PDA

View Full Version : Domates fidelerinin kışı atlatmasını sağlamak

BayEğrelti
07-12-2017, 17:13
Merhabalar, elime geçen hiçbir tohuma karşı kayıtsız kalamamanın cezasını çekiyorum şu sıralar. Yaz sonunda yediğim güzel bir domatesten çıkan tohumları toprağa salıvermiştim, onlar da haliyle çıktılar. (: Şu an 2 aylıklar ve kış geliyor, İzmir'de ikamet ediyorum, 0'ın altını nadiren görüyoruz o da senede 1-2 gece. Merak ettiğim konu ise şu, eve almam çok zor , kediler rahat vermiyor, ben domateslerimi bir şekilde kış boyunca vejetasyonda tutup, baharla birlikte çiçeklenmelerini sağlayabilir miyim ya da domatesin doğal döngüsü buna izin verir mi ? Şu an 9-10 kök fide var ve ölmelerini istemiyorum, bana yardım edin de bu güzelliklerin baharı sağ salim görmesini sağlayalım. (: Teşekkür ederim.
Esen kalın.

Muda
07-12-2017, 21:37
Sn. BayEğrelti;

Domateslerin üzerine alacağınız biraz naylon ve elinizde bulunabilecek tahtalar ile minik bir sera yapın. Sıcaklıklar o derecenin altına nadiren düşüyor ise o naylon gerekli korumayı sağlayacaktır. Sıcak havalarda ise naylonu açıp akşama doğru kapatırsınız. Muhtemelen bahara iyi bir şekilde çıkıp erkenden domatesleri toplayabilirsiniz.

BayEğrelti
08-12-2017, 13:30
Teşekkür ederim, o zaman havalar iyice bozmadan malzemeleri alıp mini seramı kurmaya başlayayım. (:

AkisSoftware
16-04-2018, 09:18
Arkadaşın dediği gibi sera şeklinde olabilir mantıklı geliyor