PDA

View Full Version : Müstakil Ev Yapım Aşamaları

Sayfalar : [1] 2

skanatlar
15-02-2018, 12:03
Merhaba,

Yeni bir başlık olarak müstakil ev yapım aşamaları olarak açmamın sebebi, bu konuda internet te aratma yapınca pek fazla bilgiye ulaşılamıyor. Bende yaptırmayı planladığım evimi bu başlık altında, mümkün olduğunca detaylı ve sizlerinde yorum ve görüşlerini içerecek şekilde güncellemeye çalışacağım. Umarım bu paylaşımlar herkes için faydalı olur

Şimdiden katkılarınız için teşekkür derim.

skanatlar
15-02-2018, 12:05
Birinci aşama arsa,

Yer Şarköy Tekirdağ.

Arsanın büyüklüğü : 400m2. 16,75mt cephe, 24 mt derinlikte.

İmar durumu %20. Düz bir zemin de. Batı-güneybatı yönünde. Hakim rüzgar Poyraz

skanatlar
15-02-2018, 12:07
Proje ve Belediye de ki işlemle,

İyi bir mimar bulmanızı tavsiye ediyorum. Her belediyenin kendi imar yönetmelikleri oluyor. Projenin onaylanması için, bu yönetmeliğin önemli detaylarına hakim olunması gerekiyor. Bu nedeniyle inşaatın yapılacağı bölgenin mimarı ile çalışılmayı uygun gördüm.

Mimar’ın sağladığı hizmetler,

1-Mimari proje çizimi, metraj ve 3 boyutlu modelleme.
2-Betonarme statik proje çizimi.
3-Mekanik tesisat proje çizimi ( Sıhhi tesisat, ısı yalıtım,doğalgaz, kanal projeleri )
4-Elektrik tesisat proje çizimi.
5-Zemin etüt raporu.

Mimar bu projeleri, belediyenin istemiş olduğu tüm evraklar ile birlikte dosya haline getirilip belediyeden inşan ruhsatının alınmasını sağlayacak.

Mimar’ın ilk etapta istediği belgeler

1. İmar durumu raporu Belediyeden 160 TL ( Arsanın büyüklüğüne bağlı )
2. LİKAP arsanın koordinatlarını gösteren rapor Belediyenin anlaşmalı ofislerinden 530 tl

skanatlar
15-02-2018, 12:11
Bazı Terimler,

TAKS: Temel Alanı Katsayısı, 400m2 arsa için % 20, yani taban alanı veranda hariç en fazla 80m2 olabilir

KAKS ( Emsal ): Kullanım alanı katsayısı. 400 m2 arsa için %40, yani 160m2 kullanım alanı oluşturabilirsiniz demek. Açık balkonlar , açık teras , bahçe verandası ve bodrum hariç. Bunun anlamı 80m2 + 80m2 2 katlı ev yapılabilir. Bodrum kat KASK a dahil değil.

Terası ya tamamen çatı ile kapatmak zorundayız ya da tamamen açık teras yapabiliriz.

Maksimum 80m2 bodrum kat yapma hakkımız var. Bodrum kat minimum yüksekliği 2,4mt olabilir. Biz 2,7mt planlıyoruz.

Yola ve komşu parsellere yaklaşabilme mesafeleri sınırlaması var. Burada yola en fazla 5mt, yan ve arka parsellere 3mt yaklaşabiliriz.

Maksimum yükseklik önemli zemin kotundan saçak altına kadar olan mesafe diye tanımlanıyor. Bizim arsa da 6,5mt. Bunun anlamı 50cm subasman + 3mt zemin kat yüksekliği + 3mt 1. Kat yüksekliği.

Zemin kotu da önemli bir nokta . Ben tam olarak emin değilim. Yola göre belirleniyor. Eğer yol varsa bundan 18cm yükseklikte tretuar hesap ediliyor . İşte bu zemin kotu oluyor sanırım.

Bizim durum biraz karışık. Toprak yol var. Zemin kotu, yani subasman alt noktası, arsanın mevcut zemininden yaklaşık 50cm yüksekten başlayacak .. Zemin kotu belirlenmemiş yerlerde , dilekçe ile belediyeye başvurulup tarafınıza bildirilmesi isteniliyor. Bizim belediye de toprak yollar için subasman alt noktası maksimum 50cm yüksekten başlatılabilir kararı var. Ev yapıldıktan sonra, yaklaşık 20cm yüksekliği kaliteli toprak ile doldurmayı planlıyorum.

skanatlar
15-02-2018, 12:12
İnşaatın Aşamaları,

İnşaatın aşamaları ile ilgili internetten toplamaya çalıştığım bilgileri adım adım paylaşmak istiyorum. Gerçek inşaat aşamasına geçildiği zaman da ayrıca daha detaylı bir şekilde fotoğraflı olarak paylaşmayı planlıyorum.

Benim projemde bodrum katı olacak. Yüksekliği 2,7mt olarak düşünüyoruz. Bodrum katının perde duvarları ve radye temel bence inşaatın en önemli aşaması. Toprak altında kalan bu bölümlerin iyi bir şekilde ısı ve su izolasyonu yapılması çok önemli.

skanatlar
15-02-2018, 12:15
Harfiyat,

Yukarıda bildiğim kadarıyla değindiğim, zemin kotu **** sıfır kotu da deniyor sanırım, hafriyat çalışması ve bodrum katının oluşturulması için önemli. Şöyle açıklamaya çalışayım: Şu an arsanın bir zemini var ve bu zemin sıfır kotunun altında bir seviyede. Bodrum yüksekliği + temel yüksekliğinden, Subasman seviyesi 50cm + yaklaşık 50cm sıfır kotu ile mevcut arsa zemini arası mesafe, düşüldüğünde yapılması gereken hafriyat derinliği ortaya çıkacak

En iyisi katmanları aşağıdan yukarıya yazayım

50 cm subasman mesafesi

50cm mevcut arsa zemini ile zemin kotu **** sıfır kotu na ulaşmamız için mesafe ( şu an toprak üstünde )

170cm bodrum kat zemini ile arsanın şu anki zemini arası mesafe

50cm radye temel

10cm grobeton

Sonuç olarak şu an ki mevcut zeminden 230cm derinliğe inilecek.

skanatlar
15-02-2018, 12:16
Şimdi de hafriyatın alanını hesap edelim .

Kabaca 8 mt genişlik 10 metre derinlikte bir taban alanımız olsun. Tahmini olarak söylüyorum her bir kenardan 1 er metre fazla genişlikte kazılırsa 10mt ye 12 mt bir alan kazılması gerekecek.

Kenarlardan bırakılan 1 er metre fazlalık temel ve perde duvarı izolasyonları için çalışma alanı için ( tahmini söylüyorum )

skanatlar
15-02-2018, 12:18
10 cm grobeton:

Taban alanının her bir kenardan 50cm daha geniş olarak dökülmesi gerekecek.

8mt 10mt taban alanı için 9mt 11 mt alanda 10cm yükseklikte düz bir zemin elde etmek için dökülür.

Grobetonun altına mıcır da dökülmesi tavsiye ediliyor. Mıcır dökülecekse hafriyat 10-15 cam daha derin kazılmalı ( dökülecek mıcır yüksekliği kadar ).

Grobetonun sınırlarını ve yüksekliğini sabitlemek için 10 a 10 kalaslar kullanılıyor.

skanatlar
15-02-2018, 12:24
Radye Temel,

Radye temelin, taban alanına göre her bir kenardan en az 20 şer cm daha geniş atılması gerekiyor. Yani 8mt ye 10mt, 80m2 taban alanı için radye temelin sınırlarını 8,4mt ye 10,4mt olarak düşünüp, temel için sınırlandırmanın bu ölçüler de yapılamsı gerekecek.

Radye temelin yüksekliği 50cm.

Radye temelin sınırları boyunca, radye temelin yüksekliğinden 5cm daha fazla yüksekliğe ulaşacak şekilde tuğla duvar örülecek. Adete radye temel için bir havuz oluşturulacak.

skanatlar
15-02-2018, 12:26
Bu havuzu oluşturmamızın sebebi

1-Temelin döküleceği kalıbı yapmış oluyoruz

2-Temelde Bohçalama dediğimiz, 2 kat olacak şekilde, mebran ile su izolasyonunu yapacağımız alanı oluşturuyoruz.

Bohçalama işleminin çift kat, şaşırtmalı olarak yapılamsı gerekiyor. Subasman seviyesi ne, yani zemin kata kadar kesintisiz devam ettirilmesi önemli. Polyester **** cam tülü taşıyıcılı su yalıtım mebranı diye adlandırılan malzeme, şalamo ile ısıtılıp,eritilerek uygulanıyor. Bohçalama diye aratılırsa internette epey video mevcut.

skanatlar
15-02-2018, 12:27
Temel demirlerini döşemeden önce, izolasyonun delinmemesi için koruma amaçlı 5cm beton dökülür. Temel demirleri bu betonun üstüne döşeniyor.

skanatlar
15-02-2018, 12:32
Koruma betonunun üzerine radye temel demirleri hazırlanır. Aşağıda ki fotoğrafta, radye temelin sınırlarını ve kalıbını oluşturan tuğlaları, bu havuzun içerisine yapılan izolasyonu görebilirsiniz

skanatlar
15-02-2018, 12:34
Temel Betonu Dökülmesi,

Temel betonu dökülmeden önce birkaç nokta önemli

Pas Payı

Mutlaka kullandırın. Çok ucuz bir malzeme betonun içinde ki demiri korozyona karşı koruyor.

skanatlar
15-02-2018, 12:34
Temelde galvaniz şeritlerle topraklama yapıdığından emin olun.

skanatlar
15-02-2018, 12:35
Statik projede belirlenen beton sınıfına göre getirilen beton, betona su katmadan, gerekirse akışkanlaştırıcı ile takviye edilerek dökülür. betonun kalıba iyi yerleşmesi ve boşluk oluşturmaması için mutlaka vibratör kullanılmalıdır. Vibratör işi bilinçli elemanlara teslim edilir ve döküm boyunca çalıştırılır.( alıntı )

skanatlar
15-02-2018, 12:46
Subasman Perdelerinin İmali,

Radye temel ile subasman kotu arasında imal ediliyor

skanatlar
15-02-2018, 12:51
Perde Duvar,

skanatlar
15-02-2018, 12:52
Perde Duvarların İzolasyonu,

Perde duvarlar, bodrum katın dış duvarlarını oluşturduğu için, tamamen toprak ile temas edecek olan bu yüzeylerin izolasyonu çok önemli. Bu duvarlar dışarıdan su ve ısı izolasyonu yapılıp çok iyi bir şekilde çepe çevre drenaj yapılması binanın korunması ve ısı kayıplarının önlenmesi için çok önemli.

skanatlar
15-02-2018, 12:53
Su izolasyonu,

Tüm perde duvarlar duzgün bir hale getirilip likit mebran sürülecek. Bu likit mebran üzerine, polyester taşıyıcılı mebran aynı temel altında yapıldığı gibi, şaşırtmalı olarak, 2 kat kaplanacak. Bu kaplama şalomo ile yapılacak. Zemin kotuna kadar çıkacak.

skanatlar
15-02-2018, 12:55
Bu mebranın üzerine XPS ısı yalıtım levhaları monte edilecek . 30-40mm kalınlık seçilebilir. Bu levhaları tutturmak için ekte bulunan çivili aparat şalomo yardımıyla mebrana eritilerek yapıştırılıyor. Daha sonra XPS levha bu çivilere sabitleniyor.

skanatlar
15-02-2018, 12:57
XPS Isı yalıtım levhası üzerine Drenaj Levhası toprak seviyesinin üstüne kadar sabirlenir

skanatlar
15-02-2018, 13:00
Radye temelin çepe çevre etrafı Keçeli Drenaj Borusu ile sarılır.

Resinde sarı renkte ki boru. Etrafı keçeli olan tipleri tıkanmayı engellediği için tercih edilmeli.

skanatlar
15-02-2018, 13:01
Kolon Krişler yapılıp tuğla duvarlar örülerek Giriş kat ve 1. Kat oluşturulu, Teras , varsa çatı yapılarak Kaba İnşaat tamamlanır.

skanatlar
15-02-2018, 13:09
Mimari Proje aşağıda ki şekilde olacak

skanatlar
15-02-2018, 13:14
Evin Kesiti

ceoahmet
15-02-2018, 14:27
Yol gösterici, çok değerli paylaşım.
güle güle oturun

Kozanli
15-02-2018, 15:21
Kolon Krişler yapılıp tuğla duvarlar örülerek Giriş kat ve 1. Kat oluşturulu, Teras , varsa çatı yapılarak Kaba İnşaat tamamlanır.

Beton kolonlar ilgimi çekti.
İnşaatınız nerede gelip görmek isterim.
Hayırlı olsun.

skanatlar
20-02-2018, 10:40
Sn Kozanli,

İnşaat henüz başlamadı. Resimler internetten alıntı.

Beton kolonlarda ilginizi çeken nedir. Paylaşabilir misiniz ?

latif.07
20-02-2018, 17:26
Sn Kozanli,

Paylaşımlarınızdan gördügüm kadar baya bilgilisiniz, önceden müteahhitlik yaptınızmı bilmiyorum ama nacizhane bir tavsiyem var. Evinize kendiniz uzun yıllar oturucaksınız galiba, uzun yıllar oturmayı düşünüyorsanız ısı tugla kullanmayın, çif tugla kullanıp arasına stafor döşeyin o zaman daha iyi ısı ve ses yalıtımlı bir eviniz olur pencereler zaten çift cam olur büyük ihtimal.
En üstkatada çatı olarak şıngıl döşemenizi tavsiye etmem bu güne kadar yaptıgımız tüm binalarda şıngıllar suyu akıtıyorlardı ne yaptıysak yaptık hep bir yerleden sızdırmazlıgı sağlayamadık, Saglasak bile 3-5 yıl sonra şıngıllar fırtına ile kalkıp sızdırmazlıklarını tekrar kaybettiler ve müşterilerimize karşı mahcup olduk. Bu sene artık yap sat inşaatlarımızda bile kiremit çatı kullanma kararı aldık sizede tavsiyem kiremit çatı kullanmanız olacaktır, kiremit çatılar daha sorunsuz.

Kozanli
20-02-2018, 18:27
Sn Kozanli,

Sayın skanatlar, Türkiye de kalıp olarak ahşap kullanılıyor.
Nacizane bakış açım, Ahşap kalıplar beton için düzenli olmadığını, beton sızıntısı nedeniyle demiri sarmıyor.
Gördüğüm bütün inşaatlarda, resimdeki gibi düzgün görüntü olmuyor.
Avrupa'da ise alüminyum metal kalıplar kullanılıyor.
Sizin yayınladığınız resimleri görünce ; ha, istediğim demek ki Türkiye'de de varmış intibası oluştu.
Bu yüzden ilgimi çekti diye not düştüm.
Çünkü, inşaata başlayacağım.

Zerlanist
20-02-2018, 18:46
Muazzam bir paylaşım olmuş, şimdiden güle güle oturun. Ortalama m2 fiyatı paylaşabilir misiniz mahsuru yoksa?

Kozanli
20-02-2018, 19:42
Paylaşımlarınızdan gördügüm kadar baya bilgilisiniz, önceden müteahhitlik yaptınızmı bilmiyorum ama nacizhane bir tavsiyem var. Evinize kendiniz uzun yıllar oturucaksınız galiba, uzun yıllar oturmayı düşünüyorsanız ısı tugla kullanmayın, çif tugla kullanıp arasına stafor döşeyin o zaman daha iyi ısı ve ses yalıtımlı bir eviniz olur pencereler zaten çift cam olur büyük ihtimal.
En üstkatada çatı olarak şıngıl döşemenizi tavsiye etmem bu güne kadar yaptıgımız tüm binalarda şıngıllar suyu akıtıyorlardı ne yaptıysak yaptık hep bir yerleden sızdırmazlıgı sağlayamadık, Saglasak bile 3-5 yıl sonra şıngıllar fırtına ile kalkıp sızdırmazlıklarını tekrar kaybettiler ve müşterilerimize karşı mahcup olduk. Bu sene artık yap sat inşaatlarımızda bile kiremit çatı kullanma kararı aldık sizede tavsiyem kiremit çatı kullanmanız olacaktır, kiremit çatılar daha sorunsuz.

Sayın latif.07, belli ki bir deneyiminizi paylaşmışsınız.
Şimdiki oturduğum dairenin (İstanbul) imar anını görüp, yapan mütahit ile niza yaptığımı ve fikirlerimi dile getirmiştim.
Sizin dediğiniz gibi çift tuğla örerek aralarına strobor sıkıştırılmış, bu sağlıksız ve hiç fayda sağlamaz.
Strobor binanın dış yüzeyine yapılırsa sağlıklı olur.
Türkiye'de şunuda gördüm 2 cm kalınlığında strobor ile binanın dış yüzeyinin kaplandığını.
Avrupa'da bugün minimum 14 cm kalınlıkta olma şartı var olduğunu biliyorum.
Avrupa'da ki evimi ben kendim yaptım ve 8 cm kalınlığında strobor ile kaplama yapmıştım 21 yıl önce.

latif.07
21-02-2018, 17:54
Sayın latif.07, belli ki bir deneyiminizi paylaşmışsınız.
Şimdiki oturduğum dairenin (İstanbul) imar anını görüp, yapan mütahit ile niza yaptığımı ve fikirlerimi dile getirmiştim.
Sizin dediğiniz gibi çift tuğla örerek aralarına strobor sıkıştırılmış, bu sağlıksız ve hiç fayda sağlamaz.
Strobor binanın dış yüzeyine yapılırsa sağlıklı olur.
Türkiye'de şunuda gördüm 2 cm kalınlığında strobor ile binanın dış yüzeyinin kaplandığını.
Avrupa'da bugün minimum 14 cm kalınlıkta olma şartı var olduğunu biliyorum.
Avrupa'da ki evimi ben kendim yaptım ve 8 cm kalınlığında strobor ile kaplama yapmıştım 21 yıl önce.

çift tuğla arasına strafor sıkıştırılmış hiç fayda saplamazmı :rolleyes: yapmayın lütfen olurda antalyaya yolunuz düşerse sizi çift tugla arası staforlu dairelerimizi gezdirmek bir de ısı tugla kullanılmış dairelerimizi gezdirmek isterim aralarındaki farkı kendiniz hissederseniz belki dogru bildiginiz yanlışlardan vazgeçersiniz :)

Avrupa hakkında bilgim yok hiç avrupa hakkında emin olmadıgım bir konuda sizleri yanlış yönlendirmek istemem belki oradaki straforlar farklıdır belki oradaki evler ufak oldugundan straforu binaların dışına yapıyorlardır.

Biz türkiyede binaların dış yüzeylerine kesinlikle strafor kaplamıyoruz kaplanmasını dogru bulmuyoruz. Nedeni aslında basit strafor çok iyi yanıcı bir maddedir. Allah korusun bir yangın cıkarsa 10 katlı bir apartmanı tüm alevlerin sarması 60 saniye alır.
Antalyada yapım aşamasında bir apartmanın dışına sizin çok saglıklı dediginiz strafor kaplamasını yapmışlar bina daha bitmemiş iskan alınmamış ve şans içinde oturan yokmuş sigara küllerinden çıkan yangında bina cayır cayır yandı. O straforları yanmaz strafor diye satıyorlar ama biz tercih etmiyoruz, tavsiyede etmiyoruz. Binanın dışına strafor kaplayınca bina çok güzel gözüküyor evet dediginiz gibi güzelde ısı yalıtımı sağlayabilir ama çok riskli, en mantıklısı çift tugla yapıp arasına strafor koymak yani bizimde mimarımız mühendisimiz böyle daha iyi olacagını söylüyor. İsterseniz sizde bir mimara mühendise danışın

Kozanli
21-02-2018, 18:47
http://www.agaclar.net/forum/1532278-post33.htm

Sayın latif.07, önümüzdeki iki hafta için de Antalya ya mutlaka geleceğim.
Adres ve telefon özelden yazarsanız sevinirim.
İyi akşamlar dilerim.

Kozanli
22-02-2018, 09:20
https://youtu.be/_c72paspG

Izlemeniz öneririm.

saleri
22-02-2018, 09:37
https://youtu.be/_c72paspG

Izlemeniz öneririm.

Video da sorun mu var ? Açılmıyor

Kozanli
22-02-2018, 11:28
https://youtu.be/_c72paspGLM

Tekrar denedim..

Kozanli
22-02-2018, 11:36
Anleitung für den Aufbau und die Montage einer Fassadendämmung - günstige Baustoffe online. (http://www.eu-baustoffhandel.de/allgemein/anleitung-fuer-den-aufbau-und-die-montage-einer-fassadendaemmung)

Kozanli
22-02-2018, 14:53
Linki tıklayınız detaylı görüntüler resimler her şeyi anlatıyor.
Birkaç sayfa Türkçe yazılım yükledim.

Portakal Rengi
22-02-2018, 19:34
Sayın skanatlar, Türkiye de kalıp olarak ahşap kullanılıyor.
Nacizane bakış açım, Ahşap kalıplar beton için düzenli olmadığını, beton sızıntısı nedeniyle demiri sarmıyor.
Gördüğüm bütün inşaatlarda, resimdeki gibi düzgün görüntü olmuyor.
Avrupa'da ise alüminyum metal kalıplar kullanılıyor.
Sizin yayınladığınız resimleri görünce ; ha, istediğim demek ki Türkiye'de de varmış intibası oluştu.
Bu yüzden ilgimi çekti diye not düştüm.
Çünkü, inşaata başlayacağım.

