasında canım bakla çekse de sorun yok. :)
491370

Baklanın yanında sarımsaklı yoğurt ta lazım tabii ki. O da hemen yanıbaşında baklanın.
491371

antihistaminik
13-05-2014, 01:10
sn bahcedenn afiyetler olsun..:)

ben taze baklanın fazlasını iki türlü saklamayı denedim bu sene. biri blanch yöntemi.. belki biliyorsunuzdur, (bakla için) iki dakika kaynar suda tutup iki dakika buzlu suya koyma sonra kurulayıp dondurma.. digeri direk hiç işleme tutmadan ayıklayıp yıkayıp kurulayıp dondurma.

blanch'i geçen sene zaten yapmıştım, üç dakika tutmuştum ve sorun olmamıştı.. ama bana sanki az da olsa pişirip saklamak lezzetinden kaybettiriyor gibi gelmişti.

diğerini ilk defa deniyorum. görüntüde blanch edilmeyenler de gayet başarılı duruyor şımdilik. ama sonuçları yiyince göreceğiz.

bahcedenn
13-05-2014, 12:53
sn bahcedenn afiyetler olsun..:)

ben taze baklanın fazlasını iki türlü saklamayı denedim bu sene. biri blanch yöntemi.. belki biliyorsunuzdur, (bakla için) iki dakika kaynar suda tutup iki dakika buzlu suya koyma sonra kurulayıp dondurma.. digeri direk hiç işleme tutmadan ayıklayıp yıkayıp kurulayıp dondurma.

blanch'i geçen sene zaten yapmıştım, üç dakika tutmuştum ve sorun olmamıştı.. ama bana sanki az da olsa pişirip saklamak lezzetinden kaybettiriyor gibi gelmişti.

diğerini ilk defa deniyorum. görüntüde blanch edilmeyenler de gayet başarılı duruyor şımdilik. ama sonuçları yiyince göreceğiz.

Teşekkürler Sn. antihistaminik, sizlere de afiyetler olsun. :)

Valide Hanım hiç işleme tutmadan ayıklayıp yıkayıp kurulayıp dondurma işlemini tercih etmiyor. Blanch yöntemi ile baklayı saklamayı da hiç denemedik. Bu vesile ile bir sonraki hasatta Valide Hanım ikna olursa bir pişirimlik te olsa deneyebiliriz. :)

Bir tanıdığımızdan yeni öğrendik. Dediğiniz bu işlem ıspanak için lezzet bakımından çok başarılı oluyormuş. Kavrulup no-frost a atılan ıspanaklar no-frosttan çıkarıldıklarında haliyle yağ kokuyormuş. Fakat ıspanaklarda da deneyemedik bu işlemi. Hasat ettiğimiz 8 çöp poşedi ıspanağı dağıta dağıta bir hal olduk. Allahtan aile apartmanında yaşıyoruz da her kapıya 1 poşet bıraktık. :) Buna rağmen ıspanağı kavurmadan yani hiç işleme tutmadan ayıklayıp yıkayıp kurulayıp dondurma işlemini kavrulmayanlar kavrulanlara oranla çok yer kapladığından ötürü yapamadık. Tabi baklada böyle bir sorun olmasa da Valide Hanım yine de kendi bildiğini yapıyor.:)

limon_sever
27-06-2014, 18:43
Bu şaşkınları bugün topladım...

505165

01.07.2014
Geçen ay böyle dökseydi her gün yiyebilirdik. Neyse bakalım.
505969

fatmaözdemir
03-07-2014, 14:28
merhabalar; Tetasımdaki saksılarda bir kaç kök baklam var ancak 3 gün önce olan fırtınadan sonra birinin yapraklarında siyah siyah lekeler oluştu. Acaba yapraklarımı zarar gördü yoksa bir hastalık olabilirmi? Şimdiden teşekkürler..

antihistaminik
31-10-2014, 03:26
bakla ekme zamanı geldi dostlar..
bu sene geçen seneye göre daha erken ekeceğim bakalım ne olacak

kerkenez
31-10-2014, 08:43
Ben ekeli 2 hafta oldu. Yağmurlar nedeniyle bu hafta yazlığa gidemeyeceğim kısmetse haftaya çimlenmiş hallerini görmeyi ümit ediyorum.

siskebap
08-12-2014, 20:28
Ben de ekeli 3 hafta oldu , haftasonu baktım cimlenmiş.
Seviyorum baklayı hem ekimi cok kolay hem de sökmesi.

sevoş
08-12-2014, 21:30
Baklayı seraya mı ektiniz.?Ben nisanda ekiliyor sanmıştım.Geçen dönem öyle ektim.Yanlış mı oldu acaba.?