Ülkemizde de metal kalıplar kullanılıyor. Genellikle kolon yapımında. Avrupada alüminyum kullanılmasının nedeni iş güvenliği kısıtları olabilir. (Kişi 20 kg dan çok yük taşıyamaz kuralı) Büyük inşaat alanlarında beton kontraplağı ve ahşap kiriş sistemleri kullanılır. Beton kontraplağı suya dayanıklı reçine ile üretilmiş, üzeri kaplamalı (genellikle PVC) plakalardır. Betondan önce yağlanır ki yapışma olmasın. Tüm yapıyı ahşap kalıplar ile yapabilirsiniz, beton özellikleri değişmez. Sorun işçilikte. İnşaat teknolojisi konusunda Avrupa'dan geride olduğumuz söylenemez. Nitelikli eleman ve işçilik felsefesi konusunda sıkıntılıyız. Anlattığım sistemle brüt beton dökülebiliyor. (Sıva kullanılmadan boyama )

skanatlar
06-03-2018, 15:28
Arkadaşlar değerli yorumlarınız için teşekür ederim. Ben henüz inşaat başlamadım kısmetse Nisan Mayıs gibi başlamaya niyetliyim. Müteahhit değilim, sadece internetten biraz araştırma yaptım ve derlediğim bilgileri paylaşmaya çalıştım.

Asıl gerçek aşamlar inşaat başladığı zaman adım adım paylaşılacak. Fiyatlar konusunda da bilgilendirme yapmaya çalışacağım

Tartışılan ısı ve su yalıtımı konusu bence çok önemli. Ben de çatı olmayacak teras olacak, o nedenle shingel kullanılmayacak ancak ısı ve su yalıtımı mutlaka teras zemininde yapılacak. Isı en çok burada kaçıyor.

Tuğla arası strafor uygulamasında kolonlar ve kirişler malesef izole edilemiyor. Isı köprüleri oluşması ve ısı kayıplarının en çok bu beton elemanlarda meydana gelmesi nedeni ile dıştan XPS **** taş yünü kaplanacak şekilde yalıtım yaptırmayı planlıyorum. Toprak ile temas eden bodrum kat perde duvarları da buna dahil olacak.

Sn.Latif.07 haklı olduğunuz nokta XPS ve EPS köpüklerin yangın anında çok tehlikeli olması. Bu nedenle Taş Yünü çok daha güvenli bir malzeme. Biraz pahalı olsada çok güvenli ve ses yalıtımı da sağlıyor. Taş yünü suyla arası iyi değil bu neden toprak altı perde duvarlarda XPS yapılması zorumluluk gibi duruyor.

Kalıp olarak plywood malzeme kullanımı yaygınlaşıyor. Bu malzeme kullanılarak yapılan kalıplar ile beton yüzeyler çok temiz çıkıyor.

hosseda
06-03-2018, 18:40
Teras çatı için ısı yalıtımına büyük katkı sağlayacak imalat, çatı betonunda ve şapında perlit kullanmak olabilir. Bizim de çatımız teras, özel bir uygulama yok, bildiğimiz beton ( evin olduğu yerdeki yola pompa giremediğinden üstelik eski sistem elle karılmış bir beton) ve üzerinde şapı var. Su izolasyonu için her sene likit membran sürülüyor şap üstüne.
Beton dökmeden önce ustayla çok konuştum perlitle dökelim tavan betonunu diye ama hiç uygulamam olmadı bilmediğim malzemeyle betonu dökmeye cesaret edemem dediydi.
Çatı ve diğer su gören yerlerde en mühim mesele eğimin hakkıyla verilmesi oluyor, ev yapanın her zaman aklında olacak konulardan bir tanesidir eğim meselesi. Hatalı eğim ömürlük dert olur, hakkıyla verilen eğim ise keyf verir.

Kozanli
06-03-2018, 19:10
Yazılanları okuduğum da şaşırıyorum.
Tam 21 yıl önce Avrupa'da ki evimi kendim
EPS köpük ile kaplama yaptım.
Avrupa'da imalat edilen EPS köpük ile Türkiye de imalat farklı mı acaba diyorum.
Yalnız şunu belirtmek isterim; yanıcı ve yanıcı olmayan EPS köpük var.
Binaların izolasyonunda yanıcı olmayanı kullanılır.
Bir hafta önce İstanbul / Bağcılar caddesinde 6-7 katlı bir binanın dış cephesinin tellwolle ile izole edildiğini gördüm.
Metal profil binanın yüzeyine monte edilmiş ve aralarına tellwolle geçirme yapıyorlardı.
Bir süre izledim ne yazık ki yapılan iş amatörceydi.
Bir sefer yapıyorsunuz bu işi, belki asırlarca kalacak binaya baştan savma yapıldığında yapılan masraf huzili.
İstanbul'da ki ikamet ettiğim binayı 3-4 yıl önce ısı yalıtım kaplaması yapacağız diyerek para topladılar ben de o gün bin Avro gönderdim.
İş yapılmış, geldiğimde kapı kenarını kazıyarak kaç santim kalınlığında yapıldığına baktım.
Yapılan 2cm EPS köpük ile yapıldığını gördüm.
Üzüldüm!
Yapan kişi bina sorumlusu, hiç bilgisi yok yaptığı işten ama ukala.
Verdiği cevap “Türkiye de böyle yapılıyor “
Hiç bilgisi olmayanlar için You Tube de yabancı videoları izlemelerini öneririm.
Az önce İstanbul da bir inşaat malzemeleri satan bir firmayı aradım.
İzolasyon konusunda bilgi almak için, sorduğum sorulara verilen cevap ise “beyefendi bir bilgimiz yok”!
Ama yaptıkları iş!
Plan proje hazır inşaat yapacağım ruhsat alındı ama başlayamıyorum.
İsteklerim farklı, yapacak kişilerin ki farklı.
Avrupa'da inşaat ustası emekli arkadaşım var Denizlide yaşıyor.
İki üç gün İzmir’de dostları ziyaret edip Denizli ye uğrayıp arkadaşı alacağım inşaat yapmak için.

skanatlar
07-03-2018, 10:58
Sn Hosseda haklısınız inşaat aşamasında yapılan hatalar telafisi daha sonra zahmetli ve masraflı oluyor. Teras izolasyonu ile ilgili planım aşağıda ki resimde görüldüğü gibi olacak.

En alta likit mebran, üstüne 2 kat şaşırtmalı olarak keçeli mebran, XPS ısı yalıtım levhası 30N/mm basma dayanımı olan, geoteknik keçe, çakıl dolgu, şap, esnek bir yapıştırma harcı ile kalebodur kaplanması şeklinde olacak.

skanatlar
07-03-2018, 11:18
Sn Kozanla,

Köpüklerin hepsi petrol türevi ve yangın anında söndürülemiyor. Yangın tehlikesi gerçekten önemli, bu nedenle taş yünü birkaç adım öne çıkıyor.

Yalıtım plakalarının yüzeye yapıştırılması da önemli bir konu. Taşyünü için iyi bir yapıştırma harcı araştırıyorum şuan. Kalekim'in Mantostone diye bir ürününü buldum. Yalıtım malzemelerinin binaya eklediği ağırlık yükünü % 40 azaltıyormuş. Tutunma katsayısı da oldukça iyi ancak internetten fiyat bilgisine ulaşamadım bir türlü. Yapı marketlerde bulmaya çalışacağım.

ardacan2000
07-03-2018, 11:52
Ayrıntılı bilgilendirme için teşekkürler.

saleri
07-03-2018, 18:02
Binamızın dış duvarına strafor - xps türevi bir malzeme yapıştırarak yalıtım yaptığımızda duvarların nefes alma durumu nasıl oluyor ? Yoğuşmayı nasıl önlüyoruz.?

kerkenez
07-03-2018, 19:38
Bugün gazetede ilanı vardı. Yanlış hatırlamıyorsam Işıklar Tuğla idi. İçi klinkerli tuğla. Ciddi anlamda ses ve ısı yalıtımı olduğu iddaasındalar. Bir araştırmak lazım.

Portakal Rengi
16-03-2018, 15:28
Binamızın dış duvarına strafor - xps türevi bir malzeme yapıştırarak yalıtım yaptığımızda duvarların nefes alma durumu nasıl oluyor ? Yoğuşmayı nasıl önlüyoruz.?

Üzülerek belirteyim ki, nefes alamıyor. Havalandırma ile yoğuşmayı önleyebiliyorsunuz. (Doğal **** mekanik)
Mantolama denilen dış yalıtım kaplamalarının tümü için bu sorun vardır. Bina yapılırken gerekli yalıtım yapılmadığı sürece sağlıklı çözüm üretilemiyor. Diğer yandan ısı kaybını da önlemek gerekiyor. Sağlıksız çözüme boyun eğiyorsunuz.

Portakal Rengi
16-03-2018, 15:34
Sn Kozanla,

Köpüklerin hepsi petrol türevi ve yangın anında söndürülemiyor. Yangın tehlikesi gerçekten önemli, bu nedenle taş yünü birkaç adım öne çıkıyor.

Yalıtım plakalarının yüzeye yapıştırılması da önemli bir konu. Taşyünü için iyi bir yapıştırma harcı araştırıyorum şuan. Kalekim'in Mantostone diye bir ürününü buldum. Yalıtım malzemelerinin binaya eklediği ağırlık yükünü % 40 azaltıyormuş. Tutunma katsayısı da oldukça iyi ancak internetten fiyat bilgisine ulaşamadım bir türlü. Yapı marketlerde bulmaya çalışacağım.

Neden ek yalıtım arayışına gidiyorsunuz ? Gaz beton, yalıtım tuğlası gibi duvar malzemeleri var. Kolon ve kirişlerin yalıtımı için ısı yalıtımı ürünleri kullanmak anlaşılabilir ama duvarlar için gereksiz. Dış cephede XPS seçimi uygun ve yeterli olur.Beton dökülürken kalıbın içine yerleştirilirse çivileme gereği azalır. Hatta çivi yerine geçen elemanları betona gömerek, betonunuzu hırpalamadan yapabilirsiniz.

skanatlar
20-03-2018, 13:38
Sn Portakal Rengi,

Dediğiniz çok doğru, tüm köpük yalıtımlarda bina nefes alamıyor. Aşağıda ki resim de kolon ve kirişlerde ki ısı köprülerinin, duvarlara oranla, kat ve kat daha fazla ısı kaybına neden olduğu, açık bir şekilde gözüküyor.

Dış cephede çepeçevre Taşyünü kullanmak daha sağlıklı ve verimli. Ancak taşyününün yoğunluğu çok önemli. Yalıtım için 150 kg/m3 taş yünü kullanılmalı

Geçen hafta dış cephe giydirme şeklinde yapılan bir binayı inceledim. Duvara kurdukları demir profillerin arasına taşyünü kaplamışlar. Üzerini de estetik görünümlü alüminyum plakalar ile kaplanacak. Kullandıkları taşyünü okadar yumaşaktı ki büyük bir ihtimalle 40kg/m3 yoğunluktaki malzeme. Yalıtım değerleri ve sağlamlığı çok düşük , yarı yarıya daha ucuz bir malzeme.

Ustalarımız maalesef malzemeden çalma konusunda usta...

Kozanli
20-03-2018, 14:02
çift tuğla arasına strafor sıkıştırılmış hiç fayda saplamazmı :rolleyes: yapmayın lütfen olurda antalyaya yolunuz düşerse sizi çift tugla arası staforlu dairelerimizi gezdirmek bir de ısı tugla kullanılmış dairelerimizi gezdirmek isterim aralarındaki farkı kendiniz hissederseniz belki dogru bildiginiz yanlışlardan vazgeçersiniz :)

Avrupa hakkında bilgim yok hiç avrupa hakkında emin olmadıgım bir konuda sizleri yanlış yönlendirmek istemem belki oradaki straforlar farklıdır belki oradaki evler ufak oldugundan straforu binaların dışına yapıyorlardır.

Biz türkiyede binaların dış yüzeylerine kesinlikle strafor kaplamıyoruz kaplanmasını dogru bulmuyoruz. Nedeni aslında basit strafor çok iyi yanıcı bir maddedir. Allah korusun bir yangın cıkarsa 10 katlı bir apartmanı tüm alevlerin sarması 60 saniye alır.
Antalyada yapım aşamasında bir apartmanın dışına sizin çok saglıklı dediginiz strafor kaplamasını yapmışlar bina daha bitmemiş iskan alınmamış ve şans içinde oturan yokmuş sigara küllerinden çıkan yangında bina cayır cayır yandı. O straforları yanmaz strafor diye satıyorlar ama biz tercih etmiyoruz, tavsiyede etmiyoruz. Binanın dışına strafor kaplayınca bina çok güzel gözüküyor evet dediginiz gibi güzelde ısı yalıtımı sağlayabilir ama çok riskli, en mantıklısı çift tugla yapıp arasına strafor koymak yani bizimde mimarımız mühendisimiz böyle daha iyi olacagını söylüyor. İsterseniz sizde bir mimara mühendise danışın

Sayın Latif, ben size uğrayacaktım nasıl oldu da unuttum!
7-8 Mart Sur Yapı ile görüşmem vardı görüştüm.
Üzgünüm, umarım tez zamanda Antalya ya yolum düşer.
Şuan oturduğum daire en son imar edilenlerden, hiç ses yalıtımı yok.
Alt-üst-yan daire hiç fark etmez, biri sifonu çektimi, suyu açtımı, duşa, banyoya girdiği, şofben yandığı, af buyurun yellendiği duyuluyor.
Alternatifleri görmeyenler bu modern binaları süper diyor.

sinetoros
20-03-2018, 21:28
Sayın Kozanli resimlerde gördüğünüz kolon yüzeylerinin pürüzsüzlüğün nedeni kalıpların plywood malzemesi ile yapılmış olmasıdır. Aslında bu malzeme sıvaya ihtiyaç olmadan boya veya diğer kaplamaların yapılabilmesi için tasarlanmış, üzeri film kaplanmış ahşap malzemedir. Beton döküldükten sonra yapılan vibratör uygulamasıyla (titreşimle) betonun içindeki çimentolu su kalıp yüzeyine doğru kaçar. Filmle kaplı kalıptan su sızmadığı için pürüzsüz beton yüzeyleri elde edilir. Görsel olarak çok hoşumuza giden bu yüzeylere, özel ilacı kullanılmadan yapılan sıvalar zamanla kabuk kabuk dökülür. (plywood kalıp malzemesi kullanılacaksa sıvadan önce yapışmayı sağlayacak likit malzeme mutlaka kullanılmalı) . Kolaylıklar dilerim.

voltingen
01-04-2018, 12:34
Biz 65 yaşındaki köy evimizi tadile ederek şehirden kaçtık. Deneyimlerimizi aynı yolu yürüyecek insanlarla kendi web sitemizden paylaşıyoruz.

Diğer tüm bilgilere ek olarak özellikle şu (http://voltingen.com/yapi-insaat/tadilat-listesi/) sayfadaki liste işinize yarayabilir.

Henüz arazi seçimi yapmayanlar için de Arazi Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar (http://voltingen.com/sehirden-kacis-rehberi/barinma/arazi-secimi/) isimli yazımız yardımcı olabilir.

En kısa sürede, sağlık ve huzurla yeni yaşamınıza başlamanız dileği ile...

Kozanli
14-04-2018, 15:25
Oturduğum binanın bitişiğinde inşaat yapılıyor bir aydır aşama aşama izliyorum.
Bazen pencereyi açıp konuşuyorum.
Şuan yalıtım yapıyorlar.
Nedense kolonlara yapmıyorlar.
Sorduğumda da gerek yok dediler.

Ben henüz inşaat veremedim, bazen diyorum ki, keşke Avrupa görmeseydim şimdi hiç sorun yapmazdım.

skanatlar
24-04-2018, 09:40
Merhaba,

Müstakil ev yapum aşamalarımzı paylaşmak istiyorum

İlk olarak harfiyat yapıldı. hedeflenen derinlik olan 2350mm derinliğe inildi. harfiyat genişliği olarak taban alanının her kenarından 1 er metre daha geniş kazıldı

skanatlar
24-04-2018, 09:46
Grobeton olarak tabir edilen beton döküldü. Biz C30 betonu 10cm kalınlığında, tüm kazı alanına döktürdük.

skanatlar
24-04-2018, 09:51
Temel kalıbı hazırlandı. Bu kalıp temel alanının her kenarından 20cm daha geniş hazırlandı. (Bu tahta kalıbın İç kısmına daha sonra temel yüksekliğinde tuğla örülecek)

Bu kalıbın içerisine 10 cm C30 beton döküldü

skanatlar
24-04-2018, 09:54
Hazırlanmış olan temel kalıbının iç kısmına 50 cm yüksekliğinde çepe çevre tuğla örüldü

skanatlar
24-04-2018, 10:06
50 cm temel yüksekliğinde adeta bir havuz elde ettik. Bu havuzun iç kısmı BTM P3000 polyester keçeli bütimli mebran ile kaplanacak.

Bu kaplama 2 kat olarak uygulanacak. 1. katta tüm mebranların sadece 10 cm bindirme yerleri yapıştırılacak.

2. katta 20cm şaşırtmalı olarak 1. katın bindirme yerlerini örtecek şeklide, tamamen birbirine yapıştırılacak.

Bu aşama temel altı su izolasyonu için en önemli aşama. Çok iyi bir ekip tarafından yapılmalı ve çok kalıteli mebran kullanılmalı

Tüm köşeler kontrol edilmeli ve takviye yapılmalı

skanatlar
24-04-2018, 10:09
Temel altı su yalıtımı ile ilgili bazı görselleri aşağıda bulabilirsiniz

skanatlar
24-04-2018, 10:10
Aşağıda ki görselde 2. kat kaplamanın nasıl 1. kat kaplamanın bindirme yerlerini örtecek şeklide yapıldığı görülüyor

skanatlar
24-04-2018, 10:24
2 kat mebran ile kaplanan bu havuz, bizim temelimiz için kalıp vazipesi görecek.

Rabye temelin demirleri bağlanmadan önce, yalıtım malzememizi delmesini engellemek için 5cm kalınlığıda koruma betonu döküldü.

Bu koruma betonunu kurunduktan sonra demirci ustalarımız radye temelin demirleri bağladılır. Pas payı olarak 2cm kalınlıkta mermer kullanıldı.

skanatlar
24-04-2018, 10:28
Temer demirleri bağlandıktan sonra elektrikçi, temel topraklaması için, dört tarafyan galvaniz şeritleri temel demirleri arasından geçirdi.

Her bir galvaniz şeridi klemens ile birbirine bağladı.

Her bir kenardan 4 adet bakır topraklama çubuğu toprağa çakıldı.

skanatlar
24-04-2018, 10:33
C30 temel betonumuz döküldü

kolon filizlerini ve perde duvar filizlerini görebilirsiniz.

skanatlar
24-04-2018, 10:36
Şimdilik bu aşamadayız.

15 Haziran da inşaat yasağı başlayacak. Bu tarihe kadar kaba inşaatı bitirip, ilerleyebildiğimiz kadar ilerlemeye çalışacağız.

skanatlar
27-04-2018, 09:00
Perde duvarların kalıpları hazırlanıyor

hamseey
28-04-2018, 08:46
Bu gidişler "staj defteri" oluşturmak için gerekli bütün dökümanları sağlayacaksınız ... Kolay gelsin.... Nacizane fikrim ( gerçi bu aşamada bir ihtiyacı kalmadı ama ) radye temel - mütemadi temel arasındaki masrafı karşılaştırdıktan sonra mı radye temeli yapmaya ihtiyaç duydunuz? Binanın ortasında sadece bir tane kolon gördüm, sanki mütemadi ve hatta tekel temel bile işinizi görürdü diye düşünüyorum.

skanatlar
29-04-2018, 07:22
Sn Hamseey,

Mutlaka birilerinin bir işine yarayacaktır bu dökümanlar :)

Temel konusunda karşılaştırma yapılmadı, statik projeyi hazırlayan inşaat mühendisi böyle planladı

Çevrede ki kolonlar ile toplamda 11 adet kolon var

skanatlar
07-05-2018, 15:01
Perde duvar kalıpları hazırlanmış hali.

skanatlar
07-05-2018, 15:03
Perde duvarlar, kalıplar söküldükten sonra

skanatlar
07-05-2018, 15:08
Perde duvarlar su yalıtımı. 2 kat şaşırtmalı olarak, polyester keceli mebran ile yapıldı.

Temel altında yapılan, su yalıtımı ile birleştirildi.

Toprak üstü seviyesine kadar, kesintisiz bir su yalıtımı elde edildi.

Kozanli
09-05-2018, 08:52
50 cm temel yüksekliğinde adeta bir havuz elde ettik. Bu havuzun iç kısmı BTM P3000 polyester keçeli bütimli mebran ile kaplanacak.

Bu kaplama 2 kat olarak uygulanacak. 1. katta tüm mebranların sadece 10 cm bindirme yerleri yapıştırılacak.

2. katta 20cm şaşırtmalı olarak 1. katın bindirme yerlerini örtecek şeklide, tamamen birbirine yapıştırılacak.

Bu aşama temel altı su izolasyonu için en önemli aşama. Çok iyi bir ekip tarafından yapılmalı ve çok kalıteli mebran kullanılmalı

Tüm köşeler kontrol edilmeli ve takviye yapılmalı

Bu mebran izolasyonu yapanları inşaatımda görmek isterim.
Niğde’de çok çok mütahit ile görüştüm çok şey biliyorlar.
Ama hiçbirşey bilmediklerini izolasyonundan montolomasına varana kadar makyaj yapıp kandırıyorlar.
Sosyal siteler de yaptıklarını eleştirince de engel koydular.
Dedem ev yapmış kendi oturmuş.
Babam ev yaptırmış kendi oturdu şimdi yok.
Ben ev �� yapacağım çocuklarım ve torunlarım da o evde otursun istiyorum.
Yani, uzuuuun ömürlü olsun istiyorum.
Avrupa işte böyle.
Farklıyım, farklı olmak zorundayız.
Ülke böyle kalkınır.
Makyajla değil.

skanatlar
10-05-2018, 11:29
Perde duvarlarda su yalıtımının üzerine ısı yalıtımı için sprey köpük uygulandı.

Bu sprey köpük denilen malzeme, XPS e çok benziyor.

XPS in yoğunluğu en fazla 30 kg/m3, ısı geçirgenlik katsayısı 0,035 oluyor.

Sprey köpükte yoğunluk 35-40 kg/m3 , ısı geçirgenlik katsayısı 0,017 oluyor.

Bir avantajı da kesintisiz bir yapıya sahip.

Kalınlık 40-50mm uygulandı. Muntazam bir kalınlık elde edilemiyor.

skanatlar
10-05-2018, 12:03
Radye temelen kenarları mıcır dolduruldu. Üzerine toprak örtüldü ve bence en zorlu aşama tamamlanmış oldu

Kozanli
13-05-2018, 07:28
Perde duvarlarda su yalıtımının üzerine ısı yalıtımı için sprey köpük uygulandı.

Bu sprey köpük denilen malzeme, XPS e çok benziyor.

XPS in yoğunluğu en fazla 30 kg/m3, ısı geçirgenlik katsayısı 0,035 oluyor.

Sprey köpükte yoğunluk 35-40 kg/m3 , ısı geçirgenlik katsayısı 0,017 oluyor.

Bir avantajı da kesintisiz bir yapıya sahip.

Kalınlık 40-50mm uygulandı. Muntazam bir kalınlık elde edilemiyor.

Avrupa'da bu sprey köpüğü sıkana rastlamadım.
İstanbul / Mahmut bey caddesinde büyük bir inşaat yapılıyor orada sıkmışlar gördüm hatta yaptıran ile sohbetimizde bu bir makyaj dediğimi hatırlıyorum.
Gelişmeleri izledim.
Güzel bir çalışma yaptınız.
Kaliteli olduğu imajı uyandı ben de.
Buraya kadar ki maliyetini hesaplama yaptınız sanırım.
İzleyenler merak ediyordur!

g.c.
14-05-2018, 08:04
Sevgili Kozanlı, sprey köpük uygulamasını evimizin bir cephesine yaptırdık. (XPS'e oranla 5te 1 maliyete geldiğinden apartman sakinleri bunu tercih etti) 2.5 yıldır zemin kattaki komşumuzun rutubet sorunu kalmadı. Ben ise çatıda ikamet ediyorum, benzer şekilde açık olan cephe içerde kalan cepheye nazaran daha sıcak değerler veriyor. Ancak hem uygulayanın deneyimsiz oluşu hemde malzeminin muhtazam uygulanma imkanının kısıtlı oluşundan görsel olarak çirkin oldu. Olsun varsın, işe yaradığı için kimse ses etmiyor.

skanatlar
14-05-2018, 08:23
Sn Kozanlı,

Estetik bir özelliği yok malesef, tam aksine Sn.g.c. nin dediği gibi uniform bir yüzey elde edilemiyor bu nedenle çatı altlarında ve perdede duvarlarda daha yaygın kullanımı var. Muazzam bir ısı yalıtımı sağlıyor. İlave olarak su itici özelliği ile su yalıtım malzemesini destekliyor. Çok iyi yapıştığı için su yalıtım malzemesini dış etkilere karşı koruyor.

skanatlar
14-05-2018, 08:49
Şu ana kadar ki maliyetleri ara bilgilendirme olarak şöyle sıralıyabiliriz.

Mimar proje ücreti (mimari, statik, mekanik, elektrik, zemin) 12.000 tl

Belediye harçları, likap v.b. 5.000 tl

Hafriyat 4.000 tl

Beton 130 m3 23.000 tl

Demir 12 ton 33.000 tl

Kalfa ücreti 28.000 tl

Temel, perde duvarlar su ve ısı yalıtımı 12.000 tl

Elektrik tesisat ücreti 6.000 tl

Su tesisit ücreti 6.000 tl

Doğalgaz tesisat ücreti 6.000 tl

Dış cephe kara sıva 4.000 tl

Tuğla 3000 tl

İşçi sigortaları 7.000 tl

Mantolama Taş yünü 20.000 tl

İlk 6 kalem ödendi, diğer kalemler aşama aşama yapıldıkça ödenecek. Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

cockpit
15-05-2018, 10:41
Şu ana kadar ki maliyetleri.............

Su tesisat ücreti 6.000 tl
....

Emeklerinize sağlık, kesenize bereket :) İstanbul'dan 59 yıl sonra kaçan biri olarak duygularınızı anlayabiliyorum.

"Şu ana kadarki" yazdığınız için de bir konuya açıklık getirmenizi rica edeceğim. Alıntıladığım 3 kalem maliyet, bu enerjilerin binaya getirilme tutarları mıdır yoksa bina için yapılacak tüm giderler midir?

Kolay gelsin, saygılar.

Not: Takip edenlere hizmet : Son mesajdakilerin toplamı 169.000.- Tl.

Musa Gündoğan
15-05-2018, 11:02
dış yalıtım için çok bilgim yok fakat iç yalıtımda mükemmel yalıtım sağlayan depron marka sıkıştırılmış eps mevcut. alman malı fiyatı biraz yüksek fakat elinizi dokunduğunuzda duvardaki ısı farkını diğer duvarlara göre bariz fark edersiniz. dış yalıtım yaptıramayanlar bu malzemeyi kullanabilirler.

kendi oturduğum kiralık evdeki odanın bir tanesi kuzeye bakıyordu ve orada yattığımızdan ve çocuklu bir aile olmamız hasabiyle ev sahibi yaptırmadı bende kendim aldım ve bu malzemeden kendim dışarı bakan duvarları içeriden yaptım. geçen kış aylık faturamız 600 tl ye kadar çıkmasına rağmen bu sene 220 tl civarlarında bir faturadan fazla ödemedik. kendisini 3 ay içerisinde amorti etti fazlasıyla.

piyasa da muadil diye bulunan ve çoğüunlukla bauhouse larda satılan malzemeler kesinlikle depronla kıyas olmamaktadır. alacak olanlar kesinlikle o malzemeyi almasınlar.

Turgay78
16-05-2018, 00:28
kaç metrekare için acaba bu fiyat? kaç kat var projede?

skanatlar
18-05-2018, 12:26
Sn Cockpit,

Kapıda elektrik, su, kanalizasyon ve doğalgaz mevcut diyebilirim ( Çok yakında ) Bu yazdığım maliyetler bina içi yapılacak giderler; işçilik ve malzeme.

Elektrik anahtar, prizler, su armatürleri, doğalgaz petekleri dahil değil.

İstanbul da doğdum. İlkokul, orta okul, lise, üniversite, askerlik acemi birliği, usta birliği, iş hayatımın tamamı İstanbul da geçti. Fanatik İstanbul' luyum. En kısa sürede sizin yaptığınızı yapmak dileğiyle.

skanatlar
18-05-2018, 12:38
Sn. Turgay 78,

Taban alanı 80m2.

skanatlar
18-05-2018, 12:43
Bina kesiti,

Kozanli
19-05-2018, 20:45
Bulunduğum bir arka sokakta yapılan inşaatta kullanılan montoloma malzemeyi görün istedim.
20 cm kalınlığında...

skanatlar
21-05-2018, 14:57
İnşaat aşamaları bazı fotoğraflar,

skanatlar
21-05-2018, 15:00
Fotoğraflara devam,

skanatlar
21-05-2018, 15:02
Birkaç fotoğraf daha,

MeyveliTepe
21-05-2018, 15:03
Drone ile mi çektiniz fotoğrafları?

skanatlar
21-05-2018, 15:38
Merhaba Sn. Meyveli Tepe,

Mimar, aynı zamanda müteahhitliği de yapmakta kendisi, drone la çekti.

skanatlar
06-06-2018, 14:27
Bazı ilave resimler,

skanatlar
06-06-2018, 14:29
İlave resimler,

prıtt
27-06-2018, 14:48
İnşaatınız hayırlı olsun. Umarım kazasız belasız bitirmek nasip olur.

2 sene önce bende başladım bir inşaata nasip olursa artık bitirmeyi planlıyorum. fakat ustalara kendinizi anlatmak kadar zor bir durum yokmuş maalesef. Hiç bu işlerden anlamamama rağmen çoğu zaman usta gittikten sonra arkasından yaptığı işleri düzeltmek zorunda kalıyorum. Mesela aşağıda 1. resimdeki kalıbı söküp yeniden 2. resimdeki şekilde merdiven kalıbı çakmak zorunda kaldım. İnsan bir düşünmez mi bu insan parmak uçlarıyla mı basacak basamaklara diye. Daha neler neler. Ve güvenim kalmadı maalesef.

En çok kafama takılan ve tereddütlerim olan işçilik konusu ise kısmı yalıtım ve yerden ısıtma. Bununla ilgilide araştırmalarım devam ediyor bakalım.

skanatlar
29-06-2018, 15:25
Sayın Pritt teşekkürler,

Sizin de inşaatınız hayırlı olsun. En önemli husus belirttiğiniz gibi işçilik. Siz en iyi malzemeyi seçseniz de, kalitesiz ustalar her şeyi mahvedebiliyorlar. Hemde işinin ehli usta ile aynı parayı alarak. Bana göre, yapılması gereken ilk iş, kaliteli ustalara ulaşmak olmalı.

Küçük bir örnek, 1.katın kolon ve tabliye betonu dökülürken beton mikseri ve pompa operatörü 1 saat kadar beklediler. Bekledikçe beton bir miktar koyulaşıyor ve dökülmesini biraz zorlaştırıyor sanırım. Pompacı C-30 betona epey bir su verdi. Allahtan ben ve yapı denetimci arkadaş oradaydık. Dökülmesine izin vermedik ve mikseri geri gönderip yeni beton istedik. Yapı denetimci bu miktarda su verilen betonun artık C-30 değil C-18 C-20 seviyesine düştüğünü söyledi. Düşünün orada ki bir operatörün yapmaya çalıştığı hatanın nelere mal olabileceğini.

alperdemircan
29-06-2018, 18:23
Bu konuyu gece geniş şekilde inceleyeceğim.
Rizede dere üzerinde 10 dönüm arazim var ve zeminin betonunu dökerek ahşap ev yaptıracağım üzerine. Bol bol yeşillik içinde olacağım ama yollardan dolayı tır dönemiyor, şeytan dürtmüyor değil kalasları vs. ayarla da kendin yap ama akşam konuyu inceleyeceğim. :)

Turgay78
18-07-2018, 00:31

Hafriyat 4.000 tl

Beton 130 m3 23.000 tl

Demir 12 ton 33.000 tl

Kalfa ücreti 28.000 tl

Tuğla 3000 tl

İlk 6 kalem ödendi, diğer kalemler aşama aşama yapıldıkça ödenecek. Aklıma gelenler şimdilik bunlar.
Merhaba,
merak ettiğim 80 m2 tabanlı yapınızda bodrum kat planlamasaydınız ,maliyet ne kadar düserdi acaba?
tek kat 150 -160 m2 tabanlı bir insaat düsünüyorum,sizin yaptıgınız kalite ve işlemlerim birebir aynısını düsünürsem maliyet ne ayırmalıyım?

Bu arada ders niteliğindeki sabırla yazılmış ve içi dopdolu mesajlar için çok teşekkürler,emeğinize sağlık..
iyi geceler

skanatlar
25-07-2018, 12:42
Sn Turgay 78,

Kız kardeşim de sizin sorduğunuz gibi bodrum katsız yaptırıyor.

Harfiyat için 1000 tl az ödedi

Temel altı bohçalama şart, bedel aynı.

Benim bodrum katın perde duvarları yüksekliği 2.6mt,

Onun subasman 1mt, toprak altında da 40cm kadar yükseklikte , toplamda 1,4mt yükseklikte perde duvarları yapıldı. Aslında 1,2mt daha alta inse onunda bodrum katı olacaktı.

Sonuç olarak 1,2 metre X 40mt çevre X 0,25mt perde duvar kalınlığı 12 m3 az beton 1 ton da az demir kullandı. Yaklaşık hesapla 2125 tl beton, 2750 tl demir. Toplamda düz hesap 5000 tl dah az maliyeti oldu

Perde duvarlarda 2 kat mebran ve sprey köpükten daha az kullanımı oldu.
Miktarı 1,2mt yükseklik x 40 mt çevre = 48m2

48m2 çift kat mebran maliyeti işçilik dahil 1500 tl
48m2 sprey köpük maliyeti işçilik dahil 2000 tl
toplam 3500 tl

Kabaca 10.000 tl daha az bir maliyeti olur diyebilirim.

Burada altını çizmek istediğim en önemli nokta bodrum kat yapmasınız bile radye temelin üstüne 1-1,5mt arası yükseklikte, perde duvar zaten yapmak zorundasınız (subasman +.radye temel üstü ile toprak seviyesi arası mesafe). Birde bu perde duvarların içinde oluşacak alanı toprakla doldurmanız gerekecek.

Benim kişisel görüşüm bodrum katı çok çok faydalı ve olmazsa olmaz bir kullanım alanı.

Müstakil bir ev için bodrum kat, bahçe ekipmanlarından ( çim biçme makinesi alet edevat ) tutunda, masa sandelye v.b. kullanılan kullanılmayan ev eşyalarınıza, spor aletleri, bisikletler , motosikletler , turşularınız, kış hazırlıklarınız gibi pek çok şeyi koymak için kullanabileceğiniz kıymetli bir alan.

Umarım yardımcı olabilmişimdir..

sozmen
25-07-2018, 14:35

Hafriyat 4.000 tl

Beton 130 m3 23.000 tl

Demir 12 ton 33.000 tl

Kalfa ücreti 28.000 tl

Tuğla 3000 tl

Sn Skanatlar;

Öncelikle bu kadar ayrıntılı bilgi paylaşımı yaptığınız için teşekkür ederim.

Benim gibi bahçesine müstakil ev yapmayı düşünen kişiler için oldukça aydınlatıcı bir konu olmuş.

Ben de bahçeme 80-100 mt2 civarı 1 metre subasman üzerine tek katlı gazbeton kullanarak yığma bir yapı yapmayı planlıyordum.

Açıkçası maliyet konusunda çok araştırma yaptım ama güncel bir bilgiye ulaşamamıştım.

Sizin üstte verdiğiniz maliyetler benim için aydınlatıcı olacak diye umuyorum.

Ancak, üstte verdiğiniz demir ve beton miktarı eve harcayacağınız toplam demir ve beton miktarını belirtiyor sanırım, yanılıyor muyum?

Ayrıca "Temel, perde duvarlar su ve ısı yalıtımı 12.000 tl" ifadesindeki 12.000 Tl'lik maliyette temel ve perde duvarlarda kullanılan demir ve beton fiyata dahil mi acaba?

ilk aşamada bodrumsuz subasman üzerine bir yapı düşünüyordum. Fakat sizin gibi 80 mt2 üzerinden 2.60 mt'lik bir bodrum ve zemin katın alt betonunu inşa ettirmeyi düşünsem, sadece bu aşama için (hafriyat, grabeton, perde duvarları, yalıtımlar ve zemin katın alt betonu) üç aşağı beş yukarı ne kadar bir maliyetim olur acaba?

Şimdiden çok teşekkür ederim. Yeni evinizde de güle güle otumanızı dilerim.

sozmen
25-07-2018, 14:43
Radye temelen kenarları mıcır dolduruldu. Üzerine toprak örtüldü ve bence en zorlu aşama tamamlanmış oldu

Özür dileyerek bir önceki mesajımdaki öğrenmek istediğim konuyu daha açık ifade etmemi sağlaması açısından, tam da şu aşamada, yani "en zorlu aşama tamamlanmış oldu" dediğiniz aşamadaki maliyetinizi öğrenebilirsem çok mutlu olurum.

Bu aşamaya kadar harcanan hafriyat, beton, demir, yalıtım, kalıp ücreti, işçilik ücreti gibi kalemlerin toplamı, kafamdaki soruların cevabı olacak. Çok teşekkür ederim tekrardan.

skanatlar
27-07-2018, 15:55
Sn. Sönmez,

Yukarıda ki demir ve beton miktarları kullanılan toplam miktar.

Temel, perde duvar su ve ısı yalıtımı maliyeti çift kat polyester keçeli mekran ve sprey köpük maliyeti. Demir ve beton maliyete dahil değil. Sadece yalıtım maliyeti.

Gaz beton yerine harman tuğla da bir alternatif olabilir. Dik olarak diziliyor.

Arsanızın büyüklüğü müsait ise tek katlı yığma bir yapı için, bence bodrum kat yerine taban alanınızı büyütmeniz çok daha efektif ve kullanışlı olur.

Radye temeli toprak üstünde oluşturarak perde duvarsız hem temel, hem subasman elde edebilirsiniz. Bu maliyeti epey düşürür.

Bunlar sadece aklıma gelen fikirler, tavsiye değil, uzman görüşü almakta fayda var.

Saygılarımla

farselem
28-07-2018, 13:01
Merhabalar,

Ben de 1 sene önce müsakil evimin inşaatını tamamladım. Yerleştim ve 1 senedir içerisinde yaşıyorum.

Yerimiz iskele - Urla - İzmir' de.

3. derece arkeolojik sit alanı olduğu için inşaat öncesi ciddi bir prosedürden geçtik. Arsada el gücüyle 2' şer metrelik kazılar yapılarak hiç bir arkeolojik kalıntı olmadığı tespit edildikten sonra sit kaldırıldı. Ardından inşaat başladı.

Kendi inşaatınızda yapılacak işlemler için kararsız kaldığınız durumlar olursa yardımcı olabilirim.

sozmen
30-07-2018, 13:21
Sn. Sönmez,

Yukarıda ki demir ve beton miktarları kullanılan toplam miktar.

Temel, perde duvar su ve ısı yalıtımı maliyeti çift kat polyester keçeli mekran ve sprey köpük maliyeti. Demir ve beton maliyete dahil değil. Sadece yalıtım maliyeti.

Gaz beton yerine harman tuğla da bir alternatif olabilir. Dik olarak diziliyor.

Arsanızın büyüklüğü müsait ise tek katlı yığma bir yapı için, bence bodrum kat yerine taban alanınızı büyütmeniz çok daha efektif ve kullanışlı olur.

Radye temeli toprak üstünde oluşturarak perde duvarsız hem temel, hem subasman elde edebilirsiniz. Bu maliyeti epey düşürür.

Bunlar sadece aklıma gelen fikirler, tavsiye değil, uzman görüşü almakta fayda var.

Saygılarımla

Sn. Skanatlar;

Öncelikle ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Benim de ilk düşündüğüm bodrumsuz bir subasmanı üzerine tek katlı müstakil bir ev yapmaktı. Sanırım maliyet açısından sizin de dediğiniz gibi daha masrafsız olacağı için bu şekilde ilerlemeyi düşünüyorum.

Toprak üzerine perdesiz bir subasmanı inşa ederken subasmanın yan taraflarına beton perde yerine tuğla mı örmek gerekiyor acaba? Benim düşündüğüm planda, 10x10 mt şeklinde subasman sınırlarının olduğu yerleri 30-40 cm kazarak, toprak altı 30-40 cm, toprak üstü de 60-70 cm olarak kalıp hazırlatıp beton döktürmekti. Ancak sizin dediğiniz gibi tek katın yükünü bu şekilde kurtarma imkanı varsa, bu daha maliyetsiz olacağı için tercih edilebilir tabii ki. Ustalara danışıp bir karar vereceğiz artık. Benim amacım ilk aşamada 20.000 TL gibi bir rakama subasmanı yaptırabilmek. Ancak bu paraya kurtarabilir miyim onu bilemiyorum?

sozmen
30-07-2018, 13:23
Merhabalar,

Ben de 1 sene önce müsakil evimin inşaatını tamamladım. Yerleştim ve 1 senedir içerisinde yaşıyorum.

Yerimiz iskele - Urla - İzmir' de.

3. derece arkeolojik sit alanı olduğu için inşaat öncesi ciddi bir prosedürden geçtik. Arsada el gücüyle 2' şer metrelik kazılar yapılarak hiç bir arkeolojik kalıntı olmadığı tespit edildikten sonra sit kaldırıldı. Ardından inşaat başladı.

Kendi inşaatınızda yapılacak işlemler için kararsız kaldığınız durumlar olursa yardımcı olabilirim.

Sn. Farselem;

Öncelikle yeni evinizin sizin adınıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Yaptırdığınız müstakil ev tek katlı mıdır acaba?

Eğer sizin için sakıncası yok ise, hangi temel sistemini kullandığınızı, genel olarak yapım aşamaları ve ev ile ilgili teknik bilgileri ve ayrıca kaça malettiğinizi öğrenebilir miyim?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

prıtt
31-07-2018, 08:36
Sn. skanatlar,

Isıtma tesisatı olarak mobil sistem mi düşünüyorsunuz? Yerden ısıtma düşündünüz mü?

sozmen
31-07-2018, 09:47
Isıtma tesisatı olarak mobil sistem mi düşünüyorsunuz? Yerden ısıtma düşündünüz mü?

Sn. Prıtt;

Hitabınız bana ise şöyle cevap vereyim, yaptırmayı düşündüğüm evi şimdilik sadece yazları 3 ay kadar kullanacağım. Başka bir ilde görev alıyorum. Ancak ileride ne olur onu bilemem tabii ki.

Isıtma tesisatını başta yapmak belki maliyet ve kurulum açısından daha iyi olur ama daha o aşamaya gelemedim maalesef.

Sizin herhangi bir tavsiyeniz var ise, onu da seve seve dinlemeye hazırım.

Teşekkür ederim.

prıtt
31-07-2018, 10:32
Sn. Prıtt;

Hitabınız bana ise şöyle cevap vereyim, yaptırmayı düşündüğüm evi şimdilik sadece yazları 3 ay kadar kullanacağım. Başka bir ilde görev alıyorum. Ancak ileride ne olur onu bilemem tabii ki.

Isıtma tesisatını başta yapmak belki maliyet ve kurulum açısından daha iyi olur ama daha o aşamaya gelemedim maalesef.

Sizin herhangi bir tavsiyeniz var ise, onu da seve seve dinlemeye hazırım.

Teşekkür ederim.