İsmail Kuzucu
08-12-2014, 21:49
Baklayı seraya mı ektiniz.?Ben nisanda ekiliyor sanmıştım.Geçen dönem öyle ektim.Yanlış mı oldu acaba.?

Kış ayında sıcaklık -6 derecenin altına düşmez ise tohum ekimi kasım ayında başlar. Bizde erken ekim yapılır şuana kadar 2 ekim yapıldı. İklim uygun değil ise Nisan ayı başı ve ortaları ekmek gerekir.

onur1975
12-12-2014, 22:04
Baklalarım benim çıktı. İlk çapasını bugün yaptım. 10-15 cm arası ilk çapası. Çiçek açtıktan sonra 2 . çapa diye biliyorum.

onur1975
03-02-2015, 23:42
Son Hali :)
Lodos Sonrası Şakülü Biraz Kaydı Ama Gelişim Güzel. Yanında Sarımsak ve yeni çıkan bezelyelerim.

kardelen60
12-03-2015, 12:59
Merhaba arkadaşlar bende siteye yeni üye oldum ,sizleri ilgiyle takip ediyorum,baklalarınız çok güzeller , bende bu bahar bakla dikmeyi düşünüyorum , ama tohumu dikmeden önce su da bir kaç gün bekleteceğim çabuk çıksınlar diye ,genelde buralardada kış dönemi ekilir ama , ben bu ay dikim yapıp deneyeceğim bakalım sonuç ne olacak

antihistaminik
12-03-2015, 16:42
sn kardelen ben az miktarda ektigimden (20-30 kök) ilkokulda yaptığımız gibi :) ıslak kağıt havlu arasında filizleninceye kadar tutuyorum. kağıt kurudukça ıslatıyorum. 4-5 günde hazır oluyor yanlış hatırlamıyorsam. bu yolla ektiğim her tohum da tuttu şimdiye kadar.

nkutsay
08-04-2015, 22:31
Bu yil baklalarimda bir tuhaflik var. Her tohumdan toprak seviyesinden 8-10 dallanma oldu. Bir bitki yerine 10 bitkim var. 3-4 haftadir da cicekteler ama cicekler baklaya donmedi. Habire cicek aciyor. Meyve yok. Budasam mi acaba?

antihistaminik
09-04-2015, 03:41
bu sene benimkiler de pek keyifli değil. geçen sene ocakta ekip nisan ortası toplamaya başlamıştım. bu sene belki daha erken bakla yerim diye kasım gibi ektim. ancak bu kış kar fazla yağdı ondan mı bilmiyorum ama daha meyveye giden yok hatta bir kısmında çiçek dahi yok. anlamadım...

sizin durumunuzda ben olsam tepe alma yapardım... 10 gün önce kayınpederin kaş'taki bahçesinde baktım ki baklaların hepsi en az bir metre uzamış bol bol çiçek var ama tek tük meyveye dönmüş. yaklaşık 40 kök falan. giriştim hepsinin tepesini aldım. 10 günde iki kere bakla pişirdik. sizin durumunuzda işe yarar mı bilmem ama denemekte fayda olabilir.

nkutsay
09-04-2015, 17:04
Benimkiler zaten kisa. Bitki tepeleri alinmis gibi habire enine buyumeye calisiyor.

Resimdekiler tek bir bitki. Gecen sene yetistirdiklerim asker gibi tek baslarina 1m. olmuslardi.

kerkenez
23-06-2015, 16:27
Baklaların üzerinde küçük siyah bit gibi böceklerden bol miktarda oluyor. Bunları engellemenin bir yolu var mıdır? Neemezal işe yarar mı acaba?

Taşlıbahçe
23-06-2015, 22:14
Baklaların üzerinde küçük siyah bit gibi böceklerden bol miktarda oluyor. Bunları engellemenin bir yolu var mıdır? Neemezal işe yarar mı acaba?

Sitede "ev yapımı ilaçlar"la ilgili bölümde yaprak bitlerine karşı kullanılan reçetelerden birini deneyebilirsiniz. Biz acıbiber, sarımsak, kaynar su ve sonrasında sıvı sabunun eklendiği en bilindik reçetelerden birini hazırlayarak kullandık. Detaylar bahsettiğim bölümde var.