Hitabımı düzelttim. ;)

Sn. Sozmen

Konu aşağıda bayağı detaylı tartışıldı fakat devamlı oturmayacaksanız yerden ısıtma uygun bir ısıtma sistemi değildir.

http://www.agaclar.net/forum/daha-iyi-bir-yasam-icin/29986.htm

sozmen
31-07-2018, 13:12
Hitabımı düzelttim. ;)

Sn. Sozmen

Konu aşağıda bayağı detaylı tartışıldı fakat devamlı oturmayacaksanız yerden ısıtma uygun bir ısıtma sistemi değildir.

http://www.agaclar.net/forum/daha-iyi-bir-yasam-icin/29986.htm

Konuyu inceleyeceğim. Çok Teşekkür ederim. ;)

aziztoprak
10-08-2018, 21:52

Hafriyat 4.000 tl

Beton 130 m3 23.000 tl

Demir 12 ton 33.000 tl

Kalfa ücreti 28.000 tl

Tuğla 3000 tl

Merhaba, eviniz hayırlı olsun sağlık ve mutluluk içinde oturun. Ben de sizin gibi ev işine girme yolundayım. Benim arsam %15 eğimli bu yüzden sizinki gibi ben de bodrum+1,5 kat düşünüyorum. Merak ettiğim husus yukarıdaki maliyet tablosu tüm inşaat için tahmini mi yoksa #75 numaralı resimdeki vaziyete gelinceye kadarki maliyetler midir? Ve işçilik dahil midir?

skanatlar
13-08-2018, 15:09
Merhabalar,

Bir süredir internete giremiyordum o nedenle gecikmeli olarak cevap verebiliyorum

Sn Sönmez,

Sorduğunuz konular inanın benim cevaplayabileceğim konular değil. Farklı temel sistemleri var. Size uygun olanı temeli ve statik hesaplarını inşaat mühendisi ile görüşseniz daha iyi olur.

Saygılarımla

skanatlar
13-08-2018, 15:17
Sn Pritt,

Isıtma sistemi olarak mobil sistem düşünüyorum. Her peteğe sıcak su gidecek soğuk su dönecek şekilde kollektörlü olacak.

Bu sistemde borular zeminden gideceği için inşaat aşamasında yapılması büyük avantaj sağlıyor.

skanatlar
13-08-2018, 15:34
Sn Aziztoprak,

Tabloda ki kalfa ücreti işçilik fiyatı oluyor. Kaba inşaat bitene kadar yapılan demir işçiliği, kalıp işçiliği, tuğla duvar örülme işçiliği bu fiyatın içinde.

Diğer tüm kalemlerde ki fiyatlar işçilik dahil fiyatlar.

93 nolu mesajda ki resimlerde ki aşamaya tüm dış ve iç duvarların tuğlalarının örüldüğünü ve teras korkuluk duvarlarının örüldüğünü düşünün (şu an o halinin resmini koyamıyorum).

Saygılarımla,

farselem
16-08-2018, 23:14
Sn. Farselem;

Öncelikle yeni evinizin sizin adınıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Yaptırdığınız müstakil ev tek katlı mıdır acaba?

Eğer sizin için sakıncası yok ise, hangi temel sistemini kullandığınızı, genel olarak yapım aşamaları ve ev ile ilgili teknik bilgileri ve ayrıca kaça malettiğinizi öğrenebilir miyim?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Teşekkür ederim.

Çatı odalı dubleks. 65m2' e oturuyor.

Zemin sağlam olmadığı için mecburen radye temel yaptık. Gerçi kayalık da olsa ben radye tercih ederdim. Temel tasarruf yapılacak son yer bana göre. 1 metre de yükseltme perdesi var. Radye temelin de altına 2 metre yüksekliğinde kaya dolgusu yaptık. Bu dolgu yerine bodrum da yapılabilirdi ama bölgemizde belediye tarafından yapımına izin verilmiyor. Neredeyse bodrum yapmış kadar maliyet harcadık sadece dolguya.

Asmolen döşeme tercih ettik.

335.000 TL civarında oldu maliyeti. İçerisinde aklınıza gelebilecek tüm kalemler var. Harçlar, mimar ücreti, vergiler, beton, seramik, işçilik, ısı pompası, bahçe duvarları, telleri... Çivi bile var.

İnşaat geçen sene yazın bitti. Doların şuanki haliyle %30 daha pahalıya mal olacağını düşünüyorum.

168m3 c30 beton kullandık. 10 ton demir gitti.
Elektrik ve su tesisatı toplam 17.000 TL civarında tuttu.
Rehau yerden ısıtma var. 16kw Arçelik ısı pompası.

Aklıma gelen bazı dikkat edilmesinde fayda olan hususlar:
- Sıvaya sünger asla çektirmeyin. Tirfil en iyisidir. İç kaba sıva olmadan direk alçı sıva çektirmeyin.
- Camlarınızı argon + ısıcam konfor tercih edin. Gerçekten sıradan çift cama göre fark ediyor.
- PVC kapı, pencere duvar birleşim yerlerine normal mastik yerine poliüretanlı mastik kullanın. Dayson iyidir.
- Banyo sifonlarını Sukar marka tercih edebilirsiniz. Koku derdi kesinlikle olmaz ve çok kalitelidir.
- Şap üstü seramik altı teras, çatı yalıtım malzemesi olarak İsonem Süper Bileşen kullandım. Membran' a göre çok daha iyi, boşluk kalmıyor ve ek yok.
- Geç kalmadıysanız yerden ısıtmayı cidden tavsiye ederim. Petekli sistemde 50 derece basmanız gereken suyu yerden ısıtmada 40 derece bassanız yeterli.
- Tüm teraslara elektrik prizi ve temiz su hattı çektirin.
- Her kata farklı elektrik panosu + farklı kaçak akım röleleri kullanın.
- Alarm sistemi düşünüyorsanız firmayı çağırıp keşif yaptırın. Sonradan kırma dökme derdi olmasın.
- İskelesi olmayan boyacıyla çalışmayın. Zira onlar boyacı değil.
- Kırmızı kil kiremit yerine yeni nesil beton kiremitler daha avantajlı. Hem daha sağlam hem de renk seçeneğiniz var. Adet fiyatı daha pahalı ama normal kil kiremitin 1.5 katı büyüklüğünde.
- Tüm zemini parke görünümlü seramik yapabilirsiniz. Hem daha sağlam hem de suda kalkma derdi yok.

Daha çok detay var ama aklıma gelenler bunlar. Bulunduğunuz aşama neyse ona göre yardımcı olabilirim.

skanatlar
17-08-2018, 14:58
Sn Farselem,

Paylaşımınız için teşekkürler. Çok kıymetli bilgiler mevcut, her bir satır ayrı bir paylaşım konusu bence.

Şu an terasta şap üstü, seramik altı su ve ısı yalıtımı konusunda araştırmalar yapıyorum.

Terasta ısı yalıtımı yaptınız mı ? Ben şap dökülmeden önce terasa 5cm kalınlıkta XPS levhalar döşeyip üzerine şap döktürmeyi düşünüyorum. Şapın üzerine de Çimento bazlı, 2 komponentli, yuksek elastikiyete sahip, sürülerek uygulanan, havuz larda kullanılan su yalıtım malzemesini kullanacağım. Üzerine fayans kaplanacağı için UV dayanımı özelliğine gerek olmuyor.

farselem
17-08-2018, 22:53
Sn Farselem,

Paylaşımınız için teşekkürler. Çok kıymetli bilgiler mevcut, her bir satır ayrı bir paylaşım konusu bence.

Şu an terasta şap üstü, seramik altı su ve ısı yalıtımı konusunda araştırmalar yapıyorum.

Terasta ısı yalıtımı yaptınız mı ? Ben şap dökülmeden önce terasa 5cm kalınlıkta XPS levhalar döşeyip üzerine şap döktürmeyi düşünüyorum. Şapın üzerine de Çimento bazlı, 2 komponentli, yuksek elastikiyete sahip, sürülerek uygulanan, havuz larda kullanılan su yalıtım malzemesini kullanacağım. Üzerine fayans kaplanacağı için UV dayanımı özelliğine gerek olmuyor.

Terasın yarısından fazlasını oda kaplıyor. Geri kalan yarı kısım için ısı yalıtımı yapmadım.

Şap altı XPS levhayı ben de çok araştırdım. Sonradan çatlama vs. gibi sorunlar okudum o yüzden riske girmedim açıkçası. Oturduğum bölge de İzmir olduğundan fazla gereksinim olmuyor. Çok iyi yapılması ve duyduğum kadarıyla bir de üstüne çelik hasır konması gerekiyor. Yanlış yapılır ve şap çatlarsa bu sefer su yalıtımına zarar verebilir. Kaş yaparken göz çıkarma durumu var iyi yapılmazsa. Mesela ben yerden ısıtma yaptığım için boruların altlarına hep köpük konuldu. Üstüne atılan şap, direk betonun üzerine atılan şaplara oranla daha çok çatladı.

Ayrıca asmolen döşeme (32cm) tercih ettiğimi belirtmiştim. Plak döşemeye göre ısı ve ses geçirgenliği ciddi seviyelerde daha az.

Tüm ustaların 2 komponentli Kalekim, Weber ürünleri kullandığını gördüm. Ve bir çok sıfır evde su yalıtım sorunu var. Büyük ihtimalle işçilik kaynaklıdır ama yaşanan sorunlar yüzünden o malzemelerden soğudum açıkçası. Bu sebeple İsonem SB tercih ettim ve kendim 3 kat halinde şaşırtmalı uyguladım. Bu konularda gelenekselin dışına çıkıp yeni ve farklı ürünleri kullanmayı tercih ediyorum.

cockpit
18-08-2018, 09:31
Emeklerinize sağlık; gönlünüzce , sağlıkla yaşayın içinde :)

Bu arada yaklaşık 2.5 ay geçmiş son fotolar üzerinden. Yapı artık özel/gizlilik aşamasında değilse yenilerini bekleriz :)

Saygılar

skanatlar
27-08-2018, 13:50
Sn Farselem,

Şapın çatlayıp su yalıtımına zarar vermesi konusu çok önemli. Bu konuya dikkat çektiğiniz için teşekkür ederim.

Şapın çatlama riskini ortadan kaldırmak için XPS levhaları PU mantolama köpüğü ile yapıştırmayı düşünuyorum.

XPS levhaların üzerine de Rabitz Teli ( sıva teli ) döşenip şap atılırsa çatlama riskini epey azaltırız bence.

İçilik hatalarını da minimum seviyeye indirmek için çok dikkatli olmak gerekiyor.

skanatlar
27-08-2018, 14:01
Sn Cockpit,

Yaz döneminde inşaat işleri biraz yavaşladı, malum bizim ustaların, bir iş yaparken başka işler de alıp hiç bir işi zamanında yapmamak gibi bir çalışma şekilleri var :)

Son hali ile ilgili birkaç resmi aşağıya ekliyorum.

farselem
29-08-2018, 18:34
Sn Cockpit,

Yaz döneminde inşaat işleri biraz yavaşladı, malum bizim ustaların, bir iş yaparken başka işler de alıp hiç bir işi zamanında yapmamak gibi bir çalışma şekilleri var :)

Son hali ile ilgili birkaç resmi aşağıya ekliyorum.

Güzel görünüyor.

Balkonların çevresine tuğla ile yükseltme yaptığınızı görüyorum. Sonradan yapılacak korkulukların sağlamlığı açısından önerilen bir durum değil. Geç kalmadıysanız oralara kalıp çaktırıp tuğla yerine beton yaparsanız çok daha sıhhatli olur. Veya hiç yükseltme yapmayabilirsiniz. 3cm' lik mermer küpeşte dönersiniz.

Ben camlı aluminyum korkuluk yaptırdım. Ayakların içerisinde betona 10-15cm girecek şekilde epoksi ile tij konuyor. Ayaklar bu tijlere vidalanıyor. Tuğla tiji tutmaz, epoksi işe yaramaz malesef.

Demir korkuluk yaparım ve desteği döşemenin dışından alırım diyorsanız bu şekilde kalmasının hiç bir sakıncası olmaz.

http://www.faca5.com/faca5/ambar/urunler/B_ufot_40627541fb41129e3846bd500d33fd86.jpg

AK-5003 isimli bölümün epoksi ile betona sabitlenmesi gerek. Demek istediğim bu. Tuğla buna engel oluyor.

aziztoprak
29-08-2018, 19:49
Merhaba Sayın Skanatlar. Size mesaj yollamıştım ama göremediniz zannediyorum. Mimarınızın ve ustalarınızın iletişim bilgilerini rica edebilir miyim. Ben de ev yaptırma planlaması yapmaktayım yakın zamanda. Ve değerli tecrübe ve tavsiyelerinizi almak isterim. Benim planım bodrum üzeri 1,5 kat (8x8 =64 m2 oturumlu bir ev. Arsa %9 eğimli. normal katın önü 2,5 m x8 mt boydan boya veranda düşünüyoruz. Üst çatı katının yarıya yakın ön kısmı üstü kapalı teras (1 mt öne çıkma 1 mt içeri- genişlik arka güneye bakan kısımda yine ufak bir balkon olacak. Bodrumda 1 köy odası, 1 depo, 1 çalışma tezgahı, kiler, mutfak tezgahı ve tuvalet olacak. Hayaller şimdilik kabaca böyle ama gerçekler ne olur bilemiyorum. Hayırlısı bakalım.

skanatlar
01-09-2018, 17:56
Sn.Farselem,

Tavsiyenizi göz önünde bulundurmaya çalışacağım. Benim planım bu 1 sıra tuğlanın üzerine 3cm Muğla mermeri döşetip üzerine Sizin ki gibi camlı aluminyum korkuluk yaptırmaktı.

skanatlar
01-09-2018, 18:06
Sn.Aziztoprak,

Benim size tavsiyem evi yaptıracağınız yerde bir mimar ve usta bulmanız.

Bunun en önemli nedeni her belediyenin kendi imar yönetmelikleri var. Bu yönetmeliklerin detaylarına o bölgenin mühendis ve mimarları hakim. Belediyelerin ilgili bölümleri ile de iyi ilişkileri var. İşler daha hızlı yapılabiliyor.

Hayalinizdeki planın detaylarını, bölgenin bir mimarı ile görüşüp, ortaya çıkacak mimari plan üzerinden fikir alışverişi yapmamız daha doğru olur.

İnşaatınızın her aşamasında, elimden geldiğince yardımcı olamaktan büyük memnuniyet duyacağımı bilmenizi isterim.

aziztoprak
02-09-2018, 23:13
Sn.Aziztoprak,

Benim size tavsiyem evi yaptıracağınız yerde bir mimar ve usta bulmanız.

Bunun en önemli nedeni her belediyenin kendi imar yönetmelikleri var. Bu yönetmeliklerin detaylarına o bölgenin mühendis ve mimarları hakim. Belediyelerin ilgili bölümleri ile de iyi ilişkileri var. İşler daha hızlı yapılabiliyor.

Hayalinizdeki planın detaylarını, bölgenin bir mimarı ile görüşüp, ortaya çıkacak mimari plan üzerinden fikir alışverişi yapmamız daha doğru olur.

İnşaatınızın her aşamasında, elimden geldiğince yardımcı olamaktan büyük memnuniyet duyacağımı bilmenizi isterim.

Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yaptım. Bölgede tanınır güvenilir denilen bir mimarla anlaştım. Adam işinin ehli olabilir güvenilir de olabilir birşey diyemem. Ama sorun şu ki söz verilen tarihte işi yapmadı. Yapacağı mimari proje, statik, elektrik, su, zemin, ruhsatın alınması. O kadar. Ancak 1 ayda hallederiz dediği halde 3 aydır bir arpa boyu yol gidemedik. Hayatta en sevmediğim şey verilen sözün tutulmaması ve oyalanmaktır. Bu bakımdan başka bir mimar (verdiği sözünde duran) bulmaya çalışıyorum. Dediğiniz gibi yine bölgede sözünün de ehli olan birini bulmaya çalışacağım. Yani daha inşaata başlamadan bu kadar yorulacaksam inşaat bitinceye kadar neler çekeceğiz kara kara düşünüyorum. Allah iyilerle karşılaştırır inşallah ne diyelim. Size de tekrar teşekkür eder yeni evinizin hayırlı olmasını dilerim. İnşaata başlayabilirsek, tekrar tecrübelerinizden istifade etmek isterim. Saygılar.

skanatlar
06-09-2018, 14:09
Birkaç fotoğraf,

erosmarcos
08-09-2018, 10:51
Sn. skanatlar öncelikle hayırlı olsun çok güzel olmuş.

ilk paylaştığınız resimlerde kaba inşaat halinde görünen evinizin 50 mt solundaki beyaz ev de neredeyse bitmiş.

aziztoprak
08-09-2018, 11:32
Neden çatı yerine teras düşündünüz. Üst kat yazın çok sıcak olmayacak mı?

skanatlar
16-09-2018, 08:09
Sn.Erosmarcos,

Haklısınız yukarıda 5. Resimdeki o beyaz evle birlikte 1. 3. 4. Resimlerde arka planda gözüken villa da aynı anda başlandı.

Toplamda 3 villa yapılmakta

skanatlar
16-09-2018, 08:13
Sn. Aziztoprak,

Belediye imar yönetmenliğine göre 2 seçenek vardı ya tamamen kapalı çatı **** açık teras.

Ben açık terası tercih ettim. Teras zemininde XPS köpükle yapacağım ısı yalıtımı, içerideki sıcaklığı dışarı çıkarmayacağı gibi dışarıda ki sıcaklığı da içeri almayacağını düşünüyorum.

selim_50
21-09-2018, 09:05
sayın Kozanlı, taşınmaz el değiştirdiğinde üzerindeki yapı da taşınmazla birlikte aynı nitelikte el değiştirmesi için, çünkü hazine arazisi üzerinde yapılmış çok sayıda yapı var, daha sonra yapı kayıt belgesi çıkartanların hak sahibi olmalarını engellemek adına yapılmış bir uygulama,

skanatlar
22-10-2018, 10:21
Merhaba,

İç ve dış kaba sıva tamamlandı.

skanatlar
22-10-2018, 10:34
Terasta ısı yalıtımı için 4cm XPS köpük döşendi.

skanatlar
26-11-2018, 12:33
XPS levhalar üzerine şap atıldı,

Şapın üzerine çimento esaslı çift bileşenli flex su yalıtımı yapıldı. Bu malzeme 20 kg çimento ve 10 lt lateks sıvı karıştırılarak sürme şeklinde uygulanıyor. Bir takım ürün ile, Tek katta 20-25m2 sürme yapılabiliyor. Birici kat enine sürüldüyse 2. Kat 6 saat sonra boyuna sürülüyor. Duvarlarda süpürgelik hizasına kadar çıkmakta fayda var.

skanatlar
26-11-2018, 12:36
XPS ısı yalıtımı, şap, su yalıtımı ve son kat seramik yapıştırma işlemi yapıldı.

skanatlar
26-11-2018, 12:41
İçeride ince işler yapıldı .

Duvarlarda ve tavanlarda kaba sıvanın üzerine alçı, saten alçı, boya.

Köşelerde Strafor, tavanlarda alçıpan

skanatlar
26-11-2018, 12:50
Dron çekimleri

skanatlar
26-11-2018, 12:52
Dron2

skanatlar
26-11-2018, 12:53
Dron3

skanatlar
26-11-2018, 12:54
Dron4

skanatlar
26-11-2018, 12:57
5cm taşyünü mantolama yapıldı

skanatlar
26-11-2018, 12:59
Taş yünü,

skanatlar
26-11-2018, 13:12
Mantolama

skanatlar
26-11-2018, 13:15
Mantolama2

skanatlar
26-11-2018, 13:20
Mantolama3

skanatlar
26-11-2018, 13:25
Mantolama üzeri sıva

Kozanli
26-11-2018, 15:17
Mantolama üzeri sıva

Sayın skanatlar, mantolama altına suva vurdunuz mu?
Ve mantolama ya çivi vuruyor musunuz?
Yoksa yapıştırma yeter mi diyorsunuz

chelik26
26-11-2018, 18:19
Öncelikle evinizde güle güle huzur içinde oturun. Pekte üzerine düşülmeyen türde inşaat yaptırıyorsunuz. Dediğim gibi mutlu ve huzurla oturmanız dileğiyle.
5 yıl önce sitenin yalıtımı için yaptığım araştırmada, en iyi ürününü mantar olduğunu buldum, ancak, çok pahalı olduğundan yaptıramafdık. en sonunda 10cm siyah köpükten yaptırdık.
Mantar ile ilgili baya araştırmıştım. Pahalı bir malzeme, çok dayanıklı, 1930 yılında alman evlerinin dış yalıtımından mantarın hala çok kullanılır çıktığı okumuştum. Hem yapının nefes alması hem yalıtım hemde yangına karşı mukavemetli ve mükemmel olduğu yazıyordu. Ülkemizde mersinde yetiştiği ama portekizden dünyaya hala ihraç edildiğini de okumuştum.
Ancak teknoloji o kadar hızlıki, zamanla çok daha kullanışlı malzemenin üretileceğine de eminim.

skanatlar
27-11-2018, 08:06
Sn.Kozanli,

Dış cephede mantolamadan önce kaba sıva yapıldı. Bu sıva bazı yerlerde 1,5cm kalınlıkta oldu. Tüm tuğlaların arasını doldurarak çok sağlam bir duvar oluşumu sağladı.

Mantolamada, taş yünlerini, yapıştırma sıvası ve çelik pimli dübeller tutuyor.

Kaba sıvadan bahsetmişken iç duvarlara da kaba sıva mutlaka yapılması gerekiyor. Bazı muteahhitler tuğlanın üzerine direk kaba alçı yaparak maliyetten kaçıyorlar.

Kozanli
27-11-2018, 15:46
Bilgi edinmek için sormuştum teşekkür ederim.
İnşaat çok hızlı bir şekilde devam ediyor.
Bugün duvar örme işi bitiyor.
Yarın kalıp çakılıp üst tavan beton dökülecek.
Pazartesi bir mani olmaz ise dış kaba suva, iç kaba ve ince suva yapılacak.

umsturz
29-11-2018, 08:26
Temelde galvaniz şeritlerle topraklama yapıdığından emin olun.

Güzel bir çalışma tebrik ederim. Güzel günleriniz olsun.

Pas payını ilk defa burada gördüm ve öğreniyorum. İşime yarar bir bilgi edindiğim için size teşekkür ederim :)

skanatlar
29-11-2018, 12:09
Sn.Kozanlı,

inşaatınız hayırlı olsun. Güzel görünüyor.

skanatlar
29-11-2018, 12:10
Sn.Umsturz teşekkürler

Ustalar genelde pas payı yerine mermer parçaları kullanıyorlar.

skanatlar
30-11-2018, 09:18
Taş yünü üzeri sıva tamamlandı, sırada astar ve boya var.

Kazdağlı Emekli
03-12-2018, 19:22
Merhaba kısmetse bende başlıyorum

Kazdağlı Emekli
03-12-2018, 19:23
Güzel olmuş

skanatlar
04-12-2018, 11:08
Merhaba Sn. Kazdağlı Emekli,

Hayırlısıyla başlayıp bitirin inşallah. Herhalde Kaz Dağları'nda yeriniz

skanatlar
13-12-2018, 12:32
Pencereler Takıldı,

skanatlar
13-12-2018, 12:43
Resimler

Kozanli
13-12-2018, 13:37
Sayın skanatlar, son aşamalara gelmişsiniz görüntü güzel, güle güle kullanın.

Ben henüz o aşamaya gelmedim.
Inşaat ortamından bir kaç gün uzaklaştım usta çatıya saçak koymamış.
Hava şartlarından dolayı iki gündür çalışamıyoruz.
Elektirik, su v.s.hatlari döşendi, iç, diş sıvalar yapıldıktan sonra kapı, pencere takılacak.
Çevre düzenleme hariç her şeyin bitmesini bir hafta tasarlıyorum.

skanatlar
13-12-2018, 14:08
Sn Kozanlı Teşekkürler,

Bu dönemde en büyük sorun hava şartları. Biz de havalardan dolayı dış cephe boyasını yaptıramıyoruz bir türlü .

İç cephede alçılar yapıldı ancak hala tam olarak kurumada. Bu nedenle iç cephe de boyanamıyor.

Bahçe duvarlarının alt hatıl betonu atıldı. Üzt kalıpları yapıldı, yol kötü olduğu için beton atamıyoruz.

Bu gidişle Nisan'a kadar işleri durdurmak zorunda kalacağız.

Kozanli
13-12-2018, 16:18
Bundan aradım yaşadığım ilde bulamadım.
3-5 saat yakmak odalarda kurutmaya yeterli.
Petrol Gazla çalışıyor.
Birde mazotla çalışanı var bunun.

veyselkaan03
14-12-2018, 08:40
Sayın skanatlar,
eviniz çok güzel olmuş maşallah.güle güle oturmanızı dilerim.Bu şekilde detaylı bilgilendirmeleriniz bizler için gerçekten ilhan kaynağı oldu tekrar tekrar teşekkürü borç bilirim.
Küçük bir sorum olucak kapı ve pencereler panjur sistemi varmı?

veyselkaan03
14-12-2018, 09:06
Sayın skanatlar,
Birde naçizane fikrim bahçe kapısı ve korkulukları için lazer kesim ferforjeler var.Şahsen benim çok hoşuma gidiyor.Ama fiyatları hakkında hiç bilgim yok.İncelemek isterseniz birkaç fotoğraf ekliyorum.http://https://www.google.com/search?q=lazer+kesim+bah%C3%A7e+kap%C4%B1s%C4%B1&rlz=1C1VFKB_enTR726TR726&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=J_rcfVcvy_NmWM%253A%252ChC83aCFWCSaaNM%252C_&usg=AI4_-kTBve-_SoOgzS0EGWkpYZs5FaqVXA&sa=X&ved=2ahUKEwj66JqK7Z7fAhVBzqQKHeaPBQMQ9QEwCXoECAMQF g#imgrc=J_rcfVcvy_NmWM:

veyselkaan03
14-12-2018, 09:06
https://www.google.com/search?q=lazer+kesim+bah%C3%A7e+kap%C4%B1s%C4%B1&rlz=1C1VFKB_enTR726TR726&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=J_rcfVcvy_NmWM%253A%252ChC83aCFWCSaaNM%252C_&usg=AI4_-kTBve-_SoOgzS0EGWkpYZs5FaqVXA&sa=X&ved=2ahUKEwj66JqK7Z7fAhVBzqQKHeaPBQMQ9QEwCXoECAMQF g#imgrc=J_rcfVcvy_NmWM:

veyselkaan03
14-12-2018, 09:07
https://www.google.com/search?rlz=1C1VFKB_enTR726TR726&tbm=isch&sa=1&ei=QmQTXLnlHo-x0gWt3774Dw&q=lazer+kesim+bah%C3%A7e+korkulu%C4%9Fu&oq=lazer+kesim+bah%C3%A7e+kor&gs_l=img.3.0.0.78107.78693..81774...0.0..0.104.206 .0j2......0....1..gws-wiz-img.sIHuZQsWskk#imgrc=iBp5YXcZbYjq6M:

veyselkaan03
14-12-2018, 09:08
https://www.google.com/search?rlz=1C1VFKB_enTR726TR726&tbm=isch&sa=1&ei=QmQTXLnlHo-x0gWt3774Dw&q=lazer+kesim+bah%C3%A7e+korkulu%C4%9Fu&oq=lazer+kesim+bah%C3%A7e+kor&gs_l=img.3.0.0.78107.78693..81774...0.0..0.104.206 .0j2......0....1..gws-wiz-img.sIHuZQsWskk#imgrc=71kuppF36VW43M:

skanatlar
14-12-2018, 12:48
Sn. Veyselkaan Teşekkürler,

Kapı ve pencerelerde Monoblok Ototmatik Panjur sistemi mevcut

Ferforje demir kapı ve korkulukları bende çok beğeniyorum. Biraz pahalı ve yükseklik arttıkça fiyat ta katlanıyor.

ahmeter
14-12-2018, 13:13
Çalışmalarınızda başarılar
İstanbuldan kopmak zor 20 sene evvel doğaya yerleşmiştim yapamadım yazlari zaman zaman kalıyorum olmadı olmadı tekrar başarılar güzel günler sizin olsun

Turgay78
16-12-2018, 01:00
74 nolu mesajda, temel kenarları mıcır dökülüp toprak ile kapatılmadan hemen önce ,drenaj borusu ile cevrelense (keçeli) daha iyi olmaz mydı? Yoksa köpük ile perde beton kaplandıgı için gerek kalmadı mı?

Portakal Rengi
16-12-2018, 07:01
74 nolu mesajda, temel kenarları mıcır dökülüp toprak ile kapatılmadan hemen önce ,drenaj borusu ile cevrelense (keçeli) daha iyi olmaz mydı? Yoksa köpük ile perde beton kaplandıgı için gerek kalmadı mı?

Toprak altındaki bölümlere, çepeçevre su yalıtımı yapılmış olduğu için önemli değil. (Köpük ısı yalıtımı. Siyah renkli kaplamalar su yalıtımı.) Çevreden sürekli su geliyorsa ve doğal olarak uzaklaşmıyor ise gerekli olabilir.
Drenaj yapılması durumunda, biriktirilen suyun nasıl uzaklaştırılacağı yeni bir sorun oluşturur. Hem yatırım hemde işletme maliyeti oluşur. Sonuç olarak, zorunlu değilse uygulanmaz.

skanatlar
17-12-2018, 09:15
Sn.Turgay78,

Bende bu konu da çok kararsız kaldım. Sizin dediğiniz gibi yapmayı planlıyordum ancak, yapılan tüm yalıtımlar ve Sn Portakal Rengi'nin dediği gibi drenaj borusu ile yönlendirilen suyun nereye aktarılacağı ve bu işleri yapabilecek deneyimde ustanın olmayışı beni bu şekilde hareket etmeye zorladı.

Alp.er
17-12-2018, 16:50
Merhaba,

İç ve dış kaba sıva tamamlandı.

Güle güle oturun, bu hali ile yani kaba inşaat ne kadara maal oldu.

https://i.hizliresim.com/y6lGkM.jpg (https://hizliresim.com/y6lGkM)

skanatlar
18-12-2018, 10:22
Sn.Alp.er,

Kesin olmamakla birlikte 170.000 diyebilirim.

skanatlar
26-12-2018, 14:21
Ebatlı Kayrak Taşı Uygulamalası,

skanatlar
26-12-2018, 14:23
Ebatlı Kayrak Taşı Uygulama 2,

chelik26
26-12-2018, 20:09
Sn skanatlar bu evi büyük bir açılışla(tüm agaçlar neti davet ederek) yapmazsanız hepimizin hatırı kalır :)

Turgay78
26-12-2018, 21:56
Sn skanatlar bu evi büyük bir açılışla(tüm agaçlar neti davet ederek) yapmazsanız hepimizin hatırı kalır :)

vallahi nazarımız degmesin,en güzel günlerinizde hep gülerek oturun insallah...her aşamasını begendiğim ,takip ettiğim bir proje oldu..Masallah sayın skanatlar...

skanatlar
27-12-2018, 08:55
Sn. Chelik26,

Yolunuz düşerse her zaman beklerim.

Bu sayfada paylaştığım aşamaların, uygulamada ki halini merak eden, görmek isteyen herkese kapımız hep açık olacak.

skanatlar
27-12-2018, 08:57
Sn Turgay78,

İnanın yorgunluğu ve çilesi çok bu işlerin. Bu güzel sözleriniz ve dilekleriniz bu aşamada inanılmaz motivasyon sağlıyor. Çok teşekkür ederim.

Kozanli
27-12-2018, 11:50
Sayın skanatlar, umarım benim düştüğüm hatalara siz düşmemişsinizdir.
Konu şu, pencerelere kör kasa yaptılar.
Öve öve gökyüzüne çıkardılar, bende hadi öyle olsun dedim.
Sıra geldi pencerelerin takılmasına.
Önceden uyardım, aman ha köpük sıkın diye!
"abi, kör kasa yaptık, köpüğe ne gerek" dediler.
Yaptığınız kör kasa üç santim genişliğinde pencere kasaları 6-7 cm genişliğinde siz yine de köpük sıkın farkı neyse öderim dedim.
"abi, bak çok memnun kalacaksın" dediler.
Bugün hava çok soğuk ve esiyorda.
İnşaata gittim odanın içinde soba yaktım.
Pencerelerin kenarlarına elimi tuttuğumda inanın o kadar çok soğuk hava giriyor ki, eliniz üşür.

Şimdi düşünüyorum ne yapabilirim ki, köpük sıkabilirim buralara.
Sıvayı kazıyıp delikler açarak bu işlemi yapabilirim.

Şuan oturduğum bina son zamanlardaki lüks binadır.
Hangi pencereye ve kapıya elimi tutsam rüzgar 💨 üfürüyor.
Avrupa'da son otuz yıldır takılan pencere ve kapıların montajında köpük kullanıyorlar ve oldukça sağlıklıdır.

Aynı sorunu kapı takarken yaşadım.
Kapı 🚪 sövelerini beton harçla doldurduk.
Peki, üstünü nasıl dolduracaksınız dediğim de gerek yok dediler.
Kızdım, sitem ettim.
Bağırdım çağırdım.
Sadece üst katmana üç doze köpük sıktılar ve kenarlarından taşarak pekiştirdik.
Demek istediğim, sağlıklı montaj yapmıyorlar.
Kapı 🚪, pencere montajında köpük kullanın.
Silikon sıkarak geçiştiriyorlar.
Silikon, köpük kadar faydalı değildir..

Portakal Rengi
27-12-2018, 21:29
Yaptığınız kör kasa üç santim genişliğinde pencere kasaları 6-7 cm genişliğinde siz yine de köpük sıkın farkı neyse öderim dedim.
Pencerelerin kenarlarına elimi tuttuğumda inanın o kadar çok soğuk hava giriyor ki, eliniz üşür.

Avrupa'da son otuz yıldır takılan pencere ve kapıların montajında köpük kullanıyorlar ve oldukça sağlıklıdır.

Kızdım, sitem ettim.
Bağırdım çağırdım.

Afedersiniz ama köpüğe gerek kalmışsa epeyce şey yanlış demektir. Pencere ile duvar arasına dış cepheden yapılan silikon hava geçişini kesinlikle engeller.
Köpük ile yalıtım yapacak düzeyde bir boşluk olmamalıdır. Bu nedenle (birkaç mm lik boşluk için yalıtım anlamsızdır.) köpük kullanılmasına da gerek yoktur.
Kapı kasası ile duvar arasına köpük kullanmanız seçenek olarak düşünülebilir. Beton dökenler sağlamlığı öne aldıkları için yapıyorlar. Kasa çelik olduğu için zaten iletimle ısı kaybediyor. Köpük, çok önemli bir yalıtım değeri oluşturmaz.
Avrupalılar nasıl bir ayrıntı ile yerleştirme yapıyorlar ki köpük gerekiyor.?

skanatlar
28-12-2018, 07:59
Sn Kozanlı,

Allah size sabır versen , işinin ehli birini bulamadığınız zaman çok çile çekiliyor.

İnşaat ta bir önceki işte yapılan hata bir sonra ki işte kendini gösteriyor. Duvarlar örülürken pencere boşlukları çok iyi gönyelenmesi gerekiyor. Benim pencere boşlukları çok iyi yapılmıştı. Kız kardeşimin pencerelerinde alt ile üst arasında 15mm farklar vardı. Pencereler en dar yere göre yapıldığı için büyük boşluklar oluştu.

Bu tip boşlukları köpük ve dıştan pencere yan duvarlarını kalekim ile sıvayarak kapatmak iyi bir çözüm olur diye düşünüyorum.

skanatlar
02-01-2019, 09:11
Dış cephe boya tamamlandı,

tacir
15-02-2019, 20:46
Emeğinize sağlık .Bulabildiğim en ayrıntılı anlatım.Bu bilgileri ustalarla boğuşurken bizimle paylaşmanız büyük fedakarlık. Bende yakın zamanda böyle bir işe girişeceğim muhakkak dikkat etmem gereken noktaları not alıyorum. Umarım iş bittiğinde uzun yıllar içinde mutlu şekilde yaşarsınız.

GultenA
22-02-2019, 08:25
Sn. Skanatlar,
Öncelikle inşaatınız hayırlı olsun. Size işçi sigortası ile ilgili bir sorum olacak. Anlaştığınız kalfanın kendi firması var mıdır? Yani inşaat alanında çalıştırdığı her işçiyi kalfa mı sigorta yaptırmayı taahhüt ediyor yoksa size mi bırakıyor? Burada öğrendiğim kadarıyla SGK primlerini hangi taraf ödüyorsa yasal sorumluluk o tarafa geçiyor. Biz de önümüzdeki ay inşaat işine başlayacağız. Ancak konuştuğumuz kalfaların hiç biri işçileri kendi sigorta yaptırmayı kabul etmiyor. Biz kendimiz sigorta yaptırırsak ta kalfanın inşaat alanında kimi hangi gün çalıştıracağını nasıl takip edeceğimi düşünüyorum. Kalfaya imzalatmak üzere bir sözleşme hazırladık. Aşağıdaki gibi iki madde ekletmeyi düşündüm, bu maddeler bizim açımızdan bir sorun teşkil eder mi veya bir kaza anında bizi korumaya yeterli olur mu? Yorumunuzu rica ederim. Teşekkürler.

*İnşaat süresince YÜKLENİCİ’nin inşaat alanında çalıştırdığı her bir kişinin SGK primleri İŞVEREN tarafından yatırılacaktır ancak YÜKLENİCİ inşaat alanında çalıştıracağı her bir işçiyi işin yapılacağı günden önce İŞVEREN’e TC kimlik fotoğrafı ile bildirerek işçilerin SGK girişi yapılması için bilgi verecektir. YÜKLENİCİ’nin İŞVEREN’e bildirdiği kişiler için YÜKLENİCİ’nin çalıştıracağını söylediği gün kadar SGK primleri İŞVEREN tarafından İŞVEREN’in SGK’da açtığı dosya altına yatırılacaktır. İŞVEREN’e bilgi verilmeden ve İŞVEREN’in SGK kayıdını yaptırması beklenmeden YÜKLENİCİ tarafından inşaat alanında çalıştırılacak işçilerden İŞVEREN sorumlu değildir, bu kişilerin SGK primleri ve sigortasız çalıştırmaktan doğabilecek her türlü maddi ve manevi zarar YÜKLENİCİ’ye ait olacaktır.
* YÜKLENİCİ inşaat alanında sigortasız işçi çalıştırmayacağını İŞVEREN’e taahhüt eder.

Asya'm
30-03-2019, 13:39
Sn.Skanatlar öncelikle evinizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum Allah güle güle oturmayı nasip etsin inşallah. Bende bu yaklaşık 2-3 yıl sonra Didim de bir ev yapmak üzere kolları sivayacagim Allah in izniyle. Mesleğim icabı bu konulara çok uzak olduğum için şimdiden bir şeyler öğrenmek adına araştırmaya başladım ve sizin açtığınız bu forum ile karşılaştım. Bir çok yerde araştırmalar yapmama rağmen buradaki sizin ve sizin gibi değerli insanların ev yapımı aşamalarını bu kadar güzel anlatan ve birbirine yardımcı olanını görmedim. Bu sebeple size ve tüm foruma katkı yapanlara teşekkür ederim. İnşallah bundan sonra bende sıkı bir takipçi olacağım. Ve yine Allah izin verirse oraya zamana cikabilirsek bende buradan kendi insaatimin aşamalarını buradan paylaşmak isterim.
Uzun zamandır giriş yapmamissiniz son durumunuz nedir acaba şimdiden herkese çok teşekkürler

Asya'm
06-04-2019, 13:18

Kızdım, sitem ettim.
Bağırdım çağırdım.
Sn.Kozanlı sizde son durum ne acaba

oartuc
07-04-2019, 01:18

Kızdım, sitem ettim.
Bağırdım çağırdım.

Sayın kozanlı;

Ustanız aslında haklı ancak uygulaması yanlış,bu sektörün içinde birisi olarak söyleyebilirim ki doğru uygulama yapıldığında kör kasa yalıtım açısından da sağlamlık açısından da en doğru uygulamadır.

Bu işlemi yaparken dikkat edilecek hususlar;

Kör kasa sıvadan önce takılmalı ve sıvanın içine gömülmelidir,
Doğrama sıva bittikten sonra montaj edilmeli
Doğramanın kasası T denilen orta kayıtlarda da kullanılan profilden yapılmalı ve monte ederken doğramanın kör kasaya dayanan dış tırnağında fitil olmalı,yoksa çepe çevre slikon çekerek monte edilmelidir.
Kör kasa ile doğrama arasına içeriden mutlaka pervaz dönülmelidir.

Malesef günümüzde iyi usta bulmak zordur ancak bunun sorumlusu sadece ustalar değil büyük oranda müşterilerdir. Genel olarak en ucuzunu arıyoruz ve sonuçları böyle oluyor maalesef.

Sn. Skanatlar,
Öncelikle inşaatınız hayırlı olsun. Size işçi sigortası ile ilgili bir sorum olacak. Anlaştığınız kalfanın kendi firması var mıdır? Yani inşaat alanında çalıştırdığı her işçiyi kalfa mı sigorta yaptırmayı taahhüt ediyor yoksa size mi bırakıyor? Burada öğrendiğim kadarıyla SGK primlerini hangi taraf ödüyorsa yasal sorumluluk o tarafa geçiyor. Biz de önümüzdeki ay inşaat işine başlayacağız. Ancak konuştuğumuz kalfaların hiç biri işçileri kendi sigorta yaptırmayı kabul etmiyor. Biz kendimiz sigorta yaptırırsak ta kalfanın inşaat alanında kimi hangi gün çalıştıracağını nasıl takip edeceğimi düşünüyorum. Kalfaya imzalatmak üzere bir sözleşme hazırladık. Aşağıdaki gibi iki madde ekletmeyi düşündüm, bu maddeler bizim açımızdan bir sorun teşkil eder mi veya bir kaza anında bizi korumaya yeterli olur mu? Yorumunuzu rica ederim. Teşekkürler.

*İnşaat süresince YÜKLENİCİ’nin inşaat alanında çalıştırdığı her bir kişinin SGK primleri İŞVEREN tarafından yatırılacaktır ancak YÜKLENİCİ inşaat alanında çalıştıracağı her bir işçiyi işin yapılacağı günden önce İŞVEREN’e TC kimlik fotoğrafı ile bildirerek işçilerin SGK girişi yapılması için bilgi verecektir. YÜKLENİCİ’nin İŞVEREN’e bildirdiği kişiler için YÜKLENİCİ’nin çalıştıracağını söylediği gün kadar SGK primleri İŞVEREN tarafından İŞVEREN’in SGK’da açtığı dosya altına yatırılacaktır. İŞVEREN’e bilgi verilmeden ve İŞVEREN’in SGK kayıdını yaptırması beklenmeden YÜKLENİCİ tarafından inşaat alanında çalıştırılacak işçilerden İŞVEREN sorumlu değildir, bu kişilerin SGK primleri ve sigortasız çalıştırmaktan doğabilecek her türlü maddi ve manevi zarar YÜKLENİCİ’ye ait olacaktır.
* YÜKLENİCİ inşaat alanında sigortasız işçi çalıştırmayacağını İŞVEREN’e taahhüt eder.

Maalesef bu sözleşme hiç bir işe yaramayacaktır,işi verdiğiniz yüklenicinin şirketi varsa alt taşeronluk verip sizin sgk dosyanızın altında bir dosya açtırabilirsiniz ancak bu şekilde bile yine de 1. öncelikli olarak sorumlu siz olacaksınız,hatta ödemediği maaştan bile siz sorumlu olursunuz.

kayseri66
10-04-2019, 11:28
Sn Kozanlı,

Allah size sabır versen , işinin ehli birini bulamadığınız zaman çok çile çekiliyor.

İnşaat ta bir önceki işte yapılan hata bir sonra ki işte kendini gösteriyor. Duvarlar örülürken pencere boşlukları çok iyi gönyelenmesi gerekiyor. Benim pencere boşlukları çok iyi yapılmıştı. Kız kardeşimin pencerelerinde alt ile üst arasında 15mm farklar vardı. Pencereler en dar yere göre yapıldığı için büyük boşluklar oluştu.

Bu tip boşlukları köpük ve dıştan pencere yan duvarlarını kalekim ile sıvayarak kapatmak iyi bir çözüm olur diye düşünüyorum.
Merhaba skanatlar,

bir sorum olacak. Kat arasına yani şap altına zemin dahil her kata xps izolasyon yaptırdınız mı? Eğer yaptırdıysanız kaç cm. Yaptırmadıysanız neden yaptırmadınız? Mimari projede ne yazılı ise 1:1 uygulanması mı gerekir? Örnek Mimari Projede alaturka WC gözüküyor, **** kaba sıva yerine alçı sıva gözüküyor gibi. Projenin dışında yapılabilinir mi? Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

Asya'm
18-04-2019, 10:02
acaba üyelerden sn.skanatlar ile bağlantısı olan varmı son durumu ne bir sıkıntı mı var uzun süredir bilgi alamadık

skanatlar
19-04-2019, 19:58
Sn.Asya'm Merhaba,

Hava koşulları nedeniyle inşaata epey ara vermiştik. son olarak bahçe duvarlarının betonunu ve tretuvarların betonunu döktürdük.