Gerçi tek bir bitkiye püskürtüp bekledik. Sonuç etkiliydi ancak uğur böceklerinin de etkilendiğini gördüğümüzden dolayı bıraktık. Sonrasında uğur böcekleri inanılmaz miktarda üredi ve şu an halen çoğalmaya devam ediyorlar. Bu işi onlara bıraktık.

Henüz istilaya uğramayan fasulye vb. bitkilerde ise yalnızca sarımsaklı suyu koruyucu olarak kullanmaya devam ediyoruz.

Ilker Mechmet
23-06-2015, 23:49
Zeytinyağlı yeşil bakla yemeğini ben de severek yerim; hele bir de üzerine yoğurt ekleyince tadına doyum olmaz... Ancak bakla deyince öncelikle "bakla zehirlenmesi" aklıma geliyor benim. Özellikle 1-5 yaş arası çocuklarda dikkatli olmak gerekiyor. Hele aile içinde bir zehirlenme vakası olmuş ise, genetik yanı olduğundan dolayı, çocukları test ettirene kadar bakladan uzak tutmakta yarar var...

nkutsay
20-04-2016, 12:27
Ekim ayinda 1 metrekareye bakla ek, unut. Nisan da 3 gunde bir hasat yap, biri pisirimlik biri buzlukluk...

çiğdem42
11-02-2017, 21:26
Ekim ayinda 1 metrekareye bakla ek, unut. Nisan da 3 gunde bir hasat yap, biri pisirimlik biri buzlukluk...

Tıpkı dediğiniz gibi Yayladan sahile göçmeden ekim gibi ekilir.Yine sahile varınca ilk iş bakla bezelye ekmek olur.Bu şekilde yaz kış bakla yenirdi.Yalnız çok soğuklarda yaylaya ekilenlerin pek şansı olmuyor.Sayfaları çabucak okudum.Katkılarından dolayı herkese teşekkür eder, bol ürünlü günler dilerim.

obabilgesi
22-02-2018, 18:06
Selam arkadaşlar, tüm sayfaları okudum ve açık söylemek gerekirse hem bu seneki üretim durumlarını sorup, hem de aklıma takılan birkaç suale cevap bulmak ümidiyle yazdım. Özellikle merak ettiğim 1 kök bakladan ortalama ne kadar verim alınıyor (çekirdek bir aileyiz, kaç kök kâfi gelir merak ettim)? Ayrıca zeytinyağlı iç baklayı çok severim, iç baklada hasat için sanırım baklanın iyice olgunlaşması bekleniyor, yanılıyor muyum?

antihistaminik
22-03-2018, 16:45
sn cemmalki, kimse cevaplamamış. ben amatör bir baklacı:) olarak cevaplayayım. yanlışım varsa düzeltsinler.
artık ekemesem de zamanında büyük saksılarda yetiştirdiklerimden bir kökten tahmini yarım kilo civarı yeşil bakla alıyordum. bahçede verim daha yüksek olacaktır doğal olarak. iç bakla için, evet iyice olgunlaşmasını beklemeniz lazım baklanın. iç bakla verimi tahmini çok zor kendi adıma. sanırım üçte bire hatta dörtte bire düşer verim. ona göre yapın hesabınızı. ama zaten artık seneye kaldı eğer ekmediyseniz.

Dionysos86
24-10-2018, 05:42
Merhaba baklaseverler :) İçanadolu (Ankara) bölgesi için bakla ekim tarihi ne zaman acaba. Ortalama 15 derecelerde ankara gece 7,,8 derece civarlarında.

Venus_V3_5580 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Asoo
24-10-2018, 07:10
Yerli komşulardan öğrendiğime göre tam zamanı. Birkaç gün içinde ben de ekeceğim. Gündüz sıcakları yetecektir.

Dionysos86
09-01-2019, 00:32
Yerli komşulardan öğrendiğime göre tam zamanı. Birkaç gün içinde ben de ekeceğim. Gündüz sıcakları yetecektir.Ankara da bu kış oldukca karlı ve baklalar hep kar altındalar minik bir sera baklalar için iyi olurmuydu yoksa doğal bir şekilde karda büyümesi normal mi acaba?

its_just_a_ride
09-01-2019, 09:31
Ankara da bu kış oldukca karlı ve baklalar hep kar altındalar minik bir sera baklalar için iyi olurmuydu yoksa doğal bir şekilde karda büyümesi normal mi acaba?