Birkaç resim ekliyorum

skanatlar
19-04-2019, 20:02
Bu arada mermer merdivenler yapıldı. İlk olarak iç cephe badana yapılacak. Ardından anahtar priz ve aydınlatma armatrülerini yaptırıp bahçeyi temizleteceğiz.

skanatlar
19-04-2019, 20:18
Sn. oartuc,

Kalfa ile ben anlaşmadım, müteahhitimiz anlaştı.

SSK ve iş kazalarına karşı özel sigorta bence en önemli husus. Bu konuda ki tüm sorumluluk muteahhitte olacak şekilde sözleşme yapın. İnternette epey döküman mevcut.

Müteahhit inşaat dosyası ile birlikte SSK dosyası da açıyor. Belediyenin belirlediği çalışma günü kadar SSK ödemeleri her ay yatırıldı. Çalışmanın olduğu günlerde ve ilgili kişilere müteahhatin kontrolünde yapıldı. Yaklaşık 6-7 bin TL gibi bir maliyeti oldu.

Asya'm
19-04-2019, 21:47
Bu arada mermer merdivenler yapıldı. İlk olarak iç cephe badana yapılacak. Ardından anahtar priz ve aydınlatma armatrülerini yaptırıp bahçeyi temizleteceğiz.

son haline göre çok değişmiş çokta güzel olmuş maşallah
sizin bu ev yapımına geç dahil oldum ama bütün her şeyi not aldım unutmamak ve hata yapmamak adına ve inanın başka yerde de bu kadar kapsamlı bir çalışma yok. İnşallah bina içindeki yaptıklarınızı bizle paylaşırsanız bizler için çok güzel rehber olur. iyi çalışmalar

Adurmus77
29-04-2019, 10:05
Sayın skanatlar,
Öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederiz. Şu an bizde Yalova da müstakil ev yapımına başlıyoruz. Taban oturumu 90 M2 ve kot artı 2 katlı bir yapı planlıyoruz. ( Proje çizim aşamasında) sizin bilgileriniz sayesinde hareket ediyoruz. Haziran ortası gibi herhangi bir aksilik çıkmazsa ruhsatı alıp, inşaata başlamayı planlıyoruz. Sizden birkaç ricamız olacakti. Süreci kendi adimiza planlamak adına, ince işçilik aşamalarını da detaylı olarak fiyatlaya bilir misiniz? Kaba inşaat aşamasında acikladiginiz gibi. Tabi elbette bu aşamada edindiginiz değerli tecrübeleriniz ile birlikte.
Şimdiden eviniz hayirli olsun.

İnce işçilik:
İç duvar işlemleri (sıva, alci, boya )
Zemin işlemleri
Pencere ve kapılar
Isıtma sistemi
Elektrik su doğalgaz islemleri

Asya'm
29-04-2019, 14:28
Sayın skanatlar,
Öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederiz. Şu an bizde Yalova da müstakil ev yapımına başlıyoruz. Taban oturumu 90 M2 ve kot artı 2 katlı bir yapı planlıyoruz. ( Proje çizim aşamasında) sizin bilgileriniz sayesinde hareket ediyoruz. Haziran ortası gibi herhangi bir aksilik çıkmazsa ruhsatı alıp, inşaata başlamayı planlıyoruz. Sizden birkaç ricamız olacakti. Süreci kendi adimiza planlamak adına, ince işçilik aşamalarını da detaylı olarak fiyatlaya bilir misiniz? Kaba inşaat aşamasında acikladiginiz gibi. Tabi elbette bu aşamada edindiginiz değerli tecrübeleriniz ile birlikte.
Şimdiden eviniz hayirli olsun.

İnce işçilik:
İç duvar işlemleri (sıva, alci, boya )
Zemin işlemleri
Pencere ve kapılar
Isıtma sistemi
Elektrik su doğalgaz islemleri

size de şimdiden hayırlı uğurlu olsun İnşallah herhangi bir sorun çıkmadan başınızı sokarsınız evinize. Umarım sizinde ev yapımı aşamalarını buradan takip edebilirsiniz. sizin de tecrubeleriniz bize fayda sağlar
şimdiden kolay gelsin

Asya'm
16-05-2019, 09:43
artık burada soru soranlarda geri dönmüyor ��

Asya'm
26-05-2019, 11:24
Sn.Skanatlar
kullanmış olduğunuz malzemelerin markalarını bizimle paylaşabilirmisiniz? ve de bunların içinden keşke şunu alsaydım dedikleriniz var mı? teşekkürler

skanatlar
27-05-2019, 15:10
Sn Asya'm,

Kısmet olursa bayramda detaylı bir liste hazırlamayı planlıyorum.

Marka olarak şu ana kadar sadece pencereler ile ilgili marka verebilirim. Winsa Dorada Gold serisi çok kaliteli doğramalar, metal aksesuarları ve kollar Aubi marka . Isıcam Konfort sıcak ve soğuk geçirmeyen camlar. Mosel motorlu otomatik kepenkler.

Mantolamada, taşyünü İzocam 160kg/m2

En büyük pişmanlığım Standart tuğla kullanmam. Tuğla duvarlar örülürken ustaların yaptığı tüm hatalar daha sonra sıvada, alçıda, boyada ve özellikle pencerelerde pahalıya patlıyor. Bunun yerinde Bims biriket kulanırdım.

Asya'm
28-05-2019, 20:56
Sn Asya'm,

Kısmet olursa bayramda detaylı bir liste hazırlamayı planlıyorum.

Marka olarak şu ana kadar sadece pencereler ile ilgili marka verebilirim. Winsa Dorada Gold serisi çok kaliteli doğramalar, metal aksesuarları ve kollar Aubi marka . Isıcam Konfort sıcak ve soğuk geçirmeyen camlar. Mosel motorlu otomatik kepenkler.

Mantolamada, taşyünü İzocam 160kg/m2

En büyük pişmanlığım Standart tuğla kullanmam. Tuğla duvarlar örülürken ustaların yaptığı tüm hatalar daha sonra sıvada, alçıda, boyada ve özellikle pencerelerde pahalıya patlıyor. Bunun yerinde Bims biriket kulanırdım.

Listenizi sabırsızıkla bekleyeceğim. Sizin deneyimleriniz gerçekten çok çok işimize yarayacak türden Allah sizden razı olsun hakkınızı helal edin.
Bu arada kendime bir ajanda hazırladım ve buradaki aşamaları bölüm bölüm kaydediyorum. Bu maksatla bir şey daha soracağım; mantolama için cam yünü ile taş yünü arasında inceleme yaptınız mı acaba, bende ikisi arasında kaldım da :)

Portakal Rengi
29-05-2019, 09:28
Listenizi sabırsızıkla bekleyeceğim. Sizin deneyimleriniz gerçekten çok çok işimize yarayacak türden Allah sizden razı olsun hakkınızı helal edin.
Bu arada kendime bir ajanda hazırladım ve buradaki aşamaları bölüm bölüm kaydediyorum. Bu maksatla bir şey daha soracağım; mantolama için cam yünü ile taş yünü arasında inceleme yaptınız mı acaba, bende ikisi arasında kaldım da :)

Cam yünü, yük taşıma açısından zayıf malzemedir. Aslında önerilmez. Ucuz olduğu için mi önerdiler acaba ?
Bu konudaki asıl soru : Mantolama yeni yapılan binalar için gerekli midir ?
Yanıt : ASLA
Moda olarak yayılıyor. Ancak, duvarlar nefes alamaz hale geliyor. (Dış ve iç ortam arasında nem alışverişi sağlık açısından istenen bir durumdur.) Bina (taşıyıcı sistem dahil) delik deşik ediliyor. Ömür belli değil. İlk depremde hepsi dökülebilir. Vb.
Duvarlar doğru yapı elemanlarından seçilirse, taban ve tavan yalıtımları yapılırsa çözüm var. Ek olarak; kolon-kiriş yüzeyleri için yalıtım gerekiyorsa duvarlara taşıtılan çözümler var.
Proje çizilirken projeciyi zorlayın. Mantolama sağlıklı çözüm değildir. Eski yapılar için zorunluluk. Ama o kadar.

Asya'm
29-05-2019, 11:06
Cam yünü, yük taşıma açısından zayıf malzemedir. Aslında önerilmez. Ucuz olduğu için mi önerdiler acaba ?
Bu konudaki asıl soru : Mantolama yeni yapılan binalar için gerekli midir ?
Yanıt : ASLA
Moda olarak yayılıyor. Ancak, duvarlar nefes alamaz hale geliyor. (Dış ve iç ortam arasında nem alışverişi sağlık açısından istenen bir durumdur.) Bina (taşıyıcı sistem dahil) delik deşik ediliyor. Ömür belli değil. İlk depremde hepsi dökülebilir. Vb.
Duvarlar doğru yapı elemanlarından seçilirse, taban ve tavan yalıtımları yapılırsa çözüm var. Ek olarak; kolon-kiriş yüzeyleri için yalıtım gerekiyorsa duvarlara taşıtılan çözümler var.
Proje çizilirken projeciyi zorlayın. Mantolama sağlıklı çözüm değildir. Eski yapılar için zorunluluk. Ama o kadar.

Bu konu da size sonuna kadar katılıyorum aslında bende tuğla ve sıva konusunda daha hassas olup mantolama işine hiç girmemekti fikrim ama mantolama yaptırmak mecburi değil mi, bir yerlerden enerji verimliliği konusunda mantolamanin mecbur olduğunu okumuştum. Yoksa benimde hiç sevmediğim bir iş bu konuda sizin bilginiz nedir.

Asya'm
29-05-2019, 17:37
Bu arada netten yapmış olduğum araştırmaya göre ;

ISI YALITIMI YASAL ZORUNLULUKTUR
5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak çıkartılan Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine göre 1 Ocak 2011’tarihi itibari ile 50 m² üzeri inşaat alanına sahip tüm binalarda Enerji Kimlik Belgesi çıkarılması zorunlu hale gelmiştir. Enerji Kimlik Belgesinin çıkartılmaması da yeni pek çok yaptırım ve maddi külfeti beraberinde getirerek, ısı yalıtımını zorunlu hale getirmiştir. Şöyleki:

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu Madde 7 F/1/d Enerji Kimlik Belgesini zorunluluk haline getirip, uygulamaya ilişkin usûl ve esasları Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine bırakmıştır.

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu Madde 7 F/1/d) Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmeliğe göre hazırlanan yapı projeleri kapsamında enerji kimlik belgesi düzenlenir. Enerji kimlik belgesinde binanın enerji ihtiyacı, yalıtım özellikleri, ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ve binanın enerji tüketim sınıflandırması ile ilgili bilgiler asgarî olarak bulundurulur. Belgede bulundurulması gereken diğer bilgiler ile belgenin yenilenmesine ve mevcut binalar da dâhil olmak üzere uygulamaya ilişkin usûl ve esaslar, Bakanlık ile müştereken hazırlanarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığınca yürürlüğe konulacak yönetmelikle belirlenir.

MANTOLAMA KANUNU
Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğine göre,

Enerji Kimlik Belgesi, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı, enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgilerini içeren bir belgedir. Böylelikle verildiği binanın Enerji Performansını göstermektedir. Enerji Kimlik Belgesine göre tüm binalar A ve G harfleri aralığında bir Enerji Sınıfı alır. A verimli bina, G ise verimsiz bina anlamına gelmektedir. Olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını tam olarak sağlayan bir bina ise C enerji sınıfını alacaktır.

Yeni yapılacak binalarda 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren Enerji Kimlik Belgesi çıkartmak zorunludur.
1 Ocak 2011 tarihiyle birlikte Türkiye’de yeni yapılan binalarda yapı kullanım izinlerinin alınabilmesi için Enerji Kimlik Belgesi’ni çıkartmak zorunlu hale getirilmiştir. Yeni yapılan binalara Enerji kimlik Belgesi düzenlenebilmesi için binanın Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre sahip olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını karşılayabilecek şekilde inşa edilmiş olması gerekmektedir. Yani yeni inşa edilen binaların enerji sınıfının azami C olması gerekmektedir. Aksi halde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenemeyeceği için yapı kullanım izni de alınamayacaktır.

MADDE 5 – (1) (Değişik:RG-1/4/2010-27539) Yeni bina tasarımında, mevcut binaların proje değişikliği gerektiren önemli tadilat projelerinde, mekanik ve elektrik tesisat değişikliklerinde binanın özelliklerine göre bu Yönetmelikte öngörülen esaslar göz önüne alınır.

(2) Binanın mimari, mekanik ve elektrik projeleri, diğer yasal düzenlemeler yanında, enerji ekonomisi bakımından bu Yönetmelikte öngörülen şartlara uygun değil ise, ilgili idare tarafından yapı ruhsatı verilmez.

(3) Bu Yönetmelik esaslarına uygun projesine göre uygulama yapılmadığının tespiti halinde, tesbit edilen eksiklikler giderilinceye kadar binaya, ilgili idare tarafından yapı kullanım izin belgesi verilmez.

Isı yalıtım projesi zorunluluğu,

Binalarda Enerji Performansı yönetmeliği ile yeni getirilen bir diğer önemli hususta ısı yalıtım projesi zorunluluğudur. Yeni yapılan binalarda yapı kullanım izni alabilmek için içeriği mevzuata uygun olarak hazırlanmış bir ısı yalıtım projesi hazırlanması zorunludur. Aksi halde yeni yapılan binanın yapı ruhsatı alınamayacaktır.

MADDE 10 – (1) Bu Yönetmelik hükümleri uyarınca TS 825 standardında belirtilen hesap metoduna göre, yetkili makina mühendisi tarafından hazırlanan “ısı yalıtımı projesi” imara ilişkin mevzuat gereğince yapı ruhsatı verilmesi safhasında tesisat projesi ile birlikte ilgili idarelerce istenir.

Mevcut binalar 1 Ocak 2020 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorunda.
Türkiye’de yeni yapılan binalarda Enerji Kimlik Belgesi çıkartmak 1 Ocak 2011 tarihi itibari ile zorunlu hale getirilmesine karşın mevcut binalara Enerji Kimlik Belgelerini tamamlamaları için 2020 yılına kadar süre tanınmıştır. Mevcut binalar için enerji sınıfı sınırlaması bulunmamaktadır. Yani mevcut binanızın enerji sınıfı C sınıfının altında çıkabilir. Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre 2020 yılından sonra binanızın enerji sınıfının C sınıfının altında olması halinde ise bina sahiplerini pek çok yaptırım beklemektedir. 2017 yılından sonra tüm bina alım – satım ve kiralamalarında Enerji Kimlik Belgesinin ibraz edilmesi zorunlu olacaktır. Yine, yapılacak düzenlemeler sayesinde binalar enerji sınıflarına göre bir vergilendirmeye tabi tutulacaktır. Enerji sınıfları bakımından sınıflandırmaya tabi tutulan binalar atık enerji verimliliklerine göre vergilendirilebilecek, en çok vergiyi G sınıfı en az vergiyi A sınıfı olmak üzere verimliliklerine göre ödeyeceklerdir. Ayrıca 2017 yılından sonra tüm bina alım – satım ve kiralamalarında Enerji Kimlik Belgesinin ibraz edilmesi zorunlu olacaktır. Böylece satın alan veya kiralayan aldığı yapının Enerji Sınıfının ne olduğunu bilecek ve tercihini buna göre yapabilecektir. Bu da binalara olan talebi ve yapı fiyatlarına yansıyacaktır.

Sonuç olarak 2017 yılı itibari ile enerji kimlik belgesi olmayan binaların alım – satım ve kiralamaları yapılamayacak üstelik daha yüksek vergiler ödemek zorunda kalacaklardır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için mevcut yalıtımsız binalarımıza ısı yalıtımı yaptırmak artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

MADDE 25 – (15) (Ek:RG-1/4/2010-27539) Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranır. Binanın veya bağımsız bölümün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi enerji kimlik belgesinin bir suretini alıcıya veya kiracıya verir.

GEÇİCİ MADDE 3 – (1) Mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanım izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir. ( Enerji Verimliliği Kanununun yayım tarihi 02.05.2007 dir. )

Asya'm
29-05-2019, 17:40
Anladığım kadarıyla ısı yalıtımı iyi sağlanırsa mantolama şart değil. Burada seçilecek olan tuğla, sıva ve boya önemli bir yer tutuyor.

skanatlar
08-06-2019, 12:49
Merhaba,

Ayrıntılı bir maliyet çıkarmaya çalıştım ancak malzeme ve işçilik fiyatları çok değiştiği için anlamlı bir rakam ortaya çıkmıyor bu nedenle mümkün olduğu kadar güncel fiyatlar üzerinden fiyat oluşturmaya karar verdim.

80m2 taban alanı + 20m2 verandalı, bodrum + 2 kat müstakil ev maliyeti

Proje maliyeti, elektrik projesi +starik projesi + Mimari proje çizimi + Mekanik tesisat proje çizimi +Zemin etüt raporu 15.000TL

Beldeyi harçları 8.000 TL

Sigortalar 7.000 TL

170m3 C30 beton 200 TL/m3 34.000TL

14 ton demir 3400 TL/ton 47.600TL

Harfiyat Temel + bahçe duvarları 6.000TL

Kalfa ücreti Bina+BAhçe duvarları+Tretuvarlar 35.000TL

Temel altı, perde duvarlar su ve ısı izolasyonu 20.000TL

Nalburiye 5.000TL

Elektirik tesisatı, Borular ve kablolama 6.000TL

Elektirik tesisatı priz ve spot armatürler 3000 TL Elketrik Tasisatı işçilik 1500TL

Elektrik ana hat 4X10mm kablo 2.000TL İşçilik ve harfiyat 1.000TL

Su Tesisatı İç, Tüm temiz su pis su boruları ile doğalgaz kollektörler ve borular+işçilik 6.000TL

Bina dışı kanalizasyon hattı ( klünk+boru+harfiyat+işçilik ) 5.000TL

Pencere ve Balkon kenarları mermerleri 5.000TL

Merdiven Mermerleri 5.000TL

Şap 360m2 işçilik + kum+çimento 15TL/m2 5.400TL

Fayans İşçiliği Balkon+Banyolar+Veranda+Tretuvarlar+Bodrum 325m2 20TL/m2 6.500TL

Fayans 325m2 40TL/m2 13.000TL

Fayans yapıştırıcı ( Kalekim )+köşebent +derz, 4000TL

İç Dış Kaba sıva işçilik 800m2 12TL/m2 9.600TL

İş dış Kaba sıva Çimentı kum 5.000TL

İç Alçı + Boya işçilik 500m2 16TL/m2 8.000TL

Torba alçı 200 çuval 20TL/çuval 4.000TL

Köşebent + sarf malzemelri 1.000TL

Boya + astar 1.500TL

Mantolama 160kg/m2 Taş yünü 250m2 120TL/m2 30.000TL

Teras izolastonu 2 bileşenli çimento bazlı Sürme 2.500TL

Teras Isı izolasyonu 4cmXPS 2.500TL

Teras izolasyon işçilik ve yapıştırıcı 1.500TL

Winsa Dorado Gold Pencereler + Konfor Cam + Otomatik kepenk+sineklik 50.000TL

Dış cephe Kayrak Taşı+Kalekim+işçilik 15.000TL

............................ yapılan kısım 371.600TL

Yapılacak kısım:

Banyo dolabı+duşakabin+Klozet+armatürler+İşçilik 5000TL x 3 adet 15.000TL

Mutfak Dolapları 8.000TL

Laminat PArke 8.000TL

Kapılar, Çelik Kapı + oda kapıları 12.000TL

Veranda 8.000TL

Korkuluklar,Merdiven+Veranda+küçük balkon+fransız pencereler 10.000TL

Bahçe Çitleri + Bahçe Kapısı 8.000TL

Bahçe, toprak+çim+otomatik sulama 6.000TL

Doğalgaz Kombi + Petekler 10.000TL

............................... Yapılacak kalan işler toplamı 85.000TL

Arsa hariç İnşaat Maliyeti 456.600TL

Asya'm
09-06-2019, 23:24
[QUOTE=skanatlar;1569911]Merhaba,

Ayrıntılı bir maliyet çıkarmaya çalıştım ancak malzeme ve işçilik fiyatları çok değiştiği için anlamlı bir rakam ortaya çıkmıyor bu nedenle mümkün olduğu kadar güncel fiyatlar üzerinden fiyat oluşturmaya karar verdim.

Elinize emeğinize sağlık bence fiyat çok güzel olmuş sonuçta her şey isteğinize göre. size sormak istediğim iki konu var;
1.İnşaata başlamadan önce herhangi bir müteahhitten fiyat teklifi almışmıydınız?
2.Bize tavsiyeniz nedir bu ugrasiya değer mi? (Maddi anlamda)
Tekrar hayırlı uğurlu olsun Allah güle güle oturmayı nasip etsin

skanatlar
10-06-2019, 17:58
Sn.Asya'm Teşekkür ederim

Müteahhit ten fiyat almadım ancak fiyat almakta fayda var. Mümkün olduğu kadar kalem kelem ayrıntılı fiyat verebilirse sizin için bir yol haritası olur.

Müteahhit ile anahtar teslim anlaşmanız durumunda tüm detayları içeren, özellikle iş güvenliği ve sorumluluk müteahhitte olacak şekilde sözleşme yapın.. Kullanılacak malzemeler de mutlaka siz belirleyici olun.

Tahmini olarak, yukarıda ki fiyata ilave 100.000TL müteahhitlik ücreti ilave edebilirsiniz.

Saygılarımla

Asya'm
10-06-2019, 22:52
Açıklamalarınız için çok teşekkürler o zaman yorulmaya değer 100 bin iyi bir rakam...
Şimdiden sizden edindiğim bilgiler doğrultusunda kendi ajandami hazırladım ve çok faydalı oldu. Malzeme alimi konusunda iyi bir araştırma yapıp zamana yayabilirsem müteahhite gerek kalmayacak inşallah
Her şey için tekrar teşekkürler Allah yuvanizi her daim mutlu kılsın

Adurmus77
22-06-2019, 20:41
Merhabalar sayın skanatlar
Paylaşım için çok teşekkür ederiz.
Biz de önümüzdeki hafta belediyeye ruhsat başvurusu yapacağız, aksilik olmazsa. Mimarimiz son düzeltme ve kontrolleri yapıyor.
Size aklımıza takılan bir kaç soru var onları sormak istiyoruz.
1. Biz tavan yüksekliği mizi olabilecek max yükseklik istedik. Ancak plan da her kata 3 m planlı. Döşeme şap sıva parke düşünce plana göre 2.80 kalıyor. Sizin planinizda da 3 m olarak hatırlıyorum. Acaba şu an bitmiş hali ile tavan yüksekliğiniz kac m?
2. Üst kat banyomuzun alt kısmına curb dolgu planlanmış. Bu alt kat açısından görsel bir kötü görüntü oluşturur mu? Siz de ıslak zeminlerde bu tarz bir uygulama oldu mu?

Asya'm
22-06-2019, 23:00
Biz de önümüzdeki hafta belediyeye ruhsat başvurusu yapacağız, aksilik olmazsa. Mimarimiz son düzeltme ve kontrolleri yapıyor.
1. Biz tavan yüksekliği mizi olabilecek max yükseklik istedik. Ancak plan da her kata 3 m planlı. Döşeme şap sıva parke düşünce plana göre 2.80 kalıyor. Sizin planinizda da 3 m olarak hatırlıyorum. Acaba şu an bitmiş hali ile tavan yüksekliğiniz kac m?
2. Üst kat banyomuzun alt kısmına curb dolgu planlanmış. Bu alt kat açısından görsel bir kötü görüntü oluşturur mu? Siz de ıslak zeminlerde bu tarz bir uygulama oldu mu?

Size de şimdiden kolay gelsin hayırlı ve uğurlu olsun inşallah bir an önce evinizi yapıp oturursunuz.
Acaba sizde inşaat aşamalarını paylasacakmisiniz? Her yeni tecrübe bize iyi bir ders oluyor

Portakal Rengi
23-06-2019, 08:28

Sorularınız teknik aslında. Yinede sizin kavramlarınıza bağlı. Göreli olarak ve kişiye özel çözümler gerekir. (3 m belediyelerin yükseklik kısıtları koyar iken kullandığı değer. Ticari yükseklik 5,50 m, evsel yapı 3 m şeklinde.)
1. Tavan yüksekliği, taban alanına ve özellikle uzun kenarın uzunluğuna bağlı olarak hissediliyor. 3 m brüt, 2,80 net yükseklik unuttuğumuz daire yükseklikleri. Fazla kat elde etmek amacı ile 2,50 Türkiye standardı olmuş durumda. (2,60 sınırı en küçük değer iken.)
2,40 ile 2,50 arasındaki farkı kolayca hissedebilirsiniz. 2,80 ile 2,90 arasını hissetmeniz için deneyimli gözünüz olmalı :) (Gözümüzün ölçü kapasitesi ve beynimizin algı değerlendirme kapasitesi çok keskin değildir. Eğitilerek artar.)
30 m² alana kadar 2,80 i rahatlıkla yüksek olarak değerlendirebilirsiniz. Genişlik/yükseklik oranı gözümüz için önemli. 8-9 m genişlik için 2,80 yüksek olarak algılanıyor. (Okuduğu birkaç yazının özetini anlattım.)
Bence asıl önemli olan aydınlık olması. Aydınlık arttıkça yükseklik etkisi artıyor. (Yüksek hissediyorsunuz.) Tavanda derinlik algılatacak çözümler de size yardımcı olabilir.
2. Alaturka tuvalet kullanmak istemiyorsanız bunu değiştirebilirsiniz. Genelde kullanılmıyor, artık. (Götürüsü ve riski fazla olduğu için.)
Banyo ve tuvaletlerde ferahlık abartılı olursa yer kaybına neden oluyor. (Bu öğretilmiş alışkanlık halinde artıyor. ) Günde kaç dakikanızı geçirdiğiniz bir yer üzerinde duruyorsunuz? (Saat diyemiyoruz.) Bu alanı odalarda değerlendirmek daha yarayışlı olur. Koridor ve merdiven de kaybedilen alanlar üzerinde durmak daha işe yarar. Yükseklik açısından ise 2,40 ve üstü sorun yaratmayacak ölçüler. (Genişlik/yükseklik oranı.)
Yine de daha yüksek tavan isterseniz, kontrol organıyla uzlaşmayı deneyebilirsiniz. 10-20 cm daha yüksek yapmaya ikna edebilirsiniz. Çatı eğimini azaltarak, toplam yükseklik sınırını delmiyorum, savunması işe yarayabilir. (Belediyeler, çatı üst kotunu sınırlıyor.)
Kolaylıklar.

Adurmus77
23-06-2019, 09:52
Merhabalar
Öncelikle yanıtlariniz için teşekkürler.
Ben de bu alanda paylaşım yaparak sizlerin yorumları ile projemi şekillendirmek istiyorum. Tecrübe çok önemli sonuçta.
Evimizin planlarıni atıyorum.
Yorum ve elestirilerinizi bekliyorum. Son noktayı onay olarak daha koymadık, proje üzer nde ufak değişiklikler yapabiliriz.

Adurmus77
23-06-2019, 10:16
Merhabalar
Kot katını unutmuşum. Onu da ekledim.
Proje bilgileri:
Arsa 290 M2
0.3 emsal
87 M2 taban alanı
Bitişik nizam
Doğu kuzey batı cephe açık (kuzey ve doğu cephe deniz manzaralı)
Temel + dolgu + kot + 2 kat ve çatı olacak.
Yorumlarınızı bekliyorum :)

Adurmus77
23-06-2019, 10:17
Kot katı planı

skanatlar
24-06-2019, 15:31
Sn Adurmus77 Merhaba,

Hayırlısı olsun, umarım en kısa sürede oturmak nasip olur.

Minimum 50 cm subasman almalı bence.

A-kesitte toprak dolgu alanının yüksekliği bana fazla geldi. Perde duvarlar ve dolgu maliyeti artıracaktır. Mümkün olan en az derinliğe göre yaptırmayı deneyebilirsiniz.

Merdivenleri etrafını perde beton duvar olarak tasarlamışlar. Zorunlu değilse gerekli olduğunu düşünmüyorum.

1. katta mutfak bölümünde ki oturma alanını ayrı bir oda olarak yapmayı düşünebilirsiniz. Giriş katta bir oda, yaşlanınca, yaşlı bir misafir ağırlayınca veya yaşlı bir yakının bakılması durumunda büyük fayda sağlayacaktır. Artı bir odanın zararı olmaz bence.

1.katta banyoda duşakabin mutlaka koyardım.

Tekrar hayırlı olsun.

Adurmus77
24-06-2019, 23:25
Sn skanatlar Merhabalar
Oncelikle yorumlarınız için teşekkürler
Arazimiz biraz eğimli. Evimizin uzun cephesinin bir köşesi ile diğeri arasında yaklaşık 3 m kot farkı var. Bu yüzden subasman yuksekldikce dolgu seviyesi de otomatik artıyor. Bu konuda bizde daha yüksek olmasını talep ettik ancak optimum bu seviye çıktı.
Bulunduğumuz bölge Yalova ve zemin biraz sıkıntılı. Bu yüzden tem l seviyesi de biraz derinde tutuluyor. Bu da eğimde olunca dolguyu artırıyor. Emniyetli olması tercihimizdir :)
Merdiven perde duvarı statik projede özellikle eklediler. Bunu soracağım, sebebini öğrenmek adına.
Giriş kat ayrı oda ve banyo noktasında çok kararsız kaldık bizde. Ancak iskan sonrası kot katına WC banyo yaptıracağız. Ayrıca kot katına dışarıdan iniş için asansör de planlıyoruz. Kot katında büyük bı salon ( içine Amerikan mutfak eklenecek) ve 15 M2 bir oda olacak. Misafirlere bu alanı planlıyoruz :)
Bu hafta evrakları toparlayabilirsek başvuru yapacağız.

tugra0303
29-06-2019, 11:31
Öncelikle Skanatların affına sığınarak yazıyorum;
Herkese merhaba
Skanatlar eviniz hayırlı olsun güle güle oturun,
Adurmuş sizin evinizde şimdiden hayırlı olsun;
Bende ankarada müstakil bir arsa satın aldım, bir ev yapımına başlamak üzereyim.
Adurmuş sizin projeniz ve ölçüleriniz benimkiyle hemen hemen aynı.
Projenizi inceledim size birkaç sorum olacak?
kotta jeneratör su deposu kömürlük bırakmışsızın buralar oda yapılabilirmiydi,
çatı katında açık teras göremedim, açık teras yapmayı düşündünüzmü?
evin maliyetini arsa bedeli hariç yaklaşık olarak ne kadara mal olacağını tahmin ediyorsunuz;
Birde kendinize bir sayfa açarak yaptığınız işleri ve maliyetleri yazarsanız benim gibi bilgi sahibi olmak isteyenlere yardımcı olabilirsiniz, bende bir sayfa açmayı düşünüyorum.
saygılar

Adurmus77
30-06-2019, 22:56
Merhabalar tugra0303,
Sizin de eviniz şimdiden hayırlı olsun.
Sorulara cevap vermeye çalışacagim.
1. Kot ve çatı ile ilgili hususlar:
Mayıs ayı başında yönetmelikte bir değişiklik oldu. (Bu değişiklik büyükşehir leri kapsamiyor olabilir, teyit etmenizde fayda var). Şu an evin merdiven boşlukları, balkonlar çatı teras ya da kapalı kullanım alanı vs dahil herşey emsal değerine dahil edildi. Bu durum bizim aleyhimize oldu. Bizde 20 M2 kadar açık teras ve çatı katında da 20 M2 oda yapabiliyorduk eski yönetmelik uygulamada iken. Ancak yeni yönetmelik yuzunden çatı ve terastan feragat ettik.
Kot katını da bahçe katı olarak kullanacağız. Mimarimiz projede M2 ye dahil olmaması adına bu şekilde gösterdi. Yoksa bu katta da büyük bir bahçe salonu, yatak odası ve iskan sonrası banyo WC olacak.
Özetle yeni yönetmelik bizim planımızi biraz bozdu.
2. Maliyet ile ilgili hususlar
Şu an planimiza göre kaba inşaat asamasini resmi işlemlere harcanan masraflar hariç (ki onlarda 50 bin TL civarı tutuyor)
225-250 bin TL düşünüyoruz. Bu fiyata duvarların örülmesi, bahçe duvarları ve dolgularin yapılması dahil.
Son olarak bir tecrübe paylaşımı:
1 Ocak 2019 sonrası zemin etüdü yönetmeliği değişti. Öncesinde 1500₺ olan ve 10-15 günde çıkan zemin etüdü, şu an 10-14 bin TL ve yaklaşık 2 ayda çıkıyor.
Diğer sorunlarinizda da yardımcı olmak isterim.
Bizde şu an kaba inşaat için kalfa araştırma aşamasındayız. Fiyat alıyoruz. Ayrıca elektrik ve sıhhi tesisat içinde anlaşıp, temmuz ayı icinde başlamak istiyoruz.
Saygılar

Portakal Rengi
01-07-2019, 09:22
Öncelikle Skanatların affına sığınarak yazıyorum;
Herkese merhaba
Skanatlar eviniz hayırlı olsun güle güle oturun,
Adurmuş sizin evinizde şimdiden hayırlı olsun;
Bende ankarada müstakil bir arsa satın aldım, bir ev yapımına başlamak üzereyim.
Adurmuş sizin projeniz ve ölçüleriniz benimkiyle hemen hemen aynı.
Projenizi inceledim size birkaç sorum olacak?
kotta jeneratör su deposu kömürlük bırakmışsızın buralar oda yapılabilirmiydi,
çatı katında açık teras göremedim, açık teras yapmayı düşündünüzmü?
evin maliyetini arsa bedeli hariç yaklaşık olarak ne kadara mal olacağını tahmin ediyorsunuz;
Birde kendinize bir sayfa açarak yaptığınız işleri ve maliyetleri yazarsanız benim gibi bilgi sahibi olmak isteyenlere yardımcı olabilirsiniz, bende bir sayfa açmayı düşünüyorum.
saygılar

Müstakil ev yaparken kullanabileceğiniz maliyet yaklaşımı :
DASK bedeli, birim maliyet ile oturma alanınız çarpılarak bulunuyor. Metrekare maliyeti ise ortalama değer olarak belirleniyor. Müstakil ev için bu değerin iki katını almak iyi bir yaklaşım oluşturuyor. (İstatistik yapmadım. Çevremdekilerden toparladığım bilgiler ile)
Özel istekleriniz arttıkça bu değer yükselir. Bütçe hedefi olarak belirlerseniz ve aşmamaya çalışırsanız, gereksiz giderleriniz azalır.
Bir defa yapıyoruz, o da olsun yaklaşımı en tehlikelisi. İşinize yaramayan bir çok şeyiniz olabilir.
Kolay gelsin.

tugra0303
01-07-2019, 17:28
İşin içine girdikçe extra hesaplar çıkıyor, evdeki hesap çarşıya uymuyor, inşallah kazasız belasız başlayıp bitirmek nasip olur.

Adurmus77
04-07-2019, 21:21
Merhabalar,

Öncelikle şu an mimarımız projelerin yapı denetim girişlerini sağladı. Sistem Ocak 2019 da değiştiği için, önümüzdeki hafta sistem bize rastgele bir yapı denetim firması atayacak ve evrak süreci başlayacak. Daha sonra da Belediyeye bu evraklar yapı denetim kanalı ile gidecek ve Ruhsat aşaması ve harçlar çıkacak. Muhtemelen bu bürokrasi 1 ay sürecek :(
Bu süreçte bizde fiyat teklifleri almaya başladık. Bu tekliflerin makuliyetini sizlere danışmak istedim.

1) Kaba İnşaat İçin Kalfa İşçilik Fiyat teklifleri:

Bulunduğumuz bölgede demir, duvar, beton ve kalıp tüm işler için genelde tek fiyat verilmektedir. Biz de yaklaşık 5-6 farklı kalfa ile görüştük. Bu tekliflerin aralıklarını yazıyorum.

Binamızın inşaata konu m2 alanı yaklaşık olarak 550 m2
Bahçe duvarları : 150 m2
Çatı : 130 m2

Bina inşaası duvarlar dahil m2 fiyat aralığı : 55-65 TL(ortalama tutar: 33000)
Çatı inşaası : 35-40 TL (ortalama tutar : 5000TL)
Bahçe duvarları inşaası (Perde beton) : 45-50 TL ( ortalama tutar : 6500 TL)

Çatı ve bahçe dahil işçilik ortalama : 45000 TL

Bu m2 ler için fiyatlar nasıl?

2) Ayrıca Kalfa seçiminde inşaat tecrübesi çok az olan bizler, nasıl tercih yapmalıyız. Önceki işlerindeki kaliteyi de anlamak biraz zor olabiliyor:( Örneğin tavsiye edilen bir kalfa, daha önceki inşaatlarının birinde radye temelde yaklaşık 10 cm dalgalı inşa etmiş. Bu konu şap ile düzeltilmiş. Bu usta hakkında nasıl bir fikir verir?
Yapı denetim firmaları da kontrol sağlıyor deniyor. Hataları bu şirketler minimize edebilir mi?
Açıkçası karar verme noktasında tecrübeli isimlerden tavsiyeleri bekliyoruz.

3) Zemin bohçalama ve perde beton su yalıtımı için de fiyat aldık.

Zemin m2 : 125 m2

Zemin bohçalama çift kat membran, keçe + işçilik dahil m2 fiyatı 31,5 TL
(Ortalama Maliyet : 4000 TL)

Perde Duvar toprak altında kalan m2 : 115 m2

Perde Duvarlar için 3 kat yalıtım ve pvc benzeri koruma malzemesi + işçilik 47TL (Ortalama Maliyet : 5400 TL)

Zemin altı su yalıtımı ortalama : 9500-10000 TL

Bu fiyatlar makul mu?

4) Son olarak Hafriyat konusunda fiyat teklifi alacağız. Bizim kaba hesabımıza göre 400 m3 toprak çıkacak. (Eğim kaynaklı biraz fazla) Bu noktada ortalama hafriyat maliyeti ne olabilir? 1m3 için 40 TL diye duyduk ancak daha net fiyat alamadık.

5) Kaba inşaat aşamasında elektrik tesisatı ile ilgili çalışamalar yapılacak. Ancak su tesisat ile ilgili işlemler kaba inşaat bittikten sonra başlayacak. Başlangıç aşamasında su tesisatı için anlaşma yapmamıza gerek olur mu?

6) Bu konu belki daha önce geçmiş olabilir ancak tuğla mı ytong (gaz beton) mu? Siz ne dersiniz?

Saygılar

skanatlar
05-07-2019, 15:42
Sn Adurmus 77,

Aldığınız fiyatlar içerisinde en çelişkili fiyat Hafriyat fiyatı. 40TL/m3 bence oldukça yüksek fiyat. Bende 250m3 hafriyat yapıldı 5000TL vermiştim. Sizinde olsun, olsun 7000TL olmalı. Bir günlük iş. Hafriyatçıların kepçesi de kamyonu da kendisine ait oluyor. Kazmaktan ziyade kamyon ile toprağın uzaklaştırılması biraz zahmetli olabiliyor.

Bohçalama için aldığınız fiyat oldukça iyi. Bu fiyatın minimum 2/3 ü malzeme fiyatı. İyi kalite keçeli mebran kullanıldığından emin olun bence. Gerekirse malzemeyi siz tedarik edin sadece işçilik fiyatı verin.

Temel altına bohçalamadan sonra mebran üzerine mutlaka 5cm beton attırın. Radye temel demirleri bohçalamayı delmesin diye.

Aldığınız kalfa ücreti birim fiyatı iyi bir fiyat. Metrekare hesabı yaparken farklı hesap yapıyorlar. Temel den çatı zeminine kadar her katı hesaplıyorlar. Sizde 5 tane zemin var bunu alan ile çarpır örn 87x5=435m2. Buna ilave perde duvarların yüzey alanını 2 ile çarpıyorlar. Sizde atıyorum 100m2 x 2 = 200m2. Bu nedenle hesapladıkları m2 fiyatı ile sizin hesapladığınız farklı olabilir.

Bu fiyata demir işçiliği duvar örme işçiliği ve kalıp işçilik dahil oluyor. Tuğla olarak ytong veya bims tuğla daha iyi. Karar verip Bu malzemeyi kalfa ile baştan konuşun çünkü kalfa tuğlacıyı ve demirciyi çoğunlukla dışarıdan buluyor.

Kalfa seçimi önemli. 10cm fark abartılı bence. Kalıp olarak plywood kullanmalarını isteyin.

Yapı denetime bel bağlamayın. Beton dökülürken gelip dökülen betonu ve bağlanan demiri kontrol ediyorlar. Betondan numune alıp teste gönderiyorlar.Aslında betondan ve demirden ödün verilmemesi tek görevleri diyebilirim. Sizin için önemli olan kalfanın kalıp işçilik kalitesi.

Kalıp yapılırken çok miktarda nalburiye gideriniz olacak. Çivi, elarabası, kürek, merdiven kalıp yağı, eldiven, keser v.b. Ben 4-5 milyar ödemişimdir. Bu malzemeleri kendiniz tedarik etmeye çalışın **** her kalemi kontrol edin.

Elektrikçi ile şimdi anlaşmak zorundasınız. Temelde topraklama yapacak. Her kat betonu atılmadan, demirlerin arasından elektrik borularını döşeyecek.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Kolay gelsin.

Adurmus77
14-07-2019, 14:36
Merhabalar Sn skanatlar,

Bürokratik aşamalarımız devam ediyor halen. Bizde fiyat araştırması ve tecrübe dinlemeye devam ediyoruz. Görüştüğümüz kalfalardan bazıları bir teklifte bulundu. Şu an radye temelden sonra yaklaşık 2,1m yüksekliğinde bir alanı toprak ile dolduracağız ve bu seviye dıştan da toprak altında kalacak.

Bu konuda değişen imar yönetmeliğinden dolayı m2 hakkımız kalmadığı için bu dolgu alanını mimarımız herhangi bir şekilde kullanamadı.

Görüştüğümüz kalfalar bu konuda şöyle bir fikir beyan ettiler:

"Toprak dolgu alanını etrafı malum perde beton. (2,1 m) Bu alanda bir kapı girişi kadar alanı açık bırakıp, bu alanı tuğla ile duvar örüp, dıştan toprak ile kapatabiliriz. İskan sonrası bu alanı açarak, tuğla olan alanı yıkarak bodrum katına giriş kapısı alanını düzenleyebiliriz. Tabii bunu yaparken yapı denetim firması ve mimarınız ile de koordineli olun" dediler.

Sizce bu yaklaşım mantıklı mıdır?

Bodrum katı olarak kullansak, tavan yüksekliğimiz 2,1m olacak.

Toprak dolgu yaptırmak ekstra bir maliyet ve uğraş.

Ayrıca, binanın sağlamlığı açısından toprak ile doldurmanın bir mantığı var mı?

Saygılar

GultenA
23-07-2019, 07:43
Sn ADurmus77,

İnşaatınız hayırlı olsun. Kaba inşaat kısmı ile ilgili bizim inşaatımızda edindiğimiz deneyimlerimizden bir iki noktayı aktarmak istiyorum, umarım size de faydalı olur;

*Öncelikle inşaat alanının zemininden su çıkma ihtimaline karşı direnaj için ek bir maliyet ayırın. Hafriyat çalışması sırasında dipten çıkan suyu drenaj kanalları ile arsanın sonunda açtığımız bir kuyuda topladık, yazın ortasında hala suyumuz var. İleride işinize yarayacaktır. Tabiiki kuyu düşünürseniz onun da maliyetini ayırmanız gerekecek.
*Hafriyat sırasında çıkan toprağı eğer arsa içinde biriktireceğiniz bir yer varsa sakın arsadan dışarı çıkarttırmayın. Hafriyatçılar toprağı arsadan uzaklaştırmak için kamyon başı 70 TL aldılar, üstüne gidiş geliş yol süresini saatlik hesabın içine eklediler. Kamyonu daha dolmadan göndermesi de cabası. Toplu fiyat aldıysanız bu noktaların fiyatın içinde olduğundan emin olun.
*Yine hafriyat sırasında toprağın üst katmanını ayrı alt katmanını ayrı yerlerde biriktirebilirsinin, kıymetli olan üst toprağı kaybetmemiş olursunuz.