Merhaba,

İlk defa mı yetiştiriyorsunuz bilmiyorum ancak kara dayanıklı olur baklalar. Karın çekilip soğukların azalmasıyla büyümeleri hızlanacaktır. Bezelye de dayanıklıdır aynı şekilde.

mertan
09-01-2019, 09:42
Bu sene bende 350 adet bakla dikimi yaptım(İstanbulda). Şuanda hepsi kar yedi bazıları yattı ama baklanın kök yapısı çok güçlü , dalları kırılsa dahi çok rahat toparlar. Hatta daha sağlıklı gelişim için bitkinin kar görmesi daha iyidir.

Dionysos86
09-01-2019, 12:08
Merhaba,

İlk defa mı yetiştiriyorsunuz bilmiyorum ancak kara dayanıklı olur baklalar. Karın çekilip soğukların azalmasıyla büyümeleri hızlanacaktır. Bezelye de dayanıklıdır aynı şekilde.Evet ilk defa yetiştiriyorum ve gerçekten şaşırıyorum bu kadar kar ve soğuğa dayanıklı olması bizi çok şaşırtıyor .:)

mertan
10-01-2019, 09:13
Baklalar da kardan sonraki durum bu şekilde. Hiç birinde yatma veya kırılma olmadı. Fotoğrafı dün akşam(09.01.2019) çektim o yüzden kalitesi biraz düşük çıkmış.

Asoo
10-01-2019, 13:00
Benim bakla ve bezelyeler 15 gündür kar altında. Soba yanmayan salonumdaki bitkilerim bile dondu. Ama baklaların keyfi yerindedir. ��

Dionysos86
05-02-2019, 23:33
Baklalar da kardan sonraki durum bu şekilde. Hiç birinde yatma veya kırılma olmadı. Fotoğrafı dün akşam(09.01.2019) çektim o yüzden kalitesi biraz düşük çıkmış.Benim de bu boylarda hemen hemen. Acaba ilk ürünü ne zamana verir. Boyu daha ne kadar uzar?

mertan
07-02-2019, 13:58
06.02.2019' da çektiğim fotoğraf. Havalar sıcak gittiği için baklalar çiçek açtı fakat hava mevsim normallerine dönmeye başladı, soğuklardan dolayı çiçekler dökme yapar mı?

havlayanPapatya
14-03-2019, 09:39
2 3 saatlik -2 -3 gibi derecelere düşmezse dökülme yapmaz

mertan
15-03-2019, 18:56
Evet dediğiniz gibi bir sorun olmadı. Bugün baktım çiçekler ufak ufak meyveye dönmeye başlamışlar.

mertan
29-03-2019, 09:57
26.03.2019 tarihinde çektiğim fotoğraf bir kaç gün içinde toplamaya başlayacağız gibi gözüküyor. Sıfır gübre sıfır ilaç ve hatta sıfır sulama :)

feyzi_48
29-03-2019, 12:05
26.03.2019 tarihinde çektiğim fotoğraf bir kaç gün içinde toplamaya başlayacağız gibi gözüküyor. Sıfır gübre sıfır ilaç ve hatta sıfır sulama :)

Sayın Mertan, bakla tohumlarını ne zaman toprak ile buluşturmuştunuz ? Kaç aylık süreç sonunda ürünleriniz bu hale geldi. Baklalarınız için maşallah.

mertan
29-03-2019, 14:14
Kasım ayının sonlarına doğru diktim. İlk önce viyollerde çimlendirdim ve 1,5-2 hafta sonra toprağa dikimini yaptım yani uzun süredir bekliyorum gübre, çapalama, ilaçlama veya sulama gibi hiçbir uygulama yapmadım. Aynı alana domates, biber patlıcan dikmeyi düşünüyorum toprağa azot bağladığı için diktim aslında.

Asoo
29-03-2019, 19:22
Kasım ayının sonlarına doğru diktim. İlk önce viyollerde çimlendirdim ve 1,5-2 hafta sonra toprağa dikimini yaptım yani uzun süredir bekliyorum gübre, çapalama, ilaçlama veya sulama gibi hiçbir uygulama yapmadım. Aynı alana domates, biber patlıcan dikmeyi düşünüyorum toprağa azot bağladığı için diktim aslında.

Toprağa azot bağlaması için bakla ektiyseniz çiçekteyken biçip toprağa karıştırmalısınız diye biliyorum.