Paylaşmak istedim,
iyi günler.

su teresi
31-07-2019, 00:23
Koocaman bi Maaşallah diyerek başlayım. Skanatlar Allah size ailenize yeni evinizde huzur ve sağlıklı yaşamı nasip etsin inşallah. hayırlı ve uğurlu olsun. evinizin bahçesinden çiçeklerin böceklerin resimlerini de bekleriz tez zamanda. huzur neşe taşsın her yerinden

skanatlar
31-07-2019, 13:10
Sn. Su Teresi çok teşekkürler

Sn.Adurmus,

Sorduğunuz soruya cevap vermek çok zor. Siz karar vereceksiniz.

Benim için bodrum alanı çok kıymetli bir alan ve mümkün olduğu sürece, yapılmasını tavsiye ediyorum.

2,1 mt yükseklik, bodrum tavanındaki kirişlerin yüksekliği nedeniyle, kiriş altlarında 1,7 mt lere düşecek.

Subasman yüksekliğini 40-50 cm artırabilirseniz 2.5-2.6 mt yükseklik mükemmel olur.

Temeli 40-50 cm daha aşağıya alsanız su ile karşılaşmanız durumunda çok meşakatli bir süreç yaşarsınız.

Dediğim gibi artılar ve eksileri siz değerlendireceksiz. 2,1mt yükseklite kalsa bile pekçok açıdan kullanabileceğiniz bir alan olacaktır ancak her zaman keşke biraz daha yüksek olsaydı diyebilirsiniz.

shoglu
05-08-2019, 20:19
Sn. Skanatlar bu kadar ayrıntılı bir paylaşım yaptığınız için teşekkür ederim. Döküman niteliğinde olmuş. Emeğinize sağlık. Güle güle oturun.

0sman ağa
19-08-2019, 13:59
Merhaba. Hayat nasıl gidiyor müstakil evde bahçenizin son durumu nasıl? Memnun musunuz? Yalıtım ağustos sıcaklarında performanslı mı?

Asya'm
20-08-2019, 07:19
Merhaba. Hayat nasıl gidiyor müstakil evde bahçenizin son durumu nasıl? Memnun musunuz? Yalıtım ağustos sıcaklarında performanslı mı?

Osman bey ev yapımı burada da detaylı ve daha uygun anlatıldı. Diğer sitedeki inşaat fazla lüks oldu bilginize

0sman ağa
21-08-2019, 16:13
Osman bey ev yapımı burada da detaylı ve daha uygun anlatıldı. Diğer sitedeki inşaat fazla lüks oldu bilginize
Merhaba. Evet malesef maliyetler her gecen gün katlanıyor. Yapıma başlamadan önce elimden geldiğince araştırma yapıyorum, birşeyler öğreniyorum. İnternet büyük nimet. Her şeyi ustaya bırakırsak mutsuz oluruz.
Selâmlar.

asklepios
21-08-2019, 19:52
Sevgili ağaçlar.net forum üyeleri; iyi akşamlar dilerim öncelikle.
Toprağına üçgen tarzda bungalow ev (A frame) ahşap kulübe inşa eden/ettiren var mı?
Var ise banyo tuvalet ve ve mutfak donanımınız da evinize dahil mi?
Beton temel mi ahşap taşıyıcı sistem mi kullandınız?
Genel olarak evinizden memnun musunuz?
Evinizin kullanım alanı ve odaları ne kadar genişliktedir?
Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Derya A.
29-11-2019, 12:02
Sn. Su Teresi çok teşekkürler

Sn.Adurmus,

Sorduğunuz soruya cevap vermek çok zor. Siz karar vereceksiniz.

Benim için bodrum alanı çok kıymetli bir alan ve mümkün olduğu sürece, yapılmasını tavsiye ediyorum.

2,1 mt yükseklik, bodrum tavanındaki kirişlerin yüksekliği nedeniyle, kiriş altlarında 1,7 mt lere düşecek.

Subasman yüksekliğini 40-50 cm artırabilirseniz 2.5-2.6 mt yükseklik mükemmel olur.

Temeli 40-50 cm daha aşağıya alsanız su ile karşılaşmanız durumunda çok meşakatli bir süreç yaşarsınız.

Dediğim gibi artılar ve eksileri siz değerlendireceksiz. 2,1mt yükseklite kalsa bile pekçok açıdan kullanabileceğiniz bir alan olacaktır ancak her zaman keşke biraz daha yüksek olsaydı diyebilirsiniz.
Sayın skanatlar;

Emeğinizin her ayrıntısını sabırla paylaştığınız , açık gönüllülüğünüz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Hakkınızı helal edin.

Sürekli yerli ve yabancı kaynaklar okuyor ve izliyorum. Sizin kadar güzel , bilgilendirici bir paylaşıma rastlamadım.

Bende evimin kaderini bir müteahhite bırakmak istemediğim için her detaya hakim olmaya çalışıyorum. Hatta ustaların yarım yamalak iş yapmalarından korktuğum için gözümde çok büyüyordu ve hep ertelemek zorunda kalıyordum.

Siz bana cesaret verdiniz.

İnşalla huzurla sağlıkla mutlulukla oturursunuz yuvanızda.

Saygılar

brf840
03-05-2020, 11:13
sayın skanatlar, evinizde güle güle oturmanızı diliyorum. Bende yakın zamanda inşaata başlayacağım, sizin kaba insaat + pencereler ne kadar mal oldu

ben 100 m2 bodrum + 100 m2 zemin + 80 m2 1. kat toplam = 280 m2 yaptıracağım

ancestral
03-05-2020, 21:35
Öncelikle hayırlı olsun.

Ben tam anlamadım, tek tek kalfa usta malzeme ile uğraşarak bu boyutlarda ev mi yapacaksınız?

Yapı denetim ne olacak? Şantiye şefi, fenni mesul, müteahhitlik belgesi?

Çok çok düşük rakamları baz alarak bütçe çalışması yapmışsınız, 1. sınıf (lüks değil) inşaatın minimum maliyeti 1200 TL'dir. Ki sizin bu maliyetlerle 1. sınıfı bırakın 2. sınıf olarak bile bu işi yapmanız biraz zor.

Perde beton, drenaj, zemin etüdü vs yaptırmanız gerekecek.

Yanlış anladıysam kusuruma bakmayın, mesajı görmezden gelebilirsiniz.

Portakal Rengi
04-05-2020, 09:23
Öncelikle hayırlı olsun.

Ben tam anlamadım, tek tek kalfa usta malzeme ile uğraşarak bu boyutlarda ev mi yapacaksınız?

Yapı denetim ne olacak? Şantiye şefi, fenni mesul, müteahhitlik belgesi?

Çok çok düşük rakamları baz alarak bütçe çalışması yapmışsınız, 1. sınıf (lüks değil) inşaatın minimum maliyeti 1200 TL'dir. Ki sizin bu maliyetlerle 1. sınıfı bırakın 2. sınıf olarak bile bu işi yapmanız biraz zor.

Perde beton, drenaj, zemin etüdü vs yaptırmanız gerekecek.

Yanlış anladıysam kusuruma bakmayın, mesajı görmezden gelebilirsiniz.

Kendiniz yapmak isterseniz 20 den çok ekip ile uğraşacaksınız. Bu doğru. Birisi sizin için yaparsa, 21 inci belayı alıyorsunuz demektir. Asıl bela olmasının nedeni şöyle: İşine geleni sizin adınıza gibi yapması. Ekiplerde de aynı sorun oluyor ama kural koyucu yaptıran oluyor. İkinci yararı, paranız biriktikçe devam ediyorsunuz. Örneğin giriş katı bitsin üst kat seneye diyebilirsiniz. Prefabrikten iyidir.
Yapı denetimi gerekliyse iki durumda da maliyeti ödeyeceksiniz. Bir kereliğine kendi evinizi yapmak için müteahhitlik belgesi alabilirsiniz. Diğer zorunlu çalışanlar için proje gurubu yardımcı oluyor. Götürü olarak bir muhasebeci ile anlaşıyorsunuz, SGK işleri de yürüyor.
Zemin etüdü, beton testi vb proje gurubu veya denetim tarafından yapılıyor.
Herkesin müteahhit olabildiği bir ülkede yaşıyoruz. Daha iyi yapacaklarını düşünmüyorum.

Portakal Rengi
04-05-2020, 09:37
Maliyet bölümüne gelirsek.
Kendinize ev yaparken maliyet hesabına bakış değişir. 1.200 tl ye gecekondu yapılamıyor bugünkü fiyatlarla. 3.000 -4.000 göze alınmalı. İki katlı bir ev yapacaksanız; beton döktüğünüz alan toplamını ikiye bölüp, üç ile ve birim maliyetle çarparak bütçe yaklaşımında bulunabilirsiniz. (Temel, çatı, proje giderlerini bir kat gibi düşünebilirsiniz.) Bulunduğunuz bölgeye göre (+,-)% 30 hata yapabilir.
Bahçe ve çevre düzenlemesi, istenen ek özellikler bu rakama eklenir.

rumble
06-05-2020, 19:21
Merhaba,bizde bir köy evi aldık yıkık,2 katlı halen tadilatına devam ediyoruz,eviniz hayırlı olsun

laedri09
15-05-2020, 23:26
Başta sayın Skanatlar olmak üzere konuda cevabı olanların hepsine teşekkür ediyorum. Oldukça uzun süredir konuyu takip etmekteyim. Benzer hissiyatla bu işe azmettim. Arsayı aldığım 2017 senesinden beri okuyup anlamaya çalışıyorum fakat tabii ki hâlâ ciddi eksikliklerim var. Açıkçası internette bu konuda yazılanlardan daha faydalı bir başlık bulamadım zira sormak istediğim hemen her konunun bahsi burada geçmiş. Bu sene Erzurum'da inşaat projeme başladım. Şayet müsadeniz olursa başka bir konu açmak yerine burada tecrübelerimi ve sormak istediğim hususları paylaşmak isterim.

laedri09
15-05-2020, 23:44
ARSA BİLGİLERİ
Yerim Erzurum'da. 643 m2 alana sahip düz zemin. Geçirgen bir toprağı var. 2 kat %30 imar izni bulunuyor. Muntazam dikdörtgen biçimli arsamın eni 18 boyu 35 metre olup küsüratlarını yazmadım. Sağda bir villa var sol boş. Önü güneydoğuya Palandöken dağına bakıyor. Normalde ikiz villaya izin veriliyor fakat enden kısa olduğu ve özellikle müstakil yapı tercih ettiğim için düşünmedim.
PROJE BİLGİLERİ
Aslında yaklaşık 194 m2'ye imar izni var fakat gerek duymadım. Zemin 167, 1. kat 134 m2. Bodrum düşünmedim maliyet gerekçesiyle. Garaj buralarda şart. Garajı aşağı indirmeden sağ tarafta zemin katla hizalı tercih ettim. Bu yüzden alt katın m2si fazla. Üst katta çıkma yapmadım.

laedri09
15-05-2020, 23:46
En 18 metre yanlardan 3'er metre pay bırakmak lazım. Dolayısıyla 12 metreye ön cepheyi sığdırmam lazım. Garaj ön cephede bulunduğundan dolayı ciddi sıkıntı çıktı. Projeyi şu şekilde düşündük.

laedri09
16-05-2020, 00:01
İLK GİDERLER
1. Proje
Elektrik+Statik+Sıhhi tesisat (su+ısı)+Mimari+ Zemin etüdü dahil toplam verdiğim fiyat 8.500 tl.
2. İzinler
Belediye harcı+Harita Mühendisi+Şantiye şefi+yapı denetim+müteahhitlik belgesi toplam verdiğim fiyat 23 bin oldu. Burada esas kalem yapı denetim. Baya yüksek çıktı.
3. Demir
Projeye göre 13 ton demirim var. 3.38'den toplam 43.960 tl.
4. Kalıp malzemeleri
Her ne kadar plywood daha güncel bir malzeme olsa da sıvanın tutması için ayrı bir malzeme gerektirdiği ve maliyetinin çok yüksek olması gerekçesiyle kereste tercih ettim. Bu kararımdan pişmanım. Plywoodla kalıplar daha biçimli çıkıyor. Mutlaka öneririm. Henüz temel aşamasındayım. Temelim mütemadi de denilen sürekli temel cinsinde. Radyeyle kıyaslamasını sonraya bırakarak temel betonu ve perde duvarları için aldığım toplam kereste maliyetim yaklaşık 8.400 tl.
5. KALIPÇI USTASI
Ben şimdilik kaba inşaat için duvarlar hariç kalıpçı ustasıyla anlaştım. Metrekaresi 35 tl'den. Temelden çatıya kadar yapacaklar.
6. ŞANTİYE ELEKTİRİĞİ VE SUYU
Şantiye elektiriğini bağlamak biraz zaman alıyor. Bu yüzden projeniz onaylanır onaylanmaz aceleniz varsa ilk eğilmeniz gereken kısım burası. Çünkü elektirik bağlanmadan bazı ustalar yan çiziyor. Kerestelerin kesilmesi için istiyorlar. Ayrıca demirlerin bağlanması için şantiye elektriği şart. Ben elektrik tesisatı için şatiye elektriği dahil 13.000'e anlaştım. Buna tüm kablo tesisatları (duvar aydınlatmaları, güvenlik kamerası, spot ışıklar vs. dahil) Avize vesaire yok. Anahtarlar fiyata dahil. Sıhhi tesisat hususu ayrı bir konu çünkü işin içine ısıtma sistemleri giriyor. Ben petekli tercih ettim. Anlaştığım fiyat 25.000.
7. BETON
Toplam 166 m3 beton sarfiyatım olacak. C25 tercih ettim. C30 da olabilirdi fakat aralarında pek fark yok. m3'ü 265 tl'den. Grobeton dahil değil.
Aklımda kalan maliyetler bu kadar. Henüz temel aşamasında olduğum için aşama kaydettikçe belirtmek isterim.

skanatlar
19-05-2020, 17:42
Sn.brf840,

Hayırlısı olsun, allah kolaylık versin. Maliyet konusunda 204 nolu mesajı inceleyebilirsiniz.

skanatlar
19-05-2020, 18:07
Sn Laedri09,

Hayırlısı olsun, size de allah kolaylık versin. Bu başlık bilgi paylaşımı amaçlı, paylaşımlarınız çok faydalı olacaktır.

Projenizi çok beğendim.

laedri09
20-05-2020, 21:45
USTALAR
Şimdilik sadece kalıpçı ustası ile muhatap olduk. Bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var. Mutlaka yazılı bir sözleşmeniz olsun. Biz hem tecrübesizlikten hem de ustaya güvenmemizden dolayı şifaen anlaştık. Fakat ücret hesaplamasında tartışma çıktı. Temel henüz atıldığı için anlaşarak anlaşmamızı zapt altına aldık. Tüm kalemleriyle ayrıntılı bir sözleşme yapın. Yoksa çok başınız ağrır. Bir de usta işi alırken yüzünüze gülüyor. Başka işi yoksa iyi fakat iş aldıkça işinizin büyüklüğüne göre göz ardı ediyor. Ben bir kalıpçıyla anlaştım. O amcasına verdi işi amcası da başka bir ustaya pasladı. İşi feshettik.
Ustanız projeye göre işi takip etsin mutlaka. Grobetondan sonra mebran serilmesi gerekiyor Usta söylemedi ben de unuttum. Mütemadi temelli olduğu için beton kalıpları çakıldıktan sonra mebran uygulaması yapmak zorunda kaldık. Hem masraflı hem de bir günümüzü yedi. Para işinde ise zaten daha önce söylendi sakın iş yapılmadan VERMEYİN. Anlaşmanıza göre aşama aşama işl karşılığını verebilirsiniz. Biz temel, zemin ve 1. katı birer tabla olarak anlaştık. (m2X35 tl) Subasman perdeleri tek yüz ölçülecek. Çatıyı da 15 tl'den anlaştık. İş bittikçe parasını parça parça vereceğiz.
İnşaatımda şimdilik grobeton serildi. 5-7 cm arası. Grobetonun yük taşıma gibi bir vasfı yok. Bu yüzden c10-15 kullandık. Bir m3 de c25 döktüm. Tercihen c30 da dökebilirsiniz ama bana göre gereği yok. Aradaki fark sadece yük taşımayla alakalı. Grobeton zeminin düzlenmesini ve hatıl'ın (mütemadi temelde betonun geçtiği hatlar) toprakla ilişkisini kesmesini sağlıyor. Arazide su en az 30 metrede çıktığı için su sorunu da yok.
Hatılların kalıpları çakıldı. Kalıplardan sonra hatlara 10 derece mebran uygulaması yapıldı. Sanırım 3 milime tekabül ediyor. Daha kalitelisini tercih edebilirsiniz fakat benim kanaatime göre zeminde su ile ilgili bir endişeniz yoksa 3 milim yeterli. Yanlara azami dikkat edilmeli.
Demirler örüldü. Yarın için beton siparişi verildi. Allah sonumuzu hayr etsin.

laedri09
20-05-2020, 21:47
Sn skanatlar;
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Beni mutlu ettiniz.

Mehmet Aygün
20-05-2020, 22:19
USTALAR

Şimdilik sadece kalıpçı ustası ile muhatap olduk. Bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var. Mutlaka yazılı bir sözleşmeniz olsun. Biz hem tecrübesizlikten hem de ustaya güvenmemizden dolayı şifaen anlaştık. Fakat ücret hesaplamasında tartışma çıktı. Temel henüz atıldığı için anlaşarak anlaşmamızı zapt altına aldık. Tüm kalemleriyle ayrıntılı bir sözleşme yapın. Yoksa çok başınız ağrır. Bir de usta işi alırken yüzünüze gülüyor. Başka işi yoksa iyi fakat iş aldıkça işinizin büyüklüğüne göre göz ardı ediyor. Ben bir kalıpçıyla anlaştım. O amcasına verdi işi amcası da başka bir ustaya pasladı. İşi feshettik.

Ustanız projeye göre işi takip etsin mutlaka. Grobetondan sonra mebran serilmesi gerekiyor Usta söylemedi ben de unuttum. Mütemadi temelli olduğu için beton kalıpları çakıldıktan sonra mebran uygulaması yapmak zorunda kaldık. Hem masraflı hem de bir günümüzü yedi. Para işinde ise zaten daha önce söylendi sakın iş yapılmadan VERMEYİN. Anlaşmanıza göre aşama aşama işl karşılığını verebilirsiniz. Biz temel, zemin ve 1. katı birer tabla olarak anlaştık. (m2X35 tl) Subasman perdeleri tek yüz ölçülecek. Çatıyı da 15 tl'den anlaştık. İş bittikçe parasını parça parça vereceğiz.

İnşaatımda şimdilik grobeton serildi. 5-7 cm arası. Grobetonun yük taşıma gibi bir vasfı yok. Bu yüzden c10-15 kullandık. Bir m3 de c25 döktüm. Tercihen c30 da dökebilirsiniz ama bana göre gereği yok. Aradaki fark sadece yük taşımayla alakalı. Grobeton zeminin düzlenmesini ve hatıl'ın (mütemadi temelde betonun geçtiği hatlar) toprakla ilişkisini kesmesini sağlıyor. Arazide su en az 30 metrede çıktığı için su sorunu da yok.

Hatılların kalıpları çakıldı. Kalıplardan sonra hatlara 10 derece mebran uygulaması yapıldı. Sanırım 3 milime tekabül ediyor. Daha kalitelisini tercih edebilirsiniz fakat benim kanaatime göre zeminde su ile ilgili bir endişeniz yoksa 3 milim yeterli. Yanlara azami dikkat edilmeli.

Demirler örüldü. Yarın için beton siparişi verildi. Allah sonumuzu hayr etsin.Çok tecrübeniz olmuş maşallah. İşi biliyorsunuz,kolay gelsin

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

laedri09
22-05-2020, 22:56
Çok tecrübeniz olmuş maşallah. İşi biliyorsunuz,kolay gelsin

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim, öğrenmeye çalışıyorum ama işi bildiğimi söylemek fazla iddialı olur. ;)

amuharrem
28-05-2020, 14:38
Teşekkür ederim, öğrenmeye çalışıyorum ama işi bildiğimi söylemek fazla iddialı olur. ;)

laedri09, hayırlı olsun, ***. guzel günlerde oturmak nasip olsun.
projeden resimler paylaşmanız mümkün mü?
Bende arsa alıp, içine mustakil ev yapmak istiyorum. Ama kararsız kaldım. Bu nedenle sizlerden tecrube edinme aşamasındayım.
Kolaylıklar dilerim.

amuharrem
28-05-2020, 14:40
Sn Laedri09,

Hayırlısı olsun, size de allah kolaylık versin. Bu başlık bilgi paylaşımı amaçlı, paylaşımlarınız çok faydalı olacaktır.

Projenizi çok beğendim.

binanızın son halini bende cok merak ediyorum. Mahsuru yok ise paylaşabilir misiniz?

amuharrem
28-05-2020, 14:42
laedri09,
Projeniz çok güzel görünüyor.Ancak ben mi beceremedim bilemiyorum ama sizin proje bende kucuk resim olarak gorunuyor. Bunu buyuterek bakılabiliniyor mu forumda bilemedim? Buyuk görme imkanı var mı?

Portakal Rengi
29-05-2020, 08:22
laedri09,
Projeniz çok güzel görünüyor.Ancak ben mi beceremedim bilemiyorum ama sizin proje bende kucuk resim olarak gorunuyor. Bunu buyuterek bakılabiliniyor mu forumda bilemedim? Buyuk görme imkanı var mı?

Forumdaki resimler küçültülerek kullanılıyor. Büyütemezsiniz.
İnternette "müstakil ev projeleri"ni inceleyebilirsiniz. Fikir verir. Görünüm görselleri de var.