Meyvaları olgunlaştırırken köklerinde depoladığı azotu tüketiyormuş.

mertan
30-03-2019, 07:46
Bende dediğinizi okudum ama şimdi o kadar güzel duruyorlar ki insan kıyamıyor dokunmaya. Varsın alsın gitsin azotunu şu durumda ben dokunamam. :)

mertan
19-04-2019, 15:43
Baklaların meyveleri bu şekilde, kendilerinin fotoğrafını çekmemişim. Haftada 2 veya 3 kez toplama yapıyoruz hızlı büyüyorlar nisan yağmurları iyice coşturdu baklaları. Taze olunca da lezzeti başka oluyormuş :)

Asoo
19-04-2019, 16:18
Benim baklalar 15 cm ancak varlar. Bugün kar yağıyor. :(

Özendim.

Afiyet olsun.

its_just_a_ride
19-04-2019, 19:06
Baklaların meyveleri bu şekilde, kendilerinin fotoğrafını çekmemişim. Haftada 2 veya 3 kez toplama yapıyoruz hızlı büyüyorlar nisan yağmurları iyice coşturdu baklaları. Taze olunca da lezzeti başka oluyormuş :)

Bir başladı mı çok bereketli olur baklanın meyve dökmesi. Fasulye toplar gibi sık sık hasat edin. Afiyet olsun

mertan
20-04-2019, 09:54
Benim baklalar 15 cm ancak varlar. Bugün kar yağıyor. :(

Özendim.

Afiyet olsun.

Teşekkür ederim. Geçen yıl bende ekim için geç kalmıştım ama genede oluyor sabredin 1 aya başlarsınız yemeye.

mertan
20-04-2019, 09:55
Bir başladı mı çok bereketli olur baklanın meyve dökmesi. Fasulye toplar gibi sık sık hasat edin. Afiyet olsun

Topladıkça bitki daha da hızlanıyor sanki dediğiniz gibi yapmaya çalışıyoruz bizde.

obabilgesi
07-02-2020, 01:02
Merhaba;
Kışın bahçeye gidemediğim için baharda hasat etmek üzere bakla ekmeyi düşünüyorum. 20 şubat gibi fidanları budayıp, bordo bulamacı uygulamak için bahçeye gideceğim. Bu arada bakla dikimi gerçekleştirsem uygun mudur? Tahminim domates-biber gibi sebze fidelerini bahçeye dikeceğim dönemde baklalar hasata gelmiş olacaklardır. Fide kontrolüne gittikçe, onları da hasat etmiş olurum. Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

elifaydin
07-02-2020, 08:39
Ben de 20 gün kadar önce ektim, ilk defa deniyorum bakalım nasıl bir sonuç alacağım. iki haftadır da bahçeyi görmüyorum. Çok merak ediyorum ne zaman çıkar, havalar uygun olur mu acaba?

Portakal Rengi
08-02-2020, 05:53
Merhaba;
Kışın bahçeye gidemediğim için baharda hasat etmek üzere bakla ekmeyi düşünüyorum. 20 şubat gibi fidanları budayıp, bordo bulamacı uygulamak için bahçeye gideceğim. Bu arada bakla dikimi gerçekleştirsem uygun mudur? Tahminim domates-biber gibi sebze fidelerini bahçeye dikeceğim dönemde baklalar hasata gelmiş olacaklardır. Fide kontrolüne gittikçe, onları da hasat etmiş olurum. Cevaplar için şimdiden teşekkürler...

Bence ekin. 2 yıldır ekiyorum, sonra bir şey yapmıyorum. Tasasız bitki. Sulama, bakım derdi yok. Denk gelirse çapalama. Allah ne verdiyse yersiniz.
Tohumu ektiğim toprağı neme doyuruyorum. Can suyu gibi.
Toplayamadıklarınız olursa kuru bakla :)

CornusMas
08-02-2020, 06:06
Sayın obabilgesi, Gönen'de köylüler çoktan ekmiştir baklayı. Ben yaklaşık 2 ay önce kışın başında ekmiştim. Şu an 6-7cm boyundalar. Soğukta büyümeleri yavaşlıyor elbet. Üç parça halinde birer ay arayla ekiyorum. Aralık, Ocak ve Şubat aylarının başında. Böyle yapınca uzun bir dönem taze bakla tüketebiliyorum.Havanın durumuna göre Nisan sonu gibi hasata başlıyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

obabilgesi
08-02-2020, 07:02
Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.
Evet sevgili Portakal Rengi, bende aynen sizin gibi düşünüyorum... Yetişebileceğimi yerim, yetişemediğim kuru bakla olur :)
Çok doğru sayın CornusMas, Gönen’de çoktan ekildi ama elde olmayan sebeplerden dolayı zamanı kaçırdım. Tohumlar elimde kaldı, ne çıkarsa bahtıma diyip şansımı denemeyi düşündüm. Üç beş pişirimlik, olmadı tadımlık kısmet olur belki :) (sanırım toprakla oynamayı özledim, bakla bahane...)

Portakal Rengi
09-02-2020, 07:47
Sayın obabilgesi, Gönen'de köylüler çoktan ekmiştir baklayı. Ben yaklaşık 2 ay önce kışın başında ekmiştim. Şu an 6-7cm boyundalar. Soğukta büyümeleri yavaşlıyor elbet. Üç parça halinde birer ay arayla ekiyorum. Aralık, Ocak ve Şubat aylarının başında. Böyle yapınca uzun bir dönem taze bakla tüketebiliyorum.Havanın durumuna göre Nisan sonu gibi hasata başlıyorum.

Evetttt. Çok akıllıca. Seneye aynı yöntemi kullanayım. Sağolun.

Resulgur
09-02-2020, 17:03
Bende yeni ektim baklayı. Bulunduğum konumdaki çiftçiler bu zamanda ektiklerini söylediler. [emoji106]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20200209/ab34e81d9ce8aa58842885abbac98e37.jpg

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

elifaydin
10-02-2020, 07:46

Bu çerçevede Şubat sonu gittiğimde bir posta daha ekmeyi düşündüm. Çok da mantıklı geldi söylediğiniz.

Çamfıstığı
07-05-2020, 15:44
707576

Arkadaşlar bu zamanda bu iyice olgunlaşmış bu baklalardan balkonda büyük peynir **** yoğurt kaplarına (her kap içine 3-4 tane olarak) eksem çokmu geç kalmış olurum.Öğlenden sonra toplamda 3 saat kadar güneş gören bir balkondan bahsediyorum.Niyetim 10.aya kadar alabildiğimce ürün almak ve 10 ayda gerçek ekimini yapmak.Teşekkür ederim şimdiden.

mertan
10-05-2020, 20:18
Evet baya geç oldu artık, Ocak Şubat olsaydı bir nebze kurtarırdınız belki. 10. ayı bekleyin derim ben. Ama elinizde yeterli tohum varsa görmek için deneyebilirsiniz.

Çamfıstığı
11-05-2020, 14:09
Teşekkürler Sn. mertan cevabınız için. Bende tohumluk olmaları için kurutmaya aldım, artık kısmet Kasım ayına.

Hep_çiftçi
18-10-2020, 14:20
Merhaba, ben toprağı beslemek için ekildigini ve çiçek açtığında gövdeden kırarak toprağa bırakıldığında toprağa azot verdiğine dair bir program izlemiştim. 1 ay önce bu sebeple ektim ama tüm tohumlar çürüdü. Tohumlar babaannemin bu yıl aldığı tohumlar yani problemli tohumlar değil diye düşünüyorum çürümesine sebep ne olabilir

CornusMas
18-10-2020, 18:18
Merhaba, ben toprağı beslemek için ekildigini ve çiçek açtığında gövdeden kırarak toprağa bırakıldığında toprağa azot verdiğine dair bir program izlemiştim. 1 ay önce bu sebeple ektim ama tüm tohumlar çürüdü. Tohumlar babaannemin bu yıl aldığı tohumlar yani problemli tohumlar değil diye düşünüyorum çürümesine sebep ne olabilir

Çok erken ekmişsiniz sayın Hep_çiftci. Bakla Marmara bölgesinde genellikle kış aylarında ekilir. Siz Ağustos sonu, eylül başı gibi ekmişsiniz. Ocak, Şubat gibi ekmeniz gerekirdi.

hobi_bahce20
26-10-2020, 19:05
Dostlar, gecen sene ki ilk bakla ekim dikim urun yetistirme ve toplama ile ilgili hazirladigim youtube video linkini size iletiyorum https://www.youtube.com/watch?v=U72aJgBw-RQ&t=210s ayrica bu kanala abone de olabilirsiniz, cok cesitli videolar da mevcuttur.

Bu sene de bakla ekimi yaptim yaklasik 300 adet, umarim bu sene de verimli gecer..

ozlem39
28-10-2020, 13:45
bakla nasıl ekilir, suda bekletilerekmi yoksa doğrudan toprağa mı? bilgi verirseniz sevinirim tohumum geldi ekmek istiyorum.

Asia
28-10-2020, 14:39
Özlem hanım sanırım henüz erken daha. Kasım ortaları sonu olabilir. Çapalanmış toprağa tırnaklı yeri aşağıya gelecek şekilde batırıyorsunuz ıslatmanıza gerek yok. Bizim köyde böyle yapılıyor belki farklı fikri olan arkadaşlar vardır. Acele etmeyin bana kalırsa. İyi günler

its_just_a_ride
30-10-2020, 22:46
bakla nasıl ekilir, suda bekletilerekmi yoksa doğrudan toprağa mı? bilgi verirseniz sevinirim tohumum geldi ekmek istiyorum.

Ilık suda şişirerek ekebilirsiniz.

CornusMas
08-11-2020, 20:13

Bakla tohumlarını ekmek için önceden hiçbir işlem yapmanız gerekmez. Doğrudan toprağa, 1-2 cm derine ekin. Tohumu dik ekmeyin. Bir baklayı yere atın, yere düştüğünde nasıl duruyorsa toprağa aynı o şekilde gömmeniz yeterli.

LikyaMavisi
26-11-2020, 20:46
selamlar.
Bakla başlığı görünce yazmadan edemedim. tohumluk baklasını paylaşmak isteyen var mıdır? bakla ekmek için gayet güzel bir zaman...

hobi_bahce20
05-12-2020, 09:01
Merhaba, bu sene yaklasik 350 kok bakla ektim.
Verimli olmasini umarim, nisan mayis gibi bol bol yeriz artik...

https://i.hizliresim.com/TJYWd4.jpg (https://hizliresim.com/TJYWd4)

junior
18-12-2020, 14:36
Herkese selam. Baklalar büyüyor ama bir ana gövde bir veya iki de alttan toprak seviyesinden yan dallar yapıyor çoğunluğu. Yan dalları kırıp tek gövde bırakmak mı lazım. V şeklinde ikili ve üçlü gövde yapıyor yani. Teke mi indirmeli.

Dutlubahçe
18-12-2020, 20:21
Herkese selam. Baklalar büyüyor ama bir ana gövde bir veya iki de alttan toprak seviyesinden yan dallar yapıyor çoğunluğu. Yan dalları kırıp tek gövde bırakmak mı lazım. V şeklinde ikili ve üçlü gövde yapıyor yani. Teke mi indirmeli.

Baklanın budandığını hiç duymadım, yıllardır bakla yetiştiren biri olarak, ihtiyaç olduğunu da zannetmiyorum.

kızıl-çam
19-12-2020, 10:18
Herkese merhaba. Ankara’daki bahçemde çok sevdiğim bir sebze olan baklayı yetiştirmek istiyorum. Ankara gibi İç Anadolu Bölgesi’nde bakla yetiştirebilen oldu mu? Ayrıca toprağı killi, kireçli ve ph 7.6, bakla için sorun olur mu?

junior
19-12-2020, 16:08
Baklanın budandığını hiç duymadım, yıllardır bakla yetiştiren biri olarak, ihtiyaç olduğunu da zannetmiyorum.

http://www.agaclar.net/forum/attachments/sebzeler/545910d1428591806-20150409_103404.jpg

Şu üstteki fotodaki gibi dikkat ederseniz çoklu gövde yapıyor topraktan.

Dutlubahçe
19-12-2020, 16:36
http://www.agaclar.net/forum/attachments/sebzeler/545910d1428591806-20150409_103404.jpg

Şu üstteki fotodaki gibi dikkat ederseniz çoklu gövde yapıyor topraktan.

Çoklu gövde yaptığı doğru, buna halk dilinde kardeşlenme derler. Hatta bazı yörelerde kardeşlenmeyi arttırmak için, yeni yeşeren buğday tarlalarını koyunlara otlatırlardı eskiden. Çünkü bu verimi de arttırır. Dikkat edilmesi icab eden husus, bakla tohumlarını sık ekmemek.

Asoo
19-12-2020, 17:29
Herkese merhaba. Ankara’daki bahçemde çok sevdiğim bir sebze olan baklayı yetiştirmek istiyorum. Ankara gibi İç Anadolu Bölgesi’nde bakla yetiştirebilen oldu mu? Ayrıca toprağı killi, kireçli ve ph 7.6, bakla için sorun olur mu?

gidatarimziraat.com.tr sitesinde " pH değeri 7-7.5 arasında olmalıdır. Asitli topraklarda baklanın büyümesi yavaşlar ve verimi düşük olur." diyor.

Benim bahçem de Ph 7,2 idi. Bakla yetişmesinde bir sıkıntı yok. Rakım 1150. Marmara, Karadeniz, karasal iklim geçiş bölgesindeyim. Ama iklim İç Anadolu iklimine benzer.

Kayınpederim de Çankırı'da gayet güzel yetiştiriyor.

Ankara'da da sorun olacağını sanmam.

Bereketli olsun!

Muda
19-12-2020, 20:25

Afyonkarahisar'da yetiştiğine göre her yerde yetişir. Ancak soğuklar başladı gibi. Normalde sonbaharda ekiliyor. Yeriniz güneş gören bir yer ise bir kısım tohumları şimdi dikin. Bir kısım tohumları da baharda ekersiniz.

kızıl-çam
28-01-2021, 15:06
Merhabalar,
Çanakkale’den geçen yaz aldığım bakla tohumlarının birkaçında küçük delikler fark ettim. Bu delik açılmış tohumlar çimlenir mi? Ayrıca baklagil tohumlarını delen böceklerden kurtulmak için ne önerirsiniz?
Teşekkürler...

its_just_a_ride
28-01-2021, 19:12
Merhabalar,
Çanakkale’den geçen yaz aldığım bakla tohumlarının birkaçında küçük delikler fark ettim. Bu delik açılmış tohumlar çimlenir mi? Ayrıca baklagil tohumlarını delen böceklerden kurtulmak için ne önerirsiniz?
Teşekkürler...

Buzdolabında saklayabilirsiniz. Delikleri de ekin, denemekten zarar gelmez.

Asoo
28-01-2021, 19:14
Merhabalar,
Teşekkürler...

Baklagillerde kurtlanma, çimlenmeyi genelde engellemiyor. Bir miktar oran azalabilir. Bakla ve bezelyede benim de başıma geliyor.

Böceklenmeye ben pek takılmıyorum. Kimyasallarla çözümü var diye biliyorum. Geleneksel çözümü de vardı. Fakat hatırlamıyorum. Bilen arkadaşlar önerilerde bulunur sanırım. Forumda bir yerlerde de vardır.

kızıl-çam
29-04-2021, 10:57
Merhabalar,
Ektiğim baklalar son derece hızlı büyüyor ve bol miktarda çiçek açıyor ama bu çiçekler ne yazık ki baklaya dönmüyor. Örneğin, 15 Nisan'da çiçek açmaya başlayan baklalarda bir tane bile bakla yok. Bu durumun sebebi ne olabilir, ne yapmak lazım? Teşekkürler...

hobi_bahce20
01-05-2021, 20:11
Merhaba, bakla da iki kez hasat edebildim daha da devam edecek gorunuyor. Bu sene 350 kok ile iyi basari sagladim ama cok yogun ve dar alanda ekim yapmisim gibi. Seneye 100 kok yeterli gibi dusunuyorum...

Resimlerim....

ilk hasat https://i.resimyukle.xyz/05Bf25.jpeg (https://resimyukle.xyz/i/05Bf25)
ilk yemek https://i.resimyukle.xyz/3bz9Kd.jpeg (https://resimyukle.xyz/i/3bz9Kd)
daldan goruntu https://i.resimyukle.xyz/fBbMaK.jpeg (https://resimyukle.xyz/i/fBbMaK)
ikinci yemek https://i.resimyukle.xyz/TCdRUP.jpeg (https://resimyukle.xyz/i/TCdRUP)

hobi_bahce20
03-05-2021, 19:47
Dostlar, ikinci sezon bakla üretimim ile ilgili bir video hazırladim, size zevkli seyirler dilerim...

https://www.youtube.com/watch?v=PTsKIhyNPFw

hobi_bahce20
05-12-2022, 20:56
Dostlar, 4 sezon bakla üretimim ilk gun ile ilgili bir video hazırladim, size zevkli seyirler dilerim...

https://www.youtube.com/watch?v=s1W5OoZVCU0

aydemiraydın
06-12-2022, 08:31
ektiğim baklalar sırayı düzdü. çıkış ve gelişimleri çok güzel.
bakla tohumu , gölyaka bursa tohum çeşidi çok verimli. aşağıdan yukarı doğru uzun bir periyod bakla veriyor.